PDA

View Full Version : Stiri din sah



Virus
6th April 2005, 00:36
Cine credeti ca este cel mai bun jucator din lume, dupa retragerea lui Garry Kasparov?

tchibos
9th October 2006, 20:31
Topalov V este nr. 1 care acum se intalneste Kramnik V pentru titlul mondial

tchibos
10th October 2006, 01:47
hai poate prind si eu unul mai pasionat de sportul asta sa am si eu cu cine sa mai discut

Deci...

Topalov Veselin este un bulgar nascut in 1975 care in ultima perioada a avut cea mai mare forma dintre granzii sahului. In 2005 a fost numarul unu si judecand dupa ratingul sau este in momentul de fata numarul doi al tuturor timpurilor. In fata sa se afla arhi cunoscutul Garry Kasparov. In clasamentul mondial Elo, al celor mai buni jucatori de sah, dat publicitatii la 1 aprilie, pe primul loc se afla campionul mondial Veselin Topalov cu 2804 puncte, urmat de indianul Anand - 2803 puncte. Topalov este un jucator creativ care domina in ultimul timp toate competitiile din acest sport.

Vladimir Kramnik, nascut to in 1975, este rus (ceea ce conteaza foarte mult) a avut o ascensiune extraordinara urcand in clasamentul mondial in ultimul an de pe locul 7 pana pe locul 3. Cea mai importanta performanta a sa este victoria in fata marelui Kasparov, in octombrie 2000, cand a fost si campion mondial.

Despre duel...

Lansarea provocarii a fost facuta inca din 2005 de catre Kramnik care insa a fost refuzat de Topalov pentru simplu motiv ca desi era un jucator extraordinar Kramnik ocupa doar locul 6 in topul mondial. Topalov afirma ca pe vremea cand era locul 7 nici prin cap nu ii trecea sa provoace numarul unul la un duel pentru titlul mondial. In 2006 inevitabilul se produce si Topalov, datorita urcarii fenomenale a lui Vladimir Kramnik ramane fara pretexte in fata celui care ii lansase provocarea.

Astazi se joaca partida a 11 a dintr-un total de 12 pentru titlul mondial la sah.

Cum au decurs ostilitatile pana acum?...
In prezent cei doi se afla la egalitate 5-5.
Meciul de la Elista a debutat sub semnul unei strategii exacte de aparare - Kramnik a rezistat atacurilor dezlantuite ale lui Topalov - rusul avea 3-1 dupa primele 4 intilniri la esichier. In acel moment, delegatia lui Topalov il acuza ca are un sistem secret de comunicare cu echipa si cere inchiderea... toaletei lui Kramnik, din sala de odihna. Mai mult, bulgarii publica o analiza prin care demonstreaza ca 78 la suta din mutarile efectuate de Kramnik erau si cele mai bune recomandari ale programului Fritz 9!

Deranjat de suspiciuni, Kramnik nu se prezinta la a 5a partida si pierde prin forfait: 3-2.

Meciul se reia dupa citeva zile de negocieri. In noile conditii, dupa doua remize (6 si 7), Topalov izbuteste doua victorii: egaleaza in partida 8 si preia conducerea in a 9-a (5-4 pentru bulgar).

Cea de a 9a disputa a aratat un Kramnik depasit complet in deschidere - la mutarea 20, pozitia sa era plina de slabiciuni. Pe site-ul oficial al lui Topalov, sustinatorii jubileaza si il ironizeaza pe Kramnik: "Veselin s-a hotarit sa joace foarte de repede ca sa nu ii mai dea lui Kramnik timp sa mearga la toaleta".

hotnews

La casele de pariuri situatia se prezinta astfel:
Topalov V. v Kramnik V. [Game 11] 3.50 1.60 5.30 ... deci Topalov favorit...


... vom vedea...

tchibos
11th October 2006, 19:29
a mai ramas o zi pana la partida finala dintre Vladimir Kramnik si Topalov. Cel dintai afirma ca in cazul in care nu va obtine titlul, il va recunoaste pe adversarul sau drept campion mondial insa va da in judecata Federetia Internationala de Sah . El si echipa sa considera ca nu e normal ca Topalov sa obtina titlul fara sa o partida de sah dusa la final. Este vorba de partida cu numarul cinci pe care Vladimir Kramnik spera sa o poata juca dupa ce va termina meciul 12.

r0bby
11th October 2006, 21:00
sah-ul este un sport intresant...sportul mintii..insa este cam plictistor..nu se investeste prea mult in acest sport..asa mediatizarea este mica!

tchibos
11th October 2006, 21:24
Despre ce investitii vorbesti?... eu stiu ca sunt tot felul de cluburi de sah. Cat despre mediatizare aici ai dreptate insa toate se pot schimba. Avem un campion european de la noi din tara si asta poate fi un inceput frumos.

r0bby
11th October 2006, 21:36
da..ai dreptate este un inceput..si la investitii ma refeream la mai multe cluburi de sah..insa sunt dar foarte modeste!

tchibos
11th October 2006, 21:42
Sahul presupune ca persoanele ce sunt implicate in acest joc sa aiba multa rabdare, motiv pentru care sunt relativ putini tinerii care sunt pasionati de el. De ce crezi ca parcurile sunt pline de oameni in varsta care joaca sah?.. Ei au timp liber si rabdare. E un joc frumos si eu il agreez mult dar de multe ori mi se intampla sa imi pierd rabdarea numai cand ma gandesc la el. Sunt insa povesti frumoase si partide pe care merita sa le vezi... cat despre mediatizare poate ma supar si o sa incep sa arat pe aici cateva din secretele acestui sport al minti

r0bby
11th October 2006, 22:29
Sahul presupune ca persoanele ce sunt implicate in acest joc sa aiba multa rabdare, motiv pentru care sunt relativ putini tinerii care sunt pasionati de el. De ce crezi ca parcurile sunt pline de oameni in varsta care joaca sah?.. Ei au timp liber si rabdare. E un joc frumos si eu il agreez mult dar de multe ori mi se intampla sa imi pierd rabdarea numai cand ma gandesc la el. Sunt insa povesti frumoase si partide pe care merita sa le vezi... cat despre mediatizare poate ma supar si o sa incep sa arat pe aici cateva din secretele acestui sport al mintiai dreptate!..si eu ma plictisesc doar gandindu-ma!..cat despre oamenii in varsta din parcuri...cred ca au multa rabdare si timp pentru a juca acest sport!in mare sahul se bazeaza pe (gandire,simt,placere si rabdare.):)

Geografu
12th October 2006, 10:13
Aveti dreptate fratilor cu lipsa de mediatizare a acestui extraordinar sport.In ce ma priveste eu as juca sau m-as uita la batranii din parcuri ore intregi cu placere pentru ca am o admiratie imensa pentru ei.Prietene tchibos eu tin cu topalov pentru meciul de azi.Pacat ca n-am sa pot sa il vizionez live pe net pentru ca sunt la scoala.Oricum bafta bulgaria si sper sa mai vb despre sah pe acest topic pentru ca este un sport care merita atentie !!!

Salve !!!:yeah:

tchibos
12th October 2006, 19:07
Ma bucur ca sunt pe forum pasionati de sah :ok:

Cand eram student in primul an si nu aveam chef sa stau la vreun curs si ramaneam in pana de bani si nu puteam sa merg la un film sau intr-un bar, ma duceam in parc si ma uitam la partidele jucate de batrani in parc. Era ceva ce faceam cu placere. Ce ma stresa erau persoanele care desi se vedea clar ca nu mai aveau nici o sansa continuau pana li se dadea mat.

Cat despr meci...
Nu stiu de ce dar eu tot cu Topalov tin desi in ultima vreme nu prea ii am pe bulgari la suflet (de la fotbal mi se trage). Cred ca a fost ceva cu WC-ul lui Vladimir Kramnik chiar avea ceva acolo. Desi rusii au in spate traditia nu pot sa il agreez pe Kramnik. Cred ca ar fi in stare de orice ca sa ia titlul, iar rusii sunt capabili de tot felul de viclenii. Sahul est un sport curat in care trisorii nu au ce cauta. Se pare ca duelul pentru titlul mondial intra in prelungiri partida a 12 a terminandu-se la egalitate. Inca o zi si urmeaza tiebreak-ul. Cat despre vizionarea partidelor cred ca pe net se pot vedea cap coada partidele dar nu mai stiu pe ce link.

tchibos
13th October 2006, 17:39
aici pot fi vazute cele 12 partide jucate de Topalov si Kramnik pentru titlul mondial la sah 2006

http://www.kramnik.com/elista2006.aspx

tchibos
13th October 2006, 19:39
"KRAMNIK WINS!!! Congratulations, BIG CHAMP! "


asta apare pe site-ul oficial al rusului

ce urmeaza pentru Kramnik?...

Iata :o: ...

cine e deep fritz.. las un pasionat al acestui sport sa ne lamureasca

Balaci
27th June 2007, 10:20
Acuma vad si eu ca exista si un thread pentru sah, ma si gandeam...in copilarie am participat si eu la cateva turnee, la vreo 3 semifinale nationale(am luat si locul 16 odata, cea mai buna clasare), am fost aproape de a fi luat intr-o echipa la Brasov (vreo patru ani am fost legitimat la ASCOR Tg Jiu, care insa era o echipa mediocra), insa tot din lipsa de timp si cum sahul nu putea reprezenta o modalitate de a castiga bani, am renuntat apoi...
Pentru cei interesati si care cat de cat au o baza in sportul asta, le recomand sa caute niste partide mai vechi, din perioada de aur a sahului, de exemplu meciuri din finala Lasker-Capablanca, sunt minunate...pentru incepatori, recomand un manual de sah minunat, scris tot de Capablanca(numele imi scapa momentan)...e un sport extraordinar de frumos odata ce incepi sa il inveti cat de cat

Geografu
27th June 2007, 10:46
Prietene Balaci din punct de vedere al sahului cred ca sunt cel mai pasionat si maniac de pe OLS dar am vazut ca nu prea exista interes pentru acest sport superb si minunat pentru ca altfel veneam zilnic cu stiri.
Biblioteca contine zeci de volume despre sportul mintii inclusiv acel super manual scris de Capablanca ( excelent pentru incepatori ).As fi fost tentat sa fac multe inclusiv si o cupa OLS de sah dar repet in afara de tchibos si inca alti cativa useri pintre care si tu acum ,nimic...:(

Lordul
27th June 2007, 10:54
"KRAMNIK WINS!!! Congratulations, BIG CHAMP! "


asta apare pe site-ul oficial al rusului

ce urmeaza pentru Kramnik?...

Iata :o: ...

cine e deep fritz.. las un pasionat al acestui sport sa ne lamureasca

Deep fritz e un calculator va fi o infruntare om-masina , cum a fost Kasparov -Deep Blue 2,5-2,5

Balaci
27th June 2007, 10:59
@lordulcapdemort: confruntarea s-a dus demult, a batut deep fritz(din ce stiu eu)
@Geografu: ma bucur sa vad ca mai exista iubitori de sah, poate punem mana de la mana si ridicam aici macar un subforum pentru sah...tu, eu, tchibos, plus te asigur ca se mai gasesc si alti amatori cu timpul, daca e treaba serioasa:ok:
Cu concursul de sah, mai pe toamna, dupa ce mai scap si eu de probleme, m-ar interesa:ok:

velier
14th August 2007, 12:48
sahul este extraordinar pentru copii.! Le creste puterea de concentrare,de memorare, si ii ia de pe strazi.
Din pacate are o mica mediatizare,si foarte putine cluburi pentru practicarea sahului.:rosu:

miril
18th January 2008, 14:15
Un geniu a disparut dintre noi. Dumnezeu sa-l odihnesaca!

Legendarul Bobby Fischer a murit Realitatea TV

Fostul campion mondial la șah Bobby Fischer a decedat, informează site-ul BBC. El locuia din 2005 în Islanda. Înainte de a se muta în Islanda acesta a trăit mai mulți ani în Japonia.

Controversatul campion mondial la șah Bobby Fischer a decedat la vârsta vde 64 de ani. Americanul a devenit celebru după ce l-a învins pe campionul Uniunii Sovietice, Boris Spassky în 1972.

Critic fervent al Statelor Unite al Americii, Bobby Fischer a renunțat la cetățnia americană în 2005 și s-a mutat în Islanda.

În 1992, Bobby Fischer a primit o condamnare din partea Statelor Unite ale Americii pentru că a încălcat embargoul impus Iugoslaviei și a mers să rejoace finala cu Spassky.

miril
18th January 2008, 14:36
Scandalos, pana la acest ora niciunul din ziarele sportive nu a anuntat stirea. In schimb, despre zvonistici din fotbal...

Geografu
18th January 2008, 15:17
Dumnezeu sa il odihneasca ! A fost unul dintre cele mai mari talente sahiste ale lumii ! :(

tchibos
18th January 2008, 15:29
Dumnezeu sa il ierte! Mare pierdere :(

ps: am vazut ca au aparut ceva pasionati de sah pe forum dupa ce nu era mai nimeni cand ma chinuiam eu sa dau viata unei sectiuni pentru sportul mintii

Ce ziceti ne bagam sa creem o astfel de sectiune, cu un campionat OLS de sah?

Balaci
18th January 2008, 17:12
Dumnezeu sa-l ierte, unul dintre geniile veritabile ale jocului (alaturi, as zice eu, de Capablanca si Alehin).
De ce a murit totusi? Eu nu am reusit sa gasesc pe vreun site cauza mortii (stiu ca era spitalizat de anul trecut insa era un mister de ce sufera, se vorbea de paranoia).
P.S. Tchibos, eu unul sunt de acord sa incercam sa facem o sectiune de sah, cu concurs cu tot. Cu conditia sa se gaseasca doritori...

georg40
18th January 2008, 18:06
Bobby Fischer a fost nu numai un jucator stralucit, dar si un om foarte controversat. Un rebel din fire, dar respectat de toti cei care l-au cunoscut si admirat.

Fischer a fost considerat un "copil minune" la 14 ani find cel mai tanar mare maestru american.
In 1972 a sustinut acel "meci al secolului" cu Boris Spasski pe care l-a invins, fiind in anii "razboiului rece" primul american care a castigat titlul suprem.
In 1975 federatia internationala (FIDE) i-a retras ititlul in urma unor neintelegeri absolut "normale" la timpul respectiv.

In 1992 Bobby Fischer a sustinut in Iugoslavia acel memorabil "meci revansa" pentru care a incasat un premiu de milioane. Acest spectacol a contravenit insa embargoului impus de SUA motiv pentru care a fost urmarit de FBI si arestat in anul 2004 in Japonia.
Din anul 2005 Fischer a trait in Islanda unde si-a gasit sfarsitul in urma unei grele afectiuni renale.

Fie-i tarana usoara !

Geografu
18th January 2008, 22:44
Dumnezeu sa il ierte! Mare pierdere :(

ps: am vazut ca au aparut ceva pasionati de sah pe forum dupa ce nu era mai nimeni cand ma chinuiam eu sa dau viata unei sectiuni pentru sportul mintii

Ce ziceti ne bagam sa creem o astfel de sectiune, cu un campionat OLS de sah?

Eu am avut si un an aceasta idee amice Tchibos dar nu am avut parteneri ca sa zic asa.Binenteles ca sunt de acord cu un campionat dar sa speram ca nu suntem singurii care vrem asta....

Balaci
18th January 2008, 23:00
Deja sunt cel putin 3 persoane interesate, eu zic ca e un inceput:rolleyes:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=96852&page=34

Am facut deja si o cerere la moderatori, eventual ar putea-o prelua unul din voi doi pe RA, si poate devine realitate

Dogville
19th January 2008, 12:44
..intru si eu...ca in 4 se joaca mai bine...gataaaa,ati facut masa?????

tchibos
19th January 2008, 13:46
vezi ca s-a deschis un topic special unde se anunta inscrierile

Intra aici! (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=209558)

Dogville
19th January 2008, 16:54
Fischer,Fischer,Fischer...si dupa aceea ceilalti...parerea mea!!!!

DraculaMonster
20th January 2008, 18:12
Dumnezeu sa-l ierte pe cel care a fost probabil cel mai mare sahist al istoriei in afara lui Gary Kasparov si a lui Alehin .

Dogville
21st January 2008, 02:41
...ca fantezie si spectacol eu zic ca Fischer este peste cei 2...dar ce e de observat este faptul ca acesti 3 supercampioni au avut,intr-un fel,destine tragice....Alehin,mort in exil,cazut in patima alcoolului,renegat de Mama Rusia pentru ca fugise in Franta.....Fischer,nu mai spun.....un rebel incurabil..povestea aceea cu secta aceea care i-a ''papat'' toti banii este de-a dreptul tragica(cum de un supercampion ca Fischer a putut fi pacalit in halul acela de niste papagali ramine un mister...)..cade apoi prada unei groaznice boli psihice care-l reduce la stadiul de leguma.....iar Kasparov...daca mai continua mult sa faca pe viteazul cu taica Putin..nu-l vad bine....la urma urmei ce mare smecherie este daca un camion condus de un sofer un pic afumat il va face terci,asa,accidental,intr-o buna zi.....???

PS..la povesti mai sunt cum sunt...mai greu mi-e la tabla......

Geografu
21st January 2008, 22:56
Aici vom comenta si analiza toate stirile noi aparute in sportul mintii.

Balaci
22nd January 2008, 10:01
Off-topic (eu zic ca acest subforum sa ramana pentru stiri si discutii offtopic despre sah), se pare ca in sfarsit avem un subforum al nostru :yeah:

Dogville
22nd January 2008, 13:46
...sa traim bine,atunci....

Jacob
22nd January 2008, 16:19
Bobby Fischer a fost cel mai bun sahist. Am vazut multe partide ale sale si ce m-a surprins cel mai tare este cat de nonsalant sacrifica dama cateodata...binenteles ca pana la urma castiga...

Balaci
22nd January 2008, 16:20
Eye_Kyu, daca te pricepi la sah, te poti inscrie la concursul nostru (intra la campionat sah, pe acelasi subforum):ok:

Elphax
22nd January 2008, 16:29
ce nu va suport pe voi si 'jocul' vostru plictisitor ...

Geografu
22nd January 2008, 18:53
In aceste zile se desfasoara la Wijk aan Zee, Olanda celebrul turneu international numit Festivalul Corus care in 2008 a ajuns la editia prodigioasa de 70.

In runda a 8-a a turneului campionul mondial, indianul Anand l-a învins în 40 de mutări, pe Veselin Topalov, în varianta Najdorf, a Apărării Siciliene.

A fost consemnată remiza în partidele Elianov - Adams, Mamediarov -Aronian, Kramnik -Polgar, Carlsen - Ghelfand, Radjabov - Ivanciuc.

În clasament, se menține lider, tânărul șahist norvegian Magnus Carlsen, 17 ani, cu 5,5 puncte, urmat de Kramnik și Aronian, câte 5 puncte, Anand și Radjabov 4,5 p, etc.

Turneul de categoria 20, un adevărat campionat mondial aproape, se dispută în 13 runde, și se va termina pe 27 ianuarie.


http://img144.imageshack.us/img144/6792/anandqr6.jpg (http://imageshack.us)


Anand , regele lumii , in maxima concentrare.

tchibos
22nd January 2008, 21:33
e normal sa nu ne suporti. e pentru oameni destepti :D:cool::confused:

Dogville
22nd January 2008, 22:31
Eye_kyu e sahist...am jucat cu el.....cred ca la 20 de minute va rupe...parerea mea...

Balaci
22nd January 2008, 22:33
Noroc ca nu e in grupa cu mine:D
Vezi ca e meci dur silver vc. tchibos acum;)

Dogville
22nd January 2008, 22:36
aaaa..cine e silver???

Balaci
22nd January 2008, 22:37
Nu vrea sa zica:thinkso:

LE: a batut acest silver:cool:

Dogville
22nd January 2008, 22:38
am cautat...dar nu joaca......

Geografu
22nd January 2008, 23:06
Iata care sunt primii 10 romani la sah pe luna ianuarie 2008 dupa ratingul ELO :

Masculin:

1.L.D.Nisipeanu 2684
2.A.Istrățescu 2617
3.L.Vajda 2579
4.M.Pârligras 2574
5.C.Lupulescu 2553
6.M.Marin 2551
7.V.Nevednichy 2538
8.G.G.Grigore 2532
9-10.V.Jianu 2530
9-10.M.Manolache 2530

Feminin:

1.C.Foișor 2412
2.C.Peptan 2403
3.S.Foișor 2386
4.E.L.Cosma 2374
5.A.Motoc 2330
6.M.Sandu 2313
7.G.Olărașu 2295
8.C.Voicu 2290
9.A.Hamdouchi-Bogza 2288
10.I.Păuleț 2285

Geografu
23rd January 2008, 16:39
În runda a 9-a a turneului internațional de șah de la Wijk aan Zee (Olanda), Veselin Topalov l-a învins în 45 de mutări pe Vladimir Kramnik, iar Peter Leko a câștigat în 40 de mutări partida cu liderul clasamentului Magnus Carlsen.

A fost consemnată remiza în partidele Aronian-Elinov, Ivanciuk-Mamediarov, Polgar-Radjabov, Ghelfand-Anand.

În clasament conduce Carlsen cu 5,5 pct, urmat de Kramnik și Aronian, fiecare cu 5 pct.

Liderul de la Wijk aan Zee :

http://img98.imageshack.us/img98/8683/220pxmagnuscarlsen1em7.jpg (http://imageshack.us)

Geografu
25th January 2008, 15:05
Cu trei runde înainte de finișul Festivalului Corus Wijk aan Zee, Magnus Carlsen (2733) s-a detașat din nou în fruntea clasamentului cu o marjă de 0,5 puncte.

Runda a zecea a consemnat victoria cu piesele negre a marelui maestru norvegian, în fața reprezentantului gazdelor, Loek Van Wely (2681). Dacă în runda precedentă Zeița Fortuna îl privase de obținerea unei binemeritate remize, în această rundă, Carlsen a reușit să întoarcă rezultatul partidei cu Van Wely la 180 grade.

În plutonul “urmăritorilor” lui Carlsen a intrat și Vassily Ivanchuk (2751),care a ieșit din letargia pe care a arătat-o în acest concurs, și a câștigat prima sa partidă in fata lui P.Eljanov din Rusia.

Ultimele trei runde vor fi tensionate, deoarece primii șapte jucători din clasament sunt întinși pe lungimea a unui singur punct.

Geografu
25th January 2008, 23:07
Dupa rezultatele remarcabile obtinute in ultima vreme, atat pe plan intern cat si international, sahistii clubului sportiv Politehnica Iasi au capatat o gura de oxigen la inceputul acestui an, deoarece prestigioasa firma Cotnari SA a devenit sustinatoarea financiara a sportivilor pregatiti de Vasile Manole, Vlad Ungureanu si Vladimir Danilov, in urma unui protocol semnat in urma cu putine zile.

Asta dupa ce, tot recent, CS CFR Iasi si CS Politehnica Iasi au semnat un alt protocol de colaborare in ceea ce priveste sustinerea noii echipe de sah senioare alcatuita din maestrele Alina Motoc, Smaranda Padurariu si Iosefina Paulet, care are ca obiectiv castigarea titlului national si o participare de lunga durata in cupele europene. In luna februarie, tinerii sahisti de la Poli-Cotnari Iasi vor participa la numeroase competitii, cu un debut la Turneul international de sah de la Plovdiv (Bulgaria), din perioada 2-8 februarie, acolo unde vor fi prezenti si 15 sportivi ieseni, insotiti de antrenorul Vlad Ungureanu. In intervalul 2-5 februarie, alti 4 elevi-sahisti de la Scoala Generala “Bogdan Petriceicu Hasdeu” din cartierul iesean Tatarasi, legitimati la CS Poli-Cotnari, vor participa la turneul de sah “Cupa Muresului” de la Tg. Mures. Tot in perioada 2-5 februarie, sahistii ieseni Calin Gheorghiu, Georgiana Morea si Ioana Gelip au fost convocati pentru a participa la cantonamentul lotului national de juniori, din statiunea Bascov, de langa Pitesti.
La Iasi, la “Iulius Mall”, in intervalul 6-8 februarie, vor avea loc semifinalele Campionatelor Nationale de sah, la individual, pentru copiii de 8 si 10 ani, unde se sconteaza pe prezenta a peste 100 de tineri sahisti din Iasi, Botosani, Suceava, Neamt, Vaslui, Bacau.

