PDA

View Full Version : LIGA CAMPIONILOR: Oltchim in grupa cu: GyőriAudi ETO, FC Nürnberg si Lada Togliatti



resita
15th January 2008, 12:14
Oltchim este in grupa cu: GyőriAudi ETO, FC Nürnberg si Lada Togliatti.

tragerea la sorti a avut loc.

Primul meci:FC Nürnberg - Oltchim

Lordliv
15th January 2008, 12:32
Oltchim este in grupa cu: GyőriAudi ETO, FC Nürnberg si Lada Togliatti.

tragerea la sorti a avut loc.

Primul meci:FC Nürnberg - Oltchim

au scapat de daneze ...
ambele grupe sunt echilibrate ...

resita
15th January 2008, 12:36
programul meciurilor

1. FC Nürnberg VS C.S. "Oltchim" Rm. Valcea
HC "Lada Togliatti" VS Györi Audi ETO


Györi Audi ETO VS 1. FC Nürnberg
C.S. "Oltchim" Rm. Valcea VS HC "Lada Togliatti"


Györi Audi ETO VS C.S. "Oltchim" Rm. Valcea
1. FC Nürnberg VS HC "Lada Togliatti"

1. FC Nürnberg VS Györi Audi ETO
HC "Lada Togliatti" VS C.S. "Oltchim" Rm. Valcea

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea VS.1. FC Nürnberg
Györi Audi ETO VS HC "Lada Togliatti"

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea VS Györi Audi ETO
HC "Lada Togliatti" VS 1. FC Nürnberg

Lordliv
15th January 2008, 12:42
program foarte dificil cu doar un meci acasa in primele 4 ...foarte dificil.

dragosh_vl
15th January 2008, 12:43
trebuie sa obtinem 4 puncte in primele 2 meciuri si apoi mai vedem :d

HAI OLTCHIM


Datele cand se vor juca meciurile le ai ?

resita
15th January 2008, 12:51
trebuie sa obtinem 4 puncte in primele 2 meciuri si apoi mai vedem :d

HAI OLTCHIM


Datele cand se vor juca meciurile le ai ?

Matchday 1:February 6-10
Matchday 2:February 13-17
Matchday 3:February 20-24
Matchday 4:February 27 – March 2
Matchday 5:March 5 - 9
Matchday 6:March 12 - 16

dragosh_vl
15th January 2008, 13:11
ms

meciurile pt olimpiada cand sunt ?

resita
15th January 2008, 13:26
ms

meciurile pt olimpiada cand sunt ?

28 martie-3 aprilie.

Președintele clubului de handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea, Ioan Gavrilescu, a declarat, dupã tragerea la sorți a grupelor principale ale Ligii Campionilor, cã grupa nu este nici bunã, nici rea, ci este varianta de mijloc.

"Varianta care ne-ar fi convenit cel mai mult era cea cu Hypo, Slagelse și Nurnberg, iar cel mai puțin convenabilã era cea cu Zvezda, Slagelse si Lada Togliati. Am cãzut la mijloc, dar nu trebuie sã uitãm cã sita a cernut și toate meciurile sunt importante. În opinia mea cel mai important meci va fi primul, în deplasare, cu FC Nurnberg, pe care dacã îl vom câștiga, vom avea mare încredere în noi în continuare. Ne onoreazã cã se spune cã suntem favoriți la jucarea finalei. Asta ne dorim și noi din tot sufletul. Obiectivul echipei este însã calificarea în semifinale. Cred cã actualul sistem implementat de EHF este mai bun decât cel eliminatoriu dinainte, pentru cã dã șansa fiecãrei echipe sã-și arate valoarea. Înainte, dacã prindeai o zi mai proastã, ratai calificarea mai departe. Mi-aș dori ca în semifinale, din grupa noastrã sã se califice Oltchim și Gyor", a spus Gavrilescu

rob_din
15th January 2008, 14:06
Grupe extrem de usoara pentru Oltchim. Extrem de usoara bineinteles fata de cum ar fi putut cadea

Lordliv
15th January 2008, 14:36
Grupe extrem de usoara pentru Oltchim. Extrem de usoara bineinteles fata de cum ar fi putut cadea

la nivelul acesta ,nici un meci nu este usor ,nici o echipa nu este slaba!

ps. sa nu uitam ca jucam cu, campioanele ungariei si germaniei ( care ne au batut la mondiale ),iar rusoaicele nu au avut prilejul sa ne bata...:D

rob_din
15th January 2008, 14:42
la nivelul acesta ,nici un meci nu este usor ,nici o echipa nu este slaba!

ps. sa nu uitam ca jucam cu, campioanele ungariei si germaniei ( care ne au batut la mondiale ),iar rusoaicele nu au avut prilejul sa ne bata...:D

E o mica problema: acele tari nu au campioana care sa confunde cu nationala, pe cand la Romania nationala e Oltchimul.

Lordliv
15th January 2008, 18:06
E o mica problema: acele tari nu au campioana care sa confunde cu nationala, pe cand la Romania nationala e Oltchimul.

corect,dar sa recunoastem ca " ascendentul moral " este de partea lor...

Geografu
15th January 2008, 19:55
O grupa grea cu 3 mari echipe care se vor lupta pentru primul loc : Valcea,Gyor si Lada.Sa speram ca fetele noastre se vor concentra si vor obtine macar locul 2 care le va asigura sferturile CL !
Forza Oltchim ! :yeah:

georg40
15th January 2008, 21:41
In loc de orice alt comentariu reproduc aici reactia verbala a domnului Helmke, managerul echipei din Nürnberg: " Aceasta grupa este un super-gau..."

rob_din
15th January 2008, 23:03
Lada si Valcea n-or sa aiba probleme

ducus
16th January 2008, 00:40
Programul Oltchimului
09-10.02 Nurnberg (d)
16-17.02 Lada Togliatti (a)
23-24.02 Gyor (d)
01-02.03 Lada Togliatti (d)
08-09.03 Nurnberg (a)
15-16.03 Gyor (a)
* primele două clasate se califică în semifinale
Oltchim are șanse mari să ajungă în semifinale, deși are două adversare foarte puternice: ETO Gyor și Lada Togliatti

"Galacticele" de la Vîlcea au scăpat de emoții. Ieri și-au aflat adversarele din faza a doua a grupelor Ligii Campionilor și sînt mulțumite. Nu au nimerit în cea mai grea serie, cu Zvezda Zvenigorod, Lada Togliatti și Slagelse, dar nici în cea mai ușoară cu Hypo Viena, Slagelse și Nurnberg. "E bine cum am picat. Ne-am fi dorit cu Hypo și nu pentru că ar fi fost mai slabă decît Gyor, ci pentru că Slagelse era mai ușor de abordat decît Lada Togliatti", a declarat vicepreședintele Oltchimului, Petre Berbecaru. Oltchim își cunoaște bine adversarele. Cu Lada a jucat anul trecut în septembrie, în Supercupa Europei, la Vîlcea, și a cîștigat cu 31-23, pe Nurnberg a eliminat-o printr-o dublă victorie în sferturile de finală ale Cupei Cupelor, iar Gyor e echipa formată din zece internaționale, între care șase maghiare și cîte una din România, Austria, Serbia și Slovacia. "Cheia grupei o vor constitui meciurile cu Nurnberg. Cine va pierde puncte cu nemțoaicele va avea șanse mai mici să ocupe primele două locuri", crede antrenorul Gheorghe Tadici.

Programul îl mulțumește pe tehnician. "E bine că vom juca ultimele două meciuri la Vîlcea. Pînă atunci sper însă să fim calificați", a încheiat Tadici. Mai multe amanunte:
http://www.gsp.ro/Handbal/Grupa-medie.html?a=2277/202948
Intrebare: vor fi televizate meciurile de sport.ro?
Succes fetelor lui Tadici! :)

dragosh_vl
16th January 2008, 10:08
O grupa grea cu 3 mari echipe care se vor lupta pentru primul loc : Valcea,Gyor si Lada.Sa speram ca fetele noastre se vor concentra si vor obtine macar locul 2 care le va asigura sferturile CL !
Forza Oltchim ! :yeah:



SEmifinala :yeah:

Sentient7
17th January 2008, 01:54
am pus locul 2,dar cred ca are sanse si la locul 1.

TenisFan
17th January 2008, 16:28
Eu zic ca e o grupa facila asta... Oltchim se poate califica de pe locul I cu ceva efort evident... Cred ca meciurile cele mai grele or sa fie cu unguroaicele... Si asa trebuie sa-si ia revansa fata de Gorbicz... :( ;)

Ionic
19th January 2008, 13:23
Ar fi fost de preferat Hypo in locul lui Gyor, Slagelse in locul lui Nurnberg sau a Ladei Togliata.
E o grupa dificila. 3 victorii acasa, 1 punct la Lada, poate 1 si la Nurnberg si gata. In aceasta grupa, cred ca in deplasare nu se prea va castiga.

resita
22nd January 2008, 00:29
EHF a fixat datele de disputare ale meciurilor Oltchimului din grupa semifinala a Ligii Campionilor. "EHF a fixat datele, iar televiziunile au decis orele. Noi nu mai avem niciun cuvânt de spus la nivelul acesta", a explicat antrenorul Tadici.

Programul jocurilor este urmatorul: Nurnberg - Oltchim (8 februarie, ora 18.30), Oltchim - Lada (15 februarie), Gyor - Oltchim (24 februarie, ora 16.15), Lada - Oltchim (1 martie, ora 17.30), Oltchim - Nurnberg (7 martie, ora 17.00), Oltchim - Gyor(15 martie, ora 17.00).

Lordliv
8th February 2008, 15:33
Antrenorul lui Nurnberg il face praf pe Tadici: "Punctul slab al Oltchimului e Tadici. Se crede Dumnezeu in persoana"


Herbert Muller, antrenor Nurnberg: “Punctul slab al Oltchimului este Tadici. Se crede Dumnezeu in persoana si de multe ori nu suporta sa fie contrazis. De aceea este de multe ori eliminat pentru 2 minute si face singur greutati echipei. In plus, el cred ca este motivul pentru care nationala Romaniei n-a obtinut nici macar o medalie la Mondialul din Franta.”

