PDA

View Full Version : Collector's thread



georgebz
11th January 2008, 19:33
Colectioneaza careva pe aici lucruri legate de fotbal american ( sau sport in general ) ?


eu as vrea sa ma apuc sa colectionez celebrele "football cards" , in special cu jucatori de la Indianapolis Colts ...

probabil va fi o intrebare retorica .. dar ... poseda cineva asa ceva ? :)

cristane
11th January 2008, 20:07
Da. E retorica. :D

Eu nu colectionez decit amintiri. Nu cred ca se pune. ;)

Seahawk
12th January 2008, 10:49
Eu colectionez bilete de la meciuri. Pana acum am 3 :D

dumboss_yo
12th January 2008, 11:43
Eu colectionez bilete de la meciuri. Pana acum am 3 :D
norocosule ... abia astept si eu sa ma fac "mare si tare" sa merg in State sa vad meciuri de-ale potcoavelor :yes: !

cycloneclau
12th January 2008, 13:02
Si mie imi place sa adun obiecte legate de NFL. Pana acum am gasit in Bistrita un steag pt masina de la Seahawks (la super pret ... mai ieftin ca in state :evil:), o minge de cauciuc personalizata Colts (eram oarecum nesigur daca s-o iau sau nu, ca totusi Colts sunt echipa care-mi place cel mai putin ... go Pats!), mai nou multumita unor oameni din Buzau, 3 tricouri (Bucs, Redskins, Pats) si sa nu mai zic de cele 2 perechi de ghete NFL Equipment, manusi NFL Equipment si 1 skull cap si 1 thermal hood, bineinteles tot marca NFL Equipment.

Oricum am de gand sa mai adun tricouri de pus pe pereti si alte obiecte ca sa-mi fac o camera dedicata FA (pe cand oi avea o vila mare si frumoasa). Dar cel mai important, daca va termina cu castigarea SB, o sa-i fac un altar lui Brady :drak:

Carti de alea n-am, dar nu mi-o placut niciodata (nici de alea de lipit prin vreun caiet de ala). Oricum succes la colectionat! :ok:

little_earl
12th January 2008, 13:21
aveam eu cateva carduri cu jucatori cand eram mic de tot, habar n-am de unde erau si cum ajunsesera la mine ... asa am avut primul contact cu fotbalul american (nu mai tin minte jucatori dar stiu sigur ca aveam unul de la Raiders si mai multi de la Bears) ... dar cumva le-am pierdut pe cand aveam vreo 12 ani ... din pacate, pt ca acum chiar as fi vrut sa vad cu cine erau :|

dumboss_yo
12th January 2008, 14:58
Eu nu ma pot lauda decat cu 2 insigne cu COLTS si cu un tricou cu Marvin Harrison :) ... aaa, am si minge de fotbal american :D, dar nu cu potcoavele :P ...
P.S. Nu vinzi mingea aia cu COLTS, Clau ?! :)

georgebz
12th January 2008, 15:12
am vreo 40 cartonase cu basketbalisti de prin '95 daca e cineva interesat

PS : dumbo , insignele sunt la fel ? .. daca DA .. nu dai una din ele ? :P

dumboss_yo
12th January 2008, 17:21
pey sunt insigne pe care le-am primit cadou de Craciun de la un coleg ... le-a facut la un centru d-asta de imprimat de langa Cora de la ARMATA POPORULUI ... adica s-a dus el cu 2 poze si aia le-au facut insigne :D !

urlacher9
12th January 2008, 21:33
Eu nu ma pot lauda decat cu imbracaminte: o geaca de iarna si un tricou cu Chicago Bears, 2 hanorace cu Ohio State, unul cu USC si o caciula cu Duke toate luate de pe Eastbay

TomBrady
12th January 2008, 23:04
eu am cateva colectii, dar din soccer mai ales cu echipa mea Steaua

din FA , cum sunt pasionat doar de 6 luni ma "laud" doar cu un tricoul McNabb luat de la georgebz ;) plus o minge de rugby cu tradafirul englez midi
dar ma gandeam sa iau de pe eastbay ceva cu pats :D
sau chiar dupa ebay

Seahawk
15th January 2008, 01:35
Am uitat si eu de tricouri... LT, Shaun Alexander, Matt Hasselbeck si Joe Montana :D

Sinisther
16th January 2008, 10:45
tocmai mi-am marit si eu putin "colectia" de obiecte NFL....momentan detin celalalt car-flag cu Seahawks de care zicea cycloneclau :D, 3 tricouri Reebook cu Shaun Alexander, Donavan McNabb si Alex Smith(thanx to geroge) ,un Throwback Mitchell&Ness cu Dan Marino si 2 mingi si incerc cu disperare sa conving pe din state sa imi trimita un cheeshead hat

georgebz
17th January 2008, 12:48
am intrat in posesia primelor "piese" din colectia de cartonase

