PDA

View Full Version : Infrastructură



delaparis
16th January 2008, 01:36
Stadionul Olimpic National

Suprafata : 258 000 m2
Capacitate: 91 000 locuri

delaparis
16th January 2008, 01:41
Parcul Olimpic

delaparis
16th January 2008, 01:46
Centrul National de Natatie.

Suprafata : 80 000 m2

Sorin Blaj
16th January 2008, 02:35
Centrul National de Natatie arata BESTIAL.

kerosene
17th January 2008, 02:00
Zici ca esti sub apa....

Geografu
17th January 2008, 21:34
Iata si unde se vor desfasura probele de gimnastica artistica,trambulina si handbal.
Este vorba de Stadionul National Indoor ( in sala ) , avand o suprafata de 80 900 m2.Finalizarea modernizarii lui a avut loc pe 28 mai 2005.Imagini :

http://img99.imageshack.us/img99/1697/salabeijing20081uz2.jpg (http://imageshack.us)

http://img210.imageshack.us/img210/5421/salabeijing20082ms4.jpg (http://imageshack.us)

http://img230.imageshack.us/img230/6194/salabeijing20083gs1.jpg (http://imageshack.us)

Impresionant ! :ok:

miafangina
17th January 2008, 23:43
Intr-adevar,impresionant!nici nu stiu ce sa mai spun.Bravo!

rob_din
18th January 2008, 00:01
Intr-adevar,impresionant!nici nu stiu ce sa mai spun.Bravo!

Bravo pentru ce?

luma
18th January 2008, 00:21
Olympic Green Tennis Centre...:)

crisloregym
18th January 2008, 00:22
Probabil bravo pentru chinezi ca au o imaginatie asa de bogata:d

Si, personal, cred ca o sa organizeze JO atat de bien, incat americanii o sa "moara" de ciuda, ca lor nu le-a prea iesit la Atlanta:D. Asa cum si grecii le-au dat o lectie in 2004:D

rob_din
18th January 2008, 00:23
Probabil bravo pentru chinezi ca au o imaginatie asa de bogata:d

Si, personal, cred ca o sa organizeze JO atat de bien, incat americanii o sa "moara" de ciuda, ca lor nu le-a prea iesit la Atlanta:D. Asa cum si grecii le-au dat o lectie in 2004:D

Imaginatia lor costa. Crede-ma se puteau face lucruri mult mai importante cu banii aceia. Eu nu zic sa nu construiasca baze moderne, dar au exagerat prea mult. Pana una alta nu sunt JO de arhitectonica

miafangina
18th January 2008, 12:09
Bravo pentru ce?

Pentru ce au construit,pentru ca sunt seriosi atunci cind se apuca de o treaba.
Sunt convinsa ca organizarea va fi fara cusur.
Stiu ca in tara aceea sunt multe probleme si oameni amariti,dar acesti bani tot n-ar fi ajuns la ei,asa macar au construit ceva ce ramine.

rob_din
18th January 2008, 12:17
Pentru ce au construit,pentru ca sunt seriosi atunci cind se apuca de o treaba.
Sunt convinsa ca organizarea va fi fara cusur.
Stiu ca in tara aceea sunt multe probleme si oameni amariti,dar acesti bani tot n-ar fi ajuns la ei,asa macar au construit ceva ce ramine.

Ai si tu dreptate, dar raman la parerea ca niste JO nu trebuie sa fie prilej pentru constructii faraonice.

miafangina
18th January 2008, 12:29
Ai si tu dreptate, dar raman la parerea ca niste JO nu trebuie sa fie prilej pentru constructii faraonice.