“Ar fi in avantajul nostru daca acest despot va pune prea multa presiune pe echipa lui astazi.”

dragosh_vl
8th February 2008, 20:20
15-15 la pauza

Lordliv
8th February 2008, 20:24
meci greu...incepem sa ne dam drumul ...18-15

YoYoyOi
8th February 2008, 20:25
cam prea multe eliminari de partea noastra...
e un meci foarte greu, dar per ansamblu, cred ca ale noastre sunt superioare ca joc. Sper sa fie un rezultat bun.

Lordliv
8th February 2008, 20:53
excelent meirosu! 2 goluri importante?

28-27

Leviss
8th February 2008, 20:55
Greu finalul ...

rob_din
8th February 2008, 21:02
28-28

Rezultat dezastruos avand in vedere ca era de departe cea mai slaba echipa din grupa.

Acum se complica situatia

Lordliv
8th February 2008, 21:04
final 28-28 ! doar un punct
prea multe accidentari la valcea,prea multe greseli individuale...
ce gol stupid de la 10 m a luat hutupan,la fel ca la sfarsitul primei reprize!

resita
8th February 2008, 21:04
nasol, nu e bine deloc

Thomas
8th February 2008, 21:05
Antrenorul lui Nurnberg il face praf pe Tadici: "Punctul slab al Oltchimului e Tadici. Se crede Dumnezeu in persoana"


Herbert Muller, antrenor Nurnberg: “Punctul slab al Oltchimului este Tadici. Se crede Dumnezeu in persoana si de multe ori nu suporta sa fie contrazis. De aceea este de multe ori eliminat pentru 2 minute si face singur greutati echipei. In plus, el cred ca este motivul pentru care nationala Romaniei n-a obtinut nici macar o medalie la Mondialul din Franta.”

“Ar fi in avantajul nostru daca acest despot va pune prea multa presiune pe echipa lui astazi.”

100% corect. Din pacate ... :headbang:

rob_din
8th February 2008, 21:06
nasol, nu e bine deloc

nu e bine absolut deloc fiindca nu prea vad oltchimul luand puncte in ungaria si rusia:(

MagicTouch
8th February 2008, 21:49
GATA!!!! AJUNGE!!!!
Daca pana acum am considerat ca Tadici mai merita o sansa la Oltchim si la nationala, acum consider ca este cazul sa-si adune mentalitatea stalinista si sa plece....DE LA ORICE ECHIPA ROMANEASCA DE CLUB si de la nationala. Se pare din ce in ce mai clar ca fetele de la Oltchim sufera de o ruptura psihologica si mentalitatea lui Tadici nu ajuta deloc....dimpotriva. Daca pana acum am considerat ca o parte din succesele de la Oltchim si de la nationala se datoreaza si lui Tadici incep sa cred ca fara el s-ar fi putut ajunge si mai departe. De parca nu ar fi de ajuns stressul si tensiunea din teren devine din ce in ce mai clar ca fetele sunt supuse la un stress si o tensiune si de pe margine. Iar acestea incep sa-si spuna cuvantul. Ma uit la Oltchim si parca am un deja-vu al anilor in care Nadia Comaneci castiga medalie dupa medalie dar devenise o fatza de piatra si incapabila sa mai si zambeasca. Vremurile acelea au trecut, Oltchimul este o echipa moderna si ARE NEVOIE de un antrenor modern care sa fie si un bun psiholog. Tadici este departe de asa ceva si cu cat mai departe de orice echipa romaneasca cu atat mai bine. Mai bine se ia de mana cu Trefilov si sa se mute undeva in Siberia unde...stiu si eu...sa o dea pe invers si sa intemeieze o familie plina de copii abuzati psihologic. Asa cum spunea si Herbert Muller...cine nu ar vrea sa antreneze Oltchim....asa ca doritori ar fii puzderie. Oltchimul nu ar fi alesii...dimpotriva ei ai alege...si ar avea si de unde.
In alta ordine de ideei, Oltchimul ar cam trebuii sa inceapa sa se uite dupa un nou portar de valoare mai ales ca Luminita e in pragul retragerii. Tolnai si Paslaru sunt bunicele dar nu au nici pe departe valoare de Oltchim. Chiar daca mult mai tinere decat Luminita parca sunt cu 30 de ani mai in varsta decat Luminita...incete, momai, lipsite de agilitate si parca si de tenacitate.

rob_din
8th February 2008, 22:02
GATA!!!! AJUNGE!!!!
Daca pana acum am considerat ca Tadici mai merita o sansa la Oltchim si la nationala, acum consider ca este cazul sa-si adune mentalitatea stalinista si sa plece....DE LA ORICE ECHIPA ROMANEASCA DE CLUB si de la nationala. Se pare din ce in ce mai clar ca fetele de la Oltchim sufera de o ruptura psihologica si mentalitatea lui Tadici nu ajuta deloc....dimpotriva. Daca pana acum am considerat ca o parte din succesele de la Oltchim si de la nationala se datoreaza si lui Tadici incep sa cred ca fara el s-ar fi putut ajunge si mai departe. De parca nu ar fi de ajuns stressul si tensiunea din teren devine din ce in ce mai clar ca fetele sunt supuse la un stress si o tensiune si de pe margine. Iar acestea incep sa-si spuna cuvantul. Ma uit la Oltchim si parca am un deja-vu al anilor in care Nadia Comaneci castiga medalie dupa medalie dar devenise o fatza de piatra si incapabila sa mai si zambeasca. Vremurile acelea au trecut, Oltchimul este o echipa moderna si ARE NEVOIE de un antrenor modern care sa fie si un bun psiholog. Tadici este departe de asa ceva si cu cat mai departe de orice echipa romaneasca cu atat mai bine. Mai bine se ia de mana cu Trefilov si sa se mute undeva in Siberia unde...stiu si eu...sa o dea pe invers si sa intemeieze o familie plina de copii abuzati psihologic. Asa cum spunea si Herbert Muller...cine nu ar vrea sa antreneze Oltchim....asa ca doritori ar fii puzderie. Oltchimul nu ar fi alesii...dimpotriva ei ai alege...si ar avea si de unde.
In alta ordine de ideei, Oltchimul ar cam trebuii sa inceapa sa se uite dupa un nou portar de valoare mai ales ca Luminita e in pragul retragerii. Tolnai si Paslaru sunt bunicele dar nu au nici pe departe valoare de Oltchim. Chiar daca mult mai tinere decat Luminita parca sunt cu 30 de ani mai in varsta decat Luminita...incete, momai, lipsite de agilitate si parca si de tenacitate.

Excelent spus. Ce diferenta intre placerea de a juca a fetelor de acum 2-3 ani si cum arata ele acum.
Cea mai mare greseala e ca Tadici sa antreneze si Oltchimul si Nationala, cele doua confundandu-se de fapt

YoNuTzz
8th February 2008, 23:29
pfff...egal in ultima secunda cu cea mai slaba echipa din grupa...
pacat...
tadici OUT !

dragosh_vl
8th February 2008, 23:52
no problem batem toate echipele la Valcea si suntem calificati :D

rob_din
9th February 2008, 00:10
no problem batem toate echipele la Valcea si suntem calificati :D

Cred ca locul 3 e maximum la care poate spera Valcea. Echipa e intr-o cadere continua de forma: locul 2 in campionat, esec cu cea mai slaba echipa din grupa. Situatia e grava

Sentient7
9th February 2008, 02:06
se pot face multe calcule complicate,dar nu e nimic pierdut.

MagicTouch
9th February 2008, 02:55
Inca mai cred in valoarea fetelor. Din pacate am inceput sa cred din ce in ce mai putin in valoarea (ca om si psiholog) lui Tadici!

Mario Di Lazi
9th February 2008, 20:54
ce m-am supărat aseară ...
am încercat să nu mă uit la finalul meciului din cauza emoțiilor ... dar nu am reușit și m-am supărat tare rău :D

Ionic
10th February 2008, 11:54
Nu va agitati degeaba!
Iar comentariile despre Tadici si Trefilov - simple compuneri scolare.:D

Oltchim si Gyor vor merge mai departe. Ia sa vedem cine o sa bata la nemtoiace. Ramasag pe-o bere ca nici Gyor nu va lua 4 puncte cu Nurnberg?

Lordliv
15th February 2008, 20:29
meci bun al oltchimului pana acum: min 26, 14-9 cu lada

la pauza 16-12 ,dar iar am luat gol in ultima secunda! ( a treia repriza consecutiva cand luam gol in ultima secunda...)

min 42: 23-20!

SORENSEN
15th February 2008, 21:02
Joaca ceva mai bine decat in germania

Lordliv
15th February 2008, 21:04
daca nu au cadere prea mare in joc ,castiga astazi valcea!

min 45: 25-20!
min 51 : 30-22 valcea joaca bine!

final: 35-26 ! cu gol primit in ultimele 10 secunde...

oltchim
16th February 2008, 13:35
Oltchimul a facut un joc bun aseara cu Lada

Bravo :yeah:

Sorin Blaj
16th February 2008, 15:16
Joc bun? Joc FOARTE BUN! :)

FELICITARI!!! :ok:

SORENSEN
16th February 2008, 15:18
Au fost momente f bune...dar au fsot si probleme..contraatacuri inexsitente ...si destule goluri luate pe contratac ..cred ca vreo 6... cu gyor nu va tine..trebuie sa se regleze jocul...altfel va fi greu.. f greu in ungaria

oltchim
16th February 2008, 19:36
Joc bun? Joc FOARTE BUN! :)

FELICITARI!!! :ok:


Am zis ca au facut un joc bun si datorita oboselii jucatoarelor ruse.Au avut un drum lung si au venit destul de tarziu in Romania dar asta e...oltchim a castigat

Bravo lor ;)


PS:Sper ca Meirosu nu s-a accidentat grav

Sorin Blaj
16th February 2008, 19:38
Avea o rana la gat.

