PDA

View Full Version : Zi neagra in fotbal , O'Donnel a murit pe teren .



Lordul
30th December 2007, 21:28
O'DONNELL, DE LA MOTHERWELL, A DECEDAT, DUPA UN LESIN PE TEREN

Phil O'DonnellFundasul și căpitanul echipei scoțiene de fotbal Motherwell, Phil O'Donnell, în vârstă de 35 de ani, a decedat sâmbătă seara la spital, după ce a fost victima unui leșin pe teren, în timpul meciului de campionat cu Dundee United.

Vestea tragică a fost anunțată de președintele clubului scoțian Bill Dickie: 'Din nefericire, pot confirma proasta veste că Phil O'Donnell și-a pierdut viața. Este un eveniment tragic'.

O'Donnell s-a prăbușit deodată pe gazon, în timpul partidei cu Dundee United (scor 5-3), sâmbătă, exact în momentul când era chemat pentru schimbare, cu câteva minute înainte de sfârșitul meciului. După ce a primit primele îngrijiri pe teren, timp de 5 minute, a fost evactuat pe o targă și transportat la spitalul orașului, în acele momente fiind conștient.

O'Donnell fusese selecționat o dată pentru echipa Scoției. La aflarea știrii morții sale, sute de suporteri au venit să aducă un omagiu defunctului, în fața stadionului Fir Park.


El se adauga unui lung sir de morti pe teren :

Antonio Puerta (Sevilla 2007)
Miklos Feker (Benfica 2004)
M.Vivien Foe (Cupa Confederatiilor ,Camerun 2002)
Edilson Beccera(Columbia 2003)
Catalin Haldan (Dinamo 2000)

Andrei_23
30th December 2007, 23:53
pacat de el , pacat de toti jucatorii de mor pe teren...eu nu-i inteleg pe jucatorii astia care stiu ca au probleme medicale si tot continua sa joace

ducus
31st December 2007, 10:44
N-am auzit de el, dar imi pare rau :( Se pare ca nici anul 2007 n-a fost lipsit de decese pe terenul de fotbal, sa speram ca astfel de evenimente neplacute nu se vor mai intampla si in 2008.

kain
2nd January 2008, 16:15
RIP O'Donnel, Dumnezeu sa-l odihneasca :(

Geografu
3rd January 2008, 22:24
Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca ! :(