PDA

View Full Version : Djakpa, La Nationala De Seniori Pentru Cupa Africii



TaciAcolo
2nd January 2008, 22:05
Clubul Pandurii a primit miercuri convocarea oficială din partea federației ivoriene de fotbal pentru fundașul Constant Djakpa după ce acesta fusese anunțat la finele anului 2007 ca făcând parte din lotul lărgit pentru Cupa Africii. Acesta urmează să se prezinte pe data de 6 ianuarie la reunirea lotului național din Coasta de Fildeș fiind convocat de antrenorul Uli Stielike în echipa de seniori care va participa din data de 20 ianuarie la Cupa Africii pe națiuni. Președintele Marin Condescu a precizat că jucătorul va rata întreaga perioadă de pregătire cu echipa, Pandurii urmând să plece în Portugalia pe data de 10 ianuarie: „Din păcate el va rata întregul stagiu de pregătire cu noi pentru că federația ivoriană îl solicită pentru Cupa Africii și de pe data de 6 ianuarie este în cantonament cu lotul iar din 20 ianuarie va intra în competiție. Nu știm exact cât de departe va merge echipa lor națională în cupă dar mizăm pe revenirea sa după data de 10 februarie când se încheie Cupa Africii.”

Președintele Condescu a precizat că speră ca jucătorul să revină pregătit în România și să nu se accidenteze în acest stagiu de pregătire sau la jocurile oficiale. Djakpa a primit un cartonaș roșu la meciul din ultima etapă cu Oțelul Galați și a fost suspendat de Comisia de Disciplină pentru 3 etape.

Lotul echipei Pandurii se va reuni pe data de 7 ianuarie urmând ca în perioada 10-31 ianuarie să efectueze un stagiu de pregătire în stațiunea Campo Major din Portugalia.

o sa`l vedem pe Eurosport:drak:

TaciAcolo
3rd January 2008, 00:24
Djakpa a început să joace fotbal cu copii din cartier
Pandurii-tg-jiu.ro: INTERVIU / Djakpa a început să joace fotbal cu copii din cartier

Fundașul echipei Pandurii, Constant Djakpa, va rata pregătirea de iarnă cu echipa. Jucătorul a fost convocat să participe la acțiunile echipei naționale de seniori a Coastei de Fildeș din această iarnă. Djakpa a plecat în Coasta de Fildeș imediat după ce echipa a luat vacanță, precizând însă că nu va putea reveni la pregătire la reunirea lotului fiind convocat la echipa națională.
Înainte de a pleca în vacanță ivorianul a povestit că a început să joace fotbal pe stradă cu copii din cartier, fiind văzut de un antrenor care l-a dus la un club din Abidjan.

Reporter: Se spune despre tine că ai început fotbalul neconvențional, nu mergând la o școală de fotbal sau o echipă ci jucând în cartier cu copii. Cine te-a descoperit și cum ai făcut totuși primul pas către fotbalul de performanță?

Constant Djapka: Asta a fost acum mult timp, la mine în țară, chiar în capitala Abidjan, acolo unde locuiește familia mea. Nu jucam la un club ci jucam cu copii pe stradă pentru că aveam doar șase sau șapte ani. Într-o zi când jucam așa cu copii din cartier un antrenor m-a văzut, i-a plăcut mult cum mă mișcam și m-a luat la o echipă de copii unde m-am pregătit apoi timp de opt ani. Acolo am început de fapt să joc, la Casiu.

Rep.: Cum ai făcut apoi pasul către fotbalul mare, fotbalul de seniori și către echipa națională?

C.D.: După această perioadă în care am jucat la Casiu, unde am făcut junioratul, am fost convocat la echipa națională de juniori a Coastei de Fildeș. Am jucat apoi în prima ligă din Abidjan, la Stella Club, după care am plecat în Africa de Sud, la Kaisaciff, cea mai bună echipă din prima ligă sud-africană. Nu am stat însă acolo prea mult timp pentru că erau probleme la echipă. Am stat mai puțin de jumătate de sezon după care am plecat în Norvegia pentru că impresarul meu, Alferd de Brun, mi-a găsit loc la echipa Songdal unde am jucat două sezoane. După aceea am venit la Pandurii și din vară joc la echipa din Târgu Jiu. Între timp am fost convocat la naționala de tineret a Costei de Fildeș.
Rep.: Este adevărat că ai renunțat la școală pentru a putea merge la pregătire la fotbal?

C.D.: Da. Când eram mic și am fost trimis la școală, nu mă prea gândeam eu la lecții și la învățat. Când mă așezam în bancă acolo în clasă, mă gândeam numai la fotbal și toată lumea știa asta. De aceea am lăsat școala pentru că nu puteam învăța și am ales fotbalul. Când am părăsit școala pentru fotbal au apărut însă mari probleme cu familia . Mari de tot așa încât am fost supărat cu părinții mei mult timp. Atunci am făcut un pariu cu tatăl meu că dacă o să joc fotbal o să ajung un jucător mare. Și acum cred că am câștigat acel pariu pentru că joc în Europa și la echipa națională și totul merge bine.

Rep.: Cum era fotbalul de la tine din țară, și cel din Africa în general, față de ce ai văzut că se joacă în Europa?

C.D.: Diferența cea mai mare e cea financiară, dar și a condițiilor de pregătire și a stadioanelor. Aici avem unde să ne antrenăm, facem cantonamente, avem prime de joc, deci totul e peste ce aveam în Coasta de Fildeș și decât Africa. În Norvegia a fost bine pentru mine dar pentru că erau condiții bune, la fel ca și aici la Pandurii, dar principala problemă acolo era clima. Era foarte frig și nu prea suportam iarna și zăpada. Stăteam mai mult în casă pentru că erau și sub zero grade sau doar câteva grade peste zero, dar asta era munca mea și a trebuit să mă acomodez. Mă îmbrăcam mai gros și jucam și pe frig.