PDA

View Full Version : Adio Pintea !!!



micutzu
22nd January 2008, 10:55
http://img233.imageshack.us/img233/3521/pintea2bzm6.jpg (http://imageshack.us)

Ieri in jurul orei 15 s-a stins din viata cel care a fost Marius Pintea in varsta de 34 de ani, un baiat vesel plin de viata, un prieten adevarat si un membru de baza al grupului SUR si al peluzei aradene.
Chiar ieri vroia sa mearga la amicalul de la Salonta si incerca sa gaseasca oameni majoritatea dintre noi fiind la munca, apoi a inceput sa se simta rau si a considerat ca e mai bine sa mearga acasa pentru a se odihni dar din pacate aceasta a fost ultima zi din viata lui.

Dumnezeu sa te odihneasca in pace Marius, nu te vom uita niciodata.

Mario Di Lazi
22nd January 2008, 11:05
era bolnav ? sau ieri s-a întâmplat ceva cu el ?

micutzu
22nd January 2008, 11:14
Efectiv i s-a facut rau si apoi a facut infarct si a murit.
Eu personal, nu stiu sa fi fost bolnav. Oricum astazi o sa aflam mai multe dupa autopsie.
Oricum e socanta treaba. Nici acum nu mi-am revenit.

micutzu
23rd January 2008, 17:32
Marius Pintea asa cum l-am cunoscut noi:
http://youtube.com/watch?v=oIEOKxqICYo

micutzu
24th January 2008, 10:34
Inmormantarea, astazi ora 14.00, de la Capela Cimitirului Eternitatea.

dardar_3
24th January 2008, 10:37
Dumnezeu sa il ierte!:mda:

miril
24th January 2008, 10:41
Dumnezeu sa-l odihnesca!

micutzu
24th January 2008, 11:36
Adio, Marius Pintea

Sebastian Șiclovan

De obicei n-am probleme când trebuie să scriu. Tastatura merge singură, ideile vin de la sine, cuvintele curg fără un efort deosebit. Acum nu se întâmplă așa și mi-am cam dat seama de ce. Cred că, de fapt, n-a trebuit să scriu niciodată, cel puțin până acum, ceva cu adevărat important. Poate că exagerez, poate nu, dar acum așa simt, fie și pentru că mă tot gândesc ce să scriu și.... nimic.
Nu reușesc să înțeleg cum e posibil ca un om, cu care stai trei ore la aceeași masă, la o cafea și o apă minerală, un om cu care glumești și râzi, un om cu care treci în revistă noutățile zilei, să plece acasă și să moară. Toate s-au întâmplat în dimineața acelei nenorocite zile de luni, unde altundeva decât la Old Lady's Pub, la masa noastră, acolo unde dimineață de dimineață ne vedeam, povesteam, râdeam, treceam în revistă noutățile, ne dădeam cu părerea. La fel am făcut și luni, nici nu se putea altfel, mai ales că trebuia să fie o zi specială. Doar urma să aflăm ce se întâmplă cu UTA, cine vine, ce-i rezerva viitorul. A fost o zi nenorocită.

A intrat zâmbind, cum o făcea de fiecare dată. Avea darul să răspândească bunădispoziție de la distanță, îți ajungea să-l vezi și știai că urmează minute sau ore pline de farmec, interesante, pline de miez. Nu te plictiseai niciodată cu el, era genul de om care reușea să-ți producă, prin simpla prezență, o stare de confort când îl aveai în preajmă.
A intrat zâmbind și m-a luat în primire din ușa: "Hai domnu', toarnă tot! Ce știi? Facem chef în seara asta?". Am trecut la ale noastre, dar timp de trei ore am vorbit tot despre UTA - despre club, despre jucători, despre conducători, antrenori, suporteri, prieteni-suporteri. Din când în când ne mai spunea că îl doare capul, dar nu părea nici măcar deranjat, nici vorba să arate a om suferind. Îi era foame, ne-a ademenit pe toți la masă, dar n-a avut succes. Fiecare avea problemele și treburile lui. A plecat, ne-a strâns mâna și - acum, ciudat -
s-a întors și ne-a mai strâns încă odată mâna, nu știu de ce, poate a simțit ceva. N-a plecat fără să amenințe: "Vezi că la ora 16 sunt cu telefonul în mână, să nu te prind că suni pe altcineva înaintea mea că îți arunc laptopul în teracotă. Nu suni la ziarele tale, nu suni pe nimeni, mă suni pe mine. Eu trebuie să știu primul. Și apoi, să nu îți faci program, avem de sărbătorit, desfacem șampania". Apoi ... a plecat...
Dumnezeu să te odihnească, Marius Pintea
http://www.observator.info/cutenews/cate...=&ucat=14&

Mario Di Lazi
24th January 2008, 11:45
nu a murit un suporter al echipei UTA ... a murit un suporter ...
Dumnezeu să-l ierte

RED&WHITE
24th January 2008, 23:31
Ne-a parasit un OM adevarat, un prieten de nadejde, mereu prezent in peluza acasa si in deplasare.
O sa ne fie dor de tine, Marius
Nu te vom uita niciodata!
Dumnezeu sa te ierte

:plans::plans::plans:

micutzu
25th January 2008, 11:44
„Sufletul deplasărilor” s-a dus să-i facă galerie UTA-ei din ceruri...

Peste 500 de persoane l-au condus ieri pe ultimul drum pe Marius Pintea. Poate cel mai dinamic membru SUR a trăit 34 de ani. Toți pentru UTA!

Lucian Valeriu

Cine nu l-a cunoscut pe Marius Pintea a pierdut mult, sub raportul cunoașterii psihologiei de suporter. O echipă care nu are măcar un suporter ca Marius Pintea se cheamă că... nu are suporteri. UTA are mulți suporteri – și, din păcate, are mulți suporteri în ceruri. Pintea a plecat să le întregească corul, și de acolo, de unde e acum, îmbrăcat în Alb-Roșu, compune slogane de galerie, face rime și îi încurajează pe jucătorii celei mai iubite echipe din vestul țării să o aducă pe UTA nu în ceruri, ci cu picioarele pe pământ...
„Era sufletul galeriei. Era omul fără de care aproape că nu puteai concepe o deplasare. La Constanța sau Urziceni, la Cluj sau la Timișoara, pe ploaie, pe frig sau pe arșiță, cu autocarul sau cu trenul, Pintea era ACOLO unde e nevoie de galerie. El, în persoană, era o galerie! De mic copil, de la 6-7 ani, Pintea fugea de acasă ca să meargă la meciurile UTA-ei. Nu conta unde se desfășoară. Nu conta în ce divizie sau sub ce acționariat. Pentru el doar UTA conta!” – îl omagiază, rememorându-i farmecul, colegii săi, nevenindu-le să creadă că Pintea nu mai e. Nu mai e cine să le dea porecle, cine să-i boteze pe suporteri atât de inspirat încât să se mândrească, chiar ei, cu numele de alint al colectivității...
A plecat atâta de brusc, de ininteligibil, pe cât de spontan era în tot ce făcea. Masa din Old Lady’s Pub – un fel de „biserică” a suporterilor UTA-ei –, unde, cu o seară înainte, își făcuse camarazii să plesnească de râs la poantele sale, e în bernă... și cine știe cât timp de acum înainte va trebui să rămână așa. La fel și locul din peluză... peluza SUR, care niciodată nu va mai arăta la fel.
Ieri nu a contat (da)că SUR, RASA, Directivo Ultra sau Commando Hooligans. Nu a mai contat nici că Arad sau București sau chiar Timișoara. În fața capelei din Cimitirul “Eternitatea„ s-au adunat băieți din toate grupările de galerie, au venit steliștii de la ERA. Din partea clubului pentru care a trăit Pintea au fost prezenți fotbaliștii Tudor, Mârne, Huțan, Bălan, Todea, Varga și Mihuț. Nici conducerea clubului nu și-a permis să ignore tristul eveniment... Iar dacă mai spunem că au venit la Eternitatea și timișorenii de la UGTM – „Guerilele urbane” de pe Bega, rivali declarați pe viață și pe moarte ai UTA-ei, și-au trimis, în semn de fair-play, ultrașii la Arad, pentru a-și da pe față respectul pentru un suporter ca și Pintea... ei bine, credem că am spus tot!
Nu! Nu am spus tot...
Nu am spus nimic despre atmosfera din jurul lui Pintea, o atmosferă atât de specială încât a fost posibil să fie refăcută chiar cu Pintea pe catafalc. În spiritul prospețimii, a spontaneității lui, a fidelității față de blazonul clubului – precum cavalerii medievali care mureau, oricând și cu plăcere, pentru Cruce... – cei rămași să sufere pământește pentru UTA i-au cântat lui Pintea, îndată ce preotul și-a desăvârșit misiunea și lopețile au acoperit groapa, un cântec compus, unde altundeva?, la Old Lady’s...
„Cât timp ai trăit
Mereu ai zâmbit
Acum ai plecat
Și ne-ai întristat
De ce ne-ai lăsat?

