PDA

View Full Version : Turneul celor 4 trambuline: Etapa a patra : Bischofshofen



georg40
26th December 2007, 18:35
Calificarile la 5 ianuarie (ora 17,15 ZDF si 20 Eurosport)
Finala celor 50 calificati la 6 ianuarie (ora 17 ZDF si 19,45 Eurosport).

Competitia are loc pe trambulina "Paul Ausserleitner" cu un elan de 125,3 m la o viteza maxima de 92,88 kmh. Recordul trambulinei este detinut de Daiki Ito cu 143 metri de la de la 6 ianuarie 2005.
Stadionul de iarna din Bischofswiesen poate gazdui 30 000 de spectatori.

Mai multe informatii:
http://sport.rtl.de/skispringen/schanzen/skispringen_14142.php

theodor
29th December 2007, 21:45
Daca nu ma insel, poarta numele celui care a decedat pe ea in 1972.
Din pacate.

theodor
2nd January 2008, 08:23
Rectific, in 1952.

georg40
6th January 2008, 01:19
Transmisia de duminica are loc pe ZDF (atentie Live-Stream !) de la ora 15,25 (ora Romaniei) cu calificarile si apoi cu concursul propriu-zis.

georg40
6th January 2008, 14:45
Se confirma pe siteul www.zdf.de ceea ce scriam azi noapte:

Video Skispringen:
Die Entscheidung live

14.25: Livestream
aus Bischofshofen

georg40
6th January 2008, 17:15
Calificarile par sa se desfasoare linear, probleme pune totusi vantul din spate, rezultatele (in metri) fiind mai mult decat modeste.

georg40
6th January 2008, 17:29
Martin Schmitt a sarit 116 m, fiind al 13-lea la calificari, in timp ce Michael Uhrmann a ratat calificarea.

Se anunta si unele descalificari, printre care Jakub Janda pentru utilizarea unor echipamente necorespunzatoare.

Conduce in calificari Janne Happonen cu 123,5 metri.

pinturicchio
6th January 2008, 17:52
125.5 pt Morgy, Janne nu a sarit...

Ma duc sa pun sampania la rece... :D

theodor
6th January 2008, 17:57
Martin Koch(Aut) a castigat sesiunea de calificare, cu o saritura de 129m.
Pe locul 2 a fost Janne Happonen(Fin=123,5m), si pe locul 3 Felix Schoft(Ger).
Nu au fost sarituri iesite din comun.

Lordul
6th January 2008, 17:58
sper sa castige Janne Ahonen.!

pinturicchio
6th January 2008, 17:58
Martin Koch(Aut) a castigat sesiunea de calificare, cu o saritura de 129m.
Pe locul 2 a fost Janne Happonen(Fin=123,5m), si pe locul 3 Felix Schoft(Ger).
Nu au fost sarituri iesite din comun.


Asta pentru ca nu a sarit Ahonatorul :D:D

theodor
6th January 2008, 18:02
S-ar putea ca "Ahonatorul":happy:happy:happy sa castige.
Dar.......sa vedem.

rob_din
6th January 2008, 19:23
dezastru pt Sclirenzauer. Ratare si eliminare din mansa a doua

rob_din
6th January 2008, 19:24
Ahonen e aproape castigator. L-a invins pe Morgenstern cu 10 puncte in mansa intai si are 21 avans in total.

pinturicchio
6th January 2008, 19:25
bataie de joc prima mansa...Bardal si Jacobsen au avut noroc....si totusi Janne a scos-o la capat... VOLA JANNE !!

georg40
6th January 2008, 19:37
Aceasta prima mansa ne-a aratat toata gama ...problemelor unui sport specific in aer liber. In partea a doua a intrecerii vremea a devenit total nefvorabila, urma de elan a püierdut din viteza considerabul datorita ploii, inregistrndu-se rezultate everosimile. De pilda Ahonen a realizat la elan o viteza de 94,4 kmh ceea ce fata de 93,3 kmh realizati de Schlierenzauer s-au concretizat in 10 metri in plus. Eliminarea acestuia ca si a lui Hilde, Koffler , Ammann, Loitzl pentru a da doar cateva exemple pune intrebarea daca intecerea a fost in aceste conditii regulamentara.
Intrebat de reportera ZDF, Walter Hofer a zis ca astsa este situatia, o asemenea intorsatura poata apare oricand si atinge pe fiecare.Pentru mansa a doua se va sari ceva de mai susu pentru a realiza mai multa viteza.
Cred ca FIS si organizatorii isi fac , dupa patania de la Innsbruck, cruce ca intrecerea sa se incheie cat mai repede...
Ahonen este ca si castigator, desi inca nu a trecut ultimul hop.

