PDA

View Full Version : Romania Calificata La Jocurile Olimpice



resita
20th January 2008, 13:19
Romania va gazdui in perioada 28-30 martie turneul preolimpic la care vor participa si handbalistele pregatite de Gheorghe Tadici. Tricolorele fac parte din Grupa B alaturi de Ungaria, Polonia si vicecampioana Asiei ce va fi desemnata la sfarsitul lunii ianuarie. Turneul se va desfasura la Bucuresti.


Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat sambata, pentru NewsIn, ca nu conteaza faptul ca Ungaria i-a luat locul Angolei in grupa Romaniei de calificare la JO de la Beijing, pentru ca elevele lui Tadici trebuie sa bata tot si sa joace la Olimpiada.

"Nu conteaza cu cine jucam, ci sa batem si sa jucam la Olimpiada. Eu am incredere in echipa ca va face un joc bun si va demonstra ca are valoare. Nu trebuie sa ne gandim ca putea fi Angola, ci ca trebuie sa batem Ungaria", a explicat Cristian Gatu.

rob_din
20th January 2008, 14:02
Dar asta e variata finala? Am inteles ca depinde si de calificarea Coreei de Sud.

Oricum, ma mir ca i-a venit minte la cap lui Gatu si a pus turneul in Bucuresti

iuli
20th January 2008, 15:12
Oricum se califica 2 echipe, nu va fi nicio problema.

SORENSEN
20th January 2008, 17:05
Am inteles ca ar putea sa fie inlocuita Ungaria cu polonia ...daca Corea de S castiga calif asiei ceea ce e f posibil...dc nu e iar blat...

resita
20th January 2008, 18:54
daca Koreea castiga in in jonan asiatica atunci locul ungariei va fi luat de croatia

http://en.wikipedia.org/wiki/Handball_at_the_2008_Summer_Olympics

Sentient7
20th January 2008, 22:35
Dar asta e variata finala? Am inteles ca depinde si de calificarea Coreei de Sud.

Oricum, ma mir ca i-a venit minte la cap lui Gatu si a pus turneul in Bucuresti

ba aici cred ca Tadici are si el o data dreptate.programarea turneului la Bucuresti e o greseala.trebuia undeva in tara,la Valcea,Resita,Cluj,Brasov...

rob_din
20th January 2008, 23:23
ba aici cred ca Tadici are si el o data dreptate.programarea turneului la Bucuresti e o greseala.trebuia undeva in tara,la Valcea,Resita,Cluj,Brasov...

Singurele sali capabile sa gazduiasca un asemnea turneu sunt in Bucuresti si Valcea. Ar fi fost culmea sa se joace la Valcea asa ca Bucurestiul era singura solutie.

resita
20th January 2008, 23:26
Oricum, ma mir ca i-a venit minte la cap lui Gatu si a pus turneul in Bucuresti

ce bucuresti, se va juca cu sala goala.


ba aici cred ca Tadici are si el o data dreptate.programarea turneului la Bucuresti e o greseala.trebuia undeva in tara,la Valcea,Resita,Cluj,Brasov...

sunt de aceeasi parere, meciul trebuia sa se discuteintr-un oras cu echipa si cu suporterii adevarati

rob_din
20th January 2008, 23:28
Faceti-va sala prin provincie si dupa aceea se mai discuta. Sa nu uitam ca din aceasi cauza am ramas si fara Campionat Mondial. Suporteri vor fi si la Bucuresti, oricum mai multi decat incap la Resita sau nu stiu pe unde. Deja aceasta atitudine anti-bucuresteana devine ridicola.

resita
21st January 2008, 00:31
Faceti-va sala prin provincie si dupa aceea se mai discuta. Sa nu uitam ca din aceasi cauza am ramas si fara Campionat Mondial. Suporteri vor fi si la Bucuresti, oricum mai multi decat incap la Resita sau nu stiu pe unde. Deja aceasta atitudine anti-bucuresteana devine ridicola.

cum naiba sa programezi un meci de handbal unde interesul pt. handbal in bucuresti este aproape 0

dinamo a plecat din bucuresti, steaua la fel la masculin iar la feminin doar Rapid are echipa in prima liga iar nr. de spectatori care asista la meci este scazut.

o sa fie spectatori dar nu suporterii adevarati, cei care inteleg acest joc, o sa fie toate relatiile federatiei, sponsorii si cam atat :drak:


iar despre salile de sport in tara sa nu vorbesti daca nu esti in cunostinta de cauza.

Elphax
21st January 2008, 14:46
deci fara Ungaria?

Sorin Blaj
21st January 2008, 15:37
La Valcea ar fi fost o atmosfera incendiara.

Sentient7
22nd January 2008, 01:25
Singurele sali capabile sa gazduiasca un asemnea turneu sunt in Bucuresti si Valcea. Ar fi fost culmea sa se joace la Valcea asa ca Bucurestiul era singura solutie.

hai mai fii om serios.ce sali atat de extraordinare sunt in Bucuresti?cum adica nu sunt capabile alea din provincie?pai la Arad,Cluj sau Sibiu s-au jucat nenumarate preliminarii de Europene sau Mondiale la baschet de exemplu.daca o sala e buna pentru un meci international oficial de baschet,e la fel de buna si pentru unul de handbal...
la Bucuresti nu merita organizat nimic,acolo suporterii sunt blazati pe luptele Steaua-Dinamo-Rapid si nu ii intereseaza nimic altceva...

