PDA

View Full Version : A innebunit de-a binelea marinarul?



Bumbescu
10th January 2008, 19:55
Cred ca Basescu a inebunit cu refuzul de a o accepta pe Norica Nicolai la Justitie.
"Nu o voi numi niciodata pe Norica Nicolai"-asta e declaratie de individ patimas, partizan, in nici un caz declaratia unui om politic responsabil, sef de stat.

A mai spus despre Norica Nicolai ca are o moralitate indoielnica:D f tare faza:happy

YoYoyOi
10th January 2008, 19:58
foarte bine face. Norica nu are ce cauta in viata politica, nu are ce cauta nici sa spele pe jos la Guvern, d'apoi sa fie ministru...

Bumbescu
10th January 2008, 19:59
Zau? De ce ma rog?

tchibos
10th January 2008, 20:00
eu cred ca bine face... e ca si cum ai pune lupul paznic la oi (fara nici o aluzie :D)

YoYoyOi
10th January 2008, 20:11
eu o cunosc pe mica norica, stiu ce-i poate (mai bine zis, nu-i poate) capul....

la alegerile pt Presedintie umbla prin toate satele din Cluj sa-i faca si ea campanie lui Base, il lauda de mama focului, il ridica in slavi...
Ca mai apoi sa spuna ca ei nu i-a placut niciodata, ca nu l-a sustinut... mincinoasa ordinara. N-a facut nimic bun de cand are functia pe care o are, numai scandal si polemici, japita :mda:

rob_din
10th January 2008, 20:30
eu o cunosc pe mica norica, stiu ce-i poate (mai bine zis, nu-i poate) capul....

la alegerile pt Presedintie umbla prin toate satele din Cluj sa-i faca si ea campanie lui Base, il lauda de mama focului, il ridica in slavi...
Ca mai apoi sa spuna ca ei nu i-a placut niciodata, ca nu l-a sustinut... mincinoasa ordinara. N-a facut nimic bun de cand are functia pe care o are, numai scandal si polemici, japita :mda:

Mai mincinoasa "ordinara" decat cel care o refuza nu in orice caz. Sunt de acord, Nicolai nu are ce cauta la Ministerul Justitiei asa cum Basescu n-are ce cauta in libertate

Bumbescu
10th January 2008, 20:31
eu o cunosc pe mica norica, stiu ce-i poate (mai bine zis, nu-i poate) capul....

la alegerile pt Presedintie umbla prin toate satele din Cluj sa-i faca si ea campanie lui Base, il lauda de mama focului, il ridica in slavi...
Ca mai apoi sa spuna ca ei nu i-a placut niciodata, ca nu l-a sustinut... mincinoasa ordinara. N-a facut nimic bun de cand are functia pe care o are, numai scandal si polemici, japita :mda:

Ma chere, ai descoperit si tu ca oamenii politici minte?:D

rob_din
10th January 2008, 20:31
Cred ca Basescu a inebunit cu refuzul de a o accepta pe Norica Nicolai la Justitie.
"Nu o voi numi niciodata pe Norica Nicolai"-asta e declaratie de individ patimas, partizan, in nici un caz declaratia unui om politic responsabil, sef de stat.

A mai spus despre Norica Nicolai ca are o moralitate indoielnica:D-f tare faza:happy

Asta e declaratie de individ care are probleme grave de sanatate. Calca in picioare Contitutia si bine face, fiindca poporul i-o permite

YoYoyOi
10th January 2008, 20:33
Ma chere, ai descoperit si tu ca oamenii politici minte?:D

stiam de mult, dar creatura mai parsiva ca nemernica asta n-am vazut :D

rob_din
10th January 2008, 20:35
stiam de mult, dar creatura mai parsiva ca nemernica asta n-am vazut :D

Zau? Esti comic rau. Cred ca o confunzi pe Nicolai cu Basescu

Bumbescu
10th January 2008, 20:36
japita, parsiva, alaturi de eventual grasa, urata, nu sunt argumente suficiente pt popey s-o refuze.

Rob_din, de pe ce lume esti? acum ai iesit prima data din "sanctuarul civilizatiei" de pe handbal? Nu stii ca yoyoy e draguta noastra supermoderatoare, adica domnisoara, nu baiat?:D

YoYoyOi
10th January 2008, 20:37
auzi colega, ia vezi-ti tu de ale tale si nu-mi spune mie pe cine si cum confund... ii cunosc personal pe amandoi, deci stiu despre ce vorbesc. Ia vezi tu de Tarca si de Tadici si nu te mai lega aiurea....

Bumb, e drept, nu sunt motive sa o refuze, dar eu n-am zis nimic de activitatea ei, doar de caracter :D
Cand a fost vorba de Cioroianu toti au sarit ca nu vrea sa-l puna, ca e rau si incapatanat si de aia nu-l accepta... s-a dovedit ca avea ceva dreptate si ca Cioroianu e numai bun intr-o biblioteca, nu la Minister :rolleyes:

Lordliv
10th January 2008, 20:47
Asta e declaratie de individ care are probleme grave de sanatate. Calca in picioare Contitutia si bine face, fiindca poporul i-o permite

vrei sa repet cuvintele lui bush: " stop throwing the Constitution in my face...it's just a goddamned piece of paper "
si nu este bush idolul lui base?! axa...

intradevar norica face parte din anturajul lui patriciu,fiind si ex membra in CA al rompetrolului...alaturi de crin,vosgy,leo & co !
in zona craiovei, stiu ca l a facut scapat pe omul de afaceri arab, zureigat ,si nu pe o suma mica...

rob_din
10th January 2008, 20:47
auzi colega, ia vezi-ti tu de ale tale si nu-mi spune mie pe cine si cum confund... ii cunosc personal pe amandoi, deci stiu despre ce vorbesc. Ia vezi tu de Tarca si de Tadici si nu te mai lega aiurea....

Bumb, e drept, nu sunt motive sa o refuze, dar eu n-am zis nimic de activitatea ei, doar de caracter :D
Cand a fost vorba de Cioroianu toti au sarit ca nu vrea sa-l puna, ca e rau si incapatanat si de aia nu-l accepta... s-a dovedit ca avea ceva dreptate si ca Cioroianu e numai bun intr-o biblioteca, nu la Minister :rolleyes:

Ia citeste Constitutia. Tariceanu putea sa-l puna si pe Hitler ministru de externe. Singura datorie a lui Basescu e sa puna mana pe pix si sa semneze. Bine mai intai trebuie sa fie treaz fiindca altfel ii tremura mana

YoYoyOi
10th January 2008, 20:48
poate il doare pixu' pe om si nu poate semna :D

rob_din
10th January 2008, 20:50
vrei sa repet cuvintele lui bush: " stop throwing the Constitution in my face...it's just a goddamned piece of paper "
si nu este bush idolul lui base?! axa...

intradevar norica face parte din anturajul lui patriciu,fiind si ex membra in CA al rompetrolului...alaturi de crin,vosgy,leo & co !
in zona craiovei, stiu ca l a facut scapat pe omul de afaceri arab, zureigat ,si nu pe o suma mica...

Si? Toti au legaturi cu asa zisi oameni de afaceri care numai legal nu si-au facut averea.

Daca e sa luam dupa criterii de moralitate cred ca Guvernul ar avea un singur membru: Fecioara Maria

Pe mine ma apuca rasul ca oameni seriosi stau sa comenteze toate tampeniile facute de Basescu. Ce sa spun, acum a devenit Norica Nicolai inamicul public nr. 1 fiindca i s-a pus pata lui Basescu pe ea.

YoYoyOi
10th January 2008, 20:52
pai si tu comentezi "tampeniile" facute de Basescu... te trece rasul de propriile-ti fapte? :D

Balaci
10th January 2008, 20:58
auzi colega, ia vezi-ti tu de ale tale si nu-mi spune mie pe cine si cum confund... ii cunosc personal pe amandoi, deci stiu despre ce vorbesc. Ia vezi tu de Tarca si de Tadici si nu te mai lega aiurea....

Bumb, e drept, nu sunt motive sa o refuze, dar eu n-am zis nimic de activitatea ei, doar de caracter :D
Cand a fost vorba de Cioroianu toti au sarit ca nu vrea sa-l puna, ca e rau si incapatanat si de aia nu-l accepta... s-a dovedit ca avea ceva dreptate si ca Cioroianu e numai bun intr-o biblioteca, nu la Minister :rolleyes:


Ma indoiesc ca ii cunosti asa de bine pe cat te lauzi, din functia de lipitor de afise apuci cel mult sa le strangi mana

Lordliv
10th January 2008, 20:59
saptamana asta ,norica este suspectul de serviciu...
saptamana viitoare ,se pare ca se pregateste vosgy...

@ rob, nu am avut intentia de a pune egalitate intre oameni politici si sfinti :D

ps. cei care au atins banii lui patriciu ,provoaca alergii la marinar!:evil:

YoYoyOi
10th January 2008, 21:02
Ma indoiesc ca ii cunosti asa de bine pe cat te lauzi, din functia de lipitor de afise apuci cel mult sa le strangi mana

lipitor de afise eram acum mai bine de 10 ani, micutule.... mai evolueaza lumea ;)

Balaci
10th January 2008, 21:04
Pai zi-mi si mie de unde ii cunosti tu asa bine pe cei doi. Ma indoiesc ca erai in structurile de conducere ale aliantei D.A. din Cluj.

rob_din
10th January 2008, 21:05
pai si tu comentezi "tampeniile" facute de Basescu... te trece rasul de propriile-ti fapte? :D

Eu nu ma refer la noi pe forum, ma refer la cei din presa.

rob_din
10th January 2008, 21:06
lipitor de afise eram acum mai bine de 10 ani, micutule.... mai evolueaza lumea ;)

Esti Elena Udrea undercover?:)

YoYoyOi
10th January 2008, 21:10
Pai zi-mi si mie de unde ii cunosti tu asa bine pe cei doi. Ma indoiesc ca erai in structurile de conducere ale aliantei D.A. din Cluj.

tu doar de atunci ii cunosti, de cand era DA in functie? :D

nu trebuie sa-ti dau tie explicatii, dar ii stiu dinainte de a fi ce sunt acum ;)
E greu sa te intalnesti cu Presedintele Romaniei la un mic si-o bere acum, dar e mai usor sa iesi la o cafea cu un vicepresedinte de Partid, sau sa participi la fel de fel de intruniri cu un ministru ;)

Balaci
10th January 2008, 21:13
Basescu a fost ministru acum...10 ani, cam cand tu erai la lipit afise. Hai mai lasa fabulatiile ca nu convingi pe nimeni pe aici...

YoYoyOi
10th January 2008, 21:15
dar nici nu incerc sa te conving, mai acesta. Eu le stiu pe ale mele, tu pe ale tale... asa ca nu te preface ca le stii pe ale mele, ca iti prinzi urechile ;)

rob_din
10th January 2008, 21:32
tu doar de atunci ii cunosti, de cand era DA in functie? :D

nu trebuie sa-ti dau tie explicatii, dar ii stiu dinainte de a fi ce sunt acum ;)
E greu sa te intalnesti cu Presedintele Romaniei la un mic si-o bere acum, dar e mai usor sa iesi la o cafea cu un vicepresedinte de Partid, sau sa participi la fel de fel de intruniri cu un ministru ;)

Oh emotionat! Imi dau lacrimile.

Bumbescu
10th January 2008, 21:37
Oh emotionat! Imi dau lacrimile.

Ti-as oferi o batista, esti atat de ingenuu incat tind sa te iau in serios:D

Balaci
10th January 2008, 21:38
Ti-as oferi o batista, esti atat de ingenuu incat tind sa te iau in serios:D

Si iata si buldogul cum apare, orbit de furie proletara...

Lordliv
10th January 2008, 21:38
cezar preda :" numirea noricai nicolau urmareste limitarea puterii DNA!"

Gabri3l
10th January 2008, 21:40
pe langa povestea cu nepoata....Norica a votat prin parlamentul ala cam tot ce era de votat impotriva unei justitii normale ....ca sa dau doar un ex in acest sens, ca parlamentar pnl a votat acea lege prin care ziaristii erau bagati la inchisoare doar pt ca aduceau dovezi la tv despre colegii ei spagari cum ar fi cazul de trista amintire remes-caltabos.... nu mai zic de ANI sau legea codului penal.
in fine.... taricelu oricum va avea numai de pierdut prin numirea ei ca ministru.

Bumbescu
10th January 2008, 21:41
Si iata si buldogul cum apare, orbit de furie proletara...

Vezi sa nu te emasculeze buldogul ala:D

Gabri3l
10th January 2008, 21:43
cezar preda :" numirea noricai nicolau urmareste limitarea puterii DNA!"
cum am mai zis si in mesajul anterior.... daca se va intampla asa, taricelu va avea numai de pierdut... dc el?... pt ca Base foloseste o strategie f buna, a facut tot posibilul s-o lipeasca pe Norica de Taricelu in aceste momente....
in fine... poate ca si Cezar Preda se poate insela. ar fi bine.
noapte buna!

Balaci
10th January 2008, 21:43
Vezi sa nu te emasculeze buldogul ala:D

De ce ,ai avea pofta sa ma musti de outze? Te las numai sa mi le numeri:D

YoYoyOi
10th January 2008, 21:44
ia terminati cu prostiile!

balaci ia spune tu ceva lucruri frumoase despre creatura aia, sa vedem cum o sustii :D

Bumbescu
10th January 2008, 21:45
De ce ,ai avea pofta sa ma musti de outze? Te las numai sa mi le numeri:D

Nu prea inteleg de ce folosesti pluralul:D
Hai mars de aici....iar ma urmaresti mai umilitule? Nu te mai duci in delegatie cu prietenul tau imaginar si boschetar oltenia 4 all?

Balaci
10th January 2008, 21:46
Nu o sustin, insa nici ambitiile prostesti ale lui Basescu nu le pot sustine. In schimb tu pari sa ai o chestie...femeiasca cu ea, ba ca e japita, ba mai e nu stiu cum...ma rog, fiecare cu opiniile lui (de preferinta bine argumentate;)

Sorin Blaj
10th January 2008, 21:48
Nicolau nu are ce sa caute in functia de ministru al justitiei. Toata atitudinea ei din ultimii trei ani a fost impotriva unei justitii adevarate, vezi ANI si celelalte. Ai votat impotriva legii ANI si vrei sa ajungi seful justitiei? Asta da tupeu. Pentru unii tupeu, pentru altii prostie. Tariceanu cred ca a innebunit.

YoYoyOi
10th January 2008, 21:50
pai aici nu sunt decat 2 tabere: pro Nicolai si contra ei.... nu contra Basescu.
Dar cum ne-am obisnuit deja, unii sunt mai mult contra Basescu, decat pro-cineva anume :rolleyes:

Deci daca n-o sustii pe Norica nepotica, inseamna ca-i dai dreptate lui Base ca n-o pune in jilt :D

rob_din
10th January 2008, 21:54
Nicolau nu are ce sa caute in functia de ministru al justitiei. Toata atitudinea ei din ultimii trei ani a fost impotriva unei justitii adevarate, vezi ANI si celelalte. Ai votat impotriva legii ANI si vrei sa ajungi seful justitiei? Asta da tupeu. Pentru unii tupeu, pentru altii prostie. Tariceanu cred ca a innebunit.

Mi se pare si normal, fiindca ANI e o prostie, o gluma pentru copii de clasa a doua. Adica o intreaga flota a disparut si cel care a facut-o disparuta e presedintele Romaniei si vrei sa cred ca moare cineva de frica nu stiu carei Agentii de Integritate.

Norica Nicolai este total nepotrivita pentru functia de Ministru al Justitiei la fel de mult ca toti cei ce au calcat prin Parlamentul Romaniei in ultimii 20 de ani.

Tariceanu nu a innebunit deloc. Va place sau nu va place Nicolai e unul din putinii lideri PNL care se bucura de o po****ritate importanta. Nu la nivelul lui Basescu sau Becali dar oricum pentru PNL o po****ritate ridicata

Balaci
10th January 2008, 21:56
pai aici nu sunt decat 2 tabere: pro Nicolai si contra ei.... nu contra Basescu.
Dar cum ne-am obisnuit deja, unii sunt mai mult contra Basescu, decat pro-cineva anume :rolleyes:

Deci daca n-o sustii pe Norica nepotica, inseamna ca-i dai dreptate lui Base ca n-o pune in jilt :D


Eu sustin constitutia, care spune ca Basescu nu e in masura sa respinga o numire. Cred ca e simpla problema, nu sunt manat de sentimentalisme in opiniile mele.

rob_din
10th January 2008, 21:56
pai aici nu sunt decat 2 tabere: pro Nicolai si contra ei.... nu contra Basescu.
Dar cum ne-am obisnuit deja, unii sunt mai mult contra Basescu, decat pro-cineva anume :rolleyes:

Deci daca n-o sustii pe Norica nepotica, inseamna ca-i dai dreptate lui Base ca n-o pune in jilt :D

Este si normal. Mie mi-e rusine ca traiesc intr-o tara condusa de acest individ.

