PDA

View Full Version : Nicolae Dica, transferat la Benfica... sau nu?



Sergio_D
14th January 2008, 01:03
VANDUT LA BENFICA

LOVITURA S-a deschis robinetul la transferuri-soc în România. Dupa Mazilu si Dica e vândut pe 4 milioane de euro. La Benfica, acolo unde a mai ajuns un român: Laszlo Sepsi.

Ziua si lovitura în Liga I. Dica este în proportie de peste 90 la suta al Benficai. Lusitanii îsi concentreaza strategia de transferuri din aceasta iarna pe filiera româneasca si dupa Sepsi, stelistul Nicolae Dica este foarte aproape sa devina “vultur”.

Trecerea fundasului stânga bistritean pe “Da Luz” a fost doar paravanul în spatele caruia s-a petrecut ceea ce ar putea fi numit transferul iernii: Dica la Benfica pentru patru milioane de euro.

Potrivit unor informatii din anturajul fratilor Becali, Victor si Giovani au definitivat ieri, în mare secret, trecerea decarului stelist la Benfica. Desi despre aceasta mutare s-a mai vorbit în trecut, cu exceptia patronului Gigi Becali nimeni nu a stiut despre aceste tratative. Nici macar Nicolae Dica nu a fost informat si foarte probabil el va afla în cantonamentul de la Oliva Nova ca trebuie sa traverseze Peninsula Iberica si sa ajunga de la Valencia la Lisabona, cel mai probabil astazi.

Semnarea contractului pare o formalitate, dat fiind faptul ca, din sursele Prosport, Gigi Becali a acceptat deja oferta înaintata de Benfica. Intelegerea pe care Dica o va parafa cu “vulturii” se va întinde cel mai probabil pe trei ani si jumatate, iar salariul fotbalistului va fi de aproximativ 800.000 de euro pe sezon. Aceasta mutare s-a realizat si pentru faptul ca în ultimul timp Dica a insistat foarte mult pe lânga Becali sa fie lasat sa plece, la ultima discutie patronul promitându-i ca o sa îi dea drumul la urmatoarea oferta.

Pleaca si Goian. Destinatia: Anglia

Fundasul stelist a stârnit interesul a trei echipe din Anglia, care sunt dispuse sa plateasca cinci milioane de euro. Internationalul român a fost atent urmarit în ultima perioada de mai multe formatii din Anglia, iar surse apropiate clubului din Ghencea sustin ca plecarea sa este iminenta. Goian a fost monitorizat în ultima perioda de cluburile din Albion, Newcastle fiind cea mai insistenta. Steaua este dispusa sa-I dea drumul fundasului sau, pentru ca Ghionea si Radoi si-au revenit dupa accidentari. Chiar daca a anuntat initial suma de zece milioane de euro, Gigi Becali vrea sa tina cont si de dorinta fotbalistului de a juca într-un campionat puternic si îi va permite transferul pentru cinci milioane de euro, bani pe care englezii sunt dispusi sa-i plateasca.

Sursa: Prosport

Transfer real sau bomba fasaita? :D

BAK
14th January 2008, 05:17
isi scoate jiji bani de pe steaua acum...baiat destept.....

YoYoyOi
14th January 2008, 08:41
duca-se :D

decat sa leviteze doar pe teren si sa ne incante o data la 10 meciuri cu o "stralucire geniala", mai bine sa-i incante pe aia si 9 meciuri sa le manance lor nervii.

Brian
14th January 2008, 08:56
Indiferent ce este... GG scoate bani acum...mai ia vreo doi jucatori sau poate trei cu 250-300 de mii de euro si pe urma spune k a bagat bani in tranferuri....Pe urma iar face galagie k o sa aduca doar jucatori de milioane....iar nu aduce pe nimeni....iar se scuza k cer aia salariul prea mare.....si tot asa....

Vladek
14th January 2008, 09:35
Pai a facut vreodata altfel ? Eu am indoieli serioase si in privinta sumelor platite in vara lui 2007. Nu cred ca a cheltuit Bekkali 9 milioane de euro - sau daca totusi a facut-o sigur incasase mai mult din participarea in CL din 2006 plus transferurile lui Elton, Thereau si Paraschiv.

Asta sa le fie invatatura de minte tuturor celor care mai cred "marile investitii" ale oligofrenului.

