PDA

View Full Version : CE Zagreb 2008-proba masculina



whisper
21st January 2008, 23:08
http://img227.imageshack.us/img227/4559/animation1hf6.gif
Anul acesta cele mai multe sanse de a ajunge pe podium le vor avea Brian Joubert(Franta), Stephane Lambiel(Elvetia) si Tomas Verner(Cehia).Dar nu trebuie sa ii excludem nici pe Kevin van der Perren sau pe Sergei Davydov.:ok:
http://i154.photobucket.com/albums/s275/whisper_steaua/My%20creations/europeanchampionshiplogo.gif
Nu am gasit exact grupele dar o sa scriu participantii:P
1 Manuel KOLL AUT
2 Danil PRIVALOV AZE
3 Sergei DAVYDOV BLR
4 Alexandr KAZAKOV BLR
5 Ruben BLOMMAERT BEL
6 Kevin VAN DER PERREN BEL
7 Naiden BORICHEV BUL
8 Josip GLUHAK CRO
9 Michal BREZINA CZE
10 Tomas VERNER CZE
11 Mikko MINKKINEN FIN
12 Brian JOUBERT FRA
13 Yannick PONSERO FRA
14 Alban PREAUBERT FRA
15 Clemens BRUMMER GER
16 Peter LIEBERS GER
17 Elliot HILTON GBR
18 Tigran VARDANJAN HUN
19 Maxim SHIPOV ISR
20 Paolo BACCHINI ITA
21 Karel ZELENKA ITA
22 Konstantin TUPIKOV POL
23 Zoltan KELEMEN ROU
24 Andrei LUTAI RUS
25 Sergei VORONOV RUS
26 Igor MACYPURA SVK
27 Luka CADEZ SLO
28 Gregor URBAS SLO
29 Javier FERNANDEZ ESP
30 Kristoffer BERNTSSON SWE
31 Adrian SCHULTHEISS SWE
32 Stephane LAMBIEL SUI
33 Moris PFEIFHOFER SUI
34 Alper UCAR TUR
35 Vitali SAZONETS UKR


Programul scurt va avea loc miercuri 23 ianuarie(transmis in direct de Eurosport), iar ce liber joi 24 ianuarie(transmis in direct de tvr2 si inregistrat de Eurosport).

Tracoromana
22nd January 2008, 20:04
Din comentariul lui N. Belu la Eurosport am aflat ca Zoltan Kelemen e incadrat la sportivii cu handicap, deoarece are un ochi de sticla.:( m-am intristat sa aud asta. Cu atat mai meritorie si mai extraordinara este evolutia lui la un sport unde echilibrul este atat de important...
Goooooo Zoli !!!!!

whisper
23rd January 2008, 00:03
Mi se pare ca am auzit asta undeva:thinkso: Dar cu siguranta nu de la Belu.
Da cu atat e de mai admirat evolutia sa...:cheer: Zoli!:cheer: Succes!

Iulya
23rd January 2008, 00:12
Stiam de pb lui Zoli, dar cu atat mai mult respect merita. Are o ambitie uriasa si este un sportiv deosebit de muncitor. Sa ne bucuram si sa ne sustinem reprezentatii si poate ca de acum incolo nu o sa mai aruncam cu pietre in ei pt ca nu sunt akolo unde poate i-am vrea noi. La ce condiiti avem in Romania ...
Go Zoli!!!!!! (Dk reuseste sa repete performanta de la nationale ar fi super)

MEN'S SHORT PROGRAM

START LIST

Warm Up Group 1
1 Naiden BORICHEV BUL
2 Josip GLUHAK CRO
3 Maxim SHIPOV ISR
4 Alexandr KAZAKOV BLR
5 Paolo BACCHINI ITA

Warm-Up Group 2
6 Zoltan KELEMEN ROU:cheer:
7 Tigran VARDANJAN HUN
8 Alper UCAR TUR
9 Javier FERNANDEZ ESP
10 Konstantin TUPIKOV POL
11 Luka CADEZ SLO

Warm-Up Group 3
12 Elliot HILTON GBR
13 Danil PRIVALOV AZE
14 Ruben BLOMMAERT BEL
15 Clemens BRUMMER GER
16 Mikko MINKKINEN FIN
17 Manuel KOLL AUT

Warm-Up Group 4
18 Michal BREZINA CZE
19 Peter LIEBERS GER
20 Vitali SAZONETS UKR
21 Moris PFEIFHOFER SUI
22 Kristoffer BERNTSSON SWE
23 Igor MACYPURA SVK

Warm-Up Group 5
24 Yannick PONSERO FRA
25 Gregor URBAS SLO
26 Karel ZELENKA ITA
27 Brian JOUBERT FRA
28 Alban PREAUBERT FRA
29 Kevin VAN DER PERREN BEL

Warm-Up Group 6
30 Andrei LUTAI RUS
31 Sergei DAVYDOV BLR
32 Adrian SCHULTHEISS SWE
33 Sergei VORONOV RUS
34 Stephane LAMBIEL SUI
35 Tomas VERNER CZE

whisper
23rd January 2008, 00:17
:P Poate reusesc sa prind si eu macar ultima grupa..pe Brian..cred ca il pierd:( Nu mai zic de Zoli:cheer: sau de Kriss.

irinaidu
23rd January 2008, 02:12
go brian!!!!!!!!!!! si mult noroc lui zoli!!!!!!!!! si firesc tin pumnii stransi si pt kvdp, kriss si tomas!!!!!

rocs_a
23rd January 2008, 13:07
ah, ce bine k este zoli in grupa 2 si nu 1!!!! k ieri eurosportul a ratat primele 3 perechi din grupa 1 pt k s-a terminat cam tarzior tenisul. asa k fiind in grupa 2, mai mult k sigur il vom putea vedea! GOOOO ZOOOOLIIII!!!
Belu zicea k avem viitori patinatori romani seniori de perspectiva, k sunt cativa tineri romani patinatori de 12-13 ani care locuiesc,studiaza si se antreneaza in franta, canada, in conditii f bune, iar k dak la olimpiada din 2014 e posibil sa nu clasam bine, poate chiar in primii 10! sa speram ca are gura de aur!

rocs_a
23rd January 2008, 13:08
si ink ceva: va fi mare presiune pe lambiel si verner, k sunt ultimii 2. cu brian in penultima grupa e ok, sigur se va clasa primul inaintea celorlati...clasamentul e posibil sa se schimbe abia la sfarsit, in ultimul mom

mikeyy
23rd January 2008, 13:15
Brian e avantajat...el merge perfect cand nu stie ce vor face restul...si da tot ceea ce are mai bun.
Daca imi aduc aminte si anul trecut Tomas a fost ultimul la programul scurt(poate gresesc) si a facut un SP curat

Iulya
23rd January 2008, 13:55
Urmeaza Zoli !!!! :cheer::cheer:
Pumnii stransi!!

LE: nu prea are sanse ..e pe 6 din 6 ...nu prea are sanse sa [rinde finala ..dat totusi e un progres fata de anu trekut

Tracoromana
23rd January 2008, 15:15
Zoli...:( :(

Cristinush
23rd January 2008, 15:34
Zoli nu cred ca mai are vreo sansa...am ajuns dupa grupa lui, dar am vazut clasamentul si...nu e prea bun:(

rob_din
23rd January 2008, 15:36
Mai bine statea acasa Kelemen. Va termina ultimul

irinaidu
23rd January 2008, 16:48
mai bine ti-ai tine tu gura.

imi pare tare rau de zoli :(

Tracoromana
23rd January 2008, 16:51
Mi s-a parut asa de ...lost in space.

miafangina
23rd January 2008, 17:27
Brian aterizeaza defectuos cvadrupla si cade la trilpu Axel!:huhu::shocked:
Sa-i vedem si pe ceilalti acum.
Sunt sigura ca se va mobiliza pentru un program liber fara greseala.

irinaidu
23rd January 2008, 17:39
spul lui brian parca a fost din alt film. nu imi vine sa cred :(

Tracoromana
23rd January 2008, 17:40
Brian :plans: :headbang:

miafangina
23rd January 2008, 17:43
Si totusi la punctaj nu a pierdut asa de mult cum ma asteptam;are SB de 78 si a luat 75,25 cu cadere!

miafangina
23rd January 2008, 18:26
Bravo ,Tomas!:)
Stephane:headbang:
Succes tuturor miine!

irinaidu
23rd January 2008, 18:28
o la la, tomas a fost superb!!!!!!!!!!!! si in kiss&cry a foat atat de simpatic, sa-l mananci nu altceva!!!

stephan m-a calcat pe ultimul nerv ca de obicei. iar costumul asta e aproape la fel de infiorator ca zebra.