pinturicchio
6th January 2008, 19:42
Ahonen si Schlierenzauer au sarit unul dupa altul, deci nu vad cum urma de elan a putut sa se modifice prea mult intre sariturile lor

georg40
6th January 2008, 19:46
Sunt de greutati corporale diferite si au si elan diferit, un kmh diferenta se obtine foarte repede, de aici rezultatul diferit. Rutina lui Janne a cantarit si ea enorm !

Altceva. Prin eliminarea unor favoriti, Neumayer si Malysz se vor lupta acum pentru locul 3 in clasamentul general !

georg40
6th January 2008, 19:49
Michael Neumayer a sarit 131,5 metri, exceptional !

pinturicchio
6th January 2008, 19:58
Se sare mult mai bine

georg40
6th January 2008, 20:02
Elanul a fost prelungit , iar o masina speciala a curatat si "inghetat" urma...
Oricum intrecerea imi lasa un gust amar, as fi asteptat altceva de la aceasta finala.

georg40
6th January 2008, 20:09
In declaratiile pe care le-au dat televiziunii germane, Ammann si Schlierenzauer si-au manifestat deceptia, dar ca adevarati sportivi au recunoscut ca astea sunt conditiile la sarituri si ca atare surprizele nu sunt excluse. Chiar si cele neplacute.

Daca nu se intampla nimic ...deosebit, ordinea finala va fi:
Ahonen
Morgenstern
Neumayer.

Ahonen va fi primul sportiv care cucereste Turneul celor 4 trambuline pentru a 5-a oara !

rob_din
6th January 2008, 20:12
Vad ca azi merge streamul ZDF si in afara Germaniei. Sper sa nu fie un accident.

Cat despre competitia propriu-zisa, mai bine o amanau pentru maine decat sa se desfasoare asa

rob_din
6th January 2008, 20:16
Morgenstern a sarit foarte bine. Ahonen are nevoie de 124m.

georg40
6th January 2008, 20:18
Cu o saritura de 132,5 m , Martin Schmitt confirma revenirea in elita mondiala.
Neumayer va fi al 3-lea in clasamentul general, Schmitt cu putin noroc poate fi al 6-lea, doua rezultate de domeniul senzatiei care vor salva pana la urma... scaunul antrenorului Rohwein.

rob_din
6th January 2008, 20:20
Ahonen il bate pe Morgenstern si in mansa a doua.

rob_din
6th January 2008, 20:21
Cu o saritura de 132,5 m , Martin Schmitt confirma revenirea in elita mondiala.
Neumayer va fi al 3-lea in clasamentul general, Schmitt cu putin noroc poate fi al 6-lea, doua rezultate de domeniul senzatiei care vor salva pana la urma... scaunul antrenorului Rohwein.

Daca pentru germani astea sunt rezultate excelente atunci e clar in ce stadiu au ajuns in sariturile cu schiurile

georg40
6th January 2008, 20:22
Alea jacta es, bravo Janne Ahonen cu 136 metri, in studio co-comentatorul Jens Weisflog isi sterge simbolic lacrimile, fiind acum depasit de finlandez la numarul de victorii de turneu, in timp ce Ahonen primeste felicitarile sportive ale lui Morgenstern. Un deznodamant ,totusi, frumos.

georg40
6th January 2008, 20:25
@ rob_din: asculta colega ! Nu te mai osteni sa-mi raspunzi pentru ca atata vreme cat nu-ti schimbi atutidinea nu mai primesti de la mine niciun raspuns la obiect. In tot forumul nu exista inca un user atat de patimas si subiectiv. Iar ura declarata fata de sportivii germani si Germania elimina orice platforma de discutii. Sper sa fie clar o data pentru totdeauna.

theodor
6th January 2008, 20:25
Cu o saritura de 136 m, Janne a intrat, pt a 5 a oara , in posesia trofeului.
:yeah:
Locul 2 = Andres Bardal;
Locul 3 = Thomas Morgenstern;:yeah:
O prestatie excelenta a avut-o Martin Schmitt, clasat pe locul4:yeah:
Si azi l-am vazut(la interviu), pt prima oara, pe Jens Weissflog, fostul recordman al trofeului.:ok:
Ce mai, o etapa de-a dreptul nebuna cu mari surprize.
Mare pacat de Schliri.:headbang:

TheMentalist
6th January 2008, 20:25
Ahonen a castigat! Bardal pe doi.

