PDA

View Full Version : Oberhof, 3-6 ianuarie 2008



georg40
26th December 2007, 11:07
Urmatorul concurs pentru Cupa Mondiala va avea loc la Oberhof, unul din leaganele biatlonului din Germania. Vor avea loc intreceri in cadrul a 3 probe dupa urmatorul program:

3 ianuarie, ora 18,15 stafeta 4x6 km femei
4 ianuarie, ora 18,15 stafeta 4x7,5 km barbati
5 ianuarie, ora 13,30 sprint 7,5 km femei
5 ianuarie, ora 16,00 sprint 10 km barbati
6 ianuarie, ora 14,00 12,5 km start in bloc femei
6 ianuarie, ora 16,00 15 km start in bloc barbati

Orele de mai sus corespund transmisiilor pe Eurosport.

ducus
26th December 2007, 18:17
Sa speram ca dupa o pauza de 3 saptamani Ole Einar Bjorndalen va reveni cu forte proaspete, la fel ca si fetele noastre, in special Eva Tofalvi dupa absenta din ultima etapa datorata decesului tatalui sau.
Interesant: anul 2007 s-a incheiat cu proba de stafeta iar anul 2008 va incepe tot cu o proba de stafeta. De ce-or fi pus oare organizatorii 2 probe de stafeta consecutive?

TheMentalist
26th December 2007, 23:44
Magdalena Neuner a fost declarata sportiva anului in Germania.

iuli
27th December 2007, 00:52
Allez Sandrine !!!

georg40
27th December 2007, 11:00
Sa speram ca dupa o pauza de 3 saptamani Ole Einar Bjorndalen va reveni cu forte proaspete, la fel ca si fetele noastre, in special Eva Tofalvi dupa absenta din ultima etapa datorata decesului tatalui sau.
Interesant: anul 2007 s-a incheiat cu proba de stafeta iar anul 2008 va incepe tot cu o proba de stafeta. De ce-or fi pus oare organizatorii 2 probe de stafeta consecutive?

Sambata Bjoerndalen isi va reimprospata ...forma la acest World Team Challenge Cup de la Gelsenkirchen, una dintre competitiile pe care dupa spusele lui le iubeste !

georg40
27th December 2007, 11:04
Magdalena Neuner a fost declarata sportiva anului in Germania.

Citeste si aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1739745#post1739745

ducus
27th December 2007, 11:15
Sambata Bjoerndalen isi va reimprospata ...forma la acest World Challenge Cup de la Gelsenkirchen, una dintre competitiile pe care dupa spusele lui le iubeste !
Sa speram ca va participa si in acest sezon la cateva curse de schi fond, ar fi atractia publicului, dupa ce marii campioni nu prea au aratat mare lucru pana acum. :D
Omul a zis ca vrea sa participe si la Vancouver in 2010, ramane de vazut daca va fi si atunci in aceeasi forma buna de pana acum.
Daca va castiga Cupa Mondiala in acest sezon, Ole il va depasi pe Rafael Poiree in numarul de titluri castigate, si va deveni astfel cel mai titrat biatlonist al ultimelor decenii!

rob_din
28th December 2007, 09:47
Sa speram ca va participa si in acest sezon la cateva curse de schi fond, ar fi atractia publicului, dupa ce marii campioni nu prea au aratat mare lucru pana acum. :D
Omul a zis ca vrea sa participe si la Vancouver in 2010, ramane de vazut daca va fi si atunci in aceeasi forma buna de pana acum.
Daca va castiga Cupa Mondiala in acest sezon, Ole il va depasi pe Rafael Poiree in numarul de titluri castigate, si va deveni astfel cel mai titrat biatlonist al ultimelor decenii!

Daca iei medaliile la JO, victoriile de etapa in Cupa Mondiala si castigarea Cupei Mondiale OEB e deja cel mai titrat

georg40
1st January 2008, 17:26
In cursa de stafeta de maine, care deschide intrecerea de la Oberhof, echipa germana se prezinta serios handicapata prin imbolnavirea a doua componente de baza: Martina Glagow si Magdalena Neuner.Ele vor fi inlocuite de Sabine Denkinger si Kathrin Hitzer, care vor lua startul alaturi de Andrea Henkel si Kati Wilhelm.

ducus
2nd January 2008, 11:31
In cursa de stafeta de maine, care deschide intrecerea de la Oberhof, echipa germana se prezinta serios handicapata prin imbolnavirea a doua componente de baza: Martina Glagow si Magdalena Neuner.Ele vor fi inlocuite de Sabine Denkinger si Kathrin Hitzer, care vor lua startul alaturi de Andrea Henkel si Kati Wilhelm.
Si crezi ca Denkinger si Hitzer nu vor face fata in cursa si vor trage in jos echipa? Vom vedea, totul depinde de situatie, in ce ordine vor pleca in cursa, si desigur, de forma de moment a acestora.
Din pacate site-ul oficial al competitiei e numai in limba germana, iar pe site-ul IBU inca n-au aparut echipele care vor lua startul maine.:mda:

georg40
2nd January 2008, 13:01
Cel putin aportul Magdalenei la alergare va lipsi substantial. Ea este cea mai buna schioara ! Denkinger trage de obicei bine, pentru mine marea necunoscuta ramane Kathrin Hitzer cu o prestatie sinuoasa, dar si in aceasta alcatuire Germania este favorita, orice eventuale scuze nefiind de acceptat.

PS: Ieri am spus maine,gresit acest maine este doar de...azi valabil.Intrecerea de deschidere are loc joi !

rob_din
2nd January 2008, 21:35
Iata compinenta stafetelor de maine


1 GERMANY GER 17:15:00
DENKINGER Simone
HENKEL Andrea
HITZER Kathrin
WILHELM Kati
2 RUSSIA RUS 17:15:00
SLEPTSOVA Svetlana
NEUPOKOEVA Oksana
MOISEEVA Tatiana
GUSEVA Natalia
3 FRANCE FRA 17:15:00
PERETTO Delphine
BECAERT Sylvie
MACABIES Pauline
BAILLY Sandrine
4 UKRAINE UKR 17:15:00
SEMERENKO Valj
SEMERENKO Vita
YAKOVLEVA Oksana
KHVOSTENKO Oksana
5 CHINA CHN 17:15:00
DONG Xue
KONG Yingchao
WANG Chunli
LIU Xianying
6 NORWAY NOR 17:15:00
BERGER Tora
BONNEVIE-SVENDSEN Julie
ROGSTAD Solveig
FLATLAND Ann Kristin
7 ITALY ITA 17:15:00
PONZA Michela
FIANDINO Roberta
HALLER Katja
ERTL Barbara
8 BELARUS BLR 17:15:00
KALINCHIK Liudmila
DOMRACHEVA Darya
ANANKO Liudmila
KUDRASHOVA Olga
9 POLAND POL 17:15:00
PALKA Krystyna
BOBAK Paulina
GWIZDON Magdalena
PONIKWIA Katarzyna
10 ROMANIA ROU 17:15:00
PLOTOGEA Dana
TOFALVI Eva
PURDEA Mihaela
RUSU Alexandra
11 LATVIA LAT 17:15:00
LIDUMA Madara
KRUMINA Gerda
JUSKANE Zanna
GLAZERE Liga
12 KAZAKSTAN KAZ 17:15:00
KHRUSTALEVA Elena
LEBEDEVA Anna
AFANASJEVA Viktoria
MOZHEVITINA Irina

ducus
2nd January 2008, 21:56
Daca ordinea stafetelor va fi cea de mai sus, tare mi-e ca nu cumva Henkel sa aiba de munca de pe urma lui Denkinger, sau ca celelalte componente ale Italiei sa nu strice efortul Michaelei Ponza.
Prevad ca rusoaicele vor iesi pe 2, dupa nemtoaice, urmate de frantuzoaice daca acestea vor avea trageri bune.
Sper ca Romania sa nu iasa din nou printre ultimii. Succes fetelor, va tinem pumnii stransi! :)
Intrebare: stie cineva cum se acorda punctajul in aceasta stafeta, avand in vedere ca sunt doar 12 echipe? Va primi si ultima clasata 13 puncte, ca data trecuta?

rob_din
2nd January 2008, 22:06
Punctele se acorda la fel indiferent de cate echipe participa adica 50 locul 1, 46 locul 2 pana la ultima echipa participanta. Fiind 12 echipe ultima va primi 22. Randul trecut au fost 18, de aceea s-au acordat 13 ultimei clasate

Ct despre Romania cred ca acum e cam singura sansa pentru un loc in primele 10

ducus
3rd January 2008, 09:20
Punctele se acorda la fel indiferent de cate echipe participa adica 50 locul 1, 46 locul 2 pana la ultima echipa participanta. Fiind 12 echipe ultima va primi 22. Randul trecut au fost 18, de aceea s-au acordat 13 ultimei clasate

Ct despre Romania cred ca acum e cam singura sansa pentru un loc in primele 10
Dar totusi, sunt 6 echipe care lipsesc fata de data trecuta, adica 24 de concurente! Ce se intampla? Oare toate sa fie accidentate, iar daca da, antrenorii nu le puteau gasi inlocuitor, cum s-a procedat in cazul Germaniei?
Tot trebuiau sa participe, chiar daca bagau sportive neexperimentate, dar macar faceau prezenta.
Va fi cam fara farmec sa vedem doar 12 schioare intrecandu-se la tir si pe partie. :rosu:
Cu 22 de puncte tot n-am intra in primele 10 la clasamentul general al probei de stafeta, fiindca am avea 56 de puncte, cate are acum Italia, care va acumula si ea puncte.

rob_din
3rd January 2008, 10:47
Dar totusi, sunt 6 echipe care lipsesc fata de data trecuta, adica 24 de concurente! Ce se intampla? Oare toate sa fie accidentate, iar daca da, antrenorii nu le puteau gasi inlocuitor, cum s-a procedat in cazul Germaniei?
Tot trebuiau sa participe, chiar daca bagau sportive neexperimentate, dar macar faceau prezenta.
Va fi cam fara farmec sa vedem doar 12 schioare intrecandu-se la tir si pe partie. :rosu:
Cu 22 de puncte tot n-am intra in primele 10 la clasamentul general al probei de stafeta, fiindca am avea 56 de puncte, cate are acum Italia, care va acumula si ea puncte.

Sunt mai multe explicatii: n-au trecut decat 3 zile de la Anul Nou, probabil sunt echipe care le-au permis schioarelor sa ramana acasa de sarbatori, apoi incepand cu aceasta etapa s-a diminuat si mai mult cota de participare pentru tarile slabe asa ca ce rost are sa aduci o stafeta cand ai dreptul la doar o biatlonista in concursul de sambata. In plus duminica e mass start deci tarile mai slabe n-ar fi avut decat o biatlonista la sprint. Cam multi bani cheltuiti doar pentru o proba

Iar eu ma refeream sa intram in primele 10 in aceasta etapa nu in clasamentul general

ducus
3rd January 2008, 11:19
Sunt mai multe explicatii: n-au trecut decat 3 zile de la Anul Nou, probabil sunt echipe care le-au permis schioarelor sa ramana acasa de sarbatori, apoi incepand cu aceasta etapa s-a diminuat si mai mult cota de participare pentru tarile slabe asa ca ce rost are sa aduci o stafeta cand ai dreptul la doar o biatlonista in concursul de sambata. In plus duminica e mass start deci tarile mai slabe n-ar fi avut decat o biatlonista la sprint. Cam multi bani cheltuiti doar pentru o proba

Iar eu ma refeream sa intram in primele 10 in aceasta etapa nu in clasamentul general
Cum ce rost are? Sa aduni puncte in cupa mondiala, si asta era una din putinele ocazii pe care le aveau tarile mici, sa adune cateva puncte, indiferent pe ce loc s-ar fi aflat in proba de stafeta.
Anul trecut nu era tot acelasi program? De ce atunci au participat 16 tari? Eu nu cred faza asta ca n-au avut pe cine sa trimita, pana si noi am trimis pe altcineva in locul Evei Tofalvi, si n-o puteau face celelalte tari care lipsesc azi?
Romania a iesit anul trecut la peste 9 minute in aceasta proba, iar pe ultimul loc s-a clasat Coreea, la peste 18 minute, echipa care astazi nu va lua startul.
Incredibil, nici Bulgaria nu va participa. :shocked: Ce se intampla cu Nikoulchina si celelalte?