Fiecare meci are caracteristicile lui, dar la scorul asta nu sunt multe de spus.

rob_din
16th February 2008, 19:38
Meciul de ieri e greu de judecat datorita problemelor rusoaicelor. Totusi au venit in mijlocul noptii. Adevartul test e cu Gyor care a invins clar si pe Nurenberg

Sorin Blaj
16th February 2008, 19:39
Meciurile cu Gyor sunt decisive, dar si cel din Rusia, unde probabil vor fi alte coordonate.

rob_din
16th February 2008, 19:41
Daca vrea sa se califice Oltchimul trebuie sa ia macar un puct din deplasarile de la Gyor si Togliatti fiindca Nurenbergul aproape sigur va pierde meciurile cu cele 2 echipe

resita
16th February 2008, 19:41
Meciurile cu Gyor sunt decisive, dar si cel din Rusia, unde probabil vor fi alte coordonate.

in Rusia nu avem nici o sansa :(:(:(:(

Sorin Blaj
16th February 2008, 19:43
Este posibil ca egalul cu Nurnberg sa ne coste.

rob_din
16th February 2008, 19:44
in Rusia nu avem nici o sansa :(:(:(:(

Va fi greu dar sanse sunt, mai curand in Ungaria n-avem sanse

oltchim
17th February 2008, 14:19
in Rusia nu avem nici o sansa :(:(:(:(

de ce nu am avea nici o sansa?

SORENSEN
17th February 2008, 15:24
LAda e o echipa buna ...dar nu are lotul complet si nu va castiga cu oltchim...eu cred ca va face un meci mare cu Gyor Oltchim... multi deja sunt convinsi ca echipa din valcea si*a cam spus cuvantul..dar eu cred ca au mult mai multe de aratat...

rob_din
24th February 2008, 18:34
Oltchim a fost spulberata la Gyor si are nevoie de victorie la Togliatti. Cred ca sezonul va fi complet ratat, existand sanse sa piarda si campionatul. Rulmentul pare mult mai in forma in acest sezon.

rob_din
24th February 2008, 18:38
Tadici a mai dat dovada de o penibilitate absoluta. In loc sa dea sfaturi tehnice in time-out se plangea de arbitraj. Iar arbitrajul a fost super-corect

TenisFan
24th February 2008, 19:08
E timpul ca Tadici sa-si ia talpasita... ;) Exact 0 la tactica... Am vazut meciul pana n-am mai putut... Adica pe undeva pe la mijocul primei reprize... Nicio idee clara de joc in atac... Absolut nimic... In aparare slab... Cred ca Oltchim este intr-un regres cat se poate de clar... Nu zic ca Gyor e intr-adevar o echipa tare dar Oltchimul n-a aratat mai nimic... ;) Trebuie sa bata la rusoaice ca sa se califice...

rob_din
24th February 2008, 19:17
Eu spun de cateva luni ca Oltchimul (si implicit Nationala) e in regres.

Sorin Blaj
24th February 2008, 19:19
Se pare ca sansele de calificare sunt mai mult teoretice.

Lordliv
24th February 2008, 19:30
da,din pacate pierderea punctului la nemtoaice poate atarna decisiv in ecuatia calificarii...

Sorin Blaj
24th February 2008, 20:04
Handbal, Liga Campionilor: Gyor - Oltchim 30-27
de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Duminică, 24 februarie 2008


Fetele de la Oltchim, de nerecunoscut in Ungaria


"Galacticele" lui Gheorghe Tadici au suferit in Ungaria prima infrangere din actualul sezon de Liga Campionilor in fata echipei maghiare Gyor, scor 30-27, Galca, Lecuseanu si compania fiind nevoite sa plece invinse din tara vecina.

Pe fondul numeroselor ratari (de la sapte metri sau din pozitie de unu la unu contra portarului Katalin Palinger) Oltchimul a bifat prima infrangere in aceasta faza a doua a competitiei, la aceasta contribuind si romancele Aurelia Bradeanu (cea care a fost una dintre cele mai bune jucatoare ale unguroaicelor) si Simona Spiridon.

Dupa acest rezultat, Gyor devine principala favorita la prima pozitie in grupa, in timp ce valcencele vor fi nevoite sa se lupte pentru pozitia a doua (cea care asigura calificarea in semifinalele competitiei) cu Nurnberg si Lada Togliatti.

In urmatoarea partida din grupa, Oltchim se va deplasa in Rusia, pentru a da piept, pe 1 martie, cu Lada Togliatti.

Clasament:
1 Gyor 6 puncte
2 Oltchim 3 pct
3 Lada 2 pct
4 Nurnberg 1 pct.

dumboss_yo
24th February 2008, 20:17
eu zic ca reusim sa terminam pe locul doi al grupei, dar e nevoie de un "soc la echipa" :D.

dragosh_vl
24th February 2008, 21:53
asta e ne luam revansa in meciul de acasa si in finala st sigur


Hai OLTCHIM :yeah::yeah::yeah:

resita
1st March 2008, 17:52
min. 33 Lada - Oltchim 20-15 :(:(:(

Sorin Blaj
1st March 2008, 18:04
Min.42 Lada - Oltchim 24 -21.

Pasi, hai fetelor, ca altfel calificarea e pierduta in proportie de 90%.

24 - 22, Ionela Galca.

Am recuperat si avem iar atacul. Sansa mare sa ne apropiem la un gol. Pierdem iar mingea, dar recupereaza Nechita. Apara Sidorova. Apara si Tonal. Avem iar sansa apropierii la un singur gol.

25 - 22. Greseli elementare in atac, iar apararea este varza.

Noroc cu Ionela Galca, din pasa aceleasi Bese: 25 - 23.

resita
1st March 2008, 18:08
slab alab slab

25-23 :(

cata10
1st March 2008, 18:17
Cât putem să ratăm!
Tolnai s-a accidentat!

resita
1st March 2008, 18:19
min. 52

26-24

Sorin Blaj
1st March 2008, 18:24
Min. 56: 28 -25

Eliminare la rusoaice. Hai sa profitam.

resita
1st March 2008, 18:26
suntem varza

vai de capul lor, nu stiu sa protite de situatiile favorabile

cata10
1st March 2008, 18:28
S-a dus calificarea în semifinală!:(:(:(:(:(:(:(

Sorin Blaj
1st March 2008, 18:28
Nicio sansa. Meirosu: 30 - 27.

Nu reusim sa ne aparam. 7 m Lada. Bese eliminata. Apara Tolnai, ramane 30 - 27, dar jucam in inferioritate.

Gol Luca, dar maestrul Tadici a hotarat ca e momentul sa ceara time-out, asa ca ramane 30 - 27. Idiot.

resita
1st March 2008, 18:32
rezultat final

Lada - Oltchim 30-27

tadici este varza, de ce dracu ceri timp de odihna cu 14 sec. inainte de final cand tu esti condus cu 3 goluri

Sorin Blaj
1st March 2008, 18:32
S-a terminat. Am ratat calificarea. Pacat. Sanse poate mai sunt, dar doar teoretice.

Sorin Blaj
1st March 2008, 18:33
rezultat final

Lada - Oltchim 30-27

tadici este varza, de ce dracu ceri timp de odihna cu 14 sec. inainte de final cand tu esti condus cu 3 goluri

Ai curaj sa-l critici pe marele strateg in time-out-uri? :)

rob_din
1st March 2008, 18:43
S-a terminat. Am ratat calificarea. Pacat. Sanse poate mai sunt, dar doar teoretice.

Sunt mai mult decat teoretice. Daca Gyor joaca corect n-are cum sa nu bata Lada.

Insa un lucru e clar: Oltchimul n-are fata de echipa care sa joace finala LC

iuli
1st March 2008, 18:59
Sunt mai mult decat teoretice. Daca Gyor joaca corect n-are cum sa nu bata Lada.


Dar sincer, de ce ar juca corect? Gyor poate sa piarda si la 5 goluri in meciul cu Lada, tot se vor califca de pe primul loc. Si cred ca ar vrea sa mearga Lada mai departe, eu asa vad.

Sorin Blaj
1st March 2008, 18:59
Clasament:
1. Gyor 8p
2. Lada 4p
3. Oltchim 3p
4. Nurnberg 0p.


Program ultimele doua runde:
Oltchim - Nurnberg (7 martie)
Gyor - Lada (9 martie)

Oltchim - Gyor (15 martie)
Lada - Nurnberg (15 martie)

rob_din
1st March 2008, 19:01
Nu stiu de ce, dar nu cred ca Gyorul se va da batuta

resita
1st March 2008, 19:24
Nu stiu de ce, dar nu cred ca Gyorul se va da batuta

vedem saptamana viitoare daca se lasa sau nu dar sa nu uitam ca in ultimul meci Oltchim joaca cu Gyor deci nu se stie daca castigam :evil:

Sorin Blaj
1st March 2008, 19:27
Nu stiu de ce, dar nu cred ca Gyorul se va da batuta

Sa vedem daca vom reusi noi sa batem Gyor-ul acasa.

resita
1st March 2008, 19:31
uite cum facem noi calcule cand de fapt noi trebuia sa fim liderii grupei.


sanse mai sunt dar suntem si lamana altora ceea ce nu este bine :(

Optimistul
1st March 2008, 19:42
Ai curaj sa-l critici pe marele strateg in time-out-uri? :)
Asta-i strategul interviurilor - sigur o sa zica ca l-au furat arbitrii si la acest meci .

YoYoyOi
1st March 2008, 20:05
Oltchimul se duce in jos din pacate... :(

Dogville
1st March 2008, 20:27
Slaaaab meci fratilor....echipa dezlinata...atacuri negindite,pase la interceptie,contraatac nema,Tadici a facut aceeasi panarama penibila pe banca.....desigur,drumul foarte lung pina acolo si arbitrii au fost de vina....:D

Lordliv
1st March 2008, 21:28
suntem la manuta unguroaicelor...:)

Dani3l
1st March 2008, 21:42
Infrangere meritata...catre sfarsitul meciul,l-am auzit pe Tadici care s-a adresa jucatoarelor "bai,catastrofelor...ati luat 3 goluri in superioritate" Daca nu se califica in 1/2,se sparge echipa...Adina Meirosu joaca dupa cum are chef...e cam indolenta,as asemana-o cu Dica...mare talent ,insa putin exploatat.

DIXX
1st March 2008, 22:23
Nu stiu de ce, dar nu cred ca Gyorul se va da batuta

Io cred ca Valcea va avea meci greu cu Gyorul acasa.

SORENSEN
2nd March 2008, 11:16
Infrangere meritata...catre sfarsitul meciul,l-am auzit pe Tadici care s-a adresa jucatoarelor "bai,catastrofelor...ati luat 3 goluri in superioritate" Daca nu se califica in 1/2,se sparge echipa...Adina Meirosu joaca dupa cum are chef...e cam indolenta,as asemana-o cu Dica...mare talent ,insa putin exploatat.

dc iei 3 goluri in superioritate ...la nivelul asta esti cam catastrofa... Tadici aici trebuia sa arate ce stie...cand oltchimului ii este mai greu...si nu prea a mai aratat...