Brian
14th January 2008, 10:14
Mie imi este destul de clar....Becali nu investeste la Steaua orice ar zice el sau presa... De cand este GG la Steaua sunt sigur k este cu cateva milioane in plus. A incercat sa isi faca si imagine dar este prea prost sa tina de ea. Nu isi da seama k investind sume mari(cu cap) la Steaua obtii performantza, foarte multi bani, foarte multi simpatizanti.... El se multumeste doar cu 5-10 milioane profit in loc sa faca ceva in genul lui Lyon....Pacat k nimeni nu stie sa profite de acest brand destul de bine-cunoscut in Europa.

ionut_cluj
14th January 2008, 13:09
E foarte bine pentru cariera lui. Multa bafta, Nicule!

SAMM
14th January 2008, 13:47
Imi pare bine pt el,

imi pare rau insa ca ia ciobanul banii

Benny
14th January 2008, 13:48
Subscriu aici.

Dani3l
14th January 2008, 13:56
Imi pare bine pt el,

imi pare rau insa ca ia ciobanul banii

Pai,vin alegerile...cu ce crezi ca'si plateste campania electorala..cu ce bani joaca la cazinouri?!:rolleyes:

Nico21
14th January 2008, 14:03
Asta e din ciclul" am avut oferta pentru Banel de la Chelsea de 30 de mil de coco si nu i-am dat drumul,Portsmouth mi-a dat 11 mil pe Radoi,dar cum sa joace finul meu la aia,Goian nu pleaca nici pentru 10 milioane,iar Dica e cel mai bun mijlocas din Europa"...nu degeaba ati fost echipa sistemului comunist...cand vad cifrele astea umflate imi aduc aminte de productia de grau la hectar,de pe vremea Impuscatului...:):):):)

Universal
14th January 2008, 14:11
Sepsi m-a suprins cel mai mult...nu credeam ca va ajunge atat de sus...

atdi
14th January 2008, 14:12
Mi se pare un transfer reusit pentru Dica. Poate o sa iasa din starea de letargie care il cuprinsense in ultimul timp si sa revina la forma de anul trecut, ca avem nevoie de jucatori care sa fie in forma la europene.

ionut_cluj
14th January 2008, 14:22
Asta e din ciclul" am avut oferta pentru Banel de la Chelsea de 30 de mil de coco si nu i-am dat drumul,Portsmouth mi-a dat 11 mil pe Radoi,dar cum sa joace finul meu la aia,Goian nu pleaca nici pentru 10 milioane,iar Dica e cel mai bun mijlocas din Europa"...nu degeaba ati fost echipa sistemului comunist...cand vad cifrele astea umflate imi aduc aminte de productia de grau la hectar,de pe vremea Impuscatului...:):):):)

cand ma gandesc ca daca n-ar fi Steaua tie ti-ar fi inutile degetele...

Kainsashiki
14th January 2008, 14:43
Sorte boa, campeao!!!

SAMM
14th January 2008, 14:52
Asta e din ciclul" am avut oferta pentru Banel de la Chelsea de 30 de mil de coco si nu i-am dat drumul,Portsmouth mi-a dat 11 mil pe Radoi,dar cum sa joace finul meu la aia,Goian nu pleaca nici pentru 10 milioane,iar Dica e cel mai bun mijlocas din Europa"...nu degeaba ati fost echipa sistemului comunist...cand vad cifrele astea umflate imi aduc aminte de productia de grau la hectar,de pe vremea Impuscatului...:):):):)

sa nu uiti ca pe timpul lui Ceausescu toata productia era peste medie :happy:happy:happy:happy

Nico21
14th January 2008, 15:12
:):):):):)Asa e...am uitat...de Mieitza Nesu si Ajaxul lui...:):):)

Vladek
14th January 2008, 15:13
Asta e din ciclul" am avut oferta pentru Banel de la Chelsea de 30 de mil de coco si nu i-am dat drumul,Portsmouth mi-a dat 11 mil pe Radoi,dar cum sa joace finul meu la aia,Goian nu pleaca nici pentru 10 milioane,iar Dica e cel mai bun mijlocas din Europa"...nu degeaba ati fost echipa sistemului comunist...cand vad cifrele astea umflate imi aduc aminte de productia de grau la hectar,de pe vremea Impuscatului...:):):):)

