PDA

View Full Version : Putin pune Bulgaria pe traseul unui gazoduct gigant (south stream)



Lordliv
18th January 2008, 22:59
investitia rusa se va ridica la peste 10 miliarde euro si va fi gata ,se preconizeaza in 2013.
se vor pompa 30 de miliarde de mc de gaze,anual catre tarile europene...

deasemenea ,tot rusia va construi o centrala nucleara ,care va fi gata tot in 2013,tot in bulgaria:D
romania ? ce face ? se uita la meciul basescu - tariceanu....:( si scumpim gazul cu 70% anul acesta...)

Balaci
18th January 2008, 23:15
Se pare ca platim notele de plata ale axei noastre anti-rusesti :( Imi pare rau sa o spun, si probabil voi fi considerat vinovat, insa vina este a lui...(ati ghicit, nu?) Basescu

Lordliv
18th January 2008, 23:40
in privinta costului electricitatii se preconizeaza ca bulgaria ,o data cu punerea in functiune a centralei atomice,sa produca kw/ora la 0,036-0,037 euro!

in prezent costurile pentru producerea unui kw/ora sunt:
in bulgaria ,intre 0,027 si 0,070 euro
in slovacia,0,090 euro
in romania,0,15 euro
in marea britanie,0,17 euro
in italia 0,09-0,0,11 euro ( in functie de retele,medii,inalte...)
in olanda,spania,0,15 euro
in sua 0,370 (!) euro ( dar la americani nu se mai plimba energia electrica " de colo pana colo ")

Ess
18th January 2008, 23:55
( dar la americani nu se mai plimba energia electrica " de colo pana colo ")

corect lordliv, dar asta n-am inteles-o...dezvolti un pic?

Lordliv
19th January 2008, 00:14
corect lordliv, dar asta n-am inteles-o...dezvolti un pic?

stii tu ,firmele baietilor destepti ,care cumpara relativ ieftin,curentul de la stat si apoi il revand firmelor ( inclusiv de stat ) la preturi de cateva ori mai mari...asta in romania

codrut seres a fost obligat sa demisioneze SI pentru faptul ca nu i a satisfacuta doleanta de mare " purtator de energie electrica " a lui cezar preda,vicepresedinte pd! ( dupa ce berceanu si marian jean marinescu ,tot de la pd obtinusera acest avantaj)