TheMentalist
3rd January 2008, 12:09
Sa speram ca vremea va fi buna si nu va fi ceata. In proba de combinata nordica care sa desfasurat duminica la Oberhof a fost o ceata foarte densa, sa speram ca nu va fi astazi.

ducus
3rd January 2008, 12:27
Sa speram ca vremea va fi buna si nu va fi ceata. In proba de combinata nordica care sa desfasurat duminica la Oberhof a fost o ceata foarte densa, sa speram ca nu va fi astazi.
Da! Sa speram! Desi in conditii grele se vad adevaratii sportivi de performanta, sa traga foare bine prin ceata si sa schieze. Poate vedem si astazi tururi de penalizare, sa vezi atunci surprize.:D In plus, e una dintre putinele probe pe timp de noapte. Soarele apune la ei cam la 16:40, ori cursa va incepe la ~17:30.

resita
3rd January 2008, 12:44
sa speram ca fetele noastre vor face o figura frumoasa.
nu am mai vazut o cursa de stafeta de mai bine de 2 ani. :D

ducus
3rd January 2008, 13:13
sa speram ca fetele noastre vor face o figura frumoasa.
nu am mai vazut o cursa de stafeta de mai bine de 2 ani. :D
Cum adica, doar a fost si la sfarsitul anului trecut, nu urmaresti mereu sporturile de iarna? Eu nu scap nici o cursa! :yeah:
Haideti fetelor, sunteti gata? :lol:

rob_din
3rd January 2008, 13:38
Cum ce rost are? Sa aduni puncte in cupa mondiala, si asta era una din putinele ocazii pe care le aveau tarile mici, sa adune cateva puncte, indiferent pe ce loc s-ar fi aflat in proba de stafeta.
Anul trecut nu era tot acelasi program? De ce atunci au participat 16 tari? Eu nu cred faza asta ca n-au avut pe cine sa trimita, pana si noi am trimis pe altcineva in locul Evei Tofalvi, si n-o puteau face celelalte tari care lipsesc azi?
Romania a iesit anul trecut la peste 9 minute in aceasta proba, iar pe ultimul loc s-a clasat Coreea, la peste 18 minute, echipa care astazi nu va lua startul.
Incredibil, nici Bulgaria nu va participa. :shocked: Ce se intampla cu Nikoulchina si celelalte?

Nu are nici o importanta sa aduni puncte la stafeta. De anul acesta participarea se face numai pe baza punctelor din probele individiuale. De aceea anul trecut au fost 16 si acum 12.

Probabil Federatia din Romania are mai multi bani decat altele.

http://www.biathlonworld.com/media/media_0729520.PDF.
Ai aici tabelul cu cate biatloniste are dreptul fiecare tara sa inscrie in probele individuale. Romania are dreptul la 3, Bulgaria nu mai are dreptul decat la una singura, fata de 4 anul trecut. Bulgaria are mari probleme, fiindca acum ca sa intre cu mai multe biatloniste trebuie sa participe la Cupa Europei

ducus
3rd January 2008, 15:57
Nu are nici o importanta sa aduni puncte la stafeta. De anul acesta participarea se face numai pe baza punctelor din probele individiuale. De aceea anul trecut au fost 16 si acum 12.

Probabil Federatia din Romania are mai multi bani decat altele.

http://www.biathlonworld.com/media/media_0729520.PDF.
Ai aici tabelul cu cate biatloniste are dreptul fiecare tara sa inscrie in probele individuale. Romania are dreptul la 3, Bulgaria nu mai are dreptul decat la una singura, fata de 4 anul trecut. Bulgaria are mari probleme, fiindca acum ca sa intre cu mai multe biatloniste trebuie sa participe la Cupa Europei
OK. Multumesc de tabel, nu stiam ca s-au schimbat regulile. :D Dar am totusi o intrebare: de ce spui ca "probabil Romania a avut mai multi bani"? Daca spui ca de acum inainte numarul de participanti se va stabili in functie de rezultatele probelor individuale, atunci mi se pare corect ca Romania sa trimita mai multe sportive decat Bulgaria. Pana una alta, la individual noi am luat 6 puncte prin Eva Tofalvi, pe cand bulgaroiacele nici unul (si nu stiu cate au participat pana acum).
Si tinand cont de cele de mai sus, tot nu inteleg de ce nu a participat Bulgaria la stafeta, adica trebuia musai sa participe doar daca s-ar fi pus si punctele de la stafeta? Puteau sa concureze pentru medalii, pentru clasamentul probei de stafeta, fara alt scop de a trimite cat mai multe sportive in sezonul urmator.

rob_din
3rd January 2008, 16:05
OK. Multumesc de tabel, nu stiam ca s-au schimbat regulile. :D Dar am totusi o intrebare: de ce spui ca "probabil Romania a avut mai multi bani"? Daca spui ca de acum inainte numarul de participanti se va stabili in functie de rezultatele probelor individuale, atunci mi se pare corect ca Romania sa trimita mai multe sportive decat Bulgaria. Pana una alta, la individual noi am luat 6 puncte prin Eva Tofalvi, pe cand bulgaroiacele nici unul (si nu stiu cate au participat pana acum).
Si tinand cont de cele de mai sus, tot nu inteleg de ce nu a participat Bulgaria la stafeta, adica trebuia musai sa participe doar daca s-ar fi pus si punctele de la stafeta? Puteau sa concureze pentru medalii, pentru clasamentul probei de stafeta, fara alt scop de a trimite cat mai multe sportive in sezonul urmator.

Eu ma mai uit din cand in cand la curse cu comentariu in engleza. Iar comentatorii englezi se plang ca aceste noi reguli afecteaza tarile fara putere financiara, fiindca acum trebuie sa cheltui o groaza de bani doar ca sa trimiti un sportiv.
In cazul Bulgariei atata timp cat in probele individuale n-au dreptul sa bage decat o sportiva, gandeste-te ca ii costa foarte mult sa trimita 4 sportive pentru o singura proba. Probabil vor duce stafeta la Campionatele Mondiale. Pana atunci se vor concentra pe Cupa Europei, fiindca singura sansa sa mai inscrie biatloniste in plus in Cupa Mondiala este sa concureze bine in Cupa Europei.
Am spus ca Federatia de la noi probabil are resurse financiare fiindca aceasta etapa de la Oberhof putea fi sarita fara probleme, avand in vedere ca la mass start nu avem sportive. Eu unul ma bucur ca trimitem si aici sportivele, dar daca nu erau bani destui se putea sari aceasta etapa

Eu am spus de la inceputul sezonului ca aceste noi reguli vor duce la disparitia tarilor mici din biatlon.

ducus
3rd January 2008, 16:31
Unde pot gasi mai multe informatii despre Cupa Europei? Totusi, nu inteleg de ce noi avem dreptul la mai multe sportive decat bulgaroiacele, din moment ce mereu am avut rezultate mai slabe decat ele (un exemplu la Torino), dar si la general, sezonul trecut Nikoulchina a avut 93 de puncte in cupa mondiala, spre deosebire de Tofalvi (57p.)
Acum 2 sezoane Dafovska era pe locul 27 (217p.), Filipova si Nikoulchina pe 38 si 39, iar Tofalvi de-abia pe 57. Deci, pe ce criterii ni s-a permis noua sa inscriem 3 fete cand am avut rezultate mult mai slabe decat bulgarii, iar lor doar o sportiva? Si mie mi se par aiurea aceste noi reguli, dar asta e, sa ne bucuram ca am mai scapat de un "adversar". Se pare ca nu doar la fotbal bulgarii stau acasa. :P

rob_din
3rd January 2008, 17:00
Unde pot gasi mai multe informatii despre Cupa Europei? Totusi, nu inteleg de ce noi avem dreptul la mai multe sportive decat bulgaroiacele, din moment ce mereu am avut rezultate mai slabe decat ele (un exemplu la Torino), dar si la general, sezonul trecut Nikoulchina a avut 93 de puncte in cupa mondiala, spre deosebire de Tofalvi (57p.)
Acum 2 sezoane Dafovska era pe locul 27 (217p.), Filipova si Nikoulchina pe 38 si 39, iar Tofalvi de-abia pe 57. Deci, pe ce criterii ni s-a permis noua sa inscriem 3 fete cand am avut rezultate mult mai slabe decat bulgarii, iar lor doar o sportiva? Si mie mi se par aiurea aceste noi reguli, dar asta e, sa ne bucuram ca am mai scapat de un "adversar". Se pare ca nu doar la fotbal bulgarii stau acasa. :P

Nu s-a tinut cont de rezultatele anterioare decat in prima etapa de la Kontiolahti.
Pe scurt iata sistemul care se foloseste. In fiecare cursa se acorda fiecarui sportiv un numar de puncte in funcite de locul ocupat. Spre exemplu daca la o cursa participa 100 de sportivi, locul 1 primeste 100 de puncte locul 2 99 iar locul 100 (ultimul) primeste 1 punct. Daca la o cursa participa 80 de sportivi locul 1 ia 80 de puncte, locul 2 79 etc.

Se aduna aceste puncte si rezulta un alt clasamentul decat cel de Cupa Mondiala denumit IBU Points.
Il gasesti aici http://www.biathlonresults.com/ResultPanel/resultpanel800.html. La sectiunea CUPS e ultimul dupa Nations Cup

Ei bine se ia clasamentul si au drept de participare doar primii 85 de sportivi (in primele 3 etape de CM), apoi doar primii 80 (la etapele 4-6) si doar primii 75 la celelate etape ramase. Sigur se acorda cate un loc din oficiu pt fiecare tara (la masculin de aceea avem dreptul la 1 sportiv, fiindca altfel nici unul n-a intrat in primii 80). Au drept sa participe si primii 10 din Cupa Europei

In prezent Plotogea e pe 56, Purdea pe 65 si Tofalvi pe 66, de aceea avem dreptul la 3 sportive. Bulgarii o au doar pe Filipova in primii 80

rob_din
3rd January 2008, 17:03
La CM si JO de la Vancouver se califica direct doar primele 70. E drept tarile puternice au multi sportivi in primii 70 si cum acolo n-au dreptul decat la 4 probabil ca primii 85-90 din acest clasament vor avea drept de participare

ducus
3rd January 2008, 17:45
Wow , iata ca am aflat multe lucruri pe care nu le stiam. :) Dar totusi nu inteleg ceva. De exemplu, Alexandra Rusu ocupa locul 100 in clasamentul IBU, cu doar 59 de puncte, desi in Cupa Europeana a adunat 115 puncte pana acum! De ce nu i s-au pus toate?
Incepand cu ce data este luat in calcul acest clasament IBU? E pe fiecare sezon, sau si din sezonul precedent? Altfel, de unde are Glagow 591 de puncte, cand in acest sezon a adunat in Cupa Mondiala doar 274 puncte?

rob_din
3rd January 2008, 17:59
Wow , iata ca am aflat multe lucruri pe care nu le stiam. :) Dar totusi nu inteleg ceva. De exemplu, Alexandra Rusu ocupa locul 100 in clasamentul IBU, cu doar 59 de puncte, desi in Cupa Europeana a adunat 115 puncte pana acum! De ce nu i s-au pus toate?
Incepand cu ce data este luat in calcul acest clasament IBU? E pe fiecare sezon, sau si din sezonul precedent? Altfel, de unde are Glagow 591 de puncte, cand in acest sezon a adunat in Cupa Mondiala doar 274 puncte?

