PDA

View Full Version : Raliul Dakar 2008 in Romania?



resita
11th January 2008, 18:52
Organizatorii celebrei curse - anulate anul acesta din cauza terorismului - studiaza varianta desfasurarii acesteia in luna aprilie pe un traseu Ungaria-Romania-Bulgaria-Turcia

Raliul Dakar ar putea trece anul acesta prin Romania, sustine pilotul Gabriel Nicolae, dupa ce cursa care trebuia sa aiba loc la inceputul acestei luni in Africa a fost anulata de teama atentatelor. Anuntul a fost facut de catre Gabriel Nicolae, unul dintre pilotii romani inscrisi la editia din acest an, si confirmat de presa internationala, existand mai multe variante pentru ca raliul, care s-a desfasurat neintrerupt din 1979, sa aiba loc si in acest an. "Am fost contactati de catre echipa de la care am inchiriat cele doua camioane de asistenta, Epsilon, si ne-a transmis ca organizatorul raliului Dakar, cei care se ocupa si de Turul Frantei, compania franceza ASO, doreste sa organizeze o cursa de consolare cu trecere majoritara prin Romania. Cursa va avea loc in luna aprilie, ar avea startul in Ungaria si ar continua spre Bulgaria si Turcia. Avand in vedere ca este o cursa de sapte zile, aceasta va avea minim 5.000 de kilometri, pentru ca este un maraton din punct de vedere al curselor tot-teren. Din punct de vedere al motorsportului romanesc este un mare pas inainte", a declarat Nicolae. Amatori de organizare mai sunt, in frunte cu Guvernul din Chile, care a anuntat in aceasta saptamana ca este dispus sa gazduiasca Raliul Dakar, venind si cu alternativa unei colaborari cu Argentina. Presa spaniola merge pe mana lui Gabriel Nicolae, notand ca ar putea fi organizata o cursa asemanatoare care sa treaca prin Ungaria, Romania si chiar tari din fosta Uniune Sovietica.
Pierderi de 100 de milioane de euro
Altfel, pilotul roman a anuntat ca echipa sa, Team Dakar Romania, a pierdut, prin anularea cursei de anul acesta, aproape 60 de procente din buget, recuperand doar taxa de inscriere, de 58.000 de euro. Comparativ, organizatorii au o "gaura" de peste 100 de milioane de euro, apreciind ca, tocmai de aceea, se incearca recuperarea unei parti din suma prin programarea unui alt raliu in primvara. "Mi-e greu sa cred ca organizatorii vor anula inca o editie, chit ca aceasta se va tine pe un circuit de motocros. Cand pierzi sute de milioane de euro nu mai repeti aceeasi greseala. Pierderile cumulate, restituiri de taxe de inscriere, drepturi TV, inchirieri de feriboturi, campari, tot, sunt undeva la peste o suta de milioane de euro. Suma pe care o echipa privata o pierde fata de bugetul total este undeva la 60 la suta. Mi se pare putin probabil ca Raliul Dakar sa treaca prin Romania, Asia si sa se termine in China, pentru ca aceasta cursa este organizata in luna ianuarie, iar la noi nu se poate merge in conditii de iarna nici cu un off-road", a explicat Nicolae.
Romania urma sa fie reprezentata la Raliul Dakar de un echipaj la clasa auto, Team Dakar Romania, format din Gabriel Nicolae si Liviu Stan, si de patru piloti la clasa moto, Emanuel Gyenes, Marcel Butuza, Romeo Duicu si Alexandru Garbacea. Aceasta urma sa fie cea mai numeroasa participare romaneasca la Raliul Dakar.
sursa http://www.ziua.net/news.php?data=2008-01-11&id=2508

dumy84
11th January 2008, 21:28
Am inteles ca vor sa faca un fel de cursa de compensatie prin luna martie/aprilie care sa tranziteze Ungaria, Romania, Bulgaria si sa ajunga in Turcia. Sincer nu-i vad nici un rost :(

delaparis
11th January 2008, 21:36
. Sincer nu-i vad nici un rost :(


cred ca vor sa-si recupereze banii ... este un dezastru financiar anularea competitiei 2008 ...

Mai carpesc si ei cum pot pe aici pe colo

Mario Di Lazi
12th January 2008, 10:04
nu are farmecul traseului din Africa ... nu cred că o să fie un mare succes ...

Tazz
13th January 2008, 13:54
Mi se pare o mare aberatie. Pai si cu ce ar urma sa mearga astia prin Romania si Bulgaria, prin muntii si padurile de pe la noi. Cu masinile si motocicletele special pregatite pentru nisip si pt conditii total diferite de ce avem noi aici ? Sau ar trebui sa-si pregateasca alte masinarii ?:o:
Apreciez ca se zbat sa gaseasca alte solutii, dar parerea mea e ca ar trebui sa mai caute :D
Poate sa faca ceva asa de vreo 7 zile prin deserturile de la americani de acolo... Macar sa semene un pic la peisaj cu Dakarul...

Tazz
6th February 2008, 19:33
Uite ca pana l-a urma s-au ambitionat si chiar au facut raliu prin Romania :groggy: Central Europe Rally! Tare sunt curios cati... si mai ales cine se inscrie la competitia asta... O veni vreunu din baietii "grei" ai Dakarului ?

aphelyon
6th February 2008, 20:40
Printre echipele care si-au anuntat participarea sunt si BMW, Mitsubishi, Volkswagen, Schlesser si KTM. Cam vre-o 250 de participanti sunt asteptati sa ia startul.

Iata si harta:
http://photo.evomedia.org/files/6qa45rjndetq7g2a27ic.jpg

resita
6th February 2008, 21:02
AICI SE DISCUTA DESPRE DAKAR SERIES in Romania http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=217568

Tazz
6th February 2008, 21:23
Aa... scuze, n-am vazut threadul ala :headbang: