PDA

View Full Version : Muller, In Locul Lui Tadici?



resita
18th January 2008, 07:00
Federatia cauta solutii pentru banca tehnica. Viitorul selectioner al primei reprezentative feminine a Romāniei ar putea fi timisoreanul care antreneaza acum nationala Austriei si formatia germana Nurnberg.

Selectionerul Gheorghe Tadici a declarat pentru ProSport, īn urma cu cāteva zile, ca va renunta la prima reprezentativa dupa Jocurile Olimpice de la Beijing.
Cine va fi selectionerul celei mai valoroase nationale din Romānia? “Vom aduce, probabil, un tehnician din strainatate”, au anuntat sefii FRH. Mergānd pe fir, ProSport a aflat ca acesta ar putea fi Herbert Muller, antrenorul echipei Nürnberg, gruparea pe care Vālcea o va īnfrunta īn grupa semifinala I a Ligii Campionilor. Din cāte se aude, discutiile s-au purtat prin intermediul lui Christian Dieter, fostul stelist stabilit īn Germania, bun prieten atāt cu Gatu, cāt si cu Muller.

Contactat telefonic, Herbert Muller nu a parut surprins si chiar s-a aratat dispus sa accepte oricānd o posibila oferta din partea FR de Handbal. “Pe mine ma mira ca Tadici vrea sa se retraga de la echipa nationala. Handbalul feminin romānesc este valoros, recunoscut īn Europa, si ar fi foarte interesant pentru mine sa antrenez echipa nationala”, a declarat Herbert Muller, care īn prezent este si selectioner al echipei Austriei.

Nascut la Timisoara, acesta sustine ca Romānia are īn prezent o generatie de exceptie. “Ma doare ca nu a pus īnca o medalie de aur la gāt. La Mondialele din Franta, Rusia a fost foarte tare, dar medalia de bronz nu trebuia ratata. Fetele au avut īn doua rānduri sapte goluri si poate ca ar fi avut nevoie de mai mult ajutor de pe banca tehnica, nu sa fie certate mereu. La 21-19, banca tehnica a luat doua minute, lucru care nu a ajutat deloc echipa”, a declarat Muller, care nu a ratat prilejul de “a-l īntepa” din nou pe Tadici. Intre ei s-a cascat o prapastie dupa diferendul dintre Oltchim si Nürnberg din vara anului 2006, cānd Roxana Gatzel s-a ales cu o suspendare de sase luni pentru dubla semnatura.

In vara mi se termina contractul cu federatia si chiar daca mi se va propune o noua īntelegere nu as mai accepta. Mai am si familie!
Gheorghe Tadici, selectioner

Matusa, vecina cu Hutupan

Herbert Muller lucreaza īn prezent pe trei fronturi. Este antrenor la campioana Germaniei, Nürnberg, selectioner al Austriei si profesor de matematica la Universitatea din Nürnberg. “Sunt atāt de ocupat, īncāt nu prea mai ajung īn Romānia. Sotia chiar ma cearta ca nu am mai venit īn tara. Are o matusa care locuieste īn Vālcea la trei case de Luminita Dinu. Ma bucur nespus de mult cānd Nürnberg īntālneste formatii din Romānia īn cupele europene. Doar asa reusesc sa mai vin īn tara”, ne-a povestit Muller, bucuros ca a nimerit cu Oltchim īn Liga. El ar renunta usor la Nürnberg, care se confrunta cu probleme financiare, dar si la nationala Austriei, o umbra a reprezentativei de valoare de acum cātiva ani.

Viitorul selectioner va fi numit de Consiliul de Administratie, īn urma unor propuneri īnaintate de Comisia tehnica. Mai mult ca sigur pe lista se va afla si Mariana Tārca (foto), antrenoarea Rulmentului. Surse din interiorul handbalului feminin sustin īnsa ca fosta jucatoare nici nu vrea sa auda īn acest moment de nationala, atāt timp cāt majoritatea handbalistelor din lot sunt de la Oltchim. “Se teme de o lucratura, adica de o posibila tradare a jucatoarelor, asa cum se aude ca era la moda prin anii 90, cānd am avut generatii de exceptie, dar care nu au urcat niciodata pe podium la turneele finale. Eu cred ca temerea ei este nejustificata, dar Mariana nu vrea sa riste”, a declarat unul dintre tehnicienii din handbal. sursa prosport

ce parere aveti, este ceva adevarat cu cu Muller sau doar o barfa a presei?

Iaco
18th January 2008, 09:24
Daca e profesor de matematica la universitate inseamna ca are ceva in cap:D:D...fata e altii care antreneaza loturi nationale in momentul de fata:))

Sentient7
19th January 2008, 05:43
deci nu-l cunosc deloc pe acest Muller ca sa vorbesc de minusuri sau plusuri.totusi la rece plusurile ar fi ca e neamt,deci probabil serios,antreneaza in Vest,deci probabil e profesionist,si nu e antrenor in Romania,deci ar fi probabil impartial in selectie si mai ales intre Brasov si Valcea.
Tadici din nou se exprima ca si cum cu el a inceput si se termina handbalul romanesc.cu cat deschide gura mai mult cu atat imi creeaza mai multa repulsie.

YoYoyOi
19th January 2008, 12:29
ar fi benefica o schimbare. Chiar daca nu-l stiu pe Muller, cred ca orice antrenor mai cu cap ar veni, ar reusi sa faca lucruri bune cu echipa.

Ionic
19th January 2008, 13:16
Ar fi o decizie foarte buna cu Muller antrenor la nationala feminina.
Omul e un profesionist desavarsit. A facut din Nurnberg o echipa competitiva, fara a beneficia de nume mari. Anul trecut, Valcea a eliminat echipa germana, dar replica a fost una neasteptat de buna. Sta bine si la capitolul pshihologie, asa ca:ok: Muller, te vrem antrenor la nationala!

Optimistul
19th January 2008, 20:30
deci nu-l cunosc deloc pe acest Muller ca sa vorbesc de minusuri sau plusuri.totusi la rece plusurile ar fi ca e neamt,deci probabil serios,antreneaza in Vest,deci probabil e profesionist,si nu e antrenor in Romania,deci ar fi probabil impartial in selectie si mai ales intre Brasov si Valcea.
Tadici din nou se exprima ca si cum cu el a inceput si se termina handbalul romanesc.cu cat deschide gura mai mult cu atat imi creeaza mai multa repulsie.
De acord cu tine .

Ar fi o decizie foarte buna cu Muller antrenor la nationala feminina.
Omul e un profesionist desavarsit. A facut din Nurnberg o echipa competitiva, fara a beneficia de nume mari. Anul trecut, Valcea a eliminat echipa germana, dar replica a fost una neasteptat de buna. Sta bine si la capitolul pshihologie, asa ca:ok: Muller, te vrem antrenor la nationala!

Daca are performante acest Muller nu inteleg de ce n-ar fi mai bun decat Tadici ?
Daca se va intampla acest lucru inseamna ca, Gatu a ramas acel om integru pe care-l stim fara sa se compromita cu Oltchimul in combinatii ...

Dani_handbal
15th July 2009, 15:41
muller merita in locul lui tadici la rulmentu ...........