PDA

View Full Version : Despre International Tennis Number (ITN)



Apolini
6th January 2008, 15:49
Am aflat și eu despre existența acestei chestiuni, chiar azi de la antrenor, cum am auzit de ITN, mi-am pus întrebarea: ce-ar fi să se aplice și la noi în țară acest ITN?

Pentru cei ce nu știu ce e, găsiți informații câte vreți pe siteul oficial ITF (aici (http://www.itftennis.com/itn/)) sau poate înțelegeți despre ce e vorba din ce încerc eu să descriu.
ITN este un test general ce își propune să măsoare unde se află la momentul respectiv un jucător de tenis, cât de bine este pregătit per ansamblu. În urma efectuării acestui test tre să te încadrei undeva între Level 1-10, 1 fiind cel mai tare și 10 fiind cel mai slab.
Test durează cam.. să zicem maxim o oră deși cred că se poate și mai repede și presupune mai multe probe precum, 12 mingi alternative (forhand și backhand) dintre care primele 6 le dai pe longline iar următoarele 6 pe cross și în funcție de zona în care dai mingea primeși niște puncte, care la sfârșit se adună și efectuând nu-știu-ce calcule între toate rezultatele (nu m-am interesat aici cum e) trebuie să îți dea levelul la care te afli.

Am auzit chiar că prin SUA și alte țări când îți cauți partener ești întrebat ce Level ești, mă rog, nu știu cât de adevărat este, important e să vedem ce se-ntâmplă la noi în țară, zic eu.

Credeți că aplicarea acestui sistem (ITN) în România ar fi benefică sau numai apă de ploaie?

cristea
7th January 2008, 16:25
eu auzisem de acest sistem mai demult dar ce-i drept in format american , adica la ei e chiar pe dos : adica 1 este nivel de incepartor iar profesionistii ajung la 8-9. Ma uitam pe situri si forumuri americane de tenis si nu stiam ce e aia " 3.1 Player " , "2.0 Player" si asa am cautat pe net si am aflat.

Parerea mea este ca e cam apa de ploaie acest sistem de notare a nivelului de cunostinte al jucatorului . La noi clasicul incepator , mediu sau avansat poate sa lamureasca foarte bine lucrurile . Parerea mea . :)

cristian2008
2nd September 2008, 06:47
un link privind scara evaluare sistem american (e in franceza)
http://www.tennisville.ca/echelle.htm