In paralel, se va desfasura si un turneu open pentru juniorii de pana la 14 ani, acolo unde vor fi prezenti langa tablele de joc peste 60 de sportivi, dupa cum ne-a mentionat antrenorul emerit Vasile Manole.
In continuare, in perioada 15-24 februarie, sahistele echipei de senioare Poli-CFR Iasi, in speta Alina Motoc, Smaranda Padurariu si Iosefina Paulet, vor participa la Turneul international de sah

Capella la Grande (Franta), unul dintre cele mai puternice turnee din Europa, un adevarat Campionat European prin numarul mare de sportivi participanti (peste 400), dar si prin valoarea sportiva a participantilor, cu 200 de mari maestri din peste 50 tari de pe toate meridianele lumii. Cele trei senioare mai sus mentionate (Motoc, Padurariu, Paulet) vor participa si la finalele Campionatelor Nationale de sah pentru seniori si senioare, de la Cluj, din perioada 25 februarie – 2 martie. “Credem ca toate aceste concursuri vor fi adevarate succcese pentru sahul iesean si pe aceasta cale cred ca vom putea reconfirma faptul ca Iasul este cel mai puternic centru sahistic al tarii. De asemenea, va anuntam ca doar peste cateva zile vom deschide pagina de internet a Asociatiei Judetene de Sah Iasi, la adresa www.ajsiasi.ro, acolo unde amatorii de sah din Iasi si de oriunde vor gasi informatii de ultima ora despre evenimentele sahiste din municipiul nostru si din Romania”, ne-a declarat, la final, antrenorul emerit Vasile Manole, care este si membru in Colegiul Director al FR Sah si antrenorul lotului national de juniori si junioare al tarii noastre.

www.********.ro

Geografu
27th January 2008, 20:39
Dupa ce am prezentat clasamentul jucatorilor romani pe luna ianuarie 2008 iata cum stam si la general in lume pe aceasta luna la masculin :

1.Kramnik, Vladimir g RUS 2799
2 Anand, Viswanathan g IND 2799
3 Topalov, Veselin g BUL 2780
4 Morozevich, Alexander g RUS 2765
5 Svidler, Peter g RUS 2763
6 Mamedyarov, Shakhriyar g AZE 2760
7 Shirov, Alexei g ESP 2755
8 Leko, Peter g HUN 2753
9 Ivanchuk, Vassily g UKR 2751
10 Aronian, Levon g ARM 2739
11 Gelfand, Boris g ISR 2737
12 Radjabov, Teimour g AZE 2735
13 Carlsen, Magnus g NOR 2733
14 Karjakin, Sergey g UKR 2732
15 Kamsky, Gata g USA 2726
16 Adams, Michael g ENG 2726
17 Jakovenko, Dmitry g RUS 2720
18 Ponomariov, Ruslan g UKR 2719
19 Cheparinov, Ivan g BUL 2713
20 Alekseev, Evgeny g RUS 2711
21 Grischuk, Alexander g RUS 2711
22 Polgar, Judit g HUN 2707
23 Akopian, Vladimir g ARM 2700
24 Bacrot, Etienne g FRA 2700
25 Wang, Yue g CHN 2698
26 Rublevsky, Sergei g RUS 2695
27 Eljanov, Pavel g UKR 2692
28 Bu, Xiangzhi g CHN 2691
29 Dominguez Perez, Lenier g CUB 2691
30 Milov, Vadim g SUI 2690
31 Malakhov, Vladimir g RUS 2689
32 Sokolov, Ivan g NED 2686
33 Nisipeanu, Liviu-Dieter g ROU 2684
34 Kasimdzhanov, Rustam g UZB 2681
35 Van Wely, Loek g NED 2681
36 Inarkiev, Ernesto g RUS 2681
37 Ni, Hua g CHN 2680
38 Navara, David g CZE 2680
39 Sasikiran, Krishnan g IND 2677
40 Zvjaginsev, Vadim g RUS 2677
41 Bareev, Evgeny g RUS 2677
42 Movsesian, Sergei g SVK 2677
43 Sargissian, Gabriel g ARM 2676
44 Vallejo Pons, Francisco g ESP 2675
45 Volokitin, Andrei g UKR 2674
46 Nakamura, Hikaru g USA 2670
47 Almasi, Zoltan g HUN 2667
48 Wang, Hao g CHN 2665
49 Gashimov, Vugar g AZE 2665
50 Nikolic, Predrag g BIH 2665
51 Timofeev, Artyom g RUS 2664
52 Onischuk, Alexander g USA 2664
53 Harikrishna, P. g IND 2664
54 Bologan, Viktor g MDA 2663
55 Georgiev, Kiril g BUL 2662
56 Roiz, Michael g ISR 2659
57 Tkachiev, Vladislav g FRA 2657
58 Lautier, Joel g FRA 2657
59 Fressinet, Laurent g FRA 2656
60 Karpov, Anatoly g RUS 2655
61 Fedorchuk, Sergey A. g UKR 2652
62 Ivanisevic, Ivan g SRB 2649
63 Tiviakov, Sergei g NED 2649
64 Amonatov, Farrukh g TJK 2649
65 Baklan, Vladimir g UKR 2647
66 Miroshnichenko, Evgenij g UKR 2647
67 Sakaev, Konstantin g RUS 2646
68 Tomashevsky, Evgeny g RUS 2646
69 Afromeev, Vladimir f RUS 2646
70 Korneev, Oleg g RUS 2645
71 Areshchenko, Alexander g UKR 2645
72 Short, Nigel D g ENG 2645
73 Motylev, Alexander g RUS 2644
74 Jobava, Baadur g GEO 2643
75 Moiseenko, Alexander g UKR 2643
76 Sutovsky, Emil g ISR 2642
77 Predojevic, Borki g BIH 2641
78 Landa, Konstantin g RUS 2641
79 Zhang, Pengxiang g CHN 2640
80 Naiditsch, Arkadij g GER 2638
81 Beliavsky, Alexander G g SLO 2638
82 Efimenko, Zahar g UKR 2638
83 Khalifman, Alexander g RUS 2638
84 Izoria, Zviad g GEO 2637
85 Vachier-Lagrave, Maxime g FRA 2637
86 Krasenkow, Michal g POL 2636
87 Tregubov, Pavel V. g RUS 2636
88 Socko, Bartosz g POL 2635
89 Mchedlishvili, Mikheil g GEO 2635
90 Najer, Evgeniy g RUS 2634
91 Dreev, Alexey g RUS 2633
92 Mikhalevski, Victor g ISR 2632
93 Delchev, Aleksander g BUL 2630
94 Pantsulaia, Levan g GEO 2629
95 Kotronias, Vasilios g GRE 2628
96 Avrukh, Boris g ISR 2628
97 Riazantsev, Alexander g RUS 2628
98 Seirawan, Yasser g USA 2628
99 Postny, Evgeny g ISR 2627
100 Fridman, Daniel g GER 2627

Alaturi de nume este prescurtat titlul purtat de sahist,tara sa si ratingul ELO.
Dupa cum vedeti in top 100 avem un singur roman Liviu Nisipeanu aflat pe un loc mai mult decat onorabil , 33 ! :ok:

Geografu
27th January 2008, 20:47
Șah imperial de la Faberge

O reproducere executată de artistul Karl Gustav Hjalmar Armfelt după unicul joc de șah creat de celebrul Faberge pentru familia imperială rusă a fost scos la vânzare de casa de licitație americană Chameleon cu prețul de plecare de 25.000 de dolari. Postamentele pieselor sunt placate cu aur de 24 de carate și argint, iar piesele sunt sculpate manual în onix negru și agate roșii. Tabla de joc este din marmură – pătratele albe și onix – pătratele negre, cu bordură de agat roșu. Punga pentru depozitarea pieselor și îmbrăcămintea tablei de joc sunt din piele de struț.

Impresionant intr-adevar :

http://img232.imageshack.us/img232/9475/sahii2.jpg (http://imageshack.us)

Geografu
28th January 2008, 20:59
Turneul internațional de șah de la Wijk aan Zee (Olanda) a fost câștigat de marele maestru armean Levon Aronian, cu 8 puncte din 13 posibile.

El a fost urmat de norvegianul Magnus Carlsen, 8 p, coeficient Sonneborg inferior.

În ultima rundă, a 13-a, Aronian, cu piesele negre, a remizat cu Judith Polgar, egalitatea fiind consemnată și în partidele Topalov - Adams, Anand - Kramnik, Carlsen - Radjabov, Ivanciuk - Van Wely. Peter Leko l-a învins pe Șahriar Mamediarov, iar Boris Ghelfand a câștigat la Pavel Elianov.

Turneul de categoria 20, ajuns la ediția a 70-a, s-a disputat în formula clasică, 40 de mutări în 2 ore.

Iata-l pe fericitul castigator :

http://img146.imageshack.us/img146/7859/aroniankr7.jpg (http://imageshack.us)

Geografu
30th January 2008, 16:59
Consiliul director al Federației Române de Șah a stabilit localitățile unde se vor desfășura finalele campionatelor naționale.

Seniorii și senioarele se vor întrece în perioada 25 februarie - 3 martie la Cluj, juniorii la Iași, între 28 martie și 6 aprilie, iar copiii și cadeții la Voineasa (Vâlcea), în perioada 11-20 aprilie.

Pentru seniori, competiția va constitui și un prim criteriu de pregătire și selecție în vederea Olimpiadei ce va avea loc anul acesta la Dresda (Germania).

Federatia Romana de Sah

Geografu
5th February 2008, 12:29
Turneul open de sah de la Moscova

În runda a doua a turneului internațional de șah open cu peste 100 de participanți de la Moscova, Serghei Volkov l-a învins pe Vladimir Denin, Iuri Kozubov a câștigat la Rustam Kustudinov, Pavel Smirnov a obținut victoria în partida cu Viktor Kuznețov.

A fost consemnată remiza în partidele Safin Șukrat - Fartuk Amonakov, Aleksandr Arescenko - Aleksandr Benin, Pavel Kondratov - Aleksandr Motîlev, Hrant Melkumian - Aleksandr Moisenko.

În clasament conduce Pavel Smirnov cu 2 puncte. Turneul se dispută în sistem elvețian, 9 runde, și se va încheia pe 10 februarie.

Rompress

Geografu
5th February 2008, 12:30
La super-turneul de șah de la Linares (Spania), ce va avea loc în perioada 15 februarie-7 martie, și-au confirmat participarea campionul mondial indianul Anand, fostul campion - bulgarul Topalov, marii maeștri Aronian (Armenia), Leko (Ungaria), Ivanciuk (Ucraina), Radjabov (Azerbaidjan), Carlsen (Norvegia), Shirov (Spania).

Se vor juca partide tur-retur în două serii, pe două continente. Prima jumătate a competiției va avea loc în orașul mexian Morelia, iar cea de-a doua jumătate în Spania. Turneul este dotat cu premii de 500.000 de dolari.

Rompress

Geografu
5th February 2008, 12:33
Campionatul Mondial de șah în noul său ciclu va începe în anul 2008 cu semifinala pentru titlul mondial între marele maestru bulgar Veselin Topalov și marele maestru american Gata Kamsky.

Calendarul FIDE pe anul 2008 va oferi amatorilor de șah o paletă largă de competiții, între care meciul pentru titlul mondial individual de șah, ce va avea loc în perioada 11-30 octombrie la Bonn, între actualul campion, indianul Anand, și fostul campion rus, Vladimir Kramnik.

În luna noiembrie, la Dresda, Germania, se va desfășura cea de-a 38-a ediție a Olimpiadei de șah, la care vor participa și echipele României , la feminin si masculin.

Campionatul Mondial de șah pentru juniori va avea loc la Ankara, în luna august, iar Campionatul Mondial individual feminin, la San Luis, Argentina.

Pe plan european, de notat, Campionatul continental individual masculin și feminin, la Plovdiv, Bulgaria, în luna aprilie, Campionatul European pe echipe Novi Herțeg, Muntenegru, Campionatul European de juniori pe echipe, la Szeged, Ungaria.

Rompress

Geografu
6th February 2008, 13:07
Openul de sah de la Moscova

http://img145.imageshack.us/img145/9793/kremlinsm5.jpg (http://imageshack.us)

Vestita cladire a Kremlinului din capitala Rusiei.

După 3 runde, în turneul open de șah de la Moscova, cu peste 200 de participanți, pe primele locuri ale clasamentului se află Zahar Efimenko, Dimitri Svetușchin, Nguyen Ngoc Truong Son ( Vietnam), Serghei Volkov, Alexander Riazamțev, cu 3 puncte fiecare.

Turneul se dispută în 9 runde și este dotat cu premii de 200.000 dolari.

Arbitrul principal al concursului este fostul campion mondial Boris Spasski ( in imaginea de mai jos ).

http://img220.imageshack.us/img220/3015/spasskyck3.jpg (http://imageshack.us)

Rompress

Geografu
6th February 2008, 13:07
Campionatul național de șah al seniorilor va avea loc în perioada 25 februarie - 2 martie, la Cluj -Napoca, în timp ce juniorii se vor întrece la Iași, 28 martie - 6 aprilie.

Tradiționalul turneu internațional Memorialul Victor Ciocâltea se va desfășura la București, între 11 -24 martie.

Rompress

Geografu
6th February 2008, 15:34
OBIECTIVE INDRAZNETE PENTRU LOTUL DE "SPERANTE OLIMPICE"

Componentele lotului "Speranțe Olimpice" au efectuat deja două cantonamente speciale de pregătire si asteapta cu nerandare inceperea intrecerilor. "Pentru calendarul competițional și obiectivele pe care ni le-am fixat anul acesta avem tot sprijinul domnului Emil Părău și al Federației Române de Șah. Anul acesta ne-am propus un obiectiv îndrăzneț, câștigarea tuturor competițiilor naționale de junioare și să fim prindem podiumul la toate competițiile internaționale. Asta înseamna peste cinci medalii internaționale dintre care trei de aur!" , a declarat optimist antrenorul Șcurhan.

Pe de alta parte, maestra FIDE Daria Vișănescu, de la Comexim Lupeni, va participa la Finala Campionatului Național Feminin de Șah de la Cluj. Sahista in varsta de 11 ani a fost cooptată deja în lotul național de fete "Speranțe Olimpice" al Federației Române de Șah, coordonat de antrenor emerit Mircea Pavlov.

www.prosport.ro

Geografu
6th February 2008, 20:31
Sahistii de la Poli-Cotnari se remarca la Cupa Muresului

La inceputul lunii februarie, elevii sahisti de la Scoala Generala “Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Iasi, sportivi de performanta ai sectiei de profil de la CS Poli-Cotnari, insotiti de antrenorul Vladimir Danilov, au participat la turneul de sah “Cupa Muresului” de la Tg. Mures.

Dupa cum ne spunea antrenorul emerit iesean Vasile Manole, tinerii sahisti moldoveni au inceput cu dreptul anul 2008 cucerind 5 trofee la diverse categorii de varsta, astfel: Florin Condurat (10 ani) - locul 1 in turneul baietilor de 12 ani, Adriana Verdes (9 ani) - locul 1 la fete 12 ani si locul 1 la concursul de dezlegari de probleme de sah la fete 10 ani, Sara Perju (9 ani) - locul 1 la fete 10 ani si Emanuel Olinici (7 ani) - locul 1 la baieti 8 ani.

In perioada 6-8 februarie, la complexul iesean “Iulius Mall” se vor desfasura semifinalele Campionatelor Nationale de sah, individual, pentru copii de 8 si 10 ani, la care vor participa un numar de 100 tineri sahisti din Iasi, Botosani, Suceava, Neamt, Vaslui, Bacau. In paralel, se va desfasura si un turneu open pentru copiii pana la 14 ani, la care se estimeaza o participare numeroasa, deschis tuturor elevilor-sahisti din zona Moldovei. Concursul este deschis participarii tuturor copiilor din Moldova. Vor fi 7 runde disputate in sistem elvetian, iar vineri, pe 8 februarie, de la ora 14.00, va avea loc festivitatea de premiere. “Toti participantii la acest frumos eveniment sportiv, prin varsta si calitatile lor, sunt mesagerii inteligentei, frumusetii si valorii copiilor sahisti din Iasi si din zona Moldovei”, ne-a declarat, la final, acelasi Vasile Manole.

www.********.ro

Geografu
8th February 2008, 22:07
Jucatori romani, pe locuri fruntase la turneul de la Plovdiv

Șahistul român Vladislav Nevednichy ocupă locul 2 cu 6 puncte după disputarea rundei a 7-a a celei de-a 30-a ediții a Memorialului Gheorghi Tringov de la Plovdiv, la care participă 23 de jucători români.

Primul loc este ocupat de bulgarul Valentin Iotov, urmat de Vladislav Nevednichy și bulgarul Atanas Kolev, toți cu câte 6 puncte. În grupul de șahiști cu câte 5,5 puncte se numără Tiberiu Georgescu, Gabriel Grecescu, Cristian Chirilă și Constantin Lupulescu.

În runda a 7-a, Lupulescu a remizat cu Nevednichy, Chirilă a câștigat la Rusev, Georgescu l-a învins pe Vasilev, iar Grecescu a câștigat cu nergele la Georgiev.

Turneul reunește 237 de participanți și se desfășoară în 8 runde.

Rompress

Geografu
8th February 2008, 22:09
După 6 runde, în turneul open de șah de la Moscova pe primele locuri ale clasamentului de află Serghei Volkov, Zahar Efimenko și Aleksandr Riazanțev, fiecare cu 4,5 puncte, urmați de Badur Jobava (Georgia), Anton Korobov (Ucraina), Iaroslav Jerebuk (Azerbaidjan), cu câte 4 puncte.

Turneul, cu 179 participanți, se dispută în sistem elvețian, 9 runde, și se va încheia pe 10 februarie.

În competiția feminină, în clasament conduc Ana Ușenina și Ana Muziciuk, cu câte 4,5 puncte, urmate de Irina Krush (SUA), Harika Dronavali (India), Sofia Gvetadze (Georgia), câte 4 puncte.

Cele două turnee sunt dotate cu premii de 200.000 dolari.

Rompress

Geografu
9th February 2008, 13:45
Turneul internațional de șah "Memorialul Tringov", desfășurat la Plovdiv (Bulgaria), s-a încheiat cu victoria maestrului bulgar Valentin Iotov, cu 7,5 puncte din 9 posibile, urmat de compatrioții săi Atanas Kolev, Kalin Karakajov, Vladislav Nevednici (România), Dejan Boșkov (Bulgaria), Andrei Grecescu și Cristian Chirilă (ambii România) - toți cu câte 7 puncte.

Turneul, cu peste 150 de participanți, s-a desfășurat în sistem elveția, 9 runde.

Gheorghi Tringov, comemorat cu ocazia acestui turneu, a fost unul dintre cei mai importanți șahiști bulgari ai secolului trecut, mare maestru, câștigător a numeroase turnee internaționale, aprecizat pentru stilul său combinativ și cunoașterea aprofundată a teoriei șahiste. Tringov a participat la mai multe turnee din România, între care și cel de la București, unde s-a clasat totdeauna pe locuri fruntașe.

Rompress

Geografu
10th February 2008, 18:03
În turneul open de șah de la Moscova, după 7 runde pe primele locuri ale clasamentului se află maeștrii ruși Inarkiev, Popov și Timofeev, cu câte 6 puncte, urmați de Badur Jobava (Georgia), Arkadi Naiditsch (Germania), Serghei Volkov (Ucraina).

Turneul se dispută cu peste 100 de participanți, în sistem elvețian și este dotat cu premii de 200.000 dolari.

Rompress

Geografu
10th February 2008, 18:03
Fostul campion mondial de șah, bulgarul Veselin Topalov, va participa în perioada 7-18 mai, alături de marii maeștri Ivanciuk (Ucraina), Aronian (Armenia), Radjabov (Azerbaidjan), Bu Xiangzhi (China) la turneul masters de la Sofia, care se va disputa în 10 runde, partide tur-retur. Prima ediție a acestui turneu a fost câștigată anul trecut de Topalov.

Rompress

Geografu
10th February 2008, 18:04
La sfârșitul lunii februarie Hotelul Napoca. dn orașul Cluj Napoca, va găzdui Campionatele Naționale Individuale de Șah, ediția 2008.

Săptămâna 25 februarie - 3 martie, ar trebui să polarizeze ce are mai bun șahul românesc la ora actuală, pentru ca titlul de campion național, ce va fi obținut de către câștigătorul acestei competiții, să capete greutate.

A fost realizat și un site al competiției, de unde puteți obține toate informațiile dorite.

www.blogsport.ro

Dogville
10th February 2008, 18:26
E de vazut daca Jianu va confirma.....de-abia astept meciul lui cu Chirila pen'ca are de luat o revansa de anul trecut....

Geografu
11th February 2008, 20:33
Jianu - Chirila este un meci intr-adevar de vazut ! :ok:

Semifinalele Campionatelor Nationale de sah pentru copiii de 8 si 10 ani s-au incheiat la “Iulius Mall” din Iasi, acolo unde a mai fost organizata si Cupa Vacantei la sah pentru juniorii de pana la 14 ani.

Concursurile s-au desfasurat pe parcursul a 7 runde in sistem elvetian, cu timp de gandire de 60 minute pentru fiecare sahist, dupa cum ne-a informat antrenorul emerit Vasile Manole, unul dintre principalii organizatori ai competitiei moldave.

La Cupa Vacantei, acolo unde au participat 29 de sportivi, primele sapte locuri ale ierarhiei finale au revenit componentilor clubului Politehnica Iasi, dupa cum urmeaza: 1. Calin Gheorghiu (10 ani) – 7 pct; 2. Calin Galateanu (12 ani) – 6 pct; 3-5. Ioana Gelip (13 ani), Florin-Marian Condurat (10 ani) si Calin-Andrei Tiron (8 ani) – 5 pct; 6-7. Lucian-Ilie Tiron (9 ani) si Georgiana-Steluta Morea (12 ani) – 4.5 pct.

In cele patru turnee semifinale ale Campionatelor Nationale de sah pentru copii, podiumurile de premiere au fost urmatoarele:

- Fete (8 ani):

1. Andrada-Ioana Hrib (CS Tinerii Maestri Bucuresti) – 6 pct; 2. Georgiana Tarnovan (Politehnica Iasi) – 5.5 pct; 3-4. Ioana Stescu (CS Tinerii Maestri Bucuresti) si Catalina-Elena Ivascu (CS Tinerii Maestri Bucuresti) - 5 pct.

- Fete (10 ani):

1. Clarisa-Iustina Bejan – 7 pct; 2. Diana-Elena Cusmuliuc – 6 pct; 3. Ioana-Alexandra Florea – 5 pct;

- Baieti (8 ani): 1. Matei Oprita (CS Tinerii Maestri Bucuresti) – 6.5 pct; 2. Stefan-Cosmin Tudori (CS Tinerii Maestri Bucuresti) – 6 pct; 3-4. Alexandru Calin (CS Tinerii Maestri Bucuresti) si Vlad Pintilie (Politehnica Iasi) – 5.5 pct;

- Baieti (10 ani):

1. Carol-Sebastian Ramader (Politehnica Iasi) – 6 pct;

2-4. Tudor-Gabriel Tomescu (CS Pionul Piatra Neamt), Mihai-Petru Dascalescu (CS Tinerii Maestri Bucuresti) si Stefan-Adrian Radu (CS Pionul Piatra Neamt) – 5.5 pct.

De mentionat ca primii 11 baieti si primele 5 fete de la categoriile de varsta 8 si 10 ani s-au calificat la finala Campionatelor Nationale de sah pentru copii, care va avea loc la Voineasa, in intervalul de timp 11-20 aprilie 2008.

www.********.ro

Geografu
11th February 2008, 20:34
Turneul de șah pentru Cupa Unirii, desfășurat la Timișoara, a revenit lui Călin Dragomirescu, la seniori, și lui Adrian Delgado la juniori.

În Cupa Mureșul, disputată la Tg.Mureș, pe primul loc s-a situat Sandor Biro, cu 6,5 puncte din 7 posibile. La dezlegări a câștigat Andreea Adam, iar concursul pentru copii a fost câștigat de Rareș Chiriac.

Rompress

Geografu
11th February 2008, 20:39
Campionatul Moscovei a fost câștigat duminică de Artiom Timofeev (2664) cu 7,5 puncte din 9 runde. Competiția a adunat la start 274 jucători, dintre care 78 mari maeștri.

Pare greu de crezut, dar o competiție open cum a fost Campionatul Moscovei, a avut un singur câștigător. Cel mai plauzibil deznodământ, ținând cont de echilibrul de forțe, ar fi fost câștigarea evenimentului de către un grup de jucători la egalitate de puncte.

În acest condiții, cel care reușește să iasă din pluton și să triumfe solitar într-o astfel de întrecere are stofă de campion.

Un astfel de jucător este Artiom Timofeev. Născut pe 6 ianuarie 1985 în Kazan, Timofeev este obișnuit cu succesul, după ce în 2000 a fost Campion European al Juniorilor sub 18 ani, iar în 2005 a devenit Campion al Rusiei la categoria Juniori 20 ani.

n ultima rundă, la Moscova, Timofeev l-a învins pe un alt mare sportiv, Ernesto Inarkiev (2681), care în 9 runde nu a făcut nicio remiză!! Inarkiev, în vârstă de 22 ani, a pierdut prima rundă, iar după această înfrângere a câștigat 7 (șapte) partide consecutive. O asemenea perforamnță este imposibil de egalat și trădează un caracter puternic dublat de o mentalitate specifică marilor jucători.

În spatele lui Timofeev, s-a aflat un grup compact de opt jucători cu 7 puncte, între care Inarkiev a ocupat locul șapte.

Turneul fetelor a fost câștigat de junioara slovenă Anna Muzychuk (2460) cu 8 puncte după disputarea celor 9 runde.

www.blogsport.ro

Dogville
11th February 2008, 21:07
La Cupa Vacantei, acolo unde au participat 29 de sportivi, primele sapte locuri ale ierarhiei finale au revenit componentilor clubului Politehnica Iasi, dupa cum urmeaza: 1. Calin Gheorghiu (10 ani) – 7 pct; 2. Calin Galateanu (12 ani) – 6 pct; 3-5. Ioana Gelip (13 ani), Florin-Marian Condurat (10 ani) si Calin-Andrei Tiron (8 ani) – 5 pct; 6-7. Lucian-Ilie Tiron (9 ani) si Georgiana-Steluta Morea (12 ani) – 4.5 pct.



www.********.ro

...n-o gasesc pe Daria Visanescu......:evil: oare n-a participat sau a clacat inexplicabil???

Geografu
11th February 2008, 21:12
Nu a participat amice deoarece va participa la Cluj la Finala Campionatului de Sah Feminin pe tara ! :ok:

Dogville
11th February 2008, 22:12
A,daaa..???...sa vezi ce bataitza o sa dea pe-acolo fetita noastra......FORZA DARIA!!!!

Geografu
14th February 2008, 19:25
În perioada 14 februarie – 8 martie localitățile Morelia din Mexic și Linares din Spania, vor găzdui a XXV-a ediție a celui mai select eveniment șahist al anului. „Turneul Internațional Morelia-Linares” va fi onorat de prezența campionului mondial en-titre, indianul Viswanathan Anand (2799).

In acest an au fost invitați opt jucători de top, care se vor înfrunta pe parcursul a 14 runde, jucând „fiecare cu fiecare” pe un sistem tur-retur.

Prima parte a competiției se va desfășura în perioada 15 – 23 februarie la Morelia, pentru ca returul să se desfășoare la Linares în perioada 28 februarie – 8 martie.

Principalul favorit al competiției este indianul Viswanathan Anand (2799), campionul mondial en titre, dar „concurența” pe care trebuie să o înfrunte este infernală.

Un jucător precum Veselin Topalov (2780) poate oricând răsturna orice ierarhie, iar Vassily Ivanchuk (2751) știe ce înseamnă să triumfi la Linares.

Alături de acești mari campioni îi vom putea urmări la lucru pe Magnus Carlsen (2733), Peter Leko (2753), Alexei Shirov (2755), Levon Aronian (2739) și Teimour Radjabov (2735).

Cu asemenea sportivi, trebuie să dăm dreptate celor care afirmă că Turneul de la Linares reprezintă pentru șah ceea ce Wimbledon-ul este pentru tenis.

www.blogsport.ro

Geografu
17th February 2008, 18:02
Turneul de sah Aeroflot

In turneul internațional de șah Aeroflot 2008, Open cu peste 800 de participanți, după două runde pe primele locuri ale clasamentului se află Aleksei Dreev (Rusia), Sebastien Feler (Franța), Ian Nepomniaci (Rusia), fiecare cu 2 pct, urmați de Fabiano Caruana (Italia), Viorel Iordăchescu (R. Moldova), Emil Sutovski (Israel), Arkadi Naiditsch (Germania), Karen Asrian (Armenia), Marie Sebag (Franța), cu câte 1,5 pct.

Turneul se dispută în formula clasică, 40 de mutări în două ore, sistem elvețian, și se va încheia pe 24 februarie.

Rompress

Geografu
17th February 2008, 23:16
Dupa cum spuneam intr-un post anterior in perioada 15 - 23 februarie la Morelia (Mexic) se dispută prima parte a Turneului Morelia-Linares, eveniment la care ia parte și campionul mondial en titre, Viswanathan Anand (2799). Prima rundă a adus trei victorii din patru partide, prevestind un concurs “fără compromisuri”.

Magnus Carlsen (2733) nu a putut obține mai mult decât o remiză în fața lui Vassily Ivanchuk (2751) , după ce a “stors” cam tot ce se putea din poziție. Ucrainianul este un jucător solid, care nu poate fi învins atât de ușor.

Veselin Topalov (2780) l-a depășit clar în deschidere pe Levon Aronian (2755), care a fost nevoit să folosească mult timp de gândire, în încercarea de a redresa o poziție inferioară. Nu a reușit, iar victoria bulgarului ne aduce în memorie strălucitele concursuri făcute de acesta pe tărâm mexican.

Partida dintre Peter Leko (2753) și Teimour Radjabov (2735) a avut momente de tensiune, în care ambii adversari puteau să marcheze un punct întreg. Radjabov a refuzat un final aprximativ egal, în încercarea de a câștiga cu orice preț, iar atitudinea sa “războinică” l-a costat. Leko a triumfat pe merit.

