PDA

View Full Version : Skiul romanesc are vreo sansa ?



Optimistul
25th December 2007, 11:44
Skiez din anul 1 de facultate datorita pozitiei favorabile pe care am avut-o in stundetie - in Brasov .
A fost dragoste la prima vedere ... Dupa tenis ,skiul este sportul meu favorit .
Nu am inteles niciodata de ce acest sport frumos este cel mai putin sprijinit in Romania ?!
Acum cand poti avea partii artificiale pe timp de vara , iarna se pot face cantonamente de 6-7 luni la Ranca ,exista sansa ca acest sport care n-a fost niciodata sprijinit de guvern si sponsori sa inceapa sa infloreasca si la noi .
Stiu ca exista destule tabere de ski in tara dar nici-una n-a scos un junior care sa aibe rezultate internationale , ce sa mai vorbim de seniori ...Sau poate ca sunt eu slab informat ?!
Ne poate spune cineva daca in istoria skiului romanesc a fost cineva care sa aibe rezultate notabile internationale la juniori sau seniori ?
Ce avem nevoie pt. ca acest sport sa fie remarcat si la nivel international ? Avem vreo sansa ?

TheMentalist
25th December 2007, 13:11
Avem o schioare pe nume Edith Miklos care participa in Cupa FIS, a obtinut locul 6 la mondialele de juniori la coborare. In ultima etapa de Cupa FIS Edith Miklos a ocupat locul 4 la o cursa de Super G. Schiul ar trebui sa fie sustinut pentru ca cum a spus saritorul cu schiurile Thomas Morgenstern: sunt munti, dar de ce nu se implica nimeni in sporturile de iarna? Sper ca intr-un viitor cat mai apropiat sa avem cel putin un schior care sa intre in top 10 in Cupa Mondiala.

Optimistul
25th December 2007, 13:37
Ma bucur ca avem o speranta !
Cum de-a reusit sa ajunga la aceste performante ? Unde se antreneaza si cu cine ?
Avem sanse s-o vedem curand pe Edith in vreo transmisiune TV ?

TheMentalist
25th December 2007, 15:47
Se antreneaza in Austria, dar nu stiu cu cine. Participa la competitiile din Cupa FIS doar in Austria. Mai multe detalii despre performantele lui Edith la linkul: http://www.fis-ski.com/uk/604/613.html?sector=AL&listid=&competitorid=94573&type=result

TheMentalist
25th December 2007, 15:50
Cred ca ar trebui ca Edith sa fie trimisa in Cupa Mondiala pentru ca are rezultate foarte bune la coborare si la Super G. La coborare cred ca ar avea o sansa la intrarea in puncte.

rob_din
25th December 2007, 16:12
Romania n-a avut nici o performanta notabila in schiul alpin, doar niste clasari in primii 30 in curse de Cupa Mondiala prin anii 80. Fra indoiala loul 6 obtinut anul acesta de Edith Miklos la CM du juniori e cea mai mare performanta din istoria schiului alpin romanesc.

Sper s-o vedem pe Miklos macar in 2-3 curse de Cupa Mondiala anul acesta. Probabil ca nu este insa fortata, toata lumea sperand intr-o medalie la Campionatele Mondiale de juniori. Ar fi o premiera pentru Romania

Optimistul
25th December 2007, 23:18
Stati ca numai pricep nimic ....Edith este nascuta in 31.03. 1988,adica are deja 19 ani si nu inteleg de ce-o mai considerati junioare ?

rob_din
26th December 2007, 10:21
Stati ca numai pricep nimic ....Edith este nascuta in 31.03. 1988,adica are deja 19 ani si nu inteleg de ce-o mai considerati junioare ?

In schi alpin se concureaza la juniori pana la 21 de ani

Optimistul
26th December 2007, 11:35
Am inteles ...Mai e vreun sport cu asa regula ?

georg40
26th December 2007, 11:49
Schiul alpin romanesc a avut la un moment dat cateva talente, ma gandesc la Dan Cristea,de pilda, dar insuficienta prezenta la intrecerile internationale l-au privat de posibilitatea afirmarii adevarate.
Problema in Romania nu este de ordin material. Sunt putine statiuni cu conditii prielnice, nu exista destule scoli de schi (cu internate de pilda) unde talentele sa fie crescuti cu grija peste ani.
Am dat cu aceasta si explicatia de ce Austria domina atat de categoric schiul european si mondial.

rob_din
26th December 2007, 12:09
Am inteles ...Mai e vreun sport cu asa regula ?