Spre exemplu, am fost mereu si un anti-Constantinescu, dar niciodata nu mi-a fost rusine cat timp a fost presedintele Romanie, nici macar atunci cand a facut idiotenia aia anti-Serbia

In schimb acum parca traiesc intr-un cosmar. Nu stiu cum poate cineva sa voteze acest individ. Eu am promis de 8 ani ca nu o sa mai votez niciodata si ma tin de cuvant.

rob_din
10th January 2008, 21:57
Eu sustin constitutia, care spune ca Basescu nu e in masura sa respinga o numire. Cred ca e simpla problema, nu sunt manat de sentimentalisme in opiniile mele.

Ce e aia Constitutie? Pentru fanii lui Basescu nu exista asa ceva

YoYoyOi
10th January 2008, 21:57
chiar te-as ruga sa te mai tii de cuvant si la urmatoarele alegeri :D

rob_din
10th January 2008, 21:59
chiar te-as ruga sa te mai tii de cuvant si la urmatoarele alegeri :D

Nu-mi voi incalca promisunea decat daca simt ca Basescu poate fi dat jos. Sunt in stare sa votez si maimuta de la circ numai sa scap de Basescu

rob_din
10th January 2008, 22:00
Acum il invita vineri pe Tariceanu la discutii

http://www.antena3.ro/Basescu-l-a-invitat-din-nou-pe-Tariceanu-la-discutii-vineri_pol_44187_ext.html

S-a bagat Basescu intr-o prostie din care nu stie cum sa mai iasa

YoYoyOi
10th January 2008, 22:03
Nu-mi voi incalca promisunea decat daca simt ca Basescu poate fi dat jos. Sunt in stare sa votez si maimuta de la circ numai sa scap de Basescu

asta da dovada de un adevarat cetatean :(
sa voteze maimute :(

mai bine te tii de promisiune ;)

tchibos
10th January 2008, 22:13
o simpla intrebare: pana acum ce a votat?

YoYoyOi
10th January 2008, 22:14
tot maimute :D

miril
10th January 2008, 23:28
Basescu este un presedinte iresponsabil, indiferent ce vor sa creada...partizanii lui. Numirile Lidiei Barbulescu si, mai mult ca sigur, al Noricai Nicolai, nu persoane "mai presus de orice banuiala", vor crea posibilitatea "limitarii puterii DNA", dar nu din motivele expuse de pedeu ci si din motive de abuz in seviciu in slujba El Minimului. I se va strica putin jucarica "pac la razboiu", Matolitului, cu care a amenintat cand era, dar mai ales cand nu era cazul ca sa faca partie partidului uninominal spre culmile... Dar mai bine lasa. Basescu, care nu vrea sa fie notar ca fica lui, uita ca nu exista oameni politice mai presus de orice banuiala in acesta tara si asta si datorita unor ********i reactivati in functii mari, dupa revolutie, veniti tocmai de la Jilava, pardon, acolo ar fi fost locul potrivit, tocmai de la Invers, pardon, Anvers. Psihopatia conduce Romania. Sa nu intre in hipo...functie! Tiroidiana. Presedintele. Nu face bine la jugulara dar mai ales la Cercebou. Sa se inteleaga cerebel. Se clatina bine. Cu nervii. Sa fie la el, acolo!

Romeo
11th January 2008, 09:01
Cred ca Basescu a inebunit cu refuzul de a o accepta pe Norica Nicolai la Justitie.
"Nu o voi numi niciodata pe Norica Nicolai"-asta e declaratie de individ patimas, partizan, in nici un caz declaratia unui om politic responsabil, sef de stat.


razboiul cu PNL continua. Un analist cu zeci de milioane pe luna salar spunea odata ca razboiul permanent presedinte-prim ministru lasa PSD-ul pe afara, ei trebuie sa suspende presedintele ca sa apuce sa mai spuna ceva la TV. PRM, partidul care pentru unii reprezenta adevarata justitie a iesit din cei 5 % necesari sa-i imbogatim ca parlamentari. Nikolai (ce nume rusnac) este asemeni colegilor ei PNL-isti, rea, dispretuitoare, crede ca dreptatea este numai la ei. Nu ar fi nicio paguba daca nu ar ajunge ministru si nici nu va reforma justitia daca va fi. Ceea ce vedem la TV este doar 5 % din justitie, cea care vorbeste mult si nu face nimic. Restul se desfasoara ca la carte (divorturi, crime, furturi).
Procentele obtinute in 2007 de Base ii garanteaza acestuia ca are de unde pierde, dar cred mai degraba ca se va mari procentul celor care nu vor mai vota si se va alege praful de democratia bucuresteana.

Romeo
11th January 2008, 09:08
Spre exemplu, am fost mereu si un anti-Constantinescu, dar niciodata nu mi-a fost rusine cat timp a fost presedintele Romanie, nici macar atunci cand a facut idiotenia aia anti-Serbia

In schimb acum parca traiesc intr-un cosmar. Nu stiu cum poate cineva sa voteze acest individ. Eu am promis de 8 ani ca nu o sa mai votez niciodata si ma tin de cuvant.

cand un Ion punea un judecator si cativa aventurieri sa organizeze un proces de tip stalinist pentru a fi executat presedintele tarii si sotia lui nu ti-a fost rusine ? Cand au venit minerii sa bata pe cine prindeau in Bucuresti nu ti-a fost rusine ? Cand candidatul nr.2 la presedintie si fost prim ministru a fost acuzat in presa de homosexualism si nu a replicat in niciun fel, iar in cutia postala primeam hartii in care scria ce tare ******** a fost Base nu ti-a fost rusine. Sau cand actualul prim ministru striga in fata camerelor TV unei nefericite ca doar nu vrea sa-i faca hotel, nu este o rusine ? Iar daca nu-l votam pe Base, pe cine altul ? Pe prostanac, pe Jiji, astia stau mai bine in sondaje. Voi apela anul acesta la optiunea ta: nu voi vota, pentru ca nu am pe cine. Toti sunt la fel!

Base spunea ca prim-ministrul propune si presedintele decide, cica aia scrie in Constitutie. Voi ati citit-o ? Eu nu ma obosesc ! Constitutia este votata de un partid pe care nu-l agreez si schimbata prin incalcarea clauzei de 50 % de participanti la vot, procentul fiind marit ca pe vremea alegerilor comuniste.

Bumbescu
11th January 2008, 10:06
Este si normal. Mie mi-e rusine ca traiesc intr-o tara condusa de acest individ.

Spre exemplu, am fost mereu si un anti-Constantinescu, dar niciodata nu mi-a fost rusine cat timp a fost presedintele Romanie, nici macar atunci cand a facut idiotenia aia anti-Serbia

In schimb acum parca traiesc intr-un cosmar. Nu stiu cum poate cineva sa voteze acest individ. Eu am promis de 8 ani ca nu o sa mai votez niciodata si ma tin de cuvant.

Zau, si de ce ma rog ai fost mataluta anti constantinescu? Pt ca avea cioc?
Sau pt ca emana seriozitate?
"Idiotenia" aia cu Serbia ne-a dus in NATO si a grabit integrarea in UE, chair daca pt Constantinescu si Conventie a fost un veritabil sepuku.

Revenind la Norica, e clar ca e si ea patata, cum de altfel e intreaga clasa politica. Basescu nu poate insa sa-i refuze numirea pur si simplu, fara motive, pana acum refuzul sau de a o numi seamana cu un "face control" la intrarea unui bar: " nu-mi place fataul tau, stai afara".

Si hai sa fim seriosi, in guvernul de oligofreni(marea majoritate) condus de motociclist, Norica ar fi de departe cea mai inteligenta.
Cand ii ai pe Orban si pe Pacuraru ministrii, cand i-ai avut pe Remes si pe Trahanache(la justitie) ministrii, Norica e parfum....

Lordliv
11th January 2008, 11:17
"Idiotenia" aia cu Serbia ne-a dus in NATO si a grabit integrarea in UE, chair daca pt Constantinescu si Conventie a fost un veritabil sepuku.

Revenind la Norica, e clar ca e si ea patata, cum de altfel e intreaga clasa politica. Basescu nu poate insa sa-i refuze numirea pur si simplu, fara motive, pana acum refuzul sau de a o numi seamana cu un "face control" la intrarea unui bar: " nu-mi place fataul tau, stai afara".

Si hai sa fim seriosi, in guvernul de oligofreni(marea majoritate) condus de motociclist, Norica ar fi de departe cea mai inteligenta.
Cand ii ai pe Orban si pe Pacuraru ministrii, cand i-ai avut pe Remes si pe Trahanache(la justitie) ministrii, Norica e parfum....

la obiect,intradevar interventia ta,dar ce folos ca suntem membrii nato sau ue cand la noi tot mafia rusa si araba dicteaza!

miril
11th January 2008, 11:56
Mafia rusa dicteaza si in alta parte irra cea araba ameninta serios si din interior si din exterior, prin diverse mijloace.

Benny
11th January 2008, 13:22
... asta e declaratie de individ patimas, partizan, in nici un caz declaratia unui om politic responsabil, sef de stat.

Este adevarat ca declaratia este patimasa si nu ar fi trebuit sa fie facuta de catre un sef de stat. Dar decizia lui Basescu este una corecta.

Lordliv
11th January 2008, 13:31
Mafia rusa dicteaza si in alta parte irra cea araba ameninta serios si din interior si din exterior, prin diverse mijloace.

la noi s au dat multe hotarari de guvern ori s au emis ordonante de urgenta in functie de interesele unor firme avand patroni rusi...

Elphax
11th January 2008, 14:14
Basescu e mai mult decat patimas, Basescu e un Lapusneanu modern, si acum nu mai e imperiul Otoman care sa il poata mazili

vai de capul nostru, mai bine emigram in Bulgaria ...

Gabri3l
11th January 2008, 14:30
vai de capul nostru, mai bine emigram in Bulgaria ...
drum bun... :D

oricum, mi s-a parut penibila declaratia lu' taricelu de o demagogie perfida ieri, cand se lauda cu performanta justitiei realizata(in timpul lui Macovei) cand a amintit de raportul ala favorabil pe justitie.

miril
11th January 2008, 14:37
Benny, nu poti vorbi de decizie, gresesti aici ca si Presedintele. El are dreptul la recomandari, ceea ce a si facut, dar cum PM nu considera ca trebuie sa o ia inseama, that's it. Gabi, si eu am remarcat ce a spus Tariceanu, pe de alta parte Macovei nu era de una singura. Presedintele este un tip care trebuie sa se hartuie tot timpul, destructiv, cu cineva ca sa simta ca este in actiune, ca traieste, iar daca nu gaseste un adversar pentru acest scop, face precum cainele, se inversuneaza sa-si puna dintii in propria-i coada. Nu-i normal.

Romeo
11th January 2008, 17:31
Benny, nu poti vorbi de decizie, gresesti aici ca si Presedintele. El are dreptul la recomandari, ceea ce a si facut, dar cum PM nu considera ca trebuie sa o ia inseama, that's it. Gabi, si eu am remarcat ce a spus Tariceanu, pe de alta parte Macovei nu era de una singura. Presedintele este un tip care trebuie sa se hartuie tot timpul, destructiv, cu cineva ca sa simta ca este in actiune, ca traieste, iar daca nu gaseste un adversar pentru acest scop, face precum cainele, se inversuneaza sa-si puna dintii in propria-i coada. Nu-i normal.

Probabil ca adevaratele motive ale conflictului perpetuu stau intre cele doua tururi de prezidentiale din 2004. A doua explicatie pe care o dau conflictului Base-Patriciu este finantarea PSD-ului de catre marele arhitect-industrias. Probabil ca in 2004 nu noi l-am ales cu adevarat pe Base, ci jocurile s-au facut pentru el si impotriva lui Nasty. Aportul lui Taricelul cred ca nu a fost suficient si asta este motivul pentru care il bubuie in permanenta Base. Nea Traian si-a respectat intelegerea si l-a facut pe Taricelul prim ministru. Nici dracu nu ar fi adus PNL-ul la putere, partid care niciodata nua depasit 15 %. Ei bine, pentru asta Taricelu ar trebui sa-l linga si la ... pe Traian, in schimb avem un PM dispretuitor, ingamfat, cei mai vizibili ministri au aceleasi mari caracteristici: sila fata de popor. Sa nu uitam ca pachetul d elegi ale sanatatii au vizat in primul rand schimbarea dl director Oprescu, sa nu uitam ce ifose isi dadea tanarul ajuns ministru de justitie, care chiar facuse o lege sa-i dea peste nas lu Base si a trebuit sa intervina UE ca legea sa nu fie aplicata. Lui Remes i s-a inscenat circul ala cu mita ca sa poata fi schimbat, Taricelu striga unei babe amarate ca doar nu vrea hotel, SILA de supusi este tot ce emana din PNL-isti. Si desi nu am nimic impotriva lui Patriciu, acum se lauda ca da burse celor care au nevoie. Ei bine, in anii 80 era un regulament clar pentru acordarea burselor, stiai ce medie trebuie sa obtii si chiar daca nu o aveai era sansa unei sume mai mici. Acum iaca avem fundatie care da burse, nu din buzunarul lui ci din banii obtinuti pe o companie petroliera existenta dinainte de 1989. Care este meritul luiu Patriciu de isi alatura numele acestor burse ? Ele provin din banii castigati de pe urma unei companii petroliere cladita d emulti specialisti, sa nu-si inchipuie cineva ca Patriciu a facut singur afacerea mileniului!

rob_din
11th January 2008, 18:14
Opriti-l pe Basecu! A devenit ********ul numarul 1 al Romaniei. De fapt cred ca era printre capi si inainte de 89.

Gabri3l
11th January 2008, 18:17
Doamneeee!!!.... ce lovitura i-a dat Base lui Tariceanu pe acest caz...

in mod normal, in urma dezvaluirii Presedintelui cum ca Norica a incalcat legea prin '87 si '91 ca procuror si a cerut arestarea unor persoane nevinovate aceasta a fost data afara din justitie .... pffff

afaraaaaaaaaa!!

oricum, mai multe detalii.... la ora 19.00 cand Base va face declaratia :ok:

ps: chiar imi pare rau de taricelu' ca nu a acceptat invitattiile presedintelui la Cotroceni ca sa afle din timp ilegalitatile lui Nicolai ....

ps1: Sorin, cred ca ar trebui schimbat numel.e threadului in ceva de genu... Cazul Nicolai etc...

Gabri3l
11th January 2008, 18:20
Opriti-l pe Basecu! A devenit ********ul numarul 1 al Romaniei. De fapt cred ca era printre capi si inainte de 89.

mey... lasandu-l pe Base deoparte, tie ti s-ar fi parut normal sa ai in fruntea Justitie o astfel de persoana imorala profesionala care a facut ce a facut in trecut?....

rob_din
11th January 2008, 18:34
http://www.antena3.ro/Traian-Basescu-Norica-Nicolai-a-bagat-la-inchisoare-un-om-nevinovat_pol_44231_ext.html

Are dreptate Basescu: Nicolai a bagat la inchisoare un om nevinovat (de fapt judecatorul dar ce mai conteaza) in timp de de 15 ani procurori si judecatorii tin in libertate un hot devenit presedinte.
Ce ti-e si cu justitia asta

Lordliv
11th January 2008, 20:18
mey... lasandu-l pe Base deoparte, tie ti s-ar fi parut normal sa ai in fruntea Justitie o astfel de persoana imorala profesionala care a facut ce a facut in trecut?....

dar tie ti s a parut normal sa fie numita macovei, ministrul justitiei,o "persoana imorala profesionala care a facut ce a facut in trecut "?!

ps. sa ti amintesc ca in perioada '93-'96,monica luisa macovei,de meserie procuror ( inca din 1983 ),a lasat nesolutionate nu mai putin 193 de dosare?!
sa ti amintesc ca individa a fost sanctionata disciplinar,fiind defapt pusa in situatia de a pleca din sistem,imbratisand meseria de avocat ( alaturi de o sticla de whisky )?!

ce va place sa luati apararea dictatorilor!

rob_din
11th January 2008, 21:01
Noi glumim, dar e grava situatia. Basescu "saracul" s-a bagat intr-un penibil din care nu mai stie cum sa iasa. I-a mai trimis o scrisoare lui Tariceanu rugandu-l sa se intalneasca. PENIBIL!