Tracoromana
23rd January 2008, 18:28
Da, bravo Tomas! Totusi nu sunt f incantata de programul lui...
Si unde "e" sariturile 4 + 3 de alta data...

MariaC
23rd January 2008, 18:29
Si totusi la punctaj nu a pierdut asa de mult cum ma asteptam;are SB de 78 si a luat 75,25 cu cadere!
da, dar la mondiale anul trecut cu o mica greseala la 3F a avut 83 iar la nationale anul asta 86

lady_k
23rd January 2008, 18:35
Imi pare rau de Zoli. Si ma bucur ca Yvonne si Belu nu au avut dreptate. Il "vedeau" pe Tomas pe 2 sau 3. A meritat sa castige SP-ul oricat de mult mi-ar placea Brian si Steph...

mikeyy
23rd January 2008, 18:36
Ma bucur pt Tomas, a fost singurul dintre pretendentii la podium care a facut un program curat, in forta...bravo lui.
La Brian nu mi-a venit sa cred ca a ratat Axelul, nu cred ca l-am vazut in ultimii 2 ani avand pb la axel, de obicei la flip era mai nesigur.
Stephane, dupa parerea mea a luat prea multe pct cu tot cu piruete, nu a facut aproape nimic....
La Sergei Voronov nu am nteles de ce a luat asa putine pct...a mers bine la tehnic, dupa parerea mea.
De asemenea la Kevin vd Perren....ce greseala copilareasca, tocmai el "masina de sarituri", sper sa-si revina maine in forta si sa-l dea jos de pe podium pe Lambiel.

Iulya
23rd January 2008, 18:42
Men's SP Result


1 Tomas VERNER 79.03
2 Brian JOUBERT 75.25
3 Stephane LAMBIEL 71.78
4 Kevin VAN DER PERREN 66.33
5 Kristoffer BERNTSSON 65.62
6 Sergei VORONOV 64.26

7 Gregor URBAS 63.43
8 Adrian SCHULTHEISS 63.40
9 Andrei LUTAI 63.04
10 Alban PREAUBERT 60.54
11 Yannick PONSERO 59.28
12 Sergei DAVYDOV 58.63

13 Karel ZELENKA 56.29
14 Michal BREZINA 54.13
15 Konstantin TUPIKOV 52.08
16 Javier FERNANDEZ 51.94
17 Clemens BRUMMER 51.26
18 Alexandr KAZAKOV 51.16

19 Manuel KOLL 51.12
20 Paolo BACCHINI 50.90
21 Peter LIEBERS 50.47
22 Vitali SAZONETS 50.31
23 Moris PFEIFHOFER 49.84
24 Ruben BLOMMAERT 47.38

25 Elliot HILTON 46.26
26 Danil PRIVALOV 45.93
27 Mikko MINKKINEN 44.66
28 Josip GLUHAK 44.52
29 Alper UCAR 41.10
30 Maxim SHIPOV 40.98

31 Naiden BORICHEV 40.02
32 Luka CADEZ 38.36
33 Igor MACYPURA 38.30
34 Tigran VARDANJAN 35.04
35 Zoltan KELEMEN 34.82

irinaidu
23rd January 2008, 18:43
lambiel firesc ca a luat mai multe puncte decat merita, dar deja m-am obisnuit cu asta.

tomas nu a sarit cvadrupla, dar omul stia ca nu are nevoie de asta. si poate vrea si el sa stie cum e cu aurul de gat si daca poate sa faca si calcule pt a-l obtine mie mi se pare ok. stim cu totii ca poate sa sara. dar tomas a avut un sezon prost anul asta, chiar dezastros as putea spune la inceput. asa ca mi se pare super ca a reusit sa se concentreze tocmai acum.

mikeyy
23rd January 2008, 18:49
Si eu vreau sa castige Tomas Verner...sper maine ca tot el sa termine competitia :)
Fata de anul trecut cand ii despartea pe Tomas si Brian 1 pct acum sunt in jur de 3.5 pct...sper sa-i fie suficient lui Tomas.
S-ar putea ca maine sa trebuiasca sa scoata cvadrupla la actiune:D

irinaidu
23rd January 2008, 18:50
sper ca pt brian, tomas, kevin si kriss totul sa merga struna si sa castige cel mai bun.

iar ce sper pt lambiel nu e frumos sa zic aici. sa spunem doar ca l-as trimite sa-si mai caute o data focul sacru ca se pare ca iar ii palpaie flacara.

rob_din
23rd January 2008, 19:03
Cat a scazut Rusia in patinajul artistic. Aproape sigur iar nu vor lua aur din nou

Tracoromana
23rd January 2008, 19:12
Stephane, dupa parerea mea a luat prea multe pct cu tot cu piruete, nu a facut aproape nimic....
La Sergei Voronov nu am nteles de ce a luat asa putine pct...a mers bine la tehnic, dupa parerea mea.

Programul lui Voronov mi s-a parut mai valoros si mie in comparatie cu Lambiel.

mikeyy
23rd January 2008, 19:18
Ma gandesc ca nu cumva lui Voronov sa-i nu fi considerat triplu axel- dublu sau ceva de genu..in rest nu imi explic cum poate lua doar 31.12, iar lui Kevin care a ratat o saritura si a facut ac combinatie cu cvadrupla ii da 34.97...ciudat

irinaidu
23rd January 2008, 19:22
juriul lucreaza pe cai misterioase :P

eu ma gandeam daca nu am putea sa il chemam pe designerul costumului de la sp a lui lambiel si pe designerul costumului de la lp a lui kevin si sa-i gazam. grrr!!!!!

whisper
23rd January 2008, 19:55
In primul rand:( Imi pare rau pt Zoli-nu i-am vazut programul ,dar daca a ocupat ultimul loc imi inchipui ca a gresit mult. Totusi :cheer: Zoli!
Trecand la patinatorii mai cunoscuti:
Cand am vazut ca Brian a cazut am fost un pic cam :shock: Dar i se poate intampla si lui, nu e scutit de medic din cate stiu :P
Mi-a placut enorm programul lui Verner:great: Merita sa fie campion:ok:
Stephane....mhm se incadreaza in ceea ce stiam- acum nush ce aveti cu el,baiatul stie ca nu le are cu sariturile si se axeaza pe ce stie el mai bine : isi mai ascunde un ochi, mai o pirueta, cateva floricele si isi scoate punctele:)
Voronov mi-a placut- e prima data cand il vad si cred ca poate spera la mai mult in viitor. Si nu stiam ca Urmanov ii e antrenor :P
Mi-au mai placut Urbas,Kris, Sergei(pacat ca a cazut:( ), Kevin(ce daca a cazut,se intampla si la case mai mari ). Si Karel, mai ca era sa planga:P

PS: Tare faza la K%C cu Tomas-cand i-au cazut plushurile in cap.

