PDA

View Full Version : Nominalizari la Premiile Oscar 2008



phyxius
22nd January 2008, 17:52
Cel mai bun film:

Atonement
Juno
Michael Clayton
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Cel mai bun actor in rol principal:

George Clooney - Michael Clayton
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood
Johnny Depp - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Tommy Lee Jones - In the Valley of Elah
Viggo Mortensen - Eastern Promises

Cea mai buna actrita in rol principal:

Cate Blanchett - Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie - Away from Her
Marion Cotillard - Môme, La
Laura Linney - The Savages
Ellen Page - Juno

Cel mai bun actor in rol secundar:

Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Javier Bardem - No Country for Old Men
Philip Seymour Hoffman - Charlie Wilson's War
Hal Holbrook - Into the Wild
Tom Wilkinson - Michael Clayton

Cea mai buna actrita in rol secundar:

Cate Blanchett - I'm Not There.
Ruby Dee - American Gangster
Saoirse Ronan - Atonement
Amy Ryan - Gone Baby Gone
Tilda Swinton - Michael Clayton

Cel mai bun regizor:

Paul Thomas Anderson - There Will Be Blood
Ethan Coen, Joel Coen - No Country for Old Men
Tony Gilroy - Michael Clayton
Jason Reitman - Juno
Julian Schnabel - Scaphandre et le papillon, Le

Cel mai bun scenariu original:

Juno : Diablo Cody
Lars and the Real Girl: Nancy Oliver
Michael Clayton: Tony Gilroy
Ratatouille: Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
The Savages: Tamara Jenkins

Cel mai bun scenariu adaptat dupa o opera literara:

Atonement: Christopher Hampton
Away from Her: Sarah Polley
Scaphandre et le papillon, Le: Ronald Harwood
No Country for Old Men: Joel Coen, Ethan Coen
There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson

Cea mai buna cinematografie:

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford: Roger Deakins
Atonement: Seamus McGarvey
No Country for Old Men: Roger Deakins
Scaphandre et le papillon, Le: Janusz Kaminski
There Will Be Blood: Robert Elswit

Cea mai buna editare:

The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse
Scaphandre et le papillon, Le: Juliette Welfling
Into the Wild: Jay Cassidy
No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen
There Will Be Blood: Dylan Tichenor

Cea mai buna regie artistica:

American Gangster (2007): Arthur Max, Beth A. Rubino
Atonement (2007): Sarah Greenwood, Katie Spencer
The Golden Compass (2007): Dennis Gassner, Anna Pinnock
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
There Will Be Blood (2007): Jack Fisk, Jim Erickson

Cele mai bune costume:

Across the Universe (2007): Albert Wolsky
Atonement (2007): Jacqueline Durran
Elizabeth: The Golden Age (2007): Alexandra Byrne
Môme, La (2007): Marit Allen
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Colleen Atwood

Cel mai bun machiaj:

Môme, La (2007): Didier Lavergne, Jan Archibald
Norbit (2007): Rick Baker, Kazuhiro Tsuji
Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): Ve Neill, Martin Samuel

Cea mai buna coloana sonora creata pentru un film (original score):

Atonement (2007): Dario Marianelli
The Kite Runner (2007): Alberto Iglesias
Michael Clayton (2007): James Newton Howard
Ratatouille (2007): Michael Giacchino
3:10 to Yuma (2007): Marco Beltrami

Cel mai bun cantec creat pentru un film:

August Rush (2007)("Raise It Up")
Enchanted (2007)("Happy Working Song")
Enchanted (2007)("So Close")
Enchanted (2007)("That's How You Know")
Once (2006)(“Falling Slowly” )

Cel mai bun sunet:

The Bourne Ultimatum (2007): Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane
3:10 to Yuma (2007): Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe
Transformers (2007): Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin

Cea mai buna editare de sunet:

The Bourne Ultimatum (2007): Karen M. Baker, Per Hallberg
No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay
Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Silvers
There Will Be Blood (2007): Matthew Wood
Transformers (2007): Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn

Cele mai bune efecte vizuale:

The Golden Compass (2007): Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood
Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier
Transformers (2007): Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier

Cel mai bun film animat:

Persepolis (2007): Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Ratatouille (2007): Brad Bird
Surf's Up (2007): Ash Brannon, Chris Buck

Cel mai bun film strain:

Fälscher, Die (2007)(Austria)
Beaufort (2007)(Israel)
Mongol (2007)(Kazakhstan)
Katyn (2007)(Poland)
12 (2007)(Russia)

Cel mai bun documentar:

No End in Sight (2007)
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience (2007)
Sicko (2007)
Taxi to the Dark Side (2007)
War Dance (2007)

Cel mai bun documentar de scurt metraj:

Freeheld (2007)
Corona, La (2008)
Salim Baba (2008)
Sari's Mother (2006)

Cea mai buna animatie de scurt metraj:

Même les pigeons vont au paradis (2007)
I Met the Walrus (2007)
Madame Tutli-Putli (2007)
Moya lyubov (2006)
Peter & the Wolf (2006)

Cel mai bun film de scurt metraj:

At Night (2004)
Supplente, Il (2006)
Mozart des pickpockets, Le (2006)
Tanghi argentini (2006)
The Tonto Woman

Utilizator
22nd January 2008, 19:35
inteleg ca Daniel Day-Lewis in There Will Be Blood face iarasi un rol perfect si e primul favorit la Oscarul pentru actor in rol principal.

buticut
23rd January 2008, 00:46
inteleg ca Daniel Day-Lewis in There Will Be Blood face iarasi un rol perfect si e primul favorit la Oscarul pentru actor in rol principal.