Nu în cele din urmă, Anand a câștigat cu piesele negre în fața lui Alexei Shirov (2739), după un sacrificiu de calitate (turn pentru nebun cal) la mutarea 13, idee ce i-a adus dominația pe câmpuri negre și multe slăbiciuni în “garda” regelui advers. Unii sunt de părere că Shirov ar fi putut avea șanse mai bune. Poate. Noi, ca simplii chibiți ar trebui să fim preocupați de latura artistică a partidei, iar indianul a câștigat cu stil.

www.blogsport.ro

Geografu
18th February 2008, 20:46
După disputarea a trei runde la Morelia, în Mexic, Veselin Topalov (2780) conduce concursul cu 2,5 puncte, în urma victoriei strălucite din ultima rundă. Stilul agresiv și dinamic al bulgarului i-a adus mulți fani în ultimii ani și continuă să-i aducă beneficii în planul imaginii.

Vassily Ivanchuk (2751) nu a putut rezista în fața “tăvălugului de la sud de Dunăre” și a trebuit să se recunoască învins în 46 mutări. Astfel Chuckie rămâne cu 1,5 puncte, la o lungime distanță de lider.

Viswanathan Anand (2799) a câștigat un final cu mic avantaj material în fața “copilului minune” Magnus Carlsen (2733) și s-a instalat în spatele lui Topi, cu două victorii și o înfrângere.

În urma acestui eșec, Carlsen “s-a instalat” pe ultimul loc al clasamentului, în compania lui Alexei Shirov (2739), jucătorul care ne-a învățat cum să punem “foc pe tabla de joc”.

În această seară este așteptat duelul celor mai buni tacticieni din concurs, Shirov și Topalov. Când cei doi sunt în formă maximă și au chef de “joacă”, spectacolul este garantat. Trebuie să ne așteptăm la o partidă care să devină cea mai frumoasă din concurs.

www.blogsport.ro

Geografu
21st February 2008, 16:50
Sahistii romani se remarca la turneul din Franta

Sahistele Alina Motoc, Iosefina Paulet si Smaranda Padurariu, de la echipa de senioare Politehnica-CFR-Cotnari Iasi, participa pana pe 23 februarie la puternicul turneu “Cappelle La Grande” din Franta.

La acest turneu participa 612 jucatori (dintre care 92 de sahiste), dintre care 106 mari maestri internationali (27 sahiste) si 80 maestri internationali (11 sahiste), reprezentand 62 de tari. Dupa 5 runde sportivele noastre au obtinut rezultate notabile, astfel: Iosefina Paulet are la activ 3.5 puncte din 5 posibile si imparte locul 1 in clasamentul feminin cu alte 5 sportive valoroase, iar Alina Motoc si Smaranda Padurariu au acumulat cate 3 puncte.

In alta ordine de idei, sa mentionam ca in perioada 25 februarie – 2 martie, la Cluj vor avea loc finalele Campionatelor Nationale de sah pentru seniori si senioare, acolo unde Iasiul sahistic va fi reprezentat de 16 sportivi, Alina Motoc, Iosefina Paulet si Smaranda Padurariu avand sanse la medalii. “Competitia de senioare este si un criteriu de selectie pentru echipa Romaniei, cea care va participa in luna noiembrie la Olimpiada de Sah de la Dresda. Din acest motiv, competitia de la Cluj se anunta foarte puternica datorita participarii celor mai bune jucatoare din tara. Eu cred ca sahistele noastre Motoc, Paulet si Padurariu pot fi in topul sahului romanesc si de aceasta data si sa obtina cel putin o medalie”, ne-a declarat antrenorul echipei iesene, Vasile Manole.

Va mai informam ca in intervalul 28 februarie – 2 martie, la Iasi va avea loc Turneul International "Cupa Moldovei" pentru echipele de juniori sub 14 ani, in organizarea Scolii Generale "B. P. Hasdeu", acolo unde sahul este obiect de studiu, cu note in catalogul elevilor din clasele inferioare. La aceasta competitie vor participa aproximativ 100 de tineri sahisti din Romania, Republica Moldova si Bulgaria. Dupa cum ne spunea acelasi Vasile Manole, concursul iesean de sah va fi si un foarte bun test de pregatire in vederea finalelor Campionatelor Nationale pentru copii si juniori, ce vor avea loc in luna aprilie, la Voineasa.

Tot la Iasi, acolo unde exista un puternic centru sahistic al Romaniei, in perioada 7-9 martie se va desfasura prima etapa a circuitului de turnee Grand Prix, circuitul cuprinzand 5 concursuri si o finala in sistem eliminatoriu ce se va desfasura in luna decembrie 2008. Concursul iesean va avea 7 runde.

www.********.ro

Cred ca ar fi bine ca si unele scoli din Bucuresti sa adopte acest stil cu sahul materie scolara !

Geografu
22nd February 2008, 16:46
Magnus Carlsen (2733), copilul-minune al șahului, l-a învins cu piesele negre pe Veselin Topalov (2780), folosind o deschidere întâlnită extrem de rar în turneele jucătorilor de clasă, Apărarea Alehin. Acest rezultat îl lasă pe Viswanathan Anand (2799) în fruntea clasamentului cu 3,5 puncte din 5 posibile.

Turneul de la Morelia nu duce lipsă de momente pline de suspans, iar jucătorii sunt principalii “vinovați” pentru acest fapt.

Runda a patra a consemnat două victorii surprinzătoare prin prisma evoluției partidelor respective.

Veselin Topalov (2780) a obținut o poziție mulțumitoare împotriva lui Alexei Shirov (2755) și majoritatea specialiștilor apreciau că partida se va încheia inevitabil remiză. Cu acest deznodământ nu a fost de acord marele maestru spaniol, de origine letonă, care a jucat în continuare la câștig. Topi a “reușit” să-și pasivizeze ambele turnuri într-un final de … turnuri, și astfel “teoria lui Tartakower”, cum că “toate finalurile de turnuri sunt remiză”, a mai fost încălcată încă o dată. Merită apreciată acuratețea execuției și determinarea lui Shirov de a câștiga o poziție echilibrată împotriva numărului trei mondial.

Celălalt succes al zilei i-a aparținut lui Levon Aronian (2739) , într-un mod dramatic și surprinzător. După o partidă condusă impecabil, Vassily Ivanchuk (2751) a obținut un avantaj material considerabil, doi pioni în plus împotriva armeanului. La un nivel de 2700 elo, și poziția mai activă a figurilor înseamnă avantaj decisiv, darămite avantajul material. Practic, Chuckie avea de îndeplinit o simplă formalitate pentru a câștiga partidă, însă vine criza de timp, și sub presiunea acestui ”monstru”, gafează incredibil două mutări consecutive, pierzând o piesă întreagă, și partida.

Runda a cincea a adus cu sine, de asemenea două succese, ambele cu piesele negre.

Campionul mondial, Viswanathan Anand (2799), l-a depășit pe Peter Leko (2753) într-un final instructiv, în care indianul a fructificat colaborarea mai bună dintre piesele sale și majoritatea de pioni de pe flancul regelui.

Dar victoria zilei a fost obținută de Magnus Carlsen(2733) , puștiul care la 16 ani mătură pe jos cu Olimpul Șahist. Îi mai lipsește o anumită maturitate pentru a fi mai constant în evoluții.

Carlsen l-a învins pe Veselin Topalov (2780) într-o manieră pe cât de simplă, pe atât de logică.

După disputarea a cinci runde, Viswanathan Anand ocupă primul loc cu 3,5 puncte, urmat fiind de Levon Aronian cu 3 puncte.

În Mexic urmează o zi de pauză, după care se dispută ultimele două runde pe continent american, urmând ca întreaga caravană șahistă să se transfere în Spania.

Șocul penultimei runde va fi partida Topalov – Anand, îmi este un pic teamă pentru indian, deoarece Topi va fi ca un leu rănit. Să nu uităm ce a pățit Vladimir Kramnik la Wijk aan Zee când l-a “supărat” pe bulgar.

www.blogsport.ro

Un turneu cu granzi ai sahului mondial.Sper ca in curand si Romania sa gazduiasca un astfel de turneu ! :ok:

Geografu
24th February 2008, 13:39
Record de participare la turneul de sah “Cappelle la Grande”

Editia cu nr. 24 a Openului de sah “Cappelle la Grande” (Franta) s-a incheiat sambata, dupa consumarea celor 9 runde disputate in sistem elvetian.

La startul competitiei au fost prezenti 612 sahisti de pe toate meridianele lumii, premiile totale fiind in valoare de 30.000 euro. Pe prima pozitie a ierarhiei finale s-a clasat marele maestru international Vugar Gashimov (Azerbaidjan), care a acumulat 7 puncte din 9 posibile. Tot cu 7 puncte, s-au mai clasat in ordine David Arutinian (Georgia), Sergey Fedorchuk (Ucraina), Yuriy Kryvoruchko (Ucraina), Konstantin Chernyshov (Rusia), Andrei Deviatkin (Rusia), Vasilios Kotronias (Grecia), Erwin L’Ami (Olanda). Din delegatia Romaniei prezenta in concurs, prima a fost maestra internationala Mihaela Sandu, care a acumulat 6 puncte si s-a clasat pe locul 77. Ceilalti romani au ocupat urmatoarele pozitii in turneul open: 117. Ovidiu Doru Foisor – 5.5 pct; 136. Iozefina Paulet (Poli CFR Cotnari Iasi) – 5.5 pct; 138. Sabina Francesca Foisor - 5.5 pct; 221. Alina Motoc (Poli CFR Cotnari Iasi) – 5 pct; 229. Ioana-Smaranda Padurariu (Poli CFR Cotnari Iasi) – 5 pct; 310. Mihaela-Veronica Foisor - 4.5 pct; 356. Cristina Adela Foisor – 4 pct. Pe ultima pozitie a clasamentului (612) s-a clasat Francois Pittini (Franta), fara nici un punct la activ! In clasamentul feminin, Mihaela Sandu a ocupat locul 5, la egalitate cu ocupanta primului loc, care a fost Valeriy Aveskulov, din Ucraina. Pe locul 11 la feminin s-a clasat ieseanca Iozefina Paulet, care are doar 19 ani, varsta pe care a implinit-o pe 19 februarie, chiar in timpul turneului din Franta! In final, sa mentionam ca intreaga pleiada a sahului romanesc va participa la Cluj, in intervalul 25 februarie – 2 martie, la finalele Campionatului National individual pentru seniori si senioare.

www.********.ro

Geografu
24th February 2008, 18:16
Openul Aeroflot de la Moscova a fost câștigat de juniorul rus Ian Nepomniachtchi (2600), cu o performanță elo de 2822, mai mult decât avea Gari Kasparov (2812) în momentul retargerii din șah. Tânărul mare maestru a câștigat dreptul de a participa la Turneul de la Dortmund din vara acestui an, eveniment la care sunt invitați cei mai puternici jucători din șahul mondial.

După ce anul trecut Openul Aeroflot a constituit rampa de lansare pentru Evgeni Alekseev (2711), ediția din 2008 a acestei competiții lansează un nou nume pe firmamentul șahului. Ian Nepomniachtchi (2600) câștigă competiția cu 7 puncte din 9 posibile și promite să ajungă alături de conaționalul său, Alekseev, în atenția managerilor sportivi din Vest.

Poartă deschisă spre Vest

Datorită parteneriatului existent între organizatorii competiției de la Moscova și ai celor de la Dortmund, în fiecare an, câștigătorul Openului Aeroflot primește invitația de juca în turneul elitist de la Dortmund.

Revenind la Aeroflot 2008, pe locul secund s-a clasat Alexander Motylev (2644) cu 6,5 puncte, iar podiumul este încheiat de Alexei Dreev (2633) cu același număr de puncte.

Acești doi jucători sunt obișnuiți cu marile evenimente, prin urmare consider că victoria lui Nepomniachtchi reprezintă o “reclamă” excelentă pentru concursul din capitala Rusiei.

Pentru rezultatul din acest turneu, Nepomniachtchi a câștigat 26 puncte elo, înregistrând o permormanță elo de 2822. Asta înseamnă că a jucat ca un șahist cu elo 2822! Kasparov în zilele sale bune a ajus la 2851 elo, iar în momentul retragerii din activitatea competițională avea 2812.

Românii … una rece, alta caldă

Mircea Pârligras (2574) a încheiat turneul pe locul 44, cu 4 puncte după un parcurs sinuos, în care a alternat perioadele bune cu cele mai puțin faste.

În cazul lui simetria rezultatelor a fost perfectă. A debutat cu o remiză, a înregistrat două înfrângeri, la jumătatea turneului a bifat trei victorii consecutive, după care … două înfrângeri și o remiză în ultima rundă.

În runda a șasea a reușit să o învingă pe speranța francezilor, maestra internațională Marie Sebag (2510), pentru ca după acest rezultat să capoteze la Emil Sutovski (2642) și la juniorul azer Eltaj Safarli (2496). Ultima rundă a însemnat pentru jucătorul nostru un “armistițiu” cu juniorul german Falko Bindrich (2497).

Pentru Pârligras este important că a participat la această competiție, chiar dacă l-a “costat” aproape 10 puncte elo, deoarece câștigul vine din alte zone ale performanței sportive, cum ar fi experiența competițională, relațiile personale, schimbul de idei cu cei din elită.

În turneul C, Raul Schmidt (2160) a făcut un concurs extrem de bun, clasându-se în final pe locul trei cu 7 puncte și câștigând un premiu de aproximativ 1.000 USD.

www.blogsport.ro

Geografu
26th February 2008, 15:33
Campionatele Nationale de sah de la Cluj

La Cluj Napoca au început luni Campionatele Naționale de șah.

În competiția masculină, primul favorit, Mircea Pîrligras, a remizat cu piesele negre partida cu Bogdan Posedaru, Constantin Lupulescu l-a învins pe Klaus Moșneguțu, iar un alt favorit, Vladislav Nevednici, a obținut victoria în partida cu Mircea Marinescu.

În turneul feminin, Iosefina Păuleț a câștigat la Negruțiu, Corina Peptan a câștigat cu Mădălina Anușca, iar Daria Vișănescu a produs surpriza întrecând-o pe Andra Chiriță.

Campionatele se desfășoară în sistem elvețian, 156 participanți la masculin și 35 la feminin, 9 runde și se vor încheia pe 2 martie. Marți și joi se dispută câte două runde într-o zi.

Premiul pentru câștigătorul titlului masculin este de 4.000 lei, iar învingătoarea la feminin 3.000 lei.

Competiția este și un criteriu de selecție în vederea Olimpiadei de șah ce va avea loc în toamna acestui an la Dresda.

Rompress

Geografu
26th February 2008, 15:35
Sah: Turnee si competitii

Campionatul feminin de șah al Bucureștiului a fost câștigat de Andra Marina Chiriță, cu un punctaj foarte bun, 7 din 7 posibile. Pe locurile următoare s-au clasat Ruxandra Ilie, cu 4,5 puncte, și Ana Dobre 4 puncte.

Disputat la Satu Mare, turneul pentru Cupa de iarnă, 36 de participanți, în sistem elvețian, a revenit maestrului timișorean Silviu Nemeș, cu 6 puncte din 7 posibile, urmat de Mircea Marinescu și Marian Doroș, 5,5 puncte fiecare.

Aflați peste hotare, mai mulți șahiști români au participat la Openul francez de la Capelle la Grande, un turneu gigantic în sistem elvețian, cu peste 600 participanți.

Învingător a fost Vugar Gasimov (Azerbaidjan), cu 7 puncte din 9 posibile. Mihaela Sandu a acumulat 6 puncte, Ovidiu Foișor și fiica sa Sabina Foișor cu 5, 5 puncte.

În avanpremiera Memorialului Victor Ciocâltea, în sala Clubului RATB, din strada Lipscani nr. 21 s-a desfășurat un open pentru copii și cadeți, câștigat de Alexandru Bărăscu, 5,5 puncte, urmat de Edward Munteanu și Diana Șerbănescu.

Turneul Memorialul Victor Ciocâltea, ediția a 25-a, va avea loc în perioada 14-26 martie.

Rompress

Geografu
27th February 2008, 17:58
Campionatele nationale de sah


În runda a 2-a a turneului masculin din cadrul Campionatelor naționale de șah de la Cluj Napoca, Vladislav Nevednici l-a învins pe campionul mondial de juniori Cristian Chirilă, Vlad Jianu a câștigat la Alexandru Manea, Andrei Grecescu a obținut victoria în partida cu Marius Manolache.

A fost consemnată remiza în partidele Valentin Răceanu - Constantin Lupulescu, Ciprian Nanu - Radu Breahnă, Iulian Taras - Alin Berescu.

În competiția feminină, Corina Peptan a învins-o cu piesele negre pe Otilia Baciu, tot cu negrele Iosefina Păuleț a câștigat la Katalin Mathe, iar Alina Motoc a obținut victoria în partida cu Andreea Sterpu.

A fost consemnată remiza în partidele Ioana Olărașu - Liliana Negruț și Andreea Cârlig - Teodora Berintan.

Campionatul se dispută în sistem elvețian, 9 runde, și se va încheia pe 2 martie.

Rompress

Geografu
27th February 2008, 17:59
Campionatele nationale de sah

În runda a III-a a turneului masculin din cadrul Campionatelor naționale de șah de la Cluj-Napoca Vlad Jianu a câștigat cu piesele negre la Dragoș Laurențiu, tot cu negrele Vladislav Nevednici l-a învins pe Osianu, iar Miron a pierdut cu piesele albe în fața lui Bela Badea.

În clasament pe primele locuri se află Jianu, Nevednici și Badea, fiecare cu trei puncte.

Rompress

Geografu
28th February 2008, 17:18
Campionatele Nationale de sah

În runda a patra a turneului masculin din cadrul Campionatelor Naționale de Șah de la Cluj-Napoca, Vladislav Nevednici a câștigat la Nemeth, în timp ce partidele Jianu - Georgescu, Szabo - Grecescu, Badea - Cătălin s-au terminat remiză.

În clasament conduce Nevednici cu 4 puncte, urmat de Jianu, Badea și Szabo, fiecare cu 3,5 puncte.

În turneul feminin, lidera clasamentului este marea maestră Corina Peptan, cu 4 puncte. Campionatele se desfășoară în sistem elvețian, 9 runde, și se vor încheia pe 2 martie.

Rompress

Geografu
29th February 2008, 17:34
Campionatele nationale de sah

În runda a cincea a campionatelor naționale de șah de la Cluj Napoca, Miron Costin l-a învins pe Vlad Jianu , Gergely Szabo a câștigat cu negrele la Cătălin Miroiu, Mihai Grunberg a obținut victoria în partida cu Andrei Grecescu.

A fost consemnată remiza în partidele Cătălin Ardelean-Vladislav Nevednici, Radu Breahnă-Bela Badea, Lucian Gilea-Marius Manolache. În clasament pe primele locuri se află Vladislav Nevednici, Miron Costin, Gergely Szabo, Cătălin Ardelean și Mihai Grunberg, fiecare cu 4,5 puncte. Au acumulat câte 4 puncte Bela Badea, Constantin Lupulescu și George Grigore.

În competiția feminină pe primul loc se află Corina Peptan cu 5 puncte din toate atâtea posibile, urmată de Corina Gheorghe, Alina Motoc, Smaranda Păduraru, Otilia Baciu, Iosefina Pauleț fiecare cu 3,5 puncte.

Campionatul se desfășoară în sistem elvețian, 9 runde, și se va încheia pe 2 martie.

Rompress

Geografu
29th February 2008, 17:36
Sah si mat la Palatul Culturii

In perioada 28 februarie - 2 martie, in cadrul zilelor Scolii Generale "Bogdan Petriceicu Hasdeu” din Iasi va avea loc Turneul International de Sah denumit “Cupa Moldovei", competitie ajunsa la editia a IV-a.

Dupa cum ne spunea antrenorul Vlad Ungureanu, de la sectia de sah Politehnica-Cotnari Iasi, acest concurs este organizat in colaborare cu Asociatia Judeteana de Sah Iasi, Primaria Iasi, Federatia Romana de Sah - Comisia "Sah in scoala" si se desfasoara in Sala Henri Coanda de la Palatul Culturii. Participa elevii-sahisti din scolile iesene, din alte judete ale tarii, precum si tinerii sportivi invitati din Sofia (Bulgaria), Cernauti (Ucraina) si Balti (Republica Moldova). Majoritatea sahistilor ieseni apartin sectiei de sah Politehnica-Cotnari Iasi, iar pentru acestia concursul de la Palatul Culturii va fi si un ultim test inaintea participarii la finalele Campionatelor Nationale juvenile din aprilie. Festivitatea de premiere va avea loc duminica, 2 martie, de la ora 11.30, dupa consumarea celor 7 runde disputate in sistem elvetian.

www.********.ro

Geografu
2nd March 2008, 14:31
Viswanathan Anand (2799) continuă să conducă în Turneul Morelia - Linares după disputarea a nouă runde, cu 6 puncte, fiind urmat de “puștiul - minune” din Norvegia, Magnus Carlsen (2733) cu 5,5 puncte și de armeanul Levon Aronian (2739) cu 5 puncte.

Experiență versus tinerețe

Caravana Turneului Morelia - Linares s-a mutat cu arme și bagaje pe tărâm spaniol pentru a continua spectacolul așteptat de toți pasionații sportului minții.

Toată atenția publicului este captată de duelul dintre campionul mondial Viswanathan Anand și senzația nordică, Magnus Carlsen (2733). Finalul concursului va aduce cu sine răspunsul la întrebarea: “Ce contează mai mult? Experiența sau prospețimea tinereții?”

nand are de partea sa maturitatea și experiența multor confruntări la nivel înalt, iar cine i-a ținut piept lui Garry Kasparov poate spune că a rezistat în fața celui mai puternic șahist din istorie.

De partea cealaltă, Carlsen a demonstrat la ultimele competiții de top o prospețime dezarmantă și o dorință aprigă de a câștiga fiecare partidă.

Debut cu dreptul pentru Anand și Carlsen

Runda a opta, prima pe tărâm spaniol, a consemant trei succese din patru partide și a mulțumit pe deplin miile de spectatori de la sala dejoc și de pe internet, unde jocurile au fost transmise în direct de către site-ul oficial al competiției și de Playchess.

Anand l-a spulberat pe “spaniolul” Alexei Shirov (2755) cu pieselealbe, demonstrând o tehnică excelentă. Astfel indianul elimina un adversar direct la ocuparea primului loc, și amenința să mărească ecartul față de ocupantul locului secund, Levon Aronian (2739).

Armeanul a punctat în confruntarea cu Veselin Topalov (2780), fiind beneficiarul jocului riscant al bulgarului. Topi nu s-a dezmințit nici în această partidă și a forțat victoria într-o poziție în care echilibrul era evident, iar după schimbul damelor la mutarea 39, finalul este superior albului.

Partida zilei a fost însă diputa dintre Vassily Ivanchuk (2751) și Magnus Carlsen. Chuckie a obținut o poziție superioară după numai 10 mutări, însă cu un cost imens. Consumase deja peste o oră, timp de gândire. Treptat criza de timp a ucraineanului s-a accentuat și avantajul său considerabil s-a diminuat treptat, astfel încât, la mutarea 40 când a pierdut prin depășirea timpului de gândire, deja poziția sa era compromisă.

Magnus Carlsen nu poate fi oprit

După insuccesul dramatic din partida cu Carlsen,Vassily Ivanchuk și-a refăcut moralul printr-o victorie în fața nefericitului Peter Leko (2753). Ungurul este pe cale să realizeze cel mai slab concurs al său din ultimii ani. Singura lui preocupare în prezent vizează numai ameliorarea performanței elo, pentru a nu pierde prea mult la coeficient.

Din nou, senzația zilei a fost produsă de Magnus Carlsen, care a făcut o nouă victimă la Linares, în persoana lui Alexei Shirov (2755). Acesta din urmă a încercat cu disperare să apere o poziție inferioară, însă nu a putut schimba deznodământul confruntării.

Se pare că “spaniolul” nu reușește să-și găsească ritmul chiar a el acasă și este practic scos din lupta pentru primele locuri.

Astăzi este programat derby-ul dintre Anand și Carlsen, iar o victorie a indianului ar însemna practic finalul tensiunii, însă sportul actual, iar șahul nu face excepție, devine din ce în ce mai imprevizibil la nivel înalt.

Fiecare dintre cei doi sportivi are atu-urile sale, iar succesul unuia sau altuia depinde în mare măsură de modul în care își va atrage adversarul pe “teritoriul” său.

www.blogsport.ro

Geografu
2nd March 2008, 14:38
În runda a opta, penultima, a Campionatului Național de Șah de la Cluj-Napoca, partida dintre Vladislav Nevednici și Constantin Lupulescu s-a terminat remiză, în timp ce Marius Manolache l-a învins pe Valentin Răceanu, iar Szabo Gergely a împărțit punctul cu Gabriel Mateuta.

Înaintea ultimei runde, în clasament pe primele locuri se află Nevednici, Lupulescu și Manolache, fiecare cu câte 6,5 puncte, urmați de Szabo, 6 puncte.

În turneul feminin, conduce Corina Peptan, cu 7,5 puncte, urmată de Josefina Pauleț, 6 puncte.

Competiția, cu peste 200 de participanți, se desfășoară în sistem elvețian - 9 runde - și se va încheia duminică, 2 martie.

www.asport.ro

Dogville
2nd March 2008, 15:19
Hai sa fiu eu circotash pina la capat :D (pierd la pariuri si sunt un pic nervos...:D) si sa fac o precizare,oricum,neimportanta:in stirea de mai sus,cel care a facut egal cu Gergely era Gabriel Mateuta nu Mereuta...asta este,cineva tre sa se prezinte cu mielul de rigoare.....:D (dar e si un lucru bun aici,zic eu....ca mai si citeste cineva stirile astea interesante.....)

PS...daca va cistiga Lupulescu vom avea cel mai fara sare si piper campion din ultima vreme.....:drak:

Geografu
2nd March 2008, 17:35
Imi cer scuze eu amice din partea celui care a facut stirea.Se mai intampla ! :ok:
O sa fac acum si modificarea.
Eu il vroiam ori pe Jianu ori pe Szabo campion dar asta este...:rolleyes:

Dogville
2nd March 2008, 19:00
No prob Alex..era o gluma doar.....eu as fi vrut sa-l vad mai in fata pe youngsterul Chirila dar....e greu sa te impui printre atitia lupi ''batrini'' plus ca,am vaga impresie,i s-a urcat la cap succesul de la juniori....oricum,astept cu interes meciurile din ultima runda.....

Geografu
3rd March 2008, 15:23
Anand conduce detasat in turneul de sah de la Linares

După 10 runde, în turneul internațional de șah de la Linares conduce campionul mondial indianul Anand, cu 6,5 puncte, urmat de norvegianul Carlsen - 6, puncte, armeanul Aronian - 5,5 puncte etc.

În runda a 8-a, Anand l-a învins pe Shirov, Ivanciuk a pierdut la Carlsen, în runda a 9-a, Leko a pierdut cu albele la Ivanciuk, iar în runda a 10-a toate cele patru partide s-au terminat remiză.

Turneul se dispută cu 8 participanți, partide tur-retur, 14 runde și se va încheia pe 7 martie. Fondul de premii este de 500. 000 dolari.

Rompress

Geografu
3rd March 2008, 15:30
Maestra Corina Isabela Peptan a devenit noua campioana nationala la sah practic, reusind sa se impuna in competitia feminina disputata in perioada 25 februarie-2 martie.

Legitimata la CS AEM Luxten Timisoara, Peptan a acumulat opt puncte, fiind urmata in clasamtn de Iozefina Paulet si Anca Otilia Baciu, ambele cu cate sase puncte si jumatate.

