PDA

View Full Version : Boxeur mort in urma unui meci .



Lordul
3rd January 2008, 20:13
Boxeurul sud-coreean Choi care si-a aparat cu succesul titlul pe 25 dec a intrat in coma imediat dupa meci , 10 zile s-au chinuit medicii sa-l salveze dar nu au reusit .Astazi familia a decis sa-l deconecteze de la aparate.

unicorn
4th January 2008, 00:59
Formatul de 10 sau 12 runde pentru title matches ar trebui scos de pe rol. E clar cu risc prea mare.

rob_din
4th January 2008, 01:26
Boxul profesionist ar trebui interzis. Vorbesc serios.

georg40
7th January 2008, 23:52
Dupa cum constatam exista accidente nu numai la box, dar in si alte ramuri, la fotbal de pilda. Recent a murit un tanar german in varsta de 14 ani, saritori cu schiurile, cazut nefericit la o intrecere in Elvetia. Dar accidente mortale au fost si la ciclism,motocislism, automobilism etc.

O siguranta 100 la suta nu exista in sport, el este in principiu un domeniu presarat cu riscuri si pericole.

Acest risc poate fi insa considerabil redus prin masuri serioase si severe. La box ar fi, a). control medical amanuntit si suspendarea (protejanta) a boxerului suspect de cea mai mica imbolnavire sau indisponibilitate; b). arbitraje foarte atente in ring si intreruperea partidelor cand inegalitate devine evidenta sau un pugilist nu mai dovedeste ca este capabil sa se apere cu succes;c). pauze mai mari intre intalnirile oficiale; d). reducerea duratei partidelor la 8 sau cel mult 10 reprize.
Boxul in general si boxul profesionist in special nu vor fi desfiintate niciodata.

mihai_1991
9th January 2008, 11:59
Dumnezeu sa il odihneasca!

Gontel
9th January 2008, 17:53
e prea mare durata unui meci de 12 reprize. este epuizant sa stai atat in ring si sa faci fatza loviturilor. asta nu e primul deces care se intampla in box. Dumnezeu sa-l odihneasca.

georg40
9th January 2008, 18:41
e prea mare durata unui meci de 12 reprize. este epuizant sa stai atat in ring si sa faci fatza loviturilor. asta nu e primul deces care se intampla in box. Dumnezeu sa-l odihneasca.

De acord , am zis-o mai sus.
Eu as stabili numarul de reprize dupa experienta boxerilor si numarul de partide la activ. De asemenea, meciurile amicale si demonstrative, sau pentru titluri nationale sau continentale nu ar trebui sa dureze in niciun caz peste 6-8 reprize.

4star
27th February 2008, 08:53
De acord , am zis-o mai sus.
Eu as stabili numarul de reprize dupa experienta boxerilor si numarul de partide la activ. De asemenea, meciurile amicale si demonstrative, sau pentru titluri nationale sau continentale nu ar trebui sa dureze in niciun caz peste 6-8 reprize..


Inainte nu erau meciurile de 15 reprize? acum din consioderente de protejare a sportivilor, durata este de 12 reprize. Ca sa nu pateasca ceva rau ar trebui reduse la 3 reprize ca la amatori? Sa fim seriosi, vorbim de profesionisti.
Cine urca in ring trebuie sa fie pregatit nu sa fie luat de pe strada. Trebuie sa stie ce il asteapta, iar cazurile de deces sau accidentare grava sunt totusi doar accidente.
Riscurile de deces sau accidentare grava exista si la celelalte sporturi.
Ar trebuie interzise sporturile pana la urma?

Sau cei care se tem pot face .. sah, table .. sau nu stiu , altceva.

Georg40 meciurile pentru cei mai incepatori sunt deja pe durata a 6-8 reprize. Iar pentru titlurile continentale sau mondiale .. e un nivel superior unde trebuie sa fie 12 reprize.

La amatori sunt de acord cu 3 reprize a trei minute asa cum era si inainte. Prin masurile de protectie excesiva a sportivilor, boxul amator a pierdut la capitolul spectacol. Acum se pare ca se va reveni.

MaxximusLegion
12th July 2009, 01:22
Tot despre un mort este vorba...N-am avut chef sa deschid un topic.
SAO PAULO (AP)—Police in Brazil say former boxing champion Arturo Gatti has been found dead in a hotel room in the northeastern state of Pernambuco.

Police investigator Edislon Alves told The Associated Press that the body of the former junior welterweight champ was discovered Saturday morning in the posh seaside resort of Porto de Galinhas, where he arrived on Friday with his wife and 1-year-old son.

Alves said police were investigating. It was unclear how the 37-year-old Canadian died.

A spokeswoman for the public safety department said Gatti’s wife and son were unhurt.

“There were no bullet or stab wounds on his body, but police did find blood stains on the floor,” the spokeswoman said.

Gatti retired in 2007 with a record of 40-9 and 31 knockouts.

Rip Arturo Gatti!:(