Oricum Basescu are niste servicii secrete de incompetenti. Asta era marea dovada impotriva Noricai Nicolai? Jalnic

Lordliv
11th January 2008, 21:09
Noi glumim, dar e grava situatia. Basescu "saracul" s-a bagat intr-un penibil din care nu mai stie cum sa iasa. I-a mai trimis o scrisoare lui Tariceanu rugandu-l sa se intalneasca. PENIBIL!

Oricum Basescu are niste servicii secrete de incompetenti. Asta era marea dovada impotriva Noricai Nicolai? Jalnic

in aceeasi zi cand domnul presedinte basescu preamareste valorile morale pe care trebuie sa le aibe un conducator ( si ministrul este tot un conducator,nu i asa ?!) la rm valcea,primarul mircea gutau prins luind spaga,tinut cateva luni la racoare,ESTE NUMIT PRESEDINTELE PD-L VALCEA! CURAT MURDAR!

ps. sa nu uit,mircea gutau se lauda cu prietenia sa cu presedintele baasescu!

rob_din
11th January 2008, 21:11
in aceeasi zi cand domnul presedinte basescu preamareste valorile morale pe care trebuie sa le are un conducator ( si ministrul este tot un conducator,nu i asa ?!) la rm valcea,primarul mircea gutau prins luind spaga,tinut cateva luni la racoare,ESTE NUMIT PRESEDINTELE PD-L VALCEA! CURAT MURDAR!

:rosu:

Romeo
11th January 2008, 21:13
dar tie ti s a parut normal sa fie numita macovei, ministrul justitiei,o "persoana imorala profesionala care a facut ce a facut in trecut "?!

ps. sa ti amintesc ca in perioada '93-'96,monica luisa macovei,de meserie procuror ( inca din 1983 ),a lasat nesolutionate nu mai putin 193 de dosare?!
sa ti amintesc ca individa a fost sanctionata disciplinar,fiind defapt pusa in situatia de a pleca din sistem,imbratisand meseria de avocat ( alaturi de o sticla de whisky )?!

ce va place sa luati apararea dictatorilor!

Macovei a fost ministra pentru ca nu figura intr-un partid si trebuia sa convinga cativa fraieri din UE ca se fac progrese in justitie, ceea ce a reusit. Odata aderarea incheiata, actualii guvernanti fac tot posibilul sa-i convinga pe europeni ce mare prostie au facut ca ne-au primit. Incep sa cred ca crimele din Italia sunt de fapt ordonate de pe Dambovita, ca au inceput sa fie multe. Se pare ca nemernicii de la conducere nu mai au multi fraieri care sa munceasca pe degeaba pentru ei si familiile lor si ne trebuiesc ca romanii din Italia sa fie alungati in tara.
Mai bine un dictator decat 500 de hoti!

Lordliv
11th January 2008, 21:17
Macovei a fost ministra pentru ca nu figura intr-un partid si trebuia sa convinga cativa fraieri din UE ca se fac progrese in justitie, ceea ce a reusit. Odata aderarea incheiata, actualii guvernanti fac tot posibilul sa-i convinga pe europeni ce mare prostie au facut ca ne-au primit. Incep sa cred ca crimele din Italia sunt de fapt ordonate de pe Dambovita, ca au inceput sa fie multe. Se pare ca nemernicii de la conducere nu mai au multi fraieri care sa munceasca pe degeaba pentru ei si familiile lor si ne trebuiesc ca romanii din Italia sa fie alungati in tara.
Mai bine un dictator decat 500 de hoti!

sunt de acord cu tine ,dar la noi sunt peste 10 000 de mari hoti ( care si au impartit intre ei " realizarile socialismului "):D

rob_din
11th January 2008, 21:28
Macovei a fost ministra pentru ca nu figura intr-un partid si trebuia sa convinga cativa fraieri din UE ca se fac progrese in justitie, ceea ce a reusit. Odata aderarea incheiata, actualii guvernanti fac tot posibilul sa-i convinga pe europeni ce mare prostie au facut ca ne-au primit. Incep sa cred ca crimele din Italia sunt de fapt ordonate de pe Dambovita, ca au inceput sa fie multe. Se pare ca nemernicii de la conducere nu mai au multi fraieri care sa munceasca pe degeaba pentru ei si familiile lor si ne trebuiesc ca romanii din Italia sa fie alungati in tara.
Mai bine un dictator decat 500 de hoti!


Perfect de acord cu prima parte. dar tot mai bine 500 de hoti decat un dictator

miril
11th January 2008, 21:35
Mai bine 500 000 de hoti decat un dictator.

Life
11th January 2008, 21:42
Mai bine 500 000 de hoti decat un dictator.

vai doamne...cata dreptate ai aici....:(

Lordliv
11th January 2008, 21:45
se pare ca noi avem si dictator ( in devenire ) si 500...10 000...sau 500 000 de hoti....
tara binecuvantata!:drak:

Romeo
12th January 2008, 08:45
se pare ca noi avem si dictator ( in devenire ) si 500...10 000...sau 500 000 de hoti....
tara binecuvantata!:drak:

ca mare dreptate ai! Mai e loc si de noi pe aici ? Cat despre baba Nikolai, nu-mi place mutra ei, ajunge cea a marinelului.

miril
12th January 2008, 10:36
Trebuie judecata nu dupa mutra ci dupa competenta. Adevarul este ca Romania este condusa de o masa de incompetenti in frunte cu... Mai bine nu spun.

Dogville
12th January 2008, 12:06
....spun eu...cu presedintele ales democratic de o larga majoritate a electoratului......eu zic ca nepoata doamnei Nicolai este foarte competenta..la ea nu s-a gindit nimeni?

miril
12th January 2008, 12:24
Cat de larga? Dintr-a doua. Asa si Guvernul. Problema nu este rezultatul alegerilor ci cum a fost gestionata vointa po****ra. Raspuns, catastrofal. De la badica...Traian, ca asa-i-n plugusor si pana la...Elodia. Dumnezeu sa-o odihnesca pe ea si...nu numai.

Adi Da Samraj
12th January 2008, 18:10
in timpul comunismului , securitatea din romania era specialista numarul 1 cu dezinformarea dintre toate tarile membre ale pactul de la varsovia . bulgarii se ocupau de partea tehnica , kgb de asasinate ... concluzia finala o trageti voi .

Lordliv
12th January 2008, 21:27
in timpul comunismului , securitatea din romania era specialista numarul 1 cu dezinformarea dintre toate tarile membre ale pactul de la varsovia . bulgarii se ocupau de partea tehnica , kgb de asasinate ... concluzia finala o trageti voi .

da,bulgarii furnizau umbrele...

Romeo
13th January 2008, 09:27
in timpul comunismului , securitatea din romania era specialista numarul 1 cu dezinformarea dintre toate tarile membre ale pactul de la varsovia . bulgarii se ocupau de partea tehnica , kgb de asasinate ... concluzia finala o trageti voi .

crezi ca daca securitatea sau SRI-ul nu ar fi necesare, ele s-ar mai fi inventat ? Crezi ca se schimba ceva daca blamezi securitatea sau SRI-ul ? Dupa cum vezi, institutiile statului nu se desfiinteaza dupa cum vrea presa. Si iata ca informatii exista. Ce spune acea "greseala" a lui Nikolai ? Ca si Musca, ele vor sa-si ascunda firea, complicitatea, sperand ca nu se va afla. Nu greseala este esentiala aici ci incapatanarea in greseala, iresponsabilitatea tipic stalinista. Dar Base a venit presedinte cu incuviintarea SRI-ului, altfel nu ar fi facut decat vizite la Cotroceni. Tot ei nu l-au acceptat pe Nasty. Credeti ca acestia ar fi acceptat o persoana ca Nikolai, cu un caracter puternic, care-si ascunde erorile cu speranta ca nu vor fi aflate ? Nikolai nu va fi la justitie nu pentru ca (numai) Base nu o vrea ci pentru ca nici altii nu o vor. Base spune ceea ce acestia vor. Cu o justitie comandata, asta ne mai trebuie, o ministra care-si baga sub pres mizeriile facute din orgoliul tipic PNL-ist!!

torn_beton
13th January 2008, 10:08
Mai bine un dictator decat 500 de hoti!

Se pare ca Ceausescu n-a murita inca fratilor.
Spiritul lui e in fiecare dintre simpatizantii magicianului chel care a facut disparuta o flota intreaga.


Care este meritul luiu Patriciu de isi alatura numele acestor burse ? Ele provin din banii castigati de pe urma unei companii petroliere cladita d emulti specialisti, sa nu-si inchipuie cineva ca Patriciu a facut singur afacerea mileniului!

Pai meritul lui Patriciu ar fi ca da bursele astea din banii lui. Intr-o tara plina de hoti, cu un presedinte capul hotilor, asta macar da bursele astea din banii lui asa cum si Becali a construit casele tot din banii lui.

J.Bond
13th January 2008, 13:02
Se pare ca Ceausescu n-a murita inca fratilor.
Spiritul lui e in fiecare dintre simpatizantii magicianului chel care a facut disparuta o flota intreaga.

Aberezi. Doar anti propagandistii de ocazie mai spun astfel de chestii. Nu uita ca este primul Presedinte al Romaniei care a condamnat in Parlament regimul comunist ca ilegitim, chiar daca si el a trait in functii cheie in aceea perioada trista din istoria Romaniei.
Adevaratii comunisti sunt aceia care s-au opus in Parlament, Vacaroiu ,PSD si cu VADIM in frunte.

J.Bond
13th January 2008, 13:23
Condamnarea comunismului de catre Base in Parlament poate ca a vrut sa stearga si o oarecare impresie pe care a lasat-o la un moment dat in campania electorala din 2004, si sa stii ca a reusit in mare masura in randul oamenilor prin acel act istoric din Parlament. Uite, torn-beton ,daca vrei ia-o asa: Basescu este 'comunistul bun'(pt romani), spre deosebire de Nastase si altii.

Lordliv
13th January 2008, 13:37
Aberezi. Doar anti propagandistii de ocazie mai spun astfel de chestii. Nu uita ca este primul Presedinte al Romaniei care a condamnat in Parlament regimul comunist ca ilegitim, chiar daca si el a trait in functii cheie in aceea perioada trista din istoria Romaniei.
Adevaratii comunisti sunt aceia care s-au opus in Parlament, Vacaroiu ,PSD si cu VADIM in frunte.

tu crezi ceea ce povestesti aici?!

ps. actualmente este o lupta politica si economica intre esaloanele 2 si 3 ale fostului partid comunist si ale fostei securitati ( care si au bagat in fata inclusiv odraslele)...
aceste " elemente " sunt imprastiate in toate partidele, inclusiv in pd sau pld!

miril
13th January 2008, 13:58
Uite, torn-beton ,daca vrei ia-o asa: Basescu este 'comunistul bun'(pt romani), spre deosebire de Nastase si altii.

De unde si pericolul. Dictaturii de...catifea marinaresca.

Lordliv
13th January 2008, 15:07
apropos de condamnarea comunismului in romania: ce " condamnare " a fost daca nu au fost " infierati " decat 53 de nomenklaturisti dintre zecile de mii care au facut rau cetatenilor romani ( deci a fost ceva selectiv si foarte subiectiv ) iar partea practica a condamnarii care trebuia sa se concretizeze in 36 de masuri a fost uitata cu desavarsire...( nici macar arhivele rau famatei " militii " nu au fost desecretizate ,ca sa nu mai vorbesc de mult trambitatul muzeu al victimelor comunismului...)
dar fraierii de alegatori romani chiar cred ca s a condamnat comunismul...:D

curat murdar...

ps. iar condamnarea comunismului trebuia insotita ,imperativ, de legea lustratiei...

J.Bond
13th January 2008, 15:53
apropos de condamnarea comunismului in romania: ce " condamnare " a fost daca nu au fost " infierati " decat 53 de nomenklaturisti dintre zecile de mii care au facut rau cetatenilor romani ( deci a fost ceva selectiv si foarte subiectiv ) iar partea practica a condamnarii care trebuia sa se concretizeze in 36 de masuri a fost uitata cu desavarsire...( nici macar arhivele rau famatei " militii " nu au fost desecretizate ,ca sa nu mai vorbesc de mult trambitatul muzeu al victimelor comunismului...)
dar fraierii de alegatori romani chiar cred ca s a condamnat comunismul...:D

curat murdar...

ps. iar condamnarea comunismului trebuia insotita ,imperativ, de legea lustratiei...

PAI stai asa. Intai sa se schimbe 'comunistii' de la putere in Parlament(PSD care are inca majoritatea, Vacaroiu si altii). Mai asteapta si tu un pic ca nu mori acum la cat ai asteptat. :) Si avem sperante mari ca odata cu venirea PDL la putere(si asa va fi in toamna), despre care se spune ca este partidul prezidential, o sa vezi atunci ce si cum si cu legea lustratiei si cu muzee si ce ai mai zis acolo.;)

CA veni vorba de lustratie.....cazul Noricai Nicolai paote avea tangente inclusiv cu CEDO, avand in vedere ca se spune ca a trimis la inchisoare un om nevinovat. Nu stiu cum a intrat in Parlament. Poate in '90 erau alte criterii, ma rog.:)
Presedintele A procedat foarte bine constitutional. Constitutia ii va da din nou dreptate lui Basescu daca Tariceanu va apela Curtea. Motivele pentru care nu vrea sa o numeasca pe Nicolai sunt perfect legale, legate de activitatea ei profesionala cand a fost data afara pe usa din dos din Magistratura. Curtea spune clar ca Presedintele poate cere intemeiat o alta propunere premierului daca propunerea respectiva este considerata DE PRESEDINTE CA NU INDEPLINESTE unele cerinte legale si morale. TARICEANU va ramane din nou cu buza umflata datorita incapatinarii lui prostesti si a celor din jurul lui de la PnL.
Un Presedinte responsabil(oricare ar fi el) nu trebuie sa numeasca in fruntea unui minister important asa cum este Justitia(care MAI este monitorizata de Bruxelles), o persoana cu asa 'pete' si greseli profesionale(falsuri, s-o spunem paia dreapta asa cum reiese din dosarul profesional care este accesibil prin dreptul accesului la informare). Si in fruntea Justitiei este bine sa se numeasca o persoana apolitica(cum a fost Macovei si cum va fi din nou in viitorul guvern PD-L), SI nu o persoana politica de la un partid cum este Nicolai care a demonstrat pana acum ca a facut tot ce i-a stat in putinta ca si parlamentar PNL, sa nu avem o justitie normala.(a sustinut persoana de trista amintire pe nume Chiuariu din rasputeri in demersurile sale de a influenta negativ mersul justitiei).
In fruntea Justitiei trebuie pusa o persoana mai presus de orice moralitate, care sa nu aiba nici cea mai mica 'pata' din trecutul profesional pusa la indoiala. Ce o sa mai creada lumea despre judecatori, procurori daca tocmai in fruntea Justitie este numita o persoana cu grave lacune profesionale in trecut.
NIcolai nu trebuie numita la Justitie clar. Si in toata aceasta chestie Basescu iar o sa aiba de castigat la electorat iar Tariceanu va pierde din nou. Si apoi iar o sa se intrebe si o sa se mire cativa de pe aici cum si de ce Basescu are asa mare credibilitate printre romani. Ei, uite deasta. Tariceanu ii da suficiente motive. Sa tot ai un asemenea premier cand esti PREZIDENTE. :)

Lordliv
13th January 2008, 16:58
@marker
este greu de crezut ca pdl-ul va trece de 35-40 % cu redistriburi cu tot si va guverna " next season "!
psd-ul cu pnl-ul alaturi de cei de la udmr,prm sau pc ( care dintre ele vor trece pragul ) vor avea diferenta!
depinde cine va castiga alegerile ... stii tu cu desemnarea premierului de catre presedinte...si probabil /posibil k circul sa continue...

oricum eu nu am nici o garantie ca pdl ,care la dolj spre exemplu are " o adunatura de fosti activisti si ********i " poate sa clarifice situatia in romania...
atat timp cat la pdl dolj se afla senatorul radu berceanu ( mare specialist in tunuri financiare si element cheie in evenimentele din decembrie '89 de la craiova ,unde au murit zeci de oameni impuscati... ),europarlamentarul marian jean marinescu ( acuzat printre altele ca a pierdut planurile de imbunatatire ale avionului yar -soimul,pe un aeroport parizian ), consilierul municipal theodor radu ( fost ********,fost sef la pasapoarte ), vicepresedintele consiliului judetean, constantin dascalu ( fost presedinte al partidului conservator,filiala dolj, pana in decembrie ,fost sef de personal la oltcit inainte de 1989-deci in mod cert colaborator al securitatii), actualul primar mult hulit al craiovei,solomon, cu 3 dosare la dna si cu un trecut tenebros, fostul deputat bresniceanu -eminenta cenusie a invatamintului doljean din ultimii 15 ani,consilierul local albastroiu ,perindat si el pe la mai multe partide arhitectul multor hotarari locale care au creat ilaritate la craiova,sau noua achizitie ion radu ,fost presedinte al filialei craiova al prm-ului pana in decembrie, este greu de crezut ca acest partid va face lumina in ceea ce priveste faptele care au prejudiciat milioane de romani inainte si dupa 1989...

in ceea ce priveste trecutul lui nicolai ,acesta nici nu se compara cu petele negre pa care le a avut monica luisa macovei cand a fost desemnata ministru al justitiei...( mandate de arestare emise in alb,in urma carora multi oameni au fost arestati,sute de dosare nesolutionate,avertismente pe timpul lui cochinescu ,ca sa nu mai vorbim de multe fonduri " absorbite " cat a facut parte din societatea civila...)

ps. la portile pdl-ului ,bat zilele acestea deputatul prm matusa ( care a luat pe nimic fostul immr craiova ,in urma unor " aranjamente de culise " si viceprimarul nedelescu ,fost presedinte prm -dolj...