Iata clasamentul final dupa incheierea competitiei:

1. Peptan Corina-Isabela CS AEM LUXTEN TIMISOARA 8p
2. Paulet Iozefina CS POLITEHNICA IASI 6,5p
3. Baciu Anca-Otilia CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC 6,5p
4. Dragomirescu Angela CS CONTOR GROUP ARAD 6p
5. Padurariu Ioana-Smaranda CS POLITEHNICA IASI 6p
6. Gheorghe Corina ACS DE SAH APA NOVA BUCUR 6p
7. Motoc Alina CS POLITEHNICA IASI 5,5p
8. Marin Irina Luiza CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC 5,5p
9. Traistaru Teodora CS STUDENTESC MEDICINA TI 5,5p
10. Kovacs Ondina CSS NR 1 TIMISOARA 5,5p
11. Adoamnei Roxana CSU PLOIESTI 5,5p
12. Visanescu Daria-Ioana CS COMEXIM R LUPENI 5,5p
13. Gelip Ioana CS POLITEHNICA IASI 5p
14. Uta Adeline-Ramona CSS NR 1 TIMISOARA 4,5p

www.asport.ro

Geografu
4th March 2008, 17:02
Duminică 2 martie, la Cluj Napoca s-au încheiat finalele Campionatelor Naționale de Șah pentru Seniori și Senioare. Competițiile au adunat la start 154 jucători și 35 jucătoare, reprezentând cam ce are mai bun șahul românesc la ora actuală, cu câteva excepții. Titlul național la masculin a fost câștigat de Vladik Nevednichy (2538) cu 7 puncte din 9 posibile, în timp ce campioana României pe 2008 este Corina Peptan (2403), cu un scor aproape perfect, 8 puncte, ambii din Timișoara.

În ultimul timp acest titlu, de “campion național” are o greutate din ce în ce mai scăzută, iar interesul public este ca toată crema șahului românesc să participe la competiția care încoronează “cel mai bun șahist român al anului”.

În competiția băieților lupta a fost extrem de strânsă, iar la finalul celor nouă runde, primii cinci clasați s-au aflat la egalitate de puncte, câte 7. Dintre aceștia, cei mai buni coeficienți de departajare i-a avut Vladik Nevednichy (2538), un jucător comabativ, care s-a menținut în fruntea ierarhiilor prin stilul de joc lipsit de compromisuri.

Vladik, sportiv format în Republica Moldova, a fost ani de-a rândul unul dintre pilonii de bază ai echipei olimpice a României (n.n. - echipa națională a României), și poate fi, încă, un element de siguranță pentru apropiata Olimpiadă de la Dresda. Lotul olimpic nu poate fi concept fără un jucător cu experiența și mentalitatea lui.

Pe locul doi s-a clasat Gergely Szabo (2509). Gergely a devenit vicecampion național după ce l-a învins în ultima rundă pe Mihai Grünberg (2424) în niște condiții incredibile. Chiar în seara dinaintea partidei în timpul unei partide de fotbal și-a fracturat mâna stângă. Astfel a fost nevoit să-și petreacă mai multe ore pe la spital, sosind la partida din ultima rundă extrem de răvășit. Victoria lui Gergely devine cu atât mai importantă cu cât a fost obținută “prin durere”.

Podiumul a fost închis de Constantin Lupulescu (2553), “grație” unei ratări incredibile în ultima rundă împotriva lui Marius Manolache (2530). Partida dintre cei doi s-a încheiat remiză, însă cu o victorie, Costică ar fi terminat solitar pe primul loc. Din păcate partida celor doi nu a fost copiată de niciunul dintre ei, așa că a rămas doar pe fișa de joc.

Vlad Jianu (2530) a încheiat concursul pe locul cinci cu 7 puncte, însă prestația sa nu a fost la nivelul pretențiilor sale, totuși a acceptat să comenteze pentru voi una din partidele acestei competiții.

www.blogsport.ro

Felicitari Vladik ! :ok:

Geografu
5th March 2008, 16:52
Turneul de la Linares

După 11 runde, în turneul internațional de șah de la Linares se menține lider campionul mondial, indianul Anand, urmat de fostul campion bulgarul Topalov și norvegianul Carlsen, fiecare cu 6 pct.

În runda a 11-a, Topalov l-a învins pe Shirov, iar Leko a câștigat la Carlsen. A fost consemnată remiza în partidele Radjabov-Anand și Aronian-Ivanciuk.

Turneul cu 8 participanți, partide tur-retur, 14 runde, este de categoria maximă 21 și se va încheia pe 7 martie. Fondul de premii este de 500.000 dolari.

Rompress

Geografu
5th March 2008, 16:57
Daria Visanescu doreste sa dedice cele cinci victorii importante presedintelui CS Comexim R Lupeni, Emil Parau, primarului Tiberiu Iacob-Ridzi, Consiliului Local si Primariei municipiului Petrosani, domnului director general Gheorghe Toma si nu in ultimul rand Consiliului Local si Primariei municipiului Lupeni!

Timp de opt zile, la hotel Napoca din Cluj-Napoca, s-au desfasurat Finalele Campionatului National Feminin si Masculin de Sah. Astfel, dupa noua runde de joc desfasurate in sistem elvetian, in finala feminina, cu 35 de participante, titlul de campioana nationala i-a revenit destul de lejer marii maestre internationale Corina Peptan, de la CS AEM Luxten Timisoara, care a totalizat 8 puncte, lasand adversarelor sale doar doua remize. Medalia de argint i-a revenit maestrei internationale Iozefina Paulet, CS Poli Cotnari CFR Iasi, iar medalia de bronz revenindu-i maestrei FIDE Anca-Otilia Baciu, Clubul Central de Sah Bucuresti, ambele cu cate 6,5 puncte, fiind departajate prin sistemul bucholz.

Cu siguranta ca revelatia competitiei feminine a constituit-o micuta maestra FIDE Daria Visanescu, de la CS Comexim R Lupeni, care, intr-o astfel de competitie, prima din anul 2008, a reusit sa acumuleze 5 puncte, impunandu-se in partidele directe cu mai experimentatele sahiste precum maestra FIDE Maria-Eugenia Ursente - CSU Agora SC Oradea si candidatele de maestre Andra-Marina Chirita - ACS Apa Nova Bucuresti, Constanta-Andreea Sterpu - CS Diana Galati si Ondina Kovacs - CSS 1 Timisoara, remizand cu candidata de maestra Eva-Boglarka Pall - CS Unio Satu Mare si rivala din sahul feminin de pe plan local, Teodora Berintan, de la CS Vulcan, acumuland puncte serioase la Elo. Teodora Berintan a reusit si ea o comportare buna, totalizand 4,5 puncte, clasandu-se pe locul 19.

In finala masculina, cu 154 de participanti, au terminat cinci jucatori la egalitate cu cate 7 puncte, totusi, cu un bucholz mai bun, titlul national si medalia de aur revenindu-i marelui maestru international Vladislav Nevednichy - CS AEM Luxten Timisoara, fiind urmat in clasament de maestrul international Gergely-Andras-Gyula Szabo - CS Medicina Timisoara, care isi adjudeca medalia de argint, si marele maestru international Constantin Lupulescu - CS AEM Luxten Timisoara, medaliat cu bronz, locurile 4-5 revenindu-le marilor maestri internationali Marius Manolache - CS Diana Galati si Vlad-Cristian Jianu - CS Dinamo Bucuresti.

In aceasta finala s-au comportat destul de bine si reprezentantii din Vale, prin Dianu Octavian Mitrica, cu 4,5 puncte, si Laurean Manate, 3,5 puncte, ambii de la CS Comexim R Lupeni, si Teodor Berintan, 3,5 puncte, de la CS Vulcan.

"Din lipsa de experienta, Daria a pierdut totusi trei partide, inclusiv in ultima runda, la maestra internationala Corina Gheorghe - ACS Apa Nova Bucuresti, unde avea pozitii clare de remiza si chiar castig pozitional intr-o partida. Daria si-a dorit foarte mult in aceasta finala sa joace si la prima masa cu marea sahista a Romaniei, Corina Peptan, lucru care sunt sigur ca se va intampla anul viitor, atunci cand Daria va capata mai multa experienta in joc si in gandire. In ceea ce priveste pregatirea Dariei, inca din anul acesta am inceput o cooperare mai fructuoasa cu Federatia Romana de Sah, fiind selectionata deja si in lotul national de copii “Sperante Olimpice”, lucru care, cred, ca o va ajuta in viitor in progresul ei. Tinem ca si pe aceasta cale sa-i multumim domnului Emil Parau, cetatean de onoare al municipiului Lupeni, pentru sprijinul acordat in aceasta deplasare" - avea sa ne declare entuziasmat antrenorul campioanei, Gheorghe Scurhan.

www.asport.ro

Geografu
6th March 2008, 15:57
Iata clasamentele finale si complete ale CN de sah de la Cluj-Napoca 2008 si seniori si senioare :

Clasament final seniori - 146 participanti

1 GM Nevednichy Vladislav 2538 - CS AEM LUXTEN TIMISOARA, 7 p
2 IM Szabo Gergely-Andras-Gyula 2509 - ROU CS STUDENTESC MEDICINA, 7 p
3 GM Lupulescu Constantin 2553 - CS AEM LUXTEN TIMISOARA 7 p
4 GM Manolache Marius 2530 - CS DIANA GALATI 7 p
5 GM Jianu Vlad-Cristian 2530 - CS DINAMO BUCURESTI 7 p
6 Grecescu Gabriel-Andrei 2383 - CS VICTORIA TECHIRGHIOL 6,5 p
7 IM Mateuta Gabriel 2503 - CS CONTOR GROUP ARAD 6,5 p
8 IM Ardelean George Catalin 2475 - CS DINAMO BUCURESTI 6,5 p
9 GM Badea Bela 2491 - CS DINAMO BUCURESTI 6,5 p
10 FM Breahna Radu 2294 - CSM CRAIOVA 6,5 p
11 IM Chirila Ioan Cristian 2400 - CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC 6,5 p
12 GM Parligras Mircea 2574 - CS AEM LUXTEN TIMISOARA 6,5 p
13 Filip Lucian 2462 - ASC HIDROCON BACAU 6,5 p
14 IM Danilov Vladimir 2432 - ASC HIDROCON BACAU 6,5 p
15 IM Grunberg Mihai-Lucian 2424 - CS AEM LUXTEN TIMISOARA 6 p

Clasament final senioare, 35 participante

1 Peptan Corina-Isabela 2403 - CS AEM LUXTEN TIMISOARA, 8 p
2 Paulet Iozefina 2285 - CS POLITEHNICA IASI 6,5 p
3 Baciu Anca-Otilia 2147 - CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC 6,5 p
4 Dragomirescu Angela 2208 - CS CONTOR GROUP ARAD 6 p
5 Padurariu Ioana-Smaranda 2243 - CS POLITEHNICA IASI 6 p
6 Gheorghe Corina 2250 - ACS DE SAH APA NOVA BUCUR 6 p
7 Motoc Alina 2330 - CS POLITEHNICA IASI 5,5 p
8 Marin Irina Luiza 2182 - CLUBUL CENTRAL DE SAH BUC 5,5 p
9 Traistaru Teodora 2160 - CS STUDENTESC MEDICINA TI 5,5 p
10 Kovacs Ondina 1978 - CSS NR 1 TIMISOARA 5,5 p
11 Adoamnei Roxana 2023 - CSU PLOIESTI 5,5 p
12 Visanescu Daria-Ioana 1751 - CS COMEXIM R LUPENI 5 p
13 Gelip Ioana 1560 - CS POLITEHNICA IASI 5 p
14 Uta Adeline-Ramona 2031 - CSS NR 1 TIMISOARA 4,5 p
15 Chirita Andra-Marina 2088 - ACS DE SAH APA NOVA BUCUR 4,5 p

Geografu
7th March 2008, 15:03
Cea de-a 25-a ediție a turneului internațional de șah "Memorialul Victor Ciocâltea" se va desfășura în perioada 14-25 martie, în sala RATB din strada Lipscani 21.

Vor participa mari maeștri și maeștri internaționali din șapte țări. România va fi reprezentată de Vlad Jianu, Constantin Lupulescu, Andrei Murariu, Crisitan Chirilă, campionul mondial de juniori, Valentin Răceanu, Gergely Szabo.

De peste hotare vor veni șahiști valoroși, cum sunt marele maestru ucrainean Oleg Romanișin, Pavel Dimitrov (Bulgaria), Vasile Sănduleac (R.Moldova).

www.asport.ro

Geografu
7th March 2008, 15:03
La Campionatul European individual de șah ce va avea loc în perioada 20 aprilie - 4 mai, la Plovdiv (Bulgaria), Federația Română de Șah i-a desemnat ca participanți pe câștigătorii recentului campionat național, Corina Peptan și Vladislav Nevednici. În afara acestora, vor putea participa și alți șahiști români, depunând suma de 55 euro pentru taxa de organizare.

Primii 22 de clasați în turneul masculin al Campionatului European se califică pentru Cupa Mondială, iar primele 13 clasate în turneul feminin se califică pentru Campionatul Mondial.

www.asport.ro

Geografu
7th March 2008, 15:05
După 12 runde, în turneul internațional de șah de la Llinares (Spania) conduce campionul mondial, indianul Anand, cu 7,5 puncte, urmat de norvegianul Carlsen - 7 puncte, armeanul Aronian - 6,5 puncte, bulgarul Topalov - 6 puncte. În runda a 12-a, Carlsen (17 ani) l-a învins în 32 de mutări pe fostul campion al lumii Veselin Topalov.

Competiția se desfășoară cu opt participanți, partide tur-retur, și se va încheia pe 8 martie.

www.asport.ro

Geografu
7th March 2008, 15:09
In intervalul 7-9 martie, sectia de sah Poli-CFR-Cotnari Iasi organizeaza prima etapa din Grand Prix-ul Iasului in sportul mintii.

Cu aceasta ocazie, CS CFR Iasi isi inaugureaza sala de sah de la clubul CFR de la Rapa Galbena, acolo unde va avea loc competitia, sub arbitrajul antrenorilor ieseni Vasile Manole, Vlad Ungureanu si Vladimir Danilov. Vineri, de la ora 14.00, la noua sala de sah de la clubul de la Rapa Galbena va avea loc o conferinta de presa pe teme sahistice, urmata de sedinta tehnica si de primele doua runde. Sambata vor avea loc urmatoatele trei runde ale turneului, iar duminica se vor juca ultimele doua runde, din cele sapte programate. Tot duminica, de la ora 17.30, va avea loc festivitatea de premiere, unde vor primii compensatii materiale, de la 600 lei la 50 lei, primii sase clasati in turneul principal. Se vor acorda premii si in clasamente separate, la copii, juniori si fete, dar si premii speciale.

“Este prima etapa acum in Grand Prix-ul Iasului, un turneu cu cinci etape si turneu final. Vor fi prezenti in concurs peste 50 de sportivi, de la mai multe cluburi de sah din tara. Clubul Sportiv CFR va inaugura cu acest prilej o noua sala de sah in Iasi, ceea ce demonstreaza faptul ca acest sport devine tot mai po****r in orasul nostru”, ne-a declarat antrenorul emerit Vasile Manole.

www.********.ro

Geografu
8th March 2008, 14:46
Incepand de ieri si pana duminica, sectia de sah Poli-CFR-Cotnari Iasi organizeaza prima etapa din Grand Prix-ul Iasului in sportul mintii.

Competitia va avea in final cinci “runde” si un turneu final in luna decembrie, cu participarea primilor 8 clasati. Cu aceasta ocazie, CS CFR Iasi a inaugurat ieri noua si moderna sala de sah de la clubul CFR de la Rapa Galbena, acolo unde a fost programata o prima competitie de anvergura, sub arbitrajul antrenorilor ieseni Vasile Manole, Vlad Ungureanu si Vladimir Danilov. Inainte de sedinta tehnica, sub coordonarea ofiterului de presa Dan Teodorescu, CS CFR Iasi a organizat o conferinta de presa pe teme sahiste, la care au fost prezenti Eduard Spita (vicepresedintele clubului ceferist), antrenorul emerit Vasile Manole si cele trei sahiste de frunte ale Iasului, Alina Motoc, Smaranda Padurariu si Iozefina Paulet, care alcatuiesc acum o echipa de temut a clubului de la “Gara Mare” din Iasi. In cuvantul sau, Eduard Spita a mentionat ca gruparea ceferista ieseana si-a marit aria de actiune in acest an si in alte sporturi, sahul fiind o sectie prioritara in acest moment. Cele trei sportive, Motoc, Padurariu si Paulet, ultima fiind recenta vicecampioana nationala la senioare la doar 19 ani, au declarat ca doresc sa faca performanta impreuna in noua echipa Poli-CFR-Cotnari Iasi, cu o participare meritorie in Liga Campionilor de sah.

“Dorinta mea este sa avem la Iasi o echipa olimpica, adica toate trei sa fim selectionate si sa evoluam in echipa Romaniei, care va participa la Olimpiada de sah din acest an, de la Dresda”, a mai adaugat marea maestra internationala Alina Motoc, studenta in anul IV al Facultatii de Psihologie din cadrul Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” din Dealul Copoului.

In continuare, antrenorul emerit Vasile Manole a adaugat: “Multumesc clubului sportiv CFR pentru mana de ajutor data sahului iesean, la fel si firmei Cotnari, care ne sponsorizeaza activitatea. Sala de aici, de la clubul CFR de la Rapa Galbena este un real castig pentru noi toti, cei care pretuim jocul de sah. Dorinta noastra este sa obtinem cele mai bune rezultate in acest in competitiile internationale, la Olimpiada de sah din Germania si la intrecerile Ligii Campionilor pe echipe din Grecia, din lunile urmatoare. In legatura cu Grand Prix-ul iesean de sah, pot spune ca aceasta competitie este o idee de-a noastra, pentru a putea organiza si pe teren propriu competitii majore si pentru a nu mai cheltui multi bani pentru deplasarile prin tara, daca tot putem sa organizam competitii puternice la noi acasa”.

Dupa conferinta de presa de ieri si dupa sedinta tehnica, la competitia propriu-zisa s-au inscris 50 de sahisti din Iasi, Vaslui, Braila, Bucuresti, Targu Mures, Suceava, Botosani etc, astazi si maine fiind programate ultimele cinci runde ale turneului, festivitatea de premiere avand loc duminica, 9 martie, la ora 17.00, tot la sala de sah a clubului CFR de la Rapa Galbena. Premiile totale puse in joc sunt in valoare de 2.500 lei RON.

www.********.ro

Geografu
9th March 2008, 17:15
Turneul internațional de șah de la Linares (Spania) s-a încheiat cu victoria campionului mondial en titre, indianul Viswanathan Anand, care a totalizat 8,5 puncte din 14 posibile.

Pe locurile următoare s-au clasat norvegianul Magnus Carlsen - 8 p, armeanul Levon Aronian și bulgarul Veselin Topalov - cu câte 7,5 p, ucraineanul Vasili Ivanciuk - 6,5 p, maghiarul Peter Leko și spaniolul de origine letonă Alexei Shirov - câte 6 p.

Turneul s-a disputat cu 8 participanți, partide tur-retur, într-o formulă originală pe două continente, cu prima parte la Morella (Mexic), iar în cea de-a doua în orașul spaniol Linares, unde competiția a fost lansată în urmă cu 20 de ani.
Toate partidele din ultima rundă s-au încheiat remiză. Fondul de premii a fost de 500.000 dolari.


www.asport.ro

Geografu
11th March 2008, 15:32
Turneul internațional de șah de la Nancy s-a încheiat cu victoria maestrului francez Christian Bauer, care a totalizat 6.5 puncte din 9 posibile. El a fost urmat în clasamentul final de Constantin Landa /Rusia/ - 6 puncte, Thomas Roussel Roozmon /Canada/ și Yannick Gozzoli /Franța/, fiecare cu 5 puncte.
În turneul B, locul 1 a revenit șahistului rus Oleg Gladișev, 6.5 puncte din 9, urmat de indianul R.B. Raamesh, 6 puncte etc.

Rompress

Geografu
11th March 2008, 15:33
Cea de-a 17-a ediție a turneului de șah Amber, organizat în memoria campionului mondial din anii 30, olandezul Max Euwe, se va desfășura la Nisa în perioada 14-28 martie și va reuni 12 mari maeștri, între care campionul mondial en-titre, indianul Anand, foștii campioni Kramnik /Rusia/, Topalov /Bulgaria/, marii maeștri Leko /Ungaria/, Aronian /Armenia/, Ghelfand /Israel/, Kariakin /Ucraina/, Van Wely /Olanda/. Fondul de premii este de 216.000 euro. Turneul Amber se dispută într-o formulă sui generis, cu partide de șah semirapid și partide a l'aveugle /șah orb/.

Rompress

Geografu
12th March 2008, 22:17
La sfârșitul săptămânii trecute, în Germania s-au disputat etapele cu 10 și 11 din cadrul 1.Bundesliga, campionatul de șah pe echipe al acestei țări. Campioana en titre, OSC Baden-Baden s-a impus grație formei lui Dieter Nisipeanu (2683), care l-a învins pe Arik Braun (2536), speranța șahului teuton.

Campionatele pe echipe sunt foarte puternice în Germania, grație unor jucători precum Viswanthan Anand, Peter Svidler, Magnus Carlsen, Levon Aronian, Vassily Ivanchuk, Dieter Nisipeanu, ca să enumăr doar câteva dintre șahiștii de top care joacă pentru echipe din 1.Bundesliga.

La “umbra” lor au crescut juniori precum Leonid Kritz (2592), Georg Mayer (2570) sau Arik Braun (2536), noua senzație de pe malurile Rinului.

În runda a zecea a Bundesligii, campioan en titre, OSC Baden-Baden a întâlnit echipa SC Eppingen, o grupare ce “lâncezește” undeva la mijlocul clasamentului, ferită cumva de grijile retrogradării.

Cu un Dieter Nisipeanu (2683) strălucitor, campioana s-a impus cu scorul de 5-3 și continuă neînvinsă marșul spre un nou titlu.

Marele maestru român l-a spulberat practic pe Arik Braun (2536), marea speranță a șahului german, în ceea ce se anunța a fi o partidă cheie pentru rezultatul final al meciului.

Astfel, Dieter a suplinit absențele de marcă, Viswanthan Anand (2799) și Magnus Carlsen (2733), “ocupate” cu Turneul de la Linares.

În aceeași etapă, SC Turm Trier, echipa ce are în componență patru români, a terminat la egalitate, 4-4, meciul disputat împotriva puternicei grupări TV Tegernsee, ocupanta locului 5 în clasament.

Artizanii acestui succes au fost Mircea Pârligras (2574) și Andrei Cioară (2434), care și-au câștigat partidele disputate pe mesele patru, respectiv opt.

Etapa 11 a adus un nou succes pentru OSC Baden-Baden, cu 5,5 - 2,5 în fața celor de la TV Tegernsee, permițându-și să-l odihnească pe Dieter, acesta din urmă remizând scurt cu fostul candidat la titlul mondial, Andrei Sokolov (2594).

SC Turm Trier nu a putut evita înfrângerea în meciul cu SC Eppingen, scor 2 - 6, chiar dacă Mircea Pârligras și Andrei Cioară au fost de netrecut, remizând cu adversari extrem de puternici.

Cu patru etape înainte de încheierea campionatului, OSC Baden-Baden conduce autoritar cu 22 puncte (se acordă 2 puncte la victorie și 1 punct la meci egal), urmată de SV Müllheim cu 17 puncte și Werder Bremen cu 16 puncte.

SC Turm Trier se află pe locul zece cu 10 puncte, la trei puncte distanță de ultimul loc retrogradabil.

Astfel de performanțe cresc cota șahiștilor români și deschid porțile pentru alți jucători de calitate, într-o perioadă în care nemții pun accent pe dezvoltarea propriei pepiniere.

Avem nevoie ca Mircea și Dieter să fie în formă maximă la Dresda pentru Olimpiadă, iar Bundesliga reprezintă o oportunitate excelentă, în special pentru Mircea, de a păstra contactul cu întrecerile pe echipe.

www.blogsport.ro

Bravo Dieter ! :yeah:

Geografu
13th March 2008, 14:43
Turneul internațional feminin de șah de la Belgrad s-a încheiat cu victoria jucătoarei Natalia Bojkovic din Serbia, care a acumulat 8 puncte din 9 posibile.

Pe locurile următoare s-au situat Svetlana Petrenco, cea mai bună șahistă din Republica Moldova și Svetlana Matveeva din Rusia, cu 5,5 puncte.

Turneul de la Belgrad are loc începând din anul 1965, iar la ediția din acest an, 9 din cele 10 concurente au fost mari maestre internaționale.

www.asport.ro

Geografu
14th March 2008, 18:27
În perioada 10 – 21 martie, lstanbul se va desfășura un important turneu internațional feminin de șah sub denumirea „Ișbank Ataturk Tournament”. Evenimentul adună la start zece concurente, dintre care cinci mari maestre.

Turneul feminin „Ișbank Ataturk”, este găzduit chiar de sediul băncii Isbank, care cu cei 225.000 metri pătrați ai săi, este reprezintă cea mai mare construcție din Europa.

Principala favorită a competiției este legenda vie a șahului mondial feminin, Pia Cramling (2524), care la cei 45 de ani ai săi, continuă să concureze cu succes și să uimească pasionații de șah.

Turneul este onorat de prezența fostei campioane mondiale, Zhu Chen (2548), sportivă ce reprezintă acum Quatar-ul, în urma căsătoriei cu marele maestru din această țară, Mohamad Al Modiahki (2569).

De asemenea, este de urmărit evoluția micuței chinezoaice Hou Yfan (2502), în vârstă de numai 14 ani.

După trei runde disputate, în care cuvântul remiză nu prea a fost pronunțat de către participante, pe primele poziții, cu câte 2,5 puncte, se află Ekaterina Atalik (2408), Hou Yfan (2527) și Pia Cramling (2524).

La polul opus al clasamentului, cu 0 (zero!!) puncte o găsim pe Zhu Chen (2548), alături de Anna Ushenina (2484) și reprezentanta gazdelor, Betul Cemre Yildiz (2207).

Ekaterina Atalik, fostă Polovnikova, soția marelui maestru turc Suat Atalik (2597), a avut un start fulminant, în care doar Irina Krush (2473) a putut rezista în calea sa, salvându-se cu o remiză.

În aceste prime trei runde, a reușit să o învingă chiar pe Zhu Chen, contribuind astfel la începutul dezastruos al fostei campioane mondiale.

Secundantul acesteia din urmă, marele maestru moldovean Victor Bologan (2663) are mult de lucru în aceste zile.

În partida dintre Ekaterina și Zhu, jucătoarea asiatică a ratat remiza copilărește, gafând inexplicabil într-un final de turnuri destul de simplu, ceea ce denotă o stare psihică nu tocmai bună.

Totuși turneul este abia la început iar șahul jucat de femei este extrem de imprevizibil, astfel încât nu ar surprinde absolut deloc o revenire bruscă unei sportive, dintre cele care lâncezesc pe ultimele locuri.

Atenția noastră ar terbui să fie îndreptată către Hou Yfan (2527), care asemenea lui Magnus Carlsen (2733) în șahul masculin, impresionează prin spiritul de luptă, dezinvoltură și setea de succese.

