PDA

View Full Version : Sportivii romani la Jocurile Olimpice Beijing 2008



Pages : 1 [2]

Aurel.D
13th August 2008, 07:37
rob din,
nu erau programati la medalii, dar "marii" nostri tenismeni ies mereu in turul 2, maxim 3 la orice turneu, Covaliu a ratat prosteste intrarea in finala, iar Potec cred ca putea oricum mai mult. Apropo, Potec a dat rateu si azi....:o:

praf_de_stele
13th August 2008, 07:44
deci avem bronz la gimnastica !!!!!!!! e bun si asta /hello

rob_din
13th August 2008, 08:04
rob din,
nu erau programati la medalii, dar "marii" nostri tenismeni ies mereu in turul 2, maxim 3 la orice turneu, Covaliu a ratat prosteste intrarea in finala, iar Potec cred ca putea oricum mai mult. Apropo, Potec a dat rateu si azi....:o:

Sa bati RN cu 1 secunde e orice, dar nu rateu

theodor
13th August 2008, 08:46
deci avem bronz la gimnastica !!!!!!!! e bun si asta /hello

Intr-adevar, e bun si bronzul, dar se putea si mai bine, tinand cont de traditia Romaniei in acest sport. Cu Belu si Mariana, am fi obtinut rezultate mai bune, iar China si SUA nu cred ca sunt adversare care nu pot fi devansate, chiar daca primele evolueaza pe teren propriu.
Dar sa speram la rezultate mai bune.
Si, din pacate, cred ca sportul romanesc este in evident regres.

rob_din
13th August 2008, 09:42
Intr-adevar, e bun si bronzul, dar se putea si mai bine, tinand cont de traditia Romaniei in acest sport. Cu Belu si Mariana, am fi obtinut rezultate mai bune, iar China si SUA nu cred ca sunt adversare care nu pot fi devansate, chiar daca primele evolueaza pe teren propriu.
Dar sa speram la rezultate mai bune.
Si, din pacate, cred ca sportul romanesc este in evident regres.

Cu Belu si Bitamg n-aveam echipa. Nimeni nu mai accepta sa fie bataia de joc a unor antrenori. Putea sa vina si Papa, China si SUA erau de nebatut

Poate nu stii gimnastica, te inteleg. Daca stiai iti aduceai aminte ca acasa la americance cu Balu si Bitang tot bronz am luat in 96. La Londra va fi mai bine

resita
13th August 2008, 10:59
. Putea sa vina si Papa, China si SUA erau de nebatut



din pacate ai dreptate :(:(

utd4ever
13th August 2008, 12:22
rob din,
nu erau programati la medalii, dar "marii" nostri tenismeni ies mereu in turul 2, maxim 3 la orice turneu, Covaliu a ratat prosteste intrarea in finala, iar Potec cred ca putea oricum mai mult. Apropo, Potec a dat rateu si azi....:o:

Scuza-ma, dar esti pe langa, mai ales cand te referi la tenismeni. Daca tu asteptai medalii de la ei, e clar ... Hanescu chiar si-a depasit conditia si a batut un sportiv mai bine clasat ca el.

rob_din
13th August 2008, 17:27
Asadar un argint si un bronz azi, din pacate maine n-avem sanse la medalii

Cipri
13th August 2008, 17:29
Asadar un argint si un bronz azi, din pacate maine n-avem sanse la medalii
Ionut Gheorghe daca il va bate maine pe un iranian se va califica in sferturi unde va avea un adversar mult mai usor si va avea in proportie de 80 % bronzul asigurat !

Aurel.D
13th August 2008, 20:22
Scuza-ma, dar esti pe langa, mai ales cand te referi la tenismeni. Daca tu asteptai medalii de la ei, e clar ... Hanescu chiar si-a depasit conditia si a batut un sportiv mai bine clasat ca el.

In primul rand citeste atent ceea ce scriu :). Trebuia sa fiu nebun sa ma astept la medalii de la generatia asta de tenismeni ratati care pana si la turneele in care premiile sunt suveniruri pt. acasa, ei sunt eliminati in turul I sau (performanta!!), in turul II!!
Declaratia lui Hanescu, component al echipei nationale de Cupa Davis si cu ceva ani de experienta, spune totul despre "aspiratiile" sale sportive: "Pt. JO de la Beijing, mi-am propus sa ma calific in turul II" (!!!!) :cry: Super performanta!
Mai bine te faceai doctor ca taticul tau, mai baiatule, ca nu ai nici o treaba cu tenisul...Dupa cum joci, ma faci sa cred ca ai ajuns la nationala prin pile...ca de talent.....:no:


Sa bati RN cu 1 secunde e orice, dar nu rateu
Ok, deci la olimpiada nu este important sa dai totul si sa castigi o medalie, ci sa bati RN....:no:

rob_din
13th August 2008, 20:27
In primul rand citeste atent ceea ce scriu :). Trebuia sa fiu nebun sa ma astept la medalii de la generatia asta de tenismeni ratati care pana si la turneele in care premiile sunt suveniruri pt. acasa, ei sunt eliminati in turul I sau (performanta!!), in turul II!!
Declaratia lui Hanescu, component al echipei nationale de Cupa Davis si cu ceva ani de experienta, spune totul despre "aspiratiile" sale sportive: "Pt. JO de la Beijing, mi-am propus sa ma calific in turul II" (!!!!) :cry: Super performanta!
Mai bine te faceai doctor ca taticul tau, mai baiatule, ca nu ai nici o treaba cu tenisul...Dupa cum joci, ma faci sa cred ca ai ajuns la nationala prin pile...ca de talent.....:no:


Ok, deci la olimpiada nu este important sa dai totul si sa castigi o medalie, ci sa bati RN....:no:

Eu zic sa-i impuscam pe cei ce nu iau medalii. Da, cand bati un RN inseamna ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta si asta e orice numai un rateu nu. Dupa tine 99% din participantii la JO sunt niste prosti, fiindca nu iau medalie

praf_de_stele
13th August 2008, 20:30
@aurel.d: te inseli amarnic...sa stii ca hanescu nu e un jucator oarecare, in caz ca nu stii a reusit sa castige primul lui turneu profesionist din cariera, invingandu`i pana in finala(inclusiv in finala) pe favoritii turneului...mai ales faptul ca l`a invins pe andreev care e un jucator foarte bun pe zgura spune totul despre hanescu, despre talentul lui...
la olimpiada, in primul tur, a invins de asemenea un jucator mai sus clasat ca el(simone bolelli), iar in turul 2 a pierdut in fata lui monfils care i`a pus probleme chiar si lui federer si care are un parcurs foarte bun la beijing...asta i`a fost ghinionul

utd4ever
13th August 2008, 20:46
Declaratia lui Hanescu, component al echipei nationale de Cupa Davis si cu ceva ani de experienta, spune totul despre "aspiratiile" sale sportive: "Pt. JO de la Beijing, mi-am propus sa ma calific in turul II" (!!!!) :cry: Super performanta!
Mai bine te faceai doctor ca taticul tau, mai baiatule, ca nu ai nici o treaba cu tenisul...Dupa cum joci, ma faci sa cred ca ai ajuns la nationala prin pile...ca de talent.....:no:


Ok, deci la olimpiada nu este important sa dai totul si sa castigi o medalie, ci sa bati RN....:no:


Si ce-ai fi vrut sa spuna Hanescu, ca vrea sa ia titlul olimpic ? Cum o dai nu e bine. Daca spunea ca vrea titlul olimpic radea lumea de el "ia uite si asta viseaza cai verzi pe pereti". Daca si-a fixat un obiectiv realist "ia uite ba si asta la ce se mai duce acolo". Si nu stiu in ce domeniu lucrezi si cat de sus esti in domeniul respectiv, dar nu cred in nici un caz ca esti in primii 60 din lume in ceea ce faci.


Legat de Potec, nu stiu cate nivele de "dat totul" percepi tu. Daca dai totul, dai totul si gata, atata s-a putut .. n-a zis nimeni ca merita ridicata in slavi Camelia pentru ce a realizat, ci opinia generala a fost ca in ciuda unui record national a terminat doar pe 5, deci atata s-a putut. Sigur, nici mie nu mi se pare prea fericita exprimarea, ca asa recorduri nationale fac cu duiumul si aia din primele serii. Mai corecta era comparatia cu timpul de aur al Cameliei de acum 4 ani, mai slab decat cel de acum de locul 5. Asta e, se progreseaza incredibil de rapid, noi nu putem sa tinem pasul...

rob_din
13th August 2008, 20:50
Si ce-ai fi vrut sa spuna Hanescu, ca vrea sa ia titlul olimpic ? Cum o dai nu e bine. Daca spunea ca vrea titlul olimpic radea lumea de el "ia uite si asta viseaza cai verzi pe pereti". Daca si-a fixat un obiectiv realist "ia uite ba si asta la ce se mai duce acolo". Si nu stiu in ce domeniu lucrezi si cat de sus esti in domeniul respectiv, dar nu cred in nici un caz ca esti in primii 60 din lume in ceea ce faci.


Legat de Potec, nu stiu cate nivele de "dat totul" percepi tu. Daca dai totul, dai totul si gata, atata s-a putut .. n-a zis nimeni ca merita ridicata in slavi Camelia pentru ce a realizat, ci opinia generala a fost ca in ciuda unui record national a terminat doar pe 5, deci atata s-a putut. Sigur, nici mie nu mi se pare prea fericita exprimarea, ca asa recorduri nationale fac cu duiumul si aia din primele serii. Mai corecta era comparatia cu timpul de aur al Cameliei de acum 4 ani, mai slab decat cel de acum de locul 5. Asta e, se progreseaza incredibil de rapid, noi nu putem sa tinem pasul...

Pai si aia din primele serii inseamna ca s-au descurcat onorabil. In plus una e TN al Lesotho alta al Romaniei

Aurel.D
13th August 2008, 21:04
Inteleg ca sportivii nostri atata pot. Nu pot fi absurd sa pretind ca toti sportivii nostri trebuie sa ia medalii, insa unii dintre voi ca si unii ziaristi, va comportati de parca ai nostri ar fi cel putin pe locul 2 la medalii! Mentalitatea mediocra caracterizeaza acest popor, de aia suntem unde suntem. Din ce cauza a ratat Camelia Potec ieri, declarand dupa aia ca a facut o "greseala de strategie". Cum sa pierzi calificarea in finala la scrima (Covaliu), cand conduci tot meciul?? Asta denota lipsa de mentalitate de invingator si delasare. Unde este cel mai propice sa te concentrezi la maximum decat la JO??

In ce il priveste pe Hanescu, nu exagerati....dar daca putin iti propui, putin realizezi...Daca si-ar fi propus spre exemplu trecerea de tururi, poate ar fi reusit sa treaca de fatidicul tur II..ma rog...
Deranjant este ca ne multumim cu putin, si culmea, asta ne mai da si satisfactie!! :no:

resita
13th August 2008, 22:06
Joi 14.08.2008


4:00 - Tir: Lucia Mihalache (skeet)

5:00 - Tenis de masă: România - Hong Kong (din grupa C)

5:21 - Natatie: Razvan Florea (200 m spate - semifinala)

6:00 - Gimnastica: Flavius Koczi (individual compus - finala)

7:00 - Judo: Daniel Brata (categoria 100 kg)

13:33 - Natație: Norbert Trandafir (50 m liber - preliminarii)

13:59 - Natație: Camelia Potec (800 m liber - preliminarii)

14:30 - Tenis de masă: Romania - Polonia (din grupa C)

14:54 - Natatie: Ioan Gherghel (100 m fluture - preliminarii)

15:15 - Box: Ionut Gheorghe - Morteza Sepahvandi (optimi).

utd4ever
13th August 2008, 23:20
Cum sa pierzi calificarea in finala la scrima (Covaliu), cand conduci tot meciul?? Asta denota lipsa de mentalitate de invingator si delasare. Unde este cel mai propice sa te concentrezi la maximum decat la JO??