1. IBU Points se face doar pe baza rezultatelor din Cupa Mondiala. Nu se iau in considerare punctele din Cupa Europei. Pentru Cupa Europei se face alt clasament si primele 10 de acolo au drept de participare in CM (bineinteles nici o tara nu are voie cu mai mult de 7 sportivi asa ca daca 2 germance conduc in Cupa Europei nu pot participa decat daca antrnorii elimina din sportivele care concureaza acum in CM). Rusu n-a partcipat decat la etapa trecuta inlocuind-o pe Tofalvi
2. IBU Points se face doar pentru anul in curs. Nu trebuie sa confunzi punctele de Cupa Mondiala cu cele din IBU List. Glagow are 591 fiindca spre exemplu in prima cursa de la Kontiolahti a primit 105 puncte IBU (la acea cursa au participat 105 biatloniste) fata de 50 cat primesti in CM pentru victorie

resita
3rd January 2008, 18:10
Cum adica, doar a fost si la sfarsitul anului trecut, nu urmaresti mereu sporturile de iarna? Eu nu scap nici o cursa! :yeah:
Haideti fetelor, sunteti gata? :lol:

pana acum 2 ani nu pierdeam nici o cursa, dar in ultimul timp nu prea am mai urmarit

ducus
3rd January 2008, 18:10
Despre cupa Europei la junioare ce stii? Cum se face punctajul si cate sportive pot avansa in cupa Europeana de senioare? E si aici limita de varsta 21 de ani? Romanca noastra Reka Ferencz se afla dupa 8 etape pe locul 7, cu 180 de puncte.
Reka a fost declarata Omul Zilei de catre JN:
http://www.jurnalul.ro/articole/111327/omul-zilei-reka-ferencz

rob_din
3rd January 2008, 18:19
Despre cupa Europei la junioare ce stii? Cum se face punctajul si cate sportive pot avansa in cupa Europeana de senioare? E si aici limita de varsta 21 de ani? Romanca noastra Reka Ferencz se afla dupa 8 etape pe locul 7, cu 180 de puncte.
Reka a fost declarata Omul Zilei de catre JN:
http://www.jurnalul.ro/articole/111327/omul-zilei-reka-ferencz

http://data.biathlonworld.com/data/archives.aspx?CupId=BT0708SCEUCP__JWTS

Acesta e clasamentul. In Cupa Europei nu se pune problema de promovari sau chestii de genul asta. Daca federatia doreste Ferencz poate concura si acum la senioare. Dar pana la 21 de ani poate concura la junioare.

ducus
3rd January 2008, 18:26
http://data.biathlonworld.com/data/archives.aspx?CupId=BT0708SCEUCP__JWTS

Acesta e clasamentul. In Cupa Europei nu se pune problema de promovari sau chestii de genul asta. Daca federatia doreste Ferencz poate concura si acum la senioare. Dar pana la 21 de ani poate concura la junioare.
A inceput stafeta, pe melodia lui Indiana Jones. E misto ca mai baga si melodii, sa vedem cum se vor concentra fetele la prima tragere :)

resita
3rd January 2008, 18:28
slaba prima tragere pt. romania

rob_din
3rd January 2008, 18:28
Plotogea a ratat complet tragerea, tot ce putem spera e sa n-ajungem ultimii

rob_din
3rd January 2008, 18:36
Am mai spus=o, se face o mare greseala nepunad-o pe Tofalvi prima in stafeta

resita
3rd January 2008, 18:43
slab romania pana acum.

sper ca germania sa castige aceasta cursa dar va fi greu

ducus
3rd January 2008, 18:44
Asa e, dar si daca tragea ea perfect si pe urma veneau celelalte si stricau totul, ce rezolvam? Barem asa mai putem spera ca Eva va putea recupera, la experienta pe care o are, bineinteles cu conditia sa nu rateze.

resita
3rd January 2008, 18:53
bravo henkel, 5 din 5

rob_din
3rd January 2008, 19:16
Asa e, dar si daca tragea ea perfect si pe urma veneau celelalte si stricau totul, ce rezolvam? Barem asa mai putem spera ca Eva va putea recupera, la experienta pe care o are, bineinteles cu conditia sa nu rateze.

Macar aveam o sansa la un loc mai bun, sa stii ca psihologic e foarte important sa fii in fata. Daca primesti stafeta la 5 minute te demoralizezi complet.

resita
3rd January 2008, 19:18
noi mai concuram?
unde suntem, stiti pe ce loc?

SORENSEN
3rd January 2008, 19:22
pe 9 dupa schimbul 3 la 4.39 min din 11 echipe--au fost 12 dar china a abandonat cred ...

SORENSEN
3rd January 2008, 19:25
Atmosfera e fantastica...momentan germanai e in frunte cu 12 sec fata de rusia

rob_din
3rd January 2008, 19:27
Vom termina pe 9 cu siguranta

resita
3rd January 2008, 19:29
Atmosfera e fantastica...momentan germanai e in frunte cu 12 sec fata de rusia

acolo este locul lor :D
sa vedem ultima tragere

rob_din
3rd January 2008, 19:29
Foarte bine au tras romancele cu exceptia Danei Plotogea

resita
3rd January 2008, 19:31
lupta stransa, primele 3 in 12 sec.

hai willhein :yeah::yeah::yeah:

rob_din
3rd January 2008, 19:36
Din pacate victorie pentru Germania. Romania locul 9

SORENSEN
3rd January 2008, 19:36
Final
1.Ger
2.Fra 12.2
3.Rus 26

SORENSEN
3rd January 2008, 19:37
Din pacate victorie pentru Germania. Romania locul 9

cea mai buna a castigat ...de ce pacat ?

resita
3rd January 2008, 19:38
Bravo Germani,


asa cum am mai spus nu am mai vazut o cursa de stafeta de 2 ani dar sper ca anul acesta sa reusesc sa le vad pe toate

rob_din
3rd January 2008, 19:38
:)
cea mai buna a castigat ...de ce pacat ?

In biatlon sunt anti-Germania, asa cum in schi alpin sunt anti-Austria sau in fotbal anti-Italia. :)

rob_din
3rd January 2008, 19:39
Romania incheie cu 12 focuri ratate (din care 5 de Plotogea) si 0 tururi de penalizare, la 7 minute in spatele Germaniei

TheMentalist
3rd January 2008, 19:43
Romania pe locul 9.

ducus
3rd January 2008, 20:14
Mi-au luat lumina tocmai inaintea turului 2, dar am vazut rezultatele finale pe net, felicitari Romania! Ne aflam acum pe locul 12 la general in proba de stafeta. :)

rob_din
3rd January 2008, 20:28
Mi-au luat lumina tocmai inaintea turului 2, dar am vazut rezultatele finale pe net, felicitari Romania! Ne aflam acum pe locul 12 la general in proba de stafeta. :)

De ce felicitari? Am terminat pe 9 din 11. Nu mi se pare ca am avea de sa felicitam echipa.

ducus
3rd January 2008, 20:31
Romania incheie cu 12 focuri ratate (din care 5 de Plotogea) si 0 tururi de penalizare, la 7 minute in spatele Germaniei
Am o nelamurire: ai spus ca doar primele 80 din clasamentul IBU au dreptul sa participe in cupa mondiala. Si cu restul ce se intampla, nu vor mai putea concura pana la sfarsitul sezonului deloc? Atunci cum vor mai putea aduna puncte? De ce nu li se da si lor o sansa? Mi se pare injust, totusi vorbim de Tadeja Brankovic, Gunn Margit Andreassen, Natalie Santer, Alexandra Rusu s.a.:rosu:

rob_din
3rd January 2008, 20:49
Am o nelamurire: ai spus ca doar primele 80 din clasamentul IBU au dreptul sa participe in cupa mondiala. Si cu restul ce se intampla, nu vor mai putea concura pana la sfarsitul sezonului deloc? Atunci cum vor mai putea aduna puncte? De ce nu li se da si lor o sansa? Mi se pare injust, totusi vorbim de Tadeja Brankovic, Gunn Margit Andreassen, Natalie Santer, Alexandra Rusu s.a.:rosu:

Cine nu este in top 80 nu poate concura decat in 2 cazuri: cand una din sportivele calificate ii cedeaza locul (asa cum Rusu a concurat in locul lui Tofalvi) sau daca intra in primele 10 in Cupa Europei
Santer poate concura fiindca Belgia are asigurat un loc ca orice alta tara

Oricum tocmai asta reprosau comentatorii englezi, tarile mici nu vor mai putea progresa niciodata. Chiar daca la baieti din Romania sau Ungaria vine un biatlonist foarte bun, tot un singur loc tara va avea in Cupa Mondiala. Anul trecut fiecare tara avea voie sa inscrie un numar de participanti in functie de clasamentul pe natiuni. Era mult mai corect. Adica un biatlonist bun putea sa traga o intreaga echipa dupa el. Daca regula se aplica acum 2-3 ani China ar fi avut si acum o singura sportiva spre exemplu

ducus
3rd January 2008, 21:11
Cine nu este in top 80 nu poate concura decat in 2 cazuri: cand una din sportivele calificate ii cedeaza locul (asa cum Rusu a concurat in locul lui Tofalvi) sau daca intra in primele 10 in Cupa Europei
Santer poate concura fiindca Belgia are asigurat un loc ca orice alta tara

Oricum tocmai asta reprosau comentatorii englezi, tarile mici nu vor mai putea progresa niciodata. Chiar daca la baieti din Romania sau Ungaria vine un biatlonist foarte bun, tot un singur loc tara va avea in Cupa Mondiala. Anul trecut fiecare tara avea voie sa inscrie un numar de participanti in functie de clasamentul pe natiuni. Era mult mai corect. Adica un biatlonist bun putea sa traga o intreaga echipa dupa el. Daca regula se aplica acum 2-3 ani China ar fi avut si acum o singura sportiva spre exemplu
Da, dar totusi in prima cursa a sezonului parca, au participat atata Garnita cat si Mosoiu, deci 2 sportivi, nu doar unul! Atunci de ce s-a putut, iar acum nu se mai poate?
Spuneai mai devreme ca totusi, fiecare tara mai are dreptul la inca un sportiv suplimentar (din moment ce baietilor li s-a dat un loc), deci la fete ar veni cele 3 aprobate+1 , care ar putea fi Rusu, chiar daca nu e intre primii 10 la cupa europeana, nu?
Ori n-am vazut niciodata intr-o proba individuala 4 romance! Deci, dedeuc ca treaba cu locul suplimentar e cam neclara.

rob_din
3rd January 2008, 21:14
Da, dar totusi in prima cursa a sezonului parca, au participat atata Garnita cat si Mosoiu, deci 2 sportivi, nu doar unul! Atunci de ce s-a putut, iar acum nu se mai poate?
Spuneai mai devreme ca totusi, fiecare tara mai are dreptul la inca un sportiv suplimentar (din moment ce baietilor li s-a dat un loc), deci la fete ar veni cele 3 aprobate+1 , care ar putea fi Rusu, chiar daca nu e intre primii 10 la cupa europeana, nu?
Ori n-am vazut niciodata intr-o proba individuala 4 romance! Deci, dedeuc ca treaba cu locul suplimentar e cam neclara.

1. In prima cursa s-a tinut cont de regula de anul trecut. Anul trecut aveam 2 baieti acceptati la start. Imediat dupa Kontiolahti s-a aplicat noua regula
2. Sportivul din oficiu este valabil doar daca tara respectiva n-are nici un biatlonist in primii 80 (cum e Romania la masculin). Daca o tara are 1 sau mai multi in primii 80 nu se mai acorda un loc suplimentar ci concureaza atatia sportivi cati sunt in primii 80

ducus
3rd January 2008, 21:34
E bine totusi ca vom avea macar un loc asigurat in urmatorii ani, indiferent daca nu vom intra in primii 80. La fel vad ca e si cu Bulgaria la masculin. Deci la cupa europeana ne prezentam degeaba, ca indiferent daca vom intra in primii 10 nu vom mai putea trimite un al doilea sportiv.(oricum si acolo suntem varza, Garnita e pe locul 139). Cei mai avantajati vor fi nemtii, francezii si rusii din primii 10 in cupa europeana, dar nu cred ca o sa prinda vreunul sa concureze in cupa mondiala in urmatorii ani.

rob_din
3rd January 2008, 21:38
E bine totusi ca vom avea macar un loc asigurat in urmatorii ani, indiferent daca nu vom intra in primii 80. La fel vad ca e si cu Bulgaria la masculin. Deci la cupa europeana ne prezentam degeaba, ca indiferent daca vom intra in primii 10 nu vom mai putea trimite un al doilea sportiv.(oricum si acolo suntem varza, Garnita e pe locul 139). Cei mai avantajati vor fi nemtii, francezii si rusii din primii 10 in cupa europeana, dar nu cred ca o sa prinda vreunul sa concureze in cupa mondiala in urmatorii ani.