E adevărat că până acum nu a întâlnit adeversare redutabile, însă cu siguranță va aborda confruntările din rundele viitoare cu un moral ridicat.

www.blogsport.ro

Geografu
16th March 2008, 17:09
Memorialul Victor Ciocaltea

În runda a 2-a a Turneului internațional de șah "Memorialul Victor Ciocâltea", ce se desfășoară în sala RATB din strada Lipscani 21, tânărul maestru român Cristian Chirilă l-a învins pe marele maestru Vasile Sănduleac (R. Moldova).
A fost consemnată remiza în partida Vlad Vianu - Daniel Baratosi.

Turneul se dispută cu 12 participanți, 11 runde, și se va încheia pe 23 martie.

În paralel, se desfășoară un turneu secundar, rezervat tinerilor șahiști. În runda a 2-a, Lucian Cârmaciu a câștigat la Ioana Pădurariu, în timp ce partidele Nicolae Burnoiu - Tiberiu Georgescu și Gheorghi Filev - Kiril Badev s-au terminat remiză.

Rompress

Geografu
17th March 2008, 20:54
Ediția 2008 a Memorialului Victor Ciocâltea

Începând din 1984, Asociația Sportivă RATB, pentru a cărui secție de șah, Victor Ciocâltea a disputat numeroase partide și căreia i-a adus o serie de succese, organizează în fiecare an un Turneu Memorial în cinstea marelui șahist.

Și anul acesta, în Centrul Istoric al Bucureștiului, pe vechea Stradă Lipscani, la sala RATB, avem evenimente de calitate.

În perioada 14 – 26 martie sunt organizate două turnee atractive. În centrul atenției se află competiția de mari maeștri, însă este de urmărit și concursul tinerelor speranțe, unde se confruntă o serie de sportivi combativi, ce urmăresc să atingă, cel puțin, faima celui care dă numele Memorialului.

În turneul principal pot fi urmăriți la lucru sportivi precum Vlad Jianu (2530), Costică Lupulescu (2553), Cristian Chirilă (2400), Andrei Murariu (2483), Daniel Baratoși (2441) sau Gergely Szabo (2509).

Alături de acești lupi tineri, îl putem admira pe Oleg Romanishin (2528) - foto dreapta, o legendă a șahului sovietic, al cărui mentor a fost Mihail Tal, iar acesta din urmă și-a pus pecetea pe stilul său de joc. Romanishin a practica toată viața sa un joc agresiv, plăcut ochiului, iar prezența lui la București nu poate decât să ne bucure.

Turneul Speranțelor adună la start jucători valoroși precum Vlad Bârnaure (2469), Costel Burnoiu (2435), Cătălin Cârmaciu (2424), Lucian Miron (2408) sau Tiberiu Georgescu (2356), sportivi care au au avut rezultate spectaculoase la nivel național, fiind în așteptarea unei confirmări internaționale.

Printre băieți avem și o prezență grațioasă, Smaranda Pădurariu (2243), una din variantele pentru echipa olimpică feminină a României.

După disputarea a trei runde, în turneul principal, Valentin Răceanu (2407) a pornit lansat, câștigând primele două runde și instalându-se confortabil în postura de lider.

Gergely Szabo și-a amânat primele două partide, deoarece sâmbătă și duminică s-a aflat în Franța, unde a jucat pentru echipa sa de club, Belfort Echecs, în a doua ligă a Franței, Nationale 1.

În al doilea eveniment, bulgarul Kiril Badev (2314) a acumulat 2,5 puncte după primele trei partide și a „aruncat mănușa” jucătorilor români care sa speram ca nu il vor lasa nepedepsit.

www.blogsport.ro

Dogville
17th March 2008, 21:30
Turneul Speranțelor adună la start jucători valoroși precum Vlad Bârnaure (2469), Costel Burnoiu (2435),

www.blogsport.ro

...Barnaure asta e un jucator umflat cu pompa.E impins de la spate de ma'sa care lucreza la Distrigaz (sau Apa Nova..tot un drac...:drak: :D ) si care sponsorizeaza multe turnee de sah....n-o sa faca nimic niciodata.....

Burnoiu e sahist :ok:...dar sa lase dracu' shpritzurile :ok:

Geografu
17th March 2008, 22:27
Asa e Dog , Burnoiu e tare bun , am avut norocul sa il vad si eu pe viu jucand cateva meciuri ! :ok:

Geografu
17th March 2008, 22:41
Gari Kasparov va reveni la tabla de sah

Fostul campion mondial Gari Kasparov, care s-a retras cu patru ani în urmă din activitatea competițională, va reveni într-o sală de șah, mai precis la un simultan pe care îl va susține la Ajaccio (Corsica) împotriva a 20 de șahiști din această provincie franceză. Kasparov va susține și o conferință de presă la Palatul Congreselor.

Rompress

Ce bucurie pentru marii fani ai lui Garry printre care ma numar si eu ! /OLE/

Geografu
17th March 2008, 22:44
După 5 runde, în turneul internațional feminin de șah de la Istanbul, pe primele locuri ale clasamentului se află Ecaterina Atalik (Turcia), Pia Cramling (Suedia) și Hou Yifan (China), fiecare cu patru puncte, urmate de Xue Zhao (China), 3,5 puncte, și Irina Krush (SUA), 2,5 puncte, etc. Turneul se dispută în nouă runde, 90 de minute pentru 40 de mutări, și se va încheia pe 21 martie.

Rompress

Geografu
17th March 2008, 22:45
În prima rundă a turneului de șah Amber de la Nisa, turneu care combină șahul rapid cu șahul a l'aveugle (șahul orb), campionul mondial, indianul Anand, l-a învins cu piesele negre la șahul rapid pe fostul campion Vladimir Kramnik, în timp ce partidele Leko - Topalov și Morozevici - Mamediarov s-au terminat remiză. În șahul orb, Topalov a câștigat în fața lui Leko, Ivanciuk l-a învins cu negrele pe Carlsen, iar Anand a remizat cu Kramnik.

Rompress

Geografu
18th March 2008, 18:19
În runda a 3-a a turneului de șah "Memorialul Victor Ciocâltea" de la București, Daniel Baratosi l-a învins cu piesele albe pe Misa Pap, Andrei Muraru a câștigat la Cristian Chirilă, în timp ce partidele Vasile Sănduleasc - Oleg Romanișin și Thomas Roussel - Vadim Șișkin s-au terminat remiză.

În turneul secundar, Victor Agafi l-a învins pe Lucian Cârmaciu, Ioana Păduraru a pierdut cu albele la bulgarul Gheorghi Filev. A fost consemnată remiza în partidele Tiberiu Georgescu - Vlad Barnaure, Nicolae Burnoiu - Lucian Miron și Kiril Badev - Alexander Ogleznev.

Cele două turnee se dispută în formula 90 de minute pentru 40 de mutări și se vor încheia pe 23 martie.

www.asport.ro

Geografu
23rd March 2008, 23:36
Sah: Memorialul Victor Ciocaltea

În turneul internațional de șah ''Memorialul Victor Ciocâltea'', care se desfășoară la Sala Clubului RATB din str. Lipscani nr. 21, după patru runde, în clasament conduce marele maestru român Constantin Lupulescu - 3,5 puncte, urmat de Oleg Romanișin (Ucraina) și Andrei Murariu (România), fiecare cu 2,5 puncte.
În runda a 4-a, Lupulescu l-a învins pe Valentin Răceanu, iar partidele Romanișin-Murariu, Roussel-Sănduleac, Chirilă-Baratosi, Szabo-Șișkin s-au terminat remiză.

În runda a 4-a a turneului secundar rezervat șahiștilor tineri, bulgarul Kiril Badev l-a învins cu piesele negre pe Nicolae Burnoiu, Gheorghi Filev a câștigat la Victor Agafi, în timp ce partidele Tiberiu Georgescu-Lucian Miron și Lucian Cârmaciu-Vlad Barnaure s-au încheiat remiză.

Cele două turnee se dispută în formula 40 de mutări în 90 de minute și se vor încheia pe 23 martie.

Rompress

Geografu
23rd March 2008, 23:37
Memorialul de sah Victor Ciocaltea

În runda a 6-a a turneului internațional de șah ''Memorialul Victor Cocâltea'' de la București, Constantin Lupulescu a câștigat la Vasile Sănduleac, Thomas Rousser l-a învins pe Daniel Baratosi, Valentin Răceanu a pierdut la Vadim Șișkin. S-au terminat remiză partidele Vlad Jianu-Cristian Chirilă și Oleg Romanișin-Mișa Pap.
În clasament se menține lider Constantin Lupulescu - 4 puncte, urmat de Vlad Jianu și Vadim Șișkin (Ucraina) - 3,5 puncte fiecare.

În turneul secundar, Tiberiu Georgescu a câștigat la Ioana Păduraru, în timp ce partidele Vlad Barnaure-Gheorghi Filev, Lucian Cârmaciu-Aleksandr Oblesnev și Lucian Miron-Kiril Badev s-au încheiat remisă. Lider al clasamentului este Tiberiu Georgescu - 4,5 puncte.

Cele două turnee se vor încheia pe 23 martie. În turneul principal, cu 12 participanți, se vor juca sâmbătă două runde.

Rompress

Geografu
23rd March 2008, 23:38
Cu o rundă înainte de încheierea turneului internațional feminin de șah de la Istanbul, în clasament conduce Yifan Hou /China/ cu 6,5 puncte, urmată de Pia Cramling /Suedia/ - 5,5 puncte, Ecaterina Atalik /Turcia/ - 5 puncte, Xue Zhao /China/ - 4,5 puncte, Lela Jakașișvili /Georgia/ - 4 puncte, Harika Dronavali /India/ - 3,5 puncte, Irina Krush /SUA/ și Chen Zhu /China/ - fiecare cu 3 puncte, Yildiz Cemre /Turcia/ și Anna Ușenina /Ucraina/ - fiecare cu 2,5 puncte.
Turneul se dispută în formula 40 de mutări în 90 de minute și se va încheia pe 21 martie.

Rompress

Geografu
23rd March 2008, 23:38
După patru runde, în turneul de șah de la Nisa, combinație de șah rapid cu șah a l'aveugle /șah orb/, pe primele locuri ale clasamentului se află fostul campion mondial bulgarul Topalov, armeanul Aronian, ucraineanul Ivanciuk, fiecare cu 5 puncte, urmați de campionul mondial en titre indianul Anand - 4,5 puncte, marii maeștri Leko, Carlsen și Kramnik - fiecare cu 4 puncte.

La șahul rapid conduce Aronian, iar la șahul a l'aveugle, Kramnik și Topalov.

Rompress

Geografu
23rd March 2008, 23:39
Sah: Memorialul Victor Ciocaltea

Turneul internațional de șah "Memorialul Victor Ciocâltea" a fost reluat după o zi de repaus cu runda a 7-a, în care Oleg Romanișin, principalul favorit, l-a învins cu piesele negre pe Cristian Chirilă.
Tot cu negrele, Gergely Szabo a câștigat la Daniel Baratosi, Vadim Șișkin a obținut victoria în partida cu Vlad Jianu, în timp ce Constantin Lupulescu a remizat cu Andrei Murariu.

În clasament, pe primele locuri se află Lupulescu (România), Șișkin (Ucraina), fiecare cu 4,5 pct, urmați de Romanișin și Szabo cu câte 4 pct.

Turneul cuprinde 11 runde și se va încheie pe 25 martie.

În turneul secundar conduce Kiril Badev (Bulgaria) cu 5,5 pct, urmat de Vlad Barnaure 5 pct etc. În runda a 7-a, Barnaure l-a învins pe bulgarul Ogleznev, iar Badev a câștigat la Ioana Păduraru, singura femeie participantă la acest turneu masculin.

Rompress

Geografu
24th March 2008, 15:26
Sah: Memorialul Victor Ciocaltea

În turneul internațional de șah ''Memorialul Victor Ciocâltea'', cu două runde înainte de încheierea competiției, în clasament conduce marele maestru român Constantin Lupulescu - 6 puncte, urmat de Oleg Romanișin și Vadim Șișkin (ambii Ucraina), fiecare cu 5,5 puncte.
În runda a 9-a, Romanișin l-a învins pe canadianul Roussel, Baratosi a câștigat la Răceanu. Chirilă a obținut victoria în partida cu Szabo. A fost consemnată remiza în partidele Pap - Lupulescu, Sănduleac - Jianu, Murariu - Șișkin.

Turneul se dispută cu 12 participanți, în 11 runde, și se va încheia pe 25 martie.

Rompress

Geografu
25th March 2008, 13:00
Sah: Memorialul Victor Ciocaltea

În runda a 10-a, penultima, a turneului internațional de șah "Memorialul Victor Ciocâltea", de la București, marele maestru ucrainean Vadim Șișkin l-a învins cu piesele albe pe Daniel Baratosi, în timp ce partidele Jianu-Roussel, Szabo-Romanișin, Lupulescu-Chirilă, Sănduleac-Morariu s-au terminat remiză.
În clasament, pe primele locuri se află Șișkin (Ucraina) și Lupulescu (România) cu 6,5 pct fiecare, urmați de Romanișin (Ucraina) 6 pct.

Rompress

Geografu
25th March 2008, 13:00
În turneul Ambers, de la Nisa, combinație între șahul rapid și șahul a "l'aveugle" (șah orb), după șapte runde în clasament conduce marele maestru armean Aronian, urmat de campionul mondial Anand și norvegianul Carlsen. Aronian l-a învins pe Anand la șahul orb și a remizat cu acesta la șahul rapid. Carlsen l-a învins pe azerul Mamediarov în ambele formule de joc.

Rompress

Geografu
25th March 2008, 20:36
Sah: Memorialul Victor Ciocaltea la final

Cea de-a 25-a ediție a turneului internațional de șah Memorialul Victor Ciocâltea, desfășurat în Sala Clubului RATB din Strada Lipscani nr.21 s-a încheiat cu victoria marelui maestru ucrainean Vadim Șișkin, care a totalizat 7,5 puncte din 11 posibile.
El a fost urmat în clasamentul final de Constantin Lupulescu (România) 7 puncte, Oleg Rominișin (Ucraina) 6,5 puncte, Thomas Roussel (Canada) și Szabo Gergely (România), fiecare cu 6 puncte, etc.

Turneul s-a disputat cu 12 participanți, 11 runde, în formula 90 de minute pentru 40 de mutări.

Rompress

Geografu
26th March 2008, 15:21
Sah: Turneul din Ungaria

În localitatea Heviz, din Ungaria, se desfășoară în aceste zile un turneu internațional pentru mari maeștri pentru 6 participanți, partide tur/retur, cu 10 runde.
După 7 runde, în clasament conduce Zoltan Almasi, Ungaria, cu 4 puncte, urmat de Liviu Dieter Nisipeanu (România) și Arkadij Naidsitsch (Germania) cu 3,5 puncte fiecare, Csaba Balog, Ungaria, 3 puncte, Victor Mihalevschi (Israel) și Francisco Vallejo (Spania) cu câte 2 puncte.

Nisipieanu a câștigat la Naidsitsch și Mihalevschi, a remizat cu Balog, Almasi și Vallejo.

Rompress

Geografu
27th March 2008, 14:07
În turneul internațional de șah de la Heviz (Ungaria), după șapte runde în clasament conduce Arkadij Naiditsch (Germania) cu 4,5 puncte, urmat de Liviu Dieter Nisipeanu (România) și Zoltan Almasi (Ungaria) - cu câte 4 puncte, Csaba Balogh (Ungaria) - 3,5 puncte etc.
În runda a 7-a, Naiditsch l-a învins cu piesele negre pe Almasi, în timp ce partidele Balogh - Nisipeanu și Vallejo - Mihalveski s-au terminat remiză.

Turneul se dispută cu șase participanți, partide tur-retur, 10 runde.

Rompress

Geografu
27th March 2008, 14:07
Turneul internațional feminin de șah de la Stockholm a fost câștigat de maestra Ana Muziciuk (Slovenia) cu 7 puncte, urmată de Kukașvili (Georgia) - 7 puncte (coeficient Buholz inferior). Mihaela Sandu (România) a acumulat 4,5 puncte.

Turneul, cu peste 120 de participante, s-a disputat în sistem elvețian, 9 runde.

Rompress

Geografu
27th March 2008, 14:08
Sâmbătă 22 și duminică 23 martie, la sala RATB din București s-a disputat concursul de șah rapid din cadrul Memorialului Victor Ciocâltea. Competiția a fost câtigată de Costel Burnoiu (2435) cu 6 puncte din 7 posibile, la egalitate cu maestrul Emil Pessi (2274).

Zilele frumoase ale ultimului week-end au atras în centrul vechi al Bucureștiului peste 40 de amatori (sau profesioniști :grin: ) de șah, care s-au distrat, au socializat și … au jucat șah.

Anunțul unui concurs de șah rapid, în această perioadă “de secetă” competițională pentru București, a prins extraordinar. Îmbucurător este faptul că la acest eveniment au participat numeroși jucători neclasificați, iar aceștia s-au simțit excelent pe parcursul întrecerii.

Maestrul Costel Burnoiu (2435) a câștigat turneul cu 6 puncte din șapte runde, fiind urmat în clasament, la egalitate de puncte de Emil Pessi (2274). Pe locurile trei și patru s-au clasat, cu câte 5,5 puncte, Nicolae Dragomir (2090) și Flavius Mihailiuc (1987).

www.blogsport.ro

Geografu
28th March 2008, 15:14
În turneul internațional de șah de la Heviz (Ungaria) după opt runde pe primele locuri ale clasamentului se află se află Liviu Dieter Nisipeanu (România), Arkadij Naiditsch (Germania), Zoltan Almasi (Ungaria), fiecare cu 4,5 puncte, și de Csaba Balogh (Ungaria), 4 puncte.
În runda a opta, spaniolul Vallejo a câștigat la Naiditsch, iar partidele Nisipeanu - Almasi și Mihalevski - Balogh s-au terminat remiză. Turneul se dispută cu șase participanți, partide tur-retur, zece runde.

Rompress

Geografu
28th March 2008, 15:14
În turneul de șah Amber de la Nisa, combinație de șah rapid cu șah ''a l'aveugle'' (șah orb), după zece runde, în clasament conduce marele maestru armean Levon Aronian, cu 13,5 puncte, urmat de Kramnik, Carlsen, Leko, Topalov, cu 11 puncte, Ivanciuk, Anand, Morozevici, 10 puncte, etc.

Turneul dotat cu premii de 250.000 de dolari se desfășoară în memoria olandezului Max Euwe, care a fost campion mondial în perioada 1935-1937.

Rompress

Geografu
29th March 2008, 00:36
Yifan Hou (2527) a câștigat Turneul Internațional de la Istanbul cu 7 puncte din nouă runde, la un punct distanță de ocupanta locului secund, experimentata mare maestră din Suedia, Pia Cramling (2524). Podiumul a fost încheiat de o altă chinezoaică, Zhao Xue (2517) cu 5,5 puncte.

Turneul sponsorizat de Iș Bank a avut un rezultat final de excepție, deoarece cea mai tânără dintre participante, marea maestră Yifan Hou (2527) în vârstă de numai 13 ani, a cucerit primul loc fără prea mari emoții, cu 7 puncte, lăsând în urmă nume grele ale șahului mondial feminin.

Șahul de pe meleagurile Marelui Zid produce în continuare sportivi de calitate. Cu toate acestea trebuie să avem tot timpul în vedere baza de selecție, deoarece acesta este un indicator important. Șahul este extrem de po****r în China, iar atenția de care se bucură acesta în rândul factorilor de decizie începe să dea roade.

De câțiva ani, China face senzație în competițiile pe echipe, iar sportivii din această țară încep să fie invitați prin super turnee. Ce argumente mai trebuie aduse în sprijinul afirmației: “China va avea un cuvânt greu de spus în șahul mondial!”.

Eferverscența economică a țării cu cea mai mare po****ție de pe Terra influențează tot mai multe activități, iar sportul își ia partea. Nu este o întâmplare că anul acesta Beijing-ul va găzdui Olimpiada, în ceea ce se anunță a fi un eveniment grandios a organizare și participare sportivă.

Revenind la turneul feminin de la Istanbul, trebuie evidențiată în mod special performanța lui Hou, care la o vârstă destul de fragedă dovedește o maturitate deosebită în joc și nervi de oțel.

Următorul ciclul al Campionatului Mondial de Șah Feminin se anunță a fi o afacere între sportivele din China, dacă Rusia nu va întreprinde ceva urgent.

De asemenea, a impresionat plăcut prestația suedezei Pia Cramling (2524), jucătoare ce domina arena șahului feminin în anii ‘80, și care acum servește ca exemplu de longevitate și profesionalism pentru mai tinerele ei adversare.

Pia a ocupat în final locul secund cu 6 puncte, înregistrând o singură înfrângere. Ce prestație!

Cu astfel de evenimente șahul devine mai apropiat de publicul său, iar turcii își construiesc reputația de a fi unii dintre cei mai ospitalieri organizatori de competiții șahiste.

Cine putea măcar bănui, în urmă cu câțiva ani, că Turcia va deveni o zonă atât de importantă pentru șahul mondial? Nimeni.

A fost suficient să apară câțiva antreprenori de succes pentru ca șahul de pe malurile Bosforului să înflorească.

Și până la urmă … nu e așa mare distanța față de București, poate că ideile bune se transmit și va “răsări” în curând pe plaiurile mioritice un entuziast precum Ali Nihat, creierul operațiunilor din lumea șahului turc …

www.blosport.ro

Geografu
29th March 2008, 17:34
Sah si mat la Palatul Culturii din Iasi

În perioada 29 martie – 6 aprilie, în sala Henry Coandă de la Palatul Culturii din Iași vor avea loc finalele Campionatelor Naționale de șah la juniori I și tineret, pentru categoriile de vârstă 18 si 20 ani, la fete și băieți.
După cum ne-a informat Vasile Manole, președintele Asociației Județene de Șah Iași și antrenor la CS Politehnica Iași, la competiția moldavă vor participa 59 de sportivi de la 30 cluburi din țară. Se vor desfășura 4 finale la șah practic (în perioada 29 martie – 4 aprilie), apoi vor fi finalele la dezlegări probleme de șah (4 aprilie), șah rapid (5 aprilie, cu 25 minute timp de gândire pentru fiecare sportiv) și șah blitz (6 aprilie, cu 5 minute pentru fiecare partidă). Sunt puse în joc 48 medalii pentru care luptă și 6 sportivii ai secției de șah CS Politehnica-Cotnari Iași.

www.********.ro

Geografu
31st March 2008, 11:11
În fiecare an, cei mai prolifici jucători de șah din lume sunt invitați la Turneul Melody Amber. Aici participanții se confruntă în competiții derulate în paralel, una de „șah orb” și alta de „șah rapid”. Evenimentul din acest an a fost dotat cu premii în valoare de 216.000 euro. Ediția din acest an a fost câștigată de armenaul Levon Aronian (2739), în fața lui Viswanathan Anand (2799) și Vladimir Kramnik (2799).

Șah de lux

Chiar și în luna aprilie, sudul Franței este mai mult decât prietenos cu turiștii săi, întâmpinându-i cu mult soare și temperaturi de15 grade.

Dacă mai adăugăm și calitatea serviciilor prestate în cea mai exclusivistă regiune turistică din Hexagon, Coasta de Azur, avem tabloul perfect al unei vacanțe.

În aceste condiții, la Nice, s-a derulat ediția 2008 a unui eveniment devenit tradițional în lumea șahului, Turneul Amber Melody.

Competiția este structurată pe două secțiuni, una de șah orb și alta de șah rapid.

Clasamentul final se obține din însumarea punctelor onținute de participanți în fiecare din cele două secțiuni.

Fondul de premiere generos, aproximativ 216.000 euro, cumulat cu posibilitatea de a petrece două săptămâni într-o stațiune de lux pe țărmul Mediteranei, atrage an de an cei mai prolifici combatanți din șahul mondial.

Participarea la o astfel de competiție este extrem de benefică pentru sportivi și din punct de vedere mediatic, deoarece aici ai asigurată o expunere bună, și te poți poziționa în percepția organizatorilor de turnee, ca făcând parte din lumea bună a șahului.

Anul acesta, la Nice, au fost invitați 12 șahiști de top, dintre care nu au lipsit campionul mondial Viswanathan Anand (2799) și egalul său în fruntea listei ELO, rusul Vladimir Kramnik (2799).

După disputarea a 22 partide, 11 de șah orb și 11 de șah rapid, în clasamentul combinat a triumfat armeanul Levon Aronian (2739) cu 14 puncte, urmat în clasament la egaitate cu câte 12 puncte de Vladimir Kramnik (2799), Peter Leko (2753), Veselin Topalov (2780) și Magnus Carlsen (2733).

Anand a încheiat competiția pe locul șapte cu 11 puncte, după evoluție extrem de neconvingătoare la șah rapid, unde a acumulat numai 5 puncte din 11 partide.

Secțiunea de șah orb a fost foarte echilibrată. În fruntea clasamentului parțial s-au aflat patru jucători cu câte 6,5 puncte din 11 partide, Vladimir Kramnik (2799), Levon Aronian (2739), Veselin Topalov (2780) și Alexander Morozevich (2765).

Diferența a făcut-o șahul rapid, unde Aronian și-a spulberat concurența acumulând 8 puncte din 11 runde și înregistrând o performanță elo 2924 (!!). În urma sa la 1,5 puncte distanță s-a clasat Vassily Ivanchuk (2751). Chuckie putea obține mai mult dacă nu pierdea inexplicabil în fața ultimului clasat, Loek Van Wely (2681).

www.blogsport.ro

Geografu
2nd April 2008, 13:09
Campionatele Nationale de sah pentru juniori

În aceste zile se desfășoară la Iași Campionatele Naționale de șah pentru juniori. După 3 runde, la categoria 18 ani, pe primele locuri se află Iulian Turcu, Vlad Marincaș, Virgil Nemeș, Gabriel Duca, Tudor Sfîrlog, fiecare cu 3 puncte, urmați de Cristian Chirilă, campion mondial de juniori 16 ani, cu 2,5 pct.
În turneul feminin, conduce Teodora Trăistaru cu 3 pct, urmată de Teodora Vasile - 2,5 pct și Mariana Chiriță - 2 pct.

La juniori 20 ani, liderii clasamentului sunt Daniel Baratosi și Tiberiu Georgescu, fiecare cu 2,5 pct.

Rompress

Geografu
2nd April 2008, 13:10
Fostul campion mondial de șah Vladimir Kramnik va susține săptămâna aceasta un simultan având ca adversari pe marea maestră franceză Marie Sebag (21 ani) și pe marele maestru olandez Jan Werle (24 ani). Simultanul va avea loc în orașul olandez Enschede și va fi transmis în premieră mondială pe sistemul internet Foidos, permițând amatorilor de șah să urmărească în direct fiecare mutare, comentariile marilor maeștri și analiza efectuată de calculatoare. Timpul de gândire este de 90 de minute pentru 40 de mutări.

