PDA

View Full Version : Off-topic intre sahisti si discutii despre Cupa OLS



Pages : [1] 2

Balaci
19th January 2008, 13:04
Cine vrea sa se inscrie la un campionat online de sah si cum jucam (ce site-uri sunt unde ma putea juca sah online, recunosc ca nu le prea am cu astea)?
Variante de joc ar fi: invingatorul ramane la masa si primeste challangeri; sistem grupa, sistem eliminatoriu, sistem elvetian. In functie de cati ne-am strange, vedem cum s-ar putea juca. Astept deci inscrieri si propuneri de modalitati de joc.

Geografu
19th January 2008, 13:22
Intr-adevar un campionat de sah cred ca ar aduce po****ritate acestui sport aici pe forum unde nu prea s-a scris de mult.
M-as ocupa eu de organizarea acestui campionat ( am vazut ca si Tchibos s-a oferit sa ajute la sectiunea de sah ) si pe langa el putem scrie multe stiri pentru ca sahul sa nu fie doar un sport de ultima pagina a sectiunii alte sporturi.
Site-uri pe unde se joaca sah sunt multe playchess,neogen,kurnik,shockwave,yahoo games,msn games etc insa recomand cu caldura neogen , un site foarte usor de folosit.

Sistemul de joc cel mai bun ar fi turneu dar asta depinde doar de cati ne strangem.
Mai vorbim ! :ok:

Balaci
19th January 2008, 13:25
Ar fi fain, sa vedem cati ne strangem. Eu zic sa lasam cateva zile (maxim o saptamana) timp de inscrieri si apoi sa vedem cati suntem si cum jucam. Te poti ocupa tu sau tchibos de organizare,. Ideal ar fi sa reusim sa facem si un subforum cu sah pe aici. As putea sa pun si eu de exemplu probleme de sah, sau meciuri celebre, sau povestiri despre marii campioni de sah etc.

Geografu
19th January 2008, 13:28
Sa vedem cati se strang si sa vedem ce turneu , sau sistem de cupa facem.
Deocamdata iata linkul la adresa de jocuri unde vom juca :

http://doizece.neogen.ro/

Va faceti cont , apasati pe sah,alegeti o camera si va puneti pe jucat ! :ok:

tchibos
19th January 2008, 13:36
Eu pana acum mai jucam pe yahoo games. Mi se pare usor de folosit si oricine are ID de mess poate intra.

In urma cu cativa ani gasisem un site de unde am descarcat jocul in calculator. Si puteam sa fac mutari de o parte si de alta a jocului. Ma gandesc ca daca vom juca un campionat si punem mutarile pe site asteptand sa mute pe rand combatantii, asa un joc mi-ar fi de folos, ca nu as sta cu tabla de sah si piesele intinse pe masa.

Concursul se poate desfasura fie punand fiecare o mutare pe forum si asteptand mutarea adversarului, perioada de desfasurare a unui joc putandu-se intande chiar pe mai multe zile ori se poate desfasura rapid (timp de 10 mnute) pe un site online cum e yahoo games. Putem sa vorbim aici ce camera alegem si la ce masa suntem asa incat oricine poate sa intre si sa vada cand jucam. Apoi dupa ce meciul se termina putem pune pe site toate mutarile in caz ca se doreste o analiza a greselilor, cu eventuala reluare a unui meci dintr-un punct anume in vederea unui alt deznodamant.

Asteptam si alti amatori de sah sa se inscrie!

Dogville
19th January 2008, 16:53
...sal'tare si aici.....eu votez pentru doizece.ro....am deja cont acolo asa ca ramine doar sa anuntati cind incepe toata tarasenia asta.....din ce-mi dau seama,o sa cam fiu oaia :D neagra dintre jucatorii inscrisi pina acum......in concluzie..considerati-ma inscris.....PS...sa anuntati cu o zi inainte programul ..

Balaci
19th January 2008, 17:47
Ok, te anuntam. Nici eu nu mai prea sunt grozav, nu am mai jucat de multa vreme sah, sper sa ma tin de cei dori "favoriti":D (tchibos si Geografu)

Dogville
19th January 2008, 17:51
...eu zic sa jucam un 6-3-1 pe aparare..poate-i remizam cumva....:D

White Shadow
19th January 2008, 18:23
si pe mine ma intereseaza.....

am sa fiu pe faza cand incepeti....

Balaci
19th January 2008, 18:27
Ok, te tinem la curent. Probabil cel mai devreme joia-vinerea viitoare demaram campionatul. Deci suntem deja 5...e bine:)

Dogville
19th January 2008, 18:29
....eeee...si mai intra si de pe site alte persoane...va spun eu ca o sa fie misto...numai sa nu ne bateti rau...ca ne pierdem entuziasmul....,,

Balaci
19th January 2008, 18:50
Eu am inceput deja sa mai joc ate un meci, sa mai imi fac incalzirea:D

Geografu
19th January 2008, 19:07
Balaci vom incepe cand se va inaugura si noul subforum de sah !
Si sper ca Vadim sa accepte acest lucru , asa ca pregatiti-va de turneu saptamana viitoare zic/sper eu.
Oricum asteptam sa intre mai multi ! :ok:

Balaci
19th January 2008, 19:15
Sper si eu sa fie de acord Vadim. Daca e de acord sa ne faca subforum sunt si eu pregatit sa contribui zilnic cu ceva acolo, la cresterea traficului;)

Geografu
19th January 2008, 19:18
Iti multumesc mult prietene !
Sper ca si altii sa comenteze zilnic cu noi noutatile sahiste ! ;)

tchibos
19th January 2008, 20:16
....eeee...si mai intra si de pe site alte persoane...va spun eu ca o sa fie misto...numai sa nu ne bateti rau...ca ne pierdem entuziasmul....,,

sunt si "recompense" cine pierde ia un cartonas rosu :) .. glumesc bineinteles .. cartonasul va fi galben normal :P

Dogville
20th January 2008, 00:33
...ma...da' fara softuri,da?....

tchibos
20th January 2008, 11:23
softuri ajutatoare sau la ce te referi?

resita
20th January 2008, 11:39
n-am mai jucar un sah de ani buni dar hai sa incerc

sa va anuntati si pe mine cand incepe campionatul :ok:

georg40
20th January 2008, 12:07
n-am mai jucar un sah de ani buni dar hai sa incerc

sa ma anuntati si pe mine cand incepe campionatul :ok:


Sper ca ...moderatorul sa inceapa cu un curs de initiere si reimprospatare... nici eu nu am mai jucat de cand, aproape ca nu mai cunosc piesele...Se ma zice rege sau ... presedinte, caii au fost inlocuiti cu tractoarele sau mai exista, iar nebunii, doamne ajuta, poate se numesc acum mascarici...(!?)

PS: Scuze , la ora asta nu prea e mult de facut...

Geografu
20th January 2008, 14:28
Stai linistit amice Goerg pentru ca am sa spun si niste lectii pentru incepatori ! Imi pare bine ca avem din ce in ce mai multi concurenti ! :ok:

Dogville
20th January 2008, 15:46
....voi chiar vorbiti serios...????...adica amator,amator...dar sa incepi cu mutatul figurilor..mi se pare prea mult...oricum,daca vine Georg40..poate bat si eu pe cineva....:D

jesus supremu
20th January 2008, 16:30
unde ma inscriu?:cool:
da saptamanile astea s-ar putea sa ma mut sa ca sa vedem cu oraru

Dogville
20th January 2008, 17:44
..esti inscris....tre sa fii atent cind da Geografu' semnalul......