Iulya
23rd January 2008, 19:57
SP lui Zoli
http://uk.youtube.com/watch?v=vhPw-Z4Uk64

irinaidu
23rd January 2008, 19:59
nu stiu de ce dar nu pot sa il inghit pe gregor urbas si nu numai acum ca am amigdalele umflate :P

alban si yannick au fost foarte dezamagitori la campionatele astea. alban cand ii merg sariturile parca ii mai inghiti postura gheboasa dar cand nu-i merge arata totul foarte prost.

whisper
23rd January 2008, 20:10
:P Poor little Alban! Asta e ..mai si gresesc uneori nu sunt masini, ci doar oamenii...chiar daca par uneori mai mult de atat:)

florik2000
23rd January 2008, 20:10
ce porcarie cu notele astea:angry:....Voronov merita mult mai mult......iar notele lui Lambiel exagerat de mari:rosu:

Iulya
23rd January 2008, 20:13
Ade lamureste-ma ce era cu suedezu ?! tradu ..ca am neuronii facuti scrum de la stressiune

whisper
23rd January 2008, 20:32
:cry: Ca e in tendinte si la moda a zis Ivonne. Nu ai vazut ce frizura avea si cercelul-sau inel ce e ala-din buza:cry:
Ca program mi-a placut..dar si eu il prefer pe Kris:) mai mult.

miafangina
23rd January 2008, 20:35
Aveti dreptate cu Voronov,mi-a placut de el si m-am bucurat sa-l revad pe Alexei Urmanov,tineam mult la el cind concura,era frumos,sensibil,romantic.Imi place ca munceste cu acesti tineri(pe primul rus nu l-am vazut) si sper sa aiba succes in viitorul nu foarte indepartat.

Iulya
23rd January 2008, 20:36
doamne :groggy: ce bine k nu o mai ascult p yvonne ...imi plac mai mult turcii dekat ea ...
Englezii rullz!!!

irinaidu
23rd January 2008, 20:45
macar pe turci nu ii itelegi.
a mai scos cateva yvonne azi. l-a facut pe kevin olandez si apoi dupa ce a vazut ca nu e olandez s-a facut ca ploua nici macar nu s-a scuzat.
urmanov cred ca e motivul pt care nu-l urasc de tot pe mishin. daca a putut sa-l faca pe urmanov trebuie sa fie ceva bun si la mishin.
iar cu suedezul in tendinte m-a facut sa uit ca ma doare capul . am ras sa cad de pe canapea.

whisper
23rd January 2008, 21:03
:happy Chiar asa, Irina, a fost tare faza aia..si pe mine m-a facut sa rad:cry:

dumy84
23rd January 2008, 22:01
Foarte slab actualizat site-ul oficial al competitiei :( Am incercat sa ma documentez de acolo, dar trebuie sa va marturisesc ca de un real folos mi-au fost mesajele de mai sus. Multumesc! Un cartonas rosu pentru cei care nu se ocupa de acel site :rosu:

Cristinush
23rd January 2008, 22:31
Da, pai Yvonne s-a tinut de "sotii" si azi...
A zis de suedez ca e foarte la moda, "are acel....cercel in buza;;)" de parca ar fi ceva alien cazut de pe Pluto...:groggy:
Iar Belu l-a mentionat pe Lindemann (il compara cu unul dintre patinatorii care evoluau in momentul ala) si zicea ca are o expresivitate nemaipomenita, a spus ca "il vom vedea ceva mai incolo.." Gooood..ce oameni...

iar ce sper pt lambiel nu e frumos sa zic aici. sa spunem doar ca l-as trimite sa-si mai caute o data focul sacru ca se pare ca iar ii palpaie flacara.
Irina, don`t be mean!:P Daca el piruetele ii reusesc de minune, face omu` ce stie mai bine...Bineinteles ca m-am obisnuit deja sa cada pe gheata, da nah...dissapointing again...:rolleyes:
Tomas a fost o reala surpriza!Si a fost ft tare faza cu plusurile in cap :D

Tracoromana
23rd January 2008, 22:43
se pare ca turcii reiau sp-ul baietilor.

dumy84
23rd January 2008, 23:04
O scurta cronica a programului de astazi si evolutia patinatorului nostru: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/sporturi-de-iarna/28801/kelemen-ultimul-dupa-programul-scurt-la-europene.htm :ok:

Iulya
23rd January 2008, 23:04
Multumesc Dumy!
Stire despre proba baietilor d la europene
http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/sporturi-de-iarna/28801/kelemen-ultimul-dupa-programul-scurt-la-europene.htm

irinaidu
23rd January 2008, 23:11
multumim dumy!!!!

corina_mee
23rd January 2008, 23:11
Desi Brian este favoritul meu, trebuie sa spun ca ma bucur pt Tomas. A facut un program foarte bun si merita sa fie pe primul loc dupa SP.
Brian sper sa isi revina la LP, asa cum a facut-o si anul trecut. Go Brian!:)
Despre Steph ce sa zic? Intr-adevar notele mult prea mari zic eu pt cat a ratat. Iar costumul...no coment (se pare ca a vrut sa rivalizeze cu zebra :)) )
Kevin sper sa faca un LP f f bun si sa il intreaca pe Steph...dar vom vedea.
Ca si surprize placute, ii mentionez pe Kris si pe Voronov.

irinaidu
23rd January 2008, 23:37
pt tomas lovers. 2 poze de anul trecut.:yes:

rocs_a
23rd January 2008, 23:37
tomas ne-a surprins ink o data. bravo lui! merita sa castige aurul, poate anu asta nu i-o mai fura cineva de sub nas. f amuzant omul, pus pe sotii, hazliu, plin de viata, dar si serios cand trebuie.
yvone ma enerva la culme, o fi vrand ea sa castige brian, dar totusi, in loc sa zica k are 75 de puncte, ea tot o tine cu 77 ! pe ce lume traieste femeia aia? nu are ochelarii la ea?
baietii au ratat f mult, nu ma asteptam k in ultima grupa sa vad atatea cazaturi.
imi pare rau de lutai, l-as fi vazut mai sus de locul 8, poate va reveni pe 5 ca anu trecut, desi nu prea cred.
iar in privinta lui stephane, asta e, imi pare rau de locul 3, poate m-am obisnuit cu el mai sus, o sa vad maine dak ma dezamageste deplin :d oricum, a zis frumos si sfidator si increzator "demain" :) in privinta costumului, nu mi se pare atat de revoltator cum vi se pare voua, vrea sa fie artistic din toate punctele de vedere, iese in evidenta fara costumele negre cu niste banale paiete pe ici-colo, sau cu pantalonii mulati dizgratios (care arata la unii patinatori niste picioare subred de slabanoage sau poate prea mult lucrate). . poate foloseste prea multe petice sau culori, dar oricum, il debanalizeaza. si bine ca nu vad la el decolteu sau bucati de material transparente, prea gay pt mine

irinaidu
23rd January 2008, 23:43
eu sper ca kevin si-a schimbat costumul de la lp ca daca nu maine o sa ne crape retina.

mie imi plac costumele artistice dar cele gen johnny weir si nu gen zebra in gips a lui steph. gay is ok la patinatori :P
chiar daca sunt fana brian trebuie sa recunosc ca i-as arde costumele. mi-au placut cele cu 007 si cel de la matrix. dar aripioara zburatacita de anul trecut ma facea sa strang din dinti. costumul asta de la sp e ok pt brian. mi-a placut mult si costumul lui kevin de la sp.
dar intr-adevar daca ai 2 scobitori nu-ti pune costum mulat. big no no!!!
dar daca esti f lucrat nu-i asa rau un costum mulat. a se vedea smirnov :P

irinaidu
24th January 2008, 00:01
as vrea sa fie maine deja :P vreau sa vad lpul . tensiunea o sa fie maxima!!!!!

rocs_a
24th January 2008, 00:04
yap, abia astept si eu! proba masculina e cea mai imp dupa (la egalitate cu gala)...apoi ar urma cred, proba de dans . oricum, avem valori amri la baieti, thank god! ar fi tare sa se remarce si la mondiale tommy, la fel de bine k la europene

irinaidu
24th January 2008, 00:05
pai s-a remarcat deja. clar tomas trebuia sa fie pe podium anul trecut in locul lui steph :) cred ca am dat deja de 5 ori repet pe faza din kiss&cry. e just way to funny!!!!! de altfel si kiss%cry de anul trecut de la sp e genial cand isi da seama ca e primul. si faza cu kevin cand isi da seama ca e pe podium, geniala!!!!