Probabil ca mai sunt si altele. Schiul fond e unul din ele. La scrima stiu ca este 20 de ani. Difera e la sport la sport

rob_din
26th December 2007, 12:22
Schiul alpin romanesc a avut la un moment dat cateva talente, ma gandesc la Dan Cristea,de pilda, dar insuficienta prezenta la intrecerile internationale l-au privat de posibilitatea afirmarii adevarate.
Problema in Romania nu este de ordin material. Sunt putine statiuni cu conditii prielnice, nu exista destule scoli de schi (cu internate de pilda) unde talentele sa fie crescuti cu grija peste ani.
Am dat cu aceasta si explicatia de ce Austria domina atat de categoric schiul european si mondial.

Intr-adevar Dan Cristea a locupat un loc 15 la Campionatul Mondial in anii 70.

Eu raman la parerea ca principala problema in toate sporturile de iarna de la noi este lipsa antrenorilor buni. Miklos a reusit fiindca si-a facut relatii foarte bune in AUT si s-a pregatit vreme indelungata cu sportivii austrieci si implicit a benficiat si de sfaturile antrenorilor de acolo.

ducus
26th December 2007, 18:23
Avem timp berechet pana la Olimpiada de la Vancouver, 2 ani. Fetele de la biatlon trebuie sa se antreneze foarte bine in extra-sezon, la fel si baietii care au fost "stersi" in ultimele sezoane. Am putea spune ca singurii sportivi renumiti pe care-i avem in momentul de fata sunt Zsolt Antal, Eva Tofalvi si Dana Plotogea. Tot e ceva decat nimic, chiar daca ne-am facut de bacanie iesind sub estonieni sau lituanieni.

rob_din
26th December 2007, 18:59
Avem timp berechet pana la Olimpiada de la Vancouver, 2 ani. Fetele de la biatlon trebuie sa se antreneze foarte bine in extra-sezon, la fel si baietii care au fost "stersi" in ultimele sezoane. Am putea spune ca singurii sportivi renumiti pe care-i avem in momentul de fata sunt Zsolt Antal, Eva Tofalvi si Dana Plotogea. Tot e ceva decat nimic, chiar daca ne-am facut de bacanie iesind sub estonieni sau lituanieni.

N-avem nici un sportiv "renumit" in acest moment.

Optimistul
27th December 2007, 09:53
Trist ...
Care ar fi totusi solutia ? Antrenori putem cumpara daca-i vrem cu adevarat ,dar cred ca aici e ca la tenis ,iti trebuie tot cadrul necesar pt. marea performanta . Doar cu un munte si-un antrenor e suficient ?
Avem vreo sansa sa vedem si noi vreodata un roman sau romanca intr-o proba mondiala la TV ?

rob_din
27th December 2007, 10:03
Trist ...
Care ar fi totusi solutia ? Antrenori putem cumpara daca-i vrem cu adevarat ,dar cred ca aici e ca la tenis ,iti trebuie tot cadrul necesar pt. marea performanta . Doar cu un munte si-un antrenor e suficient ?
Avem vreo sansa sa vedem si noi vreodata un roman sau romanca intr-o proba mondiala la TV ?

Munti avem nu asta e problema, baza materiala este problema nu cea naturala. Insa nici asta nu e o problema de netrecut daca intr-adevar se doreste performanta. Oricum majoritatea echipelor se antreneaza prin strainatate in intrasezon.
Singura solutie pentru a realiza ceva intr-un timp relativ scurt este sa faci un lot national cu cei mai buni schiori, sa angajezi o echipa tehnica de top din strainatate si sa le asiguri pregatirea in strainatate. Sigur asta costa, dar e singura solutie de moment. Pe termen lung se pot face multe, numai vointa sa fie.

La TV am mai vazut romani. Din pacate cu rezultate jenante. Probabil Miklos va fi prima schioare care va lua puncte de Cupa Mondiala. Totul e sa nu se accidenteze.

ducus
27th December 2007, 11:04
N-avem nici un sportiv "renumit" in acest moment.
Ba da. Te contrazic. Din moment ce Tofalvi are 6 puncte in clasamentul acestui an, putem sa ne mandrim cu ea. Totusi, e un nume cunoscut in sporturile de iarna romanesti si mondiale, nu a aparut de ieri de azi. Si Plotogea si Antal la fel, chiar daca nu au obtinut rezultate concrete. Vezi ca si la bulgari sau rusi exista asemenea cazuri, de sportivi care nu se remarcasera cu nimic ani de-a randul, si deodata acum ii gasim printre primii, sau au confirmat la Torino la olimpiada.