DraculaMonster
20th January 2008, 17:50
ma inscriu si eu , joc sah de la 5 ani ...am fost si la IASITEL IASI legitimat o perioada...acum joc asa din placere

Balaci
20th January 2008, 18:17
Oho, deja incepem sa ne strangem destui:cool:
@DraculaMonster: fi pe faza, probabil saptamana care incepe, spre final, ii dam drumul ;)

DraculaMonster
20th January 2008, 18:22
voi fi pe faza.! sa-mi comunicati prin pm data exacta...

cum se dezactiveaza pop-blocker-ul ?

Dogville
21st January 2008, 02:30
...fratilor...acum mi-a picat fisa:noi n-am stabilit la ce timp jucam...propun ''clasicul'' blitz la 5 minute....se aproba,da????

Balaci
21st January 2008, 08:18
Eu as miza mai degraba pe o jumatate de ora, e mai rezonabil asa. Ramane de discutat si de stabilit.

Dogville
21st January 2008, 12:51
...ceee??..juma de ora..???...pai ce facem...stam toata noaptea sa jucam 10 partide????....si mai e o treaba...sa spuna fiecare din timp cu ce nick intra pe site ca sa ne recunoastem acolo....eu,clar,UZZYBEST !!!!:D

Geografu
21st January 2008, 15:00
La timpul stabilit vom vota siteul de pe care se va juca si numarul de minute alocat fiecarei partide.
Totul sa fie democratic asadar ! :ok:

Balaci
21st January 2008, 15:03
Deocamdata sunt inscrisi:
1. balaci
2. geografu
3. tchibos
4. thedogville
5. White_Shadow
6. resita
7. jesus supremu
8. Hardliner

Cam astia, georg am inteles ca nu joaca, iar Lordul ar vrea dar e banat. Poate stabilim cu el sa joace din pozitia asta, mai ales ca e un fost legitimat :P

Hard
21st January 2008, 15:23
I`m in .

A facut cineva un regulament ?

Balaci
21st January 2008, 15:38
Nu, in curand o sa discutam regulamentul si metodologia:P

tchibos
21st January 2008, 15:40
Lordul ar vrea dar e banat. Poate stabilim cu el sa joace din pozitia asta, mai ales ca e un fost legitimat :P

Daca castiga il debanam :ok:

Balaci
21st January 2008, 15:44
Si daca totusi castiga?:D

tchibos
21st January 2008, 15:44
Consiuliul Superior a decis:

il debanam

Balaci
21st January 2008, 16:01
Ohooo, i-auzi, e miza puternica pentru Lord atunci :)

Geografu
21st January 2008, 16:30
O sa fac si un regulmanet de desfasurare binenteles dar repet la timpul potrivit.
Deocamdata putem sa ne antrenam in voie si sa sa ne inscriem cat mai multi ! ;)

Hard
21st January 2008, 17:05
Geografule,sa nu ne antrenam pana se expira competitia si uitam toti de ea :)

Balaci
21st January 2008, 17:26
Nu, eu zic sa mai asteptam maxim o zi si apoi sa ii dam drumul cu regulamentul si apoi cu meciurile. Prea multa pregatire strica

Dogville
21st January 2008, 17:38
...asa sa fie..mai asteptam o zi...dar e clar ca se va juca pe doizece....n-are rost sa mergem pe alt site..aici toata poliloghia aia e in romana,un cont se poate face in juma' de minut,nu mai trebuie tras nicuin program ajutator....deci s-a stabilit...:drak:

Balaci
21st January 2008, 17:53
Si eu as zice tot pe doizece. Lordul are o problema cu doizece, dar sa speram ca o rezolva. Mi-e indiferent unde se joaca. Facem fiecare cu fiecare, eliminatoriu sau grupe?

resita
21st January 2008, 21:39
Deocamdata putem sa ne antrenam in voie si sa sa ne inscriem cat mai multi ! ;)

s-au mai antrenat unele echipe pt. U.C.L. si doar cu asta au ramas :headbang::headbang::headbang: sa nu patim si noi la fel :happy:happy

Geografu
21st January 2008, 22:21
Maine seara cu subforum sau nu eu voi da drumul primei editii a Cupei OLS la sah.Se va juca fiecare cu fiecare pe siteul doizeceneogen.ro.
Daca vom ramane 8 atunci e clar formatul , sferturi,semifinala,finala.
In primul tur se va juca pana unul din concurenti va ajunge primul la 3 puncte.
Apoi vom mai vedea.

Noroc ! :ok:

Dogville
22nd January 2008, 01:42
Salutare....nu prea sunt de acord cu 20 minute pentru ca eu joc mai repede,mai impulsiv.....in fine...ramine asa....dar urmatorul turneu,va rog eu,sa fie blitz...faceti-mi si mie pe plac o data.....ne vedem maine...dar nu in camerele principale..ca e prea aglomerat acolo....era mai decent sa jucam sistem elvetian pentru ca vedeai intr-adevar valoarea.(.dar la 20 de minute nu e cazul...ne prinde ziua.....)...de exemplu eu pic cu geografu..ma bate..klar...omul e sahist...io ce fac,plec acasa?....bineee..astea le vom regla pe parcurs...bafta mare!!!

Balaci
22nd January 2008, 08:21
E doar prima editie, intotdeauna e mai greu la inceput. Putem face, din editia urmatoare, in paralel si blitz si durata lunga.

Balaci
22nd January 2008, 10:04
Inca o intreabare: pe Lord nu il bagam in concurs?:D

Dogville
22nd January 2008, 13:45
...deci la ce ora INCEPEM???

Balaci
22nd January 2008, 14:02
In jur de 20.00 seara e deschiderea oficiala. Asteptam tragerea la sorti:P Si apoi sa avem un anumit timp in care sa putem disputa partidele, de comun acord cu adversarul.

jesus supremu
22nd January 2008, 14:32
5 minute e mai rezonabil cel mult 10

tchibos
22nd January 2008, 14:36
10 minute e cel mai bine.. nici prea prea nici foarte foarte

Balaci
22nd January 2008, 14:46
e ok 10 minute, consider eu. trageri la sorti, ora de incepere?:thinkso:

jesus supremu
22nd January 2008, 14:49
daca sunt tot opt e bine dar mai bine era daca incepeam in weekend ca puteam sa ne planificam mai bine

Balaci
22nd January 2008, 15:11
E prea mult pana in weekend. Daca te intelegi cu colegul de partida, hai sa zicem ca o poti amana pana pe vineri seara partida (sa lasam o marja de eroare), desi ca sa nu tinem in loc campionatul ar fi bine sa mergem relativ ok.

jesus supremu
22nd January 2008, 15:21
joi sunt indisponibil de aia

Balaci
22nd January 2008, 15:29
Pai joci inainte, si daca treci mai departe, oricum etapa urmatoare poti juca dupa ziua de joi.

resita
22nd January 2008, 15:34
din pacate nu cred ca o sa pot sa joc la orele propuse de voi.
nu ma luati in calcul la tragerea la sorti :(:(

Balaci
22nd January 2008, 15:40
@resita: orele sunt negociabile; depinde si de adversar, la ce intelegere ajungi cu el.
daca totusi nu poti, asta e:(

Revin cu intrebarea: pe lord il luam in considerare? Eu sunt pentru, il rog insa sa isi stearga mesajele din casuta de pm sa putem discuta cu el pe privat.
Eu zic ca ar fi si miza mai mare, cu lordul in postura de a-si apara pe tabla de sah sansele de a reveni pe forum:D

Jacob
22nd January 2008, 16:44
contati si pe mine.

