PDA

View Full Version : Filme HD



Cneazul
18th January 2008, 15:47
a vazut careva filme high definition? pe torrent sunt puse cateva. eu am luat equilibrium si vreau sa spun referitor la calitate ca aceasta este superba. te dor ochii de la asa claritate.

White Shadow
30th October 2008, 21:39
chiar sunt curios cum se vad aceste filme...

eu inca nu am vazut nici un film HD dar am vazut ca tot apar zilnic pe adresa de torente de unde dau eu jos filme...

Sergiu
30th October 2008, 21:56
Am vazut eu Odiseea Spatiala 2001. Se vede mai bine, dar eu zic ca nu e necesar, tot nu e ca la cinema.

Oricum la concerte sau competitii sportive e mult mai placut asa, parca te simti ca si cum ai fi acolo.

White Shadow
30th October 2008, 22:02
Am vazut eu Odiseea Spatiala 2001. Se vede mai bine, dar eu zic ca nu e necesar, tot nu e ca la cinema.

la o plasma de 106 cm unde sa ruleze un film HD si cu un sunet venit de la un Logitech z-5500 unde satelitii sunt pozitionati in cele 4 colturi ale camerei nu e chiar ca la cinema dar nu e nici ceva asa....de evitat...

Cneazul
2nd July 2009, 23:10
cele la rezolutie 1080p se vad fabulos! bine ca...are vreo 20 gb un film...dar claritatea...:yeah:
am vazut o data un asemenea film, dar nu la mine acasa. eu n`am un asemenea monitor sau boxe necesare pt aceste tipuri de film!

White Shadow
4th July 2009, 16:22
eu am The Dark Knight 1080p si as mai cumpara dar sincer lista e cam micuta cu filme blu ray...si as cumpara ceva cu multe peisaje frumoase si din astea...gen...The Chronicles of Narnia: Prince Caspian....dar nu apar nici cum....cu subtitrare si cum mai vreau eu...

pentru a te bucura la maxim de un film la o rezolutie 1080p ai nevoie de cam multe lucruri :

1.o plasma full HD, de preferat una de 127 cm care e peste 5000 lei...aici depinde si de model.....eu am un full HD... Panasonic py85 de 106 cm care a costat 4600 de lei in decembrie...anul trecut.....deci una de 127...e mult mai scumpa.....se zice ca daca iti cumperi una de 106 nu prea poti sa te bucuri la maxim de acel full hd.....chestia e ca poti sa admiri calitatea imagini dar sa nu stai la 5 sau 6 metri de plasma.....3 e perfect...dar una de 127 e recomandata pentru materiale full HD......eu am luat un py85 deoarece face bine acea intercalare cand vreau sa ma uit si la posturi TV...la un meci de fotbal....pe o plasma full HD ...un post de televiziune ar trebui sa se vada super penibil....dar nu e chiar asa deoarece modelele astea de generatie noua fac minuni cu aceste intercalari....
2.un blu ray player...de preferat un playstation 3 la 1500 lei...aici exista un video pe you tube unde sa iti optimizezi playstationul pentru blu ray
http://www.youtube.com/watch?v=3ngvnnMPbDg
3.un sistem 5.1 care sa-l conectezi printr-un cablu optic la ps 3...aici cel mai recomandat e un Logitech z-5500
http://www.youtube.com/watch?v=unUC5i4s6vk&feature=related
acum 3 ani a fost 1600 lei...acum pretul a scazut pana la 1000 lei si e cel mai recomandat...raport calitate-pret intrece toate sistemele 5.1 care sunt prin magazinele din Romania....la un film blu ray unde sunetele audio nu sunt compresate....la 3 liniute din 20 se aude perfect.
4.un cablu hdmi prin care sa faci conectarea ps 3 - plasma....fara asta care e cam 50 de lei nu faci nimic....e ca si un BMW fara motor....+ un cablu optic prin care sa faci conectarea ps 3 - sistem 5.1...asta e ieftin...30 de lei

si dupa ce ai toate astea....sa bagi materiale full HD...si intrebarea mea...de unde ?...deoarece traim in Romania si la noi lucrurile se misca mai incet...