TheMentalist
27th December 2007, 11:54
Antal sportiv renumit?? Pai el nu s-a clasat decat o data in puncte in Cupa Mondiala, acum cativa ani, a obtinut un loc 19 la Nove Mesto si este renumit?

rob_din
27th December 2007, 12:08
Ba da. Te contrazic. Din moment ce Tofalvi are 6 puncte in clasamentul acestui an, putem sa ne mandrim cu ea. Totusi, e un nume cunoscut in sporturile de iarna romanesti si mondiale, nu a aparut de ieri de azi. Si Plotogea si Antal la fel, chiar daca nu au obtinut rezultate concrete. Vezi ca si la bulgari sau rusi exista asemenea cazuri, de sportivi care nu se remarcasera cu nimic ani de-a randul, si deodata acum ii gasim printre primii, sau au confirmat la Torino la olimpiada.

Faptul ca se intampla ca un roman sa ia cateva puncte de cupa mondiala nu inseamna ca e renumit. Renumit e un sportiv care e recunoscut de cei ce urmaresc constant un sport. Iti garantez ca marea majoritate a celor ce urmaresc sporturile de iarna habar n-au cine e Antal sau Tofalvi

Optimistul
27th December 2007, 12:14
Puteti sa-mi spuneti si mie cand voi putea vedea in viitorul apropiat un roman intr-un concurs tare la TV ?

Optimistul
27th December 2007, 12:15
Faptul ca se intampla ca un roman sa ia cateva puncte de cupa mondiala nu inseamna ca e renumit. Renumit e un sportiv care e recunoscut de cei ce urmaresc constant un sport. Iti garantez ca marea majoritate a celor ce urmaresc sporturile de iarna habar n-au cine e Antal sau Tofalvi

Cred ca s-a referit ca e renumit pt. noi ...nu si pt. cei de-afara .

rob_din
27th December 2007, 12:32
Puteti sa-mi spuneti si mie cand voi putea vedea in viitorul apropiat un roman intr-un concurs tare la TV ?

La schi alpin sau la sporturile de iarna in general?

TheMentalist
27th December 2007, 12:36
Trebuie sa spun ca nu doar Edith este o speranta a sporturilor de iarna in Romania, ci si biatlonista Reka Ferencs, care a castigat doua etape in Cupa Europei la juniori si a obtinut si un loc 2. Ceea ce ne da sperante intr-un viitor mai bun. Cea mai buna baza la sporturile de iarna din Romania este la biatlon.

rob_din
27th December 2007, 13:11
Trebuie sa spun ca nu doar Edith este o speranta a sporturilor de iarna in Romania, ci si biatlonista Reka Ferencs, care a castigat doua etape in Cupa Europei la juniori si a obtinut si un loc 2. Ceea ce ne da sperante intr-un viitor mai bun. Cea mai buna baza la sporturile de iarna din Romania este la biatlon.

Imi pare rau sa te dezamagesc, acea etapa a Cupei Europei la juniori a "benficiat" de participarea a doar 15 sportive din tari ca Bulgaria, Serbia sau Macedonia. In etapele in care concureaza si sportivii din vestul Europei Ferencz nu intra in primele 30

TheMentalist
27th December 2007, 14:36
Stiu, dar cand a obtinut locul 2 au fost concurentele cele mai importante de la juniori.

rob_din
27th December 2007, 15:44
Stiu, dar cand a obtinut locul 2 au fost concurentele cele mai importante de la juniori.

Asa e, ai dreptate, in individualul de la Obertilliach. Dar Plotogea a luat locul 2 la un Campionat Mondial si mare lucru n-a facut la seniori

Optimistul
27th December 2007, 17:23
La schi alpin sau la sporturile de iarna in general?

La ski alpin .

rob_din
27th December 2007, 18:24
La ski alpin .

