PDA

View Full Version : AAFL 2008 - All American Football League



cristane
9th January 2008, 13:57
Stiu ca e putin cam devreme, dar acum ca s-a terminat NCAA-ul, ma gindeam ca nu ar strica sa deschid acest subiect.

Asadar. In aceasta primavara debuteaza in SUA o noua liga de fotbal american. Ii spune AAFL (All American Football League) si, odata cu desfiintarea NFL Europe, este singura liga profesionista ce va avea loc primavara, cind si NFL, si NCAA sint in pauza.

Singura cerinta obligatorie pentru jucatorii din AAFL este sa fie absolventi de colegiu. Castigul minim anual este de 55k USD, ceea ce o transforma (cel putin temporar - in toamna se va mai lansa o liga) in cea mai bine platita liga de football, in afara de NFL.

Primul sezon va avea la start 6 echipe, toate reprezentind zone cu interes foarte mare pentru NCAA football:

Alabama
Arkansas
Florida
Michigan
Tennessee
Texas

Meciurile incep in aprilie. Sezonul regulat contine 10 etape, urmate de un wild-card game intre locurile 2 si 3, pentru dreptul de a juca in marea finala cu locul 1.

Pina acum, cei mai "interesanti" jucatori semnati de AAFL sint:
- Chris Leak - QB - Florida - i-a condus pe Gators anul trecut catre titlul suprem; cu toate acestea a ramas nedraftat.
- Travis McGriff - WR - Florida - unul dintre cei mai de succes WR din istoria SEC. Draftat in 1999 de Denver.
- Willie Jackson - WR - Florida - a jucat ani buni in NFL, la Cowboys, Jaguars si Bengals.
- Eli Williams - DB - Florida - patru sezoane si 50 de meciuri jucate in NFL pentru Falcons
- Reggie Myles - DB - Alabama - 5 ani jucati in NFL pentru Bengals
- Clint Stoerner - QB - Arkansas - cel mai de succes QB din istoria Arkansas. A jucat pentru Cowboys, si, din 2005, in Arena Football.

Primul draft din istoria ligii va avea loc pe 27 ianuarie. Orice jucator absolvent de colegiu este eligible.

Si inca o stire interesanta: Florida a renuntat la a mai scoate la vinzare bilete individuale de meci, pentru ca abonamentele se vind extraordinar, si se pare ca isi vor putea umple stadionul doar cu abonati. :D

Eu unul abia astept sa-l vad din nou pe Leak in actiune, ii urmarisem pe Gators anul trecut si chiar am ramas surprins dupa draft, cind am vazut ca a ramas pe dinafara.

Anyway. Site oficial: www.aafl.com

georgebz
9th January 2008, 14:11
regulile vor fi de NFL sau NCAA ?

A.k.a
9th January 2008, 16:03
Cealalta va fi United Football League nu? Sincer nu stiu ce audienta va avea, nu cred ca va avea succes foarte mare. Sper sa nu am dreptate totusi. Astept cu nerabdare si cealalta liga sa vad ce poate.

cristane
9th January 2008, 17:18
regulile vor fi de NFL sau NCAA ?

N-am idee, n-am auzit nimic de reguli.


Cealalta va fi United Football League nu? Sincer nu stiu ce audienta va avea, nu cred ca va avea succes foarte mare. Sper sa nu am dreptate totusi. Astept cu nerabdare si cealalta liga sa vad ce poate.

Da, UFL e a doua, dar pare un rateu din start, pt ca va avea loc in acelasi timp cu NFL si NCAA. O sa inghesuie meciurile in serile de vineri, care sint libere, dar nu prea cred ca ii va pasa cuiva, cind toti vor fi concentrati pe NFL si NCAA. Eventual sa aiba succes in orasele care vor avea echipe (orase fara NFL), dar nationwide, nu prea cred.

AAFL are insa sanse. Eu oricum n-am inteles niciodata cum pot sta americanii jumatate de an fara sportul lor preferat. Primavara e perioada ideala pt o liga noua.