dupa ce investesti vreo 8000 de lei pe tot felul de chestii....si cand vezi ce oferta micuta exista la filme in format blu ray http://www.mymovie.ro/BLU-RAY-p-1-c-289-s-price-sd-0-c.html
aunci incepi sa te intrebi daca a meritat.....dupa ce vezi un film iti dai seama ca s-a meritat dar cand vezi ce oferta slabuta e la aceste filme atunci iti cam dai seama ca te-ai cam grabit cand ai cumparat toate astea....dar....sa vedem...ce se va intampla pe viitor.

Catalanul
4th July 2009, 16:32
un prieten de-al meu si-a cumparat zilele trecute The Dark Knight blu ray (20 €). Saptamana viitoare vine la mine cu PS3 ca sa o vedem la o plasma de 42". Cred ca o sa fie primul film pe care il vad acasa in calitate HD :)

White Shadow
4th July 2009, 16:34
e full HD plasma ?...sau HD Ready ?

spune-i sa vina cu amandoua cd-urile...si pe al doilea sunt cateva chestii interesante....cum au fost realizate unele scene..spoturi..trailere....

Prome
4th July 2009, 16:36
Daca tot dati banii pe plasme, de ce nu va trece prin cap ca puteti sa trageti cate filme 1080 vreti si sa le bagati direct de la pc?
LE: Apar destule si se poate monta foarte frumos si o subtirare. NU isi pierde din calitate.

Catalanul
4th July 2009, 16:38
Full HD 1920 x 1080

@Prome, eu am lector blu ray la laptop dar adevarul e ca inca nu l-am folosit deloc :D inca nu l-am conectat la TV ca sa ma uit la vreun film ceva ... si sa tragi filme de pe trackere iti distrugi ratia rau de tot ... :rolleyes:

White Shadow
4th July 2009, 16:40
nu au subtitrare...si ma gandesc ca se pierde din claritate decat daca filmu ruleaza direct de pe cd...nu stiu...am sa o incerc si pe asta...pe viitor.....dar parca e prea mult de lucru....

si nici pe torenti nu apar asa multe filme 1080.....

Elphax
4th July 2009, 16:45
totusi, in afara de PS3, ce variante ieftine mai sunt pt. blue ray?

White Shadow
4th July 2009, 16:52
majoritatea sunt la 1500 lei....Relansat parca si-a cumparat ceva mai ieftin.....daca ii trimiti un PM iti zice el si de unde si cat a fost....

dar mai bine iti iei un ps 3 la 80 gb....mai asculti o muzica, mai vezi un videoclip, mai intri pe net, mai vezi un div x, un serial, mai te joci un fifa si toate astea direct de pe ps 3...fara nici un cd introdus inauntru ( mai putin treaba cu fifa )...cu un stick din ala USB la ceva gb te-ai scos....

White Shadow
4th July 2009, 17:17
Saptamana viitoare vine la mine cu PS3 ca sa o vedem la o plasma de 42". Cred ca o sa fie primul film pe care il vad acasa in calitate HD :)

doua mici sfaturi :

1.Sa isi faca setarile la playstation pentru blu ray exact cum a facut ala in acel video...o mica diferenta tot se va observa.
2.Sa setezi tu la plasma inainte de a viziona filmul blu ray...imagine - dinamic...cel putin asa e la mine : normal-cinema-eco-dinamic.....tu setezi optiunea maxima la "imagine" ...dar acest lucru sa-l faci doar cand te uiti la un film in format blu ray...asa in general nu e bine deoarece iti prajeste ochii si nu e bine nici pentru plasma.....asa fac astia din magazine ca sa atraga clientii......