Adi Da Samraj
13th January 2008, 17:56
da,bulgarii furnizau umbrele...
aveau si o firma de transport international cu care scanau si monitorizau tot ce era important prin europa de vest



crezi ca daca securitatea sau SRI-ul nu ar fi necesare, ele s-ar mai fi inventat ? Crezi ca se schimba ceva daca blamezi securitatea sau SRI-ul ? Dupa cum vezi, institutiile statului nu se desfiinteaza dupa cum vrea presa. Si iata ca informatii exista. Ce spune acea "greseala" a lui Nikolai ? Ca si Musca, ele vor sa-si ascunda firea, complicitatea, sperand ca nu se va afla. Nu greseala este esentiala aici ci incapatanarea in greseala, iresponsabilitatea tipic stalinista. Dar Base a venit presedinte cu incuviintarea SRI-ului, altfel nu ar fi facut decat vizite la Cotroceni. Tot ei nu l-au acceptat pe Nasty. Credeti ca acestia ar fi acceptat o persoana ca Nikolai, cu un caracter puternic, care-si ascunde erorile cu speranta ca nu vor fi aflate ? Nikolai nu va fi la justitie nu pentru ca (numai) Base nu o vrea ci pentru ca nici altii nu o vor. Base spune ceea ce acestia vor. Cu o justitie comandata, asta ne mai trebuie, o ministra care-si baga sub pres mizeriile facute din orgoliul tipic PNL-ist!!

securitatea din romania a aparat regimul comunist , SRI actual ii apara pe politicieni si pe milionarii in euro

Romeo
13th January 2008, 18:02
apropos de condamnarea comunismului in romania: ce " condamnare " a fost daca nu au fost " infierati " decat 53 de nomenklaturisti dintre zecile de mii care au facut rau cetatenilor romani ( deci a fost ceva selectiv si foarte subiectiv ) iar partea practica a condamnarii care trebuia sa se concretizeze in 36 de masuri a fost uitata cu desavarsire...( nici macar arhivele rau famatei " militii " nu au fost desecretizate ,ca sa nu mai vorbesc de mult trambitatul muzeu al victimelor comunismului...)
dar fraierii de alegatori romani chiar cred ca s a condamnat comunismul...:D


ceilalti zeci de mii au facut rau la indicatiile pretioase a celor 53 sau 100. Aceasta condamnare a facut-o de ochii lumii, oricum nu se repara nimic, iar Vadim a facut circ tot de ochii lumii, sa arate ca exista opozanti vajnici condamnarii. Ce ne-a costat pe noi acest circ nu te intrebi ? Banii dati pe un raport, curentul consumat in posturile TV si in casele celor care s-au uitat la teatrul din parlament ? Au mai ramas vreo 330 zile pana scapam si de Tariceanu, asa ca la anul sa vedem pe ce ne mai duelam. Scapam si de CrT Popescu, ca lumea s-a cam saturat de gura lui si a unora ca Tatulici, Moraru, foarte buni sa infiereze ca pe vremea lui Stalin.

Romeo
13th January 2008, 18:06
securitatea din romania a aparat regimul comunist , SRI actual ii apara pe politicieni si pe milionarii in euro

o chestie logica, ii apara pe cei care ii platesc, asa cum KGB apara statul rus, CIA si FBI lucreaza pentru USA, etc. Daca esti suficient de tare, fa-ti propriul sistem care sa te apere pe tine. Te intreb daca are vreun rost sa ne consumam nervii tot criticand imbogatitii post 1990, ca justitia tot nu ii va condamna. Eu propun sa nu mai participam la alegeri, ca tot nu avem ce alege sau nu ii cunoastem pe cei pe care ii stampilam.

Romeo
13th January 2008, 18:22
Pai meritul lui Patriciu ar fi ca da bursele astea din banii lui. Intr-o tara plina de hoti, cu un presedinte capul hotilor, asta macar da bursele astea din banii lui asa cum si Becali a construit casele tot din banii lui.

Aici nu intelegi tu ca numai formal sunt banii lui, nu-si ia din ei vreo insula in Pacific, ii va "investi" in chestii de imagine sau pentru prietenii lui care i-au dat Rompetrolul, mai astupa vreo gaura la nush ce alta SC, mai da PSD-ului in campania de minciuni care vine. Ramane de vazut cum si-a facut Becali banii, ca daca ar fi din smecheriile lui nu cred ca ar da vreun banut. Chestia cu oile este vrajeala de presa.
Un sistem de burse exista in anii 80, pentru studenti, chiar si pentru liceeni, exista si acum. Asa ca spune-mi si mie cui da Patriciu ? Celor care iau burse sau celor care nu au medie ca sa ia bursele de stat ? Vad ca mai mult ne spune la TV sa ne ingramadim la burse si anuntul la TV cred ca-l plateste din greu.

Lordliv
13th January 2008, 22:05
cand apar " mapele profesionale " ale lui daniel morar si monicai luiza macovei?:D

miril
13th January 2008, 22:08
Dar mai ales mapa...profesionala a...Profesorului. Hai mai baieti, astia isi bat joc de noi, indiferent de tabara! In frunte cu..., cum altfel, PROFESORUL! De ruliu si tangaj. Politic.

Lordliv
13th January 2008, 22:20
de batut joc de noi, " astia " isi bat joc de la evenimentele din '89!
intrebare: pana cand?!

ps. stai linistit miril,va aparea si mapa " profesorului " cat de curand ,daca evenimentele se precipita si unii actori nu au respectat regulile jocului absurd ce se joaca in romania...impus de afara...

moty
13th January 2008, 22:21
pana la urmatoarele "evenimente" probabil

Lordliv
13th January 2008, 22:29
interesant ceea ce spune un " baiat " din sistemul procurorilor:
fiecare procuror avea un dosar de cadre ,de personal ( ca orice persoana angajata la stat ) si nu mapa profesionala ,termen folosit in structurile securitatii !
atunci de ce a folosit domnul presedinte basescu termenul de mapa profesionala?!

J.Bond
14th January 2008, 00:26
:D
Gata! Cum si-au facut aparitia antipropagandistii platiti cum s-a dus dracului tema de discutie de la Nicolai la Basescu. :) Miril, da-i inainte cu tupeu!:)Ca pe vremuri, pe forumul celor de la Realitatea TV.:D
Doar atat mai spun si termin ca stiu ca voi o tineti numai cu Basescu, orice s-ar discuta.
Ca sa nu mai dezimformezi lumea pe aici in legatura cu asa zisul 'profesor'. :) O fi Basescu 'profesor' in ale politichiei, dar de aici pana a creea iluzia ca e mana-n mana cu Haysam e cale lunga. Sa nu uitam ca TOT romanul stie ca Basescu este cel care a contribuit si a ajutat ca sef al statului, cel mai mult la eliberarea ostaticilor in Irak, cu ajutorul serviciilor secrete profesionite care au eliberat mai apoi si pe jurnalista franceza. Dar mai multe amanunte peste apoximativ 50 de ani.:) . Si fie ca iti convine sau nu iti convine(aici te incadrez:)), lumea a ramas cu o impresie emotionala pozitiva atunci la adresa Presedintelui, oricat de mult au incercat 'comunistii' presei antipropagandisti sa minimizeze acest fapt.
Dar sa revenim la CINE ar putea fi adevaratul PROFESOR aici(ca BASESCU NU POATE FI SIGUR oricat s-ar strofoca liberalii in frunte cu Radu Stroe, de care m-a apucat rasul atunci cand a solicitat institutiilor statului sa se sesizeze doar pentru a mai estompa si a contrabalansa amploarea mediatica impotriva Noricai :cry: lucru ce nu-i va reusi oricum.....Raducu s-a facut de tot rasul pt ca nu are nicio competenta in acest sens si deja i s-a dat cu flit de catre cei l-a care a facut apel....si altceva, cum poate sa se umple de penibil acest liberal sa ceara verificarea Noricai la CNSAS, cand stia ca a mai fost deja verificata odata de CNSAS si nu a gasit nimic:) )[am inchis lunga paranteza]:),PROFESORUL care se pare ca a condus la 'scaparea' lui Haysam. Uite te ajut cu 2 solutii: TALPES sau MAGUREANU. Te las pe tine sa alegi dintre cei doi. ASTA daca ai habar despre cine e vorba.

miril
14th January 2008, 09:33
Pe mine nu ma intereseaza discutia de acum despre profesor, ori care ar fi ala. Marker, esti nou pe aici si provoci gratuit prin diverse speculatii despre colegii de forum pe care nu-i cunosti. Nu suntem decat niste forumisti care ne spunem parerea, ca si tine, de altfel, asa ca nu mai insiunua tu cu Realitatea ca...cine zice, ala este. Basescu, in afacerea Haysam, s-a comportat suspect in ochii mei, lucru impartasit, atunci unui coleg de forum, inca de cand Haysam a plecat bine merci din tara, ca sa nu mai pomenesc despre ridicolul politic si mediatic creat de rapirea...din serai, cu presedintele in rolul principal. Dupa comportamentul razboinic cu care Basescu ne-a obisnuit pana acum in luptele cu adversarii, un asemenea eveniment ar fi trebuit sa-l faca sa explodeze si sa declare razboi tuturor adversarilor posibil implicati in acesta afacere, Ministrul de interne, al justitiei, printre altii. Ce-a facut el? Nimic din toate acestea, a tacut complice, in schimb. De ce? Ii las pe altii sa speculeze.

P.S. Talpes este omul Presedintelui, Magureanu al...tuturor celor care stiu "sa-i pretuiasca" activitatea.

Sorin Blaj
14th January 2008, 11:28
Profesorul Virgil Magureanu.

Dogville
14th January 2008, 13:49
...eu cred ca Presedintele nu a avut incotro si a trebuit sa accepte ''trocul'' ....era in joc viata amaritilor alora...de asta nu a facut scandal cind s-a ''tirat'' Omar din tara.....asa a fost scenariul....parerea mea.....

Romeo
14th January 2008, 14:10
:O fi Basescu 'profesor' in ale politichiei, dar de aici pana a creea iluzia ca e mana-n mana cu Haysam e cale lunga. .

Meciul lui Base se joaca in decembrie 2009. Cat despre mapa lui, poate scrie orice, nu ma mai intereseaza. Daca va candida altul mai credibil il voi vota, deocamdata exista unul singur pentru mine, ala cu vanatoarea de la Balc, dar a stat departe de liste. Toti ceilalti au "meciuri" anul asta si "s-ar putea sa le joace cu tribunele goale"

Adi Da Samraj
14th January 2008, 14:54
CIA si FBI lucreaza pentru USA, etc.

nu ai inteles nimic din ce am spus eu . securitatea din regimul comunism a aparat regimul comunism , in nici un caz a aparat Romania

Bancaru
14th January 2008, 17:14
Magureanu a sfarsit in maruntaiele Basescului iar Talpes se pare ca tine mortis sa il curete pe Basescu, adica sa ii faca o clisma, ca prea sta cu gura-n curul lui.
Subiectul era legat de Nicolai? Mda... Pai ce sa mai comentezi? Ce fel de om este cu mana in permanenta pe dosar? Eu nu mai comentez ce a facut Nicolai, oricum nu a facut niste chestii care sa o incrimineze in asemena hal. Nu poti sa acuzi pentru fapte petrecute in regimul trecut cand prosurorul trebuia sa stea drept la ordinul ********ului. Toti analistii au cazut de acor ca este "crucea" lui Tariceanu, aceasta Norica, pe care si-o duce. Dar ce il ..te grija pe Basescu de asta? Nu are niciun drept sa nu semneze. Unde mai este echidistanta? Unde este constitutia cu care se masturbeaza Basescu? Cum naiba e posibil asa ceva: asta numeste un om la justitie iar Basescu i-a si scos dosarul la presa? Care dosar a mai devenit si document de interes public prin grija aceluiasi personaj, de a avut toata presa acces la el iar acum tot romanul stie si cine a mamelit-o pe Norica. Erau in paginile alea chestii mai mult decat personale. Asta se cheama magarie. Ca sa nu aducem aminte ca doamna Macovei a fost si dansa procuror pe timpul aceluiasi presedinte, cel mai po****r roman, Nicolae Ceausescu. Adevarul este ca ea nu a avut procese dubioase iar moralitatea ei nu se poate pune la indoiala, ca o tine Basescu in brate.
Si ca sa revin la Hayssam, ma intreb si eu de ce toate astea ies la iveala acum? De ce nu pe vremea cand ministru la justitie era Macovei? Dar de ce a fugit perfect legal "bunul intregului popor roman (Hayssam)" fara sa il doara niciunde? Se zicea ca are cancer in ultima faza. Departe de mine sa ii doresc vreun rau de genul asta. Sa il tina Dumnezeu (al nostru sau Alah, al lui) sanatos ca sa putem afla si noi cate ceva. Dar dupa cum vedem mai multi procurori sunt implicati in aceasta afacere, procurori ai Monicutei. Unul il face scapat iar altul sta la sueta cu bietul arab.
Dogville, ce amarati, nene? Tu chiar mai crezi ca aia au fost rapiti asa cum au fost rapitii altii despre care auzeai la stiri? Aici a fost o manarie aranjata. NU pot sa dau mai multe detalii pentru ca nu le cunosc. Peste 20 de ani, de Alexandre Dumas.

Romeo
14th January 2008, 18:37
nu ai inteles nimic din ce am spus eu . securitatea din regimul comunist a aparat regimul comunist , in nici un caz a aparat Romania

securitatea din regimul comunist a aparat Romania asa cum era atunci, alta care ti-o imaginezi tu sau eu nu exista. Ca noi acum ne-am fi dorit altceva sa fi fost atunci tine de educatia in care am trait. In Coreea de Nord aia isi iubesc la nebunie presedintele si nu concep altceva, sunt cativa care fug, dar asta nu inseamna ca se face revolutie la ei. Noi am fost convinsi, ni s-a inoculat ca regimul capitalist este mai bun si credem asa ceva. Ne este mai bine decat in 1989, dar ne va fi si peste 5 ani la fel ? Daca vom ajunge sa traim la fel ca in 1987-89 vei mai spune ca securitatea a fost rea ?
Miza blamarii securitatii a inceput in 1990 si a fost facuta de aceia care s-au lovit de ea, fie ca au fost "agenturi" sau dizidenti. Distrugerea unui sistem de securitate poate duce la distrugerea tarii si ar fi bine sa te gandesti ce s-ar fi intamplat daca incidentele din Tg Mures ar fi degenerat, daca ar exista o miscare gen Kosovo.
Atunci cand ei credeau ca o persoana poate face rau statului (de atunci), atunci actionau. Nu aveai voie sa critici regimul in mijlocul orasului, dar in anii 70-80 in familie discutai ce vroiai tu.
Anii 50 au fost o razbunare impotriva clasei politice din timpul razboiului si au instaurat frica care i-a ajutat sa doarma linistiti in anii 80. Timpul a demonstrat ca distrugerea comunismului nu a venit dinauntru ci tot dinafara, dupa intelegerea Reagan (Bush) - Gorbachev. Acum ai libertatea sa critici, dar iti foloseste la ceva ? Ei s-au obisnuit sa fie facuti hoti, dar se imbogatesc in continuare, noi ne vom nevroza tot vazand dispretul lor, dar nimic nu se va schimba. Daca tu vei organiza un grup cu scopul unei lovituri de stat, fii sigur ca sistemul va actiona la fel cum ar fi actionat si atunci. De altfel, vezi bine ca niciun ******** nu este in inchisoare, atunci lucrau pentru statul comunist, acum pentru cel capitalist si ca sa-ti dau un nume: Daniel Daianu, specialist in economie.

