PDA

View Full Version : Diverse 2008



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11

crisloregym
26th August 2008, 00:25
Nici eu..:D Zau asa, macar rasul infantil prelungeste viata:D. "Neavenitul" o scurteaza, nu? Asa stiu de la medici:d.

@1234: e ciudat, dar nu stiu cum se face, vazutul asta din afara nu a functionat la tine: daca faceai aceasta analiza intr-un mod destept (adica la momentul oportun), probabil ca nu te mai musca cainele...dar ce sa faci??? Prostia se ia si de unde nu este. Si mai este o chestie: "Un prost o sa intalneasca intotdeauna pe unul mai prost ca el care sa il admire". Deci se pare ca noi te-am facut sa ne admiri pret de 400 de mesaje, aproape 500...E o performanta...uf uf

ioanavol
26th August 2008, 00:26
Nici eu..:D Zau asa, macar rasul infantil prelungeste viata:D. "Neavenitul" o scurteaza, nu? Asa stiu de la medici:d.

as zice "si-o scurteaza", ca eu sunt inca sub efectul rasului, adica pe pozitiv:P

myrab3la_19
26th August 2008, 00:30
Sper sa am parte de batraneti linistite...nu asa agitate si pline de frustrari ca ale doamnei 4321...Doamne ce mi-a mai fost dat sa citesc...

ioanavol
26th August 2008, 00:31
Sper sa am parte de batraneti linistite...nu asa agitate si pline de frustrari ca ale doamnei 4321...Doamne ce mi-a mai fost dat sa citesc...

nu vrei sa te distrezi cu noi? :ok:
te asigur ca vei avea parte de un ras pe cinste:D

myrab3la_19
26th August 2008, 00:38
Vreau dar nu prea ma prind de ce tot susotiti voi acolo...:)....

ioanavol
26th August 2008, 00:43
Vreau dar nu prea ma prind de ce tot susotiti voi acolo...:)....

unde susotim...radem in hohote! nu ne-auzi??:happy

crisloregym
26th August 2008, 00:48
unde susotim...radem in hohote! nu ne-auzi??:happy

Si hamaim la unison..uf uf...macar daca e bal, bal sa fie:D, catei mai mici sau mai mari...nah...sa avem de unde alege catelul cel mai rau:D (baza extinsa de selectie:yeah:) :happy

myrab3la_19
26th August 2008, 00:57
Si hamaim la unison..uf uf...macar daca e bal, bal sa fie:D, catei mai mici sau mai mari...nah...sa avem de unde alege catelul cel mai rau:D (baza extinsa de selectie:yeah:) :happy

Imi place ca nu te abati de la topic...:))

ioanavol
26th August 2008, 00:59
Si hamaim la unison..uf uf...macar daca e bal, bal sa fie:D, catei mai mici sau mai mari...nah...sa avem de unde alege catelul cel mai rau (baza extinsa de selectie:yeah:)

asta-i bun??:happy:

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/images3.jpg


sau asta??
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/images2.jpg


sau poate asta???
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/images.jpg


sau mai bine asta al lui Gigel, pare mai aproape de varsta optima (i.e. 14 ani)

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/3121-1205498067985.jpg


:happy:happy:happy

myrab3la_19
26th August 2008, 01:06
asta-i bun??:happy:


sau asta??
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/images2.jpg

sau poate asta???
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/images.jpg



:happy:happy:happy

:happy:happy:happy...doamne cata voie buna...

ioanavol
26th August 2008, 01:08
:happy:happy:happy...doamne cata voie buna...

Ei na, acum o viata avem si noi...a trecut si Olimpiada...sa ne descretim fruntile, ca suntem tineri, doar 14 ani, nicio grija...:):D

Cata_RB
26th August 2008, 01:24
Sincer, nici mie nu mi-e foarte clar de ce anume radeti, insa cred ca e foarte explicabil din moment ce nu am fost acasa sa pot urmari forumul in saptamanile de olimpiada :D Dar chiar si asa, in putinele ocazii cand am reusit sa intru, mi-au cazut ochii pe pagini intregi de comentarii mai mult decat off-topic, cu jigniri, acuzatii, glume proaste si tot tacamul. Daca sa te abtii de la asemenea lucruri inseamna infantilitate si lume limitata, asa prefer sa fiu! Nu stiu de ce nu observa unii dintre noii veniti ca de multe ori ne contrazicem unii pe altii...poate pentru ca in 99% dintre cazuri o facem cu BUN SIMT, amical, folosind cuvinte ca "poate ca", "eu cred", "mi se pare mai degraba", in loc sa dam cu parul?
Imi cer scuze ca am vorbit mai dur, poate nici eu nu sunt prea veche pe acest forum, dar tocmai acest lucru m-a facut si ma face sa le raspund celorlalti cu cat mai mult respect si vorba buna - aici ne exprimam opinii, nu incercam sa ni le impunem.

ioanavol
26th August 2008, 01:33
Sincer, nici mie nu mi-e foarte clar de ce anume radeti

pai nu i-ai vazut mesajul lui 1234? tie ti se pare serios? mie nu:D:D

e adevarat ca de la paisprezece la o mie doua sute treizeci si patru de ani e cale lunga...si poate nu ma prind eu ce vrea sa zica.:D:happy

un lucru am priceput: caine rau=HAM HAM:happy:happy asta mi-a inveselit ziua (noaptea, mai bine zis)

Tess_AN
26th August 2008, 06:26
Cum ziceam intr-un post anterior, stirile de la JO, au aparut in presa cel putin la duplicat.... Aici aveti ce "a pregatit Prosport in exclusivitate" - asa spun ei in articol :D
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/in-vizita-la-ursii-panda-2958989
Dar pe baietii din lotul de gimnastica pe unde i-au uitat ziaristii??

Inca un articol - are si o poza cu Sandra la volan: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/dupa-fapta-si-rasplata-2962241

monalexa
26th August 2008, 09:22
Cum ziceam intr-un post anterior, stirile de la JO, au aparut in presa cel putin la duplicat.... Aici aveti ce "a pregatit Prosport in exclusivitate" - asa spun ei in articol :D
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/in-vizita-la-ursii-panda-2958989
Dar pe baietii din lotul de gimnastica pe unde i-au uitat ziaristii??

Inca un articol - are si o poza cu Sandra la volan: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/dupa-fapta-si-rasplata-2962241

Am auzit azi dimineata la stiri ca s-ar putea sa le mareasca premiile sportivilor medaliati avand in vedere ca au fost foarte putine medalii. Sper sa fie asa pentru ca avand asa putin campioni olimpici ar trebui sa avem grija de ei si sa-i rasplatim... macar o data la 4 ani.

violetta76
26th August 2008, 11:18
Eu as vrea sa premieze si sportivii clasati pe locurile 7-8 nu numai pana la locul 6. Asa Stela si sandra ar mai primi ceva si deasemenea Koczi si Stanescu.

rob_din
26th August 2008, 11:43
Eu as vrea sa premieze si sportivii clasati pe locurile 7-8 nu numai pana la locul 6. Asa Stela si sandra ar mai primi ceva si deasemenea Koczi si Stanescu.

Se premiaza doar pana la 6 din cauza acelui clasament pe puncte care nu mai este facut de nimeni de fapt. Insa pe de alta parte, cum pui limita? De ce sa nu fie recompensati si cei de pe locurile 9 si 10?

violetta76
26th August 2008, 12:01
Se premiaza doar pana la 6 din cauza acelui clasament pe puncte care nu mai este facut de nimeni de fapt. Insa pe de alta parte, cum pui limita? De ce sa nu fie recompensati si cei de pe locurile 9 si 10?

In finale de la gimnastica, inot, atletism sunt cate 8 participanti!

rob_din
26th August 2008, 12:23
In finale de la gimnastica, inot, atletism sunt cate 8 participanti!

In finala la 10000m au fost vreo 30 de sportive, la 1500m sunt 15, si sincer nu vad legatura

violetta76
26th August 2008, 12:28
Sunt atat de multi atleti si innotatori care declara ca telul lor este calificarea in finala de 8! Sa ajunga in ultimul act al competitiei in lupta pentru medalii. E acea linie care se taie dupa al optulea clasat. E o departajare clara.

mikeyy
26th August 2008, 12:33
Pentru orice gimnast, locul in primii 8 este o performanta...mai ales daca se intampla la JO. Este o adevarata performanta sa fii intre cei mai buni din lume.
Despre Cheg Fei ( de exemplu) in fiecare an s-a amintit faptul ca a fost pe 4 la sol la Atena....la fel sper sa se intample si cu Gabi Dragoi peste ani cand va ajunge o mare campioana :)
Datorita faptului ca au fot putini medaliati, mai bine le-ar tripla premiile caci merita din plin, pt munca depusa. Si bineinteles ar fi trebui sa acorde premii si pt locurile 7 si 8.

rob_din
26th August 2008, 12:35
Pentru orice gimnast, locul in primii 8 este o performanta...mai ales daca se intampla la JO. Este o adevarata performanta sa fii intre cei mai buni din lume.
Despre Cheg Fei ( de exemplu) in fiecare an s-a amintit faptul ca a fost pe 4 la sol la Atena....la fel sper sa se intample si cu Gabi Dragoi peste ani cand va ajunge o mare campioana :)
Datorita faptului ca au fot putini medaliati, mai bine le-ar tripla premiile caci merita din plin, pt munca depusa. Si bineinteles ar fi trebui sa acorde premii si pt locurile 7 si 8.

Bun si intreb: sa fii pe 18 cum a fost Talpos la maraton nu e o mare performata de asemnea? Cum stabilesti pana la ce loc sa se dea premii?

mikeyy
26th August 2008, 12:47
Robert, eu vorbeam de gimnastica....nu stiu cum e la alte sporturi, pt ca nu le urmaresc pe toate!
Atata timp cat in finala olimpica intra 8...asa mi s-ar parea normal.

rob_din
26th August 2008, 12:56
Robert, eu vorbeam de gimnastica....nu stiu cum e la alte sporturi, pt ca nu le urmaresc pe toate!
Atata timp cat in finala olimpica intra 8...asa mi s-ar parea normal.

Premiile nu se dau pentru fiecare sport in parte, si mi se pare normal, pana la urma un 6 e un loc 6 si la gimnastica si la tir. N-ar trebui sa se faca diferente. Mi se pare corecta aceasta grila in care se premiaza pana la locul 6

mikeyy
26th August 2008, 13:00
Premiile nu se dau pentru fiecare sport in parte, si mi se pare normal, pana la urma un 6 e un loc 6 si la gimnastica si la tir. N-ar trebui sa se faca diferente. Mi se pare corecta aceasta grila in care se premiaza pana la locul 6

Pai aici suntem la gimnastica..si e normal sa ne referim doar la acest sport.

cherry
26th August 2008, 13:02
Cum ziceam intr-un post anterior, stirile de la JO, au aparut in presa cel putin la duplicat.... Aici aveti ce "a pregatit Prosport in exclusivitate" - asa spun ei in articol :D
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/in-vizita-la-ursii-panda-2958989
Dar pe baietii din lotul de gimnastica pe unde i-au uitat ziaristii??

Inca un articol - are si o poza cu Sandra la volan: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/dupa-fapta-si-rasplata-2962241

n-au luat medalii...nu mai prezinta interes! asha e presa...:(

cherry
26th August 2008, 13:04
Pai aici suntem la gimnastica..si e normal sa ne referim doar la acest sport.

si eu ash vota pentru primii 8! O finala e o finala, asha ar fii corect!

mikeyy
26th August 2008, 13:04
n-au luat medalii...nu mai prezinta interes! asha e presa...:(

Cherry...lasa presa, ca ei umbla doar dupa senzational!
Vor fi si ei luati in seama curand! Stii tu la ce ma refer :ok:

cherry
26th August 2008, 13:04
shtiu la ce te referi mikeyy ... vom vedea

rob_din
26th August 2008, 13:06
Pai aici suntem la gimnastica..si e normal sa ne referim doar la acest sport.

:) Ar fi bine pentru tine daca cei premiati ar fi doar de la gimnastica.

rob_din
26th August 2008, 13:07
Cherry...lasa presa, ca ei umbla doar dupa senzational!
Vor fi si ei luati in seama curand! Stii tu la ce ma refer :ok:

Eu nu stiu la ce te referi. E secret?

cherry
26th August 2008, 13:11
Eu nu stiu la ce te referi. E secret?


ei tb sa le shtii tu pe toate! :)
:D

mikeyy
26th August 2008, 13:16
Eu nu stiu la ce te referi. E secret?

Nu e nicun secret!


:) Ar fi bine pentru tine daca cei premiati ar fi doar de la gimnastica.

Nu este adevarat.....cand e vorba de Romania, tin cu toate sporturile.
Prefer gimnastica intr-adevar..e pe primul loc pt mine, dar cand e vorba de JO... eu le tin pumnii tuturor sportivilor


P.s. Azi la ora 17 aterizeaza avionul cu delegatia Romaniei.....poate sunt doritori care sa mearga in intampinarea lor!

rob_din
26th August 2008, 13:28
Nu e nicun secret!



Nu este adevarat.....cand e vorba de Romania, tin cu toate sporturile.
Prefer gimnastica intr-adevar..e pe primul loc pt mine, dar cand e vorba de JO... eu le tin pumnii tuturor sportivilor


P.s. Azi la ora 17 aterizeaza avionul cu delegatia Romaniei.....poate sunt doritori care sa mearga in intampinarea lor!

Pai daca nu-i secret imi spui si mie la ce te referi? De ce va vorbi presa peste cava timp?

mikeyy
26th August 2008, 13:29
Pai daca nu-i secret imi spui si mie la ce te referi? De ce va vorbi presa peste cava timp?

Robert stii foarte bine ca presa le va sari in cap la intoarcere...si ii va intreba doar lucruri ce tin de senzational....la asta ma refeream. Astia stiai si tu...nu mai e un secret

rob_din
26th August 2008, 13:32
Robert stii foarte bine ca presa le va sari in cap la intoarcere...si ii va intreba doar lucruri ce tin de senzational....la asta ma refeream. Astia stiai si tu...nu mai e un secret

A, in sensul asta. Nu cred, in afara de Dragulescu presa a uitat ca exista lot masculin de gimnastica

cherry
26th August 2008, 13:34
cred ca a uitat da... din pacate :(

rob_din
26th August 2008, 13:36
Si uitau si de Dragulescu daca nu era povestea telenovelistica cu fetita lui

mikeyy
26th August 2008, 13:38
A, in sensul asta. Nu cred, in afara de Dragulescu presa a uitat ca exista lot masculin de gimnastica

la ce secrete te asteptai :ras-plans:

cherry
26th August 2008, 13:39
dornic de senzational..la fel ca si presa! :))

miafangina
26th August 2008, 13:43
Ma-ntreb daca isi va aminti cineva ca e ziua lui Flavius,sa-l felicite?!

cherry
26th August 2008, 13:44
baietii shtiu...dar restul? pe cine intereseaza astfel de amanunte? m-ash mira sa shtie careva!

rob_din
26th August 2008, 13:45
dornic de senzational..la fel ca si presa! :))

Da normal, credeam ca se desfiinteaza lotul sau ceva de genul asta:)

cherry
26th August 2008, 13:47
pai si de ce nu spui ceea ce crezi? daca shtii ceva de acest gen, te rog da-ne detalii! :)

rob_din
26th August 2008, 13:55
pai si de ce nu spui ceea ce crezi? daca shtii ceva de acest gen, te rog da-ne detalii! :)

Pai cunosc pe cineva care face sport la Dinamo (nu gimnastica) si mi-a spus ca umbla zvonul pe acolo (sa nu uitam ca majoritatea din lot sunt la Dinamo)ca vor fi mari schimbari la lotul masculin, inclusiv un nou antrenor coordonator

rob_din
26th August 2008, 13:56
Asta e doar un zvon, dar ceea ce e sigur e ca e suparare mare de tot legata de lotul masculin atat la Dinamo cat si la FRG

cherry
26th August 2008, 13:59
aha am intzeles, interesant... suntem curiosi cu totii ce se va intampla

mikeyy
26th August 2008, 14:01
Nu-mi vine sa cred...nici nu s-au intors si deja se precipita lucrurile!
In loc sa astepte sa se intoarca echipa, sa analizeze situatie si apoi sa se hotareasca ce vor face in viitor.
Nu voi fi niciodata de acord cu schimbarea lui Dan Grecu.....el trebuie sa continue!

rob_din
26th August 2008, 14:04
Nu-mi vine sa cred...nici nu s-au intors si deja se precipita lucrurile!
In loc sa astepte sa se intoarca echipa, sa analizeze situatie si apoi sa se hotareasca ce vor face in viitor.
Nu voi fi niciodata de acord cu schimbarea lui Dan Grecu.....el trebuie sa continue!

Mihai, jur ca n-o spun doar de dragul de a ma contrazice cu altcineva cum sunt tot acuzat, cred ca e vremea sa se schimbe conducerea si la lotul masculin. Sunt deja 2 ani de cand rezultatele sunt slabe, trebuie schimbat ceva. ii multumim lui Grecu, a adus rezultate istorice dar nimeni nu e de neinlocuit

Eu m-as bucura sa-l vad pe Nicusor Pascu antrenor coordonator, cred ca n-ar refuza sa se intoarca din Elvetia

mikeyy
26th August 2008, 14:11
Mihai, jur ca n-o spun doar de dragul de a ma contrazice cu altcineva cum sunt tot acuzat, cred ca e vremea sa se schimbe conducerea si la lotul masculin. Sunt deja 2 ani de cand rezultatele sunt slabe, trebuie schimbat ceva. ii multumim lui Grecu, a adus rezultate istorice dar nimeni nu e de neinlocuit

Eu m-as bucura sa-l vad pe Nicusor Pascu antrenor coordonator, cred ca n-ar refuza sa se intoarca din Elvetia

Poftim? Nu stiu cat de bun e Nicusor Pascu, dar nu-l doresc la lot ca si coordonator...nu pot sa am incredere.
In plus Robert...te grabesti....nu e doar Dan Grecu la lot! E o intreaga echipa tehnica.
Nu cred ca e necesara o schimbare....poate doar o schimbare de strategie.
Pana la urma baietii nu au mers nepregatiti la aceasta editie a JO ( 1.5 p de podium..nu e o tragedie....daca erau 10p mai ziceam)...si au avut ghinion fff mult

Cata_RB
26th August 2008, 14:17
Eu cred ca ar trebui sa se gaseasca un echilibru cu premiile, daca tot sunt bani in plus sa suplimenteze celor cu aur, dar sa se stabileasca o grila de premiere si pentru cei sub locul 6... La atletism sunt multe probe, cele pe distante lungi mai ales, unde finala JO e o mare performanta. Eu stiu, poate cei clasati in prima jumatate sa primeasca totusi ceva, la fel si cei de pe locurile 7 si 8 unde sunt finale de 8. Si mai ales [scuze ca deviez de la gimnastica], sa se faca ceva cu saritorii in apa, e incredibil ca ei se antreneaza aproape in permanenta pe saltele, nu in bazin cu apa, si totusi vin in mod constant cu clasari in primii 6 la europene!