Geografu
22nd January 2008, 16:49
Am venit acum si o sa fac tragerea la sorti in acest moment dar si un regulament al cupei dar inainte am cateva lucruri sa va spun :

1.Am ales 20 de minute deoarece eu zic ca este suficient de mult pentru toata lumea.Daca vroiam turneu de sah rapid alegeam 5 minute.
2.De unde ai scos Balaci ora 20 pentru deschiderea oficiala ? Toata lumea joaca la ce ora poate si doreste.
3.Resita joci cand vrei tu nu te tine nimeni , tu si adversarul stabilesti ce si cum asa ca hotaraste-te sigur daca joci sau nu.
4.Eye_Kyu este al 9-lea om care a fost inscris in cupa.
5.Lordul nu participa fiind un user banat de pe forum.Punct.

Mai vorbim ! :ok:

Elphax
22nd January 2008, 17:02
ce va place mai la jocul asta?

Geografu
22nd January 2008, 17:03
Amice Elphax daca nu iti place ce te obliga sa ne vizitezi ?
Tin sa iti spun ca este unul dintre cele mai frumoase inventii omenesti si ca sahul pe langa faptul ca este cel mai nobil sport va dainui pe vecie ! ;)

Jacob
22nd January 2008, 17:05
ce va place mai la jocul asta?
daca tu esti fan remy sau table lasa-ne pe noi astia mai plicticosi in pace,eventual da-i drumul si la o manea ca mere cu zarurile...

Balaci
22nd January 2008, 19:00
Ok,acum am vazut si cu lordul. Pfai, in ce grupa grea am nimerit :(

jesus supremu
22nd January 2008, 19:08
grupa mortii:happy

Dogville
22nd January 2008, 19:39
Jesus...esti gata fratioare????

tchibos
22nd January 2008, 21:23
salutam cel mai nou subforum.. unul pentru oamenii inteligenti :ok:

Elphax
22nd January 2008, 21:51
vad ca sahul asta v-a lasat fara simtul umorului, nasol :D

tchibos
22nd January 2008, 22:01
hai ma ca glumeam :happy

tchibos
22nd January 2008, 22:43
Pentru a avea un singur topic unde se pot face glume bune, analize la partide, pariuri pe favoriti, descoperirea anonimilor (vezi silver) s.a.m.d. am deschis topicul asta.

Sa curga aplauzele pentru castigatori !!!

Balaci
22nd January 2008, 22:43
Si onoarea pentru invinsi:P
Eventual sa il rugam pe Geo sa mute offtopicul de pe Cupa ols aici, ar fi mai bine asa:ok:

tchibos
22nd January 2008, 22:46
acolo poate ramane off topic in general intre sahisti iar aici doar despre meciurile din cupa.. eu o sa pun aici toate mutarile dupa ce se joaca pentru a fi vazute de toti ce s-a jucat in partidele mele

Dogville
22nd January 2008, 22:50
...eu cred ca silver nu poate fi decit...white shadow....hai jesus_supremu...parerea mea...:D

tchibos
22nd January 2008, 22:53
e vreunul oltean?

Balaci
22nd January 2008, 22:56
Posibil, zicea ca a plans pentru Craiova in 83, de fericire...e oricum cineva peste 35 de ani...

tchibos
22nd January 2008, 22:56
shadow nu e ca e mai tanar.. pe jesus nu il stiu

Balaci
22nd January 2008, 22:57
Shadow e tanar, si nu se prea potriveste profilului. A zis ca imi zice maine seara, cand joc cu el, cine e

Dogville
22nd January 2008, 22:59
...pai inseamna ca nu e din cei 8..dar a jucat cineva cu el...cum e???..stie cu..''gaina''?

Ess
22nd January 2008, 22:59
opa...sah!
hopa si eu! cine? ce? cand? cum?

tchibos
22nd January 2008, 23:01
am jucat eu cu silver si am luat-o.. stie.. bine ca si eu m-am grabit la inceput si am facut un sacrificiu cam fara acoperire.. a fost o mutare de imagine sa il sperii, dar nu se face asa ceva... am vrut sa vad cum reactioneaza cand i-am dat un cal pe doi pioni.. a reactionat bine si m-a costat

de obicei faci sacrificii sa strici pozitii dar in cazul asta nu a fost asa si asta m-a costat..

.. abia astept sa imi iau revansa

mie imi place sa joc cu persoane mai bune decat mine ca sa mai invat, altfel nu am motivatie

Balaci
22nd January 2008, 23:02
@ess: tocmai a inceput prima editie, da te poti inscrie la a doua sau la amicaluri:P
@dogville: l-a batut pe tchibos, la limita, asta seara

Geografu
22nd January 2008, 23:02
Am unit cele 2 threaduri baieti ! ;)
Ess de la editia 2 esti invitatul nostru !

resita
22nd January 2008, 23:07
pt. editia urmatoare o sa incerc sa aduc pe forum un campion judetean la sah, si parca acum 2-3 ani a luat locul 3 la faza pe tara. maine o sa vb. cu el :ok:

Balaci
22nd January 2008, 23:08
Ar fi ceva, ar creste nivelul. Poate facem un club virtual de sah, intram in competitii:D Vad ca sunt cativa experti pe aici...

Balaci
23rd January 2008, 14:56
Tin sa mentionez, ca sfat pentru Geografu, care sper sa castige azi contra lui Tchibos: fi atent, joaca foarte agresiv, e gata sa faca sacrificii multe, insa se si hazardeaza la unele miscari. Daca esti calm si joci calculat, ai toate sansele sa ii pui probleme mari.:ok:

Dogville
23rd January 2008, 22:36
Geografule..ce fac..stau dupa Jesus doua saptamini ca nu are el chef de joc???....daca nici maine nu vrea..klar 3-0 abandon...ce naiba...suntem oameni seriosi,nu?

Geografu
23rd January 2008, 23:02
Inca nu am pus termen limita amice.Cand il voi pune si acesta va fi depasit atunci clar 0-3 pentru acela care nu se va prezenta !

Balaci
24th January 2008, 08:10
Si uite asa am facut si 200 de post-uri pe sah:D

Dogville
24th January 2008, 19:26
...partial...THE_DOGVILLE...sacrifica un turn ca Fischer...si cistiga primul meci din serie cu JESUS_SUPERSTAR...1-0!!!

Dogville
24th January 2008, 19:32
..greseala grava Jesus (piesa data degeaba...) si Dogville nu iarta...2-0....dar nu e meritul meu....

Dogville
24th January 2008, 19:42
2-1..nu joc singur....stie bine jocul Jesus...

Balaci
24th January 2008, 19:45
Ce sala?

Dogville
24th January 2008, 20:08
...sala de...zmeura....:D...3-1 scor final....deci sunt in finala!!!!...felicitari Jesus....fara citeva mici greseli rezultatul era altul......

Balaci
24th January 2008, 20:22
Acum joc eu amical cu silver

Geografu
24th January 2008, 20:24
Felicitari Dogville ! ;)

Dogville
24th January 2008, 20:35
Multumesc frumos...uite ca n-am uitat chiar tot din ce ne-a invatat don profesor la Palatul Copiilor pe vremea ''ailalta''.....:D...in continuare merg pe Eye_Kyu care e jucator...si mai vedem......FORZA SAHISTII !!!!:drak:

Balaci
24th January 2008, 20:37
:happy am aflat cine e silver:happy

Dogville
24th January 2008, 20:39
cine???..nu ne mai fierbe!!!..inseamna ca l-ai batut.....

Geografu
24th January 2008, 20:40
Who is he ? :P

Balaci
24th January 2008, 20:41
Am batut, 2-0. E un user banat...permanent, si fost "prieten" de-al meu (ghici ciuperca cine:P)

Dogville
24th January 2008, 20:41
Balaceeee....zi odata ca ne prinde ziua!!!!