...dar daca nu il ia Johnny Depp o sa folosesc briciul pe gatul oamenilor.

Mare pacat ca nu a fost nominalizat Tim Burton pt cel mai bun regizor, Sweeney pt cel mai bun film (I mean...hello!!! Juno over Sweeney?!!C'mon...)sau Helena pt cea mai buna actrita.

Keeping fingers crossed for....


Cel mai bun actor in rol principal:

Johnny Depp - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (C'mon Academy, gata cu ignoranta!)


Cea mai buna regie artistica:

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo

Cele mai bune costume:

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Colleen Atwood

Cel mai bun machiaj:

Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): Ve Neill, Martin Samuel

Cele mai bune efecte vizuale:
Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier

phyxius
28th January 2008, 21:05
inteleg ca Daniel Day-Lewis in There Will Be Blood face iarasi un rol perfect si e primul favorit la Oscarul pentru actor in rol principal.

intelegi corect. in general Day-Lewis joaca incredibil, deci e foarte posibil sa castige.

TenisFan
28th January 2008, 21:48
Deci mizez pe: Day-Lewis,Blanchett, apoi bataie mare intre There will be blood si No country for old men(personal prefer orice in afara de No country for old men dar nimic altceva nu-i demn de Oscar in afara de There will be blood), Casey Affleck si regia cred ca le-o da Coenilor... :shocked:

The_Blonde
28th January 2008, 21:53
the atonement e filmul anului si vreau sa ia ratatouille premiul pentru cel mai bun scenariu original desi mai e si lars and the real girl in care joaca ryan goosling :D :X:X:X:

iuli
29th January 2008, 00:22
Da, asa zic si eu...No country for old men este favorit, dar precizez ca nu am vazut inca There will be blood; si am auzit lucruri super despre acesta...Unul dintre cele doua deci.

irinaidu
29th January 2008, 00:28
the atonement e filmul anului si vreau sa ia ratatouille premiul pentru cel mai bun scenariu original desi mai e si lars and the real girl in care joaca ryan goosling :D :X:X:X:

vreau si eu sa-l vad :( si cat m-am mai chinuit sa-l gasesc. off, sper sa apara si in cinematografe ceva filme bune. momentan in cta sunt doar prostioare la cinema. :(

phyxius
29th January 2008, 00:39
Meh... hai sa m-apuc sa ghicesc.

Film - No Country For Old Men
Regie - Fratii Cohen
Actor principal - Day-Lewis
Actrita principala - Ellen Page
Actor secundar - cam oricine in afara de Hal Holbrook, dar foarte posibil sa fie Bardem
Actrita secundara - Cate Blanchett

relansat
29th January 2008, 08:29
Io cred ca`s singurul tampit de pe lumea asta care are pareri nu proaste, ci foarte foarte proaste despre Juno si No country for old men ... Michael Clayton, in schimb, un film excelent, urmeaza sa vad Atonement si There will be blood pe care ma chinui de cateva zile sa`l trag ... simt nevoia sa ma repet totusi, Juno: e - XE- cra-BIL!!! Scuzati`mi atitudinea ... de asta n`am ajuns la Hollywood

Balaci
3rd February 2008, 00:45
Tocmai am vazut There Will be Blood, am inca sentimente mixte despre film, insa DD Lewis e incredibil. Tipul face rar roluri, dar si cand o face...nu cred ca are cum sa rateze Oscarul anul asta:ok:
Maine vad ATONEMENT, sper sa se ridice la nivelul cartii:)

Datenshi
3rd February 2008, 01:26
Sunt curios la categoria cel mai bun film strain. Am vazut doar Mongol de acolo.

buticut
3rd February 2008, 02:32
Sa nu fiu playa-hater, dau si eu niste pronosticuri

Cel mai bun film:
No Country for Old Men


Cel mai bun actor in rol principal:

Johnny Depp - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street - pot sa va dau peste 10 motive de ce merita el Oscarul. Pe langa faptul ca Daniel Day-Lewis mai are un Oscar, interpretarea lui e oarecum unidimensionala si nu aduce cam nimic nou fata de interpretarea sa din Gangs of New York. In schimb, Depp va avea mereu Oscar-worthy performances, insa dupa spusele lui, nu il vom mai auzi niciodata cantand. Chiar si pt faptul ca he had the balls to sing merita Oscarul. Daca mai vreti inca o duzina de motive, let me know. Cred ca as rade isteric daca n-ar castiga niciunul din cei doi favoriti (Daniel si Johnny) si ar pierde in fata lui Clooney sau Mortensen :happy.


Cea mai buna actrita in rol principal:
Julie Christie - Away from Her


Cel mai bun actor in rol secundar: - cred ca e categoria unde lucrurile par a fi clare....

Javier Bardem - No Country for Old Men


Cea mai buna actrita in rol secundar:

Cate Blanchett - I'm Not There.


