PDA

View Full Version : Cristian Boureanu dator la stat cu peste 4,2 miliarde lei



Lordliv
14th January 2008, 09:20
Firmele deputatului Cristian Boureanu, vicepreședinte al PLD, au datorii la stat de 4.275.500.000 lei vechi. Datoriile au fost acumulate începând din ianuarie 2005, după ce Cristian Boureanu a devenit deputat. Deși este unul dintre cei mai bogați parlamentari, iar averea sa a crescut considerabil după alegerile din 2004, Boureanu nu-și plătește impozitele și taxele. Cu toate că legea prevede ca obligațiile restante la stat să fie plătite cu prioritate, Cristian Boureanu a încasat, în 2006, dividende de la firme care au datorii la stat.
Simona Fica, 14 ianuarie 2008
POTRIVIT LISTEI DATORNICILOR PUBLICATĂ DE MINISTERUL DE FINANȚE, 7 dintre societățile comerciale ale deputatului Cristian Boureanu au datorii la stat. Este vorba despre BAR OPERATOR SRL, TOPANEL SRL, ALTIPO CONSTRUCT SA, CS LINE MANAGEMENT SRL, ALTIPO SRL, MEGA TRANS LOGISTIC SRL si B.S. DISTRIBUTION CO SRL. În decembrie 2004, când Cristian Boureanu a fost ales deputat, niciuna dintre aceste firme nu avea datorii la stat. După primii 2 ani de mandat ai deputatului Boureanu, cele 7 firme sunt în executare silită, ele având datorii totale la stat de peste 4,2 miliarde lei.



PE TIPURILE DE BUGETE, DATORIILE FIRMELOR LUI CRISTIAN BOUREANU se distribuie astfel: 3.335.400.000 lei la bugetul de stat, 622.120.000 lei la bugetul asigurărilor sociale de stat (bugetul de pensii), 72.830.000 lei la bugetul asigurărilor pentru șomaj și 245.150.000 lei la bugetul asigurărilor de sănătate. Cristian Boureanu deține 20% din BAR OPERATOR SRL. Firma datorează statului 1.868.510.000 lei și se află în executare silită. BAR OPERATOR SRL datorează 962.930.000 lei la bugetul de stat, 597.990.000 lei la bugetul asigurărilor sociale, 70.950.000 lei la bugetul asigurărilor pentru șomaj și 236.640.000 lei la bugetul asigurărilor de sănătate. Cristian Boureanu deține 30% din TOPANEL SRL, iar fratele său, Sorin Boureanu deține 40% din firmă. TOPANEL SRL datorează în total statului 908.410.000 lei, cei mai mulți dintre aceștia la bugetul de stat (898.780.000 lei). Firma este în executare silită.



CRISTIAN BOUREANU DEȚINE 80% ȘI DIN ALTIPO CONSTRUCT SA, 15% din acțiuni aflându-se în proprietatea fratelui liderului PLD. ALTIPO CONSTRUCT SA se află și ea în executare silită, având datorii totale de 430.390.000 lei. Cele mai multe dintre datoriile ALTIPO CONSTRUCT SA sunt la bugetul de stat (406.550.000 lei) și la bugetul de pensii (15.410.000 l). Cristian (51%) și Sorin (49%) dețin impreună CS LINE MANAGEMENT SRL. Firma se află în executare silită, datorând în total statului 111.860.000 lei. Cele mai mari datorii ale CS LINE MANAGEMENT SRL sunt la bugetul de stat (110.92 0.000 lei). Cristian Boureanu deține 98% și din ALTIPO SRL. Firma datorează bugetului de stat 96.960.000 lei și este în executare silită. De asemenea, Cristian Boureanu este asociat cu fratele său, Sorin Boureanu, și la MEGA TRANS LOGISTIC SRL, fiecare dintre ei deținând 25% din firmă. MEGA TRANS LOGISTIC SRL este în executare silită pentru o datorie totală de 88.670.000 lei, cei mai mulți dintre aceștia (88.560.000 lei) la bugetul de stat.