Rompress

Geografu
2nd April 2008, 18:01
1 Anand, Viswanathan g IND 2803
2 Kramnik, Vladimir g RUS 2788
3 Morozevich, Alexander g RUS 2774
4 Topalov, Veselin g BUL 2767
5 Carlsen, Magnus g NOR 2765
6 Aronian, Levon g ARM 2763
7 Mamedyarov, Shakhriyar g AZE 2752
8 Radjabov, Teimour g AZE 2751
9 Svidler, Peter g RUS 2746
10 Leko, Peter g HUN 2741
11 Ivanchuk, Vassily g UKR 2740
12 Shirov, Alexei g ESP 2740
13 Karjakin, Sergey g UKR 2732
14 Adams, Michael g ENG 2729
15 Kamsky, Gata g USA 2726
16 Gelfand, Boris g ISR 2723
17 Ponomariov, Ruslan g UKR 2719
18 Grischuk, Alexander g RUS 2716
19 Jakovenko, Dmitry g RUS 2711
20 Alekseev, Evgeny g RUS 2711
21 Polgar, Judit g HUN 2709
22 Bu, Xiangzhi g CHN 2708
23 Bacrot, Etienne g FRA 2705
24 Ni, Hua g CHN 2703
25 Movsesian, Sergei g SVK 2695
26 Dominguez Perez, Lenier g CUB 2695
27 Cheparinov, Ivan g BUL 2695
28 Rublevsky, Sergei g RUS 2695
29 Sokolov, Ivan g NED 2690
30 Milov, Vadim g SUI 2690
31 Wang, Yue g CHN 2689
32 Malakhov, Vladimir g RUS 2689
33 Eljanov, Pavel g UKR 2687
34 Nakamura, Hikaru g USA 2686
35 Wang, Hao g CHN 2684
36 Inarkiev, Ernesto g RUS 2684
37 Volokitin, Andrei g UKR 2684
38 Vallejo Pons, Francisco g ESP 2684
39 Nisipeanu, Liviu-Dieter g ROU 2684
40 Kasimdzhanov, Rustam g UZB 2681
41 Harikrishna, P. g IND 2679
42 Gashimov, Vugar g AZE 2679
43 Sasikiran, Krishnan g IND 2679
44 Bareev, Evgeny g RUS 2677
45 Van Wely, Loek g NED 2676
46 Nikolic, Predrag g BIH 2674
47 Almasi, Zoltan g HUN 2674
48 Zvjaginsev, Vadim g RUS 2674
49 Akopian, Vladimir g ARM 2673
50 Navara, David g CZE 2672
51 Fedorchuk, Sergey A. g UKR 2671
52 Motylev, Alexander g RUS 2666
53 Bologan, Viktor g MDA 2665
54 Georgiev, Kiril g BUL 2665
55 Timofeev, Artyom g RUS 2664
56 Onischuk, Alexander g USA 2664
57 Efimenko, Zahar g UKR 2660
58 Short, Nigel D g ENG 2660
59 Roiz, Michael g ISR 2659
60 Jobava, Baadur g GEO 2658
61 Tomashevsky, Evgeny g RUS 2658
62 Dreev, Alexey g RUS 2657
63 Lautier, Joel g FRA 2657
64 Tkachiev, Vladislav g FRA 2657
65 Fressinet, Laurent g FRA 2656
66 Karpov, Anatoly g RUS 2655
67 Korneev, Oleg g RUS 2651
68 Predojevic, Borki g BIH 2651
69 Moiseenko, Alexander g UKR 2650
70 Areshchenko, Alexander g UKR 2650
71 Postny, Evgeny g ISR 2649
72 Sakaev, Konstantin g RUS 2649
73 Ivanisevic, Ivan g SRB 2649
74 Baklan, Vladimir g UKR 2647
75 Afromeev, Vladimir f RUS 2646
76 Socko, Bartosz g POL 2644
77 Sargissian, Gabriel g ARM 2643
78 Miroshnichenko, Evgenij g UKR 2642
79 Beliavsky, Alexander G g SLO 2641
80 Fridman, Daniel g GER 2640
81 Zhang, Pengxiang g CHN 2640
82 Delchev, Aleksander g BUL 2639
83 Riazantsev, Alexander g RUS 2638
84 Mchedlishvili, Mikheil g GEO 2635
85 Tiviakov, Sergei g NED 2634
86 Nepomniachtchi, Ian g RUS 2634
87 Shabalov, Alexander g USA 2633
88 Landa, Konstantin g RUS 2633
89 Volkov, Sergey g RUS 2633
90 Avrukh, Boris g ISR 2632
91 Vachier-Lagrave, Maxime g FRA 2632
92 Asrian, Karen g ARM 2630
93 Sutovsky, Emil g ISR 2630
94 Smirin, Ilia g ISR 2630
95 Solak, Dragan g SRB 2630
96 Seirawan, Yasser g USA 2630
97 Tregubov, Pavel V. g RUS 2629
98 Nielsen, Peter Heine g DEN 2629
99 Sadvakasov, Darmen g KAZ 2629
100 Khalifman, Alexander g RUS 2628
101 Istratescu, Andrei g ROU 2628

Aceasta este noua lista ELO afisata pe 1 aprilie 2008.
Reusim in continuare sa avem 2 romani printre cei mai buni sahisti din lume , Liviu Nisipeanu locul 39 si Andrei Istratescu , 101.
Ca o schimbare marcanta locul 1 apartine acum unui singur om , nu ca pana acum cand si Anand si Krammnik aveau 2799 ELO si erau pe prima opozitie.
De ieri Anand are 2803 si este cel mai bun sahist al globului , el detinand si titlul de campion mondial.

Geografu
4th April 2008, 00:00
Dieter Nisipeanu (2684) a fost invitat să participe în perioada 18 - 28 martie la un Turneu Internațional găzduit de Hotel Palace din Heviz (Ungaria). Campionul român a avut o prestație bună, terminând competiția cu 5,5 puncte din 10 partide, la egalitate cu ocupantul locului 1.

În această localitate, Heviz, Hotelul Palace, a organizat un festival șahist, în perioada 18 - 28 martie, compus din două secțiuni. Un concurs Open, pentru marea masă a pasionaților de șah, și un turneu de mari maeștri, la care au fost invitați șase sportivi din elita șahului mondial.

Printre aceștia s-a aflat și Dieter Nisipeanu (2684), care datorită coeficientului său elo era principalul favorit al competiției.

Alături de campionul român, au mai fost invitați Francisco Vallejo Pons (2675), Zoltan Almasi (2667), Arkadij Naiditsch (2638), Viktor Mikhalevski (2632), Csaba Balogh (2575).

Competiția s-a derulat pe parcursul a zece runde, în sistem turneu, jucându-se tur-retur.

După încheierea ultimei runde, patru jucători s-au aflat la egalitate de puncte, 5,5 fiind folosite criterii de departajare pentru stabilirea clasamentului final.

Astfel, primul loc a fost ocupat de Csaba Balogh (2575), urmat de Arkadij Naiditsch (2638), Dieter Nisipeanu (2684) și Zoltan Almasi (2667).

Dieter își confirmă clasa

După un început ezitant, în care a pierdut partida disputată în compania coechipierului să de la OSC Baden Baden, Arkadij Naiditsch (2638), Dieter a revenit în forță iar în rundele 5 și 6 a marcat două victorii destul de clare, în fața lui Viktor Mikhalevski (2632) și în revanșa contra lui Naiditsch.

Având +1 (diferența dintre victorii și înfrîngeri), Dieter nu a mai forțat peste limită, terminând competiția cu patru remize.

Rezultatul așteptat pentru român, corespunzător coeficientului elo, era de 5,62 puncte, ceea ce înseamnă că realizat cu 0,12 puncte mai puțin decât ar fi trebuit, pentru a nu pierde din coeficient. Această diferență se traduce printr-o variație de -1 punct elo :grin: … Dacă ar fi remizat partida din prima rundă, acum vorbeam de un +2 sau +3 la coeficientul elo …

Acesta este șahul la nivel înalt. trebuie să muncești mult pentru fiecare punct din coeficientul elo.

www.blogsport.ro

Geografu
4th April 2008, 12:26
Sâmbătă, pe 5 aprilie, între orele 16.00 și 18.00 va avea loc în Sala Mare a Primăriei ieșene un meci de șah, la 15 mese, între echipele orașelor înfrățite Iași și Chișinău. Acest meci se desfășoară sub patronajul Primăriei Iași, Primăriei Chișinău, Universității Tehnice "Gheorghe Asachi" Iași și a Universității "Ulim" din Chișinău.

Componența echipei de șah a Iașului este următoarea:

1. Constantin Neculau - viceprimar Iași; 2. Radu Botez - consilier local; 3. Romeo Olteanu - consilier local; 4. Ovidiu Virgil Stadoleanu - consilier local; 5. Mircea Radu Iacoban – scriitor; 6. Adrian Dima – acad. prof. dr. ing. la Universitatea Tehnică "Gh. Asachi" Iași; 7. Cornel Burlacu - conf. dr. ing. la Universitatea Tehnică "Gh. Asachi" Iași; 8. Gheorghe Bădărău - conf. dr. ing. la Universitatea Tehnică "Gh. Asachi" Iași; 9. Vasile Manole – șef lucrări ing. la Universitatea Tehnică "Gh. Asachi" Iași și antrenor emerit de șah la CS Politehnica Iași; 10. George Heisu – ziarist sportiv; 11. Bogdan Burlacu – student și șahist la CS Poli Iași; 12. Ștefan Pârlog – student și șahist la CS Poli Iași; 13. Bogdan Taras – student și șahist la CS Poli Iași; 14. Dan Rucsandescu – student și șahist la CS Poli Iași; 15. Călin Gheorghiu – elev și șahist la CS Poli Iași.

La meciul dintre Iași și Chișinău, orașe aflate în dreapta și stânga Prutului, va fi prezent și Ionuț Dobrănăuțeanu, președintele Federației Române de Șah, aflat în străvechea capitală a Moldovei și pentru a premia sportivii de la finalele Campionatelor Naționale de șah pentru 18 și 20 ani (feminin și masculin), competiție ce se desfășoară la Palatul Culturii din Iași până duminică, 6 aprilie, ora 12.00. După meciul de șah de sâmbătă va urma și un meci de fotbal între echipele studentești ale celor două universități, din Iași și Chișinău.

www.********.ro

Le uram succes iesenilor nostrii ! :ok:

Geografu
4th April 2008, 12:27
Campionatele nationale de sah

În turneul masculin din cadrul Campionatelor naționale de șah pentru juniori 18 ani ce se desfășoară la Iași, după șapte runde, pe primele locuri ale clasamentului se află Cristian Chirilă, campionul mondial de juniori 16 ani, Teodor Anton și Bogdan Posedaru, fiecare cu 5 puncte, urmați de Tudor Sfârlog, 4,5 puncte.
În turneul feminin, în clasament conduc Teodora Trăistaru și Ramona Uță, cu câte 5,5 puncte, urmate de Teodora Vasile - 5 puncte, Marina Chiriță 4,5 puncte, etc.

În turneul juniorilor de 20 de ani, după patru runde se menține lider Daniel Baratosi, cu 3,5 puncte, urmat de Tiberiu Georgescu, 3 puncte, și Bogdan Gârbea, 2,5 puncte.

Campionatele se dispută în sistem elvețian, 40 de mutări în 90 de minute, 9 runde, și se vor încheia în data de 6 aprilie.

Rompress

Geografu
5th April 2008, 13:34
Campionul mondial Ioan Cristian Chirila, in afara podiumului la Iasi

Vineri seară, pe 4 aprilie, s-au încheiat la Palatul Culturii din Iași finalele Campionatelor Naționale de șah practic pentru juniorii de 18 și 20 ani, la feminin și masculin. Marea surpriză s-a consumat la turneul juniorilor de 18 ani, acolo unde campionul mondial en-titre la categoria 16 ani (titlu obținut în noiembrie anul trecut în Antalya - Turcia), bucureșteanul Ioan Cristian Chirilă, s-a clasat doar pe locul 9, din 22 de participanți.
Medaliile competiției au fost cucerite de tinerii șahiști din Timișoara, Iași, București, Târgu Mureș, Oradea, Otopeni, Buzău și Alba Iulia, podiumurile celor patru turnee fiind următoarele:
- Feminin (20 ani):
1. Sabina Foișor (CSȘ nr. 1 Timișoara) - 6.5 pct: 2. Paula Crăciun (CSȘ nr. 1 Timișoara) – 5.0 pct; 3. Iozefina Păuleț (Politehnica-CFR-Cotnari Iași) – 4.5 pct.
- Masculin (20 ani):
1. Tiberiu Georgescu (Clubul Central de Șah București) - 8.5 pct; 2. Daniel Baratosi (CSȘ Tg. Mureș) - 7.5 pct; 3. Victor Ocnărescu (Clubul Central de Șah București) - 5.5 pct.
- Feminin (18 ani):
1. Teodora Trăistaru (Medicina Timișoara) - 7.5 pct; 2. Adeline Ramona Uță (CSȘ nr. 1 Timișoara) - 6.5 pct; 3-5. Maria Eugenia Ursente (CSU Agora CS Oradea), Teodora Vasile (CS Otopeni) și Andra Marina Chiriță (Apa Nova București) – 6.0 pct;
- Masculin (18 ani):
1. Bogdan Posedaru (Voința Buzău) – 7.0 pct; 2. Teodor Anton (CSȘ Tg. Mureș) - 6.5 pct; 3-4. Tudor Vlad Sfârlog (Clubul Municipal de Șah Alba Iulia) și Nemes, Silviu Virgil Nemeș (CSȘ nr.1 Timișoara) – 6 pct... 9. Ioan Cristian Chirilă (maestru internațional, Clubul Central de Șah București, campion mondial en-titre) – 5.0 pct.
Competiția de la Iași se încheie duminică după-amiază, după ce se vor finaliza turneele de dezlegări probleme de șah, șah rapid și șah blitz.

Rompress

Geografu
6th April 2008, 21:55
Campionatele nationale de sah juniori la final

Campionatele naționale de șah pentru juniori desfășurate la Iași s-au încheiat cu rezultatele scontate.
În turneul feminin 18 ani, pe primul loc s-a situat Teodora Trăistaru - 7.5 puncte, urmată de Ramona Uță - 6.5 p și Eugenia Ursente - 6 p. La masculin 18 ani, titlul de campion i-a revenit lui Bogdan Posedaru - 7 puncte, urmat de Teodor Anton - 6.5 p și Teodor Sfârlog - 6 puncte.

În competiția rezervată juniorilor de 20 de ani a terminat învingător Tiberiu Georgescu - 8.5 p, urmat de Daniel Baratosi - 7.5 p și Victor Ocnărescu - 5.5.

Campionatele s-au disputat în sistem elvețian, 9 runde, cu timp de gândire 90 de minute pentru 40 de mutări.

Rompress

Geografu
7th April 2008, 15:37
Ioan Cristian Chirila revine pe firmament

Campionatele Naționale de șah pentru juniorii de 18 și 20 ani s-au încheiat duminică după-amiază la Palatul Culturii din Iași, cu ultimele trei probe de concurs, dezlegări probleme de șah, șah rapid și șah blitz.
După ce în turneul de șah practic, campionul mondial Ioan Cristian Chirilă s-a clasat doar pe locul 9, ratând astfel o medalie, el a renăscut pe tabla celor 64 de pătrățele în celelalte turnee menționate, devenind campion național la dezlegări probleme de șah, șah rapid și șah blitz, deci cucerind trei medalii de aur din tot atâtea posibile. Locurile pe podium din ultimele trei concursuri au revenit sportivilor din București, Craiova, Tg. Mureș, Otopeni, Buzău, Timișoara, Brașov, Iași, Alba Iulia, Reșița, Vaslui, Ploiești, după cum urmează:

DEZLEGĂRI PROBLEME DE ȘAH:
- Masculin (18 ani):
1. Ioan Cristian Chirilă (Clubul Central de Șah București) – 15.0 pct (80 minute timp de gândire); 2. Barbu Alexandru Nițelea (Clubul Central de Șah București) – 14.5 pct (88 minute); 3. Iulian Turcu (ACS Șah Apa Nova București) – 14.0 pct (90 minute);
- Masculin (20 ani):
1. Mihai Preda (CSM Craiova) – 24.0 pct (87 minute); 2. Daniel Baratosi (CSȘ Tg. Mureș) – 22.5 pct (90 minute); 3. Victor Ocnărescu (Clubul Central de Șah București) – 22.0 pct (87 minute);
- Feminin (18 ani):
1. Teodora Vasile (CS Otopeni) – 12.0 pct (88 minute); 2. Mihaela Dodan (Voința Buzău) – 10.0 pct (67 minute); 3.Teodora Trăistaru (Medicina Timișoara) – 10.0 pct (78 minute);
- Feminin (20 ani):
1. Sabina Francesca Foișor (CSȘ 1 Timișoara) – 23.5 pct (90 minute); 2. Silvia Raluca Sgârcea (CSU Brașov) – 20.0 pct (90 minute); 3. Iozefina Păuleț (Poli-CFR-Cotnari Iași) – 16.5 pct (83 minute).

ȘAH RAPID (7 RUNDE):
- Masculin (18 ani):
1. Ioan Cristian Chirilă (Clubul Central de Șah București) – 6.0 pct; 2. Tudor Vlad Sfârlog (Clubul Municipal de Șah Alba Iulia) - 5.5 pct; 3. Silviu Virgil Nemeș (CSȘ 1 Timișoara) – 5.0 pct;
- Masculin (20 ani):
1-2. Tiberiu Georgescu (Clubul Central de Șah București) și Dan Gheorghe Taras (Poli-Cotnari Iași) – 5.5 pct; 3-5. Sergiu Cozmolici (CS Muncitorul Reșița), Victor Ocnărescu (Clubul Central de Șah București) și Daniel Baratosi (CSȘ Tg. Mureș) - 4.5 pct;
- Feminin (18 ani):
1. Teodora Trăistaru (Medicina Timișoara) – 6.0 pct; 2-3. Teodora Vasile (CS Otopeni) și Adeline Ramona Uță (CSȘ 1 Timișoara) – 5.0 pct;
- Feminin (20 ani):
1. Sabina Francesca Foișor (CSȘ nr. 1 Timișoara) – 4.5 pct; 2. Silvia Raluca Sgârcea (CSU Brașov) – 3.5 pct; 3. Iozefina Păuleț (Poli-CFR-Cotnari Iași) – 3.5 pct.

ȘAH BLITZ (9 RUNDE):
- Masculin (18 ani):
1. Ioan Cristian Chirilă (Clubul Central de Șah București) – 7.0 pct; 2. Tudor Vlad Sfârlog (Clubul Municipal de Șah Alba Iulia) - 6.5 pct; 3. Teodor Anton (CSȘ Tg. Mureș) – 6.0 pct;
- Masculin (20 ani):
1. Daniel Baratosi (CSȘ Tg. Mureș) – 8.0 pct; 2. Tiberiu Georgescu (Clubul Central de Șah București) – 7.0 pct; 3-4. Răzvan Vasile Rebegea (CS Alone Tiger Vaslui) și Radu Gogulancea (CS Conpet Ploiești) – 6.0 pct;
- Feminin (18 ani):
1. Teodora Trăistaru (Medicina Timișoara) – 9.0 pct; 2-3. Adeline Ramona Uță (CSȘ 1 Timișoara) și Ana Margareta Dobre (Clubul Central de Șah București) - 6.5 pct;
- Feminin (20 ani):
1-2. Sabina Francesca Foișor (CSȘ 1 Timișoara) și Iozefina Păuleț (Poli-CFR-Cotnari Iași) – 6.5 pct; 3-4. Paula Crăciun (CSȘ 1 Timișoara) și Silvia Raluca Sgârcea (CSU Brașov) – 3.5 pct. În meci de baraj pentru medalia de aur, Foișor a învins-o pe Păuleț cu scorul de 2-0!
De remarcat comportarea excepțională în turneul de blitz a timișorencei Teodora Trăistaru, care a cucerit 9 puncte din tot atâtea posibile, caz unic la prezentele Campionate Naționale de la Iași.

www.********.ro

Geografu
8th April 2008, 17:10
Iozefina Paulet, vedeta sahului iesean

Sectia de șah Politehnica-Cotnari Iași a obtinut 5 medalii (2 de argint și 3 de bronz) și alte 3 locuri IV, 2 locuri V si 2 locuri VI la Finalele Campionatelor Nationale la șah pentru juniorii de 18 și 20 ani, care s-au desfășurat la Palatul Culturii din Iași. Performera sectiei ieșene de șah este Iozefina Păulet (Poli-CFR-Cotnari), care a obtinut 4 medalii la această competitie.
De asemenea, “Cupa Înfrătirii Iași-Chișinău” la șah, între echipele din Iași și Chișinău, la care au luat parte și câtiva componenti ai sectiei mai sus amintite și care s-a desfășurat în sala de consiliu a Primăriei ieșene a fost câștigată de moldovenii din dreapta Prutului cu scorul de 7.5 - 6.5, revanșa urmând a avea loc la Chișinău, în Capitala Republicii Moldova, în perioada următoare. Meciul de fotbal dintre cele două echipe ale Universitătii Tehnice “Gheorghe Asachi” Iași și Universitătii “Ulim” din Chișinău a fost câștigat tot de ieșeni, cu scorul cu 7-2.

Pentru șahiștii ieșeni, după cum ne declara antrenorul emerit Vasile Manole, urmează competitii importante la nivel national și international. La Voineasa, în perioada 11-20 aprilie, vor avea loc finalele Campionatelor Nationale pentru copii și juniori, la care Iașul va participa cu un număr de 50 sportivi și unde se speră cucerirea a cel putin 15 medalii nationale.

Apoi, în perioada 19 aprilie – 5 mai, ieșencele Iozefina Paulet și Smaranda Pădurariu vor participa la Campionatele Europene de șah pentru senioare din Plovdiv (Bulgaria).

În intervalul de timp 29 aprilie – 5 mai, 15 sportivi ai sectiei de șah Politehnica-Cotnari Iași vor participa la Campionatul Mondial de Amatori și la Campionatul European Școlar ce se vor desfășura la Halkidiki, în Grecia.
În zilele de 9 și 10 mai, la Iași se va organiza editia a III-a a concursului “Șahul în Cartiere”, competitie ce s-a bucurat anul trecut de o numeroasă participare (350 persoane) și care, în acest an, se va desfășura în 5 locatii: Parcul din Podu Roș, Parcul din cartierul Alexandru cel Bun (în fata cinematografului Dacia), Esplanada din cartierul Tătărași, Parcul Expozitiei – Copou și Iulius Mall. Finala acestui concurs po****r va avea loc pe 10 mai, în Piata Unirii.

www.********.ro

Geografu
9th April 2008, 14:55
În orașul mexican Merida se desfășoară un turneu internațional de șah, organizat de Asociația Ruy Lopez și de clubul Linex Magic.
După disputarea a trei runde, în clasament conduce marele maestru britanic Michael Adams cu 2,5 puncte, urmat de armeanul Gabriel Sarchizian, chinezul Zhang Pengxiang și italianul Fabiano Caruana, fiecare cu 2 puncte. Turneul se dispută în șapte runde, timp de gândire 90 de minute pentru 40 de mutări și se va încheia pe 13 aprilie. Fondul de premii este de 100.000 dolari.

Rompress

Geografu
9th April 2008, 14:55
Federația Română de Șah, în colaborare cu CS "Tinerii maeștri Jeco Centrocop" organizează în stațiunea Voineasa, județul Vâlcea, în perioada 11-20 aprilie, campionatele naționale de șah pentru cadeți și copii. Se vor disputa, de asemenea, turnee de șah rapid, blitz și dezlegări. Fondul de premii este de 10.000 lei.

Rompress

Geografu
13th April 2008, 17:37
Turneul de la Merida la final

Turneul internațional de șah festivalul "Ruy Lopez de Zafra", desfășurat la Merida (Spania), s-a încheiat cu victoria marelui maestru britanic Michael Adams cu 5,5 pct din 7 posibile, urmat în clasamentul final de armeanul Gabriel Sarkisian și chinezul Zhang Pengxiang, fiecare cu 5 pct, indianca Humpy Koneru - 4,5 pct etc.
Turneul s-a disputat în formula 90 de min. pentru 40 de mutări și a fost dotat cu premii de 100.000 dolari.

Rompress

Geografu
13th April 2008, 17:37
Turneul de la Oslo

În turneul internațional de șah de la Oslo, după 4 runde în clasament conduce Chanda Sandipan (India) cu 3,5 pct, urmat de Gregory Kaidanov (SUA) 3 pct, Kjetil Lie (Norvegia) 2,5 pct etc.
În runda a 4-a, Sandipan l-a învins pe Kjetil, iar Kaidanov a remizat cu Olstein.

Turneul se dispută cu 10 participanți, media ELO 2518, norma de mare maestru 5,5 pct. Fondul de premii este de 150.000 dolari.

Rompress

zonconel
14th April 2008, 12:24
Turneul de la Merida la final

Turneul internațional de șah festivalul "Ruy Lopez de Zafra", desfășurat la Merida (Spania), s-a încheiat cu victoria marelui maestru britanic Michael Adams cu 5,5 pct din 7 posibile, urmat în clasamentul final de armeanul Gabriel Sarkisian și chinezul Zhang Pengxiang, fiecare cu 5 pct, indianca Humpy Koneru - 4,5 pct etc.
Turneul s-a disputat în formula 90 de min. pentru 40 de mutări și a fost dotat cu premii de 100.000 dolari.

Rompress

Si totusi britanicul Michael Adams a fost urmat de chinezul Zhang Pengxiang cu 5 puncte, in timp ce armeanul Gabriel Sarkisian si indianca Humpy Koneru s-au clasat pe locurile trei si patru la egalitate de puncte - 4,5 puncte.

Geografu
15th April 2008, 15:46
Sah: Turneul din Norvegia

În turneul internațional de șah de la Oslo, pe primele locuri ale clasamentului se află Gregory Kaidanov (SUA) și Lie Kjetil (Norvegia), fiecare cu 4,5 pct, urmați de indianul Sandi Pan și grecul Kotronias cu câte 3,5 pct.
În runda a 6-a, Kaidanov a câștigat la Olstein, Kjetil a remizat cu Moskow, Kotronias l-a învins pe Macieja.

Turneul se dispută cu 10 participanți în 9 runde, are categoria ELO 2518 și este dotat cu premii de 150.000 dolari.

Rompress

Geografu
15th April 2008, 16:58
Finelele nationale juniori - sah 2008

* In localitate Voineasa au inceput finalele Campionatului national de sah pentru copii si juniori, editia 2008, categoria de varsta 8-16 ani.
* Finalele nationale de juniori sunt organizate de Federatia Romana de Sah si se desfasoara in perioada 11-20 aprilie in pitoreasca statiune valceana Voineasa.
* Finalele la copii si juniori se desfasoara pe 4 categorii distincte: sah practic, sah activ, sah rapid, dezlegari.
* Va prezentam mai jos linkuri catre paginile cu rezultate de la finalele de copii si juniori (favoritii sunt jucatorii cu cel mai bun rating din concurs):
* Categoria Baieti 8 ani: 79 participanti. Favorit: Mihnea Costachi - CM Sah Alba Iulia.
* Categoria Fete 8 ani: 29 jucatoare. Favorita: Copilu Codrut-Alexa.
* Categoria Baieti 10 ani: 104 participanti. Favorit: Toma Radu Crisitan, ELO 1894 - Dinamo Bucuresti.
* Categoria Fete 10 ani: 43 participante. Favorita: Herciu Ana-Maria, CIV 605.
* Categoria Baieti 12 ani: 85 participanti. Favorit: Bida Mihai-Cristian, CIV 952.
* Categoria fete 12 ani: 30 participante. Favorita: Visanescu Daria-Ioana, CIV 803.
* Categoria Baieti 14 ani: 45 participanti. Favorit: Horvat Dan-Sevastian, ELO 2115 - CS Sah Club Potaissa Turda.
* Categoria Fete 14 ani: 16 participante. Favorit: Foisor Mihaela-Veronica, ELO 2088.
* Categoria Baieti 16 ani: 21 participanti. Favorit: Dragomirescu Robin-Alexandru, ELO 2212 - CSS 1 Timisoara.
* Categoria Fete 16 ani: 13 participante. Favorita: Anusca Madalina-Maria, ELO 1971.

www.sah-online.com

Geografu
16th April 2008, 16:05
În turneul internațional de șah de la Oslo, după șapte runde, în clasament conduce Gregory Kaidanov (SUA) cu 5,5 puncte, urmat de indianul Gopal și norvegianul Kjetil Lie, fiecare cu 4,5 puncte.
În runda a 7-a, Kaidanov l-a învins pe Kotronias (Grecia), iar Gopal a remizat cu Iconicov. Turneul se dispută cu zece participanți, este de categoria 15 media Elo 2518 puncte și se va încheia pe 18 aprilie. Fondul de premii este de 150.000 dolari.