Sinisther
9th January 2008, 17:33
vineri seara e moarta dpdv al audientei.... in mare parte asa e si sambata...dar sansele s fie transmise meciuri de catre televiziunile mari sunt destul de mici...daca nu nule....si daca sunt probabil vor fi transmise de ceva afiliati locali... ceea ce nu prea o sa le convina sponsorilor mari...cat despre jucatori ... nu zic ca nu vor exista unii talentati...dar aceeia vor fi putini... oricum...le doresc succes ambelor ligi si sper sa fie eventual transmise de unele televiziuni de la noi macar doar pt faptul ca drepturile de televizare vor fi ieftine

Bronco
9th January 2008, 23:59
Interesanta ideea, mie unul , care sunt "mort" dupa fotbal american, imi place. M-as uita cu placere, pentru ca ma intereseaza jocul. Sper sa aiba un oarece succes, pentru ca altfel va disparea. Cu siguranta nu se va ridica la nivelul NFL, dar poate in timp isi va castiga o oarecare notorietate. Sper sa tina, si sa ne bucuram si noi, aici, de la mare departare, de meciurile din AAFL...God bless!!!

codrutc
10th January 2008, 07:32
Interesant thread, nici nu stiam de liga asta. Are cumva legatura cu liga pe care vroia sa o formeze Marc Cuban, patronul de la Dallas Maverics?

Am vazut pe Leak pe lista, nu inteleg de ce nu l-au pastrat Bears ca tot au ei nevoie de QB , tin minte ca l-au semnat imediat dupa draft ca "undrafted free agent"

Zabriskie
10th January 2008, 14:24
pai e scund, sub 6 feet daca nu ma insel, si aveau 3 Qb in roster, daca il tineau ar fi trebui sa ii dea cut lui Orton, care atunci cand a avut ocazia sa joace si-a facut treaba.

treaba cu jucatorii slabi nu cred ca o sa fie o problema, mai mult cred ca o sa iasa unele meciuri high scoring ca intre echipele slabe din NCAA 1 sau cele din 2.

cristane
10th January 2008, 16:48
Interesant thread, nici nu stiam de liga asta. Are cumva legatura cu liga pe care vroia sa o formeze Marc Cuban, patronul de la Dallas Maverics?

Nu. Aia e UFL (United Football League) si se preconizeaza ca va incepe in toamna. Ceea ce mi se pare o prostie, nicio liga de football nu va avea cum sa reziste in paralel cu NFL. In schimb primavara e alta poveste. Chiar cred ca AAFL are sanse.

Cit despre calitatea jucatorilor... Sa nu uitam ca foarte multi jucatori buni, de la echipe de top din NCAA, nu ajung in NFL. Fie merg in Canada unde sint uitati de lume, fie in Arena Football care e cu totul altceva, fie se retrag. Ar fi grozav sa mai existe una-doua ligi profesioniste unde sa se joace pe bani buni, chiar daca la nivel inferior NFL-ului. Ar fi bine si pentru NFL, sa aiba alte doua surse unde sa se formeze si de unde sa apara jucatori buni, nu doar NCAA, ca pina acum.

Zabriskie
19th January 2008, 19:09
Peter Warrick, former no. 4 overall pick, a semnat cu Florida.

cristane
23rd January 2008, 16:36
Simbata asta, ora 19.00, are loc primul draft din istoria AAFL. Draftul va fi transmis in direct online, pe www.aafl.com. Fiecare echipa va alege 50 de jucatori (incluzindu-i pe cei deja semnati - Protected Players). Pe 16 februarie va avea loc un Supplemental Draft, in care fiecare echipa va mai putea alege 10 jucatori, din cei ramasi in urma draft-ului, cei ce nu au apucat sa se inscrie la timp, sau cei pusi pe liber de NFL.

cristane
26th January 2008, 19:51
Tocmai incepe draftul AAFL. Il puteti urmari, live, gratuit, aici: http://www.aafl.com

Later edit: Primul pick din istoria AAFL este Zarah Yisrael, OL, ales de Arkansas. Eric Crouch, QB, fost castigator al Heisman Trophy, a fost ales cu Pick-ul 3 de Texas.

over1
30th January 2008, 11:03
AAFL este cel putin interesanta :). Avand in vedere ca incepe in aprilie este un mod bun de a mai face timpul sa treaca pana cand va incepe NCAA si NFL. Totusi, nu-mi dau seama unde o sa putem urmari meciurile din AAFL.

georgebz
30th January 2008, 12:22
foarte probabil cum urmaream si NFL , NCAA sau ArenaFootball , pe acel site de care spuneai si tu ;)

over1
30th January 2008, 12:34
acolo am vazut doar meciuri de NFL. niciodata NCAA

Zabriskie
30th January 2008, 12:50
Meciurile de NCAA sunt trecute pe forum, doar cateva apar si pe site.