ceva complet superficial : how cute e manuel koll!!!

mikeyy
24th January 2008, 00:20
Ordinea de intrare pentru ultima grupa:
1. Kevin vd Perren
2. Tomas Verner
3. Kriss Berntsson
4. Stephane lambiel
5. Sergei Voronov
6. Brian Joubert

Brian e avantajat oarecum ca e ultimul si ca stie cam ce trebuie sa faca..dar conteaza sa si reuseasca.... Sper sa-i reuseasca maine programul lui Brian, dar sper ca noul campion sa fie Tomas.

irinaidu
24th January 2008, 00:22
aproape ca si eu ii doresc aurul lui tomas si dupa ce imi trece gandul asta prin cap imi trag 2 palme. dar e asa un tip haios ca nu poti sa nu ii doresti binele. dar lasa ca o vad pe carolina maine si imi trec si gandurile bune pt tomas :P

irinaidu
24th January 2008, 00:37
articol despre toti 3:
http://ca.news.yahoo.com/s/capress/080123/sports/sktg_euro_championships_3

Iulya
24th January 2008, 00:43
Eu vreau sa fie asa podiumul:
Thomas/Brian/Kevin :rolleyes:

mikeyy
24th January 2008, 00:46
Merg pe acelasi pronostic ca Iulya ! :)

irinaidu
24th January 2008, 01:07
ce mult as vrea o medalie pt kevin!!!!!
dar eu as vrea podiumul de anul trecut!!!!

alyosha_87
24th January 2008, 14:54
sincer, si eu as vrea sa vad podiumul la fel ca Iulia :P
desi, stim bine ca si anul trecut tommy a fost pe locul 1 dupa sp, si apoi brian a revenit in forta la prog.liber...insa...decat sa il vad pe lambiel pe podium,mai bine kevin. :D

ice_deea
24th January 2008, 14:55
superb programul lui tomas,abia acum am reusit sa-l vad,cred ca are toate sansele sa ia aurul anul asta.

monicell07
24th January 2008, 15:16
imi spuneti si mie va rog despre ce canal turcesc e vorba sau e online pe internet?

mikeyy
24th January 2008, 15:26
Asta este adresa pentru a vedea online competia pe canalul turcesc: mms://212.175.166.3/TRT3

monicell07
24th January 2008, 15:54
multumesc

irinaidu
24th January 2008, 20:43
a inceput !!!!!!!!! the final countdown!!!!!!!!

GOOOOOOOOOO BRIAN!!!!!!!!!!!!

Cristinush
24th January 2008, 21:14
Deci, pe postul maghiar au inceput deja..deci..eu nu ma joc!Sa lase tvr`u` Unirea si sa dea patinaj:D cu scuzele de rigoare, da..:rolleyes: Sa castige care e mai bun!Amin :) :P

Iulya
24th January 2008, 22:17
Peter LIEBERS (GER) a reusit un program f bun urcand d p locul 21 cel putin pe locul 13 prezentrand un quad si 3 axelul f bine. De asemenea Clemens BRUMMER si-a asigurat pozitia 14 dupa ce la programul scurt ocupase pozitia 17.
In alta ordine de idei ...Lutai ...ce-i cu el ...nici francezii nu s-au prezentat deloc bine (posero si alban) ..k sa nu mai zik de karel zelenka :(

Am observat multe soundtrackuri in alegerile patinatorilor/

lady_k
24th January 2008, 22:26
Sa-i spuna cineva lui Negrea ca pe patinatoarea aia din Annecy care a lucrat cu antrenorul lui Yannick Ponsero o cheama Vanessa Gusmeroli.:D

Iulya
24th January 2008, 22:31
i-a spus cineva ....

Slaba grupa a 3-a ...zau asa... multe greseli
Si gata urmeaza show total .. ultima grupa valorica ...Thoamas :yeah: Kris :yeah:

monicell07
24th January 2008, 22:37
Grupa Celor Mai Buni!!dar Cel Mai Bun Va Fi Brian

lady_k
24th January 2008, 22:42
Am observat ca i-a spus...:P
M-a cam dezamagit Kevin...:(

monicell07
24th January 2008, 23:13
Nu Mai Zice Nimeni Nimic?eu Am Inima Cat Un Purice

Tracoromana
24th January 2008, 23:18
:ok: Bravo Voronov!!! Intotdeauna i-am iubit pe rusi!

mikeyy
24th January 2008, 23:22
Tomas campion

lady_k
24th January 2008, 23:32
Bravo Tomas! Bravo Sergei! /OLE/
Imi pare rau de Brian, Kevin si Steph:(dar... asta e... Poate la anul....

monicell07
24th January 2008, 23:32
A CASTIGAT CEL MAI BUN TREBUIE SA RECUNOSC DAR LAMBIEL PE 2 DEJA E PREA MULT:angry:

corina_mee
24th January 2008, 23:33
Offf...imi pare atat de rau pr Brian:(...si totusi in acelasi timp imi pare bine pt Tomas. Chiar merita medalia, a avut un program foarte bun iar Brian a gresit mult.
Se vede ca Rusia incepe sa se redreseze...promite mult Voronov.:)

ice_deea
24th January 2008, 23:34
nu reusesc sa-mi revin:brian a iesit pe locul trei:(,oricum cel mai bun a castigat:tomas a avut programe foarte bune,merita medalia.

Iulya
24th January 2008, 23:34
Men's LP Result


1 Tomas VERNER 153.64 :yeah::yeah:
2 Stephane LAMBIEL 147.85
3 Sergei VORONOV 145.87
4 Brian JOUBERT 144.20
5 Kevin VAN DER PERREN 133.24
6 Adrian SCHULTHEISS 121.54

7 Sergei DAVYDOV 121.27
8 Alban PREAUBERT 118.09
9 Andrei LUTAI 117.42
10 Kristoffer BERNTSSON 116.83
11 Peter LIEBERS 114.67
12 Yannick PONSERO 113.15

13 Gregor URBAS 113.14
14 Clemens BRUMMER 112.55
15 Michal BREZINA 106.24
16 Karel ZELENKA 105.18
17 Javier FERNANDEZ 102.16
18 Alexandr KAZAKOV 100.82

19 Paolo BACCHINI 100.49
20 Vitali SAZONETS 100.47
21 Konstantin TUPIKOV 97.72
22 Moris PFEIFHOFER 94.48
23 Manuel KOLL 80.90
24 Josip GLUHAK 73.85
25 Ruben BLOMMAERT 63.96

lady_k
24th January 2008, 23:36
Offf...imi pare atat de rau pr Brian:(...si totusi in acelasi timp imi pare bine pt Tomas. Chiar merita medalia, a avut un program foarte bun iar Brian a gresit mult.
Se vede ca Rusia incepe sa se redreseze...promite mult Voronov.:)

Daaaaaa, promite! Ma bucur pentru el si ma bucur de doua ori mai mult pentru antrenorul lui. Bravo Alexei Urmanov!:yeah:

crisloregym
24th January 2008, 23:40
In primul rand, salutari tuturor:)

Personal, am avut cateva probleme in a ma readapta cu patinajul, am pierdut ultimele doua sezoane, asa incat sunt putin pierduta printre numele noi, la toate probele, cum este cel al lui Tomas Verner. In seara asta, mi-a placut mai mult Lambiel, are o artistica tare frumoasa:). Imi pare tare rau ca Brian Joubert a iesit abia pe 3, insa chiar nu mi-a placut prestatia lui in aceasta seara. Sper sa imbunatateasca mult pana la Mondiale, caci este patinatorul meu preferat:D, mai ales ca am avut ocazia sa il vad cu proprii ochi:). Si as mai spune ca s-a vazut, parca, diferenta intre vechea scoala rusa si ceilalti...parca mai multa clasa, altceva. Si a propos de Rusia, stie cineva de ce au cazut atat de mult in toate probele? eram obisnuita cu podium intreg rusesc si la perechi, si la masculin:(

Tracoromana
24th January 2008, 23:42
:floricica:Felicitari medaliatilor! Mi-a fi placut totusi aur pentru Brian.