Adi Da Samraj
14th January 2008, 19:29
regimul comunist dintr-un motiv foarte simplu : a dat faliment economic

Lordliv
14th January 2008, 19:30
dar tie ti s a parut normal sa fie numita macovei, ministrul justitiei,o "persoana imorala profesionala care a facut ce a facut in trecut "?!

ps. sa ti amintesc ca in perioada '93-'96,monica luisa macovei,de meserie procuror ( inca din 1983 ),a lasat nesolutionate nu mai putin 193 de dosare?!
sa ti amintesc ca individa a fost sanctionata disciplinar,fiind defapt pusa in situatia de a pleca din sistem,imbratisand meseria de avocat ( alaturi de o sticla de whisky )?!



ce se stia de mai mult timp ( ca monica macovei a plecat cu tinicheaua de coada din parchet...) apare acum la breaking news ,ca mare noutate...

Lordliv
14th January 2008, 21:20
mani****rea maselor continua in romania cu ajutorul postului de televiziune realitatea...
nu telespectatorii postului tv hotarasc daca norica nicolai merita sau nu merita sa fie ministru al justitie!
telespectatorii ,transformati in alegatori, au hotarat la alegerile generale din 2004 cine face guvernul (!)
se induce fals in subconstientul maselor ca ele vor hotari viitorul profesional/politic al vicepresedintei senatului...
cum presedintele basescu presupune ca se identifica cu masele ( am vazut la referendum...) si cum acest post este obedient cotroceniului ,mai mult ca sigur rezultatul va fi nefavorabil lui nicolai...
ps. sper sa ma insel...

J.Bond
14th January 2008, 21:46
mani****rea maselor continua in romania cu ajutorul postului de televiziune realitatea...
nu telespectatorii postului tv hotarasc daca norica nicolai merita sau nu merita sa fie ministru al justitie!
telespectatorii ,transformati in alegatori, au hotarat la alegerile generale din 2004 cine face guvernul (!)
se induce fals in subconstientul maselor ca ele vor hotari viitorul profesional/politic al vicepresedintei senatului...
cum presedintele basescu presupune ca se identifica cu masele ( am vazut la referendum...) si cum acest post este obedient cotroceniului ,mai mult ca sigur rezultatul va fi nefavorabil lui nicolai...
ps. sper sa ma insel...

Vai de capul tau! :)Observ ca Esti un anti propagandist care ii este frica de parerile romanilor simplii la singurul post de televiziune echidistant si apropiat de cetateni(vezi printre emisiunile consacrate TU faci Realitatea, TU faci Romania, Martor Ocular si altele). De aceea este si postul tv de stiri numarul 1 din Romania. Era de asteptat sa ai o astfel de apreciere, te intelegem intr-un fel sau altul. Dar daca erai echidistant intradevar trebuia sa astepti sa vezi rezultatul emisiunii si dupa aceea sa comentezi. Dar faptul ca ai tras niste concluzii ca mai sus, SPUNE MULTE.;)

Sa te uiti de la ora 22.00 la 100% sa vezi ca toate asteptarile tale de antipropagandist iti vor fi date peste cap de parerea romanilor si tocmai de aceea si anticipezi si incepi sa inventezi cu mani****ri si alte alea. Pai iti spun eu la cine sa te uiti tu daca vrei sa fi mani****t(in continuare), la Antena3, postul in care isi fac veacul toti antipropagandistii platiti de catre un ******** dovedit cu acte in regula de CNSAS, unul pe nume Voiculescu pe nume de cod Felix.;)

O sa constati ca NICOLAI va primi votul majoritar negativ dat de telespectatori. CA asa ne-am saturat cu totii de politicieni si de antipropagandisti pe la toate emisiunile care isi dau cu parerea. Aici e vorba de parerea telespectatorilor in prima emisiune care dezbate acest caz apeland la parerea telespectatorilor. :ok:Desi stim ca iti este greu sa accepti(dupa cum se vede in mesajul tau) dar o sa vezi care este si parerea romanilor, telespectatorilor RealiateaTV, POSTUL DE STIRI NR.1.
Am sa revin mai tarziu cu rezultatul votului exprimat la aceasta emisiune si o sa vezi daca NICOLAI va primi o bila NEAGRA de la romani......sau de ce nu, poate una ALBA.:):)
IN orice caz, asistam INCET incet ,in aceste zile la o inmormantare politica a lui Tariceanu , care a facut in aceste zile negre de mandat tot efortul sa se lipeasca intrun fel sau altul de NICOLAI.:)

Universal
14th January 2008, 21:51
mie oricum ''mi se rupe ''sincer cine va fi presedinte, fata de 2004 nu s-au schimbat multe..a da, presedintele :ras-plans:

in rest , aceeasi mentalitate in politica :no:

Lordliv
14th January 2008, 21:56
Vai de capul tau! :)Esti un anti propagandist care ii este frica de parerile romanilor simplii la singurul post de televiziune echidistant si apropiat de cetateni(vezi printre emisiunile consacrate TU faci Realitatea, TU faci Romania, Martor Ocular si altele). De aceea este si postul tv de stiri numarul 1 din Romania. Era de asteptat sa ai o astfel de apreciere, te intelegem intr-un fel sau altul. Dar daca erai echidistant intradevar trebuia sa astepti sa vezi rezultatul emisiunii si dupa aceea sa comentezi. Dar faptul ca ai tras niste concluzii ca mai sus, SPUNE MULTE.;)

Sa te uiti de la ora 22.00 la 100% sa vezi ca toate asteptarile tale de antipropagandist iti vor fi date peste cap de parerea romanilor si tocmai de aceea si anticipezi si incepi sa inventezi cu mani****ri si alte alea. Pai iti spun eu la cine sa te uiti tu daca vrei sa fi mani****t(in continuare), la Antena3, postul in care isi fac veacul toti antipropagandistii platiti de catre un ******** dovedit cu acte in regula de CNSAS, unul pe nume Voiculescu pe nume de cod Felix.;)

O sa constati ca NICOLAI va primi votul majoritar negativ dat de telespectatori. CA asa ne-am saturat cu totii de politicieni si de antipropagandisti pe la toate emisiunile care isi dau cu parerea. Aici e vorba de parerea telespectatorilor in prima emisiune care dezbate acest caz apeland la parerea telespectatorilor. :ok:Desi stim ca iti este greu sa accepti(dupa cum se vede in mesajul tau) dar o sa vezi care este si parerea romanilor, telespectatorilor RealiateaTV, POSTUL DE STIRI NR.1.
Am sa revin mai tarziu cu rezultatul votului exprimat la aceasta emisiune si o sa vezi daca NICOLAI va primi o bila NEAGRA de la romani......sau de ce nu, poate una ALBA.:):)
IN orice caz, asistam INCET incet ,in aceste zile la o inmormantare politica a lui Tariceanu , care a facut in aceste zile negre de mandat tot efortul sa se lipeasca intrun fel sau altul de NICOLAI.:)

nu scumpete,nu sunt propagandist precum excelenta voastra! ( ca sa fiu " antipropagandist ",trebuie sa existe si un propangandist,nu i asa? si din intamplare esti chiar tu ala ,baietica! )
sunt un freelancer ,care isi permite sa aiba pareri si pe care le sustin cu argumente...

ps. atentie la limbaj ,baietica. ( oricum ma distreaza diletantismul de care dai dovada...)

miril
14th January 2008, 22:04
Marker. mai usor cu expresii de genul "vai de capul tau". A-ti expune parerea nu inseamna ca esti de capul tau. Ai dreptul la opinie dar nu prin a ataca interlocutorul. Ai argumente, bine, nu ai, nu ataca colegul de dialog. Cei care voteaza la postul Realitatea nu sunt decat cei care voteaza la Realitatea si nimic mai mult. Ei sunt nicidecum esantionul care sa reprezinte proportional poporul roman, ci mai degraba cei care sunt pro Basescu, as cum la Antena 3 sunt cei anti Basescu. Din pacate Realitatea, un post foarte bun inainte si-a pierdut de vreun an de zile echidistanta politica trecand in totalitate de partea lui Basescu. Suntem mani****ti din toate partile, asta-i adevarul, indiferent de tabara pe care o sustinem. Universal, si mie si tie, de la distanta ne este usor "sa ni se rupa", dar vazand haosul politic de la noi mie personal mi se rupe inima.

J.Bond
14th January 2008, 23:01
Trecand pe langa apelativul "baietica" sau altele, s-a demonstrat si in seara asta echidistanta postului RealitateaTV care a luat in emisiune in direct si pareri PRO dar si CONTRA Nicolai. Dar mesajele au fost nenumarate CONTRA NICOLAI. BA MAI MULT, PESTE JUMATATE DIN MESAJELE TRIMISE PE SITE-UL EMISIUNII O CEREAU INAPOI LA JUSTITIE PE MONICA MACOVEI. Alte comentarii ar fi de prisos.;)
Si acum, cei "anti"(nu mai zic cum:)) de pe aici, aveti cuvantul. :):):ok:

rob_din
14th January 2008, 23:02
mie oricum ''mi se rupe ''sincer cine va fi presedinte, fata de 2004 nu s-au schimbat multe..a da, presedintele :ras-plans:

in rest , aceeasi mentalitate in politica :no:

Din pacate s-au schimbat enorm de multe. Nici pe mine nu ma prea interesa politica, insa nici nu pot sta indiferent la unde a dus Basescu lupta politica acum. Cred ca ********ii si Ceausescu rad prin morminte cand vad ca metodele lor s-au reintors in forta

rob_din
14th January 2008, 23:05
Trecand pe langa apelativul "baietica" sau altele, s-a demonstrat si in seara asta echidistanta postului RealitateaTV care a luat in emisiune in direct si pareri PRO dar si CONTRA Nicolai. Dar mesajele au fost nenumarate CONTRA NICOLAI. BA MAI MULT, PESTE JUMATATE DIN MESAJELE TRIMISE PE SITE-UL EMISIUNII O CEREAU INAPOI LA JUSTITIE PE MONICA MACOVEI. Alte comentarii ar fi de prisos.;)
Si acum, cei "anti"(nu mai zic cum:)) de pe aici, aveti cuvantul. :):):ok:

Pe ce lume traiesti? Fiind postul lui Basescu normal ca o sa-ti apara ca 99% o vor pe procuroarea comunista Macovei inapoi. Pe Antena 3 probabil ca rezultatul e ca 99% nu o vor inapoi.

Macar Antena3 isi pastreaza o anumita seriozitate, Realitatea a devenit o televiziune tabloid. Insa e clar ca amandoua sunt televiziuni de partid

Gabri3l
14th January 2008, 23:08
Trecand pe langa apelativul "baietica" sau altele, s-a demonstrat si in seara asta echidistanta postului RealitateaTV care a luat in emisiune in direct si pareri PRO dar si CONTRA Nicolai. Dar mesajele au fost nenumarate CONTRA NICOLAI. BA MAI MULT, PESTE JUMATATE DIN MESAJELE TRIMISE PE SITE-UL EMISIUNII O CEREAU INAPOI LA JUSTITIE PE MONICA MACOVEI. Alte comentarii ar fi de prisos.;)
Si acum, cei "anti"(nu mai zic cum:)) de pe aici, aveti cuvantul. :):):ok:
corect spus...era normal sa fie mai multe pareri contra Nikolai avand in vedere cele aparute in mapa prof a Noricai.

Lordliv
14th January 2008, 23:09
Trecand pe langa apelativul "baietica" sau altele, s-a demonstrat si in seara asta echidistanta postului RealitateaTV care a luat in emisiune in direct si pareri PRO dar si CONTRA Nicolai. Dar mesajele au fost nenumarate CONTRA NICOLAI. BA MAI MULT, PESTE JUMATATE DIN MESAJELE TRIMISE PE SITE-UL EMISIUNII O CEREAU INAPOI LA JUSTITIE PE MONICA MACOVEI. Alte comentarii ar fi de prisos.;)
Si acum, cei "anti"(nu mai zic cum:)) de pe aici, aveti cuvantul. :):):ok:

m ai dezarmat ,baietica!
in fata unei " minti briliante " ( apropos de slang!:drak:) precum ca cea a excelentei voastre ,ma vad nevoit sa parasesc forumul pentru o ora!

ps. sunt fan mircea badea si nu pot sa pierd emisiunea lui!:D

Lordliv
14th January 2008, 23:14
corect spus...era normal sa fie mai multe pareri contra Nikolai avand in vedere cele aparute in mapa prof a Noricai.

probabil/posibil sa nu fi avut timp s o compare cu mapa prof a luizei monica macovei!:D

Sorin Blaj
14th January 2008, 23:14
Pe ce lume traiesti? Fiind postul lui Basescu normal ca o sa-ti apara ca 99% o vor pe procuroarea comunista Macovei inapoi. Pe Antena 3 probabil ca rezultatul e ca 99% nu o vor inapoi.

Macar Antena3 isi pastreaza o anumita seriozitate, Realitatea a devenit o televiziune tabloid. Insa e clar ca amandoua sunt televiziuni de partid

Seriozitate la antene? :happy

rob_din
14th January 2008, 23:15
Apropo, vedeti ca a anuntat la Realitatea ca Nicolai a a facut accident de masina, a accidentat 5 copii de gradinita, era beata si a parasit locul accidentului. Imi cer scuze, am gresit, diversiunea asta au mai incercat-o si nu le-a iesit. Cauta ale solutii

rob_din
14th January 2008, 23:16
Seriozitate la antene? :happy

La antena 3 da, la celalte nu ma uit

rob_din
14th January 2008, 23:18
corect spus...era normal sa fie mai multe pareri contra Nikolai avand in vedere cele aparute in mapa prof a Noricai.

:)
Dupa ce-am citit despre mapa profesionala chiar am ajuns s-o sustin pe Nicolai. Daca alea sunt marile pete negre din dosar inseamna ca chiar este o persoana priceputa. Cele doua acuzatii sunt glume fata de ce se intampla acum in justitia lui Basescu

Oricum sunt fericit ca n-am ajuns sa platesc despagubiri din buzunarul meu, asa cum a trebuit sa fac pentru greselile lui Daniel Morar. Ar cam trebui sa-i cerem banii inapoi

J.Bond
14th January 2008, 23:23
Pe ce lume traiesti? Fiind postul lui Basescu normal ca o sa-ti apara ca 99% o vor pe procuroarea comunista Macovei inapoi. Pe Antena 3 probabil ca rezultatul e ca 99% nu o vor inapoi.

Macar Antena3 isi pastreaza o anumita seriozitate, Realitatea a devenit o televiziune tabloid. Insa e clar ca amandoua sunt televiziuni de partid
Seriozitate la antene? :happy
Sorine, sa radem impreuna! :):cry::happy

Dogville
15th January 2008, 00:15
Dogville, ce amarati, nene? Tu chiar mai crezi ca aia au fost rapiti asa cum au fost rapitii altii despre care auzeai la stiri? Aici a fost o manarie aranjata. NU pot sa dau mai multe detalii pentru ca nu le cunosc. Peste 20 de ani, de Alexandre Dumas.

...sau peste citeva luni,de....Mugur Ciuvica...care (scuzati cacofonia) scoate dosarele de la naftalina ca Copperfield (scuze din nou...) iepurii din joben....oricum io-s tinar...nu-mi pierd rabdarea asa usor....

Sorin Blaj
15th January 2008, 02:32
La antena 3 da, la celalte nu ma uit

La antena 3? :happy:happy:happy

Romeo
15th January 2008, 08:58
regimul comunist dintr-un motiv foarte simplu : a dat faliment economic

ai PERFECTA dreptate si asta pentru ca cei care l-au lins la ... pe Ceausescu pentru a ramane la putere nu au avut nicio competenta, peste care s-a suprapus orgoliile lui nea Nicu. De fapt comunismul a fost o copie second hand a capitalismului, unde daca nu esti capabil lasi locul altuia.

Romeo
15th January 2008, 09:07
mani****rea maselor continua in romania cu ajutorul postului de televiziune realitatea...
nu telespectatorii postului tv hotarasc daca norica nicolai merita sau nu merita sa fie ministru al justitie!
telespectatorii ,transformati in alegatori, au hotarat la alegerile generale din 2004 cine face guvernul (!)
se induce fals in subconstientul maselor ca ele vor hotari viitorul profesional/politic al vicepresedintei senatului...
cum presedintele basescu presupune ca se identifica cu masele ( am vazut la referendum...) si cum acest post este obedient cotroceniului ,mai mult ca sigur rezultatul va fi nefavorabil lui nicolai...
ps. sper sa ma insel...

asta vor EI sa facem noi, sa alegem un presedinte inofensiv si niste primari anosti, atat. Chiar nu avem voie sa spunem ce hoti vrem la putere ? Base isi face sin nou imagine, el refuza o ministra cu destule greseli facute din orgoliu (arestare brambura) sau dezinteres (cazul nepoatei).
Dupoa cum vezi, nu-i intereseaza ca parlamentarii au fost votati de 50 % iar cei europeni d emai putin de 30 %, ei se pun pe liste si daca nu e PSD va fi PRM sau PNL, nu conteaza, isi vor schimba locurile dupa alegeri.
Democratia inseamna respectarea dorintelor celor multi, cei din parlamentul nostru nu sunt interesati de asa ceva.