Sentient7
22nd January 2008, 01:33
Faceti-va sala prin provincie si dupa aceea se mai discuta. Sa nu uitam ca din aceasi cauza am ramas si fara Campionat Mondial. Suporteri vor fi si la Bucuresti, oricum mai multi decat incap la Resita sau nu stiu pe unde. Deja aceasta atitudine anti-bucuresteana devine ridicola.

aceasta atitudine anti-Bucuresti e un efect si nu o cauza.Bucurestiul intoxica Romania pe toate planurile,iar cel sportiv nu face exceptie...si nu se zice "faceti-va sala" ca alea in Bucuresti nu au fost facute de bucuresteni ci tot din bani publici...atitudinea asta superioara asupra provinciei e o alta cauza a celei anti-Bucuresti.
si nu poti sa compari niciodata atmosfera la un meci de handbal din Bucuresti cu ce se petrece in provincie,sunt doua lucruri total diferite.2000 de resiteni fac mai mult decat 4000 de bucuresteni intr-o sala...daca nu crezi,intreaba-i pe cei de la Dinamo de ce isi joaca meciurile din cupele europene de pe teren propriu la Buzau...

resita
23rd January 2008, 09:49
HANDBAL vs. BOX pe Sala Polivalenta din Bucuresti

Romania ar trebui sa gazduiasca in perioada 28-30 martie turneul preolimpic la handball feminin la care vor participa si handbalistele pregatite de Gheorghe Tadici. Tricolorele fac parte din Grupa B alaturi de Ungaria, Polonia si vicecampioana Asiei ce va fi desemnata la sfarsitul lunii ianuarie.
Turneul este programat a se desfasura la Bucuresti dar acum vine vestea bomba, in acea perioada Sala Polivalenta din capitala este ocupata cu gala de box în care Adrian Diaconu ataca titlul mondial WBC.

Initial Georghe Tadici a inaintat urmatoarele orase, Ramnicul Valcea, Sibiu, Cluj-Napoca si Oradea dar presedintele FRH, Cristian Gatu , a venit cu urmatoarea stire "IHF a impus ca aceste turnee sa se desfasoare în sali de minimum 5.000 de locuri singura sala din Romania care are aceasta capacitate este cea din Bucuresti”

Promotorul galei de box, Chris Ganescu, "Nu putem schimba nici data si nici sala. Deja avem contacte cu televiziuni mari din toata lumea"

Ce este de facut in aceste conditii? Raspunsul il are antrenorul nationalei care in gluma declara "Acum, întreb si eu. Ce facem, organizam la Budapesta daca nu avem sala de 5.000 de locuri disponibila în tara?"

Secretarul general, Mihai Marinescu, “"Nu va boxa niciun Diaconu! Am facut adresa, iar sala e ocupata de handbal. Ce sa facem, sa jucam la unguri? Va iesi scandal mare!"
sursa: http://resitasportmedia.ablog.ro/2008-01-23/handbal-vs-box-pe-sala-polivalenta-din-bucuresti.html

Elphax
23rd January 2008, 10:13
sa mor eu, numai in Romania se poate asa ceva ... unde dracu jucam?

resita
23rd January 2008, 20:29
sa mor eu, numai in Romania se poate asa ceva ... unde dracu jucam?

in ungaria :shocked::shocked::shocked::shocked::shocked:

la bucuresti o sa jucam pana la urma, se va gasi o solutie

Sentient7
24th January 2008, 09:54
si EHF e ridicola.de ce trebuie sa fie sala mai mare de 5.000 de locuri?si mai ridicoli suntem noi,ca intr-o tara de 20 de milioane,avem o sala atat de mare...

rob_din
24th January 2008, 10:00
aceasta atitudine anti-Bucuresti e un efect si nu o cauza.Bucurestiul intoxica Romania pe toate planurile,iar cel sportiv nu face exceptie...si nu se zice "faceti-va sala" ca alea in Bucuresti nu au fost facute de bucuresteni ci tot din bani publici...atitudinea asta superioara asupra provinciei e o alta cauza a celei anti-Bucuresti.
si nu poti sa compari niciodata atmosfera la un meci de handbal din Bucuresti cu ce se petrece in provincie,sunt doua lucruri total diferite.2000 de resiteni fac mai mult decat 4000 de bucuresteni intr-o sala...daca nu crezi,intreaba-i pe cei de la Dinamo de ce isi joaca meciurile din cupele europene de pe teren propriu la Buzau...

Provincia sa zica mersi ca Bucurestiul a mai tras cat de cat celelalte zone dupa el. Cred ca problema e ca de fapt cei din provincie se simt inferiori nu ca bucurestenii se simt superiori.

rob_din
24th January 2008, 10:03
Stati linistiti ca nimeni nu o sa puna in pericol calificarea la JO pentru un meci de box profesionist

Sentient7
24th January 2008, 21:58
Provincia sa zica mersi ca Bucurestiul a mai tras cat de cat celelalte zone dupa el. Cred ca problema e ca de fapt cei din provincie se simt inferiori nu ca bucurestenii se simt superiori.