TheMentalist
6th January 2008, 20:28
Malysz doar pe 6 :(.

pinturicchio
6th January 2008, 20:28
Janne intra in istorie...BRAVO JANNE !!!

georg40
6th January 2008, 20:54
Cateva declaratii dupa intreceri:

Thomas Morgenstern: Janne este cel mai mare saritor din cati am vazut.Un exemplu pentru noi toti, un tip simpatic si fair. A-l invinge nu va fi usor.

Janne Ahonnen: A fost o zi nebuna... A cincea victorie de turneu inseamna pentru mine foarte mult, probabil ca o voi realiza cu adevarat doar peste ani. Uneori caut si eu explicata acestor rezultate si nu gasesc decat ca totul functioneaza...

Michael Neumayer: Ea ca un vis. Dupa accidentarea de anul trecut m-am bucurat sa sar insfarsit, dar locul 3 in turneu, chiar si in conditiile date, de necrezut.

Jens Weissflog: Ahonen a aratat totul. Jos palaria in fata deceniului acestui mare sportiv.

Iaco
6th January 2008, 21:35
Janne Ahonen e la sfarsit de cariera...o cariera extraordinara...anul acesta nu cred ca poate castiga cupa mondiala austriecii fiind prea puternici...poate aceasta victorie si recordul de 5 victorii este cel mai frumos lucru care i se putea intampla unui sportiv extraordinar care este si va fii janne ahonen!

theodor
6th January 2008, 21:40
Cu aceasta victorie, Ahonen se apropie, cu pasi mari, de locul 2.Morgi conduce, in contnuare detasat, cu 940 p, pe locul 2 fiind tanarul Gregor Schl, cu 654 p. Locul 3 ii revine lui Janne, cu 615 p, o diferenta f mica intre cei 2, care poate fi usor eliminata.
Un rezultat excelent a obtinut germanul Michael Neumayer, care a castigat medalia de bronz a Turneului Celor 4 Trb.
De remarcat ascensiunea lui Adam Malysz, care esta acum pe locul7 in clasamentul general al CM.
A fost o etapa a marilor surprize, fiind eliminati, pe rand, Simmon Ammann, Tom Hilde, Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Roar Ljoekelsoy,etc.
Clasamentul general al CM, dupa aceasta etapa este aici:

http://www.fis-ski.com/uk/disciplines/skijumping/cupstandings.html


Iar clasamentul Turneului Celor 4 Trambuline , aici:


http://www.fis-ski.com/uk/disciplines/skijumping/cupstandings.html?suchen=true&suchcompetitorid=&suchseason=2008&sector=JP&suchgender=M&suchcup=WC&suchnation=&discipline=4H&search=Search

:cya:

Tracoromana
6th January 2008, 22:59
Dati-mi voie si mie sa-mi exprim entuziasmul. M-am abtinut sa aflu rezultatele dinainte si am asteptat inregistrarea de la Eurosport. :great: Ahonen a evoluat si castigat in maniera de Mare Campion.:no1. Asa cum Malisz a facut-o in sezonul trecut. Este si el un mare campion. Imi pare sincer rau de Morgi care este f telentat. Poti insa sa ai talent cu galeata, daca n-ai autocontrol si stapanire de sine atunci cand esti in forma si in momente cheie, mai ai de asteptat.

