PDA

View Full Version : Basescu cere urmarirea penala in cazul a 8 fosti sau actuali membri ai guvernului!



Lordliv
16th January 2008, 15:16
Potrivit Administratiei Prezidentiale, seful statului a cerut declansarea procedurilor pentru ministrul Muncii, Paul Pacuraru, precum si pentru Tudor Chiuariu, Decebal Traian Remes, Zsolt Nagy, Codrut seres, fosti membri ai Cabinetului Tariceanu.

De asemenea, a fost ceruta declansarea procedurilor pentru Adrian Nastase, Miron Mitrea, Victor Babiuc.

Seful statului mai precizeaza ca decizia de declansare a procedurilor legale pentru urmarirea penala a fostilor si actualilor membri ai Guvernului mentionati este urmare a solicitarilor Directiei Nationale Anticoruptie si Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie din perioada 11 septembrie - 8 octombrie 2007, in temeiul prevederilor art. 109 alin. (2) din Constitutia Romaniei si al prevederilor art. 12 si art. 18 din Legea nr. 115/1999 privind responsabilitatea ministeriala, republicata, avand in vedere Deciziile Curtii Constitutionale nr. 665 din 5 iulie 2007, publicata in Monitorul Oficial, partea I, nr. 547 din 10 august 2007 si nr. 1133 din 27 noiembrie 2007, publicata in Monitorul Oficial, partea I, 851 din 12 decembrie 2007.

Gabri3l
16th January 2008, 15:22
Presedintele a dat aviz de urmarire penala in cazul a opt ministrii
16 Ianuarie 2008
Alexandra-Livia Dordea

La cererea DNA, seful statului, a adresat ministrului interimar al justiei, Teodor Melescanu, cererile privind declansarea procedurilor legale pentru urmarirea penala a urmatoarelor persoane, fosti si actuali membri ai Guvernului.

Adrian Nastase, fost prim-ministru al Romaniei;

Miron Tudor Mitrea, fost ministru al Lucrarilor publice, transporturilor si locuintei;

Tudor Alexandru Chiuariu, fost ministru al Justitiei;

Zsolt Nagy, fost ministru al Comunicatiilor si tehnologiei informatiei;

Victor Babiuc, fost ministru al Apararii nationale;

Nicolae Paul Anton Pacuraru, ministrul Muncii, familiei si egalitatii de sanse;

Ioan Codrut Seres, fost ministru al Economiei si comertului;

Decebal Traian Remes, fost ministru al Agriculturii si dezvoltarii rurale.

este din nou o decizie f buna si asteptata de mult timp de catre romani a presedintelui Romaniei... in sfarsit ai nostrii fosti si actuali guvernanti, ministri vor trebui sa simta pe pielea lor 'statul' de 'simplu cetatean' atunci cand sunt chemati in urmarire penala...
ufff...si cel mai rau imi pare acum doar cand ma gandesc la 'sarmanul' Nastase, cat s-a mai zbatut el in acest timp sa 'scape' de Justitie pe probleme procedurale...pana la urma tot in fata Justiei va ajunge...

J.Bond
16th January 2008, 15:36
Era o decizie asteptata. :ok: De acum inainte fostii si actualii ministrii vor trebui sa-si dovedeasca nevinovatia in fata Justitiei, ca si omul de rand. :ok:
Se intra in normalitate. Aceasta decizie luata de Curte Constitutionala care ii da dreptul presedintelui, ii va speria pe multi si vom putea astepta pe viitor ca ministrii sa se gandeasca de 2 ori inainte daca mai este cazul sa "rezolve" probleme din functia importanta de minstru. Stiu si anti propagandistii la ce ma refer.:)

GOOD POINT! :ok:

rob_din
16th January 2008, 16:21
Individul asta e mai rau decat multi asa-zisi dictatori. Joaca alba-neagra cu Romania. Singurii vinovati sunt PSD-isti care de frica unui scandal l-au tinut in libertate.

Mi-e jena ca exista inca oameni care cred imbecilitatile acestui individ.

Lordliv
16th January 2008, 16:32
Individul asta e mai rau decat multi asa-zisi dictatori. Joaca alba-neagra cu Romania. Singurii vinovati sunt PSD-isti care de frica unui scandal l-au tinut in libertate.

Mi-e jena ca exista inca oameni care cred imbecilitatile acestui individ.

pe cine nu lasi sa moara ,nu te lasa sa traiesti...

ps. dosare aruncate pe piata,in an electoral...apropos, " dosarul mihaileanu " ?


paul pacuraru,jalnica prestatie in conferinta de presa...doamne, ce *******i ocupa functii in guvern...

jesus supremu
16th January 2008, 16:45
Individul asta e mai rau decat multi asa-zisi dictatori. Joaca alba-neagra cu Romania. Singurii vinovati sunt PSD-isti care de frica unui scandal l-au tinut in libertate.

Mi-e jena ca exista inca oameni care cred imbecilitatile acestui individ.

care-i problema ta?din partea mea n-are decat sa dea si al capone aprobari ca nu-mi pasa atata timp cat o face cineva.tu crezi ca aia tremura?nu-i mare chestie sa iesi nevinovat dintr-un proces dar atata vreme cat ai ajuns acolo inseamna ca nu ai avut putere sa-l impiedici ori tocmai asta ii enerveaza: ba,era o vreme cand mi se rupea sa-mi demonstrez nevinovatia.

J.Bond
16th January 2008, 16:54
Anti propagandoistii astia! Ati ajuns sa fiti banali.:cry:
Cica acum e de vina PSD :D ca nu l-au infundat pe Basescu. :) Si tot la Presedinte ajungeti.:)

Probabil nu stiti ca au incercat din rasputeri baietii aia, si cu dosare fabricate si altele. Dar stiind ca totul este fabricat la aceea vreme de PSD, Basescu a jucat excelent, transparent(ca de obicei) si la acea vreme. S-a prezentat si la Parchetul PSD de la acea vreme si tot nu i-au gasit nimica pe vremea PSD atunci cand a castigat alegerile. Lumea si-a dat seama ca sunt facaturi, Si BASESCU a ajuns bine mersi PRESEDINTE ales de romani.

IN ceea ce il priveste pe PACURARU, acesta va fi suspendat. Daca nu cumva va fi fortat sa isi dea singur DEMISIA.
Este o DECIZIE inteleapta a Presedintelui, faptul ca a dat unda verde ca ministrii sa fie trimisi in judecata. Din acest punct de vedere, se conformeaza cu obiectivele sale de lupta impotriva coruptiei. Si lumea vede asta. MAI grav era daca nu-si dadea acceptul.
Anti propagandisti, aveti cuvantul!:):ok:

J.Bond
16th January 2008, 16:58
care-i problema ta?din partea mea n-are decat sa dea si al capone aprobari ca nu-mi pasa atata timp cat o face cineva.tu crezi ca aia tremura?nu-i mare chestie sa iesi nevinovat dintr-un proces dar atata vreme cat ai ajuns acolo inseamna ca nu ai avut putere sa-l impiedici ori tocmai asta ii enerveaza: ba,era o vreme cand mi se rupea sa-mi demonstrez nevinovatia.

GOOD POINT! :D

miril
16th January 2008, 17:02
Marker, etichetarile tale sunt echivalentul nechezolului pentru cafea, adica substitute pentru argument. Din partea mea sa-si dea avizul pentru urmarirea penala a tuturor politicenilor care au incalcat legea, inclusiv al lui Traian Basescu. Daca este barbat si daca intentioneaza binele Romaniei, daca nu, nu este decat un politician iresponsabil care se joaca cu focul, care pana sa ajunga sa-i arda pe cei vinovati, parjoleste bruma de stabilitate politica si economica a tarii. Tipic pentru un inconstient psihopat, in opinia mea. Dupa el...parjolul. Daca scapa.

Benny
16th January 2008, 17:09
Nu fi suparat, miril. Lasa ca acusi vin alegerile si atunci ii vei arata tu lui!

Balaci
16th January 2008, 18:01
E bine ce se intampla acum, asa vor stii si viitoarele guverne cum sa procedeze. Adevarata democratie apare doar cand unora le e frica de ceilalti, si toti se tin departe de borcanul cu miere. In 4 ani o sa vina la rand Videanu, Blaga, Berceanu etc. E deja un proces inevitabil.
In acelasit timp, insa, faptul ca vine din partea lui Basescu, acest ordin este unul care poate fi periculos(pentru romani bineinteles). Se anunta un an urat, cel mai urat de dupa '89, mai ales ca se joaca tot mai murdar. Si mai grav este ca adversarii lui Basescu sunt ori incompetenti (PNL), ori paralizati (PSD). Nu ca mamutul PDL-ist ar iesi cu ceva concret la inaintare

rob_din
16th January 2008, 18:31
Mai face o declaratie de presa la 19:15. Omul asta e innebunit sa apara la televizor. Cred ca de-aia face toate scandalurile, sa aiba motive sa apara. De altfel s-a si plans ca nenorocitii de la TVR nu-l primesc desi el vrea zi de zi acolo.

PENIBIL!!!!!!!

YoYoyOi
16th January 2008, 18:37
Singurii vinovati sunt PSD-isti care de frica unui scandal l-au tinut in libertate.



scandal? ce fel de scandal?

miril
16th January 2008, 18:40
scandal? ce fel de scandal?

De dosare.


Nu fi suparat, miril. Lasa ca acusi vin alegerile si atunci ii vei arata tu lui!

Benny, eu nu am bucurii marunte si inconstiente, ca altii. In plus sunt departe, nu ma afecteaza direct ci doar afectiv. Iti garantez ca-mi trece. Mi-e mila insa, de po****tia credula. La cati inconstienti sunt in tara asta...


Mai face o declaratie de presa la 19:15. Omul asta e innebunit sa apara la televizor. Cred ca de-aia face toate scandalurile, sa aiba motive sa apara. De altfel s-a si plans ca nenorocitii de la TVR nu-l primesc desi el vrea zi de zi acolo.

PENIBIL!!!!!!!

O face din disperare. Daca nu termina cu ei, acum, vor termina ei cu el, lucru care se va intampla, oricum, mai devreme sau mai tarziu. A deschis cutia Pandorei si este nevoit sa actioneze, facand apel la popor pe care-l...minte cu televizorul. Nu-i primul, dar nici ultimul, ci unul dintre cei mai periculosi mani****tori de mase pe care i-a avut Romania.

YoYoyOi
16th January 2008, 19:07
scandal de dosare? ce dosare? ca doar nu exista asa ceva in cazul PSD-ilor :D

Lordliv
16th January 2008, 20:24
De dosare.



Benny, eu nu am bucurii marunte si inconstiente, ca altii. In plus sunt departe, nu ma afecteaza direct ci doar afectiv. Iti garantez ca-mi trece. Mi-e mila insa, de po****tia credula. La cati inconstienti sunt in tara asta...



O face din disperare. Daca nu termina cu ei, acum, vor termina ei cu el, lucru care se va intampla, oricum, mai devreme sau mai tarziu. A deschis cutia Pandorei si este nevoit sa actioneze, facand apel la popor pe care-l...minte cu televizorul. Nu-i primul, dar nici ultimul, ci unul dintre cei mai periculosi mani****tori de mase pe care i-a avut Romania.

la ultima interventie televizata ,presedintele basescu se " umple " din nou de penibil:
aminteste de o lege din 2004 ,a magistratilor,parca,in care se prevede obligativitatea existentei " dosarelor profesionale " ale judecatorilor ,procurorilor etc.
in baza acestei legi,dupa presedintele basescu ,norica nicolai trebuia sa aiba si ea un dosar ( mapa ) profesional ,inca dinainte de '89!!!
o lege nu are caracter retroactiv,dar " masele de aplaudaci basescieni " inghit cu usurinta asemenea elucubratii ...

ps. chiar ca va invidiez pe voi ,cei care ati avut curajul sa plecati din tara si sa nu asistati la bataia de joc generalizata de aici...

Sorin Blaj
16th January 2008, 20:43
Te-ai intrebat poate ca inainte de legea din 2004, exista alta in vigoare, care prevedea acelasi lucru?

Lordliv
16th January 2008, 20:53
Te-ai intrebat poate ca inainte de legea din 2004, exista alta in vigoare, care prevedea acelasi lucru?

atunci vorbea de legea respectiva ,modificata cu legea din 2004 ( 303 ) parca...de aceea sunt platiti din banii nostri, consilierii prezidentiali mihai stanisoara sau stefan deaconu... sau cei din cancelarie ...sa i dea sfaturi si informatii juridice...:D

ps. este vorba de legea privind statutul judecatorilor si procurorilor ,nr 303 din 28 06 2004 ,intrata in vigoare in 16 09 2005(!)
art 42. evolutia carierei de judecator sau procuror se consemneaza in fisa din dosarul profesional care se intocmeste si pastreaza de CSM...

inante de 1989 ,nu exista CSM,iar termenul de " mapa profesionala " ,folosit de basescu ,are conotatii ********e...

rob_din
16th January 2008, 20:57
Te-ai intrebat poate ca inainte de legea din 2004, exista alta in vigoare, care prevedea acelasi lucru?

Pai sigur era legea din anii 60 care prevedea dosarele de cadre

rob_din
16th January 2008, 20:58
Oricum, m-am uitat la Basescu azi si am crezut ca ma uita la reluarea discursului de vineri.

Chiar merita felicitata Nicolai daca toate serviciile secrete nu sunt in stare sa-i gaseasca nici o "pata neagra"

BAK
16th January 2008, 21:08
degeaba va agitati, Basescu va face tot ceea ce si-a propus....sper sa ii elimine pe toti care ii stau in cale

YoYoyOi
16th January 2008, 21:40
Pai sigur era legea din anii 60 care prevedea dosarele de cadre

Dar legea respectiva nu spune ca dosarele respective sa fie concepute incepand cu 2004 ;)
E vorba despre intreaga activitate profesionala a unei persoane, nu despre activitatea acesteia incepand cu 2004 :ok:

Lordliv
16th January 2008, 21:43
Dar legea respectiva nu spune ca dosarele respective sa fie concepute incepand cu 2004 ;)
E vorba despre intreaga activitate profesionala a unei persoane, nu despre activitatea acesteia incepand cu 2004 :ok:

citeste ,te rog, mai sus ce prevede art 42,din legea 303...
nb.este vorba de niste fapte petrecute inainte de 1989 ,cand nu exista CSM-ul care se ocupa de aceste dosare incepand din 2005...

rob_din
16th January 2008, 21:47
Dar legea respectiva nu spune ca dosarele respective sa fie concepute incepand cu 2004 ;)
E vorba despre intreaga activitate profesionala a unei persoane, nu despre activitatea acesteia incepand cu 2004 :ok:

Pai tocmai, acele dosare erau facute conform legii din anii 60.

Oricum, discutia este absolut inutila. Daca Basescu vrea sa incalce orice lege si sa se foloseasca de dosarele facute de ********i e treaba lui. Isi poate permite orice.

Cea mai castigata dupa publicarea mapei este Norica Nicolai. Basescu ii face un mare bine in prezent

YoYoyOi
16th January 2008, 21:48
Art. 42. – (1) Evoluția carierei de magistrat de la intrarea în
magistratură până la încetarea funcției se consemnează în fișa din
dosarul profesional, care se întocmește și se păstrează de Consiliul
Superior al Magistraturii.
http://www.cdep.ro/proiecte/2003/700/40/6/leg_pl746_03.pdf


ce nu e clar?

rob_din
16th January 2008, 21:56
Art. 42. – (1) Evoluția carierei de magistrat de la intrarea în
magistratură până la încetarea funcției se consemnează în fișa din
dosarul profesional, care se întocmește și se păstrează de Consiliul
Superior al Magistraturii.



ce nu e clar?

Pai spune-ne tu, de cand e legea asta?

YoYoyOi
16th January 2008, 22:00
am pus link acolo.

Din cate vad, partea subliniata a fost scoasa din lege, dupa republicarea din 2005.

Lordliv
16th January 2008, 22:07
organizarea si functionarea consiliului superior al magistraturii ( CSM ),este reglementata prin legea 317/2004,modificata prin legea 247/2004

regulamentul de functionare si organizare a CSM-ului,s a reglementat prin hotararea plenului 326 din 2005...


deci CSM nu putea constitui dosare profesionale inainte de 2004 ,pentru ca nu exista... in forma si cu atributiile acestea...eventual sa le preia ...dar cele dinainte de '89 exclus..multe au fost distruse ( este vorba de dosare de cadre )

@ yoyo i mi pare bine ca ai observat ca textul s a schimbat...asa ca domnul stefan deaconu de la presedentie nu si a facut bine
lectia...

repet legea nu are caracter retroactiv,deci totul incepe cand intra in vigoare...
nu se prevede in textul legii ca vor fi preluate dosare profesionale...

YoYoyOi
16th January 2008, 22:17
Domnul Deaconu n-are nici o vina.Basescu nici nu a spus ceea ce am spus eu mai sus....

Si chiar daca textul s-a schimbat nu inseamna ca dosarele profesionale se intocmesc cu incepere din 2004 sau 2005 cand s-a modificat legea ;)

Lordliv
16th January 2008, 22:31
Domnul Deaconu n-are nici o vina.Basescu nici nu a spus ceea ce am spus eu mai sus....

Si chiar daca textul s-a schimbat nu inseamna ca dosarele profesionale se intocmesc cu incepere din 2004 sau 2005 cand s-a modificat legea ;)

nu ,nu are nici o vina ,dar trebuia sa i pregateasca un text mai cuprinzator presedintelui...si anume ca dosarele de personal ( nu dosarele profesionale si mai ales, nu mapele profesionale ) existau inainte de anul 2004 la ministerul justitiei ,iar prin asa numita reforma in justitie s au bulversat dintr un loc in altul pana au fost preluate de CSM...

ps. observ ca avem cunostiinte comune...:)

ps2 cand esti presedintele romaniei ,trebuie sa faci distinctie intre dosare de cadre,numite asa inante de '89 ( de personal ) ,dosare profesionale ( termen nou aparut ) sau mape profesionale care se faceau celor care plecau sa munceasca afara...( de securitate,sri...)

YoYoyOi
16th January 2008, 23:09
acum ca-i zici mapa, ca-i zici dosar tot la domeniul profesional se refera... si nu au acestea nici o legatura cu dosarele de la securitate, chiar daca multi vor sa induca lumea in oroare cu treaba asta...
Si, pana la urma, ca-i dosar, ca-i mapa, ca-i foaie, ca-i hartie, acolo scrie ca dansa a facut si-a dres, ceea ce nu o recomanda ca Ministru al Justitiei!!!

Alte povesti sunt pur si simplu ca sa treaca vremea...

PS. ce cunostinte comune avem? :o:

rob_din
16th January 2008, 23:12
acum ca-i zici mapa, ca-i zici dosar tot la domeniul profesional se refera... si nu au acestea nici o legatura cu dosarele de la securitate, chiar daca multi vor sa induca lumea in oroare cu treaba asta...
Si, pana la urma, ca-i dosar, ca-i mapa, ca-i foaie, ca-i hartie, acolo scrie ca dansa a facut si-a dres, ceea ce nu o recomanda ca Ministru al Justitiei!!!

Alte povesti sunt pur si simplu ca sa treaca vremea...

PS. ce cunostinte comune avem? :o:


Ce scrie acolo o recomanda ca Ministru al Justitiei vrei sa spui. In schimb ce s-a intamplat in trecutul lui Basescu nu-l recomanda nici ca stergator de parbrize, fiindca risti sa te trezesti fara masina

miril
16th January 2008, 23:14
acum ca-i zici mapa, ca-i zici dosar tot la domeniul profesional se refera... si nu au acestea nici o legatura cu dosarele de la securitate, chiar daca multi vor sa induca lumea in oroare cu treaba asta...
Si, pana la urma, ca-i dosar, ca-i mapa, ca-i foaie, ca-i hartie, acolo scrie ca dansa a facut si-a dres, ceea ce nu o recomanda ca Ministru al Justitiei!!!