hahaha,asta spui tu ca nu e atitudine superioara cand spui ca voi sunteti buricul pamantului desi habar nu ai despre ce vorbesti?ia mai da un ochi pe un site cu ministerul finantelor ca sa vezi de unde se strang cei mai multi bani din taxe si impozite si catre ce zone se redirectioneaza majoritatea...si mai important unde si de unde se duc mai departe toti acesti bani...atata supeficialitate numai la bucuresteni gasesti...daca ai vreun argument ca sa-ti susti afirmatiile te rog sa-l prezinti daca nu te rog sa vorbesti doar intrebat.

rob_din
29th January 2008, 17:50
In urma unei intalniri dintre presedintele Agentiei Nationale pentru Sport, Octavian Belu, si presedintii federatiilor de box si handbal, Rudel Obreja si Cristian Gatu, s-a hotarat ca meciul de box în care Adrian Diaconu va lupta, în 29 martie, pentru titlul mondial interimar la semigrea, versiunea WBC, se va disputa în Sala Polivalenta din Capitala. Astfel, Federatia Romana de Handbal, care solicitase închirierea arenei în aceeasi perioada, va fi nevoita sa caute un alt oras pentru turneul preolimpic.

Federatia Româna de Handbal (FRH) va decide în sedinta Consiliului de Administratie din 12 februarie care va fi orasul unde se va desfasura turneul preolimpic la handbal feminin, programat în perioada 28-30 martie.

Sursa:prosport

Se pare ca banii negri invartiti de Obreja si-au spus cuvantul. Belu nu mai are ce cauta in fruntea ANS-ului. Rusine!!!!!!!!!!:rosu:

Elphax
29th January 2008, 17:55
ce rusine????

au fost primii, ce mama dracului, ce vina au unii sau altii ca nu avem baze sportive? - asta e problema de fapt, nu cine si cum a ocupat sala primul !!!!

handbal se poate juca in mai multe locuri, se va gasi o solutie

rob_din
29th January 2008, 17:58
ce rusine????

au fost primii, ce mama dracului, ce vina au unii sau altii ca nu avem baze sportive? - asta e problema de fapt, nu cine si cum a ocupat sala primul !!!!

handbal se poate juca in mai multe locuri, se va gasi o solutie

Sala Polivalenta a fost construita pentru a gazdui intreceri sportive nu suse de doi bani.

Cred ca era sa fac infarct cand am citit aceasta stire. Pentru asta platesc eu impozite la stat? Pentru a le gazdui unor indivizi precum Obreja intrecerile destinate a spala bani negrii?

Elphax
29th January 2008, 18:05
este Titlu mondial, este Federatia de Box ... linisteste-te, nu e cazul sa faci infarct :)

resita
29th January 2008, 19:41
Se pare ca banii negri invartiti de Obreja si-au spus cuvantul. Belu nu mai are ce cauta in fruntea ANS-ului. Rusine!!!!!!!!!!:rosu:

sti tu de bani negri?

au semnat un contract asa ca contractul trebuie respectat. de ce gatu nu a semnat el contractul inainte?

ps. despre acest conflict am scris acum cateva zile pe blogul meu

SORENSEN
29th January 2008, 20:42
atat timp cat echipa ...adica fetele si tadici au zis ca nu vor in bucuresti..de aia si gatu a cedat..avand in vedere ca era singurul care dorea meciul la polivalenta...

SORENSEN
29th January 2008, 21:01
Grupa B: Romania, Croatia, Polonia, Japonia

dupa Korea S - Japonia 34-21

Sentient7
29th January 2008, 23:39
atat timp cat echipa ...adica fetele si tadici au zis ca nu vor in bucuresti..de aia si gatu a cedat..avand in vedere ca era singurul care dorea meciul la polivalenta...

exact.e mai bine asa,meciul in provincie...

Sorin Blaj
30th January 2008, 13:56
De la bun inceput s-a dorit ca meciul sa nu se joace in Bucuresti, vezi reactia lui Tadici si a jucatoarelor cand s-a anuntat de catre Federatie ca meciurile pentru calificarea la JO se vor juca in Bucuresti.

Cel mai bine ar fi ca turneul sa se dispute la Valcea, acolo fetele ar dispune de o atmosfera extraordinara, iar sansele pentru o calificare dupa multi ani la JO ar creste.
Din pacate Gatu vrea altceva: http://www.gsp.ro/index.php?section=articol&screen=index&id=50665&rss=1

rob_din
7th February 2008, 10:17
http://www.prosport.ro/articole/inca-se-lupta-pentru-polivalenta/76314

Vesti proaste pentru fanii boxului profesionist. Asat daca nu cumva nationala de handbal va fi trimisa sa joace in Pakistan cu burka pe cap. Belu si Obreja sunt in stare si de asa ceva. Doamne fereste cum sa pierdem organizarea unei batai profesioniste?

resita
11th February 2008, 21:24
IHF cere FRH sa organizeze turneul preolimpic la Bucuresti


Federatia Internationala de Handbal (IHF) a dat un raspuns negativ cererii de derogare facuta FRH si spune ca ori turneul prolimpic va fi organizat in Bucuresti, in Sala Polivalenta, ori va fi mutat intr-o alta tara, a declarat, luni, pentru NewsIn, directorul tehnic al Federatiei, Remus Draganescu.

"Raspunsul Federatiei Internationale de Handbal (IHF) este negativ. Noi trebuie sa urmam ceea este sti****t in regulamentului IHF, vor sala de cel putin 4.000 de locuri sau turneul preolimpic se va juca in alta tara, iar noi nu vom mai primi dreptul de organizare. Singura noastra alternativa este Sala Polivalenta. Vom vedea ce vom face", a declarat Remus Draganescu.