miafangina
6th January 2008, 23:09
Ca de obicei m-am abtinut sa intru pe forum,am asteptat transmisia Eurosport,neavind posibilitatea de a urmari in direct etapa.
A fost cam nebuna etapa asta,cu atitia favoriti eliminati din mansa a doua.Imi pare rau pentru Gregor,dar e tinar,are vreme sa si cistige.
Ma bucur pentru Janne,in cupa mondiala nu cred ca are sanse de a cistiga,dar e bine ca e inca acolo,la bataie.
Mi-a placut foarte mult atitudinea lui Thomas,si nu era doar pentru camere,cred ca asa e el,fair-play si cu foarte mult bun-simt.
Germanii au progresat mult,e bine,dar mai e mult de lucru,poate aceste progrese sa le dea putin elan.
Iar m-a omorit Sorin Hobana cu comentariul lui,ferice de cei ce nu sunt obligati sa-l asculte.

rob_din
6th January 2008, 23:36
Ca de obicei m-am abtinut sa intru pe forum,am asteptat transmisia Eurosport,neavind posibilitatea de a urmari in direct etapa.
A fost cam nebuna etapa asta,cu atitia favoriti eliminati din mansa a doua.Imi pare rau pentru Gregor,dar e tinar,are vreme sa si cistige.
Ma bucur pentru Janne,in cupa mondiala nu cred ca are sanse de a cistiga,dar e bine ca e inca acolo,la bataie.
Mi-a placut foarte mult atitudinea lui Thomas,si nu era doar pentru camere,cred ca asa e el,fair-play si cu foarte mult bun-simt.
Germanii au progresat mult,e bine,dar mai e mult de lucru,poate aceste progrese sa le dea putin elan.
Iar m-a omorit Sorin Hobana cu comentariul lui,ferice de cei ce nu sunt obligati sa-l asculte.

Eu nu ma mai uit la sarituri decat cand prind pe internet fiindca nu pot suporta acel comentariu.

pinturicchio
6th January 2008, 23:37
.
Iar m-a omorit Sorin Hobana cu comentariul lui,ferice de cei ce nu sunt obligati sa-l asculte.


Mie mi se pare ok comentariul lui Sorin Hobana...fata de cum comentau cei de la sport.ro cand au transmis Turneul anul trecut :no:

miafangina
6th January 2008, 23:44
Mie mi se pare ok comentariul lui Sorin Hobana...fata de cum comentau cei de la sport.ro cand au transmis Turneul anul trecut :no:

Da,cei de la Sport.ro au fost slabuti,m-am uitat putin la ei si am renuntat.
Acuma nu am timp,dar iti spun altadata multe ,multe motive pentru care nu-mi place comentariul lui Hobana.
De multe ori dau sonorul foarte incet si ma uit ca la filmele mute,ma calca pe nervi!:angry:

rob_din
6th January 2008, 23:52
Da,cei de la Sport.ro au fost slabuti,m-am uitat putin la ei si am renuntat.
Acuma nu am timp,dar iti spun altadata multe ,multe motive pentru care nu-mi place comentariul lui Hobana.
De multe ori dau sonorul foarte incet si ma uit ca la filmele mute,ma calca pe nervi!:angry:

:) Mi se intampla exact acelasi lucru. Credeam ca sunt caz singular. Chiar ma durea capul ascultand comentariul. Pana la urma n-am mai suportat si de vreo doi ani nu ma mai uit pe Eurosport la sarituri cu schiurile

whisper
6th January 2008, 23:57
Felicitari Janne. O asemenea performanta va fi greu de egalat:)
Imi pare rau de Gregor..dar isi revine el..maine isi va sarbatori ziua de nastere, merita un cadou frumos, dar la varsta asta totul se uita mai usor..si daca va fi sanatos va veni si randul sau sa castige turneul, la fel si al lui Morgi.
Imi pare bine pentru nemtii...mai ales pt Schmitt.
Inca o data :Felicitari Janne http://yelims1.free.fr/Soif/Soif15.gif
LA MULTI ANI, Gregor!http://yelims1.free.fr/Alcooliques/Alcooliques11.gif

rob_din
7th January 2008, 00:06
Felicitari Janne. O asemenea performanta va fi greu de egalat:)
Imi pare rau de Gregor..dar isi revine el..maine isi va sarbatori ziua de nastere, merita un cadou frumos, dar la varsta asta totul se uita mai usor..si daca va fi sanatos va veni si randul sau sa castige turneul, la fel si al lui Morgi.
Imi pare bine pentru nemtii...mai ales pt Schmitt.
Inca o data :Felicitari Janne http://yelims1.free.fr/Soif/Soif15.gif
LA MULTI ANI, Gregor!http://yelims1.free.fr/Alcooliques/Alcooliques11.gif

Asa se zicea si de Schmitt si pana la urma a ramas fara titlu. Anul acesta cei doi austrieci au avut o mare sansa. Nu poti sa stii daca o vor mai avea din nou

whisper
7th January 2008, 00:13
Hai mai ca Gregor are doar 18 ani(nici aia impliniti,ca mai e pana maine:D) Deci are sanse la titlu:ok:

Tracoromana
7th January 2008, 00:15
Mie mi se pare ok comentariul lui Sorin Hobana...fata de cum comentau cei de la sport.ro cand au transmis Turneul anul trecut :no:

Subscriu la asta! Cand a fost inlocuit o perioada la Eurosport, noul comentator a bramburit toate informatiile.

A, era sa uit....
Felicitari Jane! Felicitari Morgi! La multi ani Schliri!

rob_din
7th January 2008, 00:28
Hai mai ca Gregor are doar 18 ani(nici aia impliniti,ca mai e pana maine:D) Deci are sanse la titlu:ok:

Si ce daca are 18 ani. Poate la anul apare un alt saritor care sa domine sportul acesta. Poate apare un nou Malysz, sau poate apare de nicaieri un nou Hannawald. In plus au mai fost cazuri de saritori care au avut cel mai bun sezon la 17-18 ani si dupa aceia au cazut in mediocritate

rob_din
7th January 2008, 00:30
Subscriu la asta! Cand a fost inlocuit o perioada la Eurosport, noul comentator a bramburit toate informatiile.

A, era sa uit....
Felicitari Jane! Felicitari Morgi! La multi ani Schliri!

Macar avea informatii pe care sa le brambureasca. As fi dispus sa platesc si abonament la Eurosport numai sa scap de Hobana.

ducus
7th January 2008, 10:33
Macar avea informatii pe care sa le brambureasca. As fi dispus sa platesc si abonament la Eurosport numai sa scap de Hobana.
Felicitari, Ahonen, esti cel mai tare "icar modern" :D Daca pana si lui Hobana i-ai gasit nod in papura...m-ai convins :rosu: Daca urmaresti sariturile de la inceput, din '97 pe Eurosport, poate stii si tu ca Hobana e unul din cei mai informati comentatori sportivi, care ne aduce informatii interesante despre fiecare sportiv, de fiecare data, lucruri pe care in comentariile de la biatlon sau schi fond nu le vezi, ci doar comentariul cursei.
Mai exact, de ce nu esti multumit de el, ce ii reprosezi? Eu n-asa vedea pe altcineva in afara de el comentand sariturile, asa cum la fotbal n-as vedea pe altcineva in locul lui Gradinescu sau la handbal in locul lui Radu Naum. Care e problema?:groggy:

rob_din
7th January 2008, 11:35
Felicitari, Ahonen, esti cel mai tare "icar modern" :D Daca pana si lui Hobana i-ai gasit nod in papura...m-ai convins :rosu: Daca urmaresti sariturile de la inceput, din '97 pe Eurosport, poate stii si tu ca Hobana e unul din cei mai informati comentatori sportivi, care ne aduce informatii interesante despre fiecare sportiv, de fiecare data, lucruri pe care in comentariile de la biatlon sau schi fond nu le vezi, ci doar comentariul cursei.
Mai exact, de ce nu esti multumit de el, ce ii reprosezi? Eu n-asa vedea pe altcineva in afara de el comentand sariturile, asa cum la fotbal n-as vedea pe altcineva in locul lui Gradinescu sau la handbal in locul lui Radu Naum. Care e problema?:groggy:

1. Limbaj de lemn.

2. Vocabular redus ceea ce face sa foloseasca aceleasi expresii de o suta de ori intr-o transmisiune. Numai cand auzeam expresia "icari moderni" imi venea sa sting televizorul

3. Ne spune de o suta de ori pe ce post este transmisiunea de parca suntem tampiti si nu stim

4. In timp ce sar vreo 10 sportivi ne povesteste istoria trambulinei sau ce hobbyuri are Malysz

5. Are o obseie pentru "domnul Walter Hofer". Cred ca ii pomeneste numele de mai multe ori decat ii pomeneste pe sportivi