Cel mai bun regizor:

Ethan Coen, Joel Coen - No Country for Old Men

Cel mai bun scenariu original:


Michael Clayton: Tony Gilroy


Cel mai bun scenariu adaptat dupa o opera literara:

Atonement: Christopher Hampton


Cea mai buna cinematografie:


Atonement: Seamus McGarvey


Cea mai buna editare:

The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse


Cea mai buna regie artistica:


Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo


Cele mai bune costume:

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Colleen Atwood

Cel mai bun machiaj:
Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): Ve Neill, Martin Samuel

Cea mai buna coloana sonora creata pentru un film (original score):
3:10 to Yuma (2007): Marco Beltrami

Cel mai bun cantec creat pentru un film:

August Rush (2007)("Raise It Up")

Cel mai bun sunet:

Transformers (2007): Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin

Cea mai buna editare de sunet:

Transformers (2007): Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn

Cele mai bune efecte vizuale:

Pirates of the Caribbean: At World's End (2007): John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier

Cel mai bun film animat:


Ratatouille (2007): Brad Bird - desi Persepolis nu e de neglijat


Cel mai bun film strain: - saracia stie, nu am vazut niciunul, asta o pun la abureala :happy


Beaufort (2007)(Israel)


Cel mai bun documentar:

Sicko (2007)


Cel mai bun documentar de scurt metraj: - I don't know, deci ma bazez pe instinct din nou :happy


Corona, La (2008)


Cea mai buna animatie de scurt metraj: - idem

Même les pigeons vont au paradis (2007)


Cel mai bun film de scurt metraj: - idem

Mozart des pickpockets, Le (2006)

Cneazul
22nd February 2008, 23:52
Io cred ca`s singurul tampit de pe lumea asta care are pareri nu proaste, ci foarte foarte proaste despre Juno si No country for old men ... Michael Clayton, in schimb, un film excelent,

No country for old men mi s`a parut si mie o farsa de film. o pacaleala. m`am uitat pana la sfarsit doar datorita lui tommy lee jones. Juno recunosc ca nu l`am vazut, iar Michael Clayton e un foarte bun, nominalizat pe drept la oscar

iuli
23rd February 2008, 00:08
De acum incolo e clar. Tot ceea ce critici tu, inseamna film/serial bun.

Cneazul
23rd February 2008, 12:12
De acum incolo e clar. Tot ceea ce critici tu, inseamna film/serial bun.

nici chiar asa. ti`am zis no country for old men nu e bun:P

Prome
23rd February 2008, 13:00
No country for old men mi s`a parut si mie o farsa de film. o pacaleala. m`am uitat pana la sfarsit doar datorita lui tommy lee jones. Juno recunosc ca nu l`am vazut, iar Michael Clayton e un foarte bun, nominalizat pe drept la oscar

Cel mai slab film nominalizat la oscar Michael Clayton, atat de previzil ....

iuli
23rd February 2008, 14:06
nici chiar asa. ti`am zis no country for old men nu e bun:P

Tocmai din aceasta cauza am spus-o.

irinaidu
23rd February 2008, 18:02
in afara de hbo se mai difuzeaza undeva oscarurile unde sa putem sa vedem si noi? mai e pe canalul ala de nemti pe care a fost anul trecut???

eu nici macar nu m-am uitat la no country for old mean pt ca toti prietenii mei care l-au vazut au zis ca e film facut asa fara motiv. firesc acum o sa-mi explicati ca toti prietenii mei au un iq mai mic decat forest gump.
am vazut juno si nu mi-a placut. de asemenea un fim facut ca sa treaca timpul.
nu va obositi sa-mi spuneti ca trebuie sa ma duc sa ma uit la meet the spartans am inteles deja.

TenisFan
23rd February 2008, 19:55
Nu nu... Prietenii tai sunt geniali... La fel ca si mine... :( Filmul ala e slab... Nu merita nominalizat la Oscar... Mai degraba introduceam Into the wild acolo... :shocked:

irinaidu
23rd February 2008, 20:02
si eu as fi fost pro into the wild :)

phyxius
23rd February 2008, 20:04
Neah... No Country e fara indoiala unul dintre cele mai bune filmele ale anului. Juno, pe de alta parte, chiar nu avea ce cauta acolo.

Cneazul
23rd February 2008, 20:38
ce sa spun. pentru toata lumea no country e o prostie de film. dar daca marele domn phyxsius zice ca e bun...trebuie sa ne tinem gura.nu vezi ca esti singurul(sau aproape singurul) care zice e un film bun? asa ca nu mai critica pe altii. vorba lui t`bag din ultimul episod Prison Break: "toti suntem egali". asa ca nu te mai considera superior.

phyxius
23rd February 2008, 20:45
care toata lumea, mah? relansat, tenisfan si tu? :o: Vai... ce sondaj. :(

habar n-ai cator oameni le-a placut filmul asta. tu te bazezi pe parerile a catorva insi de pe un forum de sport? uita-te si pe cateva forumuri de filme si vezi. sunt si cativa carora nu le-a placut, ce-i drept, dar din cate am vazut multi dintre aceia au ca motiv faptul ca nu l-au inteles (cum te suspectez si pe tine).

nu mai spune ca un film e prost doar pentru ca nu l-ai inteles.

vorba lui t`bag din ultimul episod Prison Break: "toti suntem egali". asa ca nu te mai considera superior.
:happy

te-ai gasit pe cine sa citezi...

nu, nu suntem egali. am mai multa experienta decat tine cand e vorba de filme. e atat de greu de crezut ca din cauza asta poate il inteleg mai bine? se pare ca este...