Presedintele Agentiei Nationale pentru Sport, Octavian Belu, a vorbit pentru NewsIn despre raspunsul IHF si despre sala in care nationala feminina de handbal a Romaniei va juca in turneul preolimpic: "Raman la ideea ca ambele evenimente se pot disputa in Sala Polivalenta. Eu am format deja o echipa care se va ocupa de montarea si demontarea ringului. Credeam ca se va primi o derogare, pentru ca si tenisul a primit-o si speram ca IHF va intelege situatia, dar daca asa trebuie, atunci asa vom face".

Romania poate organiza turneul preolimpic din luna martie deoarece nationala feminina a ocupat locul 4 la Campionatul Mondial din Franta, care a avut loc in luna decembrie. Presedintele Federatiei Romande de Handbal, Cristian Gatu, a depus o cerere de inchiriere la Sala Polivalenta inca din luna noiembrie a anului 2007. Ulterior, in luna ianuarie a anului 2008, Federatia Romana de Box a programat meciul pentru titlul mondial interimar la categoria semigrea, versiunea WBC, a pugilistului roman Adrian Diaconu, in aceeasi perioada cu turneul preolimpic de handbal.

Pe data de 29 ianuarie, presedintele ANS, Octavian Belu, presedintele FRH, Cristian Gatu, si presedintele Federatiei Romane de Box, Rudel Obreja, au avut o intalnire in care s-a hotarat ca Sala Polivalenta sa gazduiasca meciul pentru titlul mondial interimar la semigrea, versiunea WBC, al romanului Adrian Diaconu. Astfel, turneul preolimpic in care va juca si nationala feminina de handbal a Romaniei a ramas fara sala. Ca alternative, Federatia Romana de Handbal a avut trei propuneri, Oradea, Cluj si Targu Mures, dar cum IHF cere o sala de minim 4.000 de locuri, niciunul din cele trei orase nu poate oferi aceste conditii.

Turneul preolimpic are loc in perioada 28-30 martie si alaturi de Romania vor mai participa Croatia, Polonia si Japonia, in timp ce gala in care Adrian Diaconu va lupta pentru titlul mondial interimar este pe 29 martie.

Lordliv
11th February 2008, 21:52
sala de la craiova ,cu peste 4000 de locuri este in constructie de vreo 14 ani...cica pana in primavara se pune acoperisul:D

ps. cate milioane de euro s au papat la craiova cu aceasta sala...belu se lauda ca macar va face un audit sa vada situatia reala de aici...i a incredintat lucrarile altui escroc ,popeci care a mai luat bani si de la echipa de fotbal universitatea craiova...

rob_din
11th February 2008, 22:58
Dumnezeule dar oamenii astia de la ANS chiar nu mai judeca? Ce se tot invartesc in jurul cozii? Este la mintea unui bebelus ca acolo trebuie sa se desfasoare turneul de handbal fiindca de aceea a fost construita Polivalenta. Bataia se poate desfasura in vila lui Obreja care oricum e mai mare decat Polivalenta.
O tara de tot rasul, asta suntem

rob_din
12th February 2008, 19:35
Gala de box profesionist în care pugilistul Adrian Diaconu va lupta pentru titlul mondial interimar la semigrea, versiunea WBC, se va desfășura la Circul de Stat din București, a anunțat, marți, președintele Federației Române de Box, Rudel Obreja.

"Soluția a oferit-o primarul Capitalei, Adriean Videanu, astfel încât gala se va desfășura, în 29 martie, la Circul de Stat. Este cea mai bună soluție, pentru că ar fi fost imposibil să împărțim Sala Polivalentă cu handbalul", a declarat, pentru MEDIAFAX, Rudel Obreja.

Federațiile române de box și handbal și-au disputat dreptul de a organiza la Sala Polivalentă din București două evenimente. Astfel, pugilistul Adrian Diaconu trebuia să lupte, în 29 martie, în această sală, pentru titlul mondial interimar la semigrea, versiunea WBC, iar naționala de handbal feminin trebuia să participe, în perioada 28-30 martie, tot la Polivalentă, la turneul preolimpic, alături de naționalele similare ale Japoniei, Croației și Poloniei.

Președintele Agenției Naționale pentru Sport, Octavian Bellu, anunțase, marți, că ambele evenimente se vor desfășura în Sala Polivalentă, pentru că Federația Internațională de Handbal nu a acceptat ca turneul preolimpic să se desfășoare într-o sală mai mică de 4.000 de locuri. Rudel Obreja a avertizat însă că cele două competiții nu se pot desfășura simultan în Sala Polivalentă, deoarece instalarea ringului de box, a scaunelor și a aparaturii pentru transmiterea în direct a evenimentului necesită cel puțin 10-11 ore.

PROSPORT

rob_din
12th February 2008, 19:38
Excelent!

Chiar ma gandeam ca exact acolo e locul perfect pentru bataia profesionista: la circ

Sentient7
13th February 2008, 05:18
Excelent!

Chiar ma gandeam ca exact acolo e locul perfect pentru bataia profesionista: la circ

exagerezi.e vorba de box.nu iti sta bine cand faci pe prostu'...
si apoi o sa fie fain cu jumate de sala goala la handbal...

rob_din
13th February 2008, 09:57
exagerezi.e vorba de box.nu iti sta bine cand faci pe prostu'...
si apoi o sa fie fain cu jumate de sala goala la handbal...