Lasa ca voi ati fost echipa luptatorilor anti-comunisti, un adevarat simbol al rezistentei .. :lol::lol: . Fostul vostru presedinte de onoare, Gheorghe Gheorghiu Dej, s-ar putea sa aiba cate ceva de spus despre asta ... :happy:happy

Nico21
14th January 2008, 15:53
Lasa ca voi ati fost echipa luptatorilor anti-comunisti, un adevarat simbol al rezistentei .. :lol::lol: . Fostul vostru presedinte de onoare, Gheorghe Gheorghiu Dej, s-ar putea sa aiba cate ceva de spus despre asta ... :happy:happy




Vad ca tot iti place din ce in ce mai mult sa te faci de ras pe acest forum...la mai mare !!! poate imi spui si mie cate titluri a castigat Rapidul cat timp a fost Dej presedinte de onoare,cati jucatori a luat cu arcanul nenea Ghita pt noi,daca stii cumva ca ne-a acordat vreun trofeu prin decret de Partid,poate ai ceva date despre implicarea lui Dej in meciuri care s-au prelungit cu 10 minute ca sa castige Rapidul,poate ne luminezi si pe noi si ne spui daca cineva de pe la Caile Ferate suna la pauza prin vestiarul oaspetilor,sa vorbeasca cu antrenorul si sa il ameninte cu moartea daca nu da meciul(criminalilor,sa invarte Mateianu in mormant !!!)...acum fa o comparatie cu Steaua...hai tovarase Vladek,te astept !!!

Nightwish
14th January 2008, 15:53
Nu plangeti dupa Dica :D


BENFICA NU ESTE INTERESATA DE DICA!
Luni, 14 Ianuarie 2008

Clubul Benfica a negat, prin vocea unui purtător de cuvânt, interesul pentru jucătorul Stelei, Nicolae Dică, notează presa portugheză.

"Nu există niciun interes pentru jucător. Poate fi vorba de o încercare de a crește cota jucătorului", a spus purtătorul de cuvânt. Benfica a publicat și pe site-ul oficial un scurt comunicat prin care dezminte informațiile cu privire la un eventual transfer al lui Dică la gruparea lusitană.

Finanțatorul clubului Steaua, Gigi Becali, a anunțat că s-a ajuns la un acord pentru transferul lui Dică la Benfica, pentru 4 milioane de euro, rămânând de stabilit doar salariul fotbalistului.

Sursa: Prosport

Nico21
14th January 2008, 15:55
Nu plangeti dupa Dica :D


BENFICA NU ESTE INTERESATA DE DICA!
Luni, 14 Ianuarie 2008

Clubul Benfica a negat, prin vocea unui purtător de cuvânt, interesul pentru jucătorul Stelei, Nicolae Dică, notează presa portugheză.

"Nu există niciun interes pentru jucător. Poate fi vorba de o încercare de a crește cota jucătorului", a spus purtătorul de cuvânt. Benfica a publicat și pe site-ul oficial un scurt comunicat prin care dezminte informațiile cu privire la un eventual transfer al lui Dică la gruparea lusitană.

Finanțatorul clubului Steaua, Gigi Becali, a anunțat că s-a ajuns la un acord pentru transferul lui Dică la Benfica, pentru 4 milioane de euro, rămânând de stabilit doar salariul fotbalistului.

Sursa: Prosport




QED...

Vladek
14th January 2008, 16:06
Vad ca tot iti place din ce in ce mai mult sa te faci de ras pe acest forum...la mai mare !!! poate imi spui si mie cate titluri a castigat Rapidul cat timp a fost Dej presedinte de onoare,cati jucatori a luat cu arcanul nenea Ghita pt noi,daca stii cumva ca ne-a acordat vreun trofeu prin decret de Partid,poate ai ceva date despre implicarea lui Dej in meciuri care s-au prelungit cu 10 minute ca sa castige Rapidul,poate ne luminezi si pe noi si ne spui daca cineva de pe la Caile Ferate suna la pauza prin vestiarul oaspetilor,sa vorbeasca cu antrenorul si sa il ameninte cu moartea daca nu da meciul(criminalilor,sa invarte Mateianu in mormant !!!)...acum fa o comparatie cu Steaua...hai tovarase Vladek,te astept !!!

