PDA

View Full Version : Diverse 2008



Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11

21mai
7th July 2008, 10:13
mut discutia asta pe Diverse, nu se potriveste deloc aici.
de fapt, 21mai, m-am cam saturat de "placa" cu B&B, avem alt antrenor acum si gata. a obtinut deja rezultate frumoase cu ce/cine a avut la dispozitie si sa speram c-o va face si-n viitor.
eu il sustin pentru ca e o munca grea ceea ce face (si fetele, bineinteles), fara aceasta munca am fi undeva pe unde e Olanda acum.

Ok nu o sa mai aduc aminte de B&B, vroiam doar sa pun accent doar pe ideea ca Forminte mai are un drum lung pana a-i ajunge din urma, dpdv al performantelor, orice metoda de antrenament ar incerca... In fine sa speram ca fetele isi vor face treaba la Beijing si ca nu va fi debutul "apusului" gimnasticii romanesti cu aceasta competitie sau dupa ea...

rob_din
7th July 2008, 10:25
Ok nu o sa mai aduc aminte de B&B, vroiam doar sa pun accent doar pe ideea ca Forminte mai are un drum lung pana a-i ajunge din urma, dpdv al performantelor, orice metoda de antrenament ar incerca... In fine sa speram ca fetele isi vor face treaba la Beijing si ca nu va fi debutul "apusului" gimnasticii romanesti cu aceasta competitie sau dupa ea...

Pai ti-o spun de pe acum, Forminte nu=i va ajunge niciodata ca performante, fiindca gimnastica de acum e total diferita de cea de acum 10 ani din toate punctele de vedere: ce erau China si SUA acum 10 ani spre exemplu?

21mai
7th July 2008, 10:31
Pai ti-o spun de pe acum, Forminte nu=i va ajunge niciodata ca performante, fiindca gimnastica de acum e total diferita de cea de acum 10 ani din toate punctele de vedere: ce erau China si SUA acum 10 ani spre exemplu?
Ok ai dreptate, dar sa cautam care sunt motivele pentru care au ajuns asa de puternice si atunci sa ne adaptam si noi nu?Singurul incoveninent ar fi acela legat de baza de selectie, in rest nu vad de ce nu am mai putea sa fim la fel de competitivi, sau de ce n-ar putea Forminte sa ajunga la performante notabile 10 ani de acum incolo.

rob_din
7th July 2008, 10:32
Ok ai dreptate, dar sa cautam care sunt motivele pentru care au ajuns asa de puternice si atunci sa ne adaptam si noi nu?Singurul incoveninent ar fi acela legat de baza de selectie, in rest nu vad de ce nu am mai putea sa fim la fel de competitivi, sau de ce n-ar putea Forminte sa ajunga la performante notabile 10 ani de acum incolo.

Baza de selectie, infrastructura, mediatizare etc

ioanavol
7th July 2008, 10:35
La ce sala am avut la Nationale, ma si mir ca mai putem sa fim acolo sus (si eu ma ingrozesc de sala, sa vezi ce se mira/ingrozesc strainii). Imaginile de acolo spun totul...ca si absenta afiselor, a aerului conditionat etcetc. Problemele sunt mult mai profunde.
Cam ca si la inot...vor performante cu antrenamente in cada.
(scuze enervarea)

rob_din
7th July 2008, 10:40
La ce sala am avut la Nationale, ma si mir ca mai putem sa fim acolo sus (si eu ma ingrozesc de sala, sa vezi ce se mira/ingrozesc strainii). Imaginile de acolo spun totul...ca si absenta afiselor, a aerului conditionat etcetc. Problemele sunt mult mai profunde.
Cam ca si la inot...vor performante cu antrenamente in cada.
(scuze enervarea)

Multi or sa spuna: daca s-a putut pana acum de nu se poate si de acum incolo?

Raspunsul e clar: suntem in 2008, nu in 1985

21mai
7th July 2008, 10:41
Baza de selectie, infrastructura, mediatizare etc

Problemele dupa cum bine le-ai remarcat sunt aceleasi de acum "n" ani - deci nu la fond trebuie sa umblam -adica metodele de antrenament, ci la forma - aici cred ca am putea sa lucram si noi de pe forumul acesta - eu zic sa facem o asociatie voluntara pe gimnastica si sa obtinem bani pentru diferite pliante, conferinte de presa prin care sa aducem mai aproape gimnastica de parinti, sa i indrumam sa le ofere copiilor posibilitatea d ea face o cariera in acest sens. Poate ca ti se pare idealista ideea - eu am fost inbtr-o astfel de Asociatie, dar era pe probleme economice si este incredibil cat de multe lucruri bun se pot realiza doar prin vointa, munca si disponibilitatea de a ti aloca cateva ore pe zi. Nu stiu dk ai auzit, se numeste VIP asociatia, dk totusi te intereseaza ideea, eu zic sa ne intalnim mai multi de aici de pe forum si sa vorbim serios despre acest lucru. La partea de infrastructura cred ca s-au mai imbunatit cat de cat lucrurile in sensul ca avem aparate mai bune, conditii mai bune, deci marketingul e extrem de slab (ceea ce zicea ioana de sala din ploiesti e adevarat dar acolo nu stiu cat de mult se poate remedia - caci primarii niciodata n au fonduri....e o chestie generala...

rob_din
7th July 2008, 10:45
Asta e treaba federatiei nu a suporterilor. Eu n-am vazut o federatie mai incompetenta decat FRG. Si sa nu-mi vina mie cineva sa-mi spuna ca nu poate construi o sala decenta de gimnastica federatia. Federatia de Atletism a construit cateva stadioane, e drept nu de nivel mondial dar oricum s-a facut ceva. la FRG bate vantul.

ioanavol
7th July 2008, 10:46
Multi or sa spuna: daca s-a putut pana acum de nu se poate si de acum incolo?

Raspunsul e clar: suntem in 2008, nu in 1985

asta vroiam sa spun si eu.

e cam si cu turismul la Marea Neagra...ne-a mers ulciorul la apa cat ne-a mers, acum toti(pana si romanii) prefera Bulgaria, unde incep sa se vada roadele investitiilor de ani de zile.
nu mereu merge "carpeala" si facutul lucrurilor in ult moment. La gimnastica, daca n-ai sute, mii de copii de 4-5 ani care sa inceapa n-ai nicio sansa sa ai de unde alege mai incolo. Mai mult, daca trimiti gimnastele la cluburi, e "sentinta la moarte", nu mai continua aproape niciuna (sper sa nu fie asa si cu Aluissa!!)
eu sper din toata inima ca junioarele f promitatoare de acum sa reziste pana in 2012...fata de cele olandeze, spre ex, sunt mult mai bune (desi au pierdut in fata lor la Europene).

21mai
7th July 2008, 10:47
http://www.gsp.ro/stire/pe-locul-doi-85955.html - nu stiu exact unde sa plasez articolul - este despre competitita masculina din Germania

rob_din
7th July 2008, 10:50
asta vroiam sa spun si eu.

e cam si cu turismul la Marea Neagra...ne-a mers ulciorul la apa cat ne-a mers, acum toti(pana si romanii) prefera Bulgaria, unde incep sa se vada roadele investitiilor de ani de zile.
nu mereu merge "carpeala" si facutul lucrurilor in ult moment. La gimnastica, daca n-ai sute, mii de copii de 4-5 ani care sa inceapa n-ai nicio sansa sa ai de unde alege mai incolo. Mai mult, daca trimiti gimnastele la cluburi, e "sentinta la moarte", nu mai continua aproape niciuna (sper sa nu fie asa si cu Aluissa!!)
eu sper din toata inima ca junioarele f promitatoare de acum sa reziste pana in 2012...fata de cele olandeze, spre ex, sunt mult mai bune (desi au pierdut in fata lor la Europene).

Eu cred ca totusi in cativa ani se va trece de la un sistem centralizat la un sistem de pregatire la cluburi. Daca chestia asta se face cu cap, nu cred ca e "sentinta la moarte".

21mai
7th July 2008, 10:50
Asta e treaba federatiei nu a suporterilor. Eu n-am vazut o federatie mai incompetenta decat FRG. Si sa nu-mi vina mie cineva sa-mi spuna ca nu poate construi o sala decenta de gimnastica federatia. Federatia de Atletism a construit cateva stadioane, e drept nu de nivel mondial dar oricum s-a facut ceva. la FRG bate vantul.

Pai vezi si noi dam vina acu pe FRG - e vinovata, dar noi de ce n-am putea sa luam initiativa - sunt convinsa ca daca mai multi ca noi, fani ai gimnasticii, am lua initiativa si am face lucruri concrete, am trage un semnal de alarma si la Federatie ca trebuie schimbat ceva- asa noi dam vina pe FRG, cei de la FRG pe lipsa fodurilor de la stat, adica pisica se arunca in curtea vecinului..

ioanavol
7th July 2008, 10:51
Eu cred ca totusi in cativa ani se va trece de la un sistem centralizat la un sistem de pregatire la cluburi. Daca chestia asta se face cu cap, nu cred ca e "sentinta la moarte".


pai da, dar...se face? ca si un State e la cluburi si e f bine, deci merge sistemul.
dar intai treb dotare, si de-abia dupa antrenament la cluburi.

ioanavol
7th July 2008, 10:53
Pai vezi si noi dam vina acu pe FRG - e vinovata, dar noi de ce n-am putea sa luam initiativa - sunt convinsa ca daca ma multi ca noi, fani ai gimnasticii, am lua initiativa si am face lucruri concrete, am trage un semnal de alarma si la Federatie ca trebuie schimbat ceva- asa noi dam vina pe FRG, cei de la FRG pe lipsa fodurilor de la stat, adica pisica se arunca in curtea vecinului..

Noi suntem fani, suporteri...eu cred ca ne putem rezuma la atat. Faptul ca zicem aici pe forum ce credem ar treb sa fie suficient, ca-l citeste multa lume.
Crezi ca ei n-au fost la concursuri, n-au vazut cum e in alte parti? Fii sigura ca mult mai mult decat noi.

rob_din
7th July 2008, 10:55
pai da, dar...se face? ca si un State e la cluburi si e f bine, deci merge sistemul.
dar intai treb dotare, si de-abia dupa antrenament la cluburi.

Sistemul acesta trebuie sa fie: cluburi si cu o luna inainte de marile competitii pregatire centralizata. Dotarile sunt o problema, dar refuz sa cred ca si prin 2015 tot asta va fi situatia. Dupa parerea mea sistemul centralizat o sa se prabuseasca singur in cativa ani.

mikeyy
7th July 2008, 10:55
21mai...Forminte a antrenorul coordonator....el nu se implica in pregatirea de la paralele si de la barna. Daca te uiti la concursuri pe el il vezi doar la sarituri si sol. Un antrenor coordonator e mai mult un administrator al lotului si in plus doar super-vizeaza antrenamentele. De aceea pt fiecare aparat avem cate-un antrenor diferit. Din pacate Forminte si-a inceput noua functie cu un lot plin de accidentari, cu un nou cod de punctaj, cu o baza de selectie saraca etc. Abia se implinesc 3 ani de cand e la carma lotului, iar rezultatele au inceput sa apara......eu am incredere ca dupa Beijing situatia se va imbunatati...avem junioare de perspectiva, avem de unde alege..important e ca ele sa aiba sanatate.
El se implica mult in tot ceea ce face....sa-l fi vazut la Nationale dupa mica problema a Sandrei cum se plimba ca un leu in cusca..era ingrijorat..stie ca se afla la limita cu nr de fete apte pt Jocurile Olimpice. Eu zic sa nu aruncam cu pietre pana nu stim exact situatia.......in lumea gimnasticii se intampla mult mai multe lucruri decat ne putem da noi seama....pana la Nationale aveam cu totul alta parere..dupa ce am vazut anumite lucruri mi-am schimbat total parerea, dar prefer sa nu comentez.

mikeyy
7th July 2008, 10:57
Pai vezi si noi dam vina acu pe FRG - e vinovata, dar noi de ce n-am putea sa luam initiativa - sunt convinsa ca daca mai multi ca noi, fani ai gimnasticii, am lua initiativa si am face lucruri concrete, am trage un semnal de alarma si la Federatie ca trebuie schimbat ceva- asa noi dam vina pe FRG, cei de la FRG pe lipsa fodurilor de la stat, adica pisica se arunca in curtea vecinului..

Iti garantez eu 100% ca nu ne-ar baga nimeni in seama:no:

ioanavol
7th July 2008, 10:59
Da, sistemul american e cel mai bun in mom asta si pt noi, zic eu...dar TREBUIE sa se intalneasca la pregatire fetele. Altfel sfarsesc in mancatoria din Olanda, unde nu exista antrenor coordonator al lotului si-s numai interese.
Sistemul chinezesc clar nu mai merge (la noi)...n-avem destule fete pe care sa le "chinuim" pana gasim 10 pt lot. (scuzati-mi duritatea)

21mai
7th July 2008, 11:01
Noi suntem fani, suporteri...eu cred ca ne putem rezuma la atat. Faptul ca zicem aici pe forum ce credem ar treb sa fie suficient, ca-l citeste multa lume.
Crezi ca ei n-au fost la concursuri, n-au vazut cum e in alte parti? Fii sigura ca mult mai mult decat noi.

Ioana la partea cu "vorbitul, datu cu parerea" nu ne intrece nimeni pe noi romanii, dar eu sincera sa fiu cred ca cei care nu sunt fani ca noi, nu dau 2 bani pe acest forum, indiferent de valoarea si adevarul celor spuse pe aici. In schimb daca la anu, la Ploiesti, pregatim 100 de pliante cu competitia si le distribuim pe strada, in magazine, oriunde, cu siguranta vom castiga macar la nr de spectatori care vin, in plus exista si ideea fondurilor structurale, (am terminat o specializare in acest sens si sunt convinsa ca si alte persoane pe aici)- un proiect de renovare al unei astfel de sali elaborat de noi toti si inaintat primariei, pentru a obtine fonduri pentru realizarea acestuia, tot ar fi ceva. Macar ne am face datoria cu adevarat - suntem suporteri, dar suntem cu vorba si nu cu fapta!!!Eu zic ca se merita sa incercam o astfel de intalnire - asa ce facem??Ne ciondanim pe forum ca nu mai avem rezultatele din anii anteriori sau laudam cate o prestatie buna, de ce sa nu facem ceva concret??

mikeyy
7th July 2008, 11:03
Da, intr-adevar sistemul nu mai este bun.........nu se mai poate face performanta ,pe noul cod, in sistem centralizat. Avem in Romania un exemplu: Elena Chiric care nu se mai antreneaza centralizat, iar intr-un an de zile a crescut foarte mult in executie si dificultate( fata de cum era in alti ani). Daca ea era mai mica acum ( nu 19 ani) cu siguranta facea performanta.

mikeyy
7th July 2008, 11:05
Ioana la partea cu "vorbitul, datu cu parerea" nu ne intrece nimeni pe noi romanii, dar eu sincera sa fiu cred ca cei care nu sunt fani ca noi, nu dau 2 bani pe acest forum, indiferent de valoarea si adevarul celor spuse pe aici.

Daca ai stii cata lume da mai mult de "2 bani" pe forumul asta...nu ai crede, dar poate e mai bine sa nu sti;)

21mai
7th July 2008, 11:09
21mai...Forminte a antrenorul coordonator....el nu se implica in pregatirea de la paralele si de la barna. Daca te uiti la concursuri pe el il vezi doar la sarituri si sol. Un antrenor coordonator e mai mult un administrator al lotului si in plus doar super-vizeaza antrenamentele. De aceea pt fiecare aparat avem cate-un antrenor diferit. Din pacate Forminte si-a inceput noua functie cu un lot plin de accidentari, cu un nou cod de punctaj, cu o baza de selectie saraca etc. Abia se implinesc 3 ani de cand e la carma lotului, iar rezultatele au inceput sa apara......eu am incredere ca dupa Beijing situatia se va imbunatati...avem junioare de perspectiva, avem de unde alege..important e ca ele sa aiba sanatate.
El se implica mult in tot ceea ce face....sa-l fi vazut la Nationale dupa mica problema a Sandrei cum se plimba ca un leu in cusca..era ingrijorat..stie ca se afla la limita cu nr de fete apte pt Jocurile Olimpice. Eu zic sa nu aruncam cu pietre pana nu stim exact situatia.......in lumea gimnasticii se intampla mult mai multe lucruri decat ne putem da noi seama....pana la Nationale aveam cu totul alta parere..dupa ce am vazut anumite lucruri mi-am schimbat total parerea, dar prefer sa nu comentez.


Este adevarat ca nici nu e bine sa aruncam cu pietre si multi de pe acest forum o facem direct sau indirect, si recunosc ca si eu ma numar printre ele, dar nici nu putem judeca dupa o simpla reactie, care era si normala avand in vedere functia pe car eo detine, daca un antrenor este mai mult sau mai putin competent. Eu zic ca 80% rezultatele vorbesc despre competenta lui si 20% despre cauzele care duc la esecul sau succesul sau ca antrenor si din pacate, daca asr fi sa judecam obiectiv, cei 20% conteaza mai mult in longevitatea unui sport

rob_din
7th July 2008, 11:09
Da, intr-adevar sistemul nu mai este bun.........nu se mai poate face performanta ,pe noul cod, in sistem centralizat. Avem in Romania un exemplu: Elena Chiric care nu se mai antreneaza centralizat, iar intr-un an de zile a crescut foarte mult in executie si dificultate( fata de cum era in alti ani). Daca ea era mai mica acum ( nu 19 ani) cu siguranta facea performanta.

Este si logic sa se intample asta fiindca avand in vedere dificultatea codului este mult mai usor sa antrenezi 1-2 gimnaste de mare valoare decat un lot de 10-12 la care mereu apar probleme cu accidentarile. Problema e sa ai dotarile si antrenorii necesari

ioanavol
7th July 2008, 11:11
Oana, suntem oameni din toate colturile tarii/lumii pe acest forum, nu e usor sa ne intalnim si sa facem lucrurile de care pomenesti.
Ce pot face eu, ca suporter, este:
- sa vin la cate competitii pot ca sa-i/le sustin
- sa particip la dezvoltarea forumului astuia, care a devenit, din mai nimic, cel mai mare de profil din Romania
- sa tin legatura cu alti fani ai gimnasticii romanesti (nu numai din Romania), sa ne intalnim cat de des putem
- eventual, sa fac o pagina de net dedicat gimnasticii romanestiin care sa adun toate informatiile...
- un proiect gen al Luizei, in care sa adaugam info pe Wikipedia, ca sa po****rizam si mai mult acest sport si sa-i familiarizam si pe liceeni (vb Luizei) cu marii nostri campioni.

Lucruri de genul asta trebuie si vreau eu sa fac. Restul e treaba lor.

Si eu cred ca prin forumul asta si prin prezenta noastra la nationale deja am aratat ceva...ca exista oameni care iubesc gimnastica si ar calatori sute si mii de km ca sa-i incurajeze pe gimnasti inaintea JO. Iar internetul totusi e un instrument puternic, care poate face minuni la un mom dat. Dar nu te astepta ca maine sa schimbam noi sistemul.

21mai
7th July 2008, 11:13
Daca ai stii cata lume da mai mult de "2 bani" pe forumul asta...nu ai crede, dar poate e mai bine sa nu sti;)

Pai dau cei care sunt fani ai gimnasticii si poate ca suntem multi, dar intreaba tu un reprezentant al FRG sau o autoritate administrativa daca a auzit de acest forum sau il intereseaza ce se discuta!!!Si din pacate nu noi, cei de aici si cei pe ii stii tu, cei care dam mai mult de 2 bani contam., ci cei care iau deciziile privind acest sport, cei care sunt la carma acestui sport!!!!!!!!!!!!Asa ca in plan concret noi nu contam, atata timp cat nu vom face ceva care sa ne propulseze mai sus de simpla conditie de "vorbitori", "suporteri" pe acest forum. Eu am avut o initiativa, dupa cum se vede lumea e reticenta la ideea de a face, e mai bine cu vorba nu?? Hai sa vedem - cati din cei de aici sunteti din bucuresti???Sau macar veniti des aici?? Facem o lista si daca se strang macar 10 oameni suntem mai mult decat suficienti pentru prima etapa. Ulterior ne interesam de acte si tot ce ne ar trebui pentru o asociatie, facem neaparat un site special pentru gimnastica, actualizat, nu ca cel al federatiei, care e varza si ne impartim sarcinile. Eu zic ca se poate vointa sa avem!

rob_din
7th July 2008, 11:16
Daca sunt votat presedinte FRG rezolv eu problemele

mikeyy
7th July 2008, 11:17
Este si logic sa se intample asta fiindca avand in vedere dificultatea codului este mult mai usor sa antrenezi 1-2 gimnaste de mare valoare decat un lot de 10-12 la care mereu apar probleme cu accidentarile. Problema e sa ai dotarile si antrenorii necesari

Antrenorii necesari ii avem cu siguranta....cu dotarile stam mai prost. Parerea mea e ca ar trebui incercat un nou sistem, unde un antrenor sa nu pregateasca mai mult de 2-3 gimnaste.
Singurul dezavantaj ar fi ca am pierde acel statut de "familie", dar am castiga mult mai multe din performanta.

mikeyy
7th July 2008, 11:18
Daca sunt votat presedinte FRG rezolv eu problemele

Sa ne spui cand candidezi..ca ai toata sustinerea noastra:yeah::)

rob_din
7th July 2008, 11:21
Antrenorii necesari ii avem cu siguranta....cu dotarile stam mai prost. Parerea mea e ca ar trebui incercat un nou sistem, unde un antrenor sa nu pregateasca mai mult de 2-3 gimnaste.
Singurul dezavantaj ar fi ca am pierde acel statut de "familie", dar am castiga mult mai multe din performanta.

Lasa, ca americanii nu sunt 0 "familie" si nu se plang. Ba din contra, cateodata rivalitatea poate aduce rezultate.