Box ca sport e cel care se practica la JO (boxul amator), restul in opinia mea n-are nici o legatura cu sportul.

Poate inventam si scrima fara costum de protectia, ar avea ratinguri mult mai mari la TV, poate ar rivaliza cu K1 alt "sport" extraordinar

TenisFan
13th February 2008, 10:16
Stop bitching around like 4 year olds... :shocked: In alta ordine de idei grupa mega usoara pt nationala Romaniei(adica Oltchim) dar nu se stie niciodata ca la ce forma au acum... :shocked:

rob_din
13th February 2008, 10:23
Stop bitching around like 4 year olds... :shocked: In alta ordine de idei grupa mega usoara pt nationala Romaniei(adica Oltchim) dar nu se stie niciodata ca la ce forma au acum... :shocked:

Si daca jucam cu echipa a doua ne calificam

TenisFan
13th February 2008, 10:30
Si daca jucam cu echipa a doua ne calificamTu erai "principalul sustinator" al lui Tadici la campionatul mondial parca... Acum stiu ca lotul e mega valoros dar cred in acelasi timp ca pe Tadici il intereseaza mai mult LC decat Olimpiada... Deci n-o sa forteze in turneul asta pe care ca probabil o sa-l castigam dar nu fara ceva emotii... :cry:

rob_din
13th February 2008, 10:33
Tu erai "principalul sustinator" al lui Tadici la campionatul mondial parca... Acum stiu ca lotul e mega valoros dar cred in acelasi timp ca pe Tadici il intereseaza mai mult LC decat Olimpiada... Deci n-o sa forteze in turneul asta pe care ca probabil o sa-l castigam dar nu fara ceva emotii... :cry:

Oricat de slab antrenor ar fi Tadici n-are cum sa piarda calificare. Si daca ma duc eu antrenor ne calificam:). Adversarii sunt modesti si mai jucam si pe teren propriu

Gabri3l
13th February 2008, 11:21
este bine ca ambele evenimente se vor desfasura in capitala(ma voi duce la amandoua:yeah:)

HAI DIACONU!! Vrem inca un titlu mondial la Ploiesti!:yeah:

HAI ROMANIA!

:yeah:

rob_din
14th February 2008, 23:02
Coasta de Fildes a inlocuit echipa Japoniei in turneul de la Bucuresti

SORENSEN
15th February 2008, 21:06
Au fatait grupele astea de m-au innebunit

Sentient7
20th February 2008, 02:43
foarte tare.lotul care trebuia sa fie la Mondiale va fi pus sa joace in partide pe viata si pe moarte cu Coasta de Fildes,Japonia si Croatia sau ce echipe mai sunt...
in alta ordine de idei,rob_din tot astept un raspuns la mesajul ala,nu de alta dar nu am inteles exact ce intelegi matale prin jigniri.e cam penibil asa sa faci uz de faptul ca esti moderator si sa stergi orice mesaj cu care nu esti de-acord...

resita
9th March 2008, 19:43
daca nici din grupa asta nu ne calificam atunci suntem penibili.

Avem cel mai valoros lot si jucam acasa :ok:

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:46
Avem cel mai valoros lot pe hartie, dar sa vedem cine va fi pe teren.

Selectia nu se face in functie de valoarea de moment a jucatoarelor, ci in functie de razboaiele antrenorului si are cam multe.

rob_din
10th March 2008, 20:20
Au mai rămas doar câteva zile până la turneul preolimpic, programat la sfârșitul săptămânii viitoare, la București. România va înfrunta, în ordine, echipele Coastei de Fildeș (28 martie), Croației (29 martie) și Poloniei (30 martie).

La turneul olimpic de la Beijing se vor califica primele două formații. Între cele 21 de jucătoare înscrise pe listă figurează 12 de la Oltchim, 3 de la "U" Jolidon Cluj și doar 2 de la liderul Ligii Naționale, Rulmentul Brașov. Din străinătate au fost nominalizate două jucătoare, Aurelia Brădeanu (Gyor) și Oana Șoit (Orsan Elda Prestigio).
Lotul complet este următorul: Dinu, Pâslaru, Tolnai - portari; Maier, Balint, Niculae, Păcurar, Olteanu - extreme; Ivan, Manea, Stanca, Bârsan - pivoți; Meiroșu, Neagu, Lecușanu, Beșe, Senocico, Brădeanu, Luca, Lungu-Amariei, Șoit - linia de 9 metri.
Dintre acestea, vor fi selecționate pentru turneu între 16 și 18 jucătoare. Așadar, de pe lista antrenorilor Gheorghe Tadici și Dumitru Muși nu lipsește Carmen Amariei. În schimb, nu a fost inclusă Simona Gogârlă.

rob_din
10th March 2008, 20:21
No comment!

resita
10th March 2008, 20:33
:rosu::rosu::rosu::rosu::rosu: ce penibil cu selectia lui cu tot

rob_din
10th March 2008, 20:42
Hai Croatia! Hai Polonia!

Cred ca o sa ma duc si eu la Polivalenta dar ca sa sustin adversarele Romaniei

resita
10th March 2008, 20:53
Hai Croatia! Hai Polonia!

