PDA

View Full Version : Ruhpolding, 9-13 ianuarie 2008



georg40
7th January 2008, 18:08
Cel mai important centru de biatlon si sporturi de iarna din Germania,Ruhpolding, o asezare pitoreasca situata in sudul Bavariei, gazudieste in aceasta saptamana o noua etapa importanta in cadrul Cupei Mondiale la biatlon.

Iata programul intrecerilor:

9 ianuarie, ora 18,15: stafeta 4x6 m femei
10 ianuarie, ora 18,15: stafeta 4x7,5 km barbati
11 ianuarie, ora 15,15:7,5 km sprint femei
12 ianuarie, ora 15,30: 10 km sprint barbati
13 ianuarie, ora 14,15: 10 km urmarire femei
13 ianuarie, ora 16,30: 12,5 km urmarire barbati

Orele indicate mai sus coincid cu transmisiile live ale postului Eurosport.

georg40
7th January 2008, 23:09
Antrenorul german Müssiggang experimenteaza mai departe in perspectiva campionatelor mondiale.
Astfel miercuri stafeta feminina a Germaniei, neinvinsa in acest sezon, va evolua din nou fara Andrea Henkel, componenta probabila fiind Glagow, Buchholz, Wilhelm, Neuner. Puternica ramane ea oricum...

miafangina
7th January 2008, 23:20
Ma bucur mult,imi plac toate cele trei probe,sper sa fie timp frumos.
Spectatorii vor fi cu siguranta la inaltime!

georg40
7th January 2008, 23:38
Abonamentele pentru aceasta competitie au fost vandute in totalitate, mai exista bilete izolate (de traseu) la unele intreceri, la pretul de 12-21 €.
Mai multe informatii aici: http://www.biathlon-ruhpolding.de/

resita
8th January 2008, 21:40
pt. stafeta de maie s-au inscriu un numar de 15 tari, printre care si Romania

rob_din
9th January 2008, 18:16
1 GERMANY GER 17:20:00
HITZER Kathrin
NEUNER Magdalena
BUCHHOLZ Sabrina
WILHELM Kati
2 RUSSIA RUS 17:20:00
SLEPTSOVA Svetlana
ANISIMOVA Olga
IOURIEVA Ekaterina
GUSEVA Natalia
3 FRANCE FRA 17:20:00
BRUNET Marie Laure
CARRAZ-COLLIN Julie
DORIN Marie
MACABIES Pauline
4 UKRAINE UKR 17:20:00
VAYGINA-EFREMOVA Lilia
KARASEVYCH Nina
RUD Tetiana
SHESTAK Valentyna
5 NORWAY NOR 17:20:00
BERGER Tora
INGSTADBJOERG Anne
ROGSTAD Solveig
FLATLAND Ann Kristin
6 BELARUS BLR 17:20:00
SKARDINO Nadezhda
DOMRACHEVA Darya
ANANKO Liudmila
KALINCHIK Liudmila
7 ITALY ITA 17:20:00
HALLER Katja
PONZA Michela
OBERHOFER Karin
ERTL Barbara
8 POLAND POL 17:20:00
PALKA Krystyna
NYKIEL Magdalena
BOBAK Paulina
GRZYBEK Agnieszka
9 SWEDEN SWE 17:20:00
NILSSON Anna Maria
DOMEIJ Sofia
OLOFSSON Anna Carin
JONSSON Helena
10 CHINA CHN 17:20:00
DONG Xue
LIU Xianying
KONG Yingchao
WANG Chunli
11 SLOVENIA SLO 17:20:00
GRUDICEK-RAVNIKAR Dijana
GREGORIN Teja
MALI Andreja
DRCAR Lili
12 ROMANIA ROU 17:20:00
PLOTOGEA Dana
TOFALVI Eva
PURDEA Mihaela
RUSU Alexandra
13 KAZAKSTAN KAZ 17:20:00
LEBEDEVA Anna
MOZHEVITINA Irina
AFANASJEVA Viktoria
KHRUSTALEVA Elena
14 SLOVAKIA SVK 17:20:00
GEREKOVA Jana
SLEZAKOVA Petra
HALINAROVA Martina
SVIKRUHOVA Eliska
15 ESTONIA EST 17:20:00
HANNI Sirli
LEHTLA Kadri
MINTSENKOVA Jana
SAUE Eveli

georg40
9th January 2008, 18:44
Müssiggang face azi din nou experiente, ma rog dreptul lui, inlocuindu-le pe Henkel si Glagow cu Hitzer si Buchholz. Ma rog, trebuie sa fie azi Neuner si Wilhelm in mare forma pentru a compensa slabiciunile celor doua rezerviste.
El uita insa ca menajandu-le pe cele doua mai sus numite le pune la efort suplimentar pe Kati si Magdalena, ceea ce s-ar putea repercuta asupra rezultatelor de la intrecerile individuale.

rob_din
9th January 2008, 18:56
In sfarsit Plotogea si Tofalvi au reusit doua schimburi reusite, Romania fiind a 4-a dupa cea de-a doua tragere. Din pacate ni s-au cam terminat biatlonistele valoroase

georg40
9th January 2008, 19:04
Magdalena Neuner senzationala la inceput si-a dat si ea in petec la tragerea in picioare incheind cu una dinte cele mai slabe prestatii din acest sezon.
Ma indoiesc ca azi Germania va castiga, mult depinde de Kati Wilhelm...

rob_din
9th January 2008, 19:15
Romania locul 5 dupa 3 schimburi. Urmeaza Alexandra Rusu.

ducus
9th January 2008, 19:34
Magdalena Neuner senzationala la inceput si-a dat si ea in petec la tragerea in picioare incheind cu una dinte cele mai slabe prestatii din acest sezon.
Ma indoiesc ca azi Germania va castiga, mult depinde de Kati Wilhelm...
Nu cred ca Flatland va mai recupera 20 de secunde :P Bravo, Germania, sunt cele mai bune biatloniste in acest moment.

rob_din
9th January 2008, 19:35
Romania va termina pe 7. Rezultat excelent. Toate biatlonistele au concurat aproape de maxim azi. Conteaza enorm cat de bine incepe Plotogea.

rob_din
9th January 2008, 19:40
Rectific, Romania termina pe 6. Rezultat exceptional

georg40
9th January 2008, 19:41
N-am cuvinte: Germania pare in orice componenta imbatabila ! Al patrulea start - a patra victorie. Kati Wilhelm azi in forma exceptionala.

Pe locurile 2 si respectiv 3 alte doua formatii puternice: Norvegia si Rusia.
Franta cu mai multe rezerviste doar pe locul 4, urmata de Suedia si Romania !
Plasarea romancelor o mare surpriza, meritata dupa o cursa excelenta a tuturor componentelor. Biatlonul feminin are in Romania viitor !!

rob_din
9th January 2008, 19:41
Este cel mai bun rezultat pentru biatlonul romanesc in istoria Cupei Mondiale. E drept in probele individuale partcipa 100 de sportive, aici doar 15 echipe

resita
9th January 2008, 19:42
din pacate nu am reusit sa vad decat ultimele min. din cursa, oricum ROMANIA a obtinut un rezultat mare, locul 6 :ok:

miafangina
9th January 2008, 19:49
Bravo,fetelor din stafeta Romaniei,excelenta clasare!

Am vazut doar ultimele doua schimburi,poate prind miine in reluare primele doua.

rob_din
9th January 2008, 19:49
De remarcat prestatia Mihaelei Purdea si a Alexandrei Rusu care au tras exceptional in conditii de presiune maxima si au mers foarte bine si la schi fond. Pentru ca pentru Romania acest loc 6 e mai important decat e o victorie pentru Germania sau Rusia

Daca vrem sa ne batem si la CM pentru un loc in prime 6 Dana Plotogea trebuie sa concureze excelent

georg40
9th January 2008, 19:59
Mi-amintesc, cu 2-3 ani in urma singura concurenta era Eva Tofalvi. Ca acum Romania prezinta la start o formatie completa cu Plotogea, Purdea si Rusu marcheaza un progres clar al acestui sport in tara, ramane doar ca cei responsabili sa creasca acest fete ca pe niste flori rare si pretioase...

rob_din
9th January 2008, 20:06
Eu inca mai astept ca Plotogea sa-si arate adevarata valoare. Sa nu uitam ca a fost vicecampioana mondiala de juniori, intrecand-o atunci inclusiv pe Tora Berger care acum castiga curse de CM. Insa trebuie sa faca ceva cu tragerea din picioare

SORENSEN
9th January 2008, 20:35
Am inteles ca in zona Ciucului se vrea crearea unui centru de schi fond si biathlon la standarde europene stiu ca sa era planul anul trecut..informatii noi nu stiu..oricum dc s-ar realzia un astfel de centru ar fi excelent pt aceste 2 sporturi...

Rezultat f bun pt noi..chiar exceptional dc tinem cont de ce atentie beneficiaza sporturile de iarna la nivel de infrastructura..

rob_din
9th January 2008, 20:38
Am inteles ca in zona Ciucului se vrea crearea unui centru de schi fond si biathlon la standarde europene stiu ca sa era planul anul trecut..informatii noi nu stiu..oricum dc s-ar realzia un astfel de centru ar fi excelent pt aceste 2 sporturi...

Rezultat f bun pt noi..chiar exceptional dc tinem cont de ce atentie beneficiaza sporturile de iarna la nivel de infrastructura..

De centrul asta se vorbeste de cativa ani. De fapt se vorbeste de un centru pt toate sporturile de iarna. Pana nu-l vad realizat nu cred. In plus cred ca daca s-ar fi vrut un centru pentru sporturile de iarna trebuia facut pe Valea Prahovei

Dar sa stii ca noi la Predeal avem un centru destul de bun pentru biatlon si schi fond. S-au bagat multi bani acolo si iata ca rezultatele incep sa se vada

rob_din
9th January 2008, 21:14
Purdea si Rusu au ratat un foc din 21 trase. Asta da performanta

TheMentalist
9th January 2008, 21:37
O clasare foarte buna pentru ROMANIA. BRAVO! Sper sa faca reprezentantele noastre o figura frumoasa si la sprint si pursuit.

rob_din
9th January 2008, 21:44
La stafeta masculina participa 23 de echipe intre care si Serbia.


Ce-or cauta acolo nu stiu, fiindca singurul lor reprezentant in CM ajunge de obicei ultimul

ducus
9th January 2008, 22:36
La stafeta masculina participa 23 de echipe intre care si Serbia.


Ce-or cauta acolo nu stiu, fiindca singurul lor reprezentant in CM ajunge de obicei ultimul
Important este sa participi, mai frumos este sa castigi -cum ar spune Cristian Topescu. :D Daca ar merge toate echipele slabe pe principiul asta, atunci s-ar ajunge la stafeta de 7-8 echipe, si n-ar mai fi spectacol, nu? In biatlon se poate intampla orice, chiar si cei mai buni pot avea zile proaste iar cei mai slabi sa faca o figura frumoasa -vezi cazul nostru la feminin azi, una dintre cele mai bune clasari.

rob_din
9th January 2008, 23:06
Important este sa participi, mai frumos este sa castigi -cum ar spune Cristian Topescu. :D Daca ar merge toate echipele slabe pe principiul asta, atunci s-ar ajunge la stafeta de 7-8 echipe, si n-ar mai fi spectacol, nu? In biatlon se poate intampla orice, chiar si cei mai buni pot avea zile proaste iar cei mai slabi sa faca o figura frumoasa -vezi cazul nostru la feminin azi, una dintre cele mai bune clasari.

Echipa slaba are si FIN dar n-am zis nimic. Problema la Serbia e ca sunt foarte foarte foarte slabi. Gandeste-te ca daca cel mai bun biatlonist al lor pierde 7 minute intr-o proba de sprint, maine vor ajunge la peste jumatate de ora. E ridicol totusi.

georg40
9th January 2008, 23:13
Joi are loc stafeta masculina de 4x7,5 km.
Ca si la fete, si aici antrenorul federal Frank Ullrich a intors echipa pe...dos, lasandu-i ca rezervisti pe Andreas Birnbacher si Daniel Graf. Echipa va avea componenta : Michael Rösch, Carsten Pump, Alexander Wolf si Michael Greis.
Favorita in intrecere este echipa Norvegiei, urmata de Rusia, Germania, Franta si Suedia.

resita
9th January 2008, 23:17
La stafeta masculina participa 23 de echipe intre care si Serbia.

Ce-or cauta acolo nu stiu, fiindca singurul lor reprezentant in CM ajunge de obicei ultimul

:happy:happy:happy:happy

si cand eu am spus la C.M. de handbal ca Australia nu are ce cauta la aceasta competitie tu ai sarit ca ars si ai spus ca important este sa participi ca doar asa castiga experienta. :D

asa e si acum cu Serbia, castiga experienta :drak:

rob_din
9th January 2008, 23:59
:happy:happy:happy:happy

si cand eu am spus la C.M. de handbal ca Australia nu are ce cauta la aceasta competitie tu ai sarit ca ars si ai spus ca important este sa participi ca doar asa castiga experienta. :D

asa e si acum cu Serbia, castiga experienta :drak:

Dar n-am zis ca n-au ce cauta in Cupa Mondiala, doar m-am mirat. Nici nu credeam ca sarbii au patru biatlonisti in toata tara

georg40
10th January 2008, 18:38
A inceput stafeta masculina.
Dupa primul schimb se pare ca nu este nimic nou sub soare, ordinea Norvegia, Rusia, Germania parand sa fie in acest sezon predestinata...(Frumoasa lupta a trio-ului Svendsen - Rösch - Ceresov).

ducus
10th January 2008, 18:41
Echipa slaba are si FIN dar n-am zis nimic. Problema la Serbia e ca sunt foarte foarte foarte slabi. Gandeste-te ca daca cel mai bun biatlonist al lor pierde 7 minute intr-o proba de sprint, maine vor ajunge la peste jumatate de ora. E ridicol totusi.
:D Dupa cea de-a doua tragere sarbii erau la +4.51 minute in spatele Norvegiei, pe ultimul loc din 23 de echipe. Va fi interesant de urmarit cat vor mai pierde pana la final.:happy

rob_din
10th January 2008, 18:43
O sa vezi ca ajung la jumatate de ora cum am zis

ducus
10th January 2008, 18:46
O sa vezi ca ajung la jumatate de ora cum am zis
Daca mai ajung :P Mi se pare ca daca sunt luati din urma de lider trebuie sa abandoneze, eu asa stiam.

rob_din
10th January 2008, 18:48
Daca mai ajung :P Mi se pare ca daca sunt luati din urma de lider trebuie sa abandoneze, eu asa stiam.

Asa era pana acum 2 ani, acum le este permis sa continue char daca sunt prinsi cu un tur din urma

Oricum au pierdut "doar" 6 minute in primul schimb. Dar Rastic e dcel mai bun sarb:(

ducus
10th January 2008, 19:02
Deja sunt la peste 2.5 km in spatele norvegienilor, si mai au mult pana la tragerea 4. :( Oricum, degeaba facem misto, cineva tot trebuia sa iasa ultimul, nu?

georg40
10th January 2008, 19:04
Frumusetea stafetei consta in a discuta despre...echipa ultima clasata. Na bravo !(Apropo, unde este stafeta Romaniei daca ne amuzam atata pe seama sarbilor, astia macar sunt de fata !!).

Dupa 2 schimburi Norvegia mentine constat avansul in fata Germaniei si Rusiei.
Pe partie Hannevold, Pump si Iarosenko.

rob_din
10th January 2008, 19:10
Frumusetea stafetei consta in a discuta despre...echipa ultima clasata. Na bravo !(Apropo, unde este stafeta Romaniei daca ne amuzam atata pe seama sarbilor, astia macar sunt de fata !!).

Dupa 2 schimburi Norvegia mentine constat avansul in fata Germaniei si Rusiei.
Pe partie Hannevold, Pump si Iarosenko.

Pai decat sa vad Romania ajungand maine dimineata la sosire mai bine nu participa.
In plus cred ca avem dreptul sa discutam si despre ultima clasata fiindca si ultima clasta face parte din competitie

rob_din
10th January 2008, 19:16
Norvegia se comporta fantastic la tir. Ce noroc pe norvegieni ca nu mai ii folosesc pe Berger si Andresen

georg40
10th January 2008, 19:25
Ultimul schimb se anunta foarte interesant. Bjoerndalen contra Ciudov contra Greis obliga pe fiecare la maxima concentrare orice greseala in poligon putand fi decisiva. Bineinteles, Norvegia ramane favorita si cred ca pana la urma va castiga asa cum am pronosticat.

rob_din
10th January 2008, 19:44
Podium previzibil:

Norvegia
Rusia
Germania.

Germania in continuare fara victorie la masculin in acest sezon

ducus
10th January 2008, 19:45
Sarbii sunt la mai mult de 6.8 km in spatele lui Bjorndalen, adica la 20 minute si 14 secunde. Felicitari lui Ole pentru victorie! :)

georg40
10th January 2008, 19:46
Locurile pe podium in ordinea data par sa fie ...abonate pentru intreg sezonul (sa vedem ce va fi la mondiale, 9-17 februarie, Östersund, Suedia, acolo poate fi si altfel), asadar:

1.Norvegia
2.Rusia
3.Germania.

ducus
10th January 2008, 20:04
Englezii termina la 16 min.12 secunde, sper ca sarbii sa nu se faca de bacanie si la ultima tragere si sa mai piarda inca 1 minut-2 pana la final. Succes vecinilor nostri de la sud de Dunare :D

rob_din
10th January 2008, 20:10
13 tururi de penalizare pentru Serbia. Cred ca e un recor

rob_din
10th January 2008, 20:10
Vor termina la 27 de minute de Norvegia. Am fost eu prea pesimist

rob_din
10th January 2008, 20:14
Sa nu stinga nemtii nocturna ca se pierd sarbii prin padure

ducus
10th January 2008, 20:15
13 tururi de penalizare pentru Serbia. Cred ca e un recor
Nu :evil: A mai fost anul trecut sau acum 2 ani la cursa de anduranta de 50 km schi fond daca mai tin bine minte, un brazilian care a terminat la peste 30 de minute. :happy
Mai, intr-un fel bravo lor ca au participat si nu au abandonat! E o chestie de orgoliu totusi, orgoliul fiecarui sportiv si mai ales al sarbilor care au poate singura ocazie in viata de a participa la cupa mondiala!

rob_din
10th January 2008, 20:28
Nu :evil: A mai fost anul trecut sau acum 2 ani la cursa de anduranta de 50 km schi fond daca mai tin bine minte, un brazilian care a terminat la peste 30 de minute. :happy
Mai, intr-un fel bravo lor ca au participat si nu au abandonat! E o chestie de orgoliu totusi, orgoliul fiecarui sportiv si mai ales al sarbilor care au poate singura ocazie in viata de a participa la cupa mondiala!

Ma refeream ca e un record sa faci 13 tururi de penalizare la stafeta

ducus
10th January 2008, 20:41
Mai devreme spuneai ca mai bine ca nu am participat si noi decat sa iesim ultimii! Ei bine, sa stii ca n-am fi iesit ultimii, in halul in care au ajuns sarbii, la 10 minute in spatele Angliei. Si oricum, macar am fi luat 1 punct-2 si intram si noi in clasament. Uita-te la Anglia desi a iesit mereu printre ultimele, a adunat pana acum 44 de puncte. Si Serbia la fel, chiar daca s-a facut de cacao azi, dar macar participa, intelegi, intra in puncte la stafeta oricum!
Si nu-mi spune ca n-am participat fiindca n-aveam sportivi, da' ce, sarbii cum au scos de unde n-au avut 3 sportivi, iar noi cu Mosoiu, Garnita si inca vreo 2 nu puteam? Referitor la costurile trimiterii stafetei: nici alea nu sunt o problema, ca si-asa a facut federatia economie prin neparticiparea nostra la masculin in acest sezon decat la 2-3 curse! Deci, pentru atata lucru avea de unde! Dar noi, ca romanii, trebuie sa fim mereu indaratnici..m-as mira sa nu ne carpeasca sarbii de care am ras astazi in preliminariile CM 2010 si sa arate si pe acolo ca se pot ridica la nivelul nostru...

georg40
10th January 2008, 20:50
Vineri de la ora 15,15 are loc proba de sprint 7,5 km a femeilor, proba cu numeroase favorite. In primul rand Neuner si Wilhelm, cu conditia sa nu capoteze la tragerea in picioare. In rest, numeroase nume notorii, oricare fiind posibil de gasit pe lista invingatoarelor: Anisimova, Moiseeva, Liu, Henkel, Glagow, Gwizdon, Bailly, Becaert, Olofsson,Berger...

TheMentalist
10th January 2008, 21:01
Din pacate nu am vazut stafeta din niste otive personale. Bravo Norvegia! Bratsveen a facut un schimb foarte bun, din cate am vazut pe net. Bravo lui! Svendsen, putem spune ca este un nou Bjoerndalen.

rob_din
10th January 2008, 21:04
Mai devreme spuneai ca mai bine ca nu am participat si noi decat sa iesim ultimii! Ei bine, sa stii ca n-am fi iesit ultimii, in halul in care au ajuns sarbii, la 10 minute in spatele Angliei. Si oricum, macar am fi luat 1 punct-2 si intram si noi in clasament. Uita-te la Anglia desi a iesit mereu printre ultimele, a adunat pana acum 44 de puncte. Si Serbia la fel, chiar daca s-a facut de cacao azi, dar macar participa, intelegi, intra in puncte la stafeta oricum!
Si nu-mi spune ca n-am participat fiindca n-aveam sportivi, da' ce, sarbii cum au scos de unde n-au avut 3 sportivi, iar noi cu Mosoiu, Garnita si inca vreo 2 nu puteam? Referitor la costurile trimiterii stafetei: nici alea nu sunt o problema, ca si-asa a facut federatia economie prin neparticiparea nostra la masculin in acest sezon decat la 2-3 curse! Deci, pentru atata lucru avea de unde! Dar noi, ca romanii, trebuie sa fim mereu indaratnici..m-as mira sa nu ne carpeasca sarbii de care am ras astazi in preliminariile CM 2010 si sa arate si pe acolo ca se pot ridica la nivelul nostru...


Dar nu vad rostul unei participari. Si daca aveam 44 puncte ca englezii ce faceam cu ele?
La feminin se vine cu stafeta de 3 ani in ciuda multor rezultate proaste fiindca se stie ca la feminin avem totusi biatloniste care in zi buna se pot bate pentru locurile fruntase cum s-a intamplat ieri
La masculin in zi buna probabil ca in loc de 20 de minute intarziere am avea 18

Chiar nu vad rostul unei partcipari acum. Daca federatia va vedea juniori care sa aiba valoare mai mult ca sigur vor face si stafeta de baieti

ducus
10th January 2008, 21:05
Ce sa caute Liu si Becaert printre invingatoare? N-au nici o sansa, veti vedea! Becaert e pe locul 26 in proba de sprint, iar inaintea ei sunt Gwizdon, Anisimova, Denkinger, Ponza, Hitzer si alte nume mult mai mari.

rob_din
10th January 2008, 21:08
Ce sa caute Liu si Becaert printre invingatoare? N-au nici o sansa, veti vedea! Becaert e pe locul 26 in proba de sprint, iar inaintea ei sunt Gwizdon, Anisimova, Denkinger, Ponza, Hitzer si alte nume mult mai mari.

Liu n-a fost departe de victorie saptamana trecuta

ducus
10th January 2008, 21:13
Dar nu vad rostul unei participari. Si daca aveam 44 puncte ca englezii ce faceam cu ele?
La feminin se vine cu stafeta de 3 ani in ciuda multor rezultate proaste fiindca se stie ca la feminin avem totusi biatloniste care in zi buna se pot bate pentru locurile fruntase cum s-a intamplat ieri
La masculin in zi buna probabil ca in loc de 20 de minute intarziere am avea 18

Chiar nu vad rostul unei partcipari acum. Daca federatia va vedea juniori care sa aiba valoare mai mult ca sigur vor face si stafeta de baieti
Rostul este sa nu ramanem de caruta in fata insularilor englezi care habar n-au ce-i ala munte, pe cand noi avem Poiana si muntii Carpati la dispozitie unde ne putem antrena in voie! De ce oare n-au gandit si sarbii asa, ca "n-are rost sa participam"? Crezi ca se duc in competitie de nebuni? Nu, ci ca sa se faca cunoscuti si auziti! Altfel, neparticipand deloc, n-ai cum sa te faci cunoscut! Cu ce ma incalzeste pe mine ca juniorii AR PUTEA sa participe peste 5 ani? E vorba de ACUM, in acest moment, fiindca in 5 ani nu stii ce se poate intampla si s-ar putea ca sarbii si englezii de care azi am ras sa-i depaseasca pe kazahstan, lituania, polonia etc., iar noi o sa cersim pe la portile Europei sa ne primeasca cu 3 sportivi la masculin in probele individuale!

georg40
10th January 2008, 21:25
Ce sa caute Liu si Becaert printre invingatoare? N-au nici o sansa, veti vedea! Becaert e pe locul 26 in proba de sprint, iar inaintea ei sunt Gwizdon, Anisimova, Denkinger, Ponza, Hitzer si alte nume mult mai mari.

Priveste te rog clasamentul de saptamana trecuta. Si Kati Wilhelm a fost pe locul 16 si nimeni nu ar zice ca este fara sanse. La sprint de multe ori se decide totul intr-o singura ratare...

1. GER Magdalena Neuner 40:46.1 50
2. RUS Olga Anisimova +59.2 46
3. RUS Tatiana Moiseeva +1:03.7 43
4. GER Andrea Henkel +1:05.1 40
5. CHN Liu Xianying +1:06.8 37
6. SWE Helena Jonsson +1:07.5 34
7. FIN Kaisa Mäkäräinen +1:08.8 32
8. FRA Sylvie Becaert +1:14.4 30
9. POL Magdalena Gwizdon +1:25.1 28
10. SWE Anna Carin Olofsson +1:42.0 26
11. GER Sabrina Buchholz +1:47.7 24
12. GER Martina Glagow +1:56.7 22
13. RUS Natalia Guseva +2:00.3 20
14. ITA Michela Ponza +2:01.3 18
15. FRA Sandrine Bailly +2:09.8 16
16. GER Kati Wilhelm +2:24.4 15

rob_din
10th January 2008, 21:27
Rostul este sa nu ramanem de caruta in fata insularilor englezi care habar n-au ce-i ala munte, pe cand noi avem Poiana si muntii Carpati la dispozitie unde ne putem antrena in voie! De ce oare n-au gandit si sarbii asa, ca "n-are rost sa participam"? Crezi ca se duc in competitie de nebuni? Nu, ci ca sa se faca cunoscuti si auziti! Altfel, neparticipand deloc, n-ai cum sa te faci cunoscut! Cu ce ma incalzeste pe mine ca juniorii AR PUTEA sa participe peste 5 ani? E vorba de ACUM, in acest moment, fiindca in 5 ani nu stii ce se poate intampla si s-ar putea ca sarbii si englezii de care azi am ras sa-i depaseasca pe kazahstan, lituania, polonia etc., iar noi o sa cersim pe la portile Europei sa ne primeasca cu 3 sportivi la masculin in probele individuale!


Si cu ce te incalzeste sa vezi Romania ajungand la 20 de minute. Mie sincer mi-ar fi rusine. Sunt o sumedenie de sporturi in care nu partcipam, nu inteleg de ce-ar trebui neaparat sa participam la stafeta la biatlon. SUA spre exemplu nu are handbal, n-am auzit plangandu-se de asta. Sau Anglia n-are polo pe apa. Nu plang de ciuda ca n-au echipa de polo.
Asata e situatia, suuntem slabi la biatlon masculin. Sa incercam sa fim mai buni peste 5 ani. Macar de-am participa atunci fara sa ne facem de ras

rob_din
10th January 2008, 21:38
1 RASIMOVICIUTE Diana LTU 14:15:30
2 WALDHUBER Iris AUT 14:16:00
3 TOMESOVA Barbora CZE 14:16:30
4 SLEZAKOVA Petra SVK 14:17:00
5 PURDEA Mihaela ROU 14:17:30
6 HALLER Katja ITA 14:18:00
7 SUPRUN Inna UKR 14:18:30
8 DORIN Marie FRA 14:19:00
9 LEBEDEVA Anna KAZ 14:19:30
10 KARASEVYCH Nina UKR 14:20:00
11 GASPARIN Selina SUI 14:20:30
12 MOZHEVITINA Irina KAZ 14:21:00
13 LIU Liming CHN 14:21:30
14 KRUMINA Gerda LAT 14:22:00
15 DRCAR Lili SLO 14:22:30
16 IMRIE Megan CAN 14:23:00
17 SVIKRUHOVA Eliska SVK 14:23:30
18 OBERHOFER Karin ITA 14:24:00
19 SHESTAK Valentyna UKR 14:24:30
20 KONG Yingchao CHN 14:25:00
21 KUDRASHOVA Olga BLR 14:25:30
22 TRYZNOVA Zuzana CZE 14:26:00
23 BOBAK Paulina POL 14:26:30
24 GEREKOVA Jana SVK 14:27:00
25 DOMEIJ Sofia SWE 14:27:30
26 AKHATOVA Albina RUS 14:28:00
27 LEHTLA Kadri EST 14:28:30
28 NAZAROVA Olga BLR 14:29:00
29 ANDREASSEN Gunn Margit NOR 14:29:30
30 RUD Tetiana UKR 14:30:00
31 NYKIEL Magdalena POL 14:30:30
32 HÖGBERG Elisabeth SWE 14:31:00
33 TOFALVI Eva ROU 14:31:30
34 HAKALA Anita FIN 14:32:00
35 GRUDICEK-RAVNIKAR Dijana SLO 14:32:30
36 GREGORIN Teja SLO 14:33:00
37 DENKINGER Simone GER 14:33:30
38 PONZA Michela ITA 14:34:00
39 PALKA Krystyna POL 14:34:30
40 BUCHHOLZ Sabrina GER 14:35:00
41 JONSSON Helena SWE 14:35:30
42 HENKEL Andrea GER 14:36:00
43 SAUE Eveli EST 14:36:30
44 IOURIEVA Ekaterina RUS 14:37:00
45 WILHELM Kati GER 14:37:30
46 MOISEEVA Tatiana RUS 14:38:00
47 NILSSON Anna Maria SWE 14:38:30
48 MÄKÄRÄINEN Kaisa FIN 14:39:00
49 DONG Xue CHN 14:39:30
50 OLOFSSON Anna Carin SWE 14:40:00
51 HITZER Kathrin GER 14:40:30
52 BECAERT Sylvie FRA 14:41:00
53 PERETTO Delphine FRA 14:41:30
54 NEUNER Magdalena GER 14:42:00
55 ANISIMOVA Olga RUS 14:42:30
56 BAILLY Sandrine FRA 14:43:00
57 VEJNAROVA Zdenka CZE 14:43:30
58 LIU Xianying CHN 14:44:00
59 GWIZDON Magdalena POL 14:44:30
60 GLAGOW Martina GER 14:45:00
61 SLEPTSOVA Svetlana RUS 14:45:30
62 BERGER Tora NOR 14:46:00
63 INGSTADBJOERG Anne NOR 14:46:30
64 KHRUSTALEVA Elena KAZ 14:47:00
65 ROGSTAD Solveig NOR 14:47:30
66 CARRAZ-COLLIN Julie FRA 14:48:00
67 NEUPOKOEVA Oksana RUS 14:48:30
68 MACABIES Pauline FRA 14:49:00
69 LIDUMA Madara LAT 14:49:30
70 KALINCHIK Liudmila BLR 14:50:00
71 SKARDINO Nadezhda BLR 14:50:30
72 HALINAROVA Martina SVK 14:51:00
73 DOMRACHEVA Darya BLR 14:51:30
74 GRZYBEK Agnieszka POL 14:52:00
75 LEVCHENKOVA Natalia MDA 14:52:30
76 WANG Chunli CHN 14:53:00
77 BONNEVIE-SVENDSEN Julie NOR 14:53:30
78 VAYGINA-EFREMOVA Lilia UKR 14:54:00
79 MALI Andreja SLO 14:54:30
80 ANANKO Liudmila BLR 14:55:00
81 GUSEVA Natalia RUS 14:55:30
82 FLATLAND Ann Kristin NOR 14:56:00
83 BRUNET Marie Laure FRA 14:56:30
84 PLOTOGEA Dana ROU 14:57:00
85 VARIS Kaisa FIN 14:57:30
86 ERTL Barbara ITA 14:58:00
87 KEITH Sandra CAN 14:58:30
88 STIPANICIC Andrijana CRO 14:59:00
89 SANTER-BJOERNDALEN Nathalie BEL 14:59:30
90 VASILJEVIC Aleksandra BIH 15:00:00
91 YAHATA Itsuka JPN 15:00:30
92 WALKER Adele GBR 15:01:00
93 MUN Ji-Hee

rob_din
10th January 2008, 21:40
Tot la Ruhpolding vor incepe peste 2 saptamani CM de juniori. Unele din probe vor fi transmise live de Eurosport. Sa vedem daca Reka Ferencz este atat de valoroase pe cat se vorbeste. Avand in vedere ca va participa si Neuner cred ca aurul e off-limits pentru celelalte sportive

georg40
10th January 2008, 21:53
IBU a anuntat intentia de a introduce profile sanguine pentru toti participantii la intreceri, a comunicat Michael Geistlinger, secretarul general al federatiei.
Pana la Congresul din septembrie, comisia medicala a a IBU va aduna rezultate concrete de la fiecare sportiv, astfel ca profilul sa poata fi definit cu cea mai mare exactitate.
IBU isi propune sa fie in primele randuri ale luptei anti-doping in sport.

Masura nu se bucura insa de o apreciere generala. Purtatoarea de cuvant a NADA (Agentia germana anti-doping), Ulrike Spitz si-a manifestat indoiala ca aceasta practica va conduce la rezultate eficiente.

ducus
10th January 2008, 22:29
Vad ca in acest sezon nu prea mai sunt probe cu 1 minut de penalizare pentru fiecare tragere, cum era pe vremuri...Multe s-au schimbat in biatlon in ultimii ani.

rob_din
10th January 2008, 22:55
IBU a anuntat intentia de a introduce profile sanguine pentru toti participantii la intreceri, a comunicat Michael Geistlinger, secretarul general al federatiei.
Pana la Congresul din septembrie, comisia medicala a a IBU va aduna rezultate concrete de la fiecare sportiv, astfel ca profilul sa poata fi definit cu cea mai mare exactitate.
IBU isi propune sa fie in primele randuri ale luptei anti-doping in sport.

Masura nu se bucura insa de o apreciere generala. Purtatoarea de cuvant a NADA (Agentia germana anti-doping), Ulrike Spitz si-a manifestat indoiala ca aceasta practica va conduce la rezultate eficiente.

Era si timpul

rob_din
10th January 2008, 23:00
Vad ca in acest sezon nu prea mai sunt probe cu 1 minut de penalizare pentru fiecare tragere, cum era pe vremuri...Multe s-au schimbat in biatlon in ultimii ani.

Doar individualul are penalizare de 1 min si din pacate in ultimii ani IBU a redus drastic numarul probelor individual. Anul acesta sunt doar 3. Au fost ani cu doar doua probe. In schimb au bagat mass-startul la care nu pot partcipa decat 30 de sportive.

Aceste doua decizii sunt bineinteles favorabile tarilor puternice, fiindca de multe ori tarile mai mici au obtinut cele mai bune rezultate tocmai la individual: Polonia-campion mondial Sikora, Cehia campion mondial Dostal, Finlanda-Puurenen campion mondial, Bulgaria-Dafovska campioana olimpica, China-Liu vicecampioana mondiala, Romania-Garnita vicecampion mondial si Tofalvi locul 6 la Campionatul Mondial
Individualul este proba tarilor mai mici si din pacate a fost aproape eliminata din Cupa Mondiala

rob_din
10th January 2008, 23:02
Tot la Ruhpolding vor incepe peste 2 saptamani CM de juniori. Unele din probe vor fi transmise live de Eurosport. Sa vedem daca Reka Ferencz este atat de valoroase pe cat se vorbeste. Avand in vedere ca va participa si Neuner cred ca aurul e off-limits pentru celelalte sportive

miril
10th January 2008, 23:04
Ce sa caute Liu si Becaert printre invingatoare?

Nu uita ca Sylvie Becaert a fost campioana mondiala la sprint in 2003, an in care a si castigat sezonul la aceesi proba. Chiar daca nu este in forma de atunci nu poate fi catalogata drept "ce sa caute". Liu este si ea o biatlonista de valoare, mai ales in proba de urmarire unde a luat un locul doi, in 2005 la...Rupholding, printre alte rezultate meritorii.

ducus
10th January 2008, 23:49
Doar individualul are penalizare de 1 min si din pacate in ultimii ani IBU a redus drastic numarul probelor individual. Anul acesta sunt doar 3. Au fost ani cu doar doua probe. In schimb au bagat mass-startul la care nu pot partcipa decat 30 de sportive.

Aceste doua decizii sunt bineinteles favorabile tarilor puternice, fiindca de multe ori tarile mai mici au obtinut cele mai bune rezultate tocmai la individual: Polonia-campion mondial Sikora, Cehia campion mondial Dostal, Finlanda-Puurenen campion mondial, Bulgaria-Dafovska campioana olimpica, China-Liu vicecampioana mondiala, Romania-Garnita vicecampion mondial si Tofalvi locul 6 la Campionatul Mondial
Individualul este proba tarilor mai mici si din pacate a fost aproape eliminata din Cupa Mondiala
Asa e. Totusi, daca am numarat bine de pe site-ul IBU, sezonul trecut au fost 4 probe la individual. Pana la urma cum e cu clasamentele astea pe fiecare proba? Se dau si la astea globuri de cristal sau numai unul singur pe clasamentul general? Ca banuiesc caa degeaba nu se fac ele...
In alta ordine de idei, sa vedem cum ne vom descurca la Campionatele Lumii (8-17 februarie) cand avem dreptul la 4 biatloniste si 1 biatlonist. Banuiesc ca sunt si acolo probe individuale.
http://data.biathlonworld.com/data/ResultsMatrix.aspx?EventId=BT0708SWRLCH__
Incredibil! Letonii au dreptul la cate 8 sportivi la feminin si masculin, iar sarbii cu 4 baieti si nici o fata!

rob_din
11th January 2008, 00:36
Asa e. Totusi, daca am numarat bine de pe site-ul IBU, sezonul trecut au fost 4 probe la individual. Pana la urma cum e cu clasamentele astea pe fiecare proba? Se dau si la astea globuri de cristal sau numai unul singur pe clasamentul general? Ca banuiesc caa degeaba nu se fac ele...
In alta ordine de idei, sa vedem cum ne vom descurca la Campionatele Lumii (8-17 februarie) cand avem dreptul la 4 biatloniste si 1 biatlonist. Banuiesc ca sunt si acolo probe individuale.
http://data.biathlonworld.com/data/ResultsMatrix.aspx?EventId=BT0708SWRLCH__
Incredibil! Letonii au dreptul la cate 8 sportivi la feminin si masculin, iar sarbii cu 4 baieti si nici o fata!

Se dau globuri de cristal pentru fiecare proba

rob_din
11th January 2008, 00:43
M-am uitat inca o data peste acest regulament nou (e incredibil de greu de inteles) si pentru calificarea la JO se foloseste un alt sistem: se face un clasament cu punctele IBU (nu cele de Cupa Mondiala) obtinute de fiecare tara la ultimile doua Campionate Mondiale dinaintea Jocurilor Olimpice. Nu conteaza deloc Cupa Mondiala. De data asta se face un clasament pe natiuni iar primele 20 de tari vor avea dreptul lla 4 sportivi in fiecare proba, restul la doar un sportiv

Pentru Campionatele Mondiale se pastreaza regulile din anii trecuti de aceea Romania are dreptul la 4 sportive.

Oricum cateva tari mici in frunte cu Marea Britanie au depus protest la IBU fata de aceste regului, iar in septembrie 2008 la Praga se va rediscuta acest regulament. De altfel ar trebui sa multumim britancilor fiindca in planul initial aprobat in mai 2007 tarile care nu aveau sportiv in primii 80 nu aveau dreptul nici la acel sportiv cu "wild card". Deci Romania acum n-ar fi avut dreptul nici macar la un biatlonist in CM. Insa au facut tot britanicii protest si IBU a hotarat ca toate tarile sa aiba macar un biatlonist in Cupa Mondiala

ducus
11th January 2008, 08:46
M-am uitat inca o data peste acest regulament nou (e incredibil de greu de inteles) si pentru calificarea la JO se foloseste un alt sistem: se face un clasament cu punctele IBU (nu cele de Cupa Mondiala) obtinute de fiecare tara la ultimile doua Campionate Mondiale dinaintea Jocurilor Olimpice. Nu conteaza deloc Cupa Mondiala. De data asta se face un clasament pe natiuni iar primele 20 de tari vor avea dreptul lla 4 sportivi in fiecare proba, restul la doar un sportiv

Pentru Campionatele Mondiale se pastreaza regulile din anii trecuti de aceea Romania are dreptul la 4 sportive.

Oricum cateva tari mici in frunte cu Marea Britanie au depus protest la IBU fata de aceste regului, iar in septembrie 2008 la Praga se va rediscuta acest regulament. De altfel ar trebui sa multumim britancilor fiindca in planul initial aprobat in mai 2007 tarile care nu aveau sportiv in primii 80 nu aveau dreptul nici la acel sportiv cu "wild card". Deci Romania acum n-ar fi avut dreptul nici macar la un biatlonist in CM. Insa au facut tot britanicii protest si IBU a hotarat ca toate tarile sa aiba macar un biatlonist in Cupa Mondiala
Ai gasit si un link cu acest clasament de exemplu pentru JO Torino sau situatia in acest moment?
Sa inteleg ca pentru calificarea la JO Vancouver se vor lua in considerare Campionatele Mondiale din acest an si din anul viitor? In 2009 vom avea la Yongpyong in Coreea de Sud :D pentru prima data in 60 de ani de existenta a Campionatelor Mondiale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Biathlon_World_Championships

rob_din
11th January 2008, 10:37
Ai gasit si un link cu acest clasament de exemplu pentru JO Torino sau situatia in acest moment?
Sa inteleg ca pentru calificarea la JO Vancouver se vor lua in considerare Campionatele Mondiale din acest an si din anul viitor? In 2009 vom avea la Yongpyong in Coreea de Sud :D pentru prima data in 60 de ani de existenta a Campionatelor Mondiale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Biathlon_World_Championships

Situatia in acest moment nu exista fiindca nu se ia in calcul decat CM de anul acesta si cel de anul viitor

ducus
11th January 2008, 15:49
Eva Tofalvi pe locul 13 dupa prima tragere. Olofsson rateaza o tinta :( Hitzer scapa cu 0 dar pierde secunde fiindca si-a agatat batul la iesirea din poligon.

miril
11th January 2008, 15:53
Bucholz a reusit un ZERO si un timp excelent cu sanse de a se plasa in primele cinci-sase, daca nu chiar pe podium.

miril
11th January 2008, 15:59
Tofalvi, o penalizare si primul loc dupa primele 35. Poate ramane cu ceva puncte din acest concurs.

rob_din
11th January 2008, 15:59
A schiat excelent Tofalvi azi

ducus
11th January 2008, 16:01
A schiat excelent Tofalvi azi
DA! O mai impinge si Henkel inca o pozitie, dar cred ca intra in primele 30. Deocamdata e pe locul 21.

miril
11th January 2008, 16:02
Jonsson a reusit un ZERO si conduce. Suedeza ar putea lua un loc pe podium, fiind o buna schioara.

miril
11th January 2008, 16:05
Ioureva sau Sleptsova?

miril
11th January 2008, 16:07
Ioureva a iesit din calcule, deja. Super Magda, locul opt, provizoriu, in ciuda a trei penalizari. Asta la 20 de ani.

miril
11th January 2008, 16:11
Sleptsova, mai mult ca sigur, invingatoare.

miril
11th January 2008, 16:16
Finlandeza Kajsa Varis s-ar putea sa faca o mare surpriza, desi nu cred ca va trece de Sleptsova. Conduce cu vreo cinci secunde dupa a doua tragere.

miril
11th January 2008, 16:22
Si iata cum o biatlonista "care nu are ce cauta", Kaisa Varis, castiga producand o mare surpriza. Heja Finland!

miril
11th January 2008, 16:24
Tolfalvi pe 29.

TheMentalist
11th January 2008, 16:26
Bravo Eva! Locul 29, un loc in puncte, va lua daca nu ma insel 2 puncte.

rob_din
11th January 2008, 16:26
Victorie absolut surprinzatoare pentru fosta fondista Varis. Din pacate victorie pentru o sportiva descoperita dopata

Iaco
11th January 2008, 16:27
Oricum am vazut si eu cursa....eu zic ca anu viitor nu ii mai sta nimeni in cale lui neuner...azi cu 3 ratari a venit la 20 de secunde de sleptsova...care nu a ratat niciodata...astept cu nerabdare sezonul viitor:D

rob_din
11th January 2008, 16:27
Tofalvi locul 29, Plotogea 53, Purdea 54. Cred ca e prima oara cand avem 3 calificate pentru Pursuit

TheMentalist
11th January 2008, 16:27
Dana Plotogea si Mihaela Purdea prind pursuitul, ocupand locurile 53 respectiv 54.

Iaco
11th January 2008, 16:28
a castigat varis?...nu sleptsova...eu cand am inchis streamu aia conducea:D

TheMentalist
11th January 2008, 16:30
Victorie absolut surprinzatoare pentru fosta fondista Varis. Din pacate victorie pentru o sportiva descoperita dopata

Cand a fost descoperita dopata? Pe cand era la schi fond? Nu am auzit.:)

TheMentalist
11th January 2008, 16:30
a castigat varis?...nu sleptsova...eu cand am inchis streamu aia conducea:D

Da. Surprinzator, nu?

Iaco
11th January 2008, 16:32
Da. Surprinzator, nu?

DA!:D:P

TheMentalist
11th January 2008, 16:32
Tofalvi va acumula 8 puncte la general.

rob_din
11th January 2008, 16:33
Cand a fost descoperita dopata? Pe cand era la schi fond? Nu am auzit.:)

In 2001 a fost implicata alaturi de intreg lotul finlandez in scandalul legat de transfuziile sanguine. Insa Varis n-a putut fi dovedita dopata si n-a fost suspendata.
In schimb la Campionatele Mondiale din 2003 de la Val di Fiemme a fost prinsa dopata cu EPO si suspendata 2 ani

Zi trista pentru biatlon:(

Iaco
11th January 2008, 16:33
in clasamentul general cum se prezinta situatia?

TheMentalist
11th January 2008, 16:35
in clasamentul general cum se prezinta situatia?

Aceasta este situatia inaintea acestei etape:
Points
1 Martina Glagow (DEU) 303
2 Sandrine Bailly (FRA) 289
3 Magdalena NEUNER (DEU) 277
4 Kati Wilhelm (DEU) 263
5 Andrea Henkel (DEU) 245
6 Anna Carin OLOFSSON (SWE) 242
7 Helena JONSSON (SWE) 232
8 Ekaterina IOURIEVA (RUS) 229
9 Tora BERGER (NOR) 195
10 Svetlana SLEPTSOVA (RUS) 180
11 Kaisa MÄKÄRÄINEN (FIN) 168
12 Simone Denkinger (DEU) 151
13 Tatiana MOISEEVA (RUS) 147
14 Sabrina BUCHHOLZ (DEU) 143
15 Xianying LIU (CHN) 142
16 Teja GREGORIN (SVN) 136
17 Michela PONZA (ITA) 124
18 Olga ANISIMOVA (RUS) 119
19 Anna Maria NILSSON (SWE) 103
20 Sylvie Becaert (FRA) 103
21 Kathrin HITZER (DEU) 93
22 Magdalena GWIZDON (POL) 92
23 Natalia GUSEVA (RUS) 83
24 Solveig ROGSTAD (NOR) 77
25 Oksana Khvostenko (UKR) 77
26 Zdenka VEJNAROVA (CZE) 73
27 Eveli SAUE (EST) 65
28 Xue DONG (CHN) 65
29 Ann Kristin FLATLAND (NOR) 64
30 Delphine PERETTO (FRA) 64

Iaco
11th January 2008, 16:37
Pai si dupa asta e mai interesant:P:D...mersi oricum de informatii...vream sa stiu daca a mai avansat vreun pic neuner in clasament dar presupun ca nu:) dupa cum arata clasamentul asta

TheMentalist
11th January 2008, 16:38
Nu am gasit clasamentul dupa aceasta etapa.

miril
11th January 2008, 16:41
In 2003, cu EPO. Vad ca au mai scris si altii. Finlandezii au avut o perioada negra la schi fond, 2001-2005, cu multe scandaluri si cazuri de doping.

Iaco
11th January 2008, 16:45
Mie imi plac...chiar daca au avut perioada aia...bine la biatlon nu prea conteaza da no...asta e...acum daca e curata bravo ei ca a castigat...nu puteti sa o acuzati pentru ceva ce a facut acum 5 ani...nu!?

miril
11th January 2008, 16:48
Da. Adica, Nu. Pana la proba...contrarie. Are cam vreo 32 de ani, fatuca.

rob_din
11th January 2008, 16:51
Mie imi plac...chiar daca au avut perioada aia...bine la biatlon nu prea conteaza da no...asta e...acum daca e curata bravo ei ca a castigat...nu puteti sa o acuzati pentru ceva ce a facut acum 5 ani...nu!?

Din punctul meu de vedere un sportiv descoperit dopat nu mai are ce cauta in sport

miril
11th January 2008, 16:56
Problema este ca multi sunt dopati si nedescoperiti. Se vorbeste mult despre mari campioni ca Björn Dählie sau Lance Armstrong, spre exemplu. Pe post de negustori...cinstiti.

Iaco
11th January 2008, 16:58
Ai si tu dreptate...dar daca federatiile internationale considera ca 2 ani de suspendare sunt suficienti atunci asha o fi ca respectivii sportivi sa-si ispaseasca pedeapsa morala:D...no acuma o felicitam si speram ca nu a fost dopata si acum...:)

rob_din
11th January 2008, 16:59
Eu n-am cerut sa fie arsa pe rug Varis. Deocamdata respecta regulile. Dar eu nu pot sa ma bucur ca a castigat, ba din contra sunt suparat.

rob_din
11th January 2008, 17:01
Problema este ca multi sunt dopati si nedescoperiti. Se vorbeste mult despre mari campioni ca Björn Dählie sau Lance Armstrong, spre exemplu. Pe post de negustori...cinstiti.

Ai dreptate. Bine despre unii precum Armstrong sau Carl Lewis nu sunt numai banuieli, sunt si dovezi destul de clare.

Dar din pacate performantele lor sunt inca valabile. Eu insa sper ca macar unii vor fi dovediti 100% si-si vor pierde rezultatele asa cum a patit Marion Jones spre exemplu

rob_din
11th January 2008, 17:02
Tofalvi are o sansa mare duminica, avand in vedere ca Pursuitul alaturi de individual e proba ei favorita si pleaca la doar 1:30 de lider. Trebuie sa traga cu 0 macar la pozitia culcat

miafangina
11th January 2008, 17:14
Initial am fost bucuroasa,imi place sa mai cistige si altii decit cei obisnuiti cu podiumurile,dar dupa ce am citit ce-ati scris voi aici....

rob_din
11th January 2008, 17:15
Initial am fost bucuroasa,imi place sa mai cistige si altii decit cei obisnuiti cu podiumurile,dar dupa ce am citit ce-ati scris voi aici....

Presupun ca cei ce-au comentat pe Eurosport in romana au uitat sa mentioneze acest "mic amanunt"

miafangina
11th January 2008, 17:50
Presupun ca cei ce-au comentat pe Eurosport in romana au uitat sa mentioneze acest "mic amanunt"

Cel putin eu n-am bagat de seama sa fi spus...

Cind aud de EPO parca am un gust amar.Parca nu-i asa grav sa iei o tableta,ca nu respiri bine,dar sa-ti faci transfuzii si injectii,nu mai e sport.:no:

georg40
11th January 2008, 18:20
Victoria fostei alergatoare de fond, Kaisa Varis este o veritabila surpriza, cum o surpriza este ca nicio alergatoare germana nu s-a clasat pe podium.
Fara a insinua ceva , trebuie spus ,totusi, ca Varis vine la biatlon dupa o suspendare pentru dopaj ispasita in alte conditii, ceea ce pune unele semne de intrebare iminente.
Sa o urmarim si sa vedem ce va mai fi. Daca ea ramane "curata" si evolueaza la acest nivel poate constitui un castig pentru sportul biatlonului. Deci sa nu o condamnam fara vina.

Buna in ansamblu comportarea romancelor. Purdea si Tofalvi isi pot aminti cu placere ca azi, chiar daca pentru scurt timp, au fost liderele intrecerii !

rob_din
11th January 2008, 19:29
Vad ca am renuntat definitiv sa mai trimitem vreun biatlonist in CM. Daca in cazul stafetei sunt de acord ca n-are rost sa cheltuim bani degeaba, de data asta mi se pare o prostie. Adica participa Groenlanda si nu participa Romania

ducus
11th January 2008, 19:38
Ca tot pomeneai de dopaje in sport: breaking news: 6 luni de parnaie pentru Marion Jones :D Asta chiar e stire soc, care zguduie lumea sportului! Sa fie invatatura de minte pentru toata lumea, de acum inainte fiecare se va gandi de doua ori daca sa se dopeze :shocked:

rob_din
11th January 2008, 20:04
Ca tot pomeneai de dopaje in sport: breaking news: 6 luni de parnaie pentru Marion Jones :D Asta chiar e stire soc, care zguduie lumea sportului! Sa fie invatatura de minte pentru toata lumea, de acum inainte fiecare se va gandi de doua ori daca sa se dopeze :shocked:

Dar sa stii ca nu pentru dopaj a fost condamnta, ci fiindca a mintit sub juramant. Nu intra nimeni la inchisoare fiindca se dopeaza

TheMentalist
11th January 2008, 20:16
Pacat ca nu va fi nici un roman in proba de maine. Chiar daca nu avem participari foarte bune la masculin, am castiga experienta.

georg40
11th January 2008, 21:36
Ca tot pomeneai de dopaje in sport: breaking news: 6 luni de parnaie pentru Marion Jones :D Asta chiar e stire soc, care zguduie lumea sportului! Sa fie invatatura de minte pentru toata lumea, de acum inainte fiecare se va gandi de doua ori daca sa se dopeze :shocked:

Citeste si aici:

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1763618#

ducus
12th January 2008, 13:03
Apropo, de ce credeti ca nu exista si in biatlonul feminin un "barosan"/lider pe toate (sau majoritatea) probele individuale, asa cum e Bjorndalen la masculin? La individual conduce Glagow, la sprint Kati Wilhelm, la pursuit Sandrine Bailly iar la start in bloc Magdalena Neuner. De ce nu poate o sportiva sa fie buna in mai multe probe, la fel ca marele norvegian Ole? E mai slab din acest punct de vedere biatlonul feminin decat cel masculin?

miril
12th January 2008, 13:10
Un Ole neprins, biatlonist cinstit.

rob_din
12th January 2008, 13:28
Apropo, de ce credeti ca nu exista si in biatlonul feminin un "barosan"/lider pe toate (sau majoritatea) probele individuale, asa cum e Bjorndalen la masculin? La individual conduce Glagow, la sprint Kati Wilhelm, la pursuit Sandrine Bailly iar la start in bloc Magdalena Neuner. De ce nu poate o sportiva sa fie buna in mai multe probe, la fel ca marele norvegian Ole? E mai slab din acest punct de vedere biatlonul feminin decat cel masculin?

Faptul ca in clasamente conduc diferite sportive nu inseamna ca cele pe care le-ai spus tu nu sunt bune la toate probele.. Wilhelm e buna la orice proba, la fel Bailly.

La masculin OEB este mult mai bun decat toti ceilalti, din fericire la feminin deocamdata sunt mai multe sportive de valori apropiate. Ceea ce e bine

rob_din
12th January 2008, 13:30
Un Ole neprins, biatlonist cinstit.

Si de ce ar trebui sa fie prins? Eu habar n-am daca e dopat sau nu (parerea mea e ca oricum cam toti folosesc si substante interzise) insa nu vad de ce-ar trebui banuit mai mult OEB decat Greis sau decat Poiree spre exemplu.

Iaco
12th January 2008, 13:37
Faptul ca in clasamente conduc diferite sportive nu inseamna ca cele pe care le-ai spus tu nu sunt bune la toate probele.. Wilhelm e buna la orice proba, la fel Bailly.

La masculin OEB este mult mai bun decat toti ceilalti, din fericire la feminin deocamdata sunt mai multe sportive de valori apropiate. Ceea ce e bine

Pentru ca s-a retras poiree...si multi biatlonisti redutabili germani ca fischer si altii...acuma a cam ramas OEB singur pe felie si de aia este decalaju asha mare...oricum mult mai animata competitia fetelor cand nu stii cine o sa castige...la baieti este destul de previzibil...tot ceea ce poti astepta din punct de vedere al spectacolului...este ceva de genu: "Cate o sa rateze OEB...4 ...hai sa vedem daca il prinde pe ala din fata...schiaza bine are sanse azi"...mult mai atractiva anul acesta competitia fetelor...

Hopshio
12th January 2008, 13:44
ce ziceti azi la sprint? cine iese pe 1?

Iaco
12th January 2008, 13:52
OEB...:))...care altu??

Hopshio
12th January 2008, 13:55
cat de sigur esti? as paria pe el..dar nush..ieri mi'am tras tzeapa cu Noener

rob_din
12th January 2008, 16:39
Prima victorie pentru germani-Michael Greis

Foarte slabi norvegienii la deplasarea pe schiuri.

georg40
12th January 2008, 17:28
Biatlonistii germani si-au pus tot naduful in sprintul de azi repurtand o victorie pe cat de clara pe atat de categorica. Cu cinci oameni in primii zece si cu 2 clasati pe podium, Micki Greis & Co. au aratat azi (pentru prima oara in acest sezon ) de ce sunt in stare. La sprint mai ult ca la oricare alta disciplina, ratarile in poligon sunt fatale. Un Michael Greis tragand fara greseala poate lupta de la egal la egal cu Bjoerndalen , Iaroscenko si ceilalti.

1.Greis
2.Ciudov
3.Wolf
4.Graf
5.Bjoerndalen
6.Hallenbarter SUI
7.Ferry SWE
8.Stephan
9.Rösch
10.Iaroscenko


Duminica au loc probele de urmarire atat la femei (ora 14,15) cat si la barbati (ora 15,30).

Hopshio
13th January 2008, 08:36
ce ziceti? cine castiga la fete si cine castiga la baieti?

miril
13th January 2008, 10:30
Si de ce ar trebui sa fie prins? Eu habar n-am daca e dopat sau nu (parerea mea e ca oricum cam toti folosesc si substante interzise) insa nu vad de ce-ar trebui banuit mai mult OEB decat Greis sau decat Poiree spre exemplu.

Ani buni "disparea" din competitie vreo luna ca sa se...antreneze la...munte si revenea cu rezultate pe care le stim cu totii. In plus scandinavii sunt in prima linie in ceea ce priveste cercetarile medicale, inclusiv in depisatarea drogurilor, deci si...invers. Sa fiu bine inteles, Ole este un mare campion, dar cum ai zis si tu, toti o fac, unii mai bine, altii mai putin bine. De aici si unele voci de luat in seama care au propagat pentru dopajul liber, cu care nu sunt, personal, de acord.

rob_din
13th January 2008, 11:45
ce ziceti? cine castiga la fete si cine castiga la baieti?

Wilhelm si OEB

rob_din
13th January 2008, 11:46
Ani buni "disparea" din competitie vreo luna ca sa se...antreneze la...munte si revenea cu rezultate pe care le stim cu totii. In plus scandinavii sunt in prima linie in ceea ce priveste cercetarile medicale, inclusiv in depisatarea drogurilor, deci si...invers. Sa fiu bine inteles, Ole este un mare campion, dar cum ai zis si tu, toti o fac, unii mai bine, altii mai putin bine. De aici si unele voci de luat in seama care au propagat pentru dopajul liber, cu care nu sunt, personal, de acord.

Uite la asta nu m-am gandit. Asa e, de multe ori sare peste vreo 2 etape de CM. Dar sa stii ca uneori in acea perioada participa la schi fond

TheMentalist
13th January 2008, 12:15
Ani buni "disparea" din competitie vreo luna ca sa se...antreneze la...munte si revenea cu rezultate pe care le stim cu totii. In plus scandinavii sunt in prima linie in ceea ce priveste cercetarile medicale, inclusiv in depisatarea drogurilor, deci si...invers. Sa fiu bine inteles, Ole este un mare campion, dar cum ai zis si tu, toti o fac, unii mai bine, altii mai putin bine. De aici si unele voci de luat in seama care au propagat pentru dopajul liber, cu care nu sunt, personal, de acord.

Nu "disparea" ca sa se antreneze la munte, ci mergea la competitiile de schi fond:P.

rob_din
13th January 2008, 13:47
Nu "disparea" ca sa se antreneze la munte, ci mergea la competitiile de schi fond:P.

Nu intotdeauna.

miril
13th January 2008, 14:03
Nu "disparea" ca sa se antreneze la munte, ci mergea la competitiile de schi fond:P.


Confunzi. Nu zic ca nu a concurat si la fond.

georg40
13th January 2008, 14:09
In cateva minute incepe cursa de urmarire a fetelor...Live pe Eurosport, ZDF si de urmarit si pe Live-Stream/ZDF, receptionabil in toata Europa.

Hopshio
13th January 2008, 14:11
georg ce zici ..am pus un pariu..Neuner intra pe podium..ce zici intra?:D

Sifodias
13th January 2008, 14:16
Ce surpriza!!!Am vazut-o pe lista de start pe Albina Akhatova!!!Credeam ca s-a retras de mult...Imi amintesc de anii mei de inceput in biatlon(ca spectator).Ce echipa aveau rusii la feminin!Cu Akhatova,cu Koukleva,cu Ischmouratova...Le dadeau rusine nemtoaicelor pe unde le prindeau...Ce vremuri!!!

georg40
13th January 2008, 14:23
Dupa prima tragere Kati Wilhelm confirma statutul de favorita,ea preluand conducerea.

georg40
13th January 2008, 14:24
georg ce zici ..am pus un pariu..Neuner intra pe podium..ce zici intra?:D

Nu stiu, ma indoiesc a inceput cu o ratare ceea ce nu e bine aflandu-se pe locul al 12-lea cu un handicap de 32 de secunde.

georg40
13th January 2008, 14:29
Pe toata durata competitiei de la Ruhpolding au fost vandute 86 500 de bilete !

Hopshio
13th January 2008, 14:32
ce zici acu,a?:D

TheMentalist
13th January 2008, 14:32
Dana din pacate un tur.

TheMentalist
13th January 2008, 14:33
2 tururi pt. Purdea la a doua tragere

georg40
13th January 2008, 14:36
Aceasta Varis este o schioara de prima clasa. Daca trage fara greseala castiga. Cele 4 cofavorite: Neuner, Wilhelm, Henkel si Varis toate cu un tur de penalizare.Foarte palpitant !

Tofalvi se tine bine, dar la tragerea in picioare are doua ratari.

TheMentalist
13th January 2008, 14:37
2 tururi din pacate pentru Eva:(:(

TheMentalist
13th January 2008, 14:41
3 tururi pt. Plotogea la a treia tragere, Purdea nu a facut nici un tur. Purdea e pe 46, iar Plotogea pe 49.

georg40
13th January 2008, 14:42
Urmeaza tragerea decisiva, cine duce toate cele 5 focuri in tinta castiga, candidate sunt 5-6 sportive. Sa vedem.

Cred ca e norvegiana Rogstad sau Wilhelm,care este o schioara mai buna...Urmarirea incepe abia acum !!

TheMentalist
13th January 2008, 14:45
Tofalvi mai face un tur si e pe 26

ducus
13th January 2008, 14:46
2 tururi din pacate pentru Eva:(:(
Bravo Rogstad, esti cea mai buna! Sic nemtoaicelor :evil:

georg40
13th January 2008, 14:47
De ...vanzare este inca doar locul trei pentru care lupta o jumatate duzina de atlete. Kati Wilhelm a redus deja jumatate din handicap fata de Rogstad. Cine castiga ?

georg40
13th January 2008, 14:47
Bravo Rogstad, esti cea mai buna! Sic nemtoaicelor :evil:

Hm.

TheMentalist
13th January 2008, 14:48
La 9 km Tofalvi ramane pe 26, dar are sanse sa termine pe 23

ducus
13th January 2008, 14:49
De ...vanzare este inca doar locul trei pentru care lupta o jumatate duzina de atlete. Kati Wilhelm a redus deja jumatate din handicap fata de Rogstad. Cine castiga ?
Nu mai fii asa pesimist, ca n-are cum sa recupereze o asemenea diferenta nici macar Wilhelm! Uite, a sosit la 12 secunde!

TheMentalist
13th January 2008, 14:49
1. Rogstad, 2.Wilhelm 3. Makarainen

TheMentalist
13th January 2008, 14:50
La 9.7 km Eva e pe 23. Hai Eva!

georg40
13th January 2008, 14:51
Norvegiana din Trondheim, Rogstad castiga pe merit cu 12,6 secunde inaintea lui Wilhelm si cu 30,9 secunde inaintea finlandezei Makärainen. Frumoasa intrecere !
Se dovedeste incaodata ca bunele schioare trebuie sa stie sa si traga...

Eva Tofalvi pe locul 23 (!) respect. Priviti cine sunt invinsele ei !

TheMentalist
13th January 2008, 14:51
DA! EVA e pe 23:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

rob_din
13th January 2008, 14:54
Plotogea trebuie sa se antreneze serios pentru tragerea din picioare

TheMentalist
13th January 2008, 14:54
Cate puncte va lua Eva pentru locul 23?

rob_din
13th January 2008, 14:54
48 Plotogea, 49 Purdea

Tofalvi a reusit 3 competitii foarte bume la Ruhpolding

rob_din
13th January 2008, 14:55
8 puncte pentru Tofalvi

TheMentalist
13th January 2008, 14:55
Plotogea trebuie sa se antreneze serios pentru tragerea din picioare

Da. Din pacate are un stil foarte prost de tragere:(:(in picioare:(

Sifodias
13th January 2008, 14:55
Felicitari norvegiencei!!!Merita cu prisosinta sa castige...Neuner,nu inteleg de ce se mai complica cu biatlonul,aici mai gresesti la tir,trebuie sa faci tururi suplimentare...La cat "material" are fata asta bagat in ea,nu ar avea mari probleme sa concureze la schi fond.

rob_din
13th January 2008, 14:56
Da. Din pacate are un stil foarte prost de tragere:(:(in picioare:(

Foarte prost e putin spus. Federatia trebuie sa-i gaseasca un antrenor special pentru tir, altfel i se iroseste tot talentul

rob_din
13th January 2008, 15:36
Cursa masculina poate fi urmarita live aici

http://eurovision.feedroom.com/index.jsp?skin=wcbiathlon&fr_chl=93877df94baef2c2843d14e9fab1d6313b794990

georg40
13th January 2008, 15:42
Felicitari norvegiencei!!!Merita cu prisosinta sa castige...Neuner,nu inteleg de ce se mai complica cu biatlonul,aici mai gresesti la tir,trebuie sa faci tururi suplimentare...La cat "material" are fata asta bagat in ea,nu ar avea mari probleme sa concureze la schi fond.

Si cine rateaza 11 metri sa se lase de fotbal ?

Biatlonul are alta atractie decat schiul fond si poti sa fii sigur ca un asemenea transfer nu va avea loc."Lena" abia a implinit 20 de ani...

Hopshio
13th January 2008, 15:44
da cum mama ei sa rateze de 3 ori la ultima tragere? ca deja nu mai suport..trebuia sa termine in primele 3 sa castig si eu si ea se prosteste..mai si aplauda la sfarsitx(

Sifodias
13th January 2008, 15:52
Cine tot rateaza penalty-uri sa nu le mai execute,nu-i normal?

rob_din
13th January 2008, 16:03
Si cine rateaza 11 metri sa se lase de fotbal ?

Biatlonul are alta atractie decat schiul fond si poti sa fii sigur ca un asemenea transfer nu va avea loc."Lena" abia a implinit 20 de ani...

Pai daca rateaza meci de meci 11m chiar ca e mai bine sa se lase de fotbal

La Neuner nu e insa grav, si tragand prost poate sa castige

rob_din
13th January 2008, 16:32
duel Greis-OEB. OEB la 40 de sec. dupa 2 trageri

rob_din
13th January 2008, 16:38
Bjoerndalen lent pe schiuri si slab la tir- 3 ratari la tragerea a treia

georg40
13th January 2008, 16:39
Micky Greis a tras si a treia oara extrem de rapid si mai ales precis, OEB cu trei greseli a iesit practic din cursa pentru primul loc(?!), avansul lui Greis asupra celui de-al doilea, Ciudov a crescut la 1 min. si 9 secunde. Sa fie intrecerea decisa ?

georg40
13th January 2008, 16:47
Michael Greis tot a gresit o data la ultima tragere, dar avansul confortabil cred ca nu-l mai poate opri de la victorie doar daca ...si-ar rupe schiurile !
Ciudov e la 46 secunde, prea mult pentru a mai invinge, iar pentru locul trei lupta Svendsen, Bjoerndalen, Ferry si Graf aflati pe intervalul de 10 secunde.

rob_din
13th January 2008, 16:47
Greis castiga a doua cursa consecutiva urmat de Tchudov, Bjoernadalen se lupta pentru locul 3 cu Svendsen. Pacat de tragerea a 3-a a lui OEB

rob_din
13th January 2008, 16:49
Lars Berger cu 7 ratari a reusit sa urce in clasament fata de momentul plecarii, la fel Andresen cu 6 ratari

rob_din
13th January 2008, 16:50
Nu stiu ce e cu OEB, pierde timp si fata de Svendsen

georg40
13th January 2008, 16:59
3.Svendsen
4.Ferry
5.Bjoerndalen
6.Graf

Pe OEB l-au cam parasit puterile in final.

Bravo Ruhpolding, una dintre cele mai frumoase si interesante etape ia sfarsit, intreceri urmarite de 86 500 de spectatori la fata locului si de 4,6 milioane telespectatori prezenti in medie la emisiunile posturilor ARD si ZDF, asa cum comunica institutul GfK.

La revedere Ruhpolding - Bun gasit Anteselva !

georg40
13th January 2008, 18:22
Si inca o stire cu Ruhpolding.
Azi, presedintetele federatiei germane de schi, A.Hörmann a inmanat presedintelui IBU, Anders Bessebrg documentele de candidatura ale localitatii pentru organizarea campionatului mondial de biatlon din anul 2012. O alta candidata este orasul Nove Mesto din Cehia. Amintesc ca Ruhpolding a mai gazduit CM in anii 1979, 1985 si 1996.

rob_din
13th January 2008, 19:13
Eva Tofalvi a urcat pe locul 49 in clasamentul general al Cupei Mondiale cu 16 puncte

rob_din
13th January 2008, 19:14
Sa speram ca va mai lua puncte la Antholz pentru a spera intr-o participare la cursa cu start in bloc de la Campionatele Mondiale

TheMentalist
13th January 2008, 22:58
Sa speram ca va mai lua puncte la Antholz pentru a spera intr-o participare la cursa cu start in bloc de la Campionatele Mondiale

Nu prea cred:(Ocupanta locului 30 are 67 de puncte, iar Eva are doar 16

TheMentalist
13th January 2008, 22:58
Surprinzator de slaba prestatia lui OEB la alergarea pe schiuri.

rob_din
14th January 2008, 11:36
Nu prea cred:(Ocupanta locului 30 are 67 de puncte, iar Eva are doar 16

Nu uita ca la CM au voie doar 4 concurete dintr-o tara. RUS, NOR, GER au 7-8 sportive in fata Evei, asa ca si locul 40 va avea drept de participare.

In plus se va tine cont jumatate de acest clasament din Cupa Mondiala si jumatate de un alt clasament care se va face doar cu rezultatele din probele de la Ostersund, asa ca un loc 45 in Cupa Mondiala si rezultate in jur de locul 30 la Ostersund inseamna drept de participare la mass-start

ducus
14th January 2008, 17:10
Alexandra Rusu e pe locul 30 in clasamentul cupei europene, iar pe primele 7 locuri sunt numai nemtoaice. Mai scadem inca 2 frantuzoaice si 2 rusoaice, si iata cum intra Rusu in primele 17. Ii mai trebuie doar cateva puncte in cupa europeana, si ca 2-3 sportive aflate deasupra ei in clasament sa greseasca.
In proportie de peste 80% zic eu ca se va clasa in primele 10 si vom putea trimite in sezonul urmator 4 sportive titulare. :)

rob_din
14th January 2008, 17:53
Alexandra Rusu e pe locul 30 in clasamentul cupei europene, iar pe primele 7 locuri sunt numai nemtoaice. Mai scadem inca 2 frantuzoaice si 2 rusoaice, si iata cum intra Rusu in primele 17. Ii mai trebuie doar cateva puncte in cupa europeana, si ca 2-3 sportive aflate deasupra ei in clasament sa greseasca.
In proportie de peste 80% zic eu ca se va clasa in primele 10 si vom putea trimite in sezonul urmator 4 sportive titulare. :)

Nu inteleg de ce Rusu nu a fost trimisa la etapa din acest week-end de Cupa Europei.

ducus
14th January 2008, 18:41
Nu inteleg de ce Rusu nu a fost trimisa la etapa din acest week-end de Cupa Europei.
Din 10 curse ea nu a participat la 3 pana acum. Mai avem timp destul sa recuperam, mai sunt 9 curse pana la finalul sezonului. :yes:

Eu ma intreb de ce au participat si Tofalvi si Purdea in cupa Europei, in loc sa lasa pe altele mai tinere sa se afirme. Ele aveau oricum asigurata participarea in cupa mondiala pentru urmatorul sezon.

rob_din
14th January 2008, 18:47
Din 10 curse ea nu a participat la 3 pana acum. Mai avem timp destul sa recuperam, mai sunt 9 curse pana la finalul sezonului. :yes:

Eu ma intreb de ce au participat si Tofalvi si Purdea in cupa Europei, in loc sa lasa pe altele mai tinere sa se afirme. Ele aveau oricum asigurata participarea in cupa mondiala pentru urmatorul sezon.

Sa stii ca nu prea avem altele mai tinere care sa se afirme. Si daca nu ma insel au participat la prima etapa din CE care s-a desfasurat inaintea primei etape de CM. Probabil au mers pentru a se pregati pentru Cupa Mondiala

SORENSEN
14th January 2008, 19:19
Da si eu am inteles la fel...

Oricum participare buna pt Eva ...de 2 ori in pct...ar fi bine sa o tina forma si la Mondiale..

miafangina
14th January 2008, 20:46
M-au bucurat victoriile lui Greis,in primul rind pentru publicul minunat de la Ruhpolding.
Eu apreciez ca a fost o etapa frumoasa de cupa mondiala:locatie excelenta,cistigatori din mai multe tari,a fost bine.

TheMentalist
14th January 2008, 21:49
Cel mai bun weekend al biatlonului romanesc din aceasta editie a Cupei Mondiale