Romeo
15th January 2008, 09:23
:)
Dupa ce-am citit despre mapa profesionala chiar am ajuns s-o sustin pe Nicolai. Daca alea sunt marile pete negre din dosar inseamna ca chiar este o persoana priceputa. Cele doua acuzatii sunt glume fata de ce se intampla acum in justitia lui Basescu

Oricum sunt fericit ca n-am ajuns sa platesc despagubiri din buzunarul meu, asa cum a trebuit sa fac pentru greselile lui Daniel Morar. Ar cam trebui sa-i cerem banii inapoi

libertatea unui om, fie si pentru o noapte, nu trebuie sa fie joaca unor militieni si a unei procuroare orgolioasa, altfel vom reveni la anii 50 cand o vorba te ducea in beciul militiei. Justitia lui Basescu este de fapt un circ politic, restul justitiei se face normal, dar putini care pierd vor spune ca nu au stiut sa vorbeasca sau nu au avut dreptate. Am cunoscut oameni cu amenzi de circulatie care erau zmei in afara salii, iar in fata judecatoarei nu legau 3 fraze.

miril
15th January 2008, 09:32
Si vrei sa spui ca Presedintele este interesat, Romeo? As inclina sa-ti dau dreptate. Interesat sa asigure puterea...uninominala grupului oligarhic pe care-l reprezinta. Repet, toti sunt o apa si-un pamant de aceea a fi numarul unu intr-o tara corupta...care va sa zica este primul corupt al tarii. Sa vedem daca are sange in...instalatie sa-si scoata dosarul la suprafata. Sa nu ne spuna ca nu mai este ca... Concluzia, nu ma intereseaza asa zisele personaje politice puternice, puternice in diversiune, sa ne intelegem. Prefer in acest caz un presedinte cu...minte care-si respecta prerogativele si confera re-conciliere si abordare constructiva a probelemelor tarii, indiferent de actorii principali. Asta da Barbat. Sau Femeie. Nu surogate psihopate care se fac ca sunt puternici prin a scote dosarele din...joben, comparatia nu-mi apartine, cu dexteritatea unui David Copperfield, in cel mai pur stil ********ic.

Lordliv
15th January 2008, 10:49
asta vor EI sa facem noi, sa alegem un presedinte inofensiv si niste primari anosti, atat. Chiar nu avem voie sa spunem ce hoti vrem la putere ? Base isi face sin nou imagine, el refuza o ministra cu destule greseli facute din orgoliu (arestare brambura) sau dezinteres (cazul nepoatei).
Dupoa cum vezi, nu-i intereseaza ca parlamentarii au fost votati de 50 % iar cei europeni d emai putin de 30 %, ei se pun pe liste si daca nu e PSD va fi PRM sau PNL, nu conteaza, isi vor schimba locurile dupa alegeri.
Democratia inseamna respectarea dorintelor celor multi, cei din parlamentul nostru nu sunt interesati de asa ceva.

democratia inseamna in primul rand respectarea cu strictete a regulilor jocului stabilite de comun acord de competitori, concretizate in bucata aceea de hartie ( vorba lui bush ),numita constitutie...

sa nu uitam ca in 2004, altii au castigat alegerile, dar presedintele basescu l a desemnat pe bunul sau prieten de atunci, sa faca guvernul!

base isi face imagine? poate in randul propagandistilor lui,vorba lui marker!
daca proceda la fel cu berceanu,monica macovei sau blaga ,atunci isi facea o imagine pozitiva ,de echidistanta fata de partide.
dar el nu face altceva decat sa atace guvernul ,sa i creeze o imagine proasta( mai proasta decat o are...) si sa faca drum liber pentru partidul sau ...

realitatea post tv echidistant?! parca ovidiu vintu este proprietarul trustului!
iar relatiile lui bune cu basescu sunt cunoscute de cei care mai stiu cu ce se mananca politica in tara asta...

ai uitat sa adaugi si pd-ul in ecuatia schimbarii pe parcurs a doctrinei politice ,atat a unor membrii ( primiti cu bratele deschise de la pc si prm ) cat si ca entitate ,de la social-democrata la po****ra...cu tente liberale !

este normal k cetatenii sa si exprime consideratiile fata de un eveniment sau fata de o persoana in dezbateri televizate sau pe forum ( ceea ce facem noi...),dar nu accept mani****rea vadita practicata de turcescu in emisiunile sale ...nu numai nicolai a avut probleme profesionale dar si macovei...asta trebuia reliefat! nu trebuie judecat cu unitati diferite de masura...
din pacate acestia sunt oamenii politici sau specialistii cu care defilam in romania de astazi si vedem rezultatele...

ps. eu ca simplu cetatean nu as accepta ca un fost procuror comunist ( macovei sau nicolai ) sa devina ministrul justitiei dupa ce sistemul comunist a cazut!
dar sunt un simplu cetatean...

rob_din
15th January 2008, 10:57
democratia inseamna in primul rand respectarea cu strictete a regulilor jocului stabilite de comun acord de competitori, concretizate in bucata aceea de hartie ( vorba lui bush ),numita constitutie...

sa nu uitam ca in 2004, altii au castigat alegerile, dar presedintele basescu l a desemnat pe bunul sau prieten de atunci, sa faca guvernul!

base isi face imagine? poate in randul propagandistilor lui,vorba lui marker!
daca proceda la fel cu berceanu,monica macovei sau blaga ,atunci isi facea o imagine pozitiva ,de echidistanta fata de partide.
dar el nu face altceva decat sa atace guvernul ,sa i creeze o imagine proasta( mai proasta decat o are...) si sa faca drum liber pentru partidul sau ...

realitatea post tv echidistant?! parca ovidiu vintu este proprietarul trustului!
iar relatiile lui bune cu basescu sunt cunoscute de cei care mai stiu cu ce se mananca politica in tara asta...

ai uitat sa adaugi si pd-ul in ecuatia schimbarii pe parcurs a doctrinei politice ,atat a unor membrii ( primiti cu bratele deschise de la pc si prm ) cat si ca entitate ,de la social-democrata la po****ra...cu tente liberale !

este normal k cetatenii sa si exprime consideratiile fata de un eveniment sau fata de o persoana in dezbateri televizate sau pe forum ( ceea ce facem noi...),dar nu accept mani****rea vadita practicata de turcescu in emisiunile sale ...nu numai nicolai a avut probleme profesionale dar si macovei...asta trebuia reliefat! nu trebuie judecat cu unitati diferite de masura...
din pacate acestia sunt oamenii politici sau specialistii cu care defilam in romania de astazi si vedem rezultatele...

ps. eu ca simplu cetatean nu as accepta ca un fost procuror comunist ( macovei sau nicolai ) sa devina ministrul justitiei dupa ce sistemul comunist a cazut!dar sunt un simplu cetatean...

Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc. Daca nu se dovedeste ca au incalcat legea prea putin ma intereseaza. Pana la urma trebuia sa ai un loc de munca si atunci, nu?
Insa sa vii acum si sa te dai mare aparatoare a drepturilor omului si a justitiei independente e de un penibil absolut

Lordliv
15th January 2008, 11:08
Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc. Daca nu se dovedeste ca au incalcat legea prea putin ma intereseaza. Pana la urma trebuia sa ai un loc de munca si atunci, nu?
Insa sa vii acum si sa te dai mare aparatoare a drepturilor omului si a justitiei independente e de un penibil absolut

ai dreptate! nu TE mai deranjeaza! ( in conditiile actuale ,orice este posibil...)
sigur ca da ,loc de munca ,ca ministru...

ps. un nepractician este mai indicat pentru un post de ministru al justitiei...
ps2. sper ca stii rolul procurorilor in sistemul comunist?!

rob_din
15th January 2008, 12:57
ai dreptate! nu TE mai deranjeaza! ( in conditiile actuale ,orice este posibil...)
sigur ca da ,loc de munca ,ca ministru...

ps. un nepractician este mai indicat pentru un post de ministru al justitiei...
ps2. sper ca stii rolul procurorilor in sistemul comunist?!

Generalizezi si tu cum fac alti. Sa stii ca nu toti erau niste criminali in sistemul comunist. Pana la urma daca omorai pe cineva era nevoie de un procuror, nu? Trebuie eliminati procurorii care faceau procese politice nu toti.

Lordliv
15th January 2008, 13:04
Generalizezi si tu cum fac alti. Sa stii ca nu toti erau niste criminali in sistemul comunist. Pana la urma daca omorai pe cineva era nevoie de un procuror, nu? Trebuie eliminati procurorii care faceau procese politice nu toti.

sintagma " procurorii ,comisarii poporului " o cunosti?
stii cum se proceda in comunism? mai intai arestai persoana indezirabila ( si ti trebuia un mandat semnat chiar in alb de un procuror ) si apoi dupa zile de audieri " fortate " stabileai capetele de acuzare...

ps. da ,erau crime,crime impotriva poporului! ( daca spuneai un banc cu sistemul comunist,si te auzea cine trebuia ,intrai pe pana procurorilor...)

crede ma nu exagerez...procurorii comunisti au fost toti " o apa si un pamant " ( adica nu se ocupau unii, numai de " crime fizice " si altii numai de " crime politice ")

ps2. asta inseamna lustratie...ca cei care au facut rau ( direct sau indirect ) cetatenilor in sistemul trecut sa nu ocupe o functie de conducere in sistemul nostru democratic...si la noi nu s a facut... ( si pe lista aia lunga, intra alaturi de ********i,activisti si procurorii...)
ps3 si din cate stiu norica nicolai era sefa unui bob ( biroul organizatiei de baza ) comunist

Romeo
16th January 2008, 07:47
Si vrei sa spui ca Presedintele este interesat, Romeo? As inclina sa-ti dau dreptate. Interesat sa asigure puterea...uninominala grupului oligarhic pe care-l reprezinta. Repet, toti sunt o apa si-un pamant de aceea a fi numarul unu intr-o tara corupta...care va sa zica este primul corupt al tarii. Sa vedem daca are sange in...instalatie sa-si scoata dosarul la suprafata. Sa nu ne spuna ca nu mai este ca... Concluzia, nu ma intereseaza asa zisele personaje politice puternice, puternice in diversiune, sa ne intelegem. Prefer in acest caz un presedinte cu...minte care-si respecta prerogativele si confera re-conciliere si abordare constructiva a probelemelor tarii, indiferent de actorii principali. Asta da Barbat. Sau Femeie. Nu surogate psihopate care se fac ca sunt puternici prin a scote dosarele din...joben, comparatia nu-mi apartine, cu dexteritatea unui David Copperfield, in cel mai pur stil ********ic.

pe langa mafia politica s-a dezvoltat o puternica mafie de presa, care toaca fiecare gest de om politic. Cei care ne conduc au in primul rand tupeu. Cat de perfecti sunt, vedem pe acest site: te citez "toti sunt o apa si-un pamant"
prin vot, care a existat si inainte de 1989, ii investim cu putere. Probabil ca nu vom putea convinge 90 % din oameni sa nu mai voteze, iar la nesimtirea lor sunt suficienti 10 %. Ce alta solutie de a-i schimba pe toti ai si cu cine ii poti schimba ? Un om demn se da la o parte, oricine ar ajunge "aproape" de Cotroceni va intra in colimatorul unui CT Popescu, Turcescu, etc.
Cineva tot trebuie sa conduca si Hohenzollerni se gasesc mai greu ca in 1866. Nici atunci nu am fost doriti din prima incercare, familia regala belgiana nu a vrut Romania si l-au gasit pe Carol. Nici fratele lui Ferdinand nu a vrut, asa ca ...

Romeo
17th January 2008, 09:13
democratia inseamna in primul rand respectarea cu strictete a regulilor jocului stabilite de comun acord de competitori, concretizate in bucata aceea de hartie ( vorba lui bush ),numita constitutie...

sa nu uitam ca in 2004, altii au castigat alegerile, dar presedintele basescu l a desemnat pe bunul sau prieten de atunci, sa faca guvernul!.

cat de strict sunt respectate regulile in alte tari ? Discutam la infinit si nu mai avem timp s afacem ceva util! In 2004 nimeni nu a avut 50 %, de altfel de prin 1992 nu s emai intampla asta. Eu am votat schimarea PSD-ului si m-am lamurit cine sunt PNL-istii. Cum sunt liberal in gandire, dar nu suport caracterele orgolioase: Tari, Nicolaescu, Nikolai, etc, nu mai am cu cine vota



base isi face imagine? poate in randul propagandistilor lui,vorba lui marker!
daca proceda la fel cu berceanu,monica macovei sau blaga ,atunci isi facea o imagine pozitiva ,de echidistanta fata de partide.
dar el nu face altceva decat sa atace guvernul ,sa i creeze o imagine proasta( mai proasta decat o are...) si sa faca drum liber pentru partidul sau ...

dupa cum vezi, suntem divizati in pro si contra Base. Nu stiu tu daca ai alternativa la Base. Nu ma intereseaza cate "bube" au oamenii lui, Macovei nu mai este, dar nici nu agreez faptul ca o ****re plina de orgolii, pana la a baga oameni in inchisoare dupa orgoliul ei, cu greseli periodice sa fie ministru. Cu echidistanta asta, cred ca nu suntem tara in care se poate face asa ceva, orgoliile sunt prea mari peste tot. E pierdere de vreme!



realitatea post tv echidistant?! parca ovidiu vintu este proprietarul trustului!
iar relatiile lui bune cu basescu sunt cunoscute de cei care mai stiu cu ce se mananca politica in tara asta...
ai uitat sa adaugi si pd-ul in ecuatia schimbarii pe parcurs a doctrinei politice ,atat a unor membrii ( primiti cu bratele deschise de la pc si prm ) cat si ca entitate ,de la social-democrata la po****ra...cu tente liberale !


la fel de echidistant ca Antena 3. Vintu nu ar fi de partea lui Base daca nu ar avea condamnare la inchisoare. Cat despre partidul cu 1 % votanti, nu are decat sa-si faca si antena 10, raman tot la simpatiile mele politice.
Nu inteleg rostul PD (in afara de a-si sustine omul care i-a salvat de la disparitie), nu a mai ramas nici o persoana interesanta in acel partid, nu m-a interesat niciodata.



dar nu accept mani****rea vadita practicata de turcescu in emisiunile sale ...nu numai nicolai a avut probleme profesionale dar si macovei...asta trebuia reliefat! nu trebuie judecat cu unitati diferite de masura...
din pacate acestia sunt oamenii politici sau specialistii cu care defilam in romania de astazi si vedem rezultatele...
ps. eu ca simplu cetatean nu as accepta ca un fost procuror comunist ( macovei sau nicolai ) sa devina ministrul justitiei dupa ce sistemul comunist a cazut!
dar sunt un simplu cetatean...

CT Popescu, Tatulici, Turcescu, Moraru, Hurezeanu, Cristoiu daca vrei, sunt oameni buni pentru TV-urile de santaj. Cat despre opiniile lor, cred ca am fi mult mai linistiti daca nu i-am mai vedea. Oricum, de Turcescu, ultima stea de TV m-am plictisit de vreo 2 ani, de ceilalti la fel. Putin imi pasa daca Macovei a avut pete negre, dar ma bucur ca Nikolai nu este ministra.
Daca nu accepti procurori comunisti, gandeste-te ca nu prea avem niciunul cu gandire curat capitalista si nu ai dreptul de a le interzice practicarea meseriei celor care au lucrat inainte de 1989. Oricum, multele tale proteste sau ale mele, sau ale lui Miril au foarte putine sanse sa fie ascultate. Citand o replica de la un post TV "altceva realizabil aveti". Eu va propun sa convingem lumea sa nu mai voteze anul acesta, ca nu au ce.

miril
17th January 2008, 09:45
Lumea este deja convinsa, fara sa o mai convingem si "Noi". Iata rezultatele CURS, spre exemplu, despre o functie importanta in stat, Presedentia, in ciuda faptului ca Traian Basescu da impresia de un politician cu lipici la po****tie:

"Intrebati in ce masura ii reprezinta ca cetateni ai Romaniei o serie de institutii, 19% dintre respondenti spun ca Presedintia ii reprezinta in foarte mare sau mare masura, iar 69%- in mica sau foarte mica masura, in timp ce 12% nu stiu, nu raspund"

Despre celelalte institutii se stie mai de mult ca nu sunt pe placul romanilor.