Hard
23rd February 2008, 20:59
Fiecare cu parerea lui.Opriti aici un conflict care nu face bine nimanui.
Promit ca o sa ma uit si eu la filmul asta :P

Cneazul
23rd February 2008, 22:52
:happy

te-ai gasit pe cine sa citezi...

nu, nu suntem egali. am mai multa experienta decat tine cand e vorba de filme. e atat de greu de crezut ca din cauza asta poate il inteleg mai bine? se pare ca este...

bine. fie cum zici tu. tu esti dumnezeu. haha. apropo, nu confunda personajul t`bag cu robert kneeper. robert e un om deosebit. dar mno...daca esti asa mare expert ar trebui sa stii.
gata cu conflictele, cred ca 3:10 to Yuma trebuia nominalizat la oscar pt cel mai bun film. ar fi meritat.

Prome
23rd February 2008, 23:15
cneazule cum naiba 3:10 to yuma sa merite nominalizat la oscar ,cei drept nici juno nu este un film superior dar totusi ?? a avut un sunet bun si asta se si vede prin nominalizarea la categoria aceea :)

oricum si mie mi-a placut filmul , bunicel dar nu de oscar :D

buticut
24th February 2008, 00:07
Pe mine m-a intrigat faptul ca Juno won over Sweeney @ Best Motion Picture&Best Director Nominees. Yeah it's that cute teen movie...but seriously :rolleyes:. Chiar si Helena putea fi nominalizata pt Best Actress. Nominalizarile sunt totusi decente,aproape toate filmele merita vazute...ca va plac, ca nu, e chestie de gusturi. There Will Be Blood chiar nu se numara printre preferatele mele si probabil sunt printre putinii oameni care il considera oarecum plictisitor. Pur si simplu nu m-a prins...da, Daniel e bun, insa personajul sau mi se pare neinteresant, chiar m-a lasat rece.

Si probabil sunt singura persoana care chiar crede ca Johnny va lua Oscarul...oh well, nu chiar singura :P:


Best Actor:

Daniel Day-Lewis deserves it but he deserved it for Gangs of New York and got screwed that year. Why not get screwed this year? Everybody says that they are voting for Daniel Day which means that not everybody will. Saying one thing and doing another is an Academy modus operandi. That means that I’m going with another long-shot. His name is Johnny Depp and everybody and her mother loves this man. I haven’t seen his movie, Sweeney Todd, and will probably never see his movie. All I know is that the entire city of Los Angeles is dying to give this man an Oscar. They have been for years. Well, I’ll be wagering that he gets it this year. George Clooney has won an Oscar and nobody saw Tommy Lee Jones in his film. The odds on Day-Lewis are too low for me to even think about him. I’m betting on Depp.


Nu sunt de acord cu partea cu the odds on Day-Lewis are too low.Tocmai ca sunt EXTREM de mari si datorita buzzului urias pe care l-a primit, trag sperante sa nu il ia. SAG, GG si BAFTA parca au facut o campanie electorala pentru promovarea lui.

Printre filmele care mi-au placut si au fost lasate pe dinafara total sau cel putin la multe categorii importante se numara Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Into the Wild,Zodiac,Once, A Mighty Heart (Angelina was really good)...si ar mai fi si altele.

Guys, nu va mai certati. Fiecare cu preferintele lui, dar totusi daca aveti ceva impotriva unui film, argumentati-va ca lumea raspunsurile, nu scrieti ceva retarded de genul "Nu mi-a placut Sweeney Todd pentru ca aia canta prea mult".:thinkso: Sper ca lui phyxius i-a placut Sweeney si ca nu va indrazni sa il atace...relansat si altii au facut-o si au regretat-o :D...I'm stubborn :evil:

Anyway, keeping fingers crossed for Johnny :D.Vreau ceva surprinzator la Oscaruri...something unpredictable.

irinaidu
24th February 2008, 02:42
o sa incerc sa ma uit si eu la there will be blood. subiectul nu prea ma atrage. mi s-a intamplat sa vad filme bune si foarte bine jucate dar daca sunt despre un subiect care nu ma intereseaza , atunci nu am cum sa ma entuziasmez. dar stiu ca daniel joaca bine si o sa incerc sa ma uit macar sa am si eu o parere. si cred ca tot asa ca sa am o parere o sa ma uit si la no country for old men.

eu nu inteleg un lucru, cum se poate sa-l nominalizeze pe hal holbrook si pe emile hirsch nu???? nu ca hal nu a jucat bine, a jucat foarte bine dar sincer filmul era tot ala si fara el, dar fara emile nu cred ca era la fel.

