PDA

View Full Version : Australian Open 2008



Pages : [1] 2 3 4

vassy
9th January 2008, 03:23
De astazi incep calificarile pentru primul turneu de Mare Slem al anului.
http://www.australianopen.com/

R.De Voest [RSA] (6) - C.Gard [ROU] 7-5 4-6 6-3
Adrian Ungur (ROU) - Daniel Koellerer (AUT)[31]
Stefano Galvani (ITA) - Adrian Cruciat (ROU)

resita
9th January 2008, 07:13
din pacate
Stefano Galvani (ITA) - Adrian Cruciat (ROU) 6-1 ; 6-4

vassy
9th January 2008, 11:07
si cum era si normal, din pacate:
Adrian Ungur (ROU) - Daniel Koellerer (AUT) 0-6 4-6

in a 2-a zi a calificarilor au loc meciurile:

Monica Niculescu (ROU) - Akiko Yonemura (JPN)
Anda Perianu (ROU) - Seiko Okamoto (JPN)

Cipri
9th January 2008, 11:37
si cum era si normal, din pacate:
Adrian Ungur (ROU) - Daniel Koellerer (AUT) 0-6 4-6

in a 2-a zi a calificarilor au loc meciurile:

Monica Niculescu (ROU) - Akiko Yonemura (JPN)
Anda Perianu (ROU) - Seiko Okamoto (JPN)
Sa speram ca la fete o sa avem parte de bucurii ...
Monica daca isi va face jocul ei nu are cum sa nu acceada pe tabloul principal .

Lucian86
9th January 2008, 12:24
Intrebare: nu s-ar putea face un concurs cu pronosticuri la fiecare turneu ??? Ceva de genul:
Castigator
Finalist
Semifinalisti
Sfert-finalisti

cu punctele relative binenteles

Cipri
9th January 2008, 12:31
Ce ghinion ...
Niculescu si Perianu se pot intalnit in turul al 3 lea al calificarilor ... + ca Anda ar putea da peste fav. nr. 1 a calificarilor , rusoaica Bychkova in turul al 2 lea ...

TenisFan
9th January 2008, 15:45
:( Deci nu ajunge niciuna pe tabloul principal... :( Ce surpriza... Si eu care ma asteptam la cel putin o finala... :shocked: :groggy: Sa fim seriosi... Niciunul nu intra pe tabloul principal fie ca-i fata si mai ales daca-i baiat... :cry: Dar avem deja pe tablou nu? Alde Gallovits si Olaru nu-s acolo? :shocked:

Optimistul
9th January 2008, 17:26
Ce bine ca Federer nu-i roman ... L-ai fi cobit si pe el !

Geografu
9th January 2008, 17:39
Ne-am pierdut toti romanii din calificari.Ce pacat....:(:headbang::no:

pavelica
9th January 2008, 18:03
eu ma intreb cum isi acopera baietii astia banii de deplasare...ma refer in special la cei care nu mai au 18-19 ani si deci nu au in spate un sponsor care crede in ei si ii impinge mai departe.

Val
9th January 2008, 19:17
:( Deci nu ajunge niciuna pe tabloul principal... :( Ce surpriza... Si eu care ma asteptam la cel putin o finala... :shocked: :groggy: Sa fim seriosi... Niciunul nu intra pe tabloul principal fie ca-i fata si mai ales daca-i baiat... :cry: Dar avem deja pe tablou nu? Alde Gallovits si Olaru nu-s acolo? :shocked:

Si daca ajunge Niculescu sau Perianu pe tablou, ce faci?

jesus supremu
9th January 2008, 19:38
cu cine credeti ca va juca finala federer?:rolleyes:

TenisFan
9th January 2008, 19:57
cu cine credeti ca va juca finala federer?:rolleyes:Cu Niculescu sau Perianu ce nu ti-e clar? :shocked: :(
Val iti dau apartamentul evident... ;) Dar tu ce-mi dai daca nu ajung? :( E prea devreme sa ma bag in thread-ul asta... Fedex nici macar nu si-a revenit dupa ce i-o pus Hewitt in "beutura" la Kooyong... :shocked:

Kooler
9th January 2008, 19:57
Pai sa vedem tablol principal mai intai. In mod normal cu Nadal, el e cotat cu sansa a doua.

Val
9th January 2008, 20:05
Cu Niculescu sau Perianu ce nu ti-e clar? :shocked: :(
Val iti dau apartamentul evident... ;) Dar tu ce-mi dai daca nu ajung? :( E prea devreme sa ma bag in thread-ul asta... Fedex nici macar nu si-a revenit dupa ce i-o pus Hewitt in "beutura" la Kooyong... :shocked:

Amandoua nu au cum sa ajunga, sunt pe aceeasi parte de tablou:angry:.

Optimistul
9th January 2008, 21:40
eu ma intreb cum isi acopera baietii astia banii de deplasare...ma refer in special la cei care nu mai au 18-19 ani si deci nu au in spate un sponsor care crede in ei si ii impinge mai departe.
Din banii parintilor bogati , dar si astia au o limita ...

Sorin Blaj
10th January 2008, 13:19
Organizatorii primului turneu de Mare Slem al anului, Australian Open, care va incepe luni, 14 ianuarie, la Melbourne, au dat publicitatii lista capilor de serie, Roger Federer (masculin) si Justine Henin (feminin) fiind creditati cu prima sansa la castigarea competitiei de la Antipozi.


Masculin

1. Roger Federer (Elvetia)
2. Rafael Nadal (Spania)
3. Novak Djokovici (Serbia)
4. Nikolai Davidenko (Rusia)
5. David Ferrer (Spania)
6. Andy Roddick (SUA)
7. Fernando Gonzalez (Chile)
8. Richard Gasquet (Franta)
9. Andy Murray (Marea Britanie)
10. David Nalbandian (Argentina)
11. Tommy Robredo (Spania)
12. James Blake (SUA)
13. Tomas Berdych (Cehia)
14. Mihail Iujnai (Rusia)
15. Marcos Baghdatis (Cipru)
16. Carlos Moya (Spania)
17. Ivan Ljubicici (Croatia)
18. Juan Ignacio Chela (Argentina)
19. Lleyton Hewitt (Australia)
20. Ivo Karlovici (Croatia)
21. Juan Monaco (Argentina)
22. Juan Carlos Ferrero (Spania)
23. Paul-Henri Mathieu (Franta)
24. Jarkko Nieminen (Finlanda)
25. Fernando Verdasco (Spania)
26. Stanislas Wawrinka (Elvetia)
27. Nicolas Almagro (Spania)
28. Gilles Simon (Franta)
29. Philipp Kohlschreiber (Germania)
30. Radek Stepanek (Cehia)
31. Igor Andreev (Rusia)
32. Dmitri Tursunov (Rusia)


Feminin

1. Justine Henin (Belgia)
2. Svetlana Kuznetova (Rusia)
3. Jelena Jankovici (Serbia)
4. Ana Ivanovici (Serbia)
5. Maria Sarapova (Rusia)
6. Anna Sakvetadze (Rusia)
7. Serena Williams (SUA)
8. Venus Williams (SUA)
9. Daniela Hantuchova (Slovacia)
10. Marion Bartoli (Franta)
11. Elena Dementieva (Rusia)
12. Nicole Vaidisova (Cehia)
13. Tatiana Golovin (Franta)
14. Nadia Petrova (Rusia)
15. Patty Schnyder (Elvetia)
16. Dinara Safina (Rusia)
17. Shahar Peer (Israel)
18. Amelie Mauresmo (Franta)
19. Sybille Bammer (Austria)
20. Agnes Szavay (Ungaria)
21. Alona Bondarenko (Ucraina)
22. Lucie Safarova (Cehia)
23. Vera Zvonareva (Rusia)
24. Li Na (China)
25. Francesca Schiavone (Italia)
26. Victoria Azarenka (Belarus)
27. Maria Kirilenko (Rusia)
28. Katarina Srebotnik (Slovenia)
29. Agnieszka Radwanska (Polonia)
30. Virginie Razzano (Franta)
31. Sania Mirza (India)
32. Julia Vakulenko (Ucraina).


Tragerea la sorti a meciurilor primului tur va avea loc vineri.


Favoritii si favoritele pentru semifinale sunt cu bold.

Val
10th January 2008, 13:28
Favoritii si favoritele pentru semifinale sunt cu bold.

Favoritii astia 4 au fost decisi de cine? Pe baza a ce? Ca pe baza clasamentului in nici un caz.
Incredibil, Kuznetsova, a doua jucatoare a lumii, nu e favorita nici macar la semifinale!
E aiurea bolduirea asta, parerea mea.

Sorin Blaj
10th January 2008, 13:32
Val, nu te infierbanta asa tare.

Este postul MEU si sunt favoritii MEI. Ce este asa greu de priceput?

Val
10th January 2008, 13:35
Val, nu te infierbanta asa tare.

Este postul MEU si sunt favoritii MEI. Ce este asa greu de priceput?

Nu e greu de priceput, insa trebuie sa scrii ca sunt favoritii tai.:D Stirea asta e data copy/paste de pe site, prealuata de pe Rompres, si ma gandeam ca bolduira ei favoritii, ca sunt expertii in a da cu bata-n balta la stirile de tenis.

Sorin Blaj
10th January 2008, 13:39
Fiecare are favoritii lui. O sa vedem in semifinale cata dreptate am avut. Cu observatia ca inca nu stim pe ce parte de tablou vor fi cei patru, cu exceptia primilor doi de la masculin.

Kooler
10th January 2008, 13:43
1.Rafael Nadal (Spania)
2.Nikolai Davidenko (Rusia)
3.Andy Roddick (SUA)
1.Elena Dementieva (Rusia)
2.Justine Henin (Belgia)
3.Maria Kirilenko (Rusia)

Astia sunt favoriti mei.

Cipri
10th January 2008, 16:47
La baieti cred ca Youhzny va face o figura frumoasa iar la fete Szavay .

lucian_iasi
10th January 2008, 16:51
Am un singur favorit:LLEYTON HEWITT...iar la fete nu prea ma intereseaza...

Sorin Blaj
10th January 2008, 17:03
Bun, favoritul meu este Nadal, dar am dat patru nume care in opinia mea au cele mai mari sanse sa castige. :)

dumy84
10th January 2008, 17:05
Nu e greu de priceput, insa trebuie sa scrii ca sunt favoritii tai.:D Stirea asta e data copy/paste de pe site, prealuata de pe Rompres, si ma gandeam ca bolduira ei favoritii, ca sunt expertii in a da cu bata-n balta la stirile de tenis.

Ma simt nevoit sa intervin pentru a nu dezorienta cititorii cu acest mesaj. Lista nu este preluata de pe niciun Rompres, ci este realizata de Onlinesport.ro din surse externe. Si uite asa in loc sa discutam lucruri serioase ne legam iar de copilarii fir-ar sa fie de treaba :D

Iaco
10th January 2008, 17:06
Sa vedem ce fac fetele noastre si baietii...sper ca fetele sa prinda turul 3...mai sus nu cred ca au forta(inca) sa ajunga...la baieti presupun ca pavel si cu hanescu se vor opri in turul 2...la dublu pavel joaca stie cineva? si cu cine in primul rand?
Bafta!

Sorin Blaj
10th January 2008, 17:11
Ma simt nevoit sa intervin pentru a nu dezorienta cititorii cu acest mesaj. Lista nu este preluata de pe niciun Rompres, ci este realizata de Onlinesport.ro din surse externe. Si uite asa in loc sa discutam lucruri serioase ne legam iar de copilarii fir-ar sa fie de treaba :D

Inseamna ca Rompresul a preluat-o de pe Onlinesport. :) :ok:

Val
10th January 2008, 19:25
Ma simt nevoit sa intervin pentru a nu dezorienta cititorii cu acest mesaj. Lista nu este preluata de pe niciun Rompres, ci este realizata de Onlinesport.ro din surse externe. Si uite asa in loc sa discutam lucruri serioase ne legam iar de copilarii fir-ar sa fie de treaba :D
Si ca sa ne tinem de copilarii:D, cine e sursa externa? Poate nu e Rompres, insa cu siguranata e o agentie de presa.
De ce? Doar agentiile de presa si ProSport scriu Djokovici in loc Djokovic, Iujnai in loc de Youzhny, Sarapova in loc de Sharapova, Ivanovici in loc de Ivanovic, etc.
Pe tine nu te-am vazut sa scrii numele esticilor asa cum se aude si de aceea mi-am dat seama ca stirea e preluata de pe agentie de presa:P.

luma
10th January 2008, 19:43
Favoritii mei:
Federer
Nadal
Murray
Pavel si Ancic.:rasc:

Geografu
10th January 2008, 20:43
Daca nu stiati :

Germanul Tommy Haas și argentinianul Guillermo Canas, ambii accidentați, au anunțat astăzi că nu vor fi prezenți la primul turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, programat în perioada 14-27 ianuarie, informează AFP.

Tommy Haas are probleme la umărul drept, iar Canas acuză o accidentare la încheietura mâinii stângi. De pe urma retragerii lui Haas a profitat americanul James Blake, care a devenit astfel favoritul numărul 12 al competiției.

Turneul de Mare Șlem Australian Open este dotat cu premii în valoare de 20.600.000 de dolari.

Imi pare sincer rau de Tommy....:(

Universal
10th January 2008, 20:56
ai mei sunt Jonas Bjorkman,Andrei Pavel, Thomas Johansson,Roger Federer,Victor Hanescu si nu in ultimul rand, Nikolay Davydenko.

dumy84
10th January 2008, 21:49
Astept o comportare buna din partea lui David Ferrer, care are datoria de a confirma prezenta in finala Mastersului. Djokovic, Davydenko si mai ales Murray pot obtine de asemenea performante frumoase. La feminin favoritele mele sunt de acum clasice: Ana Ivanovic, Maria Sarapova si Chakvetadze. Daca neprevazutul nu-si face aparitia in mod normal Roger Federer si Justine Henin vor triumfa.

Geografu
10th January 2008, 21:55
Djokovic este favoritul meu principal.Apoi Nadal.
Succes tuturor dar in principal romanilor ! :ok:

luluta
10th January 2008, 22:04
Safin. :D

Optimistul
10th January 2008, 22:17
Luli ce mai faci ? ce s-a intamplat cu tine ?
Ati inceput deja sa va bateti pe favoriti ?

vassy
11th January 2008, 04:00
A aparut tabloul principal:

Andrei Pavel ROU - Igor Andreev RUS (31)
Victor Hanescu ROU - Paul-Henri Mathieu FRA (23)

Stephanie Dubois CAN - Edina Gallovits ROU
Nicole Vaidisova CZE (12) - Ioana Raluca Olaru ROU
Sorana Cirstea ROU - Ana Ivanovic SRB (4) :shocked:

Edina a fost cea mai norocoasa, Pavel si Hanescu au si ei ceva sanse, in rest :rolleyes:

Kooler
11th January 2008, 08:18
Ce tragerele sorti usora, au toti romanii sanse de 100% de a trece mai departe. Edina Gallovits are ceva mai greu, insa restul ar trebuii sa se califice mai departe fara probleme.

Optimistul
11th January 2008, 08:27
Ce tragerele sorti usora, au toti romanii sanse de 100% de a trece mai departe. Edina Gallovits are ceva mai greu, insa restul ar trebuii sa se califice mai departe fara probleme.

Ai luat-o razna ?
In afara de Edina care are sanse mari sa treaca, restul e belea ...

Sorin Blaj
11th January 2008, 08:58
Asa e. Cine o mai fi si Vaidisova asta si daca e atat de necunoscuta, cum s-a cocotat ea cap de serie nr. 12? :)

Raluca merita o soarta mai buna. Acum daca tot vrem sa fim optimisti, daca trece de Nicole are calea deschisa. Bine ar fi. :ok:

Nici pentru baieti nu va fi usor.


