PDA

View Full Version : Traian Basescu A Promulgat "legea Dragomir"



Asasinu_Ucj
8th January 2008, 17:18
Marti, presedintele Traian Basescu, a semnat promulgarea legii privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și jocurilor sportive, cunoscuta si ca "legea Dragomir".

Conform legii, cea mai mare amendă, cuprinsă între 1000 și 3000 lei sau prestarea a 150 – 300 ore activități în folosul comunității, precum și interzicerea accesului la competițiile și jocurile sportive de genul celor la care a săvârșit fapta, se aplică spectatorilor care pătrund pe suprafața de joc. De asemenea, speculanții vor fi amendați cu sume cuprinse între 1000 și 3000 lei, iar biletele găsite asupra lor se vor confisca. Alte sanctiuni vor fi aplicate in cazul in care pe arene vor fi afisate simboluri, slogane ori texte cu conținut obscen sau care incită la denigrarea țării, la xenofobie, la ură națională, rasială, de clasă ori religioasă, la discriminări de orice fel și la violență, indiferent pe ce suport ar fi inscripționate.

De asemenea organizatorii evenimentelor sportive nu trebuie să permită accesul în stadion persoanelor aflate în vădită stare de ebrietate, care au asupra lor băuturi alcoolice, arme sau muniții de orice fel, ori făclii, torțe, petarde. În cazul desfășurării unor jocuri sportive cu grad ridicat de risc, legea impune prezența pe stadion a prefectului ori a unui reprezentant al acestuia, precum și a unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă judecătoria în a cărei circumscripție se află arena sportivă.

Liderii galeriilor echipelor de fotbal din România au început o campanie de strângere de semnături pentru a contesta la Curtea Constituțională legea privind prevenirea și combaterea violenței în sport, acțiune care însă nu s-a concretizat.

Ce parere aveti???

Dragomire dute tata si pensioneazate

Radu
8th January 2008, 18:47
ce pot sa spun...le urez parlamentarilor lu mitica si traian...sa o ia sus...si sa se duca cat mai repede pe lumea cealalta...imi doresc sa ma p*s pe mormantul lor...:rosu::rosu::rosu:

keluba
8th January 2008, 18:52
eu tot pt varianta urmatoare sunt: sa intre garda peste voi cand va faceti de cap pe stadioane si numa pe targa sa mai iesiti de acolo :evil:

kerosene
8th January 2008, 19:03
De ce oare am impresia ca Basescu nici nu prea a citit legea inainte s-o aprobe?

Celso
8th January 2008, 19:04
unele aspecte din lege sunte penibile...stiti voi ..cele cu statul pe scaun, fara steaguri, torte si alte tampenii....insa nu pot fi de acord nici cu violenta pe stadioane... e clar ca e o lege proasta... mai trebuie gandita...

Basescu :headbang: ... pai repede si propagandistu' asta!!!

Radu
8th January 2008, 19:05
yo altceva ma intreb???oare dc acest traian...aceasta nulitate de om a semnat aceasta lege???oare nu se gandeste ca vor veni alegerile???:shocked:

Radu
8th January 2008, 19:06
unele aspecte din lege sunte penibile...stiti voi ..cele cu statul pe scaun, fara steaguri, torte si alte tampenii....insa nu pot fi de acord nici cu violenta pe stadioane... e clar ca e o lege proasta... mai trebuie gandita...

Basescu :headbang: ... pai repede si propagandistu' asta!!!
hai dale draq de torte...nu are rost sa mai vb de torte...dar q steaguri...niste nenorociti...sper sa ajunga intre 4 blani cat mai repede...

Sergio_D
8th January 2008, 19:31
Insistenta va poate aduce o pauza pe termen nedefinit. Reveniti la subiect si fiti si voi oameni! :mda:

keluba
8th January 2008, 19:39
legea asta ar trebui sa permita pleznirea anticipata a "ultrasilor" si eventual si cea repetata a acestora. :rolleyes:

Cristian
8th January 2008, 19:41
Mda marinelu s-a aflat si el in treaba...

Kidu
8th January 2008, 19:46
keluba, taci dracului din gura ca este plin de suporteri din astia ca tine, vorbesti si tu ca o tata doar sa te bagi aiurea in seama. De cate ori vazut tu Steaua live bai "suporterule"? ...cand spun live ma refer sa fii pe stadion sa vezi cum este nu sa stai in fata tv-ului si iti dai si tu cu presupusul.
Revenind la lege pot sa spun ca sunt de acord ca unele prevederi ale legii sunt bune insa ce ne doare pe noi sunt acele articole care sfideaza dreptul la libera exprimare si mai mult de atat ma deranjeaza cine se trezeste sa vorbesca de moralitate, de felul cum sunt votate si cum trec de comisiile parlamentului legile la noi.