Mititelule, nu mai sari atata de fund in sus ca o sa faci infarct si zau ca ar fi pacat ... dupa disparitia lui Ulysses ai ramas ultimul clovn de pe ols :D:D ...

Titluri n-ati luat ca n-ati fost in stare, si exact ca in ziua de azi dati vina pe orice minus propria incompetenta :D. Restul prostiilor au fost demontate de 500000 de ori deja asa ca n-am de gand sa ma mai repet. Toate echipele au fost "comuniste", toate echipele au comis abuzuri, nu exista Alba-ca-Zapada in fotbalul romanesc. Cine nu are destul cap sa admita atata lucru e o cauza pierduta.

Nico21
14th January 2008, 16:12
Mititelule, nu mai sari atata de fund in sus ca o sa faci infarct si zau ca ar fi pacat ... dupa disparitia lui Ulysses ai ramas ultimul clovn de pe ols :D:D ...

Titluri n-ati luat ca n-ati fost in stare, si exact ca in ziua de azi dati vina pe orice minus propria incompetenta :D. Restul prostiilor au fost demontate de 500000 de ori deja asa ca n-am de gand sa ma mai repet. Toate echipele au fost "comuniste", toate echipele au comis abuzuri, nu exista Alba-ca-Zapada in fotbalul romanesc. Cine nu are destul cap sa admita atata lucru e o cauza pierduta.



Bey suporterul singurei echipe din lume cu trofeu obtinut prin decret de partid,sunt de acord cu tine...in comunism dpdv teoretic toate echipele au fost comuniste...insa voi ati fost echipa regimului...intelegi matale?de catre cine au fost demontate"restul prostiilor"?...de catre Gica Chioru care il incurca pe Dej cu Lenin pe un alt forum?...vai de capul vostru...

Charon
14th January 2008, 16:16
concluzia:nimeni nu-l vrea pe Dica!
daca Benfica a postat pe site-ul propriu o dezmintire,cu privire la acest transfer,inseamna ca s-au simtit jigniti de un asemenea zvon!:ok:

Vladek
14th January 2008, 16:19
Bey suporterul singurei echipe din lume cu trofeu obtinut prin decret de partid,sunt de acord cu tine...in comunism dpdv teoretic toate echipele au fost comuniste...insa voi ati fost echipa regimului...intelegi matale?de catre cine au fost demontate"restul prostiilor"?...de catre Gica Chioru care il incurca pe Dej cu Lenin pe un alt forum?...vai de capul vostru...

Bey suporterul singurului club din lume care s-a dus sa cerseasca un titlu la UEFA de unde v-ati intors cu coada intre picioare, ca de obicei :D, Steaua Bucuresti a fost echipa armatei romane, de la infiintare si pana in 2000 cand a devenit club privat. Ca l-am avut pe Valentin Ceausescu presedinte e alta poveste. Meritul lui Valentin e ca a transformat un club semi-profesionist intr-unul cu adevarat profesionist. Si rezultatele au venit.

Si de povestea aia cu trofeul nu te-ai plictisit ? Ca pe mine m-ai plictisit cu siguranta sa tot repet ca trofeul a fost dat inapoi dupa Revolutie, de bunavoie si nesiliti de nimeni. Ca el cam apartinea de fapt Stelei care castigase meciul pe teren contra fluierasilor MI e alta poveste. Treaca-mearga. Stiu si eu pe cineva care a luat un trofeu european prin frauda, ajutat de o oarecare echipa de persecutati, dar ala nu l-a dat inapoi. Ever.

relansat
14th January 2008, 16:37
oricum ar fi fost destul de jenant sa`l vanda la acelasi pret cu care l`a dat Rapidul pe Mazilu, chiar ilar de`a dreptu`
4 mil de euro pentru un varf, este un pretz subtirel. mai bene ar mai ramane si returul, steaua are nevoie disperata de el :D

Nico21
14th January 2008, 16:38
Bey suporterul singurului club din lume care s-a dus sa cerseasca un titlu la UEFA de unde v-ati intors cu coada intre picioare, ca de obicei :D, Steaua Bucuresti a fost echipa armatei romane, de la infiintare si pana in 2000 cand a devenit club privat. Ca l-am avut pe Valentin Ceausescu presedinte e alta poveste. Meritul lui Valentin e ca a transformat un club semi-profesionist intr-unul cu adevarat profesionist. Si rezultatele au venit.