SUCCES TUTUROR!!!

Kooler
11th January 2008, 09:12
Ai luat-o razna ?
In afara de Edina care are sanse mari sa treaca, restul e belea ...

se numeste sarcasm...

TenisFan
11th January 2008, 10:50
Ba ce bine i-au tras... Niciunul nu trece de primul tur :cry: Iar daca trece Gallovits da dup-aia de Jankovic... :cry: Super... :(

Lucian86
11th January 2008, 11:48
Atat Pavel cat si Hanescu, daca trec de turul 1 , au mari sanse sa treaca si de al doilea care ar fi cu siguranta mai usor

Pavel ar putea jucat cu Vliegen/Patience
Hanescu cu Capdeville/Klein

Sa speram

Iaco
11th January 2008, 12:06
Nasol...oricum daca cirstea si cu olaru trec de primu tur...o sa aiba un moral extraordinar si pot merge departe...oricum va fi incredibil de greu...dar sa speram...gollovits a avut o tragere usoara la prima vedere....baietii au meciuri echilibrate...hanescu cu p.h.m e un meci interesant ambii fiind jucatori asemanatori:D...pavel sa vedem cu andreev are sanse daca se concentreaza si e intro buna conditie fizica...5 seturi e greu pentru pavel:(...

dumy84
11th January 2008, 12:09
Singurul roman care si-a mai intalnit o data adversarul este Andrei Pavel, care a pierdut la Mastersul de la Miami (2005) cu 6-2, 6-1 in fata lui Andreev. In rest 0-0 la intalniri directe.

Cipri
11th January 2008, 12:11
Surpriza ar putea veni de la Monica Niculescu , care daca ar trece de ultimul tur al calificarilor , unde o va intalni pe rusoaica Bychova , ar putea face o figura frumoasa :D
BFT tuturor jucatorilor romani !!!
Sa speram ca minim 2 vor trece mai departe :D

andreitimofte
11th January 2008, 20:17
Ce tragerele sorti usora, au toti romanii sanse de 100% de a trece mai departe. Edina Gallovits are ceva mai greu, insa restul ar trebuii sa se califice mai departe fara probleme.

Glumesti cred:happy.Poate doar pavel sa aiba o sansa la masculin,Hanescu va iesi sigurrrr:(

La masculin prevad o finala federer/djokovic vs nadal/roddick

Kooler
11th January 2008, 20:26
Glumesti cred:happy.Poate doar pavel sa aiba o sansa la masculin,Hanescu va iesi sigurrrr:(


Pai, va fi foarte naspa pentru Hanescu daca va iesi, majoritatea spera ca el sa ajunga in top 50 si o eliminare in primul act va fi greu de digerat.

TheMentalist
11th January 2008, 20:31
Cred ca Olaru are forta sa treaca de Vaidisova, Gallovits va trece sigur in turul doi, iar Cirstea poate avea o mica sansa, sa nu uitam ca anul trecut a invins-o pe Patty Schnyder. La baieti nici Hanescu si nici Pavel nu cred ca vor trece. BAFTA TUTUROR ROMANILOR!!!

lost_alina
11th January 2008, 21:36
favoritul meu e Roddick...sper sa ii depaseasca astfel pe Davidenko si Ferrer:drak:

praf_de_stele
11th January 2008, 22:21
tu nu esti cumva dp garso? postezi pe la erreway? :D

vassy
12th January 2008, 08:27
Monica Niculescu este pe tabloul principal:

Monica Niculescu ROU - Ekaterina Bychkova RUS (1) 6-1 7-5

Val
12th January 2008, 08:37
:( Deci nu ajunge niciuna pe tabloul principal... :( Ce surpriza... Si eu care ma asteptam la cel putin o finala.Sa fim seriosi... Niciunul nu intra pe tabloul principal fie ca-i fata si mai ales daca-i baiatDar avem deja pe tablou nu? Alde Gallovits si Olaru nu-s acolo? :shocked:


Si daca ajunge Niculescu sau Perianu pe tablou, ce faci?


Cu Niculescu sau Perianu ce nu ti-e clar? :shocked: :(
Val iti dau apartamentul evident... ;) Dar tu ce-mi dai daca nu ajung? :( E prea devreme sa ma bag in thread-ul asta... Fedex nici macar nu si-a revenit dupa ce i-o pus Hewitt in "beutura" la Kooyong... :shocked:

Moni Niculescu a ajuns pe tablou:yes:.
Tenisfan, da apartamentul:drak:!

cata_nike
12th January 2008, 09:05
Moni Niculescu a ajuns pe tablou:yes:

si cu cine va juca ? am vazut ca are sanse sa joace cu o alta jucatoare din calificari...sper nu aibe si ea ghinion ...

lucian_iasi
12th January 2008, 09:37
cu camille pin(franta)...daca va trece ar putea juca cu venus williams in turul 2 :(:(:(

luma
12th January 2008, 10:07
Moni Niculescu a ajuns pe tablou:yes:.
Tenisfan, da apartamentul:drak:!
Inca unul?:D

Optimistul
12th January 2008, 11:15
Cred ca apartamentul asta e dat la un sfert din forumisti ... Ca sa nu ne certam cine este proprietarul propun 2 variante : ori stam toti in el ,ori il impartim in cele 366 de zile respectiv 365 in mod egal . Pe care o alegeti ?:rolleyes:

Cipri
12th January 2008, 11:18
BV MONICA :D:D:D
Sper sa treaca de Pin , apo cu Venus vom mai vedea :D :D :D

rob_din
12th January 2008, 11:31
E o performanta ca avem 6 jucatori pe tabloul principal. Pe de alta parte degeaba ii avem daca 5 sunt eliminati din primul tur. Nu cred ca mai mult de 2 vor trece de primul si ambii vor fi la feminin

carbu
12th January 2008, 11:35
Cred ca apartamentul asta e dat la un sfert din forumisti ... Ca sa nu ne certam cine este proprietarul propun 2 variante : ori stam toti in el ,ori il impartim in cele 366 de zile respectiv 365 in mod egal . Pe care o alegeti ?:rolleyes:

O avea omul mai multe apartamente, doar nu va inchipuiti ca face pariuri asa fara acoperire, doar ca sa scriem noi pe forum. Eu zic sa nu va mai certati ca se rezolva. Inca putina rabdare si va veti primi cheile.
Mai bine va rugati sa castige fedex finala la AO ca din comisionul lui va vine <malaiul>.

TenisFan
12th January 2008, 12:19
carbu stie ceva... La cate apartamente am castigat de pe urma lui Fedex ar trebui sa fi cumparat Universitatea Craiova si apoi sa fi candidat la presedintie... :shocked: Si daca pierdeam apartamente de pe urma sa trebuia sa ma recompenseze... :( La ce bani ia el din publicitate ce ti-e o garsoniera acolo... ;)
Va dau ma apartamentul ca mi-s generos dar Val tu nu ai dus pariul pana la capat deoarece trebuia sa pariezi si tu pe ceva deci tu nu ai dreptul sa stai in el... :( Eu cred ca am sa-i dau Monicai Niculescu apartamentul pentru ca ea-l merita mai mult... :( In alta ordine de idei se pare ca toata lumea crede ca doar 2 romansi vor fi in turul 2... Sa mizez un alt apartament ca nu se califica niciunul? Ce ziceti? :cry: :happy Eu n-as fi asa de dur cu fetele totusi...

Geografu
12th January 2008, 12:57
Felicitari Monica Niculescu ! Acum putem incepe lupta , si sa dea Dumnezeu sa avem cat mai multi jucatori in turul II al turneului ! :ok:

moty
12th January 2008, 14:20
bravo monica. bafta in continuare si ei si celorlalti romani

Bogdy LFC
12th January 2008, 14:30
Sper ca Australian Open sa fie castigat de Federer :ok:

luma
12th January 2008, 14:31
Ai vreo indoiala?:cheer:

praf_de_stele
12th January 2008, 14:34
si mie mi'ar placea sa castige fedex...ca roddick n'are cum, gasquet nici atat....poate djokovic(mi'ar placea)...

TenisFan
12th January 2008, 15:14
Cu Fan-Base-ul asta infernal Fedex va trebui sa-mi aleg alt favorit... :( Cred ca-l aleg pe... :-? Mai bine hai sa facem poll sa vedem cu cine ar trebui sa trag... Imi si pun poza lui la avatar... :( Youzhny evident... Sau Berdych... :shocked: Poate Murray... :rolleyes: Hai votati voi si-mi pun eu poza mai tarziu... ;) Eu sper ca Olaru s-o bata pe Vaidisova... :shocked:

cira 29
12th January 2008, 17:05
Cum MI TIGRE CHILENO nu are sanse-sunt realista- sper SA CASTIGE BANDY!!!! VAMOS BANDY!!!!!/OLE/

Gabri3l
12th January 2008, 17:31
HENIN si Federer...

luluta
12th January 2008, 21:05
Aoleu, mi-ați mâncat ficații cu cel Federer!
Deja or început threadurile enervante de genul: anul ăsta Federer va pierde un game, un set, juma de meci, un meci, ...?

Luli ce mai faci ? ce s-a intamplat cu tine ?
Ati inceput deja sa va bateti pe favoriti ?
Luli fiind eu?

luma
12th January 2008, 22:08
Luluta mica, va pierde?:thinkso:


Luli fiind eu?
Da cine crezi?:D

Optimistul
12th January 2008, 22:25
Aoleu, mi-ați mâncat ficații cu cel Federer!
Deja or început threadurile enervante de genul: anul ăsta Federer va pierde un game, un set, juma de meci, un meci, ...?

Luli fiind eu?
Te rasfat si eu odata si te si zbarlesti ?
Intr-adevar obsesia asta Federer trebuie disipata si peste alti jucatori ca doar nu participa numai maestrul la AO.


In alta ordine de idei se pare ca toata lumea crede ca doar 2 romansi vor fi in turul 2... Sa mizez un alt apartament ca nu se califica niciunul? Ce ziceti? :cry: :happy Eu n-as fi asa de dur cu fetele totusi...

Sa inteleg ca nu esti patriot , sau Craiova numai face parte din Romania ?
Tu chiar o sa te bucuri daca nu se va califica nici-un roman in turul 2 ?
Cred ca radacinile tale se trag de undeva din Elvetia ...:yes:

BMW Power
12th January 2008, 22:54
cu cine credeti ca va juca finala federer?:rolleyes:

Djokovic sau Rodick;)

BMW Power
12th January 2008, 22:59
Organizatorii primului turneu de Mare Slem al anului, Australian Open, care va incepe luni, 14 ianuarie, la Melbourne, au dat publicitatii lista capilor de serie, Roger Federer (masculin) si Justine Henin (feminin) fiind creditati cu prima sansa la castigarea competitiei de la Antipozi.


Masculin

1. Roger Federer (Elvetia)
2. Rafael Nadal (Spania)
3. Novak Djokovici (Serbia)
4. Nikolai Davidenko (Rusia)
5. David Ferrer (Spania)
6. Andy Roddick (SUA)
7. Fernando Gonzalez (Chile)
8. Richard Gasquet (Franta)
9. Andy Murray (Marea Britanie)
10. David Nalbandian (Argentina)
11. Tommy Robredo (Spania)
12. James Blake (SUA)
13. Tomas Berdych (Cehia)
14. Mihail Iujnai (Rusia)
15. Marcos Baghdatis (Cipru)
16. Carlos Moya (Spania)
17. Ivan Ljubicici (Croatia)
18. Juan Ignacio Chela (Argentina)
19. Lleyton Hewitt (Australia)
20. Ivo Karlovici (Croatia)
21. Juan Monaco (Argentina)
22. Juan Carlos Ferrero (Spania)
23. Paul-Henri Mathieu (Franta)
24. Jarkko Nieminen (Finlanda)
25. Fernando Verdasco (Spania)
26. Stanislas Wawrinka (Elvetia)
27. Nicolas Almagro (Spania)
28. Gilles Simon (Franta)
29. Philipp Kohlschreiber (Germania)
30. Radek Stepanek (Cehia)
31. Igor Andreev (Rusia)
32. Dmitri Tursunov (Rusia)


Feminin

1. Justine Henin (Belgia)
2. Svetlana Kuznetova (Rusia)
3. Jelena Jankovici (Serbia)
4. Ana Ivanovici (Serbia)
5. Maria Sarapova (Rusia)
6. Anna Sakvetadze (Rusia)
7. Serena Williams (SUA)
8. Venus Williams (SUA)
9. Daniela Hantuchova (Slovacia)
10. Marion Bartoli (Franta)
11. Elena Dementieva (Rusia)
12. Nicole Vaidisova (Cehia)
13. Tatiana Golovin (Franta)
14. Nadia Petrova (Rusia)
15. Patty Schnyder (Elvetia)
16. Dinara Safina (Rusia)
17. Shahar Peer (Israel)
18. Amelie Mauresmo (Franta)
19. Sybille Bammer (Austria)
20. Agnes Szavay (Ungaria)
21. Alona Bondarenko (Ucraina)
22. Lucie Safarova (Cehia)
23. Vera Zvonareva (Rusia)
24. Li Na (China)
25. Francesca Schiavone (Italia)
26. Victoria Azarenka (Belarus)
27. Maria Kirilenko (Rusia)
28. Katarina Srebotnik (Slovenia)
29. Agnieszka Radwanska (Polonia)
30. Virginie Razzano (Franta)
31. Sania Mirza (India)
32. Julia Vakulenko (Ucraina).


Tragerea la sorti a meciurilor primului tur va avea loc vineri.


Favoritii si favoritele pentru semifinale sunt cu bold.

Salut Sorine....

De Novak Djokovic, ai uitat?

TheMentalist
13th January 2008, 12:21
Eu sper sa castige Rafa Nadal, dar nu cred ca are sanse:(:(

TheMentalist
13th January 2008, 12:22
Stie cineva sa imi spuna care este programul primei zile la Australian Open?

TheMentalist
13th January 2008, 12:35
Maine Raluca Olaru va juca pe terenul nr. 2 in fata lui Nicole Vaidisova, Andrei Pavel va juca pe terenul nr. 14 cu Igor Andreev si in final Victor Hanescu va juca pe terenul cu nr. 18 impotriva lui Paul-Henri Mathieu

dumy84
13th January 2008, 12:56
Stie cineva sa imi spuna care este programul primei zile la Australian Open?

http://www.australianopen.com/en_AU/scores/schedule/index.html

Val
13th January 2008, 12:59
Maine Raluca Olaru va juca pe terenul nr. 2 in fata lui Nicole Vaidisova, Andrei Pavel va juca pe terenul nr. 14 cu Igor Andreev si in final Victor Hanescu va juca pe terenul cu nr. 18 impotriva lui Paul-Henri Mathieu
...si Edina Gallovits, pe terenulul 5, cu Dubois.

Cneazul
13th January 2008, 13:39
vamos rafa:P

cata_nike
13th January 2008, 14:40
va fi transmis vreun meci al romanilor pe eurosport ?

Sorin Blaj
13th January 2008, 15:21
Salut Sorine....

De Novak Djokovic, ai uitat?

N-am uitat, dar nu cred ca va ajunge in semifinale. :)


PS: Salut si tie.

Gabri3l
13th January 2008, 16:14
HENIN si Federer...

Val
13th January 2008, 17:02
va fi transmis vreun meci al romanilor pe eurosport ?
Poate daca vor juca pe Arenele principale. Cele mai mari sanse le are Sorana Cirstea, in rest, nicio sansa.

lost_alina
13th January 2008, 17:06
tu nu esti cumva dp garso? postezi pe la erreway? :D si aici dau de tine?:D

Kooler
13th January 2008, 18:38
Hai Rafa!!! Arata-le lu' Djokovic si Federer cine e sefu'

Hopshio
13th January 2008, 20:00
Ce ziceti de meciurile astea
Almagro-Cilic
Yen-Hsun Lu (TPE) v. Marc Gicquel (FRA)?
Mahut-Acasuso
astea le am pe un bilet..la care am emotii:D

Kooler
13th January 2008, 20:03
Pai, primele sanse le au: Cilic, Marc Gicquel, Mahut. De Marc Gicquel nu sunt asa sigur dar....

