PDA

View Full Version : Transferuri de iarna - Dinamo



Rossi
18th January 2008, 10:03
Fundașul dreapta macedonean Blaze Todorovski (22 ani) a semnat un contract pe patru sezoane și jumătate cu gruparea roș-albă. Campionii României au plătit 50.000 de dolari clubului Sileks pentru a obține dezlegarea apărătorului, iar dacă fotbalistul va da randament "cîinii" vor mai achita alți 150.000 de dolari la vară. De fapt, dacă fotbalistul se va adapta la cerințele dinamoviștilor, contractul lui Todorovski se va derula, altfel, la vară, roș-albii pot încheia, unilateral, acordul.

Rossi
18th January 2008, 10:25
Mijlocasul dreapta Gabriel Torje (18 ani), a semnat un contract pe 5 ani cu formatia Dinamo Bucuresti . Un contract pe aceeasi perioada a semnat si atacantul senegalez Gueye Mansour (21 ani) . Jucatorii, achizitionati de la Poli Timisoara, vor fi detinuti de clubul alb-rosu in coproprietate cu echipa banateana.

Presedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a confirmat sumele de transfer platite pentru cei doi jucatori:
Torje - 2 milioane de euro si Mansour - 500 de mii de euro.

Rossi
18th January 2008, 14:09
În cantonamentul din Cipru vor ajunge doi internationali din Republica Moldova, pentru a fi testati de Talnar.
E vorba despre portarul Stanislav Namasco (FC Tiraspol), în vîrsta de 23 de ani, si de atacantul de 21 de ani, Igor Bugaev (Cernomoret Odessa). Ultimul a fost recomandat de selectionerul Moldovei, Igor Dobrovolski: "E cel mai mare talent fotbalistic al acestei tari".

Atacantul Vladislav Gussev a semnat ieri un contract pentru urmatorii 5 ani cu Dinamo. Acordul va intra în vigoare doar daca ros-albii se vor întelege cu clubul de care apartine estonianul. TVMK Tallin solicita pentru atacantul de 21 de ani 500.000 de euro. Totusi, Gussev ar putea pleca în Cipru, ultimele detalii ale tranzactiei urmînd sa fie definitivate la punct acolo.

Ferdininho
18th January 2008, 19:56
coproprietate cu echipa banateana[/B].

Presedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a confirmat sumele de transfer platite pentru cei doi jucatori:
Torje - 2 milioane de euro si Mansour - 500 de mii de euro.

Copropietate cu BKP.....din transferul acesta a pierdut Poli..a luat teapa Dinamo si...a castigat Iancu...enorm. Dinamo trebuie sa-l vanda pe Torje cu 4 mil minim sa-si scoata teapa nu mai vb de profit, asta nu intelege multa lume.

Cati jucatori au plecat din Romania pe 4 mil?

delaparis
18th January 2008, 20:29
Ai dreptate aritmetic vorbind ... dar se poate ca scopul lui Dinamo nu este sa-l vanda ... doar sa-l puna la joc acolo

vlad1607
18th January 2008, 21:47
[QUOTE=Rossi;1774963 si de atacantul de 21 de ani, Igor Bugaev (Cernomoret Odessa). Ultimul a fost recomandat de selectionerul Moldovei, Igor Dobrovolski: "E cel mai mare talent fotbalistic al acestei tari".

/QUOTE]

nu suna rau da sa vedem ce o sa faca....

Ferdininho
18th January 2008, 22:06
Ai dreptate aritmetic vorbind ... dar se poate ca scopul lui Dinamo nu este sa-l vanda ... doar sa-l puna la joc acolo

Numeste te rog un jucator care a stat la Dinamo in "era Crimbo" mai mult de 5 sezoane consecutive (nu unul care a fost plecat/imprumutat si a revenit)?
Parca Niculescu, dar si asta acum ii pe lista de transferuri.

Dogville
19th January 2008, 01:46
Numeste te rog un jucator care a stat la Dinamo in "era Crimbo" mai mult de 5 sezoane consecutive (nu unul care a fost plecat/imprumutat si a revenit)?
.


GABRIEL CANU !!!! :happy:happy

Ferdininho
19th January 2008, 08:13
GABRIEL CANU !!!! :happy:happy

Marian Iancu, Muc cel Mic, si Porcea...aaa sa nu uitam revenirea lui Netoiu.

:happy :happy :happy

Marian Iancu va fi cel mai bun transfer a lui Dinamo iarna asta :yeah:

torn_beton
19th January 2008, 09:47
Ce distractivii sunt timisorenii astia de pe aici.

Citez din spusele lui Marian Iancu:
Dinamo nu poate sa il vanda pe Torje fara acordul nostru.
R: Ce inseamna aceasta coproprietate, cum se vor imparti banii?
Iancu: Mai intai partenerul nostru trebuie sa isi recupereze investitia initiala iar restul de bani se impart in mod egal.

Asadar: Dinamo isi recupereaza cele 2M indiferent de suma pe care il vinde si apoi se impart banii intre cele doua cluburi.

Practic: Dinamo l-a luat pe degeaba pe Torje, cei 2M fiind doar o garantie. Torje si in acest moment valoreaza mai mult de 2M.

Acum, sunt doar doua motive plauzibile pentru care Iancu l-ar fi vandut:
1. Vinde tot de la Tm si se retrage, in cazul asta a ales cea mai buna solutie cu torje pentru ca isi va mai scoate niste bani(foarte posibil) dupa ce va fi vandut de Dinamo.
2. A fost pierdut la un meci de poker in care miza au fost Torje si Pulhac. Dinspre Dinamo se cam aude acest zvon si tind sa cred ca asa a fost.

PS: Pentru cei care nu inteleg termenul de coproprietar.

Coproprietate - Drept Civil

Drept de proprietate pe care il au doua sau mai multe persoane, simultan si concurent, a caror proprietate este divizata intre ele in cote-parti, fara ca bunul respectiv sa fie fractionat in materialitatea sa.

Ceea ce este fractionat este numai dreptul de proprietate cu privire la bun; fiecare coproprietar are determinata o cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate, care se exprima sub forma de fractie nominala, fractie zecimala sau in procente.

PPS: O afacere excelenta facuta de Borcea, nu degeaba isi freaca mainile si el si Turcu cand vb de Torje de o saptamana.

caine19
19th January 2008, 12:31
E bunicel , dar eu l-as fi vrut pe Sepsi pentru banii astia :D

Ferdininho
19th January 2008, 12:32
Ce distractivii sunt timisorenii astia de pe aici.

Citez din spusele lui Marian Iancu:
Dinamo nu poate sa il vanda pe Torje fara acordul nostru.
R: Ce inseamna aceasta coproprietate, cum se vor imparti banii?
Iancu: Mai intai partenerul nostru trebuie sa isi recupereze investitia initiala iar restul de bani se impart in mod egal.

Asadar: Dinamo isi recupereaza cele 2M indiferent de suma pe care il vinde si apoi se impart banii intre cele doua cluburi.

Practic: Dinamo l-a luat pe degeaba pe Torje, cei 2M fiind doar o garantie. Torje si in acest moment valoreaza mai mult de 2M.

Acum, sunt doar doua motive plauzibile pentru care Iancu l-ar fi vandut:
1. Vinde tot de la Tm si se retrage, in cazul asta a ales cea mai buna solutie cu torje pentru ca isi va mai scoate niste bani(foarte posibil) dupa ce va fi vandut de Dinamo.
2. A fost pierdut la un meci de poker in care miza au fost Torje si Pulhac. Dinspre Dinamo se cam aude acest zvon si tind sa cred ca asa a fost.

PS: Pentru cei care nu inteleg termenul de coproprietar.



Daca il cumpara cineva cu vreo 6 mil atunci da...ii afacere excelenta...nu face cimentul Fieni nici o oferta?

YoYoyOi
19th January 2008, 12:36
Pana la urma pe Chiacu il imprumuta la Mioveni?

torn_beton
19th January 2008, 13:23
De Chiacu am inteles ca e deja dat la Mioveni.

Sepsi joaca pe alt post nu unde aveam noi nevoie, iar ce nu prea intelege lumea e ca Torje a venit cam gratis la noi.

Timisorenii ori nu inteleg, ori se fac ca nu inteleg.

Ferdininho iti recomand sa vizionezi declaratia lui Iancu data in ziua transferului(daca exista pe undeva). A fost intrebat ce am postat eu in cadrul stirillor TV Sport si a spus exact asta: ca mai intai Dinamo isi recupereaza investitia iar apoi se imparte suma ramasa. :ok:

Dani3l
19th January 2008, 13:25
Eu cred ca voi nu stiti ce e aia coproprietatea si ca este de mai multe feluri.
In cazul lui Torje ca sa isi recupereze Borcea(sau Dinamo, ca aici nu m-am lamurit) banii trebuie sa-l vanda tot pe 2M.