Iar domnul Grecu a declarat si inainte de olimpiada ca va fi probabil ultima pentru el, dar ca mai ramane 2-3 ani - poate si ca sa nu fie acuzat ca lasa balta echipa in plina reconstructie sau mai stiu eu ce. Eu cred ca trebuie lucrat la psihicul gimnastilor si sa fie trimisi la cat mai multe competitii sa castige constanta si siguranta de sine, a se vedea Flavius - la doar 21 de ani e deja la nivel inalt de 2-3 dar tot mai are probleme cu emotiile.

rob_din
26th August 2008, 14:17
Poftim? Nu stiu cat de bun e Nicusor Pascu, dar nu-l doresc la lot ca si coordonator...nu pot sa am incredere.
In plus Robert...te grabesti....nu e doar Dan Grecu la lot! E o intreaga echipa tehnica.
Nu cred ca e necesara o schimbare....poate doar o schimbare de strategie.
Pana la urma baietii nu au mers nepregatiti la aceasta editie a JO ( 1.5 p de podium..nu e o tragedie....daca erau 10p mai ziceam)...si au avut ghinion fff mult



Atunci cand ratezi la competitie dupa competitie nu mai este ghinion. Ca de obicei evaluam diferit comporatrea. Pentru mine zero medalii e un esec de proportii, nu un dezastru cum ar fi fost la fete fiindca la baieti nu avem aceeasi traditie dar este un esec, nimeni nu poate nega. Si repet, vine dupa inca cateva competitii in care la baieti am avut rezultate modeste (practic in ultimii 3 ani singurele succese majore sunt titlurile lui Dragulescu, atat)

Nicusor Pascu a ridicat echipa Elvetiei din nimic si in plus este un excelent antrenor de bara, unul din punctele noastre sensibile

cherry
26th August 2008, 14:20
pai foarte bine, sa vina atunci sa se ocupe de bara! de ce trebuie sa vina neaparat ca si coordonator? si de ce te-ai gandit tu tocmai la el? sunt atatia antrenori buni, desigur nu este nimeni de neinlocuit insa, totusi Dan Grecu are o experienta net superioara lui Pascu, ... i-a fost antrenor nu?

rob_din
26th August 2008, 14:25
pai foarte bine, sa vina atunci sa se ocupe de bara! de ce trebuie sa vina neaparat ca si coordonator? si de ce te-ai gandit tu tocmai la el? sunt atatia antrenori buni, desigur nu este nimeni de neinlocuit insa, totusi Dan Grecu are o experienta net superioara lui Pascu, ... i-a fost antrenor nu?

Eu doar am propus un nume fiindca Pascu chiar a facut ceva, despre altii nu stiu. Iar ideea asta cu experienta, iarta-ma dar n-are nici un sens. Pastram pe cineva pana la 80 de ani fiindca are mai multe experienta?

Nu stiu de ce sare lumea imediat in sus cum spune cineva ca un fost mare sportiv poate sa fie si inlocuit. La fel e la caiac-canoe unde nimeni n-are curaj sa-l schimbe pa Patzaichin desi rezultatele sunt foarte proaste de vreo 8 ani

cherry
26th August 2008, 14:34
cred ca ai uitat pe ce loc s-a clasat echipa in anul in care Dan Grecu a avut acele probleme de sanatate...
nu shtiu, este numai parerea mea, la fel cum si tu ai o parere, insa totusi cred ca suntem prea mici sa "clasificam" si sa "judecam" oameni asha de MARI precum Grecu si Patzaichin si mai mult ba chiar sa propunem noi cine sa antreneze sportivii si cine sa conduca pe cine. Vorbim discutii noi! Stiu ei mai bine ce au de facut

rob_din
26th August 2008, 14:46
cred ca ai uitat pe ce loc s-a clasat echipa in anul in care Dan Grecu a avut acele probleme de sanatate...
nu shtiu, este numai parerea mea, la fel cum si tu ai o parere, insa totusi cred ca suntem prea mici sa "clasificam" si sa "judecam" oameni asha de MARI precum Grecu si Patzaichin si mai mult ba chiar sa propunem noi cine sa antreneze sportivii si cine sa conduca pe cine. Vorbim discutii noi! Stiu ei mai bine ce au de facut

Ideea asta ma inspaimanta. Bun, au fost mari sportivi. Asta inseamna ca nu pot gresi?

cherry
26th August 2008, 15:29
mari sportivi si mari antrenori ash completa eu ... iar daca au gresit, au gresit cu totii, tot colectivul, antrenori si sportivi.

mikeyy
26th August 2008, 15:36
Nicusor Pascu are doar 1 gimnast bun de la bara....care a avut cat de cat rezultate doar in 2006, apoi nu s-a mai auzit de el.
In momentul cand va avea vreun campion la acest aparat, atunci sa spunem ca ar merge, dar doar ca antrenor la bara.....coordonator nu, pt ca in primul rand nici nu are contact cu antrenamentele baietilor, nici nu ii cunoaste ca sportivi....ii vede doar la concursuri .
Dan Grecu a ales cea mai buna formula pt echipa pe care o avea.....de asemenea e printre putinele exemple in care un sportiv bun ajunge si un antrenor bun.
Eu nu vad niciun inlocuitor pt Dan Grecu deocamdata....eu il vad pe Dan Grecu cel putin inca un ciclu olmpic.

P.S Daca e sa imi doresc un antrenor care sa se intoarca in tara...acela ar fi Mihai Bresteanu - antrenorul Aliciei Sacramone...am avea nevoie de el la sarituri la fete!

cherry
26th August 2008, 15:40
sa speram ca o sa mai vrea! Ar face un mare beneficiu Romaniei si gimnasticii masculine daca ar mai merge cu ei de mana pana in 2012.

rob_din
26th August 2008, 16:08
http://www.tmz.com/tmz_main_video?titleid=1753815290

Cu bodiguarzi, ridicol

Cata_RB
26th August 2008, 16:18
Ce filmulet e asta? Eu vad niste tineri care se injura si fac galagie in strada...ori imi scapa ceva, ori ai pus un link gresit.

rob_din
26th August 2008, 16:19
Ce filmulet e asta? Eu vad niste tineri care se injura si fac galagie in strada...ori imi scapa ceva, ori ai pus un link gresit.

N-o vezi pe Shawn Johnson? N-o mai recunosti? E mare vedeta

mikeyy
26th August 2008, 16:23
M-as bucura sa o astepte oamenii si pe Sandra tot asa!
Pana la urma Shawn are tot o medalie de aur ca si Sandra.
Multumesc Rob de filmulet

Cata_RB
26th August 2008, 16:30
Acum da, prima data mi s-a deschis un cu totul alt filmulet, cu niste persoane de culoare in strada, injurandu-se si imbrancindu-se, nici titlul nu avea vreo legatura cu sportul. Ma rog, nu inteleg cum de a ajuns la filmuletul ala...
Mi se pare si mie exagerat, se vede ca oamenii sunt doar entuziasmati sa o vada si sa faca poze cu ea, nu ar fi fost nevoie de asa o paza. Dar cum zice Mihai, intre nepasarea de la noi si situatia lui Shawn la sosire...parca as prefera-o pe a doua.

mikeyy
26th August 2008, 16:34
Shawn e inconjurata de bodygurarzi doar pt ca e imaginea multor firme de prestigiu....nu ca a luat aur la olimpiada. Avea bodyguarzi si inainte...plus este milionara in USD si cum e cunoscuta...are nevoie de protectie in SUA...nu vad nimic rau.


EDIT:
M-am mai uitat inca 1 data.....si am observat si ceva ce nu mi-a placut. Shawn nici nu le-a multumit celor ce o felicitau, parca era pierduta in spatiu....asta nu mi-a placut.

Tot acolo, in stanga e un filmulet cu Nastia......crunt :no:

myrab3la_19
26th August 2008, 17:16
Nu stiu ce va deranjaza la cele doua filmulete...mie nu mi se pare nimic iesit din comun,nici felul in care se comporta nici cum sunt primite.Intr-adevar parca de Shawn imi place mai mult in sala de gimnastica.
Pe de alta parte ceea ce spune Rob legat de antrenori mi se pare o simpla idee....nu impune el nimanui cine sa fie adus,nici nu ar putea..a dat un exemplu doar.Mie personal mi-ar placea sa se faca niste schimbari ...

Mihaela P
26th August 2008, 17:28
Pe Antena 3 si Realitatea sunt imagini de la sosirea sportivilor.

venera
26th August 2008, 17:52
Shawn e inconjurata de bodygurarzi doar pt ca e imaginea multor firme de prestigiu....nu ca a luat aur la olimpiada. Avea bodyguarzi si inainte...plus este milionara in USD si cum e cunoscuta...are nevoie de protectie in SUA...nu vad nimic rau.


EDIT:
M-am mai uitat inca 1 data.....si am observat si ceva ce nu mi-a placut. Shawn nici nu le-a multumit celor ce o felicitau, parca era pierduta in spatiu....asta nu mi-a placut.

Tot acolo, in stanga e un filmulet cu Nastia......crunt :no:

da, era cam pierduta in spatiu...mi s-a parut cam umflatica..:( si ce fardata era..de nastia nu mai zic, s-a urcat intr-o masina cu multe pipite...:(

mikeyy
26th August 2008, 17:59
Cat de tare a fost Forminte :happy: cand l-a intrebat reporterul de la Antena3 daca bronzul nu e prea putin fata de asteptari ( sau ceva de genul, nu mai retin exact intrebarea), iar Forminte s-a uitat lung la el si l-a intrebat" Dumneavastra ce sport ati practicat" si ca sa nu uite ca nu s-a dus sa concureze impotriva unor copii, ci in fata elitei mondiale.

Am un mesaj catre presa si pt cei care le vor lua interviuri gimnastilor acum dupa JO: INFORMATI-VA inainte sa va prezentati in fata gimnastilor pt ca habar nu aveti de situatia gimnasticii romanesti din ultimii 3 ani, iar prin intrebarile pe care le puneti, demonstrati ca sunteti paraleli cu acest sport

Cata_RB
26th August 2008, 18:04
Incep sa apara detalii despre sosire, momentan doar asta am gasit: http://www.gsp.ro/stire/izbasa-am-simtit-suportul-publicului-de-acasa-94409.html
Dintre gimnasti doar pe Sandra am vazut-o, iar Forminte a reamintit despre problemele noastre pe acest cod de punctaj, a vorbit despre victoria la sol, despre bronzul pe echipe pe care il vede ca pe un rezultat onorabil, fiindca scopul lui in acest ciclu olimpic a fost sa mentina gimnastica in top, a fost foarte diplomat si a zis ca in federatie se va analiza rezultatul, situatia lui si ceea ce trebuie facut pentru anii care vin. Si abia ce terminase de spus despre toate astea, un reporter l-a intrebat daca bronzul e o dezamagire [cand el tocmai declarase ce avea de declarat] - din nou intrebarile stupide. Forminte s-a uitat lung la respectivul si l-a intrebat ce sport a facut...apoi a repetat pe scurt ce spusese la inceput. Mie mi-a placut ce a zis...extrem de putini stiu cum se puncteaza gimnastica in ziua de azi, care e situatia la nivel mondial dar toata lumea sare cu gura!

Edit: Mi-ai luat-o inainte, Mihai, dar ma bucur ca sunt si altii de parere ca presa e total neinformata :D

rob_din
26th August 2008, 18:05
Cat de tare a fost Forminte :happy: cand l-a intrebat reporterul de la Antena3 daca bronzul nu e prea putin fata de asteptari ( sau ceva de genul, nu mai retin exact intrebarea), iar Forminte s-a uitat lung la el si l-a intrebat" Dumneavastra ce sport ati practicat" si ca sa nu uite ca nu s-a dus sa concureze impotriva unor copii, ci in fata elitei mondiale.

Am un mesaj catre presa si pt cei care le vor lua interviuri gimnastilor acum dupa JO: INFORMATI-VA inainte sa va prezentati in fata gimnastilor pt ca habar nu aveti de situatia gimnasticii romanesti din ultimii 3 ani, iar prin intrebarile pe care le puneti, demonstrati ca sunteti paraleli cu acest sport

Ma rog, mie replica mi se pare lipsita de bun-simt, Ioana cred ca are aceasi opinie. Cam acelasi lucru l-am replicat eu pe forum si a fost considerata o jignire.

myrab3la_19
26th August 2008, 18:06
da, era cam pierduta in spatiu...mi s-a parut cam umflatica..:( si ce fardata era..de nastia nu mai zic, s-a urcat intr-o masina cu multe pipite...:(

Venera...sper sa nu ma intelegi gresit,dar ...acum ceva timp de plangeai de faptul ca forumul o luase pe alte cai si ca nu mai era atmosfera de inainte in care se discuta cu bun simt.Nu te supara ca te intreb dar care e problema in ceea ce priveste machiajul lui Johnson,si "pipitele" cu care umbla Liukin? Sunt aspecte ce nu tin de gimnastica si nu stiu cat se incadreaza in limitele alea pe care tu ne acuzai pe unii din noi ca le-am depasit.

mikeyy
26th August 2008, 18:09
Ma rog, mie replica mi se pare lipsita de bun-simt, Ioana cred ca are aceasi opinie. Cam acelasi lucru l-am replicat eu pe forum si a fost considerata o jignire.

Care replica: ce a zis Forminte sau ce am transmis eu presei?

praf_de_stele
26th August 2008, 18:15
mihai, eu am crezut ca a doua replica e spusa tot de forminte in fata presei :P

mikeyy
26th August 2008, 18:20
Nu, Ade..sunt cuvintele mele! :D Pai la cate am aflat in ultimele zile...nu pot avea o alta atitudine...din pacate sau din fericire doar atat pot spune!
Dar stiu ca degeaba spun...pt nu rezolv nimic!
Abia astept sa se intoarca Mirela B cu articole scrise de ea...e singura care stie sa redea ce se intampla in gimnastica asa cum trebuie.

rob_din
26th August 2008, 18:25
Acum am observat ca Liukin refuza sa dea autografe. Oricum cand o vad pe Liukin parca o vad pe Paris Hilton

Cata_RB
26th August 2008, 18:26
Nu, Ade..sunt cuvintele mele! :D Pai la cate am aflat in ultimele zile...nu pot avea o alta atitudine...din pacate sau din fericire doar atat pot spune!
Dar stiu ca degeaba spun...pt nu rezolv nimic!
Abia astept sa se intoarca Mirela B cu articole scrise de ea...e singura care stie sa redea ce se intampla in gimnastica asa cum trebuie.

Asa-i...pacat ca nu vor si alti ziaristi sa se informeze asa cum trebuie despre acest sport. O astept pe Mirela Basescu mai ales ca sa aflam vesti despre Ana si Cera!

mikeyy
26th August 2008, 18:32
Asa-i...pacat ca nu vor si alti ziaristi sa se informeze asa cum trebuie despre acest sport. O astept pe Mirela Basescu mai ales ca sa aflam vesti despre Ana si Cera!

Abia astept si eu :)

praf_de_stele
26th August 2008, 18:34
Acum am observat ca Liukin refuza sa dea autografe. Oricum cand o vad pe Liukin parca o vad pe Paris Hilton
si eu am aceeasi parere despre ea :sleep:

ati auzit ca bela karoly a declarat ca nadia nu a avut varsta necesara pt a concura atunci cand a obtinut primul 10? cica i`a fost falsificata varsta...deci omu` asta sufera de prostie...
iar nadia nu a avut cuvinte cand au intrebat`o daca a auzit ce s`a declarat...a zis ca nu poate sa creada

mikeyy
26th August 2008, 18:36
si eu am aceeasi parere despre ea :sleep:

ati auzit ca bela karoly a declarat ca nadia nu a avut varsta necesara pt a concura atunci cand a obtinut primul 10? cica i`a fost falsificata varsta...deci omu` asta sufera de prostie...
iar nadia nu a avut cuvinte cand au intrebat`o daca a auzit ce s`a declarat...a zis ca nu poate sa creada

Aoleu...asta am pierdut :shocked:
Nu-mi vine sa cred...a fost in stare sa se lege de Nadia? Fara Nadia el nu mai era unde e acum.....:no:
Dar cine a dus-o pe Nadia la Montreal..nu el? Atunci mai are tupeul sa-i acuze pe chinezi....nu are scrupule

rob_din
26th August 2008, 18:37
Care replica: ce a zis Forminte sau ce am transmis eu presei?

replica lui forminte

rob_din
26th August 2008, 18:38
Venera...sper sa nu ma intelegi gresit,dar ...acum ceva timp de plangeai de faptul ca forumul o luase pe alte cai si ca nu mai era atmosfera de inainte in care se discuta cu bun simt.Nu te supara ca te intreb dar care e problema in ceea ce priveste machiajul lui Johnson,si "pipitele" cu care umbla Liukin? Sunt aspecte ce nu tin de gimnastica si nu stiu cat se incadreaza in limitele alea pe care tu ne acuzai pe unii din noi ca le-am depasit.

la johnson sunt de acord, arata foarte bine machiata chiar, la liukin insa asta e adevarul, nu te supara. face ce face ca sa o detest si mai mult

praf_de_stele
26th August 2008, 18:39
Aoleu...asta am pierdut :shocked:
Nu-mi vine sa cred...a fost in stare sa se lege de Nadia? Fara Nadia el nu mai era unde e acum.....:no:
au dat aseara la stiri...am ramas :shocked: cu cat tupeu a declarat!!!
deci asa ceva e incredibil

mikeyy
26th August 2008, 18:40
replica lui forminte

Doar asa poate sa-i opreasca pe jurnalisti,....il inteleg

praf_de_stele
26th August 2008, 18:41
la johnson sunt de acord, arata foarte bine machiata chiar, la liukin insa asta e adevarul, nu te supara. face ce face ca sa o detest si mai mult
nici eu nu vad o problema in faptul ca shawn era machiata...e fata si are voie ca oricare...daca`i gimnasta nu are voie sa arate bine?

mikeyy
26th August 2008, 18:42
au dat aseara la stiri...am ramas :shocked: cu cat tupeu a declarat!!!
deci asa ceva e incredibil

Intr-adevar...nu imi vine sa cred.
Sa le lege de propria gimnasta, de cea are i-a adus po****ritate. Fara ea , el era un necunoscut.
Iar el si martha mai au tupeu sa-i atace pe chinezi ..:(
Oare Nadia ii va raspunde?

rob_din
26th August 2008, 18:46
Intr-adevar...nu imi vine sa cred.
Sa le lege de propria gimnasta, de cea are i-a adus po****ritate. Fara ea , el era un necunoscut.
Iar el si martha mai au tupeu sa-i atace pe chinezi ..:(
Oare Nadia ii va raspunde?

S-a inteles gresit, de fapt sa referit la CE de la Skien

rob_din
26th August 2008, 18:47
Intr-adevar...nu imi vine sa cred.
Sa le lege de propria gimnasta, de cea are i-a adus po****ritate. Fara ea , el era un necunoscut.
Iar el si martha mai au tupeu sa-i atace pe chinezi ..:(
Oare Nadia ii va raspunde?