Hopshio
13th January 2008, 20:06
nah eu am mers pe almagro giquel si mahut:(..am gresit la almagro ala nu trebuia sa fie pe bilet:(

praf_de_stele
13th January 2008, 22:08
si aici dau de tine?:D
se pare ca da :D

oooff...eu nu pot sa vad meciurile de la AO :( ma trezesc devreme dimineata si vin acasa tocmai la 3 dupa'amiaza :( :sad: poate in weekend...:(

TheMentalist
13th January 2008, 23:03
Sper sa avem cat mai multi romani in turul 2

best_lazialul
14th January 2008, 02:13
A inceput Australian Open 2008! Sa le tinem pumnii pt inceput celor 2 romani aflati in acest moment pe terenurile din Australia: Edina Gallovits si Hanescu!

Sorin Blaj
14th January 2008, 02:15
Incepe Australian Open.


Primul meci LIVE: Serena Williams USA - Jarmila Gajdosova AUS.


A inceput si Edina Gallovits cu canadianca Stephanie Dubois. HAI EDINA!!!

Sorin Blaj
14th January 2008, 02:20
Edina a reusit sa-si faca serviciul, destul de greu, dar 1-1. Joaca pe terenul 5. Dubois serveste.

Victor este pe terenul 18, 0-1 si este la serviciu. Mathieu are prima minge de break. Din pacate incepe prost: 0-2.

HAI VICTOR!!!

Sorin Blaj
14th January 2008, 02:27
Victor are si el minge de break, pierduta din pacate: 0-3.

Gallovits se tine bine: 2-2, la zero.


Victor a cedat primul set, e deja 0-5.

Edina egaleaza la 3.


PS: Sa avem parte deja de o prima surpriza de proportii? Jankovic e condusa de Paszek cu 5-2 si austriaca serveste pentru set:

Sorin Blaj
14th January 2008, 02:51
Victor 1-6 in primul set. Din pacate Victor si-a pierdut serviciul din debutul setului doi 0-1.

Edina a cedat si ea un break 3-5, dar revine imediat cu rebreak la zero 4-5 si urmeaza la serviciu. Egalitate la 5. BRAVO EDINA!!!

Surpriza este pe jumatate facuta:

Sorin Blaj
14th January 2008, 03:13
6-6 Edina si tie break:

1-0 Edina cu minibreak
2-0
2-1 minbreak Dubois
3-1 minbreak Edina
3-2
4-2
4-3 minibreak Dubois
4-4
5-4 Dubois
5-5
6-5 Edina, prima minge de set
6-6
7-6 Dubois, minge de set
7-7
8-7 Edina, a doua minge de set
9-7 Set Edina

Si Victor a revenit in setul doi, egalitate la 3.


SUCCES LA AMANDOI!!!

best_lazialul
14th January 2008, 03:16
Set Edina! Si Hanescu si-a mai revenit putin in setul 2..

Optimistul
14th January 2008, 03:38
Nu cred ca ar trebui sa ne mai facem griji pt. Edina .

Optimistul
14th January 2008, 04:41
Este ! Andrei P. castiga primul set !

TheMentalist
14th January 2008, 06:31
Bravo Gallovits, din pacate Hanescu a pierdut, Pavel este condus cu 2-1 la seturi si 3-1 in ultimul set

luma
14th January 2008, 06:38
A.Pavel - I.Andreev 7-5 2-6 6-7 5-2

Radu
14th January 2008, 06:52
A.Pavel - I.Andreev 7-5 2-6 6-7 5-2
din pacate e 5-2 in setul 4 pt andreev...:(

vassy
14th January 2008, 08:46
Totusi nu am iesit umiliti, i-am luat un set lui Andreev http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/111.gif

luma
14th January 2008, 08:50
din pacate e 5-2 in setul 4 pt andreev...:(

Ai ingaduinta...era 6.30.:D

raulmad
14th January 2008, 09:56
Prima mare surpriza este eliminarea lui Murray de catre Tsonga in 4 seturi: 7-5 6-4 0-6 7-6. Am vazut meciul (cat au dat din el) si Murray si-a facut singur viata grea. Oricum frumos meciul. Si Jankovic a fost la un pas de eliminare dar si-a strunit nervii si in final a castigat cu 12-10 in decisiv.
Bravo Edina pt accederea in turul 2 si bravo Monica pt calificarea pe tabloul principal.
Meciuri interesante inca din prima zi. Destule partide s-au incheiat in 5 seturi pe tabloul masculin.

rob_din
14th January 2008, 10:03
La masculin suntem praf

dumy84
14th January 2008, 11:15
A inceput meciul Raluca Olaru-Nicole Vaidisova, jucatoarea noastra castigand primul game la serviciu. Meciul se disputa pe terenul numarul 2!

Sorin Blaj
14th January 2008, 11:19
A inceput si Raluca Olaru cu Nicole Vaidisova 1-1. HAI RALUCA!!!

Din pacate a pierdut pe propriul serviciu si 1-2.

razwan_vs
14th January 2008, 11:21
are meci greu raluca :(..sanse mici de calificare

Sorin Blaj
14th January 2008, 11:23
3-1 Vaidisova.

dumy84
14th January 2008, 11:40
5-3 Vaidisova, dar Olaru a ratat o sansa de break in game-ul opt! :(

dumy84
14th January 2008, 11:44
Break si set Vaidisova. 6-3 dupa 34 de minute de joc.

Iaco
14th January 2008, 11:49
Vedeti undeva meciul...ca pe bet365 iti cere bani?

Iaco
14th January 2008, 11:50
Prea dificil...se pare ca o pierdem si pe olaru:(:(

dumy84
14th January 2008, 11:52
Din pacate echilibrul se rupe rapid in setul secund, Vaidisova reusind breakul in al doilea game :(

Iaco
14th January 2008, 11:53
ofofo 15-30
daca castiga pucntu de 15-40
poate poate

Iaco
14th January 2008, 11:54
vaidisova e prea puternica inca pentru olaru...poate peste vreun an doi va putea sa se bata de la egal la egal cu jucatoarele de top...oricum este o experienta extraordinara sa joci la un turneu de mare slem:)

Iaco
14th January 2008, 11:55
egalitate hai hai ca poti:)

Iaco
14th January 2008, 11:55
ofofof...avantaj...oricum e bine ca ii pune probleme pe serviciu:)

dumy84
14th January 2008, 11:56
3-0 Vaidisova in setul secund!

Iaco
14th January 2008, 11:56
3-0 nu a reusit brakeul...poarte data viitoare:)

Iaco
14th January 2008, 11:59
e cam gata meciul:(:(...pacat

Iaco
14th January 2008, 12:00
2 mingi de break vaidisova...doar sper sa nu ii dea 6-0 ar fi pacat:(

dumy84
14th January 2008, 12:01
4-0 pentru Vaidisova. Nu stiu daca se mai poate intampla ceva pozitiv pentru Raluca. Eventual sa nu piarda la zero.

Iaco
14th January 2008, 12:05
poate daca face un break sa vedem o revenire spectaculoasa dar ma cam indoiesc...:(:(...pacat:(

Iaco
14th January 2008, 12:06
si gameul al saselea a inceput in aceleasi coordonate
:(

Iaco
14th January 2008, 12:07
a cazut psihic la 0 pierde setu asta

raulmad
14th January 2008, 12:15
Din pacate Raluca a pierdut. Era greu sa castige in fata Vaidisovei, o jucatoare cu mult mai multa experienta decat Raluca. Chiar daca si Vaidisova este tanara a jucat mult mai multe meciuri in fazele superioare ale turneelor de GS.
Si cred eu ca este si diferenta de valoare intre cele doua.

Iaco
14th January 2008, 12:20
Din pacate Raluca a pierdut. Era greu sa castige in fata Vaidisovei, o jucatoare cu mult mai multa experienta decat Raluca. Chiar daca si Vaidisova este tanara a jucat mult mai multe meciuri in fazele superioare ale turneelor de GS.
Si cred eu ca este si diferenta de valoare intre cele doua.

In acest moment...sa nu uitam ca raluca doar anu trecut a intrat in tenisul mare...iar rezultatele de anu trecut turl 3 l roland garros si al 2 us open nu sunt de neglijat...eu zic ca anu acesta daca va progresa la fel ca anul precedent va putea bate jucatoare de talia vaidisovei si chiar mai bune...

TenisFan
14th January 2008, 12:31
Vaidisova la 17 ani o batea pe Maursemo si ajungea in semi-finale la RG... :( E clar ca Olaru mai are mult timp in fata pentru a confirma dar pe cand explozia aia? Ar cam trebui acum ca dup-aia e mai greu deoarece vin tinerele jucatoare pe banda rulanta... :shocked:

Val
14th January 2008, 12:54
Vaidisova la 17 ani o batea pe Maursemo si ajungea in semi-finale la RG... :( E clar ca Olaru mai are mult timp in fata pentru a confirma dar pe cand explozia aia? Ar cam trebui acum ca dup-aia e mai greu deoarece vin tinerele jucatoare pe banda rulanta... :shocked:

Aici ai dreptate, desi Vaidisova e mai mica decat Olaru, ea e la un nivel mult mai ridicat fata de cel al romancei.

raulmad
14th January 2008, 12:57
Sa-i acordam Ralucai circumstante atenuante si sa-i uram succes in viitor. Dar TenisFan a pus o intrebare buna: pe cand explozia? Uitandu-ma la meciul dintre Pazek si Jankovic (care la 17 ani ia pus mari probleme nr. 3 mondial) si comparandu-l cu meciul dintre Raluca si Vaidisova (unde Raluca nu prea a miscat sa recunoastem acest lucru) am indoieli ca explozia va veni in curand. Sper sa ma insel.
In concluzie nu am avut nicio surpriza placuta in aceasta prima zi. Edina era singura care avea sanse sa treaca e turul 1 si a facut-o. Ceilalti au perdut dupa cum era de asteptat. Din pacate.....si pt ei si pt noi fanii romani....

Iaco
14th January 2008, 13:01
Vaidisova la 17 ani o batea pe Maursemo si ajungea in semi-finale la RG... :( E clar ca Olaru mai are mult timp in fata pentru a confirma dar pe cand explozia aia? Ar cam trebui acum ca dup-aia e mai greu deoarece vin tinerele jucatoare pe banda rulanta... :shocked:


Aici ai dreptate, desi Vaidisova e mai mica decat Olaru, ea e la un nivel mult mai ridicat fata de cel al romancei.

Eu zic ca nu trebuie sa ne pripim...sunt jucatoare si jucatori care explodeaza la varste mai fragede si pierd pe parcurs...uitete la martina hingis de exemplu...a explodat la 16 ani...acum are 26 si se retrage...oricum de vreo 4 ani nu prea mai facea nimic...unele explodeaza mai tarziu...eu zic ca la 18 ani nu e tarziu sa progresezi...mauresmo era de ceva timp in circuitul mondial cand a inceput sa aiba rezultate si sa atace primu loc...oricum eu spuneam ca trebuie sa aiba mai multe jocuri in circuitul profesionist ca sa puna probleme, multe meciuri cu jucatoare tari gen vaidisova...anu viitor eu zic ca va putea sa se bata onorabil cu jucatoarele importante:):ok:

Val
14th January 2008, 13:20
Eu zic ca nu trebuie sa ne pripim...sunt jucatoare si jucatori care explodeaza la varste mai fragede si pierd pe parcurs...uitete la martina hingis de exemplu...a explodat la 16 ani...acum are 26 si se retrage...oricum de vreo 4 ani nu prea mai facea nimic...unele explodeaza mai tarziu...eu zic ca la 18 ani nu e tarziu sa progresezi...mauresmo era de ceva timp in circuitul mondial cand a inceput sa aiba rezultate si sa atace primu loc...oricum eu spuneam ca trebuie sa aiba mai multe jocuri in circuitul profesionist ca sa puna probleme, multe meciuri cu jucatoare tari gen vaidisova...anu viitor eu zic ca va putea sa se bata onorabil cu jucatoarele importante:):ok:

Eu nu am zis ca nu am rabdare cu Raluca, am zis doar ca Raluca deocamdata nu e la nivelul cehoaicei. Daca va ajunge vreodata? Habar nu am, poate ca da, poate ca nu. Deocamdata Raluca nu e nici la nivelui Radwanskai sau Azarenkai, care sunt in top 30 la 18 ani. Deocamdata sa ajunga la nivelul lor, si ele tot de vreun an sunt in circuit, si apoi vorbim daca va putea sa ajunga si la nivelui Vaidisovei.

Sorin Blaj
14th January 2008, 14:23
Raluca a avut ghinion la tragerea la sorti, dar mai are de munca pana sa ajunga sa se lupte de la egal la egal cu cele din top 20.

Cipri
14th January 2008, 14:31
Raluca a avut ghinion la tragerea la sorti, dar mai are de munca pana sa ajunga sa se lupte de la egal la egal cu cele din top 20.
da , asa e :) , in 1-2 doi daca progreseaza constant , e foarte posibil acest lucru :)

TenisFan
14th January 2008, 14:57
M0rph nu te-mbata cu apa de ploaie... Hingis a fost o super-campioana Olaru vrea sa ajunga in top 20 macar... Sa se retraga si Olaru la 26 de ani dar cu turneele castigate de Hingis si as fi fericit... Elvetianca putea sa mai joace tenis dar i s-a urcat la cap succesul si au inceput fitzele... Deci argumentul asta e mai fraged decat oasele unui bebelus... :shocked: Ce comparatii sinistre fac eu... :( In al doilea rand alte tinerele: Paszek care era s-o elimine pe Jankovic a pierdut 10-12 in decisiv dar a fost mega meci... 17 ani are austriaca deci altele explodeaza la o varsta mai frageda... Noi o dam inainte cu experienta... Pe langa cele zise de Val mai avem si Szavay care a facut furori anul trecut si cred ca anul asta isi va pune si mai mult amprenta pe circuitul feminin... ;) Eu sper ca macar Sorana sa opuna ceva rezistenta la Ivanovic desi e extrem de greu... 6-3 6-0 e un scor drastic... Inseamna ca nu prea ai jucat sau nu prea ai avut chef sa joci...

Optimistul
14th January 2008, 14:58
Diferentele intre fetele noastre Radwanska, Azarenka,Pazek si altele care au dovedit la varste mici capacitatea de-a lupta ca de la egal la egal cu jucatoare de top 20 sunt mari . Daca vreti putem deschide un thread sa le discutam ...
Parerea mea este ca la noi multe jucatoare , antrenori , suporteri viseaza acea explozie . Ea poate sa vina , numai daca are o fundatie buna ... Eu cand m-am pronuntat in februarie 2007 ca Djokovic va fi curand nr. 3 m-am bazat pe aceasta fundatie .
Intrebarea mare este : Raluca ,Sorana au fundatia potrivita pt. a fi propulsate in elita mondiala ( top 20) ? Raspunsul meu , chiar daca Val se va supara iar pe mine ,este nu .
Putem incepe cu serviciul si sa terminam cu pregatirea fizica si psihologica...