Cred ca o sa ma duc si eu la Polivalenta dar ca sa sustin adversarele Romaniei

atnci mai bine stai acasa :rosu::rosu::rosu:

rob_din
10th March 2008, 21:22
atnci mai bine stai acasa :rosu::rosu::rosu:

Nu, mai bine sta acasa Tadici si cu sleahta lui de lingai care-i permit orice prostie.
Deja acest personaj a depasit orice limita

resita
10th March 2008, 21:25
Nu, mai bine sta acasa Tadici si cu sleahta lui de lingai care-i permit orice prostie.
Deja acest personaj a depasit orice limita

de acord cu tine dar asta nu inseamna ca voi sustine alta echipa daca nu-mi place antrenorul

Dute la meci si transmitei multa sanatate si din artea mea :happy

rob_din
10th March 2008, 21:29
de acord cu tine dar asta nu inseamna ca voi sustine alta echipa daca nu-mi place antrenorul

Dute la meci si transmitei multa sanatate si din artea mea :happy

Nu sunt unul dintre aceia care sustine ceva doar fiindca reprezinta Romania.
Totul are o limita, voi sustine jucatoarele daca acestea refuza sa vina la lot conduse de Tadici. Atata timp cat si ele tac din punctul meu de vedere sunt partase la dezastrul numit Tadici

Lordliv
10th March 2008, 21:31
sper sa nu ne trezim cu o minune ca la polo!

doar 2 jucatoare de la brasov? tadici le protejeaza in vederea meciurilor viitoare ale rulmentului in cc;)

rob_din
10th March 2008, 21:32
sper sa nu ne trezim cu o minune ca la polo!

doar 2 jucatoare de la brasov? tadici le protejeaza in vederea meciurilor viitoare ale rulmentului in cc;)

Asa e, grijiluiu cum il stim:)

Sorin Blaj
10th March 2008, 21:46
Este mai buna Luca in pioneze decat Gogarla in forma?

mikeyy
10th March 2008, 23:27
Nu-mi vine sa cred ca a luat doar 2 de la Rulmentul....chiar nu inteleg cum poate sa faca asa ceva. Rulmentul are mult mai mult de 2 jucatoare capabile de natioanala.
Deci in final mergem la Preolimpiada cu 80% echipa a doua a Romaniei...penibil

gi0nel
17th March 2008, 18:18
daca nu ne calificam sa-si dea Tadici demisia!!!

Lordliv
21st March 2008, 10:19
CAS de la lausanne a dat castig federatiei de handbal din asia in procesul intentat IHF-ului!
asta inseamna ca raman rezultatele " de pe teren "
asta inseamna ca echipa coreea de sud nu merge la JO.
asta inseamna ca vom avea alta componenta a grupelor de baraj!
asta inseamna ca vine ungaria?:D

ps. haosul din handbalul feminin mondial continua...

rob_din
21st March 2008, 11:37
CAS de la lausanne a dat castig federatiei de handbal din asia in procesul intentat IHF-ului!
asta inseamna ca raman rezultatele " de pe teren "
asta inseamna ca echipa coreea de sud nu merge la JO.
asta inseamna ca vom avea alta componenta a grupelor de baraj!
asta inseamna ca vine ungaria?:D

ps. haosul din handbalul feminin mondial continua...

Asta inseamna ca handbalul ar trebui eliminat de la aceasta editie a JO. IHF e un organism mai penibil decat FRH-ul.
Regulile de calificare la JO au fost de la inceput absurde, nu stiu ce a fost in capul acelora care le-au facut

rob_din
21st March 2008, 20:09
Veste proasta pentru Romania: oficial noua componenta a grupei este ROM, HUN, JPN, POL

In aceste conditii exista sanse reale de a spune adio JO

Lordliv
21st March 2008, 20:37
meciuri mult mai grele...

ungaria peste croatia si japonia peste ivoriene!

Dani3l
21st March 2008, 20:39
N-a convocat-o pe Amariei si pe Cristina Dogaru(nu-i stiu numele actual de casatorie...:D)?

Veste proasta pentru Romania: oficial noua componenta a grupei este ROM, HUN, JPN, POL

In aceste conditii exista sanse reale de a spune adio JO
Cum adica... "noua componenta a grupei"?!:happy

resita
21st March 2008, 20:41
grea grupa :(:(

rob_din
21st March 2008, 20:54
N-a convocat-o pe Amariei si pe Cristina Dogaru(nu-i stiu numele actual de casatorie...:D)?

Cum adica... "noua componenta a grupei"?!:happy

Ce intrebare este asta? Pana azi am avut alta componeta a grupei

rob_din
21st March 2008, 20:55
meciuri mult mai grele...

ungaria peste croatia si japonia peste ivoriene!

Nu Japonia e problema. Problema e ca Ungaria e favorita in fata Romaniei iar Polonia poate da mari batai de cap

Dani3l
21st March 2008, 20:59
Pai bine mai..dar astia de la EHF,se joaca de-a calificarea la J.O?!Azi o grupa...maine alta..si duminica,dupa ce-si iau micul dejun fac alta?!:happy

rob_din
21st March 2008, 21:11
Pai bine mai..dar astia de la EHF,se joaca de-a calificarea la J.O?!Azi o grupa...maine alta..si duminica,dupa ce-si iau micul dejun fac alta?!:happy

Nu m-ar mira, mai ales ca unele federatii (printre care si cea romana) au depus protest la IHF

Acest sistem de calificare al IHF (nu EHF cum spui tu) este un dezastru. De ce nu s-a facut calificarea ca pana acum nu stiu.