Iulya
24th January 2008, 23:44
Bine ai venit Cris!!!
Cand l-ai vazut p Brian ?

crisloregym
24th January 2008, 23:50
Am avut ocazia la o gala demonstrativa la Grenoble, Franta, anul trecut, chiar cu o saptamana inainte ca el sa devina Campion Mondial..deci era intr-o forma ceva mai buna. De la el e singurul autograf din viata mea:)) (nu m-am putut abtine:D)

miafangina
24th January 2008, 23:53
Ma bucur mult pentru Tomas,a facut un program frumos,mi-a placut si muzica si costumul.
S-a ratat foarte mult,poate vor fi in virf de forma la mondiale;imi amintesc competitii in care ultimele doua grupe nu ratau aproape deloc,cred ca erau mondiale.
Daca stie cineva data mondialelor il rog sa-mi spuna sa-mi pot planifica serviciul.Multumesc!
Brian a ratat de putin argintul dar cred ca tot aia era in aceste conditii,daca ai pierdut titlul,ce mai conteaza...
Sper sa-si revina la CM.
Rusul Voronov mi-a placut,trebuie lucrat la artistic si va fi bine;cred ca a fost un clasament corect,la cit s-a gresit.

Tracoromana
24th January 2008, 23:53
In primul rand, salutari tuturor:)
In seara asta, mi-a placut mai mult Lambiel, are o artistica tare frumoasa:). Imi pare tare rau ca Brian Joubert a iesit abia pe 3, insa chiar nu mi-a placut prestatia lui in aceasta seara. Sper sa imbunatateasca mult pana la Mondiale, caci este patinatorul meu preferat:D, mai ales ca am avut ocazia sa il vad cu proprii ochi:). Si as mai spune ca s-a vazut, parca, diferenta intre vechea scoala rusa si ceilalti...parca mai multa clasa, altceva.

In general nu-mi place Lambiel, dar trebuie sa recunosc ca Flamenco este un program pe care il interpreteaza foarte bine.
:great:ai mare dreptate in legatura cu scoala rusa. S-au cam relaxat in ultimul timp, ce-i drept.

Mondialele sunt in 16-23 Martie.

mikeyy
24th January 2008, 23:54
O medalie de aur meritata pt Tomas. Felicitari din partea mea:) A fost un program frumos, bine executat ( cu mici erori dar e normal cand e vorba de o asemenea presiune). Excelent! Asta da patinator. Mi-a parut rau de Joubert, dar nu a fost ziua lui cea mai buna din pacate.
Despre Lambiel nu discut, nu e printre preferatii mei.
Mi-a placut Voronov, prima data l-am sesizat la nationalele Rusiei si vad ca continua bine, chiar fff bine, e de viitor. Daca nu ii desconsiderau triplu axel la progr scurt ( i-au dat doar dublu) cred ca il aveam pe podium si merita

mikeyy
24th January 2008, 23:55
@ Mia: mondialele cred ca sunt in perioada 17-23 martie in Suedia

irinaidu
24th January 2008, 23:57
eu sunt f trista. si nu pt ca a pierdut brian dar pt ca brian parea pierdut. eu l-am gasit fara vlaga si aratand ca un om suferind. mi-e frica ca boala sa nu isi fi pus amprenta pe el mai mult decat credeam.

proba masculina de anul asta a fost cam trista. la un moment dat incepusem sa ma intreb daca patinoarul nu o fi in panta. ce mama ei de treaba atatea cazaturi si impiedicari stupide si dezechilibre????? parca avea magnet gheata aia.

imi place tomas si ma bucur 100% pt el. dar nici el si nici lambiel nu au fost magnifici. tomas anul trecut a fost magnific.
anul asta cred ca voronov si cu micul suedez ( nu-mi vine numele ) sunt cei ce pot sa se imbete fericiti. suedezul cred ca se pisca ca sa fie sigur ca nu viseaza.

felicitari tuturor si multa sanatate pt cei care au patinat si pt cei care nu au putut fi anul acesta la europene.

crisloregym
24th January 2008, 23:58
Rusul Voronov mi-a placut,trebuie lucrat la artistic si va fi bine;cred ca a fost un clasament corect,la cit s-a gresit.[/QUOTE]

Si eu cred la fel, Mia, atat in ceea ce priveste casamentul, cat si in ceea ce priveste potentialul patinatorului rus. Cred ca poate sa creasca si la partea tehnica destul de mult, la cat de curat a lucrat. De asemenea, sunt de acord si ca inainte ultimele doua grupe aveau o valoare mai mare, nu se rata atat de mult (la Mondiale), iar atat la Europene, cat si al Mondiale, ultima grupa era o lupta foarte stransa. Imi amintesc de duelul Plushenko-Yagudin, cand se facea diferenta pe de o parte la nivelul tehnic, pe de cealalta la artisitic.

irinaidu
24th January 2008, 23:59
lupta a fost si acum stransa. e suficient sa vedem cat de mici sunt diferentele. dar valoarea a fost scazuta.

crisloregym
25th January 2008, 00:03
lupta a fost si acum stransa. e suficient sa vedem cat de mici sunt diferentele. dar valoarea a fost scazuta.

Din pacate, da:( Si mie mi s-a parut trist Brian, nu stiam ca este si bolnav:(

irinaidu
25th January 2008, 00:09
in mod normal acum nu ar trebui sa mai fie bolnav. a avut o infectie virala care l-a determinat sa se retraga de la competitia de gran prix din tara lui de la eric bompard. a fost f trist pt el mai ales ca eric bompard e si sponsorul lui. si apoi nu s-a putut antrena o perioada.

eu sper totusi sa fi fost doar o seara proasta decat sa fie ceva mai grav.

campionatul asta masculin e exact ce zicea yagudin : ice is slippery :P

Tracoromana
25th January 2008, 00:10
Simt nevoia sa revad Lawrence al Arabiei; Yagudin 1999.

irinaidu
25th January 2008, 00:31
cum de e atata lume treaza dar nu zice nimeni nimic???

eu am trecut din faza trista in faza in care am chef de vorba.

carol, fata de pe bjdg, tocmai ne-a zis ca dupa premiere , patinatorii plecau si ele au strigat allez brian si el le-a auzit si-a dat jos aparatoarele si s-a intors pe gheata si s-a dus sa vorbeasca cu ele. mi se pare ca iti trebuie multa forta pt asta.

rocs_a
25th January 2008, 00:35
voi ati vazut medalierea ? ati vazut pe linkul dat de iulia? eu n-am mai incercat! s-a bucurat tommy? a mai sarit si a mai facut giumbuslucuri?

Iulya
25th January 2008, 00:37
Thomas :no1/OLE//OLE/:cheer::cheer:/hello/hello

Sincer mi s-a parut slaba rau competia de anul asta, atat la SP cat si la LP ...:shocked: ma asteptam la un nivel mai ridicat

whisper
25th January 2008, 00:49
Da si mie mi s-a parut destul de slaba competitia..si daca ar patina in ritmul asta si la CM, europenii nu pot spera la medalia de aur.
Sa zic si eu ce mi-a placut si ce nu:P
Inca o data Urbas(foarte vorbaret, mi se pare) a avut un program bun, destul de curat..din grupa a 3 a doar el si sudezul(cu un program interesant) in tendinte nu au cazut....Alban, Ponsero, Lutai("Micul Plushy" nu va deveni "Marele Lutai" prea curand), Davydov au ratat cu brio...prea mult ratari..nu imi dau seama ce s-a intamplat cu ei. Nici Kevin sau Kriss nu au fost la inaltime.
/OLE/ Ma bucur pentru Tomas a avut un super program(i-a furat melodia Carolinei:D) cu mici ratari dar nu atat incat sa piarda medalia. Stephane- ce sa zic...FLEMENCO , e cel mai bun program al sau..dar anul trecut l-a interpretat mai bine. Iar despre Brian-intr-adevar se pare ca perioada cat a fost bolnav l-a cam marcat.

irinaidu
25th January 2008, 00:53
mie urbas asta nu-mi place deloc. e ceva strange la alcatuirea lui anatomica. parca membrele nu erau ale lui. :P
iar alban cand nu are nici sarituri se vede foarte clar cat de urat patineza. f nearmonios.