Sa ma scuzi, dar din nou esti pe langa. Cred ca daca ma uit pe probele de scrima disputate pe acum, iti gasesc 20-25 meciuri in care un jucator a pierdut dupa ce a avut 3-4 puncte avans poate chiar mai mult. Din China, Franta, Italia etc . Vai ce tari de rahat :(


Da .. sunt sigur ca Hanescu a zis inainte de meciul din turul II gata bre atata mi-am propus imi bag picioarele iau bataie acu'...

Esti turc sau te faci ca nu intelegi ? Camelia si-a depasit cel mai bun timp din cariera ! (si are o varsta destul de inaintata pentru inot) cu o secunda. Intelege omule ! S-au schimbat multe de acum 4 ani. Practic noi n-am avut niciodata sanse reale la medalii la inot, ci sperantele noastre au fost tinute artificial in viata de cele 2 medalii de la Atena, si aveam impresia ca suntem favoriti prin prisma a ceea ce a fost atunci. Insa numai daca iei timpii pe anul acesta in probele respective vei vedea ca de fapt n-aveam nici o sansa.

TheMentalist
13th August 2008, 23:28
Cred ca avem o sansa mica la tir prin Lucia Mihalache.

utd4ever
13th August 2008, 23:37
Ce te face sa crezi asta ?

utd4ever
13th August 2008, 23:38
Din ceea ce vad pe lista de start apare un MQS in dreptul sportivelor care inseamna Minimum Qualification Score, ce naiba o insemnand asta. Mihalache are 70, printre ultimele, fiind si sportive cu 74.

oanak
14th August 2008, 00:56
Inteleg ca sportivii nostri atata pot. Nu pot fi absurd sa pretind ca toti sportivii nostri trebuie sa ia medalii, insa unii dintre voi ca si unii ziaristi, va comportati de parca ai nostri ar fi cel putin pe locul 2 la medalii! Mentalitatea mediocra caracterizeaza acest popor, de aia suntem unde suntem. Din ce cauza a ratat Camelia Potec ieri, declarand dupa aia ca a facut o "greseala de strategie". Cum sa pierzi calificarea in finala la scrima (Covaliu), cand conduci tot meciul?? Asta denota lipsa de mentalitate de invingator si delasare. Unde este cel mai propice sa te concentrezi la maximum decat la JO??

In ce il priveste pe Hanescu, nu exagerati....dar daca putin iti propui, putin realizezi...Daca si-ar fi propus spre exemplu trecerea de tururi, poate ar fi reusit sa treaca de fatidicul tur II..ma rog...
Deranjant este ca ne multumim cu putin, si culmea, asta ne mai da si satisfactie!! :no:

se vede ca sunt cuvinte scrise de cineva care nu a facut niciodata vreun sport, care nu a intrat vreodata intr-o competie sportiva, la niciun nivel....si daca ai intrat, ma scuzi, dar nu ai ramas cu absolut nimic de acolo.

rob_din
14th August 2008, 06:02
Aurel, ai o problema, stim. Nu trebuie sa insisti. Asta e, eu vreau 100 medalii de aur pentru Romania. Nu se prea poate totusi, mai exista si alte tari pe Planeta

utd4ever
14th August 2008, 09:38
Din pacate, Daniel Brata a fost invins in sferturi de un azer. Mai pastreaza o sansa la bronz, trebuind sa castige 3 meciuri pentru a-l obtine.

resita
14th August 2008, 21:55
Iata programul complet al sportivilor romani in ziua de 15 august:

04:00 - Tenis de masa: Echipa feminină a Romaniei (turneul pentru medaliile de bronz)

04:00 - Tir: Ioan Toman (skeet - preliminarii)

05:19 - Natatie: Razvan Florea (200 m spate - finala)

06:15 - Gimnastica artistica: Sandra Izbasa, Steliana Nistor (individual compus - finala)

06:42 - Atletism: Mihaela Neacsu (800 metri - serii)

08:00 - Tir: Iulian Raicea (pistol viteza 25 metri - preliminarii)

10:45 - Box: Georgian Popescu - Francisco Javier Vargas (optimi)

10:45 - Handbal: Romania - Angola (partida din grupa C)

14:16 - Natatie: Dragoș Coman (1.500 m - preliminarii)

15:25 - Atletism: Cristina Casandra (3.000 metri obstacole - calificari)

15:37 - Atletism: Ancuta Bobocel (3.000 metri obstacole - calificari)

15:44 - Natatie: Stafeta masculină de 4x100 m mixt - (preliminarii)

16:20 - Atletism: Nicoleta Grasu (aruncarea discului - calificari)

16:40 - Atletism: Adelina Gavrila (triplusalt - calificari).

sun
15th August 2008, 09:54
Am o intrebare: Stiu ca un sportiv roman a ocupat locul 4 la o proba de tir. Astazi am citit ca un nord-coreean ( care a obtinut doua medalii la tir ) a fost depistat pozitiv la un control antidoping. Prin descalificarea asta, luam cumva o medalie de bronz ? :)

utd4ever
15th August 2008, 10:51
Nu, nu nord-coreanul n-a participat in acea proba. Inaintea noastra a fost India, China, Finlanda. Ca sa stim, poate mai prind vreounu :D

rob_din
15th August 2008, 13:32
In varianta superfericita in urmatoarele 3 zile Romania ar putea obtine 7 medalii de aur, macar 2 din ele sa luam, altfel as fi foarte dezamagit

Aurel.D
15th August 2008, 15:47
ok, ok....aveti dreptate :o:....sunt eu prea pretentios.....scuze daca imi doresc prea mult de la sportivi nostrii....este o blasfemie ....In ce priveste gasirea de scuze, la asta suntem campioni mondiali.

Discutia a plecat de la faptul ca este una din cele mai slabe olimpiade facute de Romania lucru care v-a deranjat pe unii dintre voi, dar din pacate asta este realitatea. Nu va mai deranjez cu parerile mele critice si exagerate....Sa vedem la final pe ce loc ne vom clasa si vorbim dupa aia...:)

utd4ever
15th August 2008, 18:17
Tu nu faci diferenta. Se preconiza foarte clar cea mai slaba Olimpiada din ultima vreme, pentru ca avem prea putini sportivi implicati in luptele la medalii. Ceea ce si este, fara discutie, nu neaga nimeni asta.

Insa tu nu tii cont de asta si te astepti la cine stie ce rezultate. Sportivii nostri, putini cat au fost, au depasit de cele mai multe ori asteptarile, si pentru asta n-au de ce sa fie criticati. Asta e valoarea lor. Sa zicem la sportul X .. 4 ani de zile sportivul roman Y e batut mar de sportivii A,B,C,D,E,F....W si tu te astepti ca la Olimpiada sa-i bata pe acestia si sa faca cine stie ce ? Ne-a lipsit si norocul ratarilor celorlalti mai buni (gimnastica, inot). De exemplu azi la aruncarea ciocanului polonezul si-a facut aruncarile lui obisnuite, de obicei de locurile 7-8, si uite cum ceilalti mari favoriti au ratat si polonezul are acum aur.

rob_din
15th August 2008, 18:23
ok, ok....aveti dreptate :o:....sunt eu prea pretentios.....scuze daca imi doresc prea mult de la sportivi nostrii....este o blasfemie ....In ce priveste gasirea de scuze, la asta suntem campioni mondiali.

Discutia a plecat de la faptul ca este una din cele mai slabe olimpiade facute de Romania lucru care v-a deranjat pe unii dintre voi, dar din pacate asta este realitatea. Nu va mai deranjez cu parerile mele critice si exagerate....Sa vedem la final pe ce loc ne vom clasa si vorbim dupa aia...:)

Pai si eu imi doresc sa luam 50 de medalii de aur. Nu se poate

Pentru valoarea alor nostrii rezultatele de pana acum sunt bune. Si nici nu mi se pare o asa slaba olimpiada, mai vorbim marti

resita
15th August 2008, 22:41
Programul sportivilor români care vor concura, sâmbătă, în a opta zi a Jocurilor Olimpice de la Beijing, este următorul:

04:00 - Tir: Ioan Toman (skeet - calificări)

04:10 - Atletism - Anca Heltne (aruncarea greutății - calificări)

04:40 - Tir: Iulian Raicea (pistol viteză 25 m - calificări)

04:50 - Lupte libere: Estera Dobre - Ingrid Medrano (optimi)

05:10 - Lupte libere: Ana Maria Pavăl - Li Xu (optimi)

05:16 - Natație: Camelia Potec (800 m - finala)

11:10 - Canotaj: Echipajul feminin de două rame fără cârmaci (finala).

utd4ever
15th August 2008, 23:55
Zi importanta .. la canotaj suntem favoriti la aur, iar la inot avem sanse bune la medalie ... si Raicea are o sansa, intai trebuie sa urce in primele 6 locuri in a doua parte a calificarilor (diferente mici, 1 punct de locul 5, 2 puncte de locul 2 ) si de acolo orice e posibil ... hai Romania !

resita
16th August 2008, 11:42
si ziua de azi se incheie cu o medalie de aur pt. romania :ok:

maine sper sa aducem mai multe medaliiiiiiiiiiiii

theodor
16th August 2008, 12:11
La canotaj fetele noastre nu se dezmint - cele mai bune din lume!!!!
/OLE//OLE//OLE/:cheer::cheer::cheer:

rob_din
16th August 2008, 12:44
Inca un loc 4 din pacate, Ana Paval la lupte libere

rob_din
16th August 2008, 12:52
De fapt e locul 5 fiindca au fost 2 finale pentru bronz

resita
16th August 2008, 19:57
Programul zilei de duminica:


02:30 - Atletism: Luminita Talpos, Constantina Dita Tomescu, Lidia Simon (maraton)

09:00 - Handbal: Romania - Norvegia (grupa A)

12:10 - Canotaj: Echipajul feminin de 8+1 (finala)

13:00 - Gimnastica: Marian Dragulescu (finala la sol)

15:15 - Gimnastica: Sandra Izbasa (finala la sol)

15:18 - Atletism: Angela Morosanu (400 m garduri - preliminarii)

Rossi
17th August 2008, 06:40
Sportiva Clubului CS Dinamo Bucuresti, Constantina Tomescu Dita a castigat medalia de aur olimpic la Beijing in proba de Maraton! :ok::ok::ok:

http://img524.imageshack.us/img524/6314/tomescuditajozg4.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=tomescuditajozg4.jpg)

zebe
17th August 2008, 06:57
Avem aur la maraton! Sa speram ca urmeaza canotajul si gimnastica.

Rossi
17th August 2008, 06:59
Echipa de canotaj dublu rame feminina a Romaniei si-a adjudecat, fara drept de apel medalia de aur, la JO2008 – Beijing. Cele doua componente din barca Romaniei,
Viorica Susanu si Georgeta Andrunache - Damian, sunt legitimate la CS Dinamo Bucuresti. :ok:

Icebox
17th August 2008, 07:14
Echipa de canotaj dublu rame feminina a Romaniei si-a adjudecat, fara drept de apel medalia de aur, la JO2008 – Beijing. Cele doua componente din barca Romaniei,
Viorica Susanu si Georgeta Andrunache - Damian, sunt legitimate la CS Dinamo Bucuresti. :ok:

Parca te incalzeste cu ceva ... conditiile de pregatire sunt jalnice, sub orice critica, si performantele sunt uimitoare. Nu stiu cat o sa mai putem s-o tinem asa. Toate cluburile astea sportive sunt doar cu numele, 0 e de fapt performanta lor.