Corect! Pentru aceleasi motive pentru care nici Monica Macovei nu trebuia sa fie Ministru si Basescu Presedintele Romaniei, printre multi altii.

Lordliv
16th January 2008, 23:17
Corect! Pentru aceleasi motive pentru care nici Monica Macovei nu trebuia sa fie Ministru si Basescu Presedintele Romaniei, printre multi altii.

si nici monica luisa macovei ,ministrul justitiei...mai ales...

miril
16th January 2008, 23:27
...mai ales Basescu, presedintele Romaniei. D'abia am scapat d-un leninist si am si dat peste un ********. Chestia aia cu Dracul si Ta'su.

Lordliv
16th January 2008, 23:29
acum ca-i zici mapa, ca-i zici dosar tot la domeniul profesional se refera... si nu au acestea nici o legatura cu dosarele de la securitate, chiar daca multi vor sa induca lumea in oroare cu treaba asta...
Si, pana la urma, ca-i dosar, ca-i mapa, ca-i foaie, ca-i hartie, acolo scrie ca dansa a facut si-a dres, ceea ce nu o recomanda ca Ministru al Justitiei!!!

Alte povesti sunt pur si simplu ca sa treaca vremea...

PS. ce cunostinte comune avem? :o:

pai in comparatie ce ce a facut monica luisa,nicolai este o sfanta!:P

ps. este diferenta intre dosar de personal si dosar profesional!

Lordliv
16th January 2008, 23:29
...mai ales Basescu, presedintele Romaniei. D'abia am scapat d-un leninist si am si dat peste un ********. Chestia aia cu Dracul si Ta'su.

te am lasat pe tine sa pui punctul pe i!:D

miril
16th January 2008, 23:31
I de la Ilici sau de la Tra'an?

Lordliv
16th January 2008, 23:33
I de la Ilici sau de la Tra'an?

I de la ********...:drak:

miril
16th January 2008, 23:35
Good...Poan!

miril
16th January 2008, 23:38
degeaba va agitati, Basescu va face tot ceea ce si-a propus....sper sa ii elimine pe toti care ii stau in cale

Ca bine zici. D'asta CFR-ul ii pe primul loc si U. Cluj sta la retrogradare. Bun, si dupa ce i-a eliminat pe toti ce se intampla? Se stinge lumina, ceva?

Balaci
16th January 2008, 23:39
Dupa ce ii elimina pe toti cei care ii stau in cale ii elimina si pe cei care nu ii stau in cale, ci in cur, gen Boc

miril
16th January 2008, 23:40
Pe Boc, il pune capra si acum. Sau tap. Boc(k)= tap, in suedeza.

Benny
17th January 2008, 12:11
Am intrat pe acest topic gandind ca o sa citesc opinii despre faptul in sine. Adica daca credeti e bine ca vor fi urmariti acesti oameni sau nu. Ma asteptam sa gasesc opinii diferentiata, da ala ar trebui urmarit, sau nu, ala nu ar trebui, ala e curat. Dar vad ca discutia se invarte in jurul acelorasi teme ca pe alte topicuri. De aceea vreau sa propun ceva nou: hai sa vorbim despre Basescu!

YoYoyOi
17th January 2008, 12:26
asta chiar ca e o propunere noua :happy

Sorin Blaj
17th January 2008, 12:29
Si chiar se poate discuta: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=179932&page=4

:)

miril
17th January 2008, 13:37
Am intrat pe acest topic gandind ca o sa citesc opinii despre faptul in sine. Adica daca credeti e bine ca vor fi urmariti acesti oameni sau nu. Ma asteptam sa gasesc opinii diferentiata, da ala ar trebui urmarit, sau nu, ala nu ar trebui, ala e curat. Dar vad ca discutia se invarte in jurul acelorasi teme ca pe alte topicuri. De aceea vreau sa propun ceva nou: hai sa vorbim despre Basescu!

Ce bine ca cineva, constructiv, pune piciorul in prag pentru a fi cu totii on topic. Ar trebui sa facem cu totii ca mai sus si...jos, cand cineva este off topic:


Nu fi suparat, miril. Lasa ca acusi vin alegerile si atunci ii vei arata tu lui!

Iata cum suna un comentariu fara legatura cu topicul care, normal a atras critica de mai sus:


Din partea mea sa-si dea avizul pentru urmarirea penala a tuturor politicenilor care au incalcat legea, inclusiv al lui Traian Basescu. Daca este barbat si daca intentioneaza binele Romaniei...

Ce bine ca avem prezente critice printre noi. In ceea ce ma priveste, ca mai sus, off topic, opinia mea, iterata, este ca trebuie cercetati totii politicenii, indiferent de nume, daca exista suspiciunea ca au incalcat legea, indiferent daca este Presedinte, PM sau politician local. Cu o conditie, sa se faca pentru un scop genuin, aflarea adevarului si nu pentru a folosi investigatia in scop politic, aducand-o in atentia publica, mai intai, prin mass-media. Cer prea mult?

Balaci
17th January 2008, 13:40
Pentru Romania, ceri prea mult

Lordliv
17th January 2008, 16:09
deci ( incep cu deci, pentru ca este o concluzie la cea ce am discutat aseara ),CSM nu avea arhiva acelor" mape profesionale."..acestea au ramas la parchete sau judecatorii...care s au mai gasit...
asa, ca s a scotocit serios pentru a gasi bubele noricai:D

miril
17th January 2008, 16:48
...si nu pe cele ale Monicai. Nu vorbim de La...Uinsky, pardon Lewinsky, aici.

Lordliv
18th January 2008, 23:18
basescu si melescanu se bat pe interceptarile sri din dosarele ministrilor!
basescu a pus stampila pe plicul cu documente,melescanu vrea sa rupa sigiliul...nebunie mare va fi!

Romeo
19th January 2008, 22:12
Individul asta e mai rau decat multi asa-zisi dictatori. Joaca alba-neagra cu Romania. Singurii vinovati sunt PSD-isti care de frica unui scandal l-au tinut in libertate.

Mi-e jena ca exista inca oameni care cred imbecilitatile acestui individ.

a dat aviz pentru inceperea urmaririi penale, pana sa fie condamnati mai dureaza secole.

Romeo
19th January 2008, 22:15
Am intrat pe acest topic gandind ca o sa citesc opinii despre faptul in sine. Adica daca credeti e bine ca vor fi urmariti acesti oameni sau nu. Ma asteptam sa gasesc opinii diferentiata, da ala ar trebui urmarit, sau nu, ala nu ar trebui, ala e curat. Dar vad ca discutia se invarte in jurul acelorasi teme ca pe alte topicuri. De aceea vreau sa propun ceva nou: hai sa vorbim despre Basescu!

pai de unde crezi ca stim noi daca aia sunt vinovati ? Facem ca presa: daca ne plateste cineva, spunem ca x este vinovat si y nu ? Anul asta numai cazuri din astea vom vedea la TV pana ni se va face lehamite.

J.Bond
20th January 2008, 16:42
O declaratie responsabila care reflecta realitatea ă Presedintelui Romaniei din care reiese foarte clar cum ministrii penali din guvernul Tariceanu si fosti ministrii cercetati de DNA fac orice pentru ă scapa de Justitie.

Traian Băsescu: Guvernul face demonstrația că nu acceptă aplicarea legii la clientela politică

"Îl avertizez pe ministrul Meleșcanu să respecte legea, pentru că se apropie de ceea ce înseamnă abuzul în serviciu", a spus astăzi șeful statului. Președintele Traian Băsescu a susținut o declarație de presă, la aeroportul "Henri Coandă", la revenirea din Georgia, unde a participat la ceremonia de învestire a lui Mihail Saakașvili în funcția de președinte.

Șeful statului român s-a referit la dosarele celor opt foști și miniștri, pentru care a dat aviz de începere a urmării penale.

"Observ cu neplăcere că Guvernul, prin ministrul de Justiție, are ca obiectiv găsirea de motivații pentru a bloca cererea șefului statului către Parchet", a declarat Băsescu.

"Guvernul face greșeli din punctul de vedere al credibilității...Aș vrea să limpezesc minciunile spuse de Meleșcanu...Președintele nu are dosarul cauzei, aflat la procuror", a mai spus președintele.

Referindu-se la verificarea dosarului profesional al Noricăi Nicolai, șeful statului a spus că avea obligația să facă acest lucru, pentru că, spre deosebire de cazul numirii Monicăi Macovei, Norica Nicolai nu a primit votul Parlamentului.

Daca nu aveau nimic de ascuns se prezentau singuri in Justie pentru ă-si dovedi nevinovatia( asa cum ă procedat si Traian Basescu in 2004), insa este clar ca au unele ilegalitati de ascuns daca fac orice chiar si pentru ă nu da ochii cu procurorii, ca sa le prezinte probele pentru care sunt acuzati. Nu mai vorbesc de Judecatorie.

Romeo
20th January 2008, 21:15
O declaratie responsabila care reflecta realitatea ă Presedintelui Romaniei din care reiese foarte clar cum ministrii penali din guvernul Tariceanu si fosti ministrii cercetati de DNA fac orice pentru ă scapa de Justitie.

Daca nu aveau nimic de ascuns se prezentau singuri in Justie pentru ă-si dovedi nevinovatia( asa cum ă procedat si Traian Basescu in 2004), insa este clar ca au unele ilegalitati de ascuns daca fac orice chiar si pentru ă nu da ochii cu procurorii, ca sa le prezinte probele pentru care sunt acuzati. Nu mai vorbesc de Judecatorie.

Basescu a punctat atunci la capitolul imagine, desi gestul lui nu l-am bagat in seama. Nu prea vad de ce s-ar duce ministrii de buna voie sa explice DNA, e ca si cum te-ai duce sa le spui ca esti nevinovat si ei iti spun ca nu te-au chemat. Este an electoral si probabil ni se va face lehamite de tot felul de miscari pe la DNA. Din ce au spus Melescanu si Basescu inseamna ca unul din ei habar nu are cum se face justitia si nu merita sa ne pierdem timpul cu asemenea circ. Chiar Melescanu vorbea sa rupa sigiliul presedintelui si apoi sa-l puna pe cel al justitiei, ca parca ar fi carnetul de note din clasa a 3-a. RIDICOL!

J.Bond
21st January 2008, 01:37
Pai tocmai ca e an electoral, insa nu pentru Presedintia Romaniei. Aici fac ei marea greseala. :)
Cei de la PNL nici nu-si dau seama cate puncte electorale pierd in aceste momente si pe termen mediu-lung prin obstructionarea vizibila a anchetelor ministrilor cercetati penal. Sau poate ca tergiversarea asta continua si incercarea lamentabila de a-i face scapati pe unii de-ai lor de 'mititica', cum ar fi de exemplu Remes-Caltabos, Chiuariu, este mai presus de orice prejudiciu electoral pentru cei de la PNL. Sunt de inteles, duca-se naibii partidul. Trebuie sa ne aparam noi intre noi. Si daca e nevoie(si este), si pe altii(PSD).:):)

In fine, timpul le va rezolva pe toate in aceste cazuri cu ministrii cercetati penali. :)
Cert este ca se doreste si asa se va si intampla, eliminarea de pe scena politica executiva a PNL si PSD in viitorul mai mult sau mai putin apropiat. Cel putin in cazul PNL, sunt sanse infime ca in urmatorul deceniu sa mai pape la putere daca nu se restructureaza din temelii, mai ales ca in decembrie va parasi puterea actuala cu eticheta de cel mai corupt partid. Multe voci spun deja ca va urma calea PNCTD-ului si sunt mari sanse sa se intample asta in viitorul mai mult sau mai putin indepartat.:)

Lordliv
21st January 2008, 11:26
cand vezi ce activisti bantuie pe forumuri,te apuca greata...

@ marker si bineinteles domnule ,sa ramana un singur partid pe esicherul politic,partidul prezidential,pro basescu! ( in care sa intre " cinstitii " de la psd,pnl,prm,pc... alaturi de " supercinstitii " de la pd si pld....)

Bancaru
21st January 2008, 11:58
Lordliv, supercintitii au intrat deja - PD-L este nou nout si cu un mare bagaj de alegatori. Cum... ? Nu se stie.

Utilizator
21st January 2008, 12:18
Cert este ca se doreste si asa se va si intampla, eliminarea de pe scena politica executiva a PNL si PSD in viitorul mai mult sau mai putin apropiat. Cel putin in cazul PNL, sunt sanse infime ca in urmatorul deceniu sa mai pape la putere daca nu se restructureaza din temelii, mai ales ca in decembrie va parasi puterea actuala cu eticheta de cel mai corupt partid. Multe voci spun deja ca va urma calea PNCTD-ului si sunt mari sanse sa se intample asta in viitorul mai mult sau mai putin indepartat.:)


Am ajuns sa discutam iarasi de partide compuse din oameni drepti, cinstiti si cu comportament etic ireprosabil. Am ajuns iar sa discutam de extirparea sociala a elementelor nesanatoase, de distrugerea partidelor adverse care mustesc de infractori, prosti si anarhisti ce vor rau bietei tarisoare. Greu de gasit tari mai democratice pe mapamond.

Mi se pare amuzanta si apropierea de nume intre trepadusii nr. 1 ai marilor carmaci: odata era Emil Bobu, acum e Emil Boc. :D

Traiasca si infloreasca partidul unic deci. Jos burghezo-mosierimea-oligarho-comunista, traiasca partidul democrat-liberal din grupul po****r european!

YoYoyOi
21st January 2008, 12:28
cand vezi ce activisti bantuie pe forumuri,te apuca greata...



senzatia este aceeasi si de cealalta parte, stai linistit :D

miril
21st January 2008, 12:36
Yoyo, aici nu-i vorba de forumisti care au o vechime pe forum, ca dovada numarul de postari si prezenta lor pe mai toate subforumurilor, ci de cei care au aparut postand aproape exclusiv pe subforumul politic si propagand pentru un anumit partid. Acesti...cei reprezinta, in mare, tot spectrul politic.

YoYoyOi
21st January 2008, 13:07
eu nu fac diferenta intre vechi si noi, nici intre cei multilateral dezvoltati sau doar politici.... fiecare om are dreptul sa spuna ce vrea, atata timp cat nu enerveaza constant publicul.... si mie mi-e greata de unii care vorbesc intr-una de Base ca obsedatii, si lor le e greata de mine ca le zic ca-s obsedati... si iote asa se vand lamaile in lumea asta :D

Gabri3l
21st January 2008, 13:31
YoYo, eu cred ca pe unii ii deranjeaza faptul ca Marker si-a permis sa-si dea cu parerea cand a zis ca pnl va iesi cel mai corupt partid prin "prestanta" sa din aceste zile... si eu am aceeasi parere ca pnl va iesi cel mai "sifonat" de la putere si va ramane cu eticheta de partid corupt...dar asta e realitatea pe care ei singuri ne-o ofera(nu Realitatea cum ar zice unii) si trebuie sa o accepte asa cum este ea la momentul actual...poate mai tarziu, va fi alta.
deocamdata "national-liberalii" asta dau impresia romanilor la ora actuala, ca fac orice sa scape de justitie... cand isi vor schimba atitudinea in aceasta privinta, poate mai vorbim.

miril
21st January 2008, 13:41
pnl va iesi cel mai corupt partid prin "prestanta" sa din aceste zile...


Gabi, ca va iesi este una ca este este alta. Din nefericire penttru po****tie, toate partidele au in randul lor corupti, fara exceptie. Numarul lor este cam acelasi. Mare.

Balaci
21st January 2008, 13:51
Exact. Fiecare partid cu "oligarhii" lui, ca altfel nu se poate. Asa e si in occident, tragic in Romania e ca sunt multi, si mai mari si mai mici...

Datenshi
21st January 2008, 14:25
Ma intreb de ce nu l-a pus pe Berceanu in capul listei, ca un deschizator de drumuri in subminarea economiei nationale.

Balaci
21st January 2008, 14:26
Berceanu nu a fost deschizator de drumuri, el doar a dus aceasta stiinta pe noi culmi :D

Romeo
21st January 2008, 16:26
Pai tocmai ca e an electoral, insa nu pentru Presedintia Romaniei. Aici fac ei marea greseala. :)
Cei de la PNL nici nu-si dau seama cate puncte electorale pierd in aceste momente si pe termen mediu-lung prin obstructionarea vizibila a anchetelor ministrilor cercetati penal. Sau poate ca tergiversarea asta continua si incercarea lamentabila de a-i face scapati pe unii de-ai lor de 'mititica', cum ar fi de exemplu Remes-Caltabos, Chiuariu, este mai presus de orice prejudiciu electoral pentru cei de la PNL. Sunt de inteles, duca-se naibii partidul. Trebuie sa ne aparam noi intre noi. Si daca e nevoie(si este), si pe altii(PSD).:):)

In fine, timpul le va rezolva pe toate in aceste cazuri cu ministrii cercetati penali. :)
Cert este ca se doreste si asa se va si intampla, eliminarea de pe scena politica executiva a PNL si PSD in viitorul mai mult sau mai putin apropiat. Cel putin in cazul PNL, sunt sanse infime ca in urmatorul deceniu sa mai pape la putere daca nu se restructureaza din temelii, mai ales ca in decembrie va parasi puterea actuala cu eticheta de cel mai corupt partid. Multe voci spun deja ca va urma calea PNCTD-ului si sunt mari sanse sa se intample asta in viitorul mai mult sau mai putin indepartat.:)

Ma tem ca PNL-ul nu este interesat de cati votanti vor pierde la fiecare miscare pe care o face Tari, Nikolai si ceilalti. Procentele lor au oscilat intre 7 si 15 %, niciodata mai mult, deci nu prea au de unde pierde. Acum ei sunt la putere pentru ca Base a iesit presedinte, iar ei i-au debarcat pe PD-ei. Logic, nu vor mai ajunge niciodata, in astfel de conditii pentru ca nici acum nu au ajuns dupa alegeri ci dupa conjunctura. Cum in 2007 un partid nou inventat a depasit 5 %, nu cred ca PNL va cobori anul acesta sub prag. De iesit o va face PRM si, poate, UDMR.
O cercetare penala nu se termina in 3 zile, poate nici in 3 luni, asa ca pana la alegeri ei pot sta linistiti, pentru ca pana va fi o decizie de condamnare va mai trece 50 de ani. Si apoi uita-te la procentul la alegerile din 2007, asa schioape cum au fost ele. PNL a ajuns pe locul 3, deci nu-i rau, asta dupa un an de lupte cu Base. Tot acest circ ne indarjeste in pro Base sau pro PNL.
PSD nu va iesi din istorie atat de repede, ca nu vor fi la putere pana in 2014 e alta poveste, asta daca atunci va mai avea cine sa-i voteze. Oricum, PSD-ul este foarte departe de ce a fost in 1997-99, anii lor cel mai slabi.

Lordliv
21st January 2008, 19:17
senzatia este aceeasi si de cealalta parte, stai linistit :D

excese de zel se mai fac...de ambele parti daca se poate spune asa...oricum chiar daca il " critic " mai mult pe basescu ,nu ma consider ca facand parte la ora actuala dintr o tabara...( ma ingrijoreaza ,ca simplu cetatean,iesirea tot mai vizibila la rampa a presedintelui basescu,interventiile domniei sale ,aducandu mi aminte de vremurile negre ale totalitarismului,pe care unii dintre voi nici nu si le pot inchipui...) sa nu uitam ca domnul tariceanu este un produs basescian ,care a fost impus in functia de premier,si care pe urma nu a mai raspuns la comenzi...sau a raspuns la comenzile altuia...

ma deranjeaza foarte mult incercarile unor indivizi,care se vede ca vorbesc " din carti " si care incearca sa faca propaganda pe acest forum...

ps. sa stii ca pot sa ma abtin sa mai fac comentarii pe acest (sub forum...

miril
21st January 2008, 19:33
ps. sa stii ca pot sa ma abtin sa mai fac comentarii pe acest (sub forum...