Cneazul
24th February 2008, 15:33
am terminat cu toate certurile. phyx, te rog frumos sa`mi explici de ce este no country for old men un film bun. mie nu mi se pare un film bun deoarece: 80 % din actiunea filmului Anton Chigurh il vaneaza pe Llewelyn Moss, iar dintr`odata il vedem pe seriful tom bell cum ii zice nevestei lui moss ca a murit sotul ei. e ca si cum te`ai uita la un sezon din Prison Break, in care 21 de episoade Scofiled planuieste evadarea, iar in episodul 22 sa`l vezi dincolo de gratii, nearatandu`l cum a evadat. ma rog. pana la urma, ce e asa bun la filmul asta? am mai vazut filme in care cineva se alege cu o geanta plina de bani, iar oamenii rai sunt pe urmele lui.de ce ar fi asta asa bun. te rog explica`mi...se pare ca io inca n`am ajuns la un nivel inalt in ceea ce priveste filmele.

Hopshio
24th February 2008, 15:47
nici mie nu mi se pare bun filmul...

Prome
24th February 2008, 16:00
mie nu mi se pare un film bun deoarece: 80 % din actiunea filmului Anton Chigurh il vaneaza pe Llewelyn Moss, iar dintr`odata il vedem pe seriful tom bell cum ii zice nevestei lui moss ca a murit sotul ei.

pai tocmai de asta este bun pentru ca tu te-ai fi asteptat la o confruntare intre cei 2 , iar filmele ce nu sunt previzibile sunt mult mai bune decat cele banale

TenisFan
24th February 2008, 16:17
Best Actor:

Daniel Day-Lewis deserves it but he deserved it for Gangs of New York and got screwed that year. Why not get screwed this year? Everybody says that they are voting for Daniel Day which means that not everybody will. Saying one thing and doing another is an Academy modus operandi. That means that I’m going with another long-shot. His name is Johnny Depp and everybody and her mother loves this man. I haven’t seen his movie, Sweeney Todd, and will probably never see his movie. All I know is that the entire city of Los Angeles is dying to give this man an Oscar. They have been for years. Well, I’ll be wagering that he gets it this year. George Clooney has won an Oscar and nobody saw Tommy Lee Jones in his film. The odds on Day-Lewis are too low for me to even think about him. I’m betting on Depp.


I'm stubborn :evil:

Eu as spune ca obsedata si fanatica... :(
Cine a zis porcaria asta de-ai mentionat-o in italic? :shocked: Si de ce o pui tu acilea? Ca sa ne demonstrezi noua ce? Ca sperantele,visele si fanteziile tale de a lua Depp un rahat de premiu sunt hranite cum trebuie? Eu credeam ca oamenii normali cum cred ca suntem noi pe acilea trebuie sa se bucure de jocul actoricesc al lui Depp... Si ca pentru Depp asta ar fi un premiu suficient de mare chiar inegalabil de orice alt obiect insignifiant in cazul de fatza o statueta de aur sau din ce metal nepretuit e facuta... :rolleyes: Dar daca vrei sa tratezi chestiunea cu atentii de tipul asta hai sa intram in detalii atunci... Individul de-a spus magnificul citat de mai sus ar trebui arestat pentru prostie crasa... :( Ce transant e el cum le stie el pe toate ce analogii face el... Cum ii bucura el pe toti... Ce bine cunoaste el psihologia mamelor indivizilor ce-l iubesc pe Depp... Ce ******* e el... :( Cred ca si citatul e prost sau ala e analfabet: "His name is Johnny Depp and everybody and her mother"... Mama cui? Se refera la o individa...Pentru ca zice "her"... Ca daca ar fi vrut sa zica mamele lu' "everybody" ar fi trebuit sa zica "their"... In fine tot ce zice ilustrul pe acolo imi accentueaza mie ideea ca aceste premii sunt doar pentru a le hrani orgoliul si grandomania unora... Si sunt acordate in functie de cum pica frunza... Am acordat destula atentie acestui subiect...
Ba Cneazule esti mic inteleg... Dar de ce esti papa-lapte? Nu-i mai da apelative ce au legatura cu legendele moderatorului ba din contra... Ia-l la 3 pazeste si apara-ti punctul de vedere... Ca-i al tau si doar pe ala il ai... Ce daca e prost? Cresti tu mare si sa vezi atunci ce le mai ai cu filosofia... :shocked: Ia du-te la biblioteca si achizitioneaza-ti niste Kant si Schopenhauer plus una bucata Nietzsche si ne rezolvi atunci...
Eu vreau sa mi se explice fantasticele mesaje ascunse si mega absconcse din filmul asta... ;) Filmul e slab... Si cam asta e realitatea cruda...
Am luat There will be blood si sper sa apuc sa-l vad pana maine... Nu stiu daca am sa reusesc ca joaca Chelski... In fine pentru mine filme demne de a fi nominalizate la Oscar ar fi: Jesse James, Michael Clayton, Into the wild si cu voia d-voastra Zodiac... buticut daca Sweeney n-ar fi fost musical si n-ar fi avut muzica aia fantastic de proasta filmul nu numai ca merita sa fie nominalizat dar era acolo sus pentru ca Burton a construit niste imagini super misto acolo... Dar din punct de vedere artistic si cinematografic Jesse James pur si simplu matura cu tot...

irinaidu
24th February 2008, 20:40
cneazule, daca tie nu ti-a placut de ce mai vrei explicatii.
oricat mi-ar explica cineva de ce lui i-a placut un film/carte/tablou daca mie nu mi-a placut , nu mi-a placut. nu cred ca daca iti explica phix de ce i-a placut lui asta o sa te faca pe tine sa-ti placa. nu conteaza ca majoritatii place un film/actor sau ca primeste 100 de premii. ai voie sa ai alta parere. asta nu inseamna ca tu esti destept si restul prosti ( cu toate ca varianta e posibila ) dar nu inseamna nici contrariul ( dar si varianta asta e posibila ).
asa ca mai bine te mai uiti tu la un film, poate gasesti si ceva care sa-ti placa, decat sa astepti alte explicatii.