In vara a zis ca lotul e complet nu-i mai trebuiesc jucatoare ...oare asa sa fie ?

rob_din
2nd March 2008, 11:48
Oltchimul trebuie sa scape cat mai repede de Tadici. Garantez ca daca Tadici ramane echipa se va destrama. Una este sa vii l nationala si sa-l suporti pe Tadici cateva saptamani, alta este sa-l suporti tot anul

Sorin Blaj
2nd March 2008, 12:57
Articolul din ProSport:


A doua infrangere consecutiva

Ionela Gâlcă-Stanca nu a putut inclina balanta in favoarea echipei din Valcea


Oltchim a străbătut peste 5.000 de kilometri pentru a ajunge la Togliatti, unde a suferit o nouă înfrângere în grupa semifinală 1. Miza jocului din Rusia și eșecul din etape trecută, de la Gyor, au apăsat prea greu pe umerii elevelor lui Gheorghe Tadici. Vâlcencele au început bine partida, conducând până în minutul 24, când au fost egalate la 13. De atunci, campioanele României nu au mai reușit să țină pasul cu rusoaicele, acestea păstrând o diferență de cel puțin două goluri . Scorul final a fost 30-27, iar Oltchim ar putea pierde calificarea in semifinalele competitiei chiar daca invinge in ultimele doua meciuri, cu Gyor și Nurnberg, ambele pe teren propriu.

În tur, Oltchim învinsese pe Lada Togliatti, pe teren propriu, cu scorul de 35-26.

Pentru Oltchim au marcat: Gâlcă - 8, Luca - 6, Meiroșu - 5, Maier - 4, Lecușanu și Beșe - câte 2.

În penultima etapă a primei grupei principale, Oltchim va juca, vinerea viitoare (ora 19:00), pe teren propriu, cu campioana Germaniei, 1. FC Nurnberg, în 7 martie (ora 19.00).


Primele două echipe se califică în semifinalele Ligii Campionilor.

Iaco
2nd March 2008, 14:18
Oltchimu are 2 echipe...nu jucatoarele sunt problema ci antrenorul...s-a vazut ca in situatii de criza nu stie ce sa faca...vezi meciurile cu serbia de calificare(echipa inferioara) vezi CM si acum CL cu oltchimu...

Sorin Blaj
2nd March 2008, 15:04
Pana una alta, Oltchimul poate are 2 echipe, dar nu are antrenor. Conducerea Oltchimului ar trebui sa se puna in genunchi in fata Ionelei sa nu plece, ca altfel e jale. Cine stie handbal poate sa aprecieze cat reprezinta Ionela din Oltchim. De ce credeti ca Rulmentul a superofertat-o?

DIXX
2nd March 2008, 15:27
Crezi ca Oltchimul nu-i dadea mai mult daca erau bani,io am auzit ca se cam strange cureaua acolo.La Rulmentul Florescu ia de la primarie 3-4 milioane € din care trebuie sa bage 2 in echipa dar la Valcea e vorba de bani publici.

Sorin Blaj
2nd March 2008, 15:45
Ne-ai lamurit bustean DIXX. :)

Pana la urma e vorba de bani publici sau privati?

Iaco
3rd March 2008, 20:43
Ne-ai lamurit bustean DIXX. :)

Pana la urma e vorba de bani publici sau privati?

Ce intrebari pui si tu...iti dai seama ca nimeni nu stie ce invarte florescu...dar daca din invarteli este sprijinit sportu baga in continuare eu nu ma supar...:D:D

rob_din
3rd March 2008, 21:05
Ce intrebari pui si tu...iti dai seama ca nimeni nu stie ce invarte florescu...dar daca din invarteli este sprijinit sportu baga in continuare eu nu ma supar...:D:D

Ma supar eu, am mai spus-o: trebuie facut un control serios prin contabilitatea Rulmentului.

Prea se arunca cu banii in stanga si in dreapta pe acolo

Iaco
3rd March 2008, 21:38
Ma supar eu, am mai spus-o: trebuie facut un control serios prin contabilitatea Rulmentului.

Prea se arunca cu banii in stanga si in dreapta pe acolo

Peste tot trebuie facut control...nu am zis ca e normal ce se intampla...tu crezi ca oltchim nu arunca cu banii cel mai mare salariu din handbal este a lui hutupan de la oltchim in jur de 12000 de eur pe luna sau ceva de genu asta...peste tot se fac invarteli...de fotbal nu mai vb...acolo se fura si se spala bani la nivel mult mai mare...doar jiji de la afaceri cu oi si blugi cica a ajuns la o avere de 3 mld de euro...asta e un geniu fianciar mai mare ca donald trump:)

rob_din
4th March 2008, 17:05
Într-un interviu acordat cotidianului "Adevărul", antrenorul Gheorghe Tadici a vorbit despre salariile mari din handbalul românesc "Cu riscul de a-mi atrage dușmănia jucătoarelor că spun lucrurilor pe nume, în handbalul românesc salariile sunt făcute artificial. Acolo unde depășesc 7.000 de euro lunar, ar trebui înjumătățite sau chiar împărțite la trei. Și la Oltchim, deși nu sunt salarii mari ca la alte echipe, sunt unele jucătore care câștigă mult mai mult decât merită", a declarat Tadici.

Antrenorul echipei Oltchim a invocat și numele portarului Luminița Huțupan-Dinu, care ar fi venit la Vâlcea pentru că s-ar fi terminat "cașcavalul" la Krim Ljubljana, echipa de la care a venit. "Huțupan a avut acele trofee în urmă cu șase-șapte ani, când avea 29-30 de ani și când era portar la Krim Electra Ljubljana, dar nu era singurul portar de acolo și nu a stat ea 70% din timp în poartă. A făcut parte dintr-un grup foarte bun de handbaliste și nu se știe cât a contribuit ea la acele performanțe. A spus că ea a venit, chipurile, să salveze Oltchim. Aiurea, a venit pentru că s-a terminat cașcavalul acolo. Să fim serioși! Handbalul nu s-a inventat la Vâlcea!", a mai spus Tadici în Adevărul.

"Nu declar nimic până când nu terminăm cu Liga Campionilor", a spus portarul Luminița Dinu, care în această seară ar urma să aibă o discuție între patru ochi cu antrenorul Gheorghe Tadici.

Cele două înfrângeri suferite de Oltchim în Liga Campionilor, cu Gyor și Lada Togliatti, au deteriorat serios atmosfera în vestiarul formației vâlcene. Oficialii grupării, dar și jucătoarele evită pentru moment să vorbească despre situația creată. Totodată, antrenorul Gheorghe Tadici a luat foc, ieri, când s-a vehiculat numele lui Radu Voina, ca posibil înlocuitor pe banca Oltchimului. De menționat, că antrenorul Oltchimului și-a prelungit de curând contractul pe încă două sezoane cu Vâlcea.

rob_din
4th March 2008, 17:06
Sincer nu stiu ce se mai poate comenta la aceste afirmatii. Eu v-am spus ca or sa fuga jucatoarele manacand pamantul de la Valcea din cauza lui Tadici

Lordliv
4th March 2008, 18:13
Huțupan a venit pentru că s-a terminat cașcavalul la Ljubljana!"

Tadici: "Huțupan a venit la Oltchim pentru că s-a terminat cașcavalul la Ljubljana!"
Într-un interviu acordat cotidianului "Adevărul", antrenorul Gheorghe Tadici a vorbit despre salariile mari din handbalul românesc "Cu riscul de a-mi atrage dușmănia jucătoarelor că spun lucrurilor pe nume, în handbalul românesc salariile sunt făcute artificial. Acolo unde depășesc 7.000 de euro lunar, ar trebui înjumătățite sau chiar împărțite la trei. Și la Oltchim, deși nu sunt salarii mari ca la alte echipe, sunt unele jucătore care câștigă mult mai mult decât merită", a declarat Tadici.

Antrenorul echipei Oltchim a invocat și numele portarului Luminița Huțupan-Dinu, care ar fi venit la Vâlcea pentru că s-ar fi terminat "cașcavalul" la Krim Ljubljana, echipa de la care a venit. "Huțupan a avut acele trofee în urmă cu șase-șapte ani, când avea 29-30 de ani și când era portar la Krim Electra Ljubljana, dar nu era singurul portar de acolo și nu a stat ea 70% din timp în poartă. A făcut parte dintr-un grup foarte bun de handbaliste și nu se știe cât a contribuit ea la acele performanțe. A spus că ea a venit, chipurile, să salveze Oltchim. Aiurea, a venit pentru că s-a terminat cașcavalul acolo. Să fim serioși! Handbalul nu s-a inventat la Vâlcea!", a mai spus Tadici în Adevărul.

"Nu declar nimic până când nu terminăm cu Liga Campionilor", a spus portarul Luminița Dinu, care în această seară ar urma să aibă o discuție între patru ochi cu antrenorul Gheorghe Tadici.

Cele două înfrângeri suferite de Oltchim în Liga Campionilor, cu Gyor și Lada Togliatti, au deteriorat serios atmosfera în vestiarul formației vâlcene. Oficialii grupării, dar și jucătoarele evită pentru moment să vorbească despre situația creată. Totodată, antrenorul Gheorghe Tadici a luat foc, ieri, când s-a vehiculat numele lui Radu Voina, ca posibil înlocuitor pe banca Oltchimului. De menționat, că antrenorul Oltchimului și-a prelungit de curând contractul pe încă două sezoane cu Vâlcea.

fara cuvinte...

Lordliv
4th March 2008, 22:55
Luminița Huțupan a replicat ieri: "Mă deranjează foarte mult vorbele domnului Tadici. Dacă voiam bani, mă duceam la Brașov, de unde am primit o ofertă mai bună. Eu sunt printre ultimele jucă­toare care au acceptat să vină la Vâlcea. Chiar i-am spus atunci domnului Roibu (n.r. – președintele general al Oltchim SA): «Dacă nu mai semnez cu Kim, vin acasă pentru că vreau să câștig campionatul și Liga Campionilor cu Oltchim». Nu aș vrea să regret acum ziua când am acceptat să semnez cu această echipă".

rob_din
5th March 2008, 20:47
Se pare ca Tadici e pe faras la Oltchim. Daca rateaza calificarea in semifinalele Ligii conducerea Oltchimului e decisa sa-i spuna "la revedere"

rob_din
5th March 2008, 22:59
Antrenorul Oltchimului, Gheorge Tadici a susținut azi o conferință de presă, în care și-a cerur scuze față de jucătoare și și-a asumat înfrângerile cu Gyor și Lada.