Daca printr-o minune am ajunge cu un sportiv in primii 10 in CE acela va avea dreptul sa concureze in CM bineinteles insa ca cel din CM va trebui sa se mute in CE. Asa ca pana la urma tot cu un sportiv ramanem. Exact ce spuneam, si daca apare un sportiv foart bun o tara mai mica tot cu un singur sportiv in CM ramane. O tampenie IBU

Cat despre nemtii sau rusii din primii 10 in CE ramane la latitudinea antrenorilor. Oricum mai mult de 7 sportivi dintr-o tara nu pot fi in Cupa Mondiala

rob_din
3rd January 2008, 21:40
In CE primele 6 la feminin sunt din GER. Incredibil!


In acest moment si locul 19 din CE ar avea drept de participare in CM. Rusu nu e departe. Problema e ca degeaba vine in CM fiindca e imposibil sa intre in primele 80, in plus va cadea si in clasamentul CE. Cel mai bine e ca Rusu sa intre in primele 20 la sfarsitul sezonului. Mai mult ca sigur va avea drept de participare in primele 3 etape de CM la anul

ducus
3rd January 2008, 21:57
Dar de Emoke Szocks ce parere ai? Va mai prinde vreodata un concurs in cupa mondiala pana la "pensie", in conditiile in care Plotogea, Tofalvi si Purdea sunt "titulare"? Poate doar in cazul unei gripe sau accidentari a uneia dintre ele...Doamne-fereste!

rob_din
3rd January 2008, 22:01
Dar de Emoke Szocks ce parere ai? Va mai prinde vreodata un concurs in cupa mondiala pana la "pensie", in conditiile in care Plotogea, Tofalvi si Purdea sunt "titulare"? Poate doar in cazul unei gripe sau accidentari a uneia dintre ele...Doamne-fereste!

Eu sincer nu-mi dau seama exact ce valoare are. Probabil ea va fi trimisa in CE de seniori anul viitor. Daca are valoare poate sa intra in primele 20 in CE si sa primeasca drept de participare in CM.
In plus exista varianta ca daca cu 1-2 etape inainte de finalul sezonului cele 3 titulare sunt sigure ca intra in primele 80 atunci Rusu si Szocs sa inlocuiasca 2 din titulare pentru a fi incercate din nou in CM.


Oricum pariul meu ramane Mihaela Purdea. Eu sunt convins ca in maxim 2 ani Purdea va ajunge o biatlonista care sa aiba sanse la top 10

ducus
3rd January 2008, 22:06
E naspa asa :( Adica dupa ce s-au folosit de ele la Torino acum nu mai sunt bune? Atunci erau bune, nu, ca trebuia sa avem echipa completa, iar acum le aruncam prin competitii de mana a II-a, nedandu-le macar sansa sa arate ce pot.:( Am impresia ca o sa astepte mult si bine, fiindca cele 3 titulare vor mai concura inca 7-8 ani, o sa iasa din activitate ca Hagi, la 36.:rosu:
Si cu Marina Blaj la fel..o sa vezi ca nu mai pupa echipa, mai ales ca face acum 30 de ani.

georg40
3rd January 2008, 22:09
Cum biatlonistele germane, chiar si cu o formatie usor modificata (si slabita,totusi) nu au fost informate la timp de simpatiile sau antipatiile existente in acest ...forum, ele si-au vazut de treaba si in componenta Simone Denkinger, Andrea Henkel, Kathrin Hitzer, Kati Wilhelm au reusit o victorie asteptata, chiar daca nu foarte clara, in urma celor doua ture de penalizare ale Simonei. Cei 18 de mii de spectatori, care si-au procurat biletele inca din...septembrie, au creat de-a lungul traseului si in poligon o atmosfera entuziasta, demonstrand po****ritatea acestui sport in (anti)Germania. Clasarea Frantei inaintea Rusiei poate fi considerata o mica surpriza, chiar foarte mica, echipa franceza fiind in acest sezon in progres.
Romania pe locul 9, nu putea emite pretentii mai mari as zice in primul rand datorita unei slabiciuni pe schiuri, dar si datorita celor 12 focuri ratate. De locul al 8-lea ocupat de Italia romancele au fost despartite de mai bine de 2 minute si jumatate. O mica "catastrofa" Letonia, pe locul 10, cu 4 ture de penalizare si 21 de focuri ratate.Enorm pentru o stafeta.

Vineri are loc stafeta barbatilor in care pentru locurile pe podium este de asteptat o disputa intre Norvegia - Rusia - Germania, desi Franta, Suedia si Austria sunt inca de luat in seama.

rob_din
3rd January 2008, 22:11
E naspa asa :( Adica dupa ce s-au folosit de ele la Torino acum nu mai sunt bune? Atunci erau bune, nu, ca trebuia sa avem echipa completa, iar acum le aruncam prin competitii de mana a II-a, nedandu-le macar sansa sa arate ce pot.:( Am impresia ca o sa astepte mult si bine, fiindca cele 3 titulare vor mai concura inca 7-8 ani, o sa iasa din activitate ca Hagi, la 36.:rosu:
Si cu Marina Blaj la fel..o sa vezi ca nu mai pupa echipa, mai ales ca face acum 30 de ani.

N-ai dreptate. Federatia nu are cum sa le scoata pe cele 3 fiindca pana una-alta au reusit iata sa fie in primele 80. In plus uite, Rusu e pe 25 in CE. Daca are valoare intra fara probleme in primele 20 si va participa la CM. La fel Szocz. Sa stii ca avem dreptul si la 7 biatloniste in CM totuls este sa avem 7 biatloniste valoroase

In plus stii ceva de Blaj, ca eu habar n-am. Am crezut ca s-a retras. Fiindca altfel nu inteleg de ce nu partcipa in CM. E de departe cel mai valoros biatlonist de la noi

ducus
3rd January 2008, 22:13
Franta nu mai are nici o sansa de cand s-a retras Poiree, iar Germania parca nu mai e aceeasi fara Rico Gross si Sven Fischer.
Stai sa vezi daca nu auzim si maine pe forum ca "iar au castigat dopatii aia de rusi". Parca vad...:P

rob_din
3rd January 2008, 22:16
Franta nu mai are nici o sansa de cand s-a retras Poiree, iar Germania parca nu mai e aceeasi fara Rico Gross si Sven Fischer.
Stai sa vezi daca nu auzim si maine pe forum ca "iar au castigat dopatii aia de rusi". Parca vad...:P

Sa nu plangi cand chiar sunt descoperiti. Parca vad ca la anul o sa vedem numai rusi de care n-a auzit nimeni cum se intampla acum la feminin

Apropo, Pyleva se antreneaza si imediat cum i se termina suspendarea in februarie va reveni in CM

ducus
3rd January 2008, 22:24
Sa nu plangi cand chiar sunt descoperiti. Parca vad ca la anul o sa vedem numai rusi de care n-a auzit nimeni cum se intampla acum la feminin

Apropo, Pyleva se antreneaza si imediat cum i se termina suspendarea in februarie va reveni in CM
Pai ce, a luat suspendare 2 ani? Parca asa tin minte, nu sunt sigur! Oricum, daca va reveni in februarie revine degeaba, nu mai are sanse sa intre in primii 80, orice ar face.
Cat despre Blaj, statisticile IBU despre el se opresc in cursa de sprint de la Pokljuka WC7 in 2006:
http://www.biathlonworld.com/eng/dynamic/archiv_redirect.asp?page=data.biathlonworld.com/data/archives.aspx?IbuId=

rob_din
3rd January 2008, 22:27
Pai ce, a luat suspendare 2 ani? Parca asa tin minte, nu sunt sigur! Oricum, daca va reveni in februarie revine degeaba, nu mai are sanse sa intre in primii 80, orice ar face.
Cat despre Blaj, statisticile IBU despre el se opresc in cursa de sprint de la Pokljuka WC7 in 2006:
http://www.biathlonworld.com/eng/dynamic/archiv_redirect.asp?page=data.biathlonworld.com/data/archives.aspx?IbuId=

A luat 2 ani dupa JO de la Torino. Cat despre TOP 80, daca e in forma antrenorii rusi o vor baga in locul altei rusoaice care participa acum in CM

georg40
3rd January 2008, 22:30
Franta nu mai are nici o sansa de cand s-a retras Poiree, iar Germania parca nu mai e aceeasi fara Rico Gross si Sven Fischer.
Stai sa vezi daca nu auzim si maine pe forum ca "iar au castigat dopatii aia de rusi". Parca vad...:P

Franta este chiar si fara Raphael Poiree o forta, ea a rezistat mai bine la pierderea liderului ei, decat Germania fara Fischer si Gross. Nemtii au omis sa intinereasca echipa la timp, ei fiind acum departe de valoarea de anul trecut, mai ales ca si oamenii de baza Greis, Wolf si Rösch arata slabiciuni la fiecare intrecere.

ducus
3rd January 2008, 22:31
A luat 2 ani dupa JO de la Torino. Cat despre TOP 80, daca e in forma antrenorii rusi o vor baga in locul altei rusoaice care participa acum in CM
Nedreapta decizie dupa parerea mea, cand lui Cherezov i s-au dat doar cateva zile :(
Apropo de Mosoiu, cum de a putut sa concureze, cand de-abia anul asta in septembrie va implini 21 de ani?
Poate Blaj participa la campionatele nationale, din moment ce inca este trecut pe pagina oficiala a federatiei romane.

rob_din
3rd January 2008, 22:39
Nedreapta decizie dupa parerea mea, cand lui Cherezov i s-au dat doar cateva zile :(
Apropo de Mosoiu, cum de a putut sa concureze, cand de-abia anul asta in septembrie va implini 21 de ani?
Poate Blaj participa la campionatele nationale, din moment ce inca este trecut pe pagina oficiala a federatiei romane.

La JO controalele antidoping sunt mult mai performante decat cele facute de IBU. La Pyleva s-a dovedit folosirea substantei, la Tcherezov nu s-a putut constata decat ca a depasit nivelul admis al hemoglobinei nu si daaca asta s-a datorat EPO

La seniori poate participa si un sportiv de 18 ani, nu e limita de varsta.

ducus
3rd January 2008, 22:59
Anul 2007 a fost anul marilor retrageri in biatlon: Rico Gross, Poiree, Katrin Apel, Linda Gruben, Uschi Disl, Sven Fischer, Katja Beer, Liv Grete Poiree, Pavel Rovstovsev, Olena Zubrilova. Si cand te gandesti ca Gredler (40) sau Hannevold (38) inca mai concureaza...

georg40
3rd January 2008, 23:10
Anul 2007 a fost anul marilor retrageri in biatlon: Rico Gross, Poiree, Katrin Apel, Linda Gruben, Uschi Disl, Sven Fischer, Katja Beer, Liv Grete Poiree, Pavel Rovstovsev, Olena Zubrilova. Si cand te gandesti ca Gredler (40) sau Hannevold (38) inca mai concureaza...

Mie imi lipseste cel mai mult doamna Poiree. Am admirat-o nu numai pentru ca este draguta si o foarte buna biatlonista, dar mai ales pentru faptul cum a reusit sa imbine activitatea din sport cu aceea de sotie si mai ales de mama. Acum cu doi copii este firesc ca s-a dedicat inainte de toate familiei, desi rezultatele i-ar fi permis inca 2-3 ani de activitate rodnica. Familiile de sportivi m-au impresionat mereu, mai ales aceasta interesanta si simpatica pereche franco-norvegiana !

TheMentalist
4th January 2008, 00:12
Linda Grubben s-a retras? Eu am crezut ca numa in acest an nu va concura deoarece a nascut.

ducus
4th January 2008, 00:18
Hopa! Fii atent ca i-am prins pe nemti! Concureaza cu 8 sportivi la masculin! Se poate asa ceva? Cel mai slab clasat e Christoph Knie, pe locul 87, cu 168 de puncte. Ce se va intampla daca va intra si el in top 80? Va trebui antrenorul sa renunte la el?

rob_din
4th January 2008, 00:20
Linda Grubben s-a retras? Eu am crezut ca numa in acest an nu va concura deoarece a nascut.

Nu numai ca s-a retras, dar a facut-o anul trecut imediat dupa Campionatele Mondiale desi avea sanse sa castige Cupa Mondiala

rob_din
4th January 2008, 00:22
Hopa! Fii atent ca i-am prins pe nemti! Concureaza cu 8 sportivi la masculin! Se poate asa ceva? Cel mai slab clasat e Christoph Knie, pe locul 87, cu 168 de puncte. Ce se va intampla daca va intra si el in top 80? Va trebui antrenorul sa renunte la el?

Nu i-ai prins cu nimic. Ai voie sa concurezi cu doar 7 intr-o anumita proba, nu in intreg sezonul. Germanii avand zeci de biatlonisti pot linistiti sa concureze azi cu 7 si maine cu alti 7. In clasamentul CM vor aparea 14. Daca se accidenteaza un german din top 80 sau daca antrenorului nu-i place cum concureaza poate aduce unul din CE sa-l inlocuiasca

Daca ai 10 sportivi in top 80, antrenorul decide pe cei 7 care vor concura

ducus
4th January 2008, 09:51
Despre sistemul de punctaj la campionatele nationale ce stii? E tot la fel, cu primul loc 50 p. etc, sau primul loc 100 de puncte? Din 12 ianuarie va avea loc Cupa Rasnov. :)

rob_din
4th January 2008, 09:52
Despre sistemul de punctaj la campionatele nationale ce stii? E tot la fel, cu primul loc 50 p. etc, sau primul loc 100 de puncte? Din 12 ianuarie va avea loc Cupa Rasnov. :)

Nu cred ca la CN se aplica sistem pe puncte. E ca la Campionatele Mondiale, cine castiga o proba e campion national. Nu vad la ce ar folosi punctele

rob_din
4th January 2008, 09:53
Lista de start pentru stafeta masculina

1 RUSSIA RUS 17:20:00
TCHEREZOV Ivan
TCHOUDOV Maxim
YAROSHENKO Dmitri
KRUGLOV Nikolay
2 NORWAY NOR 17:20:00
SVENDSEN Emil Hegle
OS Alexander
HANEVOLD Halvard
BJOERNDALEN Ole Einar
3 GERMANY GER 17:20:00
ROESCH Michael
WOLF Alexander
BIRNBACHER Andreas
GREIS Michael
4 AUSTRIA AUT 17:20:00
MESOTITSCH Daniel
GREDLER Ludwig
EBERHARD Tobias
SUMANN Christoph
5 FRANCE FRA 17:20:00
ROBERT Julien
HABERT Lois
CANNARD Ferreol
DEFRASNE Vincent
6 ITALY ITA 17:20:00
COLA Mattia
DE LORENZI Christian
VUILLERMOZ Rene Laurent
WINDISCH Markus
7 UKRAINE UKR 17:20:00
AIDAROV Alexei
SEDNEV Serguei
DERYZEMLYA Andriy
DERKACH Vyacheslav
8 BELARUS BLR 17:20:00
NOVIKOV Sergey
SYMAN Alexandr
MIKLASHEVSKY Vladimir
VALIULLIN Rustam
9 CZECH REPUBLIC CZE 17:20:00
SOUKUP Jaroslav
SLESINGR Michal
HOLUBEC Tomas
VITEK Zdenek
10 SLOVAKIA SVK 17:20:00
SIMOCKO Dusan
MATIASKO Miroslav
KAZAR Matej
LEPIES Michal
11 LATVIA LAT 17:20:00
PIKSONS Edgars
DUMBRIS Kaspars
LIBIETIS Kristaps
BERZINS Janis
12 SWITZERLAND SUI 17:20:00
HALLENBARTER Simon
SIMMEN Matthias
FREI Thomas
BÖCKLI Claudio
13 SLOVENIA SLO 17:20:00
BRVAR Gregor
DOKL Peter
BAUER Klemen
RUPNIK Vasja
14 SWEDEN SWE 17:20:00
JONSSON Magnus
FERRY Björn
NILSSON Mattias Jr.
BERGMAN Carl Johan
15 ESTONIA EST 17:20:00
VIKS Priit
KOIV Kauri
VIIGIPUU Karel
STEPTSENKO Danil
16 BULGARIA BUL 17:20:00
KLETCHEROV Michail
RUDENCHYK Vitaliy
VASILEV Kiril
BOGDANOV Martin
17 CHINA CHN 17:20:00
ZHANG Qing
ZHANG Chengye
LONG Ren
TIAN Ye
18 JAPAN JPN 17:20:00
KASAHARA Tatsumi
NAGAI Junji
ISA Hidenori
SAITO Shinya
19 GREAT BRITAIN GBR 17:20:00
JACKSON Lee-Steve
KANE Kevin
HILL Steve
LAPONDER Marcel
20 POLAND POL 17:20:00
KWAK Adam
PLYWACZYK Krzysztof
PUDA Tomasz
SIKORA Tomasz
21 FINLAND FIN 17:20:00
KAUPPINEN Jarkko
ANTILA Timo
PUKKI Tapio
KINNUNEN Jouni

rob_din
4th January 2008, 09:55
Eu nu inteleg ce e in capul bulgarilor. Vad ca acum si-au facut echipa la masculin, echipa care n-are nici o sansa, in schimb s-au prabusit la feminin unde au avut performante excelente.

ducus
4th January 2008, 10:23
Poate se gandesc in perspectiva, vor sa aiba cat mai multe sportive in primii 10 la europeana, ca apoi sa le inscrie la CM si de acolo sa avanseze usor-usor in primii 80. O sa le bage antrenorul cu schimbul, a.i. sa dea posibiliate mai multor sportive sa intre in top 80, deci nu se vor duce cu nici o sportiva mai sus. E o tactica totusi, pe care am putea s-o aplicam si noi.
De exemplu si-asa n-are Tofalvi sanse la un loc in primele 50, asa ca de ce sa n-o bage antrenorii pe Rusu, in speranta ca in cateva curse va reusi si ea sa intre in 80. La nivelul la care suntem, chiar nu ne stau bine orgoliile de genul "le bagam numai pe ele (chiar daca nu vor urca in clasament) ca sunt cele mai bune de pana acum, iar de restul nu ne intereseaza". :no:

rob_din
4th January 2008, 10:46
Poate se gandesc in perspectiva, vor sa aiba cat mai multe sportive in primii 10 la europeana, ca apoi sa le inscrie la CM si de acolo sa avanseze usor-usor in primii 80. O sa le bage antrenorul cu schimbul, a.i. sa dea posibiliate mai multor sportive sa intre in top 80, deci nu se vor duce cu nici o sportiva mai sus. E o tactica totusi, pe care am putea s-o aplicam si noi.
De exemplu si-asa n-are Tofalvi sanse la un loc in primele 50, asa ca de ce sa n-o bage antrenorii pe Rusu, in speranta ca in cateva curse va reusi si ea sa intre in 80. La nivelul la care suntem, chiar nu ne stau bine orgoliile de genul "le bagam numai pe ele (chiar daca nu vor urca in clasament) ca sunt cele mai bune de pana acum, iar de restul nu ne intereseaza". :no:

Nu se poate. Daca Tofalvi lipseste de la inca o etapa sunt sanse sa iasa din top 80. In plus Rusu se poate clasa prost si e greu sa intre in top 80, asa ca din 3 s-ar putea sa ramanem cu 2 sportive

resita
4th January 2008, 11:12
unde gasesc si eu clasamentele, atat la feminin cat si la masculin?

ducus
4th January 2008, 11:58
Nu se poate. Daca Tofalvi lipseste de la inca o etapa sunt sanse sa iasa din top 80. In plus Rusu se poate clasa prost si e greu sa intre in top 80, asa ca din 3 s-ar putea sa ramanem cu 2 sportive
:mda: Ai dreptate, si iar ajungem la concluzia ca noile regulamente sunt proaste, oricum am lua-o nu avem cum sa crestem. Sa speram ca cele doua poloneze aproape de locul 80 vor iesi din top, si Polonia va ramane sezonul urmator cu 4 sportive, macar am mai scapat de o belea, si o sa urce in sportive americancele si kazahstanul pe care le putem depasi fara probleme.

rob_din
4th January 2008, 12:06
unde gasesc si eu clasamentele, atat la feminin cat si la masculin?

http://www.biathlonresults.com/ResultPanel/resultpanel800.html

la sectiunea CUPS

rob_din
4th January 2008, 12:08
:mda: Ai dreptate, si iar ajungem la concluzia ca noile regulamente sunt proaste, oricum am lua-o nu avem cum sa crestem. Sa speram ca cele doua poloneze aproape de locul 80 vor iesi din top, si Polonia va ramane sezonul urmator cu 4 sportive, macar am mai scapat de o belea, si o sa urce in sportive americancele si kazahstanul pe care le putem depasi fara probleme.

Bine macar ca am resuit sa pastram 3 in primele 80. Daca se intampla sa aiba una din ele un inceput foarte slab ramaneam cu si mai putine. Pentru Romania singura sansa sa aiba mai mult de 3 biatloniste este Cupa Europei

TheMentalist
4th January 2008, 15:38
Astazi are loc stafeta masculina. Cred ca va fi o stafeta mult mai interesanta fata de cea de la Pokljuka deoarece, a fost introdus in echipa norvegiei Alexander Os in locul lui Bratsveen care a tras echipa in jos la Pokljuka. Cu siguranta va fi o lupta Intre Norvegia si Rusia, dar sa nu o uitam pe Germania care are avantajul terenului propriu.

TheMentalist
4th January 2008, 15:39
Participa la start 21 de stafete. Iata componenta lor:
1 RUSSIA RUS 17:20:00
TCHEREZOV Ivan
TCHOUDOV Maxim
YAROSHENKO Dmitri
KRUGLOV Nikolay
2 NORWAY NOR 17:20:00
SVENDSEN Emil Hegle
OS Alexander
HANEVOLD Halvard
BJOERNDALEN Ole Einar
3 GERMANY GER 17:20:00
ROESCH Michael
WOLF Alexander
BIRNBACHER Andreas
GREIS Michael
4 AUSTRIA AUT 17:20:00
MESOTITSCH Daniel
GREDLER Ludwig
EBERHARD Tobias
SUMANN Christoph
5 FRANCE FRA 17:20:00
ROBERT Julien
HABERT Lois
CANNARD Ferreol
DEFRASNE Vincent
6 ITALY ITA 17:20:00
COLA Mattia
DE LORENZI Christian
VUILLERMOZ Rene Laurent
WINDISCH Markus
7 UKRAINE UKR 17:20:00
AIDAROV Alexei
SEDNEV Serguei
DERYZEMLYA Andriy
DERKACH Vyacheslav
8 BELARUS BLR 17:20:00
NOVIKOV Sergey
SYMAN Alexandr
MIKLASHEVSKY Vladimir
VALIULLIN Rustam
9 CZECH REPUBLIC CZE 17:20:00
SOUKUP Jaroslav
SLESINGR Michal
HOLUBEC Tomas
VITEK Zdenek
10 SLOVAKIA SVK 17:20:00
SIMOCKO Dusan
MATIASKO Miroslav
KAZAR Matej
LEPIES Michal
11 LATVIA LAT 17:20:00
PIKSONS Edgars
DUMBRIS Kaspars
LIBIETIS Kristaps
BERZINS Janis
12 SWITZERLAND SUI 17:20:00
HALLENBARTER Simon
SIMMEN Matthias
FREI Thomas
BÖCKLI Claudio
13 SLOVENIA SLO 17:20:00
BRVAR Gregor
DOKL Peter
BAUER Klemen
RUPNIK Vasja
14 SWEDEN SWE 17:20:00
JONSSON Magnus
FERRY Björn
NILSSON Mattias Jr.
BERGMAN Carl Johan
15 ESTONIA EST 17:20:00
VIKS Priit
KOIV Kauri
VIIGIPUU Karel
STEPTSENKO Danil
16 BULGARIA BUL 17:20:00
KLETCHEROV Michail
RUDENCHYK Vitaliy
VASILEV Kiril
BOGDANOV Martin
17 CHINA CHN 17:20:00
ZHANG Qing
ZHANG Chengye
LONG Ren
TIAN Ye
18 JAPAN JPN 17:20:00
KASAHARA Tatsumi
NAGAI Junji
ISA Hidenori
SAITO Shinya
19 GREAT BRITAIN GBR 17:20:00
JACKSON Lee-Steve
KANE Kevin
HILL Steve
LAPONDER Marcel
20 POLAND POL 17:20:00
KWAK Adam
PLYWACZYK Krzysztof
PUDA Tomasz
SIKORA Tomasz
21 FINLAND FIN 17:20:00
KAUPPINEN Jarkko
ANTILA Timo
PUKKI Tapio
KINNUNEN Jouni

resita
4th January 2008, 18:15
sper sa castige Germania :ok:

van_dyyk
4th January 2008, 18:20
Sper sa castige norvegia,urmata de rusia si franta.
Totusi cred ca germanii vor prinde si ei podiumul avand in vedere ca sunt pe teren propriu.

georg40
4th January 2008, 19:21
Pana acum , este al treilea schimb, pronosticurile se adeveresc. Este o lupta intre Rusia - Norvegia - Germania asa cum era de asteptat, iar victoria se va decide in ultimul schimb intre cei 3 "mari" : Bjoerndalen, Kruglov si Greis.


PS: retineti atmosfera din tribune: este unica !

rob_din
4th January 2008, 19:23
Daca nu face tur de penalizare OEB NOR va castiga

resita
4th January 2008, 19:23
oare va reusi Bjordalen sa recupereze 36 sec in ultimul schimb?

georg40
4th January 2008, 19:33
Pe Greis l-au parasit nervii, Kruglov arata slabiciuni, totul evolueaza in favoarea norvegienilor, Bjoerndalen fiind foarte puternic. Ultima tragere in pozitia in picioare poate inca modifica ierarhiile, dar cred ca Norvegia este azi cea mai buna.

resita
4th January 2008, 19:36
Norvegia va castiga datorita lui Bjordalen

pe ultimi 2,5 km 8,5 sec. le recupereaza

georg40
4th January 2008, 19:41
Daca ...nu-si rupe niciunul schiurile cred ca ierarhia este defintiva, pe podium urcand azi:

1.Norvegia
2.Rusia
3.Germania

rob_din
4th January 2008, 19:42
1. Norvegia
2. Rusia
3. Germania

TheMentalist
4th January 2008, 19:53
Norvegia a castigat. Ce bine ca a fost introdus in echipa Os ci nu Bratsveen, chiar daca nici Os nu a tras prea bine.

miafangina
4th January 2008, 21:39
Foarte frumoasa stafeta masculina,asa-mi plac mie cursele,sa se decida la mare lupta!
Un alt lucru extraordinar este acest public,atit de numeros si de activ,si foarte fair-play!
Nu pot sa nu-i apreciez pe nemti pentru organizare si pentru public.Bravo! In Romania niciodata nu s-ar aduna atitia oameni la o competitie de iarna,indiferent ce baze si sportivi am avea.

rob_din
4th January 2008, 21:56
Federatia si-a dat seama ca participam degeaba la masculin si a decis sa faca economii nemaitrimitand pe nimeni pentru cursa de sprint

La feminin Tofalvi, Purdea si Plotogea vor pleca cu numerele 3, 6, 64

georg40
4th January 2008, 22:25
Foarte frumoasa stafeta masculina,asa-mi plac mie cursele,sa se decida la mare lupta!
Un alt lucru extraordinar este acest public,atit de numeros si de activ,si foarte fair-play!
Nu pot sa nu-i apreciez pe nemti pentru organizare si pentru public.Bravo! In Romania niciodata nu s-ar aduna atitia oameni la o competitie de iarna,indiferent ce baze si sportivi am avea.

...Si inchipuieti ca acesti oameni si-au cumparata biletele inca in...septembrie, intrecerile desfasurandu-se in aceste 4 zile fara case de bilete ! Nemtii sunt nebuni dupa intrecerile sportive nu numai cele de iarna. La toate competitiile exista spectatori numerosi, la partidele de fotbal din regionalliga (asta e cam divizia C in Romania) media de spectatori de peste 2 500 este peste media la partidele ligii nationale romane. Trebuie sa o spun ca in Romania nu a fost mereu asa. Imi amintesc cand pe "23 August" erau 80 000 de spectatori. Sau pe stadionul din Oradea la meciurile lui FC Bihor se statea la un bilet in plus.
Explicatia trebuie cautata pe de o parte in starea sportului romanesc, pe de alta in multiplele probleme pe care cetateanul roman le are la ora actuala , sportul nefiind ,fireste , prioritar. Sunt convins insa ca lucrurile se vor schimba, dar asta cere timp !

rob_din
4th January 2008, 22:32
...Si inchipuieti ca acesti oameni si-au cumparata biletele inca in...septembrie, intrecerile desfasurandu-se in aceste 4 zile fara case de bilete ! Nemtii sunt nebuni dupa intrecerile sportive nu numai cele de iarna. La toate competitiile exista spectatori numerosi, la partidele de fotbal din regionalliga (asta e cam divizia C in Romania) media de spectatori de peste 2 500 este peste media la partidele ligii nationale romane. Trebuie sa o spun ca in Romania nu a fost mereu asa. Imi amintesc cand pe "23 August" erau 80 000 de spectatori. Sau pe stadionul din Oradea la meciurile lui FC Bihor se statea la un bilet in plus.
Explicatia trebuie cautata pe de o parte in starea sportului romanesc, pe de alta in multiplele probleme pe care cetateanul roman le are la ora actuala , sportul nefiind ,fireste , prioritar. Sunt convins insa ca lucrurile se vor schimba, dar asta cere timp !

Geramania este un caz special. Intr-adevar in Germania este incredibil cata lume se duce sa vada competitii sportive. Insa lipsa spectatorilor din Romania nu e un caz singular, ba dimpotriva. Sunt multe tari in Europa unde lumea nu se inghesuie la competitiile sportive. Spre exemplu, ca sa ramenem la sporturile de iarna, JO de la Torino nu s-au bucurat de cine stie ce audienta. Sau Turul de Schi la etapele din Cehia a avut putin spectatori desi Bauer domina concursul. La fel suedezii nu se inghesuie nici macar la schi fond sau biatlon. In Franta n-au fost sali pline la semifinalele si finalele CM de handbal. In GER chiar daca nu jucau nemtii sala probabil ar fi fost plina
Repet ce se intampla in Germania este o exceptie nu o regula

georg40
4th January 2008, 23:20
Inaintea intrecerilor de sprint de maine, clasamentul in Cupa Mondiala arata astfel:

Barbati:

1 Ole Einar Björndalen 255
2 Dmitri Yaroshenko 237
3 Ivan Tcherezov 173
4 Vincent Defrasne 160
5 Friedrich Pinter 145
6 Nikolay Kruglov 136
7 Björn Ferry 129
8 Halvard Hanevold 128
8 Tomasz Sikora 128
8 Daniel Graf 128
11 Andreas Birnbacher 118
12 Alexander Os 116
12 Maxim Tchoudov 116
14 Rune Bratsveen 106
15 Emil Hegle Svendsen 98

Femei:

1 Martina Glagow 274
2 Sandrine Bailly 257
3 Ekaterina Iourieva 229
4 Kati Wilhelm 211
5 Helena Jonsson 196
6 Andrea Henkel 194
7 Anna Carin Olofsson 188
8 Magdalena Neuner 184
9 Simone Denkinger 142
10 Tora Berger 139
11 Teja Gregorin 136
12 Svetlana Sleptsova 134
13 Sabrina Buchholz 110
14 Kaisa Mäkäräinen 106
15 Tatiana Moiseeva 104

ducus
5th January 2008, 13:49
Dupa prima tragere Eva e pe locul 3, acum pleaca si Henkel si celelalte din primele 20.:)

rob_din
5th January 2008, 13:57
3 ratari Tofalvi, 4 Purdea

ducus
5th January 2008, 14:02
Eva a terminat pe 2, iar Purdea pe 7, dar cu siguranta le vor sosi inainte Olofsson, Henkel si Glagow, in ciuda ratarilor.

iuli
5th January 2008, 14:29
Off Sandrine...ce m-a enervat comentatorul asta azi. Tot zicea de Wilhem ca in ciuda ratarilor va termina prima, asta in timpul cursei, dar de Sandrine nu zicea nimic ca a pierdut mai mult de 1 minut si 15 secunde in poligon din cauza armei. Daca nu era problema aia, Sandrine castiga din nou sprintul.
Pacat :(

SORENSEN
5th January 2008, 14:40
A pierdut aproximativ 50 de secunde la faza aia...a stat in poligon 1 min si 30 de sec..in cond meteo ca astea de azi se sta cam 40 de secunde...

cu 50 de sec era undeva intre locurile 4 si 6...

Oricum Magdalena a mers fantastic pe ski-uri azi sia termiant pe 3 la doar 10 sec de Tora Berger care a tras cu 0...si cu 30 de sec in fata lui olofsson ce a tras 2 focuri aiurea

WIlhelm o pozitie buna 5...Martina slab dar vantul a fost criminal ... 24

iuli
5th January 2008, 14:53
A pierdut mai mult de 50 secunde la prima tragere, aproape un minut si apoi inca vreo 10-15 la a doua. La ambele din cauza armei. Era pe podium fara probleme, chiar castiga zic eu.

ducus
5th January 2008, 15:00
Oricum Bailly ramane lider la proba de sprint si dupa etapa de azi, cu 142 puncte, urmata de Neuner (140) si Kati Wilhelm (139). La general Bailly e pe 2, cu 273 puncte, dupa Glagow (281). Pana si moldoveanca Levchenkova e mai bine clasata decat Tofalvi la general, pe locul 40, cu 31 de puncte, in timp ce Tofalvi a adunat doar 6 puncte, si e pe locul 56.

SORENSEN
5th January 2008, 15:07
la prima tragere a stat 1.30 min si la a doua 0.42 ..ne fiind o tragatoare de elita probabil are o medie de stat in poligon de cam 0.40 hai 0.38...rezulta ca a pierdut maxim 56 de secunde in ambele trageri deci era la 14 secunde de lider...deci pe 4 ...


Apoi oricum in poligon pot aparea diverse probleme minore...

iuli
5th January 2008, 15:16
Bailly nu e tragatoare de elita? Franta este de fel foarte rapida in poligon, la fel este si Bailly.
Apoi, daca te-ai fi uitat, Bailly a fost cea mai rapida pe schiuri pana la prima tragere, iar apoi, dupa ce a stat 1:30 in poligon si-a revenit greu la nivelul de pana atunci.

Acum vad mai atent, da, a stat 0:42 la a doua tragere. Pana atunci pierduse 10 secunde din cauza armei.

rob_din
5th January 2008, 15:24
Fara problema din poligon Bailly termina in jurul locului 5, in nici un caz nu castiga

iuli
5th January 2008, 16:00
A stat peste un minut in poligon. Pacat ca nu mai sunt rezultatele detaliate....Auzi, pe 5...lol. Bailly statea in mod normal 30-35 de secunde in poligon. Tineti cont ca dupa problema de la prima tragere, Bailly nu a mai putut reveni la nivelul de pana atunci pe schiuri.

ducus
5th January 2008, 16:56
Final: Sikora, Bjorndalen, Svendsen, Greis, Nillson, Yarochenko, Tchoudov.

rob_din
5th January 2008, 17:03
A stat peste un minut in poligon. Pacat ca nu mai sunt rezultatele detaliate....Auzi, pe 5...lol. Bailly statea in mod normal 30-35 de secunde in poligon. Tineti cont ca dupa problema de la prima tragere, Bailly nu a mai putut reveni la nivelul de pana atunci pe schiuri.