L-a luat la misto, a zis ceva de genul "vorbeste asa prost engleza incat s-o fi inteles gresit"

praf_de_stele
26th August 2008, 18:48
a fost in legatura directa la telefon nadia, si nu a spus prea multe, doar(la fel) ca nu se astepta la asa ceva si nu mai stiu exact...cred ca o sa apara si pe net stirea asta

rob_din
26th August 2008, 18:48
Si cand ma gandesc cu cata disperare il apara duminica Belu pe Karolyi. Mi s-a facut scarba si am schimbat postu;

praf_de_stele
26th August 2008, 18:49
S-a inteles gresit, de fapt sa referit la CE de la Skien
nu, iti spun ca astia asa au zis la tv...nu mai stiu postul...

mikeyy
26th August 2008, 18:51
L-a luat la misto?
Bine Nadia!!!!!

rob_din
26th August 2008, 18:51
nu, iti spun ca astia asa au zis la tv...nu mai stiu postul...

ma rog, asta a fost raspunsul lui karolyi, ca s-a referit la CE nu la JO de la Montreal

Cata_RB
26th August 2008, 18:51
Am prins si eu ceva cu Karoly, a zis ceva de genul ca nu mai lua Nadia 10 daca se stia ca are 13 ani si jumatate! Nadia a spus telefonic ca Bela probabil se refera la Skien, dar ca nici ea nu intelege bine ce a vrut sa spuna. Totusi l-am auzit pe Topescu acum la sosirea delegatiei cum spunea ca fiica lui e de o varsta cu Nadia si baga mana in foc ca ea mergea pe 15 ani la Montreal, deci vad ca declaratia a fost interpretata ca referindu-se la varsta Nadiei la Montreal. Oricum, nici mie nu mi-a venit sa cred. In ultima vreme a spus multe lucruri urate, dar sa se lege de Nadia a pus capac! Fara ea nu ar fi avut po****ritatea pe care o are. Scuzati-mi cuvintele, dar efectiv ma dezgusta!

rob_din
26th August 2008, 18:53
Eu in locul lui Karolyi mi-as face un control, sa nu aiba vreo boala. Vorbesc serios, sunt boli care te fac sa spui prostii

ancaqwe
26th August 2008, 18:54
Chiar nu cred sa se lege de Nadia. Probabil se referea la Skien. Altfel isi taie singur craca de sub picioare si nu e atat de fraier ;)
Apoi, din cate stiu, la Olimpiada din '76 puteai participa si la 14 ani in proba de gimnastica. Deci chiar daca avea 13 ani si 1/2 tot era ok. Sau nu tin minte bine?

rob_din
26th August 2008, 18:54
În goana după publicitate, Bela Karoly o atacă și pe cea care l-a făcut celebru, Nadia Comăneci. Fostul antrenor al campioanei spune, după 30 de ani, că Nadia nu avea vârsta regulamentară ca să concureze la Olimpiada de la Montreal, acolo unde ea a luat primul zece din istoria gimnasticii. Nadia spune ca Bela face o confuzie.

"Pai, Nadia mai lua 10 dacă nu avea 13 ani si jumătate?" a declarat fostul antrenor al campioanei pentru presa din Statele Unite, declarație care a șocat lumea gimnasticii. În 1976, regulamentul spunea că o gimnastă trebuie să aibă 14 ani împliniți ca să participe la un concurs oficial.

Nadia și mama acesteia cred însă că antrenorul se referă la o altă competiție. La Campionatele Europene de la Skien, în 1975, când Nadia a uimit pentru prima dată lumea gimnasticii. A reușit să câștige trei medalii de aur și una de argint.

Pe de altă parte, comentatorul sportiv Cristian Țopescu consideră că este vorba de o nouă declarație șoc a lui Karolyi, obișnuit să furnizeze astfel de informații presei de peste ocean. "Bela Karoly este magnetul presei americane. De fiecare dată, când se întâlnește cu ziariștii, mai dă câte-o declarație care vinde ziarele. Înainte de J.O., a spus că gimnastele noastre au fundurile mari și nu pot concura."

Pe tot timpul Olimpiadei de la Beijing, Bela Karolyi a făcut mai multe declarații defăimătoare la adresa echipelor adverse Statelor Unite. Săptămâna trecută, el a intrat într-o dispută cu Nicolae Forminte, antrenorul lotului român, după ce a spus că Sandra Izbașa a fost avantajată de arbitrii în finala de la sol.

violetta76
26th August 2008, 19:21
La antena 1 Forminte si fetele! ca de obicei aceleasi intrebari stupide si pe celelalte fete le-au aratat asa in graba! Macar arata-le daca nu le pui tuturor o intrebare! Urmeaza vacanta la mare dupa cateva zile cu familiile.

vlad001
26th August 2008, 19:54
Chiar nu cred sa se lege de Nadia. Probabil se referea la Skien. Altfel isi taie singur craca de sub picioare si nu e atat de fraier ;)
Apoi, din cate stiu, la Olimpiada din '76 puteai participa si la 14 ani in proba de gimnastica. Deci chiar daca avea 13 ani si 1/2 tot era ok. Sau nu tin minte bine?

Din ce-am citit pe wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Age_falsification_in_gymnastics inteleg ca trebuia sa ai 14 impliniti (unde se poate sa-i implinesti mai tarziu in timpul anului se specifica lucrul asta).

Stiam ca Nadia a mai luat 10 si inainte de olimpiada (si nu numai ea), dar credeam ca a fost la Nationale si la niste turnee care s-au intamplat in 1976. In 1975 la Skien a luat vreun 10 Nadia? Eu am vazut cateva exercitii de-ale ei (nu pe toate) de atunci pe youtube si mi s-a parut ca a avut greseli si in mod normal n-ar fi luat 10 pe ele. Din pacate n-am reusit sa gasesc rezultatele sa ma lamuresc.
Si ramane intrebarea cum a participat Nadia la europenele de la Skien, pentru ca atunci avea 13 ani si jumatate, intr-adevar, si atat avea si oficial, si totusi din ce zice pe wikipedia varsta minima era de 14 ani. Sau regula aia a intrat in vigoare doar din 1976?

Edit: Pe aceeasi pagina de pe wikipedia am gasit ca pentru gimnstele care implineau 14 ani in anul competitiei se putea cere permisiunea sa concureze inainte de a implini efectiv 14 ani. Sunt date exemple 2 gimnaste care au cerut permisiunea sa concureze la Montreal in 1976, uneia i s-a acceptat si alteia nu. Posibil ca Nadia sa fi concurat in 1975 cu o asemenea permisune.

monalexa
26th August 2008, 20:15
Din ce-am citit pe wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Age_falsification_in_gymnastics inteleg ca trebuia sa ai 14 impliniti (unde se poate sa-i implinesti mai tarziu in timpul anului se specifica lucrul asta).

Stiam ca Nadia a mai luat 10 si inainte de olimpiada (si nu numai ea), dar credeam ca a fost la Nationale si la niste turnee care s-au intamplat in 1976. In 1975 la Skien a luat vreun 10 Nadia? Eu am vazut cateva exercitii de-ale ei (nu pe toate) de atunci pe youtube si mi s-a parut ca a avut greseli si in mod normal n-ar fi luat 10 pe ele. Din pacate n-am reusit sa gasesc rezultatele sa ma lamuresc.
Si ramane intrebarea cum a participat Nadia la europenele de la Skien, pentru ca atunci avea 13 ani si jumatate, intr-adevar, si atat avea si oficial, si totusi din ce zice pe wikipedia varsta minima era de 14 ani. Sau regula aia a intrat in vigoare doar din 1976?

Edit: Pe aceeasi pagina de pe wikipedia am gasit ca pentru gimnstele care implineau 14 ani in anul competitiei se putea cere permisiunea sa concureze inainte de a implini efectiv 14 ani. Sunt date exemple 2 gimnaste care au cerut permisiunea sa concureze la Montreal in 1976, uneia i s-a acceptat si alteia nu. Posibil ca Nadia sa fi concurat in 1975 cu o asemenea permisune.

Vlad, la linkul pe care l-ai dat scrie si urmatoarele:

Legal exceptions
The one exception to this rule applies to the year before the Olympics, when gymnasts who are one year below the required age, but will be the required age in the Olympic year, may compete as seniors at the World Championships and other FIG meets. For instance, gymnasts born in 1977 were allowed to compete at senior events in 1991, when they were 14 or turning 14 within the calendar year"

Deci e clar ca Nadia avea dreptul sa concureze pentru ca 1975 era cu un an inainte de an olimpic. Bela Karoly nu mai stie ce sa mai zica despre unii si altii ca sa minimizeze valoarea altor gimnasti. Americanii sunt cei mai buni, cei mai tari, cei mai frumosi! Clar, ok? :groggy:

Edit: Acum ti-am vazut editul :-P

vlad001
26th August 2008, 20:24
Edit: Acum ti-am vazut editul :-P

Mersi mult, ce ai zis tu tot nu vazusem, am citit printre randuri si-am sarit ce era mai important :)
Ce ai zis tu arata clar ca Nadia avea voie sa concureze in 1975, eu credeam ca a concurat pentru ca si-a cerut voie.

Ramane sa ma lamuresc daca a luat vreun 10 la Skien, pentru ca daca nu, Bela nu se putea referi la Skien cu fraza lui "Mai lua Nadia 10 daca n-avea 13 ani si jumatate?"

tsupi
26th August 2008, 20:53
si eu am aceeasi parere despre ea :sleep:

ati auzit ca bela karoly a declarat ca nadia nu a avut varsta necesara pt a concura atunci cand a obtinut primul 10? cica i`a fost falsificata varsta...deci omu` asta sufera de prostie...
iar nadia nu a avut cuvinte cand au intrebat`o daca a auzit ce s`a declarat...a zis ca nu poate sa creada


Nicidecum. Bela spunea ca ar trebui sa se renunte la limitele actuale de virsta si a dat-o ca exemplu pe Nadia.
Adevarul este ca Nadia de la Moscova n-a mai fost Nadia de la Montreal. Dupa regulile actuale Nadia n-ar mai fi fost faimoasa.

rob_din
26th August 2008, 20:55
Nicidecum. Bela spunea ca ar trebui sa se renunte la limitele actuale de virsta si a dat-o ca exemplu pe Nadia.
Adevarul este ca Nadia de la Moscova n-a mai fost Nadia de la Montreal. Dupa regulile actuale Nadia n-ar mai fi fost faimoasa.

Si in cazul asta tot o idiotenie a spus. Ar fi fost foarte faimoasa si daca era interzisa participarea pana la 18 ani, pregatirea ar fi fost altfel iar talentul ramanea acelasi

tsupi
26th August 2008, 20:58
Eu consider c-a spus adevarul.

rob_din
26th August 2008, 20:59
Eu consider c-a spus adevarul.

Treaba ta, dar eu zic sa se permita de bebelusi participarea

tsupi
26th August 2008, 20:59
Pai da!

vlad001
26th August 2008, 21:13
Eu consider c-a spus adevarul.

Ce a spus Bela a fost o exagerare, ca sa nu spun minciuna, cum spune de obicei.
Nadia avea 14 ani si jumatate la Montreal, nu 13 si jumatate. Nu stiu motivul pentru care exagereaza in halul asta, poate isi inchipuie ca e mai convingator, dar oricum Nadia ar putea sa-si piarda mult din imagne si credibilitate daca Bela e luat in serios ca varsta Nadiei a fost falsificata (pentru ca doar asa putea avea 13 ani si jumatate la Montreal).
Si am gasit si rezultatele de la Skien, http://www.gymn-forum.net/Results/EChamps/Women/1975_aa.html, http://www.gymn-forum.net/Results/EChamps/Women/1975_ef.html
Nadia nu a luat nici un 10 acolo.

tsupi
26th August 2008, 21:30
Eu nu l-am auzit sa spuna ca Nadia a avut 13 ani jumate. Discutia era despre limita de virsta si el a spus ca Nadia n-ar mai fi avut acelasi succes.
Eu nu sint de acord cu limita de 16 ani in an olimpic, asa ca nu vad ce a spus el rau.
Daca nu ma insel am inregistrat discutia, pot sa caut sa vad exact ce a spus.
L-am vazut intr-o emisiune cu Nadia, par a fi in relatii foarte bune. Eu n-am sesizat vreodata vreo tensiune intre ei.
In general Bela e acuzat pe nedrept, stilul lui era acelasi si acum 30 de ani. Nu l-am auzit sa critice gimnastica romaneasca, dimpotriva. Poate se pierde cite ceva la traduceri, mai ales ca el vorbeste tare dubios si in engleza.

praf_de_stele
26th August 2008, 21:32
Eu nu l-am auzit sa spuna ca Nadia a avut 13 ani jumate. Discutia era despre limita de virsta si el a spus ca Nadia n-ar mai fi avut acelasi succes.
Eu nu sint de acord cu limita de 16 ani in an olimpic, asa ca nu vad ce a spus el rau.
Daca nu ma insel am inregistrat discutia, pot sa caut sa vad exact ce a spus.
L-am vazut intr-o emisiune cu Nadia, par a fi in relatii foarte bune. Eu n-am sesizat vreodata vreo tensiune intre ei.
In general Bela e acuzat pe nedrept, stilul lui era acelasi si acum 30 de ani. Nu l-am auzit sa critice gimnastica romaneasca, dimpotriva. Poate se pierde cite ceva la traduceri, mai ales ca el vorbeste tare dubios si in engleza.
cred ca glumesti...

monalexa
26th August 2008, 21:33
Am cautat si eu rezultatele si nu le-am gasit :) Se vede ca esti mai avansat :P Anyway... Bela abereaza ca de obicei si sper ca nu e nimeni chiar asa de fraier sa puna botu' la toate prostiile pe care le debiteaza.

rob_din
26th August 2008, 21:37
Eu nu l-am auzit sa spuna ca Nadia a avut 13 ani jumate. Discutia era despre limita de virsta si el a spus ca Nadia n-ar mai fi avut acelasi succes.
Eu nu sint de acord cu limita de 16 ani in an olimpic, asa ca nu vad ce a spus el rau.
Daca nu ma insel am inregistrat discutia, pot sa caut sa vad exact ce a spus.
L-am vazut intr-o emisiune cu Nadia, par a fi in relatii foarte bune. Eu n-am sesizat vreodata vreo tensiune intre ei.
In general Bela e acuzat pe nedrept, stilul lui era acelasi si acum 30 de ani. Nu l-am auzit sa critice gimnastica romaneasca, dimpotriva. Poate se pierde cite ceva la traduceri, mai ales ca el vorbeste tare dubios si in engleza.

De 15 ani in fiecare olimpic nu face altceva decat sa debiteze tampenii l;a adresa Romaniei. Parca e un robot programat sa faca asta

tsupi
26th August 2008, 21:41
Da-mi si mie un link, ceva. Eu am auzit doar lucruri bune. Ce a zis rau? De data asta n-a vorbit despre Romania, a spus doar ca Izbasa a meritat medalia.

mikeyy
26th August 2008, 22:02
Pai a zis ca Sandrei i-au dat prea mult, ca a fost avantajata ca a intrat ultima
A zis ca Romania are gimnaste cu fundul mare
Inainte de JO a zis ca Romania nu mai reprezinta o amenintare si nici macar o provocare, ca suntem slabi.

A zis multe!

tsupi
26th August 2008, 22:05
Nu e adevarat, a spus ca podiumul a fost asa cum trebuie sa fie in finala la sol. Am inregistrarea si pot sa scriu cuvint cu cuvint ce a spus. Costas a insistat, ca la alte aparate le-a criticat mult pe chinezoaice.
Eu n-am auzit comentariul despre Romania, dar tu consideri ca a reprezentat o amenintare la adresa echipei US?

mikeyy
26th August 2008, 22:08
Nu e adevarat, a spus ca podiumul a fost asa cum trebuie sa fie in finala la sol. Am inregistrarea si pot sa scriu cuvint cu cuvint ce a spus. Costas a insistat, ca la alte aparate le-a criticat mult pe chinezoaice.
Eu n-am auzit comentariul despre Romania, dar tu consideri ca a reprezentat o amenintare la adresa echipei US?

Referitor la sol...eu l-am auzit la Protv cand i-au luat interviu.
Referitor la faptul ca Romania nu reprezinta o amenintare....eu consider ca ne-a desconsiderat total, urat din parte lui..mai bine tacea...dar ma bucur ca Sandra ne-a razbunat la sol!

rob_din
26th August 2008, 22:11
Nu e adevarat, a spus ca podiumul a fost asa cum trebuie sa fie in finala la sol. Am inregistrarea si pot sa scriu cuvint cu cuvint ce a spus. Costas a insistat, ca la alte aparate le-a criticat mult pe chinezoaice.
Eu n-am auzit comentariul despre Romania, dar tu consideri ca a reprezentat o amenintare la adresa echipei US?

Pai tu ce zici? Le-am luat o medalie de aur de la nas, cred ca am fost o amenintare

Inregistrarea de la NBC am vazut-o si eu (intr-adevar doar in cometariul live s-a spus ca Izbasa a primit prea mult nu si in comentariul din studiou), insa nu la NBC e acuzat ca Karolyi ar fi acuzat arbitrajul de la sol

Oricum, tot penibil ramane ceea ce au spus Karolyi si "desteptul" alalalt Costas la adresa Chinei. Sa le fie rusine

mikeyy
26th August 2008, 22:19
Da, americanii s-au comportat urat cu chinezii...pe cand chinezii s-au comportat extraordinar cu americanii. De exemplu Shawn johnson impreuna cu familia Chow ( antrenorii) au fost invitati la o emisiune din China. 90% nu am inteles nimic din emisiune...doar cand a mai rasp Shawn caci vorbea in engleza.
Dar i-au facut cadouri lui Shawn, au pus pe un ecran in spate toate desenele ei. In public se afla si echipa feminan a Chinei....a fost un moment dragutz. Iar la final Shawn a zis ca echipa Chinei a fost mai buna, ca au muncit mai mult si ca au meritat din plin sa castige medalia de aur...si totul s-a incheiat cu Shawn spunand ceva in chineza si lasandu-si amprenta mainii pe o stea.
S-au comporatat foarte frumos cu ea....oare americanii faceau la fel? Ma indoiesc

Aici aveti prima parte: http://it.youtube.com/watch?v=9IvyX-_61wA merita vizionat chiar daca nu intelegem chineza :)

tsupi
26th August 2008, 22:22
Eu ma bucur si as fi vrut sa cistige Romania toate medaliile. Cu asta consider totusi ca n-au fost o amenintare pentru China si US.
Eu n-am vazut alt comentariu, decit cel din studioul NBC. Pai s-a razgindit?!
Am vazut doar ca-i acuzat ca ar fi facut tot felul de declaratii. Eu am urmarit cam tot ce s-a putut la Olimpiada asta, am si inregistrat si am auzit declaratiile lui si ale altora.
A spus ca Izbasa a meritat aurul si in discutia despre limita de virsta a spus ca Nadia n-ar mai fi fost la Montreal si povestea ei n-ar mai fi...
De fapt a mai fost o emisiune pe Oxygen, din pacate pe asta n-am inregistrat-o. Au fost in studio si el si Nadia si s-a adus din nou in discutie chestia asta, iar ea n-a negat. Deci chiar nu vad cum s-a ajuns la comentariile astea anti-Bela.
Nu ma intelegeti gresit, eu vreau sa cistige Romania toate medaliile daca s-o putea. Dar nu pot sa spun ca-i altfel decit am vazut si auzit.

tsupi
26th August 2008, 22:24
Da, americanii s-au comportat urat cu chinezii...pe cand chinezii s-au comportat extraordinar cu americanii. De exemplu Shawn johnson impreuna cu familia Chow ( antrenorii) au fost invitati la o emisiune din China. 90% nu am inteles nimic din emisiune...doar cand a mai rasp Shawn caci vorbea in engleza.
Dar i-au facut cadouri lui Shawn, au pus pe un ecran in spate toate desenele ei. In public se afla si echipa feminan a Chinei....a fost un moment dragutz. Iar la final Shawn a zis ca echipa Chinei a fost mai buna, ca au muncit mai mult si ca au meritat din plin sa castige medalia de aur...si totul s-a incheiat cu Shawn spunand ceva in chineza si lasandu-si amprenta mainii pe o stea.
S-au comporatat foarte frumos cu ea....oare americanii faceau la fel? Ma indoiesc

Aici aveti prima parte: http://it.youtube.com/watch?v=9IvyX-_61wA merita vizionat chiar daca nu intelegem chineza :)

Chinezii au placut-o mult pe Shawn, s-a vazut dupa aplauzele din sala.
Eu cred ca animozitatile astea sint mai mult pe forumuri, stirnite de unii din federatii etc. Gimnastele s-au imbratisat intre ele, chiar mi-a placut cum s-au felicitat si au dat dovada de fair-play. Parca rusoaicele au fost mai retrase.

rob_din
26th August 2008, 22:26
Da, americanii s-au comportat urat cu chinezii...pe cand chinezii s-au comportat extraordinar cu americanii. De exemplu Shawn johnson impreuna cu familia Chow ( antrenorii) au fost invitati la o emisiune din China. 90% nu am inteles nimic din emisiune...doar cand a mai rasp Shawn caci vorbea in engleza.
Dar i-au facut cadouri lui Shawn, au pus pe un ecran in spate toate desenele ei. In public se afla si echipa feminan a Chinei....a fost un moment dragutz. Iar la final Shawn a zis ca echipa Chinei a fost mai buna, ca au muncit mai mult si ca au meritat din plin sa castige medalia de aur...si totul s-a incheiat cu Shawn spunand ceva in chineza si lasandu-si amprenta mainii pe o stea.
S-au comporatat foarte frumos cu ea....oare americanii faceau la fel? Ma indoiesc

Aici aveti prima parte: http://it.youtube.com/watch?v=9IvyX-_61wA merita vizionat chiar daca nu intelegem chineza :)


Chinezii au demonstrat ca sunt mult mai corecti decat americanii. Ma rog eu stiam deja.