La 2.1 milioane, Iancu mai castiga 50mii si Borcea la fel.:ok:

Una peste alta eu consider transferul lui torje gratis din mai multe motive, cei 2M reprezentand o garantie.
Probabil Iancu isi pregateste plecarea de la Tm si recuperarea banilor sau l-a pierdut la carti cum se aude prin targ.

Mai,nu stiu...o matematica simpla,ca dinamo sa-si recupereze cele 2 mil...tre sa vanda cu 4.000.001.. euro.Ia vezi,tie cum iti iese?:P

torn_beton
19th January 2008, 13:34
@Dan3l: Vezi ca am pus mai sus definitia coproprietatii.

Ala este un act juridic, care poate cuprinde nenumarate clauze si din moment ce Iancu a spus cu gura lui ca la revanzare mai intai isi recupereaza partenereul investitia si apoi se imparte diferenta de bani.

Nu ca mi-ar fi Borcea drag, dar omul se pricepe la afaceri, iar cu Torje a fost tun direct.

Imi place ca va dati cu parerea asa de drag inainte sa va interesati cum stau lucrurile.

PS: Vezi ca putea fi coproprietate si la procent de 10% cu 90% asa ca matematica ta e irelevanta aici.

Dani3l
19th January 2008, 13:39
Bine ma,ne scuzati...te :cya: nea borcica..sa vezi ce teapa iti iei cu torje.;)

torn_beton
19th January 2008, 13:44
Eu ca dinamovist n-am cum sa-mi iau teapa ca jucatorul e bun si joaca pe un post care nu era acoperit la Dinamo.

Cat despre Borcea, el sigur nu si-a luat teapa ca poate sa-l vanda maine pe 2.5M sa zicem si tot iese in castig.

Pe langa asta sunt mici sansele ca Torje peste 2 ani sa se vanda cu sub 2M.

cip_81
19th January 2008, 13:55
Mai,nu stiu...o matematica simpla,ca dinamo sa-si recupereze cele 2 mil...tre sa vanda cu 4.000.001.. euro.Ia vezi,tie cum iti iese?:P


Jos, ai nota 4. Din suma totala se vor scade cele 2 mil si abia apoi se va calcula 50% din suma ramasa. Nu se va calcula 50% din suma totala.

Daca va fi vandut cu 4 mil...se va face 50-50 din 2 mil. Deci Borcea castiga 1 mil, Iancu inca 1 (plus cele 2).

Nightwish
19th January 2008, 14:28
De Chiacu am inteles ca e deja dat la Mioveni.

Sepsi joaca pe alt post nu unde aveam noi nevoie, iar ce nu prea intelege lumea e ca Torje a venit cam gratis la noi.

Timisorenii ori nu inteleg, ori se fac ca nu inteleg.

Ferdininho iti recomand sa vizionezi declaratia lui Iancu data in ziua transferului(daca exista pe undeva). A fost intrebat ce am postat eu in cadrul stirillor TV Sport si a spus exact asta: ca mai intai Dinamo isi recupereaza investitia iar apoi se imparte suma ramasa. :ok:


Eu ca dinamovist n-am cum sa-mi iau teapa ca jucatorul e bun si joaca pe un post care nu era acoperit la Dinamo.

Cat despre Borcea, el sigur nu si-a luat teapa ca poate sa-l vanda maine pe 2.5M sa zicem si tot iese in castig.

Pe langa asta sunt mici sansele ca Torje peste 2 ani sa se vanda cu sub 2M.


Jos, ai nota 4. Din suma totala se vor scade cele 2 mil si abia apoi se va calcula 50% din suma ramasa. Nu se va calcula 50% din suma totala.

Daca va fi vandut cu 4 mil...se va face 50-50 din 2 mil. Deci Borcea castiga 1 mil, Iancu inca 1 (plus cele 2).

Asa, si daca nu va reusi sa se impuna la Dinamo, cum nu a reusit nici la Poli? Daca isi rupe un picior ( doamne fereste, nu am nimic cu el :D )? Ramane aceeasi afacere buna pentru Dinamo?

Dogville
19th January 2008, 14:35
...da,dom'le...ramine o afacere buna orice s-ar spune (financiar vorbind).....

Nightwish
19th January 2008, 14:39
Financiar vorbind, cred ca ramane de vazut...

torn_beton
19th January 2008, 15:31
Asa, si daca nu va reusi sa se impuna la Dinamo, cum nu a reusit nici la Poli? Daca isi rupe un picior ( doamne fereste, nu am nimic cu el :D )? Ramane aceeasi afacere buna pentru Dinamo?
La Poli nu era titular pentru ca nu facea fata fizic un meci intreg, probabil ca nici la Dinamo nu va face.