Iulya
25th January 2008, 01:06
ASta este ce-a mai mare parte a inregistrarii probei masculine LP ( dupa polonexul Tupkov) inclusiv premierea si interviul cu thomas
http://www.swoopshare.com/file/47d0d9bf9df539bce23c3755360df33a/TRT3%5B7%5D.asf.html

Mai uploadez si restul ( patinatorii dinainte - inka aprox 1h)
http://www.swoopshare.com/file/e9c820b4ddfffef8536275fa2157341f/TRT3%5B6%5D.asf.html

ASta e ce am ...mi-e prea somn k sa stau sa le si segmentez

vio76
25th January 2008, 08:20
Mie tot imi pare rau de Zoli! Are un LP foarte frumos pe muzica din filmul "Omul cu masca de fier". L-am vazut la Galati si a fost mult mai bun in a 2-a zi a concursului. SP-ul l-a ratat complet si atunci.

irinaidu
25th January 2008, 09:59
si noua ne pare :(

Ane_marry
25th January 2008, 10:14
si eu sunt de acord cu voi ...competitia de anu asta a fost destul de slaba:(,adik ma asteptam sa vad mult mai mult de la unii patinatori...in fine,ma bucur pt Thomas:cheer::cheer::cheer: ...programul lui a fost cu siguranta cel mai bun din competitie dar imi pare rau pt Brian:( ,cred k si el a fost un pic dezamagit de evolutia sa, dar poate acum isi va dori cu atat mai mult sa castige la mondiale medalia de aur .....

rob_din
25th January 2008, 10:21
Slab e putin spus. Cel putin la perechi am vazut ultima grupa si nu mi-a venit sa cred ca e cea mai buna valoric. In Europa patinajul a cam luat-o la vale. Si asta mai ales datorita caderii rusilor.

Ane_marry
25th January 2008, 10:49
dap ai dreptate:(....dar totusi sa speram k la mondiale vom vedea o competitie mult mai buna....pana atunci cred ca si patinatorii au destul timp sa-si repare greselile pe care le-au facut la europene ,si astfel sa vedem o competitie foarte frumoasa si echilibrata:P

lady_k
25th January 2008, 10:53
Cred ca e vorba mai degraba de controlul emotiilor decat de greseli...

Ane_marry
25th January 2008, 11:26
probabil ca da au avut emotiile prea mari dar atunci trebuie sa invete sa treaca peste ele, desi sunt sigura ca este destul de greu sa-ti depasesti emotiile......

Geografu
25th January 2008, 20:05
Felicit victoria acestui pusti magnific Thomas Verner care a reusit sa fure medalia de aur unor monstrii sacri gen Lambiel sau Joubert si a evoluat incantator amintindu-mi binenteles de Plushy ! :)
E o mare speranta pentru Vancouver 2010 Thomy ! :yes:

alyosha_87
25th January 2008, 21:13
Simt nevoia sa revad Lawrence al Arabiei; Yagudin 1999.

si eu :D
parca mi-a fost greu sa il vad pe Kevin patinand pe LOA. also, cand a inceput muzica am avut impresia ca trebuia sa vina alexei pe gheata :P (mi-ai facut si mie pofta de prg asta )

irinaidu
25th January 2008, 23:50
Felicit victoria acestui pusti magnific Thomas Verner care a reusit sa fure medalia de aur unor monstrii sacri gen Lambiel sau Joubert si a evoluat incantator amintindu-mi binenteles de Plushy ! :)
E o mare speranta pentru Vancouver 2010 Thomy ! :yes:

hai mai nu-l asocia pe tomas cu plushy ca tomas e chiar iubit aici pe forum. :D

tomas rocks!!!! and plushy .... : insert ceva f rautacios , dar mi-e jena sa scriu :

florik2000
25th January 2008, 23:53
fara niciun fel de suparare dar Verner mai are mult pana sa ajunga la rezultatele obtinute de Plusenko:cool:

Tracoromana
25th January 2008, 23:57
Aici Florik are dreptate, trebuie sa recunosc.

irinaidu
25th January 2008, 23:57
pai doar ce a inceput. dar eu ii doresc un succes ca a lui yagudin si nu ca a lui plushenko :D ( asta e si peste 100 de ani fanii yagudin o sa-l urasca pe plushy si vice-versa :P ).

florik2000
26th January 2008, 00:01
e de-abia la inceput...dar are totusi 21 de ani...plusenko la varsta asta.....:D....iar in legatura cu Yagudin...ce nu-mi placea mie la dansul...nu prea stia sa piarda...

miafangina
26th January 2008, 00:03
pai doar ce a inceput. dar eu ii doresc un succes ca a lui yagudin si nu ca a lui plushenko :D ( asta e si peste 100 de ani fanii yagudin o sa-l urasca pe plushy si vice-versa :P ).

Chiar daca ti se pare de necrezut,eu ii iubesc pe amindoi,cu un plus pentru Yagudin.:)

irinaidu
26th January 2008, 00:04
e drept ca oameni precum plushy, yags, ilia la 21 de ani erau deja staruri. unii la 21 de ani erau deja campioni olimpici :). dar eu le tin pumnii si baietilor de acum sa se ridice ca valoarea( le tin pumnii, firesc nu tuturor :D )

whisper
26th January 2008, 00:04
:D Si ce conteaza o mai avea mult pana sa aibe medaliile lui senor Plushy...dar Plushy nu va ajunge NICIODATA sa aibe atatia fanii ca Verner..cel putin aici pe forum:P
PS: Stiu vorba cu"never say never" dar sper sa am dreptate:cry:

florik2000
26th January 2008, 00:05
sa inteleg ca Plusenko e varianta masculina a Carolinei?:P

irinaidu
26th January 2008, 00:05
Chiar daca ti se pare de necrezut,eu ii iubesc pe amindoi,cu un plus pentru Yagudin.:)

chiar mi se pare incredibil. dar si ade, ii iubeste si pe brian si pe stephan. mama, cred ca era un razboi in sufletul tau la fiecare competitie. :drak:

Tracoromana
26th January 2008, 00:06
:PI-adevarat, Yags nu si-a ascuns sentimentele in timpul competitiilor . Eu numesc asta onestitate.

PS. Ati vazut ca sunt senior?

irinaidu
26th January 2008, 00:07
sa inteleg ca Plusenko e varianta masculina a Carolinei?:P
nu, nu emanuel sandhu e varianta carolinei la anti-fani!!!:groggy:

flori, sper ca stii ca noi ( cel putin eu ) glumim. ii respect pe toti pt munca lor, dar pt mine e mai palpitant daca pe unii ii iubesc si pe altii ii urasc. face competitia mai interesant de urmarit!!!!:P

florik2000
26th January 2008, 00:07
eu o numesc lipsa de fair-play(uneori cand exagera):D

whisper
26th January 2008, 00:09
Una e sa tii cu Steph si Brian..si una e sa tii cu Plushy si Yags...e ca si cum ai tine cu Steaua si cu Dinamo(Sau Real/Barcelona) totodata:P..Pe cand faza cu Steph si Bri e ca Steaua si Real:P
Well....cam asa ceva..desi cred ca senorita Caro ma enerveaza mai mult:D

:thinkso: Lipsa de fair-play...sincer uneori e cam greu sa fi fair-play ...dar nu pot sa nu recunosc valoarea lui Plushy.

miafangina
26th January 2008, 00:11
chiar mi se pare incredibil. dar si ade, ii iubeste si pe brian si pe stephan. mama, cred ca era un razboi in sufletul tau la fiecare competitie. :drak:

Nu-i chiar asa,ziceam:imi plac amindoi,sa cistige cel mai bun! si recunosteam care a fost cel mai bun.
Cel mai mult m-a multumit un podium Yagudin-Plush-Abt,dar nu mai stiu daca era euro sau mondial.

mikeyy
26th January 2008, 00:12
Verner e Verner, iar Plushenk e Plushenko...iar ca o diferentiere: oricat de bun a fost Plushenko niciodata nu a reusit sa realizeze un program dinamic, care sa-ti faca placere sa te uiti....Yagudin,Joubert si Verner reusesc sa te binedispuna prin programele lor, prin modul de interpretare.
Oricum cel mai bun ramane Yagudin, nimeni nu-l va intrece cel putin din pc meu de vedere.
Pana sa-i vad pe Yagudin si Sokolova nici nu credeam ca o sa ajung sa vad un campionat de patinaj de la cap la coada. Datorita lor comentez alaturi de voi :D

miafangina
26th January 2008, 00:14
Sa stiti ca eu nu privesc asa competitiile,nu e un razboi pe viata si pe moarte,e pur si simplu sport(in acest caz si arta),adica:viata,bucurie,miscare,sanatate,frumuse te.

florik2000
26th January 2008, 00:14
ca tot veni vb de Sokolova..pacat ca nu s-a ridicat niciodata la adevarata ei valoare.....:(

irinaidu
26th January 2008, 00:15
atunci multumim yags si elena ca avem si noi un baiat care sa comenteze cu noi!!!!

mia, la mine nu tine treaba asta cu " sa castige cel mai bun". la mine e mai mult " sa castige cel mai bun , daca e cine vreau eu ". :P

auzi ade, iti mananc urechile cand te prind . ia zi cine e steaua si cine e real???? :P

mikeyy
26th January 2008, 00:17
Si eu le multumesc lui Yagudin si Elenei Sokolova si de asemenea unei colege care practica patinaj de performanta si "mi-a injectat" patinajul in sange :D

irinaidu
26th January 2008, 00:20
brusc, mi-e dor sa vad ceva programe cu yags si cu ilia!!!!

Tracoromana
26th January 2008, 00:20
eu o numesc lipsa de fair-play(uneori cand exagera):D

Acuma, la concursul de lipsa de fairplay dintre Yags si Plushi sunt f multe de spus si cred ca nu asta e scopul nostru pe forumul asta.... Mai bine sa ne bucuram de noii medaliati.

whisper
26th January 2008, 00:22
Pai depinde cum privesti..daca iei in calcul ca Real e mai bun ca Steaua sau ca eu tin mai mult cu Steaua...deci tot rau ar fi :P

Tracoromana
26th January 2008, 00:26
Irina, ai programe cu yags pe OLS-gala, gata selectate. Cu Ilia e o scapare, n-avem acolo, dar vom pune..

irinaidu
26th January 2008, 00:29
ma simt direct responsabila de lipsa de programe cu ilia!!! voi remedia cat de curand posibil!!!!
felicitari ca esti senior, flavia!!! sau te simteai mai bine junior???? :P

oricum la mondiale competitia masculina va fi foarte stransa. sper sa patineze toti la potential maxim, pt ca europenele astea nu au aratat ce era mai bun.

la mondiale o sa apara si daisuke cu " ciber swan lake"!!!!!!

Tracoromana
26th January 2008, 00:32
felicitari ca esti senior, flavia!!! sau te simteai mai bine junior???? :P

Ehehei, pe cand eram eu junior.......

mikeyy
26th January 2008, 00:33
Nu prea imi fac probleme cu Daisuke..daca nu a reusit anul trecut cand afost pe teren propriu, nu cred ca reuseste acum pe meleaguri europene( dar surprize pot exista)
Oricum daca Brian nu isi revine curand, tot Verner este principalul favorit!

Tracoromana
26th January 2008, 00:38
la mondiale o sa apara si daisuke cu " ciber swan lake"!!!!!!

Nu stiu daca ati remarcat, dar toate clipurile de pe youtube cu SOI 2008 se termina cu daisuke si " ciber swan lake" , ca deja il stiu pe de rost.

irinaidu
26th January 2008, 00:41
mikeyy, sa fi pe teren propriu nu e mereu un avantaj. iar japonezii sunt nebuni, presiunea la daisuke a fost enorma. nu ca as fi vreun fan eu, just saying....

whisper
26th January 2008, 00:50
Va fi greu pentru europeni sa ia medalia de aur...dar sper ca isi vor imbunatati performantele pentru mondiale... daca se vor prezenta in halul asta...nu au sanse.

irinaidu
26th January 2008, 00:54
sunt foarte curioasa ce se va intampla la nats la sua. sa vedem cine vine si de la ei. 99,99% evan si johnny. dar who's 3rd?

mikeyy
26th January 2008, 00:59
Probabil ca al treilea va fi cel care a castigat CM de juniori ( nu-i mai stiu numele), dar conteaza ce se va intampla la Nationale

irinaidu
26th January 2008, 01:05
in sensul ca vreau sa stiu care vor fi competitorii la worlds
nu se stie niciodata ce suedez mai apare :P

whisper
26th January 2008, 01:23
:cry: Asa e:) Chiar Adrian(si cum se scrie) a fost o adevarata surpriza...nu am auzit de el pana acum..si deja a prins primii 10 patinatori ai Europei.

lady_k
26th January 2008, 02:38
Probabil ca al treilea va fi cel care a castigat CM de juniori ( nu-i mai stiu numele), dar conteaza ce se va intampla la Nationale

Stephen Carrierre?

whisper
26th January 2008, 12:50
http://www.absoluteskating.com/
Comments from the men after the short program


By Helga Dobor, Titanilla Bõd


Tigran Vardanjan (HUN)

How would you describe this short program?

It wasn’t the best, but I tried to do my best. I wasn’t satisfied with the jumps, mainly with the Axel, but overall it was okay. I performed what I wanted; I know that people love this.

How did it feel to have your debut at a major competition in front of such a big Hungarian crowd?

It felt great. I have now lost my European championship virginity and I hope there will be more chances to compete at major events.


By the way, what’s it like to be coached by your parents?

It couldn’t be better! Sometimes private life is also mixed with skating, but it’s okay. At home we talk about skating but also about other things.

What were your goals in Zagreb?

To get in the top 24, and mainly to skate a clean program which people would like.

Are you a real entertainer?

I like funny programs. I love Laurent Tobel, and there are two big skaters I admire a lot: Philippe Candeloro and Alexei Urmanov.

And what are your further plans?

I would like to skate properly and get good placements at bigger competitions.

Igor Macypura (SLO)



You made some mistakes in your short program, what was the problem?

I just didn’t feel all right about myself. It was a mess, but next time I will do better.



Alper Ucar (TUR)

You were looking at the points for a long time. What was the problem?

There is no problem. I missed my combination, which I wanted to do so much, so I blame myself actually. I can easily do a clean short program in practice, it just can’t be done in these two minutes and forty seconds. I need to practice more for my combination.

Last year you told us that despite having a Hungarian coach you know only a few Hungarian words. Has it improved since then?

Yes, I know much more. I am now at Semmelweiss University in the Sport and Coaching Program, so I take Hungarian lessons. Not so much because of the skating classes, but right now I understand very much. And I can say a lovely word: “Szeretlek” (I love you)

Mikko Minkkinen (FIN)



What do you expect from the competition?

I just wanted to enjoy my skating and I enjoyed it. There was a problem with my flip, but it happened.

Are you satisfied with the result?

I don’t think too much about it. But I wanted to skate my free program and I don’t know what happened.

Ruben Blommaert (BEL)

Congratulations! You skated great!

You are the youngest skater at this Europeans, and you compete here for the first time. What is it like?

It was a big pleasure to skate with all the best. I’m the youngest, but not the worst and that’s good. I’m happy with my result.

What do you expect from the competition?

It’s very high level and I hope that Kevin van der Perren will do very good, because I’m proud to be Belgian.


And what placement do you expect for Kevin?

I hope the best! And I wish him Good Luck!

Moris Pfeifhofer (SUI)

Are you satisfied with your result?

Not so much, because the Lutz wasn’t perfect and I’m a little bit sad about it.


