PDA

View Full Version : Il calcio ,Primera Division, Bundesliga ...?



baubau
11th March 2003, 11:49
Care dintre aceste campionate vi se par cele mai intersante?
Personal prefer campionatul Spaniei,la cel al Italie cam adorm,iar cel din Germania e cam sec :P,Franta merge ,iar cel din Turcia e si el interesant... :ok:

:bere:

cheloo
11th March 2003, 13:26
campionatul Italiei e preferatul meu. il urmaresc de cand eram mic si mancam fotbal pe paine, se joaca la o intensitate extraordinara. orice jucator poate reusi in Spania, dar in Italia e mai greu.

baubau
11th March 2003, 15:56
Sal'tare concetatene....E drept Italia e cel mai po****r-dar ma plictisesc deseori- parerea mea ca cel din Spania e mai spectaculos :yeah:

Vadim
11th March 2003, 22:37
Dupa numarul de vedete, de bani din transferari si trofee din ultimii ani, Primera Division.

cheloo
12th March 2003, 11:23
totusi, sunt multi jucatori care in Spania au rupt gura targului si cand au ajuns in Italia s-a ales prafu de ei. invers inca nu s-a intamplat. e adevarat ca pot si si subiectiv datorita faptului ca echipa mea favorita este din Italia.

distort
12th March 2003, 11:50
nu stiu de ce, dar niciodata nu am tinut cu cei mai buni...
poate sunt io tampit, ca altfel nu stiu de ce se intampola asa :)
niciodata nu mi-a placut campionatul italian, pentru ca mai toate vedele erau la ei in perioada ante-gloria spaniola...
poate nu e o justificare buna, dar nu i-am avut la sulfet niciodata pe italieni...imi place premier league, si (inca) imi place primera division...
si incepe sa-mi placa liga turca, pentru ca acolo se joaca frumos chiar si in lipsa marilor nume...si suporterii sunt patimasi rau...asta imi place
si DA! imi place si divizia A! :)
aici traiesc, aici ma duc la stadion, aici ma intorc ragusit acasa!
in ciuda porcariilor care se intampla la noi si lipsei de calitate, divizia A ramane preferata mea! am asteptat sa inceapa returu ca pe ziua de salariu (urasc vorba asta)!

cu respect
Forza Poli

Hellvis
14th March 2003, 18:35
Campionatul englez si cel spaniol mi se par, in ordinea enuntzarii, celei mai spectaculoase. In Anglia sunt doua echipe de vis - Arsenal si Manchester Utd - iar in Spania, Realul are 4 monshtrii (ZZ, Figo, Ronaldo, Roberto Carlos) si o vipera - Portillio :thinkso:

diablo20
21st March 2003, 12:55
mie imi plac campionatele din Italia si Anglia. In Italia sunt in fiecare an 5 mari echipe care au de la inceput ca obiectiv castigarea campionatului apoi mai sunt si echipe mai mici de genul Chievi Verona, Atalanta in anii din urma, Parma care se implica si ele in varful clasamentului, astfel in fiecare etapa sunt meciuri spectaculoasesi in plus mai sunt etape cand ultimele echipe clasate le bat pe cele care conduc clasamentul. In Anglia fotbalul se bazeaza pe cel mai mare efort(din partea jucatorilor) din toate campionatele, in schimb aici avem doar 2 echipe care se lupta pt titlul de campioana Arsenal si Manchester, iar din cand in cand isi ami aduce aminte si Liverpool ca a fost o mare echipa a Angliei. In ultimii 3 ani si campionatul Spaniei "si-a mai dat drumul" mai ales de cand a aparul Deportivo, dar aici in fiecare an o mare echipa "matura" coada clasamentului(tot raul spre bine, vezi sezonul trecut Real care era pe la coada clasamentului si pana la urma a castigat Champions League si in acest an Barcelona). Personal cred ca, campionatul din Gerrmania este cel mai slab din punct de vedere calitativ fata de toate campionatele.
Clasament: Italia, Anglia, Spania, Franta....Germania


FORTZA JUVENTUS, MANCHESTER

DRAGOS
7th July 2003, 12:32
Cel al Italie îmi place cel mai mult chiar dacă uneori te plictisește. Acolo orice meci se joacă la intensitate maximă pe când în Spania ( /fu/ :( ) și în Anglia se joacă la spectacol (printre cele mai faine- goluri spectaculoase, și multe goluri prin ultimele minute)
Însă campionatul Angliei este stricat de jucătorii lui Arsenal (vezi finala cupei cu Southhampton). Ați văzut cum ținea mingea Henry în colțul terenului :oops: . Acest lucru îi strică imagine de profesionist. :(

realmadrid.com
7th July 2003, 20:50
Frate fara suparare dar io sunt fanul realului si logic sunt fanul primerei division,in care vezi ceva mai mult spectacol,iar cum ai zis si tu dragos in italia cateodata (mai des) te plictisesti fara suparare :thinkso:

REAL 4EVER

Edgar
7th July 2003, 21:16
Italia, pentru nivelul fotbalului si pentru ca se bat multe echipe pentru titlu. Si pentru ca in Seria A joaca echipa mea favorita. Ghiciti care e? :D

realmadrid.com
9th July 2003, 21:01
Stai ca stiu a echipa aia care mia batut echipa mea favorita si sia furato de la echipa mea favorita din italia :P

REAL 4EVER

Dorin
10th July 2003, 08:49
Conform rezultatelor de anul acesta votez totusi pe Italia . :yeah: Dorin

inter
10th July 2003, 08:54
1.Italia
2.Spania
3.Anglia
4.Franta

inter
29th July 2003, 13:04
IFFHS: il Milan è la miglior squadra del mondo
29/07/2003 11:50.48
Settima la Juve, ottava l'Inter

I campioni d'Europa del Milan si sono classificati al primo posto della classifica redatta dall'associazione degli statistici e storici del calcio (IFFHS), in base ai risultati di tutte le partite ufficiali giocate dai vari club nell'arco degli ultimi 12 mesi.

I rossoneri hanno battuto il Real Madrid ed il Manchester United. Al settimo posto c'è la Juventus (260,0), all'ottavo l'Inter (253,0) e al 12° la Lazio (240,0).


Questa la classifica delle prime 15: 1) Milan (Ita) 324,0 2) Real Madrid (Spa) 299,0 3) Manchester United (Ing) 277,0 4) Barcellona (Spa) 276,0 5) Arsenal (Ing) 273,0 6) Porto (Por) 262,5 7) Juventus (Ita) 260,0 8) Inter (Ita) 253,0 9) Celtic (Sco) 251,0 10) Boca Juniors (Arg) 248,0 11) Santos (Bra) 244,0 12) Lazio (Ita) 240,0 13) Deportivo La Coruna (Spa) 227,0 14) Valencia (Spa) 226,0 15) Auxerre (Fra) 225,0

si iata ce Italia detine suprematia :thinkso:

Edgar
29th July 2003, 13:57
Care-i sconcsul care a sters optiunea "Serie A"? Si nu e prima oara cand dispar optiuni din senin... :x

Ayrton
29th July 2003, 16:56
Serie A as vota si eu daca as putea... :x

inter
29th July 2003, 17:00
cred ca e mana lui baubau , care nu "inghite" il calcio desi favoritul lui joaca la Inter :P
oricum , daca i-mi aduc bine aminte, optiunea cu "il calcio" nu tin minte sa o fi vazut :thinkso:

baubau
5th August 2003, 22:58
Era serie A pe cuvant!Dar nu stiu ce se intampla si la alte chestionare dispar anumite "nominalizari" ca sa le zic asa :shock: ...Sa i-a Avantu Prabusirea Champions League daca nu era!

Dupa cum se vede in primele posturi se vota si campionatul italian!

Delia
9th September 2003, 22:12
Imi place Primera pentru ca e un campionat spectaculos, imi place cum joaca englezii intre ei(ei da, sunt si meciuri unde vezi doar bubuiala de la un careu la altu'), iar italienii au stiinta jocului, ca sa spun asa(mai mult decat germanii, spaniolii sau englezii). Sunt smecheri si-mi place ca si echipe precum Udinese, Chievo, Bologna etc. pun probleme... Ce-i drept, asta e valabil si la spanioli, am vazut Real-Betis si, chiar daca los merengues au castigat, Betis n-a jucat rau deloc.


Daca ar fi sa aleg unul singur, as zice Primera Division...

Swordlord
1st October 2003, 03:40
Cel mai tare e Serie A probabil.
Cel mai spectaculos e Ligue 1, pentru ca sunt multe rezultate surpriza, multe rasturnari de situatie si numai arbitri corecti.
8)

realmadrid.com
19th December 2003, 19:51
Te sustin delia

uti2102
24th December 2003, 15:44
Primera Division shi Premiership. Cele mai spectaculoase. Orgolii mari in Spania shi meciuri pe viatza shi pe moarte in Anglia (indiferent de adversare). In Spania e magnifica Real iar echipele engleze joaca cel mai spectaculos.......cel putzin intre ele. Ash pune un + la Premiership pentru ca totul tinde la perfectziune (atmosfera, tribunele, gazonul, echipamentele, daruirea jucatorilor etc.) indiferent daca joaca Man U cu Arsenal sau Ipswitch cu Portsmouth.....

ady_azzuro
1st January 2004, 00:34
Premiership cea mai tare liga din parcare :)

inter
2nd January 2004, 13:57
daca primele 5 din Anglia ar juca in Seria A, in fiecare an ar trebui sa lupte pt. evitarea retrogradarii :drak: :drak: :drak:

ady_azzuro
2nd January 2004, 18:45
Asa crezi tu, dar eu zic ca ar iesi meciuri incinse intre englezi si italieni, sa nu imi spui ca Chelsea, Arsenal sau Man Utd s-ar lupta pt retrogradare, ca nu te cred :D
Oricum eu prefer si fotbalul italian, precum si spaniol si german :)

MaPaX
3rd January 2004, 00:32
Dupa parerea mea Il Calcio este cel mai tare campionat
Premier League are cei mai multi spectatori
Primera Division este cel mai spectaculos si totodata pe primu loc dupa institutul acela de istoria si statistica ...

N0_NaM3
8th February 2004, 01:34
De acord cu tine MaPaX (http://www.onlinesport.ro/forum/member.php?u=36)<SCRIPT type=text/javascript> vbmenu_register("postmenu_39254", true); </SCRIPT> ...Dar shi campionatul spaniei are multi spectatori...numai daca te gandeshti la real shi Barça care la fiecare meci de acasa sunt minim 50000 de spectatori.

realmadrid.com
19th February 2004, 21:25
Locul 1 se disputa inj continuare intre il calcio si primera. A dar ia stati anul trecut italia se lauda cu 4 echipe sau 3 nu mai stiu in sferturi. Acum spania conduce cu 4 echipe deocamdata:)

Swordlord
9th March 2004, 00:13
Da, da' doua s-au dus sigur, una e nesigura (Depor) si una s-ar putea sa aiba un retur mai greu decat credea.

maryuss_mau
9th March 2004, 15:16
il calcio e cel mai tare campionat dupa parerea mea, chiar daca nu e asa de spectaculos ca celelalte.

Thanya
13th March 2004, 23:23
totusi, sunt multi jucatori care in Spania au rupt gura targului si cand au ajuns in Italia s-a ales prafu de ei. invers inca nu s-a intamplat. e adevarat ca pot si si subiectiv datorita faptului ca echipa mea favorita este din Italia.

Hmm...da-mi te rog un exemplu.Eu nu sunt deacord cu tine... :p In Spania se vede adevarata valoare a jucatorilor

Thanya
13th March 2004, 23:33
Eu campionat ca in Spania nu am mai vazut.Fiecare meci e o surpriza..in fiecare zi se ridica echipe care ne uimesc.Unde sunt bani?In fatbalu` din Spania...unde sunt vedete?La Real Madrid.....ce sa mai vorbim....fotbal adevarat=Primier Divison

Thanya
13th March 2004, 23:50
Cel al Italie îmi place cel mai mult chiar dacă uneori te plictisește. Acolo orice meci se joacă la intensitate maximă pe când în Spania ( /fu/ :( ) și în Anglia se joacă la spectacol (printre cele mai faine- goluri spectaculoase, și multe goluri prin ultimele minute)
Însă campionatul Angliei este stricat de jucătorii lui Arsenal (vezi finala cupei cu Southhampton). Ați văzut cum ținea mingea Henry în colțul terenului :oops: . Acest lucru îi strică imagine de profesionist. :(

Neah.....ai vrea tuh.....Italia :ciocan: /fu/......asha mai da.Nu se compara Italia cu Spania(la fotbal).Vretzi sa vedetzi fotbal?Uitatzi-va la Real Madrid shi o sa va shtergetzi la bot voi ashtia cu Italia.....totzi va plangetzi ca nu va plac vedetele da` visatzi shi noaptea sa fitzi ca ei asha ca....nu o mai datzi de garduri ca nu tzine....ce sa mai zic ca nu are rost....shi voi shtitzi ca in Spania e fotbalul adevarat da` nu recunoashtetzi :happy

N0_NaM3
14th March 2004, 03:23
1.Serie A
2.Primera Division
3.Premier
imi place sa ma uit la orice meciuri din aceste campionate...

Swordlord
15th March 2004, 07:14
Thanya: referitor la mesajul lui cheloo; ai vrut exemple. Pai, exemple mai clare ca Rivaldo si Ronaldo nu cred ca exista!
(Dar eu n-am zis ca Serie A e mai tare ca Primera Division! Dupa parerea mea, sunt cam la fel.)

N0_NaM3
15th March 2004, 23:08
Shi unde e fotbalu` adevarat pe care`l practica realu` ??? ...sa faci 0-0 acasa cu zaragoza (o echipa din josul clasamentului) la echipa cu care voi va laudati ca realu` o are??? ...hai sa fim seriosi...degeaba va laudati cu real ... daca era o asha buna echipa cum voi spuneti trebuia sa bata meci de meci..nu conta scorul dar trebuia sa bata meci de meci nu sa aiba probleme cu o echipa ca zaragoza (care mai avea putin shi realiza o mare surpriza.)

inter
3rd May 2005, 17:58
si daca tot a publicat France Football topul salariilor primilor 20 de jucatori .. se pot naste alte discutii :
1. David Beckham (Real Madrid) 25 milioane de euro
2. Ronaldo (Real Madrid) 19,6
3. Zinedine Zidane (Real Madrid) 13
4. Christian Vieri (Inter) 12
5. Alessandro Del Piero (Juventus) 9,5
6. Frank Lampard (Chelsea) 9,4
7. Raul (Real Madrid) 9,3
8. Thierry Henry (Arsenal) 9,2
9. John Terry (Chelsea) 8,6
10. Luis Figo (Real Madrid) 8,5
11. Ruud Van Nistelrooy (Manchester United) 8,4
12. Ronaldinho (Barcellona) 8,2
13. Olivier Khan (Bayern Monaco) 8,1
14. Roy Keane (Manchester United) 7,9
15. Patrick Vieira (Arsenal) 7,8
16. Michael Owen (Real Madrid) 7,5
17. Francesco Totti (Roma) 7,4
18. Sol Campbell (Arsenal) 7,3
19. Michael Ballack (Bayern Monaco) 6,8
20. Rio Ferdinand (Manchester United) 6,4

interesant :D:D

Al Dracu
3rd May 2005, 19:43
Interesant ca Italia are doar 3 jucatori in primii 20... :rolleyes:

inter
3rd May 2005, 21:56
iar Bobo cu 12 ... chiar ma lasa "masca" , si nici Del Piero cu ai lui euroi nu-i cu mult mai prejos! :P

Zebrone
4th May 2005, 11:52
intere, esti sigur ca la beckam e salariul, ca eu stiam ca sunt venituri anuale, publicitate si restul, nu numai salariul. oricum omu' sta bine. da alex al nostru pentru ce mai ia frate 9.5 bulioane de euroi ca nu pricep? :o:

ADelPiero
4th May 2005, 12:06
alpi, sunt cu ochii pe tine :mda: ... ai grija ce "declari" ...vezi ca ai un buton edit ... da pe el si sterge al 2 lea rand :mda:

Zebrone
4th May 2005, 12:47
frate baneaza-ma da' pe bune, omu' rateaza din 2 metri cu poarta goala. am ajuns sa il prefer pe zalayeta titular.

Andrey_Andry
6th May 2005, 12:50
Alooooooo ! Trezirea Cel Care A Facut Topicul
!
Se Scrie "primera Division" !!!!!!!!!!! Si Asta E Cel Mai Tare, O Spun Toate Sondajele.

Zebrone
6th May 2005, 13:07
sondajele spaniole? :D

Andrey_Andry
6th May 2005, 13:11
sondajele spaniole? :D
nu, TOATE DIN EUROPA.

realmadrid.com
6th May 2005, 14:22
tvspoarte....
Io zic sa lasi statisticile:D...si sa vorbesti cu incultzi de la TVSPORT...care cu comentariul lor strica tot meciul...ori schimb programul ori il las pe mute:ok:
La Primera nu se mai uita nimeni si se intelege...cand ii aude pe super-comentatorii de la Tv Sport

Andrey_Andry
6th May 2005, 14:45
tvspoarte....
Io zic sa lasi statisticile:D...si sa vorbesti cu incultzi de la TVSPORT...care cu comentariul lor strica tot meciul...ori schimb programul ori il las pe mute:ok:
La Primera nu se mai uita nimeni si se intelege...cand ii aude pe super-comentatorii de la Tv Sport
Ce bine ar fi daca n-ati mai vb. in NEcunostinta de cauza...Uitati-va intai pe statisticile de la meciurile din Primera la audientele de pe TVS si apoi vb....

realmadrid.com
6th May 2005, 14:54
Pai sunteti singurii care aduc Primera...ca altfel...nu urmarea nimeni programul ala plin de reluari:D
Asculta si tu un meci...sa vezi cum comenteaza...totzi comentatorii sunt fani Real Madrid:no:
Cand joaca Real...tipa la golul galacticilor de parca ar castiga Romania CM2006:D...ca sa nu mai zis ce 111111 gafe pe meci...

diablo20
8th May 2005, 21:17
cred ca in acest an Seria A a fost peste toate celelalte campionate din europa atat a goluri cat si la spectacol.

miril
8th May 2005, 21:21
Serie A este spectaculoasa si cu multe echipe de valoare apropiata. Pai daca Parma, Roma, Lazio si Fiorentina se zbat sa nu retrogradeze...

BoboCosta
8th May 2005, 22:49
Serie A is the best!!! Punct.

The G.O.A.T.
12th June 2005, 12:07
Votez si eu cu Serie A!!

Zebrone
12th June 2005, 16:10
Serie A rules!

Leo_
12th June 2005, 18:53
S-ar putea sa fie si alte campionate mai interesante si mai spectaculoase decat serie A, dar m-am obisnuit cu italienii... :yeah:

Zebrone
12th June 2005, 19:31
poate numai divizia A sa fie mai spectaculoasa, dar nu sunt sigur :D :D

Madrid4EVER
17th December 2005, 22:27
Spania,spania,spania si iar ....anglia/

interfan
14th February 2006, 13:04
Serie A of course!!

STEAUA-MANIA
14th February 2006, 13:30
Unde vedeti voi in acest sondaj"Il calcio"?

Sergio
14th February 2006, 14:22
ala e subinteles. :D

alejandro
14th February 2006, 14:29
Si care-i el?ultimul cumva?:D

Sergio
14th February 2006, 14:40
Primier Division ala e cumva Primera? Ca nu vrea sa votez gresit. :D

superliga turca rulz.:yeah: :drak:

alejandro
14th February 2006, 14:46
nu mey,Bundesliga e de fapt La Liga,tu daca vrei sa votezi il calcio,tre' sa votezi Ligue 1,ca vad ca e singura care n-are nici un vot:D
superliga turca rulz:yeah: ,corect...are deja tocmai 1 vot:D

Sergio
14th February 2006, 14:51
Premiership ar trebui sa fie Premier Ligue... nu mai inteles nimic. :headbang: :D

votez si eu cu turcii atunci. :P

alejandro
14th February 2006, 15:11
Deja are 3 voturi!!!!Am votat si eu cu cei care rulz:D

Leo_
14th February 2006, 19:19
Super Dernier Sampions Division Lig bre tata!! :yeah:
Ce cucait a facut polul asta mah? :D:D

Sergio
14th February 2006, 23:17
un juventin normal. :D

Al Dracu
14th February 2006, 23:25
:happy Sergio, de ce iti place tie sa-ti dai singur palme cu piciorul? :D Ia uita-te ce scrie la baubau in profil! :drak:

Echipa favorita:
Dinamo,Deportivo,Inter,Roma! Toata crema fotbalului! :D

Hehehehehehehe! :P

Sergio
14th February 2006, 23:35
aha... atunci n-am vazut eu bine... printre atatea echipe am presupus ca se afla si Juve. Ma bucur sa constat ca m-am inselat. :D

inseamna ca l-ai sabotat tu si i-ai ravasit poll-ul. :drak:

Leo_
14th February 2006, 23:52
Bah, pollul e perfect, dar lipseste esentialul :D

Sergio
14th February 2006, 23:53
doar nu vroiai sa fie Juve in poll...:D

Leo_
14th February 2006, 23:58
Voiam Il Calcio in poll, dar se pare ca omu' a omis chestia asta :P

Sergio
15th February 2006, 00:25
curios e ca in titlu apare il calcio dar in poll nu. deh, interistii astia, de nimic nu sunt in stare...:D

unele polluri mai vechi au suferit transformari ulterioare din diferite motive. Asta ar putea fi motivul pt care il calcio nu e trecut. Nu mai stiu daca era la inceput.

Leo_
15th February 2006, 00:28
Sergio, ca de obicei, tu pui punctul pe "i" :D:D
ma intreb totusi, cine s-o uita la liga turca de fotbal? in afara de Gica Popescu :drak:

Al Dracu
15th February 2006, 00:29
Pollurile nu pot fi modificate! Cel mult sterse! :ok:

Mario Di Lazi
15th February 2006, 08:37
SERIE A - ITALIA
fara nici o alta explicatie.

Sergio
15th February 2006, 15:15
Pollurile nu pot fi modificate! Cel mult sterse! :ok:
stiu asta...ziceam ca in urma upgradurilor s-au modificat unele din ele. Neintentionat normal. :D

interfan
16th February 2006, 13:06
Io zic ca cea mai tare e...................................
Ethniki Katigoria :yeah: :yeah: Sper sa nu ma contraziceti ca nu am de gand sa intru in polemici!! :D
Rusine celui care nu a inclus-o in poll! :D
Nici cu "super liga" romaneasca nu mi-e rusine.....

Mario Di Lazi
16th February 2006, 14:07
Da de campionatul Republicii Moldova ... ce zici?
Sunt 2 echipe care investesc ceva bani.

interfan
19th February 2006, 18:11
Campionatul de acolo nu il prea urmaresc dar nu sunt de ajuns 2 echipe in care se investeste!

One-Man Show
19th February 2006, 18:55
Primera este de departe cel mai spectaculos campionat din lume...ce cauta turcii in poll? Ligue 1 este cu mult peste turci...

Sunchase
19th February 2006, 19:42
cel mai puternic cel din italia
cel mai spectaculos cel din spania

One-Man Show
19th February 2006, 19:46
da' ce faci cu nishte marlani ca ashtia de la Juventus care fura cu 2 maini ?:rosu: :evil:

interfan
19th February 2006, 19:52
Cine ma? Aia sunt "curati ca lacrima" :D :D
Oricum Italia e cea mai tare dupa parerea mea!

alejandro
20th February 2006, 10:26
Ligue 1 este cu mult peste turci...
Gresit!!!
Vezi ca turcii au 3 voturi,Ligue 1 nici unul:D

Sergio
20th February 2006, 10:36
si ce propui? :rolleyes:

alejandro
20th February 2006, 11:01
Ce propun?Sa mai voteze oamenii si cu Ligue 1,ca turcii au destule voturi:D

Andy1987
13th April 2006, 14:53
Se scrie "PRIMERA DIVISION", nu "Primier Division"(=))
in fine...de departe primera e cel mai tare si captivant!