La cate le-au facut americanii chiar ma mir cum de au facut o asemnea emisiune

rob_din
26th August 2008, 22:28
Chinezii au placut-o mult pe Shawn, s-a vazut dupa aplauzele din sala.
Eu cred ca animozitatile astea sint mai mult pe forumuri, stirnite de unii din federatii etc. Gimnastele s-au imbratisat intre ele, chiar mi-a placut cum s-au felicitat si au dat dovada de fair-play. Parca rusoaicele au fost mai retrase.

E, cum sa nu? Karolyi si Costas sunt dupa forumuri? 2 penibilitati care mi-au provocat greata.


Cum sa spui daca esti sanatos la cap ca la sarituri a fost unul din cele mai mari furturi din istoria gimnasticii

tsupi
26th August 2008, 22:30
Eu am auzit mai multe pareri despre saritura lui Cheng Fei - sint mai multe persoane care considera ca a primit scor mare pentru o saritura ratata.
Uite si la discutia despre noul cod de punctaj, sint mai multe persoane care considera ca n-ar trebui sa iei medalie cu o ratare.

rob_din
26th August 2008, 22:33
Eu am auzit mai multe pareri despre saritura lui Cheng Fei - sint mai multe persoane care considera ca a primit scor mare pentru o saritura ratata.
Uite si la discutia despre noul cod de punctaj, sint mai multe persoane care considera ca n-ar trebui sa iei medalie cu o ratare.

Si de aici pana la cel mai mare furt din istorie?

mikeyy
26th August 2008, 22:34
Chinezii au placut-o mult pe Shawn, s-a vazut dupa aplauzele din sala.
Eu cred ca animozitatile astea sint mai mult pe forumuri, stirnite de unii din federatii etc. Gimnastele s-au imbratisat intre ele, chiar mi-a placut cum s-au felicitat si au dat dovada de fair-play. Parca rusoaicele au fost mai retrase.

Nu stiu ce are Shawn, dar am citit ca multa lume o place si pur si simplu o adora......recunosc ca si eu:)

Aici un alt interviu cu ea: http://it.youtube.com/watch?v=LYBMUNW3tWQ Nu e asa ca e extraordinara? :yes:
O sa fac o traducere zilele viitoare a acestui interviu :ok:

rob_din
26th August 2008, 22:34
In plus am auzit si eu multe opnii conform carora Liukin nu merita medalie la parelel, cum sa cataloghez? Cel mai mare furt din istoria planetei?

rob_din
26th August 2008, 22:35
Nu stiu ce are Shawn, dar am citit ca multa lume o place si pur si simplu o adora......recunosc ca si eu:)

Aici un alt interviu cu ea: http://it.youtube.com/watch?v=LYBMUNW3tWQ Nu e asa ca e extraordinara? :yes:
O sa fac o traducere zilele viitoare a acestui interviu :ok:

Exagerezi si tu, ce-i asa extraordinar

tsupi
26th August 2008, 22:38
In plus am auzit si eu multe opnii conform carora Liukin nu merita medalie la parelel, cum sa cataloghez? Cel mai mare furt din istoria planetei?


Pai mie mi-a placut Yilin (parca asa o cheama, ma incurc cu chinezoaicele astea), am avut impresia ca ea merita aurul in finala aia.
In general imi place Hexin, dar in ziua aia n-a iesit chiar asa.

rob_din
26th August 2008, 22:39
Pai mie mi-a placut Yilin (parca asa o cheama, ma incurc cu chinezoaicele astea), am avut impresia ca ea merita aurul in finala aia.
In general imi place Hexin, dar in ziua aia n-a iesit chiar asa.

Pai vezi? Asta inseamna ca a fost un furt monstruos? Cand apari la TV ar trebui sa-ti controlezi vorbele nu sa spui absurditati

mikeyy
26th August 2008, 22:40
Exagerezi si tu, ce-i asa extraordinar

Eeeee...gusturile nu se discuta :P

rob_din
26th August 2008, 22:43
Eeeee...gusturile nu se discuta :P

Uite cu cine seamana "febletea" ta :)

http://www.tmz.com/2008/08/20/shawn-johnson-you-little-rat/

mikeyy
26th August 2008, 22:48
Uite cu cine seamana "febletea" ta :)

http://www.tmz.com/2008/08/20/shawn-johnson-you-little-rat/

Parerea lor;)

rob_din
26th August 2008, 22:51
Parerea lor;)

Nu te supara, oricum soricelul e mai dragut:P

mikeyy
26th August 2008, 22:57
Nu te supara, oricum soricelul e mai dragut:P

Pai nu ma supar...caci nu ma intereseaza cum o vad ceilalti.
Nu conteaza neaparat cum arata ci cum se comporta si ce transmite. Pe langa toate astea e si o gimnasta foarte buna:ok:

tsupi
26th August 2008, 23:15
Pai vezi? Asta inseamna ca a fost un furt monstruos? Cand apari la TV ar trebui sa-ti controlezi vorbele nu sa spui absurditati

Pai eu n-am nici un rol oficial pe undeva, deci cuvintul meu n-are greutate. E opinia mea de... privitor.:)

Cata_RB
26th August 2008, 23:17
Nu m-am uitat foarte atent pe punctajele de la echipe, dar cu ratarile americancelor, daca ale noastre erau arbitrate corect cred ca le-am cam fi stat in ceafa...daca nu cumva le si suflam argintul. Asa ca sa nu mai spuna Karoly ca nu suntem o amenintare!
Acum ma uit la finala pe echipe, am citit putin si din ce ati discutat voi dincolo, si nu mai termin sa ma minunez de modul in care s-au dat notele...adica Liukin a avut un paralel mai bun decat cele 2 chinezoaice? De unde nota aia si pentru Semenova, a cam avut "bataieli" si probleme cu coatele. Iar ce a fost la barna...cum e posibil sa ia Stela 15,150 pentru barna aia?!? Chiar si cu cele 2 zecimi de legare pe care acum le-a pierdut...tot e departe de cat trebuia sa ia, mai ales ca s-a arbitrat sus. Cred ca nota Sandrei a fost in ton, in rest incep sa ma obisnuiesc ca se primeste aceeasi nota cu sau fara ratare [apropo de Rusia], cu Likin vs. Johnson vad ca de atunci "cineva" inclina balanta, 3 zecimi in plus la plecare pentru Shawn, problema mare la saltul lateral al Nastiei si totusi doar vreo 2 zecimi in plus la nota pentru Shawn...dar la Stela cred ca au vazut alt exercitiu! :groggy: Parca a fost de pe alta planeta nota ei, fara nici o legatura cu restul concursului la barna!
Cata putere trebuie sa aiba fata asta, de atatea ori dezavantajata si totusi strange din dinti si trece peste. La echipe si individual a facut 2 concursuri foarte foarte bune, daca nu as sti cate probleme de sanatate are as zice ca e sanatoasa tun, la cat de mult a progresat! Evident, la note de plecare si executii, notele din concurs par sa fie pentru altcineva :confused:

tsupi
26th August 2008, 23:31
Poate suflau in arginti! Sa fim seriosi, au fost depaaaarte de chinezoaice si de americance.
Nu sint sigura ca Stela a fost dezavantajata la birna. Nota de start a fost mai mica la ea. Cred ca a pierdut mai mult de doua zecimi la legaturile alea. In fine, m-am gindit si eu ca ar fi putut fi inaintea lui Pavlova.
Liukin a avut paralel bun la individual compus.
Una peste alta nu mi s-a parut ca au fost discrepante mari la olimpiada asta. In trecut au fost mai multe nedreptati, poate ajuta si noul cod de punctaj.

Cata_RB
27th August 2008, 00:01
Pai si daca ar fi avut 7 Stela plecare, desi nu avea [cred ca la un singur concurs, in Anglia parca, i-a iesit], ajungea doar putin peste Sandra. Oricum nu avea 7, poate 6.8, dar a lucrat mult mai bine ca Sandra, care are mereu probleme si indoaie genunchii iar atunci a si avut mai multe dezechilibrari. Stela nu are cea mai grea barna, dar a avut una dintre cele mai curate. Cum pot sa ia rusoaicele tot atat, cu ratari?

Edit: nu stiu daca ati avut ocazia sa le auziti, cat erau pe podium si le erau date flori, Stela si Ana discutau despre flori, Stela zicea ca ii plac cel mai mult trandafirii si lalelele iar Sandra le-a auzit ca "susotesc" si a chicotit spre Stela, a spus "taci" si inca ceva ce nu am inteles, la care Stela a fost super tare si i-a zis un "maaaai!" pe ton de sotie. Asa m-au distrat, au fost tare simpatice :D Iar cand au ridicat florile sa salute publicul, Stela a zis "si acuma ne intoarcem", Sandra "hai" si s-au intors :D Poate voua nu vi se pare prea interesant, dar eu ador momentele de genul asta :P

Pegasnegru
27th August 2008, 00:39
cred ca glumesti...
Nu, nu glumeste. Eu am vizionat toata competitia la televizor data de NBC si Bela vorbeste mult si bine dar niciodata nu a aspus ceva rau de Romania sau echipa Romaniei. Imediat dupa inerviu Rob si altii au inceput sa scrie tot felul de zvonuri auzite/citite de nu stiu unde cum ca ar fi spus in aceleasi interviuri pe care eu le-am vazut cu ochii mei, niste chestii pe care nu le-a spus. Nici nu pot sa spun ca ar fi spus ceva ce ar fi putut fi interpretat. Pur si simplu se dezinformeaza si se minte prin presa ceva de nu se poate. De ce? Fiindca exact lucrurile acestea vor sa le citeasca oamenii si mai ales vor sa le creada. Ceea ce ma innebuneste pe mine este ca si eu in locul lor, fara sa fi vazut cu ochii mei, as fi preferat sa cred aceleasi dezinformari fiindca Bela mi-e teribil de antipatic.
A vorbit foarte frumos si de Stela Nistor cand ii dadea sanse la individual compus si vorbea frumos de exercitiul ei de la paralele.

tsupi
27th August 2008, 00:48
Pai si daca ar fi avut 7 Stela plecare, desi nu avea [cred ca la un singur concurs, in Anglia parca, i-a iesit], ajungea doar putin peste Sandra. Oricum nu avea 7, poate 6.8, dar a lucrat mult mai bine ca Sandra, care are mereu probleme si indoaie genunchii iar atunci a si avut mai multe dezechilibrari. Stela nu are cea mai grea barna, dar a avut una dintre cele mai curate. Cum pot sa ia rusoaicele tot atat, cu ratari?

Edit: nu stiu daca ati avut ocazia sa le auziti, cat erau pe podium si le erau date flori, Stela si Ana discutau despre flori, Stela zicea ca ii plac cel mai mult trandafirii si lalelele iar Sandra le-a auzit ca "susotesc" si a chicotit spre Stela, a spus "taci" si inca ceva ce nu am inteles, la care Stela a fost super tare si i-a zis un "maaaai!" pe ton de sotie. Asa m-au distrat, au fost tare simpatice :D Iar cand au ridicat florile sa salute publicul, Stela a zis "si acuma ne intoarcem", Sandra "hai" si s-au intors :D Poate voua nu vi se pare prea interesant, dar eu ador momentele de genul asta :P

Pot sa caut, dar a fost mare diferenta. Cred ca Stela a avut 6.3 si Pavlova 6.8. Sper sa nu gresesc.
Am prins si eu momentul de pe podium, haios!:D

Cata_RB
27th August 2008, 00:49
Din pacate presa dezinformeaza de multe ori, dar cum eu cel putin nu aveam cum sa vad live ce a zis Karoly, am crezut presa... Iar ceea ce s-a scris in Prosport, ca a zis ca fetele noastre au "fundul mare", cred ca era interviu direct pentru Prosport, nu ceva pe vreun post american. Poate restul au fost scoase din context, traduse gresit, dar mie acea declaratie mi-a ajuns ca sa imi pierd respectul pentru Bela Karoly. Pana atunci, nu-mi era nici simpatic, nici antipatic.

Alina Alexoi a zis 6.5, dupa asta m-am luat. Mi-e greu sa observ unde putea sa piarda atat de multe legari ca sa ajunga la 6.3, dar e posibil, nu ma pricep suficient. Chestia asta cu neafisatul notei de plecare e o mare greseala, dupa parerea mea.

tsupi
27th August 2008, 00:53
Nu, nu glumeste. Eu am vizionat toata competitia la televizor data de NBC si Bela vorbeste mult si bine dar niciodata nu a aspus ceva rau de Romania sau echipa Romaniei. Imediat dupa inerviu Rob si altii au inceput sa scrie tot felul de zvonuri auzite/citite de nu stiu unde cum ca ar fi spus in aceleasi interviuri pe care eu le-am vazut cu ochii mei, niste chestii pe care nu le-a spus. Nici nu pot sa spun ca ar fi spus ceva ce ar fi putut fi interpretat. Pur si simplu se dezinformeaza si se minte prin presa ceva de nu se poate. De ce? Fiindca exact lucrurile acestea vor sa le citeasca oamenii si mai ales vor sa le creada. Ceea ce ma innebuneste pe mine este ca si eu in locul lor, fara sa fi vazut cu ochii mei, as fi preferat sa cred aceleasi dezinformari fiindca Bela mi-e teribil de antipatic.
A vorbit foarte frumos si de Stela Nistor cand ii dadea sanse la individual compus si vorbea frumos de exercitiul ei de la paralele.

Exact. Eu nu stiu cine vine cu zvonurile/interpretarile astea.
Eu sint intotdeauna atenta la tot ce spune despre Romania, macar daca e vreo urma de ironie, ceva. Si zau ca nu vad rea vointa la el.
Pe forumuri americane se gasesc destui care-l banuiesc ca nu zice de rau despre Romania tocmai pentru ca de acolo a plecat.

Mai, dar Liukin de ce nu va place? Ca gimnasta ma gindesc. Ca eu ma bucur sa vad si altfel de gimnasta decit stilul "tanc", specific americanilor. Scuze, am vazut ca Shawn Johnson are admiratori pe forum.:D

tsupi
27th August 2008, 00:59
Din pacate presa dezinformeaza de multe ori, dar cum eu cel putin nu aveam cum sa vad live ce a zis Karoly, am crezut presa... Iar ceea ce s-a scris in Prosport, ca a zis ca fetele noastre au "fundul mare", cred ca era interviu direct pentru Prosport, nu ceva pe vreun post american. Poate restul au fost scoase din context, traduse gresit, dar mie acea declaratie mi-a ajuns ca sa imi pierd respectul pentru Bela Karoly. Pana atunci, nu-mi era nici simpatic, nici antipatic.

Alina Alexoi a zis 6.5, dupa asta m-am luat. Mi-e greu sa observ unde putea sa piarda atat de multe legari ca sa ajunga la 6.3, dar e posibil, nu ma pricep suficient. Chestia asta cu neafisatul notei de plecare e o mare greseala, dupa parerea mea.

Eu pe asta cu "fundul mare" n-am auzit-o si nu prea-mi vine sa cred ca zice el asa ceva. Sper ca n-a zis!

Nu stiu de ce am zis Stela, ca Dragoi a fost in finala la birna. A avut 6.5, iar Pavlova 6.8 O singura arbitra a dat nota mai mare lui Pavlova pentru executie, a mai fost un egal. Dar pe cind faci media... asa iese.

Cata_RB
27th August 2008, 01:22
Eu vorbeam de situatia la barna in finala pe echipe...in finala pe aparate la barna e clar ca Gabi nu putea mai mult, atat ii permitea plecarea si a facut un exercitiu bun :)
Mie, personal, nu imi place Nastia pentru ca barna ei pare atat de simpla in comparatie cu restul, dar ia note imense. S-a mai discutat despre asta pe forum, nu suntem experti tehnici si e doar o parere subiectiva, dar cand o vad pe ea ca mai mult isi arcuieste mainile si spatele si pe Johnson, Stela si atatea altele ce salturi fac... La paralele mi se pare prea sec exercitiul, prea mult bazat pe intoarceri, He Kexin si cred ca si Beth Tweedle au tot 7.7 plecare, ca si Nastia, dar au niste exercitii fantastice! Iar la sol, toate gimnastele cu pretentii au 5 diagonale, ea 4...
Asta e articolul cu declaratia lui Karoly: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/bela-karoly-china-fura-2863243 Lasa de inteles ca a fost direct pentru Prosport, nu mai poate fi vorba de traduceri gresite. In primul rand ca americancele stim toti cat sunt de solide, unele chiar mai mici ca varsta decat romancele. Si apoi, daca dupa atatia ani el considera ca este normal sa opresti dezvoltarea fizica, biologica, naturala a unei adolescente...e trist

rob_din
27th August 2008, 01:24
Nu, nu glumeste. Eu am vizionat toata competitia la televizor data de NBC si Bela vorbeste mult si bine dar niciodata nu a aspus ceva rau de Romania sau echipa Romaniei. Imediat dupa inerviu Rob si altii au inceput sa scrie tot felul de zvonuri auzite/citite de nu stiu unde cum ca ar fi spus in aceleasi interviuri pe care eu le-am vazut cu ochii mei, niste chestii pe care nu le-a spus. Nici nu pot sa spun ca ar fi spus ceva ce ar fi putut fi interpretat. Pur si simplu se dezinformeaza si se minte prin presa ceva de nu se poate. De ce? Fiindca exact lucrurile acestea vor sa le citeasca oamenii si mai ales vor sa le creada. Ceea ce ma innebuneste pe mine este ca si eu in locul lor, fara sa fi vazut cu ochii mei, as fi preferat sa cred aceleasi dezinformari fiindca Bela mi-e teribil de antipatic.
A vorbit foarte frumos si de Stela Nistor cand ii dadea sanse la individual compus si vorbea frumos de exercitiul ei de la paralele.