Rompress

Geografu
16th April 2008, 16:05
În stațiunea Voineasa, județul Vâlcea, se desfășoară în aceste zile Campionatul național de șah rezervat cadeților, juniori 16 ani. În turneul feminin, după trei runde, pe primele locuri ale clasamentului se află Ruxandra Ilie, Andreea Adam și Alexandra Țeposu, fiecare cu 2,5 puncte, urmate de Ioana Olărașu - două puncte. La masculin, au realizat câte 2,5 puncte din trei posibile Alexandru Dragomirescu, Robert Hajbok și Marian Petrișor. Competiția se desfășoară în formula 90 de minute pentru 40 de mutări și se va încheia pe 20 aprilie.

Rompress

Geografu
16th April 2008, 16:06
Regi si regine in statiunea Voineasa

Campionatele Nationale de șah practic pentru juniori se desfășoară în aceste zile la Voineasa, pe mai multe categorii de vârstă, de la 8 la 16 ani.
După primele 5 runde sau 6 la unele categorii de vârstă, liderii în clasamentele de moment sunt următorii tineri șahiști:
*** Masculin:
- 16 ani (după 5 runde): Dragomirescu Robin-Alexandru Dragomirescu (CSȘ 1 Timișoara) – 4.5 puncte;
- 14 ani (5 runde): Radu-Marian Doroș (LPS CSȘ Satu Mare) - 4.5 puncte;
- 12 ani (5 runde): Ștefan Manole (CS Petrolul Ploiești) și Călin Gheorghiu (Politehnica-Cotnari Iași) – 5.0 puncte;
- 10 ani (6 runde): Riza Salim (CONGAZ Constanta) și Matei Ionut Acsinte (Politehnica-Cotnari Iași) – 5.5 puncte;
- 8 ani (6 runde): Mihnea Costachi (Clubul Municipal de șah Alba Iulia) – 6.0 puncte;
*** Feminin:
- 16 ani (5 runde): Maria-Ruxandra Ilie (Clubul de șah Apa Nova București) – 4.5 puncte:
- 14 ani (6 runde): Mihaela-Veronica Foișor (CSȘ 1 Timișoara) – 5.5 puncte;
- 12 ani (6 runde): Daria-Ioana Vișănescu (Comexim Lupeni) - 5.5 puncte;
- 10 ani (6 runde): Ana-Maria Herciu (CSM Craiova) – 5.5 puncte;
- 8 ani (6 runde): Codruta-Alexa Copilu (Callatis Mangalia) – 6.0 puncte;
De mentionat că la finalul competitiei de șah practic, la cat. 8 și 16 ani, campionii și vicecampionii vor opta pentru participarea ulterioară la Campionatele Mondiale (4 locuri) sau la Campionatele Europene de juniori (4 locuri). La cat. 10, 12 și 14 ani, campionii, vicecampioni și ocupantii locurilor 3 la feminin și masculin vor opta pentru participarea la Campionatele Mondiale (6 locuri), Campionatele Europene de juniori (6 locuri) sau la Campionatele Uniunii Europene de juniori (3 locuri), la această ultimă categorie existând unele criterii de departajare.

www.********.ro

Geografu
17th April 2008, 14:57
În turneul internațional de șah de la Oslo, pe primul loc s-a clasat Gregory Kaidanov (SUA), cu 7 puncte din 9 posibile, urmat în clasamentul final de indianul Gopal - 6 puncte, grecul Kotronias - 5,5 puncte, rusul Ikonnikov - 5 puncte etc.
Competiția s-a desfășurat cu 10 participanți, categoria 15, formula de joc 40 de mutări în 90 de minute, fondul de premii a fost de 150.000 de dolari.

Rompress

Geografu
17th April 2008, 14:59
După 6 runde în turneul de șah de la Marcy (Franța) conduce Vadim Malahatkov (Belgia), cu 5,5 puncte, urmat de Joseph Horvardth (Ungaria), Houang Mingh (Vietnam), Vladimir Doncea (România), fiecare cu câte 5 puncte. Turneul se dispută în sistem elvețian, cu peste 100 de participanți și se va încheia la 20 aprilie.

Rompress

Geografu
17th April 2008, 15:00
La Voineasa, județul Vâlcea, au continuat întrecerile campionatului național de șah pentru juniori (16 ani). În turneul masculin, după șase runde conduce Alexandru Dragomirescu - 5 puncte, urmat de Constantin Chiriță - 4,5 puncte, Georgian Corlătescu - 4 puncte etc. În competiția feminină, pe primul loc se află Ilinca Vericeanu - 5 puncte, urmată de Ruxandra Ilie - 4,5 puncte, Maria Vasilescu -4 puncte etc.

Rompress

Geografu
19th April 2008, 00:26
Sah si mat la Voineasa!

În stațiunea Voineasa s-au încheiat întrecerile Campionatului Național de șah practic pentru juniorii și junioarele de la 8 ani la 16 ani, pe diferite categorii de vârstă.
Printre medaliații competiției s-au aflat și tinerii șahiști de la CS Politehnica-Cotnari Iași, antrenați de trioul Vasile Manole, Vlad Ungureanu și Vladimir Danilov. Ieșenii au cucerit la Voineasa un număr de șase medalii, dintre care două de aur prin Andrei Pașa și Ilinca Vericeanu, două de argint prin Călin Gheorghiu și Ioana Gelip și două de bronz prin Matei Ionuț Acsinte și Georgiana Steluța Morea. Titlurile de campioni au mai revenit sportivilor din Timișoara, Constanța, Ploiești, Alba Iulia, Lupeni, Craiova și Mangalia. Podiumurile de premiere de la toate categoriile de vârstă se prezintă astfel:
MASCULIN:
- 16 ani:
1. Robin Alexandru Dragomirescu (CSȘ 1 Timișoara) - 7,5 pct; 2. Marius Constantin Chiriță-Mihăilă (CSȘ 1 Timișoara) - 7.0 pct; 3. Robert Hajbok (Unio Satu Mare) – 6.5 pct;
- 14 ani:
1. Costin George Mălureanu (Palatul Copiilor Constanța) – 7.0 pct; 2. Radu Marian Doroș (LPS CSȘ Satu Mare) – 7.0 cpt; 3. Cristian Dănuț Șiclovan (CSȘ 1 Timișoara) – 6.5 cpt;
- 12 ani:
1. Ștefan Manole (Petrolul Ploiești) – 8.5 cpt; 2. Călin Gheorghhiu (Politehnica-Cotnari Iași) – 7.5 pct; 3. Mihai Eugen Bida (CSU Craiova) – 7.0 pct;
- 10 ani:
1. Andrei Pașa (Politehnica-Cotnari Iași) – 7.5 pct; 2. Riza Salin (PC Congaz Constanța) – 7.5 pct; 3. Matei Ionuț Acsinte (Politehnica-Cotnari Iași) – 7.0 pct;
- 8 ani:
1. Mihnea Costachi (CM de șah Alba Iulia) – 8.5 pct; 2. Marian Cătălin Sandu (CS Municipal Ploiești) – 7.5 pct; 3. Andrei Daniel Negulici (Dinamo București) – 7.0 pct;

FEMININ:
- 16 ani:
1. Ilinca Vericeanu (Politehnica-Cotnari Iași) – 7.5 pct; 2. Maria Ruxandra Ilie (ACS de șah Apa Nova București) – 7.0 pct; 3. Ioana Olărașu (Callatis Mangalia) – 6.5 pct;
- 14 ani:
1. Mihaela Veronica Foișor (CSȘ 1 Timișoara) – 8.5 pct; 2. Ioana Gelip (Politehnica-Cotnari Iași) – 8.0 pct; 3. Georgiana Steluța Morea (Politehnica-Cotnari Iași) – 6.5 pct;
- 12 ani:
1. Daria Ioana Vișănescu (Comexim R Lupeni) – 8.5 pct; 2. Diana Ioan (CSȘ 1 Pajura București) – 7.0 pct; 3. Andreea Mărioara Cosman (Tera Șah Mediaș) – 6.5 pct;
- 10 ani:
1. Ana Maria Herciu (CSM Craiova) – 8.5 pct; 2. Diana Elena Cusmuliuc (CS Tinerii Maeștri București) – 7.0 pct; 3. Ioana Giorgiana Stanciu (CSȘ LPS Petrache Trișcu Craiova) – 6.5 pct;
- 8 ani:
1. Codruța Alexa Copilu (Callatis Mangalia) – 8.5 pct; 2. Andreea-Cristina Năstase (Asociția de șah Snagov) – 7.0 pct; 3. Andrada Ioana Hrib (CS Tinerii Maeștri București) – 7.0 pct.
Competiția de șah practic s-a desfășurat pe parcursul a 9 runde. Urmează concursurile de dezlegări probleme de șah, șah rapid și șah blitz.

www.********.ro

Geografu
20th April 2008, 18:17
Campionatele Nationale de sah pentru cadeti la final

La Voineasa (jud.Vâlcea) s-au încheiat Campionatele Naționale de șah pentru juniori 16 ani, cadeți.
În turneul masculin, pe primul loc s-a clasat Alexandru Dragomirescu - 7,5 puncte din 9 posibile, urmat de Constantin Chiriță - 7 puncte, Robert Hajbok - 6,5 puncte, Marian Petrișor - 6 puncte etc.

În competiția feminină, victoria a revenit șahistei Ilinca Vericeanu - 7,5 puncte, urmată de Ruxandra Ilie - 7 puncte, Ioana Olărașu - 6,5 puncte, Maria Anușca - 6 puncte etc.

Turneele s-au disputat în sistem elvețian, 9 runde, formula 40 de mutări în 90 de minute.

Rompress

Geografu
20th April 2008, 18:17
În turneul open de șah de la Marcy l'Etoile (Franța), după 8 runde conduce Vadim Malahatkov (Belgia) cu 7,5 puncte, urmat de Francois Fargere, Joseph Forvat, Amun Simutowe - fiecare cu 6,5 puncte. Maestrul român Vladimir Doncea ocupă locul 6, cu 6 puncte. Turneul se dispută în sistem elvețian, cu peste 100 de participanți și se va încheia pe 20 aprilie.

Rompress

Geografu
20th April 2008, 18:21
Sah european la Plovdiv

În perioada 20 aprilie – 4 mai 2008, orașul Plovdiv (Bulgaria) va găzdui, în saloanele hotelului Novotel, Campionatele Europene de șah pentru seniori și senioare.
Lotul României participant la competiția de la sud de Dunăre numără 17 șahiști și 11 șahiste, două dintre ele (Păuleț, Pădurariu) făcând parte din echipa Poli-CFR-Cotnari Iași. În lotul masculin, Lucian Filip face și el parte din echipa Poli-Cotnari Iași, antrenată de Vasile Manole, Vlad Ungureanu și Vladimir Danilov, dar are dublă legitimare cu formația Hidrocon Bacău. Iată lista de participanți din România:
- Masculin:
Andrei Istrățescu (ELO 2617), Levente Vajda (2579), Mircea Pârligras (2574), Constantin Lupulescu (2553 ), Mihail Marin (2551), Vladislav Nevednichy (2538), Vlad Cristian Jianu (2530), Ciprian Nanu (2527), Gergely Szabo (2509), Gabriel Mateuță (2503), Alin Berescu (2498), Lucian Filip (2462), Mihai Grunberg (2424), Cristian Chirilă (2400), Gabriel Grecescu (2383), Tiberiu Georgescu (2356), Barbu Nițelea (2086);
- Feminin:
Cristina Foișor (ELO 2412), Corina Peptan (2403), Sabina Foișor (2386), Luminița Cosma (2374), Mihaela Sandu (2313), Carmen Voicu (2290), Iozefina Păuleț (2285), Iulia Ionică (2251), Smaranda Pădurariu (2243), Luiza Marin (2182), Mihaela Foișor (2043).
De menționat că sportivii români care sunt campioni național pe 2008 vor avea cheltuielile asigurate de FR Șah. La finalul competiției din Bulgaria, primii 22 clasați se califică pentru Cupa Mondială, iar primele 13 clasate se califică pentru Campionatul Mondial.

Rompress

Doamne Ajuta si sa speram ca ne vom intoarce de acolo si cu cateva medalii ! :yes:

Geografu
21st April 2008, 15:19
Turneul open de șah cu peste 100 de participanți de la Marcy l'Etoile (Franța) a fost câștigat de Vadim Malakhatko (Belgia), cu 8 puncte din 9 posibile, urmat de Amon Simutowe (Zambia) - 7,5 puncte, Vladimir Doncea (România), Josepf Horvath (Ungaria), Francois Fargere (Franța), Anda Safranska (Letonia) - fiecare cu 7 puncte, Yohan Benitah (Franța) - 6,5 puncte etc.
Turneul s-a disputat în sistem elvețian, 9 runde, cu timp de gândire 90 de minute pentru 40 de mutări.

Rompress

Geografu
21st April 2008, 15:19
La Plovdiv a început cea de-a 9-a ediție a Campionatului European individual de șah, care reunește peste 300 de competitori și se va încheia pe 4 mai. Se dispută 11 runde, în formula 90 de minute pentru 40 de mutări. Primii 22 clasați la masculin se califică pentru Cupa Mondială, iar primele 13 clasate la feminin se califică la Campionatul Mondial. Premiul pentru învingător este de 20.000 euro. Din țara noastră participă peste 20 de șahiști și șahiste, între care Andrei Istrățescu, Alin Berescu, Vlad Jianu, Corina Peptan, Smaranda Păduraru, Cristina Foișor.

Rompress

Geografu
23rd April 2008, 16:29
In perioada 10 - 20 aprilie 2008 la hotel Lotru din statiunea Voineasa, judetul Valcea, s-a desfasurat editia pe anul 2008 a Campionatului National Individual de Sah pentru Copii si Juniori la categoriile de varsta : 8, 10, 12, 14 si 16 ani, baieti si fete separat.

Astfel, la proba de sah clasic, dupa disputarea a noua runde in sistem elvetian, in grupa de Fete 12 ani, cu 30 de participante, maestra FIDE Daria Visanescu, de la CS "Comexim R" Lupeni, a reusit sa se impuna autoritar castigand cu 8,5 puncte medalia de aur si totodata titlul de campioana nationala pe anul 2008.

Daria a fost urmata in clasament de Diana Ioan, cu 7 puncte, legitimata la CSS nr. 1 Pajura Bucuresti si pe locul trei de Andreea - Marioara Cosman, cu 6,5 puncte, legitimata la CS Tera Sah Medias, la ambele sahista noastra avand si victoria directa.

Cu toate ca Daria si-a adjudecat practic titlul de campioana inca cu o runda inainte de final ea si-a dorit,si a reusit, sa o invinga in ultima runda si pe reprezentanta Clubului Central de Sah Bucuresti,Andreea Ciutac, care cu 5,5 puncte a ocupat pozitia a opta in clasament.

Primele doua clasate si-au adjudecat biletele de participare pentru Campionatul Mondial de Sah, care va avea loc in luna octombrie 2008, in Vietnam, precum si la Campionatul European de Copii si Juniori, care va avea loc in luna septembrie 2008, in Muntenegru.

Daria a reusit sa-si adjudece medaliile de aur si in probele nationale de Sah Rapid si Dezlegari. Maestra FIDE din Valea Jiului doreste sa dedice acest important titlu national domnului Emil Parau, cetatean de onoare al municipiului Lupeni. "Tinem sa-i multumim si pe aceasta cale domnului Emil Parau pentru sprijinul acordat, atat in aceasta importanta competitie ,precum si pe parcursul intregii noastre pregatiri. In acest moment Daria se afla la Buzau ,acolo unde se desfasoara faza pe tara la sah a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar, unde sahista noastra reprezinta Scoala Generala Avram Stanca din Petrosani si in principiu Inspectoratul judetului Hunedoara, competitie in care, inainte de ultima runda, Daria era pe primul loc" ,a spus antrenorul sahistei, Gheorghe Scurhan.

asport.ro

Geografu
23rd April 2008, 16:30
In organizarea Ministerului Educatiei si Cercetarii, in perioada 20 - 22 aprilie 2008 s-a desfasurat la Buzau faza pe tara a Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar la Sah.

Astfel, in competitia de fete-14 ani, cu 39 de participante, peste 70 % fiind legitimate, dupa cele sapte partide desfasurate in sistem elvetian, s-a impus cu sase puncte (+5 =2 -- 0 ) campioana judetului Hunedoara, maestra FIDE Daria Visanescu, eleva a Scolii Generale Avram Stanca din Petrosani, legitimata la CS "Comexim R" Lupeni.

Daria a fost urmata in clasament de Diana Maria Serbanescu, eleva a Scolii Generale Nr. 79 Bucuresti, legitimata la Clubul Central de Sah Bucuresti; locul trei - Petruta Alisia Moldovan,eleva a Scolii Generale Nr. 7 Targu Mures, legitimata la CSS Tg. Mures si pe locul patru Diana Maria Micu, eleva a Scolii Generale Buzesti Craiova, legitimata la CSM Craiova, toate cu cate 5,5 puncte, fiind departajate prin sistemul Bucholtz.

asport.ro

Geografu
23rd April 2008, 16:30
Fostul campion mondial Topalov castiga turneul din Spania

Cea de-a 14-a ediție a Turneului internațional de șah de la Dos Hermanas (Spania) s-a disputat într-o formulă nouă, cu patru participanți din elita mondială, în sistem eliminatoriu, câte patru partide.

Turneul a fost câștigat de fostul campion mondial marele maestru bulgar Veselin Topalov, care l-a învins în finală cu 2,5 - 1,5 puncte pe spaniolul Francisco Vallejo. În semifinale, Topalov a eliminat-o cu 2,5 - 1,5 pe marea maestră maghiară Judith Polgar, singura femeie participantă la turneele masculine ale șahiștilor din Top 10.

Vallejo îl învinsese în semifinale cu 3 - 1 pe Alexei Shirov, marele maestru spaniol de origine letonă, rezident de mulți ani la Barcelona.

Rompress

Geografu
23rd April 2008, 16:32
Rezultatele șahiștilor români în prima rundă a Campionatului European de șah din Bulgaria.

Prima rundă a adus în mare parte rezultate normale la Campionatul European de Șah de la Plovdiv, iar reprezentanții noștri s-au încadrat în limitele normalului, cu mici excepții.

La băieți, Costică Lupulescu (2558) a furnizat una dintre “bombele” rundei inaugurale, pierzând cu piesele negre în fața teutonului Manfred Mudelsee (2284). De asemenea, liderul delegației noastre, Andrei Istrățescu (2628) s-a mulțumit doar cu o remiză în fața mai slab cotatului Davit Magalashvili (2462).

La polul opus putem considera remiza de excepție obținută de tânărul mare maestru Alin Berescu (2481), în fața speranței șahului rus Ian Nepomnichtchi (2634).

În competiția fetelor merită subliniată performanța Smarandei Pădurariu (2242), care a reușit să o remizeze pe experimentata Iweta Rajlich (2411). Nu cu mult timp în urmă, jucătoarea din Iași încheia un concurs în București cu 0 puncte (!!) … ne bucurăm că a trecut peste acest moment delicat.

Competiția continuă astăzi cu runda a doua.

Puteti viziona live partidele pe siteul :

http://www.eicc2008.com/

blogsport.ro

Geografu
23rd April 2008, 18:01
Plovdiv 2008 - CE individualde sah, runda a doua

Campionatul european de sah este inca la inceput, dar surprizele la primele mese au inceput deja sa apara.
Rezultate ale sportivilor romani:

* Mircea Parligras - remiza in runda a doua, cu MM Alexandr Beliavski; 1,5 puncte dupa 2 runde; cu acelasi punctaj MM Bologan - Moldova, cu 1,5 puncte dupa 2 runde
* Vladislav Nevednichy, dupa victorie in prima runda, a pierdut in runda a doua.
* Berescu Alin - remiza cu Friedman (GER), ELO 2640, dupa ce in prima runda a remizat cu MM Ian Nepomniahtchi, ELO 2634. Remarcabil!

sahonline.com

Geografu
24th April 2008, 19:04
Campionatul European de sah

În runda a doua a turneului feminin din cadrul Campionatului European de șah de la Plovdiv (Bulgaria), maestra română Corina Peptan a câștigat la Vera Jurgens (Germania) în timp ce Iulia Ionică a remizat cu Sidonia Vajda (Ungaria), egalitatea fiind consemnată și în partida Mihaela Sandu - Natalia Pogonina (Rusia).

În turneul masculin, Vlad Jianu a remizat cu fostul campion european, polonezul Bartolomeu Macieja, Andrei Istrățescu l-a învins pe grecul Ioanis Papadopoulos, iar Constantin Lupulescu a obținut victoria în partida cu Petar Arnaudov (Germania).

Campionatul, cu peste 400 de participanți, record în materie, se dispută în sistem elvețian, 11 runde, și se va termina pe 5 mai 2008.

Fondul de premiere este de 150.000 euro.

Rompress

Geografu
24th April 2008, 19:04
În Grand-Prix-ul FIDE, turneu de șah pentru Cupa Mondială, a continuat la Baku (Azerbaidjan) cu runda a doua în care britanicul Michael Adams l-a învins pe bulgarul Șeparinov, iar francezul Bacrot Etienne a pierdut, cu albele, la azerul Teimur Radjabov. A fost soncemnată remiza în partidele Kamsky (SUA) - Navara (Cehia), Grișciuk (Rusia) - Kariakin (Ucraina), Svidler (Rusia) - Carlsen (Norvegia).

Rompress

Geografu
24th April 2008, 19:08
Plovdiv 2008 - Campionatul European de sah, runda a treia

Un concurs extrem de puternic, cu partide din ce in ce mai disputate, pe masura ce jucatorii cotati se structureaza in partea de sus a tabelei de concurs.

Campionatul European Individual de sah, FEMININ - Plovdiv, 2008
CORINA PEPTAN- punctaj maxim!

* 5 jucatoare au punctaj maxim dupa 3 runde, printre care si MM Corina Peptan. Felicitari Corinei pentru startul excelent si mult succes!
* Iozefina Paulet - 2 puncte; Ionica Iulia, Sandu Mihaela, Foisor Sabina-Francesca - 1,5 puncte, etc.

sahonline.com

Geografu
25th April 2008, 12:22
CE de sah: Corina Peptan la a treia victorie

În turneul feminin din cadrul CE de șah de la Plovdiv, după trei runde, pe primele trei locuri ale clasamentului se află Corina Peptan /România/, Viktoria Cimilite /Lituania/, Caterina Nemcova /Cehia/, fiecare cu 3 puncte. În runda a treia, Peptan a învins-o cu piesele negre pe Khayala Țigandarova /Azerbaidjan/, Carmen Voicu a câștigat la Iva Videnova /Bulgaria/, Iosefina Pauleț a obținut victoria în partida cu Kubra Ozturk /Turcia/.

La masculin, după trei runde în clasament conduc Gergely Szabo /România/, Emil Sutovski /Israel/, Jan Werle /Olanda/, cu câte trei puncte. În runda a treia, Szabo l-a învins pe Jan Gustafson /Germania/, în timp ce Vlad Jianu a remizat cu Leonid Kritz, egalitatea fiind consemnată și în partida Mircea Pârligras - Karen Asrian.

Rompress

Geografu
25th April 2008, 12:23
În Grand-Prix-ul FIDE de la Baku, turneu pentru cupa mondială de șah, după trei runde pe primul loc al clasamentului se află Alexander Grisciuk /Rusia/, cu 2.5 puncte, urmat de Teimur Radjabov /Azerbaidjan/, Serghei Kariakin /Ucraina/, fiecare cu 2 puncte. Turneul se dispută cu 14 participanți, 13 runde, și se va încheia pe 4 mai.

Rompress

Geografu
25th April 2008, 12:26
Tragem la medalii!

Avem sportivi în plutonul fruntaș al Europenelor de Șah de la Plovdiv.

Ieri s-au derulat partidele rundei a patra la Campionatele Europene Individuale de Șah de la Plovdiv. Până în acest moment, jucătorii români au o prestație cu mult peste așteptările inițiale, reușind jocuri de bună calitate împotriva unor sportivi ce beneficiază de o expunere mediatică mai bună în presa de specialitate.

În competiția masculină, Gergely Szabo (2516) și Costică Lupulescu (2558) au acumulat trei puncte după două evoluții diferite.

Gergely a debutat cu trei victorii consecutive, printre victimele sale numărându-se David Baramidze (2583) și Jan Gustafsson (2603), ultimul într-o “Partidă Scoțiană” jucată excelent …

Costică a pășit cu stângul în turneu, dar și-a revenit pe parcurs, câștigând trei partide consecutive, ultima împotriva marelui maestru bosniac Predrag Nikolic (2674), cândva un abonat al super turneelor occidentale.

Trebuie să remarcăm și prestația lui Alin Berescu, care a realizat trei remize și o victorie, deci 2,5 puncte în compania unor adversari cu mult superiori … Ian Nepomnichtchi (2634), Daniel Fridman (2640), Jiri Stocek (2584) și Mikhail Kobalia (2627), la acesta din urmă a marcat un punct întreg.

O victorie importantă a realizat și campionul mondial al juniorilr de 16 ani, Cristian Chirilă (2422), în partida cu Vladmir Georgiev (2572), realizând în total 2 puncte din 4 posibile.

Tibi Georgescu (2384) are un concurs nereușit până în prezent, însă revigorarea poate începede azi, când îl are adversar pe amicul său … Barbu Nițelea (2090),

Dintre fetele noastre, singura care strălucește este Corina Peptan (2415). Aceasta își confirmă maturitatea competițională și plusul de experiență, realizând un parcurs de metronom, fără sincope. Din patru partide a acumulat 3,5 puncte și menține trează speranța de a obține o medalie … cel puțin de aur.

Un rezultat neașteptat de slab a obținut Luiza Marin (2182). Aceasta nu făcut niciun punct până în prezent, deși a avut câteva adversare extrem de accesibile. De fapt, familia Marin are ceva probleme :grin:, deoarece nici Mihail “Bob” Marin (2556) nu “rulează” la capacitate maximă, având numai 2 puncte după patru runde.

blogsport.ro

Geografu
25th April 2008, 12:27
Plovdiv 2008 - Campionatul European de sah, runda a treia

Un concurs extrem de puternic, cu partide din ce in ce mai disputate, pe masura ce jucatorii cotati se structureaza in partea de sus a tabelei de concurs.

Campionatul European Individual de sah, FEMININ - Plovdiv, 2008
CORINA PEPTAN- punctaj maxim!