N-ai de ce, Lordliv.

YoYoyOi
21st January 2008, 20:27
nu trebuie sa te abtii, trebuie doar sa accepti si parerile altora. Faptul ca omul scrie doar pe Politica nu inseamna ca e platit s-o faca. Sau ca vrea sa ne rupa gura. Ci doar ca, poate, aici si-a gasit microfonul potrivit.
De ce anume zici de unii ca-s activisti? Doar pt ca il simpatizeaza pe Baselu'? Inseamna ca si simpatizantii lui nea Nelu' sau Taricelu' tot activisti sunt... si uite cum suntem activisti cu totii :D

Lordliv
21st January 2008, 20:40
nu trebuie sa te abtii, trebuie doar sa accepti si parerile altora. Faptul ca omul scrie doar pe Politica nu inseamna ca e platit s-o faca. Sau ca vrea sa ne rupa gura. Ci doar ca, poate, aici si-a gasit microfonul potrivit.
De ce anume zici de unii ca-s activisti? Doar pt ca il simpatizeaza pe Baselu'? Inseamna ca si simpatizantii lui nea Nelu' sau Taricelu' tot activisti sunt... si uite cum suntem activisti cu totii :D

simpatia este una si propaganda este alta!
faptul k critici o persoana nu inseamna ca esti automat cu alta persoana...
te rog nu incerca sa ne bagi pe toti in aceeasi oala...

YoYoyOi
21st January 2008, 20:42
oh ma scuzi :sleep:

faptul ca faci propaganda pentru o persoana nu este mai grav decat faptul ca ataci o persoana every day, manca-ti-as....

Lordliv
21st January 2008, 21:03
oh ma scuzi :sleep:

faptul ca faci propaganda pentru o persoana nu este mai grav decat faptul ca ataci o persoana every day, manca-ti-as....
:shocked:

ps. ce vrei am un defect profesional...in discutii ,in general doresc sa fiu combatut cu argumente solide...pentru ca am suficiente resurse sa combat argumentele puerile ( nu este vorba de aceasta discutie...:D)
de exemplu la un bumbescu,tyler,miril,robi si altii trebuie sa gasesc un raspuns rapid si complex in acelasi timp...cu altii ma multumesc doar sa le persiflez interventiile...:D

YoYoyOi
21st January 2008, 21:06
in fine... daca o ridici la rangul de persiflare, mai bine ma inchin si ma duc la "oile" mele :sleep:

Lordliv
21st January 2008, 21:29
in fine... daca o ridici la rangul de persiflare, mai bine ma inchin si ma duc la "oile" mele :sleep:

tu ai macar la cine sa te duci..eu la leii mei schilozi si plini de raie ...

ps.stii foarte bine ca discutia anterioara nu se referea la tine...esti inteligenta si spontana, in interventii ca sa nu ti dai seama...:yes:

YoYoyOi
21st January 2008, 21:32
:happy cum plini de raie ma? :happy ia vezi ca te sanctionez :P

Lordliv
21st January 2008, 22:03
:happy cum plini de raie ma? :happy ia vezi ca te sanctionez :P

au luat raie de la mititel!:D eu nu am nici o vina!!!

YoYoyOi
21st January 2008, 22:06
pai ia ceva prafuri si da-le pe sale :D

Lordliv
21st January 2008, 22:21
pai ia ceva prafuri si da-le pe sale :D

ce rea esti! vrei sa iau si eu?!:D

ps. il las pe presedintele executiv,lucian mitu ( ca pe costesin l ati luat voi...)sa i despaducheze leii mititelului...si sper ca le mai ramane ceva blanita...si gherute...( pentru oi!:D)

ps2 stolojan:vrem malai mult si ieftin!

YoYoyOi
21st January 2008, 22:26
e mai bun malaiul decat graul :D nu faci diabet :D

Universal
21st January 2008, 23:00
Exprimarea libera e castigata-n revolutie,
E dreptul nostru si e garantat de Constitutie.
Institutiile bruiaza undele:
Romania a intrat in Europa doar cu numele.
Promisiuni - minciuni
Emisiuni - presiuni
Televiziuni - sanctiuni:
Showtime la romani!

Romeo
22nd January 2008, 07:33
:shocked:

ps. ce vrei am un defect profesional...in discutii ,in general doresc sa fiu combatut cu argumente solide...pentru ca am suficiente resurse sa combat argumentele puerile ( nu este vorba de aceasta discutie...:D)
de exemplu la un bumbescu,tyler,miril,robi si altii trebuie sa gasesc un raspuns rapid si complex in acelasi timp...cu altii ma multumesc doar sa le persiflez interventiile...:D

si uite asa s-a transformat tara intr-o scena de circ politic, acuzand sau aparand. Pentru anul acesta obiectivul nr.1 ramane sa scapam de toti, Taricelu, Nikolai, Belescalu, Orban, Boc, Geoana, Iliescu, Copo. Trebuie la votare sa le demonstram ca nu-i mai vrem, solutia ar fi sa nu ne prezentam la circul lor democratic.

Lordliv
22nd January 2008, 09:33
si uite asa s-a transformat tara intr-o scena de circ politic, acuzand sau aparand. Pentru anul acesta obiectivul nr.1 ramane sa scapam de toti, Taricelu, Nikolai, Belescalu, Orban, Boc, Geoana, Iliescu, Copo. Trebuie la votare sa le demonstram ca nu-i mai vrem, solutia ar fi sa nu ne prezentam la circul lor democratic.

obiectiv pentru cine?:D

Balaci
22nd January 2008, 09:46
Cum Basescu nu apare pe lista respectiva, presupun ca pentru "dom' profesor":thinkso:

rob_din
22nd January 2008, 10:23
Sincer chiar si pana pe mine a ajuns sa ma doara capul. Basescu e ceva de speriat, nu stiu ce are in capul ala. Cred ca si daca o sa cada o bomba nucleara in Romania el tot cu adversarii politici se cearta.

Bancaru
22nd January 2008, 12:20
Intreraga clasa politica romaneasca sta cu mana la carici, fiecare la al lui, si se scarpina cu interes profund. Cel mai de rahat eveniment pentru tara noastra tocmai s-a petrecut saptamana trecuta, adica Putin ne-a dat putin la bot, si s-a pupat pe gura si pe ceafa cu bulgarii. Noi stam cu ochii in soare si asteptam nu stiu ce conducta de gaze (cred ca aia de la oamenii balonati) asa cum astepta aia sa cada drobul de sare. In alta ordine de idei Basescu ar trebui sa isi revizuiasca putin ideile si politica externa, daca exista ceva legat de asta, pentru ca de la rusi am luat deja &#@*, europa se cam supara pe noi, cum bine stim, vezi cazul fabricii Nokia si dispretul cu care sunt tratati romanii in Italia, iar in America prietenul nostru cu care am stat "sold langa sold", Georgica Buci, o sa isi faca bagajele. Se pregateste pentru oral in Biroul Oval doamna Hilara.
Deci, ce spuneati ca mai zice Basescu? Mi se pare foarte interesant.

miril
22nd January 2008, 13:01
Hilara Clitan il va avea in spate pe...Bila, daca nu si-a schimat Bila...pozitia, basca ditamai Natunea (in spate), pe cand BaSecu are pe cine? Sa nu-mi ziceti de Orachioara de Nutica! Cat despre Natiounea... Ce sa mai, situatia Natiounii este cam in...Putin-a. Sa vina Licuricii sa ne lumineze calea! Aia Mari! Maria, draga, tu nu spui nimic, in aceste momente de...crita, pardon, criza? Beep, beep, beep...

J.Bond
22nd January 2008, 13:14
Intreraga clasa politica romaneasca sta cu mana la carici, fiecare la al lui, si se scarpina cu interes profund. Cel mai de rahat eveniment pentru tara noastra tocmai s-a petrecut saptamana trecuta, adica Putin ne-a dat putin la bot, si s-a pupat pe gura si pe ceafa cu bulgarii. Noi stam cu ochii in soare si asteptam nu stiu ce conducta de gaze (cred ca aia de la oamenii balonati) asa cum astepta aia sa cada drobul de sare. In alta ordine de idei Basescu ar trebui sa isi revizuiasca putin ideile si politica externa, daca exista ceva legat de asta, pentru ca de la rusi am luat deja &#@*, europa se cam supara pe noi, cum bine stim, vezi cazul fabricii Nokia si dispretul cu care sunt tratati romanii in Italia, iar in America prietenul nostru cu care am stat "sold langa sold", Georgica Buci, o sa isi faca bagajele. Se pregateste pentru oral in Biroul Oval doamna Hilara.
Deci, ce spuneati ca mai zice Basescu? Mi se pare foarte interesant.
Eeee, stai tu linistit. :) Spre deosebire de Tariceanu care e plecat(cu pluta:)), Basescu ,pe langa faptul ca se ocupa de coruptii din Parlament, se mai ocupa(printre altele:)) si este interesat alaturi de Guvernatorul BNR ,si de o dezvoltare durabila a Romaniei. ;) De apreciat!;):)


Traian Basescu la dezbaterea despre noua strategie de dezvoltare durabila:

Romania are nevoie de o mai buna guvernare
de Alina Neagu HotNews.ro
Marți, 22 ianuarie 2008, 11:53 Actualitate

Presedintele Traian Basescu a participat, astazi, la dezbaterea de la Academia Romana pe tema noii strategii de dezvoltare durabila. Seful statului a trecut in revista, in discursul sau, problemele cu care se confrunta Romania la ora actuala - de la descentralizarea care, a subliniat el, intarzie foarte mult pana la problemele din sistemul sanitar, a trecut in revista obiectivele Romaniei pe termen lung si a subliniat faptul ca, pentru indeplinirea acestor obiective, Romania are nevoie de o mai buna guvernare.

Seful statului spune ca implementarea strategiei de dezvoltare durabila trebuie caracterizata de realism si de apropiere de cetatenii Romaniei.

Traian Basescu a aratat faptul ca este necesara accelerarea reformei in administratia publica si in institutiile statului in general. El a aratat ca Romania este o tara cu un deficit administrativ, iar capacitatea de planificare a tarii noastre in mai multe domenii este foarte slaba.

Seful statului a tinut sa sublinieze si faptul ca Romania face parte dintre tarile cu un grad ridicat de coruptie si a cerut mai multa transparenta in achizitiile publice.

El spune ca este nevoie de previziuni metodologice si tehnologice, iar previziunile si programarea trebuie facute pe termen mediu si lung.

Traian Basescu a afirmat ca descentralizarea in tara noastra a fost deja amanata foarte mult, dar si ca este nevoie de o noua organizare administrativ-teritoriala si ca dezvoltarea durabila presupune gandire globala si actiune locala.

Seful statului a vorbit si despre faptul ca resursele naturale si mediul nu vor putea fi folositoare in lipsa unei piete functionale. El spune ca este nevoie de protejarea mediului, dar si de productivitate.

Traian Basescu a adaugat ca procentul romanilor care traiesc din agricultura este mult prea mare si ca este nevoie urgenta de un transfer masiv de locuri de munca din agricultura inspre alte ramuri si de crearea de locuri de munca in mediul rural.

Seful statului a mai amintit ca este nevoie urgenta de reducerea ratei abandonului scolar si s-a aratat ingrijorat de faptul ca Romania este tara cu cea mai mare rata a mortalitatii infantile din Uniunea Europeana, dar si ca speranta de viata in tara noastra este sub media Uniunii Europene.

La dezbaterea de la Academia Romana a participat si guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, care a anuntat ca BNR isi va aduce contributia la ducerea la bun sfarsit a proiectului de dezvoltare si ca BNR este interesata de dezvoltarea pe termen mediu si lung.

El a subliniat utilitatea inmplementarii acestui proiect, afirmand ca activitatea economica nu se poate dezvolta fara strategii de dezvoltare.

Anti propagandisti, aveti cuvantul!:):ok:;)

Utilizator
22nd January 2008, 14:03
nu stiu daca sunt anti-propagandist dar notiunea de dezvoltare durabila este la noi simpla retorica, fapt demonstrat excelent in briefingul de mai sus al cuvantarii Dlui Basescu. E o insiruire de blablabla care n-are nicio legatura cu o 'strategie de dezvoltare durabila' si se rezuma doar la a mentiona cateva probleme actuale ale societatii romanesti.
Din cate vad Dl presedinte a inceput cu marota sa preferata, respectiv guvernul, a continuat cu tipica mentionare a necesitatii 'apropierii de cetateni' si a stufarit discursul cu niste probleme curente care nu reprezinta nicidecum parte a unei viziuni strategice ci o lipsa acuta de viziune macro, fapt de care se face vinovata toata clasa politica romaneasca.
Rareori poti vedea un discurs mai trist si mai gol de continut pe tema dezvoltarii durabile. Dar repet, Basescu nu e singurul care denota carente din punctul asta de vedere. Nu e vorba ca are sau nu dreptate in ceea ce spune sau ca ideile astea (pe care in treacat fie spus le mestecam de 17 ani de zile) sunt proaste. E vorba ca pur si simplu acesta este un discurs banal care a mai fost auzit pe durata unei vizite de lucru in teritoriu, in campania electorala, la o sedinta de partid sau in Piata Universitatii de anul nou. Nu mai spun ca aceste subiecte au fost para-spuse si de Iliescu si de Constantinescu si de Nastase si de Vosganian si de ... si de ...


Ca idee, conceptul dezvoltarii durabile este astazi integrat in practica de catre mai toate tarile dezvoltate, in special tarile dezvoltate din UE (Austria, Germania, Franta, Suedia, Finlanda, UK etc. dar si tari non-UE precum Norvegia, Elvetia).
O definitie destul de comprehensiva ar fi urmatoarea: dezvoltarea durabila este dezvoltarea care considera rezolvarea nevoilor din prezent fara a compromite posibilitatea generatiilor viitoare de a se dezvolta conform nevoilor sale.
Dezvoltarea durabila ia in considerare nu numai cerintele specifice de dezvoltare stricta a unui sector (industrial, transport, agricultura etc.) ci tine cont si de aspectele sociale si ecologice. Pentru asta e nevoie insa de o strategie bazata pe o analiza amanuntita nu numai a situatiei din teren ci si de dezvoltare viitoare fara a lua totul de la capat, si de impact social, si de efect asupra mediului. Speechul prezidential nu arata nimic din toate astea, nu are nimic durabil, il putea tine oricine vede cat de cat problemele curente ale tarii.

Pentru a asigura durabilitatea dezvoltarii unei comunitati este necesara desigur si implicarea cetatenilor, dar asta in sensul capacitarii lor, al convingerii lor ca drumul ales este bun, ca este in folosul lor, ca reusita proiectului va fi posibila numai cu contributia lor efectiva.
Dar asta se educa in timp, noi suntem inca la stadiul in care oamenii stau si se uita-n sus sa le rezolve liderii luminati problemele.
Si asta nu va fi posibil pana cand nu vom deveni o societate activa social, pana cand nu vom intelege ca schimbarea la fatza a tarii este posibila numai daca ne vom schimba fiecare dintre noi, pana cand nu vom intelege ca vina pentru felul in care aratam astazi ne apartine apartine si noua in mare masura datorita modului vegetativ in care traim in societate.

Balaci
22nd January 2008, 14:06
Vorbe. Ce a facut Basexu concret pana acum? A dat din gura. Bucurestiul s-a dezvoltat durabil? Drumurile s-au dezvoltat durabil? Se dezvolta ceva durabil in tara asta? Mai degraba alte interese are Basescu. De ce platim cel mai scump gaz din zona nu explica nimeni? Asta ca sa dau doar un exemplu

Bancaru
22nd January 2008, 14:16
Marker a vorbit mult (vorba vine) si a zis putine. Acum vreo 3 ani, abia venise Bashescu la putere ma aflam la o conferinta pe la Camera de Comert si Industrie a Romaniei la care participa si Omul. Am stat ca un mare bou, cu zambetul pe buze (pe vremea aia imi era simpatic, deh, il facuse arsice pe Naztaz, si se iubea si cu Calin) ca sa il ascult. Nu am inteles nimic, pentru ca nu era nimic de inteles. A vorbit mult si aiurea. Nu s-a intamplat nimic din ce a spus. Ce ziceati ca face? Strategie pentru dezvoltare durabila? Bagati-va mintile in cap, ca pana acum tot ce a facut asta dur, pe langa "scaun", a fost sa dea in cap guvernului. Nu sunt cel care sa ia apararea guvernului, nu este stralucit, nici macar bun, dar nici nu poti sa traiesti cu biciul pe spinare. Spun asta gandind socio-economic. Politic ii iau aparare lui Tariceanu, este diferit de acest mitocan.
Eu as vrea sa stiu daca Bashescu are si alte preocupari inafara de a incerca sa dovedeasca cu ORICE pret ca guvernul nu e bun.

Utilizator
22nd January 2008, 15:58
Apropo de preocuparea presedintilor Romaniei referitor la globalizare, mediu si dezvoltare durabila tin minte ca Iliescu a publicat chiar o carte despre globalizare, iar Ceausescu avea colectii de carti din ciclul: 'din gandirea.....a tovarasului nicolae ceausescu'.
La puncte-puncte era cand social-politica, cand economica, cand agrara si multe, multe altele. Constantinescu a scris si el un cartzoi despre experienta sa ca presedinte, ma astept ca in curand sa-i apara si lui Basescu o carte, de ce nu, despre dezvoltarea durabila a Romaniei. Sau, mai incitant si bazat pe experienta, un mic indrumar al presedintelui-jucator, ceva intitulat: 'cum sa razi tot in jur in numai 3 ani de zile'. :D

Pentru impartialitate, si Tariceanu ar putea fi autor de carte in cazul in care mai poate scrie dupa cate ii trage Basescu; titlul ar trebui sa fie ceva in genul 'sa mori ranit din dragoste de partener politic', sau gen ghid practic 'Guvernarea sado-maso: cum sa induri flegmele pana la capat', sau jurnal de bord: '4 ani de ucenicie pe nava Traian', sau autobiografic: 'anii in care am trait periculos'. :D

Cat despre poporul roman cel atat de 'iubit' de conducatorii sai, cred ca peste ani, cineva, un strain sau un supravietuitor, va scrie o fresca postuma cu titlul: 'atunci i-a condamnat pe toti la moarte' sau 'requiem pentru un vis'.
........................


O alta trasatura comuna a presedintilor Romaniei este impresia ca fac politica externa di granda, toti s-au vrut lideri zonali, regionali, mondiali sau cosmici. Paradoxal, dar doar ceausescu a reusit sa fie bagat in seama, epigonii sai doar s-au crezut bagati in seama. Oare vom avea vreodata un presedinte de tara normal, inteligent, stilat, cult, un om de care sa nu-ti fie rusine ca te reprezinta? unul care sa binecuvanteze in cunostinta de cauza si in problema dezvoltarii durabile si in cea a globalizarii. sau unul care sa stie cand e cazul sa taca pana cand va fi bine pregatit in domeniu.

Bancaru
22nd January 2008, 17:01
Nu (cred).

Utilizator
22nd January 2008, 17:58
Ateule :D

Gabri3l
23rd January 2008, 00:06
se pare ca Melescanului i-a venit mintea la cap in cele din urma... si a dat unda verde ca Parchetul sa inceapa cercetarile in cazul celor 8 ministrii.