Tehnicianul a dezmințit că rezultatele slabe din ultimele două etape ale Ligii Campionilor ar fi tensionat atmosfera la echipă. „Am vorbit de două ori cu domnul Roibu în ultimele zile. Chiar înainte de antrenamentul din această dimineață, finanțatorul echipei a trecut pe la sală, în drum spre București. M-a mandatat să vă spun că nu au fost și nu vor fi discuții cu un alt antrenor și că zvonul venirii la Vâlcea a lui Radu Voina sunt invenții. De altfel, înfrângerile și tensiunile artificiale din ultima perioadă ne-au întărit. Suntem mai uniți ca niciodată și între antrenor și manager nu este nici pe departe tensiune” a anunțat Tadici.

Apoi, tehnicianul a reglat raporturile cu portarul Luminița Dinu. “Un ziarist m-a întrebat dacă e normal ca unele handbaliste să câștige cât fotbaliștii. Am spus că trebuie să împartă la 2 sau la 3 salariile fotbaliștilor. De aici și până la ce a apărut e cale lungă. Eu am avut o discuție cu Luminița după acel articol și am lămurit totul. La Oltchim toate jucătoarele sunt tratate identic. E drept că trebuie un plus pentru emblemele acestui club și ale handbalului feminin românesc, Luminița Huțupan Dinu și Steluța Luca. Sunt jucătoare care au făcut multe pentru handbalul vâlcean și românesc și ele au toată aprecierea mea. De altfel, am susținut două lucruri referitoare la ele: să li se organizeze meciuri de retragere când va fi cazul și să fie sprijinite pentru a rămâne în handbal. Ca o concluzie, îmi cer scuze față de Steluța și Luminița dacă în această conjunctură au avut de suferit în urma acestor polemici”, a clarificat Tadici.

Tehnicianul a analizat și scăderea echipei din ultima lună. “Când am venit la Oltchim, am spus că va veni și o perioadă de cădere a echipei, perioadă normală. Uite că am avut și meciuri slabe, cu înfrângeri. Mi le asum în totalitate. Nu dau vina pe nimeni. Am făcut și un pact cu fetele, fie că termină contractul peste o lună, peste două sau peste un an. Fiecare își vede de treaba pentru care e plătit și împreună încercăm să ne îndeplinim obiectivul, calificarea în semifinale”.
Oltchimul va întâlni vineri, la Vâlcea (ora 19.00) pe FC Nurnberg, în penultima etapă a grupelor semifinale ale Ligii Campionilor.

PROSPORT

Lordliv
7th March 2008, 09:57
o victorie este absolut necesara astazi...dar stam dupa gyor...

Ulysses
7th March 2008, 19:42
le surclaseaza pe nemtoaice. pacat ca au luat gol in ultima secunda in tur:no:

Lordliv
7th March 2008, 20:35
ce plangem dupa golul luat in ultima secunda, in meciul tur...

SORENSEN
7th March 2008, 20:46
azi Luminita si-a meritat cascavalul ;)

Dogville
8th March 2008, 01:12
O victorie jenanta a ''galacticelor'' noastre :drak: ....se stie ca razbunarea e arma prostului iar ele chiar asta au facut. Daca aveau valoare la nivelul aerelor si fandoselilor care plutesc dinspre Vilcea ar fi trebuit s-o demonstreze cu Gyor si Lada. Dar ele...nuuuu....s-au comportat ca un elev de clasa a 3-a care se intilneste cu un pici de gradinita si-i arde astuia o scatoalca,asa,de control...sa se simta si el bine.Acum eu nu zic sa nu fi batut sau ca-mi pare rau dar...prea multa indirjire,prea caineste au jucat fatucile noastre.Desigur ca maine va bate Gyorul....nu cred ca va fi blat,poate doar in mintea bolnava a lu' Tadici....:drak:

rob_din
8th March 2008, 02:28
O victorie jenanta a ''galacticelor'' noastre :drak: ....se stie ca razbunarea e arma prostului iar ele chiar asta au facut. Daca aveau valoare la nivelul aerelor si fandoselilor care plutesc dinspre Vilcea ar fi trebuit s-o demonstreze cu Gyor si Lada. Dar ele...nuuuu....s-au comportat ca un elev de clasa a 3-a care se intilneste cu un pici de gradinita si-i arde astuia o scatoalca,asa,de control...sa se simta si el bine.Acum eu nu zic sa nu fi batut sau ca-mi pare rau dar...prea multa indirjire,prea caineste au jucat fatucile noastre.Desigur ca maine va bate Gyorul....nu cred ca va fi blat,poate doar in mintea bolnava a lu' Tadici....:drak:

Ba foarte bine ca au jucat asa. Asta inseamna profesionism.

Ionic
9th March 2008, 18:16
Sa revenim la lucuri serioase:
Min 10 repriza 2: 24-21 Gyor-Lada

Ionic
9th March 2008, 18:17
Ritm alert: 25-23 Gyor

Ionic
9th March 2008, 18:18
La pauza 17-18, acum 25-24.

Ionic
9th March 2008, 18:18
Pericooooooooooooooooooooooool: 25-25

Ionic
9th March 2008, 18:21
Reveniri rapide: 27-25 Gyor, 27 egal acum.

Ionic
9th March 2008, 18:22
Naspa: Lada e peste Gyor: 27-28

Sorin Blaj
9th March 2008, 18:24
Daca invinge Lada, s-a terminat.

Ionic
9th March 2008, 18:25
Mda....ce meci ciudat: 27-30.

Sorin Blaj
9th March 2008, 18:27
Ne-am batut singuri.

Ionic
9th March 2008, 18:31
E clar... De fapt, cred ca jocurile sunt facute pentru...ATENTIE.. HYPO.
Pe teren, le-ar trage-o Valcea. Avem o finalista: HYPO, care va trece foarte usor de Lada. Umbra lui Prokop este peste tot.
Suntem inca prea slabi la nivelul relatiilor din afara terenului de joc.
Ce paradox: Oltchim va avea rezultate mai bune fata de toate celelelalte echipe din grupa, si totusi, nu va juca semifinala.
RUSINE!

Ionic
9th March 2008, 18:33
S-a dus!?..31-33
.

Sorin Blaj
9th March 2008, 18:35
Tadici ramane cu declaratiile belicoase.

Ionic
9th March 2008, 18:36
De 2 bani 33-33 si apoi 33-34

Sorin Blaj
9th March 2008, 18:48
Pacat. Fetele noastre meritau sa mearga mai departe, dar trebuie sa joci fiecare meci la victorie.

resita
9th March 2008, 18:49
fetele si tadici sunt vinovati de aceasta contraperformanta :(

Sorin Blaj
9th March 2008, 18:50
Am avut multe sperante in acest sezon, dar degeaba.

Lordliv
9th March 2008, 19:04
ce poti sa te astepti de la niste ongrine?:D

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:06
Cred ca principalele vinovate sunt valcencele. Unguroaicele vor juca foarte bine cu noi. In plus ele erau deja calificate.

Lordliv
9th March 2008, 19:13
lada este mult sub oltchim,iar cele mai bune echipe din europa la ora actuala sunt gyor si oltchim!

blat ordinar facut de ongrine,ca sa scape de oltchim...

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:16
Daca le-am dat ocazia?

rob_din
9th March 2008, 19:18
Gyor si nu Lada nu au ce cauta in Liga Campionilor.
Cred ca nu pot fi acuzat ca sunt un simpatizant al Oltchimului insa ce s-a intamplat la Gyor e o rusine. Si nici nu sunt de acord ca Oltchimul e principalul vinovat. Principalul vinovat nu poate fi cel ce joaca pe teren

Rusine!!!!!!!!!!

resita
9th March 2008, 19:18
nu sunt de condamnat unguroaicele, si-au vazut interesul

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:19
Noi trebuia sa invingem Nurnbergul, nu sa ne lamentam acum.

rob_din
9th March 2008, 19:19
Nu pot sa cred ca exista oameni care apara un blat ordinar. Cei ce fac asta nu au legatura cu sportul

resita
9th March 2008, 19:20
Gyor si nu Lada nu au ce cauta in Liga Campionilor.
Cred ca nu pot fi acuzat ca sunt un simpatizant al Oltchimului insa ce s-a intamplat la Gyor e o rusine. Si nici nu sunt de acord ca Oltchimul e principalul vinovat. Principalul vinovat nu poate fi cel ce joaca pe teren

Rusine!!!!!!!!!!

pai am jucat pe teren si s-a vazut rezultatul, egal in germania cu lanterna grupei. ce vrei mai mult

rob_din
9th March 2008, 19:20
nu sunt de condamnat unguroaicele, si-au vazut interesul

Asa e, eu zic sa le ridcam statui blatistelor

rob_din
9th March 2008, 19:21
pai am jucat pe teren si s-a vazut rezultatul, egal in germania cu lanterna grupei. ce vrei mai mult

Vreau ca toate meciurile sa se desfasoare pe teren. Cred ca nu cer prea mult. Gyorul daca avea valoare elimina Oltchimul saptamana viitoare nu prin jocuri murdare

rob_din
9th March 2008, 19:22
Eu le recomand unguroaicelor sa nu mai vina la Valcea

resita
9th March 2008, 19:22
Asa e, eu zic sa le ridcam statui blatistelor

noi daca erai in locul lor poate ca tot asa faceam.

nu cred ca unguroaicelor le-ar fi convenit sa intalneasca oltchimul in finala, dar pe lada mai mult ca sigur ca o doresc :D

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:23
Nu pot sa cred ca exista oameni care apara un blat ordinar. Cei ce fac asta nu au legatura cu sportul

Cine apara blatul? NOI trebuia sa avem acum numai victorii si lucrurile erau ok. Am fost invinse de Lada? Da. Ce inseamna asta, ca suntem mai bune ca ele?

Fii serios si incearca sa analizezi situatia de fapt, nu sa ai impresia ca noi meritam nu stiu ce.