Si lista poate continua. Oricum e primul comentator care m-a facut sa renunt la urmarirea unui sport

miafangina
7th January 2008, 14:18
Nu intentionez sa schimb parerea nimanui,vi le respect si ma bucur ca puteti urmari confortabil acele comentarii pe care eu nu le pot suferi.Iata citeva motive:

Clisee verbale folosite de multe ori intr-o etapa(unele mult mai vechi,dar si parerea mea despre el e la fel de veche):
-icari moderni
-batman Malysz
-finlandezul zburator
-escadrila kamikaze(care l-a ascultat si s-a sinucis):happy
-fratele mai mic si mai talentat ,Mati Haltameki
-antrenorul finlandez al norvegienilor
-Harry Potter
-etc

De zeci de ori intr-o etapa spune:pleaca de pe bara de start pe urma de pe zona de elan si se desprinde de masa trambulinei cu o viteza de....

Cind aparea un antrenor barbos austriac,nu stiu cum il chema,ne atragea atentia ca seamana cu Andrei Gheorghe,de 2-3 ori pe etapa.

"Dupa ochiul meu..." si-apoi "am avut dreptate"

Eu stiu ca sunt subiectiva dar nu am ce sa fac,nu-l pot inghiti.
Am o prietena cu care vorbesc despre sport si in discutiile noastre acest comentator se numeste"icarul modern"

miafangina
7th January 2008, 14:31
Revin cu precizarea ca la celelalte sporturi de iarna,cu exceptia patinajului artistic si a curlingului,comentatorii eurosport mi se par ok,micile greseli sau obsesia vreunuia pentru un anumit sportiv nu ma deranjeaza,e uman sa mai gresesti.

Nu sunt "Gica contra" si nici o fitzoasa nu sunt.

theodor
7th January 2008, 14:34
Cu toate automatismele verbale pe care le are, cred ca Hobana e comentatorul potrivit pt acest gen de competitie.
In unele privinte, rob si mia au dreptate(cel putin faza cu"escadrila kamikaze e criminala :happy:happy), dar, in rest, in ceea ce spune , e f bine documentat, cu date exacte referitoare al sportivi si competitii.
De fapt, nu comenteaza doar sarituri, ci l-am ascultat(nu vazut) si la curling.
Si, venind vorba de balbe si alte gafe de genul asta, ce sa mai spunem de Miki (Mitoman)Alexandrescu :happy:ras-plans::ciocan::cry:

:cya:

rob_din
7th January 2008, 14:37
Nu intentionez sa schimb parerea nimanui,vi le respect si ma bucur ca puteti urmari confortabil acele comentarii pe care eu nu le pot suferi.Iata citeva motive:

Clisee verbale folosite de multe ori intr-o etapa(unele mult mai vechi,dar si parerea mea despre el e la fel de veche):
-icari moderni
-batman Malysz
-finlandezul zburator
-escadrila kamikaze(care l-a ascultat si s-a sinucis):happy
-fratele mai mic si mai talentat ,Mati Haltameki
-antrenorul finlandez al norvegienilor
-Harry Potter
-etc

De zeci de ori intr-o etapa spune:pleaca de pe bara de start pe urma de pe zona de elan si se desprinde de masa trambulinei cu o viteza de....

Cind aparea un antrenor barbos austriac,nu stiu cum il chema,ne atragea atentia ca seamana cu Andrei Gheorghe,de 2-3 ori pe etapa.

"Dupa ochiul meu..." si-apoi "am avut dreptate"

Eu stiu ca sunt subiectiva dar nu am ce sa fac,nu-l pot inghiti.
Am o prietena cu care vorbesc despre sport si in discutiile noastre acest comentator se numeste"icarul modern"


:) Se pare ca de cand nu ma mai uit si-a mai adaugat cateva expresii favorite.

rob_din
7th January 2008, 14:40
Revin cu precizarea ca la celelalte sporturi de iarna,cu exceptia patinajului artistic si a curlingului,comentatorii eurosport mi se par ok,micile greseli sau obsesia vreunuia pentru un anumit sportiv nu ma deranjeaza,e uman sa mai gresesti.