21mai
7th July 2008, 11:24
Daca sunt votat presedinte FRG rezolv eu problemele

Zi mi si mie un motiv concret pentru care nu te ai implica in ideea sugerata de mine si care de altfel a dat rezultate in alte domenii, e mult mai usor sa fii sarcastic si sa speculezi frazele altora decat sa faci ceva concret nu???? Las ca in ritmul asta tot asa o sa fim si peste 20 de ani in gimnastica - asa cum nici tu, nici altii nu vreti sa va implicati si preferati doar sa va dati cu parerea , asa fac si cei de la FRG si alte autoritati, si de aceea totul merge perfect!!! :)) Mai esti si din Buc deci ai putea o ora 2 sa te rupi din ale tale sa faci ceva!! Cat pierdem ca timp vorbind despre performante si contraperformante, am putea pierde folosindu-l pentru acest proiect!!! MacAR AM FACE CEVA CONCRET, NU DOAR NE am fali ca suntem suporteri si am posta sute de mesaje pe aici!!!!!!!!

rob_din
7th July 2008, 11:25
Zi mi si mie un motiv concret pentru care nu te ai implica in ideea sugerata de mine si care de altfel a dat rezultate in alte domenii, e mult mai usor sa fii sarcastic si sa speculezi frazele altora decat sa faci ceva concret nu???? Las ca in ritmul asta tot asa o sa fim si peste 20 de ani in gimnastica - asa cum nici tu, nici altii nu vreti sa va implicati si preferati doar sa va dati cu parerea , asa fac si cei de la FRG si alte auturitati, si de aceea totul merge perfect!!! :))

Pentru ca prin ideea propusa de tine nu se rezolva NIMIC. Singurii care pot face ceva sunt ANS-ul si FRG-ul

21mai
7th July 2008, 11:31
Pentru ca prin ideea propusa de tine nu se rezolva NIMIC. Singurii care pot face ceva sunt ANS-ul si FRG-ul

Pai de ce la fete de exemplu ne permitem sa credem, ca avand niste exercitii de nivel mediu, ar putea sa castige si aur sau argint si n am putea sa credem ca am reusi ceva prin acest proiect?? Adica sa inteleg ca sunt idei preconcepute - ca fani pornim cu ideea, in ciuda unei realitati dure, ca fetele noastre sunt nemaipomenite, ca vor face ravagii la Beijing, dar la un proiect pe care nici macar nu l-am demarat sa vedem daca avem o ipoteza reala sa sustinem ca n ar reusi, ca ar fi un fiasco total, putem sa afirmam dinainte ca "NU REZOLVA NIMIC" ? Remarc inca o data ca noi romanii traim cu idei preconcepute, ne e frica de ce e nou si n-avem puterea sa scimbam nimic - prin urmare hai sa nu ne mai plangem de conditii, de dotare etc din gimnastica si alte sporturi sau domeniii!!! NE MERITAM SOARTA!!!

ioanavol
7th July 2008, 11:45
Oana, din cele enumerate de mine mai sus tu ce-ai facut?
Pentru ca e o jignire pt noi, cei care chiar facem destule, sa zici ca doar ne dam cu parerea.

Spune-mi intai cum ne poti ajuta in punctele de mai sus si numai dupa aceea arata cu degetul...ca asa, patimasi, sunt destui, dar care nu finalizeaza nimic. Orice trebuie facut in pasi mici si cu cap, nu facand galagie si acuzand in stanga si-n dreapta.

p.s. Robert, si eu te-as vota la conducerea FRG, numai sa vii cu plan serios de actiune, cu probleme si solutii:D

Mihaela P
7th July 2008, 11:46
Cel mai simplu lucru pe care puteam sa-l facem fiecare dintre noi era sa indreptam cei 2% din impozitul pe venit care un club sportiv, o sala de gimnastica ...Cati au facut-o?
Ce zici, Elena/Oana?

rob_din
7th July 2008, 11:49
Cel mai simplu lucru pe care puteam sa-l facem fiecare dintre noi era sa indreptam cei 2% din impozitul pe venit care un club sportiv, o sala de gimnastica ...Cati au facut-o?
Ce zici, Elena/Oana?

Daca dau eu 2% se ridica sala de gimnastica?

ioanavol
7th July 2008, 11:51
si eu as da, daca as sti ca se duc banii unde trebuie...(desi eu platesc impozitul la statul olandez, poate pentru salile de gimnastica olandeze:D:D)

Mihaela P
7th July 2008, 11:53
Nu, Robert. Ma refer la intretinere, dotari, echipamente s.a. Tot ar fi ceva decat sa se duca banii undeva pe Apa Sambetei.
Stiu, Ioana, ca se poate specifica acest lucru pe formular, iar banii ar ajunge chiar in acea sala.

rob_din
7th July 2008, 11:54
si eu as da, daca as sti ca se duc banii unde trebuie...(desi eu platesc impozitul la statul olandez, poate pentru salile de gimnastica olandeze:D:D)

Contribuie si tu, ca saracii stau sa le cada salile:). Daca vrei le donez eu un aer conditionat.

rob_din
7th July 2008, 11:54
Nu, Robert. Ma refer la intretinere, dotari, echipamente s.a. Tot ar fi ceva decat sa se duca banii undeva pe Apa Sambetei.
Stiu, Ioana, ca se poate specifica acest lucru pe formular, iar banii ar ajunge chiar in acea sala.

La salariul meu cred ca intr-un an se ia piciorul de la masa de sarituri:)

Mihaela P
7th July 2008, 12:00
Nu am de gand sa intru cu nimeni in polemici.
Vroiam sa spun ca acei bani oricum se duc undeva si putini din voi stiti ce se face cu ei. Era o sugestie...

ioanavol
7th July 2008, 12:06
Eu cred ca astea-s lucruri delicate. Pana la urma si daca se duc banii mei la sala de gimnastica, primesc eu factura cu ce s-a luat de banii aceia? Nu primesc.
Poate cand "o sa ma fac mare" o sa iau si-o barna si-o s-o donez unui club...pana atunci cred ca ceea ce (vreau sa) fac este suficient. E un sistem care e gresit si cu o floare nu se va face primavara.

21mai
7th July 2008, 12:08
Oana, din cele enumerate de mine mai sus tu ce-ai facut?
Pentru ca e o jignire pt noi, cei care chiar facem destule, sa zici ca doar ne dam cu parerea.

Spune-mi intai cum ne poti ajuta in punctele de mai sus si numai dupa aceea arata cu degetul...ca asa, patimasi, sunt destui, dar care nu finalizeaza nimic. Orice trebuie facut in pasi mici si cu cap, nu facand galagie si acuzand in stanga si-n dreapta.

p.s. Robert, si eu te-as vota la conducerea FRG, numai sa vii cu plan serios de actiune, cu probleme si solutii:D

Nu am avut intentia sa jignesc pe nimeni si scuza-ma ca te am facut sa te simti asa - dar pur si simplu ma deranjeaza faptul ca nimeni nu crede ca am putea face mai mult desi nici macar nu am incercat!!! CEi care au infiintat vip aveau intre 20 si 28 de ani, mai ales de 20 de ani si au reusit si credeti-ma ca de foarte multe ori ti se inchid usile in nas - spre exemplu sunt multe firme carora le am solicitat ajutorul pentru finantare si desi proiectul era super, de bani nu duceau lipsa firmele respective, ne-au refuzat/. Dar am avut toti ambitie si in final am reusit sa strangem banii necesari pentru a-l aduce pe Lajos Bokros, Daniel Daianu si alte personalitati de renume, am gasit sala pentru conferinta de presa si am avut mai mult de 200 de persoane invitate. DEci s-a putut cu vointa si ambitie. Noi de ce n-am reusi??Suntem majoritatea din Bucuresti - macar 2 ore pentru acest proiect in fiecare saptamana si tot ar fi ceva!!! Dar asta e - las ca vb aici si comentam cat o sa mai avem de comentat - ca cine stie dk peste cativa ani vom mai avea ce sa comentam, vom mai sti ce este gimnastica :(

Mihaela P
7th July 2008, 12:10
...si daca se duc banii mei la sala de gimnastica, primesc eu factura cu ce s-a luat de banii aceia? Nu primesc.


Romanul poate sa aleaga unde sa vireze 2% din impozitul sau pe venit. Si de-asta ii spuneam Oanei ca acolo unde se poate ajuta concret nu o face nimeni (sau aproape nimeni) si ne facem vise marete cu fundatii si fonduri structurale.

ioanavol
7th July 2008, 12:10
Nu am avut intentia sa jignesc pe nimeni si scuza-ma ca te am facut sa te simti asa - dar pur si simplu ma deranjeaza faptul ca nimeni nu crede ca am putea face mai mult desi nici macar nu am incercat!!! CEi care au infiintat vip aveau intre 20 si 28 de ani, mai ales de 20 de ani si au reusit si credeti-ma ca de foarte multe ori ti se inchid usile in nas - spre exemplu sunt multe firme carora le am solicitat ajutorul pentru finantare si desi proiectul era super, de bani nu duceau lipsa firmele respective, ne-au refuzat/. Dar am avut toti ambitie si in final am reusit sa strangem banii necesari pentru a-l aduce pe Lajos Bokros, Daniel Daianu si alte personalitati de renume, am gasit sala pentru conferinta de presa si am avut mai mult de 200 de persoane invitate. DEci s-a putut cu vointa si ambitie. Noi de ce n-am reusi??Suntem majoritatea din Bucuresti - macar 2 ore pentru acest proiect in fiecare saptamana si tot ar fi ceva!!! Dar asta e - las ca vb aici si comentam cat o sa mai avem de comentat - ca cine stie dk peste cativa ani vom mai avea ce sa comentam, vom mai sti ce este gimnastica :(

Nu suntem majoritatea din Bucuresti. Si raspunde-mi te rog la intrebare, ca eu am intrebat serios:)

ioanavol
7th July 2008, 12:11
Romanul poate sa aleaga unde sa vireze 2% din impozitul sau pe venit. Si de-asta ii spuneam Oanei ca acolo unde se poate ajuta concret nu o face nimeni (sau aproape nimeni) si ne facem vise marete cu fundatii si fonduri structurate.

Mda...eu nu pot. Dar nu ma intelege gresit, eu vreau sa contribui cum pot, chiar daca nu din impozit.
Doar ca in mom asta altele sunt caile prin care pot ajuta mai bine, parerea mea.

Mihaela P
7th July 2008, 12:15
Mda...eu nu pot. Dar nu ma intelege gresit, eu vreau sa contribui cum pot, chiar daca nu din impozit.
Doar ca in mom asta altele sunt caile prin care pot ajuta mai bine, parerea mea.

Nu ma refeream la tine, Ioana.
Sunt destui romani care ar putea sa faca asta si nu o fac.

ioanavol
7th July 2008, 12:17
Nu ma refeream la tine, Ioana.
Sunt destui romani care ar putea sa faca asta si nu o fac.

Stiu ca nu te refereai la mine, dar m-am simtit:D
De fapt nici nu pricepusem faza cu 2%, pt ca nu stiu cum e cu impozitul in Ro, n-am avut niciodata salariu acolo.
Asa ca f bine ca ai zis, poate mai conving si eu pe unul-altul.

21mai
7th July 2008, 12:19
Oana, din cele enumerate de mine mai sus tu ce-ai facut?
Pentru ca e o jignire pt noi, cei care chiar facem destule, sa zici ca doar ne dam cu parerea.

Spune-mi intai cum ne poti ajuta in punctele de mai sus si numai dupa aceea arata cu degetul...ca asa, patimasi, sunt destui, dar care nu finalizeaza nimic. Orice trebuie facut in pasi mici si cu cap, nu facand galagie si acuzand in stanga si-n dreapta.

p.s. Robert, si eu te-as vota la conducerea FRG, numai sa vii cu plan serios de actiune, cu probleme si solutii:D

Eu ma pot ocupa de ce inseamna PR - am lucrat si stiu sa fac o mapa de prezentare, de asemenea nu sunt timida - deci voi merge sa prezint proiectul diferitelor firme. Alte persoane se pot ocupa de formarea unei baze de date cu potentiali sustinatori, cei care au relatii in domeniul sportului ne pot ajuta sa obtinem diferite intrevederi cu "greii sportului romanesc" pentru a- i invita la diferite conferinte de presa. Ma descurc in html, cu putin ajutor din partea unei persoane care stie informatica f bine, putem sa publicam situl facut in html. La engleza puteti conta pe mine, dk stiti si voi alte limbi cu atat mai bine - ne vor ajuta pentru versiunea in engleza a site-ului sau pentru diferite intrevederi. Ne-am descurca sunt convinsa - doar sa vrem!!!

21mai
7th July 2008, 12:25
Nu cred ca banii sunt totul - tatal meu cel putin a cotizat 30 de ani la clubul Dinamo si nu se poate spune ca au rezultate remarcabile. Nu cred Irina ca banii rezolva totul, asta e doar o scuza pe care o folosim noi romanii pentru a nu ne asuma responsabilitatea. Nu ma refer la tine, ci in general. Sa zicem ca ai o firma si ai un buget de zeci de milioane de euro- te ajuta cu ceva dk stii ca ai atatia bani in cont??? Ori daca ai un plan bine gandit cu privire la ce vrei sa faci in firma ta, ai oameni pregatiti poti sa folosesti rational banii si sa ai rezultate. La noi nu banii sunt problema principala ci lipsa "creierelor" mai ales la autoritatile administrative, care nu stiu nici macar ce-i aia o strategie.

ioanavol
7th July 2008, 12:40
Eu ma pot ocupa de ce inseamna PR - am lucrat si stiu sa fac o mapa de prezentare, de asemenea nu sunt timida - deci voi merge sa prezint proiectul diferitelor firme. Alte persoane se pot ocupa de formarea unei baze de date cu potentiali sustinatori, cei care au relatii in domeniul sportului ne pot ajuta sa obtinem diferite intrevederi cu "greii sportului romanesc" pentru a- i invita la diferite conferinte de presa. Ma descurc in html, cu putin ajutor din partea unei persoane care stie informatica f bine, putem sa publicam situl facut in html. La engleza puteti conta pe mine, dk stiti si voi alte limbi cu atat mai bine - ne vor ajuta pentru versiunea in engleza a site-ului sau pentru diferite intrevederi. Ne-am descurca sunt convinsa - doar sa vrem!!!

Oana-ajutor la site (html+engleza)...notat.
Nu te bagi si la Wikipedia? sa stii tot despre gimnastii romani te poate ajuta mai incolo, cand o sa vorbesti cu "greii sportului romanesc".

21mai
7th July 2008, 12:58
Oana-ajutor la site (html+engleza)...notat.
Nu te bagi si la Wikipedia? sa stii tot despre gimnastii romani te poate ajuta mai incolo, cand o sa vorbesti cu "greii sportului romanesc".

O sa dau o mana de ajutor dar sa avem sarcini clare, sa integram intr-o strategie, intr-un proiect, nu sa facem fiecare de capul lui editarea de texte si hai sa ne laudam fiecare cu ce i-a iesit. Si tu ma rog cu cine ai face o conferint de presa??? Cu nea Ion de pe strada?:))) daca nu cu oameni care au avut ceva de spus intr-un domeniu? Ia incearca tu sa vezi cat e de greu sa contactezi si mai ales dupa ce ai obtinut o intrevedere cu o persoana importanta (cunoscuta pentru rezultate) din sportul romanesc sa o convingi sa vina sa sustina o conferinta de presa in fata la 200 de oameni sau si mai multi! Daca nu stii ceea ce inseamna organizarea unei conferinte de presa si sa te pregatesti pentru acest lucru, nu e cazul sa mai faci astfel de afirmatii.

rob_din
7th July 2008, 13:02
Iertati-ma dar sa nu ne credem mai importanti decat suntem. Ne uitam si noi la gimnastica, ne dam cu parerea, sustinem fetele, dar de aici pana la a schimba gimnastica in Romania e cale lunga

21mai
7th July 2008, 13:06
Iertati-ma dar sa nu ne credem mai importanti decat suntem. Ne uitam si noi la gimnastica, ne dam cu parerea, sustinem fetele, dar de aici pana la a schimba gimnastica in Romania e cale lunga

Ok eu nu mai insist sa facem nimic pentru sportul romanesc - las ca vom discuta aici si cine o sa fie interesat sa vada ce se intampla pe acest forum bine, cine nu, asta e. Sa faca autoritatile ca numai ele ale naibi sunt vinovate de tot ce se intampla in sportul romanesc si in general!!! Noi ceilalti sa stam si sa "admiram" starea de fapt a natiunii :))

rob_din
7th July 2008, 13:11
Ok eu nu mai insist sa facem nimic pentru sportul romanesc - las ca vom discuta aici si cine o sa fie interesat sa vada ce se intampla pe acest forum bine, cine nu, asta e. Sa faca autoritatile ca numai ele ale naibi sunt vinovate de tot ce se intampla in sportul romanesc si in general!!! Noi ceilalti sa stam si sa "admiram" starea de fapt a natiunii :))

Vezi ca Belu si Bitang se ocupa de sportul romanesc. Sa inteleg ca ai ceva sa le reprosezi?

mikeyy
7th July 2008, 13:12
Si eu sunt de parere ca toate aceste discutii sunt in zadar.....mai mult decat sa ii sustinem pe gimnasti, sa mergem la competitii, sa promovam gimnastica romanesca pe internet prin diferite modalitati...nu cred ca putem rezolva ceva.
Avem exemplul lui Haq, care a vrut sa faca un site de gimnastica,le-a trimis planurile lui federatiei...dar nimeni nici macar nu i-a dat un raspuns. Daca cei care ar trebui sa se ocupe nu fac nimic...ce putem face noi - simplii sustinatori ai acestui sport?

ioanavol
7th July 2008, 13:15
Iertati-ma dar sa nu ne credem mai importanti decat suntem. Ne uitam si noi la gimnastica, ne dam cu parerea, sustinem fetele, dar de aici pana la a schimba gimnastica in Romania e cale lunga

Pai cam asta incerc si eu sa-i zic Oanei de vreo cateva postari incoace. Dar ea nu pricepe, si eu o inteleg de ce. Ea e tipic om de marketing-care vinde un produs care nici nu exista (vb de situatie extrema, nu inseamna ca toti sunt asa).

E de stiut ca oamenii de la "Research" si cei de la "Marketing" dintr-o companie nu prea sunt pe aceeasi lungime de unda (sunt multe bancuri pe-aici cu asta:D greu de explicat, caci in Romania majoritatea companiilor n-au parte de cercetare, asa ca nici nu incerc).

Scuze pt ambiguitate, dar nu m-am putut abtine sa nu fac comparatia, e chiar amuzanta daca stii bancurile:P

21mai
7th July 2008, 13:22
Vezi ca Belu si Bitang se ocupa de sportul romanesc. Sa inteleg ca ai ceva sa le reprosezi?

Pai in calitate de antrenori au facut foarte multe, dar in calitate de consilieri nici nu stiu ce sarcini au :)) k nu le-am vazut fisele de post:). Dk tu le-oi fi vazut sa mi zici si mie ce reprosuri ai la adresa lor :)) , afara poate de un sentiment personal de antipatie fata d eB&B pentru metodele de antrenament, pe care oricum nu le stii indeaproape, ci doar parerea presei, pe care ai luat-o ca atare. E exact ca si in problema mediului - fiecare dintre noi ar putea sa-si arunce hartiile la cos si nu pe jos, sa nu mai faca risia de apa ci sa o cosume rational - dar foarte multi cetateni nu respecta aceste principii elementare si cand vad ca se produce cine stie ce dezastru climatic, dau vina pe autoritati ca nu se ocupa de protectia mediului. Asa ca de ce sa dau vina exclusiv pe Belu si Bitang? Nu doar ei sau primarul Ploiestiului etc sunt in lumea asta vinovati - si noi oamenii simpli, cetatenii suntem vinovati. Uite eu m am chinuit sa conving lumea sa facem si noi ceva concret in domeniu - toti zic de fonduri si alte abureli si nimeni nu vrea ca oricum "nu se rezolva nimic".

rob_din
7th July 2008, 13:26
Belu este seful sportului romanesc, nu consilier. Si este in functie de doi ani. Ne poti spune si noua niste proiecte? Nici nu era greu sa puna niste aparate de aer conditionat la sala de la Ploiesti. Macar atat

21mai
7th July 2008, 13:37
Belu este seful sportului romanesc, nu consilier. Si este in functie de doi ani. Ne poti spune si noua niste proiecte? Nici nu era greu sa puna niste aparate de aer conditionat la sala de la Ploiesti. Macar atat

http://www.gov-sport.ro/unlimitpages.asp?id=8 aici am gasit o lista cu programele Agentiei - cat priveeste partea cu aerul conditionat - nu e de competenta lui Belu sa stii. Sportul este un serviciu desconcentrat din punct de vedere administrativ, deci asta inseamna ca Agentia Judeteana de Sport din Ploiesti trebuie sa se ocupe de renovare salii - ori daca invoca lipsa fondurilor de la ANS si nu e capabila sa faca rost de fonduri proprii nu e vina lui BELU

vlad001
7th July 2008, 13:38
Eu n-am inteles ce vrei tu sa faci. Sa facem o asociatie, iar tu sa te ocupi sa mergi pe la diverse firme sa strangi bani. Bani cu care nu stim ce vom face. Vom face probabil afise inainte de o competitie, vom face fluturasi si vom da la oameni pe strada. Chestii pe care le putem face oricum, cu o imprimanta si cu putin talent la facut afise.
Deja tricourile, steagurile, incurajarile celor care au mers la Ploiesti la concurs mie mi s-au parut ca se incadreaza in directia asta. Probabil cei care au venit mai de departe i-a costat drumul mai mult decat tricoul.
Si scuza-ma, dar ideea de a te trimite pe tine sa faci lobby de acelasi tip de care faci pe site ma cam inspaimanta. Parca te si vad "domnule director, strangem niste bani sa facem afise sa vina lumea sa le vada pe amatoarele alea... alea antrenate de neprofesionistii aia.. ".

mikeyy
7th July 2008, 13:40
De exemplu la mine in Brasov..in acest moment se lucreaza la Sala Sporturilor pentru echipa feminina de handbal....iar toata lucrarea (din cate stiu eu) este suportata de Primarie.

rob_din
7th July 2008, 13:45
http://www.gov-sport.ro/unlimitpages.asp?id=8 aici am gasit o lista cu programele Agentiei - cat priveeste partea cu aerul conditionat - nu e de competenta lui Belu sa stii. Sportul este un serviciu desconcentrat din punct de vedere administrativ, deci asta inseamna ca Agentia Judeteana de Sport din Ploiesti trebuie sa se ocupe de renovare salii - ori daca invoca lipsa fondurilor de la ANS si nu e capabila sa faca rost de fonduri proprii nu e vina lui BELU

ANS are un buget propriu, e foarte simplu sa cumperi cateva aparate de aer conditionat si sa le montezi la o sala de sport ca presedinte ANS. Tu de fapt vrei sa spui ca presedintele ANS e functie onorifica?

vlad001
7th July 2008, 13:45
Cel mai simplu lucru pe care puteam sa-l facem fiecare dintre noi era sa indreptam cei 2% din impozitul pe venit care un club sportiv, o sala de gimnastica ...Cati au facut-o?

Recunosc ca m-am gandit dar n-am facut-o. Pentru ca n-am fost sigur ca un club de gimnastica se incadreaza la categoria "organizatie nonprofit" si n-am stiut nume, cod fiscal si cont bancar, care erau necesare sa se completeze pe formular. Si pe moment mi-a fost lene sa caut si m-am gandit ca 2% din profit e doar aprox 3 la mie din salariul brut si e putin.
Dar daca e 3 la mie de la mine si inca 3 la mie de la multi altii ar fi ceva si clubul chiar ar sti ce sa faca cu ei.
Promit ca la urmatoarea depunere de decalatii ma interesez de datele alea inainte sa completez declaratia si le povestesc si colegilor.

21mai
7th July 2008, 13:48
Eu n-am inteles ce vrei tu sa faci. Sa facem o asociatie, iar tu sa te ocupi sa mergi pe la diverse firme sa strangi bani. Bani cu care nu stim ce vom face. Vom face probabil afise inainte de o competitie, vom face fluturasi si vom da la oameni pe strada. Chestii pe care le putem face oricum, cu o imprimanta si cu putin talent la facut afise.
Deja tricourile, steagurile, incurajarile celor care au mers la Ploiesti la concurs mie mi s-au parut ca se incadreaza in directia asta. Probabil cei care au venit mai de departe i-a costat drumul mai mult decat tricoul.
Si scuza-ma, dar ideea de a te trimite pe tine sa faci lobby de acelasi tip de care faci pe site ma cam inspaimanta. Parca te si vad "domnule director, strangem niste bani sa facem afise sa vina lumea sa le vada pe amatoarele alea... alea antrenate de neprofesionistii aia.. ".