Radu
8th January 2008, 19:48
perfect deacord...orikum o sa apara luptele de strada...o sa incepem sa o ardem casual...si tot felul de prostii...in cocluzie...ne intoarcem la COMUNISM...:(

Hard
8th January 2008, 19:55
Marti, presedintele Traian Basescu, a semnat promulgarea legii privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și jocurilor sportive, cunoscuta si ca "legea Dragomir".

Conform legii, cea mai mare amendă, cuprinsă între 1000 și 3000 lei sau prestarea a 150 – 300 ore activități în folosul comunității, precum și interzicerea accesului la competițiile și jocurile sportive de genul celor la care a săvârșit fapta, se aplică spectatorilor care pătrund pe suprafața de joc. De asemenea, speculanții vor fi amendați cu sume cuprinse între 1000 și 3000 lei, iar biletele găsite asupra lor se vor confisca. Alte sanctiuni vor fi aplicate in cazul in care pe arene vor fi afisate simboluri, slogane ori texte cu conținut obscen sau care incită la denigrarea țării, la xenofobie, la ură națională, rasială, de clasă ori religioasă, la discriminări de orice fel și la violență, indiferent pe ce suport ar fi inscripționate.

De asemenea organizatorii evenimentelor sportive nu trebuie să permită accesul în stadion persoanelor aflate în vădită stare de ebrietate, care au asupra lor băuturi alcoolice, arme sau muniții de orice fel, ori făclii, torțe, petarde. În cazul desfășurării unor jocuri sportive cu grad ridicat de risc, legea impune prezența pe stadion a prefectului ori a unui reprezentant al acestuia, precum și a unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă judecătoria în a cărei circumscripție se află arena sportivă.



Cu ce scrie aici sunt de acord. In Anglia aceasta lege exista de foarte multi ani.

The_Blonde
8th January 2008, 19:56
Basescu n-a citit cu siguranta textul legii , s-a gandit ca ultrasii sunt mai putin ca comunistii ....
kcluba sa te fereasca dumnezeu sa afle vreun ultras cine mm esti ....

Radu
8th January 2008, 20:02
Totuși, Dumitru Dragomir a recunoscut că la început legea va fi destul de greu de aplicat. "De acum este problema poliției, a procurorilor și a justiției să îi strângă pe huligani. va fi destul de greu la început de aplicat, dar până la urmă se va aplica. Și cred că într-o jumătate de an huliganismul va dispărea din România. Mai ales că din sezonul următor toate stadioanele din Liga I vor fi dotate cu camere de luat vederi", a adăugat Dragomir.

Deci exact la ce ma gandeam...acest puscarias va da toata vina akum pe politie...:ok:

Vladek
8th January 2008, 20:30
Basescu a facut ceea ce se astepta de la el. Era nerozie curata sa respinga legea, trecand astfel de partea "huliganilor".

Oricum, ca mai mereu la noi, problema nu consta atat in lipsa legilor cat in aplicarea lor. Imi vine greu sa cred ca aia care aruncau cu scaune in teren nu puteau fi pedepsiti si fara legea lui Mitica.

In rest noi sa fim sanatosi si sa speram ca vom prinde si ziua cand suporterii romani vor evolua peste nivelul "galeriilor", de care in realitate n-are nevoie nimeni.

DinamoBoy
8th January 2008, 20:51
Asta e...am ajuns sa ne dea legi doi infractori!Traim in Romania...si-asta ne ocupa tot timpul!

Mitica la puscarie!:sad:

caine19
8th January 2008, 21:35
Daca vrem sa facem incidente putem sa facem si pe strazi , nu avem nevoie de stadion .

Omoara spectacolul , pacat de munca noastra ...

White Shadow
8th January 2008, 23:18
Bine ca nu au dat o lege prin care sa fim obligati sa venim la stadion imbracati in uniforme si sa cantam trei culori cunosc pe lume..

Eu as da o lege prin care sa-i bage la inchisoare pe toti aia care merg la stadion si manca seminte.....ce naiba ma...seminte manci la 90 de ani cand esti pe moarte...daca esti tanar si ai o echipa favorita trebuie sa mergi la stadion si sa strigi din toata inima ptr echipa favorita ..ptr ca o singura data pe weekend joaca echipa favorita.........dar na poate sunt putine persoane care pot sa inteleaga acest fenomen si mancatorii de seminte nu au treaba cu aceasta lege ptr ca seminte inca se mai gasesc de vanzare.

