PDA

View Full Version : John Galliquio



Mario Di Lazi
23rd January 2008, 12:02
Name: John Christian GALLIQUIO Castro
Date of birth: 01.12.1979
Place of birth: Pisco
Height: 180 cm
Weight: 80 kg
Nationality: Peru
Position: right-back, centre-back

2000-2001 Universitario de Deportes
2001 Estudiantes de Medicina
2002 Universitario de Deportes
2003 Club Deportivo Cruz Azul
2003-2004 Racing Club de Avellaneda
2004-2007 Universitario de Deportes
2007-2008 Dinamo București

Ayrton
9th February 2008, 22:47
Pacat ca nu i-am gasit si tantalaului de Galliquio o echipa, sa-i 'intepam' si noi... cica are clauza in contract ca daca e reziliata doar de club intelegerea trebuie sa primeasca 600.000 dolari...poate asa se explica performantele sale deosebite in teren...

vlad1607
9th February 2008, 22:48
,daa//eu zic ca o sa fie mult mai ok dc o sa joace pe postul lui....care o fi ala? :D

Patratzel89
9th February 2008, 22:49
Pacat ca nu i-am gasit si tantalaului de Galliquio o echipa, sa-i 'intepam' si noi... cica are clauza in contract ca daca e reziliata doar de club intelegerea trebuie sa primeasca 600.000 dolari...poate asa se explica performantele sale deosebite in teren...

Lol... :no::no:

Bine ca nu ii de 6 mil =))

E praf baiatu`

Ayrton
9th February 2008, 22:49
,daa//eu zic ca o sa fie mult mai ok dc o sa joace pe postul lui....care o fi ala? :D

fundas de rezerva, al doilea scaun din drapta bancii de rezerve! :D

vlad1607
9th February 2008, 22:51
fundas de rezerva, al doilea scaun din drapta bancii de rezerve! :D

:D :D are si placuta cu numele lui...

in teren parca trebuia sa fie u fel de Moti adica sa joace pe postul lui...parca atunci cand era accidentat Cosmin a fost adus..

Mario Di Lazi
10th February 2008, 20:23
Galliqio a fost trimis la Dinamo 2, după care l-a făcut nebun pe Cornel Dinu :D

spiridusu
11th February 2008, 17:18
Galliqio a fost trimis la Dinamo 2, după care l-a făcut nebun pe Cornel Dinu :D

... Pe langa ca e si prost (ca jucator) mai e si nesimtit ...

Ayrton
11th February 2008, 21:36
:in teren parca trebuia sa fie u fel de Moti adica sa joace pe postul lui...parca atunci cand era accidentat Cosmin a fost adus..

Rednic l-a ochit... :( e bun antrenor, dar la transferuri de straini e cel mai prost.

Mario Di Lazi
12th February 2008, 08:02
a mai și nimerit cu jucătorii ăștia de pe afară ... 1 da, 3 ba :D

dannyreddog
12th February 2008, 15:59
Duca-se de unde a venit..

dannyreddog
16th July 2008, 23:56
Ma asta cade in cur mai rau ca un copil de 6 ani desi la prima impresie "pare" de stanca ceva gen Thuram...:ras-plans:

HardmaN
3rd February 2009, 17:45
Fostul jucător al formației Dinamo București, peruanul John Galliquio, dezvăluie că perioada petrecută în România i-a lăsat un gust amar și susține că a fost marginalizat.

Actualmente fotbalistul lui Universitario Deportes, fundașul a dat un amplu interviu ziarului Libero, prin care critică atmosfera din Liga I: din punctul său de vedere jucătorii sunt niște mercenari, care se gândesc exclusiv la partea financiară.

"A fost foarte greu, deși mi-a folosit ca experiență. Fotbalul de acolo se bazează mult pe forță și oamenii sunt foarte materialiști. Totul se rezumă la bani și sunt marginalizați chiar românii, rușii până la latini și africani. Totul este dat dracului, inclusiv mâncarea. De aceea am decis să revin la Universitario", a spus Galliquio.

Necazurile lui Galliquio au început odată cu debarcarea antenorului Walter Zenga de la Dinamo. "Am jucat meciuri de pregătire în Franța, întâlnind formația Lyon a portarului Barthez. În România și Germania am jucat cu Bayern și Stuttgart, dar apoi a plecat tehnicianul Walter Zenga și au început necazurile mele. A venit un român căruia nu i-am plăcut niciodată și nu m-a mai băgat în echipă. Părea că urăște sudamericanii pentru că nu mă lăsa să joc niciun minut ".

În ceea ce-l privește pe tehnician, fundașul a vorbit despre acesta la superlativ: "Zenga este un om minunat, un mare tehnician. Nici nu știam că el a fost portarul Italiei. Însă m-am apropiat de el. Mi-a povestit multe experiențe în fotbal și m-a făcut să-mi dau seama că pentru orice jucător cel mai important lucru este mingea. După ce m-a antrenat pe mine, a plecat la Catania. Zenga este un om atât de minunta încât mi-a oferit ghetele lui Nike, numărul 47, sunt foarte mari, dar tot le folosesc"

articol scris de site@prosport.ro

necon
5th August 2010, 23:10
asta ce-a facut la dinamo

Pedro1984
9th August 2010, 13:28
n'am auzit de el ..