Bancaru
23rd January 2008, 17:17
Eu cred ca s-a pisat pe el de frica dupa ce a ridicat Basescu din spranceana aia de la ochiul lui buclucas.

Romeo
23rd January 2008, 18:29
notiunea de dezvoltare durabila este la noi simpla retorica, fapt demonstrat excelent in briefingul de mai sus al cuvantarii Dlui Basescu. E o insiruire de blablabla care n-are nicio legatura cu o 'strategie de dezvoltare durabila' si se rezuma doar la a mentiona cateva probleme actuale ale societatii romanesti.

este o cuvantare de presedinte, el isi poate avea propriile pareri, dar in mod normal planul de dezvoltare este al guvernului. Cred ca la fel este si mesajul presedintelui american in luna ianuarie a fiecarui an, nu este plan cincinal. In conditiile in care se refuza practic construirea de autostrazi, raman putine lucruri la care ne putem gandi. Nokia, modernizarea OMV-Petrom, Logan si Ford sunt repere importante ale acestei dezvoltari, aparitia a numeroase sedii de banca, ce va mai fi vom vedea.



Pentru a asigura durabilitatea dezvoltarii unei comunitati este necesara desigur si implicarea cetatenilor, dar asta in sensul capacitarii lor, al convingerii lor ca drumul ales este bun, ca este in folosul lor, ca reusita proiectului va fi posibila numai cu contributia lor efectiva.
Dar asta se educa in timp, noi suntem inca la stadiul in care oamenii stau si se uita-n sus sa le rezolve liderii luminati problemele.
Si asta nu va fi posibil pana cand nu vom deveni o societate activa social, pana cand nu vom intelege ca schimbarea la fatza a tarii este posibila numai daca ne vom schimba fiecare dintre noi, pana cand nu vom intelege ca vina pentru felul in care aratam astazi ne apartine apartine si noua in mare masura datorita modului vegetativ in care traim in societate.

nu crezi ca vrei prea multe ? In conditiile in care eu sper sa scapam si de PNL si de PSD in decembrie, cine sa faca planuri ? Ceausescu avea un plan de dezvoltare pana in 2010, dar s-a oprit in 1989, dupa care s-a ales praful de (aproape) tot ce a fost. Asa ca ne facem ca facem ceva si trece timpul. Migrarea fortei de munca spre salarii reale saraceste tara in oameni de actiune si valoare, cei ce raman sunt ori multumiti cu traiul, ori lenesi, ori smecheri care alearga dupa o functie. Oameni cu adevarat capabili de ceva raman foarte putini.

Romeo
23rd January 2008, 18:32
De ce platim cel mai scump gaz din zona nu explica nimeni? Asta ca sa dau doar un exemplu

cum sa explice ? Intuieste, orice iti vine in cap poate fi adevarat: conspiratie, spaga pentru conducere, etc.

Romeo
23rd January 2008, 18:37
Paradoxal, dar doar ceausescu a reusit sa fie bagat in seama, epigonii sai doar s-au crezut bagati in seama. Oare vom avea vreodata un presedinte de tara normal, inteligent, stilat, cult, un om de care sa nu-ti fie rusine ca te reprezinta? unul care sa binecuvanteze in cunostinta de cauza si in problema dezvoltarii durabile si in cea a globalizarii. sau unul care sa stie cand e cazul sa taca pana cand va fi bine pregatit in domeniu.

Liderii comunisti au stat pan au murit in functie. Ceausescu era relativ tanar cand a venit la putere si in 24 de ani a putut face un plan, care l-a trimis la Ghencea.
Acum cu 2 mandate posibile nu prea au timp de un plan, mai ales ca Nelu a demonstrat lumii ca exista alternanta la putere si la suportat pe Tapu 4 ani, iar Base este interesat sa obtina puterea deplina si vom vedea atunci ce va face, probabil nu mare lucru. Momentan Romania este o tara in care se pot face afaceri mai profitabile decat in vest, numai sa stii ce sa faci si pe cine sa mituiesti. Din recuperarea mediului cred ca se pot scoate bani buni, daca vei putea face "proiecte", dar ar fi bine sa ai nationalitate vestica, ca daca esti roman va trebui sa imparti cu smecherii de la putere.

miril
23rd January 2008, 19:36
... iar Base este interesat sa obtina puterea deplina si vom vedea atunci ce va face, probabil nu mare lucru.

Va face...DICTATURA. De catifea, ce sa faca?

Utilizator
23rd January 2008, 21:26
este o cuvantare de presedinte, el isi poate avea propriile pareri, dar in mod normal planul de dezvoltare este al guvernului. Cred ca la fel este si mesajul presedintelui american in luna ianuarie a fiecarui an, nu este plan cincinal. In conditiile in care se refuza practic construirea de autostrazi, raman putine lucruri la care ne putem gandi. Nokia, modernizarea OMV-Petrom, Logan si Ford sunt repere importante ale acestei dezvoltari, aparitia a numeroase sedii de banca, ce va mai fi vom vedea.


Sa ne intelegem: nu am nimic impotriva batutului apei in piua pe motiv de functii inalte, ideea era ca aceasta cuvantare fusese data drept exemplu pe aici pe undeva. Si nu e vorba ca-i criticam parerile, tocmai spusesem ca aceasta cuvantare e cam goala de continut, chiar m-ar fi interesat niste pareri prezidentiale in problema dezvoltarii durabile. Ma gandeam ca daca s-a dus la acest seminar avea ceva de spus on-topic.

Exemplele date de tine nu se incadreaza la dezvoltare durabila ci tin de oareshce dezvoltare economica de moment. Mai mult, toate investitiile astea au demarat dupa ce s-au oferit 'favoruri': OMV a primit pleashca o afacere profitabila, Logan e proiect Renault care au venit la noi numai dupa ce au primit ceva facilitati, iar Nokia dupa cum vezi bine isi ia catrafusele imediat ce se impute treaba si nu mai iese profit suficient. Astea sunt afaceri punctuale care nu au nicio legatura cu dezvoltarea durabila care presupune o strategie si un plan pe termen lung.


nu crezi ca vrei prea multe ? In conditiile in care eu sper sa scapam si de PNL si de PSD in decembrie, cine sa faca planuri ? Ceausescu avea un plan de dezvoltare pana in 2010, dar s-a oprit in 1989, dupa care s-a ales praful de (aproape) tot ce a fost. Asa ca ne facem ca facem ceva si trece timpul. Migrarea fortei de munca spre salarii reale saraceste tara in oameni de actiune si valoare, cei ce raman sunt ori multumiti cu traiul, ori lenesi, ori smecheri care alearga dupa o functie. Oameni cu adevarat capabili de ceva raman foarte putini.



Stii ca e vorba aia: 'putin doresti, putin primesti'. Sau ca sa dau exemplul american, atunci cand purcezi la o activitate impune-ti tinte ambitioase si lupta-te sa le atingi. Vei realiza sigur mai mult decat daca iti propui mereu obiective marunte.

Altfel nu cred ca vreau prea multe, m-am saturat de mult de realizari cu tzaraita care dealtfel au venit mai degraba de la sine decat ca urmare a unei interventii energice a cuiva din fruncea tarii. M-am saturat sa mi se ofere aceeasi gargara orchestrata pe alte triluri vocale.

Generalizarea ta nu prea tine si e jignitoare la cei ce muncesc si traiesc in tara. Eu cred ca in tara au ramas mai multi oameni capabili decat s-au carabanit pe afara. Ba chiar as spune ca grosul migratiei romanesti din ultimii ani (numeric vorbind) este format din oameni de calificare scazuta spre medie, plus multi pierde-vara (ca sa nu-i numesc altfel). Marea majoritate e prin Spania si Italia (oficial cam 1 mil, neoficial cica ar tinde spre 2) si dupa cum bine se stie salariile de aici sunt printre cele mai scazute in Europa. Marea majoritate lucreaza in agricultura, constructii si diverse servicii gen ingrijitor de batrani, menajere etc. Pentru asa ceva te invarti pe la 5-700 de euro (dar in agricultra de ex se castiga si mai putin plus masa si cazare). Traiul unora dintre ei este mai prost decat in tara, avand in vedere ca foarte multi strang bani si renunta la multe. Multi fac sacrificii pe care in tara nu le-ar face. Ma rog, e laudabil atat timp cat muncesc, dar tara nu duce lipsa de forta de munca pregatita deocamdata, sper sa inceapa sa duca pentru ca ar fi semn ca se intampla ceva mai serios.

Stiu multi oameni calificati, cu pregatire medie sau studii superioare, care o duc (mai mult decat) decent in tara. Problema noastra mare e ca ducem lipsa de spirit de actiune, de initiativa, de oameni capabili sa vada si mai departe decat ziua de maine. Asta e cea mai grea mostenire a comunismului si a istoriei 'vitrege'.

A-ti dori sa 'scapi' de PNL si PSD in decembrie e aproape similar cu a ramane regimul partidului unic. Si nu as baga mana-n foc ca astia sunt sfinti. Au mai zis unii astfel si ne-am fript destul. Dar iti respect parerea, cunosc multi asemenea nostalgici dupa regimul trecut si unii imi sunt chiar prieteni. :)


Liderii comunisti au stat pan au murit in functie. Ceausescu era relativ tanar cand a venit la putere si in 24 de ani a putut face un plan, care l-a trimis la Ghencea.
Acum cu 2 mandate posibile nu prea au timp de un plan, mai ales ca Nelu a demonstrat lumii ca exista alternanta la putere si la suportat pe Tapu 4 ani, iar Base este interesat sa obtina puterea deplina si vom vedea atunci ce va face, probabil nu mare lucru. Momentan Romania este o tara in care se pot face afaceri mai profitabile decat in vest, numai sa stii ce sa faci si pe cine sa mituiesti. Din recuperarea mediului cred ca se pot scoate bani buni, daca vei putea face "proiecte", dar ar fi bine sa ai nationalitate vestica, ca daca esti roman va trebui sa imparti cu smecherii de la putere.

Uite vezi, asta nu inteleg nici ce se perinda alternativ la putere in Romania: planurile pe termen lung sunt batute-n cuie in orice tara respectabila. Alternanta la putere mai schimba pe ici pe colo, dar niciodata nu o iau de la capat negand tot ce a fost inaintea lor. O alta mostenirea grea a regimului trecut: toti suntem inteligenti si fiecare insista sa i se aplice strict numai proiectul lui. La noi nu s-a inteles notiunea de democratie, nu exista negocieri sau compromisuri ce ajuta la mersul inainte al societatii; la noi se aplica inca vechiul dicton comunist 'cine nu e cu noi, e impotriva noastra'. La noi societatea e in razboi fraticid permanent.

Noi nu mai avem nici macar reactii primare, instinctive. Era parca si prin manualele de istorie parabola aia cu lupul introdus intr-o cusca in care doi caini se luptau pentru o bucata de carne, care se aliaza spontan impotriva inamicului comun. E real in lumea animala, e real in orice comunitate umana. La noi nu, daca apare un pericol extern sa fii sigur ca amandoi 'cainii' vor incerca sa se alieze cu inamicul ca sa distruga concurenta din interior. Si asta e pe plaiurile mioritice de cand lumea, analizeaza doar modul in care se obtineau tronurile tarilor romanesti.

PS: am inteles exemplul Ceausescu pe care-l dai aici si mi-e clar acum de ce-ti doresti un Basescu atotputernic avand in spate un partid fara opozant. Asa cum spuneam mai sus iti respect parerea. Eu insa continui sa cred ca democratia este cel mai bun sistem posibil si sunt suficient de mare ca sa inteleg ca lumea nu se imparte 'holywoodian' doar in alb si negru. Buna pace si dezvoltare cat mai durabila. :)

J.Bond
23rd January 2008, 21:38
Va face...DICTATURA. De catifea, ce sa faca?
"DICTATURA"(asa cum ii zici tu pueril:))poate ca o face in detrimentul parlamentarilor corupti. Nu ai auzit pe nimeni din societatea civila sau alte institutii credibile sau de la romanii din popor sa zica acest cuvant despre Presedintele Romaniei ca ar face. Din contra, intelectualii + societatea civila ii da credit in activitatile Presedintelui pe care le-a interprins pana acum, desigur in limitele Constitutiei asa cum s-a intamplat si pana acum. Daca tu ai ajuns sa zici asemenea ineptie, ai putea fi un politruc de succes(si chiar cred ca ai unele tangente in acest sens:)). Ma rog, parerea ta:) care se contrapune puternic cu realitatea zilelor noastre, realitate care spune ca Presedintele Romaniei are de departe cea mai mare credibilitate.;)
Iar daca asta numesti tu "DICTATURA", faptul ca se ocupa(printre altele) si de parlamentarii coruptii, romanii au acceptat deja asta si il sustin peste tot. Si asta se vede deja pe oriunde se duce printre romani si o sa mai constati inca o data si maine la Iasi cu ocazia zilei unirii.;):)

Gabri3l
23rd January 2008, 21:52
A-ti dori sa 'scapi' de PNL si PSD in decembrie e aproape similar cu a ramane regimul partidului unic. Si nu as baga mana-n foc ca astia sunt sfinti. Au mai zis unii astfel si ne-am fript destul. Dar iti respect parerea, cunosc multi asemenea nostalgici dupa regimul trecut si unii imi sunt chiar prieteni. :)
am apreciat ce ai zis mai sus in mesaj... dar la faza asta pe care am citat-o mai sus, ai cam dat-o cu muci'n fasole...daca un partid anume are de departe cea mai mare credibilitate printre romani la ora actuala nu inseamna automat ca "e aproape similar cu a ramane regimul partidului unic"... pe vremea lui nea nicu impuscatu', oamenii nu au avut de ales intre mai multe partide cum se intampla astazi in democratie...think about this again ;)

Utilizator
23rd January 2008, 22:06
eu m-am gandit deja inainte de a scrie. Tu? :)
o conducere monocolora majoritar si agresiva (in sensul in care e presedintele Basescu), care si-a 'ucis' deja adversarii politici principali, nu va ezita sa dea la cap oricui va incerca sa-i fie concurent. Daca acum se instrumenteaza dosare ma intreb ce va fi cand intre cele doua 'turnuri' Cotroceni si Victoria va fi armonie si consens...de fapt ma intreb retoric, raspunsul e clar.

Referitor la alegere:
Partea trista e ca marea masa alege conducatorii actuali dupa tiparul celor cu care s-au obisnuit sa aiba in trecut.
Foarte putini isi doresc altceva, foarte putini au depasit momentul '89 cu adevarat.
Nu credeam ca o sa ajung sa dau dreptate celor ce spuneau ca 'orice popor isi are conducatorii pe care-i merita'. E corect: nu poti alege ceva ce nu poti intelege sau nu poti vedea din diverse motive. Intotdeauna alegi ceea ce ti se pare familiar, ceva ce poti percepe, un om 'din popor si pentru popor'. :)

J.Bond
23rd January 2008, 22:55
eu m-am gandit deja inainte de a scrie. Tu? :)
o conducere monocolora majoritar si agresiva (in sensul in care e presedintele Basescu), care si-a 'ucis' deja adversarii politici principali, nu va ezita sa dea la cap oricui va incerca sa-i fie concurent. Daca acum se instrumenteaza dosare ma intreb ce va fi cand intre cele doua 'turnuri' Cotroceni si Victoria va fi armonie si consens...de fapt ma intreb retoric, raspunsul e clar.

Referitor la alegere:
Partea trista e ca marea masa alege conducatorii actuali dupa tiparul celor cu care s-au obisnuit sa aiba in trecut.
Foarte putini isi doresc altceva, foarte putini au depasit momentul '89 cu adevarat.
Nu credeam ca o sa ajung sa dau dreptate celor ce spuneau ca 'orice popor isi are conducatorii pe care-i merita'. E corect: nu poti alege ceva ce nu poti intelege sau nu poti vedea din diverse motive. Intotdeauna alegi ceea ce ti se pare familiar, ceva ce poti percepe, un om 'din popor si pentru popor'.
Pai nu prea te-ai gandit deloc.:) Esti la fel ca si cel cu "DICTATURA". NU mai zic cum.:)
Este chiar aberant imi permit sa zic, chiar sa si incerci macar sa faci o paralela intre "partidul unic" dinainte de '90 si un partid oarecare(nu zic care) din zilele noastre. IN zilele noastre, credibilitatea unui partid este redata de vointa romanilor exprimata prin vot, credibilitate de care se poaet bucura o perioada de timp mai lunga sau mai putin indelungata pana la urmatoarele alegeri. Ups:), uite ca fara sa vreau ti-am dat doar o idee care daca ai habar de ce am vrut sa zic:) diferentiaza total de ce se intampla inainte de '90, cand partidul "unic" era chiar unic. Nu exista nici "opozitie" ca se alegeau tot ei la cate un congres, cat despre parerea romanilor nici nu mai se punea problema inainte de '90.
Iar daca mai intaresti ideea si cum ca "se instrumenteaza dosare"(ca pe vremea PSD:)), e clar ca habar n-ai. Pe vremea PSDului se instrumenta, astazi procurorii sunt liberi si independenti. Si o intrebare de 5 puncte pentru tine: Daca era asa cum zici tu(ca se instrumenteaza dosare), de ce parlamentarii cercetati acum de procurori fac orice ca sa scape de justitie??:) Hai sa fim seriosi, macar asta ar fi trebuit sa-ti dea de gandit.;) Daca nu se simteau cu musca pe caciula, procedau la fel ca Basescu in 2004 care s-a dus singur la Parchetul PSD(de la acea vreme:)) ca sa-si dovedeasca nevinovatia.:)

Utilizator
23rd January 2008, 23:22
bre Marker...nu mai zic decat ca e frumos sa fii entuziast si sa crezi in ce vezi si in ceea ce ti-au zis altii drept axiome. Mult succes, fie ca tine, om trai si ne-om mai auzi. Eu nu vad viata in alb-negru, o vad color. M-am saturat de anii de alb-negru din vremurile trecute.

nu ma pot abtine sa nu-ti citez intrebarea pentru ca mi se pare frumoasa: 'Daca era asa cum zici tu(ca se instrumenteaza dosare), de ce parlamentarii cercetati acum de procurori fac orice ca sa scape de justitie??'
Chiar asa, de ce lumea se chinuie sa scape de 'justitie'? Nu ar fi mai bine ca justitia sa inchida pe cine vrea si cand vrea muschiul ei sau al cui dicteaza? 'r-ar ai draq sa fie de nenorociti :D

Lordliv
24th January 2008, 00:05
"DICTATURA"(asa cum ii zici tu pueril:))poate ca o face in detrimentul parlamentarilor corupti. Nu ai auzit pe nimeni din societatea civila sau alte institutii credibile sau de la romanii din popor sa zica acest cuvant despre Presedintele Romaniei ca ar face. Din contra, intelectualii + societatea civila ii da credit in activitatile Presedintelui pe care le-a interprins pana acum, desigur in limitele Constitutiei asa cum s-a intamplat si pana acum. Daca tu ai ajuns sa zici asemenea ineptie, ai putea fi un politruc de succes(si chiar cred ca ai unele tangente in acest sens:)). Ma rog, parerea ta:) care se contrapune puternic cu realitatea zilelor noastre, realitate care spune ca Presedintele Romaniei are de departe cea mai mare credibilitate.;)
Iar daca asta numesti tu "DICTATURA", faptul ca se ocupa(printre altele) si de parlamentarii coruptii, romanii au acceptat deja asta si il sustin peste tot. Si asta se vede deja pe oriunde se duce printre romani si o sa mai constati inca o data si maine la Iasi cu ocazia zilei unirii.;):)

alaltaieri mi a fost greata,astazi deja vomit...