PS..aaaaaa....ulyse???

Balaci
24th January 2008, 20:42
Nu, Ulysses:happy (pentru cunoscatori)

Dogville
24th January 2008, 20:43
Daca l-ai batut....esti mare dom'le dar trebuie sa repeti cu...Tchibos!!

Balaci
24th January 2008, 20:48
Cu tchibos, o sa fie greu...:( Sanse minime. Oricum felicitari, o sa tin cu tine in finala (asta daca nu ma calific eu:evil:)

Dogville
24th January 2008, 20:51
...ei,poftim educatie...cum o sa tii cu un dinamovist ???...baga-ti mintile in cap...:D...ce vrei sa-ti confiste astia pasaportul de oltean???


PS...dar un pic poti sa tii...stii ca fac spettaccolo.......mersi oricum!!!!

Balaci
24th January 2008, 20:52
pai probabil o sa fie 2 dinamovisti (tu si Eye_Kyu) si un farist, asa ca oricum nu am cu cine tine:P
P.S. Pandurii si cu Dinamo nu au probleme:yeah:

Dogville
24th January 2008, 20:56
...asa zic si eu...nu sunt probleme cita vreme va bagati singuri mingea-n poarta.....:D

Balaci
2nd February 2008, 13:42
Balaci-tchibos, meci tocmai jucat. Balaci cu albele, tchibos negre. Tchibos castiga!
1. e4 e5 2. Cf3 Cc6 3. Nb5 Ce7 4. Nxc6 Cxc6 5. O-O Nc5 6. d3 a6
7. De2 Na7 8. Ne3 Cd4 9. Nxd4 xd4 10. Cd2 d6 11. Cb3 Ng4 12. h3 Nh5
13. g4 Ng6 14. Cxd4 h5 15. xh5 Nxh5 16. Cf5 Nxf3 17. Dxf3 Dg5+
18. Dg2 Dd2 19. Dxg7 O-O-O 20. Dc3 Df4 21. Ce7+ Rb8 22. Cd5 Tg8+ si balaci renunta

tchibos
2nd February 2008, 16:03
...
PS...dar un pic poti sa tii...stii ca fac spettaccolo.......mersi oricum!!!!

toti fac spectacol cand joaca cu mine :cool:

White Shadow
2nd February 2008, 18:59
2.Limita de timp per este deocamdata la prima editie de 20 de minute.

Ce-i cu alea 20 de minute ?.....timp per ce ?

Geografu
2nd February 2008, 19:07
Timpul fiecarui om de a muta intr-o partida.
Adica atunci cand Neogen iti cere limita de timp tu pui acolo 20 de minute ! ;)

Dogville
2nd February 2008, 22:23
Balaci-tchibos, meci tocmai jucat. Balaci cu albele, tchibos negre. Tchibos castiga!
1. e4 e5 2. Cf3 Cc6 3. Nb5 Ce7 4. Nxc6 ....... si balaci renunta

...mda...Balaci...sa nu mai schimbi nebunul asta tare cind adversarul a jucat si Ce7 in prealabil.....eu in pozitia asta fac rocada si astept...evenimentele..:D...daca 5...a6 joci Nc4 linistit....si mai departe..te descurci tu.:D...bineeeee...nu te supara ca ti-am zis..era doar o parere....oricum,cu albele se joaca mai agresiv...

PS...Tchibos...shall we????

tchibos
2nd February 2008, 22:37
hai cunoscatorule sa vad unde duci tu nebunul dupa ce mut eu Ce7 :D

Dogville
2nd February 2008, 22:37
Primul meci al finalei in citeva momente pe 210...camera LOBBY......va asteptam....

Dogville
2nd February 2008, 22:38
hai cunoscatorule sa vad unde duci tu nebunul dupa ce mut eu CE7 :D

....la Balaceanca.....:happy:happy:happy:happy

tchibos
2nd February 2008, 23:26
vai ce m-a umilit... efectiv nu mai stiam ce e cu mine:groggy:

trebuie sa ma concentrez mai mult ca dogville le vede cu cateva mutari inainte... e bun :ok:

Dogville
2nd February 2008, 23:53
Hai dom'le..termina cu laudele astea...:D...stai sa joci cu sahisti adevarati de peste 2000 rating (pe 210) si acolo sa vezi cum arata un tsunami...eu aseara am fost efectiv (stoicescu :D) spulberat de un pusti.....in fine..mai stiu si eu citeva variante din tinerete...:D...dar nu mai mult de 7,8 mutari....:D

Geografu
20th February 2008, 18:49
Pentru ca e un thread de off-topic mai merge si o glumita , dar binenteles tot despre sah :

7 motive sa iubesti sahul

1. E singurul joc in care nu se supara nimeni dacă umbli cu un nebun din colț în colț.
2. Nu se face discriminare rasială – orice negru poate să-i dea în cap albului.
3. Fiecare nebun se poate da la damă.
4. Se face discriminare pozitivă pentru animale. Ce-i al calului e pus deoparte.
5. Asociația feministelor nu va protesta niciodată împotriva jocului de șah pe motive de discriminare sexuală. E singurul sport în care dacă vrei să ajungi la cea mai înaltă treaptă de promovare, trebuie să-ți faci o operație de schimbare de sex și din pion să devii damă.
6. E normal și corect să fii promovat pe post de “nebun”.
7. Sahul militează pentru toleranța rasială – albul putând oricând să ajungă cu negrul la pat.

Le-am luat de pe un site oarecare.Va plac ? :drak:

Andrei_23
20th February 2008, 19:37
Frumos , da' pune si 7 motive pentru care sa urasti sahul :drak:

eu pun primu' : dupa 2 partide ma doare capu' :happy , asta-i pentru ca n-am antrenament nu ? :D

Geografu
20th February 2008, 20:14
Salve printre sahisti amice Andrei.
N-am de ce sa pun motive pentru care sa urasti sahul deoarece nu il uraste nimeni aici.
Si da e de la lipsa de antrenament migrena...:P

Andrei_23
20th February 2008, 20:50
Nici eu nu urasc sahul , chiar imi place. Printre prietenii de la bloc sunt destule de bun , da' cand am vazut ce discutii sunt aici pe forum despre sah am ramas prost , cu deschideri , inchideri etc. :D
N-am mai jucat de mult sah , ultima data am fost umilit rau de un baiat , marti din vreo 7-8 mutari
La scoala noi ii bagam tare pe table...iti dai seama ce implicat sunt la ore :evil:

Geografu
20th February 2008, 21:00
Imi dau seama, cred ca se fac si campionate pe sub banci....:happy
Poate te bagi la a treia editie a cupei de sah mai ales daca si cunosti fenomenul...:rolleyes:
Merci anticipat ! :ok:

Andrei_23
20th February 2008, 21:23
Imi dau seama, cred ca se fac si campionate pe sub banci....:happy

Le tinem pe picioare si dam cu zaru pe caiet :cool: :lol:
As participa si eu da stii ca-s afon rau la tot ce tine de calculatoare , e prea complicat pentru mine

Dogville
20th February 2008, 23:42
....in liceu eu aveam desenat cu markerul pe banca o...tabla de sah......:D...asa ca o ''frigeam'' imediat ce iesea profesoru' de la ora...pac,pac,pac...blitz frate....de-acolo am antrenament......:D:D:D

Geografu
20th February 2008, 23:50
Andrei iti explic eu pe indelete pe mess , stai linistit ca nu e complicat ! ;)
Dog de asta ai dexteritatea asta sa inteleg....:P

Geografu
5th March 2008, 17:38
Va place sahisti ? :)

http://r5.fodey.com/141509010954a4336a93caf0c69dc2153.1.gif (http://www.fodey.com/generators/animated/ninjatext.asp)

Dogville
5th March 2008, 18:49
Ne place...dar sa le explicam oamenilor ca,desi,se joaca cu mina....:D..tot capul e de baza....:D:D:D

Ulysses
5th March 2008, 19:23
hai ma frate cu finala aia , stati p-aci toata ziulica si nu rupeti juma' de ora sa se termine odata editia????geo , deschide thread pt editia a3-a ca se lalaie astia inca o saptamana!:headbang:

Geografu
5th March 2008, 20:11
Voi deschide Uly threadul chiar in seara asta.
Ce facem baieti cu finala aia ? :rolleyes:

Dogville
6th March 2008, 15:30
ok..s-a jucat intr-un final...4-0 pentru campionul en-titre....:D ....nu se mai continua....:drak::drak::drak::drak:....sa vina cupa...sa vina cupa....sa vina cupa..!!!!!