Sa nu uitam ca mai avem un meci acasa cu Gyorul.

resita
9th March 2008, 19:24
Eu le recomand unguroaicelor sa nu mai vina la Valcea

ar fi si asta o varianta, ce sa se mai complice cu noi

Dani3l
9th March 2008, 19:24
Nu le vad bine pe spiridon si bradeanu la meciul cu oltchim...vor sughitza la greu...:D

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:25
Vreau ca toate meciurile sa se desfasoare pe teren. Cred ca nu cer prea mult. Gyorul daca avea valoare elimina Oltchimul saptamana viitoare nu prin jocuri murdare

Crezi ca se vor da la o parte din fata noastra?

Lordliv
9th March 2008, 19:25
datorita unor neintelegeri intre vedetele oltchimului si tadici, s a ajuns in aceasta situatie detestabila!
gatule arata ti puterea ,pentru ca tot ii pupi undeva pe baronii handbalului,si fa contestatie,schimba murdaria facuta de ongrine!

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:26
Sa nu uitam ca Lecusanu nu prea mai intra in teren. Oare cine este vinovat?

Nu poate fara Galca, altfel ar face si ea tusa. Asta inseamna mentalitate de mare antrenor?

A fost astazi la Cluj si a avut ocazia s-o vada pe Amariei. Credeti ca a invatat ceva?

rob_din
9th March 2008, 19:26
Crezi ca se vor da la o parte din fata noastra?

Ce mai conteaza?

resita
9th March 2008, 19:27
datorita unor neintelegeri intre vedetele oltchimului si tadici, s a ajuns in aceasta situatie detestabila!
gatule arata ti puterea ,pentru ca tot ii pupi undeva pe baronii handbalului,si fa contestatie,schimba murdaria facuta de ongrine!

s-ar putea sa ai dreptate :cool:

rob_din
9th March 2008, 19:27
Sa nu uitam ca Lecusanu nu prea mai intra in teren. Oare cine este vinovat?

Aici ii iau apararea lui Tadici (se mai intampla). Lecusanu este o handbalista modesta

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:28
Luati-i apararea. Ne meritam soarta.

Avem o generatie de exceptie, este an de Jocuri Olimpice si noi avem timp de lupte oarbe, in loc sa ne adunam si sa lasam de o parte orgoliile si sa facem o performanta de povestit la nepoti.

rob_din
9th March 2008, 19:30
Luati-i apararea. Ne meritam soarta.

Asta-i culmea, sa ma acuzi pe mine ca ii iau apararea

Iaco
9th March 2008, 19:32
Degeaba se dau bradeanu si cu spiridon la o parte...pot bate oltchimu si la 100 de goluri diferenta...lada sigur nu pierde cu nemtoaicele la ele acasa...pacat aveau o sansa buna sa mearga mai departe in CL...poate isi da seama si tadici ca e penibil si se retrage odata din handbal

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:33
Asta-i culmea, sa ma acuzi pe mine ca ii iau apararea

Ma refeream in general. Cu atat este mai grav sa-i cauti scuze, cand stii cum pune problema cu jucatoarele ce-i stau impotriva.

In privinta lui Lecusanu n-ai dreptate. Nu stiu pe ce se bazeaza Tadici, dar anul asta are sansa sa piarda totul.

Daca ratam si Jocurile Olimpice vom fi de cascadorii rasului. La cat il duce capul, n-ar fi exclus.

resita
9th March 2008, 19:33
si daca se retrage sa-l i-a cu el si pe gatu

Lordliv
9th March 2008, 19:35
Luati-i apararea. Ne meritam soarta.

Avem o generatie de exceptie, este an de Jocuri Olimpice si noi avem timp de lupte oarbe, in loc sa ne adunam si sa lasam de o parte orgoliile si sa facem o performanta de povestit la nepoti.

sa ne adunam?
ai uitat violentele de la rulmentul-oltchim?
doua jucatoare scoase din activitate la oltchim pentru mai mult timp...

ps. valcea daca avea echipa completa,defila in liga, cu toata nesimtirea ongrinelor si imbecilitatea lui tadici.

resita
9th March 2008, 19:35
Ma refeream in general. Tu ai nimerit din greseala. In privinta lui Lecusanu n-ai dreptate. Nu stiu pe ce se bazeaza Tadici, dar anul asta are sansa sa piarda totul.

Daca ratam si Jocurile Olimpice vom fi de cascadorii rasului. La cat il duce capul, n-ar fi exclus.

sorine, nici in gluma sa nu spui asa ceva.
Daca nu ne califica sa plece din Romania cat poate de repede

rob_din
9th March 2008, 19:35
Ce legatura are Gatu nu inteleg, Gatu trebuie sa plece cu Tadici dupa esecul de la Mondiale. Acum e treaba celor de la Oltchim nu a lui Gatu

resita
9th March 2008, 19:36
Ce legatura are Gatu nu inteleg, Gatu trebuie sa plece cu Tadici dupa esecul de la Mondiale. Acum e treaba celor de la Oltchim nu a lui Gatu

pt. ca gatu il sustine in tot ceea ce face.

rob_din
9th March 2008, 19:36
Marele noroc e ca jucam calificarile pe teren propriu. Altfel la cum joaca acum Oltchim cred ca ramaneam acasa. Dar am mai vazut si prin alte sporturi ca desi eram 99% siguri de califcare am ramas cu buza umflata

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:37
sa ne adunam?
ai uitat violentele de la rulmentul-oltchim?
doua jucatoare scoase din activitate la oltchim pentru mai mult timp...

Tu vorbesti serios? Nu ma mir ca Tadici face ce vrea in handbalul romanesc. Care faulturi? Daca alea au fost faulturi dure, trebuia sa vezi cum a jucat Podravka astazi cu Clujul. Senocico poate sa depuna marturie.

Lordliv
9th March 2008, 19:53
da,vorbesc serios.

Sorin Blaj
9th March 2008, 19:55
Ma bucur. Asta nu inseamna ca ai si dreptate.

Poate n-ar fi rau sa revezi imaginile respective.

Lordliv
9th March 2008, 19:58
vorbesc serios si am si dreptate...

Sorin Blaj
9th March 2008, 20:18
Fiecare cu dreptatea lui.

Lordliv
9th March 2008, 20:44
nu ma deranjeaza...

Sorin Blaj
9th March 2008, 21:01
Nici pe mine. :)

Ionic
9th March 2008, 21:06
Tocmai s-a terminat pe sport.ro inregistrarea meciului.
SA FIM CORECTI!
S-A JUCAT PE TEREN ACEST MECI!
Imi pun cenusa in cap si retrag afirmatiile despre asa zisul aranjament pentru HYPO.
Lada a facut un meci mare, arbitraj corect.
Jos palaria!

Sorin Blaj
9th March 2008, 21:40
Ar trebui sa-l mai vada si ceilalti, ce considera ca nu noi suntem principalii vinovati pentru ca am ratat semifinalele si vad doar conspiratii.

rob_din
9th March 2008, 21:53
Da s-a jucat foarte corect.


Saraca Gorbicz nici nu mai stia cum sa trimita mingea pentru a fi sigura ca rateaza. Penibila Gorbicz pe final

Lordliv
9th March 2008, 22:26
se pare ca altii au vazut alt meci...
penibile traseistele ongrine...

Ionic
9th March 2008, 23:56
Ia uite cum sta treaba: sa ai doua lovituri de 7m pe final pe care sa le ratezi(adica sa le apere Sidorova), dintre care una dintre ele sa fie ratata chiar de Bradeanu exclude orice magarie. S-a intamplat, asta e! Sau au fost de-o siretenie diabolica.
Poate ca nu toate maghiarele au dat totul (mai stii: "austriacul" Nemeth le-o fi dat ceva indicatii), dar asta nu inseamna blat.
Din culise: inaltii oficiali valceni sustineau vineri la pranz ca au primit asigurari ca meciul va fi corect.
De un singur lucru mi-e teama: ca la Valcea, in retur, sa fie huiduita Bradeanu. Ar fi pacat pentru biata fata care a jucat excelent.

Mai avem, zic eu, 10% sanse. Daca Lada prinde o zi slaba, iar Nurnberg una buna(comparabila cu ziua prinsa azi de Lada), poate aparea BOMBA.
Sa ne facem planuri pt. anul viitor cand vom avea 2 echipe foarte puternice.

rob_din
10th March 2008, 10:42
Ia uite cum sta treaba: sa ai doua lovituri de 7m pe final pe care sa le ratezi(adica sa le apere Sidorova), dintre care una dintre ele sa fie ratata chiar de Bradeanu exclude orice magarie. S-a intamplat, asta e! Sau au fost de-o siretenie diabolica.
Poate ca nu toate maghiarele au dat totul (mai stii: "austriacul" Nemeth le-o fi dat ceva indicatii), dar asta nu inseamna blat.
Din culise: inaltii oficiali valceni sustineau vineri la pranz ca au primit asigurari ca meciul va fi corect.
De un singur lucru mi-e teama: ca la Valcea, in retur, sa fie huiduita Bradeanu. Ar fi pacat pentru biata fata care a jucat excelent.

Mai avem, zic eu, 10% sanse. Daca Lada prinde o zi slaba, iar Nurnberg una buna(comparabila cu ziua prinsa azi de Lada), poate aparea BOMBA.
Sa ne facem planuri pt. anul viitor cand vom avea 2 echipe foarte puternice.

Tocmai ratarea acelor aruncari de la 7m demonstreaza ca a fost blat, mai ales executia penibila a lui Gorbicz (care cred ca rateaza un 7m o data la 200 de aruncari)

Sorin Blaj
10th March 2008, 11:24
Si in cazul lui Bradeanu a fost tot intentionat?