BlueEnergy
17th August 2008, 14:15
Am luat bronzul la 8+1. Sincer simt o mica dezamagire insa asta cred ca datorita faptului ca lumea deborda de prea mult optimism inaintea acestei finale si te facea sa crezi ca totul o sa fie floare la ureche. Uite ca nu a fost si data viitoare sa fim mai realisti.

resita
17th August 2008, 23:11
Programul sportivilor romani care vor concura, luni, in a zecea zi a Jocurilor Olimpice de la Beijing, este urmatorul:

4:10 - Atletism: Bianca Perie (aruncarea ciocanului - calificari)

5:00 - Atletism: Marian Oprea (triplusalt - calificari)

9:00 - Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe simplu 1000 m - preliminarii)

12:10 - Kaiac-canoe: Constantin Ciprian Popa si Niculae Flocea (canoe dublu 1000 m - preliminarii)

13:00 - Gimnastica: Robert Stanescu (inele - finala)

13:43 - Gimnastica: Steliana Nistor (paralele - finala)

14:00 - Atletism: Nicoleta Grasu (aruncarea discului - finala)

14:29 - Gimnastica: Marian Dragulescu si Flavius Koczi (sarituri - finala)

sper cel putin 3 medaliiiiii, Nicoleta Grasu si Marian Dragulescu aur iar Steliana Nistor sau Flavius Koczi bronz :D

BlueEnergy
18th August 2008, 15:05
Imi vine sa mor de ciuda! Marian Dragulescu ia 16.800 cea mai mare nota la sarituri si rateaza lamentabil a doua saritura. Ce naspa...pacat.

Hyperyon
18th August 2008, 17:06
Concret , care mai sunt sansele de medalie ? (in afara de handball )

El Pistolero
18th August 2008, 17:20
Concret , care mai sunt sansele de medalie ? (in afara de handball )

nu mai sunt sanse de medalie din pacate la nici un sport
doar la handbal ne batem pt.bronz

praf_de_stele
18th August 2008, 18:39
de ce pt bronz? mai mult nu se mai poate ? :| intreb, ca nu ma pricep asa de mult la handbal, nu cunosc regulile

Gontel
18th August 2008, 18:47
Azi nici nu concepeam sa nu luam 2 sau 3 medalii, dar am dovedit aceeasi mentalitate ca de atatea ori. Dragulescu iarasi clacheaza intr-un moment crucial, mai avea foarte putin pana la aur, iar rezultatul Nicoletei Grasu te scuteste de orice fel de comentarii. Din pacate, se va adeveri pronosticul meu: mai putin de 10 medalii. Doar la handbal si caiac-canoe sa mai speram ceva. Dar parca vad ca vom termina pe 4 in competitia de handbal, asa cum ne-am specializat la ultimele turnee finale.

resita
18th August 2008, 22:02
Iata care este programul sportivilor romani in a 11-a zi de Olimpiada:

4:00 - Atletism: Monica Stoian (aruncarea sulitei - calificari)

4:40 - Atletism: Viorica Tigau (saritura în lungime - calificari)

5:00 - Lupte libere: Petru Toarca (la categoria 55 kg)

5:21 - Atletism: Ionela Tarlea (200 m - calificari)

5:40 - Atletism: Felicia Tilea Moldovan (aruncarea sulitei - calificari)

7:15 - Tenis de masa: Elizabeta Samara - Fen Yang (primul tur)

9:15 - Handbal: Romania - Ungaria (sferturi de finala)

11:10 - Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe simplu 500 m - preliminarii)

12:40 - Iosif Chirila si Andrei Cuculici (canoe dublu 500 m - preliminarii)

13:43 - Gimnastica: Gabriela Dragoi (barna, finala)

15:31 - Georgian Popescu - Ugas Yordenis (categoria 60 kg - sferturi de finala).

Aurel.D
18th August 2008, 22:57
Tu nu faci diferenta. Se preconiza foarte clar cea mai slaba Olimpiada din ultima vreme, pentru ca avem prea putini sportivi implicati in luptele la medalii. Ceea ce si este, fara discutie, nu neaga nimeni asta.

Insa tu nu tii cont de asta si te astepti la cine stie ce rezultate. Sportivii nostri, putini cat au fost, au depasit de cele mai multe ori asteptarile, si pentru asta n-au de ce sa fie criticati. Asta e valoarea lor. Sa zicem la sportul X .. 4 ani de zile sportivul roman Y e batut mar de sportivii A,B,C,D,E,F....W si tu te astepti ca la Olimpiada sa-i bata pe acestia si sa faca cine stie ce ? Ne-a lipsit si norocul ratarilor celorlalti mai buni (gimnastica, inot). De exemplu azi la aruncarea ciocanului polonezul si-a facut aruncarile lui obisnuite, de obicei de locurile 7-8, si uite cum ceilalti mari favoriti au ratat si polonezul are acum aur.

Eu ma gandeam in primul rand la sportivii/ echipele care aveau SANSE REALE de a castiga o medalie, nu intru in detalii ca stii si tu la cine ma refer. Rezultatele de astazi imi dau (din pacate) dreptate.

resita
19th August 2008, 21:42
Iata programul complet al romanilor in ziua a-12-a a Olimpiadei de la Beijing:

5:40 - Lupte libere: Gheorghita Stefan (categoria 74 kg)

6:00 - Tenis de masa: Adrian Crisan - Ju Lin (turul al doilea)

9:00 - Tenis de masa: Daniela Dodean - Jong Kim (turul al doilea)

10:50 - Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe simplu 1000 m)

14:00 - Sarituri in apa: Ramona Ciobanu (platforma 10 m - preliminarii).

rob_din
19th August 2008, 21:53
Aoleu cu cine joaca la tenis de masa

Hai Ramona, arata-i lui Belu ca se pot obtine intr-adevar rezultate si aruncandu-te in cap pe saltele. Asta vrea

utd4ever
19th August 2008, 22:03
Cu cine joaca ... cu un dominican deci iti dai seama cat cat de bun e ala de s-a naturalizat in Dominica :D In turul urmator, ar avea cu un neamt favorit 11, deci nu chiar asa rau.

rob_din
19th August 2008, 22:04
Cu cine joaca ... cu un dominican deci iti dai seama cat cat de bun e ala de s-a naturalizat in Dominica :D In turul urmator, ar avea cu un neamt favorit 11, deci nu chiar asa rau.