Si eu sunt de acord ca unele prevederi ale legii sunt bune dar sunt cateva lucruri care pe care le consider foarte penibile.......fara steaguri, bannere si paragraful cu interzicerea sau cu sanctionarea pentru scandari împotriva oficialilor........astia nu sunt normali ?

Doamne ce penibili sunt astia dar la ce naiba sa te astepti de la un presedinte chel si betivan care jigneste jurnalistii si scuipa seminte pe stadion, e pacat ca aceasta specie ne reprezinta tara... exact asta era marea problema a Romaniei in acest moment, cu siguranta tara va merge mult mai bine acuma ptr ca s-a rezolvat aceasta mare problema.....lasa ca principalele probleme ale Romaniei care sunt privatizarile și justiția le rezolva bunica mea :ok:

Mai am o intrebare......eu sunt asa mai greu de cap si vreau sa ma lamureasca cineva

Daca 2000 de persoane striga "dragomir, **** dragomir" ce se intampla cu cele 2000 de persoane ?.....primesc o amenda ?....de la cine si cand ? .........

Charon
8th January 2008, 23:26
voi v-ati pus speranta in Basescu?:shocked:
legea oricum era votata si apoi promulgata indiferent de situatie!
galeriile au facut insa gafe de proportii(care au grabit votarea legii) prin incidentele din turul asta!:(

Jacob
9th January 2008, 11:18
a facut si baceccu ceva bun in mandatul lui, la puscarie cu bagabontii ....

Zax
9th January 2008, 11:53
ordinele vin mai de sus, Basescu si Dragomir sunt 2 maimutoi care doar le executa.


pe cat facem pariu ca legi asemanatoare se vor promulga in toate tarile?

BAK
9th January 2008, 11:59
sa speram ca asa se va intampla

Jacob
9th January 2008, 12:02
ordinele vin mai de sus, Basescu si Dragomir sunt 2 maimutoi care doar le executa.


pe cat facem pariu ca legi asemanatoare se vor promulga in toate tarile?

daca asa e tot nu conteaza, important e sa scapam de vagabonzi(nu de fanii adevarati)...si noi si altii, vezi in Italia ce se intampla ca sa numai zic de America de Sud. nu-mi doresc sa se ajunga si la noi asa...

Zax
9th January 2008, 12:08
una inseamna disciplina si legi pt combaterea violentei si alta inseamna abuzul si violarea intimitatii individului.

"Drumul spre iad e pavat cu bune intentii " ;)

asa o sa se ajunga pe toate stadioanele din lume :

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=71956&rss=1

e trist sa vezi cum puteti sa fiti atat de slabi, inconstienti, servili, voi care cu atat mai mult spuneti ca nu faceti nimic pe stadioane, doar mancati o samanta, strigati odata si va duceti acasa.... vi se pare normal ca niste oameni care nu au nici un drept in plus fata de voi sa va stie fiecare miscare, toate datele , pozele, sa va monotorizeze non-stop ? De asta mi-e rusine de voi..astia care acceptati tot ce vi se spune in numele uneri autoritati..identitatea voastra ca persoana nu exista, onoarea si demnitatea voastra sunt la pamant

Radu
9th January 2008, 12:43
ba acesta Eye_Kyu...u sti ce vb...noi niciodata nu o sa parasim stadioanele...noi o sa facem spectacol indiferent de obstacolele care sunt puse in calea noastra...voi o sa ramaneti doar niste amarati care vin pe stadion sa manance seminte,sa aplaude la o faza spectaculoasa si sa injure jucatorii cand jocul nu merge...asta este diferenta dintre noi si voi...noi ne sustinem echipa la bine si la rau indiferent de locul unde se disputa meciul in timp ce voi...as fi si eu foarte curios...cati dintre voi ar merge intr-o deplasare pe banii proprii???iti spun eu niciunu'...pacat ca s-a ajuns la asa ceva...ne intoarcem la COMUNISM la CEAUSESCU...:shocked:

Jacob
9th January 2008, 13:17
ba acesta Eye_Kyu...u sti ce vb...noi niciodata nu o sa parasim stadioanele...noi o sa facem spectacol indiferent de obstacolele care sunt puse in calea noastra...voi o sa ramaneti doar niste amarati care vin pe stadion sa manance seminte,sa aplaude la o faza spectaculoasa si sa injure jucatorii cand jocul nu merge...asta este diferenta dintre noi si voi...noi ne sustinem echipa la bine si la rau indiferent de locul unde se disputa meciul in timp ce voi...as fi si eu foarte curios...cati dintre voi ar merge intr-o deplasare pe banii proprii???iti spun eu niciunu'...pacat ca s-a ajuns la asa ceva...ne intoarcem la COMUNISM la CEAUSESCU...:shocked:

n-ai inteles deloc...nu am nimic cu cei care sunt in galerie si fac spectacol si canta.k???am zis sa-i bage la zdup pe rapandulele care vin la meci SPECIAL sa se bata si ataca de multe ori oameni care nu le-au facut nimic...daca vreti sa va bateti dati-va pe undeva intalnire si rupeti-va capurile...asta e altceva...dar sa nu poata veni copii,femei sau batrani la stadion din cauza unor jeguri paduchioase care sunt mereu puse pe scandal si pe bataie: intre ei sau cu galeria adversa sau cu jandarmii(care nici ei nu-s cheie de biserica)sau cu oamenii care au venit doar sa vada meciul (samantari cum le zici tu) e cale lunga! aceia trebuie sa ajunga la puscarie nu toata galeria cum interpretezi tu...

Aurel.D
9th January 2008, 13:56
Nu imi pare rau, decat de faptul ca galeriile nu isi vor mai putea etala coregrafiile....asta este chiar o tampenie.
In rest, pentru idiotii frustrati care intra intr-o galerie si vin la un meci doar pentru a provoca scandal inclusiv cu jandarmii (care nu sunt nici ei usa de biserica)...a arunca cu scaune, a rupe garduri sa intre pe teren, etc.....si-o merita..
Am vazut nenumarate cazuri...

De fapt degeaba se mai plang acuma! Promulgarea legii li se "datoreaza" si lor, mai ales dupa comportamentul din ultimul an...
C'est la guerre...

White Shadow
9th January 2008, 17:18
In legea Dragomir e voie cu baloane ?.....sau nu-i voie ptr ca le spargi capul la jandarmi cu ele ? :yes:
http://www.youtube.com/watch?v=t6g7HnyGhcM&feature=related

Radu
9th January 2008, 20:02
n-ai inteles deloc...nu am nimic cu cei care sunt in galerie si fac spectacol si canta.k???am zis sa-i bage la zdup pe rapandulele care vin la meci SPECIAL sa se bata si ataca de multe ori oameni care nu le-au facut nimic...daca vreti sa va bateti dati-va pe undeva intalnire si rupeti-va capurile...asta e altceva...dar sa nu poata veni copii,femei sau batrani la stadion din cauza unor jeguri paduchioase care sunt mereu puse pe scandal si pe bataie: intre ei sau cu galeria adversa sau cu jandarmii(care nici ei nu-s cheie de biserica)sau cu oamenii care au venit doar sa vada meciul (samantari cum le zici tu) e cale lunga! aceia trebuie sa ajunga la puscarie nu toata galeria cum interpretezi tu...
ce sa caute toate babele si toti mosii la stadion???sa stea draq aks k ii asteapta moartea...iar ei se duk pe stadion...cat despre samantari...v-as calca pe cap...orikum o sa se rezolve problema in retur...doar asteptati...:ok:

Tyler Durden
9th January 2008, 20:09
Polare, nu te-ai plictisit ma sa incerci sa convingi focile sa zboare?

Radu
9th January 2008, 20:12
Polare, nu te-ai plictisit ma sa incerci sa convingi focile sa zboare?
tyler cu parere de rau o spun...NE LUPTAM CU MORILE DE VANT...cu toti saracii...cu toti oamenii fara mentalitate...pacat...sunt scarbit de tot ce se intampla in momentul de fata...:(

Tyler Durden
9th January 2008, 20:14
asistam la victoria mentalitatii de babutza.vivat pacea vesnica, traiasca oamenii buni si gospodarii.

Radu
9th January 2008, 20:19
sa traiasca 1000 de ani in mormant...nu pe stadioanele din romania...dar alte lucruri nu inteleg...ok suntem devina...ne injuram ne batem...dak tot nu le place sa ne priveasca dc mai vin pe stadion???sa stea draq in fata TV-ului...cu o bere si seminte in fata si totul este OK...sa ne lase pe noi sa ne facem treaba...oare este chiar asa de greu pt ei?:shocked:

resita
9th January 2008, 20:31
sa traiasca 1000 de ani in mormant...nu pe stadioanele din romania...dar alte lucruri nu inteleg...ok suntem devina...ne injuram ne batem...dak tot nu le place sa ne priveasca dc mai vin pe stadion???sa stea draq in fata TV-ului...cu o bere si seminte in fata si totul este OK...sa ne lase pe noi sa ne facem treaba...oare este chiar asa de greu pt ei?:shocked:

pai de ce nu stati voi in fata televizoarel si sa va bateti acasa daca vreti.

ce treaba faceti voi, scandaluri, batai etc. asa se comporta un suporter adevarat?

Radu
9th January 2008, 21:27
pai de ce nu stati voi in fata televizoarel si sa va bateti acasa daca vreti.

ce treaba faceti voi, scandaluri, batai etc. asa se comporta un suporter adevarat?
imi cer scuze...un suporter adevarat mananca seminte...injura jucatorii...aplauda la gol,nu?
ba omule...voi sunteti incuiati la minte...de ex...cati oameni crezi k ar avea dinamo intr-o deplasare dak nu ar fi pch si baietii de la sud??:shocked:

Ferdininho
9th January 2008, 21:33
Nu sunt de acord cu partea in care se interzice actiuni de protest la adresa oficialilor, conducatorilor de club si persoanelor publice. Nici chiar caterinca nu se mai poate face de asa zisii "oameni din fotbal".
Apoi mai este vorba de recuzita, obiectele pirotehnice sunt interzise iar aruncarea cu orice fel de obiecte in teren este interzisa. Aici trebuia sa se faca diferenta intre obiectele contondente care pot rani si confetti sau ghirlade de exemplu care nu pot produce leziuni dar creaza o atmosfera fantastica.

Partea cu incercarea de stopare a speculei cu biletele este OK dar se refera doar la ultima veriga aceea a gainarilor de la portile stadionului si se uita faptul ca de multe ori acestia sunt mana-n mana cu persoane din interiorul cluburilor si mai grav persoane din interiorul FRF-ului fac specula cu bilete la meciurile nationalei.

Nu se zice nimic(eu nu am gasit) de organizarea deplasarilor, despre sactionarea oficialilor care prin atitudine si comportament incita la violenta si aici intra si jucatorii care provoaca si scandeaza trivialitati impreuna cu galeriile.

Un lucru pozitiv ar fi organizarea galeriilor in asociatii non-profit legal constituite cu reprezentanti legitimi care sa poarte un dialog cu toate partile implicate, de asemenea nu exista o "Liga o suporterilor nationalei" cu reprezentanti de la toate galeriile importante care sa se organizeze pentru a sustine echipa nationala acasa cat si in deplasari.

Bumbescu
9th January 2008, 21:34
Va certati aiurea si fara sfarsit...adevarul e oricum undeva la mijloc....la stadion poate veni cine vrea, gospodar sau nu, ultras sau neultras...in ultima vreme s-a exagerat f mult pe stadioane(mie personal maximul de violenta mi s-a parut incaierarea de pe pista de atletism de la dinamo-rapid) si era normal sa apara o astfel de lege. Problema e forma acestei legi si cateva articole complet cretine din ea.

Radu
9th January 2008, 21:34
akum cu aceasta ocazie se va reveni la stadioanele goale saracilor...cei ce veneau meci de meci indiferent ca echipa respectiva juca acasa sau in deplasare au fost indepartati...ati ramas voi..."marii ultrasi" inexistenti pe plan vizual si vocal...ati obtinut exact ce v-ati dorit...cum a zis cineva dintr-o peluza din tara...O SA VA FIE DOR DE NOI!:(
si inca ceva...sunt curios cat dintre cei revoltati impotriva "huliganilor" vor veni la meciurile acasa cu Gloria Buzau, Universitatea Cluj etc....pun pariu k la meciurile astea exceptand derby-urile nu ar fi mai mult de 1500-2000 spectatori...poate o sa scoateti la plimbare bosorogii si babele din case...copii si nevestele...chiar cainele si pisica...din pacate COMUNISMUL NE-A INVINS!

BAK
10th January 2008, 05:39
avand in vedere ca tu esti ultras doar pe calculator, nu ai de ce sa te temi....

Radu
10th January 2008, 06:22
imi pare rau ca trebuie sa ii raspund unuia ca tine...un pustan q 2 clase cat are trenul...dar u nu ai meciuri acasa cate deplasari am yo...eu zik k ar fi mai bn sa taci din gura...

Aurel.D
10th January 2008, 10:22
Polar Bear.....
eu pot sa iti spun ce am vazut in galeria lui Dinamo cu nenumarate ocazii, si nici macar tu nu poti nega ca asa ceva exista si la voi, si la Rapid: sunt multi, mai ales pustani care se comporta pur si simplu prosteste, incercand sa arate cat de "ultrasi" sunt ei...arunca cu diverse obiecte, ii injura pe jandarmi si ii provoaca...dupa aia cand ies pe strada sunt ca nite mielusei....

Membrii galeriilor sunt de apreciat pentru faptul ca. creeaza atmosfera, frumoasa, coregrafii, canta, etc....dar asta nu le da dreptul sa provoace GRATUIT violente, sa rupa garduri pur si simplu aiurea....etc...

La cerere pot sa iti dau si exemple.....

Nu stiu exact ce intelegi prin "samantari", dar daca ii consideri poe cei ce sunt in afara galeriei gresesti mult!! Sunt multi fosti membrii de galerie care acum prefera tribuna a I- a, si celelalte sectoare, care vin si la meciuri cu Gloria Buzau si FC Vaslui, cu fulare si steaguri, incurajeaza si ei echipa, se bucura si sufera pentru aceasta echipa...

Nu trebuie sa dea cu batul de steag in jandarmi sa fie considerat "suporter"...

Bumbescu
10th January 2008, 10:49
Polar Bear.....
eu pot sa iti spun ce am vazut in galeria lui Dinamo cu nenumarate ocazii, si nici macar tu nu poti nega ca asa ceva exista si la voi, si la Rapid: sunt multi, mai ales pustani care se comporta pur si simplu prosteste, incercand sa arate cat de "ultrasi" sunt ei...arunca cu diverse obiecte, ii injura pe jandarmi si ii provoaca...dupa aia cand ies pe strada sunt ca nite mielusei....

Membrii galeriilor sunt de apreciat pentru faptul ca. creeaza atmosfera, frumoasa, coregrafii, canta, etc....dar asta nu le da dreptul sa provoace GRATUIT violente, sa rupa garduri pur si simplu aiurea....etc...

La cerere pot sa iti dau si exemple.....

Nu stiu exact ce intelegi prin "samantari", dar daca ii consideri poe cei ce sunt in afara galeriei gresesti mult!! Sunt multi fosti membrii de galerie care acum prefera tribuna a I- a, si celelalte sectoare, care vin si la meciuri cu Gloria Buzau si FC Vaslui, cu fulare si steaguri, incurajeaza si ei echipa, se bucura si sufera pentru aceasta echipa...

Nu trebuie sa dea cu batul de steag in jandarmi sa fie considerat "suporter"...


Asta cam asa e....la Steaua la 0 si la 1 stau acum majoritatea membrilor galeriei din anii 80-90, inclusiv Jean Pavel, oameni care pe langa majoritatea putoilor "ultrasi"(am spus majoritatea, nu e cazul sa va ambalati) de acum chiar au avut la activ evenimente nu gluma....
Chiar auzeam la radio o emisiune mai demult pe tema violentei pe stadioane si la un moment dat a sunat un rapidist care a spus ca totul e o prostie, ca acum avem de-a face cu tot felul de copilasi de 17, 18 ani, care acasa nu sufla in fata parintilor si care se refuleaza pe stadioane si ca de fapt bataile adevarate aveau loc pe vremuri (asta dadea exemplu un macel la Galati inainte de 89 si un altul la Pitesti in 90 in care au fost implicati rapidistii).
Eu la fel tin minte, inainte de 90 nu se batea nimeni aiurea pe stadion(de fapt acum nu se bat doar incearca sa dea impresia-nimic nu mi se pare mai jalnic decat sa vad 5,6 cretini care zgaltaie un gard, in incercarea, vezi doamne de a patrunde in sectorul cu 1000 de suporteri adversi), aia care se bateau se intalneau dupa meciuri in locuri bine stabilite(parcul 23 august de exemplu, dupa cuplaje, stelistii si dinamovistii).

Kidu
10th January 2008, 11:03
Indiferent cum o luam si o intoarcem, cea mai mare parte din vina o avem noi pentru ca peste tot sunt teribilisti care au facut tot felul de gesturi gratuite, gesturi care au cantarit enorm la stricarea imaginii noastre. E drept ca si presa poarta o mare parte de vina, ca denatureaza si exagereaza, ca si jandarmii nu au intodeauna oameni pregatiti sa faca fata unei situatii, ca provoaca si tensioneaza atmosfera inutil in loc sa nu lase conflictul sa escaladeze, comportandu-se de parca ar fi stadioanele lor si de parca am trai intr-un stat politienesc.
Sunt multe de vorbit insa nu are rost sa mai batem apa in piua si sa ne jignim pe forum pentru ca nu vin eu acum la spartul targului sa le bag unora in cap "minte cu tolcerul".

Nico21
10th January 2008, 11:11
Mey,au si jandarmii vina lor, insa normal ca reactioneaza si ei,cand grupuri de suporteri vin la meci doar pt partida lor cu oamenii in albastru...

Radu
10th January 2008, 12:53
deci...sunt destui oameni in toate galeriile din tara care sunt teribilisti...doar bataie au in cap...sunt perfect deacord cu legea asta...dar dc sa nu ma lase pe mine sau pe x sau y sa intru q un steag q un mesaj etc...de torte nu are rost sa vb...in multe galerii din tara ar trebui facuta o triere...sa ne delimitam de cei care au in cap numai bataie...dar nu cred k prea curand se va intampla asa ceva...ca na yo sunt prieten q ala...nu am cum sa-l parasesc...k na ne cunoastem de multe...e greu sa se faca aceasta triere...

DinamoBoy
10th January 2008, 14:35
Fara coregrafii o sa creasca vanzare de baloane...

bada_otelul
10th January 2008, 21:24
Fara coregrafii o sa creasca vanzare de baloane...

nu nu,o sa fie introdus un articol in lege care sa vizeze si baloanele,nu care cumva sa fie sparte in preajma baietilor imbracati in bleumarin si sa ii sperie.asa ca o sa creasca vanzarile la prezervative...daca nu se inventeaza si pentru astea vreo prevedere:headbang:

Aurel.D
11th January 2008, 09:48
In ce priveste coregrafiile, este mare pacat!! :no: De fapt mitica in parsivenia lui a profitat de aceasta lege pentru a introduce paragrafe care il intrereseaza personal: necontestarea persoanelor din fotbal, interzicerea bannerelor si petardelor, etc...
Inainte sa semneze, Basescu, trebuia sa consulte un jurist in legatura cu dreptul la expresie si alte drepturi ale gloabelor de rand...

Daca cineva ar stii cum sa conteste legea la CEDO, s-ar putea sa castige procesul! :)

Marius.B
12th January 2008, 21:35
Din cate stiu eu ,presedintele o poate trimite din nou la parlament pentru revizuire.Parlamentarii pot sa nu revizuiasca nici un articol si dupa o anumita perioada de timp o pot trimite din nou presedintelui ,care de aceasta data este obligat sa o aprobe.Singurul "avantaj" ,in cazul in care presedintele nu promolga aceasta lege ,e ca se mai castiga un pic de timp (cat timp chiar nu stiu).

malexoid
14th January 2008, 18:44
mintea senila a unui militian scolit prin puscarie nici ca putea nascoci ceva mai ... hmm...grandios :)
in ceea ce-l priveste pe Base, tind sa merg pe mana lui Kerosene: nici nu s-a uitat la ce aproba!

za_horse
14th January 2008, 19:42
mintea senila a unui militian scolit prin puscarie nici ca putea nascoci ceva mai ... hmm...grandios :)
in ceea ce-l priveste pe Base, tind sa merg pe mana lui Kerosene: nici nu s-a uitat la ce aproba!

Tinand cont ca a fost si primar i-a ramas reflexul de a semna ca primarul...
Despre Mitica ce ar mai fi de zis? Daca nu mai exista Victoria lui si nu mai poate fi el supoter fericit, sa nu mai fie deloc suporteri fericiti.
DA - bagati-i in inchisoare pe batausi, "atletii" de ocazie (saritori de garduri, aruncatori de pietre, cutitari etc.) sau macar interziceti-le accesul pe stadioane, interziceti bannere rasiste, confiscati petarde, dar lasati tortele, bannerele, steagurile, fularele si NU obligati poporul sa va pupe-n fund in loc sa va ia la suturi!

ReD_Devil
14th January 2008, 23:21
Inainte sa semneze, Basescu, trebuia sa consulte un jurist in legatura cu dreptul la expresie si alte drepturi ale gloabelor de rand...