* 5 jucatoare au punctaj maxim dupa 3 runde, printre care si MM Corina Peptan. Felicitari Corinei pentru startul excelent si mult succes!
* Iozefina Paulet - 2 puncte; Ionica Iulia, Sandu Mihaela, Foisor Sabina-Francesca - 1,5 puncte, etc.

sahonline.com

Geografu
25th April 2008, 15:45
Campionatul European de Sah - runda a patra

* Feminin: Corina Peptan a obtinut o remiza, in fata MI Cmilyte Viktorija, ELO 2466; astfel ea se mentine in plutonul fruntas, cu 3, 5 puncte din 4 posibile.
* In runda a cincea: Anna Muzychuk, ELO 2486 - Corina Peptan , ELO 2415… o partida grea, cum vor fi de fapt toate partidele de aici incolo.

sahonline.com

Geografu
29th April 2008, 17:41
CAMPIONATUL EUROPEAN DE SAH

În runda a 4-a a turneului feminin din cadrul Campionatului European de șah de la Plovdiv, Luminița Radu Cosma a învins-o pe Sofia Nikoladze (Georgia), Carmen Voicu a câștigat la Moniga Țiganova (Estonia), iar partidele Corina Peptan-Viktoria Cimilite (Lituania), Sabia Foișor-Turkan Mamediarova (Azerbaidjan) s-au terminat remiză.
În clasament conduce Ekaterina Kovalevskaia (Rusia), cu 4 puncte, urmată de Corina Peptan, Cimilite și Lahno, fiecare cu 3,5 puncte.

În turneul masculin, Constantin Lupulescu l-a învins pe marele maestru Pedrag Nikolici, Andrei Istrățescu a remizat cu Hairulin, egalitatea fiind consemnată și în partida dintre Vlad Jianu și Peter Nielsen. Campionul mondial de cadeți Cristian Chirilă a pierdut cu albele la grecul Stelios Harkis.

În clasament, pe primele locuri se află Levan Pantsulaia (Georgia), Serghei Grigorian (Rusia), Emil Sutovski (Israel), fiecare cu 4 puncte.

Campionatul se desfășoară în sistem elvețian, 11 runde, și se va încheia pe 4 mai. Fondul de premii este de 200.000 euro.

Rompress

Geografu
29th April 2008, 17:43
Program non-stop pentru sahistii ieseni

Puternicul club de șah Poli-CFR-Cotnari Iași nu are odihnă nici măcar de sărbători, deoarece până pe 4 mai, Iozefina Păuleț și Smaranda Pădurariu participă cu lotul României la Campionatele Europene de Senioare de la Plovdiv, din Bulgaria.

In perioada 29 aprilie – 5 mai, 11 sportivi ai secției ieșene de șah vor participa la Campionatul Mondial de Amatori și la Campionatul European Școlar ce se vor desfășura în localitatea Halkidiki, din Grecia. Apoi, în zilele de 9 și 10 mai, clubul ieșean va organiza pe “teren propriu” o nouă ediție a competiției denumită “Șahul în Cartiere”, care se bucură de o mare po****ritate. “Concursul nostru a avut anul trecut o participare numeroasă, cu peste 350 persoane la mesele de joc și pe care, în acest an, îl vom desfășura în 5 locații. Astfel, pe 9 mai, între orele 16 și 22, vor avea loc concursuri de calificare pentru faza finală în zone diferite, precum Parcul din Podu Roș, Parcul din Alexandru cel Bun, mai precis cel din fața cinematografului Dacia, pe Esplanada din cartierul Tătărași, în Parcul Expoziției din Copou și la Iulius Mall. Sâmbătă, pe 10 mai, tot în intervalul orar 16-22, va avea loc finala acestui mare concurs po****r în centrul municipiului Iași, adică în Piața Unirii”, ne-a declarat antrenorul emerit ieșean de șah Vasile Manole.

In continuare, în zilele de 16 și 17 mai, sportivele Alina Motoc, Iozefina Pauleț și Smaranda Pădurariu, de la CS Politehnica-CFR-Cotnari Iași vor participa la Cupa României de șah pe echipe senioare, ce se va desfășura la Snagov.

In perioada 23-25 mai, la Iași se vor desfășura Finalele Campionatelor Naționale Universitare la șah, la masculin și feminin. In sfârșit, în perioada 25 mai – 2 iunie, tot la Iași se vor desfășura Campionatele Școlare individuale și pe echipe și Turneul Micul Șahist - pe echipe și individual, pentru copii preșcolari, cu participarea a peste 100 de tineri șahiști la fiecare concurs.

In final, antrenorul Vasile Manole nu a uitat că suntem totuși în zilele de Paște și a urat la toți iubitorii șahului, următoarele:

“Lumina Sfintei Invieri să vă pătrundă în casă și în suflet și să vă aducă bucurii și împliniri dumneavoastră și familiilor dumneavoastră. Hristos a Inviat!”.

www.********.ro

Geografu
29th April 2008, 17:44
Campionatul european de sah

În turneul masculin din cadrul campionatului european de șah de la Plovdiv, după șapte runde, pe primele locuri ale clasamentului se află Pavel Tregubov /Rusia/, Levan Panțulaia /Georgia/, Emil Sutovski /Israel/, Fabiano Caruana /Italia/, fiecare cu 6 puncte.
Maestrul român Constantin Lupulescu ocupă locul 8, cu 5 puncte. Câte 4,5 puncte au acumulat Andrei Istrățescu și Vladislav Nedevnici.

În turneul feminin, conduc Viktoria Cimilite /Lituania/, Anna Ușenina /Ucraina/, Antoaneta Ștefanova /Bulgaria/, Elina Danielian /Armenia/, fiecare cu 5,5 puncte. Corina Peptan, care a pierdut la Danielian, este situată pe locul 7, cu 4,5 puncte. Iosefina Pauleț a câștigat la Adriana Nikolova, acumulând 4 puncte. Cristina Foișor are 3,5 p., după ce a remizat cu Maria Velceva.

După o zi de repaus, campionatul va fi reluat marți, cu runda a 8-a. Competiția se dispută în sistem elvețian, 11 runde, și se va încheia pe 4 mai.

Rompress

Geografu
29th April 2008, 18:21
Campionatul European de sah - runda a saptea

Dupa aceasta runda, urmeaza o zi de pauza, urmand runda a opta, marti 29 aprilie, de la ora 14.30.
In ciuda faptului ca urma zi de pauza, foarte multe partide au fost decise, fara prea multe remize de salon:

* la fete, la primele 10 mese s-au inregistrat doar 3 remize, restul partidelor fiind decise: din pacate, MM Corina Peptan a pierdut la MI Elina Danielian, ELO 2479.
* la baieti 8 partide incheiate remiza la primele 20 de mese: Lupulescu a remizat cu MM Kovacevik Alexandar, ELO 2616, in timp ce Istratescu a remizat cu Erdos Viktor, ELo 2576.
* deci luni este zi de pauza, marti reluandu-se concursul cu runda a opta.

sahonline.com

Geografu
30th April 2008, 12:03
Campionatul European de sah

În Campionatul European de șah de la Plovdiv a fost zi de repaus după șapte runde în care s-au conturat principalii favoriți. La masculin pe primele locuri se află Emil Sutovski (Israel), Pavel Tregubov (Rusia), Serghei Movsesian (Slovacia), fiecare cu 6 puncte. Maestrul român Constantin Lupulescu ocupă locul 7, cu 5 puncte.
La turneu participă peste 300 de șahiști din 42 de țări. Primii 22 clasați vor avea dreptul de a lua parte la Campionatul Mondial și la Cupa Mondială.

În turneul feminin conduc Victoria Cimilite (Lituania), Ekaterina Lahno (Ucraina), Pia Cramling (Suedia), Antoaneta Stefanova (Bulgaria), cu 5,5 punce. Corina Peptan (România), învinsă în runda a 7-a de armeanca Elena Danilian, a pierdut contactul cu primul pluton, aflându-se acum pe locul 20, cu 4,5 puncte. Câte 4 puncte au acumulat Carmen Voicu și Iosefina Pauleț.

Campionatul se reia cu runda a 8-a, urmând să se încheie pe 4 mai.

Rompress

Geografu
30th April 2008, 12:04
Sah: Grand Prix-ul FIDE

Primul din cele șase turnee ale Grand Prix-ului FIDE se desfășoară la Baku (Azerbaidjan).
În runda a 7-a, norvegianul Magnus Carlsen l-a învins cu piesele negre pe azerul Teimur Radjabov, bulgarul Ivan Șepalinov a câștigat la un alt azer, Șakriar Mamediarov, iar Serghei Kaliakin a obținut victoria în partida cu Erneto Inarchiev.

În clasament, pe primele locuri se află Anatoli Grisciuk (Ucraina), Yue Wang (China), Bugar Gasimov (Azerbaidjan), câte 4,5 puncte, urmați de Magnus Carlsen, cu 4 puncte etc.

Turneul, cu 14 participanți, se dispută în 13 runde și se va încheia pe 4 mai.

Rompress

Geografu
30th April 2008, 12:06
Campionatul european de sah - runda a opta

* Masculin: rezultate remarcabile pentru jucatorii romani dar si rezultate ceva mai slabe
* Lupulescu a reusit sa castige cu piesele albe partida cu Rauf Mamedov, ELo 2617, avand un punctaj excelent: 6 puncte dupa 8 runde.
* Istratescu a castigat si el in runda a opta, acumuland 5,5 puncte.
* Vajda Levente se impune in fata unui roman, Cristian Chirila, si acumuleaza 5 puncte.
* Au pierdut, din pacate, Nanu, Jianu, Nevednichy, Georgescu Tiberiu, Szabo Gergely, cat si moldovenaul Bologan.
* Berescu Alin - remiza, si acumuleaza 4,5 puncte. Parligras a castigat si are 4,5 puncte, Mateuta 4 puncte (remiza in runda opta), la fel si Mihai Marin. Filip Lucian castiga si are 4 puncte.

sahonline.com

Geografu
1st May 2008, 19:03
Cu două runde înainte de încheierea Europenelor de șah din Bulgaria reprezentanții României au șanse certe la medalie.

Am intrat pe ultima linie dreaptă a Campionatelor Europene de Șah din Bulgaria, iar băieții noștri luptă pentru câștigarea cel puțin a unei medalii.

După disputarea a nouă runde, Andrei Istrățescu (2628), Levente Vajda (2582) și Costică Lupulescu (2558) au acumulat 6 puncte și se află “în ceafa” liderilor, la doar un punct distanță de grupul celor șapte jucători ce conduc plutonul.

Dacă Andrei ne-a obișnuit cu evoluții sigure (până în acest moment nu a înregistrat nicio înfrângere ) evoluția lui Levi a fost extrem de fluctuantă. După un start ratat, în care a avut reale probleme cu jucători mai slab cotați, marele maestru român a realizat 4,5 puncte din ultimele șase runde, revenind în lupta pentru medalii. Cu un repertoriu original și foarte agresiv, adaptat stilului său de joc, cel mai tânăr reprezentant al familiei Vajda poate da lovitura la Plovdiv.

Iar Costică … Ei bine, Costică a depășit orice “limite” :smile: … realizând un turneu perfect până în acest moment. Victoria în fața lui Predrag Nikolic (2674) i-a dat încredere, iar pe lista învinșilor săi au poposit nume precum Alexander Galkin (2606) sau Rauf Mamedov (2617). Să sperăm că va continua turneul în același ritm și nu se va opri decât pe podium.

Dintre băieți aș mai remarca evoluția “juniorilor”, Cristian Chirilă (2422) și Tibi Georgescu (2384), care au evoluat după principiul “ori la bal, ori la spital” înregistrând numai partide decise … Fără remize!! O atitudine care merită aplaudată.

În competiția rezervată fetelor, sportivele noastre nu au înregistrat rezultate deosebite, ocupând locuri destul de modeste. Corina Peptan (2415), LuminițaCosma (2374), Cristina Foișor (2364) și Carmen Voicu (2290) au acumulat fiecare câte 5 puncte, aflându-se la două puncte distanță de lider.

În perspectiva Olimpiadei de la Dresda din toamna acestui an, performanța fetelor nu are menirea să ne liniștească. Gergely Szabo (2516) va avea mult de lucru, în calitate de antrenor al lotului feminin.

blogsport.ro

Geografu
1st May 2008, 19:04
CE de sah, Plovdiv 2008 - runda a noua

Concursul se apropie de final, si lupta se va da pana la sfarsit, nici un competitor nereusind inca desprinderea.
Din pacate, sportivii romani, desi luptatori admirabili, au ratat sansa unei pozitii fruntase in clasament, intr-un turneu (repet!) extrem de puternic.

Masculin: punctajul sportivilor romani dupa 9 runde:

* 6 puncte: Istratescu Andrei (remiza in runda 9), Lupulescu Constantin (infrangere, dupa o partida extrem de tensionata), Vajda Levente (victorie in ultima runda).
* 5,5 puncte: Nevednichy Vladislav, Parligras Mircea.
* 5 puncte: Berescu Alin, Mihail Marin, Chirila Ioan Cristian.
* 4,5 puncte: Szabo Gergely, Jianu Vlad, Mateuta Gabriel, Nanu Ciprian, Filip Lucian.
* 4 puncte: Georgescu Tiberiu, ….
* In clasament conduc 7 sportivi, cu 7 puncte, urmati de un grup de 12 sportivi cu cate 6,5 puncte. Lupta pentru titlu va fi stransa si campionul se va decide in ultima runda.

sahonline.com

Geografu
1st May 2008, 19:06
Campionatul European de sah

Campionatul European de șah de la Plovdiv a fost reluat după o zi de repaus cu runda a 8-a, în care maestrul român Constantin Lupulescu l-a învins pe Rauf Mamedov (Azerbaidjan), Andrei Istrățescu a câștigat la Dimitri Botcearov (Rusia), în timp ce Vladislav Nevednici a pierdut cu negrele în fața lui Nikita Vitiugov (Rusia).
În clasament continuă să conducă Emil Sutovski (Israel), Pavel Tregubov (Rusia), Serghei Movsesian (Slovacia), fiecare cu 6,5 puncte, urmați de Constantin Lupulescu, Fabiano Caruana (Italia), Levan Panțulaia (Georgia) - fiecare cu 6 puncte. Andrei Istrățescu se află pe locul 17, cu 5 puncte.

În turneul feminin, Luminița Cosma a învins-o pe Marina Macropulos, Luiza Marin a câștigat la Smaranda Păduraru, în timp ce Corina Peptan a pierdut partida cu Sofia Gvetadze (Georgia).

În clasament, pe primele locuri se află Pia Cramling (Suedia), Ana Ușenina și Katerina Lahno, ambele Ucraina, fiecare cu 6,5 puncte.

Până la încheierea competiției au mai rămas 2 runde în care se vor decide câștigătorii, numărul aspiranților fiind destul de mare. Primele 12 clasate se califică la Campionatul Mondial, iar primii 22 din turneul masculin vor primi dreptul Campionatul Mondial și la Cupa Mondială.

Rompress

Geografu
2nd May 2008, 19:01
Campionatul european de sah - runda a zecea

MASCULIN - o runda in care multi candidati la titlu au abordat o tactica prudenta, de asteptare, remizand rapid, fara sa-si asume riscuri. S-au remarcat insa si in aceasta runda cativa jucatori, si spre satisfactia noastra, printre ei numarandu-se MM moldovean Victor Bologan si MM roman Vajda Levente.

* Emil Sutovsky, cel ce a condus in clasament pe durata intregului concurs, a avut o partida lunga, de lupta, in care nu a reusit sa valorifice pionul in plus, intr-un final de nebuni de aceeasi culoare. Remarcabila insa combativitatea si spiritul de lupta al acestuia.
* Victor Bologan ne incanta din nou prin jocul practicat, realizand o patida de atac excelenta, cu sacrificii spectaculoase; o victorie foarte importanta, care il aduce la 0,5 puncte de primul clasat.
* Vajda Levente reuseste un final excelent de turneu, si inca o victorie, cea din runda a zecea, in fata MM Gadir Guseinov, ELO 2625. O victorie clara, in numai 30 de mutari. Vajda Levente incheie plutonul jucatorilor cu 7 puncte, ocupand inaintede ultima runda locul 26.
* Costica Lupulescu si Andrei Istratescu au avut partide grele, de lupta, obtinand remize si 6,5 puncte in clasament, cu o runda inainte de final.
* 8 jucatori au 7,5 puncte, 16 jucatori au 7 puncte - runda de astazi se anunta foarte interesanta, oricine din cei 8 putand castiga titlul.

sahonline.com

Geografu
2nd May 2008, 19:03
Campionatul European de sah

În runda a 9-a turneului masculin din cadrul Campionatului European de Șah de la Plovdiv, Levente Vajda a câștigat la Fredoevici, Vladislav Nevenici l-a învins pe Beliavski, Andrei Istrățescu a remizat cu Kempinski, iar Lupulescu a pierdut la Volkov.
În clasament conduc Sutovski (Israel), Volkov și Treguvov (ambii Rusia), Movsesian (Slovacia), fiecare cu șapte puncte.

Concurenții români Istrățescu, Vajda și Lupulescu au acumulat câte șase puncte.

În turneul feminin, Carmen Voicu a învins-o pe Harapetian, Cristina Foișor a câștigat la Popova, Mihaela Sandu a obținut victoria în partida cu Lemaciko.

În clasament, pe primele locuri, la egalitate, cu șapte puncte, se află Pia Cramling (Suedia), Almira Scripcenko (Franța), Ecaterina Lahno (Ucraina), Natalia Jukova (Rusia).
Carmen Voicu, Cristina Foișor și Corina Peptan au acumulat câte patru puncte.

Până la sfârșitul competiției au mai rămas de disputat două runde. În caz de egalitate, pentru stabilirea clasamentului se vor juca partide suplimentare.

Primele 12 clasate în acest campionat se califică pentru viitorul Campionat Mondial.

Fondul total de premii al CE de șah de la Plovdiv este de 250.000 de dolari. La actuala ediție, a fost înregistrat un record: peste 500 de participanți.

Rompress

Geografu
5th May 2008, 16:26
În orașul bulgar Plovdiv, s-au încheiat întrecerile Campionatului European de șah. În turneul feminin, titlul a revenit șahistei Ecaterina Lahno (Ucraina) - 8,5 puncte din 11 posibile, urmată de coechipierele sale Ana Ușenina și Natalia Jukova, fiecare cu 8 puncte.
Dintre jucătoarele românce, Luminița Radu Cosma a obținut cel mai bun rezultat, locul 28 cu 7 puncte. Câte 6 puncte au acumulat Cristina Foișor și Corina Peptan.
În competiția masculină, pe primul loc s-a clasat Serghei Tiviakov, cu 8,5 puncte, urmat de Serghei Volkov și Pavel Tregubov, câte 8 puncte.
Marii maeștri români Constantin Lupulescu și Levente Vajda au realizat fiecare 7,5 puncte.


Rompress

Geografu
5th May 2008, 16:27
După 10 runde, în Grand Prix-ul de la Baku, în fruntea clasamentului se află A Grisciuk (Rusia) cu 6,5 puncte, urmat de chinezul Wang - 6 puncte. Turneul cu 14 participanți se dispută în 13 runde și este primul din seria de 6 concursuri organizate de Federația Internațională de Șah, după modelul altor discipline sportive, cu punctaj și clasament final. Primii 4 se vor califica la Campionatul Mondial.

Rompress

Balaci
19th June 2008, 09:05
Adrian Păunescu și Gheorghe Funar vor introducerea șahului în școli

Șahul ar putea deveni disciplină școlară. Senatorii Adrian Păunescu și Gheorghe Funar au venit cu o inițiativă legislativă care prevede introducerea în școli a unei ore de șah pe săptămână, începând de anul viitor.


Funar și Păunescu vor ca fiecare unitate de învățământ să aibă un club de șah și în fiecare an să se organizeze la nivel local, județean și național un campionat de șah.

În plus, cei doi vor ca Ministerul Educației să înființeze și o Casă a Șahului în Capitală. Este vorba de un complex dotat cu săli de șah și o bibliotecă.


Sursa: Realitatea TV

Geografu
19th June 2008, 13:54
Da am vazut si eu stirea , merci Balaci ca m-ai ajutat.
De cand vroiam si eu asa ceva si speram..
Sa dea Domnul sa se realizeze.
Oricum in multe scoli si licee din Iasi treaba merge.
Ar fi senzational daca ar fi si in toata tara ! :yes:

Lordliv
21st July 2008, 16:10
stiri putine si neactualizate!:(

Geografu
21st July 2008, 16:33
In trecut dadeam cateva pe zi , acum in ultima perioda din cauza bacului si admiterii la facultate am mai rarit-o recunosc.
Din august-septembrie va fi altceva !

Lordliv
21st July 2008, 17:38
futura celari homines deus voluit,ut timenti sperare liceat.:drak:

Balaci
21st July 2008, 18:03
Nu te inscrii la un campionat, lordliv? Sa te lupti cu "cateii" care domina prima liga sahista pe aici:)

Geografu
21st July 2008, 18:21
Chiar Lordliv te astept la editia 7 daca te pasioneaza sportul asta !

Lordliv
21st July 2008, 18:55
Nu te inscrii la un campionat, lordliv? Sa te lupti cu "cateii" care domina prima liga sahista pe aici:)

oltene,erau cateii parizianului:drak:
tot latra cand primesc pm-uri:groggy:

ps. sry , nu ! numai cu patru nebuni nu poti face jocurile...:headbang:

Balaci
21st July 2008, 19:28
Sa inteleg ca mai degraba esti interesat de noutatile din sah decat de practicarea lui efectiva...pacat, se pare ca raman singurul oltean impotriva tuturor:)

ducus
20th September 2008, 16:54
Fotomodelul Alexandra Kosteniuc, Regina Șahului




Alexandra-Livia Dordea
Sâmbătă, 20 Septembrie 2008


Rusoaica, în vârstă de 23 de ani, a câștigat recent Campionatul Mondial de Șah pentru Femei și a fost cea mai tânără jucătoare de șah care a obținut titlul de Mare Maestru, la doar 14 ani.


La cinci ani, ea se antrena jucând șah legată la ochi, iar acum se ghidează după motto-ul "frumusețea și inteligența merg bine împreuna", relatează Daily Mail.

Pe lângă pasiunea pentru șah, Regina Șahului vinde fotografii în care apare semi-dezbrăcată și o înregistrare de 36 de minute în care fotomodelul face sport pe plaja din Miami.

"Sunt isteață, așa că joc șah, și nu sunt chiar atât de urâtă, așa că pot fi fotomodel", spune Alexandra Kosteniuc. Ea susține că modelingul este doar un hobby și speră ca prin imaginea ei să arate oamenilor că șahul poate fi un joc distractiv, așa cum sunt, de exemplu, fotbalul sau tenisul.
Frumoasa rusoaică este căsătorită cu elvețianul Diego Garces, mai în vârstă decât ea cu 25 de ani, și în aprilie a anului trecut a născut o fetiță, Francesca Maria.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/821489/Fotomodelul-Alexandra-Kosteniuc-Regina-Sahului/
http://www.evz.ro/imagemanager/images/2008/aiaseptembrie/20/alexandra_sah.jpg

Leo
13th November 2008, 10:32
Cea mai importantă competiție pe echipe a sportului minții, Olimpiada de șah, este găzduită de orașul german Dresda în perioada 12-25 noiembrie 2008.
Componența echipelor României este următoarea:
Feminin: Corina-Isabela Peptan, Elena-Luminița Cosma, Carmen Voicu, Iozefina Păuleț, Alina Motoc (căpitan: Ligia-Letiția Jicman)
Masculin: Liviu-Dieter Nisipeanu, Andrei Istrățescu, Mircea Pârligras, Constantin Lupulescu, Levente Vajda (căpitan: Doru-Alexandru Ionescu)

Leo
13th November 2008, 10:33
Ediția 2008 a finalelor Campionatelor Naționale la șah rapid, blitz și dezlegări va avea loc între 5-7 decembrie la Rin Grand Hotel din București, după următorul program:

5 decembrie: finala C.N. dezlegări
6 decembrie: finala C.N. șah rapid
7 decembrie: finala C.N. blitz

Leo
3rd February 2010, 12:11
Considerat a fi nu numai unul dintre cei mai mari șahiști ai tuturor timpurilor ci și una dintre marile personalități ale istoriei sportului, Anatoly Karpov, fost campion mondial de șah în perioadele 1975 – 1985 și 1993 – 1998, șahistul cu cel mai mare număr de turnee câștigate, va fi prezent în România în perioada 19 – 27 martie 2005 pentru un meci împotriva multiplului campion național și medaliat la campionatele europene și mondiale de juniori, marele maestru român Andrei Istrățescu.

Evenimentul, organizat în colaborare de Fundația Șah Astral, Fundația Gambit - Elisabeta Polihroniade și Asociația Sportivă Șah Campion, se va bucura de un sprijin mediatic cu totul deosebit, numeroase instituții mass-media făcându-și publică dorința de a fi partenere unei asemenea manifestări. În România șahul se bucură de o veche și glorioasă tradiție, prin multiple clasări pe podium la Olimpiadele de Șah, prin nenumărate medalii de aur cucerite la campionatele mondiale și europene de tineret și juniori, fiind sportul cu cel mai mare număr de sportivi legitimați după fotbal. Însă numărul celor interesați de jocul minții este mult mai mare, fiind aproape imposibil de crezut că există vreo familie fără vreun jucător pasionat, fie el amator sau sportiv legitimate.

O premieră pentru România o va constiui transmiterea live a partidelor pe internet. Tabla de joc și ceasul de control vor fi speciale, dotate cu senzori care vor permite urmărirea partidelor în direct pe internet. Se va realiza astfel o emisiune interactivă, comentatorii putând dialoga în direct cu cei ce vor urmări partidele pe monitorul computerului propriu. O astfel de transmisiune va beneficia practic de o audiență mondială, amatori din toate colțurile lumii fiind conectați cu ajutorul calculatorului.

Hingherul
9th February 2010, 00:24
Considerat a fi nu numai unul dintre cei mai mari șahiști ai tuturor timpurilor ci și una dintre marile personalități ale istoriei sportului, Anatoly Karpov, fost campion mondial de șah în perioadele 1975 – 1985 și 1993 – 1998, șahistul cu cel mai mare număr de turnee câștigate, va fi prezent în România în perioada 19 – 27 martie 2005 pentru un meci împotriva multiplului campion național și medaliat la campionatele europene și mondiale de juniori, marele maestru român Andrei Istrățescu.

te-ai gandit ca poate nu toti au masini ale timpului cum ai tu??

Leo
9th February 2010, 08:45
Felicitari Hingherule, ai fost singurul care ai observat! :D Ma asteptam sa observe altii, dar..............:rosu:

Denis
12th May 2010, 13:46
Dupa 27 de ani a avut loc prima finala a Cupei Mondiale la sah fara ca nici un rus sa faca parte din ea. Anand a reusit sa-si apere titlul de campion dupa ce bulgarul Topalov deschisese scorul. S-au jucat 12 partide, finala terminandu-se cu scorul de 6,5 la 5,5 pentru Anand. Speram sa castige bulgarul, dar Anand, desi a jucat cu negrele a facut un meci naucitor in ultima partida si a reusit sa castige. Fusese 5,5 la 5,5 inaintea meciului cu numarul 12.

Florys
7th August 2010, 11:57
Anand din cate stiu e indian ?
India e tara de origine a sah-ului.
:)