Bine mai vedem maine

emilista
21st August 2008, 01:55
Programul sportivilor români in ziua a 13-a a JO - 21.08.2008

04:00 - Ana Maria Groza - atletism (20 km marș)

05:20 - Rareș Chintoan - Disney Rodriguez (Cuba) - lupte libere (120 kg - optimi) (daca se califica in finale, ora 13:50)

07:00 - Adrian Crișan - Dimitrij Ovtcharov (GER) - tenis de masă („16“-imi de finală)

09:15 - România - Franța - handbal feminin (locurile 5-8)

11:10 - Florin Mironcic - kaiac-canoe (canoe simplu 500 metri - semifinale)

11:50 - Iosif Chirilă/Andrei Cuculici - kaiac-canoe (canoe dublu 500 metri - semifinale)

14:20 - Felicia Țilea Moldovan - atletism (aruncarea suliței - finală)

15:25 - Marian Oprea - atletism (triplusalt - finală)

resita
21st August 2008, 22:30
22 august

10.45 Florin Mironcic, kaiac-canoe 1.000 m, finala

12.05 Niculae Flocea, Ciprian Popa, kaiac-canoe 1.000 m, finala

14.00 Constantin Popovici, sarituri in apa - platforma 10 m, preliminarii.

emilista
23rd August 2008, 03:32
Programul sportivilor români in ziua a 15-a a JO - 23.08.2008

10:45 - Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe simplu 500 m - finală)

12:05 - Kaiac-canoe: Iosif Chirila / Andrei Cuculici (canoe dublu 500 m - finală)

si aici se incheie participarea sportivilor romani la aceasta editie....... editie care are mari sanse sa fie prima cu mai putin de 10 medalii pentru Romania, dupa Olimpiada de la Helsinki (1952) :headbang:

emilista
23rd August 2008, 03:45
si am omis sa scriu tocmai despre handbal.........probabil din cauza ca nu ma asteptam sa fie atat de devreme......meciul pentru locurile 7-8, ROMANIA - SUEDIA a inceput la ora Romaniei 03:00........... la pauza 17-15 pentru Romania

resita
23rd August 2008, 12:19
Rezultatele românilor la olimpiada.

nu sunt trecute ziua de ieri si cea de azi

Ziua 1
ALINA DUMITRU CAMPIOANĂ OLIMPICĂ - JUDO, 48 KG

G. Andrunache/V. Susanu, 2rame, locul I - FINALĂ
Gimnastică masculin echipă, locul 8 - FINALĂ
Handbal feminin, România - Kazahstan 31-19
I. Neacșu/R.Cogianu, dublu vîsle,locul 4-RECALIFICĂRI
I. Raicea, pistol cu aer comprimat 10m, locul 44 - ELIMINAT
D. Coman, 400m liber, locul 7 - ELIMINAT
V. Preda, 100m bras liber, locul 3 - ELIMINAT

Ziua 2

Gimnastică feminin echipă, locul 4 - FINALĂ

Camelia Potec, 400m liber, locul 7, FINALĂ

Ionuț Gheorghe, primul tur - A ÎNVINS

Răzvan Florea, 100m spate, locul 6 - ELIMINAT

Canotaj 8+1-AMÎNAT, 11.08

Ziua 3

Alin Moldoveanu, pușcă aer comprimat 10m, locul 4 - ELIMINAT
Cristina Stahl, floretă - ELIMINATĂ
Răzvan Florea, 100 m spate, locul 6 - ELIMINAT
Camelia Potec, 400 m liber - LOCUL 6
Cocoș Roxana, haltere 58 de kg grupa B, LOCUL 8
Popescu Georgian, box 60 de kg - CALIFICAT turul 2

S.Mușat/R.Cogianu, canotaj dublu vîsle, locul 3 - ELIMINATE
Camelia Potec, 200 m liber, locul 9 - SEMIFINALE
Antoniu Buci, haltere 62 kg grupa A, LOCUL 4
Handbal China-România 20-34
Ioan Gherghel, 200 m fluture, locul 5 - SEMIFINALE
Victor Hănescu - CALIFICAT în turul 2
Sorana Cârstea ELIMINATĂ

Ziua 4

MIHAI COVALIU MEDALIE DE BRONZ - SABIE

Lupte greco-romane, 60 kg: E. Diaconu - ÎNVINS
Lupte greco-romane, 55 kg: V. Munteanu - ÎNVINS
Gimnastică, masculin echipe - LOCUL 7
Camelia Potec (200m liber) - FINALĂ
Ioan Gherghel (200m fluture) - ELIMINAT
Rareș Dumitrescu, sabie - ELIMINAT
Norbert Trandafir (100m liber) - ELIMINAT

Victor Hănescu - ELIMINAT
Valentin Preda (200m bras) - NU A LUAT STARTUL

Ziua 5

ANA MARIA BRÎNZĂ MEDALIATĂ CU ARGINT

ECHIPA FEMININĂ DE GIMNASTICĂ A LUAT BRONZ

Lupte greco-romane: Iulian Panait ELIMINAT
Camelia Potec, 200 m liber LOCUL 5
Ioan Gherghel, 200 m fluture ELIMINAT
Handbal: România - Franța 34-26