Pentru a o mia oara, nimeni nu a spus ca Karolyi a jignit Romania pe NBC, a facut-o prin alte parti. Si permite-mi sa cred presa romaneasca. Nu-mi poti lua acest drept. Intre Karolyi si presa din romania cred de 1000000 de ori mai mult presa.

De altfel afirmatia cu "fundul mare" este facuta intr-un interviu acordat PROSPORT



Karolyi ataca Romania de 30 de ani asa ca degeaba incercati sa-l aparati, antecedentele demonstreaza ce-i incapul acestui personaj

rob_din
27th August 2008, 01:26
Eu unul m-am saturat sa ma cert pe tema Karolui. Prea multi nervi pentru un persoanj care, vorba lui Forminte, nu mai reprezinta nimic in gimnastica. Decat vorbe goale. Si alea intr-o engleza penibila

tsupi
27th August 2008, 01:35
Eu vorbeam de situatia la barna in finala pe echipe...in finala pe aparate la barna e clar ca Gabi nu putea mai mult, atat ii permitea plecarea si a facut un exercitiu bun :)
Mie, personal, nu imi place Nastia pentru ca barna ei pare atat de simpla in comparatie cu restul, dar ia note imense. S-a mai discutat despre asta pe forum, nu suntem experti tehnici si e doar o parere subiectiva, dar cand o vad pe ea ca mai mult isi arcuieste mainile si spatele si pe Johnson, Stela si atatea altele ce salturi fac... La paralele mi se pare prea sec exercitiul, prea mult bazat pe intoarceri, He Kexin si cred ca si Beth Tweedle au tot 7.7 plecare, ca si Nastia, dar au niste exercitii fantastice! Iar la sol, toate gimnastele cu pretentii au 5 diagonale, ea 4...
Asta e articolul cu declaratia lui Karoly: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/bela-karoly-china-fura-2863243 Lasa de inteles ca a fost direct pentru Prosport, nu mai poate fi vorba de traduceri gresite. In primul rand ca americancele stim toti cat sunt de solide, unele chiar mai mici ca varsta decat romancele. Si apoi, daca dupa atatia ani el considera ca este normal sa opresti dezvoltarea fizica, biologica, naturala a unei adolescente...e trist

Am inteles, nu mai stiu care era nota de plecare.
Nastia a executat foarte bine exercitiul la individual compus. Nota de plecare a fost mai mica, eu nu vad ce-i nedrept. La finala pe aparate n-a mai fost chiar asa si de aia nici n-a luat aur. La fel a fost si la paralele. De fapt am mai spus ca acolo mi-a placut Yilin mai mult. Chiar gestul lui Hexin, ca a luat-o in brate, m-a facut sa cred ca si ea a vazut-o tot cu medalie de aur. Deci eu consider ca Yilin a fost neindreptatita acolo. Tweddle tot la executie a pierdut.
Am citit articolul din link. O fi zis, daca asa scrie acolo. Acum eu cred ca lui nu-i plac nici gimnastele americance cu fundul mare, dar acolo nu era vorba de o comparatie cu sportive din alte tari. Compara gimnastele actuale cu cele din trecut.
Eu inteleg ca el e suparat pe limita de virsta, daca ar fi fete de 14 ani la olimpiada, n-ar fi asa dezvoltate.
Adevarul e ca acum ar fi mai interesante competitiile la junioare.

tsupi
27th August 2008, 01:37
Eu unul m-am saturat sa ma cert pe tema Karolui. Prea multi nervi pentru un persoanj care, vorba lui Forminte, nu mai reprezinta nimic in gimnastica. Decat vorbe goale. Si alea intr-o engleza penibila

A vorbit gelozia din Forminte. Karolyi n-a criticat-o pe Izbasa, dimpotriva.
Forminte de ce s-a vaitat la Tim Daggett ca Stela sta la celular in loc sa-si vada de treaba, chiar si in timpul concursurilor? Ca exemplu ca fetele nu mai asculta ca altadata.
Forminte poate sa spuna orice, iar Karolyi si daca zice de bine tot rau iese!

Robbert_ro
27th August 2008, 02:24
tsupi u esti avocatul lui karolyi?
nu de alta numa in cele 18 posturi pe care le ai, pana acuma numa atat stii, sa il aperi... :)
mai da-l in 16 ca a trecut olimpiada, s-a discutat atunci.
la urmatoarele concursuri sa stai cu urechile ciulite sa auzi... :)

tsupi
27th August 2008, 02:32
Pai am stat, ca de aia si zic.
In fine, nu conteaza. Normal mi se pare sa va suparati pe Forminte, ca si-a criticat propria tabara. De la "dusmani" te astepti sa fii criticat, nu?
Eu la vremea aia nu va gasisem, dar las'ca mai vorbim si la concursurile viitoare.

Robbert_ro
27th August 2008, 03:13
uite...karolyi stie ce se scrie aici in romania, niciodata nu a dat o declaratie in care sa zica, ca el nu ar fi declarat,eu stiu, ca au fetele fundul mare sau mai stiu eu ce??
daca u te-ai uitat la nbc, ok...fain, numa'nu ii nbc-ul singurul post de televiziune in care un om poate sa dea declaratii.
stii cum ii? ii genu' de om care uita de unde a plecat...are impresia ca romania ii ca si pe vremea lu'ceausescu, ca nu s-a schimbat nimic(sunt curios de cand nu a mai trecut pe aici), apare prin presa cu declaratii ca noi influnetam arbitrajul(cand noi suntem furati ca in codru)...

nici nu stii, ii roman? ii american? dupa nume ii ungur :|
dupa caracter, din pacate...ii american(nu am nimic cu ei, sa nu se inteleaga altceva), vreau sa spun ca, nu stiu sa piarda, cred ca tot ce ii pe lumea asta li se cuvine, dovada acuma cu pusa...cativa americanii zic ca medalia de aur luata de ea trebuia data lor, ca vezi doamne ea locuieste in sua, infine asta ii alta poveste...

sa taca karolyi...sa nu mai vorbeasca de romania, chiar daca de bine, putem traii si fara "laudele"lui, macar asa nu se mai interpreteaza gresit ceva, sa vorbeasca de americani...are multi si multe acolo pe care le poate sfatui.
eu atat am avut de zis, si propun sa deschideti si un topic separat cu numele lui in care fanii lui karolyi sa poate sa ii aduca omagii si sa il laude pe cel care a "inventat-o pe nadia"...va multumesc

tsupi
27th August 2008, 04:59
Pai cum il faci tu in toate felurile, pot spune si eu ca nu-i chiar asa.
E liber omul sa declare ce vrea, despre cine vrea. Chestia e ca eu n-am auzit sa fi zis ceva de rau. Nu stiu cum ca numai in presa romaneasca apar stiri din astea.
In rest n-are ce dezmintiri sa dea, nu vad de ce i-ar pasa ce scriu unii si altii. Toata lumea are presa pozitiva si negativa, nu poti sa multumesti niciodata pe toata lumea.
Treaba cu american, roman, sau ungur nu-ti face cinste. Ce conteaza?!
In final raminem fiecare la parerea noastra. Eu nu l-am auzit sa spuna ceva urit despre Romania, asa ca pina la proba contrarie are respectul meu.
Cit despre Nadia... cred ca e si meritul lui. La fel cum si el e norocos ca i-a iesit in cale un asemenea talent.

rob_din
27th August 2008, 12:12
Asta vroiam sa spun eu, toti day cu pumnii in presa de la noi pentru a-l apara pe Karolyi, insa acesta n-a dat nici o dezmintire. Deci automat, tot ce s-a scris e adevarat. punct

Putem schimba discutia, fiindca ma doare capul de Karolyi in sus Karolyi in jos

rob_din
27th August 2008, 13:58
Am vazut si eu declaratiile lui Forminte de la sosire si nu inteleg de ce atata fericire. Totusi oricum am prezenta situatia 1 aur si un bronz pentru gimnastica feminina nu e un rezultat ccare sa te faca fericit. Cred ca ati observat ca presa a fost mult mai binevoitoare decat ma asteptam cu Forminte si tocmai de aceea ma mira iesirile deloc politicoase ale acestuia

Rezultatele la aceste JO sunt multumitoare pentru gimnaastica feminina la acest moment insa in nici un caz niste rezultate care sa faca fericit un antrenor al lotului. Asta e parerea mea. Peste 4 ani o sa fie fericit cu un loc 6?

Cata_RB
27th August 2008, 14:25
Forminte asa a fost mereu in fata presei, mai "pornit". Pana la urma, eu cred ca spune adevaruri. Iar tonul mai inalt poate avea si alte cauze. A venit totusi in gimnastica pe un cod nou, dupa niste performante deosebite obtinute in istorie, cand toata lumea il compara cu Belu si Bitang si vedea disparitia gimnasticii romanesti. Daca el ar fi spus spasit la fiecare interviu ca nu mai e situatia de odinioara, n-ar mai fi avut pic de liniste, s-ar fi creat si mai multe scandaluri, plus ca gimnastele ar fi preluat si ele incet-incet ideea de "nu mai putem face mare lucru". Asa, el pune accent pe partea plina a paharului si incearca sa educe putin publicul si presa, despre baza de selectie, despre modul de notare etc. Majoritatea romanilor stiu [si pe buna dreptate] ca o ratare te arunca de pe podium - dar uite ca nu mai e asa, cel putin pana ce intra in vigoare noutatile in cod. Daca ziaristii nu stiu chestia asta, cred si eu ca pun intrebari stupide, daca vad ca SUA si China au ratat.
Si nici nu stiu daca a zis ca este fericit...cat am auzit eu a zis ca bronzul e un rezultat onorabil, ca a tinut gimnastica romaneasca sus. Stela parca spunea ca dupa modificarile din codul de punctaj care urmeaza au sanse mari la aur in 2012. Si ea nu e genul de om care se arunca in declaratii.

venera
27th August 2008, 16:33
Venera...sper sa nu ma intelegi gresit,dar ...acum ceva timp de plangeai de faptul ca forumul o luase pe alte cai si ca nu mai era atmosfera de inainte in care se discuta cu bun simt.Nu te supara ca te intreb dar care e problema in ceea ce priveste machiajul lui Johnson,si "pipitele" cu care umbla Liukin? Sunt aspecte ce nu tin de gimnastica si nu stiu cat se incadreaza in limitele alea pe care tu ne acuzai pe unii din noi ca le-am depasit.

Poftim ??:shocked: cred ca nu s-a inteles bine mesajul meu, poate iarasi trebuie sa pun icoanele de rigoare sau sa folosesc mai multe cuvinte ca sa se inteleaga mai bine...in primul rand ca Shawn e preferata mea deci no way nu am cum sa scriu ceva de rau despre ea, faza cum ca e fardata se referea la faptul ca nu sint obisnuita sa o vad asa, atata tot, nicidecum nu era invalidator la adresa ei ( dar probabil trebuia sa pun o icoana cu un zambet ceva ca sa intelegi si tu si altii) iar despre nastia, scuza-ma am exprimat ce am vazut, pt ca atat se vedeain filmuletul ala, ca intra in masina cu niste pipite, uite asa imi place mie sa le spun dar, nimic din mesajul acela al meu nu era invalidator, doar am exprimat ce am vazut. Si te rog sa nu imi atribui faptul ca am jignit pe cineva in acel mesaj, pt ca nu cred ca am jignit pe nimeni. Daca asta e interpretarea pe care alegi sa o dai mesajului meu, e alegerea ta.

praf_de_stele
27th August 2008, 16:33
E liber omul sa declare ce vrea, despre cine vrea. Chestia e ca eu n-am auzit sa fi zis ceva de rau. Nu stiu cum ca numai in presa romaneasca apar stiri din astea.
e liber sa spuna ce vrea, dar s`o spuna cu bun simt si fara jigniri directe la adresa altora, mai ales la adresa adversarilor...chiar daca el asa gandeste in momentul ala, nu trebuie sa si declare oficial...probabil a crezut ca va castiga toate probele si cum pierdea medalia de aur gasea nod in papura fiecarui adversar, ba ca nu are varsta potrivita pt a concura, ba ca a fost avantajat de arbitri...parca ale lui n`ar fi fost...daca liukin ar fi fost arbitrata corect, nu stiu daca mai castiga toate medaliile alea...nu e`n stare sa recunoasca valoarea celorlalti, nu stie sa piarda...diferenta dintre sua si china s`a vazut clar, in favoarea chinei...sa stea in banca lui si sa`si vada de treaba ca daca ar reactiona toti ca el s`ar ajunge la mari scandaluri...sa`i ia exemplu pe chinezi care s`au purtat frumos cu ei...

tsupi
27th August 2008, 17:01
e liber sa spuna ce vrea, dar s`o spuna cu bun simt si fara jigniri directe la adresa altora, mai ales la adresa adversarilor...chiar daca el asa gandeste in momentul ala, nu trebuie sa si declare oficial...probabil a crezut ca va castiga toate probele si cum pierdea medalia de aur gasea nod in papura fiecarui adversar, ba ca nu are varsta potrivita pt a concura, ba ca a fost avantajat de arbitri...parca ale lui n`ar fi fost...daca liukin ar fi fost arbitrata corect, nu stiu daca mai castiga toate medaliile alea...nu e`n stare sa recunoasca valoarea celorlalti, nu stie sa piarda...diferenta dintre sua si china s`a vazut clar, in favoarea chinei...sa stea in banca lui si sa`si vada de treaba ca daca ar reactiona toti ca el s`ar ajunge la mari scandaluri...sa`i ia exemplu pe chinezi care s`au purtat frumos cu ei...

El n-a zis ca n-au fost mai bune chinezoaicele. A zis ca-i nedrept ca triseaza la virsta. Pai nu-i asa? Romania nu zice nimic, pentru ca si acolo faceau acelasi lucru in alte vremuri.
Doar de Cheng Fei a zis ca a primit nota prea mare. Eu m-am gindit c-a avut dreptate, saritura ei a fost ratata de la cap la coada, a luat nota mare si a mai si urcat pe podium.
Eu zic ca Liukin si-a meritat medaliile, dar stim cu totii ca gimnastica e un sport subiectiv, asa ca nu toata lumea e de acord.
N-a raspuns nimeni daca a fost frumos ca Forminte sa o critice la presa americana pe Steliana Nistor, in general pe toata echipa. Eu nu l-am auzit pe Bela sa le critice, dar si daca o facea mi se pare ca e mai normal decit sa fie criticate de propriul antrenor. El ar fi bine sa le critice in sala, nu in presa internationala.

ioanavol
27th August 2008, 17:37
Ma rog, mie replica mi se pare lipsita de bun-simt, Ioana cred ca are aceasi opinie. Cam acelasi lucru l-am replicat eu pe forum si a fost considerata o jignire.

scuze, am pierdut faza...la mine te-ai referit??:thinkso:

ancaqwe
27th August 2008, 17:40
El n-a zis ca n-au fost mai bune chinezoaicele. A zis ca-i nedrept ca triseaza la virsta. Pai nu-i asa? Romania nu zice nimic, pentru ca si acolo faceau acelasi lucru in alte vremuri.
Doar de Cheng Fei a zis ca a primit nota prea mare. Eu m-am gindit c-a avut dreptate, saritura ei a fost ratata de la cap la coada, a luat nota mare si a mai si urcat pe podium.
Eu zic ca Liukin si-a meritat medaliile, dar stim cu totii ca gimnastica e un sport subiectiv, asa ca nu toata lumea e de acord.
N-a raspuns nimeni daca a fost frumos ca Forminte sa o critice la presa americana pe Steliana Nistor, in general pe toata echipa. Eu nu l-am auzit pe Bela sa le critice, dar si daca o facea mi se pare ca e mai normal decit sa fie criticate de propriul antrenor. El ar fi bine sa le critice in sala, nu in presa internationala.
Eu am pierdut faza... Cand a criticat Forminte toata echipa (sau o parte) in presa americana?

praf_de_stele
27th August 2008, 17:50
nici eu n`am auzit de asta pana acum

tsupi
27th August 2008, 17:58
In timpul transmisiilor de gimnastica, Tim Daggett a spus ca a vorbit cu Forminte si el s-a vaitat de fetele din generatia actuala, ca nu-si mai vad de treaba ca altadata. A dat-o ca exemplu pe Steliana Nistor, ca si in timpul concursului nu lasa celularul, merge intr-un colt si trimite "text messages" la prietenele ei.
Indiferent ce spune unul sau altul despre gimnastele romance, mi se pare aberant ca oricine din echipa sa "spele rufele" in public.

rob_din
27th August 2008, 18:02
Eu nu pot sa cred ca Forminte a zis asa ceva. Daca a zis sa fie dat afara. Poate ai auzit gresit.

rob_din
27th August 2008, 18:05
Oricum daca Daggett asta e din acelasi aluat cu Costas e clar. Ce, americanii n-au voie sa inventeze pentru a baga putin scandal in transmisiune? Sunt asi la asa ceva

tsupi
27th August 2008, 18:16
De ce ar fi mintit? Nu a fost un moment de senzatie, a zis chestia asta pur si simplu.
Costas e altceva, el trebuia sa faca discutia interesanta - asta era treaba lui. Asa ca tot incerca sa aduca subiecte "tari" in discutie.

tsupi
27th August 2008, 18:17
Poate sa-l intrebe cineva pe Forminte daca a zis chestia asta sau nu. In fond exista pe undeva inregistrarea cu Daggett, probabil ca o mai am si eu.

violetta76
27th August 2008, 18:22
Am descarcat si eu finala pe echipe de la NBC si in timpul exercitiului Stelei la paralele Tim spune ca a vorbit cu Forminte si acesta i-a spus ca acum trebuie sa trateze fetele diferit, ele sunt foarte "westernized", Romania e diferita si a dat-o ca exemplu pe Stela ca e foarte posibil ca intre exercitii sa trimita SMS-uri prietenelor ei. Dar nu se referea la competitie ci mai mult atmosfera din sala de antrenament. http://www.megaupload.com/?d=E6PIAGW3

violetta76
27th August 2008, 18:23
Si n-a zis ca Forminte s-a vaitat a spus doar ca Romania e diferita, s-a schimbat e cu totul alta situatie si fetele s-au schimbat si trebuie tratate diferit, ceea ce eu cred ca e cat se poate de normal.

rob_din
27th August 2008, 18:36
Am descarcat si eu finala pe echipe de la NBC si in timpul exercitiului Stelei la paralele Tim spune ca a vorbit cu Forminte si acesta i-a spus ca acum trebuie sa trateze fetele diferit, ele sunt foarte "westernized", Romania e diferita si a dat-o ca exemplu pe Stela ca e foarte posibil ca intre exercitii sa trimita SMS-uri prietenelor ei. Dar nu se referea la competitie ci mai mult atmosfera din sala de antrenament. http://www.megaupload.com/?d=E6PIAGW3

Pai asa da, a spus foarte bine. Asta nu e critica decat in capul unor fani ai metodelor lui Karolyi

tsupi
27th August 2008, 18:40
Eu spun ca s-a vaitat. Daca a zis ca Nistor trimite SMS-uri nu cred ca asta e o lauda, venea ca o scuza ca echipa nu mai e ce a fost odata.

violetta76
27th August 2008, 18:42
Eu cred ca doar indica o deschidere si o mai mare libertate acordata fetelor! Au 18-19 ani!

Cata_RB
27th August 2008, 18:46
Forminte a mai zis lucrurile astea de mai multe ori, ca acum nimeni nu poate forta o gimnasta sa intre in sala si sa lucreze - ceea ce e si perfect normal! Eu cred ca mai degraba a zis ca e democratie, cat timp gimnasta isi face treaba e dreptul ei sa vorbeasca la telefon, sa stea la laptop etc. Lucruri pe care, repet, le-a mai zis, si sunt perfect de acord cu Rob, daca asta e critica...

rob_din
27th August 2008, 18:54
Eu spun ca s-a vaitat. Daca a zis ca Nistor trimite SMS-uri nu cred ca asta e o lauda, venea ca o scuza ca echipa nu mai e ce a fost odata.

Nu e critica decat pentru tine care esti fana Karolyi. A prezentat o normalitate care vine in contrast cu ceea ce se intampla pana acum la lot, de altfel care e critica in faptul ca cineva trimite SMS-uri?

Cata_RB
27th August 2008, 19:00
de altfel care e critica in faptul ca cineva trimite SMS-uri?

...mai ales ca vorbeste de Stela, care munceste foarte mult si mai are si o gramada de dureri! Mie mi-e imposibil sa cred ca deodata Forminte se plange de Stela.

tsupi
27th August 2008, 19:02
Asta a fost scuza lui ca fetele nu mai au rezultatele de alta data. Iti suna a lauda? Discutia nu era despre democratia din sala de gimnastica, ci despre faptul ca Romania nu mai este pretendenta la aurul pe echipe, ca altadata. Iar Forminte a spus ca nu mai poti lucra ca fetele ca altadata si a dat exemplul lui Nistor, care sta in colturi si trimite SMS. Deci probabil ca el ar fi preferat ca ea sa faca asta cu alta ocazie. Mie nu mi-a sunat a lauda.
Nu sint neaparat fan Karolyi, dar el n-a spus lucrurile care i se pun in circa, ba chiar a mentionat-o pe Steliana Nistor ca fiind interesanta de urmarit la individual compus - desi in final a fost cam departe de podium.
Criticile au venit tot din tabara romaneasca, dar voi vedeti declaratiile astea ca pe o lauda la adresa fetelor.
Eu n-am nimic de cistigat, dar tot gasind scuze nu se rezolva problema medaliilor din gimnastica romaneasca. In fond eu asta vreau, sa fie din nou o forta in gimnastica mondiala.

rob_din
27th August 2008, 19:06
Asta a fost scuza lui ca fetele nu mai au rezultatele de alta data. Iti suna a lauda? Discutia nu era despre democratia din sala de gimnastica, ci despre faptul ca Romania nu mai este pretendenta la aurul pe echipe, ca altadata. Iar Forminte a spus ca nu mai poti lucra ca fetele ca altadata si a dat exemplul lui Nistor, care sta in colturi si trimite SMS. Deci probabil ca el ar fi preferat ca ea sa faca asta cu alta ocazie. Mie nu mi-a sunat a lauda.
Nu sint neaparat fan Karolyi, dar el n-a spus lucrurile care i se pun in circa, ba chiar a mentionat-o pe Steliana Nistor ca fiind interesanta de urmarit la individual compus - desi in final a fost cam departe de podium.
Criticile au venit tot din tabara romaneasca, dar voi vedeti declaratiile astea ca pe o lauda la adresa fetelor.
Eu n-am nimic de cistigat, dar tot gasind scuze nu se rezolva problema medaliilor din gimnastica romaneasca. In fond eu asta vreau, sa fie din nou o forta in gimnastica mondiala.

Decat o forta in gimnastica cu palme si privare de libertate mai bun un loc 3 cu SMS-uri si ciocolata. In rest numai de bine

tsupi
27th August 2008, 19:11
De acord, trebuie sa existe o cale de mijloc. Nu stiu citi bani mai cistiga acum un sportiv in Romania, dar cred ca asta ar fi varianta cea mai buna pentru a obtine din nou rezultate foarte bune.

mikeyy
27th August 2008, 20:13
Tot cu Karolyi sunteti :D
In alta ordine de idei, gimnastica ma urmaresti oriunde merg :ras-plans: Azi am fost pe Transfagarasan si cred ca am vazut-o pe Maria Olaru :)

violetta76
27th August 2008, 20:13
Pana si americanii s-au aratat ofensati de atitudinea jignitoare fata de Romania si Rusia. Vedeti pe forumul IG ce perle au scos cei de la NBC! Eu am descarcat doar primele 3 parti ale transmisiunii NBC (pe pe gymworld) si o sa le vad pe toate cand o sa am rabdare sa ii ascult.

rob_din
27th August 2008, 20:15
Pana si americanii s-au aratat ofensati de atitudinea jignitoare fata de Romania si Rusia. Vedeti pe forumul IG ce perle au scos cei de la NBC! Eu am descarcat doar primele 3 parti ale transmisiunii NBC (pe pe gymworld) si o sa le vad pe toate cand o sa am rabdare sa ii ascult.

Dar eu am citir pe un forum dedicat televizunii nu gimnasticii niste critici dure la adresa NBC. Nu v-am spus? Pe chinezoaice nu le-au scos din trisoare iar pe romance din lenese care nu se mai pregatesc corespunzator

violetta76
27th August 2008, 20:50
In preliminarii au spus ca asista la sfarsitul unei ere si ca Romania e fara speranta (hopeless!!) atunci cand Romania a avut singura cadere de pe aparat - Acatrinei la barna - iar in finala s-au intors si au spus ca iar ca la Atena "you never count the Romanians out"

violetta76
27th August 2008, 21:14
Tot cu Karolyi sunteti :D
In alta ordine de idei, gimnastica ma urmaresti oriunde merg :ras-plans: Azi am fost pe Transfagarasan si cred ca am vazut-o pe Maria Olaru :)

Eu m-am intalnit cu ea la Plesesti, langa Falticeni satul de unde este ea!

crisloregym
27th August 2008, 23:48
Doar de Cheng Fei a zis ca a primit nota prea mare. Eu m-am gindit c-a avut dreptate, saritura ei a fost ratata de la cap la coada, a luat nota mare si a mai si urcat pe podium.


Am auzit pe multi romani spunand ca a fost nedrept sa ia Cheng Fei bronz, cu ratare...dar daca ne gandim ca exact la fel a castigat bronz si Marian Dragulescu acum patru ani...hmmm, parca nu mai este atat de nedrept, nu?

rob_din
28th August 2008, 00:06
Am auzit pe multi romani spunand ca a fost nedrept sa ia Cheng Fei bronz, cu ratare...dar daca ne gandim ca exact la fel a castigat bronz si Marian Dragulescu acum patru ani...hmmm, parca nu mai este atat de nedrept, nu?

A fost corect si atunci (atentie pe vechiul cod) si acum

Tess_AN
28th August 2008, 01:23
Am citit discutiile intre voi pe aici si in final am ramas la parerea mea de la inceput: cand aud cu urechile mele si cand vad cu ochii mei pe cineva zicand aia sau aia, cred, ce citesc ca a zis x sau y sau cand z spune ca x sau y a zis.... ma mai gandesc cata credibilitate pot da...

Are cineva filmulete e la sosirea Olimpicilor? Au fost ceva declaratii mai interesante, iesite din comun? In afara de ce a scris Prosport si GSP...

Cata_RB
28th August 2008, 02:16
Doar ce a zis Forminte, Tess, ce s-a discutat si aici. Parca nu a aparut nici in GSP nici in Prosport. Pe GSP este un filmulet de la premiere in care le-au prins si pe Sandra, Gabi si Aca, dar imaginea e la format mic si abia se vad la fata. Eu cam atat stiu :)

violetta76
28th August 2008, 09:23
Mie mi-a placut filmuletzul de la ProTv cu Gabi Dragoi scotandu-si sandalele cu toc si apoi incercand sa le puna imediat inapoi cand Basescu a venit exact la ea! Saracutzele dupa un drum asa de lung s-au trezit la 6 si mai aveau si sandale cu toc!

ancaqwe
28th August 2008, 10:23
Am descarcat si eu finala pe echipe de la NBC si in timpul exercitiului Stelei la paralele Tim spune ca a vorbit cu Forminte si acesta i-a spus ca acum trebuie sa trateze fetele diferit, ele sunt foarte "westernized", Romania e diferita si a dat-o ca exemplu pe Stela ca e foarte posibil ca intre exercitii sa trimita SMS-uri prietenelor ei. Dar nu se referea la competitie ci mai mult atmosfera din sala de antrenament. http://www.megaupload.com/?d=E6PIAGW3
Nu mi se pare deloc anormal. S-au schimbat conditiile - si eu vad asta ca pe un lucru bun.
Acum ca o gimnasta are nevoie sa se concentreze detasandu-se de exterior si alta nu, e altceva. Depinde de persoana...

violetta76
28th August 2008, 10:59
http://blogsport.ro/geambasu/2008/08/27/tifna-lui-forminte/
Antrenorul lotului feminin de gimnastică ne ceartă că n-am făcut sport

După ce i-a dat cîteva smetii lui “nea Ion” Bela Karoly, Nicolae Forminte ne-a informat că și-a îndeplinit misiunea. Cu aerul acela de mucenic al bîrnei din ochiul altuia. Dacă nu știați, aflați că misiunea dlui. N. Forminte a fost menținerea pe linia de plutire a gimnasticii feminine românești. Numai că printre mari campioni cu discurs sincer și calm, antrenorul fetelor părea cam agitat. Alina Dumitru, Georgeta Andrunache și Sandra Izbașa au povestit în cuvinte simple cum poți deveni campion. Ce simți atunci, în focul bătăliei, și cum se vede viața de după imn și catarg. În timp ce își supraveghea fiul să nu dispară în mulțime, Mihai Covaliu a observat că băieții au rămas încă o dată în urma fetelor.

Țîfna lui Forminte a fost cu atît mai nepotrivită cu cît episodul se desfășura în sala de așteptare a aeroportului Otopeni. Lume adunată ciopor să-i întîmpine pe sportivii întorși de la Beijing. Erau acolo campioni și rude de campioni. Oficiali, băgători în seamă, profitori, atîrnători. Și presă cît cuprinde. Televiziuni și ziare. Reporteri și cameramani. În astfel de momente, se formulează tot soiul de întrebări banale, însoțite de cele mai multe ori de răspunsuri pe măsură.

Un coleg de la Antena 3 a avut ideea să treacă de conveniențe și a remarcat că poate bronzul gimnastelor nu se ridică la nivelul așteptării românilor, obișnuiți cu medalii mai strălucitoare. “Dumneata ai făcut sport?”, a despicat văzduhul răspunsul-întrebare al tehnicianului de vreme rea. Răspunsul-răspuns al reporterului a fost sincer: “Nu”. Privirea lui Forminte s-a luminat, iar el, preț de o clipă, nu s-a mai simțit vînat de comparația cu Belu și Bitang. Păi de-aia nu înțelegeți, n-aveți cum, a observat triumfător dom’ profesor. Și l-a certat pe îndrăzneț. De fapt el ne certa pe noi toți, cei care în loc de eroism au mirosit mediocritate.

N. Forminte nu-i singurul care își închipuie că un bun reporter de război e musai să fi absolvit West Point, că despre muzică nu pot discuta decît compozitorii, că tablourile nu pot fi admirate în cunoștință de cauză decît de pictori, că filmele trebuie cîntărite numai și numai de regizori, iar exercițiile de gimnastică sînt accesibile doar celor care au absolvit facultatea de tumbe. Nu ne simțim datori a-i explica lui Nicolae Forminte la cîte ore de educație fizică am participat, de cîte ori am dat cu piciorul în minge și cîți ani de alergări am pierdut stînd ca fraierii prin sesiuni. Și nu îl întrebăm nici care-i ultima carte pe care a citit-o. L-am fi întrebat care e rolul dumnealui în viitorul gimnasticii românești, dar ne-a răspuns deja. Președintele federației hotărăște. Dînsul se supune. Asta ar fi diferența dintre el și “nea Ion” Bela Karoly, care și-a luat lumea în cap cînd hotărau alții în locul lui.

mikeyy
28th August 2008, 11:10
Multumim Vio!
Nu-mi vine sa cred ce citesc...chiar asa :(

crisloregym
28th August 2008, 11:48
Foarte aiurea "articolul/postarea" de pe blog...si dezamagitoare, totodata...dar la ce te poti astepta de la junralistii care, in activitatea de a-si sustine sus si tare inteligenta si dreptul la libertate uita ce inseamna a gandi, a veni cu tema facuta de acasa si a avea bun simt. As fi vrut sa il vad pe acel "coleg" de-al domnului cu blogul intrand macar o data intr-o sala de gimnastica, in timpul unei competitii, si strangand ceva rezultate pe care a poi s ale analizeze si sa spuna daca e bine sau rau...E mai usor s aintrebam daca bronzul nu este prea putin decat sa stam o ora-doua si sa vedem daca acum trei ani aveam macar speranta de a ajunge la olimpiada, cu doar doua gimnaste sanatoase si apte 100%. Mie, una, mi-a ajuns si imaginea cu jurnalistii veniti la Ploiesti, care aveau foile cu ordinea de concurs in fata, cu loc frumos, pentru note, ;a fiecare gimnast, dar care in timpul concursului nu au facut decat sa isi spuna glumea si s arada cu fata intoarsa la 90 sau 180 de grade de sala....am vazut si noi ce articole au iesit dupa Nationale...dar, Doamne fereste sa le spuna lumea ca sut incompetenti si ca habar nu au pe ce lume sunt!!!!!!! Hai s afim seriosi, e mai usor sa cauti barfa si scandal, acolo nu iti trebuie nicio ora suplimentara de studiu individual, nu? Si asa reporterul respectiv poate a intrebat de vreo zece ori "Sa mi-l arati si mie pe Forminte cand apare, ca vreau sa scot interviu cu el." "Eu nu il cunosc, doar nu am fost fraier sa imi pierd timpul cu Forminte in ceilalti patru ani, pana la Olimpiada."

Cata_RB
28th August 2008, 12:05
Imi pare rau ca v-ati enervat si voi...eu accesez GSP de muuuulte ori pe zi si am vazut imediat editorialul, dar am zis ca nici nu merita sa-l pun. A facut el cumva si a ajuns la fotbal, a concluzionat ca daca batea mingea in sesiuni stie gimnastica! :angry: :headbang:
N-am putut sa ma abtin si m-am bagat sa comentez si am mai urmarit apoi ce comentarii apareau...ma revolta ingrozitor ca oamenii nu mai stiu gimnastica dar nici nu vor sa o inteleaga, iar intre timp arunca vorbe aiurea! Si totusi stiu ca nu am ce face...

mikeyy
28th August 2008, 12:16
Acel reporter de la A3 nici nu cred ca s-a uitat la emisiune de pe Antena cu gimnastele...daca urmarea macar 5 minute nu mai venea cu asemenea intrebari

violetta76
28th August 2008, 12:18
Cred ca asa a reusit si el sa aiba multe comentarii pe blogul sau!

Cata_RB
28th August 2008, 12:30
Acel reporter de la A3 nici nu cred ca s-a uitat la emisiune de pe Antena cu gimnastele...daca urmarea macar 5 minute nu mai venea cu asemenea intrebari

Mai stii? Poate i s-a parut anormal ca gimnastele mai si glumesc la antrenamente, ca in camera vorbeau la telefon sau se uitau la televizor - ce tupeu pe ele si pe antrenori sa le lase! :headbang:

cherry
28th August 2008, 12:32
Acel reporter de la A3 nici nu cred ca s-a uitat la emisiune de pe Antena cu gimnastele...daca urmarea macar 5 minute nu mai venea cu asemenea intrebari

eu una ma crucesc de ce citesc..
ma bag ca musca...da' asha ceva n-am pomenit!

violetta76
28th August 2008, 12:36
Doar ce a zis Forminte, Tess, ce s-a discutat si aici. Parca nu a aparut nici in GSP nici in Prosport. Pe GSP este un filmulet de la premiere in care le-au prins si pe Sandra, Gabi si Aca, dar imaginea e la format mic si abia se vad la fata. Eu cam atat stiu :)

Mai e ceva pe sport.ro
http://www.sport.ro/jo-2008/campionii-de-la-beijing-au-fost-premiati-de-basescu-video.html?autoplay=true

rob_din
28th August 2008, 12:37
Multumim Vio!
Nu-mi vine sa cred ce citesc...chiar asa :(

Daca pe acelasi Geambasu l-am facut praf si pulbere dupa un editorial idiot post-Campionatele Mondiale, acum ii iau apararea. In mare parte are perfecta dreptate, daca intrebarea reporterului a fost idioata (eu nu cred ca a fost) atunci raspunsul lui Forminte e la fel de idiot.

Am mai auzit raspunsuri de acest gen pe la cei din fotbal, aveam alte pretentii de la Forminte.

rob_din
28th August 2008, 12:38
Bineinteles partea cu care nu sunt de acord e preslavirea lui Karolyi.

ioanavol
28th August 2008, 12:48
Mmmda. Din punctul meu de vedere replica aceasta era de asteptat. Asta sta in puterea ziaristilor, cum nu le face cineva pe plac cum incep sa arunce cu noroi. Se folosesc si ei de armele pe care le au la dispozitie.

Acum e drept, poate si Forminte ar trebui sa fie mai diplomat (daca vrea ca astfel de atacuri sa nu mai apara)...dar asta depinde de firea omului. Eu una n-as sta nici eu cu mainile in san daca cineva mi-ar pune, pt a mia oara, aceeasi intrebare legata de medalia aia de bronz, pe acelasi ton arogant si atotstiutor. Eu sa incerc sa fiu mai deschisa, sa mentionez mereu problemele gimnasticii romanesti, doar-doar o pricepe lumea care e situatia reala, iar ei sa publice numai ce vor ei si sa judece cu un aer de superioritate orice rezultat, ignorand toate explicatiile.

Dar eu sunt mai temperamentala...poate un antrenor coordonator n-ar trebui sa fie asa...sau mai stii? Pana la urma noi si datorita deschiderii acesteia si a declaratiilor am aflat atatea despre situatia lotului, putand, la Olimpiada, judeca la adevarata valoare rezultatele. Aici nu zic ca nu mi-as fi dorit si eu, ca toata lumea, gramada de aur de la Atena, dar, fiind informata, nu m-am asteptat la asta pentru ca nu se putea, orice ar fi facut fetele. Dar cuvantul "informat", din pacate, nu are semnificatie pentru multi dintre jurnalistii care, din 4 in 4 ani, comenteaza rezultatele gimnasticii romanesti...


ca sa inchei, nu pot sa nu remarc stirea despre Dragoi pe Antena3, cu poza Anei...asta fiind doar una din greselile, pe langa cele din Libertatea si multe altele, permise unor "profesionisti"...care insa pot comenta orice si desfiinta pe oricine.

Cata_RB
28th August 2008, 12:54
Eu consider complet aiurea intrebarea respectiva in primul rand pentru ca Forminte tocmai terminase de vorbit despre medalia pe echipe si raspunsul practic fusese dat. Apoi, ma enerveaza ca a comparat fotbalul din sesiuni pe care l-au jucat ei toti, jurnalistii, cu gimnastica! Nu as fi avut nimic de reprosat daca ar fi fost macar un om in echipa GSP care sa stie ce inseamna gimnastica in momentul de fata, dar nu exista asa ceva. A se vedea si articolele din perioada JO, unde tot scoteau in evidenta drept eroare grava un pas in afara covorului la sol sau accentuau [au repetat de vreo 2 sau 3 ori] ca Gabi Dragoi in finala la barna a avut un exercitiu fara nici o greseala majora - de parca ar fi fost plin de ezitari mici si multe, vizibile oricui. Si uite asa se propaga idei gresite...


Eu una n-as sta nici eu cu mainile in san daca cineva mi-ar pune, pt a mia oara, aceeasi intrebare legata de medalia aia de bronz, pe acelasi ton arogant si atotstiutor. Eu sa incerc sa fiu mai deschisa, sa mentionez mereu problemele gimnasticii romanesti, doar-doar o pricepe lumea care e situatia reala, iar ei sa publice numai ce vor ei si sa judece cu un aer de superioritate orice rezultat, ignorand toate explicatiile.


Foarte bine zis Ioana! Sunt complet de acord.

mikeyy
28th August 2008, 12:59
Forminte cred ca s-a saturat de intrebarile aiureite ale jurnalistilor....de 3 ani le tot ascuta si cred ca s-a saturat si de aceea reaztioneaza asa. Bineinteles ca ar trebui sa fie mai diplomat, dar nici jurmalistii astia nu merita altceva.

Eu l-am vazut pe Forminte vorbind frumos si raspunzand decent la intrebarile unor jurmalisti...cei care intr-adevar s-au comportat profi cu el si cu fetele...sunt si jurmnalisti care fac treaba buna, doar ca sunt foarte putini.

violetta76
28th August 2008, 13:04
A fost ca si cum ziaristul din fata lui nici macar nu a ascultat ce a spus el. Parca vorbise la pereti! Normal ca o asemenea atitudine jigneste!

ioanavol
28th August 2008, 13:15
Forminte cred ca s-a saturat de intrebarile aiureite ale jurnalistilor....de 3 ani le tot ascuta si cred ca s-a saturat si de aceea reaztioneaza asa. Bineinteles ca ar trebui sa fie mai diplomat, dar nici jurmalistii astia nu merita altceva.

Eu l-am vazut pe Forminte vorbind frumos si raspunzand decent la intrebarile unor jurmalisti...cei care intr-adevar s-au comportat profi cu el si cu fetele...sunt si jurmnalisti care fac treaba buna, doar ca sunt foarte putini.

ce ma enerveaza cuvantul asta:P (scuze de off-topic)

mikeyy
28th August 2008, 13:17
ce ma enerveaza cuvantul asta:P (scuze de off-topic)

Nici eu nu il prea folosesc, dar acum ma grabeam ;)

mikeyy
28th August 2008, 22:30
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/petrecere-surpriza-pentru-gabi-dragoi-3036027

A revenit Mirela B cu un nou articol! :yeah: ...asta da articol de gimnastica!
Inca o data La multi ani Gabi!!!:yes:

rob_din
28th August 2008, 22:47
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/petrecere-surpriza-pentru-gabi-dragoi-3036027

A revenit Mirela B cu un nou articol! :yeah: ...asta da articol de gimnastica!
Inca o data La multi ani Gabi!!!:yes:

Ce-i asa interesant la acest articol? E bun de Cancan

Astept ziua cand in PROPORT va aparea un articol serios, spre exemplu unul in care va fi prezentat noul cod de punctaj

mikeyy
28th August 2008, 23:11
Eeee cum sa fie de cancan...atunci celelalte articole din alte ziare cum le mai denumesti.
Din punctul meu de vedere este un articol ok pt subiectul pe care il are ( ziua Gabrielei), reda ceea ce a zis Gabi si in plus prezinta si palmaresul acestei gimnaste, scotand in evidenta ceea ce este important.
Eu asemenea articole vreau sa citesc cand vine vorba de gimnaste.

Referitor la ceea ce zis de codul de punctaj:
1. in primul rand prosport e un ziar de sport din Romania si ma indoiesc ca va acorda atata atentie codului de punctaj al gimnasticii...daca era ceva legat de fotbal cu siguranta scriau
2. pentru a vorbi de codul de punctaj si sa scoti in evidenta punctele esentiale trebuie sa fi din domeniu, pt ca e usor sa te uiti in cod si sa citesti de acolo, dar mai trebuie sa si intelegi, ....si nu cred ca a fost vreodata vreun om de presa care sa stie codul de punctaj...de aceea si la cometariiile tv , la sporturile gen gimnastica si patinaj, intotdeauna comentatorul e insotit si de un specialist in domeniu ....
3. nu prea apar articole despre codul de punctaj, articole in care sa fie descris acesta in detaliu...cred ca nici faimoasa revista Intlgymnast nu a realizat o prezentare in detaliu a codului ( sau ma insel eu ? )

Si pana la urma cu ce te-ar ajuta daca Prosport ar face o prezentare a Cop-ului? Acel articol ar fi destul de greu de inteles pt cei care nu stiu gimnastica....pana si pentru noi.
Noroc ca o avem pe Ramona, pe Vlad si pe ceilalti care se mai pricep...putem pune intrebari, ni se explica. Eu unul mai usor inteleg daca mi se explica dpdv practic, cu exemple, cu comparatii intre exercitii etc...decat sa citesc un articol din care la sfarsit nu as ramane cu nimic !

violetta76
29th August 2008, 11:28
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/818324/Potec-mai-multi-bani-decat-un-vicecampion-olimpic/
Forminte se gândește să renunțe

Nicolae Forminte, antrenorulcoordonator al lotului național feminin de gimnastică al României, a ajuns la final de mandat. „Deocamdată, o să merg în vacanță. Oricum, federația nu mi-a propus până acum prelungirea contractului. Nu știu dacă aș vrea să mai rămân la lot. Trebuie să vorbesc cu familia, cu soția mea. Ea e la București, eu sunt la Deva, e cam greu. Vedem după ședința Biroului federal“, ne-a declarat Forminte.

Cata_RB
29th August 2008, 11:53
Si la aeroport tot asa fusese, evaziv. Nu stiu ce sa zic...cred ca le-ar face un rau Stelei si Sandrei daca ar pleca. Restul fetelor sunt mai micute, abia incep sa apara in competitii, poate "socul" unei schimbari nu ar fi asa de mare. Dar pentru 2 gimnaste deja cu multa experienta cred ca o schimbare atat de radicala ar fi extrem de dificila. Nu e totusi acelasi lucru un antrenor la gimnastica cu un antrenor de fotbal. Cred ca Forminte ar trebui sa ramana la lot, poate sa mai coopteze antrenori in colectiv [pentru sarituri mai ales!], dar nu sa plece de tot.

mikeyy
29th August 2008, 11:53
Wow...oare chiar sa plece Forminte?
Nu stiu daca sa cred ce spune articolul.
Cel mai mult ma ingrijoreaza ca daca renunta, va renunta la tot...va pleca de la Deva. Pana la urma nu e un antrenor care sa fie lasat asa usor sa plece.....
Prea mult pt mine nu conteaza cine detine functia de antrenor coordonator, ci ma intereseaza cine face parte din echipa de antrenori care e la Deva.
Sa mai asteptam si alte declaratii....

rob_din
29th August 2008, 11:59
Eeee cum sa fie de cancan...atunci celelalte articole din alte ziare cum le mai denumesti.
Din punctul meu de vedere este un articol ok pt subiectul pe care il are ( ziua Gabrielei), reda ceea ce a zis Gabi si in plus prezinta si palmaresul acestei gimnaste, scotand in evidenta ceea ce este important.
Eu asemenea articole vreau sa citesc cand vine vorba de gimnaste.

Referitor la ceea ce zis de codul de punctaj:
1. in primul rand prosport e un ziar de sport din Romania si ma indoiesc ca va acorda atata atentie codului de punctaj al gimnasticii...daca era ceva legat de fotbal cu siguranta scriau
2. pentru a vorbi de codul de punctaj si sa scoti in evidenta punctele esentiale trebuie sa fi din domeniu, pt ca e usor sa te uiti in cod si sa citesti de acolo, dar mai trebuie sa si intelegi, ....si nu cred ca a fost vreodata vreun om de presa care sa stie codul de punctaj...de aceea si la cometariiile tv , la sporturile gen gimnastica si patinaj, intotdeauna comentatorul e insotit si de un specialist in domeniu ....
3. nu prea apar articole despre codul de punctaj, articole in care sa fie descris acesta in detaliu...cred ca nici faimoasa revista Intlgymnast nu a realizat o prezentare in detaliu a codului ( sau ma insel eu ? )

Si pana la urma cu ce te-ar ajuta daca Prosport ar face o prezentare a Cop-ului? Acel articol ar fi destul de greu de inteles pt cei care nu stiu gimnastica....pana si pentru noi.
Noroc ca o avem pe Ramona, pe Vlad si pe ceilalti care se mai pricep...putem pune intrebari, ni se explica. Eu unul mai usor inteleg daca mi se explica dpdv practic, cu exemple, cu comparatii intre exercitii etc...decat sa citesc un articol din care la sfarsit nu as ramane cu nimic !


Dar nu ma refer la o prezentare super-tehnica (oricum n-are cine s-o faca in presa), sa ne spuna in linii mare ce e nou, nu cred ca e asa greu de inteles sa scrii ca la sol vor fi 4 linii diagonale maxim. Si bunica-mea intelege asta

violetta76
29th August 2008, 11:59
Eu cred ca asteapta un vot de incredere din partea federatiei. El a mai spus-o ca e greu sa faci performanta cand esti privit cu neincredere de cei din jur.

venera
29th August 2008, 12:27
Eu cred ca asteapta un vot de incredere din partea federatiei. El a mai spus-o ca e greu sa faci performanta cand esti privit cu neincredere de cei din jur.

Da, probabil ca asta este, asteapta sa vada ce vot i se da si in fc de asta probabil ca isi va relua sau nu angajamentul. Este intr-adevar greu sa iti asumi un angajament, sa te inhami la ceva cand ceilalti nu te sustin, nu -ti acorda incredere.

busumary
29th August 2008, 17:53
Atunci cand ratezi la competitie dupa competitie nu mai este ghinion. Ca de obicei evaluam diferit comporatrea. Pentru mine zero medalii e un esec de proportii, nu un dezastru cum ar fi fost la fete fiindca la baieti nu avem aceeasi traditie dar este un esec, nimeni nu poate nega. Si repet, vine dupa inca cateva competitii in care la baieti am avut rezultate modeste (practic in ultimii 3 ani singurele succese majore sunt titlurile lui Dragulescu, atat)

Nicusor Pascu a ridicat echipa Elvetiei din nimic si in plus este un excelent antrenor de bara, unul din punctele noastre sensibile

Nu cred ca e in totalitate vina lui Dan Grecu.Nu vreau sa ma bag im polemici de genu:"ala e mai bun,ba nu,celalalt",pt ca nu am experienta si cunostintele necesare,dar am o intrebare:E de vina Dan Grecu,ca Marian s.a relaxat,prea devreme, dupa prima saritura?

ioanavol
29th August 2008, 18:15
Evident au fost f multe ratari din partea baietilor nostri. Ei, mai mult decat fetele de data asta (in afara de echipe), aveau sanse la medalii. Dificultatea exercitiilor i-ar fi permis si lui Razvan sa aspire la podium la sol (poate si indiv compus), si lui Flavius la indiv compus, sarituri si chiar cal cu manere. Nu mai zic de Marian.
Dificultatea a fost acolo, dar ratarile au facut diferenta. Eu nu vreau schimbari "ca sa fie", eu vreau sa se gandeasca bine conducerea FRG impreuna cu antrenorii si cu baietii si sa analizeze ce a dus la ratarile alea. Daca baietii au nevoie de un psiholog mai bun, pe acela sa-l schimbe. daca au nevoie de mai multe concursuri, atunci aia sa faca. Pentru ca, din punctul meu de vedere, avem o echipa f competitiva (1p jumate de podium cu 2 ratari!), insa mai lipseste ceva ca sa-si faca ex in concurs cum trebuie. Si asta nu se rezolva schimband antrenorii, trebuie o analiza mult mai profunda.
Stiu ca unii zic doar "cineva trebuie sa raspunda": schimbarile treb facute cu cap. Altfel la Londra nici macar n-o sa mai avem echipa.

rob_din
29th August 2008, 18:42
Nu cred ca e in totalitate vina lui Dan Grecu.Nu vreau sa ma bag im polemici de genu:"ala e mai bun,ba nu,celalalt",pt ca nu am experienta si cunostintele necesare,dar am o intrebare:E de vina Dan Grecu,ca Marian s.a relaxat,prea devreme, dupa prima saritura?

Prea multe ratari, nu stiu daca Grecu e de vina. Poate este si el, punandu-i sa faca exercitii mult mai grele decat le permite talentul. Poate este de vina psihicul fiecarui gimnast. Poate este de vina suprasolicitarea. Pot fi multe explicatii, ceea ce e clar e ca se rateaza nepermis de mult de 2-3 ani incoace

Cata_RB
29th August 2008, 20:33
Daca ar fi vorba de exercitii mai grele decat le permite talentul, Dan Grecu nu prea ar avea ce sa faca, presupunand ca asta e motivul daca antrenorul ar cobori stacheta notelor de plecare i-ar sari toti in cap. Plus ca cel putin Marian, Razvan si Flavius si-au dovedit demult talentul.
Eu cred ca e vorba ori de suprasolicitare, ori de ceva la nivel psihic. In primul rand ar trebui intrebati baietii - dar amical, sincer, sa nu simta ca daca spun adevarul o sa fie defavorizati sau ceva de genul asta. Cei care au experienta mai mare poate ca au undeva, intr-un coltisor de minte, un posibil raspuns. Psihologul pe care il au e un bun inceput, dar ar trebui sa fie trimisi si la mai multe competitii, atfel nu au unde invata sa isi stapaneasca emotiile. Aici Marian e un caz aparte, dorinta de aur l-a macinat mult prea tare, poate si ratarea identica de la Atena l-a urmarit...stiti cum e, uneori strica sa iti doresti prea mult, sa fii constient de fiecare gest si gand. El e in competitii de ani buni, se cunoaste foarte bine cu siguranta, nu cred ca un psiholog l-ar fi putut ajuta. Cum spunea si Forminte, ca inainte ca Sandra sa intre in finala incerca din rasputeri sa ii scoata din cap ideea de aur.

rob_din
29th August 2008, 20:53
Daca ar fi vorba de exercitii mai grele decat le permite talentul, Dan Grecu nu prea ar avea ce sa faca, presupunand ca asta e motivul daca antrenorul ar cobori stacheta notelor de plecare i-ar sari toti in cap. Plus ca cel putin Marian, Razvan si Flavius si-au dovedit demult talentul.
Eu cred ca e vorba ori de suprasolicitare, ori de ceva la nivel psihic. In primul rand ar trebui intrebati baietii - dar amical, sincer, sa nu simta ca daca spun adevarul o sa fie defavorizati sau ceva de genul asta. Cei care au experienta mai mare poate ca au undeva, intr-un coltisor de minte, un posibil raspuns. Psihologul pe care il au e un bun inceput, dar ar trebui sa fie trimisi si la mai multe competitii, atfel nu au unde invata sa isi stapaneasca emotiile. Aici Marian e un caz aparte, dorinta de aur l-a macinat mult prea tare, poate si ratarea identica de la Atena l-a urmarit...stiti cum e, uneori strica sa iti doresti prea mult, sa fii constient de fiecare gest si gand. El e in competitii de ani buni, se cunoaste foarte bine cu siguranta, nu cred ca un psiholog l-ar fi putut ajuta. Cum spunea si Forminte, ca inainte ca Sandra sa intre in finala incerca din rasputeri sa ii scoata din cap ideea de aur.


Eu il scot din discutie pe Dragulesc, el rateaza foarte rar, adica cand sunt Jocurile Olimpice. :)


In schimb ceilalti si ma refer ma ales la Koczi si Popescu sunt de o inconstanta incredibila

Cata_RB
29th August 2008, 21:25
Eu il scot din discutie pe Dragulesc, el rateaza foarte rar, adica cand sunt Jocurile Olimpice. :)


In schimb ceilalti si ma refer ma ales la Koczi si Popescu sunt de o inconstanta incredibila

Off...haz de necaz cu Marian, saracul :(
Dani Popescu stiu ca avea dureri mari la umar la JO. Flavius e inca foarte tanar, a inceput sus si poate acum dorinta de afirmare il fac atat de inconstant. Nu stiu, imi dau si eu cu presupusul, dar am observat cu totii cum s-au transformat chinezoaicele, ca echipa cel putin, cum se concentrau inainte de exercitii - e clar ca au avut psihologi! Exceptia e Cheng Fei, care cred ca fost tradata de aceeasi dorinta enorma sa ia aur, ca in cazul lui Dragulescu. Ok, baietii au psiholog, dar sa mai iasa si la concursuri, ca altfel degeaba! La ei si lotul e mai numeros, deci ar avea si scop de alcatuire a echipei, chiar nu inteleg de ce nu sunt trimisi la competitii.

ioanavol
29th August 2008, 21:57
eu ma gandesc si ca in ult vreme au avut mult de tras ca sa-si ingreuneze exercitiile...am mai spus ca m-a uimit progresul la bara, la inele si chiar la paralele. De aia nu s-or fi dus la competitii...stiu si eu.
Cel putin Flavius e la cu totul alt nivel decat anul trecut, e de 15 la toate aparatele, sarituri de 16.5, iar cal de 16...daaaar...cam rateaza:(
Iar Marian a mai ratat si el, cand s-a accidentat la Europenele din 2007 din cauza unei ratari s-a intamplat asta. Si dupa aia, la sarituri...dar nici nu vreau sa ma mai gandesc.
Ei sunt cu siguranta cei mai suparati, pana la urma au muncit 4 ani si nu s-au ales cu mai nimic...cum zicea Flavius "a fost un concurs ratat, nimic nu ne-a mers"

crisloregym
29th August 2008, 22:12
Eu cu schimbarea colectivului actual d enatrenori la baieti nu sutn de acord si pace!!!! Colectiv mai bun decat asta nu cred eu s agasim vreodata. In plus, Dan Grecu stie sa isi faca treaba bine si daca a fost in stare sa aduca gimnastica masculina de la cate o medalie individuala, pe aici, pe colo (medalii pe care tot el a inceput sa le ia), la bronz olimpic si cateva medalii bune de aur si nu numai pe la Mondiale si Europene in 2001-2006, inseamna ca si-a facut treaba foarte bine, atat ca antrenor, cat si coordonator al unui colectiv tehnic valoros. Se spunea ceva despre Nicusor Pascu, pai sinceri s afim, poate nu ar fi rau s aintre in colectivul de antrenori, dar nu s ail inlocuiasca pe Grecu, pentru ca mi s epare ca in afara de acel gimnast pe care il avea OK la bara, prea multe nu a mai facut.

Asa cum spuneati si voi, o solutie mult mai eficienta ar fi sa se analizeze ce nu a mers bine si sa se corecteze acele puncte negative. In plus, este o echipa extrem d etanara si de multe ori aripi poate sa ii dea unei echipe si membrii acesteia (cum a fost Marius Urzica), nu numai antrenorii.

Cata_RB
29th August 2008, 22:29
Ei sunt cu siguranta cei mai suparati, pana la urma au muncit 4 ani si nu s-au ales cu mai nimic...cum zicea Flavius "a fost un concurs ratat, nimic nu ne-a mers"

Asa-i...mi-e tare teama cu Razvan Selariu, sigur a fost foarte dezamagit ca nu a intrat nici la individual compus, sper sa isi gaseasca motivatie si sa nu se retraga.

Tess_AN
29th August 2008, 22:45
Aricol despre Steliana Nistor in ziarul Sibianul: http://www.sibianulonline.ro/sport/nistor-vrea-sa-continue-3047043

Cata_RB
29th August 2008, 22:51
Aricol despre Steliana Nistor in ziarul Sibianul: http://www.sibianulonline.ro/sport/nistor-vrea-sa-continue-3047043

Sa dea Domnul! Ma bucur mult ca e calma dupa JO si ca a trecut dezamagirea de moment, pentru ca ea a facut tot ce era posibil, a avut un concurs foarte bun.

mikeyy
29th August 2008, 23:03
Multumesc pt articol....ce veste buna. ma bucur mult ca in sfarsit i-au dat locuinta pe care i-au promis-o! De asemenea ma bucur ca are in plan sa continue.
Am o nedumerire...este posibil sa se multe centrul de pregatire de la Deva??? Ca Stela spunea ca spera sa continue la Deva, pt a putea merge si la Sibiu la facultate.

crisloregym
29th August 2008, 23:06
Imi place din ce in ce mai mult de Stela, mare pacat ca nu a avut suficient de mult noroc incat sa ia si medalie individuala. Oricum, daca va continua, va fi extraordinar pentru lotul d ela Deva...am mai spus-o si o mai spun: gimnaste ca Stela nu au mai fost de foarte multa vreme in lotul olimpic de la Deva.

Mihai, asta nu intelesesem nici eu, dar m-am mai uitat o dat, iar acel "speră ca lotul Olimpic să rămână la Deva, pentru a putea să meargă și la Facultatea de Educație Fizică și Sport din Sibiu, unde va fi, din toamnă, studentă" e interpretarea jurnalistului si sper sa nu fie o interpretare buna:D. Stela spune ca "Dacă voi continua antrenamentele la Deva, o să îmi fie mai ușor și cu facultatea." Poate vrea sa spuna ca daca se hotaraste sa ramana in lot si, deci, sa continue antrenamentele le Deva... Nu stiu..poate interpretez eu rau si a interpretat jurnalistul bine? Sa se schimbe lotul? Poate ca nu...sa speram ca nu...

Tess_AN
29th August 2008, 23:10
Multumesc pt articol....ce veste buna. ma bucur mult ca in sfarsit i-au dat locuinta pe care i-au promis-o! De asemenea ma bucur ca are in plan sa continue.
Am o nedumerire...este posibil sa se multe centrul de pregatire de la Deva??? Ca Stela spunea ca spera sa continue la Deva, pt a putea merge si la Sibiu la facultate.
Nu stiu ce planuri sunt dar se vorbeste de descentralizare.... apoi cum mai ziceam daca cineva vrea sa continue gimnastele dupa terminarea liceului trebuie sa le ofere aceasta posibilitate. Nu vreau sa ma repet in ce am zis intr-un alt post exact azi ca oricum nu aude si nu vede cine are painea si cutitul in mana sa faca ceva...

Edit: Pentru referinta, era vorba de postul de la Stiri externe:

Gimnastica feminina in Rusia e in urcare... la ei federatia incearca macar sa faca ceva bun. Au convins gimnastele sa continue, au adus antrenori rusi plecati in strainatate, junioarele sunt de valoare si au reusit ca tranzitia la seniorat sa se faca mai bine ca in trecut. Bravo lor!

M-as bucura daca si la noi ar incerca cineva sa puna in aplicare intentiile bune. Cel putin sa gaseasca o modalitate ca fetele peste 18 ani sa aiba conditii conform varstei de antrenamente si viata daca vor sa continue. Daca la baieti se poate, de ce nu s-ar putea si la fete?

Dar faptul ca Stela pune acel daca poate o fi insemnand ceva.... nu stiu... sau e interpretarea jurnalistilor...

mikeyy
29th August 2008, 23:13
De 1 an si jumatate de cand urmaresc gimnastica de aproape..m-am obisnuit foarte mult cu Stela....nici nu pot sa-mi imaginez cum ar arata gimnastica romaneasca fara ea :) Este cea mai buna si cea mai completa gimnasta pe care o avem in acest moment.
Ea si Sandra reprezinta forta Romaniei la care se adauga si celelalte gimnaste foarte bune precum Gabi, Ana si Cera.

mikeyy
29th August 2008, 23:14
Nu stiu ce planuri sunt dar se vorbeste de descentralizare.... apoi cum mai ziceam daca cineva vrea sa continue gimnastele dupa terminarea liceului trebuie sa le ofere aceasta posibilitate. Nu vreau s ama repet in ce am zis intr-un alt post exact azi ca oricum nu aude si nu vede cine are painea si cutitul in mana sa faca ceva...

Dar faptul ca Stela pune acel daca poate o fi insemnand ceva....

Descentralizare? :shocked: Unde s-a vorbit despre asta....mi-a scapat....

@Cris: ma gandeam ca se refera la o posibila mutare a locului de antrenament...poate la Buc la Izvorani? tot ce e posibil.
Nici nu mai stiu ce sa cred :D

crisloregym
29th August 2008, 23:24
Tot Izvorani aveam in minte si eu, Mihai:P Functioneaza bine undele, se pare:d. Eu, in principiu, nu sunt de acord cu ideea de descentralizare, am senzatia ca asta ar insemna finalul gimnasticii feminine in Romania si sper din suflet sa nu se ajunga la o astfel de decizie. In rest, vom vedea. Vroiam sa mai spun (si uitasem pana acum) ca sper sa nu se modifice colectivul tehnic de la Deva prea mult...intotdeauna am urat la romani tendinta de a schimba unele lucruri (de exemplu regimul de conducere) la o perioada prea scurta de timp pentru a se cunoaste vreo imbunatatire si evolutie inspre bine.

mikeyy
29th August 2008, 23:26
Da, functioneaza bine unda :Iasi-Brasov, Cris :) ( asa cum era si normal ;) )
Mie mi-ar placea sa se realizeze o descentralizare...dar nu una brusca...ci in timp.....cred ca este nevoie de o schimbare de strategie!

monalexa
29th August 2008, 23:26
Nu stiu ce planuri sunt dar se vorbeste de descentralizare.... apoi cum mai ziceam daca cineva vrea sa continue gimnastele dupa terminarea liceului trebuie sa le ofere aceasta posibilitate.

Nu stiu exact ce antrenori sunt pe la cluburi, daca sunt destul de pregatiti ca sa mentina sau sa aduca gimnastele la un nivel foarte inalt pentru ca nu as vrea sa se piarda gimnasti valorosi din cauza ca nu s-a pus destul accent pe pregatire

rob_din
29th August 2008, 23:27
Tot Izvorani aveam in minte si eu, Mihai:P Functioneaza bine undele, se pare:d. Eu, in principiu, nu sunt de acord cu ideea de descentralizare, am senzatia ca asta ar insemna finalul gimnasticii feminine in Romania si sper din suflet sa nu se ajunga la o astfel de decizie. In rest, vom vedea. Vroiam sa mai spun (si uitasem pana acum) ca sper sa nu se modifice colectivul tehnic de la Deva prea mult...intotdeauna am urat la romani tendinta de a schimba unele lucruri (de exemplu regimul de conducere) la o perioada prea scurta de timp pentru a se cunoaste vreo imbunatatire si evolutie inspre bine.


Din contra, pastrarea centralizarii va duce treptat la moartea gimnasticii

Cata_RB
29th August 2008, 23:37
Stela spune ca "Dacă voi continua antrenamentele la Deva, o să îmi fie mai ușor și cu facultatea." Poate vrea sa spuna ca daca se hotaraste sa ramana in lot si, deci, sa continue antrenamentele le Deva... Nu stiu..poate interpretez eu rau si a interpretat jurnalistul bine? Sa se schimbe lotul? Poate ca nu...sa speram ca nu...

Pai nu, ca daca ea renunta la gimnastica ar trebui sa se intoarca acasa, la Sibiu, unde e si studenta, nu? Nu cred ca ar mai avea motive sa ramana in Deva. Cred mai degraba ca se vorbeste de mutarea lotului la Izvorani, sau poate de descentralizare, cine stie... Oricum, pana cand nu se fac sali cum trebuie in macar 5-6 orase cu traditie in gimnastica, sa aiba unde se pregati, mi se pare de-a dreptul comic sa se puna problema descentralizarii la nivelul federatiei... Si chestia asta cred ca va mai dura muuult, din pacate.

mikeyy
29th August 2008, 23:52
Doamne fereste...nu imi vine sa cred ce am descoperit: http://edi.voce.ro/2008/08/21/poza-zilei-sarut-la-beijing/
Lumea nu o stie pe Sandra nici dupa ce a luat o medalie olimpica...rusine:rosu:
In poza respectiva sunt: Semenova si Afansyeva.....nu stiu de unde si pana unde au scos ca e Sandra....
Parca vad ca o sa apara si in presa...la cat ii duce capul pe unii.

Tess_AN
29th August 2008, 23:53
Nu stiu exact ce antrenori sunt pe la cluburi, daca sunt destul de pregatiti ca sa mentina sau sa aduca gimnastele la un nivel foarte inalt pentru ca nu as vrea sa se piarda gimnasti valorosi din cauza ca nu s-a pus destul accent pe pregatire
Paine si cutitul e in mana FRG. Daca vor rezultate, trebuie sa faca ceva.

Ramane ideea de centralizare? Atunci sa intareasca colectivul de antrenori de la Deva, sa mai asigure 1-2 sali cu dotare, pe langa antrenori trebuie specialisti - coregrafi, medici, psihologi, sa asigure ceva pentru gimnastele de varsta post-liceala ca sa poata sa se integreze in viata sociala si sa nu fie exclusivisti. Daca un copil de 12-14 ani are o zi proasta in ziua selectiei e scos practic din calcule. Nu se poate ca sa facem lotul de junioar ebazat doar pe "pepiniera Deva" ignorand gimnaste de talent numai pe motiv ca se antreneaza la Onesti. Nu putem sa ne plangem ca nu avem gimnaste cand noi nu le lasam sa se antreneze ca nu au castigat selectia - una singura - cand avea 12 ani, ca fetita a avut o zi proasta sau ca a fost exact in ziua aceea accidentata sau racita...

Daca se merge pe descentralizare, din nou trebuie investit in antrenori si celelalte categorii de specialisti (salarii, cursuri de pregatire), trebuie investit in dotare si bineinteles in asigurarea unui climat competitiv si intre gimnaste si intre antrenori la nivel national care sa dea cu adevarat sansa celor mai buni sa ajunga sa reprezinte Romania pe plan international. La junioare avem centre cu rezultate bunicele la Deva, Onesti, Timisoara (Diana Bulimar, Ioana Badea), Steaua... Ceva baza materiala ca fundatie pentru viitor ar putea fi si Buzaul, Constanta.... Dar cum spuneam, in loc sa dam cu pietre, sa tragem la raspundere din fotoliul comod, cineva ar trebui sa faca ceva util.

As vrea sa vad unul din FRG venind cu un plan, centralizat sau descentralizat ce sa ceara medalii de aur mondiale si olimpice in schimbul conditiilor: a, b., c... ce le ofera. Nu poti sa ceri la infinit fara sa si dai.

Cata_RB
30th August 2008, 00:06
Doamne fereste...nu imi vine sa cred ce am descoperit: http://edi.voce.ro/2008/08/21/poza-zilei-sarut-la-beijing/
Lumea nu o stie pe Sandra nici dupa ce a luat o medalie olimpica...rusine:rosu:
In poza respectiva sunt: Semenova si Afansyeva.....nu stiu de unde si pana unde au scos ca e Sandra....
Parca vad ca o sa apara si in presa...la cat ii duce capul pe unii.

Nu te enerva, Mihai, nu merita...e deja de o saptamana respectiva "mostra de inteligenta". Poate m-ai remarcat printre cei care au dat commenturi, am incercat sa ii explic respectivului cine e in poza [nu o recunoscusem pe Afansyeva, dar oricum nu e Sandra], la fel au facut si altii, dar a replicat ca e doar o gluma, ca nici nu e interesat de cine sunt ele! Evident, preia de pe site-uri straine, acolo apar dezmintiri, lumea il atentioneaza, dar el nici ca ar binevoi sa corecteze un post jignitor! Ok...nu o stie pe Sandra, dar verificarea ca Zamo nu a fost la JO se putea face in 2 minute cu un simplu google, ca sa nu mai vorbim de "poanta" anului, "Stana" Izbasa...:headbang::rosu:

mikeyy
30th August 2008, 00:11
Nu te enerva, Mihai, nu merita...e deja de o saptamana respectiva "mostra de inteligenta". Poate m-ai remarcat printre cei care au dat commenturi, am incercat sa ii explic respectivului cine e in poza [nu o recunoscusem pe Afansyeva, dar oricum nu e Sandra], la fel au facut si altii, dar a replicat ca e doar o gluma, ca nici nu e interesat de cine sunt ele! Evident, preia de pe site-uri straine, acolo apar dezmintiri, lumea il atentioneaza, dar el nici ca ar binevoi sa corecteze un post jignitor! Ok...nu o stie pe Sandra, dar verificarea ca Zamo nu a fost la JO se putea face in 2 minute cu un simplu google, ca sa nu mai vorbim de "poanta" anului, "Stana" Izbasa...:headbang::rosu:

Am citit comentariile, dar nu m-am uitat la nume...acum ca mi-ai zis, te-am vazut....ai punctat foarte bine :ok:
Pai stii de ce ma enervez...ca autorul acestui blog dadea acum ceva vreme lectii de jurnalism, de moralitate, de cum se scrie un articol etc unui alt detinator de blog...iar acum scrie asa ceva.
In plus...cine citeste bloguri, stie ca face parte din echipa unui blog po****r, cunoscut...deci aceasta aberatie a fost citita de foarte multa lume :(
Sa mai citesc eu ca ii mai acuza el pe jurnalistii de la Cancan sau alte publicatii de genul....nici el nu e mai prejos.
De data asta chiar m-am enrvat....si nu mi se intampla des acest lucru.:no:

rob_din
30th August 2008, 00:16
Doamne fereste...nu imi vine sa cred ce am descoperit: http://edi.voce.ro/2008/08/21/poza-zilei-sarut-la-beijing/
Lumea nu o stie pe Sandra nici dupa ce a luat o medalie olimpica...rusine:rosu:
In poza respectiva sunt: Semenova si Afansyeva.....nu stiu de unde si pana unde au scos ca e Sandra....
Parca vad ca o sa apara si in presa...la cat ii duce capul pe unii.

Dar ce socati sunt saracii de poza respectiva:).

Cata_RB
30th August 2008, 00:19
Stiu la ce te referi, te-am observat odata printre comentatori la blogul de care vorbesti, si eu il urmaresc :P
Autorul blogului spune ca e student la jurnalism, daca un student la jurnalism publica asa ceva, si nici macar nu are bunul simt sa modifice...:no:

Asa-i, Rob, nu inteleg de ce sunt asa de socati. Am vazut gestul asta de multe ori, la gimnastica si la alte sporturi, si nu numai la rusi. Ba chiar si la noi, in unele familii, asa obisnuiesc unii. E putin ciudat, dar in nici un caz ceva atat de iesit din comun.

mikeyy
30th August 2008, 00:23
Stiu la ce te referi, te-am observat odata printre comentatori la blogul de care vorbesti, si eu il urmaresc :P
Autorul blogului spune ca e student la jurnalism, daca un student la jurnalism publica asa ceva, si nici macar nu are bunul simt sa modifice...:no:

Exact....asta e un viitor jurnalist in Romania...asta ii invata la Facultatea de Jurnalism. Vai si amar de viitorul presei din Romania!

Urmaresti si tu acelasi blog? Inca un exemplu ca suporterii gimnasticii au pasiuni in comun :D ..."unda" de care vorbea Cristina :D

rob_din
30th August 2008, 00:26
Adevarul e ca seamna cele 2 echipamente:)

mikeyy
30th August 2008, 00:28
Adevarul e ca seamna cele 2 echipamente:)

Asta nu e o scuza...ca seamana costumul.
In plus nici nu e vorba de un sarut pe gura :D...se vede clar...pt cine vrea sa vada

Cata_RB
30th August 2008, 00:30
Exact....asta e un viitor jurnalist in Romania...asta ii invata la Facultatea de Jurnalism. Vai si amar de viitorul presei din Romania!

Urmaresti si tu acelasi blog? Inca un exemplu ca suporterii gimnasticii au pasiuni in comun :D ..."unda" de care vorbea Cristina :D

Da :D Nu o sa zic si care, m-a enervat prea mult omul asta ca sa le fac si reclama, dar din descrierea ta de mai sus sigur e acelasi :P

Am vazut discutia despre "unda"...cred ca la mine s-a transmis prin Crys, e mai aproape de mine ca locatie :D

Asa-i, seamana costumele foarte bine...dar asta nu-i deloc un motiv intemeiat sa publici asa o aberatie!

rob_din
30th August 2008, 00:32
Asta nu e o scuza...ca seamana costumul.
In plus nici nu e vorba de un sarut pe gura :D...se vede clar...pt cine vrea sa vada

E pe gura Mihai, si este pe gura fiindca asa se felicita rusii. Credeam ca stii

mikeyy
30th August 2008, 00:35
E pe gura Mihai, si este pe gura fiindca asa se felicita rusii. Credeam ca stii

Pai in poza cu pricina nu e pe gura.....mie nu mi se pare...si stiu ca asa se felicita atat rusii cat si oameni din alte regiuni.
Stiam de poza asta din timpul olimpiadei...am vazut-o prin alte parti, dar nu se spunea nimc de Sandra...chiar am fost uimit cand am vazut in seara asta ca se spune ca e Sandra.

@Catalina: f bine, nu trebuie facuta reclama acelui blog...nu merita dupa un asemenea articol

rob_din
30th August 2008, 00:38
Ca de obicei va suparati usor. Au facut si ei o greseala, dara era intr0un ziar serios mai ziceam. Pe mine ma amuza doar

mikeyy
30th August 2008, 00:41
Ca de obicei va suparati usor. Au facut si ei o greseala, dara era intr0un ziar serios mai ziceam. Pe mine ma amuza doar

Pai..m-am enervat ( acum mi-a trecut :) ). Oricum urat ca se scrie asa ceva....blogul lui e citit de foarte multa lume.
Si nu zi de doua ori...parca vad ca maine-poimaine apare in vreo revista de scandal.

rob_din
30th August 2008, 00:52
Pai..m-am enervat ( acum mi-a trecut :) ). Oricum urat ca se scrie asa ceva....blogul lui e citit de foarte multa lume.
Si nu zi de doua ori...parca vad ca maine-poimaine apare in vreo revista de scandal.

Depinde ce intelegi prin "multa lume".

Dar nu inteleg care e faza, va supara ca a confundata Sandra sau ca doua fete se saruta pe gura si una din ele e o "falsa" Sandra? Nu de alta dar v-am aratat eu o poza in care Stela era prezentata drept Sandra si nu v-ati mai suparat asa

mikeyy
30th August 2008, 00:56
Multa lume = mii de vizitatori.
Ma deranjeaza ironia, tonul si faptul ca nu intelege ca e o greseala...in acelasi timp am impresia ca isi bate joc de Sandra, punand "Stana" si multe alte lucruri.
Poza in sine nu are nicio importanta