CRISTIAN BOUREANU DEȚINE ȘI 50% DIN B.S. DISTRIBUTION CO SRL, firmă la care figurează, în prezent, și ca lichidator. B.S. DISTRIBUTION CO SRL are și ea obligații restante de 770.700.000 lei la bugetul de stat. În mod paradoxal, odată cu datoriile la stat ale societăților sale comerciale a crescut și averea deputatului Boureanu. Potrivit ultimei sale declarații de avere, din ianuarie 2005 incoace, deputatul Boureanu a achiziționat, împreună cu fratele său, 8 terenuri cu o suprafața totală de peste 83.000 metri pătrați, 2 apartamente și un spațiu comercial. Deși deputatul a și împrumutat 1,38 milioane euro în 2006 și în 2007, afacerile sale imobiliare au mers foarte bine, din vânzarea unui singur teren aflat în comuna Cernica, județul Ilfov, Cristian Boureanu încasând anul trecut 500.000 euro. Cristian Boureanu a profitat din plin și de pe urma firmelor la care deține acțiuni sau părți sociale. Numai în 2006, deputatul a încasat de la firmele sale dividende în valoare de 1.392.440.000 lei. Grav este că trei dintre firmele de la care deputatul Boureanu declară că a încasat dividende pentru anul 2006 au datorii la stat. Legea obligă firmele să-și plătească datoriile la stat cu prioritate. Această obligație nu pare să funcționeze însă si in cazul deputatului Boureanu.



ASTFEL, DE LA TOPANEL SRL, CARE ARE DATORII la stat de 908 milioane lei, Cristian Boureanu a încasat dividende de 362 milioane lei; de la CS LINE MANAGEMENT SRL, care are datorii la stat de 111 milioane lei, Cristian Boureanu a primit dividende de 188 milioane lei; de la MEGA TRANS LOGISTIC SRL, care datorează statului 88 milioane lei, Cristian Boureanu a încasat dividende de 22 milioane lei. De când a devenit parlamentar, Cristian Boureanu beneficiază de indemnizație, de șofer, de mașină, de benzină, de telefon, de deplasări în străinatate - toate plătite, evident, de la bugetul de stat. Deși profită din plin de banii publici, deputatul PLD nu își plătește propriile impozite. Cristian Boureanu s-a remarcat în ultima perioadă pe două planuri: ca un foarte activ personaj al lumii mondene și ca unul dintre inițiatorii unei legi pentru scutirea de datorii a clienților politici din domeniul berii.



OBIȘNUIT AL RUBRICILOR MONDENE, CRISTIAN BOUREANU este unul dintre politicienii care fac paradă de averile lor. Liderul PLD se laudă cu mașinile și motocicletele pe care le cumpără, cu cadourile scumpe pe care le face sau cu vacanțele pe care le petrece în Caraibe, dar nu-și plătește datoriile la bugetul de pensii și la cel de sănătate. Pe de alta parte, Cristian Boureanu a fost unul dintre inițiatorii legii ștergerii datoriilor micilor producători de bere. Deputatul PLD a considerat firesc să-i ajute pe clienții politici care, ca și el, au datorii la bugetul de stat.

articol aparut in expresul de sud

ps. acest playboy al politicii romanesti ,care a cumparat potrivit declaratiei de avere nu mai putin de 15 terenuri in bucuresti, (bravo lui :D)continua sa epateze ...
in tot ceea ce face...
si mai ales face pe lupul moralist...
in acelasi timp este oficial cel mai " indatorat " parlamentar, la banci: peste 6 mil de euro!
saracu'de el!

ps2 avand atatea firme ,cum mai poate sa se ocupe si de " binele cetateanului "?

miril
14th January 2008, 09:48
"ps2 avand atatea firme ,cum mai poate sa se ocupe si de " binele cetateanului "?". Sa-l intrebe pe Mitica Dragomir. Concluzia, toti o apa si-un pamant.

Lordliv
14th January 2008, 10:00
"ps2 avand atatea firme ,cum mai poate sa se ocupe si de " binele cetateanului "?". Sa-l intrebe pe Mitica Dragomir. Concluzia, toti o apa si-un pamant.

k! la asta vreau sa ajung si eu...se ataca unii pe altii in emisiuni televizate ,dar toti au bube ( nu numai in cap ),toti sunt o apa si un pamant!