Cat despre partea a doua a mesajului, pai asa putea sa fie si Cristiano Ronaldo si nu era afacere buna ca poate se accidenta si se lasa de fotbal.
Hai sa fim seriosi, pe premiza asta inseamna sa nu mai transferi nimic ca poate patesc ceva.

Este fara doar si poate un tun dat de Borcea, nu doar o afacere buna si cum Iancu nu e prost tind sa cred ca a fost pierdut la carti.
Sau poate Iancu chiar pleaca de la Tm in curand si asta era solutia cea mai buna pentru el.

Dogville
19th January 2008, 15:43
Nu pot sa suport genul de fotbalist despre care se spune ca nu face fata d.p.d.v.fizic un meci intreg...de-aia se spune in teorie ca fotbalistul tre sa aiba forta si viteza....bineeee...daca dam 3 pina in minutul 60....:D..s-ar putea sa nu conteze prea mult ca in final ne scuipam plaminii....numa' sa nu picam iar cu Foresta :D (Dinu stieeeeee!!!!) ca o sa fie hai mare.....

Rossi
24th January 2008, 12:52
cica Borcea vrea sa aduca 4 sud-americani :evil:

Carlinhos (21 de ani,fundas) - FC Santos
Domingos (22 de ani,fundas) - FC Santos
Renatinho (20 de ani,atacant) - FC Santos
Osvaldo Miranda (23 de ani,atacant) - Gimnasia de Jujuy

dardar_3
24th January 2008, 15:59
E bine in primul rand ca sunt tineri si viteji... Daca stiu sau nu cu basica... asta e partea a doua:drak:...

Vladek
26th January 2008, 15:03
Cica Radu Stefan ar fi fost transferat la Lazio. Cel putin asa zic Mazeta si Prosportu'.

moty
26th January 2008, 23:25
asa se-aude prin mass-media. puteau sa ia mai mult pe el la vara, parerea mea.

Sorin Blaj
27th January 2008, 18:27
Devine Dinamo, Poli 2?

moty
27th January 2008, 19:42
probleme cu tva-ul :happy

ducus
27th January 2008, 22:15
Devine Dinamo, Poli 2?
:) Scutaru vine la Dinamo!
Pentru faptul ca transferul lui Stefan Radu la Lazio este doar o chestiune de ore sta marturie faptul ca alb-rosiii i-au gasit deja înlocuitor.

Dinamo si Poli Timisoara s-au înteles pentru transferul lui Cristian Scutaru în Stefan cel Mare, urmînd ca suma platita pentru internationalul de tineret în vîrsta de 21 de ani sa fie undeva în jur de 700.000 de dolari. Tot la “câini” este foarte posibil sa ajunga si Srdjan Luchin si Iasmin Latovlevici, alti doi tineri promitatori ai banatenilor.
http://prosport.ro/articole/scutaru-vine-la-dinamo/74919
Ar fi sansa vietii lor sa ajunga la Dinamo, unde cu timpul s-ar putea afirma si creste in ochii selectionerului echipei nationale.
Pana una alta sa vedem cum se va termina povestea cu Radu Stefan.

YoYoyOi
28th January 2008, 00:20
a semnat Dinamo un contract de colaborare cu Timisoara? :groggy:

Ess
28th January 2008, 01:08
din cate vad eu, politica de trasferuri al cfr-ului ar trebui sa se inregistreze ca si patent de inventie, la noi... :D

Incubus
28th January 2008, 01:47
se pare ca Dinu vrea Pe carici
http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/dinamo/28957/cornel-dinu-a-plecat-dupa-pekaric.htm
:lol::lol:

Tyler Durden
29th January 2008, 13:49
dupa un A****, era nevoie si de un Pekarici in campionatul Romaniei. :happy

2stupiddogs
29th January 2008, 14:03
a semnat Dinamo un contract de colaborare cu Timisoara? :groggy:

:shocked::shocked::shocked: Zau???Asa se zvonea prin coafura?

six
29th January 2008, 15:19
a semnat Dinamo un contract de colaborare cu Timisoara? :groggy:da la ..... tepe ;)

Rossi
29th January 2008, 15:22
a semnat Dinamo un contract de colaborare cu Timisoara? :groggy:

nu , dar Dinamo cand vrea un jucator de la timisoara , nu e absolut nici o problema ...