Lordliv
24th January 2008, 00:06
Pai nu prea te-ai gandit deloc.:) Esti la fel ca si cel cu "DICTATURA". NU mai zic cum.:)
Este chiar aberant imi permit sa zic, chiar sa si incerci macar sa faci o paralela intre "partidul unic" dinainte de '90 si un partid oarecare(nu zic care) din zilele noastre. IN zilele noastre, credibilitatea unui partid este redata de vointa romanilor exprimata prin vot, credibilitate de care se poaet bucura o perioada de timp mai lunga sau mai putin indelungata pana la urmatoarele alegeri. Ups:), uite ca fara sa vreau ti-am dat doar o idee care daca ai habar de ce am vrut sa zic:) diferentiaza total de ce se intampla inainte de '90, cand partidul "unic" era chiar unic. Nu exista nici "opozitie" ca se alegeau tot ei la cate un congres, cat despre parerea romanilor nici nu mai se punea problema inainte de '90.
Iar daca mai intaresti ideea si cum ca "se instrumenteaza dosare"(ca pe vremea PSD:)), e clar ca habar n-ai. Pe vremea PSDului se instrumenta, astazi procurorii sunt liberi si independenti. Si o intrebare de 5 puncte pentru tine: Daca era asa cum zici tu(ca se instrumenteaza dosare), de ce parlamentarii cercetati acum de procurori fac orice ca sa scape de justitie??:) Hai sa fim seriosi, macar asta ar fi trebuit sa-ti dea de gandit.;) Daca nu se simteau cu musca pe caciula, procedau la fel ca Basescu in 2004 care s-a dus singur la Parchetul PSD(de la acea vreme:)) ca sa-si dovedeasca nevinovatia.:)

...si vomit...si iar vomit...

J.Bond
24th January 2008, 00:23
...si vomit...si iar vomit...
lordliv, observam ca tu suferi prea mult din cauza realitatilor actuale.;) Trebuie sa intelegi si tu pana la urma ca nu mai e chiar asa ca pe vremea PSDului.:) Intr-un fel te inteleg, ca antipropagandist ce esti te doare ca Romania se indreapta spre o directie buna sub carma(am zis bine, nu?:)) actualului Presedinte al Romaniei. Totusi, ca sa incerc sa iti mai alin durerile, iti recomand o pauza lunga de reflectie:) si fructuoasa.;) Bye, BYE!

Lordliv
24th January 2008, 00:58
lordliv, observam ca tu suferi prea mult din cauza realitatilor actuale.;) Trebuie sa intelegi si tu pana la urma ca nu mai e chiar asa ca pe vremea PSDului.:) Intr-un fel te inteleg, ca antipropagandist ce esti te doare ca Romania se indreapta spre o directie buna sub carma(am zis bine, nu?:)) actualului Presedinte al Romaniei. Totusi, ca sa incerc sa iti mai alin durerile, iti recomand o pauza lunga de reflectie:) si fructuoasa.;) Bye, BYE!

" observam" ! sa inteleg ca esti doar scula unui grup de reflectie basescian!?
singurul lucru pentru care sufar ,este ca multi cretini se cred formatori de opinie in tara asta si mai ales, ca si mai multi cretini ii asculta !:D

cat despre recomandarile tale,poti sa faci ceva cu ele....

ps.in mintea ta cavernoasa ,infiripezi ideea k cine nu este cu basescu, este impotriva romaniei! te joci cu focul baietele!:drak:

Balaci
24th January 2008, 10:35
lordliv, observam ca tu suferi prea mult din cauza realitatilor actuale.;) Trebuie sa intelegi si tu pana la urma ca nu mai e chiar asa ca pe vremea PSDului.:) Intr-un fel te inteleg, ca antipropagandist ce esti te doare ca Romania se indreapta spre o directie buna sub carma(am zis bine, nu?:)) actualului Presedinte al Romaniei. Totusi, ca sa incerc sa iti mai alin durerile, iti recomand o pauza lunga de reflectie:) si fructuoasa.;) Bye, BYE!


Daca restul sunt antipropagandisti, tu esti propagandist sa inteleg?

PROPAGÁNDĂ s.f. Răspândire a unor idei care prezintă și susțin o teorie, o concepție, un partid politic cu scopul de a convinge și de a câștiga adepți. [Cf. fr. propagande, rus. propaganda, lat. propaganda].

Sau varianta comunista:
propagandist = Activist de partid care conducea un cerc de învățământ politic


O intrebare sincera: esti membru de partid?

J.Bond
24th January 2008, 13:52
bre Marker...nu mai zic decat ca e frumos sa fii entuziast si sa crezi in ce vezi si in ceea ce ti-au zis altii drept axiome. Mult succes, fie ca tine, om trai si ne-om mai auzi. Eu nu vad viata in alb-negru, o vad color. M-am saturat de anii de alb-negru din vremurile trecute.

nu ma pot abtine sa nu-ti citez intrebarea pentru ca mi se pare frumoasa: 'Daca era asa cum zici tu(ca se instrumenteaza dosare), de ce parlamentarii cercetati acum de procurori fac orice ca sa scape de justitie??'
Chiar asa, de ce lumea se chinuie sa scape de 'justitie'? Nu ar fi mai bine ca justitia sa inchida pe cine vrea si cand vrea muschiul ei sau al cui dicteaza? 'r-ar ai draq sa fie de nenorociti :D

Utilizatorule(lasand ironia la o parte:)), sa inteleg ca nici pana acum nu esti in stare sa-mi raspunzi la intrebarea aia pe care tocmai ai citat-o mai sus?:) Daca nu era asa de "anti"(nu mai zic cum:)), nu iti era greu sa dai un raspuns. Dar te intelegem(fii pe pace:)).Ai intors-o de la "de ce parlamentari cercetati" si ai dat-o retoric pe "de ce lumea".:) Si eu totusi te intrebasem ceva concret prin acea intrebare. IN fine, daca nu ai raspuns, cum am mai zis te intelegem.;)
Pentru balaci, am un singur raspuns de dat format dintr-un singur cuvant: NU.:);)

J.Bond
24th January 2008, 13:52
Oricum bine ca s-a ajuns unde era normal sa se ajunga. Parchetul a dat unda verde iar ministrii(supra oameni ce se considera:)) care nu credeau ei in vecii vecilor ca vor ajunge sa dea macar ochii cu procurorii care ii ancheteaza pentru ilegalitaile facute, acum trebuie sa se conformeze realitatii actuale.:) Si anume sa nu mai fie nervosi pe Basescu ca pe vremea lui ar putea ajunge la parnaie. TREBUIE SA INTELEAGA SI EI ODATA CA EPOCA UNUI PRESEDINTE DE CARTON(ILIESCU) A APUS DE MULT SI CA INTRE TIMP AM MAI INTRAT SI IN EUROPA. :)Asta nu vor ei sa accepte, dar uite ca in cele din urma sunt pusi fata in fata cu realitatea si va trebui sa o accepte asa cum este ea.;) Iar pentru politicienii care se simt cu musca pe caciula, realitatea nu se anunta deloc a fi roza.:).
Desigur, acum cei "anti" vor zice din nou ca nu e asa si pe dincolo. Dar inca o data mai zic, ca sa nu zica iar unii ca as fi propagandist, eu am zis doar realitatile care sunt la ora actuala si care se vad cu ochiul liber de catre tot poporul.:)
DIN PACATE AM AJUNS SA NE BUCURAM CA IN CELE DIN URMA S-A AJUNS LA O STARE DE NORMALITATE SI CA S-A DAT UNDA VERDE PARCHETULUI(cu toate ca vreo 4 din 8 inca se mai agata ca gaitele:)sa nu ajunga la Parchet) CA MINISTRII SA FIE CERCETATI. Intr-o tara normala nu ar trebui sa se intample asa.
Antipropagandisti, aveti cuvatul!:):ok:

YoYoyOi
24th January 2008, 14:18
de la a da verde cercetarii si pana la condamnari este cale luuuuuuuunga...

J.Bond
24th January 2008, 14:31
de la a da verde cercetarii si pana la condamnari este cale luuuuuuuunga...
AI dreptate, nu te contrazic. Dar ai observat si tu cat de greu este pentru "unii" sa se ajunga si pana in aceasta faza.:) Oare de ce se tem?!!!:)
Daca procurorii au probe concrete(si in cazul unora chiar s-ar putea sa aiba:)), in mod normal nu ar trebui sa treaca mult timp.;)

YoYoyOi
24th January 2008, 14:48
probe concrete au fost si pana acum, dar ba s-au pierdut, ba nu mai sunt la fel de concrete... Eu una, nu ma astept ca acum sa fie vreo condamnare in cele 8 cazuri...

Balaci
24th January 2008, 14:49
Monica Macovei ar putea fi al nouălea ministru pentru care se cere aviz, scrie Gardianul, în ediția sa de astăzi. Procurorii Parchetului General au deschis un dosar penal în care cercetează modul în care Freedom House a câștigat selecția de oferte pentru realizarea auditului privind Strategia Naționala Anticorupție in timpul ministeriatului Monicăi Macovei.

Pe baza unei sesizări, în luna noiembrie 2007, procurorii Parchetului General au demarat cercetări, formându-se un dosar penal. Monica Macovei este acuzată că, împreună cu reprezentanți ai Freedom House România, a încercat, prin emitere de înscrisuri, sa creeze o aparență de legalitate în procedura de achizitie a serviciilor de audit.

Pentru începerea urmaririi penale, dacă se constată că fostul ministru Monica Macovei este direct implicat in poveste, procurorii trebuie să ceară avizul președintelui României, scrie Gardianul.

Oare???

Lordliv
24th January 2008, 16:00
@ balaci fi sigur ca daca se va ajunge la avizul presedintelui intr un eventual dosar de urmarire penala monica luisa macovei,acesta il va da...si va da avizul si pentru dobre si berceanu ...cum preconizeaza " sursele " ca vor urma...
asa ca avem un presedinte echidistant:D

cat despre indivizi de teapa lui marker ar fi bine sa i ignori ,mai ales k continua sa foloseasca persoana a 2 plural ,cand discuta cu cineva,substituindu se, in gandirea lui obtuza,eclectica,cum ar spune prietenul bumbescu, " poporului roman ":)

J.Bond
24th January 2008, 16:31
cat despre indivizi de teapa lui marker ar fi bine sa i ignori ,mai ales k continua sa foloseasca persoana a 2 plural ,cand discuta cu cineva,substituindu se, in gandirea lui obtuza,eclectica,cum ar spune prietenul bumbescu, " poporului roman ":)
Nici nu mai mira pe nimeni un asemenea raspuns de antipropagandist convins ca tine. Cand n-ai nimic a spune concret si cand iti arat realitatea asa cum eate ea, faptul ca s-a dat unda verde Parchetului sa inceapa cercertarile pentru ministrii, observam ca o dai prin balarii. IN fine, daca de la tine nu ma asteptam la mare lucru, fiindca suferi de realitate(sper ca ti-au mai trecut starile de voma:):cry:), de la distinsul Utilizator:) inca mai astepet un raspuns la acea intrebare pe are i-am pus-o si pe care am avut onoarea:) sa mi-o citeze intr-un mesaj.:)

J.Bond
24th January 2008, 16:36
cat despre indivizi de teapa lui marker ar fi bine sa i ignori ,mai ales k continua sa foloseasca persoana a 2 plural ,cand discuta cu cineva,substituindu se, in gandirea lui obtuza,eclectica,cum ar spune prietenul bumbescu, " poporului roman ":)
Nici nu mai mira pe nimeni un asemenea raspuns de antipropagandist convins ca tine. Probabil ca faci parte din anturajul celor sus-pusi politicieni care se cred supraoameni de unde stai tu acolo. Se stie deja ca prin Oltenia-Craiova isi duc traiul numeroase filiale PSD. La fel si in zona Moldovei. Cand n-ai nimic a spune concret si cand iti arat realitatea asa cum eate ea, faptul ca s-a dat unda verde Parchetului sa inceapa cercertarile pentru ministrii, observam ca o dai prin balarii. IN fine, daca de la tine nu ma asteptam la mare lucru, fiindca suferi de realitate(sper ca ti-au mai trecut starile de voma:):cry:), de la distinsul Utilizator:) inca mai astept un raspuns la acea intrebare pe are i-am pus-o si pe care am avut onoarea:) sa mi-o citeze intr-un mesaj.:)Daca are ceva a spune sau o sa dea din nou pe alaturi, ca si tine.:)

J.Bond
24th January 2008, 16:52
Monica Macovei ar putea fi al nouălea ministru pentru care se cere aviz, scrie Gardianul, în ediția sa de astăzi. Procurorii Parchetului General au deschis un dosar penal în care cercetează modul în care Freedom House a câștigat selecția de oferte pentru realizarea auditului privind Strategia Naționala Anticorupție in timpul ministeriatului Monicăi Macovei.

Pe baza unei sesizări, în luna noiembrie 2007, procurorii Parchetului General au demarat cercetări, formându-se un dosar penal. Monica Macovei este acuzată că, împreună cu reprezentanți ai Freedom House România, a încercat, prin emitere de înscrisuri, sa creeze o aparență de legalitate în procedura de achizitie a serviciilor de audit.

Pentru începerea urmaririi penale, dacă se constată că fostul ministru Monica Macovei este direct implicat in poveste, procurorii trebuie să ceară avizul președintelui României, scrie Gardianul.

Oare???
Daca sesizarea a venit din partea lui Chiuariu, nu ramane decat sa ne amuzam in continuare de insistentele acelui personaj de trista amintire, fost ministru al Justitiei. Bine ca a plecat la timp.:cry::cry: Ni la el, "aparenta de legalitate prin emitere de înscrisuri":).
Revenind la serios, oricat ar vrea antipropagandistii aia de la Gardianul(in frunte cu Racoviceanu) sau de pe la alte ziare antipropagandistice, procurorii nu pot sa ceara avizul pe o asemenea sesizare, auditul fiind facut cat se poate de legal la vremea respectiva.;)
PS: O sa vedeti ca nu se va intampla nimic cu sesizarea aia.;)

J.Bond
24th January 2008, 16:57
probe concrete au fost si pana acum, dar ba s-au pierdut, ba nu mai sunt la fel de concrete... Eu una, nu ma astept ca acum sa fie vreo condamnare in cele 8 cazuri...
PAi da, dar pana acum nici unul nu a vrut sa dea macar ochii cu procurorii de caz. S-au temut toti de asta si de abia acum incepe "treaba", de cand s-a dat unda verde. Nastase saracu' a facut orice pana acum sa scape de Parchet.:)

Lordliv
24th January 2008, 17:04
Nici nu mai mira pe nimeni un asemenea raspuns de antipropagandist convins ca tine. Probabil ca faci parte din anturajul celor sus-pusi politicieni care se cred supraoameni de unde stai tu acolo. Se stie deja ca prin Oltenia-Craiova isi duc traiul numeroase filiale PSD. La fel si in zona Moldovei. Cand n-ai nimic a spune concret si cand iti arat realitatea asa cum eate ea, faptul ca s-a dat unda verde Parchetului sa inceapa cercertarile pentru ministrii, observam ca o dai prin balarii. IN fine, daca de la tine nu ma asteptam la mare lucru, fiindca suferi de realitate(sper ca ti-au mai trecut starile de voma:):cry:), de la distinsul Utilizator:) inca mai astept un raspuns la acea intrebare pe are i-am pus-o si pe care am avut onoarea:) sa mi-o citeze intr-un mesaj.:)Daca are ceva a spune sau o sa dea din nou pe alaturi, ca si tine.:)


ma subestimezi,baietica!:D
cat despre consideratiunile tale despre mine,ti am mai spus,fa ceva cu ele!:D

ps. vezi ca stau mai mult la bucuresti,si aici sunt grupuri interpartinice:D
ps2 starea de greata nu o sa mi treaca, decat cand nu o sa ti mai simt prezenta pe forumul asta!

Romeo
24th January 2008, 17:05
tocmai spusesem ca aceasta cuvantare e cam goala de continut, chiar m-ar fi interesat niste pareri prezidentiale in problema dezvoltarii durabile. Ma gandeam ca daca s-a dus la acest seminar avea ceva de spus on-topic.
Mai mult, toate investitiile astea au demarat dupa ce s-au oferit 'favoruri': OMV a primit pleashca o afacere profitabila, Logan e proiect Renault care au venit la noi numai dupa ce au primit ceva facilitati, iar Nokia dupa cum vezi bine isi ia catrafusele imediat ce se impute treaba si nu mai iese profit suficient. Astea sunt afaceri punctuale care nu au nicio legatura cu dezvoltarea durabila care presupune o strategie si un plan pe termen lung.

sa retinem ca Base s-a exprimat candva impotriva autostrazilor si cum nu aud de cand a venit el la Cotroceni ca s-ar fi facut ceva, se pare ca se urmeaza neabatut ce a spus el. Probabil ca cei de la putere nu sunt capabili si nici interesati intr-o strategie pe termen lung. Ce efect au avut mieriadele: alungarea investitorilor straini pana ce economia nationala a fost impartita intre smecheri. Prin noiembrie se anunta scaderea ratingului de tara, iar rata de schimb este in cadere continua. Rezultatul: scumpirea importurilor de calitate (nimeni nu ne pune sa luam marfa proasta) si in consecinta incurajarea productiei noastre mediocre. Strategie de dezvoltare intr-un sistem capitalist cu ceea ce s-a intamplat de 18 ani incoace eu zic ca se bat cap in cap.



Altfel nu cred ca vreau prea multe, m-am saturat de mult de realizari cu tzaraita care dealtfel au venit mai degraba de la sine decat ca urmare a unei interventii energice a cuiva din fruncea tarii. M-am saturat sa mi se ofere aceeasi gargara orchestrata pe alte triluri vocale.

as spune: fa un plan si vedem ce se poate realiza, dar ma tem ca nimeni din cei de sus nu se vor uita la el. Si nea Nicu isi facea planuri, sau i se faceau si i se puneau in fata, dar nu noi am ales capitalismul (si nici comunismul acum 50 de ani). Deocamdata avem un presedinte mai energic decat cei 2 dinaintea lui, asta nu inseamna ca s-a realizat ceva cu el.



Generalizarea ta nu prea tine si e jignitoare la cei ce muncesc si traiesc in tara. Eu cred ca in tara au ramas mai multi oameni capabili decat s-au carabanit pe afara. Ba chiar as spune ca grosul migratiei romanesti din ultimii ani (numeric vorbind) este format din oameni de calificare scazuta spre medie, plus multi pierde-vara (ca sa nu-i numesc altfel). Marea majoritate e prin Spania si Italia (oficial cam 1 mil, neoficial cica ar tinde spre 2) si dupa cum bine se stie salariile de aici sunt printre cele mai scazute in Europa. Marea majoritate lucreaza in agricultura, constructii si diverse servicii gen ingrijitor de batrani, menajere etc. Pentru asa ceva te invarti pe la 5-700 de euro (dar in agricultra de ex se castiga si mai putin plus masa si cazare). Traiul unora dintre ei este mai prost decat in tara, avand in vedere ca foarte multi strang bani si renunta la multe. Multi fac sacrificii pe care in tara nu le-ar face. Ma rog, e laudabil atat timp cat muncesc, dar tara nu duce lipsa de forta de munca pregatita deocamdata, sper sa inceapa sa duca pentru ca ar fi semn ca se intampla ceva mai serios.

au plecat si din cei cu facultati la activ, dar au si ramas destui cu studii la activ care urmaresc diverse smecherii pentru a le merge lor bine, desi nu au nimic in cap. Dar tara asta este rupta de vreo 30 de ani de realitatea mondiala, noi am gandit si realizat ceea ce altii au aruncat (Dacia 1300, combinate metalurgice, chiar si centrale atomo-electrice).