Peyton Manning - 3
Marvin Harrison - 28
Reggie Wayne - 10
Dallas Clark - 3
Joseph Addai- 2
Adam Vinatieri - 1
Dwigt Freeney - 6
Robert Mathis - 2
Jeff Saturday - 1
Rob Morris - 1
Dominic Rhodes -2
Brandon Stokley - 1


poate o sa pun si ceva poze , acum am doar la "piesa de rezistenta" :)

dumboss_yo
19th January 2008, 11:10
de unde ai aceste cartonase, George ? :) vreau si yooo ! :D

georgebz
19th January 2008, 11:33
daca o sa am dubluri cu Colts o sa te anunt

www.ebay.com , pe aici gasesti colectionari care vand

dumboss_yo
19th January 2008, 11:44
aham ... vad ca un cartonas costa cam 2-7 $ ? atat ai dat si tu ? :)

georgebz
19th January 2008, 11:51
sunt numeroase tipuri ... gasesti si la sute de $ bucata :)

eu am luat cu 20-25 centi bucata pe acestea , de la cineva care vroia sa scape cat mai repede de ele ... din pacate doar atat a avut cu Colts

dumboss_yo
19th January 2008, 12:04
ok, mai tinem legatura, poate imi faci si mie rost de cateva sau cum ai spus tu, daca ai dubluri, ma anunti ;) !

georgebz
6th February 2008, 16:34
Am reusit sa imi maresc considerabil colectia :D : www.football-cards.go.ro

favorita mea :

dumboss_yo
6th February 2008, 16:47
sunt minunate toate cartonasele, George :ok:. Nu uita ca mi-ai promis ca imi dai dublurile :D!

georgebz
6th February 2008, 18:59
ti le-am pus deoparte ;)

TomBrady
6th February 2008, 20:00
cat ai dat pe aia cu ticketul ?

georgebz
6th February 2008, 20:10
l-am luat ieftin , 7$ cu tot cu shipping

georgebz
3rd March 2008, 12:49
din pacate cel cu Addai nu a ajuns deocamdata , si nici nu imi fac sperante , a trecut ceva timp de cand trebuia sa soseasca ( plus inca 2 plicuri ) , in schimb am luat unul cu Harrison

am reusit sa adun peste 300 cartonase intr-un timp destul de scurt zic eu ... de acum va fi mai greu , nu mai pot lua "la gramada" , deoarece risc sa am multe dubluri :D ...

www.football-cards.go.ro


.

mtfk
3rd March 2008, 14:27
good job:D
ai vreunu cu steelers, poti sa ii faci o poza sa il vad si eu?

georgebz
3rd March 2008, 14:36
am avut cateva cu "Big Ben" , Hines Ward si Willie Parker , dar le-am dat ... am dat tot ce nu era cu Colts

D_Wade
3rd March 2008, 21:10
Sal io am ceva cartonase cu NBA din sezonu 97 cu Jordan Pippen si restu vedetelor.....dar amu nu de mult am dat interesu pt NFL.....si m-ar interesa de unde as putea face rost de ceva cartonase cu jucatori din nfl .... as da la schimb cartonase nba..daca e interesant cineva sa ma caute pe mail multam!!

georgebz
3rd March 2008, 21:22
eu majoritatea le-am luat de pe www.ebay.com

D_Wade
3rd March 2008, 21:36
bine si cum le iei de pe ebay cu card sau ii sigur ca il primesti...ea am aici ceva poze cu 4 carduri ca-m cat ar valora un card de exemplu din astea de mai jos

http://img246.imageshack.us/img246/1194/dsc00175jh8.jpg

georgebz
3rd March 2008, 21:58
pentru a lua de pe eBay iti trebuie cont PayPal ... pentru PayPal iti trebuie card VISA ... deci se poate spune ca daca ai un card Visa , teroetic poti cumpara


cele din imaginea ta valoreaza maxim 5 centi bucata :D

D_Wade
3rd March 2008, 22:06
Lol amu sincer 5 centi bucata sa fim seriosi am gasit pe net un card de exemplu cu shaq pe vremea cand juca la orlando la pret de 10$ deci asta depinde cat cere gazda cardului pt el..na da in fine ..merci ca mi-ai dat informatii in legatura cu ebay..si inca ceva ca-m cat la suta ii sigur de exemplu daca cumpar un card ca o sa ajunga!