Peter Liebers (GER)

What is your opinion about your skating in the short program?

In fact I was surprised that I wasn’t nervous! But it’s a pity about the fall in the triple Lutz. The takeoff wasn’t optimal and I tried to fix it but wasn’t able to. That combination would have brought a lot of points.


Clemens Brummer (GER)

What do you think of your short program?

I’m not really satisfied with my performance. I didn’t have enough speed after the triple Lutz, I lost my balance and I fell. Too bad.

What were your expectations?

My aim is to secure two spots for Germany for next year. In the free skating I’ll be looking for an improvement over my performance at Nationals. I won’t go for the quad (toe) in the free skate because I want to play it safe. It’s better to skate a clean program.

Albert Preaubert (FRA)

What do you think of your performance?

It was really bad and I’m very disappointed. I did so well in the warm-up.

What do you expect now?

I don’t have any expectations at the moment. All I can do is try my best in the free program.

Andrei Lutai (RUS)

What do you think of your program?

I tried to do everything but I made a mistake and I couldn't jump the triple loop. I don't understand what happened, I did the triple Lutz - triple toeloop in the short, and I did the triple loop also at the practices, and had no trouble, so I don't understand.

How will you prepare for the long program?

Tomorrow I will do everything, a quad and the triple loop.

Sergei Voronov (RUS)

What do you think of your short program?

I’m feeling good despite the downgrade. But it wasn’t so easy for me to skate in the last warm-up group just before Stéphane Lambiel.

Kristoffer Berntsson (SWE)

Are you satisfied with your performance and the result?

Yes, I’m satisfied! I had a good program (and he was in the lead for a long time - editor's note). I did a nice (triple) Axel and I got all the levels on the elements and I think it was good. But the component marks are a little bit low for such a competition, I don’t know where that come from.

What is your goal now?

My goal is to skate another clean program tomorrow.

Good luck!


Kevin van der Perren (BEL)

What do you think of your short program?

It’s the first Lutz I’ve missed this week. But I’m still very happy with the way it went. As the competition approached, I became more and more nervous. The warm up was really, really bad. If I want to medal again I can’t make any more mistakes.

Brian Joubert (FRA)

Were you nervous before the short program?

Yes, I was. I don’t know why, because the practices were very good, the six-minute warm-up was perfect, I was confident. But my last international competition was in November and that’s quite a long time for me. That’s why I was a little bit nervous.

What will this mean for you in this competition?

Europeans is an important competition. I want to keep my title, but after this short program it’s going to be very difficult. But I want to see how I am prepared for the World championship.


Is the illness still bothering you?

No, the short program was okay at practice. But I was so nervous that I couldn’t breathe normally, that’s why I was so tired in the end.

Worlds are in a month, what are your plans?

I have time to work, to get ready for the World championship. I hope nothing will disturb my preparation. But this season is more difficult than the last one. Last season was perfect, everything was okay, but this season is more interesting for me.

How would you describe your relationship with Verner and Lambiel?

It’s okay. But when we are at competition, I want to beat them, so we cannot be friends. But I respect them and they respect me, and that’s the most important.

But psychological games are going on…

Yes, at practice, in the hotel, everywhere. It’s really like a game.

Tomas Verner (CZE)

Congratulations Tomas! Are you happy now?

I’m really happy! I’m glad that I made it, that was a biggie for me! But during the program I heard the audience clapping to the music and that’s what I’m always looking to do; entertain and make people smile. And that goes for the free program too; I skate for the people while having fun with all my jumps and footwork.



And now?


For the second time at Europeans I’m in first position after the short program. Now I actually know what to do to keep it, but tomorrow is another day and you have to fight with those guys and that’s very hard. I aim for a personal best and to skate a clean program and enjoy it.

Iulya
26th January 2008, 23:14
Stéphane Lambiel a fost dezavantajat cu 5.61 pct (tot el:thinkso:) se pare k a fost uitata o combinatie ori ceva asemanator....mai jos sunt noile rezultate:
-stiri si punctaje preluate de pe fsvids

Men's LP

1 Tomas VERNER CZE 153.64
2 Stephane LAMBIEL SUI 153.46
3 Sergei VORONOV RUS 145.87
4 Brian JOUBERT FRA 144.20



Men's Final Results

1 Tomas VERNER 232.67
2 Stephane LAMBIEL 225.24
3 Brian JOUBERT 219.45

rocs_a
26th January 2008, 23:18
si dak ar fi fost depunctat mai mult?si medaliile ar fi fost impartite, si el ar fi meritat aurul? ce se intampla? ii luau lui tommitza aurul si i-l dadeau lui steph? ar fi fost o experienta urata pt mai multi, verner, arbitrii, scandal...

Cristinush
26th January 2008, 23:19
Pai normal..da nush...mi se par cam aerieni arbitrii astia..adica, totusi...uiti sa dai punctaju...ce naiba?!:o:

flying_dreamz
29th January 2008, 14:30
Hello! ce facetzi? eu m-am bucurat enorm pt Tom.:D :yeah: mi-a placut costumul lui de la progr lung:P cred k a astigat pt k am fost eu acolo sa-l sustin!:P
saracul Brian! nush c a patzit...:( dupa progr lui lung am crezut k o sa piarda podiumul....ma gandesc k locul 3 a fost bine dak a fost si bolnav!
Cat despre Steph, m-am bucurat pt el f mult. cred k iubeste programul flamenco atat de mult incat nu vrea sa-l strice cazand:P eu zic k a meritat locul 2 din plin:D

Cristinush
29th January 2008, 15:48
Ooo, Ilinca!Am uitat ca tu ai avut onoarea sa-i vezi live:D Si, cum sunt in realitate?Ceva poze, autografe?:> :P

irinaidu
29th January 2008, 20:17
ilinca ai fost acolo??? pai si asa ne spui in 2 vorbe? vrem barfe, povesti, impresii!!!

whisper
29th January 2008, 21:48
Vrem detalii Ilinca!

flying_dreamz
29th January 2008, 23:20
ok....detalii....hmmm:thinkso: ce sa zic....? a fost foarte frumos...nu voiam sa se mai termine...mi-a parut asa rau cand am plecat de acolo....:( e mult mai bine sa vezi din tribuna decat de la televizor!!! pare mult mai real, nush cum sa zic....nu am cuvinte care sa descrie atmosfera....adik, ba da am 3: "nu am cuvinte" :P mama zicea k a stat cu sufletul la gura, la perechi cand le arunca in aer. zicea k pare mult mai periculos cand le vezi in realitate. nush ce sa mai zic. am facut poze...am luat autografe( cam putzine dupa parerea mea dar asta e.:D) la prima proba de dans, (park dansul impus ii zice, nu?) am stat chiar in spatele mamei lui Massimo Scali, patinatorul ala italian de la dans, si ne-a dat si noua steguletze.:P

Patinatorii si patinatoarele sunt mult mai dragutzi/e in realitate:P

nu cred k are vre-un sens c am scris aici, nici nu e pe thread-ul potrivit(sorry) dar...ma rog.

whisper
30th January 2008, 22:27
si dak ar fi fost depunctat mai mult?si medaliile ar fi fost impartite, si el ar fi meritat aurul? ce se intampla? ii luau lui tommitza aurul si i-l dadeau lui steph? ar fi fost o experienta urata pt mai multi, verner, arbitrii, scandal...

Ar fi facut acelasi lucru ca la Salt Lake City: dadeau medalia de aur si lui Verner si lui Steph..ar fi fost mult prea frumos:rolleyes:

@Ilinca: Si ai facut poze, ai luat autografe, ceva?:P

irinaidu
31st January 2008, 01:30
ade, eu nu as vrea sa se intample inca o data ca la salt lake. totusi ala a fost scandalul care a dus la noul sistem de notare. ar face bine sa nu mai fie inca o faza din asta ca de abea ce am inceput si eu sa inteleg ceva din sistemul asta de notare.

monicell07
31st January 2008, 12:32
Buna fetelor!are cineva melodia leave me alone?