Ai dreptate. Daca nu avea probleme termina pe locul 1 la 2 minute distanta de locul 2. Asa e bine?

ducus
5th January 2008, 17:10
Nu inteleg ce s-a intamplat cu Tcherezov...doar 2 tururi de penalizare si a terminat la 13 secunde in spatele lui Hannevold, care a facut 4 tururi de penalizare. Tcherezov a stat in poligon cu 8 secunde mai putin decat Hannevold, deci deduc de aici ca s-a pierdut pe drum, a incetinit pe undeva, exact cand nu trebuia si iata-l undeva pe locul 41. :(

rob_din
5th January 2008, 17:16
Nu inteleg ce s-a intamplat cu Tcherezov...doar 2 tururi de penalizare si a terminat la 13 secunde in spatele lui Hannevold, care a facut 4 tururi de penalizare. Tcherezov a stat in poligon cu 8 secunde mai putin decat Hannevold, deci deduc de aici ca s-a pierdut pe drum, a incetinit pe undeva, exact cand nu trebuia si iata-l undeva pe locul 41. :(

O sa te superi dar adevarul e dur: dupa ce a fost prins cu hemoglobina mare la etapa trecuta de data asta a concurat curat. Iata rezultatul!

ducus
5th January 2008, 17:23
Acum ma uit pe statistici si vad ca Tcherezov a facut turul I cu 22 secunde mai mult decat Hannevold, dar totusi nu inteleg cum "batranul" de 38 de ani a reusit sa iasa in fata rusului cu 12 ani mai tanar, dupa ce a facut cu 2 tururi de penalizare mai mult decat el!
Ma mir cum nu zici si de Tchoudov si Iarochenko ca au fost dopati...

rob_din
5th January 2008, 17:32
Acum ma uit pe statistici si vad ca Tcherezov a facut turul I cu 22 secunde mai mult decat Hannevold, dar totusi nu inteleg cum "batranul" de 38 de ani a reusit sa iasa in fata rusului cu 12 ani mai tanar, dupa ce a facut cu 2 tururi de penalizare mai mult decat el!
Ma mir cum nu zici si de Tchoudov si Iarochenko ca au fost dopati...

Din contra, eu sunt sigur ca si cei doi urmeaza acelasi "tratament" cu Tcherezov. Singurul rus care mi se pare curat e Kruglov care alearga cam la fel de cand a aparut in CM

ducus
5th January 2008, 18:02
Eu cred ca nu trebuie sa generalizam, dupa cazul Pyleva. Asta nu inseamna ca toti rusii sunt la fel, si mai ales cei cu experienta in cupa mondiala. Tu crezi ca aia "batrani" erau nebuni sa-si riste cariera (care de fapt nici nu e cariera, ei avand alta meserie de baza), cunoscand regulamentele? Pentru ce sau pentru cine? Doar ca sa-l intreaca pe Ole sau ca sa inscrie mai multi sportivi, cand ei concureaza de ani de zile cu aceeasi oameni, Cherezov de-abia de 3 ani reusind sa prinda echipa?
Sa fim seriosi, rusii sunt totusi un nume in biathlon, fie ca vrem sau nu, alaturi de norvegieni si nemti. Daca nu rusii atunci cine ar fi ma buni ca ei? Francezii, care in afara de Poiree n-au aratat nimic?
Pur si simplu s-a coborat stacheta si miza competitiei, si de aceea ti se pare ca unii sportivi nu concureaza la valoarea de pana acum, fiindca nu mai au la cine sa se raporteze, iar atunci cand exista situatii de avantaj al acestora fata de Ole, refuzam sa acceptam ca totusi mai poate cineva sa-i puna locul in pericol! Uita-te la feminin, la Henkel, cine era sezonul trecut si pe unde e azi, chiar si la proba de sprint de azi...-atunci inseamna ca sezonul trecut a fost "dopata"? Nu! Pur si simplu depinde de antrenamentul sportivului si de forma de moment a acestuia. Nu poti sa stii ce i se intampla in timpul cursei, poate i se pune un carcel sau are dureri sau anumite probleme in familie, si nu se mai poate concentra la fel de bine ca in alte curse. Esti de acord si cu varianta asta?

iuli
5th January 2008, 18:32
Sunt de acord si eu cu rob_din la aceasta faza. Prea mare progresul pe schiuri al rusilor. Yarochenko si Tcherezov nu erau pana in acest an cu mult mai rapizi decat Krouglov, pe langa el erau. Acum au explodat amandoi. Tcherezov si-a "revenit" dupa aceasta mica pauza si a facut un rezultat normal pe schiuri.

ducus
5th January 2008, 20:28
Sunt de acord si eu cu rob_din la aceasta faza. Prea mare progresul pe schiuri al rusilor. Yarochenko si Tcherezov nu erau pana in acest an cu mult mai rapizi decat Krouglov, pe langa el erau. Acum au explodat amandoi. Tcherezov si-a "revenit" dupa aceasta mica pauza si a facut un rezultat normal pe schiuri.
Tu nu intelegi ca au rezultatele astea fiindca nu exista alti sportivi mai buni ca ei in acest moment, decat Ole si nemtii? Uitati-va la general cine sunt sub rusi: Pinter, Svendson si Ferry, Hannevold, Os si Bratsven! Si voi va mirati de ce-i intrec rusii pe astia, care nu pot mai mult? Daca credeti ca vreodata acesti sportivi ar fi putut iesi inaintea rusilor, inseamna ca nu cunosc eu biatlon.
Voi tineti cu "ursul", refuzand sa acceptati adevarul si spuneti ca de ce ma supar? :nah: V-am explicat omeneste si la stafeta trecuta din decembrie cand l-ati acuzat pe Cherezov ca l-a intrecut pe Bjorndalen in schimbul 3 fiindca era dopat, refuzand sa vedeti ca preluase stacheta cu peste 2 minute in avans fata de Ole. Atunci Cherezov n-a gresit la tinta, Ole da, si a facut tururi de penalizare, marind astfel ecartul la peste 3 minute, un timp pe care oricat de bun ar fi fost nu l-ar fi putut recupera!
Ati gasit motiv cu Pyleva, si gata, acum cum devine unul mai bun, casunati pe el ca trebuie sa fie musai dopat, altfel nu se poate, numai Ole trebuie sa castige!
Degeaba...credeti ce vreti, ma lupt cu morile de vant, dar la final vom vedea rezultatele.

rob_din
5th January 2008, 21:16
Tu nu intelegi ca au rezultatele astea fiindca nu exista alti sportivi mai buni ca ei in acest moment, decat Ole si nemtii? Uitati-va la general cine sunt sub rusi: Pinter, Svendson si Ferry, Hannevold, Os si Bratsven! Si voi va mirati de ce-i intrec rusii pe astia, care nu pot mai mult? Daca credeti ca vreodata acesti sportivi ar fi putut iesi inaintea rusilor, inseamna ca nu cunosc eu biatlon.
Voi tineti cu "ursul", refuzand sa acceptati adevarul si spuneti ca de ce ma supar? :nah: V-am explicat omeneste si la stafeta trecuta din decembrie cand l-ati acuzat pe Cherezov ca l-a intrecut pe Bjorndalen in schimbul 3 fiindca era dopat, refuzand sa vedeti ca preluase stacheta cu peste 2 minute in avans fata de Ole. Atunci Cherezov n-a gresit la tinta, Ole da, si a facut tururi de penalizare, marind astfel ecartul la peste 3 minute, un timp pe care oricat de bun ar fi fost nu l-ar fi putut recupera!
Ati gasit motiv cu Pyleva, si gata, acum cum devine unul mai bun, casunati pe el ca trebuie sa fie musai dopat, altfel nu se poate, numai Ole trebuie sa castige!
Degeaba...credeti ce vreti, ma lupt cu morile de vant, dar la final vom vedea rezultatele.



Desi ma uit la acest sport de multi ani eu nu tin cu nici un biatlonist. Mi-e total indiferent daca Bjoernadalen castiga sau daca Tcherezov castiga. Ma uit pentru spectacol.

Insa tocmai fiind neutru nu pot sa trec cu vederea progresul in bloc al rusilor la schi fond anul acesta. Crede-ma, am facut si eu sport. Nu e posibil ca 3-4 ani sa ai o anumita valoare la schi fond si diintr-o data in sezonul urmator sa depasesti cu zeci de secunde pe toti ceilalti. N-ai vazut astazi? Tchudov ii depasise pe toti ceilalti in primul tur cu 20 de secunde. Anul trecut lua fara probleme 20-30 de secunde intarziere pe tur.

Repet daca rusii veneau cu aceasta valoare de prima data nu mai spuneam nimic.

Uita-te la Neuner spre exemplu. Eu nu pot sa bag mana in foc ca este dopata fiindca de cand concura la juniori era fantastica la schi fond. Poate era dopata de atunci, insa poate chiar asta e valoarea ei si concureaza curata. La rusi, ceea ce vedem acum nu este valoarea lor. Aici e problema. Iar prestatia lui Tcherezov de azi e cea mai clara dovada.

Probabil nu vor fi descoperiti dopati niciodata cum n-au fost descoperiti nici Griffith-Joyner, nici Lance Armstron si nici macar Marion Jones care pana la urma arecunoscut singura ca s-a dopat. Asa ca daca tu vrei sa traiesti cu iluzia ca rusii sunt curati este dreptul tau

georg40
6th January 2008, 00:44
Conditii grele sambata pentru biatlonisti,in probele de sprint, ploaie, vant , apoi ceata, efectul vazandu-se in rezultatele modeste obtinute da majoritatea sportivilor in poligon.

Victoria la femei a norvegienei Tora Berger s-a datorat calmului cu care aceasta a tras, ramanand (una dintre putinele) fara ture de penalizare. Ea a fost urmata de rusoaica Svetlana Sleptova si de germana Magdalena Neuner. Tanara germana a sosit la numai 10,7 secunde si daca ne gandim ca a avut 4 ture de penalizare, care au insemnat 600 metri de schiat in plus, este lesne de inchipuit rezultatul daca ea ar fi "economisit" macar un foc ! "Lena" ramane marea speranta si probabil viitoare dominatoare a acestui sport cu conditia sa-si statorniceasca forma la tragere.

La barbati, o surpriza: victoria polonezului Tomasz Sikora,farar greseala in poligon, un sportiv cunoscut, dar totusi neprevazut ca invingator in aceasta coompanie selecta, urmat de norvegienii Ole Einar Bjoerndalen si Emil Hegle Svendsen.

Nemtii isi cauta forma si pe mai departe, Michael Greis,cu doua ratari la tragere, a ocupat locul a 4-lea, dar ceilalti s-au comportat modest.

Duminica au loc probele cu start in bloc atat la femei cat si la barbati.

Clasamente in Cupa Mondiala:

Barbati:
1 Ole Einar Björndalen 301
2 Dmitri Iarosenko 271
3 Vincent Defrasne 184
4 Tomasz Sikora 178
5 Ivan Cerezov 173
Femei:
1 Martina Glagow 281
2 Sandrine Bailly 273
3 Kati Wilhelm 248
4 Ecaterina Iurieva 229
5 Magdalena Neuner 227

ducus
6th January 2008, 09:49
Din pacate in proba feminina de azi cu start in bloc pe 12.5 km Romania nu are nici o reprezentanta. Oare de ce? La start s-au aliniat doar 34 de sportive, printre care si gemenele ucrainienece Semerenko, care in proba de ieri s-au plasat intre primele 10. Pana si Estonia, Cehia si Slovacia au cate o concurenta la start, numai noi nu! :( Tocmai aici, unde se pleaca umar la umar si ne-am fi putut masura de la egal la egal cu marile biatloniste, noi nu participam... Pacat!