Singura speranta ca in urmatorii 2-3 ani sa vedem un roman este Edith Miklos. Alt schior care macar sa emita pretentii sa ajunga in Cupa Mondiala nu exista in Romania. Se vorbeste de cativa juniori buni de 13-14 ani care se pregatesc prin ITA si AUT dar mai e mult pana sa vorbim de valori certe

TheMentalist
27th December 2007, 22:57
Cred ca singura solutie pentru romani este sa se antreneze in alte tari, cel mai bine ar fi in Austria.

Optimistul
27th December 2007, 23:31
Ma fratilor , ce are Austria asta de produce campioni pe banda ?

TheMentalist
27th December 2007, 23:37
Ma fratilor , ce are Austria asta de produce campioni pe banda ?

Baze sportive mai bune si antrenori mai buni.:)Asta este parerea mea, si desigur nu lipseste talentul sportivilor.

ducus
27th December 2007, 23:37
Singura speranta ca in urmatorii 2-3 ani sa vedem un roman este Edith Miklos. Alt schior care macar sa emita pretentii sa ajunga in Cupa Mondiala nu exista in Romania. Se vorbeste de cativa juniori buni de 13-14 ani care se pregatesc prin ITA si AUT dar mai e mult pana sa vorbim de valori certe
Pai vezi? Si atunci de ce sa nu ne concentram pe schiorii pe care ii avem in prezent, asa cum or fi ei? Atata pot, atata dau, ar fi absurd sa le cerem mai mult, daca ei n-au putut de atatia ani, ce te face sa crezi ca vor aparea alte generatii mai "performante"? Juniorii astia de care spui tu vor putea concura de-abia la olimpiada din 2018, cand vor fi trecuti de 21 de ani. Pana atunci, ne place sau nu, va trebui sa ne multumim cu ce avem si sa ne delectam cu marile glorii mondiale ale sporturilor cu schiurile.

rob_din
28th December 2007, 01:06
Pai vezi? Si atunci de ce sa nu ne concentram pe schiorii pe care ii avem in prezent, asa cum or fi ei? Atata pot, atata dau, ar fi absurd sa le cerem mai mult, daca ei n-au putut de atatia ani, ce te face sa crezi ca vor aparea alte generatii mai "performante"? Juniorii astia de care spui tu vor putea concura de-abia la olimpiada din 2018, cand vor fi trecuti de 21 de ani. Pana atunci, ne place sau nu, va trebui sa ne multumim cu ce avem si sa ne delectam cu marile glorii mondiale ale sporturilor cu schiurile.

Cum adica sa ne concentram pe actualii sportivi?
Tocmai asta am spus, ca pe termen scurt singura solutie e sa se investeasca in ce avem mai bun acum la seniroi. Insa cea mai buna solutie e sa se pregateasca generatiile viitoare fiindca nu ne incalzeste cu nimic sa avem acum un sportiv valoros si peste 10 ani sa revenim la stadiul actual

rob_din
28th December 2007, 01:25
Ma fratilor , ce are Austria asta de produce campioni pe banda ?

La baieti ar cam trebui sa vorbim la trecut, fiindca de la Raich incoace n-au mai scos nici un schior de mare valoare.

La austrieci s-a intamplat ceva asemanator cu ce s-a intamplat la noi in gimnastica dupa perioada Comaneci. In primul rand la inceputul anilor 90 a fost un boom mediatic bazat bineinteles pe rezultatele sportivilor. Asta a facut ca schiul sa devina sportul national, de aici implicit au aparut multi, foarte multi bani care le-a permis austriecilor sa-si construiasca o baza materiala de top. A crescut baza de selectie. Sa nu uitam ca la inceput austriecii au adus antrenori germani sa se ocupe de loturile lor, fiindca la acea vreme germanii erau foarte buni in schiul alpin. Acum situatia e total inversa.

Insa o sa vezi ca peste cativa ani Austria nu o sa mai fie forta dominanta care era acum 4-5 ani

rob_din
28th December 2007, 09:46
Poate nu va fi dominare autoritara precum cea a austriecilor din ultimul deceniu insa pana in 2010 nord americanii vor ajunge sa domine schiul alpin,

Romeo
28th December 2007, 09:50
Sa nu uitam ca nu avem zapada Alpilor si nici posibilitatile financiare ale tarilor din vest. Ca sa ai un schior de nivel mondial iti trebuiesc foarte multi schiori cu rezultate la nivel national, asta inseamna ca acestia sa aia timp sa invete, sa aiba si unde. Cat despre investitii, cine pune bani la asa ceva si mai ales pentru cine ? Noi nu am avut niciodata medalii la sporturi de iarna, poate vreo 2 ratacite in 80 de ani, credeti ca dintr-odata vom avea un campion cum a fost Ilie Nastase in tenis ?