Lordliv
10th March 2008, 14:07
Si in cazul lui Bradeanu a fost tot intentionat?

garantezi tu pentru onestitatea ei?

stii cum se spune,acum joc la echipa cutare si lupt pentru interesele ei:D

Sorin Blaj
10th March 2008, 15:42
Eu nu garantez nimic, dar prea vedem peste tot conspiratii, in loc sa vedem neputinta noastra.

axterix
10th March 2008, 16:55
deci daca Oltchim nu a putut sa castige meciurile din grupa si nu se califica din acest motiv...vinovati sunt ceilalti ... e ca la fotbal...nu castigi da da-i vina pe arbitru...made in romania

Lordliv
10th March 2008, 17:05
Eu nu garantez nimic, dar prea vedem peste tot conspiratii, in loc sa vedem neputinta noastra.

nu a fost vorba de neputinta aici...accidentarile si conflictul jucatoare-tadici au avut un rol important in pierderea calificarii ,glazurate insa si cu aranjamente de culise...

ps. cu tadici antrenor, probabil bradeanca o sa mai prinda nationala:D

Lordliv
10th March 2008, 17:08
deci daca Oltchim nu a putut sa castige meciurile din grupa si nu se califica din acest motiv...vinovati sunt ceilalti ... e ca la fotbal...nu castigi da da-i vina pe arbitru...made in romania

chiar crezi ca in alta parti nu se practica acest sistem?!
americanii sunt primii care spun ca ei nu gresesc niciodata...sunt factori externi perturbatori:)

Sorin Blaj
10th March 2008, 19:01
nu a fost vorba de neputinta aici...accidentarile si conflictul jucatoare-tadici au avut un rol important in pierderea calificarii ,glazurate insa si cu aranjamente de culise...

ps. cu tadici antrenor, probabil bradeanca o sa mai prinda nationala:D

Cum iti spuneam, scuzam neputinta. Tadici nu este vinovat niciodata, doar arbitrii, jucatoarele si ... adversarii.

Lordliv
10th March 2008, 19:18
Gavrilescu: "Situația Oltchimului e pecetluită"
de Andreea Moldoveanu


"Am ratat calificarea în semifinale, cel mai important obiectiv al clubului. Am cîștigat de 13 ori campionatul și cupa".
Referitor la meciul dintre Lada și Gyor, Gavrilescu a afirmat: "Dacă a fost ceva, a fost aranjat înainte. Există și varianta că așa a fost să fie. Rezultatul a înghețat în minutul 56. Dacă sîntem foarte corecți, cauza principală a necalificării Oltchimului o reprezintă punctul pierdut la Nurnberg. Ne gîndeam la un rezultat favorabil la Gyor. Este păcat pentru că jucătoarele noaste sînt valoroase și ar fi meritat să joace în semifinale".

Sorin Blaj
10th March 2008, 19:22
Cred ca mi-a citit posturile. :)

DIXX
10th March 2008, 19:27
Si tot Gavrilescu a declarat ca Gyor avea tot interesul sa bata Lada din simplu motiv ca Oltchimul daca mergea mai departe putea poate sa bata Hypo si le scoteau un adversar puternic din fata,oricum o formatie care a alergat si a reusit chiar sa egaleze cu cinci min ininte de final nu cred ca vroia sa faca vreun blat,daca era asa lasau moale pana la capat.

Ionic
11th March 2008, 10:14
garantezi tu pentru onestitatea ei?

stii cum se spune,acum joc la echipa cutare si lupt pentru interesele ei:D


Garantez eu in cazul lui Bradeanu.
Sa fii convins ca ea si alte trei jucatoare de la Gyor au jucat 100%.
De restul nu stiu.

Ionic
11th March 2008, 10:24
Vesti bune, nu spui de ce si nu spun nici de unde.
Sa ne pastram calmul: BOMBA din Rusia e gata sa explodeze.
Ia sa vedem...o fi adevarat?

Sorin Blaj
11th March 2008, 12:12
DECLARATIE
"Nu a fost blat!"
de Andreea Moldoveanu



Aurelia Brădeanu, jucătoarea Gyorului, cea mai bună marcatoare în meciul cu Lada (12 goluri): "Nu a fost blat. Ne-am dorit să cîștigăm acest meci. Oboseala s-a văzut și nu a mai fost aceeași dăruire. Orice echipă trece prin situații neplăcute. Cum Oltchimul a greșit la Nurnberg și noi am greșit ieri. Am fost convinse că vom bate. Am marcat 12 goluri pentru că de data asta mi-a ieșit jocul, de aia am marcat. Însă meciurile diferă iar colegele mele au avut o zi proastă.

Nu pot spune care echipă este mai bună, Oltchimul sau Lada. Oltchimul a jucat meciuri foarte bune, au avut și zile proaste. Și Lada a jucat foarte bine.Îmi pare rău de Oltchim pentru că e o echipă valoroasă. Sîmbătă nu știu la ce să mă aștept în meciul cu Oltchimul. Ne pare rău că s-a înțeles greșit. Am intrat pe teren să cîștigăm. Am cîștigat 31 de jocuri și nu ne așteptam sa pierdem acasă. Îmi doresc să trecem peste asta pentru că avem meciuri grele în continuare", a spus Brădeanu într-o intervenție telefonică la sportro.

Lordliv
12th March 2008, 15:11
“Gyor a jucat la jumătate din potențial”

Tehnicianul chimist a lăsat să se înțeleagă că meciul de la Gyor, pierdut de unguroaice cu Lada, a fost suspect: “Dacă te uiți la ultimele trei partide jucate de Gyor, îți dai seama lejer că o parte din handbaliste au jucat undeva la 50% din potențial. Mă refer aici la Spiriridon, Gorbitz și la altele. Eu nu mă leg de faptul că au lipsit Palinger și Tomori, orice echipă poate avea jucătoarte accidentate, așa cum este și cazul nostru. Eu mă leg de normalitatea conform căreia Gyor trebuia să se impună. Au jucat în fața a 3000 de spectatori, eu unul nu mai puteam ridica privirea la ei după un astfel de meci. Este posibil ca la mijlolc să fi fost și un interes al echipei Hypo Viena. Una era ca austriecele să joace la Vâlcea, în fața a 3000 de spectatori și alta să joace la Togliatii, cu 1500 și într-o cu totul altă atmosferă. Una peste alta concluzia mea este că ne-am făcut-o cu mâna noastră și nu trebuie să mai dăm vina pe nimeni”.

Altfel, Tadici a reafirmat că are sprijin 100% de la managerul Constantin Roibu și că în nici un caz nu se pune problema unei demisii dar demiteri.

Sorin Blaj
12th March 2008, 15:14
Intai da vina pe Gyor si apoi spune ca nu trebuie sa mai dea vina pe nimeni? Asta da exemplu de gandire!

Lordliv
12th March 2008, 15:24
Garantez eu in cazul lui Bradeanu.
Sa fii convins ca ea si alte trei jucatoare de la Gyor au jucat 100%.
De restul nu stiu.

pai si la craiova-rapid ,2-2 prin 99 parca,patru jucatori de la universitatea si au aparat corect sansele!:D
restul...

resita
15th March 2008, 07:25
ultimul meci al oltchimului in grupe, azi de la ora 19:30 Oltchim - Gyõri

SORENSEN
15th March 2008, 17:57
lada-nurenberg 28-27 ... min 48 erau 4 goluri pt nemtoaice si se pare ca in ultimile sec a fost un 7 m nedat pt nurenberg...cat pe aici sa se produca surpriza..au dat tot desi unii ziceau ca va fi scor mare

Lordliv
15th March 2008, 18:09
sa mori de nacaz...

lada ,mult sub oltchim, dar reprezinta rusia cu multiplele ei influente SI in handbalul feminin european...

Sorin Blaj
15th March 2008, 18:11
Chiar asa. S-a terminat meciul sau mai avem sanse? Poate scot nemtoaicele un egal. Doamne da!!!

resita
15th March 2008, 18:19
e gata

SORENSEN
15th March 2008, 18:24
Era scorul final

Oltchim a pierdut pe mana ei... cu Lada a batut la 9 a pierdut la 3... problema a fost la primul meci ...si nu s-a reusit recuperarea pct din germania

Sorin Blaj
15th March 2008, 18:29
Pacat. Era ceva sa faca egal Nurnberg. Nu trebuia sa ajungem la mana altora. Desteptul de Tadici n-a putut sa ceara time-out pe final, cand aveam avantaj de un gol in Germania. A stiut sa ceara in Rusia, cand marcasem deja si s-a anulat golul. Cam asa s-a scris istoria.

Lordliv
15th March 2008, 18:30
asa este...:headbang:

valabil si pentru sorensen si pentru sorin!

Sorin Blaj
15th March 2008, 18:32
Jucatoarele au avut cea mai mica vina. Cand valorile sunt egale, trebuie sa intervina antrenorul si sa aduca plusul necesar victoriei, in momentele decisive ale meciului.

resita
15th March 2008, 21:00
Oltchim - Gyõri 32-27 (17-13)

am castigat dar am ramas acasa

resita
16th March 2008, 09:43
rusine publicului din valcea :rosu::rosu::rosu::rosu::rosu:

ce-ati avut cu spiridon de ati injurat-o in halul ala. de ce nu vi-ati sustinut echipa?

Dogville
16th March 2008, 10:22
Jucatoarele au avut cea mai mica vina. Cand valorile sunt egale, trebuie sa intervina antrenorul si sa aduca plusul necesar victoriei, in momentele decisive ale meciului.

Hai sa fim seriosi....:drak:..ce plus sa aduca Tadici fratilor,n-ati vazut ce sfaturi avizate da el la time-outuri? Isi pune mina-n sold si tipa la Nechita :''mai fetito,arunca sus fetito''....dupa care isi da ochii peste cap si concluzioneaza doct :''haideti ca se poate,sa ne concentram,sa facem totul....:D''....adevarul este ca tocmai jucatoarele au vina cea mai mare:pe Luca n-o mai tin cotletele,Hutupan a venit la cascaval si atit (de la Tadici citare.....:D),Nechita e un fel de Claudiu Raducanu (e si blonda...:D),in aparare,exceptind-o pe Motogna,ne-am miscat la relanty.....si cam asta cu ''galacticele'' noastre...

SORENSEN
16th March 2008, 11:09
Jucatoarele au avut cea mai mica vina. Cand valorile sunt egale, trebuie sa intervina antrenorul si sa aduca plusul necesar victoriei, in momentele decisive ale meciului.

Eu zic ca valorile sunt egale daor in cazul Gyor ..cu lada nu exista scuze ca nu am batut... cu nurenberg clar a fost o tactica gresita in meciul din deplasare...

Poate se invata ceva pt noul sezon..eventual sa mai se aduca o extrema sau doua si un centru...

rob_din
16th March 2008, 12:26
rusine publicului din valcea :rosu::rosu::rosu::rosu::rosu:

ce-ati avut cu spiridon de ati injurat-o in halul ala. de ce nu vi-ati sustinut echipa?