Nu sunt "Gica contra" si nici o fitzoasa nu sunt.

La mine e invers, toti sunt slabi dar macar cu exceptia lui Hobana si a Yvonnei Ghita sunt suportabili. Cei doi Ghita si Hobana parca sunt frati gemeni. Ar fi fost buni ca purtatori de cuvant la PCR. Au o limba de lemn de invidiat.:)

miafangina
7th January 2008, 14:48
La mine e invers, toti sunt slabi dar macar cu exceptia lui Hobana si a Yvonnei Ghita sunt suportabili. Cei doi Ghita si Hobana parca sunt frati gemeni. Ar fi fost buni ca purtatori de cuvant la PCR. Au o limba de lemn de invidiat.:)

:happy:happy:happy
Hobana,la finalul unei transmisii de curling:
Dau legatura colegei si bunei mele prietene Yvonne Ghita!

PS:totusi,la curling e mult mai bun el decit ea.

Lover
7th January 2008, 17:16
Ca de obicei m-am abtinut sa intru pe forum,am asteptat transmisia Eurosport,neavind posibilitatea de a urmari in direct etapa.
A fost cam nebuna etapa asta,cu atitia favoriti eliminati din mansa a doua.Imi pare rau pentru Gregor,dar e tinar,are vreme sa si cistige.
Ma bucur pentru Janne,in cupa mondiala nu cred ca are sanse de a cistiga,dar e bine ca e inca acolo,la bataie.
Mi-a placut foarte mult atitudinea lui Thomas,si nu era doar pentru camere,cred ca asa e el,fair-play si cu foarte mult bun-simt.
Germanii au progresat mult,e bine,dar mai e mult de lucru,poate aceste progrese sa le dea putin elan.
Iar m-a omorit Sorin Hobana cu comentariul lui,ferice de cei ce nu sunt obligati sa-l asculte.

ar trebui sa multumesti ca Sorin Hobana comenteaza sariturile. probabil e cel mai bun comentator din Romania ( avand in vedere ca eu as comenta mai bine decat jumatate din ei la 16 ani ) , totusi Sorin Hobana comenteaza destul de bine, mie imi place.
decat sa-i aud pe aia de la prost.ro, antena1 si cireasa de pe tort, canal D.

mare pacat de etapa asta... :headbang: putea sa fie mult mai frumoasa daca o amanau putin. totusi se desfasoara o singura data pe an, puteau sa piarda 2-3 zile in plus.

rob_din
7th January 2008, 17:41
ar trebui sa multumesti ca Sorin Hobana comenteaza sariturile. probabil e cel mai bun comentator din Romania ( avand in vedere ca eu as comenta mai bine decat jumatate din ei la 16 ani ) , totusi Sorin Hobana comenteaza destul de bine, mie imi place.
decat sa-i aud pe aia de la prost.ro, antena1 si cireasa de pe tort, canal D.

mare pacat de etapa asta... :headbang: putea sa fie mult mai frumoasa daca o amanau putin. totusi se desfasoara o singura data pe an, puteau sa piarda 2-3 zile in plus.

:( La cati suporteri are pe forum Hobana cred ca sariturile vor ramane un sport mort pentru mine. Pacat. Ce n-as da sa am din nou eurosportul cu comentariul in engleza.

Lordul
7th January 2008, 21:06
Felicitari Janne Ahonen /OLE/ /OLE/ un Adevarat Campion !!!!!!

Xplosion
7th January 2008, 21:13
Nu inteleg de ce se exagereaza atat de mult pe forum in privinta lui Hobana care mi se pare ok cu toate ticurile lui verbale atata timp cat le spune corect ......rob din cum poti sa spui ca are un vocabular redus despre un om care lucreaza de peste 10 ani in televiziune?Sunt ratati baietii de la tvr 1 sau eurosport,nu?Sau poate tu intelegi mai bine engleza decat romana ... cat despre prezentarea istoriei trambulinei ,stai linistit ca o face la inceput nu cand sare Ahonen si e normal sa vorbeasca de Walter Hofer atata timp cat e "vanat" de camere ca doar nu e un nimeni si te-as ruga sa nu ne iei de prosti si sa o dai in bancuri de Buftea ca te-a facut el sa nu mai urmaresti sariturile... inseamna ca pentru tine nu mai prezenta interes acest sport, ori nu poti renunta la o pasiune pentru un fleac... totusi cred ca s-a discutat prea mult de Hobana si nu era cazul

TheMentalist
7th January 2008, 22:34
Sincer sa fiu mie imi place Hobana, mai are unele greseli dar e OK. Imi place ca traieste sariturile importante la intensitate maxima.