Vladek
29th January 2008, 16:15
nu , dar Dinamo cand vrea un jucator de la timisoara , nu e absolut nici o problema ...

Atat timp cat nu-l cheama Mansour :D

Cra10veanu
29th January 2008, 20:25
nu , dar Dinamo cand vrea un jucator de la timisoara , nu e absolut nici o problema ...

ca pe vremuri...

Rossi
1st February 2008, 03:56
sosiri:
Todorovski (fundas dreapta)
Torje (mijlocas dreapta)
??? (fundas central)
??? (mijlocas central)
??? (atacant)

plecari:
I. Gvozdenovic (i s-a reziliat contractul)
M. Fernandez (i s-a reziliat contractul)
H. Chiacu (Dacia Mioveni)
R. Stefan (Lazio)
C. Niculescu (Duisburg)

pe "faras":
Oprita ?
Blay ?
Galliqio ?
Goian ?
Munteanu ?
Scarlatache ?
Izvoranu ?
Vranjkovic ?

Rossi
7th February 2008, 04:18
Dinamo a ajuns la un acord cu atacantul argentian Osvaldo Miranda! In varsta de 24 de ani, Osvaldo Miranda a evoluat la Almagro, la Racing Club, la Independiente, la Godoy Cruz si, ultima oara, la Gimnasia de Jujuy, marcand 16 goluri in campionatul argentinian. Contractul dintre Osvaldo Miranda si Dinamo este valabil pentru urmatorii 3 ani si jumatate, pana in vara anului 2011.

http://img81.imageshack.us/img81/2734/5758sh6.jpg (http://imageshack.us)

Rossi
7th February 2008, 04:21
Fundasul central Nino Pekaric, de la Vojvodina Novi Sad, este jucatorul lui Dinamo. Declarat cel mai bun fundas central din campionatul Serbiei, Pekaric a semnat un contract pe 4 ani cu clubul din Soseaua Stefan cel Mare . In varsta de 25 de ani, Pekaric impresioneaza prin calitatile fizice, 1.90 m / 82 kg .

http://img81.imageshack.us/img81/4374/5757qi1.jpg (http://imageshack.us)

- - - - - -

zvonuri ...

Hernan Barcos (atacant / Steaua Rosie)
Bugaev (atacant / Republica Moldova)
Vujadinovici (fundas / TSKA Sofia)
Marko Zorici (fundas / Genclerbirligi)

Geografu
7th February 2008, 12:25
Miranda este un jucator bun , l-am vazut in 2-3 meciuri pe Sport.ro.Bun transfer a facut Dinamo ! :ok:

spiridusu
9th February 2008, 14:27
Miranda este un jucator bun , l-am vazut in 2-3 meciuri pe Sport.ro.Bun transfer a facut Dinamo ! :ok:

Aceeasi parere....Sper sa faca treaba si sa marcheze cat mai multe goluri :)

Cat despre Pekaric,se zice ca a fost cel mai bun fundas central din campionatul Serbiei...Acu' sa vedem cum o sa confirme (sau nu...) la Dinamo !?

YoNuTzz
9th February 2008, 15:46
mda...se pare ca prin aducerea celor 2 straini ati miscat si voi ceva...

gi0nel
9th February 2008, 23:49
Pleaca si Danciulescu la Alania Vladikavkaz?? Sa stiti ca mai este un roman acolo, am uitat acuma numele lui da stiu ca este si is conditii foarte bune in Siberia. Hai calatorie placuta Danciulescu. Ma bucur ca pleci. plecati toti mah ... glumeam

Patratzel89
9th February 2008, 23:52
Nu e nimic sigur..

Cra10veanu
10th February 2008, 19:00
Dinamo primeste o noua umilinta


Dinamo a primit o noua umilinta, fiind infranta in cadrul unui amical disputat in Antalya, scor 2-5, de catre bulgarii de la Litex Loveci. ols

si uite asa locul 7 nu vi-l mai ia nimeni :evil:
nu mai e el netoiu, acum dati cu banu, si nu dati la sigur, dati dupa petarde :evil:

Rossi
14th February 2008, 08:47
Dinamo a primit o noua umilinta, fiind infranta in cadrul unui amical disputat in Antalya, scor 2-5, de catre bulgarii de la Litex Loveci.

iar te incordezi ? parca vad ca de la anul jucati acolo unde va e locul ... in divizia B :happy

Craiova-Winterthur (Elvetia) 0-1
Craiova-Zalaegerszeg (Ungaria) 0-0
Craiova-Sturm Graz (Austria) 1-2