Virgil Sălișcan, floretă ELIMINAT
Tenis de masă: România - Germania 3-0
Alexandru Bodnar, tir cu arcul ELIMINAT
Răzvan Florea, 200 m spate SEMIFINALE

Ziua 6

Lucia Mihalache, tir LOCUL 10
Tenis de masă: România - Hong Kong 0-3
Răzvan Florea, 200 m spate FINALĂ
Flavius Koczi, individual compus LOCUL 18
Daniel Brata, judo, categoria 100 kg ELIMINAT Norbert Trandafir, înot, 50 m liber ELIMINAT
Camelia Potec,înot, 800 m liber FINALĂ
Tenis de masă: România - Polonia 3-2 (SFERTURI)
Ioan Gherghel, înot, 100 m fluture ELIMINAT
Box: Ionuț Gheorghe - Morteza Sepahvandi ELIMINAT

Ziua 7

Tenis de masă: Echipa feminină a României LOCUL 7

Ioan Toman, tir, skeet LOCUL 36

Răzvan Florea, 200 m spate LOCUL 7

Sandra Izbașa, individual compus LOCUL 8

Steliana Nistor, individual compus LOCUL 5

Atletism: Mihaela Neacșu, 800 m ELIMINATĂ

Iulian Raicea, pistol viteză 25 m LOCUL 9

Box: Georgian Popescu - Francisco Javier Vargas

SFERTURI

Handbal: România - Angola 28-23

Dragoș Coman, 1.500 m LOCUL 5

Cristina Casandra, 3.000 m obstacole FINALĂ

Ancuța Bobocel, 3.000 m obstacole ELIMINATĂ

Natație: Ștafeta masculină de 4x100 m mixt

LOCUL 5



Nicoleta Grasu, aruncarea discului FINALĂ
Adelina Gavrilă, triplusalt ELIMINATĂ
Ziua 8
ECHIPAJUL FEMININ DE DOUĂ RAME FĂRĂ CÎRMACI - MEDALIA DE AUR
Ioan Toman, skeet - LOCUL 35
Anca Heltne, aruncarea greutății - ELIMINATĂ
Iulian Raicea, pistol viteză 25 m - LOCUL 9
Estera Dobre, lupte libere - ELIMINATĂ
Ana Maria Pavăl, lupte libere - LOCUL 5
Camelia Potec, 800 m - LOCUL 4
Ziua 9

CONSTANTINA DIȚĂ-TOMESCU, MARATON - MEDALIA DE AUR

SANDRA IZBAȘA-GIMNASTICĂ(SOL) - MEDALIA DE AUR

ECHIPAJUL DE 8+1 - MEDALIA DE BRONZ

Handbal: România - Norvegia 23-24(11-12)

Marian Drăgulescu-Gimnastică(sol) LOCUL 7

Angela Moroșanu, 400m garduri - SEMIFINALE

Cristina Casandra, 3.000m obstacole - LOCUL 5

Ziua 10

Bianca Perie, aruncarea ciocanului - LOCUL 10, ELIMINATĂ
Marian Oprea, triplusalt - FINALĂ
Florin Mironcic, canoe simplu 1000 m - SEMIFINALE
Constantin Ciprian Popa și Niculae Flocea, canoe dublu 1000 m - FINALĂ
Robert Stănescu, inele - LOCUL 7
Steliana Nistor, paralele - LOCUL 7
Nicoleta Grasu, aruncarea discului - LOCUL 12
Marian Drăgulescu, sărituri - LOCUL 4
Flavius Koczi, sărituri - LOCUL 7
Ziua 11
Monica Stoian, aruncarea suliței - LOCUL 40
Viorica Țigău, săritura în lungime - LOCUL 11
Petru Toarcă, categoria 55 kg - ELIMINAT
Ionela Târlea, 200 m - LOCUL 5
Felicia Țilea Moldovan, aruncarea suliței - FINALĂ
Tenis de masă: Elizabeta Samara - ELIMINATĂ
Handbal: România - Ungaria 30-34
Florin Mironcic, canoe simplu 500 m - SEMIFINALE
Iosif Chirilă și Andrei Cuculici, canoe dublu 500 m - SEMIFINALE
Gabriela Drăgoi, finala la bârnă - LOCUL 5
Georgian Popescu - box, categoria 60 kg - ÎNVINS

Ziua 12
Gheorghiță Ștefan, lupte libere, categoria 74 kg - LOCUL 5
Adrian Crișan - Ju Lin, tenis de masă - TURUL 3
Daniela Dodean - Jong Kim, turul 2, tenis de masă ELIMINATĂ
Florin Mironcic, canoe simplu 1000 m - FINALĂ
Ramona Ciobanu, sărituri în apă, platformă 10 m - LOCUL 24
Ziua 13
Ana Maria Groza, 20 km marș - LOCUL 24
Rareș Chintoan, lupte libere - ELIMINAT
Adrian Crișan, tenis de masă - ELIMINAT
Handbal: România - Franța 34-36
Florin Mironcic, canoe simplu 500 m - FINALĂ
Iosif Chirilă, Andrei Cuculici, canoe dublu 500 m - FINALĂ
Felicia Țilea Moldovan, aruncarea suliței - ELIMINATĂ
Marian Oprea, triplusalt - LOCUL 5
Ziua 14
Florin Mironcic, canoe simplu 1000 m - LOCUL 6
C. Popa /N. Flocea, canoe dublu 1000 m - LOCUL 4
C. Popovici, sărituri, platformă 10 m - ELIMINAT

Tracoromana
23rd August 2008, 19:38
Am centralizat putin rezultatele pe discipline. Avem destule locuri 4,5,si 6 -cred ca se premiaza.