Lordliv
17th January 2008, 10:13
@ romeo

-util in tara asta inseamna sa faci bani...cat mai usor!:D
-sunt un votant basescian...2004 ...anul de gratie...daca ii dezavuez activitatea lui ca " practician in politichie " nu inseamna ca pot sa fiu acuzat de partipris pentru altul...;)
-faptul ca media a fost preluata, de cine a fost preluata,inseamna ca ne am aliniat si noi la directivele europene !
-numai un procuror ex-comunist,poate sa ocupe postul de ministrul al justitiei?
astia au acces mai rapid la dosare?!
-mi am asumat insusirile unui freelancer,inainte de cv popescu!:evil:
-corect! anul acesta nu avem pe cine sa alegem...:ok:

Bancaru
17th January 2008, 12:29
Scandalul provocat de Basescu (asta nou) cu Norica Nicolai nu este iscat pentru ca nu vrea Basescu sa fie Norica ministru. Nu il doare pe el de chestia asta, pentru ca el are deja batul in mana si il manevreaza cum vrea. Ma refer la DNA. Se spune ca ministrul Nicolai ii va fi adversar politic. Si? Care ministru nu ii va fi adversar politic lui Basescu? Ma refer la cei pe care ii va propune PNL. Daca avem un guvern politic si nu unul tehnocrat este firesc ca ministrul justitiei sa fie angajat politic. Ca sa ii ceri unui penelist, pentru ca PNL e la guvernare, daca nu stiati, sa nu ii fie adversar lui Basescu, este destul de greu. Asta in conditiile in care echidistanta politica a presedintelui in Romania este un lucru cazut in derizoriu. Nici nu ne mai obism sa ne sesizam sau sa schimbam constitutia. Basescu a creat scandalul acesta din 2 motive: primul ca vrea sa arate ca el e seful, adica la nominalizare ii arata posibilului viitor ministru maciuca iar al doilea ar fi atragerea atentiei de la invinuirile care i se aduc in cazul Hayssam. Eu nu zic ca el este Profesorul sau nu. Eu zic ca o mare parte a presei spune ca da, iar cealalta parte, spune ca nu, dar numele Basescu e acolo, indiferent daca langa DA sau langa NU. Iar asocierea dintre Basescu si Hayssam nu ii este placuta primului.
Eu pun un pariu acum: indiferent cine este acest Profesorul, noi nu vom afla niciodata.
In alta ordine de idei mi s-ar parea firesc ca ministrii care au fost, care sunt sau cei care vor fi sa fie judecati cu aceeasi masura. In general. Iar la modul special in cazul in care spui despre Nicolai ca l-a lipsit pe unul de libertate 10 zile iar pe altul l-a privat de prezumtia de nevinovatie, in acelasi timp comparand posibilele contraperformante ale Noricai cu faptele demne de Superman ale Monicai Macovei, nu uita sa precizezi ca si ministrul tau de curte a semnat in alb mandate de arestare in calitate de procuror. Pai pe mandatele alea putea sa apara numele meu, alt tau (la modul general) al mamei, al tatalui si al Sfantului Duh. Amin!

Romeo
17th January 2008, 17:40
In alta ordine de idei mi s-ar parea firesc ca ministrii care au fost, care sunt sau cei care vor fi sa fie judecati cu aceeasi masura. In general. Iar la modul special in cazul in care spui despre Nicolai ca l-a lipsit pe unul de libertate 10 zile iar pe altul l-a privat de prezumtia de nevinovatie, in acelasi timp comparand posibilele contraperformante ale Noricai cu faptele demne de Superman ale Monicai Macovei, nu uita sa precizezi ca si ministrul tau de curte a semnat in alb mandate de arestare in calitate de procuror. Pai pe mandatele alea putea sa apara numele meu, alt tau (la modul general) al mamei, al tatalui si al Sfantului Duh. Amin!

in acest caz mai apare o "piesa" cica trebuie sa apara un nou raport UE asupra justitiei din Romania. Sa fie si aceasta un motiv al tarantelei cu Nikolai ?
Dupa ce Tariceanu i-a scos pe PD-ei din guvern, Base s-a opus oricarei numiri de PNL-isti: Vosganian, Cioroianu, Nikolai. Cioroianu ma indoiesc ca are cunostinte de diplomatie, dar politica externa se face oricum din parerile lui Base si ale CSAT. La Nikolai a gasit motive evidente de refuz. Oare Macovei a avut greseli tot din orgoliu si a fost iresponsabila ? La Morar nu stiu, nu m-a interesat prea mult, oricum trebuia sa i se gaseasca bube, ca altfel nu-l pot face mielusel, nu cred 100 % tot ce se spune la TV.
Mandatele alea pot avea numele tau daca crezi ca ai facut ceva deosebit de grav si ei te stiu, nu fi asa sigur ca ar fi fost folosite pentru oricine. Sunt si doctori care dau formulare de retete unor persoane in care au incredere, dar pe care le cunosc foarte putin. Cand eram in scoala aveam un coleg fiu de doctor care facea scutiri pe astfel de retete, dar putea face orice cu ele.
Si pana la urma esti sigur ca mandatele alea au existat ?

Utilizator
20th January 2008, 19:36
sigur ca 'piesa' asta e inca un cui pe care Basescu il bate in cosciugul liberalilor si totodata al tarii. Pentru ca Basescu a jucat special piesa justitiei cu anatemizarea lui Chiuariu, cu taraganarea si mai apoi respingerea numirii Noricai Nicolai, cu dosarele astea trimise spre judecata. Din pacate nu are niciun scrupul in a sacrifica inca odata interesele tarii pentru a-si satisface nevoia de a-si distruge adversarii politici. Asta e.

Referitor la 'greseala' majora a Noricai Nicolai in a tine un nevinovat inchis o noapte este o alta diversiune (s-a dovedit ca de fapt respectivul nu a fost deloc inchis); astfel de cazuri sunt clar vina politiei si doi la mana apar cu duiumul in orice sistem juridic. Filmele americane abunda in a ecraniza greseli mult mai grave ce se intampla pe la ei. Numai pe la noi, dupa '90, sunt gramezi de cazuri de oameni inchisi saptamani sau luni de zile fara a fi vinovati. Nu-mi place Nicolai, dar nu mi se pare mai rea decat altii posibili. Basescu mi se pare cu mult mai 'patat' decat ea. Ar trebui sa arunce primul cu piatra cel fara de pata, dar se pare ca la noi exista unul care si-a facut un titlu de glorie din propriile 'pete' si a ajuns sa si le impuna drept etalon de cinste.

rob_din
7th February 2008, 15:45
http://www.antena3.ro/CC-Tariceanu-e-obligat-sa-renunte-la-Norica-Nicolai-pe-Justitie_jst_45315_ext.html


Mi-e groaza sa ma gandesc cu ce sunt santajati cei de la CC daca sunt in stare sa dea o decizie care contrazice propria lor decizia anterioara si care contrazaice cele mai clare prevederi ale Constitutie

De azi se poate vorbi fara indoaiala de un regim dictatorial Basescu

Zauri
7th February 2008, 15:50
CCR a dat câștig de cauză președintelui Traian Băsescu în cazul Noricăi Nicolai


Curtea Constituțională a dat câștig de cauză președintelui Traian Băsescu în cazul Noricăi Nicolai. Astfel, Călin Popescu Tăriceanu trebuie să renunțe la Norica Nicolai și să vină cu o altă nominalizare pentru funcția de ministru al Justiției.

De asemenea, CCR a decis că președintele României poate refuza o singură dată, motivat, numirea unui ministru.

E de rasul curcilor ...

J.Bond
7th February 2008, 16:07
Era de asteptat o astfel de decizie a Curtii Constitutionale conform art 85.;)
Romania nu putea fi condusa, fie si macar pentru o perioada scurta de timp, de o persoana ca Nikolai, care a aratat ca are trecutul profesional cu pete negre.

Acum, daca liberalii se vor incapatana sa o mentina pe Nikolai la Justitie va trebui sa o treaca prin Parlament, dar mi-e teama(pt ei:)) ca se vor compromite si mai mult in ochii electoratului dupa decizia Curtii Constitutionale, mai ales ca s-a aflat public de trecutul profesional patat. Dar nu o va vota nimeni in Parlament.

PNL este obligat sa numeasca pe altcineva. Bine ca Romania a scapat de Nikolai.

Balaci
7th February 2008, 16:10
Cum adica conf. art. 85? Unde in articolul 85 se spune ca presedintele are drept de veto? Bai fratilor, nu mai interpetati aiurea constitutia!

J.Bond
7th February 2008, 16:21
Daca ministrii nu sunt trecuti prin Parlament si depind direct de Presedinte numirea lor ca ministru, se spune clar ca Presedintele are rolul unei Comisii Juridice si este obligat sa verifice trecutul profesional al candidatului si poate sa respinga o singura data propunerea Premierului.

Imi pare rau pentru PNL dar s-au compromis de tot si este vina LUI Tariceanu si a celor din jurul lui ca au mentinut-o pe Nikolai in loc sa revina cu alta propunere.

Balaci
7th February 2008, 16:23
Unde se spune asta? Da te rog detalii, ai invocat articolul 85. Apropo, ai idee generala despre constitutia britanica? Numirea, consultarea, propunerea inseamna anumite lucruri ica termeni de justitie, fi foarte atent!

Lordliv
7th February 2008, 23:08
deciziile halucinante ale CC, care completeaza constitutia tarii dupa bunul ei plac, pot arunca romania in haos legislativ...sau mai rau, spre dictatura !

Sorin Blaj
8th February 2008, 02:44
La ce Constitutie avem, nici nu e de mirare.

miril
8th February 2008, 09:20
...si la cine trebuie sa o aplice si, apoi, s-o respecte...

The_Blonde
8th February 2008, 09:24
avand in vedere ca toata lumea poate ridica exceptii de neconstitutionalitate , inseamna ca legea fundamentala a tarii sufera de ambiguitati acute :D

Balaci
8th February 2008, 09:29
Constitutia nu e asa de proasta. Asa as fi zis si eu, insa de curand am avut ocazia sa studiez la facultate sistemul politic britanic, unde situatia este la fel, daca nu si mai ambigua, din punct de vedere scriptic, legat de atributiile fiecarei puteri in stat. Insa oamenii aia nu au avut timp de cateva secole bune astfel de probleme de genul celor mioritice. Cum s-ar explica asta?:thinkso:

OT: ceea ce s-a facut ieri este o clara interpretare dupa ureche a Constitutiei, si un semn rau pentru democratia romaneasca (parerea mea)

Lordliv
8th February 2008, 10:37
in insula,primul ministru numeste membrii guvernului si poate sa i ceara unui ministru sa demisioneze.
primul ministru controleaza si poate interveni in departamentele ministerelor...

guvernul britanic raspunde in fata camerei comunelor

regula responsabilitatii ministeriale este constitutionala, dar nu este concretizata printr o lege...
cabinetul este responsabil solidar de mersul activitatii guvernului.

desi pastreaza teoretic puterea de a numi un membru al cabinetului ,monarhul nu poate sa refuze acordul sau si fortiori el a renuntat la puterea de a l revoca pe un ministru

Balaci
8th February 2008, 11:14
Exact la ultima parte ma refeream si eu. La dreptul monarhului se a numi si a revoca ministrii, teoretica, dar pe care nu si-o exercita, practic, niciodata! Asa si cu art. 85 de la noi, pe care pro-baseii il interpreteaza dupa bunul plac.

Lordliv
8th February 2008, 11:41
Exact la ultima parte ma refeream si eu. La dreptul monarhului se a numi si a revoca ministrii, teoretica, dar pe care nu si-o exercita, practic, niciodata! Asa si cu art. 85 de la noi, pe care pro-baseii il interpreteaza dupa bunul plac.

intr o tara cu multe valori democratice ( chiar daca este monarhie...),precum marea britanie,important este sa lasi guvernul sa si faca datoria...
romania este inca o tara plina de valori dictatoriale si personajele implicate in incidentele legislative din ultimele zile detin fiecare adevarul absolut...

Romeo
9th February 2008, 20:28
La dreptul monarhului de a numi si a revoca ministrii, teoretica, dar pe care nu si-o exercita, practic, niciodata! Asa si cu art. 85 de la noi, pe care pro-baseii il interpreteaza dupa bunul plac.

La britanici, monarhul nu se schimba la fiecare 4 ani, ca s-a saturat poporul de el si nici monarh jucator nu au avut de multe secole (Henric VIII si Elisabeth I pot fi numiti asa). Base ne-a zis ca va fi presedinte jucator si isi face jocul. Mai stati pana la anul si vedeti daca i-a intrat chinta royala sau nu i-a iesit cacealmaua. Cand a spus ca nu o va numi niciodata pe Nikolai, a spus ca daca parlamentul o voteaza, el va fi nevoit s-o numeasca, deci este elementar pentru Taricelu: du-te, nene, in parlament si mai manjeste-i si cu Nikolai, ca oricum s-au strans toate relele posibile. Eu accept explicatiile lui Base si nu o vreau pe Nikolai.

jesus supremu
10th February 2008, 12:55
halucinant cum se intreba unii de ce monarhul britanic nu revoaca ministrii.imi dau seama ce cursuri de drept constitutional au facut.ma mir ca nu se intreaba de ce nu-l revoaca si pe premierul canadian ca oricum el il numeste.
Noi avem o constitutie de cacao la care ma adaugati politicieni de cacao si asa ajungem la diabet:D

Balaci
10th February 2008, 21:17
Constitutia nu e de cacao, oamenii care o interpreteaza sunt.

ARTICOLUL 85
(1) Președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru și numește Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.

(2) În caz de remaniere guvernamentală sau de vacanță a postului, Președintele revocă și numește, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

(3) Dacă prin propunerea de remaniere se schimbă structura sau compoziția politică a Guvernului, Președintele României va putea exercita atribuția prevăzută la alineatul (2) numai pe baza aprobării Parlamentului, acordată la propunerea primului-ministru.


Unde in acest articol scrie ca presedintele poate avea drept de veto in numirea ministrilor? Constitutia, repet, nu e ambigua, depinde insa de cum o citesti.
In UK ministrii sunt numiti de monarh la sfatul prim-ministrului. teoretic, deci, monarhul poate sa refuze ministrii din Cabinet, nu? De cate ori a facut-o el in ultimele secole?
Aici e diferenta;)

Sorin Blaj
10th February 2008, 23:30
Crezi ca in MB iese primul ministru si anunta componenta guvernului inainte de a discuta acest lucru cu regina? Dupa ce are ok-ul anunta ministrii, nu inainte.

jesus supremu
11th February 2008, 09:31
in primul rand sa lamurim un lucru marea britanie nu are constitutie.voi discutati despre cutume care nu au nimic de-a face cu niste norme iar monarhul nu comenteaza la propunerile PM ptr ca nu are dreptul.va lasati inselati de titlul fr regina/rege aia n-au voie sa comenteze da?
Iar constitutia noastra este de un extrem cacao.daca voia sa fie clara putea sa precizeze ca primul-ministru propune in termen de x zile iar presedintele numeste inx zile si astfel capata caracter imperativ.acum va inflamari cu presedintele insa constituia nu precizeaza nimic ce se intimpla daca de exemplu premierul refuza sa faca o nominalizare.toata constitutia e svaitzer de la un cap la altul si asta ptr ca asa s-a vrut.