Problema noastra mare e ca ducem lipsa de spirit de actiune, de initiativa, de oameni capabili sa vada si mai departe decat ziua de maine. Asta e cea mai grea mostenire a comunismului si a istoriei 'vitrege'. am avut vreodat asa ceva ? sa fie comunismul de vina, sau pregatirea cu cativa pasi inaintea altora ? Dar iata ca in Asia se dezvolta acum alte tari, nu numai Japonia. Ei au inceput, altii produc acum pentru piata europeana si nu-i rau, cu conditia sa se faca lucruri cautate si de calitate. Importurile masive din 2007 ne pot arata ce se cauta, dar cei care au un ban nu l-au obtinut din productie si nu cred ca sunt capabili sa-l investeasca rentabil, vezi si (lipsa) investitiilor din fotbal al celor care au facut bani: Hagi, Popescu, Petrescu, Lupescu, etc. Niciunul nu a "rupt gura" tarii cu ceva stralucit.



A-ti dori sa 'scapi' de PNL si PSD in decembrie e aproape similar cu a ramane regimul partidului unic. Si nu as baga mana-n foc ca astia sunt sfinti. Au mai zis unii astfel si ne-am fript destul. Dar iti respect parerea, cunosc multi asemenea nostalgici dupa regimul trecut si unii imi sunt chiar prieteni.
nu imi doresc partid unic dar cei de acum nu au nici o idee, in afara de a se acuza unii pe altii. As prefera sa vina 10.000 manageri europeni si sa faca fiecare ce stie, cu mana de lucru autohtona. Se va termina cu acuzele permanente de fraudare a banilor publici.

Lordliv
24th January 2008, 17:45
@romeo

- la transporturi au fost doar oamenii lui base,pana acum,adica dobre,berceanu si chiar orban ( care spre deznadejdea liberalilor ,cu cateva mici exceptii ,nu a prea schimbat nici un pedist din functii mari,iar licitatiile au fost castigate tot de vechii clienti...),asa ca linia lui " nu autostrazi " continua cu brio...

- chestia cu impartirea economiei nationale ,intre smecheri, are paternitatea fsn-fdsn-pdsr-psd!

-noi mai avem productie!? (paradoxal cu existenta cresterii economice...)

-nici macar strategia de aparare nu este pusa la punct,si tu vorbesti de strategii economice,gen strategia energetica

- presedinte mai energic,la ce? la barfe si jocuri subterane?

-chestia cu " mersul lor bine " nu este exemplul dat de toti guvernantii de pana acum?

- ce spirit de initiativa sa mai ai ca entitate, cand marile forte economice ale tarii au fost date pe nimic,iar" indivizii cu idei " se vand pe cativa euro?

- corect,90 % din averi sunt formate din speculatii imobiliare,bursiere sau din paparea banilor contribuabililor! ( cu evaziunea fiscala aferenta...)

-ideea cu partidul dominant este inoculata si de useri platiti pe forumuri,bloguri...deh,traim in epoca internetului...

10.000 de manageri straini inseamna " brazilificarea romaniei" sau sudamerificarea tarii!:D

J.Bond
24th January 2008, 17:58
-ideea cu partidul dominant este inoculata si de useri platiti pe forumuri,bloguri...deh,traim in epoca internetului...

Si iata cum incet-incet fara sa vrei:) incepi sa revi la normalitate si sa-mi dai dreptate cum ca "ideea cu partidul dominant"(unic:)) este doar la stadiul de "idee" in zilele noastre, ea fiind "inoculata si de useri platiti pe forumuri,bloguri". Iar comparatia unui partid oarecare(nu zic care:)) din zilele noastre care se bucura de departe de cea mai mare credibilitate printre romani la ora actuala nici nu se merita macar a fi facuta o paralela cu partidul unic dinainte de '90.;)

Lordliv
24th January 2008, 18:44
Si iata cum incet-incet fara sa vrei:) incepi sa revi la normalitate si sa-mi dai dreptate cum ca "ideea cu partidul dominant"(unic:)) este doar la stadiul de "idee" in zilele noastre, ea fiind "inoculata si de useri platiti pe forumuri,bloguri". Iar comparatia unui partid oarecare(nu zic care:)) din zilele noastre care se bucura de departe de cea mai mare credibilitate printre romani la ora actuala nici nu se merita macar a fi facuta o paralela cu partidul unic dinainte de '90.;)

mijloacele sunt altele,rezultatul aceleasi: dictatura!

Romeo
25th January 2008, 08:37
@romeo
- chestia cu impartirea economiei nationale ,intre smecheri, are paternitatea fsn-fdsn-pdsr-psd!

-noi mai avem productie!? (paradoxal cu existenta cresterii economice...)

-nici macar strategia de aparare nu este pusa la punct,si tu vorbesti de strategii economice,gen strategia energetica

- presedinte mai energic,la ce? la barfe si jocuri subterane?

-chestia cu " mersul lor bine " nu este exemplul dat de toti guvernantii de pana acum?

- ce spirit de initiativa sa mai ai ca entitate, cand marile forte economice ale tarii au fost date pe nimic,iar" indivizii cu idei " se vand pe cativa euro?

- corect,90 % din averi sunt formate din speculatii imobiliare,bursiere sau din paparea banilor contribuabililor! ( cu evaziunea fiscala aferenta...)

-ideea cu partidul dominant este inoculata si de useri platiti pe forumuri,bloguri...deh,traim in epoca internetului...

10.000 de manageri straini inseamna " brazilificarea romaniei" sau sudamerificarea tarii!:D

cum oamenii politici de doi bani trec de la un partid la altul, ce importanta mai are cine are paternitatea pentru o cauza ? Ce s-a facut bun pana in 1989 mai exista (Petrom, Distrigaz, Dacia), ce nu s-a vandut la fier vechi. Din ce s-a obtinut s-a facut vile pentru smecheri si posturi TV in care se acuza unul pe altul ca sa mimam ca exista democratie. De fapt romanul si-a dat seama ca nu are nimic de obtinut de la aceasta democratie, ca si daca ar obtine 10 % in plus la salariu, in cateva luni s ealege praful: vezi marire de pensii contra scumpirii intretinerii/gazelor.

- da, avem productie, nu te uita la TV la aia care nu au produs decat vorbe goale pe spagi grase. Painea care o mananci nu este de import, Loganurile sunt facute aici (partial), energia electrica si benzina inca se produc in tara, CFR si transport auto inca mai exista, se construieste in draci, nu stiu pentru cine, dar inca se face. Si asta e o productie, chiar daca ne incalzeste sau nu.

- strategie de aparare ? Cine ne ataca, martienii ? 50 de ani am intretinut armata cu salarii babane. Am fi avut vreo sansa in fata URSS ? Poate am intimidat suficient Ungaria, pentru ca nu este treaba armatei sa culeaga recolta sau sa construiasca blocuri. Acum suntem in NATO, daca va fi nevoie va trebui s afim aparati. In schimb participam la toate tampeniile din capul lui Bush.

- presedinte mai energic,la ce? la barfe si jocuri subterane?
da, dar uite-l ca este inca simpatizat. Decat sa cheme minerii si sa decida soarta lui Ceausescu ...

- tu vrei sa ai initiativa pe banii Petrom sau BCR ? S-a tot avut pana acum. Sa dai bâlci omului sa vada la TV pe banii veniti de la Dero, Garnier, etc, etc se cheama ca faci ceva util pentru tara asta ? Indivizii cu idei se vand pe cativa euro ? Da, asta e viata, daca nu avem initiativa ne vindem inteligenta si asa e in toata lumea. Oricum, cine da mai mult ne cumpara si aceia nu sunt (intotdeauna) smecherii de la conducere.

- imediat dupa alegeri, Base a vrut din nou alegeri tot pentru un partid dominant. Pentru ca nu a reusit a declansat razboiul perpetuu impotriva guvernului, "vegherea activitatii lui" dupa cum zice el. Nu ma intereseaza un partid dominant, in schimb nu vreau sa vad ca ma conduc jigodii de gen Taricelu, Nikolai, Nicolaescu, Chiuariu, taranoi umflati pusi pe spaga gen Remes. Probabil ca nu voi obtine niciodata ce vreau. Un om cu educatie desavarsita nu are loc la conducere.

- Pe Carol I il admiram (desi nu am trait atunci si nu prea stim cat bine a facut tarii). Nu putem separa conducatorii actuali de interesele de a face avere si de a-si finanta urmatoarea campanie de minciuni. Dupa cum spui, nici productie nu avem, autostrazi nici atat, deci la ce ne trebuiesc manageri romani ? Sa ne ofere paine si circ ? Petrom, Mittal Steel, Dacia Renault nu sunt conduse de manageri romani si au profit, cat au fost la noi au inregistrat pierderi pentru ca nu au putut opri toti profitorii.

Lordliv
25th January 2008, 10:59
@ romeo
nu trebuie sa ma uit la tv ,ca sa mi dau seama ca ai dat niste exemple nefericite...cfr-ul ,este la pamant ,iar 60% din transporturile auto de marfuri au capital strain...
unde avem ceva rezultate economice,in marea majoritatea cazurilor,profitul iese din tara...( sa ti amintesc de romtelecom,petrom,distrigaz,dupa vechile denumiri?)

strategia de aparare este foarte importanta chiar daca nu te ataca wraithii:D
prin ea nu se intelege numai apararea propiu zisa ( acum este integrata in sistemul NATO) ci si accesul la resursele energetice ,spre exemplu...ori noi ne am taiat singuri craca de sub picioare!

raman la parerea ca presedintele basescu ar trebui sa vorbeasca mai putin si sa faca mai mult ,mai ales in ceea ce priveste relatiile externe ...
ceea ce ne arata el,este un populism bun pentru tarile din lumea a 3 a! sau poate ca mentalitatea unei parti a poporului roman este de acel nivel...si nu face altceva decat sa speculeze situatia...

si eu sunt pentru schimbarea in totalitate a clasei politice romanesti...dar asta nu se face prin crearea unui partid prezidential care sa asigure protectie ,refugiatilor de la alte partide.

crezi ca in alte parti ,nu exista o mixtura intre bani si putere?!

cunosc multi manageri romani in bucuresti si in cluj...dar sunt " folositi " la capacitate maxima de patroni ( bastinasi sau straini) incat in 10 ani multi vor da in primire... nu neaparat fizic...nu i nimic,altii vor veni la rand...doar traim in capitalism:)

Romeo
25th January 2008, 17:37
nu trebuie sa ma uit la tv ,ca sa mi dau seama ca ai dat niste exemple nefericite...cfr-ul ,este la pamant ,iar 60% din transporturile auto de marfuri au capital strain...
unde avem ceva rezultate economice,in marea majoritatea cazurilor,profitul iese din tara...( sa ti amintesc de romtelecom,petrom,distrigaz,dupa vechile denumiri?)

industrie, agricultura, prestari de servicii, toate exista (inca). Cat de "la pamant" sunt vom vedea in viitorii 10-20 de ani. Ca profiturile ies din tara, asta e capitalismul, ei le-au cumparat cu scopul de a face profit, noi nu am vrut sa-l facem ci sa producem bani pentru echipe de bambilici (FC Onesti, AS Midia Navodari, Astra Ploiesti), pentru smecheri si pentru campaniile electorale. Vin Nokia si Ford, vor mai veni si altii. Ca suntem sau vom fi nemultumiti, poate la fel am fi si daca am locui la Liverpool si am avea programe TV ca la noi. Cred ca nici tu nici eu nu o ducem rau. Este loc de mai bine intotdeauna!



strategia de aparare este foarte importanta chiar daca nu te ataca wraithii:D
prin ea nu se intelege numai apararea propiu zisa ( acum este integrata in sistemul NATO) ci si accesul la resursele energetice ,spre exemplu...ori noi ne am taiat singuri craca de sub picioare!

daca ziceam ca suntem mai slabi ca bulgarii, ar fi sarit multi in sus. Iata ca ei s-au lipit de acea conducta de gaze naturale, ai nostri nu stiu cum sa le mai scumpeasca. Probabil ar trebui o reprofilare pe GPL la incalzirea locuintelor, depinde si de costuri, dar la TV vedem prostii despre incalzirea globala, lipirea de cartoane pe pereti, nu proiecte eficiente. Ieri vedeam un documentar pe B1 preluat dupa DW in care se afirma ca Monica Macovei este nemultumita de evolutia justitiei noastre, de regresul ei dupa aderare. Ce pot intelege strainii din aceasta ? Ceea ce stim cu totii: nu s evrea justitie, se vrea mafie si in cazul asta putini vor fi interesati sa investeasca aici. Preluarea BCR si Petrom nu s-a facut in primul rand pentru profit, ci mai degraba prin acestea toata econnomia noastra este atent controlata, fara sanse de smecherii de amploare.



raman la parerea ca presedintele basescu ar trebui sa vorbeasca mai putin si sa faca mai mult ,mai ales in ceea ce priveste relatiile externe ...
ceea ce ne arata el,este un populism bun pentru tarile din lumea a 3 a! sau poate ca mentalitatea unei parti a poporului roman este de acel nivel...si nu face altceva decat sa speculeze situatia...

de populism va avea nevoie in 2009, ca schelalaielile lui Boc nu-i pot aduce inca 5 ani la Cotroceni. Ma tem ca intentia conducatorilor nu este integrarea in UE ci pastrarea avantajelor celor de la putere si tinerea la departare a adevaratelor investitii.



si eu sunt pentru schimbarea in totalitate a clasei politice romanesti...dar asta nu se face prin crearea unui partid prezidential care sa asigure protectie ,refugiatilor de la alte partide.

nu se face si nici nu am sustinut nidiodata cauza PD-L. In actuala conjunctura nu avem nici cu cine schimba clasa politica.



cunosc multi manageri romani in bucuresti si in cluj...dar sunt " folositi " la capacitate maxima de patroni (bastinasi sau straini) incat in 10 ani multi vor da in primire... nu neaparat fizic...nu i nimic,altii vor veni la rand...doar traim in capitalism
In comert si mass-media nu e nici o problema, vor veni altii si poate chiar mai buni. Dar asta este avantajul sistemului patronal: cerand din ce in ce mai mult ridica rezultatele. Managerul nu are decat sa accepte salariul sau sa plece unde este mai usor, ca alternative exista. Noi inca gandim la managerii comunisti, care conduceau institutii cu mii de angajati si trebuiau sa iasa la pensie ca directori generali. Se pot conduce firme mici, care sa produca ceva bun. Intra intr-un magazin alimentar, vezi ce produse importam si care din ele s-ar putea face aici cu o buna organizare si angajati bine platiti.

Romeo
28th January 2008, 09:01
@ romeo
nu trebuie sa ma uit la tv ,ca sa mi dau seama ca ai dat niste exemple nefericite...cfr-ul ,este la pamant ,iar 60% din transporturile auto de marfuri au capital strain...
unde avem ceva rezultate economice,in marea majoritatea cazurilor,profitul iese din tara...( sa ti amintesc de romtelecom,petrom,distrigaz,dupa vechile denumiri?)


nu crezi ca in afirmatiie tale este mai multa politica si mai putina realitate ? CFR-ul functioneaza si cred ca nu au ajuns la preturile din vest, dar nici la calitatea celor de acolo. Intarzieri sunt si acolo, iar daca pierzi in Germania un tren pentru 10 min intarziere s-ar putea sa ajungi acasa cu o zi intarziere ca se strica tot lantul de legaturi (mi s-a intamplat in 2002 si era vara). Ai si varianta calatoriei in vest cu autocarul in locul trenului mult mai scump. S-au renuntat la linii de tren nerentabile, mai ramane ca fenomenul blatului sa se reduca, probabil tot prin desfiintarea de linii.
UE este chiar un exemplu ca nu conteaza ce natie este capitalul, cei care exista pe piata au valoare ca altfel ii distruge concurenta. La noi cei care au capital l-au facut prin insusirea unor parti ale economiei comuniste, foarte putini si l-au facut fara cadouri de la guvern. Nu mai suntem izolati, nu mai suntem la cheremul statului. Daca nu ne convine, putem pleca acolo unde vrem si credem ca e mai bine. Nu trebuie sa inventam noi telefonul mobil ci vine Nokia care l-a inventat inaintea noastra. Nu stiu daca ai prins ultimii ani ai lui Ceausescu cand nu puteai cumpara efectiv o masina de scris. In acele conditii crezi ca ai aveai accesul la un forum ? Singurele aparate gen xerox erau la intreprinderi si nu avea oricine acces la ele, tot de frica de aface manifeste. De altfel noi spunem xerox tuturor marcilor de copiatoare pentru ca statul a ales xerox, putea fi Minolta sau orice altceva.
Cat de bine ne este depinde si de cat de bine muncim si ce se face cu munca noastra. Invatamantul este transformat in industrie d emeditatii la mate si romana, nicidecum nu se urmareste ghidarea elevului catre preferintele lui, iar majoritatea facultatilor se fac doar pentru diploma. Vezi cati ingineri lucreaza ca ziaristi, cati absolventi de drept sunt in firma de turism.
Sistem medical exista, dar este finantat dual pentru ca tot noi am inventat asta, de frica de a nu fi tratati cum se cuvine. Accesul la medicina cu plata exista, dar costa de 5 ori mai mult decat sistemul normal, nu-i accesibil celor care au salarii modeste sau celor care nu au muncit niciodata si stau la mila spitalelor. Dar cel mai important este ca suntem lberi sa plecam.

Utilizator
29th January 2008, 17:21
de acord cu Lordliv, am devenit o tara axata pe servicii si consum si suferim ingrijorator pe sectorul productiv. Faptul ca profitul nu e reinvestit pe plan intern precum in alte tari dezvoltate face ca decalajul dintre noi si ei sa se mentina sau sa creasca. faptul ca ponderea locurilor de munca ce produc inovare este extrem de scazuta face ca noi sa devenim tot mai dependenti de ce creaza altii.
Orice tara care se respecta are macar un produs specific cunoscut pe pietele externe, un brand de tara real. macar un salam ceva, macar un vin, o tzuica daca nu o firma celebra sau o trasatura nationala (pozitiva, nu ma refer aici la hotie si alte alea). Noi nu avem nimic, suntem cunoscuti pentru Ceausescu (in special pentru ca a fost executat), Dracula (care e legat mai mult de Transilvania decat de Romania), Hagi, Nadia si Ilie Nastase (ultimii doi pierd teren ca au fost demult, Hagi va incepe si el sa dispara din memoria lumii). Nu am reusit sa ne facem cunoscuti prin nimic pozitiv, ba chiar pompam lucruri rele la export intr-un masochism greu de inteles.



UE e o piata comuna care se bazeaza pe concurenta, e drept. Numai ca la noi conditiile specifice nu sunt de natura sa ne faca sa spunem ca avem o economie competitiva. Avem consum competitiv cu cei din tarile dezvoltate, asta da. Avem servicii existente sau care se dezvolta in directia celor din tarile dezvoltate.
DAR produsele de pe piata romaneasca sunt in extrem de mare masura importate, inclusiv la alimente dintre cele mai banale. De asta suntem asa sensibili la fluctuatiile dolarului pe pietele internationale, de asta am ajuns la supraincalzire economica cu deficit de cont curent in crestere spectaculoasa de la un an la altul (de la 8% in 2004 a ajuns la vreo 12% anul asta)
Economia romaneasca nu s-a dovedit in stare sa dezvolte pe baze industrii competitive, capabile macar sa acopere procentul majoritare pe piata interna.
Nu avem in Romania un mediu de afaceri dezvoltat si reglajele naturale ale unei piete cometitive nu prea functioneaza.