Judo
ALINA DUMITRU , JUDO, 48 KG – Locul 1
Daniel Brata, judo, categoria 100 kg- ELIMINAT in turul 3

Handbal feminin
România - Kazahstan 31-19
China-România 20-34
România - Franța 34-26
România - Angola 28-23
România - Norvegia 23-24 – SFERTURI
România - Ungaria 30-34 – ELIMINATĂ
România - Franța 34-36
Suedia – Romania 30 – 34 – LOCUL 7

Gimnastica
Gimnastică, masculin echipe - LOCUL 7
Flavius Koczi, individual compus LOCUL 18
Marian Drăgulescu, sol - LOCUL 7
Marian Drăgulescu, sărituri - LOCUL 4
Flavius Koczi, sărituri, - LOCUL 7
Robert Stănescu, inele - LOCUL 7

GIMNASTICA FEMININ, ECHIPĂ – LOCUL 3
Steliana Nistor, individual compus LOCUL 5
Sandra Izbașa, individual compus LOCUL 8
SANDRA IZBAȘA, SOL – LOCUL 1
Steliana Nistor, paralele - LOCUL 7
Gabriela Dragoi, bârnă, - LOCUL 5

Canotaj
G. ANDRUNACHE/V. SUSANU, W2- – LOCUL 1
I. Neacșu, R.Cogianu, W2x LOCUL 9
ECHIPAJUL W 8+1 – LOCUL 3

Inot
Dragoș Coman, 400m liber, LOCUL 17
Dragoș Coman, 1.500 m LOCUL 28

Valentin Preda, 100m bras liber, LOCUL 31
Valentin Preda, 200m bras - dns

Camelia Potec, 400 m liber - LOCUL 6
Camelia Potec, 200 m liber LOCUL 5
Camelia Potec, 800 m - LOCUL 4

Răzvan Florea, 100m spate, LOCUL 20
Răzvan Florea, 200 m spate LOCUL 7

Ioan Gherghel, 200 m fluture, LOCUL 14
Ioan Gherghel, înot, 100 m fluture LOCUL 28

Norbert Trandafir,100m liber - LOCUL 50
Norbert Trandafir, 50 m – LOCUL 43

Ștafeta masculină de 4x100 m mixt LOCUL 13

Ramona Ciobanu, sărituri în apă, platformă 10 m - LOCUL 24
Popovici Constantin, sarituri 10m platforma - LOCUL 23

Tir
I. Raicea, pistol cu aer comprimat 10m, LOCUL 44 –
Iulian Raicea, pistol viteză 25 m LOCUL 9
Alin Moldoveanu, pușcă aer comprimat 10m, LOCUL 4
Alexandru Bodnar, tir cu arcul - LOCUL 31
Lucia Mihalache, tir LOCUL 10
Ioan Toman, skeet - LOCUL 35

Box
Ionuț Gheorghe, cat. 64 kg - ELIMINAT turul 2
Georgian Popescu box, cat. 60 de kg – LOCUL 5

Scrima
Cristina Stahl, floretă – LOCUL 18
Virgil Sălișcan, floretă - LOCUL 19
MIHAI COVALIU , SABIE – LOCUL 3
Rareș Dumitrescu, sabie - LOCUL 11
ANA MARIA BRÎNZĂ, SABIE – LOCUL 2

Haltere
Cocoș Roxana, haltere 58 de kg, LOCUL 8
Antoniu Buci, haltere cat. 62 kg , LOCUL 4
Martin Razvan, haltere cat. 69. kg - LOCUL 19
Rosu Alexandru, haltere cat. 69. kg - DNF

Tenis
Victor Hănescu - ELIMINAT în turul 2-
Sorana Cârstea ELIMINATĂ in curul 1

Lupte
Eusebiu Diaconu , lupte greco-romane, 60 kg – LOCUL 8
Virgil Munteanu, lupte greco-romane, 55 kg– LOCUL 12
Ion Panait , lupte greco-romane-, 66 kg –LOCUL 13
Estera Dobre, lupte libere, CAT 48 kg – LOCUL 10
Ana Maria Pavăl, lupte libere, CAT. 55 kg - LOCUL 5
Petru Toarcă, categoria 55 kg – LOCUL 18
Gheorghiță Ștefan, lupte libere, categoria 74 kg - LOCUL 5
Rareș Chintoan, lupte libere - LOCUL 18

Tenis de masa
Echipa feminină - LOCUL 7
Elizabeta Samara – ELIMINATĂ turul 1
Daniela Dodean - ELIMINATĂ, turul 2
Adrian Crișan, tenis de masă – ELIMINAT turul 3

Atletism
Mihaela Neacșu, 800 m – LOCUL 28
Cristina Casandra, 3.000m obstacole - LOCUL 5
Ancuța Bobocel, 3.000 m obstacole – LOCUL 23
Nicoleta Grasu, aruncarea discului - LOCUL 12 (FINALA)
Adelina Gavrilă, triplusalt - LOCUL 19
Anca Heltne, aruncarea greutății –LOCUL 21
Monica Stoian, aruncarea suliței – LOCUL 40
Felicia Țilea Moldovan, aruncarea suliței – LOCUL 12(FINALA)
Viorica Țigău, săritura în lungime – LOCUL 22
Ana Maria Groza, 20 km marș - LOCUL 24
Bianca Perie, aruncarea ciocanului – LOCUL 18
CONSTANTINA DIȚĂ-TOMESCU, MARATON – LOCUL 1
Lidia Simon, maraton, - LOCUL 8
Talpos Luminita, maraton – LOCUL 18
Ionela Tarlea, 200m, LOCUL 20
Marian Oprea, triplusalt – LOCUL 5
Angela Moroșanu, 400m garduri – LOCUL 16

Caiac-canoe
Florin Mironcic, canoe simplu 1000 m – LOCUL 6
Florin Mironcic, canoe simplu 500 m –LOCUL 7
Constantin Ciprian Popa și Niculae Flocea, canoe dublu 1000 m – LOCUL 4
Iosif Chirilă și Andrei Cuculici, canoe dublu 500 m - LOCUL 6

Tracoromana
23rd August 2008, 22:41
Am uitat-o pe Groza Ana Maria, 20 km mars, LOCUL 24. Poate am mai avut si alte scapari.