buticut
24th February 2008, 21:51
prea lung mesaj si prea multe aiureli ca sa fie citat

Care parte din "argumentati-va ca lumea raspunsurile, nu scrieti ceva retarded de genul "Nu mi-a placut Sweeney Todd pentru ca aia canta prea mult" " n-ai inteles-o? For fuck's sake, cum naiba sa fie o adaptare dupa un musical fara muzica? Fara muzica povestea s-ar fi spus cam in jumate de ora. Esti genul de om care uraste Sweeney Todd nu pentru ca este prost ca musical, ci pentru ca este musical. Daca nu iti place genul, nu inseamna ca este prost. Esti doar un Johnny Depp hater...eu recunosc un talent cand vad unul, iar Johnny owns.For your consideration, I care more about these awards than Depp himself. Lui putin ii pasa, in primul rand pentru ca a declarat in repetate randuri ca nu ii place competitia intre actori si pentru ca ii pasa mai mult de premiile acordate de public, precum People's Choice Awards.Insa enough is enough, gata cu ignoranta. Faza cu everybody and her mother a fost o gluma si a fost intentionat scrisa asa...si a fost doar o parere a unui om cu care sunt partial de acord si care motiveza de ce Johnny Depp are sanse sa castige,desi the odds are in Daniel's favor.I'm not obsessed nor fanatic (si daca as fi, nu esti prietenul meu ca sa-ti pese/sa afli ce e in capul meu), pur si simplu vreau sa i se dea omului asta ce merita - robbed for The Libertine (no nom), robbed for Finding Neverland (no award), robbed for Pirates of the Caribbean (no award), robbed for Blow (no nom),Donnie Brasco (no nom), Ed Wood, Edward Scissorhands and so on.
Si inainte de a comenta de ce sunt atatea, mai bine uita-te la ele si vei vedea.Este pe primul loc in topul actorilor care nu au Oscar, insa care il merita ,in my opinion. Daca Academia nu-l iubeste pe Tim, macar Johnny sa primeasca recunoasterea meritata.

Vad ca ceri sa-mi postez cele 10 motive de ce Johnny merita Oscarul. There you go...:evil:

1) Pentru ca o merita, dooh
2) Pentru ca he had the balls to sing si ne-a impresionat cu calitatiile sale interpretand melodii foarte dificile (Epiphany!)
3) Pentru ca nu a interpretat rolul lui Sweeney, chiar a devenit Sweeney. Furia,nebunia, tortura - nu pot sa ma gandesc la un alt actor capabil sa fie atat de convingator. Depp face totul sa arate atat de natural.Johnny Depp singing + Johnny Depp acting (+razors) = perfect combination
4) Pentru ca expresiile sale faciale spun mai mult decat cuvintele. In deschiderea filmului, doar uitandu-te la el simti tortura si suferinta datorata celor 15 ani departe de casa, de familie. In timpul cantecului Worst Pies in London, ridicatul sprancenei si ochii sai simuleaza perfect dezgustul sa fata de placintele "delicioase" ale Doamnei Lovett. Cand ea ii spune despre Lucy, fata sa imi frange inima, aproape ca plange, insa m-a facut pe mine sa scot un "oooh" la acea scena..."NOOOOO! Would no one have mercy on her?Where's Lucy?Where's my wife?". Sau cand intra in his barbershop pt prima data dupa 15 ani si se uita in jur, simti durerea care il macina in interior. Sau during My friends, felul plin de pasiune in care canta si felul in care isi priveste prietenii face ca scena sa fie de intensitatea unei scene de amor. Sau cand e recunoscut de Pirelli, fata sa transmite confuzie in incercarea de a iesi basmaua curata din problema. Sau dupa Epiphany, cand e in genunchi si Mrs Lovett se uita la el gandind probabil "WTF is he doing" :happy, arata atat de inecat in lumea sa. Sau la sfarsit, cu Lucy in bratele sale,ochii sai aratand ca viata sa s-a sfarsit si regretul ca a cazut din nou in capcana naivitatii. Fara sa mai mentionez celelalte zambete diabolice "adresate" in special "prietenilor" sai.
5) Pentru ca isi livreaza perfect replicile. Ma ucide :happy in timpul lui A Little Priest, cand spune "Shame?", ma face sa chicotesc cand intreaba "How about a shave" sau cand garanteaza cel mai fin barbierit, mai ceva ca Gillette.
6) Pentru ca are cele mai bune strigate ever!"NOOOOO", "OOOOOUT" si "BENAJMIN BARKER" imi dau fiori pe sira spinarii.
7) Pentru ca ne-a facut sa ne simtim...ciudad, simpatizand cu un criminal.
8 )Pentru ca este jumatate din cea mai buna pereche on-screen ever (Sweeney si briciul sau).
9) Pentru ca un barbat acoperit de sange nu a aratat niciodata mai sexy.
10)Pentru ca he is JOHNNY DEPP, 'nuff said!