Problema nu e sa reinveteze cineva roata in Romania, problema e ca firmele straine ce au dezvoltat capacitati de productie in Romania nu au in vedere decat strict asamblarea de componente. Partea de cercetare-dezvoltare e in alte parti. Singurul castig pentru noi (care e real) este crearea de locuri de munca. problema e ca sunt locuri de munca migratoare, azi la Bochum, maine la Cluj, poimaine in Ucraina. Ce vom face dupa e o intrebare care-mi da fiori uneori.

faptul ca multi merg la facultati pentru diploma e o vina sociala, e o consecinta a cererii scazute de personal cu studii superioare in economia romaneasca. mai mult, in anii '90 erau pline ziarele de oferte de munca pentru secretare la diverse firme, pozitie pentru care se cereau studii superioare si cunoasterea a doua limbi straine.
Inginerii ce au intrat in jurnalism au facut-o in principal din lipsa de oportunitati pe felia lor (altii si din chemare). dar ca idee, fara sa jignesc pe nimeni, dar cei mai buni jurnalisti sunt cei ce au absolvit o alta facultate decat cea de jurnalism.
Iar in ziarele specializate chiar e nevoie de ingineri care sa comenteze in cunostinta de cauza diverse realizari tehnice, e nevoie de economisti care sa analizeze situatia pe piata bancara sau in economia romaneasca. editorialistii Financial Times sunt economisti de ex. Astfel de cotidiene si reviste specializate sunt locuri de munca ce reclama din start personal pregatit pe un anumit profil si nu generalisti.
In jurnalismul romanesc cam toti isi dau cu parerea despre toate, asta fiind si una dintre cauzele pentru care tirajele sunt in scadere si ziarele sunt partizane politic fatis. Nu mai spun ca multe fenomene sunt interpretate prost sau dupa o traducere aiurea din alta limba.

Sistemul medical de la noi functioneaza prost datorita prostei gestionari. La fel si economia si invatamantul si societatea in general. Pentru ca totul s-a dezvoltat in mod natural si aleator, foarte putine au fost interventiile fericite ale administratiei publice.

Suntem un popor condus de p'afaristi si administrat dupa ureche. Nu e de mirare ca manelele au priza cea mai mare la public.
Ne mai trebuie ani buni pana sa devenim compatibili cu restul Europei, pana sa putem intelege cum functioneaza economia de piata si pana sa putem concura cat de cat pe piata europeana.

Romeo
29th January 2008, 18:28
de acord cu Lordliv, am devenit o tara axata pe servicii si consum si suferim ingrijorator pe sectorul productiv. Faptul ca profitul nu e reinvestit pe plan intern precum in alte tari dezvoltate face ca decalajul dintre noi si ei sa se mentina sau sa creasca. faptul ca ponderea locurilor de munca ce produc inovare este extrem de scazuta face ca noi sa devenim tot mai dependenti de ce creaza altii.

nu crezi ca ne batem joc crunt de banii asa putini pe care ii avem ? Inainte de a face afirmatii inteligente de gen profit reinvestit, uiti ca parlamentul si-a batut joc de 20 milioane euro in mai anul trecut, plus cat au cheltuit fiecare, pentru a demite presedintele, bani cheltuiti de pomana pentru ca nici macar obiectivul atins nu s-a realizat ci a fost respins categoric ? Ne-a mai servit si Base un referendum care a insemnat iar bani aruncati si in acest caz mai putem discuta de profir reinvestit ? Si apoi ce sa inovam, cand si ceea ce am copiat din vest facem superifial ? Dacia 1300 a fost buna in 1970, mai slaba in 1980 si mai proasta in 1995. Din ce in ce mai slab!



Orice tara care se respecta are macar un produs specific cunoscut pe pietele externe, un brand de tara real. macar un salam ceva, macar un vin, o tzuica daca nu o firma celebra sau o trasatura nationala (pozitiva, nu ma refer aici la hotie si alte alea).

nu ar fi mare lucru, dar si bulgarii ne-au luat-o inainte cu tigarile Carpati, ungurii cu palinka. Si daca ar face cineva ceva bun, fii sigur ca se vor gasi 1000 care sa ridiculizeze acel produs (vezi si Gerovital, o smecherie care a tinut pe vremea lui Ceausescu). Dracula, daca ni l-a plasat aici Stokes (parca asa il chema) nu a fost dezvoltat deloc. Atomium, Mini Europe, Madurodam, Eiffel, Colloseum, croaziere pe Dunare sau alte fluvii sunt distractii oferite de alte tari. La noi s-a canalizat Dambovita, dar nu s-a gandit ala sa ofere si croaziere si nici nu prea ai ce admira.



Avem consum competitiv cu cei din tarile dezvoltate, asta da. Avem servicii existente sau care se dezvolta in directia celor din tarile dezvoltate.
DAR produsele de pe piata romaneasca sunt in extrem de mare masura importate, inclusiv la alimente dintre cele mai banale. De asta suntem asa sensibili la fluctuatiile dolarului pe pietele internationale, de asta am ajuns la supraincalzire economica cu deficit de cont curent in crestere spectaculoasa de la un an la altul (de la 8% in 2004 a ajuns la vreo 12% anul asta)
Economia romaneasca nu s-a dovedit in stare sa dezvolte pe baze industrii competitive, capabile macar sa acopere procentul majoritare pe piata interna.
Nu avem in Romania un mediu de afaceri dezvoltat si reglajele naturale ale unei piete cometitive nu prea functioneaza.

nici la consum nu ne comparam, vezi statisticile la bere sau vin (sia stea sunt produse care se fabrica aici, inca). Asteptam sa pice din cer o Nokie sau un Ford, ne-am rugat de Renault sa ne ia Dacia, iar austriecii au stiut ce sa ne ia. Dar la noi marile averi s-au facut din smecherie, sau privatizand ceea ce mai era viabil (hoteluri luate de Copos), cei capabili sa produca ceva nu au fost incurajati, in plus au fost nevoiti sa dea spaga la fiecare control. Pana si cei care au intrat pe piata noastra trebuie sa dea spaga sub forma de reclama.



Problema nu e sa reinveteze cineva roata in Romania, problema e ca firmele straine ce au dezvoltat capacitati de productie in Romania nu au in vedere decat strict asamblarea de componente. Partea de cercetare-dezvoltare e in alte parti. Singurul castig pentru noi (care e real) este crearea de locuri de munca. problema e ca sunt locuri de munca migratoare, azi la Bochum, maine la Cluj, poimaine in Ucraina. Ce vom face dupa e o intrebare care-mi da fiori uneori.

fii sigur ca firmele straine ar investi si in cercetare daca ar obtine rezultate, sau mai degraba or fi romani care lucreaza in alte tari in cercetare-proiectare. Daca cercetarea noastra ar fi avut rezultate crezi ca nu ar exista ? Dar la birou au ramas cei care s-au multumit cu putin si tot au tras din bugetul de stat.



faptul ca multi merg la facultati pentru diploma e o vina sociala, e o consecinta a cererii scazute de personal cu studii superioare in economia romaneasca.

mai degraba cred ca este mostenirea vechii societati cand diploma iti asigura un loc la birou cu un salariu mai bun decat al celor care trebuiau sa munceasca cu mainile



Inginerii ce au intrat in jurnalism au facut-o in principal din lipsa de oportunitati pe felia lor (altii si din chemare). dar ca idee, fara sa jignesc pe nimeni, dar cei mai buni jurnalisti sunt cei ce au absolvit o alta facultate decat cea de jurnalism.
Iar in ziarele specializate chiar e nevoie de ingineri care sa comenteze in cunostinta de cauza diverse realizari tehnice, e nevoie de economisti care sa analizeze situatia pe piata bancara sau in economia romaneasca. editorialistii Financial Times sunt economisti de ex. Astfel de cotidiene si reviste specializate sunt locuri de munca ce reclama din start personal pregatit pe un anumit profil si nu generalisti.

publicatiile de specialitate sunt putine si vand putin, nu asta ar fi o problema, dar sa inveti 5 ani diverse masinarii si apoi sa-ti dai cu parerea e o cheltuiala inutila (nu ar fi primul sau ultimul caz). Ceea ce ma mira (sau nu mai trebuie sa ma mire nimic) este lipsa de logica si mani****rea. Saptamanile astea ne plangeam de tendinte speculative cand de fapt acestea sunt caracteristice oricarei economii capitaliste, dar sunt anihilate tocmai din stabilitatea pietii.



In jurnalismul romanesc cam toti isi dau cu parerea despre toate, asta fiind si una dintre cauzele pentru care tirajele sunt in scadere si ziarele sunt partizane politic fatis. Nu mai spun ca multe fenomene sunt interpretate prost sau dupa o traducere aiurea din alta limba.

sunt oameni ajunsi la varsta a treia care s-au saturat sa cumpere un ziar, chiar de sport, fiind satui de ceea ce se gaseste in presa de azi. Lipsesc analizele inteligente, stirile fara valoare predomina, circul justitiar ne-a adus la saturatie. Dupa fiecare meci de fotbal (ca la restul nu este interes) exista conferinta de presa. Cate vorbe ale antrenorilor ajung in ziare ? Niciunul, ziaristul este "mai inteligent" pentru ca el scrie, nu specialistul adica antrenorul, chiar daca acesta spune cu totul altceva decat aranjamentul la care a participat. Se acuza arbitrii pentru o lovitura libera sau un cartonas galben fara valoare in loc sa iti pui problema lipsei de eficacitate. De vreo 3 ani avem cea mai proasta medie de goluri marcate pe meci in ISTORIA diviziei A. Sa fie apararile asa de bune sau nu mai avem jucatori de valoare ?


Nu e de mirare ca manelele au priza cea mai mare la public.
Ne mai trebuie ani buni pana sa devenim compatibili cu restul Europei, pana sa putem intelege cum functioneaza economia de piata si pana sa putem concura cat de cat pe piata europeana.

Manelele sunt preferate de o parte a po****tiei, de ce vrem noiu sa schimbam preferinta lor, atat timp cat nu i-am facut s ale placa altceva ? Probabil anii care ne despart de Europa trebuiesc socotiti din 2008 inapoi, ca inainte nu prea vad cum. In 1925 cred ca ne puteam compara cu Franta, Germania, in viitorii 30 de ani nu avem nicio sansa, daca nu cumva se va muta Mercedes, Volkswagen, Bosch, Citroen, Peugeot, Fiat la noi, dar nici mana de lucru calificata nu mai avem, ca de 18 ani numai tehnicile de comert au fost incurajate.

Utilizator
29th January 2008, 20:08
"fii sigur ca firmele straine ar investi si in cercetare daca ar obtine rezultate, sau mai degraba or fi romani care lucreaza in alte tari in cercetare-proiectare. Daca cercetarea noastra ar fi avut rezultate crezi ca nu ar exista ? Dar la birou au ramas cei care s-au multumit cu putin si tot au tras din bugetul de stat."

exista activitate in cercetare atat in tara cat si prin romani plecati pe afara. Nu ma refeream la asta, vorbeam despre cercetarea de firma in contextul investitiilor straine de la noi; in contextul globalizarii si forfotei asteia in cautare de locuri de productie mai ieftina noi nu am reusit sa convingem mutarea sau macar extinderea unor astfel de centre de cercetare-dezvoltare de firma (sunt cateva dar nu semnificative). De ex. Nokia a deschis de mai multa vreme un centru de cercetare in Ungaria. la noi vin acum cu linia asta de productie dar din cate vad la stiri romanii nu au corespuns nici macar in etapa de constructie a fabricii: http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-2254996-muncitorii_romani_care_ridica_fabrica_nokia_inlocu iti_unguri_polonezi.htm

despre Gerovital tin sa te anunt ca te inseli; pe afara se vinde la pret mult mai mare decat la noi si in urma cu 1 an un cunoscut olandez m-a rugat sa-i cumpar din Romania niste pastile gerovital de care era extrem de incantat. problema e ca distrugem si asta curand, Institutul Ana Aslan are teren in nordul Bucurestiului si nu stiu daca mai exista, ca erau presiuni mari din partea unor 'latifundiari'.

Referitor la ziare si la interesul scazut pentru ele sunt cateva explicatii:
- invazia televiziunilor si stirile online au redus numarul de cumparatori
- calitatea presei romanesti este destul de slaba si daca ziarul nu-ti ofera atractii suplimentare fata de alte mijloace media nu simti niciun interes in a-l cumpara.
- presa s-a orientat aproape exclusiv pe senzational ieftin, scandal etc. tabloidizarea presei. Flashuri de stiri fara prea mare interes sau stiri prezentate cu aer funebru. Asta a atras o vreme, acum are efect invers, daca nu esti masochist e greu sa mai dai si bani sa vezi nenorociri, hotii etc.
- datorita tabloidizarii mediei romanesti si publicul si-a schimbat gusturile in timp. In rau. Modelele promovate de media romaneasca sunt cel putin discutabile, de la gagici ce se marita din interes, la mega-bogati analfabeti toti iti inunda viata cu 'povestile lor de succes'. Cei care au refuzat sa se adapteze acestui gen au renuntat sa mai cumpere ziare, cei care au rezonat pozitiv la aceste modele propuse si-au insusit superficialitatea ca pe o conditie de succes in viata. Drept urmare si cititul a devenit un obicei regretabil sau pierdere de vreme.

Manelele au castigat mai multi fani decat aveau tocmai datorita promovarii intense din media. au devenit modele, petrecerile bogatanilor sunt musai cu manele, show-uri teve cu manelisti etc. Normal ca daca te dezvolti in acest mediu vei sfarsi prin a-ti place. Inclusiv politica romaneasca e o manea, iar unii dintre oamenii politici nu ezita sa se dea in stamba in ritm de manele sau dansand cu tziganii.

In 1925 ne comparam cumva cu Franta, pentru ca nici atunci nivelul de industrializare din Romania nu era comparabil cu cel francez. Dar asta e alta poveste. In viitorul apropiat nu avem nicio sansa de a ajunge sa ne comparam cu vreun stat dezvoltat, am spus de ce. Ce va veni la noi din alte tari se va limita la linii de asamblare in principal. Know-how-ul va ramane la ei.
iar politica noastra economica e la pamant, ducem lipsa acuta de vizionarism, de incurajare a unor sectoare unde putem avansa mai repede, de planificare a unui viitor mai bun. nu poti sa speri intr-un viitor luminos daca nu ti-l pregatesti din prezent.

De fapt avem o sansa sa-i prindem din urma pe cei avansati: un cataclism ceva care sa-i dea pe toti inapoi la nivelul nostru.

Romeo
30th January 2008, 09:06
exista activitate in cercetare atat in tara cat si prin romani plecati pe afara. Nu ma refeream la asta, vorbeam despre cercetarea de firma in contextul investitiilor straine de la noi; in contextul globalizarii si forfotei asteia in cautare de locuri de productie mai ieftina noi nu am reusit sa convingem mutarea sau macar extinderea unor astfel de centre de cercetare-dezvoltare de firma (sunt cateva dar nu semnificative). De ex. Nokia a deschis de mai multa vreme un centru de cercetare in Ungaria. la noi vin acum cu linia asta de productie dar din cate vad la stiri romanii nu au corespuns nici macar in etapa de constructie a fabricii.

si aici exista explicatii. Ingineria dupa 1990 a insemnat intretinerea productiei, pana ce au fost inchise capacitatile, sau desfacerea produselor facute de altii. Proiectarea s-a facut cu ingineri la varsta a doua, care nu au avut de unde sa cunoasca noutatile lumii, pana la revolutie Romania fiind aproape inchisa. De aceea la noi va trebui sa o luam de la 0 in contextul concurentei acerbe si de aceea trebuiesc urmate facultati europene de prestigiu, iar de acolo pana la stabilirea in tara respectiva nu mai este mult. Probabil ca nici in anii 30 nu am stralucit, abia prin anii 70 am avut cam tot ce trebuia: acces la tehnologie, ingineri tineri si pregatiti, fonduri, numai ca cheltuirea aiurea si neintuirea dezvoltarii viitoare (catre electronica, informatie, nu catre industrie grea) ne-a dus repede la faliment si acela gestionat impotriva unei dezvoltari progresive. Nu avem decat sa continuam politica anilor 30 si sa ramanem codasii UE, ar fi calea de minima pierdere.



despre Gerovital tin sa te anunt ca te inseli; pe afara se vinde la pret mult mai mare decat la noi si in urma cu 1 an un cunoscut olandez m-a rugat sa-i cumpar din Romania niste pastile gerovital de care era extrem de incantat. problema e ca distrugem si asta curand, Institutul Ana Aslan are teren in nordul Bucurestiului si nu stiu daca mai exista, ca erau presiuni mari din partea unor 'latifundiari'.

important ar fi ca fabrica sa lucreze, sunt destule spatii neocupate in multe alte orase, trebuie investit pentru reamenajare. Nokia investeste langa Cluj, nu in Cluj. Dar daca ar fi rezultate institutul ar trebui sa se autofinanteze, dar nu-mi vine sa cred, asa ca logic ajunge la reprofilare, fie si ca parcela in interesul latifundiarilor (vezi Steagul Rosu, Tractorul: nefiind interesante au devenit terenuri pentru constructii, s-a intamplat si la Londra docurile devenind constructii moderne).



Referitor la ziare si la interesul scazut pentru ele sunt cateva explicatii:
- invazia televiziunilor si stirile online au redus numarul de cumparatori
- calitatea presei romanesti este destul de slaba si daca ziarul nu-ti ofera atractii suplimentare fata de alte mijloace media nu simti niciun interes in a-l cumpara.
- presa s-a orientat aproape exclusiv pe senzational ieftin, scandal etc. tabloidizarea presei. Flashuri de stiri fara prea mare interes sau stiri prezentate cu aer funebru. Asta a atras o vreme, acum are efect invers, daca nu esti masochist e greu sa mai dai si bani sa vezi nenorociri, hotii etc.
- datorita tabloidizarii mediei romanesti si publicul si-a schimbat gusturile in timp. In rau. Modelele promovate de media romaneasca sunt cel putin discutabile, de la gagici ce se marita din interes, la mega-bogati analfabeti toti iti inunda viata cu 'povestile lor de succes'. Cei care au refuzat sa se adapteze acestui gen au renuntat sa mai cumpere ziare, cei care au rezonat pozitiv la aceste modele propuse si-au insusit superficialitatea ca pe o conditie de succes in viata. Drept urmare si cititul a devenit un obicei regretabil sau pierdere de vreme.


de acord cu primul punct cu amendamentul ca ceea ce ti se da gratis valoreaza tot cam atat. Senzationalul si santajul de presa a fost ceea ce ni s-a oferit dupa 1990. Imi povestea cineva care lucra in 2000 in TVR, la sport, si care a aparut foarte rar pe post ca lua 1000 dolari lunar numai din promovarea a diverse mani****ri. Deci nu salariul conta. Daca tabloidizarea este dorinta majoritatii, asta trebuie oferit, presa nu se mai bazeaza pe vanzare directa ci pe cadourile sub forma de publicitate. Asta mai demonstreaza ca lumea s-a saturat sa citeasca opiniile "autorilor" si vrea divertisment, nu-i mai intereseaza un CT Popescu, Turcescu, Tuca sau ce s-a intamplat in 1907. Sa vedem cum va iesi participarea la viitoarele alegeri, dar anul viitor vom avea alta presa si ziare mari vor fi inchise.



Manelele au castigat mai multi fani decat aveau tocmai datorita promovarii intense din media. au devenit modele, petrecerile bogatanilor sunt musai cu manele, show-uri teve cu manelisti etc. Normal ca daca te dezvolti in acest mediu vei sfarsi prin a-ti place. Inclusiv politica romaneasca e o manea, iar unii dintre oamenii politici nu ezita sa se dea in stamba in ritm de manele sau dansand cu tziganii.

din nefericire tziganii se inmultesc iar noi plecam de langa ei. Si aici cerinta publicului trebuie respectata si de aceea manelele apar din ce in ce mai mult. Putem schimba postul, dar acelasi lucru il fac si la muzica po****ra si la cea de opera care nu mi-au placut niciodata. Un compozitor tanar de muzica romaneasca spunea ca si aceasta este in declin fantastic de audienta, probabil si din migrarea tineretului si schimbarea preferintelor acestuia. Acum mai multi ani aveam Genius, Andre, 3 Sud-vest, alte cateva grupuri simpatice. Acum nu mai stiu nimic, am ajuns la saturatie!