Sinisther
30th January 2008, 13:44
s-ar putea sa avem ceva stream-uri....depinde cati dintre streamerii de NCAA sunt in zonele de activitate a echipelor respective.

Sincer nu cred ca o sa fie nimic alteva decat o liga post colegiu.M-am uitat putin la draft desi nu prea cunosteam jucatorii....cred ca an recunoscut numele la doar 5 sau 6 din ei. In schimb am urmarit interviurile unor antrenori si sincer am fost putin dezamagit cand i-am auzit vorbind de implementarea unui spread offense sau alte formatii tipice NCAA dar care nu prea pot fi aplicate in NFL. Totusi sper sa fie macar o rampa de lansare a unor jocatori asa cum a foat NFL Europe pt jucatori ca Jake Delhome, Kurt Warrner, Atari Bigby si altii care nu imi vin momentan in minte.

cristane
30th January 2008, 14:19
Pai cam asta vrea sa fie basically, o liga post-colegiu, insa nu doar atit. La urma urmei, e o liga profesionista cu salarii bune, singura alternativa pentru jucatorii care nu patrund in NFL sa isi continue cariera la nivel profesionist, si sa fie si platiti pt asta (nu includ aici canadian football si arena football, care la urma urmei sint foarte diferite amindoua, si au salarii foarte mici).
Am citit undeva ca peste 5.000 de fotbalisti absolvesc colegiul in fiecare vara. Dintre astia, ceva mai mult de 200 sint alesi in draftul NFL. Aproape toti ceilalti trebuie sa renunte la sport si sa-si caute alte meserii. Asa ca mi se pare un lucru excelent ca s-a infiintat liga asta, iar in toamna se infiinteaza si UFL. Alte citeva sute de atleti vor putea sa-si continue cariera, sa fie platiti pentru asta, si sa spere ca pina la urma vor ajunge in NFL.
In plus, vom avea football primavara. You can't beat that :D

cristane
26th February 2008, 11:52
Toate meciurile din AAFL vor fi transmise live, online, pe platforma PlayON a celor de la Turner: http://www.playonsports.tv/ . Inca nu stiu daca vor fi gratis sau pe bani. Saptamina asta se va face anuntul si in privinta televizarilor.

cristane
6th March 2008, 22:23
Se pare ca AAFL se va amina pentru 2009, daca in zilele urmatoare nu se semneaza un acord cu o retea importanta de televiziune. Anuntul a fost facut pe site-ul oficial. Nasol, asta inseamna ca nu vom mai avea nici un meci de fotbal pina in august :(

In alta ordine de idei, liga minora a NFL a fost anuntata oficial. Ii spune United National Football League, si isi va incepe meciurile in ianuarie 2009. Site oficial: www.unflf.com

Iar liga lui Cuban, UFL, va debuta, probabil, in august 2009. Anuntul va fi facut pina la sfirsitul lunii.

A.k.a
7th March 2008, 08:26
Parca vad ca nu va mai fi nimic de AAFL daca se amana

Sinisther
7th March 2008, 10:14
sansele sunt mici sa semneze cu una din retelele mari .... care au deja contracte majoritatea ligilor din state. I plus grilele de programe la retelele mari sunt stabilite deja. Poate daca greva scenaristilor ar fi continuat ar fi fost tentate sa faca un anagajament pe termen scurt dar asa sansele sunt aproape nule

packman_gb
7th March 2008, 18:46
Nush ce sa spun despre treaba asta mi se pare chiar o treaba super pentru cei din colegii ca sa isi continue cariera in AAFL sau in UFL, dar de ce se desfiinteaza NFL Europa, asta nu inteleg, ce se va intampla cu echipele de acolo???

A.k.a
7th March 2008, 20:56
S-a desfinat de mult NFL Europa

Sinisther
8th March 2008, 17:50
Echipele de acolo nu au fost niciodata echipe europene...probabil de asta nu a prins forte bine la conumitatle locale pt ca 95% din jucatori erau din practice squad-urile echipelor din NFL...practic asta o sa fie si UFL-ul....doar ca se va adresa de data aceasta publicului din state...mai exact statele lipsite de echipe profesioniste dar cu o anumita traditie la nivelul colegiilor

cristane
14th March 2008, 11:01
AAFL si-a aminat sezonul de debut pentru 2009, din lipsa unui actionar majoritar care sa compenseze problemele financiare cu care s-au confruntat organizatorii. www.aafl.com
So I guess there's no football till august... :(

Later edit: Gresesc, avem Warriors - Barbarians in aprilie. Abia astept meciurile ;)