Tempereaza ti cuvintele ca nu suntem pe site sa ne jignim ok? Si de ce iti placi sa vorbesti daca nu ai argumente solide??? Eu nu intentionez sa fac o campanie pentru a i promova pe antrenori, caci pe Forminte l am acuzat si recunosc, ci pentru sportivi, pentru a strange bani care sa fie investiti in echipmanete si dotari pentru ei si mai ales pentru a asigura longevitatea acestui sport. Baza de selectie e din ce in ce mai mica si trebuie sa atragem parintii sa si dea copiii la acest sport -cum altfel decat prin mediatizare??? Dar e mai usor sa dai cu pietre decat sa zici hai sa te ajut, hai ca vin si eu cu idei astfel incat sa reusim sa facem un proiect reusit? Cei mai multi romani sunt exact prototipul tau- acuza pe altii ca vorbesc urat, etc dar la fapte sunt primii care dau inapoi! Tu ce esti in stare sa faci in acest domeniu in afara de a vorbi?

ioanavol
7th July 2008, 13:49
Eu n-am inteles ce vrei tu sa faci. Sa facem o asociatie, iar tu sa te ocupi sa mergi pe la diverse firme sa strangi bani. Bani cu care nu stim ce vom face. Vom face probabil afise inainte de o competitie, vom face fluturasi si vom da la oameni pe strada. Chestii pe care le putem face oricum, cu o imprimanta si cu putin talent la facut afise.
Deja tricourile, steagurile, incurajarile celor care au mers la Ploiesti la concurs mie mi s-au parut ca se incadreaza in directia asta. Probabil cei care au venit mai de departe i-a costat drumul mai mult decat tricoul.
Si scuza-ma, dar ideea de a te trimite pe tine sa faci lobby de acelasi tip de care faci pe site ma cam inspaimanta. Parca te si vad "domnule director, strangem niste bani sa facem afise sa vina lumea sa le vada pe amatoarele alea... alea antrenate de neprofesionistii aia.. ".

Eu nici nu m-am chinuit:D Pentru totul mi se pare rezultatul unei exaltari care nu-si are rostul. Oana, incearca sa chibzuiesti un pic, doar un pic, si sa-ti dai seama ca ce tot propui tu e ceva care nu duce la nimic. Macar de ne-ai ajuta pe noi, dar nici asta nu faci. Si vorba lui Vlad, ceea ce spui tu pe site despre gimnaste/antrenori si ceea ce vrei sa faci sunt intr-o contradictie totala. De aceea iti recomand proiectul cu Wikipedia...un pic de informare nu strica inainte de a te lansa in afirmatii dintr-astea, "extreme".

p.s. te rog sa n-o iei ca pe o jignire...esti f impulsiva si e bine din cand in cand sa te mai tempereze cineva nitel;)

vlad001
7th July 2008, 13:52
@21MAI
Deci daca-ti re-amintesc cuvintele pe care le folosesti pe site te jignesc si dau cu pietre?
Stai usor ca nici tu nu faci altceva decat sa vorbesti.

mikeyy
7th July 2008, 13:53
despre ce site vorbiti?

21mai
7th July 2008, 13:53
ANS are un buget propriu, e foarte simplu sa cumperi cateva aparate de aer conditionat si sa le montezi la o sala de sport ca presedinte ANS. Tu de fapt vrei sa spui ca presedintele ANS e functie onorifica?

Nu, mecanismul este urmatorul - se fixeaza o strategie d edezvoltare la nivel national, al ANS si se trasmite catre agentiile judetene, iar acestea trebuie sa aplice strategia adaptand-o la specificul zonei, motiv pentru care va exista si o strategie la nivel judetean. Pe baza strtategiei se vor formula proiectele si aici exista deficiente mai ales la partea de fundamentare sau analiza economico-finanaciara. Asta e si motivul pentru care UE nu acorda decat f putini bani Romaniei pentru proiecte - ele nu sunt argumentate matematic, social etc.Banii ii primesc de la ANS dar trebuie sa fie capabili sa obtina si fonduri proprii pentru a realiza respectivele programe. Deci Belu se ocupa de partea de a gandi strategia generala si de a acorda fonduri - nu in mod direct ca si el le primeste de la bugetul de stat si le repartizeaza mai departe, iar de implementare adica partea pragmatica se ocupa Agentiile Judetene, prin intermediul Primariilor ca lor li se transmite ce sa faca

21mai
7th July 2008, 14:00
De exemplu la mine in Brasov..in acest moment se lucreaza la Sala Sporturilor pentru echipa feminina de handbal....iar toata lucrarea (din cate stiu eu) este suportata de Primarie.

Primaria este cea care trebuie sa aplice strategia judeteana:) este organul executiv la nivel local.

mikeyy
7th July 2008, 16:25
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastele-romaniei-cum-nu-le-ati-mai-vazut-vreodata-2761266

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/sandra-izbasa-glumeste-cu-ziaristii-2761299

Imi plac pozele, imi place atmosfera..ma bucur ca au parte si de asa ceva. Despre articol nu comentez:)
Cred ca lipsea Stela...ea era cu bac-ul presupun.

mesteritza
7th July 2008, 17:00
Imi plac pozele, imi place atmosfera..ma bucur ca au parte si de asa ceva. Despre articol nu comentez:)
Cred ca lipsea Stela...ea era cu bac-ul presupun.

forminte a facut primul pas pentru a aduce mai multi copii in salile de gimnastica....dupa articolele astea o parte dintre parinti isi vor schimba parerea despre "lagarul de concentrare" :) si poate isi vor trimite copiii sa faca gimnastica

Tracoromana
7th July 2008, 18:10
De exemplu la mine in Brasov..in acest moment se lucreaza la Sala Sporturilor pentru echipa feminina de handbal....iar toata lucrarea (din cate stiu eu) este suportata de Primarie.

Iar la mine in oras s-a construit un bazin olimpic.
http://www.swim.ro/218/bazin-olimpic-oradea/

mikeyy
7th July 2008, 18:14
Arata tare bine,Flavia.....felicitari pt cine a avut initiativa!

AuriB
7th July 2008, 18:36
Oooo! frumos bazin! asta inseamna ca peste citiva ani o sa avem un campion olimpic din Oradea!?

Tracoromana
7th July 2008, 18:49
Noi am asteptat cel putin calificarea la Olimpiada, dar.....Si-apoi stii tu, la marginea tarii vin mai greu echipe sau aslti competitori. Dar nu se stie niciodata cum evolueaza lucrurile.

crisloregym
7th July 2008, 23:47
Nu imi vine sa cred cat de multe aberatii am putut citi in ultimele pagini d epostari...m-au amuzat unele, m-au enervat altele. Nu vreau sa sar in capul nimanui, insa am sa imia duc si eu contributia de economist, alumni al unui ONG si forumist:P (diploma de economist o primesc in toamna, dar voi ma credeti pe cuvant, nu???:D)

In primul rand, Oana, eu am constatat urmatorul lucru: utilizatorul 21mai intra pe forum, posteaza unele mesaje/linkuri exact acolo unde nu trebuie, in doua-trei mesaje consecutive, negandidnu-se la munca moderatorilor nostri, nu vine absolut niciodata cu vreo noutate, vreo traducere de pe vreun site strain, cu informatii, asa cum facem cu totii (unii dintre noi lucreaza, altii mai au si copii pe deasupra, deci toata lumea isi face timp, altii ajung pe calculator la 11 noaptea). Orice postare este cu titlu critic, niciodata nu s egaseste vreun cuvant de admiratie la adresa cuiva, sau macar o comparatie neutra.

Apoi, Miha are dreptate cu acea campanie de 2%. Banii aceia chiar ajung acolo und etrebuie, depinde de acolo cum sunt utilizati. Si eu am facut parte dintr-un ONG intrantional, foarte puternic in randul studentilor din Romania, una dintre sursele de finantare ale acestuia (sursa de finantare colaterala) fiind tocmai fondurile rezultate in urma campaniei de 2%. Ca un prost fost membru, eu nu am acordat acesti 2 % organizatiei in care am crezut si cred inca, nu am facut nimic cu ei, i mod sigur s-au dus in campania electorala de anul acesta, de exemplu. Anul viitor probabil ca ma voi gandi sa ii dau undeva...daca va fi acea organizatie sau vreun club de gimnastica, voi vedea la momentul oportun. Cert este ca e ceva fiabil;)

In al treilea rand, Oana, 12 oameni (sau poate mai multi) din cei de pe acest forum AU FACUT CEVA!!!!!! Nu au vorbit numai. Si iata ce au facut: unii au calatorit din Canada sau Olanda, sacrificand trei zile din vacanata lor o data la cativa ani buni in Romania. Altii au condus masina opt ore, poate chiar mai mult, obositi fiind. Altii au venit doar pentru a aduce fanii gimnasticii la destinatie si au terminat prin a fi unii dintre fani. Altii au mers cu trenul 5 ore, s-au trezit dimineata, au avut un week-end intreg in care nu au dormit decat cateva ore. Cu totii am ragusit strigand, ne-au usturat palmele aplaudand, am petrecut jumatate de zi desenand cu farfurii din plastic. Bineinteles, am dat si bani din buzunar, asa cum spunea si Vlad: doua nopti la hotel+biletul de tren fac vreo 200-300 de lei, un tricou doar 10-15 lei. nu mai zic de cei care au trebuit sa scoata din buzunar bani chiar pentru a plati benzina sau chiar biletul de avion (vezi Ioana, despre care spuneai ca nu stie decat sa vorbeasca - a venit 6 zile in Romania, din care 2 le-a petrecut sustinandu-i pe gimnasti). Unii s-au zbatut sa aiba tricouri frumoase, demne de o astfel de echipa. Altii sa aduca steaguri, palarie, creioane de scris pe fata etc. Unii au pierdut cateva nopti la rand punand filmulete pe youtube sau alte site-uri, pentru a ne promova gimnastele si gimanstii, atat seniori, cat si juniori. Altii si-au pierdut noptile cautand articole frumoase, reale, rezultate despre gimnastii nostri, fosti si actuali, scriind opiniile proprii (vezi ce a facut Amalia la gimnastiu si antrenori in timpul sesiunii!!!!). Altii s-au straduit sa aduca membri si iubitori de gimnastica pe forumul acesta, sa putem discuta, s aputem schimba ceva in mentalitatea spectatorului. Altii s-au straduit sa invete limba romana (vezi Nicole si Sri Ea). TOTUL pentru GIMNASTICA!!!!!! TU ce ai facut, Oana?????????? Da-mi un exemplu. Deja vezi, noi am facut atat d emulte, incat poti scrie fara s ate mai opresti. Dar tu, Oana?????? Pe langa critica???? PE langa aparitia o data la cateva luni??? Toti suntem ocupati,dar noua chiar ne pasa, cautam s adepasim proasta promovare... De ce sa vorbesti despre afise??? Noi am avut si intentia asta, dar a trebuit sa mergem la sala sa strigam, nu a mai fost efectiv timp de imprimare. Eu zic ca e destul pentru 9 luni!!!!!

Ca sa continuu, vorbesti despre fundatie/ONG. stii ce acte iti trebuie sa faci un "ONG???? Iti spun eu: iti trebuie sediu social, iti trebuie statut, hotarare judecatoreasca, iti trebuie numar d einregistrare, ti trebuie cont in banca, iti trebuie sa organizezi contabilitate prorpie (deci program contabil, care nu e deloc ieftin) sau sa angajezi contabil (plus, in ambele cazuri, contabil autorizat, care este platit). Iti trebuie birotica, mobila in sediul ala. Iti trebuie cam multe, nu crezi???? Cum crezi tu ca cei cativa oameni din Bucuresti, care au poate copii, sot, serviciu/facultate pot sa faca asta? Sau cum sa poti realiza colaborare fructuoasa pe linia: Bucuresti, Brasov, Iasi, Baia Mare, Bihor, Oradea, Olanda, Canada????

Spuneai ca ai terminat ceva pe fonduri structurale: stii tu cat timp ii trebuie unei organizatii pentru a putea aplica pentru fondurile structurale???? MACAR 2 ani de existenta si activitate continua. nu iti da tie nimeni fonduri structurale asa, de cai verzi pe pereti. In plus, te-ai interesat sa vezi, in mod practic, cum se castiga fondurile structurale??? Ce shpagi frumoase se dau?? Eu te sfatuiesc sa o faci.

Mihai avea dreptate: lumea gimnasticii are defectele ei, din pacate:( Iar FRG-ul este cel mai mare defect, si mai din pacate:(. De multe ori, as acum s eintampla peste tot la noi, ca sa poti face ceva trebuie sa ai o pila undeva, sau sa fii acreditat de cineva, sau sa ti se permita sa o faci.

Nu e vorba ca toata lumea ar fi impotriva ta, dar atunci cand ai o idee in minte trebuie sa ai in aceeasi minte si analiza SWOT a ideii : cu punctele tari, punctele slabe, amenintarile din mediul inconjurator si oportunitatile pe care acesta ti le ofera. Niciun proiect nu poate pleca la drum fara asa ceva.

Din punctul meu d evedere, FRG ar trebui sa invete de la rusi: sa isi aduca cei mai buni antrenori acasa:D. PE de alta parte, cred ca sistemul centralizat functioneaza cel mai bine in gimnastica. Dam exemplul americanilor, dar daca ne gandim cati ani le-a luat s afaca acest sistem s amearga...parca nu mai este incurajator...si tot de noi erau batuti si tot tremura in fata noastra, care avem de mii de ori mai putini sportivi si mai putine cluburi decat ei. Si un alt pas care cred ca trebuie facut este infiintarea de cluburi de gimnastica in diverse orase, nu inchiderea lor, asa cum s-a intamplat cu cel de la Baia Mare:(

De facut sunt multe, noi da, putem arata ca ne pasa si, deci, ca putem face ceva. Eu am o idee, sper doar sa am fondurile necesare pentru a o aplica. Dar atunci cand o voi putea aplica eu sper sa nu fie prea tarziu:( Deocamdata ma gandesc la SWOT, dar amenintarile si punctele slabe sunt prea multe, deci trebuie s agasesc solutii. Nu-i nimic, in 20 de ani, poate vom avea si pe la FRG pe cineva ca Irina Deleanu:) Eu asa sper;)

ioanavol
7th July 2008, 23:55
aoleeeeu, cat ai scris, Cris:D imi pica ochii de somn, citesc maine...

crisloregym
7th July 2008, 23:56
Pai, nah, am recuperat si eu seara trecuta...ce sa faci...voi ati umplut pagini intregi, mi-a luat vreo ora sa citesc numai :P

ioanavol
8th July 2008, 00:01
pai de, trebuie sa-i ajungem pe fotbalistii americani din urma inaintea JO:))

noapte buna! eu ma culc.

AuriB
8th July 2008, 00:05
Cris ,mie tare imi place ce ai scris poti sa continui ca eu toata noaptea o sa citesc.felicitari.

AuriB
8th July 2008, 00:27
si apropo de federatie vezi ca spunea Robert ca ar vrea de presedinte:)peste 20 de ani ....cine stie?:ok:

venera
8th July 2008, 11:23
Nu imi vine sa cred cat de multe aberatii am putut citi in ultimele pagini d epostari...m-au amuzat unele, m-au enervat altele. Nu vreau sa sar in capul nimanui, insa am sa imia duc si eu contributia de economist, alumni al unui ONG si forumist:P (diploma de economist o primesc in toamna, dar voi ma credeti pe cuvant, nu???:D)

In primul rand, Oana, eu am constatat urmatorul lucru: utilizatorul 21mai intra pe forum, posteaza unele mesaje/linkuri exact acolo unde nu trebuie, in doua-trei mesaje consecutive, negandidnu-se la munca moderatorilor nostri, nu vine absolut niciodata cu vreo noutate, vreo traducere de pe vreun site strain, cu informatii, asa cum facem cu totii (unii dintre noi lucreaza, altii mai au si copii pe deasupra, deci toata lumea isi face timp, altii ajung pe calculator la 11 noaptea). Orice postare este cu titlu critic, niciodata nu s egaseste vreun cuvant de admiratie la adresa cuiva, sau macar o comparatie neutra.

Apoi, Miha are dreptate cu acea campanie de 2%. Banii aceia chiar ajung acolo und etrebuie, depinde de acolo cum sunt utilizati. Si eu am facut parte dintr-un ONG intrantional, foarte puternic in randul studentilor din Romania, una dintre sursele de finantare ale acestuia (sursa de finantare colaterala) fiind tocmai fondurile rezultate in urma campaniei de 2%. Ca un prost fost membru, eu nu am acordat acesti 2 % organizatiei in care am crezut si cred inca, nu am facut nimic cu ei, i mod sigur s-au dus in campania electorala de anul acesta, de exemplu. Anul viitor probabil ca ma voi gandi sa ii dau undeva...daca va fi acea organizatie sau vreun club de gimnastica, voi vedea la momentul oportun. Cert este ca e ceva fiabil;)

In al treilea rand, Oana, 12 oameni (sau poate mai multi) din cei de pe acest forum AU FACUT CEVA!!!!!! Nu au vorbit numai. Si iata ce au facut: unii au calatorit din Canada sau Olanda, sacrificand trei zile din vacanata lor o data la cativa ani buni in Romania. Altii au condus masina opt ore, poate chiar mai mult, obositi fiind. Altii au venit doar pentru a aduce fanii gimnasticii la destinatie si au terminat prin a fi unii dintre fani. Altii au mers cu trenul 5 ore, s-au trezit dimineata, au avut un week-end intreg in care nu au dormit decat cateva ore. Cu totii am ragusit strigand, ne-au usturat palmele aplaudand, am petrecut jumatate de zi desenand cu farfurii din plastic. Bineinteles, am dat si bani din buzunar, asa cum spunea si Vlad: doua nopti la hotel+biletul de tren fac vreo 200-300 de lei, un tricou doar 10-15 lei. nu mai zic de cei care au trebuit sa scoata din buzunar bani chiar pentru a plati benzina sau chiar biletul de avion (vezi Ioana, despre care spuneai ca nu stie decat sa vorbeasca - a venit 6 zile in Romania, din care 2 le-a petrecut sustinandu-i pe gimnasti). Unii s-au zbatut sa aiba tricouri frumoase, demne de o astfel de echipa. Altii sa aduca steaguri, palarie, creioane de scris pe fata etc. Unii au pierdut cateva nopti la rand punand filmulete pe youtube sau alte site-uri, pentru a ne promova gimnastele si gimanstii, atat seniori, cat si juniori. Altii si-au pierdut noptile cautand articole frumoase, reale, rezultate despre gimnastii nostri, fosti si actuali, scriind opiniile proprii (vezi ce a facut Amalia la gimnastiu si antrenori in timpul sesiunii!!!!). Altii s-au straduit sa aduca membri si iubitori de gimnastica pe forumul acesta, sa putem discuta, s aputem schimba ceva in mentalitatea spectatorului. Altii s-au straduit sa invete limba romana (vezi Nicole si Sri Ea). TOTUL pentru GIMNASTICA!!!!!! TU ce ai facut, Oana?????????? Da-mi un exemplu. Deja vezi, noi am facut atat d emulte, incat poti scrie fara s ate mai opresti. Dar tu, Oana?????? Pe langa critica???? PE langa aparitia o data la cateva luni??? Toti suntem ocupati,dar noua chiar ne pasa, cautam s adepasim proasta promovare... De ce sa vorbesti despre afise??? Noi am avut si intentia asta, dar a trebuit sa mergem la sala sa strigam, nu a mai fost efectiv timp de imprimare. Eu zic ca e destul pentru 9 luni!!!!!

Ca sa continuu, vorbesti despre fundatie/ONG. stii ce acte iti trebuie sa faci un "ONG???? Iti spun eu: iti trebuie sediu social, iti trebuie statut, hotarare judecatoreasca, iti trebuie numar d einregistrare, ti trebuie cont in banca, iti trebuie sa organizezi contabilitate prorpie (deci program contabil, care nu e deloc ieftin) sau sa angajezi contabil (plus, in ambele cazuri, contabil autorizat, care este platit). Iti trebuie birotica, mobila in sediul ala. Iti trebuie cam multe, nu crezi???? Cum crezi tu ca cei cativa oameni din Bucuresti, care au poate copii, sot, serviciu/facultate pot sa faca asta? Sau cum sa poti realiza colaborare fructuoasa pe linia: Bucuresti, Brasov, Iasi, Baia Mare, Bihor, Oradea, Olanda, Canada????

Spuneai ca ai terminat ceva pe fonduri structurale: stii tu cat timp ii trebuie unei organizatii pentru a putea aplica pentru fondurile structurale???? MACAR 2 ani de existenta si activitate continua. nu iti da tie nimeni fonduri structurale asa, de cai verzi pe pereti. In plus, te-ai interesat sa vezi, in mod practic, cum se castiga fondurile structurale??? Ce shpagi frumoase se dau?? Eu te sfatuiesc sa o faci.

Mihai avea dreptate: lumea gimnasticii are defectele ei, din pacate:( Iar FRG-ul este cel mai mare defect, si mai din pacate:(. De multe ori, as acum s eintampla peste tot la noi, ca sa poti face ceva trebuie sa ai o pila undeva, sau sa fii acreditat de cineva, sau sa ti se permita sa o faci.

Nu e vorba ca toata lumea ar fi impotriva ta, dar atunci cand ai o idee in minte trebuie sa ai in aceeasi minte si analiza SWOT a ideii : cu punctele tari, punctele slabe, amenintarile din mediul inconjurator si oportunitatile pe care acesta ti le ofera. Niciun proiect nu poate pleca la drum fara asa ceva.

Din punctul meu d evedere, FRG ar trebui sa invete de la rusi: sa isi aduca cei mai buni antrenori acasa:D. PE de alta parte, cred ca sistemul centralizat functioneaza cel mai bine in gimnastica. Dam exemplul americanilor, dar daca ne gandim cati ani le-a luat s afaca acest sistem s amearga...parca nu mai este incurajator...si tot de noi erau batuti si tot tremura in fata noastra, care avem de mii de ori mai putini sportivi si mai putine cluburi decat ei. Si un alt pas care cred ca trebuie facut este infiintarea de cluburi de gimnastica in diverse orase, nu inchiderea lor, asa cum s-a intamplat cu cel de la Baia Mare:(

De facut sunt multe, noi da, putem arata ca ne pasa si, deci, ca putem face ceva. Eu am o idee, sper doar sa am fondurile necesare pentru a o aplica. Dar atunci cand o voi putea aplica eu sper sa nu fie prea tarziu:( Deocamdata ma gandesc la SWOT, dar amenintarile si punctele slabe sunt prea multe, deci trebuie s agasesc solutii. Nu-i nimic, in 20 de ani, poate vom avea si pe la FRG pe cineva ca Irina Deleanu:) Eu asa sper;)

Parerea mea este aceea ca fiecare persoana inscrisa pe acest forum are intreaga libertate sa isi exprime parerea cu privire la gimnastica si orice subiect legat de gimnastica, incluzand deci antrenori, FRG samd, atata timp cat exprimarea este realizata cu bun simt si decent, ceea ce mi se pare ca s-a respectat din plin pina in acest moment. Acesta mi se pare ca si este scopul acestui forum. Cel putin eu una, de aceea m-am inscris pe acest forum, sa imi pot exprima parerea , si sa pot conversa despre gimnastica cu oameni pasionati si inspirati de gimnastica. ceea ce nu mi se pare ok pe acest forum si observ ca se intamopla din cand in cand este faptul ca, asa cum spuneam, din cand in cand, oamenii sint judecati pt parerile lor. Acest lucru nu ma face decat sa nu mai fiu atat de inspirata despre acest forum, cum eram la inceput, cand mi se pare ca discutiile erau f clare despre gimastica, despre tehnica, samd. Am ramas un pic uimita despre cte pagini s-au scris pe acest topic diverse in care nu faceati decat sa va dati in cap unul altuia. Am ramas cu un gust neplcut. Nu tin partea absolut nimanui, eu sint pe acest forum strict ca sa aflu informatii si noutati despre gimnastica, sa ofer atunci cand am posibilitatea la randul meu informatii, noutati si parerile mele si nu ca sa acuz pe nimeni ci din din contra, daca pot, sa sprijin pe cineva. Mi-ar placea ca acest forum sa redevina ce era acum 2,3 luni. Mikey, Rob faceti otreaba excelenta, ce am scris mai sus in nici un caz nu sint acuze sau reprosuri la adresa voastra. Imi place f mult contributia voastra la absolut toate suibiectele abordate pina acum. Sa auzim numai de bine si hai Romania la Olimpiada !

ioanavol
8th July 2008, 12:43
Parerea mea este aceea ca fiecare persoana inscrisa pe acest forum are intreaga libertate sa isi exprime parerea cu privire la gimnastica si orice subiect legat de gimnastica, incluzand deci antrenori, FRG samd, atata timp cat exprimarea este realizata cu bun simt si decent, ceea ce mi se pare ca s-a respectat din plin pina in acest moment. Acesta mi se pare ca si este scopul acestui forum. Cel putin eu una, de aceea m-am inscris pe acest forum, sa imi pot exprima parerea , si sa pot conversa despre gimnastica cu oameni pasionati si inspirati de gimnastica. ceea ce nu mi se pare ok pe acest forum si observ ca se intamopla din cand in cand este faptul ca, asa cum spuneam, din cand in cand, oamenii sint judecati pt parerile lor. Acest lucru nu ma face decat sa nu mai fiu atat de inspirata despre acest forum, cum eram la inceput, cand mi se pare ca discutiile erau f clare despre gimastica, despre tehnica, samd. Am ramas un pic uimita despre cte pagini s-au scris pe acest topic diverse in care nu faceati decat sa va dati in cap unul altuia. Am ramas cu un gust neplcut. Nu tin partea absolut nimanui, eu sint pe acest forum strict ca sa aflu informatii si noutati despre gimnastica, sa ofer atunci cand am posibilitatea la randul meu informatii, noutati si parerile mele si nu ca sa acuz pe nimeni ci din din contra, daca pot, sa sprijin pe cineva. Mi-ar placea ca acest forum sa redevina ce era acum 2,3 luni. Mikey, Rob faceti otreaba excelenta, ce am scris mai sus in nici un caz nu sint acuze sau reprosuri la adresa voastra. Imi place f mult contributia voastra la absolut toate suibiectele abordate pina acum. Sa auzim numai de bine si hai Romania la Olimpiada !


Intotdeauna au fost discutii de genul acesta pe forum (poate tie ti-au scapat, fiind mai noua). Nu f dese, dar au fost. Si daca le citesti iti vei da seama si de ce reactiile au devenit un pic mai dure. Daca nu ai timp sa le citesti, te rog sa ne crezi pe cuvant ca discutia asta are o istorie in spate.
Recunosc totusi ca de data asta am lungit-o poate cam mult. Si poate c-o sa mutam discutia asta intr-un alt topic...mai vedem.
Sper sa gasesti si alte discutii pe forum care sa-ti mai stearga din gustul amar (sunt destule si dintr-astea:))

rob_din
8th July 2008, 12:54
Parerea mea este aceea ca fiecare persoana inscrisa pe acest forum are intreaga libertate sa isi exprime parerea cu privire la gimnastica si orice subiect legat de gimnastica, incluzand deci antrenori, FRG samd, atata timp cat exprimarea este realizata cu bun simt si decent, ceea ce mi se pare ca s-a respectat din plin pina in acest moment. Acesta mi se pare ca si este scopul acestui forum. Cel putin eu una, de aceea m-am inscris pe acest forum, sa imi pot exprima parerea , si sa pot conversa despre gimnastica cu oameni pasionati si inspirati de gimnastica. ceea ce nu mi se pare ok pe acest forum si observ ca se intamopla din cand in cand este faptul ca, asa cum spuneam, din cand in cand, oamenii sint judecati pt parerile lor. Acest lucru nu ma face decat sa nu mai fiu atat de inspirata despre acest forum, cum eram la inceput, cand mi se pare ca discutiile erau f clare despre gimastica, despre tehnica, samd. Am ramas un pic uimita despre cte pagini s-au scris pe acest topic diverse in care nu faceati decat sa va dati in cap unul altuia. Am ramas cu un gust neplcut. Nu tin partea absolut nimanui, eu sint pe acest forum strict ca sa aflu informatii si noutati despre gimnastica, sa ofer atunci cand am posibilitatea la randul meu informatii, noutati si parerile mele si nu ca sa acuz pe nimeni ci din din contra, daca pot, sa sprijin pe cineva. Mi-ar placea ca acest forum sa redevina ce era acum 2,3 luni. Mikey, Rob faceti otreaba excelenta, ce am scris mai sus in nici un caz nu sint acuze sau reprosuri la adresa voastra. Imi place f mult contributia voastra la absolut toate suibiectele abordate pina acum. Sa auzim numai de bine si hai Romania la Olimpiada !

Sa stii ca nu sunt intocmai de acord. Nu a dat nimeni in cap altuia, doar s-a discutat in contradictoriu. Si s-a discutat in contradictoriu pe teme ce aveau legatura cu gimnastica

Cata_RB
8th July 2008, 18:00
Articol din GSP: http://www.gsp.ro/stire/adrian-stoica-dragulescu-poate-face-diferenta-la-beijing-86176.html
De Marian si Cera stiam de la Nationale cam cum stau, cred ca principala veste buna adusa de articolul de mai sus e despre Ana, din exprimare se intelege ca ea lucreaza si recupereaza intens, ceea ce inseamna ca durerile au cedat in sfarsit [sper]. Multa sanatate si spor de munca Anei! :floricica:

crisloregym
8th July 2008, 18:02
In primul rand, eu vreau s aimi cer scuze pentru ca a trebuit sa cititi un mesaj atat de lung. Sper ca pe viitor sa ma abtin, insa aseara ma enervasera unele opinii acide referitoare la oamenii de pe acest forum. Venera, imi pare rau si fata de tine ca ti-am lasat acest gust amar. In general sunt o persoana care isi asuma responsabilitatea actelor sale. Dar, de asemenea, imi place dreptatea. Iar sa spui unor oameni care stau noaptea tarziu ca sa lucreze la imaginea gimnasticii si la suita de informatii de aici ca nu fac nimic chiar mi se pare nedrept. Si mie imi place acest forum pentru ceea ce se discuta, dar mai ales pentru calitatea oamenilor care sunt aici:) Si incerc zi de zi sa ma mentin la inaltime. Mai am si scapari, e firesc:P

Totusi, acea insiruire era si pentru a sti cat de mult contribuie fiecare dintre noi pe forum. Am uitat, din pacate, sa ii laud si pe cei care traduc dintr-o limba in alta. Ia timp si asta, uneori chiar foarte mult;) BRAVO TUTUROR!!!!!

Robert, te-oi sustine si eu la Federatie, daca tot m-a tras Auri de mana:P. Dar ma indiesc ca apucam noi ziua aia:D

mikeyy
8th July 2008, 18:32
Articol din GSP: http://www.gsp.ro/stire/adrian-stoica-dragulescu-poate-face-diferenta-la-beijing-86176.html
De Marian si Cera stiam de la Nationale cam cum stau, cred ca principala veste buna adusa de articolul de mai sus e despre Ana, din exprimare se intelege ca ea lucreaza si recupereaza intens, ceea ce inseamna ca durerile au cedat in sfarsit [sper]. Multa sanatate si spor de munca Anei! :floricica:

Multumim..intr-adevar e un articol cu vesti bune....e important faptul ca atat Cera cat si Ana sunt inca in carti pt Beijing. Daca Ana a inceput sa se pregateasca intens..poate o va concura in germania la 1-2 aparate :)
Despre Marian ,inca de la Ploiesti eram convins 100% ca va fi in echipa.....va ajuta echipa enorm, dar nu stiu daca poate sa se apropie de vreo medalie olimpica la sol si sarituri.

Cata_RB
8th July 2008, 19:16
Si mie mi-e teama ca visul lui Marian nu o sa se implineasca, dar in ceea ce priveste echipa, asa cum zici si tu, sunt convinsa ca si-a castigat locul si ca va fi un om foarte important.
De asemeni e de remarcat ca rezervele noastre se vor pregati impreuna cu cele ale Chinei. La cum stim FRG-ul, nu m-ar fi mirat ca rezervele [neavand drept de antrenament in satul olimpic] sa nu aiba conditii optime de lucru. Insa din fericire nu va fi cazul, stand impreuna cu chinezoaicele.

mikeyy
8th July 2008, 20:39
A fost un reportaj la protv despre echipa masculina....i-au luat interviu lui Dragulescu care a spus ca lucreaza la un exercitiu la sol cu nota de plecare peste 7.0 :shocked: si ca nimeni in lume nu mai face la sol un exercitiu atat de dificil.

Cata_RB
8th July 2008, 20:42
Oau!!! Nu stiu ce va fi, chiar nu stiu ce sa cred, dar sunt convinsa ca daca nu avea problemele alea de sanatate Marian ar fi rupt gura targului la Beijing!

cata10
8th July 2008, 20:46
A fost un reportaj la protv despre echipa masculina....i-au luat interviu lui Dragulescu care a spus ca lucreaza la un exercitiu la sol cu nota de plecare peste 7.0 :shocked: si ca nimeni in lume nu mai face la sol un exercitiu atat de dificil.

peste 7? WOW! Pai chiar ca nimeni nu mai are o nota asa mare la sol! De fapt nu cred sa fie gimnast care sa aiba nota de plecare la sol macar 7! Marian, cand a castigat titlul mondial in 2006, a avut 6,9 la plecare, o nota f f mare pt acest aparat. Anul acesta, titlul european la sol a fost castigat de catre rusul Golotsutkov cu 6,6! Iar Diego Hypolito a castigat la mondiale, anul trecut, cu 6,7!
Bravo Mariane! Spor la lucru!

mikeyy
8th July 2008, 20:49
Exista un chinez cu nota 7......daca imi aduc bine aminte e vorba de Kai Zou care are doar 20 de ani.
Aici e exercitiul lui de anul trecut...nu stiu daca avea 7 atunci: http://www.youtube.com/watch?v=MWZF4tvdnrI&feature=related

cata10
8th July 2008, 21:20
Exista un chinez cu nota 7......daca imi aduc bine aminte e vorba de Kai Zou care are doar 20 de ani.
Aici e exercitiul lui de anul trecut...nu stiu daca avea 7 atunci: http://www.youtube.com/watch?v=MWZF4tvdnrI&feature=related

Zou Kai a avut anul trecut, la mondiale, 6,7!

Cata_RB
8th July 2008, 21:31
Mihai, Dragulescu a spus ca pregateste un sol peste 7 sau comentatorul Pro TV? Nu de alta...dar gandindu-ma mai bine, asa cum spuneti si voi, n-am auzit de soluri nici din 7, ma gandesc sa nu fi fost o confuzie si sa se refere la sarituri [unde pregateste 7.2]. Asta, evident, in cazul in care ar fi zis comentatorul si nu Marian.

rob_din
8th July 2008, 22:00
Kai Zhou a anuntat pentru Beijing un sol din 7.2. Eu cred ca Dragulescu va incerca exercitiu foarte greu fiindca isi doreste aurul, restul nu-l intereseaza. Pentru titlul olimpic s-a incapatanat sa nu renunte. Eu am insa mari indoieli ca va reusi mare lucru. Sper sa ma insel

mikeyy
8th July 2008, 22:03
Da..anul trecut nu a avut 7...asa cum a zis Robert a anuntat un sol dificil.
@Yanna: pai reporteul l-a intrebat de sol, iar el a zis ca nota va fi peste 7...nu a specificat cat peste7

Cata_RB
8th July 2008, 22:59
Oh...in cazul asta, sigur nu e o confuzie a Pro TV-ului. Doamne-ajuta sa ii iasa si sa ia macar un aur!

myrab3la_19
8th July 2008, 23:59
Nu-mi vine sa cred cate vesti bune citesc!!!Ana e preferata mea din noua generatie si tare imi era frica sa nu o vad la Olimpiada...deja ma gandeam cat de greu va trece timpul pana la modiale in 2009 ca sa o vad la o competitie mare.Stiu ca inca nu e nimic sigur dar optimismului meu subrezit ii trebuia o astfel de veste...sunt fericita acum...si pt Marian care e un exemplu pentru ambitie si perseverenta!!!

ioanavol
9th July 2008, 09:07
Cat imi doresc ca ambele vesti sa se adevereasca....Hai Ana!! Hai Marian!

venera
9th July 2008, 10:05
Cat imi doresc ca ambele vesti sa se adevereasca....Hai Ana!! Hai Marian!

Sa dea Domnul ! Atat Ana cat si Marian, merita din plin, amundoi sa ajunga la Olimpiada. Lor chiar le tin pumnii pt ca sint intr-adevar 2 sportivi valorosi, Ana pt ca lucreaza f curat, si acest lucru se vede la ochi imediat intr-o executie iar de MArian...nu mai e nevoie sa mentionez nimic. Hai Ana, hai MArian !

ancaqwe
9th July 2008, 11:20
Merci mult pentru articol si cat de mult as vrea sa fie adevarat! Eu as zice - Hai Ana, Hai Cerasela, Hai Marian :)
O alta veste buna - vom lua rezerve la Beijing!!! (poate 2, dar acum ma lacomesc)

mikeyy
9th July 2008, 11:36
Da, nu trebuie uitata Cerasela...referitor la rezerve..la fete si eu sper sa ia 2..ca sa nu ramana nimeni acasa singure dintre cele 8 :)

rob_din
9th July 2008, 14:52
Ma indoiesc ca vor lua mai mult de o rezerva. De altfel cred ca regulamentul JO prevede clar dreptul la o singura rezerva. Poate cauta cineva si ne lumineaza

miafangina
9th July 2008, 15:32
La regulamente nu ma stiu dar am citit ieri undeva de o singura rezerva la baieti si una la fete,de-aici venind pluralul.

miafangina
9th July 2008, 18:48
Am gasit locul unde citisem,e postarea Flaviei de pe topicul cu olimpiada,o declaratie a lui Adrian Stoica pentru mediafax.
Regret postarea consecutiva,nu mai pot da edit la cea anterioara,a trecut prea mult timp.

Tracoromana
9th July 2008, 20:31
da ase e, A. Stoica vorbeste de 1 rezerva pentru fiecare lot, iar rezervele se vor antrena impreuna cu rezervele Chinei.

violetta76
9th July 2008, 20:31
Dar cum rezervele nu stau in satul olimpic de ce nu ar lua doua?? Pe IG scria despre Australia care va avea 2 rezerve in China si inca una care va ramane sa se antreneze acasa!

rob_din
9th July 2008, 21:39
Dar cum rezervele nu stau in satul olimpic de ce nu ar lua doua?? Pe IG scria despre Australia care va avea 2 rezerve in China si inca una care va ramane sa se antreneze acasa!

Eu cred ca se face o confuzie. Pot fi luate oricate fete in excursie la Beijing, insa statut de rezerva nu poate avea decat una, asta este regulamentul FIG

ioanavol
9th July 2008, 21:48
Am citit in mai multe locuri ca SUA isi va lua 2 rezerve care se vor antrena la 1 ora de Beijing si 1 rezerva va sta acasa, "gata de plecare", daca e cazul:P
Habar n-am cat e de adevarat, dar apare chestia asta in destule locuri pe net.
exemple:
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080622095622AAiGJiX
http://www.latimes.com/sports/olympics/la-spw-gym13-2008jun13,0,6398467.story

n-am gasit regulamentul.

monalexa
9th July 2008, 22:27
Am gasit regulamentul de pe site (http://en.beijing2008.cn/cptvenues/sports/artisticgymnastics/n214068909.shtml) dar nu zice nimic de rezerve. Se spune doar ca in echipa trebuie sa fie maxim 6 gimnaste dar nimic de rezerve, probabil ca numarul de rezerve nu este impus atata timp cat nu se antreneaza in satul olimpic

crisloregym
9th July 2008, 22:57
Eu stiu ca in mod normal este acceptata doar o gimnasta cu statut de rezerva la mondiale ori JO. In concluzie, chiar daca iei 8 gimnaste/gimnasti, orice membru al echipei victima a unei accidentari/boli etc poate fi inlocuit doar de acea gimansta/acel gimnast numit/numita rezerva, nu si de al optulea. Astfel, chiar daca in echipa ai, Doamne fereste, doua persoane devenite indisponibile dupa ce ai facut deplasarea sau dupa un termen limita de anuntare a echipelor, vei concura cu un om mai putin: una dintre indisponibile e inlocuita de rezerva, cealalta e pur si simplu scoasa din echipa. Asa se explica situatia Romaniei la JO din 1996, cand s-a concurat cu un om mai putin in conditiile a doua accidentari. Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru: daca a trecut termenul limita de anuntare a echipelor si tie, ca echipa calificata la JO, ti se accidenteaza trei gimnaste, ce se intampla? se descalifica echipa sau ai dreptul sa o recompui?

rob_din
9th July 2008, 23:01
Pana nu gasim regulamentul oficial ne dam cu parerea. Insa de cand urmaresc eu sportul in general stiu ca exista anumite regului in sportul pe echipe si anume ca dupa ce anunti un lot pana la o data limita nu-l mai poti schimba. Daca ti se accidenteaza 3 gimnaste nu poti inlocui decat una din ele cu rezerve. A fost o situatie la CE de fotbal cand turcii chiar au facut cerere oficiala fiindca ramasesera fara jucatori si UEFA a refuzat cererea pe motiv ca dupa termenul limita de anuntare al loturilor nu se mai poate aduce nici un inlocuitor

rob_din
10th July 2008, 09:16
Cred ca se va merge in lot si cu o fata care inca nu e complet refacuta (Tamarjan sau Patrascu) urmand ca rezerva s-o inlocuiasca daca pana in ajunul JO nu e inca aproape de 100%. Repet la fete putem risca cu aceasta tactica fiindca nu e o problema calificarea in finala

ancaqwe
10th July 2008, 10:14
Se poate ca alte echipe sa ia mai multe rezerve daca se deplaseaza inainte de data limita de anuntare a echipei (am citit undeva ca parca sfarsitul lui iulie, 23?)
Dar tare rau va fi de singura gimnasta ramasa acasa (sau gimnaste - ca si Madalina Gutu e apta, dar nu intra in calcul)

edit: mai e putin pana pe 23 iulie daca asta este data limita... nici 2 saptamani!

rob_din
10th July 2008, 10:56
Se poate ca alte echipe sa ia mai multe rezerve daca se deplaseaza inainte de data limita de anuntare a echipei (am citit undeva ca parca sfarsitul lui iulie, 23?)
Dar tare rau va fi de singura gimnasta ramasa acasa (sau gimnaste - ca si Madalina Gutu e apta, dar nu intra in calcul)

edit: mai e putin pana pe 23 iulie daca asta este data limita... nici 2 saptamani!

aSTA MA GANDEAM SI EU, POT LUA IN cHINA 5 REZERVE, DAR DOAR UNA VA FI TRECUTA OFICIAL IN ZIUA LIMITA. tOTUSI, SE DUCE CINEVA IN cHINA CU 3 SAPTAMANI INAINTE?

vlad001
10th July 2008, 15:27
Asa se explica situatia Romaniei la JO din 1996, cand s-a concurat cu un om mai putin in conditiile a doua accidentari.
Din ce am citit mai recent, ca pe atunci nu prea eram la curent cu ce se intampla in gimnastica, in 1996 echipa era formata din 7 fete, iar noi aveam 9 in total in pregatire, din care 2 s-au accidentat acasa. Deci echipa a plecat fara rezerva, cu cele 7 fete sanatoase. Cand una s-a accidentat (Bican), au concurat cu cele 6 care au ramas. Deci nu s-a pus problema ca s-a folosit singura rezerva existenta/admisa, ci ca n-am avut pe cine sa ducem rezerva.
Logic ar fi sa ai cate rezerve vrei si sa le numesti intr-o anume ordine.
Nu am gasit nici un regulament care sa specifice ceva clar, am pus o intrebare pe gymworld, poate stie cineva de acolo cum sta treaba.

rob_din
10th July 2008, 15:30
Din ce am citit mai recent, ca pe atunci nu prea eram la curent cu ce se intampla in gimnastica, in 1996 echipa era formata din 7 fete, iar noi aveam 9 in total in pregatire, din care 2 s-au accidentat acasa. Deci echipa a plecat fara rezerva, cu cele 7 fete sanatoase. Cand una s-a accidentat (Bican), au concurat cu cele 6 care au ramas. Deci nu s-a pus problema ca s-a folosit singura rezerva existenta/admisa, ci ca n-am avut pe cine sa ducem rezerva.
Logic ar fi sa ai cate rezerve vrei si sa le numesti intr-o anume ordine.
Nu am gasit nici un regulament care sa specifice ceva clar, am pus o intrebare pe gymworld, poate stie cineva de acolo cum sta treaba.

De ce ar fi logic, mie mi se pare mult mai corect sa ai o singura rezerva in lot

ioanavol
10th July 2008, 16:58
Si mie mi se pare normal sa fie o rezerva (hai sa zicem 2), dar in niciun caz un nr nelimitat. Asa echipele cu 20 fete in lot n-ar avea nicio problema orice s-ar intampla (sau aproape orice). Trebuie sa exista o limita, ca sa fie cinstit pt toata lumea.

rob_din
10th July 2008, 17:29
Asa am putea face si ca in finala pe echipe sa se aleaga 3 gimnaste dintr-un lot de 20. Ar fi corect? Formula 6+1 mi se pare super OK

crisloregym
10th July 2008, 19:30
Din ce am citit mai recent, ca pe atunci nu prea eram la curent cu ce se intampla in gimnastica, in 1996 echipa era formata din 7 fete, iar noi aveam 9 in total in pregatire, din care 2 s-au accidentat acasa. Deci echipa a plecat fara rezerva, cu cele 7 fete sanatoase. Cand una s-a accidentat (Bican), au concurat cu cele 6 care au ramas. Deci nu s-a pus problema ca s-a folosit singura rezerva existenta/admisa, ci ca n-am avut pe cine sa ducem rezerva.
Logic ar fi sa ai cate rezerve vrei si sa le numesti intr-o anume ordine.
Nu am gasit nici un regulament care sa specifice ceva clar, am pus o intrebare pe gymworld, poate stie cineva de acolo cum sta treaba.

Eu nu stiam cum a fost situatia exacta, am presupus ca accidentarile s-au petrecut in America de prin inregistrarile americane ale competitiei. Mea culpa, Vlad:D

vlad001
10th July 2008, 19:39
De ce ar fi logic, mie mi se pare mult mai corect sa ai o singura rezerva in lot

Mie mi se pare corect ca regulile sa se refere la cate fete concureaza intr-o echipa si cum se va desfasura concursul. Niste reguli care ar impiedica o echipa sa participe sau sa duca la defavorizarea majora a unei echipe in functie de ghinion (accidentarea a 2 gimnaste) nu mi se pare logica. Atata timp cat orice echipa are 6 gimnaste, mi se pare corect sa asiguri dreptul oricarei tari calificate de a alinia 6 gimnaste, indiferent de numele anuntate initial, atata timp cat gimnastele retrase au un motiv temeinic sa nu mai participe.
Logica nu e absoluta, se bazeaza pe ce mi se pare mie corect :)

cata10
11th July 2008, 00:01
articol din cotidianul in care se vorbeste din nou despre sansele Romaniei la JO:

http://cotidianul.ro/zidul_chinezesc_ne_desparte_gimnastii_de_aurul_oli mpic-51196.html

Mihaela P
11th July 2008, 00:30
Nici eu nu am gasit in regulament date despre rezerve, dar ma tot gandesc la ce s-a intamplat la Mondialele de la Stuttgart cand baietii au suferit doua accidentari la antrenamente (Marian Dragulescu si Adrian Bucur) si a trebuit sa-l aduca pe Malita de acasa. Intr-o situatie similara (Doamne fereste!) la Beijing ar fi mult mai bine ca omul de rezerva sa fie la cateva minute de lot, nu la ore bune distanta. Si daca cei din federatie isi pun problema de a aduce rezerve la rezerve probabil o portita exista.
Dar sa nu uitam ca cei doi s-au accidentat la Stuttgart la antrenamentul de acomodare si de-asta a mai fost posibila introducerea lui Malita.

Poate va amintiti voi mai multe despre acest caz...

rob_din
11th July 2008, 08:24
21mai a postat linkurile la articolele din Prosport la subforumul pentru JO, dar cred ca nu face rau daca le postez si eu aici fiindca multi nu intra (deocamdata) pe subforumul respectiv

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/prosport-s-a-dus-acasa-la-gimnastica-2770493

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/forminte-a-vorbit-de-toate-problemele-cu-care-se-confrunta-2770518

miafangina
11th July 2008, 11:30
Eu am impresia ca aceasta vizita la Deva a jurnalistilor a fost facuta inainte de nationale;se vorbeste de faptul ca Forminte trebuie sa aleaga sase din zece,iar anuntul cu cele sase a fost facut in 27-28 iunie;stiu ca echipa aceea nu e batuta in cuie.
Aveam impresia ca lotul se pregateste momentan la Izvorani,sau asta a fost doar intre nationale si concursul din Italia?

rob_din
11th July 2008, 11:36
Cu siguranta materialul este facut mai de mult. Dar nu-mi aduc aminte de vreo competitie cu Germania acum cateva saptamani, pate cu Marea Britanie

Cata_RB
11th July 2008, 13:37
Cu siguranta materialul este facut mai de mult. Dar nu-mi aduc aminte de vreo competitie cu Germania acum cateva saptamani, pate cu Marea Britanie

Dar cu Marea Britanie nu a fost la Constanta?
Si eu ma gandeam ca poate e un concurs mai vechi si a fost pusa acum Germania, ca sa se "lege" un pic articolul, dar nu imi amintesc de concurs recent la Bucuresti. Am incercat sa gasesc data de nastere a lui Dragos Forminte, dar n-am reusit. Cine stie despre ce o fi vorba de fapt...

mikeyy
11th July 2008, 13:54
S-ar putea ca interviul sa fie luat inainte de competitia de la Constanta de acum 2 luni si l-au publicat doar acum.

vlad001
11th July 2008, 14:58
am pus o intrebare pe gymworld, poate stie cineva de acolo cum sta treaba.

Din ce-au zis gymgirl si saltoje, nu e voie cu nici o rezerva la olimpiada. Dar echipa trebuie anuntata doar in ziua calificarilor. Deci daca pana atunci ramai fara o gimnasta, doua si mai ai gimnaste venite ca turiste poti inlocui in echipa. Dar daca se accidenteaza dupa ce a inceput concursul de calificari, nu mai pot fi inlocuite, si nici in finala.
Citind din nou declaratia lui Stoica: "Vom lua la Beijing și rezerve, care se vor pregăti cu cele ale Chinei, în baza relațiilor foarte bune pe care le avem cu forul asiatic", inteleg ca rezervele noastre, desi in calitate de turisti, se vor putea si antrena pentru ca le vor da chinezii voie in sala lor, altfel n-ar prea avea unde sa se antreneze

ioanavol
11th July 2008, 17:25
Din ce-au zis gymgirl si saltoje, nu e voie cu nici o rezerva la olimpiada. Dar echipa trebuie anuntata doar in ziua calificarilor. Deci daca pana atunci ramai fara o gimnasta, doua si mai ai gimnaste venite ca turiste poti inlocui in echipa. Dar daca se accidenteaza dupa ce a inceput concursul de calificari, nu mai pot fi inlocuite, si nici in finala.
Citind din nou declaratia lui Stoica: "Vom lua la Beijing și rezerve, care se vor pregăti cu cele ale Chinei, în baza relațiilor foarte bune pe care le avem cu forul asiatic", inteleg ca rezervele noastre, desi in calitate de turisti, se vor putea si antrena pentru ca le vor da chinezii voie in sala lor, altfel n-ar prea avea unde sa se antreneze

Asta suna mai logic. Multumesc mult, Vlad! (si surselor tale, bineinteles)

mesteritza
12th July 2008, 13:25
in sfarsit termin si eu sesiunea...azi am avut ultimul examen :) pana in toamna o sa intru mai rar pe forum pt ca acasa nu am internet :D Va urez o vara placuta si concedii cat mai frumoase. Sper ca la jocurile olimpice Romania sa aiba rezultate cat mai bune..nu doar in gimnastica cat si la celelalte sporturi...eu o sa le urmaresc cu sufletul la gura :)

myrab3la_19
12th July 2008, 13:39
in sfarsit termin si eu sesiunea...azi am avut ultimul examen :) pana in toamna o sa intru mai rar pe forum pt ca acasa nu am internet :D Va urez o vara placuta si concedii cat mai frumoase. Sper ca la jocurile olimpice Romania sa aiba rezultate cat mai bune..nu doar in gimnastica cat si la celelalte sporturi...eu o sa le urmaresc cu sufletul la gura :)

Vacanta placuta si tie,multumim frumos!!!O sa ai un August plin de gimnastica si un Septembrie incarcat de discutii si impresii frumoase(sper eu) de dupa Olimpiada.

mikeyy
12th July 2008, 13:41
Vacanta placuta!!!!!:ok:

21mai
12th July 2008, 15:30
in sfarsit termin si eu sesiunea...azi am avut ultimul examen :) pana in toamna o sa intru mai rar pe forum pt ca acasa nu am internet :D Va urez o vara placuta si concedii cat mai frumoase. Sper ca la jocurile olimpice Romania sa aiba rezultate cat mai bune..nu doar in gimnastica cat si la celelalte sporturi...eu o sa le urmaresc cu sufletul la gura :)

Vacanta placuta si te asteptam sa te reintorci pe forum pentru impresii si dezbateri despre Olimpiada:)

21mai
12th July 2008, 15:51
Nici eu nu am gasit in regulament date despre rezerve, dar ma tot gandesc la ce s-a intamplat la Mondialele de la Stuttgart cand baietii au suferit doua accidentari la antrenamente (Marian Dragulescu si Adrian Bucur) si a trebuit sa-l aduca pe Malita de acasa. Intr-o situatie similara (Doamne fereste!) la Beijing ar fi mult mai bine ca omul de rezerva sa fie la cateva minute de lot, nu la ore bune distanta. Si daca cei din federatie isi pun problema de a aduce rezerve la rezerve probabil o portita exista.
Dar sa nu uitam ca cei doi s-au accidentat la Stuttgart la antrenamentul de acomodare si de-asta a mai fost posibila introducerea lui Malita.

Poate va amintiti voi mai multe despre acest caz...

am gasit in regulamentul FIG ca la o competitie de genul Olimpiadei pot participa maxim 10 gimnaste, adica am avea 4 rezerve, dar in subsolul paginii se precizeaza ca nr lor depinde de nr total al gimnastelor din tarile participante

crisloregym
12th July 2008, 19:21
Vacanta placuta, Mihaela:) Te asteptam cand mai poti intra cu mare mare drag:)

21mai
12th July 2008, 20:53
http://www.youtube.com/watch?v=5AX9Fs7hn-E semenova la paralele la cupa moscovei in 2008
http://www.youtube.com/watch?v=LR42M81zgzI&feature=related - pang pan la aceeasi competitie
http://www.youtube.com/watch?v=Sn6TFf3lCFw - he kexin la cupa de la cottbus notata cu 16.850
http://www.youtube.com/watch?v=EwHrMzmt2JM - nastasia liukin 16.600 la cupa americii
http://www.youtube.com/watch?v=tPgKWjiiTGM - steliana nistor
http://www.youtube.com/watch?v=PB4Mvl-izSE - beth twedle la europene
http://www.youtube.com/watch?v=87s-3OKz5RQ - daria zgoba la moscova 2008

oare cine va castiga? eu as miza pe tweddle sau he kexin
stela locul 3 dk nu o fura arbitrii pentru a castiga liukin sau semenova si dk bineinteles face exercitiul cel putin de 15.800

myrab3la_19
12th July 2008, 22:14
Eu zic Kexin,Liukin,Semenova...nu ca ar fi cel mai corect podium.Kexin e cea mai buna iar Liukin si Semenova cele mai avantajate de catre arbitre.
Si imi permit sa dau si un pronostic pentru medalii...1 aur(Izbasa sol),1 argint(Nistor barna),2 bronz(echipe si Nistor individual)

21mai
14th July 2008, 03:56
http://www.adevarul.ro/articole/specialistele-din-trupa-lui-grecu/360032- super tare, eu zic ca razvan daca are si psiholog langa el poata intr-adevar sa si invinga definitiv emotiile si sa urce la individual compus cel putin pe locul 3 :):ok: vreau si la feteeee, pls sa se sesizeze cineva ca tare ar fi bine!!!!

21mai
14th July 2008, 04:02
http://www.adevarul.ro/articole/steliana-nistor-un-model-de-urmat/360065 - stela - model de urmat :)

Tracoromana
14th July 2008, 09:24
http://www.adevarul.ro/articole/specialistele-din-trupa-lui-grecu/360032- super tare, eu zic ca razvan daca are si psiholog langa el poata intr-adevar sa si invinga definitiv emotiile si sa urce la individual compus cel putin pe locul 3 :):ok: vreau si la feteeee, pls sa se sesizeze cineva ca tare ar fi bine!!!!

E foarte bine. Eu chiar am observat la Razvan la nationale o diferenta in abordarea exercitiilor, fata de anii trecuti. Dar el are oricum o experienta in spate.
Dar fetele, dragele, ele sunt aruncate asa in lupta cu mamutii aceia SUA, China, Rusia, ca numai cand te uiti pe harta te coplesesc, daramite cand le mai numeri si locuitorii.

venera
14th July 2008, 15:13
http://www.youtube.com/watch?v=5AX9Fs7hn-E semenova la paralele la cupa moscovei in 2008
http://www.youtube.com/watch?v=LR42M81zgzI&feature=related - pang pan la aceeasi competitie
http://www.youtube.com/watch?v=Sn6TFf3lCFw - he kexin la cupa de la cottbus notata cu 16.850
http://www.youtube.com/watch?v=EwHrMzmt2JM - nastasia liukin 16.600 la cupa americii
http://www.youtube.com/watch?v=tPgKWjiiTGM - steliana nistor
http://www.youtube.com/watch?v=PB4Mvl-izSE - beth twedle la europene
http://www.youtube.com/watch?v=87s-3OKz5RQ - daria zgoba la moscova 2008

oare cine va castiga? eu as miza pe tweddle sau he kexin
stela locul 3 dk nu o fura arbitrii pentru a castiga liukin sau semenova si dk bineinteles face exercitiul cel putin de 15.800

subscriu pt tweedle si he kexin, inclin sa cred din pacate ca va lua Liukin datorita arbitrilor sau Semenova desi Stela are exercitiul cel putin la fel de valoros

miafangina
15th July 2008, 09:57
Chiar acum am observat ca s-a deschis subforumul de gimnastica,la sectiunea pentru olimpiada;asta inseamna ca am fost destul de harnici?

ioanavol
15th July 2008, 09:59
Chiar acum am observat ca s-a deschis subforumul de gimnastica,la sectiunea pentru olimpiada;asta inseamna ca am fost destul de harnici?


Da, si ca avem nevoie de el ca sa fim si mai harnici:)

miafangina
16th July 2008, 21:03
Doua articole in "cotidianul"

rob_din
16th July 2008, 21:23
http://www.cotidianul.ro/salvatorul_gimnastelor_merge_la_olimpiada-51666.html

http://www.cotidianul.ro/paralele_inegale_pe_axa_bucuresti_washington-51782.html

mikeyy
16th July 2008, 22:33
In aceasta situatie nu cred ca Shawn va mai dori sa continue in gimnastica dupa Jo

venera
17th July 2008, 09:52
In aceasta situatie nu cred ca Shawn va mai dori sa continue in gimnastica dupa Jo

Ce de bani..:( S-ar putea sa se ma tina pina in 18 ani, sa se retraga la 16 cand e in glorie...va fi criticata, parerea mea este ca se va tine pina la 18 ani, apoi oricum nu o mai tine corpul ca e a este umflatica de felul ei..

rob_din
17th July 2008, 10:05
Eu nu cred ca totul depinde de bani. Khorkina era si ea extrem de bine platita de sponsorii si a continuat cat a putut

vlad001
17th July 2008, 10:33
Ce de bani..:( S-ar putea sa se ma tina pina in 18 ani, sa se retraga la 16 cand e in glorie...va fi criticata, parerea mea este ca se va tine pina la 18 ani, apoi oricum nu o mai tine corpul ca e a este umflatica de felul ei..

Daca nu castiga ceva important la olimpiada (desi e greu de crezut, dar ghinioane se pot intampla oricui) cred ca va mai continua, pentru ca se vor imputina contractele, deci va trebui sa demonstreze ca e mare gimnasta in alt concurs.
Daca va castiga, sunt mari sanse sa se retraga, o data din cauza pierderii motivatiei (pentru americani un titlu olimpic e cel mai important lucru, dupa ce ai castigat unul restul concursurilor devin fara importanta pentru cariera lor), apoi din cauza sponsorilor, din mai multe motive (1. trebuie sa se ocupe de filmari, invitatii, etc, nu mai e destul timp de antrenament, 2. banii vin gramada, e greu sa iti mai vina sa te antrenezi, 3. daca insista sa continue, exista riscul sa piarda niste titluri si sponsorii sa zica ca nu o mai vor sa le faca reclama, ca nu mai e campioana)
Daca va continua pana la 18, e posibil sa ramana si mai mult. Chiar daca e mai umflatica de felul ei (prin asta intelegand ca e pachet de muschi, ca grasa nu e in nici in caz), cel mai greu o sa-i fie in anii de imediat dupa olimpiada, pentru ca atunci e o sa fie perioada cand o sa-i creasca partile feminine, ca sa ma exprim mai putin vulgar. Dupa aia daca are grija sa-si mentina greutatea constanta o sa se poata antrena ok, pentru ca nu or sa mai fie modificari in centrul de greutate. O sa-i fie putin mai greu ca o sa aibe mai mult de "carat", dar o data ce greutatea respectiva sta la locul ei si te-ai obisnuit cu ea, e mult mai usor decat atunci cand in fiecare saptamana corpul tau e putin altfel distribuit. Ca sa nu mai vorbesc si de problemele psihologice asociate cu modificarile hormonale.

vlad001
17th July 2008, 10:39
Eu nu cred ca totul depinde de bani. Khorkina era si ea extrem de bine platita de sponsorii si a continuat cat a putut

Bineinteles, nu e vorba doar de bani, E vorba si de bani si de glorie, ambitie
Khorkina ar fi putut fi mult mai bine platita daca ar fi castigat si un titlu olimpic. La Sydney in 2000 a ratat titul la individual, cand toata lumea jura ca va fi al ei, si a contribuit destul de mult si la pierderea titlului pe echipe.
Si ea a avut ceva de demonstrat, si a asteptat urmatoarea olimpiada, din 2004 ca sa-si ia revansa. In 2004 a pierdut din nou, dar macar a luat argint la individual. Declaratiile ei ca a fost aranjat concursul si ea stia dinainte ca va merge titlul la Carly spun ceva despre cat de mult de mult isi dorea titlul ala. Iar la echipe, tinanad cont de cat de in jos o luase la momentul respectiv gimnastica in Rusia, bronzul a fost vazut ca o victorie. In afara de Romania, care a castigat aurul, cel mai mult s-au bucurat rusoaicele pentru bronz

Ca fapt divers, am vazut pe wwgym o statistica destul de interesanta despre campioanele la individual compus: Din 1978 incoace, toate campioanele in mondialele dinaintea olimpiadelor au participat la olimpiada. Din 1980 incoace, toate campioanele la olimpiada s-au retras dupa olimpiada.

rob_din
17th July 2008, 11:05
Inca nu inteleg cum doar doua campioane olimpice la individual a avut Romania (Amanar si Comaneci) si de asemnea nici la Mondiale n-avem cine stie ce rezultate la aceasta proba.

venera
17th July 2008, 11:09
Daca nu castiga ceva important la olimpiada (desi e greu de crezut, dar ghinioane se pot intampla oricui) cred ca va mai continua, pentru ca se vor imputina contractele, deci va trebui sa demonstreze ca e mare gimnasta in alt concurs.
Daca va castiga, sunt mari sanse sa se retraga, o data din cauza pierderii motivatiei (pentru americani un titlu olimpic e cel mai important lucru, dupa ce ai castigat unul restul concursurilor devin fara importanta pentru cariera lor), apoi din cauza sponsorilor, din mai multe motive (1. trebuie sa se ocupe de filmari, invitatii, etc, nu mai e destul timp de antrenament, 2. banii vin gramada, e greu sa iti mai vina sa te antrenezi, 3. daca insista sa continue, exista riscul sa piarda niste titluri si sponsorii sa zica ca nu o mai vor sa le faca reclama, ca nu mai e campioana)
Daca va continua pana la 18, e posibil sa ramana si mai mult. Chiar daca e mai umflatica de felul ei (prin asta intelegand ca e pachet de muschi, ca grasa nu e in nici in caz), cel mai greu o sa-i fie in anii de imediat dupa olimpiada, pentru ca atunci e o sa fie perioada cand o sa-i creasca partile feminine, ca sa ma exprim mai putin vulgar. Dupa aia daca are grija sa-si mentina greutatea constanta o sa se poata antrena ok, pentru ca nu or sa mai fie modificari in centrul de greutate. O sa-i fie putin mai greu ca o sa aibe mai mult de "carat", dar o data ce greutatea respectiva sta la locul ei si te-ai obisnuit cu ea, e mult mai usor decat atunci cand in fiecare saptamana corpul tau e putin altfel distribuit. Ca sa nu mai vorbesc si de problemele psihologice asociate cu modificarile hormonale.

Sint de acord cu tine. Va fi interesant deci de urmarit "evolutia" in timp a acestei gimnaste..

monalexa
17th July 2008, 13:43
Inca nu inteleg cum doar doua campioane olimpice la individual a avut Romania (Amanar si Comaneci) si de asemnea nici la Mondiale n-avem cine stie ce rezultate la aceasta proba.

Antrenorii romani au considerat intotdeauna foarte important sa obtina medalii cu echipa si de aceea cred ca nu au pus foarte foarte mult accentul pe competitia individuala. Noi suntem cunoscuti ca fiind tara care prefera exercitiile sigure, cu care nu se risca foarte mult in domeniul gimnasticii si cred ca din aceasta cauza nu s-a pus asa mare accent pe individual

vlad001
17th July 2008, 14:24
Inca nu inteleg cum doar doua campioane olimpice la individual a avut Romania (Amanar si Comaneci) si de asemnea nici la Mondiale n-avem cine stie ce rezultate la aceasta proba.

Am avut totusi de atatea ori o gimnasta pe locul 2. De acasa poti sa pregatesti gimnasta cat de bine se poate. Rezultatul insa se decide in concurs. Daca stau sa ma gandesc, Silivas sau Szabo au plecat de acasa mai aproape de aurul olimpic decat Amanar.
Nici in 2004, cand n-am avut gimnaste pe podium la individual compus (prima olimpiada la care s-a intamplat asta dupa Nadia), n-as putea spune ca a fost ignorat total aspectul asta al concursului. Dar principala noastra gimnaste cu sanse, Oana Ban, s-a accidentat, iar Dana Sofronie a obtinut totusi un rezultat onorabil.

crisloregym
17th July 2008, 23:51
Sunt de acord cu Vlad. E un fel de proba cu ghinion pentru noi. Silivas si Szabo sunt doar doua exemple. Milo este un altul. Practic Milo a avut ghinionul de a o avea ca adversara pe eleganta si acrobata (in acelasi timp) Podkopayeva, care a cam luat ce a fost al ei. La singura competitie la care Milo a iesit prima nu s-au decernat medalii la individual compus. La Atena, asa cum spunea si Vlad, Sofornie s-a clasat bine, in conditiile in care Oana Ban se accidentase. Probabil ca daca Ban ar fi concurat, si Sofronie ar fi avut o evolutie mult mai buna, presiunea asupora ei fiind mai mica. Deci nu sut de acord ca este un aspect neglijat. Daca era un aspect neglijat, nu am fi avut trei gimnaste pe podiumul de individual-compus la doua olimpiade consecutive, in 1996 si 2000.

rob_din
18th July 2008, 00:10
Sunt de acord cu Vlad. E un fel de proba cu ghinion pentru noi. Silivas si Szabo sunt doar doua exemple. Milo este un altul. Practic Milo a avut ghinionul de a o avea ca adversara pe eleganta si acrobata (in acelasi timp) Podkopayeva, care a cam luat ce a fost al ei. La singura competitie la care Milo a iesit prima nu s-au decernat medalii la individual compus. La Atena, asa cum spunea si Vlad, Sofornie s-a clasat bine, in conditiile in care Oana Ban se accidentase. Probabil ca daca Ban ar fi concurat, si Sofronie ar fi avut o evolutie mult mai buna, presiunea asupora ei fiind mai mica. Deci nu sut de acord ca este un aspect neglijat. Daca era un aspect neglijat, nu am fi avut trei gimnaste pe podiumul de individual-compus la doua olimpiade consecutive, in 1996 si 2000.

Nu poate fi vorba numai de ghinion. Raman la parerea ca titlul olimpic la individual compus e cel mai important titlu in gimnastica si faptul ca am luat foarte putine medalii de aur la CM si JO ma mira. L cum merge gimnastica feminina la noi ma tem ca Nadia Comaneci si Simona Amanar vor ramane o lunga perioada singurele campioane olimpice absolute ale Romaniei

21mai
18th July 2008, 09:21
Nu poate fi vorba numai de ghinion. Raman la parerea ca titlul olimpic la individual compus e cel mai important titlu in gimnastica si faptul ca am luat foarte putine medalii de aur la CM si JO ma mira. L cum merge gimnastica feminina la noi ma tem ca Nadia Comaneci si Simona Amanar vor ramane o lunga perioada singurele campioane olimpice absolute ale Romaniei

Extrem de pesimitst esti- la echipa sunt de acord cu tine ca nu putem lua decat bronz, dar la individual?Nu ai incredere ca Stela ar putea sa devina macar vicecapioana olimpica? Eu una da:yeah: Campioana absoluta ar fi putut deveni sandra daca ar fi reusit un 15 macar la paralele si la un 15.3 la sarituri ca la sol si barna sta bine

rob_din
18th July 2008, 09:24
Extrem de pesimitst esti- la echipa sunt de acord cu tine ca nu putem lua decat bronz, dar la individual?Nu ai incredere ca Stela ar putea sa devina macar vicecapioana olimpica? Eu una da:yeah: Campioana absoluta ar fi putut deveni sandra daca ar fi reusit un 15 macar la paralele si la un 15.3 la sarituri ca la sol si barna sta bine

Pai eu vorbesc de aur, argint am mai luat. Nu cred ca cineva o poate bate pe Johnson, si mi-e teama ca nici pe Liukin

21mai
18th July 2008, 09:25
Sunt de acord cu Vlad. E un fel de proba cu ghinion pentru noi. Silivas si Szabo sunt doar doua exemple. Milo este un altul. Practic Milo a avut ghinionul de a o avea ca adversara pe eleganta si acrobata (in acelasi timp) Podkopayeva, care a cam luat ce a fost al ei. La singura competitie la care Milo a iesit prima nu s-au decernat medalii la individual compus. La Atena, asa cum spunea si Vlad, Sofornie s-a clasat bine, in conditiile in care Oana Ban se accidentase. Probabil ca daca Ban ar fi concurat, si Sofronie ar fi avut o evolutie mult mai buna, presiunea asupora ei fiind mai mica. Deci nu sut de acord ca este un aspect neglijat. Daca era un aspect neglijat, nu am fi avut trei gimnaste pe podiumul de individual-compus la doua olimpiade consecutive, in 1996 si 2000.

Intrucat la echipe nu mai suntem ce am fost, eu zic ca macar la individual compus sa ne ridicam si sa castigam macar un bronz:)

21mai
18th July 2008, 09:28
Pai eu vorbesc de aur, argint am mai luat. Nu cred ca cineva o poate bate pe Johnson, si mi-e teama ca nici pe Liukin

eh e bun si argintul - la cat de putine fete avem si la cate accidentari sa fim multumiti daca om lua 3 medalii la feminin, dintre care una sa fie la individual, indiferent de culoare
eu zic sa o adaugam pe lista medaliatelor pe andreea raducan -pentru mine ea e adevarata campioana olimpica de la Sydney

rob_din
18th July 2008, 09:47
eh e bun si argintul - la cat de putine fete avem si la cate accidentari sa fim multumiti daca om lua 3 medalii la feminin, dintre care una sa fie la individual, indiferent de culoare
eu zic sa o adaugam pe lista medaliatelor pe andreea raducan -pentru mine ea e adevarata campioana olimpica de la Sydney

Parerea ta, pentru mine (si pentru istorie) este Simona Amanar. Si sincer ma cam enerveaza faptul ca nu i se recunoaste succesul, de altfel extrem de meritat avand in vedere cariera ei

venera
18th July 2008, 10:17
Pai eu vorbesc de aur, argint am mai luat. Nu cred ca cineva o poate bate pe Johnson, si mi-e teama ca nici pe Liukin

No way, Rob are dreptate sau in fine, impartasesc opinia lui. Pe Sahwn e greu sa o bati, Liukin vine puternic cu arbitrii in spate si oricum, fiind Olimpiada va da si ea dtot ce e mai bun, se va focusa si va scoate rezultate bune. Sa nu uitam ca ea are o barna frumoasa, paralele si daca se chinuie un pic scoate si o saritura decenta. Aur la individual, in nici un caz cu Stela. O trage in jos solul, nu are un sol puternic si din pacate nici f curat. Shawn nu e artistica ca si stela dar lucreaza f curat si zambeste, isi scoate solul. IAr Sandra nu e stabila, e inconstanta, nu e sigura pe toate aparatele. Apoi vin chinezoaicele....Si chiar nu sint pesimista, dar am incredere in "ochiul" meu de fosta gimnasta, stiu prea bine ce vad.

ioanavol
18th July 2008, 10:32
Aur la individual, in nici un caz cu Stela. O trage in jos solul, nu are un sol puternic si din pacate nici f curat. Shawn nu e artistica ca si stela dar lucreaza f curat si zambeste, isi scoate solul.

Stela are sol de 15.200 cel putin, daca nu rateaza. Si in ultima vreme a fost mult mai constanta decat Liukin la acest aparat. Iar la sarituri ar trebui sa ia si acolo mai mult ca Nastia, are o saritura mai valoroasa. Diferenta, in opinia mea, o vor face barna si paralelele, la care amandoua sunt bune/f bune. As indrazni sa spun chiar ca barna va face diferenta, pt ca, teoretic, Stela ar treb sa fie peste Nastia si la acest aparat, dar trebuie sa intepeneasca pe barna aia.

myrab3la_19
18th July 2008, 10:47
Cu felul in care executa saritura nu va castiga niciodata aur!

rob_din
18th July 2008, 10:49
Stela are sol de 15.200 cel putin, daca nu rateaza. Si in ultima vreme a fost mult mai constanta decat Liukin la acest aparat. Iar la sarituri ar trebui sa ia si acolo mai mult ca Nastia, are o saritura mai valoroasa. Diferenta, in opinia mea, o vor face barna si paralelele, la care amandoua sunt bune/f bune. As indrazni sa spun chiar ca barna va face diferenta, pt ca, teoretic, Stela ar treb sa fie peste Nastia si la acest aparat, dar trebuie sa intepeneasca pe barna aia.

O sa ma duc in mormant ramanand la opinia ca barna lui Liukin este supraapreciata

vlad001
18th July 2008, 10:51
Parerea ta, pentru mine (si pentru istorie) este Simona Amanar. Si sincer ma cam enerveaza faptul ca nu i se recunoaste succesul, de altfel extrem de meritat avand in vedere cariera ei

Ce legatura are cariera lunga si frumoasa a Simonei cu aurul la individual de la Sydney? Daca in sinea ta nu ii recunosti o medalie (pe care de altfel nici Simona nu si-o atribuie si a declarat ca singurul motiv pentru care o accepta e ca sa ramana medalia in Romania) inseamna ca-i negi cariera si succesul?
Daca era aia singura realizare pe care a avut-o Simona in toata cariera ei mai ziceam, dar succesul ei nu sta nici pe departe in medalia aia.
Macar 21mai o considera pe Andreea adevarata campioana. O gramada de alta lume o considera pe Khorkina campioana. Si alta lume considera ca acel concurs ar trebui sters din memoria gimnasticii.

ioanavol
18th July 2008, 11:04
Cu felul in care executa saritura nu va castiga niciodata aur!


poate, dar eu am convingerea ca Stela e mai buna ca Liukin, la 3 din 4 aparate (si la paralele e mai slaba numai din cauza codului, altfel ex e mm frumos). De fapt despre comparatia asta vorbeam, pt ca eu nu ma gandesc la aur pt Stela...eu ma gandesc doar ca sa-si faca exercitiile la max de posibilitati, ca sa fie multumita ea ca a dat tot ce-a putut in concursul asta.

rob_din
18th July 2008, 11:05
Ce legatura are cariera lunga si frumoasa a Simonei cu aurul la individual de la Sydney? Daca in sinea ta nu ii recunosti o medalie (pe care de altfel nici Simona nu si-o atribuie si a declarat ca singurul motiv pentru care o accepta e ca sa ramana medalia in Romania) inseamna ca-i negi cariera si succesul?
Daca era aia singura realizare pe care a avut-o Simona in toata cariera ei mai ziceam, dar succesul ei nu sta nici pe departe in medalia aia.
Macar 21mai o considera pe Andreea adevarata campioana. O gramada de alta lume o considera pe Khorkina campioana. Si alta lume considera ca acel concurs ar trebui sters din memoria gimnasticii.

Sincer chiar nu inteleg de data asta ce vrei sa spui. Pentru mine Simona AManar este campioana olimpica absoluta de la Sydney. Si pentru istorie la fel. Care e problema? Merita cu prisosinta acel titlu.
Sigur ca ma deranjeaza cand exista atata lume care pomeneste de Anreea Raducanu drept campioana olimpica cand acest lucru nu este adevarat. Poate o data pentru totdeauna vom invata si noi sa respectam regulile si sa nu ne mai plangem dupa aceea. Ai gresit, platesti. Acea substanta era pe lista substantelor interzise de CIO asa ca decizia este cat se poate de corecta. Mie imi venea sa plec din tara cand am vazut acele patetisme din 2000.\

vlad001
18th July 2008, 11:16
Pentru tine si pentru istorie poate fi Simona Amanar campioana absoluta de la Sydney. Nu e absolut nici o problema. Ce n-am inteles e de ce e o problema cand pentru altii nu e Simona Amanar, de ce aceasta opinie personala a lor devine lipsa de respect pentru cariera Simonei

vlad001
18th July 2008, 11:26
Cu felul in care executa saritura nu va castiga niciodata aur!

Ferrari in 2006 avea saritura cam la fel ca a Stelianei, daca nu cumva mai urata, si n-a impiedicat-o sa ia aurul. Cu tot cu ratarea de la barna.
Dar sunt de acord ca Stela n-o sa aibe nici adversarii nici sustinerea Vanessei din 2006, asa ca trebuie sa se lupte pentru orice zecime la executie.

mikeyy
18th July 2008, 11:38
Nu trebuie sa le uitam pe chinezoiace la individual.....eu zic ca pana si Shawn ar trebui sa se teama de ele.
Nu cred ca Stela are sanse la aur...este foarte greu sa obtina aceasta medalie, dar pentru o alta culoare a medaliei eu zic ca are sanse.
Oricum eu am mai zis ca Stela ar trebui sa profite de pe urma duelului Liukin-Johnson...exista posibilitatea care atat Shawn cat si Liukin sa nu faca fata presiunii si sa inceapa amandoua sa rateze, iar atunci Stela ( cu un concurs curat) are sanse pt aur. Eu cred ca la aceasta olimpiada individualul compus va fi cea mai interesanta proba...eu unul abia astept:)

Cata_RB
18th July 2008, 11:57
Parerea ta, pentru mine (si pentru istorie) este Simona Amanar. Si sincer ma cam enerveaza faptul ca nu i se recunoaste succesul, de altfel extrem de meritat avand in vedere cariera ei

Trebuie sa recunosc ca Simona este favorita mea all-time, deci poate sunt subiectiva, dar sunt de acord cu Rob. Inca de atunci, din 2000, cand in ziare si la televizor lumea nu mai stia cum sa le spuna, care cu aur, care cu argint, m-am intrebat de ce nu se spune mai simplu: Romania a avut la Sydney 2 campioane olimpice absolute :) Mie imi place cum suna si impaca si capra si varza.

AuriB
18th July 2008, 12:34
Nu trebuie sa le uitam pe chinezoiace la individual.....eu zic ca pana si Shawn ar trebui sa se teama de ele.
Nu cred ca Stela are sanse la aur...este foarte greu sa obtina aceasta medalie, dar pentru o alta culoare a medaliei eu zic ca are sanse.
Oricum eu am mai zis ca Stela ar trebui sa profite de pe urma duelului Liukin-Johnson...exista posibilitatea care atat Shawn cat si Liukin sa nu faca fata presiunii si sa inceapa amandoua sa rateze, iar atunci Stela ( cu un concurs curat) are sanse pt aur. Eu cred ca la aceasta olimpiada individualul compus va fi cea mai interesanta proba...eu unul abia astept:)

Ai dreptate,ma vazut ce poate Yang Ylin la individual in Franta si nu se poate spune ca arbitrii au fost foarte darnici;62.700 este un total excelent si mai poate progresa asa ca o sa le fie greu si americancelor si Stelei in lupta pt o medalie la individual.Cine rateaza pierde clar nu se mai poate ca la mondialul din 2006 cind s-a luat titlul cu ratare.

vlad001
18th July 2008, 12:37
Nu trebuie sa le uitam pe chinezoiace la individual.....eu zic ca pana si Shawn ar trebui sa se teama de ele.
Nu cred ca Stela are sanse la aur...este foarte greu sa obtina aceasta medalie, dar pentru o alta culoare a medaliei eu zic ca are sanse.
Oricum eu am mai zis ca Stela ar trebui sa profite de pe urma duelului Liukin-Johnson...exista posibilitatea care atat Shawn cat si Liukin sa nu faca fata presiunii si sa inceapa amandoua sa rateze, iar atunci Stela ( cu un concurs curat) are sanse pt aur. Eu cred ca la aceasta olimpiada individualul compus va fi cea mai interesanta proba...eu unul abia astept:)

Da, Yang Yilin a progresat foarte mult de anul trecut. Desi marea favorita anuntata a chinezilor la individual a fost Jiang Yuyuan, Yilin a cam depasit-o.
Shawn pe de alta parte e posibil sa aibe a se teme de americance pana la chinezoiace. Sunt zvonuri ca in cantonament, Shawn nu prea mai merge bine si ca acum si Nastia si Chellsie sunt peste ea la individual. Si ca s-ar fi ingrasat si ca nu se poate concentra la antrenamente. Si ca ar fi zis ca abia asteapta sa plece la Beijing ca sa se poata antrena in liniste.

Edit: Am uitat sa adaug ca Samanta Peszek, pana acum privita ca prezenta sigura in echipa, pare ca s-a accidentat si nu mai da randament la antrenamente. La fel Ivana Hong (care totusi nu avea prea multe sanse la echipa). Alicia Sacramone pare si ea deranjata de o accidentare mai veche.
Citat despre Marta vorbind cu Sacramone "Marta flat out told her if she has any breaks/tears in any future MRI or xrays she is OUT!!!!!!!! NO questions. They don't want a repeat of 2004. NO injuries on this team, period."

mikeyy
18th July 2008, 12:43
Sper sa fie bine Shawn..daca nu va reusi Stela sa castige, pe Shawn mi-o doresc campioana.
Daca Shawn vrea sa se antreneze in liniste asta inseamna ca presiunea in echipa SUA a inceput sa-si spuna cuvantul....ceea ce e foarte bine :D

EDIT:
La sol , sper ca Shawn sa nu fie in forma :D

rob_din
18th July 2008, 12:45
Eu inca cred ca China va veni cu o surpriza la individual. Eu chiar cred ca vor sa castige 14 medalii de aur din tot atatea posibile la gimnastica artistica

mikeyy
18th July 2008, 12:50
Daca se vor linisti dupa ce vor lua cele 14 medalii de aur.....atunci le doresc le ia pe toate si apoi sa se potoleasca....ca pana la urma ceea ce fac ei nu prea se numeste gimnastica...sunt niste robotei

rob_din
18th July 2008, 12:54
Daca se vor linisti dupa ce vor lua cele 14 medalii de aur.....atunci le doresc le ia pe toate si apoi sa se potoleasca....ca pana la urma ceea ce fac ei nu prea se numeste gimnastica...sunt niste robotei

Eu inclin sa cred ca vor mai conta foarte mult inca 1-2 ani chinezii dupa care incet-incet vor reveni la rezultatele de acum 3-4 ani. Si nu numai la gimnastica. Ma indoiesc ca peste 4 ani vom mai vedea echipajul de 8+1 al Chinei batandu-se pentru vreo medalie.

vlad001
18th July 2008, 12:55
Eu inca cred ca China va veni cu o surpriza la individual. Eu chiar cred ca vor sa castige 14 medalii de aur din tot atatea posibile la gimnastica artistica

De unde sa scoata surpriza? Au ales deja echipa nationala largita (12-13 fete) din care se va alege echipa. Singura surpriza care poate fi e Cheng Fei, sa faca paralele, dar nu cred ca vor risca asa de mult.
In plus, Yang Yilin e deja favorita puternica la titlul absolut, la ce le mai trebuie si surpriza?

venera
18th July 2008, 13:00
Da, Yang Yilin a progresat foarte mult de anul trecut. Desi marea favorita anuntata a chinezilor la individual a fost Jiang Yuyuan, Yilin a cam depasit-o.
Shawn pe de alta parte e posibil sa aibe a se teme de americance pana la chinezoiace. Sunt zvonuri ca in cantonament, Shawn nu prea mai merge bine si ca acum si Nastia si Chellsie sunt peste ea la individual. Si ca s-ar fi ingrasat si ca nu se poate concentra la antrenamente. Si ca ar fi zis ca abia asteapta sa plece la Beijing ca sa se poata antrena in liniste.

ea este obisnuita sa se antreneze singura, in fine cu antrenorul dar e f independenta, reuseste sa se concentreze f bine cand e singura, ati vazut ca si la Nationale statea de un a singura, formula asta ii convine ei, probabil pt ea nu functioneaza altfel si acum fiind toate la un loc normal ca ii este mai greu +presiunea de dinainte de JO. Eu imi doresc sa castige Shawn, dintre toate americancele. Nu este preferata mea, consider ca e robotel dar o admir pt exercitiile curate, pt siguranta de sine, pt tinuta frumoasa pe care reuseste sa o impuna si pt cat munceste. Si pt atitudinea din timpul concursurilor, adica nu sta neaparat sa se pupe cu toate sa fac spectacol cum face Sacramone de ex. Parerea mea este ca merita sa castige. Si e doar parerea si dorinta mea.

rob_din
18th July 2008, 13:07
De unde sa scoata surpriza? Au ales deja echipa nationala largita (12-13 fete) din care se va alege echipa. Singura surpriza care poate fi e Cheng Fei, sa faca paralele, dar nu cred ca vor risca asa de mult.
In plus, Yang Yilin e deja favorita puternica la titlul absolut, la ce le mai trebuie si surpriza?

M-am uitat si eu pe forumuri si mai nimeni nu vede vreo chinezoaica campioana absoluta. In sensul acesta spun surpriza, nu surpriza in lot.

21mai
18th July 2008, 13:09
Sincer chiar nu inteleg de data asta ce vrei sa spui. Pentru mine Simona AManar este campioana olimpica absoluta de la Sydney. Si pentru istorie la fel. Care e problema? Merita cu prisosinta acel titlu.
Sigur ca ma deranjeaza cand exista atata lume care pomeneste de Anreea Raducanu drept campioana olimpica cand acest lucru nu este adevarat. Poate o data pentru totdeauna vom invata si noi sa respectam regulile si sa nu ne mai plangem dupa aceea. Ai gresit, platesti. Acea substanta era pe lista substantelor interzise de CIO asa ca decizia este cat se poate de corecta. Mie imi venea sa plec din tara cand am vazut acele patetisme din 2000.\

La faza asta chiar esti dur-un copil de 16 ani nu merita acea medalie dupa ani si ani de munca din cauza unui doctor incometent care ii da o substanta dopanta fara ca ea sa stie?> De competenta cui era - a Andreei sa respecte o regula de care nici macar nu stia ca a incalcat o sau a doctorului???Hai sa fim seriosi -Andreea a merit din plin acea medalie si nu e vina ei ca a fost "dopata", simona merita exact cat a luat si cariera ei nu se raporteaza la o singura medalie -asa ca daca a luat argint atat a putut la respectiva competitie, dar asta nu inseamna ca nu i recunosc meritele intregii cariere

vlad001
18th July 2008, 13:12
M-am uitat si eu pe forumuri si mai nimeni nu vede vreo chinezoaica campioana absoluta. In sensul acesta spun surpriza, nu surpriza in lot.

Ca nu prea vorbesc chinezii engleza, de aia. Si americanii sunt toti asa calare pe forumuri, ca nu prea mai vezi decat ce zic ei. Si ei sunt obsedati cu ale lor

bozicris
18th July 2008, 13:14
Indiferent ce se intampla la americance(deja incep sa clocoteasca.. hihi) daca Stela va reusi sa isi duca la capat exercitiile fara ratare nu are cum sa nu prinda o medalie la individual compus.

rob_din
18th July 2008, 13:15
Ca nu prea vorbesc chinezii engleza, de aia. Si americanii sunt toti asa calare pe forumuri, ca nu prea mai vezi decat ce zic ei. Si ei sunt obsedati cu ale lor

Daca stam sa vedem ultimile rezultate ale Chinei la individual cam au dreptate cei ce nu vad o chinezoaica pe forumuri totusi

vlad001
18th July 2008, 13:47
Asta pentru ca tu compari ultimele rezultate ale Chinei la individual (62.700) cu notele de peste 64 ale americancelor la trialurile lor si uiti pomenile de note care li s-au dat.
Ca sa facem o comparatie a notelor de plecare intre YYL si Liukin:
Sarituri: 5.8 5.5 Paralele 7.7 7.7 Barna 6.6 6.7 Sol 6.2 6.2. YYL sta cu 2 zecimi mai bine ca Liukin. Sunt zvonuri ca-si upgradeaza Liukin saritura la DTY si ca mai adauga dificulate la paralele, dar si de YYL umbla vorba ca lucreaza la un Amanar.
Daca te uiti la executie YYl sare mai bine decat Liukin dar e a primit in Franta in jur de 15, cat a primit si Liukin la ea acasa pe o saritura mai slaba si ca dificultate si ca executie
La paralele au executie comparabila, dar YYL ia in jur de 16.500 pe cand Nastiei i-au dat si peste 17
La barna e un pic mai buna Nastia, dar in nici un caz nu se va pastra diferenta de la 15.500 cat a luat YYL la 16.200 cat i-au dat Nastiei
La sol e clar mai buna YYL, imi vine sa rad cand vad ca ia YYL 15.100 si Nastia 15.800.
Cred ca la olimpiada notele astea or sa se schimbe drastic.

Si JYY pare un pic mai slabuta decat YYL la notele de plecare cum s-au prezentat in Franta : 5.8 6.3 6.4 6.3 (25.8 fata de 26.3 YYL) dar e capabila sa faca un Amanar (l-a facut deja in concursuri, singura intrebare e daca nu l-a pierdut) si atunci o intrece pe YYL la dificultate. YYL va avea in continuare insa avantajul executiei.
Oricum va intra si ea destul de clar in lupta pentru medalii la individual.

rob_din
18th July 2008, 13:51
IN nici un caz nu tin seama de notele de la trialurile americane.

vlad001
18th July 2008, 13:59
Pai atunci de ce ti se pare ca nu ai ce cauta pe podium cu un total de 62.700?

mikeyy
18th July 2008, 13:59
Americanii sunt atat de incantati de faptul ca au 3 gimnaste cu sanse la medalii la individual compus ca au uitat deocamdata de China :D
Doar la zvonul ca Memmel isi va mai aduga cate ceva pana la Beijing erau deja in culmea fericirii.
Acum sunt la stadiul in care fiecare alege 2 din cele 3 pentru finala la AA. Au ajuns sa fie rautaciosi cu propriile lor gimnaste.:confused:

Bine ai venit bozicris ! /hello

AuriB
18th July 2008, 14:53
Bun venit bozicris!

myrab3la_19
18th July 2008, 15:01
Ferrari in 2006 avea saritura cam la fel ca a Stelianei, daca nu cumva mai urata, si n-a impiedicat-o sa ia aurul. Cu tot cu ratarea de la barna.
Dar sunt de acord ca Stela n-o sa aibe nici adversarii nici sustinerea Vanessei din 2006, asa ca trebuie sa se lupte pentru orice zecime la executie.

Ma bucur ca ai inteles exact ce am vrut sa spun! Nu trebuie sa ne intereseze in ce conditii a castigat una sau alta...ca sa demonstrezi lumii cine esti intai trebuie sa iti demonstrezi tie.E vorba de respectul pe care il ai fata de "meseria" ta...de munca ta,si e valabil in orice domeniu nu numai in gimnastica.Eu cred ca poate sarii mai bine de atat si ea cred ca stie asta...ma intreb cum de nu vrea sa schimbe nimic?Sau antrenorii de ce nu o ajuta sa redreseze problema?

mikeyy
18th July 2008, 15:39
Daca nu gresesc parca Ramonica ne spunea la Ploiesti ca Steliana departeaza picioarele in prima faza a sarituri doar pentru ca asa simte ea ca are mai mult elan....deci ea poate face saritura si fara sa departeze picioarele, dar e mai sigura pe ea daca o face asa.

vlad001
18th July 2008, 15:59
Daca nu gresesc parca Ramonica ne spunea la Ploiesti ca Steliana departeaza picioarele in prima faza a sarituri doar pentru ca asa simte ea ca are mai mult elan....deci ea poate face saritura si fara sa departeze picioarele, dar e mai sigura pe ea daca o face asa.

Daca pierde din elan daca apropie picioarele nu e bine, pentru ca se depuncteaza mult sariturile si daca nu au suficienta inaltime si lungime. Si ce castiga pe o parte pierde pe cealalta. Trebuie sa caute alta tehnica totusi ca sa castige elan.

21mai
21st July 2008, 09:44
am o veste buna - am vazut pt o jumatate de ora emisiunea cum se face un campion in acest weekend iar invitat special era nimeni altul decat nicolae forminte
printre o serie de declaratii imi amintesc ca a spus de ana ca isi doreste f mult sa fie prezenta la beijing si a mentionat un progres enorm si f rapid la ea
de asemenea a facut comparatie si cu gimnastele din generatiile trecute, sugerand ideea ca nici milosovici, nici amanar nu ar mai putea sa se adapteze cu exercitiile de atunci la noul cod de punctaj de acum si in acest context nu este bine sa subapreciem actuala generatie
un alt lucru imbucurator sau relativ imbucurator dk vreti sa i spuneti si asa este faptul ca sandra a fost filmata in timpul exercitiului de la paralele si i-a iesit super bine coborarea-pe de alta parte ea a precizat ca nu aspira la podium la individual compus, ci sa fie in primii 6
stela a declarat, in legatura cu conditiile de antrenament si viata de acolo, ca s-a obisnuit si ca nu est ca o cazarma asa cum precizeaza presa despre deva si ca isi doreste f mult medalie la paralele
ana a fost super dulcik, la intrebarea andreei raducan, caci ea a fost moderatoarea, dk are vreo teama de vreo adversara, a precizat ca cel mai mare dusman al ei este ea insesi -daca isi va invinge propriile emotii cu siguranta isi va duce exercitul la capat

ancaqwe
21st July 2008, 10:40
Merci pentru informatii! Vesti foarte bune despre Ana ;)

rob_din
21st July 2008, 10:43
Daca pierde din elan daca apropie picioarele nu e bine, pentru ca se depuncteaza mult sariturile si daca nu au suficienta inaltime si lungime. Si ce castiga pe o parte pierde pe cealalta. Trebuie sa caute alta tehnica totusi ca sa castige elan.

Totusi am observat ca Nistor nu e foarte mult depunctata la sarituri.

vlad001
21st July 2008, 10:55
Totusi am observat ca Nistor nu e foarte mult depunctata la sarituri.

Este, cam 1 punct - 1.200
Este mult daca compari cu 0.5 cat pierdea Ponor sau 0.6 cat pierdea Izbasa in 2006.
Nu e mult daca compari cu restul fetelor noastre, care au si ele grave probleme de tinuta majoritatea.

vlad001
21st July 2008, 10:57
Merci pentru informatii! Vesti foarte bune despre Ana ;)

S-a discutat la Aparitii TV, reportajul a fost facut inainte de nationale, si probabil inainte de accidentarea ei. Din pacate vestile despre Ana nu mai au relevanta

rob_din
21st July 2008, 11:12
Este, cam 1 punct - 1.200
Este mult daca compari cu 0.5 cat pierdea Ponor sau 0.6 cat pierdea Izbasa in 2006.
Nu e mult daca compari cu restul fetelor noastre, care au si ele grave probleme de tinuta majoritatea.

Parca la CE a luat in jur de 15.000, ma insel eu?

mikeyy
21st July 2008, 11:13
Nistor? Eu din cate imi amintesc a luat 14.7-14.8

rob_din
21st July 2008, 11:16
Nistor? Eu din cate imi amintesc a luat 14.7-14.8

Da, a luat 14.675 in calificari.

vlad001
21st July 2008, 11:31
Si 14.750 in finala

myrab3la_19
22nd July 2008, 08:17
http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/813232/NICOLAE-FORMINTE-Castigam-cat-o-femeie-de-serviciu/ un articol din evenimentul zilei si inca unul din Libertatea...http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=209668 Nu prea inteleg ce zice Forminte despre Steliana..o avea probleme?Eu sper sa nu!!!

rob_din
22nd July 2008, 08:31
http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/813232/NICOLAE-FORMINTE-Castigam-cat-o-femeie-de-serviciu/ un articol din evenimentul zilei si inca unul din Libertatea...http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=209668 Nu prea inteleg ce zice Forminte despre Steliana..o avea probleme?Eu sper sa nu!!!

Dar ce salariu o avea femeia de serviciu de la Petrom? Atunci probabil eu castig cat 10% din respectiva femeie de serviciu, ce sa mai zic?

myrab3la_19
22nd July 2008, 09:24
Dar ce salariu o avea femeia de serviciu de la Petrom? Atunci probabil eu castig cat 10% din respectiva femeie de serviciu, ce sa mai zic?

Eu ii inteleg indignarea dar de ce se refera la public ca la principalul vinovat?Sa nu mai spere la medalii auzi...pai noi speram tot pentru ele pt ca stim cat de mult muncesc,sunt ale noastre ,le iubim ,le incurajam ,ne mandrim cu ele ...

rob_din
22nd July 2008, 09:29
Eu ii inteleg indignarea dar de ce se refera la public ca la principalul vinovat?Sa nu mai spere la medalii auzi...pai noi speram tot pentru ele pt ca stim cat de mult muncesc,sunt ale noastre ,le iubim ,le incurajam ,ne mandrim cu ele ...

Plus ca daca iau medaliile castiga cat castiga rspectiva femeie de servicu in 50 de ani. Eu sunt de acord ca la nivelul antrenorilor de copii este o mare problema cu salarizarea. Dar si Forminte si fetele de la lot pentru performantele lor castiga poate chiar mai bine decat castiga gimnaste de performanta din alte tari. Nu toti sunt Shawn Johnson sa aiba milioane de dolari de la sponsori

Forminte ma dezamageste din ce in ce mai mult. Deocamdata doar prin declaratii

monalexa
22nd July 2008, 10:15
Forminte probabil simte ca se apropie momentul si incearca si el sa dea vina pe ceva. Totusi, are dreptate cand zice ca doar din patru in patru ani gimnastica e bagata in seama. Vedeti si noi ce greu aflam informatii despre gimnastii din lot? Si totusi e an olimpic. Ziarele si televiziunea nici macar acum nu pun accentul si pe gimnastica. Vedem cate un articol doar inaintea unui concurs important, in rest jurnalistii nu sunt interesati de gimnastica. Doar noi , pasionatii de gimnastica incercam sa aflam tot timpul ceva nou despre gimnasti, media nu face destula publicitate...dupa parerea mea

vlad001
22nd July 2008, 10:18
Eu ii inteleg indignarea dar de ce se refera la public ca la principalul vinovat?Sa nu mai spere la medalii auzi...pai noi speram tot pentru ele pt ca stim cat de mult muncesc,sunt ale noastre ,le iubim ,le incurajam ,ne mandrim cu ele ...

Si eu gandesc exact ca Forminte. Nu stiu daca ai observat, dar tu esti o minoritate din "public", acea minoritate care le iubeste, le incurajeaza, si stie cat de mult muncesc.
Marea majoritate a publicului, la care in mod evident se refera Forminte, are pretentii de la fete si e gata sa le injure daca nu le convine medalia, plus ca ei considera medaliile alea ca ce ceva ce li se cuvine lor, fetele sunt niste accesorii care muncesc pentru gloria lor si pentru nevoia lor de a se simti bine in pielea de roman.
Nu spune ca ar fi publicul vinovat de starea gimnasticii, ci ca ar fi bine sa mai termine cu istericalele si ca singurele care au dreptul sa se mandreasca cu medaliile alea, in caz ca vor fi, sunt fetele si cei care le ajuta in mod direct.
Observi ca spune ca gimnastele trebuie sa aibe pretentii, deci nu inseamna ca zice ca "gata, nu se poate lua nimic", ci ca fetele sunt alea care muncesc, ele trebuie sa fie alea cu pretentii. Noi astia de pe margine care le iubim si ne bucuram pentru ele cand castiga pentru ca le iubim si atata tot, nu cred ca are nimic nimic cu noi, atata doar ca nu prea ne vedem din multimea de insetati de glorie care asteapta de la fete sa le indulceasca frustrarile.

rob_din
22nd July 2008, 10:25
Cu tot respectul, fetele si antrenorul castiga in primul rand medalii pentru ele (si el) nu pentru mine. Sigur, ma bucur si eu odata cu ele, dar mie nu-mi schimba cu nimic viata daca luam aur la JO. La fel de bine stiau toti ca in Romania gimnastica nu aduce bani cu nemiluita, n-a obligat nimeni pe nimeni sa faca gimnastica. Fiecare este raspunzator de alegerile lui. Si eu poate sunt nemultumit de salariu si poate muncesc si eu cat Forminte, ce sa fac? Sa ma plang toata ziua prin Piata Victoriei? Repet, apreciem si noi cat putem performantele sportive dar nici sa nu culpabilizeze pe toata lumea pentru neplacerile sale Formine. Fiindca eu asta inteleg din interviu. Sper ca n-am suparat exprimandu-mi opinia

ancaqwe
22nd July 2008, 10:26
Eu sunt de acord cu Vlad. Numai ca mi se pare ciudat tonul lui Forminte - in sensul ca nu cred ca a vorbit chiar asa. Cine stie ce / cum a zis el si ce / cum s-a scris.
Sper ca Steliana nu are probleme... Multa sanatate pentru toate fetele!
Am inceput sa am emotii pentru maine...
Ati vazut echipa probabila a Rusiei? (e anuntata pe gymworld) - "pavlova, semenova, kramarenko and afanasieva are locked for a spot. the remaining two will decided between ezhova, kliukina and elizarova, the one who doesn't in will automatically become the alternate."
Cu ele o sa ne batem pentru bronz...

vlad001
22nd July 2008, 10:26
Plus ca daca iau medaliile castiga cat castiga rspectiva femeie de servicu in 50 de ani. Eu sunt de acord ca la nivelul antrenorilor de copii este o mare problema cu salarizarea. Dar si Forminte si fetele de la lot pentru performantele lor castiga poate chiar mai bine decat castiga gimnaste de performanta din alte tari. Nu toti sunt Shawn Johnson sa aiba milioane de dolari de la sponsori

Forminte ma dezamageste din ce in ce mai mult. Deocamdata doar prin declaratii

Tocmai ca Forminte se refera la salariile antrenorilor obisnuiti din gimnastica. El personal probabil ca se descurca cu salariul si daca n-ar lua nici o medalie. Dar ca sa poata lua medalii nu e de ajuns doar el, are nevoie de munca tuturor celor care lucreaza cu copiii. Si aceia nu prea cred ca sunt rasplatiti nici macar cand iau fetele medalii la olimpiada. Plus ca, daca ar fi, nu e normal sa-i pui sa munceasca ani de zile si POATE sa-si ia rasplata daca fetele reusesc sa ia medalii. Ei muncesc in fiecare luna si acea munca trebuie rasplatita in fiecare luna. De aia se duc care incotro, pentru ca sunt tratati asa cum stim.

rob_din
22nd July 2008, 10:29
Tocmai ca Forminte se refera la salariile antrenorilor obisnuiti din gimnastica. El personal probabil ca se descurca cu salariul si daca n-ar lua nici o medalie. Dar ca sa poata lua medalii nu e de ajuns doar el, are nevoie de munca tuturor celor care lucreaza cu copiii. Si aceia nu prea cred ca sunt rasplatiti nici macar cand iau fetele medalii la olimpiada. Plus ca, daca ar fi, nu e normal sa-i pui sa munceasca ani de zile si POATE sa-si ia rasplata daca fetele reusesc sa ia medalii. Ei muncesc in fiecare luna si acea munca trebuie rasplatita in fiecare luna. De aia se duc care incotro, pentru ca sunt tratati asa cum stim.

In primul rand eu spun de doi ani pe forum ca antrenorii de la copii sunt prost, foarte prost platiti. Insa, ce ne facem cu alte categorii prfesionale care sunt poate si mai prost platite? Putem face o discutie foarte complicata despre salarizarea din Romania, dar nu cred ca acum e momentul. De aceea m-a surprins declaratia lui Forminte. In plus, o organizatie care poate face ceva e FRG-ul. Cu ei a discutat Forminte?

vlad001
22nd July 2008, 10:47
De unde stii ca nu a discutat? Esti cumva in FRG? Si ce daca FRG-ul e una din organizatiile care ar putea face ceva? Trebuie pastrate secret orice detalii care privesc FRG-ul si in privinta carora nu se poate face nimic?
In celelalte categorii profesionale in care suntem prost platiti nu avem performanta. Nu e un motiv sa nu-i platim nici pe cei care inca mai au rezultate.
Daca Forminte a zis acum ce ai zis tu inca de acum 2 ani nu inseamna ca Forminte a ignorat problema pana acum. Nu inseamna nici ca tu esti mai destept si ca Forminte trebuie criticat pentru ca spune in mass-media un adevar atat de evident in loc sa taca din gura pentru ca - nu-i asa? - nu l-a obligat nimeniu sa-si aleaga sa antreneze in gimnastica.

mikeyy
22nd July 2008, 12:04
Forminte are dreptate in ceea ce priveste "publicul"...sunt foarte multi care isi amintesc de gimnastica inaintea concursurilor importante. Ei nu urmaresc de-a lungul anului ce se intampla in gimnastica, nu sunt la zi cu informatiile si incep sa aduca jigniri daca fetele/baietii nu au parte de rezultatele cu care au fost obisnuiti de-a lungul anilor.

Tracoromana
22nd July 2008, 12:33
Forminte e din ce ce mai nervos pe masura ce se apropie ora H si-si aduce aminte acum de toate nemultumirile: accidentarile, banii... E de inteles sa fie asa. Sper sa nu transmita si fetelor starea asta de nervozitate. Intalnirile cu ziaristii sigur nu au darul sa-l calmeze, ci dimpotriva. Parca vad cum a decurs interviul: Ziarist: "Publicul roman asteapta de la gimnastica...." si raspunsul: "Publicul sa nu mai spere la medalii" ...etc, sau printre randuri: Ce public dom'le? sa ma mai lase in pace publicul, ca abia asteapta sa ne inghita cu fulgi cu tot.
Cat priveste banii, intr-adevar ei ar trebui sa rasplateasca valoarea muncii prestate, respectiv performanta si pana la urma promovarea imaginii Romaniei.

mikeyy
22nd July 2008, 12:37
Si noua la Ploiesti cand am vorbit cu el..ne-a zis ceva de genul ca medaliile nu se gasesc la magazin.....nu mai retin exact, caci eu am prins doar sfarsitul conversatiei.
E clar ca e stresat si e de inteles...dar ma gandesc ca daca el e stresat oare cum sunt fetele....

Cata_RB
22nd July 2008, 13:10
E clar ca e stresat si e de inteles...dar ma gandesc ca daca el e stresat oare cum sunt fetele....

Asa-i, mi se pare perfect normal, numai sa reuseasca sa controleze senzatia de apasare pe care o resimte atunci cand e in sala. Fetele sunt cu siguranta mult mai stresate decat el, daca antrenorul are izbucniri la antrenamente...nu e bine. Una e starea de stres, de apasare inerenta acestei perioade, si alta e daca se transforma in nervozitate - cum se pare ca e acum la americance.

miafangina
22nd July 2008, 13:49
Nu stiam unde sa postez asta,asa ca o pun aici:
Azi la Cotroceni a avut loc o festivitate de premiere pentru sportivi olimpici,nu stiu exact cum i-au ales,eu am vazut din mai multe generatii,de la Leon Rotman la Loredana Boboc.Ce nu mi-a placut a fost timpul foarte lung de asteptare la care au fost supusi,au stat in picioare asteptind aproape o ora,Realitatea arata in direct intr-un colt al ecranului;exact cind a inceput decorarea lor,pe 2/3 din ecran se aratau imagini de la ziua patriarhului Daniel;sa ma ierte dumnezeu,eu as fi preferat sa o vad mai de-aproape pe Simona Amanar.
Acum urmeaza amanunte pentru fete(si nu numai)din ce-am putut sa vad si sa retin si din postura unei persoane care nu e "in tendinte":Simona era imbracata cu o rochie eleganta,vaporoasa,Andreea Raducan-pantaloni negri si o eleganta bluza albastra,Maria Olaru-o frumoasa rochita neagra cu picatele albe,mineci albe,funda rosie jos si la piept,larga din talie,Lavinia-sarafan(?) negru peste bluza alba,Loredana Boboc -pantaloni negri-bluza alba.I-am mai vazut pe Ivan Patzaichin si Marius Urzica,cred ca si pe Ioan Suciu si pe Elisabeta Lipa.
Precis ca vor mai da la stiri,descrierile mele sunt catastrofale,stilul sport mi-e mai apropiat.
Revin cu informatii,au fost stirile la TVR1,au fost premiate si Kati Szabo,si Dana Silivas(au fost interviuri cu ele,erau si cu copiii-Daniela ,cred,ca erau trei copii).Sper ca vor mai da si la stirile de seara.

crisloregym
22nd July 2008, 18:35
Am citit si eu declaratia lui Forminte.

1. este posibil ca tonul sa nu fi fost acesta, sau sa fi fost unul si mai grav...nimeni nu stie, iar presa din Romania e cum e...

2. daca, totusi, tonul a fost asta, atunci sunt mai mult decat dezamagita. Nu mi se pare firesc sa vorbesti asa despre public, in conditiile in care FRG nu face NIMIC ca sa atraga acel public, sa ii capteze atentia. Ce vina am eu ca public ca atunci cand deschid TV-ul, nu gasesc decat stiri despre cum s-a imbracat/drogat/plimbat un fotbalist???? Ma indoiesc ca asta e responsabilitatea mea. Apoi, PUBLICUL ARE DREPTUL sa spere la medalii. De ce??? Foarte simplu. Pentru ca leafa aceea pe care o primesc antrenorii, primele si premiile pentru medalii (acele multe mii de euro promise anul asta, de exemplu, din partea statului) si, mai ales, cheltuielile zilnice de la Deva (cazare, mancare, echipamente, atat pentru olimpiada, cat si pentru antrenament, aparate, orice cheltuiala care apare in interes de pregatire pentru antrenori si gimnaste) sunt platite din banii nostri!. Din acel 16% care, in loc sa mearga la noi in buzunare pentru o bucata de carne, o haina buna etc, merge la stat, de unde pleaca pe diverse destinatii, inclusiv gimnastica. Daca sistemul ar fi ca in America, unde gimnasta sau familia ei isi plateste pregatirea si in perioada de seniorat, atunci jos palaria, fiecare munceste pentru el, nu am niciun drept. Dar asa, mi s epare firesc s aimi doresc ca banii mei sa serveasca macar la realizarea unor copii care merita.

3. Sper din suflet ca Stela sa fie bine!!!! Poate au inteles reporterii rau si era vorba despre Ana doar???:D

mikeyy
22nd July 2008, 18:39
3. Sper din suflet ca Stela sa fie bine!!!! Poate au inteles reporterii rau si era vorba despre Ana doar???:D

Despre Stela nu cred ca se poate spune vreodata ca e bine...ea se lupta non-stop cu problemele de sanatate...are zile mai bune, zile mai putin bune, dar ea le face fata pentru ca isi doreste sa ajunga cat mai sus in cariera de sportiv....mai rar o gimnasta precum Stela

mikeyy
22nd July 2008, 18:43
Campionii Olimpici decorati la Cotroceni: http://www.tvr.ro/sport.php?play=42815 este exact ceea ce povestea Mia mai sus

Cata_RB
22nd July 2008, 18:55
Si eu cred ca fel, ca era ceva general cand a mentionat-o pe Stela, ea saracuta tot timpul e cu dureri si cu piciorul ala bandajat. De fapt, sper asta sa fie si sa nu fi aparut vreo problema noua la ea.
Ce zambet frumos avea Daniela Silivas, parca zambea cu toata fata :) Si Milo era tare dulce...Stie cineva ce s-a mai intamplat cu fetita ei? Ultimele vesti pe care le stiam erau ca a reusit sa adune banii necesari, dar mai departe...

miafangina
22nd July 2008, 19:06
Si eu cred ca fel, ca era ceva general cand a mentionat-o pe Stela, ea saracuta tot timpul e cu dureri si cu piciorul ala bandajat. De fapt, sper asta sa fie si sa nu fi aparut vreo problema noua la ea.
Ce zambet frumos avea Daniela Silivas, parca zambea cu toata fata :) Si Milo era tare dulce...Stie cineva ce s-a mai intamplat cu fetita ei? Ultimele vesti pe care le stiam erau ca a reusit sa adune banii necesari, dar mai departe...

Fetita a fost operata in China si face cu succes recuperare,trebuie sa munceasca mult dar face progrese,uita-te la "aparitii Tv",cred ca este povestita acolo o emisiune la care a participat Lavinia.
Stirea cu decorarea sportivilor a fost anuntata in sumar,sper ca va fi un reportaj mai lung,parca am vazut-o si pe Diana Mocanu acolo.

crisloregym
22nd July 2008, 19:08
Erau toti superbi la Cotroceni:) Daniela Silivas a fost tare simpatica atunci cand i-a aratat lui Kati Szabo ca o dor picioarele:) Milo era si ea simpaticuta, toate elegante si frumoase:) Multumim, Mia, pentru vestea asta buna:)

Cata_RB
22nd July 2008, 19:16
Mersi Mia de informatii, ma bucur ca fetita e din bine inspre mai bine :)
Da, era si Diana Mocanu, apare in filmulet cand Basescu ii da....cum se cheama exact nu stiu, decoratie, diploma [scuze], si apoi cum revine in rand. O rochie alba cu niste picatele negre, par lungut, blond inspre saten putin, frumusica si ea :D

cineva_cineva
22nd July 2008, 19:27
Apropo de Milo, nu mai stiu unde era postat, dar mai postez odata linkul asta... e mai demult cred, dar e frumuoasa emisiunea http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-fetita-gimnastei-lavinia-milosovici-a-fost.html

vlad001
22nd July 2008, 19:31
Apoi, PUBLICUL ARE DREPTUL sa spere la medalii. De ce??? Foarte simplu. Pentru ca leafa aceea pe care o primesc antrenorii, primele si premiile pentru medalii (acele multe mii de euro promise anul asta, de exemplu, din partea statului) si, mai ales, cheltuielile zilnice de la Deva (cazare, mancare, echipamente, atat pentru olimpiada, cat si pentru antrenament, aparate, orice cheltuiala care apare in interes de pregatire pentru antrenori si gimnaste) sunt platite din banii nostri!. Din acel 16% care, in loc sa mearga la noi in buzunare pentru o bucata de carne, o haina buna etc, merge la stat, de unde pleaca pe diverse destinatii, inclusiv gimnastica.
Cris, tin sa te contrazic pe ici pe colo. N-o fac cu rautate pentru ca am priceput mesajul si stiu ca ai de fapt cu totul alte motive pentru care vrei medalii pentru fete, altele decat cei 16% impozit la stat din banii tai
Dar, doar ca sa dezbat subiectul:
Din acei 16% impozit se dau si bani la profesori, si burse pentru elevi. Are cineva asteptari de la orice elev sa ia un premiu international? Doar pe motivul ca primesc bursa din banii nostri? NU. Daca il castiga, primesc felicitari si premii, daca nu, nu le sare nimeni in cap ca de ce n-au luat premii.


primele si premiile pentru medalii (acele multe mii de euro promise anul asta, de exemplu, din partea statului)
Acele mii de euro nu sunt toate din partea statului, o parte sunt din partea unor firme private care sponsorizeaza COR. Statul initial a oferit 10.000 Euro pentru o medalie de aur.
http://www.telesport.ro/stiri/un-aur-la-jo-de-la-beijing-=-10000-euro_6914.html
S-au razgandit apoi si au marit suma, si au facut si rost de sponsori. Dar oricum suma e in caz ca vor castiga medalii, nu e ca si cum li se da banii aia oricum si ei apoi se angajeaza sa castige.


Daca sistemul ar fi ca in America, unde gimnasta sau familia ei isi plateste pregatirea si in perioada de seniorat, atunci jos palaria, fiecare munceste pentru el, nu am niciun drept.
Si la noi se plateste pregatirea, nu e totul gratis de la stat, Forminte spunea intr-un interviu ca sunt putini parinti care-si mai permit sa-si dea copiii la gimnastica, pentru ca ii costa cam 100 de euro pe luna.


Dar asa, mi s epare firesc s aimi doresc ca banii mei sa serveasca macar la realizarea unor copii care merita.
Si Forminte isi doreste asta, si fetele isi doresc asta si in mod sigur declaratia nu s-a referit la oamenii care isi doresc asta. Ce a zis Forminte in interviu desi s-a exprimat ca "publicul sa nu mai spere la nici o medalie" s-a referit "sa nu mai aibe asteptari". Devine clar dupa ce spune "doar sportivele mai sunt îndreptățite să aibe așteptări, pentru că doar ele au muncit, în timp ce mulți alții doar le-au parazitat gloria".

vlad001
22nd July 2008, 19:34
Erau toti superbi la Cotroceni:) Daniela Silivas a fost tare simpatica atunci cand i-a aratat lui Kati Szabo ca o dor picioarele:) Milo era si ea simpaticuta, toate elegante si frumoase:) Multumim, Mia, pentru vestea asta buna:)

Daniela si Kati s-or fi nimerit sa fie in vacanta pe aici? Ca-mi vine greu sa cred ca au venit tocmai din SUA, respectiv Franta, ca sa ia decoratiile de la Cotroceni

crisloregym
22nd July 2008, 19:48
Hmm...stiu ca gimnastele, in general, dupa ce intra in loturile de junioare/senioare primesc bursa de la FRG. Nu stiu daca aceasta acopera 100% din cheltuieli sau nu, insa la senioare mi-e greu sa cred ca mai platesc parintii ceva. Mi s-ar parea si nefiresc, sincer. Tin minte ca atunci cand s-a discutat de acea suma de 100 de euro, ajunsesem la un acord ca trebuie sa fie suma platita atunci cand faci gimanstica la club. Apoi, da, un elev are dreptul la invatamant gratuit, mai primeste si o alocatie, chiar, dar asta e si pe spinarea parintilor. In plus, elevul mai are de platit "echipamentul": caiete, carti, stilou, creioane, uniforma, fondul clasei, iar daca cumva se renoveaza clasa, mai are si o contributie pentru perdele, banci, scaune, flori etc. Iar bursa la elevi nu se da (deact in foarte putine cazuri si in sume mai mult decat reduse), doar la studenti. La fel cum un elev nu este certat daca nu castiga nu stiu ce premiu la vreo olimpiada, la fel nici nu primeste mii de euro premiu pentru o medalie de aur. El primeste doar cateva milioane din partea scolii sau inspectoratului judetean.

Si da, normal ca eu imi doresc medalii pentru palmele alea batatorite (zau ca te strange in spate cand vezi palme de gimnaste, nu mi-am imaginat ca pot fi atat de batatorite), pentru stresul prin care trec, pentru durerile si accidentarile peste care TREBUIE sa treaca. Doar ca judecam o astfel de reactie la rece, poate la prea mult rece, sincer. La fel de sincer, nu cred ca Forminte a avut o reactie atat de vehementa, parca nu prea e stilul lui.

Intr-adevar, probabil ca Daniela si Kati or fi fost in vacanta in Romania. Desi, daca ne gandim ca Daniela a fost si in Franta...poate a fost chiar vreo intalnire de-a lor, in lumea gimnasticii, sau orice problema personala, cine stie?

myrab3la_19
22nd July 2008, 23:58
Am gasit acesta stire http://www.antena1.ro/index.php?page=sport&id=26574 data la Antena 1 in data de 21 iulie...poate unii dintre voi au vazut reportajul la stirile din sport.Nimic despre lot ...m-am bucurat doar ca le-am vazut pe fete

miafangina
23rd July 2008, 00:03
Multumesc,Mirabela,nu o vazusem,nu prea ma uit la Antena.

Articol in Cotidianul,care poate fi mutat la "stiri externe" daca vreti:

http://www.cotidianul.ro/o_romanca_vrea_alungarea_sotilor_karoly_din_gimnas tica_americana-52543.html

myrab3la_19
23rd July 2008, 00:23
Multumesc,Mirabela,nu o vazusem,nu prea ma uit la Antena.

Articol in Cotidianul,care poate fi mutat la "stiri externe" daca vreti:

http://www.cotidianul.ro/o_romanca_vrea_alungarea_sotilor_karoly_din_gimnas tica_americana-52543.html

Cu multa placere ! Eu tot ma gandesc la componenta lotului...sa fie oare echipa asta pe care a anuntat-o Forminte de ceva timp?Daca nu ma insel anuntul a fost facut inainte de accidentarea Anei si evolutia Ceraselei de la Nationale...sau gresesc?Bine prea mari surprize nu pot fi ca nu prea avem de unde alege dar macar sa stim daca o ia pe Patrascu,daca nu de ce...cateva cuvinte acolo despre starea echiei la acest moment

21mai
23rd July 2008, 02:21
http://www.sport.ro/jo-2008 - un videoclip simpatic dar si interesant pentru ca ni l prezinta intr o forma f buna pe "marocanul" :)

21mai
23rd July 2008, 02:30
http://www.sptfm.ro/alte-sporturi/bellu_considera_ca_gimnastele_pot_cunoaste_consacr area.html - a cam vb belu in necunostinta de cauza in ceea ce le priveste pe fete, dupa cum el insusi marturiseste:))

rob_din
23rd July 2008, 09:33
Multumesc,Mirabela,nu o vazusem,nu prea ma uit la Antena.

Articol in Cotidianul,care poate fi mutat la "stiri externe" daca vreti:

http://www.cotidianul.ro/o_romanca_vrea_alungarea_sotilor_karoly_din_gimnas tica_americana-52543.html

Ba articolul merge foarte bine aici, fiindca este o problema care ii priveste acum pe americani, dar este importata de la noi.

vlad001
23rd July 2008, 11:34
Articolul merge si aici pentru ca e la diverse, si pentru ca se concentreaza pe sotii Karoly, dar nu cred ca problema pe care o au americanii e importata numai de la noi.

Jenifer Sey, cealalta fosta gimnasta care a aparut in interviul lui Moceanu, nu a fost antrenata de Karoly, dar a avut parte de tratamente similare. Vanessa Atler s-a ales cu tulburari alimentare dupa ce Valeri Liukin i-a spus ca nu va merge la Olimpiada pentru ca e prea grasa.
Marta si Karoli au dat poate tonul, dar din 1981 pana acum americanii au absorbit cat au putut orice metoda care poate duce la succes, si nu cred ca doar de la romani, ci si de la rusi sau chinezi.

In ce priveste accidentarile recente din echipa SUA, Marta Karoli poate fi acuzata ca dupa problema la spate pe care a avut-o Memmel in prima zi de concurs a tinut neaparat sa o vada la paralele, altfel nefiind de acord s-o includa in echipa. (Ceea ce n-a dus totusi la alte probleme pentru Memmel, dar ar fi putut sa duca). Dar pentru accidentarea lui Worley cred ca mai degraba e de acuzat antrenorul personal al lui Worley, care a pus-o sa se antreneze 7 zile pe saptamana, ca sa recupereze perioada cat a stat pe bara din cauza accidentarii la coloana, si cu coloana inca nerefacuta.
Lumea zice ca injectiile cu cortizon pe care le-a facut Worley ca sa poata lucra cu dureri la spate sunt stiute ca micsorand densitatea oaselor si in nici un caz nu trebuie facute mai mult decat e strict necesar.
Si de Alicia Sacramone umbla vorba ca ar fi accidentata, dar ca ascunde accidentarea pentru ca Marta i-a spus clar ca daca va fi vreun semn ca e accidentata nu va fi in echipa

In ce-i priveste pe antrenorii romani in general, mi se pare interesant ca dupa 1996, Dominique n-a mai fost antrenata de sotii Karoli, ci de o alta romanca, cu nume rusesc de asta data, Luminita Miscenko, care a lucrat cu Dominique duca ce aceasta a crescut foarte mult, deci cand i-a fost mai greu sa se antreneze. Cu Luminita ca antrenoare, Moceanu a castigat individualul compus la Godwill Games in 1998. Iar acum, cand vorbeste despre Karoly, a spus ca atunci cand a fost mica si s-a antrenat cu ei, nestiind ca exista alta cale de antrenament si de a atinge succesul, a acceptat totul, dar ca acum cand a crescut si mai ales dupa ce a cunoscut alti antrenori care pot aduce succesul cu metode mult mai umane, isi doreste ca metode ca ale sotilor Karoly sa nu se mai aplice.
Deci eu zic sa nu punem semnul egal intre metoda Karoly si metoda romaneasca.
Depinde de la antrenor la antrenor si ce esti dispus sa preiei din metodele altora care au avut succes.

mikeyy
23rd July 2008, 12:02
Da....nu trebuia sa o puna pe Chellsie sa faca si paralelul...risca sa se inrautateasca starea ei de sanatate..si in plus nu cred ca Chellsie mai trebuia sa-i demonstreze ceva Marthei pt ca nu e o debutanta ci o gimnasta valoroasa care a demosntrat de-a lungul anilor ceea ce stie...in plus si la Nationale si trial a avut evolutii foarte bune.

rob_din
23rd July 2008, 12:17
Vlad eu chiar cred ca problema e importata de la noi fiindca sotii Karolyi le-au deschis ochii americanilor despre "cum se poate ajunge la succes in gimnastica"

crisloregym
23rd July 2008, 13:30
Articol aparut in Ziarul Prahova, astazi:D

Ana Maria Tamarjan si antrenoarele ei
Gimnastica este un sport aparte. Are lumea lui, in care se intra foarte greu. Educatia celor care practica acest sport impune o conduita pe care tu, care privesti din afara, nu ai cum sa nu o respecti.
Nu foarte multa lume stie, cu doar doua saptamani inainte de startul Olimpiadei de la Beijing, faptul ca, in delegatia Romaniei se afla si Ana Maria Tamarjan (foto).
Si mai putini sunt aceia care stiu ca ea a invatat tainele acestui sport la Clubul Petrolul, din Ploiesti.
Ana Maria si Adriana, sora ei geamana, au venit la Ploiesti la varsta de 5 ani, in 1996, fiind descoperite de antrenoarea Gabriela Eftemie. Au lucrat, apoi, cu alte doua antrenoare de la CS Petrolul, Camelia Radulescu si Doina Olaru.
In 2002, au fost cooptate in lotul national de junioare, pentru ca, apoi, sa faca pasul la seniorat.
Cine este Ana Maria Tamarjan?
Ana Maria a fost selectionata in lotul national si va face parte din echipa Romaniei care va incerca sa castige aurul olimpic.
Deja, Ana Maria Tamarjan este cunoscuta in tagma specialistilor acestui sport.
A implinit 17 ani pe data de 8 mai a acestui an. Cartea ei preferata este "Harry Potter", iar "Masca" este filmul sau favorit. Ii plac cainii, dar si trandafirii. Atunci cand are timp liber - foarte rar - ii place foarte mult sa discute cu sora ei, Adriana.
Asculta muzica pop si dance, iar culoarea rosie o considera cea mai potrivita pentru ea.
Ca orice gimnasta din Romania, o admira pe Nadia Comaneci. Dintre gimnastele straine, favorita ei este rusoaica, Svetlana Khorkina. Pentru ca iI place foarte mult acest sport, ar vrea ca, dupa ce se va retrage din competitii, sa devina antrenoare.
Antrenoarele care au format-o ca sportiva
Gabriela Eftemie este antrenoarea care a descoperit-o, iar colegele acesteia, Camelia Radulescu si Doina Olaru, au lucrat si ele, ore in sir, pentru ca Ana Maria sa ajunga la acest nivel.
"Treptat, dupa venirea celor doua la Ploiesti, ne-am dat seama ca sunt facute pentru gimnastica. Aveau chemare pentru acest sport si acest lucru nu se putea sa nu fie remarcat", ne-a declarat Camelia Radulescu.
Pentru ca Ana Maria a fost accidentata o perioada, ratand Internationalele de Gimnastica al Romaniei, cele trei antrenoare de la CS Petrolul spera ca, gimnasta pe care, si prin munca lor, au trimis-o la Beijing, sa nu mai aiba astfel de probleme:" In acest sport, bucuria nu poate fi deplina decat daca se realizeaza rezultatele asteptate. Sigur ca, pentru noi, faptul ca acest copil merge la Olimpiada este ceva deosebit, dar speram sa fie sanatoasa, sa ajute echipa si sa faca exercitii bune la barna si sol, aparatele ei preferate. Preferam sa ne exprimam deplina bucurie dupa Olimpiada. Asa suntem noi, la gimnastica", ne-a mai spus Camelia Radulescu.
Daca pentru Ana Maria Tamarjan poarta consacrarii este larg deschisa, pentru cele trei antrenoare de la CS Petrolul care au descoperit-o si au lucrat cu Ana Maria, perdeaua densa a anonimatului poate fi, ici-colo, data la o parte. Prin acest material, am incercat sa tragem putin de aceasta perdea…Prea putin.
Edi MOLDOVAN

http://www.ziarulprahova.ro/articol~categorie-sport~stire-39679~gimnastica.html

myrab3la_19
23rd July 2008, 13:38
Frumos articol multumim!!!

mikeyy
23rd July 2008, 13:49
Multumim..frumos articolul...ar merge sa deschidem un thread pentru Ana, dar dupa JO

cata10
24th July 2008, 00:53
Vrea Belu sa fie sef la COSR?

articol din cotidianul:http://cotidianul.ro/bellu_vrea_postul_lui_morariu-52669.html

mikeyy
24th July 2008, 01:16
Bellu ar fi potrivit intr-o oarecare masura la COSR, dar asta ar inseamna ca ceea ce a inceput Morariu s-ar termina. Eu nu zic ca Morariu nu este bun..tocmai ii mai trebuie timp ca sa-si puna ideile in aplicare...daca este schimbat acum, se ia totul de la zero si nu cred ca e benefic pt sportul romanesc.
Deocamdata nu trebuie luat in seama ce se scrie....in mare parte sunt doar speculatii

Eu pe Belu il vad doar in sala de gimnastica....cred ca acolo este locul lui si este meseria pe care o face cel mai bine. Eu imi doresc mult o colaborare : Forminte-Belu-Bitang....ar aduce multe avantaje gimnasticii romanesti....dar una e ceea ce imi doresc eu si alta e ceea ce se intampla :D

mikeyy
24th July 2008, 01:26
Vesti bune despre Ana :http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/tamirjan-trage-din-greu-pentru-a-prinde-echipa-2807184 Pana la JO va putea sa revina pe exercitiile ce le-a facut si la Europene..ceea ce este o veste extraordinara!!!! In plus Forminte spune ca Ana pregateste un DTY pt Beijing.....asta inseamna ca in finala pe echipe 2/3 din concurs va fi pe umerii Stelianei si a Anei, Sandra va face 3 aparate si Cerasela/Gabi -paralele.

Si inca o mica stire despre Sandra in care aceasta afirma ca nu se gandeste la note si medalii ci se concentreaza in primul pe ceea ce are ea de facut: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/concentrata-pe-exerci-iu-2807451

Nu am mai pus la JO caci sunt stiri importante si stiu ca toti intrati aici prima data si apoi(poate) intrati si pe forumul JO. Ajung sa-i dau dreptate lui Tess..nicaieri nu e mai bine ca "acasa" :) . Mi-as fi dorit sa avem subforumul Olimpiadei aici..dar asta este....nu luam noi hotararea

rob_din
24th July 2008, 08:11
Bellu ar fi potrivit intr-o oarecare masura la COSR, dar asta ar inseamna ca ceea ce a inceput Morariu s-ar termina. Eu nu zic ca Morariu nu este bun..tocmai ii mai trebuie timp ca sa-si puna ideile in aplicare...daca este schimbat acum, se ia totul de la zero si nu cred ca e benefic pt sportul romanesc.
Deocamdata nu trebuie luat in seama ce se scrie....in mare parte sunt doar speculatii

Eu pe Belu il vad doar in sala de gimnastica....cred ca acolo este locul lui si este meseria pe care o face cel mai bine. Eu imi doresc mult o colaborare : Forminte-Belu-Bitang....ar aduce multe avantaje gimnasticii romanesti....dar una e ceea ce imi doresc eu si alta e ceea ce se intampla :D

Stai linistit, oricum suntem la zero. Morariu a fost un dezastru pentru COSR (demn urmas al lui Tiriac) iar rezultatele se vor vedea nu numai acum la Beijing ci si in viitor. Iar Belu pentru ce sa fie promovat? Pentru faptul ca n-a facut nimic de cand e la ANS?

rob_din
24th July 2008, 08:21
Vesti bune despre Ana :http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/tamirjan-trage-din-greu-pentru-a-prinde-echipa-2807184 Pana la JO va putea sa revina pe exercitiile ce le-a facut si la Europene..ceea ce este o veste extraordinara!!!! In plus Forminte spune ca Ana pregateste un DTY pt Beijing.....asta inseamna ca in finala pe echipe 2/3 din concurs va fi pe umerii Stelianei si a Anei, Sandra va face 3 aparate si Cerasela/Gabi -paralele.

Si inca o mica stire despre Sandra in care aceasta afirma ca nu se gandeste la note si medalii ci se concentreaza in primul pe ceea ce are ea de facut: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/concentrata-pe-exerci-iu-2807451

Nu am mai pus la JO caci sunt stiri importante si stiu ca toti intrati aici prima data si apoi(poate) intrati si pe forumul JO. Ajung sa-i dau dreptate lui Tess..nicaieri nu e mai bine ca "acasa" :) . Mi-as fi dorit sa avem subforumul Olimpiadei aici..dar asta este....nu luam noi hotararea


Eu chiar cred ca Forminte are ceva cu Druncea, probabil ca nu este in lotul pentru Beijing. Ce rost are s-o fortezi pe Tamarjan la sarituri cand Druncea are deja acea saritura si desi a aratat-o in Germania de obicei o face bine? Probabil ii face loc in lot lui Acatrinei

vlad001
24th July 2008, 08:45
Eu chiar cred ca Forminte are ceva cu Druncea, probabil ca nu este in lotul pentru Beijing. Ce rost are s-o fortezi pe Tamarjan la sarituri cand Druncea are deja acea saritura si desi a aratat-o in Germania de obicei o face bine? Probabil ii face loc in lot lui Acatrinei

Daca ai citit articolul ai observat poate ca saritura lui Tamarjan este ultima pe lista prioritatatilor. Druncea este acum o gimnasta de doar un aparat unde poate contribui cu a 3-a nota, nu trebuie sa ai ceva contra ei ca sa preferi o alta gimnasta care poate ajuta la 2-3. Acatrinei are pe moment al 2-lea sol si va fi in echipa si daca va intra Druncea in echipa pentru saritura.

21mai
24th July 2008, 08:47
Stai linistit, oricum suntem la zero. Morariu a fost un dezastru pentru COSR (demn urmas al lui Tiriac) iar rezultatele se vor vedea nu numai acum la Beijing ci si in viitor. Iar Belu pentru ce sa fie promovat? Pentru faptul ca n-a facut nimic de cand e la ANS?

Credeam ca ai inteles rolul lui Belu la ANS, dar se pare ca nu si oricum rezultatele nu se vad intr-un an doi - belu chiar a zis intr un articol (cand il gasesc il postez) ca are datorie 2 miliarde la gimnastica si de asemenea la federatia de handbal, prin urmare el recunoaste ca intr-adevar trebuie sa sprijine cele 2 sporturi si sunt convinsa ca o va face. Daca nu el care a fost antrenor de gimnastica si iubeste acest sport, va schimba ceva, atunci cine?Ai un pic de incredere, in plus acum problema principala nu mai este dotarea tehnica, ci faptul ca parintii nu si mai dau copiii la gimnastica si natalitatea e in scadere, iar pentru acest lucru nu poti sa l acuzi tot pe Belu

rob_din
24th July 2008, 08:48
Daca ai citit articolul ai observat poate ca saritura lui Tamarjan este ultima pe lista prioritatatilor. Druncea este acum o gimnasta de doar un aparat unde poate contribui cu a 3-a nota, nu trebuie sa ai ceva contra ei ca sa preferi o alta gimnasta care poate ajuta la 2-3. Acatrinei are pe moment al 2-lea sol si va fi in echipa si daca va intra Druncea in echipa pentru saritura.

Noi avem probleme la paralele si sarituri nu la sol, acolo unde Acatrinei nu ajuta cu nimic. Nu vad de ce ar merge Acatrinei doar pentru sol unde cu Tamarjan in echipa am fi acoperiti