Cât timp ai trăit
Mereu ai zâmbit
Colindând lumea
Doar pentru UTA
Nu te vom uita!

Nu te voi uita
Dragul meu Pintea
Camaradul meu
Voi plânge mereu
Pe mormântul tău!

Căci peluza ta
Nu te va uita
Ne vedem oricum
Poate nu acum
Într-un loc mai bun!”
...este Cântecul lui Pintea... și câți dintre noi se pot mândri că au sfârșit-o atât de frumos?...
25 Jan 2008


Adio prieten drag.

LUNA_suportera
29th January 2008, 00:25
Uniti in iubire si suferinta
Scris de Manager
Thursday, 24 January 2008
Se spune ca masura iubirii o da suferinta. Numai cand pierzi pe cineva drag iti dai seama cat de mult l-ai iubit si n-ai apucat sa i-o spui sau sa i-o arati. Sute de aradeni au venit, astazi, sa se "revanseze" fata de Claudiu Marius Pintea, a carui inima "alb-rosie" a incetat sa mai bata luni, la doar 34 de ani.

Mama, sotia si restul rudelor apropiate poate au avut surpriza sa afle ca Marius mai avea o familie. La fel de sincera in iubire si...suferinta. O familie unita in jurul unei legende. "Batrana Doamna" a fotbalului romanesc a fost religia lui Marius, a insemnat una dintre marile bucurii ale vietii sale zambitoare, iar la final s-a rezumat la prietenii sincere, la adevarati camarazi care ar fi dat si zece ani din viata lor numai pentru a mai canta o data in peluza alaturi de Marius.

Nu l-am cunoscut foarte bine pe Marius Pintea. Ne salutam din priviri (el intotdeauna zambea) si parca odata am avut si un dialog. Despre UTA, bineinteles. Prea putin ca sa spun ce fel de om a fost, insa sutele de oameni care au venit sa-l conduca pe ultimul drum si coroanele ce i-au acoperit mormantul udat de lacrimi mi-au demonstrat ca Marius a fost cu adevarat un om bun. Nu trebuie sa fii sef de stat, sau sa inventezi un leac care sa salveze omenirea ca sa fii respectat. Ajunge sa fii sincer, sa iubesti sincer, neconditionat.

Marius Pintea a avut o mare iubire. Dupa suferinta de a o vedea pe UTA in pragul colapsului, abandonata de investitori si balacarita de unii jucatori, Marius a simtit ca luni seara va avea motive sa desfaca sampania. Trebuia sa fie o zi mare pentru el, ca pentru fiecare utist adevarat. Inima i-a cedat (mult) inainte de vreme. Nu a mai primit confirmarea ca "Batrana Doamna" se va pune din nou pe picioare, ca peluza va fi mai vie ca oricand la partida cu Gloria Bistrita, ca Aradul nu vrea si nu poate sa coboare din nou in "purgatoriu". Iubirea lui Marius inviase din nou, dar inima nu l-a mai ascultat. Poate, emotiile il coplesisera.

Alte inimi "alb-rosii" au ramas sa bata in locul sau pentru UTA. Lui nu i-a mai ramas decat glasul si peluza din Ceruri din care se va auzi "De la Dunare la Sena" sau "Alta viata e". Da, pentru ca Marius va trai prin amintirea celor cu sange "alb-rosu", prin cantecul camarazilor din galerie:

Cat timp ai trait
Mereu ai zambit
Acum ai plecat
Si ne-ai intristat
De ce ne-ai lasat?

Cat timp ai trait
Mereu ai zambit
Colindand lumea
Doar pentru UTA
Nu te vom uita!

Nu te voi uita
Dragul meu Pintea
Camaradul meu
Voi plange mereu
Pe mormantul tau!

Caci peluza ta
Nu te va uita
Ne vedem oricum
Poate nu acum
Intr-un loc mai bun

http://www.youtube.com/watch?v=zZHQtKaUZEg
http://www.youtube.com/watch?v=IsQMhwUjf8k
http://www.youtube.com/watch?v=IsQMhwUjf8k

Dumezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca-n pace!



http://www.sportarad.com/index.php?option=com_content&task=view&id=13872&Itemid=86