rob_din
28th December 2007, 09:53
Sa nu uitam ca nu avem zapada Alpilor si nici posibilitatile financiare ale tarilor din vest. Ca sa ai un schior de nivel mondial iti trebuiesc foarte multi schiori cu rezultate la nivel national, asta inseamna ca acestia sa aia timp sa invete, sa aiba si unde. Cat despre investitii, cine pune bani la asa ceva si mai ales pentru cine ? Noi nu am avut niciodata medalii la sporturi de iarna, poate vreo 2 ratacite in 80 de ani, credeti ca dintr-odata vom avea un campion cum a fost Ilie Nastase in tenis ?

Nu cerem un mare campion, ci doar 2-3 sportivi de top 30. Pt o tara montana performantele Romaniei sunt rusinoase in sporturile de iarna. Sunt tari mediteraneene cu performante mai bune decat noi.

Oricum Croatia a scos o campioana de 3 ori mai buna decat Ilie Nastase. Macar niste sportivi bunisori am putea scoate si noi

ducus
28th December 2007, 10:07
Cum adica sa ne concentram pe actualii sportivi?
Tocmai asta am spus, ca pe termen scurt singura solutie e sa se investeasca in ce avem mai bun acum la seniroi. Insa cea mai buna solutie e sa se pregateasca generatiile viitoare fiindca nu ne incalzeste cu nimic sa avem acum un sportiv valoros si peste 10 ani sa revenim la stadiul actual
Se pregatesc, n-avea grija, insa la nivel de Romania. Doar cu antrenamente in muntii Carpati nu se poate face performanta, iar antrenamentele in Austria sau tarile nordice costa, si nu stiu cine ar fi dispus sa investeasca bani multi in sporturile cu schiurile. Federatia nu sta pe un munte de bani si nu poate investi in mai mult de 2-3 sportivi, dupa cum vezi. Cine au aparut noi sezonul asta, in afara de Mosoiu si Garnita? Faptul ca se claseaza mereu printre ultimii denota slaba pregatire din extrasezon!
De ei trebuie sa avem grija sa-i dezvoltam, sa-i antrenam cat mai bine si sa le punem la dispozitie cele mai bune conditii de antrenament. Ar trebui sa ne preocupe probele la care vedem ca ne pricepem cat de cat, in biatlonul masculin. Nu vezi ca n-avem suficienti oameni pentru echipa de stafeta? Sau ca la probele de sprint suntem varza? Si atunci, de ce sa mai participam la acele probe? Mai bine ne antrenam doar pentru individual si pursuit si sa stapanim bine 2 probe, poate cu perseverenta vom reusi sa obtinem ceva puncte.

rob_din
28th December 2007, 10:12
Se pregatesc, n-avea grija, insa la nivel de Romania. Doar cu antrenamente in muntii Carpati nu se poate face performanta, iar antrenamentele in Austria sau tarile nordice costa, si nu stiu cine ar fi dispus sa investeasca bani multi in sporturile cu schiurile. Federatia nu sta pe un munte de bani si nu poate investi in mai mult de 2-3 sportivi, dupa cum vezi. Cine au aparut noi sezonul asta, in afara de Mosoiu si Garnita? Faptul ca se claseaza mereu printre ultimii denota slaba pregatire din extrasezon!
De ei trebuie sa avem grija sa-i dezvoltam, sa-i antrenam cat mai bine si sa le punem la dispozitie cele mai bune conditii de antrenament. Ar trebui sa ne preocupe probele la care vedem ca ne pricepem cat de cat, in biatlonul masculin. Nu vezi ca n-avem suficienti oameni pentru echipa de stafeta? Sau ca la probele de sprint suntem varza? Si atunci, de ce sa mai participam la acele probe? Mai bine ne antrenam doar pentru individual si pursuit si sa stapanim bine 2 probe, poate cu perseverenta vom reusi sa obtinem ceva puncte.

La nivel de juniori si seniori biatlonul masculin e aproape mort. Trimitem un sportiv ca sa nu se zica ca nu participam.