TheMentalist
7th January 2008, 22:40
Si totusi, ce ati vrea? Sa vina comentatorii de pe sport.ro? Care anul trecut nici nu stiau pronunta numele competitorilor? Mi se pare ca Hobana este foarte bine informat, chiar daca mai are unele greseli.

miafangina
8th January 2008, 00:07
Si totusi, ce ati vrea? Sa vina comentatorii de pe sport.ro? Care anul trecut nici nu stiau pronunta numele competitorilor? Mi se pare ca Hobana este foarte bine informat, chiar daca mai are unele greseli.

Nu vreau nimic,doar mi-am exprimat o opinie,spunind clar ca nu critic opiniile altora.

Am crezut ca e un loc unde pot sa-mi spun parerea,nu am incercat sa va conving de nimic.

Asa cum bine s-a spus mai sus,s-a discutat prea mult pe acest subiect.
Punct.

whisper
8th January 2008, 00:44
Si ce daca are 18 ani. Poate la anul apare un alt saritor care sa domine sportul acesta. Poate apare un nou Malysz, sau poate apare de nicaieri un nou Hannawald. In plus au mai fost cazuri de saritori care au avut cel mai bun sezon la 17-18 ani si dupa aceia au cazut in mediocritate

Din cate se vede,nu vrei sa ma lasi nici sa sper ca va castiga vreodata. Dar eu tot sper si cred ca va reusi.

Iaco
10th January 2008, 10:11
Stiu ca s-a incheiat turneul de ceva vremedar eu zic sa nu mai fiti carcotashi(nu exagerat dar oricum) ahonen a sarit foarte bine in ultimele doua etape si a meritat victoria mai ales ca si ceilalti competitori au sarit in aceleasi conditii meteorologice ca si el...oricum ahonen e la final de cariera si merita aceasta victorie...morgenstern si compania sunt tineri au tot timpul din lume sa castige turneul celor 4 trambuline de 6 ori:):P...in rest Bafta!:ok::ok:

P.S Bravo Janne si tuturor celorlalti competitori pentru un turneu extraordinar!

Xplosion
10th January 2008, 16:52
Ahonen mai are de sarit cel putin 3 ani ... la forma pe care o prezinta pentru ca nu cred ca se va duce in jos prea brusc ,la experienta lui

pinturicchio
10th January 2008, 19:31
Ahonen mai are de sarit cel putin 3 ani ... la forma pe care o prezinta pentru ca nu cred ca se va duce in jos prea brusc ,la experienta lui

Nu este cu siguranta ultimul mare triumf al lui Janne..am avut incredere in el ca va castiga Turneul, cand toti ziceau ca va fi dominat de austrieci, am incredere ca poate recupera diferenta fata de morgenstern si va castiga si Cupa Mondiala !! :yeah::ok:

lucian_iasi
10th January 2008, 19:59
Cupa Mondiala nu are cum sa o castige.Poate doar daca se accidenteaza Morgenstern.

pinturicchio
10th January 2008, 20:27
De ce nu ar putea sa o castige...? Doar mai sunt atatea etape...

Xplosion
10th January 2008, 20:32
Cupa Mondiala nu are cum sa o castige.Poate doar daca se accidenteaza Morgenstern.

Mai sunt 18 sau 19 etape ... cum a castigat Malysz anul trecut, asa poate sa castige si Ahonen

theodor
10th January 2008, 23:29
Cred ca principalii candidati la Cupa Mondiala sunt Morgi, Ahonen si Malysz, chiar daca acesta din urma nu a inceput prea bine.
Anul trecut, la inceputul CM, nu se astepta nimeni ca "mustata" sa ia titlul.Spre final a fortat si s-a vazut de ce e in stare.
Cred ca va fi o disputa crancena intre "cei 3 muschetari".