Am impresia ca pentru ei este un prilej de a arata lumii intregi ce poate sa faca"marele popor chinez" , si construind" ce nu s-a mai vazut" si luptind pe acele baze pentru a obtine cit mai multe medalii.Recunosc,nu e chiar in spiritul olimpic. Sper ca acei spectatori sa fie fair cu toti sportivii(si din cite stiu eu despre chinezi asa va fi) indiferent daca ai lor cistiga sau nu.

crisloregym
18th January 2008, 21:43
Ideea este ca si JO, ca orice eveniment, este un prilej pentru tara gazda de a-si scoate banii investiti inzecit probabil (prin vanzarile de bilete la JO, prin dezvoltarea turismului in perioada JO, deci crearea unui Produs Intern Brut mai mare in 2008, prin organizarea de alte intreceri mondiale si asiatice de acum incolo, ca doar conditii de acum chiar au); apoi, este un prilej ca tara respectiva, dupa ce ca are finantare de la CIO si forurile internationale+isi scoate banii investitii pe termen relativ scurt, cel mult mediu, mai ramane si cu toate constructiile numai pentru ei:D. De exemplu in Grenoble, Franta, unde au fost organizate JO de iarna prin anii 60-70 parca, satul olimpic este in momentul de fata complex de camine pentru studenti:D Patinoarul are capacitatea de a gazdui tot felul de competitii, au o infrastructura frumoasa in statiunile din Alpi si tot asa. Si atunci concluzia mea ar fi : "Sa fii fraier ca stat organizator sa nu iti creezi ce poti mai bun, in conditiile in care tu nu platesti toata valoarea cinvestitiilor:D". E o chestiune pur economica, dincolo de prestigiu:D.

miafangina
18th January 2008, 23:11
Asa e,Cris,si e o extraordinara ocazie de promovare a sportului,nu ca mai era nevoie,chinezii sunt mari amatori si de facut sport si de privit sport si cred ca meritau sa organizeze JO si sa se bucure de ele.

crisloregym
19th January 2008, 01:41
Corect:) Personal, ii admir foarte mult pe chinezi. Au o forta si o ambitie fantastica si stiu sa foloseasca anumite atu-uri in avantajul lor. Si asta e de felicitat, mai ales ca isi pun si mintea la contributie:D

delaparis
19th January 2008, 01:47
pericolul galben :D

exact ceea ce ne lipseste noua §... astia "occidentali" ... :D ...

crisloregym
19th January 2008, 10:10
Da...din pacate:( Se pare ca cel putin in sport vor fi o forta...si una maaaaree...daca americanii mai sunt de intrecut pe ici pe colo, nu stiu cum o sa fie cu chinezii:D

resita
19th January 2008, 21:06
Beijing, în așteptarea Jocurilor Olimpice

Anul 2008 este cu siguranță anul Beijing. Febra Jocurilor Olimpice din vară atrage după ea și febra schimbărilor în capitala chineză. De pe o zi pe alta apar clădiri noi, reguli noi pentru ca cetățenii să se obișnuiască până la vară. De fapt, multe dintre construcțiile de azi fac parte din planurile chinezilor de mai bine de o sută de ani. Beijing se extinde cu viteza fulgerului, iar dacă vă gândeați să vizitați China, cea mai bună alegere ar fi să o faceți vara aceasta.

Mai ambițioasă ca oricând, a șasea putere economică mondială după ultimele raportări se pare că a devenit motorul economiei mondiale într-o perioadă în care SUA nu mai poate face față crizei financiare. Iar Olimpiada din vară nu face decât să sporească șansele unui avans în topul greilor economiei.

Construcții noi și fascinante au început să răsară ca ciupercile după ploaie în capitala asiatică, contrastând puternic cu clădirile sovietice prăfuite. Sumele cheltuite sunt practic imposibil de calculat, însă Jocurile Olimpice au adus 30 de noi locații sportive, aproximativ 2.000 de locuri unde vor fi cazați sportivii, un nou metrou, renovări în toate domeniile și construcții pentru Jocurile Paralimpice din septembrie.

Cuibul de Pasăre, stadionul olimpic de anul acesta a avut nevoie de 45 000 de tone de oțel și de 460 de milioane dolari. Cuibul va fi construcția cu cea mai mare deschidere din lume, 343 metri. Arhitecții elvețieni, aceiași care au realizat și galeria Tate din Londra au reușit construcția unei arene de 91 000 de locuri care seamănă cu un cuib de pasăre.

Cubul de Apă, centrul național acvatic pentru JO, este un cub gigantic care a costat 100 de milioane de dolari. Aflat la o distanță foarte mică de stadionul național, se întinde pe 70.000 de metri pătrați și are o capacitate de 71.000 de locuri. Clădirea a fost inspirată de aranjamentul fundamental al celulelor organice și formația naturală a spumei. Forma de bule, frecventă în natură nu a fost utilizată niciodată într-o structură arhitecturală. Bazinele vor fi încălzite cu ajutorul energiei solare, iar cea mai mare parte a construcției va fi luminată în mod natural.