TenisFan
14th January 2008, 15:27
Eu sunt de acord cu tine Optimistule... Nu vad un viitor prea stralucit incununat de succese ci mai degraba un viitor mediocru cu ceva succese "pe ici pe colo prin partile esentiale"... :shocked: Chiar daca Val se va supara si pe mine... :(

Sorin Blaj
14th January 2008, 15:29
Rafael Nadal va castiga mai mult ca sigur in trei seturi cu sarbul Troicki: 7-6 (3), 7-5 si 4-1.

dumy84
14th January 2008, 15:41
Interesanta discutia despre performanta si comparatia cu alte jucatoare, dar nu trebuie sa uitam ce baze de antrenament avem noi in Romania si cat de mari sunt sacrificiile jucatorilor nostri, oricat ar fi ei de talentati, pentru a scoate capul in lumea buna a tenisului. Inainte de a ne compara cu alte natiuni ar tb sa vedem ce baza de selectie avem noi, ce infrastructura si ce sustinere din partea celor insarcinati sa implementeze programe si asa mai departe. Intrebare: cate terenuri cu suprafata identica cu cea de la Melbourne exista in Romania?

Sorin Blaj
14th January 2008, 15:52
6-1 in ultimul set pentru Nadal.

raulmad
14th January 2008, 16:21
Optimistul si TenisFan au dreptate.
Totusi in ceea ce le priveste pe fete mai avem ceva sperante, la baieti in schimb e jale mare....Nu vine nimeni din urma.
Mergea si Tecau au avut rezultate bune la juniori unde se luptau de la egal la egal cu Baghdatis. Unde e Baghdatis acum si unde sunt ai nostri? Noi ii tinem prin turnee de juniori pana se apropie de varsta senioratului si apoi ii aruncam in lupta cu cei de o seama dar care au castigat experienta jucand cu adversari tari si apoi ne miram de ce nu fac fata.....Luncanu a castigat Orange Bowl la 18 ani (foarte frumos) dar acum unde este?
Intre timp altii nu stau pe loc: Nadal la 17 ani juca pe tabloul principal in turnee de GS. La fel Djokovic, Gasquet, Berdych, Murray.
Noi asteptam "explozia" lui Victor si probabil clonarea lui Pavel....

Hopshio
14th January 2008, 17:41
ce ziceti de ferrero cu kiefer?

Val
14th January 2008, 17:54
Intrebare: cate terenuri cu suprafata identica cu cea de la Melbourne exista in Romania?

0, canci, nema:mda:. Si oricum, degeaba le aveam in perioada, ca nu puteau sa se pregateaca la fel ca la Melbourne. Asa, s-au pregatit la CNT, pe greenset, si apoi pe hard la Hobart si Melbourne.

Sorin Blaj
14th January 2008, 17:57
Si nici n-o sa existe curand. In Romania este preferata zgura.

Val
14th January 2008, 18:00
Si nici n-o sa existe curand. In Romania este preferata zgura.

Au inceput sa apara si terenuri de hard, insa tot zgura va ramane la putere.

Optimistul
14th January 2008, 18:56
Interesanta discutia despre performanta si comparatia cu alte jucatoare, dar nu trebuie sa uitam ce baze de antrenament avem noi in Romania si cat de mari sunt sacrificiile jucatorilor nostri, oricat ar fi ei de talentati, pentru a scoate capul in lumea buna a tenisului. Inainte de a ne compara cu alte natiuni ar tb sa vedem ce baza de selectie avem noi, ce infrastructura si ce sustinere din partea celor insarcinati sa implementeze programe si asa mai departe. Intrebare: cate terenuri cu suprafata identica cu cea de la Melbourne exista in Romania?
Problema mare nu este baza de selectie ,infrastructura s.a . Uitati-va la sarbi !Voi credeti ca au ceva mai mult fata de cele de mai sus ?
Raspuns : au mentori - oameni care pot vedea departe performanta si care stiu sa fie pragmatici si nu visatori ca "specialistii" nostri. N-am spus antrenori pt. ca nici ei nu sunt exceptionali la nivel mondial , oricum sunt mai buni ca ai nostrii ...

Optimistul si TenisFan au dreptate.
Totusi in ceea ce le priveste pe fete mai avem ceva sperante, la baieti in schimb e jale mare....Nu vine nimeni din urma.
Mergea si Tecau au avut rezultate bune la juniori unde se luptau de la egal la egal cu Baghdatis. Unde e Baghdatis acum si unde sunt ai nostri? Noi ii tinem prin turnee de juniori pana se apropie de varsta senioratului si apoi ii aruncam in lupta cu cei de o seama dar care au castigat experienta jucand cu adversari tari si apoi ne miram de ce nu fac fata.....Luncanu a castigat Orange Bowl la 18 ani (foarte frumos) dar acum unde este?
Intre timp altii nu stau pe loc: Nadal la 17 ani juca pe tabloul principal in turnee de GS. La fel Djokovic, Gasquet, Berdych, Murray.
Noi asteptam "explozia" lui Victor si probabil clonarea lui Pavel....
Ati citit ultima declaratie data pe un site concurent de Simona Halep ?

Reporter :Anul acesta, ai jucat, si castigat, turnee si de juniori si de seniori. Care e diferenta dintre meciurile de seniori si cele de juniori?
Simona Halep: Sincera sa fiu, nu este o diferenta mare. Turneele de senioare pe care le-am jucat nu mi s-au parut asa grele, mai dificile au fost cele de junioare, de Gradul 1. La senioare, pot sa zic ca este in plus experienta adversarelor, dar ca joc nu e apoape deloc diferenta, toate joaca la fel.

Cine este in spatele ei s-o influenteze in asa fel incat romanii reinventeaza tenisul ? Adica trecerea la pro e similara cu junioratul ? E doar un exemplu ... Voi nu sunteti prezenti la concursurile de juniori din tara ca sa vedeti ce tampenii debiteaza antrenorii si parintii .
Juniorii romani fac tenis dupa ureche - lautareste - si nu prea se mai poate face mare lucru mai tarziu cand trec la pro . Cine si cum sa-i mai formeze cand trec la pro , atunci cand stai 9 luni din an in competitii ?
Se spune ca un campion se costruieste din burta mamei !



Si nici n-o sa existe curand. In Romania este preferata zgura.

O sa radeti dar americanii au inceput un program sprijinit de USTA prin care juniorii lor vor invata din ce in ce mai mult tenis pe zgura inainte de-a trece la rapida . De ce ? Despre asta putem discuta altadata ...

Val
14th January 2008, 19:16
Ati citit ultima declaratie data pe un site concurent de Simona Halep ?

Reporter :Anul acesta, ai jucat, si castigat, turnee si de juniori si de seniori. Care e diferenta dintre meciurile de seniori si cele de juniori?
Simona Halep: Sincera sa fiu, nu este o diferenta mare. Turneele de senioare pe care le-am jucat nu mi s-au parut asa grele, mai dificile au fost cele de junioare, de Gradul 1. La senioare, pot sa zic ca este in plus experienta adversarelor, dar ca joc nu e apoape deloc diferenta, toate joaca la fel.

Cine este in spatele ei s-o influenteze in asa fel incat romanii reinventeaza tenisul ? Adica trecerea la pro e similara cu junioratul ? E doar un exemplu ... Voi nu sunteti prezenti la concursurile de juniori din tara ca sa vedeti ce tampenii debiteaza antrenorii si parintii .
Juniorii romani fac tenis dupa ureche - lautareste - si nu prea se mai poate face mare lucru mai tarziu cand trec la pro . Cine si cum sa-i mai formeze cand trec la pro , atunci cand stai 9 luni din an in competitii ?
Se spune ca un campion se costruieste din burta mamei !

Acum ti-a casunat si pe Simona? Asa "lautareste" cum a facut tenis, Mona a castigat un titlu european fara sa piarda un set, are doua turnee de 10,000$ castigate (singurele la care a jucat) anul trecut fara sa piarda un set, are jucate optimi de finala la turneele de GS, semifinalista la Eddie Herr, etc. etc.
La 16 ani are rezultate la fel de interesante ca Raluca si Sorana. Ce mai vrei? Esti multumit vreodata de ceva, de cineva!? Daca tot esti adeptul antrenamentelor in strainatate, de ce copii tai se antreneaza inca in Romania si cu antrenor roman?
Optimistule, numai acuza in stanga si dreapta pe toata lumea. Crezi ca esti singurul din Romania care le stie pe toate? Nu ma indoiesc ca antrenorii romani debiteaza tampenii, insa mai sunt si persoane serioase.
Stii ceva, incep sa cred ca Nea Leonte e cel ce are dreptate in discutiile voastre.
Si am inchis subiectul, ai fi in stare sa-l ataci si pe Federer. De fapt, il ataci si pe el, a luat-o pe coaja de la Volandri si deja ai inceput sa sari in sus, de parca Fedex e robot. Nu s-a nascut jucatorul invincibil si nici nu se va naste.
M-ai acuzat ca pun presiune pe jucatori, ar fi bine sa-ti recitesti postarile si ai vedea ce presiune pui, una a drakului de mare.

TheMentalist
14th January 2008, 20:47
Cred ca si Cirstea va pierde la o diferenta mare in fata lui Ivanovic, Monica Niculescu cred ca are sanse sa treaca in turul 2

Optimistul
14th January 2008, 21:28
Acum ti-a casunat si pe Simona? Asa "lautareste" cum a facut tenis, Mona a castigat un titlu european fara sa piarda un set, are doua turnee de 10,000$ castigate (singurele la care a jucat) anul trecut fara sa piarda un set, are jucate optimi de finala la turneele de GS, semifinalista la Eddie Herr, etc. etc.
La 16 ani are rezultate la fel de interesante ca Raluca si Sorana. Ce mai vrei? Esti multumit vreodata de ceva, de cineva!? Daca tot esti adeptul antrenamentelor in strainatate, de ce copii tai se antreneaza inca in Romania si cu antrenor roman?
Optimistule, numai acuza in stanga si dreapta pe toata lumea. Crezi ca esti singurul din Romania care le stie pe toate? Nu ma indoiesc ca antrenorii romani debiteaza tampenii, insa mai sunt si persoane serioase.
Stii ceva, incep sa cred ca Nea Leonte e cel ce are dreptate in discutiile voastre.
Si am inchis subiectul, ai fi in stare sa-l ataci si pe Federer. De fapt, il ataci si pe el, a luat-o pe coaja de la Volandri si deja ai inceput sa sari in sus, de parca Fedex e robot. Nu s-a nascut jucatorul invincibil si nici nu se va naste.
M-ai acuzat ca pun presiune pe jucatori, ar fi bine sa-ti recitesti postarile si ai vedea ce presiune pui, una a drakului de mare.

De fapt tu unde vrei sa bati ? Te erijezi in avocatul jucatorilor romani iar eu in "dusmanul" lor ?
Daca tu le stii pe toate si eu nu, poti sa raspunzi de ce n-avem si noi rezultate ca ale sarbilor . Eu ti-am mai spus-o : cand o sa avem 3 jucatori de top 10 atunci sa-ti permiti sa-i critici cum ai facut-o pe celalat forum ... Dar tu faci ca nea Lenci ,n-ai rezultate si te umfli in pene ... Intr-un timp mai debitai ca au inceput sa se antreneze pe la noi sarbi ca noi avem conditii si ei nu ... Tu nu vezi ca te invarti intr-un cerc ?Te certi singur fara sa ai raspunsuri ? Mai ai un pic si-o sa intri in locul jucatoarelor pe teren ca sa joci in locul lor , doar ,doar , peticeala ta le mai poate urca un loc in clasament .
Gaseste tu solutiile necesare pt. tenisul romanesc daca tot iei apararea federatiei si lui nea Leonte consilierul lui Haradau ! Oricum tu trebuie sa te pui pe bune cu ei ca altfel adio interviuri ... Stii tu ce sti ,de tot ii aperi pe FRT-isti ...
Stai sa-ti raspund si la intrebari :

1. De un an de cand faci si tu gazetarie n-ai invatat ca n-are nici-o legatura junioratul cu pro-ul . Exemple ? Cine mai este Alin Constantin care era nr. 1 ETA ,dar Radu Ingrid ? Daca mai vrei iti mai spun ...

2. De unde sti tu ca n-o sa plec cu copii mei sa se antreneze afara ? Te pomenesti ca mi-oi fi luat si mie interviu si nu stiu eu ...
Tu nu sti nici care e varsta minima admisibila pt. majoritatea academiilor . Au ajuns copii mei la aceasta varsta de te infoi atata ?
Tu sti ce e aia performanta ? Ai stat vreodata in spatele cuiva care face performanta ? Daca de un an ti si tu un reportofon in mana si citesti niste intrebari facute de acasa inseamna ca tu sti ce-i aia performnata ?
Eu pot sa-ti dau sfaturi baiatule ca am de ce ... Fata mea cea mare e prima pe tara la categoria ei de varsta ! E cea mai mica jucatoare din istoria Romaniei sposorizata de Wilson ! Si te asigur ca astia nu-si arunca banii pe orice jucator ...Dar ce sa-ti explic eu tie performanta daca tu nu sti decat sa apesi pe butonul de la reportofon si sa bati la tastatura ...

3. Eu n-am spus ca nu sunt antrenori seriosi in Romania dar toti sunt limitati datorita sistemului .
Poate ne dai tu lista antrenorilor seriosi pt. parintii care cauta asa ceva .

4 . Tu si cu Tenisfan sunteti singurii de pe acest forum care nu observati diferenta intre Federer 2007 si Federer 2006 . Si asa cum este el in momentul de fata tot cel mai bun este din lumu si nu vad cine sa-i ia locul .

Daca te plictisesc cu postarile mele pe celalalt forum iti promit ca am sa fiu cat mai laconic in partea cealalta .

Kooler
14th January 2008, 21:53
Pana acum favoritii mei s-au descurcat bine, atat Rafael Nadal cat si Elena Dementieva au castigat in minim de seturi. Le urez succes in continuare!!! Vamos Rafa!!! Davai Lena!!!:cheer::cheer::cheer:

Val
14th January 2008, 21:59
Daca te plictisesc cu postarile mele pe celalalt forum iti promit ca am sa fiu cat mai laconic in partea cealalta .

Nu ma plictisesti, insa aproape tot timpul ataci, ba pe Sorana, ba pe Simona, ba pe Niculescu, etc., etc. Crezi ca esti singurul din tara asta care se pricepe la tenis?
Daca te-ai lua de cineva care nu are rezulate, pe cuvant daca nu as fi de partea ta, insa asa, le ataci tocmai pe cele care fac rezultate. Sorana la nici 18 ani are finala WTA, semifinala WTA si joaca si pe tabloul principal de la AO, si tot ea e bumbacita cel mai tare. Ce mai vrei mai mult? pt nivelul din Romania e foarte bine ce face fata asta, pana acum nu a facut nimeni ce a facut ea.
Felicitari pt performantele fetelor tale, sper sa ajunga cat mai sus:ok:
Te rog, nu te supara pe mine, insa asa vad eu lucrurile la ora asta.

Val
14th January 2008, 22:07
Oricum tu trebuie sa te pui pe bune cu ei ca altfel adio interviuri ... Stii tu ce sti ,de tot ii aperi pe FRT-isti ...


Crezi ca va putea cineva din Federatie sa-mi interzica sa iau interviuri jucatorilor, sau ca FRT poate sa interzica vreunui jucator sa acorde interviuri?
Nu cred ca priveste pe FRT cu-i acorda inteviuri Raluca Olaru, Sorana Cirstea, Alex Luncanu, Andrei Pavel, etc.
Apropo, i-am atacat de mai multe ori decat i-am laudat:D.