Bumbescu
14th January 2008, 10:07
Acest don juan de obor, cu fata/frunte de ******** tanar in fata vechiului CC, este unul din cele mai sinistre personaje din politica romaneasca la ora actuala.
Este unul din cele mai elocvente exemple de politician vagabont, care face pe nebunul prin emisiuni TV, care vezi Doamne "vrea binele boborului", dar care nu-si urmareste decat propriul interes. Prezenta sa in politica are o singura ratiune: aflarea de ponturi(cu terenuri), participarea la manevre, pozitionarea in centrul informatiei.
As fi f curios sa aflu cum a obtinut fantele 4 sau 6 milioane de euro credite de la banci numai anul trecut.

Dogville
14th January 2008, 14:04
As fi f curios sa aflu cum a obtinut fantele 4 sau 6 milioane de euro credite de la banci numai anul trecut.


...a garantat cu...nevasta-sa....:happy:happy:happy

Sorin Blaj
14th January 2008, 15:31
Voi credeti ca nu a avut garantii? :)

Bancaru
14th January 2008, 16:58
Pe mine ma intereseaza cine a scris articolul de la postul 1.
@Sorin, sunt convins ca nu a avut garantii asa cum ar trebui sa ai tu, sau sa nu zic de tine, ca nu te stiu, sa am eu, cetatean de rand. In cele mai multe cazuri numele reprezinta o garantie ... mutuala. Orice sef de filiala de banca este multumit sa faca afaceri cu statul. Dar cine nu este. Stie ca daca e dragut cu bou, pardon, Boureanu, si bou, pardon, Boureanu, e dragut cu el. Se aranjeaza o licitatie, ceva... Daca nu curge, Dică. Ăăăăă... pică.
Daca se mai amana mult alegerile s-ar putea sa nu mai avem un partid sigur castigator. Incet, incet ies afara si magariile celor de la PL-D (si nu PLD, partid care a fost inghitit cu mare pofta de Basescu, acest Cronos al zilelor noastre).

Bumbescu
14th January 2008, 17:43
Voi credeti ca nu a avut garantii? :)

Asa cum spune si Bancaru, nu a avut probabil(de fapt mai mult ca sigur) aceleasi garantii ca orice muritor de rand.
De fapt e f simplu, pt 6 milioane credite ar fi trebuit sa garanteze cu tot atat.

Daca eu ma duc maine sa cer 6 milioane credit mi se spune: cu cea mai mare placere, DAR:

- faceti un depozit colateral cu aceeasi valoare(6 milioane)- varianta cretina, dar totusi la banca asa iti spun

sau

- veniti cu garantii imobiliare, case sau terenuri in valoare de 6 milioane, pe care le ipotecati in favoarea bancii (terenurile extravilane nu sunt acceptate).

Pe plan de afaceri nu prea se ofera credite in Romania, sau in nici un caz pe o afacere gen "am un pont, iau un teren si in 10 luni pretul se tripleaza".

Ca atare, ma indoiesc ca fantele nostru a indeplinit vreuna din conditiile de mai sus si credca a luat creditele pe ochi albastri.

Sorin Blaj
14th January 2008, 17:48
Cel mai probabil a garantat cu alte proprietati (terenuri). Daca ai un evaluator bun este :ok:.

Bumbescu
14th January 2008, 17:52
6 milioane sunt bani Sorine, iar evaluatorul ala cred ca mai degraba se cheama "jmeker" decat bun:)

Sorin Blaj
14th January 2008, 17:55
Crezi ca a luat 6 milioane dintr-un singur imprumut?

Probabil a luat imprumuturi de cate 3-5 sute de mii.

Cand esti client vechi al unei banci ai unele beneficii.

Bumbescu
14th January 2008, 18:11
Adica a luat cate un imprumut pe luna, sau unul la doua saptamani?
Nu prea cred, dar oricum, cred ca in urma declaratiei de avere trebuia sa se sesizeze cineva si sa verifice cum au fost creditele acordate.

YoYoyOi
14th January 2008, 18:15
sa fie sanatos cu creditele lui....