Spiridon nici n-ar trebui sa calce prin Romania. Sa se duca in Austria.

dragosh_vl
16th March 2008, 12:27
Un meci la inceput care parea a inmormantare , a luat sfarsit odata cu intrarea lui Spiridon in sala.(aceasta a fost injurata pt ca joaka pt nationala Austriei si pt declaratiile facute in presa )

Spiridon injurata la fiecare atingere de minge , Bradeanu aplaudata .
Galeriile s-au aplaudat , una pe cealalta , galeria Oltchimului ducandu-se la cea maghiara si au dat mana cu ei si au facut schimb de fulare.

Un meci la inceput care parea a inmormantare , a luat sfarsit odata cu intrarea lui Spiridon in sala.

Pt mine Oltchim este campioana Europei - cu punctu pierdut la Nurnberg terminam pe primul loc in grupa .Dar asta este.

Forza OLTCHIM

Sorin Blaj
16th March 2008, 15:18
Campioana Europei? Poate la anul, ca anul asta ...

dragosh_vl
16th March 2008, 15:39
am scris clar ... pt mine ;)

rob_din
16th March 2008, 15:58
Pt mine Oltchim este campioana Europei - cu punctu pierdut la Nurnberg terminam pe primul loc in grupa .Dar asta este.


Iar pentru mine Posta Calnau este campioana Romaniei

Sentient7
16th March 2008, 18:18
Spiridon nici n-ar trebui sa calce prin Romania. Sa se duca in Austria.

bai inteligentule,Spiridon ca si alte handbaliste roamance,Rotis,Lefter,extrema dreapta care juca pentru Germania acum vreo 10 ani si al carei nume nu mi-l amintesc,care au jucat pentru alte echipe nationale ar fi venit cu limba scoasa la nationala Romaniei,doar ca nimeni nu le-a bagat in seama.tin minte ce circ a fost cu jucatoarea care juca pentru Germania,careia i s-a spus ca e prea grasa pentru a juca la nationala.dragoste cu forta nu merge si in final o cariera de handbalista e scurta,nu ai timp sa astepti...

Ionic
17th March 2008, 13:19
Despre Lada Togliati - Nurnberg
Stiam de saptamana trecuta ca echipa germana nu se va preda. Muller e un antrenor onest, care i-a asigurat pe valceni ca echipa sa o poate incurca pe Lada. Marti a venit, neoficial bineinteles,confirmarea ca EHF ar sustine echipa valceana. Sa nu se gandeasca cineva ca acest lucru se face cu spaga sau altele din acest fel. Se face ca intre gentelmeni, cu onoare, fara a pune presiune pe oameni.
Trei insi nu au inteles nimic. Unul este roman, este fost mare..., dar se pare ca omul nu s-a fortat prea tare. Ceilalti doi s-au bucurat la un "cascaval" vremelnic, nici ei nu au realizat de ce au fost trimsi acolo.

Despre Oltchim - Gyor
O revansa amara pentru valcence. O atmosfera placuta, cu galerii decente in ambele tabaere.
Lume mai putina ca de obicei, in special in sectorul abonatilor. Alo, domn' director, curatenia de primavara a inceput! Prea multe abonamente pentru oameni care nu au dragoste de handbal, ei vin doar la finale si trofee.

Am vazut si-un episod din serialul "Romani contra romani". Spiridon, jucatoare care evolueaza la Gyor, a fost huiduita pentru prestatia sa din meciul contra rusoiacelor. Cine o incuraja in acele momente? Galeria maghiara...Naspa momente.

De la maghiare au iesit in evidenta Bradeanu si Gorbicz. Daca pe Bradeanu o stiu de junioare, jucatoarea maghiara nu ma impresionase pana acum. Fals! Toba de handbal si aceasta.


Plusuri si minusuri
Oltchim pleaca din grupe, desi merita semifinale.
La plusuri eu notez:
- daruirea echipei;
- Ionela Galca;
- jocul pe contraatac;
- pregatirea tactica a partidelor.

La minusuri:
- iesirile lui Tadici;
- numarul mare de partide cu miza in care au jucat fetele intr-o perioada scurta.
- CEL MAI IMPORTANT: ABSENTA UNUI CENTRU ADEVARAT.
Mariana Tarca, esti multumita? Pentru o victorie, chiar merita sa faci orice?(vezi Roxana Gatzel)

Despre viitor
Trebuie gasita repede o solutie pentru un pivot bun. Galca si-a dat doctoratul in handbal la Valcea, reusind partide extraordinare. O mare, mare pierdere.
Vor reveni Elisei si Gatzel, dar mai trebuie si o extrema dreapta, Nechita neintelegand de multe ori care-i treaba.
Stela si Luminita cred ca au puterea de a continua.
Tacalie - imi place sincer. Tare vanoasa, mai are de lucrat la disciplina tactica.
Tadici- si el trebuie sa evolueze si sa incerce sa trateze altfel in "acele momente".
Ma gandesc la trofeul cel mare, dar bine ar fi si cu finala jucata, cu conditia ca trofeul sa vina in Romania. Cred sincer si justificat ca Romania merita CL sezonul viitor.

Sorin Blaj
17th March 2008, 13:44
Ai dreptate. Din cauza Marianei Tarca nu s-a calificat Oltchim in semifinale.

rob_din
17th March 2008, 14:33
bai inteligentule,Spiridon ca si alte handbaliste roamance,Rotis,Lefter,extrema dreapta care juca pentru Germania acum vreo 10 ani si al carei nume nu mi-l amintesc,care au jucat pentru alte echipe nationale ar fi venit cu limba scoasa la nationala Romaniei,doar ca nimeni nu le-a bagat in seama.tin minte ce circ a fost cu jucatoarea care juca pentru Germania,careia i s-a spus ca e prea grasa pentru a juca la nationala.dragoste cu forta nu merge si in final o cariera de handbalista e scurta,nu ai timp sa astepti...

N-ai loc la nationala nu joci. Punct. Sa te duci sa joci pentru alta tara e o rusine. Si o spun eu care numai nationalist nu sunt. Insa sunt lucruri pe care nu le voi accepta niciodata, iar sa reprezinti alta tara e unul din ele

PS: multumesc pentru apelativul "inteligent", chiar sunt:)

Sentient7
18th March 2008, 01:07
N-ai loc la nationala nu joci. Punct. Sa te duci sa joci pentru alta tara e o rusine. Si o spun eu care numai nationalist nu sunt. Insa sunt lucruri pe care nu le voi accepta niciodata, iar sa reprezinti alta tara e unul din ele

PS: multumesc pentru apelativul "inteligent", chiar sunt:)

daca chiar esti atat de inteligent trebuia sa iti dai seama ca e o ironie.in concluzie nu esti chiar atat de inteligent...:drak:
daca n-ai loc din cauza valorii accept argumentul,dar chiar tu sustii ca selectia la nationala noastra se face pe pile.deci te contrazici singur.

Lordliv
18th March 2008, 21:20
Handbal (f). Președintele Oltchim, Ioan Gavrilescu, și-a făcut autocritica

Conducătorul Oltchimului și-a reproșat că nu și-a dat mai mult silința să împiedice „blatul“ dintre Lada și Gyor.

Președintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a ținut să-i mulțumească timișoreanului Herbert Müller pentru că FC Nürnberg și-a apărat corect șansele la Togliatti, formația din Germania fiind la un pas de a produce o surpriză. Boss-ul vâlcencelor, care timp de 25 de ani a văzut și a trăit multe, crede că ar fi trebuit să discute cu arbitrii ciprioți care au fost delegați la partida din Rusia. „Müller mi-a dovedit încă o dată că rămâne un om de mare caracter. Un singur telefon i-am dat și mi-a spus că va face totul ca să ne ajute. O să-i rămân dator toată viața și o să-l respect. Un singur lucru îmi reproșez, trebuia să vorbesc și cu arbitrii. Nu știu dacă ar fi avut efect, dar trebuia să o fac. Poate nici eu nu am crezut că Nürnberg o poate încurca pe Lada“, a declarat Gavrilescu. Antrenorul Tadici nu le dădea nici o șansă nemțoaicelor, cu trei zile înainte de ultima etapă a Grupei A a Ligii Campionilor. „Putem să le dăm jumătate din Vâlcea, tot pierd în Rusia“, spunea tehnicianul chimist.

„E dureros că nu ne-am calificat“

Steluța Luca, una dintre piesele de bază ale Oltchimului în ultimele partide din Liga Campionilor, crede că handbalistele sunt principalele vinovate și toată lumea trebuie să învețe din greșeli: „E dureros că nu ne-am calificat. Noi suntem principalele vinovate, dar regretele sunt tardive. Măcar dacă am învăța din aceste greșeli, să nu le mai repetăm... Așa am pierdut și medalia la Mondiale, așa am ratat și Cupa Mondială. Nu avem nici o scuză. Trebuia să trecem peste tot, nu numai echipa noastră e obosită, nu numai noi am jucat și la echipa de club, și la națională. Acum trebuie să ne concentrăm doar pe calificarea la Olimpiadă și pe campionat. Ne pare rău pentru suporterii noștri, i-am dezamăgit, dar o să ne revanșăm“.

A rămas doar titlul, Cupa nu se mai joacă

Pentru handbalistele de la Oltchim a mai rămas de cucerit decât titlul național, pentru că FRH a anulat ieri Cupa României la handbal feminin din acest an din cauza programului competițional încărcat (turneu de calificare la Olimpiadă și Cupa Mondială de tineret, campionat, cupe europene). În ediția 2008/2009 a Cupei Cupelor se va califica formația de pe locul trei din Liga Națională. În cazul în care Rulmentul va câștiga această competiție, în Cupa Cupelor va juca și ocupanta poziției a patra.
În campionat, elevele lui Gheorghe Tadici sunt în prezent pe locul secund al ierarhiei, la două puncte distanță de Rulmentul Brașov, urmând ca meciul decisiv să fie, cel mai probabil, derbiul de la Râmnicu Vâlcea. Până atunci însă, mare parte a jucătoarelor oltene mai au un obiectiv major de îndeplinit, calificarea la Jocurile Olimpice de la Beijing, după turneul preliminar care va avea loc la București la finalul acestei luni.


Gazeta de Sud