Si de povestea aia cu trofeul nu te-ai plictisit ? Ca pe mine m-ai plictisit cu siguranta sa tot repet ca trofeul a fost dat inapoi dupa Revolutie, de bunavoie si nesiliti de nimeni. Ca el cam apartinea de fapt Stelei care castigase meciul pe teren contra fluierasilor MI e alta poveste. Treaca-mearga. Stiu si eu pe cineva care a luat un trofeu european prin frauda, ajutat de o oarecare echipa de persecutati, dar ala nu l-a dat inapoi. Ever.



Vai de capul tau....cred ca nu prea ti-a placut scoala...in 1947 totul era controlat de sovietici in tara noastra...iar Lascar al vostru pupa in fund guvernul Petru Groza... dupa capul tau de stelist,parca te vad ca imi spui ca in acel blestemat an,armata se lupta cu invadatorii rusi...:)))))...nu mai asocia numele Stelei cu cel al Armatei Romane macar din respect pt sutele de luptatori anti-comunisti care au sfarsit tragic prin inchisorile celor care au adus clubul Cska in Romania...nu ti-ar crapa obrazul de rusine...

Sergio_D
14th January 2008, 16:47
Se vorbea de presupusul transfer al lui Dica la Benfica, nu de istoria echipelor romanesti de fotbal, de altfel intoarsa pe toate fetele pe alte threaduri... :sleep:

Charon
14th January 2008, 16:49
asta e un nou episod din seria"cand ziarele transfera"!:groggy:

cand prezinti o stire,mai ales in exclusivitate, trebuie sa ai confirmarea tuturor partilor implicate,asta daca esti un ziar serios!
dar cand,la cateva ore dupa lansarea bombei,aceasta fasaie lamentabil,ziarul devine hartie igienica!

sunt 2 posibilitati :ori cauta sa-si faca trafic pe site-uri, ori cineva ii plateste sa lanseze asemenea stiri cu scopul de a creste artificial pretul jucatorului!
oricum o dai,tot presa de ***** ramane!:ok:

dardar_3
14th January 2008, 16:52
@Nico:D...

nu ne mai purta de grija si du-te fuguta la bairamul dat de Copos dupa ce l-a fraierit pana si pe finul lui...
uita-te in ograda voastra inainte sa faci acuzatii...:ok:

Nico21
14th January 2008, 16:54
Gata mah Bilan...:):):)is cuminte de acum incolo...


Ps...prietenul Ulysses pe unde umbla?:)

dardar_3
14th January 2008, 17:00
Bai puisor... mergi si culca-te ca o iei pe aratura...:cya:

YoYoyOi
14th January 2008, 17:17
http://www.slbenfica.pt/Informacao/Futebol/Noticias/noticiasfutebol_futdesmentidodica_140108_32833.asp

cica e abureala :sleep:

georg40
14th January 2008, 17:20
Apropo de titlul threadului " Nicolae Dica, transferat la Benfica" am doar o singura replica: pacat !

YoYoyOi
14th January 2008, 17:23
am modificat eu putin titlul threadului. :D

blaga
14th January 2008, 17:48
duca-se :D

decat sa leviteze doar pe teren si sa ne incante o data la 10 meciuri cu o "stralucire geniala", mai bine sa-i incante pe aia si 9 meciuri sa le manance lor nervii.

Dica a fost cerut de echipe mare de vreo 4ani incoace, da nea GiGi nu-l lasa si pace, asta pana anu asta cand i-a picat fisa pitesteanului cu "levitatul":P si a scapat de balamuc:D

YoYoyOi
14th January 2008, 17:49
n-a scapat inca...

Din cate se pare, o sa plece, dar nu la Benfica...

BAK
14th January 2008, 18:31
"O să fac o echipă puternică în această iarnă. Cu jucători consacrați, 3-4 de mare valoare. Nu sunt sigur nici eu la ora asta de numele care vor veni. Mai sunt 40 de zile perioadă de transferări. În astea 40 de zile nu mă grăbește nimeni. O să fac o selecție. O să aibă Lăcătuș doi-trei atacanți în 10 zile, ca să întăresc echipa, nu contează câți bani costă", a declarat Becali pentru Radio InfoPro.