Sorin Blaj
21st March 2008, 22:00
Merg primele doua, jucam acasa, avem in continuare sanse mai mult decat mari.

Cine ne-ar putea incurca? Polonia sau Japonia?

rob_din
21st March 2008, 22:03
Merg primele doua, jucam acasa, avem in continuare sanse mai mult decat mari.

Cine ne-ar putea incurca? Polonia sau Japonia?

ti se pare imposibil?

resita
21st March 2008, 22:12
Cine ne-ar putea incurca? Polonia sau Japonia?

tadici :D

Sorin Blaj
22nd March 2008, 01:14
Am intrebat doar. Nu ca ar fi imposibil.

Sentient7
22nd March 2008, 04:42
heh,extrem de balcanic stilul administrativ al IHF.alta perla a fost cand primele 5 de la Campionatul European s-au calificat direct la Mondial,iar mai apoi doar prima de la Mondial s-a calificat direct la Europene(asa a trebuit sa jucam barajul cu Serbia).ca si cum un Campionat European ar fi mai important decat unul Mondial.

rob_din
22nd March 2008, 12:47
Daca doamne fereste pierdem sambata cu Ungaria in meciul decisiv cu Polonia se poate intampla orice. Om fi noi favoriti cu Polonia dar la talentul romanilor de a da cu piciorul marilor sanse se poate intampla un dezastru gen Serbia acum 2 ani

Sorin Blaj
22nd March 2008, 13:07
Se stie lotul cu care jucam?

resita
25th March 2008, 21:27
Tribunalul de Arbitraj Sportiv a anuntat ca valideaza rezultatele turneului preolimpic feminin, zona asiatica, care a a avut loc in luna august, in urma acestei decizii Romania urmand sa intalneasca Ungaria, Polonia si Japonia in drumul catre Olimpiada de la Beijing.

Gabri3l
26th March 2008, 00:31
de abia astept meciul cu Ungaria...

resita
26th March 2008, 09:06
Tadici: "Schimbarea adversarilor dubleaza efortul nostru la acest turneu preolimpic"


Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Gheorghe Tadici, a declarat, marti, pentru NewsIn, ca schimbarea facuta de Federatia Internationala de Handbal la nivelul adversarilor din turneul preolimpic aduce un plus de valoare acestei competitii.

"Schimbarea este facuta, noi oricum ne pregatem pentru acest turneu, dar faptul ca avem alti adversari dubleaza efortul fetelor. Ungaria in locul Croatiei si Japonia in locul Coastei de Fildes reprezinta adversari de alta talie. Ungaria o stim, am jucat cu ea la Campionatul Mondial, iar despre Japonia pot spune ca s-a schimbat. Daca pana acum aveau jucatoare de talie mica, acum au o medie mai mare inaltime", a explicat selectionerul Gheorghe Tadici, dupa antrenamentul de marti al nationalei.

Schimbarea adversarilor de la turneul preolimpic a intervenit dupa ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv a anuntat ca valideaza rezultatele turneului preolimpic feminin - zona asiatica - disputat in luna august 2007, care initial fusesera anulate de IHF. Astfel, daca initial la turneul preolimpic de la Sala Polivalenta erau anuntate echipele Croatiei, Poloniei si Coastei de Fildes, adversarele tricolorelor vor fi nationalele Ungariei, Poloniei si Japoniei. Fiecare meci al handbalistelor pregatite de Gheorghe Tadici este programat de la ora 17:00 si vor fi transmise de Sport.ro. Vineri, Romania va debuta contra Japoniei, sambata va intalni Polonia, iar duminica va juca impotriva Ungariei.

Centrul nationalei, Aurelia Bradeanu, a vorbit la randul sau despre turneul care poate duce Romania la Jocurile Olimpice de la Beijing: "Va fi greu, noi trebuie sa tratam meciurile cu seriozitate pentru ca fiecare are importanta sa. Ungaria este un adversar tare, dar daca noi suntem in forma maxima nu avem cum sa pierdem. Important este sa mearga apararea".

La antrenamentul echipei nationale a Romaniei de marti a fost prezenta si handbalista Cristina Varzaru, care le-a incurajat pe colegele sale. Cristina Varzaru si Valentina Elisei Ardean sunt doua absente importante in nationala feminina, ambele fiind in perioada de recuperare dupa accidentari mai vechi. Specialista aruncarilor de la 7 metri, Alice Ardean, a primit deja liber la efort si, conform spuselor lui Gheorghe Tadici, in aceste zile se pregateste le Ramnicu Valcea, iar in cazul calificarii la Olimpiada va fi apta de joc.

rob_din
26th March 2008, 11:44
Acesta este programul turneului, ai gresit la ordinea meciurilor

28/03/2008 15:00
HUN - POL

17:00 ROU - JPN

29/03/2008 15:00 JPN - POL

17:00 ROU - HUN

30/03/2008 15:00 JPN - HUN

17:00 POL - ROU


Iar meciurile sunt pe TVR nu pe sport.ro

Sorin Blaj
26th March 2008, 12:30
Sa vedem mai intai pe cine vor opri antrenorii in lot.