TenisFan
14th January 2008, 22:17
...Tenisfan sunteti singurii de pe acest forum care nu observati diferenta intre Federer 2007 si Federer 2006 . Ai sa observi ca eu observ diferenta... Deci o luam sistematic si matematic totodata: Federer 2007 - Federer 2006 = 1 Adica numarul 1... :( :yeah: :yes: :ok:
:lol: :cry:

Optimistul
14th January 2008, 22:37
Nu ma plictisesti, insa aproape tot timpul ataci, ba pe Sorana, ba pe Simona, ba pe Niculescu, etc., etc. Crezi ca esti singurul din tara asta care se pricepe la tenis?
Daca te-ai lua de cineva care nu are rezulate, pe cuvant daca nu as fi de partea ta, insa asa, le ataci tocmai pe cele care fac rezultate. Sorana la nici 18 ani are finala WTA, semifinala WTA si joaca si pe tabloul principal de la AO, si tot ea e bumbacita cel mai tare. Ce mai vrei mai mult? pt nivelul din Romania e foarte bine ce face fata asta, pana acum nu a facut nimeni ce a facut ea.
Felicitari pt performantele fetelor tale, sper sa ajunga cat mai sus:ok:
Te rog, nu te supara pe mine, insa asa vad eu lucrurile la ora asta.

Tu chiar crezi ca eu chiar am ceva cu fetele mentionate de tine ? Numai tu esti patriot ?
Intelegi prost si mai ai pana sa te maturizezi in gazetarie ! Calitatea principala a unui gazetar este sa fie impartial si nu avocatul cuiva ! Ai cazut primul test ... O sa cazi pana sper ca inveti asta ca sa poti trece la testul 2 .
Eu nu atac , spun crudul adevar pt. ca unii parinti sau fani sa invete de aici : cu sistemul din Romania cat e haul nu va mai exista jucator de top 30 crescut aici dupa varsta de 14-16 ani. Pana n-o sa avem specialisti si sistem compatibil cu ce exista in tarile cu tenis dezvoltat n-are sens sa visam ...Poti sa fi supertalent ca Sorana ,tot degeaba - epoca Ilie Nastase a apus de mult si nici nu se va mai intoarce vreodata .Problema mare ca aceasta prapastie se mareste de an la an - peste 2 ani numai pupam top 40 ,peste alti 5 top 50 s.a.m.d.
Eu nu contest ca ele mai mult n-au putut scoate din sistemul romanesc, nu e vina lor, ci a antrenorilor si parintilor care le-au tinut aici .
Toti cei 3 sarbi din top 10 au parasit tara la juniorat : Nole in Germania, Ana in Elvetia, Elena in State . Altfel nu pupau ei top 10 ...Dar au fost povatuiti pt. saltul asta de specialisti lor care le-au spus adevarul despre neputinta sistemului lor. La noi ce se intampla ? Cea mai talentata jucatoare romanca (Sorana) este tinuta de federatie in curtea lor ,antrenata, pregatita fizic si psihic de "no names "pt. a mai suge ceva de la sponsori si guvern .
Si tu zici ca ce am eu ,de ce ma enervez eu asa ? Pai vezi ca iar nu sti ce inseamna performanta ? Sorana pierde un timp f.pretios pt. cariera ei aici ! Sunt atatia specialisti adevarati care stiu cum sa-i imbunatateasca jocul,etc,pt. a accede cat se poate de sus in clasament . Acum nu-ti imagina ca daca o ia Gilbert maine o va face de top 10 ... Daca venea acum 4 ani intr-un sistem performant Sorana era garantat de top 10 !!!
Asa cum e acum o putea duce sigur mai sus decat o vor duce FRT-isti .
Tie iti place sa te imbraci in iluzie cu aceste fete ,ca multi romani, refuzand crudul adevar - "adevarul te va face liber ".

Optimistul
14th January 2008, 22:44
Ai sa observi ca eu observ diferenta... Deci o luam sistematic si matematic totodata: Federer 2007 - Federer 2006 = 1 Adica numarul 1... :( :yeah: :yes: :ok:
:lol: :cry:

Retine : Pe Federer nu-l poate bate decat tot Federer . El e singurul care se poate bate singur ,atat de talentat e ...
Daca in 2006 era peste Nadal cu 1 clasa iar peste ceilalti cu 2 ,in 2007 a ramas 0,5 max. 1 . Ce se va intampla in 2008 ? Vom vedea pe teren ...

Val
14th January 2008, 22:50
Intelegi prost si mai ai pana sa te maturizezi in gazetarie ! Calitatea principala a unui gazetar este sa fie impartial si nu avocatul cuiva ! Ai cazut primul test ... O sa cazi pana sper ca inveti asta ca sa poti trece la testul 2 .

Sunt cat se poate de impartial, cu toata lumea. Ai vazut vreun articol in care am laudat doar pe x si am criticat doar pe y?
Fiecare a fost laudat cand a facut treaba, insa nu a fost zobit atunci cand a pierdut.
Apropo, de ce zici ca nu sunt impartial? ca iau mereu apararea Soranei. Pai ataca si pe altcineva, sa vedem, tac:evil:?

Optimistul
14th January 2008, 22:58
Sunt cat se poate de impartial, cu toata lumea. Ai vazut vreun articol in care am laudat doar pe x si am criticat doar pe y?
Fiecare a fost laudat cand a facut treaba, insa nu a fost zobit atunci cand a pierdut.
Apropo, de ce zici ca nu sunt impartial? ca iau mereu apararea Soranei. Pai ataca si pe altcineva, sa vedem, tac:evil:?

Poti sa-mi dai si mie niste nume pe care le-ai criticat in articolele tale ? Eu unul n-am retinut nici-unul ..

De ce sa le iei apararea ? Esti avocatul poporului,sau Robin Hood ?

Inainte sa iei apararea cuiva cerceteaza , asta inseamna impartialitate .

boboxxx
14th January 2008, 23:18
Dupa cum a zis unu' Goe:
Sunteti proaste amandoua; nu se spune nici marinal nici marinel :happy

Optimistul
14th January 2008, 23:24
Dupa cum a zis unu' Goe:
Sunteti proaste amandoua; nu se spune nici marinal nici marinel :happy

Ce sa spui si tu ... Nu FRT scrie pe statul care-l semnezi in fiecare luna dle. arbitru ? Doar n-o sa ti cu ursul ...

lopez
14th January 2008, 23:34
Ce mai tennismeni avem si noi.S-au evaporat inca din primu tur la Australian Open.Pacat ca nu avem oameni de valoare la un sport asa frumos

Sorin Blaj
15th January 2008, 02:26
3-0 Djokovic cu Becker, in primul set.

Val
15th January 2008, 06:17
De ce sa le iei apararea ? Esti avocatul poporului,sau Robin Hood ?

Bine, bine si de ce sa nu le-o iau? Mi se pare aiurea ca tot timpul sa-i critici. Asa cum ma acuzi ca nu am dreptul sa le iau apararea, asa te acuz si eu ca nu ai niciun drept sa-i ataci.
PS: N-o sa vezi jucatori criticati in articolele mele.

Optimistul
15th January 2008, 06:40
Eu nu contest ca ele mai mult n-au putut scoate din sistemul romanesc, nu e vina lor, ci a antrenorilor si parintilor care le-au tinut aici .



Bine, bine si de ce sa nu le-o iau? Mi se pare aiurea ca tot timpul sa-i critici. Asa cum ma acuzi ca nu am dreptul sa le iau apararea, asa te acuz si eu ca nu ai niciun drept sa-i ataci.
PS: N-o sa vezi jucatori criticati in articolele mele.

Daca tu ai pretentia ca noi sa-ti citim atent interviurile tale, aceeasi pretentie o am si eu de la tine pt. postarile mele inainte sa ma acuzi .
O sa facem diabet tot citind siropoasele tale interviuri care nu stiu decat sa laude fara a pune si-o intrebare mai acida care sa arate,sa critice si sa indrepte o situatie anume ...
O sa ai si tu copii , sa-mi spui si mie daca tot numai cu miere o sa-i cresti ?!

lucian_iasi
15th January 2008, 07:00
2-2 in primul set Sorana Carstea-Ana Ivanovic.Serveste Ana Ivanovic

3-2 ptr Ivanovic,dar Sorana a ratat o minge de break:(

Cel putin in acest inceput de meci se tine bine Sorana...4-3 cu break..inca o data Sorana are un break avans...:yes::yes::D:D:yeah:

TenisFan
15th January 2008, 07:47
S-a dus si meciul asta... 5-7 0-2... :groggy: Si mai si serveste Ivnovic...

lucian_iasi
15th January 2008, 07:48
Ce pacat...Sorana a avut 5-4 si serviciul :(:(

Val
15th January 2008, 08:00
Daca tu ai pretentia ca noi sa-ti citim atent interviurile tale, aceeasi pretentie o am si eu de la tine pt. postarile mele inainte sa ma acuzi .
O sa facem diabet tot citind siropoasele tale interviuri care nu stiu decat sa laude fara a pune si-o intrebare mai acida care sa arate,sa critice si sa indrepte o situatie anume ...
O sa ai si tu copii , sa-mi spui si mie daca tot numai cu miere o sa-i cresti ?!

Optimistule, daca iti convine ce fac, bine, daca nu, sa fi sanatos. Nu ma inveti tu pe mine cum sa-mi fac interviurile? Le fac cum cred eu de cuviinta si cum cred eu ca e mai bine. Deocamdata am strans mai multe aprecieri si mai putine critici, semn ca lucrurile merg bine.
Daca vrei interviuri acide, de critica, de ce nu ti le faci singur? Sa stii, nu e mare filozofie.
Nu vezi ca risti sa cazi in ridicol, ma acuzi ca sunt pe mana cu FRT, chit ca nu am vorbit in viata mea decat 2 minute cu Hodor, si asta pt ai cere acceptul sa fac niste poze de pe terenul de tenis la un turneu de tenis.
Ma acuzi ca scriu articole siropoase, nu-ti plac, nu le citi, e simplu.

Cipri
15th January 2008, 08:37
Din pacate Sorana a pierdut cu 7-5 6-3
Dupa parerea mea Sorana a avut cv emotii la 5-4 cand a servit pt set , parca a avut si cv probleme cu caldura , a jucat si mai putin bine la fileu , dar per total Sori a facut un meci bun , si poate sa aspire anul acest ala top 20 cu siguranta !!!

iuli
15th January 2008, 09:03
exagerezi cu top 20...top 50 cred ca va fi totusi

TenisFan
15th January 2008, 09:07
Niculescu are 5-4 si serviciul cu Pin... ;) Hai cu setu'! :shocked: Moama ce super misto... Niculescu si-a pierdut serviciul si acum e 5-5... Ce fain... Talk about a mental problem... Vezi si Cirstea cu Ivanovic... :groggy:

Cipri
15th January 2008, 09:15
Niculescu are 5-4 si serviciul cu Pin... ;) Hai cu setu'! :shocked: Moama ce super misto... Niculescu si-a pierdut serviciul si acum e 5-5... Ce fain... Talk about a mental problem... Vezi si Cirstea cu Ivanovic... :groggy:
la fel ca si Sorana , ea nu a reusit sa inchida setul , speram ca meciul sa nu aibe aceeasi soarta ca cel dintre Sorana si Ivanovic , avantaj Monica la 5-5 pe serviciul lui Pin !!!
Break MONI !! 6-5 si va servi a 2 a oara pt set !!!

TenisFan
15th January 2008, 09:18
Niculescu a facut re-break are 6-5 si serveste pentru a incheia inca o data setul... :shocked: Hai cu setu'! ;) De data asta Niculescu nu se mai impotmoleste si la a doua minge de set isi adjudeca setu' 7-5... Hai cu meciu'! :(

Val
15th January 2008, 09:29
Din pacate Sorana a pierdut cu 7-5 6-3
Dupa parerea mea Sorana a avut cv emotii la 5-4 cand a servit pt set , parca a avut si cv probleme cu caldura , a jucat si mai putin bine la fileu , dar per total Sori a facut un meci bun , si poate sa aspire anul acest ala top 20 cu siguranta !!!

Top 20 cred e un pic cam mult, insa in Top 50 va intra cu siguranta.
Mi-a placut cum a jucat astazi, ii trebuie experienta si va veni ziua cand o va bate si pe Ana.
Deocamdata, Sorana e singura jucatoare din Romania care poate sa tina piept unei jucatoare de Top 10. Celelalate mai au mult de munca.

Cipri
15th January 2008, 09:49
5-1 pt Pin , si va servi pt a castiga set. al 2 lea :|
HAI MONI !!!
Set Pin .. 6-1 , s-a intrat in decisiv , bft MONI !!!

TenisFan
15th January 2008, 09:51
Niculescu a pierdut setul 2 extrem de clar 1-6... Sa vedem daca mai poate in setul decisiv... :shocked: :groggy:

best_lazialul
15th January 2008, 10:11
nu mai poate.. 0-3..

lucian_iasi
15th January 2008, 10:20
1-4..e gata..ramanem doar cu Edina Gallovits in turul 2,care va juca cu Jelena Jankovic :(:groggy::no:

TenisFan
15th January 2008, 10:26
1-4..e gata..ramanem doar cu Edina Gallovits in turul 2,care va juca cu Jelena Jankovic :(:groggy::no:Deci nu mai ramanem cu nimeni... :shocked: ;) Eu raman cu Fedex... :(
Ok confirmarea Pin a castigat cu dublu 6-1 in seturile 2 si 3... :shocked: Deci eu deduc mai multe chestii din turneul asta... Nu au psihic si nici pregatire...

Val
15th January 2008, 10:35
Deci eu deduc mai multe chestii din turneul asta... Nu au psihic si nici pregatire...

Acum si tu, doar nu vrei ca romanii sa bata pe toata lumea:D!?

Sorin Blaj
15th January 2008, 10:40
Pana una alta nu bat pe nimeni.

Cipri
15th January 2008, 10:44
Si iata ca am ramas decat cu o jucatoare pe tabloul principal la simplu si accea cu slabe sanse de a trece mai departe ... :)
hAI EDINA :| :( :D

raulmad
15th January 2008, 10:45
Deci eu deduc mai multe chestii din turneul asta... Nu au psihic si nici pregatire...

Ca au sau nu pregatire nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. Dar psihic sigur nu au!

TenisFan
15th January 2008, 11:18
Nu stiu altii cum sunt dar mie mi se pare fantastica revenirea lui Spadea in fata unui jucator bun as zice eu Stepanek... 6-2 6-2 pentru Stepanek si serviciul pentru el la 5-4 in setul 3 dar Spadea a revenit si a castigat setul 7-5apoi setul 4 6-2 si acum au intrat in decisiv... Poate-si revine Stepanek si efortul lui Spadea ar fi degeaba... Dar mai frumos ar fi sa bata Spadea sa vedem... :shocked: Turneul asta as zice ca a fost catastrofal una peste alta pentru jucatorii romani... Cred ca doar Cirstea ar putea sa-ti dea ceva sperante pentru viitor in rest mediocritate... La ea clar trebuie lucrat la serviciu deoarece am vazut-o si e catastrofal(serviciul) si poate la psihic evident... ;)
Io-l astept pe Fedex... Hai cu Fedex ba! Venus ne miscam si noi mai cu talent ca sa nu-l pot vedea pe Fedex la televizor ci doar pe scoreboard? :headbang:
Las' ca-mi povestiti voi cat de catastrofal o sa joace si-o sa castige... ;)

Kooler
15th January 2008, 11:40
Las' ca-mi povestiti voi cat de catastrofal o sa joace si-o sa castige... ;)

Vreau sa-ti povestesc cat de bine a jucat si a pierdut....

Optimistul
15th January 2008, 11:45
Optimistule, daca iti convine ce fac, bine, daca nu, sa fi sanatos. Nu ma inveti tu pe mine cum sa-mi fac interviurile? Le fac cum cred eu de cuviinta si cum cred eu ca e mai bine. Deocamdata am strans mai multe aprecieri si mai putine critici, semn ca lucrurile merg bine.
Daca vrei interviuri acide, de critica, de ce nu ti le faci singur? Sa stii, nu e mare filozofie.
Nu vezi ca risti sa cazi in ridicol, ma acuzi ca sunt pe mana cu FRT, chit ca nu am vorbit in viata mea decat 2 minute cu Hodor, si asta pt ai cere acceptul sa fac niste poze de pe terenul de tenis la un turneu de tenis.
Ma acuzi ca scriu articole siropoase, nu-ti plac, nu le citi, e simplu.
Mai sunt si cititori cu pretentii , ca mine care vor si raspunsuri la unele intrebari acide nu numai siropuri ...
De interviuri n-am timp , si nici nu stiu sa umblu la butoanele reportofonului ca si tine ...:)
Nu cad in ridicol deloc referitor la FRT . Ai fost de atatea ori pe la FRT sa iei interviuri la jucatoare si n-ai interpelat niciodata pe dl. Haradau,pe dl. Bardan ,etc. Niciodata n-ai pus vreunei jucatoare o intrebare care sa deranjeze FRT -ul . Nu sunt intrebari de pus ? Ce se intelege de aici ? Ca protejezi FRT-ul , sau ca nu te baga nimeni in seama de la ei !

Top 20 cred e un pic cam mult, insa in Top 50 va intra cu siguranta.
Mi-a placut cum a jucat astazi, ii trebuie experienta si va veni ziua cand o va bate si pe Ana.
Deocamdata, Sorana e singura jucatoare din Romania care poate sa tina piept unei jucatoare de Top 10. Celelalate mai au mult de munca.
Hopa , ai inceput s-o dai la intors ? Vrei sa caut postarile tale in care spuneai ca sigur Sorana va intra nu stiu peste cat timp in top 20 ?

Deci eu deduc mai multe chestii din turneul asta... Nu au psihic si nici pregatire...

Ai dedus bine ... Si as mai adauga o tehnica de lovire deficitara capatata din copilarie la care acum nu se mai pot face minuni decat mici cosmetizari .
Dar, de ce ? Ce se poate face de acum incolo pt. urmatoarele generatii de juniori romani ? Invatam ceva din infrangerile astea ? Frt-ul se va trezi odata sa faca ceva pt. viitorul tenisului romanesc ?
Apropo de tehnica . Acum vreo o luna aveam tot asa o disputa cu Val despre serviciul Soranei . Eu ii spuneam ca are serviciul slab pt. topul care-l visa el si ca mare lucru nu se poate schimba la varsta asta asa cum a incercat si Dementieva cu tot felul de specialisti . Val imi explica mie ca-n interviul cu Soranei ea spunea ca are serviciul beton si ca nu e nici-o problema . Mai mult Val era f. incantat ca-n stiu ce meci de acum 2-3 saptamani Sorana a dat nu stiu cati asi si ce procent bun avea la primul serviciu cu o jucatoare cotata slab .
Ce ti-am spus atunci dle. reporter ? Ca Sorana n-are cum sa-si imbunatateasca serviciul peste noapte si ca intr-un meci cu o jucatoare de top o sa vezi atunci valoarea serviciului Soranei . Cati asi a mai dat azi Sorana, ce procent a avut la primul , cate duble greseli a bagat ?
Daca vrei sa inveti meserie cat de cat , stai cel putin zilnic o ora pe terenul de tenis la antrenamentele unui antrenor bun nu cu calculatorul si reportofonul in mana .

Este extraordinar pt. Sorana ca poate sa joace la nivelul asta cu jucatoare de top ,fiind produsa 100% in Romania . Este un super talent fata asta !
Ce s-ar fi intamplat daca ar fi plecat la o academie de valoare ca Ana ?

carbu
15th January 2008, 12:05
Fratilor, nu inteleg ce aveti cu jocul Soranei si cu serviciul ei in mod special. Pentru mine serviciul ei a fost o imensa surpriza placuta. Inseamna ca nu stiti cum servea, nu mai departe decat anul trecut. Te baga in boala. Acum, putem spune ca e acceptabil, poate chiar mai bun decat al Ralucai Olaru, o alta jocatoare cu probleme la acest capitol. Deci, categoric se vede un progres. Nu stiu cati dintre noi s-ar fi asteptat sa-i ia 8 ghemuri Anei Ivanovici. Eu recunosc ca nu ma asteptam.

TenisFan
15th January 2008, 12:34
carbu dar nu era mai bine si mai logic sa-i ia un set lui Ivanovic? :( Facea ceva senzatie ii crestea si psihicul... Zic logic pentru ca a avut setul in mana si da ai ghicit a pierdut taman cand servea pentru set... :shocked: A inceput Fedex... Are deja 3-0... :( LOL eu credeam ca face 3-0... Avea 40-0 si i-a luat Hartfield 3 mingi consecutiv... Varza... :(
D-abia acum e 3-0... :|
Ok e 4-0 acum... :(
Dau edit din minut in minut... 5-0... :( Federer Express si emoticonul respectiv :>

Sorin Blaj
15th January 2008, 12:43
Nu stiu altii cum sunt dar mie mi se pare fantastica revenirea lui Spadea in fata unui jucator bun as zice eu Stepanek... 6-2 6-2 pentru Stepanek si serviciul pentru el la 5-4 in setul 3 dar Spadea a revenit si a castigat setul 7-5apoi setul 4 6-2 si acum au intrat in decisiv... Poate-si revine Stepanek si efortul lui Spadea ar fi degeaba... Dar mai frumos ar fi sa bata Spadea sa vedem... :shocked:
A castigat Spadea, cu 6-3 in decisiv.

Spectaculoasa revenire, si eficienta. :)

TenisFan
15th January 2008, 12:53
Vreau sa-ti povestesc cat de bine a jucat si a pierdut....6-0 Fedex in primul set... :( Eu cred ca e iesit din forma... :( Kooler ia poveste-mi te rog frumos despre Fedex... Mor de nerabdare sa aflu cum e cand joaca bine si pierde... :(

Lucian86
15th January 2008, 13:05
Ce fericire generala la primul game a lui Hartfield:lol:

Sorin Blaj
15th January 2008, 13:12
Cine este Hartfield?

raulmad
15th January 2008, 13:23
Un argentinian de pe locul 107 ATP cu care Fed s-a mai intalnit in 2006 in primul tur la RG (unde a avut ceva probleme in primele doua seturi). A castigat atunci cu 7/5, 7/6, 6/2.
Acum defileaza. Cred ca vrea sa se culce mai repede ca e cam tarziu la Melbourne....

Cipri
15th January 2008, 13:28
Fed vs. Hartfield
6-0 6-3 3-0 ...

Sorin Blaj
15th January 2008, 13:40
Programul de maine:

Val
15th January 2008, 13:48
Mai sunt si cititori cu pretentii , ca mine care vor si raspunsuri la unele intrebari acide nu numai siropuri ...
De interviuri n-am timp , si nici nu stiu sa umblu la butoanele reportofonului ca si tine ...:)
Nu cad in ridicol deloc referitor la FRT . Ai fost de atatea ori pe la FRT sa iei interviuri la jucatoare si n-ai interpelat niciodata pe dl. Haradau,pe dl. Bardan ,etc. Niciodata n-ai pus vreunei jucatoare o intrebare care sa deranjeze FRT -ul . Nu sunt intrebari de pus ? Ce se intelege de aici ? Ca protejezi FRT-ul , sau ca nu te baga nimeni in seama de la ei !

Hopa , ai inceput s-o dai la intors ? Vrei sa caut postarile tale in care spuneai ca sigur Sorana va intra nu stiu peste cat timp in top 20 ?


Ai dedus bine ... Si as mai adauga o tehnica de lovire deficitara capatata din copilarie la care acum nu se mai pot face minuni decat mici cosmetizari .
Dar, de ce ? Ce se poate face de acum incolo pt. urmatoarele generatii de juniori romani ? Invatam ceva din infrangerile astea ? Frt-ul se va trezi odata sa faca ceva pt. viitorul tenisului romanesc ?
Apropo de tehnica . Acum vreo o luna aveam tot asa o disputa cu Val despre serviciul Soranei . Eu ii spuneam ca are serviciul slab pt. topul care-l visa el si ca mare lucru nu se poate schimba la varsta asta asa cum a incercat si Dementieva cu tot felul de specialisti . Val imi explica mie ca-n interviul cu Soranei ea spunea ca are serviciul beton si ca nu e nici-o problema . Mai mult Val era f. incantat ca-n stiu ce meci de acum 2-3 saptamani Sorana a dat nu stiu cati asi si ce procent bun avea la primul serviciu cu o jucatoare cotata slab .
Ce ti-am spus atunci dle. reporter ? Ca Sorana n-are cum sa-si imbunatateasca serviciul peste noapte si ca intr-un meci cu o jucatoare de top o sa vezi atunci valoarea serviciului Soranei . Cati asi a mai dat azi Sorana, ce procent a avut la primul , cate duble greseli a bagat ?
Daca vrei sa inveti meserie cat de cat , stai cel putin zilnic o ora pe terenul de tenis la antrenamentele unui antrenor bun nu cu calculatorul si reportofonul in mana .

Este extraordinar pt. Sorana ca poate sa joace la nivelul asta cu jucatoare de top ,fiind produsa 100% in Romania . Este un super talent fata asta !
Ce s-ar fi intamplat daca ar fi plecat la o academie de valoare ca Ana ?

1.Nu am scris in viata mea un articol despre FRT, nici de bine, nici de rau, asa ca, batii campii:D. Pe mine nu ma intereseaza Haradau, Bardan, etc.
2. Daca tu gasesti postul in care am zis ca Sorana va intra in top 20 in 2008, eu mananc tastatura.:D.
3.Bun, Sorana locul 106 WTA si-a pierdut de 6 ori serviciul contra Anei Ivanovic, nr 4.
Hai sa analizam treaba si din alt punct de vedere, Ana Ivanovic, nr 4 mondial, si-a pierdut de 4 ori serviciul contra Soranei Cirstea, numarul 106. Hai, acuz-o si pe Ana, hai spune ca are antrenori imcompetetiti, hai spune ca e aburita de federatia sarba! Hai spune ca nu e in stare sa serveasca! Se antreneaza in Spania, are toate conditiile din lume, de ce mama draku si-a pierdut serviciul de patru ori in fata unei jucatoare care nu e in top 100? Ce o sa zici, ca Ana are serviciu varza:happy?

Val
15th January 2008, 13:56
Fratilor, nu inteleg ce aveti cu jocul Soranei si cu serviciul ei in mod special. Pentru mine serviciul ei a fost o imensa surpriza placuta. Inseamna ca nu stiti cum servea, nu mai departe decat anul trecut. Te baga in boala. Acum, putem spune ca e acceptabil, poate chiar mai bun decat al Ralucai Olaru, o alta jocatoare cu probleme la acest capitol. Deci, categoric se vede un progres. Nu stiu cati dintre noi s-ar fi asteptat sa-i ia 8 ghemuri Anei Ivanovici. Eu recunosc ca nu ma asteptam.

Degeaba ii explici Optimistului, omul e foarte tare pe pozitii si o tine una si buna pe a lui. Nu vezi ca de un an de zile e croit pe serviciul ei? Doar asta stie. Sorana a progresat la serviciu fata de anul trecut, oricine poate observa lucrul asta, insa Optimistul se cam face ca nu vede.
Apropo Carbule, te-a aburit si pe tine Sorana? Ca pe mine m-a aburit, cel putin asa zice domnul Atotstiutor in Tenis.

Cipri
15th January 2008, 14:06
Sorana a progresat la serviciu fata de anul trecut, oricine poate observa lucrul asta, insa Optimistul se cam face ca nu vede.

intr-adevar Sorana a progresat vizibil la serviciu , imi aduc aminte de turneul de la Budapestea ( ce slab servea ) , acum serveste binisor , dar cu timpul sa speram ca va mai progresa :)

Kooler
15th January 2008, 14:11
6-0 Fedex in primul set... :( Eu cred ca e iesit din forma... :( Kooler ia poveste-mi te rog frumos despre Fedex... Mor de nerabdare sa aflu cum e cand joaca bine si pierde... :(

A castigat, meritat... Hartfield n-a aratat nimic, de fapt nici nu avea ce sa arate... Nu-i nimic, sunt alti jucatori care il pot elimina...

raulmad
15th January 2008, 14:46
Pe tabloul masculin dupa primul tur dintre favoriti au parasit competitia Murray, Moya, Ljubicic, Stepanek si Chela. In turul 2 sunt cateva meciuri interesante dintre care se detaseaza, in opinia mea, meciul dintre Safin si Baghdatis. Interesant poate fi si meciul dintre Fish si Robredo. In rest daca nu vor fi surprize favoritii se vor califica fara probleme.

carbu
15th January 2008, 14:48
Degeaba ii explici Optimistului, omul e foarte tare pe pozitii si o tine una si buna pe a lui. Nu vezi ca de un an de zile e croit pe uiserviciul ei? Doar asta stie. Sorana a progresat la serviciu fata de anul trecut, oricine poate observa lucrul asta, insa Optimistul se cam face ca nu vede.
Apropo Carbule, te-a aburit si pe tine Sorana? Ca pe mine m-a aburit, cel putin asa zice domnul Atotstiutor in Tenis.

Voi doi va aflati din start pe pozitii antagonice, iar treaba cu FRT-ul incepe sa ma plictiseasca si pe mine. Eu n-as fi atat de categoric. Sorana a avut un serviciu deplorabil iar acum este mediocru spre bun. Un progres este mai mult decat evident in doar cateva luni, dar e loc si de mai bine. Probabil Optimistul n-a vazut-o niciodata jucand pe Sorana si se hazardeaza in declaratii incendiare pentru a lovi unde-i convine: FRT. Nu se poate ca pentru toate defectele Soranei sa fie de vina Federatia, iar pentru toate calitatile sa fie meritul... talentului nativ. De fapt, cred ca Federatia ar trebui scoasa complet din aceasta ecuatie, n-ar trebui sa se laude ca a format o jucatoare dar nici sa i se impute ca nu a ajuns mai sus. Numai ca se cam bate cu pumnul in piept, in special cu Raluca (cu Sorana mai putin), si aici ii dau dreptate Optimistului. Pentru cine nu stie, va spun ca anul trecut Sorana a ajuns in finala la Budapesta castigand tot pe serviciul adversarei si pierzand aproape tot pe propriul serviciu, iar dublele greseli erau de la 10 in sus pe meci. Singurul lucru bun, ca sa zic asa, era ca se astepta la retururi in forta si era intotdeauna pregatita sa alerge pe diagonalele terenului. Dar ce joaca acum e cu totul altceva.

relansat
15th January 2008, 14:54
Imi vinea sa sar dimineata din pat si sa ma duc sa`i aplic una Anei de s`o ia dreaku ... ce`s cu rasinile alea pe ea? e mare vedeta si contesta din moment ce si sorana nu putea verifica haweye`ul ... sa`si vada de lungul nasului, ca joaca execrabil la ora actuala, la fel ca si jankovic, care daca nu va abandona in meciul cu edina, va pierde sigur. sunt foarte dezamagit de ana, n`am mai vazut ashe ceva in tenis ... de ce dreak n`o dat mana cu arbitrul partidei? e mare vedeta? :thinkso:

dumy84
15th January 2008, 15:27
Meciurile programate miercuri pe primele trei terenuri de la Australian Open:

ROD LAVER ARENA - 0000 GMT

1-Justine Henin (Belgium) vs Olga Poutchkova (Russia)

Florent Serra (France) vs 2-Rafael Nadal (Spain)

12-Nicole Vaidisova (Czech Republic) vs Alicia Molik (Australia)

0830 GMT

Lindsay Davenport (U.S.) vs 5-Maria Sharapova (Russia)

6-Andy Roddick (U.S.) vs Michael Berrer (Germany)

VODAFONE ARENA - 0000 GMT

Casey Dellacqua (Australia) vs 15-Patty Schnyder (Switzerland)

Mardy Fish (U.S.) vs 11-Tommy Robredo (Spain)

Yuan Meng (China) vs 7-Serena Williams (U.S.)

Nicolas Mahut (France) vs 4-Nikolay Davydenko (Russia)

MARGARET COURT ARENA - 0000 GMT

Sam Warburg (U.S.) v Jo-Wilfried Tsonga (France)

18-Amelie Mauresmo (France) vs Yaroslava Shvedova (Russia)

3-Jelena Jankovic (Serbia) vs Edina Gallovits (Romania)

Jessica Moore (Australia) vs 17-Shahar Peer (Israel)

0830 GMT 8-Richard Gasquet (France) vs Feliciano Lopez (Spain)

iuli
15th January 2008, 15:42
Imi vinea sa sar dimineata din pat si sa ma duc sa`i aplic una Anei de s`o ia dreaku ... ce`s cu rasinile alea pe ea? e mare vedeta si contesta din moment ce si sorana nu putea verifica haweye`ul ... sa`si vada de lungul nasului, ca joaca execrabil la ora actuala, la fel ca si jankovic, care daca nu va abandona in meciul cu edina, va pierde sigur. sunt foarte dezamagit de ana, n`am mai vazut ashe ceva in tenis ... de ce dreak n`o dat mana cu arbitrul partidei? e mare vedeta? :thinkso:

Asta am vrut sa zic si eu. Lasa iesirile din timpul meciului dar faptul ca nu a dat mana cu arbitra a fost chiar rusinos.:mda:

relansat
15th January 2008, 15:55
oricum si organizatorii au partea lor de vina ... daca se ajunge ca in finala sa crape hawkeye`ul si unu` sa piarda din cauza asta?
la ana a fost o minge perfect valabila, abia daca a atins tusa de pe fundu` terenului, nimic personal insa. da` uite ca se pot pierde mingi de genu` asta si sa se intoarca total situatia. nu incerc s`o scuz, da` o demonstrat inca o data ca sarbii sunt ai dreaku` :|

praf_de_stele
15th January 2008, 17:35
vezi mey relansat ca nici ana nu'i usa de biserica :D :drak:

lucian_iasi
15th January 2008, 18:00
6-0 Fedex in primul set... :( Eu cred ca e iesit din forma... :(

Si Hewitt a dat azi un dublu 6-0...inseamna ca si el e in forma ....:D

Optimistul
15th January 2008, 21:19
Mai sunt si cititori cu pretentii , ca mine care vor si raspunsuri la unele intrebari acide nu numai siropuri ...
De interviuri n-am timp , si nici nu stiu sa umblu la butoanele reportofonului ca si tine ...:)
Nu cad in ridicol deloc referitor la FRT . Ai fost de atatea ori pe la FRT sa iei interviuri la jucatoare si n-ai interpelat niciodata pe dl. Haradau,pe dl. Bardan ,etc. Niciodata n-ai pus vreunei jucatoare o intrebare care sa deranjeze FRT -ul . Nu sunt intrebari de pus ? Ce se intelege de aici ? Ca protejezi FRT-ul , sau ca nu te baga nimeni in seama de la ei !

Hopa , ai inceput s-o dai la intors ? Vrei sa caut postarile tale in care spuneai ca sigur Sorana va intra nu stiu peste cat timp in top 20 ?


Ai dedus bine ... Si as mai adauga o tehnica de lovire deficitara capatata din copilarie la care acum nu se mai pot face minuni decat mici cosmetizari .
Dar, de ce ? Ce se poate face de acum incolo pt. urmatoarele generatii de juniori romani ? Invatam ceva din infrangerile astea ? Frt-ul se va trezi odata sa faca ceva pt. viitorul tenisului romanesc ?
Apropo de tehnica . Acum vreo o luna aveam tot asa o disputa cu Val despre serviciul Soranei . Eu ii spuneam ca are serviciul slab pt. topul care-l visa el si ca mare lucru nu se poate schimba la varsta asta asa cum a incercat si Dementieva cu tot felul de specialisti . Val imi explica mie ca-n interviul cu Soranei ea spunea ca are serviciul beton si ca nu e nici-o problema . Mai mult Val era f. incantat ca-n stiu ce meci de acum 2-3 saptamani Sorana a dat nu stiu cati asi si ce procent bun avea la primul serviciu cu o jucatoare cotata slab .
Ce ti-am spus atunci dle. reporter ? Ca Sorana n-are cum sa-si imbunatateasca serviciul peste noapte si ca intr-un meci cu o jucatoare de top o sa vezi atunci valoarea serviciului Soranei . Cati asi a mai dat azi Sorana, ce procent a avut la primul , cate duble greseli a bagat ?
Daca vrei sa inveti meserie cat de cat , stai cel putin zilnic o ora pe terenul de tenis la antrenamentele unui antrenor bun nu cu calculatorul si reportofonul in mana .

Este extraordinar pt. Sorana ca poate sa joace la nivelul asta cu jucatoare de top ,fiind produsa 100% in Romania . Este un super talent fata asta !
Ce s-ar fi intamplat daca ar fi plecat la o academie de valoare ca Ana ?


1.Nu am scris in viata mea un articol despre FRT, nici de bine, nici de rau, asa ca, batii campii:D. Pe mine nu ma intereseaza Haradau, Bardan, etc.
2. Daca tu gasesti postul in care am zis ca Sorana va intra in top 20 in 2008, eu mananc tastatura.:D.
3.Bun, Sorana locul 106 WTA si-a pierdut de 6 ori serviciul contra Anei Ivanovic, nr 4.
Hai sa analizam treaba si din alt punct de vedere, Ana Ivanovic, nr 4 mondial, si-a pierdut de 4 ori serviciul contra Soranei Cirstea, numarul 106. Hai, acuz-o si pe Ana, hai spune ca are antrenori imcompetetiti, hai spune ca e aburita de federatia sarba! Hai spune ca nu e in stare sa serveasca! Se antreneaza in Spania, are toate conditiile din lume, de ce mama draku si-a pierdut serviciul de patru ori in fata unei jucatoare care nu e in top 100? Ce o sa zici, ca Ana are serviciu varza:happy?

Pt. pct. 1 si 2 mi-ai rastalmacit cuvintele cum ai vrut tu . Ti-am ingrosat ce de fapt am spus eu ... restul sunt speculatiile tale cu acuzele tale ca tot eu bat campii ...
Mi-am dat seama ca ti-am acordat prea multa importanta si din pacate n-o meriti . Cred ca mai bine ar fi sa te ignor ...

Val
15th January 2008, 21:34
Mi-am dat seama ca ti-am acordat prea multa importanta si din pacate n-o meriti . Cred ca mai bine ar fi sa te ignor ...

Ma rog, faci cum vrei, insa nu e obligatoriu ca toata lumea sa fie de acord cu tine intr-o anumita privinta. Eu sunt mai incapatanat si nu cedez prea usor atunci cand cred ca am cat de cat dreptate intr-o anumita privinta.
Si gata cu discutia asta, am facut praf thread-ul cu Australian Open si imi cer scuze pentru asta.

iuli
15th January 2008, 22:00
Sorana chiar si-a imbunatatit serviciul. Ce vrei optimistule, sa serveasca la fel ca surorile Williams?

Optimistul
15th January 2008, 22:30
Sorana chiar si-a imbunatatit serviciul. Ce vrei optimistule, sa serveasca la fel ca surorile Williams?

Si am spus eu ca nu ?
Am mai spus-o, se poate cosmetiza deci imbunatati ,dar in schimb miscarea de baza asa ramane si deci nu se poate ridica serviciul ei prea mult . Adica daca era de 7 si l-a ridicat la 7+,8 nu va reusi niciodata sa-l faca de 9 sau 10 . Dementieva si ea tot incearca sa-l imbunateasca si n-a reusit mare lucru .Nu este Sorana de vina , ci cel care a invatat-o ... In Romania ,marea majoritate a antrenorilor invata juniorii doar sa puna mingea in teren , nu sa creeze avantaj . De ce ? Este multa munca ,rabdare, se lucreaza etapizat, pt. ca serviciul este cea mai complexa lovitura prin multitudinea grupelor de muschi folositi .
S-a mai discutat pe aici de psihicul jucatorilor . Sorana are un psihic extraordinar , fizicul o ajuta , talent cu carul, in schimb va duce o lupta mare ca sa compenseze lipsa tehnicii care din pacate nu este numai la serviciu . Pacat de o asa jucatoare ...

Adi Da Samraj
15th January 2008, 23:58
Sorana chiar si-a imbunatatit serviciul. Ce vrei optimistule, sa serveasca la fel ca surorile Williams?

si eu care credeam ca surorile Williams sunt de fapt fratii Williams :(

ps. a doua saptamina de AO va fi mai interesanta

Gabri3l
16th January 2008, 02:12
incepe meciul dintre Justine Henin si Olga Poutchkova.... de la 2.15 -in direct(live) pe eurosport. :)

allez Justine!

Gabri3l
16th January 2008, 02:29
3-1 Henin... cu break

Gabri3l
16th January 2008, 02:45
6-1 Henin.... si primul set castigat dupa un joc f bun al belgiencei.

Gabri3l
16th January 2008, 03:00
2-1 setul 2.... Henin pierde primul game pe propriul serviciu dupa 2 duble greseli.... 5 in total pana acum

Gabri3l
16th January 2008, 03:04
re-break Henin... 3-1

Gabri3l
16th January 2008, 03:50
Justine Henin - Olga Poutchkova 2 - 0(6-1;7-5)

in turul 3, o intalnire interesanta: Justine Henin - Francesca Schiavone.

Optimistul
16th January 2008, 06:57
Sorana chiar si-a imbunatatit serviciul. Ce vrei optimistule, sa serveasca la fel ca surorile Williams?
Nu, ca Azarenka !

Sorana are un psihic extraordinar , fizicul o ajuta , talent cu carul, in schimb va duce o lupta mare ca sa compenseze lipsa tehnicii care din pacate nu este numai la serviciu . Pacat de o asa jucatoare ...

Urmariti evolutia de-a lungul timpului acestei Victoria Azarenka care are 18 ani acum si este din aceeasi generatie cu Sorana si Raluca si-o sa vedeti care este diferenta intre o jucatoare cu tehnica buna de lovire implementata din copilarie si celelalte, care au o tehnica deficitara si chiar sunt mai talentate (Sorana).
Pana la urma poate o sa-mi dati dreptate referitor la neimplicarea federatiei in licentierea antrenorilor pe categorii valorice asa cum se intampla in tarile cu tenis dezvoltat si la dezastrul din tenisul romanesc unde se pierd talentele pe banda prin indiferenta FRT-ului .

Kooler
16th January 2008, 07:51
E.Dementieva [RUS] (11) 5

A.Medina Garrigues [ESP] * 2

Cipri
16th January 2008, 08:21
Din pacate Edina a pierdut la Jankovic cu scorul de 6-2 7-5
Edina daca nu are lovituri castigatoare , deaia nu a putut sa faca mai mult + ca Jankovic era si este accidentata ... La RG am speranta ca Edina va face un tur 3 :D poate si mai mult :)

Cipri
16th January 2008, 08:21
E.Dementieva [RUS] (11) 5

A.Medina Garrigues [ESP] * 2
Dementieva a pierdut 1 set cu scorul de 7-5

Kooler
16th January 2008, 09:06
Dementieva a pierdut 1 set cu scorul de 7-5

Da, pacat... Culmea in setul 2, scorul era tot 5-2(istoria putea sa se repete..) , acum e 6-2 pentru Dementieva. si avem set decisiv...

Sorin Blaj
16th January 2008, 09:16
Rafael Nadal l-a executat pe Florent Serra: 6-0 6-2 6-2.


BRAVO!!!

Cipri
16th January 2008, 09:45
Da, pacat... Culmea in setul 2, scorul era tot 5-2(istoria putea sa se repete..) , acum e 6-2 pentru Dementieva. si avem set decisiv...
3 mingi de meci pt Dementieva in decisiv la 5-3 , prima salvata de Medina , a 2 a ratata de Dementieva cu un voleu in afara terenului , si a 3 a ..... gata :D MECI DEMENTIEVA !!! :ok: , dupa 2 h si jumatate :)

Kooler
16th January 2008, 09:49
3 mingi de meci pt Dementieva in decisiv la 5-3 , prima salvata de Medina , a 2 a ratata de Dementieva cu un voleu in afara terenului , si a 3 a ..... gata :D MECI DEMENTIEVA !!! :ok: , dupa 2 h si jumatate :)

Elena Dementieva e o jucatoare de moral... Asta imi place la jucatori cu care tin... NU CEDEAZA!!!!!

Btw,

Davydenko - Mahut 6-4, 6-0, 1-1

Optimistul
16th January 2008, 10:01
Pt. pct. 1 si 2 mi-ai rastalmacit cuvintele cum ai vrut tu . Ti-am ingrosat ce de fapt am spus eu ... restul sunt speculatiile tale cu acuzele tale ca tot eu bat campii ...
Mi-am dat seama ca ti-am acordat prea multa importanta si din pacate n-o meriti . Cred ca mai bine ar fi sa te ignor ...


Ma rog, faci cum vrei, insa nu e obligatoriu ca toata lumea sa fie de acord cu tine intr-o anumita privinta. Eu sunt mai incapatanat si nu cedez prea usor atunci cand cred ca am cat de cat dreptate intr-o anumita privinta.
Si gata cu discutia asta, am facut praf thread-ul cu Australian Open si imi cer scuze pentru asta.
Nu te ignor pt. ca esti incapatanat si nu sti tenis , ci pt. ca esti nesimtit . Dupa ce-mi rastalmacesti cuvintele cum vrei tu, imi spui ca eu bat campii ?
Am ajuns bataia ta de joc ? Adio ,reportofonistule !

raulmad
16th January 2008, 12:41
Dupa meciurile de astazi putem spune ca favoritii s-au calificat fara probleme - Rafa (6-0, 6-2, 6-2 cu Serra) si Richard Gasquet (6-2, 6-1, 6-3 cu Lopez) "en fanfare". Probabil la fel va face si Roddick.
Surprizele neplacute au fost Robredo (invins fara drept de apel de Mardy Fish) si Wawrinka care s-a retras in timpul meciului cu Giquel (probabil accidentat).
Ce spuneti de meciurile din aceasta noapte? Cel mai tare este Safin - Baghdatis.

Val
16th January 2008, 13:06
Nu te ignor pt. ca esti incapatanat si nu sti tenis , ci pt. ca esti nesimtit . Dupa ce-mi rastalmacesti cuvintele cum vrei tu, imi spui ca eu bat campii ?
Am ajuns bataia ta de joc ? Adio ,reportofonistule !

Tu ai inceput cu atacurile la adresa Soranei si la adresa antrenoarei ei. Doar nu vroiai sa tac? Unde s-a mai vazut pe lumea asta ca un antrenor de tenis sa fie atacat dupa ce facuse 2 zile de pregatire cu un jucator? De ce ai atacat-o, ca era antrenoare federala?
Acum ti-a casunat si pe Simona. Cine urmeaza pe lista ta?
Ataci pe toata lumea, dar ai pretentia ca sa nu fi atacat.
Poate am sarit si eu calul, dar si tu l-ai sarit.

Lucian86
16th January 2008, 13:06
Ce parere aveti despre suprafata lenta si mingile mari de la Australian Open???

Sorin Blaj
16th January 2008, 14:46
Parere? HAI NADAL!!! :)

carbu
16th January 2008, 16:00
Si am spus eu ca nu ?
Am mai spus-o, se poate cosmetiza deci imbunatati ,dar in schimb miscarea de baza asa ramane si deci nu se poate ridica serviciul ei prea mult . Adica daca era de 7 si l-a ridicat la 7+,8 nu va reusi niciodata sa-l faca de 9 sau 10 . Dementieva si ea tot incearca sa-l imbunateasca si n-a reusit mare lucru .Nu este Sorana de vina , ci cel care a invatat-o ... In Romania ,marea majoritate a antrenorilor invata juniorii doar sa puna mingea in teren , nu sa creeze avantaj . De ce ? Este multa munca ,rabdare, se lucreaza etapizat, pt. ca serviciul este cea mai complexa lovitura prin multitudinea grupelor de muschi folositi .
S-a mai discutat pe aici de psihicul jucatorilor . Sorana are un psihic extraordinar , fizicul o ajuta , talent cu carul, in schimb va duce o lupta mare ca sa compenseze lipsa tehnicii care din pacate nu este numai la serviciu . Pacat de o asa jucatoare ...