Balaci
6th March 2008, 15:30
Meciul doi din finala: thedogville-balaci 4-0. ultimul meci nu l-am mai jucat, nu avea sens. traiasca dogville, dublu campion:P

Dogville
6th March 2008, 15:32
Io deja nu mai am somn pina nu se joaca derbyul Balaci-Ullyses....ai grija cum faci tragerea aia Geografule !!!!! :D...

Geografu
6th March 2008, 15:46
A perfect nu ma uitasem pe threadul asta....
Puteati totusi pune rezultatul pe threadul oficial....
Bravo Dog....

Continuarea o aflati pe threadul cupei ! :P

Geografu
13th March 2008, 18:49
Iata un banc ce are legatura cu sahul :

- Auzi ma (intreba un manelist), da ce e ala sah?
- Ba (ii raspunde celalalt) sahul e piesele alea care le bagam noi in punga cand jucam table !

Sper ca v-a placut ....:evil:

Geografu
15th March 2008, 16:41
Iata ce spunea marele scriitor si pasionat de sah Mihail Sadoveanu despre cei ce asista pe margine la o un meci de sah :

"Un chibiț (persoană care asistă la o partidă de șah – spectator) trebuie să aibă două „calități” extem de importante: să știe să-și țină gură și să nu-i miroasă picioarele..."

Poate ca stia dansul ce stia....:)

Dogville
16th March 2008, 11:23
Ulysses mai jucam meciul ala sau ne-apucam de scrabble ???

tchibos
16th March 2008, 11:26
isi pregateste strategia :)

Dogville
16th March 2008, 18:35
isi pregateste strategia :)

care este cumva :kick and run ? :D

Geografu
29th March 2008, 00:42
Ca sa nu ardeti de nerabdare pana la final , iata cum arata trofeul pe care unul din noi 7 o sa puna mana in premiera , deoarece cupa anterioara a fost cucerit definitiv de Dog.
Asa ca succes :evil: :

http://img134.imageshack.us/img134/1094/winnerscup2bo6.jpg (http://imageshack.us)

Dogville
29th March 2008, 01:38
Ooooo...argint alb !!!! Imi place.....:evil:

Geografu
29th March 2008, 11:02
Stiam eu.
Fac o rectificare la mesajul anterior de acum suntem 8 oameni care doresc sa puna mana pe trofeu.
Bafta tuturor ! ;)

Geografu
1st April 2008, 23:43
Stie cineva ce s-a intamplat cu Dog ?
Trebuia sa dea mutarea la provocare si nu a aparut deloc azi...

P.S.: Vizavi de mesajul de mai sus , acum sunt chiar 9 oameni ce ravnesc la trofeu.

Balaci
2nd April 2008, 08:45
Oricum are liber etapa asta, iar cu partida voastra, puteti baga azi mai multe mutari, sa recuperati

Geografu
15th April 2008, 22:08
Pentru toti sahistii patrioti de pe OLS :

http://img237.imageshack.us/img237/2811/romaniaanimatand2.gif (http://imageshack.us)

Geografu
17th April 2008, 15:17
Am postat clasamentele complete si dupa etapa II si dupa cea de a treia.
Va rog sa va uitati peste ele si sa verificati daca sunt corecte pentru ca greseala e omeneasca.
Succes la etapa IV ! :ok:

Balaci
18th April 2008, 18:46
Va anunt ca sahul este pe locul 3 la "alte sporturi", dupa rugby si baseball:yeah:

Geografu
18th April 2008, 18:47
La mai mare ! :yes:
Usor,usor ii intrecem pe toti.
Multumim Balaci de informare ! :ok:

Lordul
25th April 2008, 22:38
la editia a V m-asa baga si eu !

Geografu
25th April 2008, 22:51
Oo amice Lordul !
Bine ai revenit printre noi !
Binenteles la editia V te asteptam.
Pana atunci Paste Fericit ! :ok:

Lordul
25th April 2008, 22:54
Paste fericit si voua !

Bine v-am regasit.

Geografu
26th April 2008, 00:23
1000 de postari pe Subforumul de Sah ! /OLE/
A fost greu insa iata ca ne-am urnit usor , usor.
Va multumesc tuturor ca ati fost alaturi de mine la aceasta munca si va urez din nou un Paste Fericit !

Balaci
30th July 2008, 08:46
Am si eu o intrebare: de ce s-a sters threadul cu provocarea numarul 3? Nu mi se pare normal. Eventual putea fi inchis, dar nu sters...

Geografu
30th July 2008, 13:58
Pentru ca nu mai avea sens.
Uly a refuzat provocarea si ea nu se va mai face.

Balaci
12th October 2008, 22:33
Intre timp am ajuns subforumul cel mai mare de pe "alte sporturi". Eu zic ca faptul acesta merita sarbatorit, si toti cei care au mai participat la editii trecute si nu mai participa, dintr-un motiv sau altul, sa revina pentru editia urmatoare, ca un act de fair play suprem. Sa renuntam la scandaluri, macar aici:ok:

Ulysses
2nd December 2008, 18:52
pentru cei nou-veniti dar si pentru cei care nu au mai pus mana pe o tabla de sah de ani de zile , sa le reamintim cate ceva aici:
http://ro.wikibooks.org/wiki/%C5%9Eah/Reguli_de_baz%C4%83

Ulysses
3rd December 2008, 21:56
10 min sunt OK...insa eu prefer blitz 3-5 min :D
O partida zic eu e mult prea putin, 3 erau mai bine, iar daca e problema de timp faceam 3 de 6-7 min si era ok, dar e si asa bine daca majoritate doreste 1 partida de 10 min atunci asa sa fie! Cand incepem?

Lloyd , tu si asa ne complexezi:D Stiu ca vrei sa termini urgent cu noi dar acum serios vorbind,sunt multi incepatori care nu trebuie luati prea repede:).
Cred ca pentru o prima editie e destul, nu trebuie sa cream suficienta sau plictiseala.;)In functie de cum vor decurge lucrurile , o sa mai modificam formatul:ok:
PS Te vad eu la editia viitoare cand o sa participe si hackerul finn:P

Ulysses
4th December 2008, 22:12
Va reamintesc de faptul ca puteti anunta aici data si ora disputarii partidei dupa ce v-ati inteles cu partenerul de joc, poate exista doritori de a studia viitorii adversari:D

Geografu
5th December 2008, 00:14
Eu cred ca sambata intre 13-15 joc cu TenisFan.

Cristian
5th December 2008, 12:40
Sa vedem cand imi da Adi Sampon un semn de viata... deocamdata nimic. Ma mai antrenez online, cu roboti :D

Aurel.D
5th December 2008, 16:14
Eu cu Vladek, Sambata 6 Dec. la ora 16....