georgebz
3rd March 2008, 22:19
gasesti carduri si la sute , chiar mii de $ ;) ... crede-ma cand iti spun ca aceea ar fi valoarea , daca e vandut individual ... gasesti loturi din anii 80-90 si la preturi de 10$ pentru 1000+ carduri , astea inseamna 1 cent sau chiar mai putin / card ( dar costruile de expediere ar fi foarte mari :D )


pe eBay fiecare user are un "feedback" unde poti vedea ce tranzactii a facut si daca au fost multumiti cumparatorii , daca au primit articolele ce le-au cumparat ... daca nu sunt probleme cu posta , sansele sunt 100% sa primesti articolul daca alegi vanzatori de incredere

D_Wade
3rd March 2008, 22:26
Si de exemplu daca vanzatorul....e din state si sa zicem ca cardul ce are de vanzare ii 1$ iar shipping cost 2 $ atunci in total iti ia de pe card 3 $ nu?

georgebz
3rd March 2008, 22:47
DA ... trebuie sa fii atent sa gasesti vanzatori ce trimit in toata lumea , deoarece cei mai multi nu fac tranzactii decat pe teritoriul US ( pentru asta la descrierea produsului trebuie sa fie Ships to : Worldwide ... si pretul de expediere pentru restul lumii la majoritatea este mai mare decat pretul pentru US , deci trebuie sa te uiti cu atentie )

Ai vreo echipa favorita sau jucator de care ai fi interesat ?

D_Wade
3rd March 2008, 22:50
Imi place echipa Philadelphia Eagles McNabb Westrbrook .... Dawkins.... Seppard.....si noul jucator a lui Eagles Asante Samuel dar inca is la inceput cu colectionarea de carduri de NFL cardu visa ce l-am avut a expirat ca il foloseam la pariuri si amu o sa ma duc in careva zi sa imi fac altu si o sa vad ce o sa rezolv cu eBay si colectionarea de carduri de NFL :P

mtfk
13th March 2008, 20:28
look what mister brady12 found:
http://www.okazii.ro/catalog/5106957/obiecte-colectie/colectii-miscellanea/altele/SET-CARTONASE-JUCATORI-FOTBAL-AMERICAN.html#div_photo

georgebz
13th March 2008, 21:09
le-am vazut de mult p alea ... acum a mai lasat din pret :D ... oricum nu se merita , valoarea lor e foarte mica , mai ales ca 1987 a fost un an cu supra-productie

dumboss_yo
18th March 2008, 17:14
Eu nu ma pot lauda decat cu 2 insigne cu COLTS si cu un tricou cu Marvin Harrison :) ... aaa, am si minge de fotbal american :D, dar nu cu potcoavele :P ...
De acum cateva zile ma pot lauda si cu o bluza cu Indianapolis, iar datorita amabilitatii domnului JORJ, cu 58 cartonase :ok:.

r0bby
18th March 2008, 17:39
Frumos!S-o porti sanatos!

De pe eastbay ai cumparat-o?

dumboss_yo
18th March 2008, 19:35
Frumos!S-o porti sanatos!
Mersi mersi :ok:.

De pe eastbay ai cumparat-o?
dap...de fapt am primit-o de la niste prieteni...dar e comandata de pe EastBay ;).

dumboss_yo
8th April 2008, 20:38
George, nu te-am mai vazut pe mess, asa ca te intreb aici: "Cate cartonase pentru mine mai ai puse deoparte?"

georgebz
8th April 2008, 22:54
deocamdata nimik ... astept un pachet mai consistent , dar cam intarzie sa soseasca ... sper sa nu am iar probleme

packman_gb
9th April 2008, 19:12
Eu ma pot lauda doar cu o geaca NE Patriots, cu un tricou Packers Favre, si o minge cu Bengals :D. daca nu cumparam mingea se alegea scrumu de ea, ca dupa ce am cumparat-o la 2 luni a luat foc complexul Grant Mall din Crangasi. :)

dumboss_yo
9th April 2008, 19:41
deocamdata nimik ... astept un pachet mai consistent , dar cam intarzie sa soseasca ... sper sa nu am iar probleme

si eu sper ... te rog sa ma anunti cand il primesti si sa imi spui cate dubluri a continut :).

Bronco
19th April 2008, 20:54
Mi-am imbunatatit colectia de articole de fotbal american...si acum am 5 tricouri, Mitchell & Ness, cu Chad Johnson (alb), Barry Sanders (negru), Joe Montana (rosu), Terry Bradshaw (negru) si Ed Reed (alb). In plus am o pereche de manusi de wide receiver, marca Under Armour, si cadou de peste hotare, trei bilete de la meciurile de acasa ale USC Trojans din anul 2007 ( pacat ca nu am putut sa merg sa si vad meciurile...:shocked:), doua sepci RBK cu Giants si Broncos...
Inca nu s-a incheiat colectia...sper sa aduag intr-o zi si un tricou cu BRONCOS...:o:

georgebz
14th November 2008, 21:49
aproximativ 70% din colectia mea : http://s277.photobucket.com/albums/kk69/georgebz/cards/ :D