Sorin Blaj
14th January 2008, 18:34
Nu stiu ce vi se pare anormal in a lua credite? Mai bine sa furi, cum fac multi politicieni sau sa-ti iei cate-o matusa, care sa-ti lase mosteniri?

Nu spune nimeni ca nu are avantaje din pozitia de politician. Daca o face legal, cinste lui. :ok:


Cat priveste datoria, este ceva peste 100.000 euro. Nu reprezinta o suma extraordinar de mare. Daca nu o plateste la timp, statul ii percepe penalizari.

Bumbescu
14th January 2008, 18:43
Bine Sorine, asa e cum spui tu: nenea politicianul, are o smecherie cu primarul din satul x, ala ii spune :

"cumpara mai bourene 10 hectare in extravilan, hai ca-ti fac eu lipeala cu taranii, pe urma le bag in intravilan si le dau verde la investitie si la papagalii aia de austrieci care ma toaca de juma de an ca nu stiu ce p--- mea vor sa construiasca. Terenul il cumpara de la tine, ce kilu meu, ca doar tu l-ai compactat, l-ai adunat de la tarani".

Pe urma se duce fantele la banca si pe doua apartamente ia 6 milioane de euro si totu-i perfect.
Ca doar n-a furat nimic:D

Sorin Blaj
14th January 2008, 18:50
Cine exagereaza acum? Cine vorbeste de doua apartamente? Ramai surprins cat valoreaza 10 hectare intr-o zona de perspectiva. :)

Bumbescu
14th January 2008, 18:57
Sorine, ai luat vreodata un credit? Nu de alta dar ca sa vezi cum e cu garantiile.

Ceea ce vreau eu sa spun cu fantele este ca saltul de la 600 000 de euro credite in 2006 la 6 milioane in 2007 e mult prea mare, in conditiile in care, fata de 2006 nu a declarat decat cateva apartamente in plus si cateva terenuri.
Se presupune ca imprumutul de 600 000 de euro din 2006 l-a garantat cu ce avea pana atunci si ca pe cel de 6 milioane l-a garantat cu ce a cumparat cu cei 600 000 de euro.
Ori, de 10 ori pretul intr-un an....e cam mare plesneala.

Lordliv
14th January 2008, 19:34
6 milioane sunt bani Sorine, iar evaluatorul ala cred ca mai degraba se cheama "jmeker" decat bun:)

terenurile au fost achizitionate anul acesta...nu aveau cum sa fie puse " gaj " la imprumuturile facute tot anul acesta...

inseamna ca mister playboy avea venituri de peste 6 milioane de euro cu care a girat imprumutul de 6 milioane de euro...care nu au fost trecute in declaratia de avere...

Lordliv
14th January 2008, 19:51
Pe mine ma intereseaza cine a scris articolul de la postul 1.
@Sorin, sunt convins ca nu a avut garantii asa cum ar trebui sa ai tu, sau sa nu zic de tine, ca nu te stiu, sa am eu, cetatean de rand. In cele mai multe cazuri numele reprezinta o garantie ... mutuala. Orice sef de filiala de banca este multumit sa faca afaceri cu statul. Dar cine nu este. Stie ca daca e dragut cu bou, pardon, Boureanu, si bou, pardon, Boureanu, e dragut cu el. Se aranjeaza o licitatie, ceva... Daca nu curge, Dică. Ăăăăă... pică.
Daca se mai amana mult alegerile s-ar putea sa nu mai avem un partid sigur castigator. Incet, incet ies afara si magariile celor de la PL-D (si nu PLD, partid care a fost inghitit cu mare pofta de Basescu, acest Cronos al zilelor noastre).
http://www.expresul.ro/articole.php?rubrica=10&stire=6192 ( articol scris de simona fica )
http://www.expresul.ro/articole.php?rubrica=19&stire=6154 ( ai aici , o ancheta interesanta facuta de alta ziarista ,monica popescu)
ce pot sa ti spun de ziariste, este ca isi iau informatiile cu ajutorul unor cadre mira...si ca seful lor pe investigatii este un smecheras constantin preda ,ziarist,apropiat sefului ijp dolj...