Ulysses
5th December 2008, 17:00
Ce meci, Steaua-Dinamo cum ar veni!:D

sper sa nu-l ratez!:)

Cristian
5th December 2008, 17:33
Ne bagam la galerie :D

Ulysses
5th December 2008, 19:28
Clar!Mai greu e de spus cu cine o sa tinem fiindca amandoi sunt baieti super!:)

PS Multumim pentru anunturile in legatura cu datele si orele de disputare ale partidelor!:ok:

Cristian
5th December 2008, 19:38
Ca sa-i impacam pe amandoi, tinem cu cel care castiga, si-l vom incuraja pe cel care va pierde :ok:

Aurel.D
5th December 2008, 21:22
:) Mersi de apreciere Ulysses...
Cristi, mai ai indoieli cu cine sa tii?? :mda: :D Sau stai, am uitat ca Vladek, e galatean de-al tau.....

Am glumit....de tinut, tineti cu cine vreti...important este sa castig eu...:D Oricum, trebuie sa mai fac si eu o partida-doua, inainte, sa imi aduc aminte una, alta...

Cristian
6th December 2008, 09:26
Vladek din cate stiu nu e galatean...
Aici e vorba fair-play :ok:

Am stabilit cu Adi sa jucam in seara asta intre 20-22 ;)

Ulysses
6th December 2008, 09:41
bravo! :ok:
o singura necunoscuta am:lordul...Poate ia insa un 8 saptamana viitoare si-si indreapta media la mate:D

Ulysses
6th December 2008, 14:47
Azi e derby!!!!un preambul la stelisti vs dinamovisti:D
sa jucati in camera "la calul nebun" ca e mai goala;)

Cristian
6th December 2008, 16:16
Jucati mai bine la "Regatul meu pentru un cal" ca e mult mai gol decat dincolo.

Ulysses
6th December 2008, 21:16
Actuala etapa a cupei s-a desfasurat intr-un ritm alert,cu jocuri frumoase si rasturnari spectaculoase de situatie, toti concurentii (cum altfel?) dand dovada de seriozitate si mai ales respect fata de partenerii de concurs!:yeah:Felicitari tuturor, invingatori sau invinsi!:)Inainte de afisarea clasamentelor , asteptam ultimul meci al etapei, cel dintre Prome si Big Sexy!

Aurel.D
6th December 2008, 22:59
poate afla cineva cand se joaca aceasta partida...

Ulysses
7th December 2008, 09:22
Sunt in grafic baietii, termenul e azi sub seara:)
Aurica , vad ca esti prins bine de competitie, te-a ambitionat deschiderea aia gresita

Aurel.D
7th December 2008, 13:07
Imi place sa ma uit si la altii cum joaca...observi niste lucruri pe care atunci cand joci tu, nu le remarci mereu. Pierderea partidei cu Vladek, m-a ambitionat, normal....:) urmatoarea partida trebuie sa o castig, altfel ma indrept cu pasi repezi spre eliminare..

Ulysses
7th December 2008, 14:51
Ai dreptate, de pe margine vezi mult mai bine:cool:

PS Nu eliminam pe nimeni Aurica, iar daca vor mai fi nou-veniti ii cooptam fara probleme:ok:

Aurel.D
7th December 2008, 16:33
la ce ora se joaca Prome vs Big Sexy??

Ulysses
7th December 2008, 17:48
Nici un semn:no: Inca:)

Cristian
7th December 2008, 18:52
Haideti wey lenesilor, respectati-va termenele :D

Ulysses
7th December 2008, 21:28
Sunt sigur ca au avut motive serioase de nu au reusit sa-si joace meciul in termen.Si mai cred ca pana maine seara vor onora duelul pentru a putea trece la urmatoarea etapa:)

Ulysses
9th December 2008, 12:19
Astazi la ora 19 se va disputa ultima partida a etapei 1 intre Big Sexy si Prome:ok:
Spectatorii vor fi controlati la intrare de petarde, brichete si bere la sticla de niste iubitoare ale sahului atent selectionate in acest scop:D

Vladek
11th December 2008, 10:56
Adi_sampon, hai sa stabilim ora de disputare a meciului si pretul biletelor :D

Ulysses
11th December 2008, 13:10
Maaaaaai, mie imi dati invitatie ca sunt oficial!:D

Aurel.D
12th December 2008, 20:32
Sa imi explice si mie cineva, va rog, care este smecheria cu camerele?? De ce unele sunt mai pline iar altele mai goale? :D Se ofera consumatie, ceva?
Asta imi aduce aminte de faptul ca atunci cand eram pustan si mergeam la vreun bairam, mereu tatonam 'locatia" sa vad unde este o camera mai goala ca sa ma retrag cu eventuala "agatata"! :ok:

Ulysses
12th December 2008, 20:47
Aurica, asa si noi, ne alegem camerele mai goale sa nu fim deranjati:)

Altii le cauta pe cele mai pline pentru a avea de unde tria eventuali parteneri de joc

Aurel.D
12th December 2008, 20:53
ok, dar cand ai aranjat deja cu un partener de joc, nu vad pentru ce te-ai duce intr-o camera plina, cum sugera cineva Sambata...:) Ai dreptate, iti alegi camera mai goala...

PS: Deci nici o partida in seara asta de Vineri.....:sad:

Ulysses
13th December 2008, 11:56
Juniorii, nici o miscare?:thinkso:

Lloyd Banks
13th December 2008, 12:00
Hai lordule sa terminam!

Aurel.D
13th December 2008, 18:31
cam subtire prezenta la aceasta etapa a II-a....

Ulysses
13th December 2008, 19:02
Suntem in grafic, Aurica!:)De ce nu iei legatura cu Prome?:D

Aurel.D
13th December 2008, 19:08
Om fi in grafic, dar nici o partida nici aseara nici acum?....Eu am stabilit cu Prome pentru maine la 2...acum este in oras cu treaba..

Ulysses
13th December 2008, 21:28
lordule, daca de luni pleci , iti propun ziua de maine un tur de forta:sa joci cele trei meciuri ramase, pentru a nu destabiliza competitia!Ce zici, te bagi?In juma' de ora termini tot:D
Asteptam raspunsul pe VP, normal:sleep:

Vladek
14th December 2008, 01:14
Hmm ... am o mica problema .. adi_sampon nu raspunde la PM-ul in care i-am sugerat sa jucam partida maine.

Alo .. Adi, ma auzi :D ? Hai sa jucam maine, altfel zic astia ca e blat:drak: :drak:

Ulysses
14th December 2008, 08:55
Vladek,imi dai invitatie sau ma pui sa-mi cumpar bilet?:rolleyes:

Cristian
14th December 2008, 13:15
As dori daca se poate sa aveti rabdare cu mine pana rezolva astia problemele cu netul. Am probleme cu internetul si stiti si voi cum se misca astia de la RDS. Din cate am inteles s-a stricat un switch pe care-l vor inlocui... Va multumesc.

Ulysses
14th December 2008, 18:29
@Ulysses accept sa le joc maine dar dupa 19.00 ca am pregatire la mate si inca nu mi-am scris toata tema


de pe 15

Fiindca de maine lordul e plecat, dupa cum vedeti in postarile de mai sus, si-a aratat disponibilitatea de a juca in seara asta toate partidele in avans pentru a nu afecta desfasurarea cupei. Atentie deci TenisFan si Geografu!Nu mai zic de meciul din etapa curenta cu Lloyd B

Lloyd Banks
14th December 2008, 19:40
Lordule care esti tu lord hai la Regatul meu pentru un cal sa jucam odata partida aia...
Nu-mi da raspuns iar peste 1 ora. k?:D

Dupa 20 min asteptare: Ulysses cu asta (lordul) nu se poate...imi pare rau dar n-am ce face cat sa-l mai astept, vineri era obosit cica, sambata iar am asteptat dupa el 30 min, acum inca 20(vad ca e online), casuta de mesaje e plina(?!?!) si nu primeste mesaj...