Cum am spus, Daniel was good in There Will Be Blood, dar abordarea sa prea teatrala si overactingul sau, plus un plot nu prea interesant pentru mine ma face sa nu simpatizez atat de mult cu filmul.

*Updating my predictions
Picture: No Country For Old Men
Director:Joel&Ethan Coen – No Country For Old Men
Actor: Johnny Depp – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Actress: Julie Christie – Away From Her
Supporting Actor: Javier Bardem – No Country For Old Men
Original Screenplay: Michael Clayton
Adapted Screenplay: There Will Be Blood
Editing: There Will Be Blood
Cinematography: Probabil Atonement, desi The Diving Bell and the Butterfly ar merita mai mult
Art Direction: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Costume Design: Sweeney Todd
Make-up: POTC: At World’s End
Visual Effects: POTC: At World’s End, desi s-ar putea sa castige Transformers
Sound: 3:10 to Yuma
Sound Editing: Transformers
Original Score: Atonement
Original Songs: Falling Slowly – Once
Animated Feature: Ratatouille
Foreign Language Picture: The Counterfeiters (filmul chiar e bun)
Documentary Feature: Sicko

iuli
24th February 2008, 23:14
Este pe primul loc in topul actorilor care nu au Oscar, insa care il merita ,in my opinion.


Cred ca Di Caprio ar fi pe primul loc intr-un asemenea top.

irinaidu
24th February 2008, 23:26
chiar e pe imdb acum un poll cu actori se regizori care nu au luat niciodata un oscar. nume grele.
anyway who cares??? mie imi place sa ma uit la show. sa aud speechurile, sa vad oamenii, sa ma bucur daca cineva care imi place e apreciat. eu zic ca e fun.
in anul asta mi-e tare drag soarecele :P

moty
24th February 2008, 23:27
irina, la ce ora incepe ceremonia?

irinaidu
24th February 2008, 23:42
la 3 din cate am citit eu. pe la 2 incepe faza cu covorul rosu.

daca stie cineva altceva sa imi ziceti si mie.

YoYoyOi
25th February 2008, 00:05
transmite ceva tv romaneasca? sa stiu pe care sa pun sa pot dormi mai bine :D

Prome
25th February 2008, 00:33
HBO transmite

iuli
25th February 2008, 02:02
Poate cineva sa inregistreze pls? V-as fi f recunoscator.

buticut
25th February 2008, 02:17
Wathing red carpet right now online pe E!.Toti arata bine :D! Si da, eu inregistrez

irinaidu
25th February 2008, 02:36
linkul aici.
http://www.eonline.com/redcarpet/index.jsp?cat=a767dc77-2c20-4e0d-994c-e8b5de983dce&categoryName=oscars+2008

buticut
25th February 2008, 05:11
:shocked::shocked::shocked:
Tilda Swinton best supporting actress? WTF!!:groggy:
Pariam pe Cate Blanchet....

Clar...orice se poate intampla la Best Actor in a Leading Role :D

EDIT: DOUBLE WTF!:shocked:
MARION COTILLARD...best actress...totally unexpected!But she was good...

TRIPLE WTF :happy
Bourne Ultimatum are 3 Oscaruri so far...oh c'mon...editing??!

buticut
25th February 2008, 06:41
NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!Damn you Daniel Day-Lewis!:headbang:

irinaidu
25th February 2008, 06:54
o noapte lunga. dar mi-au placut oscarurile anul asta. nu, nu cine a castigat pt ca atata timp cat nu am vz toate filmele nu pot sa critic. dar mi-au placut multe speechuri . a fost dragut.
acum o sa dorm, intrebarea e cum ma scol in 2 ore????????????:sleep::sleep::sleep:

TenisFan
25th February 2008, 09:22
un mesaj absolut epic de stupid pentru a fi citat Domnisoara daca-ti zic ca nu ai inteles nimic din ce am zis se pune? :( Muzica e pur si simplu ingrozitoare...Dar esti atat de aproape de paranoia incat imi place cat de "retarded" s-a ajuns cu situatia... Romano-engleza ta imi suna precum melodiile din filmul tau nu adorat ci imbratisat cu o iubire dintr-asta dusa la extrem,obsedanta => a unei persoane cu probleme psihice... :shocked: Si ca sa imprumut ceva din cuvintele tale delicate: "it's a movie for fuck sake(and not even a great one at that)"... :( Pai daca tu esti de acord cu ala eu n-am ce sa mai discut cu tine oricum n-ai inteles nimic... Ti-am explicat de cum functioneaza aceste premii si te faci ca ploua si acum vii cu sisteme bazate pe legea compensatiei... Pai asa se castiga premii oneste in viata reala? Adica la scoala de exemplu nu vorbim despre premii absolut nesemnificative create pentru orgoliul snobilor... :shocked:
Probabil mesajul tau epic de stupid nu era la fel daca nu mentionai cele 10 motive pentru care trebuia sa inhatze Depp statueta... Am sa-ti dau si eu 10 motive pentru care cred ca ai o boala psihica...
1) Pt ca tu crezi ca numai Depp putea sa interpreteze rolul asta...
2) Pt ca tu crezi ca doar "expresiile faciale" ale lui Depp sunt extrem de profunde si numai ele(singure unice) reusesc sa reveleze sentimente profunde samd...
3) Pt ca tu crezi ca ai nevoie de "testicule" ca sa canti...
4) Pt ca tu crezi ca Depp are calitati impresionante in ceea ce priveste cantatul...
5) Pt ca esti pur si simplu obsedata de un om care nu are nicio legatura cu tine...
6) Pt ca cred ca il iubesti(adica sentimente umane reale) pe Depp desi nu l-ai intalnit niciodata si nu ti-a vorbit niciodata tie personal...
7) Pentru ca tu crezi ca Sweeney si un obiect oarecare ce poate produce rani corporale daca e folosit in acest scop reprezinta o pereche => ceea ce ne duce cu gandul la alte conotatii incredibil de deranjante dar nu intram in amanunte...
8) Pentru ca tu crezi ca strigatele unui om sunt cele mai bune strigate din istoria omenirii...
9) Pentru ca tu crezi ca un barbat acoperit in sange e secxi...
10) Pentru ca esti pur si simplu bolnava psihic suficient spus... ;)
Probabil ai sa te sinucizi in curand pentru ca nu a castigat Depp statueta... Iti urez mult noroc si bafta! :ok:

buticut
25th February 2008, 15:32
^Mr. Whatever, pe langa "amuzantul" tau plagiu de a nu-mi cita mesajul, mai indraznesti si sa ataci cea mai carismatica persoana de pe forum (adica eu, pentru cine nu s-a prins :D). Ar trebui cineva sa iti taie degetele...cred ca daca ar vorbi, tastatura ta ar zbiera de durere la cate aiureli scrii.
Cred ca, cea mai mare politete din lume, un avertisment pentru domnul in cauza ar fi bine venit
"bolnava psihic" . De cand o parere solida si bine argumentata e considerata obsesie/boala psihica? Ce-i rau in a-ti placea un actor mai mult decat altii?Si ma refer la jocul actoricesc, plus personalitatea sa.Ca mai arata si al naibii de bine...asta e altceva :P, oricum nu e principalul motiv pentru care il admir si apreciez. Mai sa fie, cum evolueaza stiinta...am ramas in urma :thinkso:.Nu sunt eu de vina pentru neajunsurile din viata sa amoroasa, asa ca nu are niciun motiv sa-si verse nervii pe mine/Johnny si sa ma faca pe mine sa pierd timpul.Mesajul tau suna mai degraba ca al unui obsedat. Eu doar mi-am exprimat parerea despre film si despre actorul in cauza, pentru care am cel mai mare respect, precum si dorinta de a i se da omul dezbracat cu o sabie, insa se pare ca the Academy has no love for Depp,nor Burton. TenisFan, nu vei putea niciodata sa ma ai, nu esti genul meu.Construieste un pod si treci peste asta, gelozia ta e ridicola.

Cneazul
25th February 2008, 15:34
cneazule, daca tie nu ti-a placut de ce mai vrei explicatii.
oricat mi-ar explica cineva de ce lui i-a placut un film/carte/tablou daca mie nu mi-a placut , nu mi-a placut. nu cred ca daca iti explica phix de ce i-a placut lui asta o sa te faca pe tine sa-ti placa. nu conteaza ca majoritatii place un film/actor sau ca primeste 100 de premii. ai voie sa ai alta parere. asta nu inseamna ca tu esti destept si restul prosti ( cu toate ca varianta e posibila ) dar nu inseamna nici contrariul ( dar si varianta asta e posibila ).
asa ca mai bine te mai uiti tu la un film, poate gasesti si ceva care sa-ti placa, decat sa astepti alte explicatii.

corect;)

TenisFan
25th February 2008, 16:14
Doresc sa angajez un psiholog pe banii mei si sa-mi scoata cartonasul galben(dupa ce evalueaza posturile mega carismaticei buticut dupa cum cu delicatete se autocaracterizeaza) caci eu n-am jignit pe nimeni... :( De cand e o jignire sa afirmi lucruri reale pe care le poate distinge orice om rational? :(
Inflacarea si pasiunea(vecina cu obsesia) dusa pana la limitele normalului sunt dovezi irefutabile intru stabilirea diagnosticului pacientului... :(
In alta ordine de idei buticut obsedatul din mine trebuie sa faca urmatoarele afirmatii cu liniuta inginereste asa:
- arat mai bine decat Johnny Depp :(
- am fler :(
- sunt genial :(
- mie nu-mi place sa posed fete deci nu cred ca vreau sa te am... :( Dar daca ma lasi sa te torturez "Sweeney style" cred ca putem ajunge la o intelegere... ;)

irinaidu
25th February 2008, 16:35
hai mai ca e mai bine decat la oscaruri. drama, suspans, iubire , pedepse :P fratii cohen ar fi gelosi pe scenariul asta :P
ziceti mai departe ca am plecat sa-mi iau un popcorn si un pepsicut ( scuze luma pt plagiat :) )

TenisFan
25th February 2008, 17:04
^Tu poti avea rolul lui Woody Harrelson... ;)

irinaidu
25th February 2008, 23:15
nu am vz no country for old men asa ca nu stiu ce rol avea woody. dar daca ma superi , sa stii ca woody a jucat si in natural born killers :P

Cneazul
26th February 2008, 14:04
eventual rolul lui woody harrelson din Anger management:P