Dementieva e un exemplu bun. Demonstreaza ca se poate face performanta in tenis si fara sa ai serviciu. Nu e de colea sa ajungi nr 4 in lume.

andreitimofte
16th January 2008, 16:12
Ce parere aveti despre suprafata lenta si mingile mari de la Australian Open???

O idee jalnica a organizatorilor:headbang::headbang::headbang:

Kooler
16th January 2008, 16:20
Ce parere aveti despre suprafata lenta si mingile mari de la Australian Open???

Stai sa-i intreb pe favoritii mei... Suna.... Nu raspund, ii sun diseara sa-mi spuna. Au castigat se pare ca am o parere buna.... :happy:happy:happy

andreitimofte
16th January 2008, 21:37
Parca astia au fakt suprafata ca sal avantajeze pe nadal:headbang:

Optimistul
16th January 2008, 22:27
Sorana are un psihic extraordinar , fizicul o ajuta , talent cu carul, in schimb va duce o lupta mare ca sa compenseze lipsa tehnicii care din pacate nu este numai la serviciu . Pacat de o asa jucatoare ...


Dementieva e un exemplu bun. Demonstreaza ca se poate face performanta in tenis si fara sa ai serviciu. Nu e de colea sa ajungi nr 4 in lume.
Sorana, asa cum am mai spus-o, nu are probleme numai la serviciu ...
@Carbule, Dementieva este exceptia care incalca regula ?
Dementieva are lovituri peste Sorana la retur , rever si chiar dreapta - ea compenseaza serviciul prost cu alte lovituri . Si la pregatire fizica sta mai bine .
Dupa parerea mea D. are cel mai bun retur din WTA ,sau cel putin il avea ...
Una peste alta, Dementieva la 19 ani era in top 10 , Sorana daca nu scapa de Tecsor nu vede top 30 vreodata . De ce ? Pe cine a antrenat Tecsor pana acum ca sa aibe si rezultate macar la juniori ? Nu vi se pare ca saltul asta seamana cu cel al lui Hagi care si-a inceput antrenoratul cu echipa Nationalei ?
Carbule ce loc maxim crezi ca poate ocupa Sorana in intreaga ei cariera ?

iuli
16th January 2008, 22:44
Trebuia sa scriu asta si aici.


Ce imi pare mie rau, uitati-va si voi ce tablou este pentru AO. Pe aceeasi parte sunt Henin, Sharapova, Serena, Nicole, Mauresmo, Jankovic sau Dementieva !!!!!!!! Aici le-am putea adauga si pe Azarenka sau Peer, jucatoare de top 20.
Pe cealalta parte ar fi Venus, Ana sau Kuza...in rest, nimic, sa zicem totusi Chaki...dar in rest? Pacat, mare pacat.

Optimistul
16th January 2008, 22:58
Trebuia sa scriu asta si aici.


Ce imi pare mie rau, uitati-va si voi ce tablou este pentru AO. Pe aceeasi parte sunt Henin, Sharapova, Serena, Nicole, Mauresmo, Jankovic sau Dementieva !!!!!!!! Aici le-am putea adauga si pe Azarenka sau Peer, jucatoare de top 20.
Pe cealalta parte ar fi Venus, Ana sau Kuza...in rest, nimic, sa zicem totusi Chaki...dar in rest? Pacat, mare pacat.

Asa e , dar asta e ... Tragerea la sorti s-a efectuat conform regulamentului .

Eu altceva nu inteleg care nu depinde de nici-un regulament ?! De ce organizatorii au programat meciul lui Federer asa de devreme ? Ce audienta e la ora 13,oo ora Australiei, ora 3.oo ora Europei Centrale ?

carbu
17th January 2008, 00:10
Sorana, asa cum am mai spus-o, nu are probleme numai la serviciu ...
@Carbule, Dementieva este exceptia care incalca regula ?
Dementieva are lovituri peste Sorana la retur , rever si chiar dreapta - ea compenseaza serviciul prost cu alte lovituri . Si la pregatire fizica sta mai bine .
Dupa parerea mea D. are cel mai bun retur din WTA ,sau cel putin il avea ...
Una peste alta, Dementieva la 19 ani era in top 10 , Sorana daca nu scapa de Tecsor nu vede top 30 vreodata . De ce ? Pe cine a antrenat Tecsor pana acum ca sa aibe si rezultate macar la juniori ? Nu vi se pare ca saltul asta seamana cu cel al lui Hagi care si-a inceput antrenoratul cu echipa Nationalei ?
Carbule ce loc maxim crezi ca poate ocupa Sorana in intreaga ei cariera ?

Intradevar Dementieva este exceptia care confirma regula. Are retur bun la serviciu dar pe serviciul ei (daca intelegi ce vreau sa spun) caci anticipeaza returul in forta al adversarei pe diagonalele terenului. Lucru care intr-o oarecare masura era valabil si la Sorana pana anul trecut, acum si-a mai imbunatatit serviciul. Cand servesti prost (si esti constient de asta) te duci in intampinarea mingii, cu o oarecare deductie, inainte ca adversarul sa returneze. Cand servesti bine, in schimb, astepti sa vezi daca adversarul o pune in teren si daca are retur in forta nu mai ai ce-i face. Exista o lege a compensatiei si in tenis (la serviciu).
Eu nu m-as antepronunta in privinta lui Tecsor, in primul rand pentru ca oricum nu avem cum sa influentam alegerea antrenorului. Vom trai si vom vedea daca a fost o alegere fericita. In cele aproape 2 luni de colaborare eu sesizez un oarecare progres in jocul Soranei (caci rezultate n-a avut). N-a jucat la acelasi nivel cu anul trecut si de aceea s-ar putea sa fiu indus in eroare. Vom vedea.
Ca sa raspund la intrebare, sunt aproape sigur ca va ajunge in primele 50 de jucatoare in lume, anul acesta. Mai departe nu ma pronunt. Daca vrei, iti voi scrie intr-un post ulterior si ratiunea pe care ma bazez. Eventual facem si un pariu.

Lucian86
17th January 2008, 01:55
Asa e , dar asta e ... Tragerea la sorti s-a efectuat conform regulamentului .

Eu altceva nu inteleg care nu depinde de nici-un regulament ?! De ce organizatorii au programat meciul lui Federer asa de devreme ? Ce audienta e la ora 13,oo ora Australiei, ora 3.oo ora Europei Centrale ?

Cred pentru a nu oferi un avantaj sau dezavantaj punand un jucator sa joace la acea ora tarzie toate meciurile din turneu.

Nadal a jucat primul meci seara, iar al doilea ziua. El spunea ca nu-i prea place sa joace seara incat se culca tarziu si nu se poate odihni destul. In cazul sau, ar fi un mare dezavantaj sa joace numai seara

Optimistul
17th January 2008, 07:37
Intradevar Dementieva este exceptia care confirma regula. Are retur bun la serviciu dar pe serviciul ei (daca intelegi ce vreau sa spun) caci anticipeaza returul in forta al adversarei pe diagonalele terenului. Lucru care intr-o oarecare masura era valabil si la Sorana pana anul trecut, acum si-a mai imbunatatit serviciul. Cand servesti prost (si esti constient de asta) te duci in intampinarea mingii, cu o oarecare deductie, inainte ca adversarul sa returneze. Cand servesti bine, in schimb, astepti sa vezi daca adversarul o pune in teren si daca are retur in forta nu mai ai ce-i face. Exista o lege a compensatiei si in tenis (la serviciu).
Eu nu m-as antepronunta in privinta lui Tecsor, in primul rand pentru ca oricum nu avem cum sa influentam alegerea antrenorului. Vom trai si vom vedea daca a fost o alegere fericita. In cele aproape 2 luni de colaborare eu sesizez un oarecare progres in jocul Soranei (caci rezultate n-a avut). N-a jucat la acelasi nivel cu anul trecut si de aceea s-ar putea sa fiu indus in eroare. Vom vedea.
Ca sa raspund la intrebare, sunt aproape sigur ca va ajunge in primele 50 de jucatoare in lume, anul acesta. Mai departe nu ma pronunt. Daca vrei, iti voi scrie intr-un post ulterior si ratiunea pe care ma bazez. Eventual facem si un pariu.
Intr-adevar Dementieva raspunde f. bine la returile adversarilor ,poate cel mai bine, pt. a compensa serviciul slab . Ce jucatoare ar fi fost ea daca ar fi avut un serviciu bun ...
Sorana singura fara Tecsor ar fi facut un progres anul asta fata de anul trecut pt. ca asa este evolutia normala a unui jucator la varsta asta, si mai ales datorita si talentului ei .
Problema se pune altfel , cat ar fi evoluat Sorana de mult in peroada asta intr-un sistem mai performant ?
Cat despre viitorul soranei in clasamentul WTA eu am curaj sa ma pronunt : poate accede in top 20 cu o echipa de profesionisti in spatele ei si max. top 30-40 cu Alina Tecsor . Ramane de vazut ...

Cred pentru a nu oferi un avantaj sau dezavantaj punand un jucator sa joace la acea ora tarzie toate meciurile din turneu.

Nadal a jucat primul meci seara, iar al doilea ziua. El spunea ca nu-i prea place sa joace seara incat se culca tarziu si nu se poate odihni destul. In cazul sau, ar fi un mare dezavantaj sa joace numai seara

Este posibil ... Stiam ca interesele financiare ale organizatorilor nu tin cont de cele ale jucatorilor dar este f. posibil ca sindicatul jucatorilor sa se fi impus si este f. bine asa .

A vazut cineva meciul lui Federer ?

TenisFan
17th January 2008, 07:52
A vazut cineva meciul lui Federer ?Cica a fost in God mode... :( 6-1 6-2 6-0... :(

iuli
17th January 2008, 09:24
Asa e , dar asta e ... Tragerea la sorti s-a efectuat conform regulamentului .

Eu altceva nu inteleg care nu depinde de nici-un regulament ?! De ce organizatorii au programat meciul lui Federer asa de devreme ? Ce audienta e la ora 13,oo ora Australiei, ora 3.oo ora Europei Centrale ?


Cred pentru a nu oferi un avantaj sau dezavantaj punand un jucator sa joace la acea ora tarzie toate meciurile din turneu.

Nadal a jucat primul meci seara, iar al doilea ziua. El spunea ca nu-i prea place sa joace seara incat se culca tarziu si nu se poate odihni destul. In cazul sau, ar fi un mare dezavantaj sa joace numai seara


Parerea mea este alta. Federer este mai putin interesant decat un Safin-Baghdatis care este programat seara

raulmad
17th January 2008, 11:43
Federer - Santoro 6-1, 6-2, 6-0. La un asemenea scor nu prea ai ce sa comentezi. Am vazut meciul si pot sa spun ca Santoro a incercat dar....atat a reusit in acest meci. Chiar daca scorul este sever sa stiti ca game-urile jucate pe serviciul lui Fabrice n-au fost castigate de Fed la 0.
Au fost mingi frumoase dar Fed n-a lasat nimic de la el. La fel ca si Nadal ieri (in meciul cu Serra) a venit ca un tavalug peste Santoro si....nu prea era nimic de facut!

In ceea ce priveste programarea meciurilor: Nadal a jucat in turul 1 in sesiunea de seara la fel ca Federer iar in turul 2 au jucat amandoi in sesiunea de dimineata. La Roddick a fost invers. La Sharapova a fost ca la Roddick. Nu cred ca poti sa pui un jucator (important) sa joace numai dimineata sau numai seara. Ceea ce nu se schimba este terenul pe care joaca: jucatorii de top (Federer, Nadal, Roddick, Sharapova, Henin, etc) vor fi tot timpul programati pe cele doua arene centrale.
Si in celalalt turneu unde se joaca in nocturna (US Open) e la fel. Nu mai tineti minte tinuta lui Fed la openul american? Negra noapte si albastra (parca) ziua?

carbu
17th January 2008, 11:45
[QUOTE=Optimistul;1772563]Intr-adevar Dementieva raspunde f. bine la returile adversarilor ,poate cel mai bine, pt. a compensa serviciul slab . Ce jucatoare ar fi fost ea daca ar fi avut un serviciu bun ...
Sorana singura fara Tecsor ar fi facut un progres anul asta fata de anul trecut pt. ca asa este evolutia normala a unui jucator la varsta asta, si mai ales datorita si talentului ei .
Problema se pune altfel , cat ar fi evoluat Sorana de mult in peroada asta intr-un sistem mai performant ?
Cat despre viitorul soranei in clasamentul WTA eu am curaj sa ma pronunt : poate accede in top 20 cu o echipa de profesionisti in spatele ei si max. top 30-40 cu Alina Tecsor . Ramane de vazut ...


Se vede treaba ca putem fi si de acord. Vreau insa sa precizez ca eu nu pot decat sa respect decizia Soranei in a-si alege antrenorul. Ea poate evalua ce-i mai bine pentru ea in acest moment al carierei. Pe de alta parte, cand ajungi nr 30-40 in lume si banii curg altfel, si ai o mai mare libertate in a-ti alege colectivul tehnic. Insa a veni noi cu propuneri de genul acesta mi se pare un afront adus jucatorului. Stiu ca si lui Hanescu i s-a reprosat ca ar trebui sa-l schimbe pe Firicel pentru a progresa in joc si clasament. Iar Hanescu a reactionat foarte dur, la cat e el de calm. Si il inteleg. E ca si cum cineva mi-ar spune sa-mi schimb nevasta ca nu mai e asa tanara (apropo, nu sunt de acord nici cu opiniile tale despre Mirka). Deci, eu as vrea sa o respectam pe Sorana, deciziile ei bune sau rele, si sa ne bucuram de rezultatele ei.

Lucian86
17th January 2008, 12:28
A vazut cineva meciul lui Federer ?

Eu l-am vazut :yeah: Federer era pur si simplu de pe alta lume:groggy:

In general, a fost un meci foarte placut atat din pricina loviturilor spectaculoase a lui Federer cat si a show-ului facut de Santoro pe teren; ultimul vazand la un moment dat ca nu are nici o sansa impotriva elvetianului, a distrat publicul cu executii de finete care la un moment dat il amuzase chiar si pe Federer:)
La sfarsitul meciului, in semn de respect, Federer a sarit fileul pentru a-l saluta pe francez.

In timpul unei pauze din meci, au aratat interviul lui Federer in legatura cu acest meci; acesta spunea despre Santoro ca e un jucator tactic, cu multe variatii in lovituri si care te poate surprinde oricand cu jocul sau. Insa poate intr-un fel ca sa contrazica pe cei care prevedeau un meci mai echilibrat, a adaugat ca Santoro nu va avea cu ce sa-l surprinda in acest meci, dand de inteles ca va castiga usor. Dupa cum ati vazut, Federer a stiut ce zice:ok:

Kooler
17th January 2008, 14:37
M.Safin [RUS]*********15***44660
M.Baghdatis [CYP] (15)**30***66233

Lui Safin se pare ca nu-i mai merge nimic in decisiv...

TenisFan
17th January 2008, 15:06
Safin a luat si setul 4 cu scorul de 6-3... Pare a fi insa foc de paie pentru ca Baghdatis are deja 3-0 in decisiv... :shocked: Sa vedem poate revine iar Safin... :rolleyes:
Gata l-o executat Baghdatis in decisiv 6-2... ;)