TheMentalist
6th January 2008, 10:58
Vor fi interesante probele de astazi. Sper sa fie conditii bune.

resita
6th January 2008, 11:15
eu sper sa fie ceata si multe ratari in poligon :drak:

SORENSEN
6th January 2008, 11:47
Bailly nu e tragatoare de elita? Franta este de fel foarte rapida in poligon, la fel este si Bailly.
Apoi, daca te-ai fi uitat, Bailly a fost cea mai rapida pe schiuri pana la prima tragere, iar apoi, dupa ce a stat 1:30 in poligon si-a revenit greu la nivelul de pana atunci.

Acum vad mai atent, da, a stat 0:42 la a doua tragere. Pana atunci pierduse 10 secunde din cauza armei.

Cea mai rapida ? Neuner a ratat 4 focuri ...si ea 2 focuri si a fost la peste un minut..daca scoatem problema din poligon cama celasi timp doar vreo 300 m diferenta..;)..appoi daca pui si oboseala celor 300 m in plus...;)

Astea sunt datele ...

SORENSEN
6th January 2008, 11:54
Din pacate in proba feminina de azi cu start in bloc pe 12.5 km Romania nu are nici o reprezentanta. Oare de ce? La start s-au aliniat doar 34 de sportive, printre care si gemenele ucrainienece Semerenko, care in proba de ieri s-au plasat intre primele 10. Pana si Estonia, Cehia si Slovacia au cate o concurenta la start, numai noi nu! :( Tocmai aici, unde se pleaca umar la umar si ne-am fi putut masura de la egal la egal cu marile biatloniste, noi nu participam... Pacat!

Nu participam dintr-un motiv f simplu ...deobicei la MASSTART participa PRIMELE 30 DIN CLSAMANETUL GENERAL....acum de ce s-au ales primele 34 ma depaseste...

Deci aici participa cele mai bune ..deci nu ca nu am vrut ci ca nu ni s-a permis...;)

rob_din
6th January 2008, 13:22
Din pacate in proba feminina de azi cu start in bloc pe 12.5 km Romania nu are nici o reprezentanta. Oare de ce? La start s-au aliniat doar 34 de sportive, printre care si gemenele ucrainienece Semerenko, care in proba de ieri s-au plasat intre primele 10. Pana si Estonia, Cehia si Slovacia au cate o concurenta la start, numai noi nu! :( Tocmai aici, unde se pleaca umar la umar si ne-am fi putut masura de la egal la egal cu marile biatloniste, noi nu participam... Pacat!

Pentru ca nici o romanca nu e in primele 30 din Cupa Mondiala

georg40
6th January 2008, 13:41
Intrecerile incep la ora 14 (fetele) si 16 (baietii), fac precizarea pentru ca aici unele mesaje sunt scrise la...timpul trecut, de exemplu "La start s-au aliniat doar 34 de sportive" ceea ce fireste nu este cazul...Dar curand incepe.

resita
6th January 2008, 14:06
sper ca Andreea Kenkel sa faca o figura frumoasa

georg40
6th January 2008, 14:10
sper ca Andreea Kenkel sa faca o figura frumoasa

Henkel se numeste.

La prima tragere Magdalena Neuner a aratat cam ce ar putea face ea din acest sport daca si-ar permanetiza prestatia la tragere.Senzational, repede si precis.

resita
6th January 2008, 14:12
sper ca Andreea Henkel sa faca o figura frumoasa

din pacate, dupa prima tragere este pe locul 24

georg40
6th January 2008, 14:17
"Lena" confirma si la a doua tragere uriasul ei talent, dar mai sunt cele doua trageri in picioare unde de cele mai multe ori se decide intrecerea...

georg40
6th January 2008, 14:41
Aceasta simpatica si draguta Magdalena Neuner obtine azi Cea de-a 8-a victorie a ei in Cupa Mondiala, fiind dupa parerea specialistilor viitoarea dominatoare a biatlonului feminin, cel putin in urmatorii 5-6 ani.
Felicitari Lena !

Celelalte nemtoaice azi cu perfomante relativ modeste. Clasamentul complet mai tarziu.

resita
6th January 2008, 14:42
Henkel pe 4, a recuperat foarte bine :yeah::yeah::yeah:

resita
6th January 2008, 14:44
CLASAMENT FINAL, primele 20 de locuri

http://img91.imageshack.us/img91/4016/capture1lm7.jpg (http://imageshack.us)

iuli
6th January 2008, 14:56
Ii recomand Lenei sa se duca la fond :D Daca trage bine nu are cine sa ii faca fata, din pacate :(

Henkel a schiat si ea incredibil, insa a ratat mult. Daca mai erau 50 de metri termina pe podium :)
Sandrine modesta, Glagow modesta, Wilhelm modesta :|

ducus
6th January 2008, 14:57
Pfff...iar au iesit "dopatele" alea de rusoaice in primele 3...ia uite, le-au intrecut si pe Glagow si Wilhelm, ca sa vezi ce surpriza...Prea au progresat mult, ia sa le scarpinam un pic poate le gasim ceva in sange...:P

iuli
6th January 2008, 15:07
Ati observat si voi ca Wilhelm este cam lenta in ultimul timp?

rob_din
6th January 2008, 15:23
Pfff...iar au iesit "dopatele" alea de rusoaice in primele 3...ia uite, le-au intrecut si pe Glagow si Wilhelm, ca sa vezi ce surpriza...Prea au progresat mult, ia sa le scarpinam un pic poate le gasim ceva in sange...:P

Nimeni n-a zis ca cele din noua generatie de rusoaice sunt dopate. Eu am vorbit despre rusoaicele de acum 2-3 ani.

rob_din
6th January 2008, 15:24
Oricum sper ca aceasta Neuner sa nu-si perfectioneze tragerea fiindca altfel va omori biatlonul feminin

SORENSEN
6th January 2008, 15:51
Va fi Bjorndalen feminin :D ...si nu prea se plange lumea de el...

iuli "Ati observat si voi ca Wilhelm este cam lenta in ultimul timp?"

hmm merge binisor dar cred ca e si de la varsta...era mult mai in forma..dar acelasi lucru e valabil si pt olofsson...

Asta e timpul pt tineret..desi cred ca cele doua au cam 31 de ani dc nu ma insel..

georg40
6th January 2008, 16:00
Doua vorbe despre acest "copil-minune" Magdalena Neuner. Ca ea face parte dintr-o familie de sportivi nu este o noutate in materie. A inceput sa practice biatlonul de la varsta de 9 ani (!) cu accent pe perfectionarea schiatului (rezultatul se vede). De la 13 ani s-a familiarizat si cu...pusca, iar de la 15 participa la concursurile oficiale. Credo-ul ei este a face totul pentru un sport curat. Interesant , relateaza parintii ei, intrebata la gradinita ce vrea sa devina a fost singura din grupa care a raspuns: sportiva ! Un tel deja atins!

rob_din
6th January 2008, 16:06
Va fi Bjorndalen feminin :D ...si nu prea se plange lumea de el...

iuli "Ati observat si voi ca Wilhelm este cam lenta in ultimul timp?"

hmm merge binisor dar cred ca e si de la varsta...era mult mai in forma..dar acelasi lucru e valabil si pt olofsson...

Asta e timpul pt tineret..desi cred ca cele doua au cam 31 de ani dc nu ma insel..

Bjoerndalen are probleme de multe ori la tir, de aceea nu se plange lumea. Daca Neuner incepe sa traga 9 din 10 sau 18 din 20 cursa de cursa e de rau

ducus
6th January 2008, 16:08
Ia uite! Iarochenko si Kruglov cu nici o tinata ratata! Ce zici de asta?

georg40
6th January 2008, 16:10
Din respect pentru toate cele 29 de atlete care au terminat cursa iata clasamentul complet:

1. GER Magdalena Neuner 40:46.1 50
2. RUS Olga Anisimova +59.2 46
3. RUS Tatiana Moiseeva +1:03.7 43
4. GER Andrea Henkel +1:05.1 40
5. CHN Liu Xianying +1:06.8 37
6. SWE Helena Jonsson +1:07.5 34
7. FIN Kaisa Mäkäräinen +1:08.8 32
8. FRA Sylvie Becaert +1:14.4 30
9. POL Magdalena Gwizdon +1:25.1 28
10. SWE Anna Carin Olofsson +1:42.0 26
11. GER Sabrina Buchholz +1:47.7 24
12. GER Martina Glagow +1:56.7 22
13. RUS Natalia Guseva +2:00.3 20
14. ITA Michela Ponza +2:01.3 18
15. FRA Sandrine Bailly +2:09.8 16
16. GER Kati Wilhelm +2:24.4 15
17. GER Kathrin Hitzer +2:48.3 14
18. CHN Dong Xue +2:48.4 13
19. SWE Anna Maria Nilsson +2:57.9 12
20. FIN Kaisa Varis +3:02.0 11
21. CZE Zdenka Vejnarová +3:22.5 10
22. GER Simone Denkinger +3:31.7 9
23. UKR Oksana Khvostenko +3:50.1 8
24. NOR Solveig Rogstad +4:03.5 7
25. NOR Tora Berger +4:11.5 6
26. EST Eveli Saue +4:18.0 5
27. NOR Ann Kristin Flatland +4:26.3 4
28. FRA Delphyne Peretto +4:54.7 3
29. UKR Vita Semerenko +6:35.2 2
(Ultima cifra din dreptul fiecare sportive inseamna punctele cucerite azi).

rob_din
6th January 2008, 16:10
Ia uite! Iarochenko si Kruglov cu nici o tinata ratata! Ce zici de asta?

Daca ma intrebi pe mine ce vrei sa zic? Rusii au fost mereu buni la tir

ducus
6th January 2008, 16:18
Daca ma intrebi pe mine ce vrei sa zic? Rusii au fost mereu buni la tir
:)Ma bucur ca recunosti meritele rusilor! Recunosc ca l-as fi preferat pe Cherezov in locul lui Churine, dar asta e...Deocamdata Kruglov e al doilea, sa-l vedem la ultimele doua trageri, foarte importante si pentru Ole...Sper sa mai faca un tur-doua :D

georg40
6th January 2008, 16:34
Cu numai doua greseli la tragere, norvegianul Ole Einar Bjoerndalen se indreapta sigur sprea cea de-a 78 victorie a sa in Cupa Mondiala, urmat de rusul Kruglov si compatriotul sau Svendsen.

rob_din
6th January 2008, 16:43
Victoria 78 pentru OEB

rob_din
6th January 2008, 16:44
Inca 8 si-l intrece pe Stenmark

iuli
6th January 2008, 16:45
Bjoerndalen are probleme de multe ori la tir, de aceea nu se plange lumea. Daca Neuner incepe sa traga 9 din 10 sau 18 din 20 cursa de cursa e de rau


Si cu 16 castiga azi :cool: E totusi bine deocamdata ca Neuner mai rateaza cate 4 odata, deocamdata vom mai vedea biatlon spectaculos, sper :)


Ce ziceti de Tchoudov? :happy Cu 6 ratari a venit la doar 1:35 in spatele lui Ole...prea rapid mi se pare :rolleyes: Noul Tcherezov? :D

ducus
6th January 2008, 16:47
Asta nu mai conteaza, deja este cel mai bun biatlonist din lume ;) Defrasne dezamagitor, la peste 6 minute. :( V-am zis eu ca francezii nu mai au nici o putere dupa retragerea lui Poiree.
Apropo, Ole ia tot 50 de puncte, nu?

rob_din
6th January 2008, 17:18
Asta nu mai conteaza, deja este cel mai bun biatlonist din lume ;) Defrasne dezamagitor, la peste 6 minute. :( V-am zis eu ca francezii nu mai au nici o putere dupa retragerea lui Poiree.
Apropo, Ole ia tot 50 de puncte, nu?

Normal ca ia tot 50, de ce ar trebui sa ia un alt numar?

TheMentalist
6th January 2008, 19:42
Bravo Bjoerndalen! Daca va participa la toate competitiile de anul acesta cu siguranta va castiga globul de cristal.

georg40
6th January 2008, 19:46
Cu prilejul intrecerilor dela Oberhof s-a facut cunoscuta acordarea a doua premii Awards Magdalenei Neuner ca cea mai buna sportiva a anului, respectiv ca "newcomer" al anului 2007.