Latifundiarul a confirmat încă o dată că Dică va pleca la Benfica pentru 4 milioane de euro și spune că mai rămâne doar ca Giovani să-i negocieze salariul jucătorului. "

eu cred ca nu este cazul sa va agitati....jiji promite ca va aduce jucatori:D

lopez
14th January 2008, 18:35
Benfica nu este o echipa destul de mare pt Dica. Locul lui este la o echipa buna din Spania

Universal
14th January 2008, 18:41
de genul Atletio de Madrid sau Sevilla

Leviss
14th January 2008, 18:43
Se pare ca si acest "transfer" a fost doar o petarda aruncata de jiji in speranta ca poate ii mai creste lui dica pretul .Oficialii de la Benfica au afirmat ca nu ii intereseaza acest jucator.

BAK
14th January 2008, 19:40
Benfica nu este o echipa destul de mare pt Dica. Locul lui este la o echipa buna din Spania


vise si iarasi vise.....la benfica, in 3 luni nu mai prinde lotul...aia e echipa serioasa

de genul Atletio de Madrid sau Sevilla

in ce liga joaca Atletio astia? :happy:happy....ai incercat sa fi original dar degeaba....Atletio de Madrid.....

grande
14th January 2008, 19:42
Ziarele portugheze dezmint acesta stire ,deci ramane la steaua pana la pensie !

http://www.abola.pt/nnh/index.asp?op=ver&noticia=133973&tema=3

lopez
15th January 2008, 10:25
in ce liga joaca Atletio astia? :happy:happy....ai incercat sa fi original dar degeaba....Atletio de Madrid.....

N-ai minte nici cat un copil de 5 ani , a mancat si omu o litera mare lucru.Oricum Atletico e peste Benfica in momentu asta si l-as vedea pe Dica acolo..

Nightwish
15th January 2008, 10:28
N-ai minte nici cat un copil de 5 ani , a mancat si omu o litera mare lucru.Oricum Atletico e peste Benfica in momentu asta si l-as vedea pe Dica acolo..

Nu vorbi prostii... Benfica este clubul cu cei mai multi abonati din lume. Nu se poate compara cu echipa a doua din Madrid...

lopez
15th January 2008, 10:31
LOL..Pai si daca e clubu cu cei mai multi abonati ce conteaza? Asta nu il impiedica sa joace prost.

YoYoyOi
15th January 2008, 10:38
Se pare ca si acest "transfer" a fost doar o petarda aruncata de jiji in speranta ca poate ii mai creste lui dica pretul .Oficialii de la Benfica au afirmat ca nu ii intereseaza acest jucator.

poate ne explici si noua cum ar fi putut GG face asa ceva, din moment ce stirea la noi a fost preluata de la o televiziune portugheza :groggy:

Nightwish
15th January 2008, 10:54
LOL..Pai si daca e clubu cu cei mai multi abonati ce conteaza? Asta nu il impiedica sa joace prost.

E vorba de forta financiara si blazon.. Si nu joaca chiar prost, sunt pe locul 2 in campionat.


poate ne explici si noua cum ar fi putut GG face asa ceva, din moment ce stirea la noi a fost preluata de la o televiziune portugheza :groggy:

Pai JJ l-a dat ca transferat la Benfica cu guritza lui pentru ca dupa cateva ore Benfica sa dezminta stirea.

YoYoyOi
15th January 2008, 11:06
pai stirea a aparut prima data in Portugalia, apoi a fost preluata de media de la noi....

Cristian
15th January 2008, 11:16
Minciuni marca ciobanul din ghencea. :cry:

Nightwish
15th January 2008, 17:01
pai stirea a aparut prima data in Portugalia, apoi a fost preluata de media de la noi....

Auzi, poate si portughezii s-or fi inspirat din ceva sport.ro, Fanatik sau Cancan :D

Cra10veanu
16th January 2008, 04:07
Dica se va plafona la steaua (in cel mai bun caz). Cred ca pana la urma ciobanul o sa-i sfarseasca cariera pe la gloria buzau.

SAMM
16th January 2008, 10:00
daca nu pleaca acum in iarna sigur pleaca la vara, presimt ca va face un retur de exceptie


e un jucator de valoare, a avut ghinion cu accidentarea