Lordliv
27th March 2008, 23:17
Lotul de 14 jucătoare:
portari: Dinu, Tolnai
extreme: Olteanu, Balint, Maier
pivoți: Stanca, Bârsan
linia de 9 metri: Luca, Amariei, Beșe, Brădeanu, Lecușanu, Meiroșu, Neagu

Sentient7
28th March 2008, 00:19
avem:portar,desi doar unul,pivot,tot doar unul,extreme zero,iar linia de 9 metri arata in teorie foarte bine...sa vedem si in practica.cred totusi ca arata mai bine cu Senocico si Gogarla.sper ca Bradeanu sa joace ca la Gyor.

resita
28th March 2008, 07:23
Romania incepe asaltul pentru Olimpiada



Selectionata feminina de handbal a Romaniei va disputa la sfarsitul acestei saptamani turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Beijing, gazda intrecerilor fiind sala Polivalenta din Bucuresti.

Alaturi de reprezentativa Romania la Bucuresti se vor mai afla echipele Ungariei, Poloniei si Japoniei, primele doua clasate la acest turneu preolimpic urmand a obtine biletele pentru Beijing.

Antrenorul Gheorghe Tadici a anuntat, joi, in cadrul unei conferinte de presa, lotul pe care se va baza in cele trei jocuri de la sfarsitul saptamanii, 14 jucatoare urmand a se lupta pentru obtinerea calificarii la Jocurile Olimpice.

Iata lotul Romaniei:

Luminita Hutupan-Dinu, Talida Tolani (portari); Ramona Maier, Adriana Nechita, Camelia Balint (extreme); Ionela Stanca, Florina Barsan (pivoti); Narcisa Lecusanu, Aurelia Bradeanu, Adina Meirosu, Cristina Neagu, Valeria Bese, Steluta Luca, Carmen Amariei.

Turneul va debuta, vineri, cu meciurile Ungaria-Polonia (15:00) si Romania-Japonia (17:00), pentru ca sambata sa se dispute derbiul Romania-Ungaria (17:00), prefatat de intalnirea Polonia-Japonia (15:00). In ultima zi de competitie, duminica, Romania va evolua in compania Poloniei (17:00), Ungaria intalnind Japonia de la ora 15.

In paralel cu turneul de la Bucuresti se vor disputa alte doua concursuri de calificare la Olimpiada, unul la Leipzig, cu Germania, Croatia, Suedia si Cuba printre participante, si un altul la Nimes, cu Franta, Coreea de Sud, Congo si Coasta de Fildes.

resita
30th March 2008, 22:41
bravo fetelor :yeah::yeah::yeah:

Sorin Blaj
31st March 2008, 16:00
FELICITARI FETELOR si lui TADICI!!!


Calificarea la JO este o performanta importanta, dar vrem medalie. :)

rob_din
31st March 2008, 16:50
Care e rolul lui Tadici nu inteleg.

Sorin Blaj
31st March 2008, 22:06
Atat timp cat este antrenorul nationalei, performantele sau esecurile ii apartin.

rob_din
1st April 2008, 11:00
Spre deosebire de 2000, lucrurile s-au schimbat. Eu vorbesc cu fetele despre performanță. Nu vreau să spun aur, pentru că la noi se înțelege greșit. Știu că mi-aș dori să evit Rusia, care este o echipă foarte grea. Mai degrabă mi-aș dori o reprezentantă a handbalului nordic, Suedia, Norvegia, ba chiar Franța, Kazahstan. În funcție de rezultatul de la Beijing aș putea continua", a spus Tadici în "Cotidianul".


Nu mai scapam de Tadici

rob_din
1st April 2008, 11:00
Atat timp cat este antrenorul nationalei, performantele sau esecurile ii apartin.

Depinde daca antrenorul are vreun rol in "succesuri" si esecuri. In opinia mea Tadici n-are nici un rol in succese

Sorin Blaj
1st April 2008, 12:16
Traieste pe seama locului doi obtinut la mondiale. Asta spune totul.

adrianmutu85
1st April 2008, 18:36
Sper, in finala de la Beijing sa se joace meciul Romania-Rusia. Tadici a declarat azi ca ii e frica de Rusia si vrea sa o evite, (am inteles ca am luat de 5 ori la rand bataie de la ea :P), cred insa ca anume la olimpiada va avea loc revansa, atfel, sa vina alt antrenor care "nu se teme"

rob_din
2nd April 2008, 10:54
Finanțatorul Stelei, Gigi Becali, nu a rămas impasibil la calificarea “naționalei” feminine a României la Jocurile Olimpice. “Am înțeles că nu le-a dat nimeni nici un ban și e păcat. Voiam să le premiez cu 30.000 de euro, dar după victoria Stelei la Vaslui am fost bucuros și am mărit suma la 50.000 de euro pentru toată echipa”, a declarat Becali, care le va înmîna banii fetelor azi, la ora 12:00.

Omul de afaceri a făcut însă și alte promisiuni: “Dacă fetele vin cu medalie din China, le dau 100.000 de euro. Și dacă or să cîștige aurul, atunci o să le recompensez cu 300.000 de euro”.

Surse autorizate afirmă însă că șefii Federației Române de Handbal au decis aseară să nu dea curs invitaț
iei lui Gigi: “Nu vrem să ne asociem imaginea cu Becali și cu nici un alt om politic din România”.

GSP

Felicitari FRH