Probabil singurul avanta pe care-l avem dupa 1990 sau 2002 este dreptul de a pleca oriunde in lumea asta, pe alese.

Utilizator
30th January 2008, 10:18
Dreptul de a pleca nu este singurul avantaj.
Intotdeauna si mai ales acum avem dreptul de a lupta si de a razbi acolo unde te afli.
Altfel nu ne deosebim prea mult de tziganii pe care-i acuzi ca ne dau afara din tara. :)

Exact ceea ce spuneam: avem o abordare mult prea metafizica a vietii, in loc sa trecem la actiune ne jelim soarta, ne punem palma-n fund si cedam locul fara lupta celui ce ne cere sa plecam din propria casa.

Crede-ma ca stiu din proprie experienta ce s-a petrecut in anii '90 in campia romaneasca a muncii. Sunt extrem de multe amendamente, dar ma voi limita a spune ca principalul handicap a fost tehnologia si nu metodele invechite. Poti sa mai pui aici si obisnuinta multora de a produce pentru o piata inchisa unde se vindea orice. Cu alte cuvinte lipsa de reactie la transformarea pietei. In plus a fost si hotia unora. Oricum sa stii ca multi au rezistat, s-au adaptat si unii se descurca bine azi. Dar eu vorbeam de altceva cand ma refeream la cercetarea de firma care nu prea vine la noi.

Aia cu mutatul unei intreprinderi de parca ar fi instalata intr-un cort nu prea suna bine. :)
Nu sunt de acord cu multe din cele spuse de tine mai sus dar ma opresc aici.

J.Bond
30th January 2008, 14:19
Liderul PNL Gorj, Ilie Morega s-a prezentat deja la DNA.
In cel mai scurt timp urmeaza sa ajunga si Pacuraru. Fiti pe faza.:)

Utilizator
30th January 2008, 21:09
fiti pe faza si fotografiati momentul, pe multi nu-i vom mai vedea a doua oara in aceasta ipostaza, restul vor mai veni inca de vreo doua ori inainte sa se stinga cazul. Plimbatul 'personalitatilor' pe la DNA e deja traditie inceputa de pe vremea moshilor si stramoshilor acestui organism, a devenit precum Plugusorul, Sorcova...Face parte din campania romaneasca 'putina paine si mult circ'. Si acum mi-aduc aminte cu placere despre plimbatul 'fratelui George Paunescu' cu catuse la maini, cum i s-a pus poprire pe scaunele din birou...hehehe....e drept ca asa chemari in bloc nu am mai vazut. Pacat ca nu-i cheama pe toti odata, sa-i ia de acasa cu un autocar de lux si sa debarce toti odata la DNA. Ar fi un tablou maret cu ministri, cu oameni de fotbal...eu as lua la refrec si un tzaran, un muncitor, un medic, un profesor...sa fie reprezentativitate, sa fie precum spectacolele alea grandioase de la Cantarea Romaniei :D

Romeo
1st February 2008, 10:43
Dreptul de a pleca nu este singurul avantaj.
Intotdeauna si mai ales acum avem dreptul de a lupta si de a razbi acolo unde te afli.
Altfel nu ne deosebim prea mult de tziganii pe care-i acuzi ca ne dau afara din tara. :)

Crede-ma ca stiu din proprie experienta ce s-a petrecut in anii '90 in campia romaneasca a muncii. Sunt extrem de multe amendamente, dar ma voi limita a spune ca principalul handicap a fost tehnologia si nu metodele invechite. Poti sa mai pui aici si obisnuinta multora de a produce pentru o piata inchisa unde se vindea orice. Cu alte cuvinte lipsa de reactie la transformarea pietei. In plus a fost si hotia unora. Oricum sa stii ca multi au rezistat, s-au adaptat si unii se descurca bine azi. Dar eu vorbeam de altceva cand ma refeream la cercetarea de firma care nu prea vine la noi.

Aia cu mutatul unei intreprinderi de parca ar fi instalata intr-un cort nu prea suna bine. :)
Nu sunt de acord cu multe din cele spuse de tine mai sus dar ma opresc aici.

om avea noi dreptul de a lupta, dar nu suntem capabili sa ne unim si 7 sau 15 oameni nu au nicio putere in fata stapanirii. Nu tziganii ne dau afara din tara, plecam noi pentru ca ne saturam sa isi bata joc statul sau patronii de noi, plecam la mai bine. Mai este si (des)cresterea demografica, noi gandim mai mult cand punem de un copil, tziganii fac si 5, ca ei se multumesc cu putin, in concluzie ei se inmultesc mai repede ca noi.
Cred ca numarul cersetorilor romani este mai mare in strainatate decat in tara, deci si acestia pleaca la mai mult. Dupa 1990 se mai punea de o greva, acum ne-a trecut. Cele care au durat mult (greva profesorilor) au fost intretinute de o parte a puterii si nu s-au ales cu penalizari.
Nimeni nu-ti da tehnologie pe degeraba, ori o cumperi, pentru ca este protejata prin dreptul de autor (brevete de inventie), ori astepti Renault, Nokia sa vina aici. Nu este treaba guvernului sa-ti cumpere tehnologie, e treaba managerilor sau directorilor tehnici in nomenclatura veche sa stie ce sa cumpere, dar cheltuielile trebuie sa ti le scoti. Dezvoltarea lumii a fost catre electronica, divertisment, informatie, perfectionari in medicina, cercetarea noastra unde a dat rezultate ? Nu poti intretine la infinit o "cercetare" fara rezultate, nu poti plati 1 milion euro si ei sa-ti ofere "produse" de 1000. Dar cum salariile in cercetare au fost mici, nu cred ca ne-a ramas multa inteligenta acolo, cel mult cativa (cateva) ingineri (e) care au fost multumiti cu salariul modest.
Inca se produce ca si cum piata ar fi inchisa, vezi importuri de carne si alte produse alimentare, chiar si produse de cofetarie foarte gustoase aduse din import. Nu cred ca avem (suficienti) manageri care sa schimbe productia, in plus avem un an electoral in care va trebui sa nu faci valuri.
Chiar Nokia, o firma cu produse foarte vizibile pe piata noastra se muta dintr-o tara in alta, de ce nu-ti suna bine ca o firma autohtona ar trebui sa se mute in alt spatiu ? Te-ai intrebat vreodata daca firmele astea care plang cand sunt date afara de pe un teren daca au productie macar sa le acopere salariile, sau mai degraba este invidia sa nu ia altul terenul ?

miril
1st February 2008, 11:55
- imediat dupa alegeri, Base a vrut din nou alegeri tot pentru un partid dominant. Pentru ca nu a reusit a declansat razboiul perpetuu impotriva guvernului, "vegherea activitatii lui" dupa cum zice el. Nu ma intereseaza un partid dominant, in schimb nu vreau sa vad ca ma conduc jigodii de gen Taricelu, Nikolai, Nicolaescu, Chiuariu, taranoi umflati pusi pe spaga gen Remes. Probabil ca nu voi obtine niciodata ce vreau. Un om cu educatie desavarsita nu are loc la conducere.

Prima jigodie este insusi presedintele, nici el nu ar trebui sa ne conduca, daca ar fi sa aplicam criteriul jigodii. In rest, de data asta, sunt de acord cu multe din cele spuse de tine, mai sus.

Lordliv
1st February 2008, 14:25
@ romeo

vorbeam de cfr...ai vazut ce caricaturi de manageri sunt la" calatori ",la"marfa"...?!
ai vazut ca si cfr-ul este in faliment?
vor incheia anul 2007 pe pierderi...pentru ca nu s au primit de la buget sumele compensatorii (!?)
ca sa inchiriezi niste vagoane de marfa,trebuie sa faci contract cu o firma agreata de conducerea zonala ,care mai departe va face contractul cu cfr-marfa...

Utilizator
1st February 2008, 15:50
Bre Romeo fiecare e liber sa creada ce vrea. Eu iti spun din ce cunosc si din proprie experienta, tu-mi servesti texte, multe dintre ele furnizate de mass-media mai putin de o analiza serioasa. Ma refeream la cu totul altceva decat la investitii in institutele de cercetari existente sau la vandut brevete in Romania. Sunt probleme diferite.
Stiu destul de bine si ce se intampla si in cercetarea romaneasca dar cand vorbeam de firmele straine si de faptul ca vin la noi aproape exculsiv cu capacitati de productie si mai deloc cu intentia de a dezvolta aici si departamente de cercetare-dezvoltare sau sa expatrieze parte din cele existente deja in tarile mama.
Economia romaneasca e inca foarte fragila in ciuda investitiilor straine si asta deoarece majoritatea firmelor ce vin la noi o fac strict pentru mana de lucru temporar mai ieftina. In cativa ani o sa plece mai departe spre est si s-a terminat definitiv afacerea. Asa s-a intamplat si cu lucrul in loan din industria confectiilor de la noi; cu ceva ani in urma era aflux de astfel de cereri, odata cu cresterea salariilor astfel de activitati in loan s-au redus spre zero.
De asta spuneam ca, din punctul nostru de vedere, ar fi fost mult mai durabila investitia respectiva daca veneau si cu parte din activitatile de creatie, respectiv cercetarea (precum Nokia a facut in Ungaria).

Imi suna bine migratia firmelor in contextul globalizarii, problema pe care o ridicat era ca deocamdata noi nu suntem in stare sa acoperim cerintele de pe piata interna, nicidecum sa ne extindem prin alte tari. Sunt cateva firme romaneasti care au facut-o,dar sunt nesemnificative si mai mult in domeniul serviciilor.

OK, am facut destul offtopic pe aici, eu ma voi opri din aceasta discutie. :)
........

Si ca sa inchei la subiect o sa spun ca urmarirea penala a celor 8 ministri a fost ceruta de presedinte din motive electorale. Daca era manat de buna-credinta atunci le-ar fi dat drumul mai devreme la unele dintre ele si in orice caz pe rand, functie de cum le primea de la DNA.
De fapt asta ma deranjeaza la Basescu: monopolizeaza toate ideile bune in interes propriu si le utilizeaza ca arma politica. Cat timp va proceda asa nu va rezolva nimic pentru interesul public ci dimpotriva, va reusi sa blocheze orice activitate si va contribui plenar la imagine din ce in ce mai proasta a tarii in exterior. in plus furnizeaza si un model discutabil natiei.
Pacat, avea reale calitati sa faca o treaba buna, a preferat insa jocurile de putere sacrificand tot ce-l inconjoara pentru a-si atinge scopurile politice, inclusiv poporul al carui interes clameaza ca l-ar apara.

Referitor la cei 8 as paria ca nu va ajunge niciunul la inchisoare.

Asaltat de presa cu rememorarea lui Ceausescu (de ziua de nastere) mi-am adus aminte ca printre capetele de acuzare principale la executia sa a fost subminarea economiei nationale...ma gandeam amar ca toti cei ce au condus tara dupa '90 au adunat mult mai multe motive sa fie pedepsiti similar.
Si ma gandeam la fel de amar cum Ceausescu se considera ales de catre popor si pentru popor, precum niste epigoni de-ai sai inca in viata si inca la putere.

Sorin Blaj
1st February 2008, 17:49
Sa nu uitam de unde a pornit totul. Ce bine era daca in 2005 am fi avut alegeri anticipate.

Utilizator
1st February 2008, 18:26
Poate ca era mai bine sa ramana cum am stabilit decat asa. Acum nu pot spune decat ca am cam cacarisit 3-4 ani.
Desi s-au intamplat si lucruri bune intre timp nu prea poti spune ca suntem pe drumul cel bun dpdv economic si nici macar politic.

miril
1st February 2008, 19:11
Mai ales politic, as spune eu.

Sorin Blaj
1st February 2008, 20:00
Daca politica fiscala ar fi fost insotita de o politica de cheltuieli coerenta si adecvata, altfel ar fi stat lucrurile acum.

Romeo
1st February 2008, 20:26
vorbeam de cfr...ai vazut ce caricaturi de manageri sunt la" calatori ",la"marfa"...?!
ai vazut ca si cfr-ul este in faliment?
vor incheia anul 2007 pe pierderi...pentru ca nu s au primit de la buget sumele compensatorii (!?)
ca sa inchiriezi niste vagoane de marfa,trebuie sa faci contract cu o firma agreata de conducerea zonala ,care mai departe va face contractul cu cfr-marfa...

si te miri ? Si la Petrom si la Sidex situatia era la fel, peste cativa ani se va spune: privatizam, vin austriecii, dau afara un sfert din angajati, termina cu contractele pentru clientela politica si ies cu profit ca Petromul. Iar facem modernizari la care viitorul patron se va uita cu fundul, numai pentru intretinerea clientelei politice. Asta se face din 1990 incoace: atat timp cat se poate, nu privatizam pentru ca trebuiesc finantate afacerile mai marilor zilei. Sa ne mai miram ca salariile sunt de 7 ori mai mici ca in Germania ? Si contractele astea de care zici se fac pentru a intretine cat mai multi in sistem, oameni ai puterii, oricare ar fi ea, fiecare cu comisionul lui. De aia vrem s atrecem la euro la sfantul asteapta, devalorizam leul si mai ingrasam cativa "porci", apoi il apreciem la loc si tot asa.

Romeo
1st February 2008, 20:28
Daca politica fiscala ar fi fost insotita de o politica de cheltuieli coerenta si adecvata, altfel ar fi stat lucrurile acum.

cand iti bati joc de milioane de euro pe referendumuri, mai conteaza altfel de mizilicuri ? Toate calificativele economice sunt in scadere, cumparam ieftin din vest si vindem scump, nu stiu cui.

J.Bond
6th February 2008, 13:18
REMES a trecut pe la DNA, SINGURA INSTITUTIE apreciata pe buna dreptate:ok: de catre Comisia Europeana pentru EFICACITATE IN COMBATEREA CORUPTIEI in RAPORTUL PRELIMINAR PE JUSTITIE.

Decebal Traian Remeș s-a prezentat la DNA
Miercuri 06 februarie 2008, 10:52

Fostul ministru al Agriculturii Decebal Traian Remeș s-a prezentat astăzi, în jurul orei 10:30, la Direcția Națională Anticorupție, președintele Băsescu avizând urmărirea sa penală într-un dosar de corupție.

Procurorul General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Laura Kovesi, l-a sesizat în 8 octombrie 2007 pe președintele Traian Băsescu pentru ca acesta să ceară urmărirea penală față de Decebal Traian Remeș, fost ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, pentru trafic de influență.

Potrivit DNA, Remeș ar fi fost destinatarul banilor ce îl aveau ca intermediar pe fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Mureșan, cercetat de DNA , din 6 octombrie 2007, pentru complicitate la cumpărare de influență. În cursul lunii septembrie 2007, Ioan Mureșan ar fi înlesnit transmiterea promisiunii și darea unor produse în valoare de 1.500 lei și a sumei de 15.000 euro de la omul de afaceri Gheorghe Ciorbă unui demnitar al statului, pentru favorizare la licitații publice.

Decebal Traian Remeș a demisionat din funcție în 11 octombrie 2007, la aproape o săptămână de la izbucnirea, în presă, a scandalului de corupție în care a fost acuzat de trafic de influență, alături de Ioan Avram Mureșan.

Decebal Traian Remeș a demisionat la cererea premierului Călin Popescu Tăriceanu. Postul public de televiziune TVR 1 a difuzat în octiombrie 2007 mai multe înregistrări audio și video cu Ioan Avram Mureșan și Decebal Traian Remeș, înregistrări din care reiese că ministrul agriculturii ar fi primit un plic în care se presupune că s-ar fi aflat suma de 15.000 de euro.
Sursă: NewsIn

Sorin Blaj
6th February 2008, 13:45
cand iti bati joc de milioane de euro pe referendumuri, mai conteaza altfel de mizilicuri ? Toate calificativele economice sunt in scadere, cumparam ieftin din vest si vindem scump, nu stiu cui.

Milioanele de euro de la referendumuri reprezinta o picatura intr-un ocean.

Zauri
6th February 2008, 20:40
REMES a trecut pe la DNA, SINGURA INSTITUTIE apreciata pe buna dreptate:ok: de catre Comisia Europeana pentru EFICACITATE IN COMBATEREA CORUPTIEI in RAPORTUL PRELIMINAR PE JUSTITIE.

Doamne fereste !!!:headbang:...

Lordliv
10th March 2008, 18:58
Ministrii pot fi cercetati doar cu acordul Parlamentului
Ministrii pot fi cercetati doar cu acordul Parlamentului, a hotarat, luni, Curtea Constitutionala. Este vorba doar despre ministrii care au si calitatea de parlamentari, senatori sau deputati, informeaza Antena 3.

Curtea Constitutionala a decis, luni, ca urmarirea penala in cazul ministrilor sau fostilor ministri nu poate fi inceputa doar cu acordul Guvernului, ci are nevoie si de acordul Parlamentului.

Curtea Constitutionala a dat aceasta hotarare dupa ce a constatat existenta unui conflict de natura constitutionala intre Ministerul Public si Parlament in legatura cu procedura de urmat in cazul anchetarii actualilor si fostilor ministri pentru fapte in exercitiul functiei si care, la data sesizarii, au si calitatea de senator sau deputati.

Potrivit decizitie CC, Ministerul Public-Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie va sesiza Camera Deputatilor sau Senatul, dupa caz, pentru a cere urmarirea penala a membrilor si fostilor membri ai Guvernului pentru faptele savarsite in exercitiul functiei lor si care, la data sesizarii, au si calitatea de deputat sau de senator.

Totodata, Ministerul Public- Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie va sesiza Presedintele Romaniei pentru a cere urmarirea penala a membrilor Guvernului si a fostilor membri ai Guvernului care, la data sesizarii, nu au si calitatea de deputat sau de senator.

Pe de alta parte, CC considera ca nu exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Presedintele Romaniei si cele doua Camere ale Parlamentului.

CSM a decis, pe 7 februarie, sesizarea CC in legatura cu existenta unui conflict de natura constitutionala intre Ministerul Public si Parlamentul Romaniei legat de anchetarea ministrilor care sunt si parlamentari.

Cei in cauza sunt senatorii Paul Pacuraru (PNL) si Codrut Seres (PC) si deputatii PSD Miron Mitrea si Adrian Nastase.

rob_din
10th March 2008, 19:16
O noua lovitura data de Basescu prin jucaria sa preferata: Curtea Constitutionala.

Sorin Blaj
10th March 2008, 19:23
Siguuuuuuuuur ca da.

J.Bond
15th March 2008, 12:44
Se pare ca fostii ministrii, actuali parlamentari anchetati penal, in frunte cu Adrian Nastase:), si-au luat o mare tzeapa crezand ca vor scapa basma curata in viitorul apropiat de DNA.
Presedintele CCR a anuntat ca decizia Curtii data recent cu privire la anchetarea lor doar cu acordul Parlamentului, si decizie care a fost adoptata rapid ca lege, se va aplica doar retroactiv. Asadar, tare ma tem:) ca Nastase & co. si-au luat o mare tzeapa si i-au "protejat" doar pe accea care de acum inainte vor mai avea dosar la DNA, in timp ce ei vor trebui sa dea in continuare cu subsemnatul si sa-si justifice nevinovatia fara acordul parlamentarior. Insa, vom vedea daca va fi asa nu. Infuenta politicului in Justitie a atins deja cele mai inalte culmi ale absurdului si multe se pot intampla(sau nu) in continuare.:)