Ulysses
14th December 2008, 20:57
lordul face un adevarat tur de forta pe doizece in dorinta de a-si disputa partidele din actuala editie. primul meci al etapei:

Lloyd B-Duarte 1-0

Leo
14th December 2008, 21:02
Din cate stiu eu Geo si Lordul au stabilit ca vor juca intre 20.00 SI 22.00 in seara asta .

Ulysses
14th December 2008, 21:57
Maine, ultimele doua partide ale etapei, liga a ll-a
Vladek-Adi_sampon
Cristi_galati-Big Sexy

Leo
14th December 2008, 22:11
Daca si pt astea doua partide trebuie atatea interventii , Ulysses atunci avem nevoie de o pauza . Pt relaxare , undeva la munte . :D

Aurel.D
15th December 2008, 11:46
Voua vi s-a intamplat sa fiti deconectati de la doizece, pe motiv ca legatura se face foarte greu? mie mi s-a intamplat de doua ori chiar cand jucam cu cineva....naspa situatie.
O fi crezut saracu' ca i-am dat cu flit...:)

Ulysses
15th December 2008, 13:41
Naspa situatie Aurele!
Fratilor, pentru etapa a lll-a lasam termenul tot pentru duminica(21.12) sau il mutam mai spre joi(18.12)??

@leo, pentru asta suntem moderatori:D

Leo
15th December 2008, 13:52
Pt relaxare , da Ulysses .

Aurel.D
15th December 2008, 17:04
Ulysses,
chiar ieri ma gandeam ca daca continuam cu termen o saptamana pentru fiecare etapa, campionatul se va lungi mult. Cred ca o limita de 5 zile este suficienta.

Ulysses
15th December 2008, 17:25
OK, LEO!Atunci termenul pentru a3-a etapa sa fie joi,18.12 la orele 22!


Sper numai sa se desfasoare asta-seara cele doua restante!:cool:

resita
16th December 2008, 00:03
desi n-am mai jucat sah de ceva timp ma bate gandul sa ma bag si eu la viitoarea editie (daca acceptati amatoriiiiiiiiiiiii), asa ca astept un semn de viata de la voi cand se fac inscrierile

Aurel.D
16th December 2008, 10:39
O sa te anuntam...:)

Ulysses
16th December 2008, 10:53
desi n-am mai jucat sah de ceva timp ma bate gandul sa ma bag si eu la viitoarea editie (daca acceptati amatoriiiiiiiiiiiii), asa ca astept un semn de viata de la voi cand se fac inscrierile

Ok, resita, bine ai venit!:ok:

Aurel.D
16th December 2008, 22:43
Am si eu o intrebare pentru voi: in afara de meciurile din cupa pe care le jucati/priviti, voi nu mai intrati pe doizece? De cand cu cupa asta, desi nu prea am timp, imi gasesc ragazul sa mai intru macar sa ma uit la o partida, daca nu am starea necesara sa joc...si ma mai uit dupa voi pe acolo.:)
Chiar mi-a revenit interesul pentru sah datorita cupei asteia! :) Si recunosc, in mare parte datorita lui Ulysses, care in ciuda contrelor din trecut, m-a racolat pentru aceasta competitie!

Leo
16th December 2008, 23:10
Acceptam Dinamovisti oricand !

Pax Romana
17th December 2008, 12:03
Am si eu o intrebare pentru voi: in afara de meciurile din cupa pe care le jucati/priviti, voi nu mai intrati pe doizece?
Eu intru și joc. I-am văzut pe Leodacin și pe Ulysses pe acolo. Ideal ar fi fiecare sa nominalize nickurile de pe doizece pentru a ne recunoaște.
Personal sunt pax_romana1

Leo
17th December 2008, 12:05
Este cineva dispus sa faca un amical ?

Pax Romana
17th December 2008, 12:05
Este cineva dispus sa faca un amical ?
eu joc
Hai La calul nebun

Leo
17th December 2008, 12:09
Vin acum .

Leo
17th December 2008, 12:46
Felicitari .Esti bun PR .

Pax Romana
17th December 2008, 12:50
Felicitari .Esti bun PR .
Ms, în copilărie m-am ocupat cu șahul - am categorie :) Dar nu am jucat demult.

Ulysses
17th December 2008, 14:05
leo, daca ai pierdut :headbang:inseamna ca editia viitoare eu retrogradez:D

Aurel.D
17th December 2008, 21:07
Joi la ora 21 joc etapa a III-a cu Pax Romana.

Leo
17th December 2008, 21:10
leo, daca ai pierdut :headbang:inseamna ca editia viitoare eu retrogradez:D

Eiiiiiiiiiiiiiiiii nici chiar asa . Ne antrenam si castigam ! :D

Aurel.D
18th December 2008, 21:07
Intarzii 15 min. La 9.15 sunt acolo

Ulysses
18th December 2008, 21:10
Ce-ti place sa ne mai perpelesti:drak:

Aurel.D
18th December 2008, 21:40
imi pare rau, chiar nu s-a putut mai devreme :o:...in cursul saptamanii e mai greu....l-am anuntat oricum pe pax romana.

Ulysses
18th December 2008, 22:14
Meci strans intre Aurel D si Pax Romana! Aurica a avut avantaj un cal si pozitia buna la un moment dat...dar finisul a fost devastator , Pax l-a tinut intr-un sah etern pana la final

Aurel.D
18th December 2008, 23:59
:) Da, a fost o partida frumoasa....ma astepam sa inceapa la un moment dat atacul pe zona aia....:) prea era cuminte...iar eu nu am sustinut suficient atacul la rege...

Ulysses
19th December 2008, 18:56
hai juniorii!ca timpul trece...si se apropie termenul:D

Cristian
19th December 2008, 18:58
Cine mai are de jucat ? :D

Ulysses
19th December 2008, 19:10
Astazi, ultimele doua meciuri ale etapei:
Lloyd B-Geografu
Vladek-Big Sexy

Ei:)

Ulysses
21st December 2008, 13:08
Intrucat mai multi jucatori vor fi la egalitate de puncte se vor lua in considerare meciurile directe pentru departajare.Pentru a evita astfel de situatii, incepand cu editia viitoare, se vor juca trei partide in loc de una, pentru a se putea face diferenta la golaveraj!:)

Aurel.D
21st December 2008, 22:45
Vrei sa zici.....piesaveraj :D

Ulysses
22nd December 2008, 17:21
Punctaveraj...dar am folosit vocabular de suporteri inraiti ai sportului rege:D

Ps Care l-ati vazut pe Vladek?:thinkso:

Pax Romana
23rd December 2008, 11:39
Cîteva cuvinte despre neogen și softiști :no:
Cînd am început a juca pe doizece îmi puneam întrebarea - cum pot fi depistați softiștii? Unica variantă era - dacă în deschidere chiar și la mișcări simple și cunoscute se gîndesc mai mult.
Ei bine, la 20 decembrie 2008 am jucat o partidă cu un oarecare gngshan (la acel moment avea rating 1868, actual are 2000+). Am avut albele și acesta la 1.d4 a utilizat Apărea Nimțovici. Din debut am ieșit foarte șifonat, iar către mișcarea 21 aveam o poziție pierdută și am cedat partida.
Ce mi-a dat de bănuit?
Prima - anterior am jucat și eu aceasta deschidere cu negrele dar aici am primit cu albele "mult mai rau" deja la mișcarea 14.
Doi - persoana data nu prea intelegea glumele si raspundea cam naiv.
Verificînd partidele lui - am observat victorii în serie de la toți șahiștii cu care se întîlnea, inclusiv cu ratinguri 1800+.....
Dar dacă privim primele vre-o 30-40 de partide jucate de același user observam rating gen 970-960 și pierderi in masa de la șahiști 900-1100.
Mai mult ca atît, se observa o atracție deosebită fașă de mișcări 2)Df3 sau 2)Dh5 .... ceea ce denotă un joc de începător...:D
Conchidem - softul rulezz! :drak:

Ulysses
23rd December 2008, 20:13
Pfiiiiiiiii, si ce bucurie e aia cand nu castigi tu???:headbang:

ps Apararea Nimtovici?:groggy::D

Vladek
23rd December 2008, 21:05
A inceput meciul intre mine si Prome, in camera "Regatul meu pt un cal"

Leo
24th December 2008, 10:49
Sfanta Sarbatoare de Craciun sa va aduca numai bucurii alaturi de cei dragi!

Ulysses
24th December 2008, 13:50
Sanatate si numai "victorii" sahistilor de pe ols dar si celorlalti vizitatori ai sectiunii!:)
Craciun Fericit!:rasc:

Aurel.D
24th December 2008, 15:24
Cîteva cuvinte despre neogen și softiști :no:
Cînd am început a juca pe doizece îmi puneam întrebarea - cum pot fi depistați softiștii? Unica variantă era - dacă în deschidere chiar și la mișcări simple și cunoscute se gîndesc mai mult.
Ei bine, la 20 decembrie 2008 am jucat o partidă cu un oarecare gngshan (la acel moment avea rating 1868, actual are 2000+). Am avut albele și acesta la 1.d4 a utilizat Apărea Nimțovici. Din debut am ieșit foarte șifonat, iar către mișcarea 21 aveam o poziție pierdută și am cedat partida.
Ce mi-a dat de bănuit?
Prima - anterior am jucat și eu aceasta deschidere cu negrele dar aici am primit cu albele "mult mai rau" deja la mișcarea 14.
Doi - persoana data nu prea intelegea glumele si raspundea cam naiv.
Verificînd partidele lui - am observat victorii în serie de la toți șahiștii cu care se întîlnea, inclusiv cu ratinguri 1800+.....
Dar dacă privim primele vre-o 30-40 de partide jucate de același user observam rating gen 970-960 și pierderi in masa de la șahiști 900-1100.
Mai mult ca atît, se observa o atracție deosebită fașă de mișcări 2)Df3 sau 2)Dh5 .... ceea ce denotă un joc de începător...:D
Conchidem - softul rulezz! :drak:

Am observat ca sunt mai multe modalitati de a obtine punctaj nemeritat pe neogen; eram pe 210 sah zilele trecute si vad o discutie in care un tip il provoca pe altul destrul de agresiv la o partida.....incep ei partida, ne alaturam cativa ca spectatori si la un moment dat cel care l-a provocat pe celelalt, iritat de mutarile excelente ale adversarului zice:
-" f......ti m...*******, joci cu soft, jigodie!!" :happy
- "nu joc cu soft"
- "ba da, se vede din mutari, javra ce esti"
- "poti sa vezi ca au mai fost useri care m-au batut"
- "pai da, ca nu folosesti softul mereu, ca sa nu dai de banuit" :happy continuand cu balacareala...:)

A fost spectacol, ce mai!

Mai sunt si alte moduri de a castiga punctaj: am jucat cu unul si dupa ce m-a batut in prima partida, in a doua luasem la un moment dat o pozitie avantajoasa. La care el nu mai muta nimic. Astept, astept....vad ca trece timpul, ii dau mesaj pe chat....nimic... Se termina timpul lui si nu aveam ce sa fac, am vrut sa ies...Cand imi apare mesajul cu deconectarea....

Adica pierdeam partida daca ma deconectam si nu mai jucam deloc. Nu am avut incotro, m-am deconectat, am pierdut si puncte.
Faza tare, este ca la partida imediat urmatoare, a aparut din nou la tabla...:)

Bai, ce oameni!! Ce satisfactie sa ai daca castigi puncte nemeritate, in modurile acestea? :o:

Ulysses
24th December 2008, 17:33
Daca vreti ne mutam pe yahoo...

Pax Romana
24th December 2008, 19:47
incep ei partida, ne alaturam cativa ca spectatori si la un moment dat cel care l-a provocat pe celelalt, iritat de mutarile excelente ale adversarului zice:
-" f......ti m...*******, joci cu soft, jigodie!!" :happy
- "nu joc cu soft"

A fost spectacol, ce mai!
Inițial, cînd deabea m-am înregistrat pe neogen și aveam rating mic, vre-o doi mi-au spus și mie ca joc cu soft. Dar cînd mi-am marit ratingul deja asemenea întrebari nu mai apar.



Mai sunt si alte moduri de a castiga punctaj: am jucat cu unul si dupa ce m-a batut in prima partida, in a doua luasem la un moment dat o pozitie avantajoasa. La care el nu mai muta nimic. Astept, astept....vad ca trece timpul, ii dau mesaj pe chat....nimic... Se termina timpul lui si nu aveam ce sa fac, am vrut sa ies...Cand imi apare mesajul cu deconectarea....
Adica pierdeam partida daca ma deconectam si nu mai jucam deloc. Nu am avut incotro, m-am deconectat, am pierdut si puncte.

Ai greșit. Trebuie sa aștepți 30 sec, dupa care apare mesajul in care te întreabă dacă vrei victorie - confirmi și ai punctele.


Daca vreti ne mutam pe yahoo...
Cred ca peste tot sunt scursuri. N-are sens

delaparis
24th December 2008, 20:59
Sarbatori fericite sahistilor :)

Dogville
24th December 2008, 21:22
Dar sa nu uitam ca exista si alte modalitati de sinucidere mai placute decat sahul (O. Paler) :D Craciun Fericit!

Aurel.D
24th December 2008, 23:23
Sarbatori Fericite tuturor, multa sanatate si tot ce va doriti! :D

Ulysses
28th December 2008, 18:25
Am intrat pe yahoo astazi si am constat ca acolo grafica e mult mai frumoasa,este evidentiata ultima mutare,mi-a placut.Ia incercati, poate ne mutam acolo:)

Leo
28th December 2008, 19:22
Hai sa facem o partida pe yahoo , Ulysses .

Ulysses
31st December 2008, 20:09
La Multi Ani si gand inalt tuturor sahistilor!:ok:

Leo
1st January 2009, 12:37
La Multi Ani ! Am pasit si in anul 2009 . Sper din tot sufletul sa fie cu mult mai bun decat 2008 .
Ulysses , afisam turul doi ?

Ulysses
1st January 2009, 15:52
L-am afisat de anul trecut:D

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2391667&postcount=107

Leo
1st January 2009, 19:34
Stiu :D
Deci cand jucam din nou ?

Ulysses
1st January 2009, 20:40
Cand vrei:)si suntem online

Leo
1st January 2009, 20:49
Jucam acum ?

Ulysses
2nd January 2009, 21:27
Dragutzilor, va rog sa confirmati(:kiss: ) sau sa infirmati(:mda:) participarea la editia a 11-a a cupei, aici
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2391162&postcount=2

Desigur ca se pot inscrie si alti doritori.Formatul acestui nou turneu va fi gen Liga Campionilor:rolleyes: