PDA

View Full Version : Etapele 12-13 Val Di Fiemme(Ita)



theodor
6th January 2008, 18:06
Pe 12-13 ian au loc , la Val di Fiemme,pe arena "Stadio Alto" etapele 12 si 13 din CM de sarituri cu schiurile.
Detalii despre acest complex:

http://www.valdifiemme2003.com/fsw/html/10/9/5

georg40
7th January 2008, 19:35
Din fericire televiziunea (Eurosport) va fi de fata in direct, vineri ora 19 calificari, sambata ora 17,30 primul concurs si duminica, ora 15 al doilea concurs.
Sa speram ca totul va merge bine !

whisper
8th January 2008, 00:55
Sper si eu sa nu mai fie probleme. Ce s-a intamplat ieri a fost asa de ...nedrept ar fi cuvantul(parerea mea).

georg40
9th January 2008, 19:48
Sper si eu sa nu mai fie probleme. Ce s-a intamplat ieri a fost asa de ...nedrept ar fi cuvantul(parerea mea).

Ai dreptate in principiu, dar la sporturile in aer liber exista aceasta posibilitate a ...nedreptatii de fiecare data. Si eu mi-as fi dorit un concurs fair, al celor mai buni, dar n-a fost sa fie. Organizatorii s-au bucurat sa incheie oricum intrecerea.

TheMentalist
9th January 2008, 22:39
Sper si eu sa fie vremea buna.

georg40
10th January 2008, 00:04
Din echipa germana a fost scos temporar Michael Uhrmann , el urmand sa se antreneze intensiv pentru viitoarele concursuri.

georg40
11th January 2008, 12:37
Nu uitati, azi de la ora 19 (live pe Eurosport) au loc calificarile.

georg40
11th January 2008, 20:01
Conditii foarte bune pentru calificarile de la Predazzo, temperatura aerului 0,5 grade, viteza vantului 0,8 m/sec. , se spera intr-o calificare frumoasa.

TheMentalist
11th January 2008, 21:13
Adam Malysz a reusit cea mai buna saritura. Sper sa reuseasca o performanta si mai buna maine.

georg40
11th January 2008, 21:27
Nimic deosebit la calificarile castigate de Bardal, care si-a adujudecat astfel si cei 2 000 de euro cuveniti pentru victorie.
Cativa favoriti, printre care Ahonen, Schlierenzauer si Neumayer (acesta din urma bolnav) nu au sarit dar vor fi prezenti maine la intrecere (de la ora 17,30 live pe Eurosport).
Inafara lui Malysz cu 130 de metri, care parca si-a reamintit ca pe aceasta trambulina a devenit campion mondial in anul 2003, au mai obtinut rezultate bune: Kuettel 128 m,Ammann 127,5 m, Hilde, Morgenstern 127 m, Schmitt 126 m etc.

miafangina
11th January 2008, 22:01
Multumesc de informatii,nu am fost acasa:am aflat ceva nou,nu stiam ca se dau bani pentru calificari!

theodor
11th January 2008, 23:49
Maine va fi o disputa foarte interesanta.Cu saritura de 130 m , Malysz se anunta a fi un potential candidat la castigarea etapei(sau etapelor).Sa vedem ce cuvant vor avea de spus Ahonen, Morgi, Bardal, Schlierenzhauer.
Si cam de maine incolo incepe sa se decida cine vor fi principalii candidati la Globul de Cristal.

whisper
11th January 2008, 23:55
Yep..un mare candidat...pana acum nu a confirmat ...dar nu ma supar daca reuseste sa castige.
Totusi asta nu inseamna ca poate castiga si cupa mondial-cum citeam pe un al thread. La CM sansele mai mari le are Morgi si apoi Ahonen si Schlierenzauer.
Neumayer e bolnav? Sper ca va putea participa maine:) Si mi s-a parut mie sau Romoeren s-a accidentat? Ca la revenirea pe zapada parca schiopata?

lucian_iasi
12th January 2008, 09:57
Adam Malysz a reusit cea mai buna saritura. Sper sa reuseasca o performanta si mai buna maine.


Asa a sarit in calificari si inainte de etapa de la Oberstdorf...si cand a fosat etapa propriuzisa a clacat..eu prefer sa sara asa in timpul etapelor si nu in calificari.Cu ce ma incalzeste ca e primul in calificari,daca in etapa termina pe 10-11?

georg40
12th January 2008, 19:18
Concurs modest azi la Val die Fiemme, conditiile atmosferice nu au sustinut deloc sportivii in prima mansa, n-a exista nici un ... vanticel dinspre vale, de unde rezultate neasteptat de slabe. Un Malysz cu 114,5 metri eliminat; ca si Neumayer, Hautamäki si alti saritori bine cotati care au ramas pe drum. Trebuie recunoscut ca "asii", printre care Ahonen, Hilde, Loitzl, Morgenstern au fost totusi la nivelul asteptarilor.
Sa vedem ce va aduce mansa a doua.

Dupa prima mansa conduce Hilde, urmat de Petersen si Loitzl.
Martin Schmitt este pe locul 14.

TheMentalist
12th January 2008, 19:28
Ce sa intamplat cu Malysz? pentru ca nu am vazut deoarece nu a mers Eurosportul.

georg40
12th January 2008, 19:32
Ce sa intamplat cu Malysz? pentru ca nu am vazut deoarece nu a mers Eurosportul.

Nimic, a sarit 114,5 m clasandu-se pe locul 46 !?

TheMentalist
12th January 2008, 19:46
Din pacate nu stiu de ce nu merge la mine Eurosport si nu pot vedea.

TheMentalist
12th January 2008, 19:46
A cazut Romoeren?

georg40
12th January 2008, 19:47
Mansa a doua a inceput cu o cazatura incredibila a lui Romoeren, caruia i s-a desprins pur si simplu un schi in timpul zborului, a cazut pe spate dar,ce noroc, se pare ca inafara unor contuzii nu i s-a intamplat nimic grav.
Juriul a intreurpt concursul, ploaia s-a intetit in mod desoebit, in prezent are loc o sedinta a celor responsabili si nu exclud anularea intrecerii. Sa mai asteptam putin...

TheMentalist
12th January 2008, 19:49
Cred ca ar fi mai bine ca competitia sa fie anulata.

georg40
12th January 2008, 19:52
Intradevar concursul se incheie aici, mansa a doua a fost anulata , se pregateste festivitatea de premiere, castiga Hilde inaintea lui Petersen si Loitzl.

Duminica, concursul are loc de la ora 15, sa speram ca vremea va permite desfasurarea lui.

theodor
12th January 2008, 20:45
N-am putut vedea, din pacate, intrecerea, ca s-a intrerupt Eurosportul.
O mare surpriza e eliminarea lui Malysz.
Vad ca norvegienii revin in forta, Tom Hilde castigand prima sa etapa din cariera.
Cu locurile 4 si 5 obtinute astazi, Morgi si Janne sunt in lupta pentru titlu:
Astazi, Ahonen a redus cu aproape 50 p distanta fata de tanarul austriac Gregor Schlierenzauer.
Primele 5 pozitii:
1.Thomas Morgenstern = 990p;:yeah:
2.Gregor Schlierenzauer = 667p;:ok:
3.Janne Ahonen =660p; :yeah:
4.Tom Hilde = 502p;
5.Wolfgang Loitzl = 458p.


Nu stiu de ce , dar austriecii, din pacate, incep sa aiba probleme.:no:
Clasamentul la zi al CM la sarituri este aici:

http://www.fis-ski.com/uk/disciplines/skijumping/cupstandings.html

pinturicchio
12th January 2008, 21:14
Urata etapa...imi pare rau ca nu a reusit Janne sa reduca din diferenta si fata de Morgenstern :(

whisper
13th January 2008, 00:59
Nici la mine nu o mers Eurosportul..exact dupa cazatura lui Romoeren din prima mansa..a cazut(am zis ca a taiat vreun cablu cu skiurile, in cadere:P)
:( Imi pare rau de Romoeren, sa cazi de doua ori...:(
Se pare ca Gregor va pierde locul 2 si anul acesta.
Sa speram ca maine vor fi conditii mai bune...


Nu stiu de ce , dar austriecii, din pacate, incep sa aiba probleme.
Kofler- e clar ca l-a afectat cazatura aceea de la Oberstdorf.
In cazul lui Morgi-era greu de crezut ca va reusi sa castige toate etapele-important e sa se mentina in primi 5 in fiecare etapa. Despre Gregor nu stiu ce sa zic...iar Loitzl cred ca e singurul care stationeaza(nici nu a cazut prea mult in top 10,nici nu urca mai sus de 5/6 :P).

TheMentalist
13th January 2008, 13:18
Astazi, vremea va fi mai buna. Nu mai predomina acea ploaie enervanta, ci din contra azi noapte a si nins la Val di Fiemme, deci conditiile sunt foarte bune de concurs, am observat si competitia de combinata nordica.

Iaco
13th January 2008, 13:27
Ce s-a intamplat acolo ca nu am putut sa ma uit si vad ca astia de la fis stau cam rau cu updatarea siteului:D:D?

TheMentalist
13th January 2008, 13:53
Ce s-a intamplat acolo ca nu am putut sa ma uit si vad ca astia de la fis stau cam rau cu updatarea siteului:D:D?

Unde?

Iaco
13th January 2008, 14:24
Unde?

Combinata nordica:))

georg40
13th January 2008, 14:56
Cei care au probleme cu Eurosportul pot incerca site-ul www.zdf.de care are de regula (fiind in aceasta duminica responsabil cu sporturile de iarna) un Live-Stream receptionabil in toata Europa. Poate aveti noroc...

TheMentalist
13th January 2008, 15:56
Foarte bune conditiile la Val di Fiemme

ducus
13th January 2008, 16:24
Damian Iernei pe locul 2! Hai Damiane! :D Schmitt si Hautameki vai de capul lor, au intrat cu chiu cu vai in primii 30 pentru mansa secunda.

georg40
13th January 2008, 16:40
Desfasurare curioasa a concursului de azi, fara calificari dar cu 64 de saritori direct in mansa I.
Surprinzator o seama de consacrati au ramas pe drum , printre ei Maliysz (!), Neumayer, Petersen, Kornilov,Ipatov,Kranjec Lappi.
Cele mai bune rezultate:
1.Morgenstern 128,5 m
2-3. Schlierenzauer si Iacobsen 125 m.
Martin Schmitt a sarit 115,5 m si se afla pe locul al 24-lea
Cum in plutonul fruntas se mai afla Hilde, Ahonen, Koffler etc. se anunta o a doua mansa finala foarte atractiva.

georg40
13th January 2008, 17:34
Dupa victoria de ieri repurtata intr-o singura mansa, discutabila pentru multi, azi norvegianul a aratat o forma deosebita dispunand de toata concurenta si oprind cel putin pentru moment dominatia austriaca !

1.Tom Hilde
2.Thomas Morgenstern
3.Anders Iacobsen
4.Janne Ahonen
5.Jernei Damian
6.Gregor Schlierenzauer.

Martin Schmitt si-a imbunatatit pozitia de pe locul al 24-lea pe 15.

OmBlAdOnNn
13th January 2008, 17:46
Rezultate finale de astazi:
1.Tom Hilde;
2.Thomas Morgenstern;
3.Anders Jacosen;
4.Janne Ahonen;
5.Jernej Damian,

Clasamentul etapei :

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2426

Tanarul Gregor Schlierenzauer a ocupat locul 6, pierzand loicul 2 in clasamentul general al CM.
Janne Ahonen trece pe locul al 2 lea, la o diferenta de doar 3p.
O revenire dupa un inceput mai putin bun o are norvegianul Anders Jacobsen, dupa aceasta etapa situandu-se pe locul 15 in CM.
In schimb, Bjoern Einar Romoeren are un declin groaznic:no:, ajungand pe locul 14 .

Clasamentul general dupa 13 etape il gasiti la:

http://www.fis-ski.com/uk/disciplines/skijumping/cupstandings.html

whisper
13th January 2008, 18:23
Oarecum ciudata si aceasta etapa...oricum mult mai buna decat cea de ieri.
Yep, Gregor a pierdut locul 2...pentru a doua oara consecutiv(si anul trecut era tot pe 2 dupa Jacobsen)...si nu cred ca isi va reveni:(

Xplosion
13th January 2008, 22:30
Nu am apucat sa vad concursurile ... din ce cauza au ratat Malysz si Neumayer calificarea in a 2 a mansa?Fara Neumayer Germania nu conteaza aproape deloc...nu ca inainte ar fi contat prea mult , ma refer doar la primele 5 locuri

whisper
13th January 2008, 22:38
Pai au sarit sub 115, Malysz cred ca a sarit doar vreo 111m!

lucian_iasi
13th January 2008, 23:08
Asa a sarit in calificari si inainte de etapa de la Oberstdorf...si cand a fosat etapa propriuzisa a clacat..eu prefer sa sara asa in timpul etapelor si nu in calificari.Cu ce ma incalzeste ca e primul in calificari,daca in etapa termina pe 10-11?


Din nou am avut dreptate...de data asta doar partial...acum a ratat calificarea in mansa a doua in ambele etape :(:(:(:(:(

theodor
14th January 2008, 00:05
Nu poti fi totdeauna primul.....doar nu e nimeni robot.
Sa ne amintim ca Jakub Janda, dupa ce a castigat CM in 2006, si Turneul Celor 4 Trb, nu a mai facut absolut nimic.