Daca cineva ar stii cum sa conteste legea la CEDO, s-ar putea sa castige procesul! :)

bazeus se poate consulta cu consilieri ( asta e rolul lor ) iar legat de contestare... nu ai treaba cu cedo :D ... adreseaza-te (tu sau cine vrea :D) unei sectii de contencios administrativ ,fa o plangere catre avocatul poporului ! cetatean--->avocatul poporului ----> care se adreseaza curtii constitutionale,in materie de neconstitutionalitate a unei legi :ok:
dar mi-e greu sa cred ca se va intampla ceva ...eu personal in 70-80% sunt de acord cu legea :drak:

PS: un lucru e clar ...AVEM NEVOIE DE LEGEA ASTA...dar nu in forma asta...mai trebuie lucrat...

Gabri3l
14th January 2008, 23:33
mitica la puscarie!! :drak:

SuPoRTeRFaNaTiK
16th January 2008, 12:41
Ma bucur foarte mult ca va fi si la noi ca in Anglia, e primul pas spre civilizatie. Sa nu mai fie nici garduri, sa fie ca in Anglia. Ar fi frumos.
Bravo Domnule Dragomir! Cea mai mare realizare a lui

Radu
16th January 2008, 20:45
o sa fie exact cum v-ati dorit...ca in anglia...cand vo murii oameni pe strazi sa vedem ce mai ziceti...:(

hamsterutz
16th January 2008, 21:55
unii chiar nu stiu ce vb...
cum sa sustii o lege care da libertate deplina jandarmilor sa amendeze si sa bata pt ca porti o sapca sau un hanorac...
singurele lucruri pe care aceasta lege le face e sa impinga violentele in strada unde sunt mai grave pt ca acolo nu exista numai scaune sau torte...sa inmulteasca incidentele intre jandarmi si suporteri si aparitia grupurilor de hool...
esti cel mai idiot posibil daca sustii aceasta lege!!!

SuPoRTeRFaNaTiK
16th January 2008, 22:55
lege care sustine pe jandarmi ca ne pot bate daca purtam o sapca sau un hanorac? ce logica are? nu inteleg. e absurd.

ar fi bine-venit un poll "sunteti de acord cu legea dragomir?" sau ceva de genu asa.

Radu
17th January 2008, 06:49
ba u esti prost???ai citit legea aia vreodata???ai vazut ce scrie in ea???ce draq vorbiti fara sa cititi...stati in banca voastra si vedeti-va de seminte...:rosu::rosu::rosu:

SuPoRTeRFaNaTiK
17th January 2008, 09:42
Daca tu esti acela destept, poti sa ne spui despre ce este vorba in acea lege, cu lux de amanunte toate punctele, daca este posibil? ca doar tu esti acela destept, nu?

hamsterutz
17th January 2008, 11:16
rog pe cei care au un link de une se poate dow legea sa-l puna aici ca sa vada toti ce inseamna legea lui dragomir :) pt ca vad ca unii vb in necunostinta de cauza.

Radu
17th January 2008, 11:18
Sper k stii sa citesti...http://www.dsclex.ro/legislatie/2008/ianuarie2008/mo2008_24.htm#l4

Radu
17th January 2008, 11:19
deja imi este scarba de toti idiotii care il aproba pe acel puscarias...

SuPoRTeRFaNaTiK
17th January 2008, 12:50
cine nu agreeaza aceasta lege, nu trebuie sa-l faci idiot.
o sa citsc si o sa-ti raspund dupa, stai pe pace.

YoYoyOi
21st January 2008, 18:32
o emisiune interesanta acum pe TVR 1 despre aceasta lege.

Radu
21st January 2008, 18:35
mda...mi-am facut 1000 de draci...imi pare rau k am ajuns aks...:( RESPECT MIHNEA IONESCU
REMEMBER 77!

Gabri3l
21st January 2008, 18:35
ce "penal" e mitica :cry:

YoYoyOi
21st January 2008, 18:50
"dar cine esti tu de-ti permiti sa ma intrebi ce facultate am facut"? :cry: :cry: :cry: ba da' prost e asta :happy

Elphax
21st January 2008, 18:55
tvr1?

NORGEMAN
21st January 2008, 19:10
Mi-a placut de Mihnea Ionescu, i-a inchis gura la sfarsit lui mitica de la mititica :ok:

In rest emisiunea mi s-a parut prea ciudata, nu prea s-a axat pe articolele "grele" din ne-lege.

Radu
21st January 2008, 19:22
dupa parerea mea...legea este destul de buna...trebuie sa intelegem odata pt totdeauna k nu avem voie q torte petarde fumigene...si q asta basta...