Noua casă a a propagandei, sediul televiziunii naționale, CCTV, este, de fapt, un turn dublu ce a costat guvernul 700 de milioane de dolari. Sediul va fi gata până la deschiderea Jocurilor Olimpice și va avea o înălțime de 230 de metri. Oul de Extraterestru, cum este botezată, noua clădire a Teatrului Național, se află în una din cele mai mari și cunoscute piețe, Tian'anmen. Clădirea avangardistă va avea trei săli de spectacole, toate învelite într-un ou făcut din titaniu și sticlă.

Printre noile construcții aduse de Olimpiada din Vară se regăsește și primul teren de volei pe plajă. "Karaoke in the sand" este un eveniment ce va avea loc în parcul Chaoyang și va găzdui aproximativ 12.000 de fani într-unul din puținele locuri verzi ale capitalei. Locația a costat 1,3 milioane de dolari este încă în construcție.

"One world, one dream" (O lume, un vis), "New Olympics, new Beijing" (Noua Olimpiadă, noul Beijing), ”Work together to raise culture” (Muncim împreună pentru a ridica cultura) ,“Build a colorful city and a colorful Olympics” (Construim un oraș colorat și o Olimpiadă colorată) sunt câteva din sloganurile cu rol educațional care au împânzit capitala chineză înaintea Olimpiadei. Fumatul, scuipatul, înjurăturile sunt interzise pe perioada olimpiadelor. Autoritățile de la Beijing vor să educe po****ția și în privința statului la coadă. În fiecare săptămână, în "ziua statului la coadă", voluntari atrag atenția celor pe care îi văd că nu stau la coadă și împart flori persoanelor care stau la coadă pentru medicamente.

Poluarea și ambuteiajele sunt singurele probleme care au mai rămas oficialilor chinezi de rezolvat. În privința ambuteiajelor va exista o soluție. Cu mai bine de o mie de noi mașini în Beijing zilnic, autoritățile au tras linie și au hotărât: circulația cu mașina personală va fi restricționată pe perioada JO, iar până și autoritățile sunt încurajate să înceapă să folosească bicicleta ca mijloc de transport. Taximetriștii vor putea circula liber pe străzile Beijing-ului, însă ar putea fi obligați să învețe cuvintele uzuale in limba engleză pentru a putea avea permisiunea să circula. Există chiar amenințarea unui test de probă eliminatoriu.

Nu este vorba doar de lucruri vizibile în planul Chinei pentru Olimpiadă. Autoritățile încearcă bineînțeles și să ascundă unele deficite din Beijing, cum ar fi persoanele fără casă care stau pe străzile Beijing-ului. Și mai invizibili sunt, momentan, sportivii pe care se bazează China. Forța cu care vin asiaticii este enormă și de nerecunoscut față de prima lor participare la JO de acum 60 de ani. La Olimpiada din Londra, China a fost imediat eliminată și a rămas și fără banii de întors acasă. În 2004, la ultima ediție de la Atena, China s-a aflat pe locul doi la numărul de medalii de aur obținute, 32, și a fost întrecută doar de Statele Unite.
sursa http://www.tmctv.ro/

crisloregym
20th January 2008, 14:50
Mi se pare EXTRAORDINAR!!!!! Ce diferenta intre China si Grecia, care depasise dead-line-urile...Deocamdata putem s aii admiram, la un moment dat, insa, cred ca ar trebui sa ii si luam drept exemplu, altfel cu siguranta ne vom uita la China cu aceeeasi invidie cu care ne uitam acum la America. Insa, personal, intre America si China voi alege mereu China:D

Tracoromana
3rd February 2008, 21:27
Asa este, dar la ei e si o chestiune de prestigiu un "uite cum am progresat". Vizitatori vor fi si pentru JO si pentru a vizita China dar si sa vada cu ochii lor minunile arhitectonice.
Am adaugat turnul financiar si vedere de pe aeroport.