Lordliv
11th February 2008, 11:19
in primul rand sa lamurim un lucru marea britanie nu are constitutie.voi discutati despre cutume care nu au nimic de-a face cu niste norme iar monarhul nu comenteaza la propunerile PM ptr ca nu are dreptul.va lasati inselati de titlul fr regina/rege aia n-au voie sa comenteze da?
Iar constitutia noastra este de un extrem cacao.daca voia sa fie clara putea sa precizeze ca primul-ministru propune in termen de x zile iar presedintele numeste inx zile si astfel capata caracter imperativ.acum va inflamari cu presedintele insa constituia nu precizeaza nimic ce se intimpla daca de exemplu premierul refuza sa faca o nominalizare.toata constitutia e svaitzer de la un cap la altul si asta ptr ca asa s-a vrut.

esti in eroare!
UK nu are o constitutie unitara ( adica " scrisa " intr o singura carte!),asta nu inseamna ca nu are constitutie!

substanta constitutiei britanice poate fi redusa la 2 principii esentiale,Rule of Law si Common Law...constitutia britanica este formata din norme juridice bine definite...

cand a aparut constitutia din 2003,multi juristi din afara sistemului inchis, privilegiat care face legi in romania,au spus ca aceasta este chiar mai slaba ca cea anterioara ,dand nastere la interpretari multiple...ceea ce nu este valabil la art 85!

jesus supremu
11th February 2008, 16:06
esti in eroare!
UK nu are o constitutie unitara ( adica " scrisa " intr o singura carte!),asta nu inseamna ca nu are constitutie!

substanta constitutiei britanice poate fi redusa la 2 principii esentiale,Rule of Law si Common Law...constitutia britanica este formata din norme juridice bine definite...

cand a aparut constitutia din 2003,multi juristi din afara sistemului inchis, privilegiat care face legi in romania,au spus ca aceasta este chiar mai slaba ca cea anterioara ,dand nastere la interpretari multiple...ceea ce nu este valabil la art 85!

te inseli nu exista nimic care sa prevaleze peste o alta norma si deciziile judecatorilor in anglia au aceeasi putere ca orice alta norma nu exista clasificari de genul lege constitutionala,organica,ordinara.acolo premierul taie si spanzura peste tot inclusiv numeste membrii in camera lorzilor.ma rog regina semneaza dar nu are dreptul sa comenteze.ma intreb cum ar suna in romania ca premierul sa numeasca membrii senatului,credeti ca acum e coruptie?
in ceea ce priveste art. 85 e o mostra de imbecilitate ptr ca nu are nimic din definitia unei norme juridice care trebuie sa fie cum zice americanul"crystal clear" atata vreme cat norma nu interzice este permis restul. nu ai voie sa deduci o interdictie daca ea nu este expres precizata.curtea n-a dat nici un fel de interpretare ptr ca nu se precizeaza nimic in constitutie referitor la subiect pur si simplu a adaugat.art 85 e doar o enuntare extrem de vaga a nimicului d.p.d.v. juridic iar restul constitutiei e plin de alte astfel de "scapari".de ce ? pai isi inchipuia psd ca o sa piarda alegerile in 2003?
daca politicienii sunt asa ofuscati de ce nu propun un referendum constitutional?
am avut 10 la drept constitutiona da?:D

Lordliv
11th February 2008, 18:01
te inseli nu exista nimic care sa prevaleze peste o alta norma si deciziile judecatorilor in anglia au aceeasi putere ca orice alta norma nu exista clasificari de genul lege constitutionala,organica,ordinara.acolo premierul taie si spanzura peste tot inclusiv numeste membrii in camera lorzilor.ma rog regina semneaza dar nu are dreptul sa comenteze.ma intreb cum ar suna in romania ca premierul sa numeasca membrii senatului,credeti ca acum e coruptie?
in ceea ce priveste art. 85 e o mostra de imbecilitate ptr ca nu are nimic din definitia unei norme juridice care trebuie sa fie cum zice americanul"crystal clear" atata vreme cat norma nu interzice este permis restul. nu ai voie sa deduci o interdictie daca ea nu este expres precizata.curtea n-a dat nici un fel de interpretare ptr ca nu se precizeaza nimic in constitutie referitor la subiect pur si simplu a adaugat.art 85 e doar o enuntare extrem de vaga a nimicului d.p.d.v. juridic iar restul constitutiei e plin de alte astfel de "scapari".de ce ? pai isi inchipuia psd ca o sa piarda alegerile in 2003?
daca politicienii sunt asa ofuscati de ce nu propun un referendum constitutional?
am avut 10 la drept constitutiona da?:D

ca sa iei 10+,iti recomand sa citesti " documentele constitutionale ale regatului unit al marii britanii si irlandei de nord " ,scrisa de doi specialisti in drept constitutional:D

traditiile si cutumele constitutionale au un rol bine stabilit fiind cunoscute si respectate de toti actorii politici si de intreaga natiune...in marea britanie

la noi actorii politici in frunte cu presedintele basescu tocmai asta fac: interpreteaza constitutia dupa bunul lor plac in functie de interesele de moment ale lor si perturba chiar functionarea sistemului executiv...

trebuie sa ti aduc aminte ca proiectul legii constitutiei a trecut prin comisiile juridice ale parlamentului , si a fost votat in plen si cu ajutorul maestilor de la pd,in frunte cu emil boc!

si eu sunt de acord ca legea legilor de la noi este imperfecta si plina de " scapari "dar pentru aceast fapt sunt vinovati toti politicienii, pentru ambiguitatea textelor votate!
pentru corectare, exista curtea constitutionala ,dar nu formata din activisti de partid,cu un trecut sumbru, pierdut cu mult in anii dinainte de '89...si care voteaza la ordin...

cata diferenta este de la "crystal clear "din legea federala, la " all confuse " din unele legi statale!

Romeo
12th February 2008, 21:01
ce treaba avem noi cu United Kingdom ? Presedintele nostru nu este monarh ereditar. Basescu merge pe principiul: am fost votat de popor si fac ce pot dupa mintea mea (lui) si asta pentru ca va raspunde uninominal la viitoarele alegeri, ceea ce este OK. Voi criticand actele lui nu faceti decat sa-i subminati puterea, adica sa avem o marioneta la Cotroceni care sa fie votata de noi, dar sa nu aiba putere, deci sa fie compromis de orice infractor ar ajunge ministru. Haosul este cea mai buna guvernare pentru cei care vor sa-si faca averi peste noapte. Constitutia noastra de "balonul de aur" din cate stiu se poate schimba numai prin referendum si iar trebuie acceptat referendumul cu 30 % din cei cu drept de vot, ca altfel nu vom mai schimba constitutia in vecii vecilor.

Va intrebati daca monarhul UK a refuzat vreodata un ministru. Aveti voi atatea cunostinte despre guvernele lor ? Elisabeth nu cred ca are ambitia de a conduce tara, dar nu e exclus ca stramosii ei sa nu fi refuzat ministri.

Lordliv
12th February 2008, 21:31
@ romeo

comparatia cu uk a fost fortata!
apoi au fost niste " detalii tehnice " intre balaci si jesus la care m am bagat si eu !

ceea ce am vrut eu sa scot in evidenta ,pe exemplul dat de balaci si dezvoltat de jesus, a fost ca un alt baiat destept (:ok:) ,gen monarhul marii britanii, nu pune atatea beta in roate guvernarii precum face basescu ...
desi comparatia este plastica...:D

ps. dupa o mica documentare pot sa ti spun ca din perioada cand lordul james callaghan era prim ministru in uk ( 1976-1979 ),regina nu s a mai bagat peste nominalizarile de ministrii! ( in iarna 78-79 ,the winter of discontent,sub presiunea lui trade unions,regina a cam influentat schimbarea si numirea unor membrii ai cabinetului;apoi a venit doamna de fier la putere ...)

Romeo
13th February 2008, 11:59
ceea ce am vrut eu sa scot in evidenta ,pe exemplul dat de balaci si dezvoltat de jesus, a fost ca un alt baiat destept (:ok:) ,gen monarhul marii britanii, nu pune atatea beta in roate guvernarii precum face basescu ...
desi comparatia este plastica...:D

ps. dupa o mica documentare pot sa ti spun ca din perioada cand lordul james callaghan era prim ministru in uk ( 1976-1979 ),regina nu s a mai bagat peste nominalizarile de ministrii! ( in iarna 78-79 ,the winter of discontent,sub presiunea lui trade unions,regina a cam influentat schimbarea si numirea unor membrii ai cabinetului;apoi a venit doamna de fier la putere ...)

atitudinea lui Base fata de Tariceanu si orice ar face el probabil ca isi are intelesul pe care numai ei il stiu la alegerile turului II din 2004. Jocul dublu al lui Patriciu, adica finantarea si a partidului lui si a celui de opozitie (PSD), pentru a se pune bine cu el poate fi o explicatie, desi eu cred ca alta este explicatia atitudinii lui Base. Thatcher si Blair au fost prim ministri cu o buna sustinere parlamentara, nicidecum un partid de 15 %, mai putin decat chiar PD-ul alungat de la guvernare. Apoi in UK sper ca oamenii care vor fotoliul de ministru nu au atata dispret fata de po****tie precum Norica. A te incapatana sa tii un om inchis fara sa fii convinsa de vina lui (ce ai zice daca maine te-ar aresta politia pentru ca unul care seamana cu tine a furat 10000 lei ?) este o atitudine "demna" de ce a insemnat militia si comunismul: sa aratam sefilor ca ne facem meseria, chiar daca ne jucam cu libertatea oamenilor. Nu uita ca am avut un om care a stat 12 ani in inchisoare pentru ca o baba saraca cu duhul a spus ca el ar fi omorat o tanara.
Votul "nepoatei" ar fi trebuit sa inchida cariera politica a lui Nikolai, nu sa promoveze peste 2 ani. Nu e genul de om care face greseli omenesti, ci le face din orgoliu si din dispret, ceea ce trebuie evitat. Deci pentru cei care sunt de partea lui Base refuzul lui Nikolai inseamna o noua bila alba pentru 2009. Poate Nikolai ar fi facut mai bine sa nege, nu sa-si ascunda prostiile facute, cel putin ar fi convins cativa adversari ai lui Base. Si ca sa-si exprime si mai bine caracterul dispretuitor al multor PNLei, se spune acum lui Base: daca ne refuzi propunerea la justitie, ti-o trimitem pe Nikolai. Scapa-ne, DOAMNE, de toti alesii de pana acum!!

J.Bond
13th February 2008, 13:08
Norica Nikolai este caz inchis la Justitie.:ok:

Prin incercarea:) de numire lui Mele la Justitie in loc sa il lase la Aparare inaintea summitului NATO, ne arata inca o data slabiciunile Guvernului, care inca:) mai este.(vb lui Vanghelie).:ok:

Romeo
14th February 2008, 18:04
Norica Nikolai este caz inchis la Justitie.:ok:

Prin incercarea:) de numire lui Mele la Justitie in loc sa il lase la Aparare inaintea summitului NATO, ne arata inca o data slabiciunile Guvernului, care inca:) mai este.(vb lui Vanghelie).:ok:

Eu am fost mirat cand a fost pus Mele la aparare. Era bun la externe, ar fi OK la justitie, dar ce sa caute la aparare, sa-i tromboneasca si sa-i amane pe aia ? Sa stea drepti si sa ne respectam obligatiile NATO ? Nu cred ca are prea multe cunostinte in aparare, dar este bun in diplomatie si este acceptat. Ar fi mai bine sa treaca la justitie si sa caute un specialist la aparare, pana ne vom desfiinta armata.

Lordliv
15th February 2008, 15:12
Curtea Constitutionala a publicat, vineri, motivarea in cazul refuzului presedintelui de numire in functia de ministru al Justitiei a Noricai Nicolai.

In document, Curtea arata ca limitarea la o singura respingere a propunerii de ministru se justifica prin faptul ca raspunderea pentru o alta nominalizare revine in exclusivitate premierului.

"In consecinta, Curtea urmeaza sa constate ca in aplicarea articolului 85, alineatul 2, din Constitutie, presedintele, neavand drept de veto, poate sa ceara primului-ministru o singura data, motivat, sa faca o noua propunere de numire a altei persoane in functia de ministru", se arata in decizia Curtii Constitutionale din 7 februarie, publicata, vineri, pe site-ul institutiei.


ps. daca nu are drept de veto si are drept doar de pareri personale,alea poate sa le impartaseasca prietenilor la " golden sprit ":drak:

Romeo
16th February 2008, 08:36
Curtea Constitutionala a publicat, vineri, motivarea in cazul refuzului presedintelui de numire in functia de ministru al Justitiei a Noricai Nicolai.

In document, Curtea arata ca limitarea la o singura respingere a propunerii de ministru se justifica prin faptul ca raspunderea pentru o alta nominalizare revine in exclusivitate premierului.

"In consecinta, Curtea urmeaza sa constate ca in aplicarea articolului 85, alineatul 2, din Constitutie, presedintele, neavand drept de veto, poate sa ceara primului-ministru o singura data, motivat, sa faca o noua propunere de numire a altei persoane in functia de ministru", se arata in decizia Curtii Constitutionale din 7 februarie, publicata, vineri, pe site-ul institutiei.


ps. daca nu are drept de veto si are drept doar de pareri personale,alea poate sa le impartaseasca prietenilor la " golden sprit ":drak:

o chestie politica: presedintele refuza si isi motiveaza raspunsul, dar pre****rul poate numi aceeasi persoana (?) si isi adauga bile la imagine, albe din partea celor care sunt impotriva motivatiei presedintelui, negre de la cei care sunt de partea Cotroceniului, ceea ce Basescu sub alta forma spunea:
"daca parlamentul accepta numirea lui Nikolai, eu voi fi silit sa o accept, altfel nu o voi numi niciodata". Din pacate orgoliile duc guvernul intr-un circ absurd. Tari daca ar fi fost coios ar fi dus-o pe Nikolai la votul parlamentului, dar el vrea sa-l pacaleasca pe Base, ceea ce nu tine.

Sorin Blaj
16th February 2008, 15:09
o chestie politica: presedintele refuza si isi motiveaza raspunsul, dar premierul poate numi aceeasi persoana (?) si isi adauga bile la imagine, albe din partea celor care sunt impotriva motivatiei presedintelui, negre de la cei care sunt de partea Cotroceniului, ceea ce Basescu sub alta forma spunea:
"daca parlamentul accepta numirea lui Nikolai, eu voi fi silit sa o accept, altfel nu o voi numi niciodata". Din pacate orgoliile duc guvernul intr-un circ absurd. Tari daca ar fi fost coios ar fi dus-o pe Nikolai la votul parlamentului, dar el vrea sa-l pacaleasca pe Base, ceea ce nu tine.

De unde ai inteles ca poate sa numeasca aceeasi persoana?

Romeo
17th February 2008, 18:44
De unde ai inteles ca poate sa numeasca aceeasi persoana?

nu am fost foarte atent la ce a spus CC, a dat un raspuns un pic lipsit de logica. Adica presedintele poate refuza motivat un ministru, dar pe urmatorul nu-l mai poate refuza ? Dar daca dupa Nikolai se propune un infractor, presedintele (oricare ar fi) nu mai poate spune nimic ? Oricum, pana vom avea un ministru la justitie, se vede ca se poate si fara, sau cu unul interimar.

Benny
20th February 2008, 13:26
Constitutia nu e asa de proasta. Pai daca poate fi interpretata dupa ureche (dupa cum chiar tu ai precizat), inseamna ca-i buna?

Sorin Blaj
20th February 2008, 13:30
Constitutia nu e asa de proasta.

Ai dreptate, e sub orice critica. :)

Balaci
20th February 2008, 13:38
Pai daca poate fi interpretata dupa ureche (dupa cum chiar tu ai precizat), inseamna ca-i buna?


Tocmai, nu e asa proasta, dar e interpretata dupa ureche. Nicio constitutie nu poate sa precizeze la sange toate atributiile, astfel incat sa nu apara neclaritati. Depinde de oameni cum o interpreteaza, iar romanii sunt experti la asta. Ultima motivatie a CCR, prosteasca, dovedeste tocmai asta.
P.S.: E parerea mea, ca persoana care are prea putin contact cu dreptul:)

rob_din
14th March 2008, 19:13
Dupa declaratiile de asta-seara Basescu poate fi declarat oficial "nebun". Asa ceva nu credeam ca o sa apuc sa vad intr-o tara pretins democratic.

YoYoyOi
14th March 2008, 19:18
de ce e nebun? :o:

Sorin Blaj
14th March 2008, 19:26
Dupa declaratiile de asta-seara Basescu poate fi declarat oficial "nebun". Asa ceva nu credeam ca o sa apuc sa vad intr-o tara pretins democratic.

Rob, poate avem nevoie de un astfel de "nebun".

La cat de "normali" sunt ceilalti, nu se poate altfel.

Gabri3l
14th March 2008, 19:49
ce le-a tras-o antenistilor lu' felixxxx:):))
analistul-tonomat ciutacu:happy:...
...si totusi cata dreptate a avut in ceea ce a spus:no:

rob_din
14th March 2008, 20:08
ce le-a tras-o antenistilor lu' felixxxx:):))
analistul-tonomat ciutacu:happy:...
...si totusi cata dreptate a avut in ceea ce a spus:no:

Asa e, cel mai mare mafiot ataca "sistemul mafiot".

Inainte sa dea lectii altora mai bine ar educa-o pe inculta de fi-sa, care probabil are IQ-ul votantilor lui Basescu. Parvenita s-a facut sefa la PDL si se supra mitica de criticile nenorocitilor. Saracuta, mai ca si-ar busi jeepul

O familie de mafioti nenorociti.

YoYoyOi
14th March 2008, 20:14
ba baiatule, eu sunt votantul lui Basesc... sper ca nu ai ceva de zis de IQ-ul meu...