TheMentalist
28th December 2007, 11:23
Din pacate in Romania putini oameni sunt interesati de sporturile de iarna. Cred ca si noua ne-ar trebui o scanteie, un sportiv care sa aduca performanta, pentru ca oamenii sa fie interesati de sporturile de iarna. Cred ca singura noastra speranta intr-un viitor apropiat este Edith Miklos, pentru ca aceasta schioare este cea mai valoroasa de la noi. La biatlon sperantele pentru clasarile in puncte vin de la Eva Tofalvi si Dana Plotogea, dar sa nu o uitam pe Purdea care a obtinut un rezultat destul de bun la sprintul de la Pokljuka. La biatlon nu are cine sa apara din urma, sportivii care participa la Cupa Europei la juniori au rezultate slabe mai ales la fond, doar Reka Ferencz merge mai bine. La sarituri avem cativa sportivi care concureaza in Cupa FIS, dar mereu ei se claseaza pe ultimele locuri. In acest moment doar la biatlon putem spera la o clasare in puncte. Sper ca la anul Edith va participa in Cupa Mondiala, insa mai important e sa nu se accidenteze.

Romeo
28th December 2007, 15:37
De ei trebuie sa avem grija sa-i dezvoltam, sa-i antrenam cat mai bine si sa le punem la dispozitie cele mai bune conditii de antrenament. Ar trebui sa ne preocupe probele la care vedem ca ne pricepem cat de cat, in biatlonul masculin. Nu vezi ca n-avem suficienti oameni pentru echipa de stafeta? Sau ca la probele de sprint suntem varza? Si atunci, de ce sa mai participam la acele probe? Mai bine ne antrenam doar pentru individual si pursuit si sa stapanim bine 2 probe, poate cu perseverenta vom reusi sa obtinem ceva puncte.

nu vad motivatia pentru care tara ar cheltui bani sa aibe sportivi de valoare mai mare. La sporturile de echipa poti miza pe un numar de (tele)spectatori. La TV nu vedem decat fotbalul romanesc, care ar muri daca nu ar fi televizat si numai meciuri internationale de handbal si tenis. De pe vremea serbarilor zapezii nu am mai vazut sport de iarna romanesc la TV si nici nu cred ca as fi interesat, cum nu inteleg mare lucru nici din turul Frantei de ciclism. In vest cred ca cei care iau medalii sunt aranjati cu situatia materiala si practica sportul de placere, de ani de zile. La noi iarna trecuta a fost fara zapada (practic) si in plus copiii marilor imbogatiti nu cred ca au practicat sporturi de iarna la nivel profesional ca sa putem concura cu cei care au zapada 8 luni pe an.

rob_din
28th December 2007, 16:54
nu vad motivatia pentru care tara ar cheltui bani sa aibe sportivi de valoare mai mare. La sporturile de echipa poti miza pe un numar de (tele)spectatori. La TV nu vedem decat fotbalul romanesc, care ar muri daca nu ar fi televizat si numai meciuri internationale de handbal si tenis. De pe vremea serbarilor zapezii nu am mai vazut sport de iarna romanesc la TV si nici nu cred ca as fi interesat, cum nu inteleg mare lucru nici din turul Frantei de ciclism. In vest cred ca cei care iau medalii sunt aranjati cu situatia materiala si practica sportul de placere, de ani de zile. La noi iarna trecuta a fost fara zapada (practic) si in plus copiii marilor imbogatiti nu cred ca au practicat sporturi de iarna la nivel profesional ca sa putem concura cu cei care au zapada 8 luni pe an.

Dupa tine ar cam trebui sa desfintam orice ramura sportiva cu exceptia fotbalului.

Romeo
29th December 2007, 11:04
Dupa tine ar cam trebui sa desfintam orice ramura sportiva cu exceptia fotbalului.

daca tu vrei sa intretii sporturile de iarna, fa-o din banii tai, nu din impozitele sau reclama pe care o plateste aceasta tara. Avem nevoie de sosele, de drumuri ingrijite, foarte multe familii au nevoie de a-si face reparatii la locuinte (vezi cum stau sa cada mii de balcoane in Bucuresti), nu cred ca sporturile de iarna sunt vreo prioritate pentru aceasta tara. Fotbalul inca are rezultate, la fel handbalul feminin, gimnastica a fost (in sfarsit) distrusa, gratie presei si schimbarii antrenorilor care au avut foarte multe rezultate la nivel mondial. Lipsa de antrenori pregatiti a dus la rezultate slabe si in fotbal. Si nu uita ca dupa 1990 au murit cateva sporturi in tara asta si nu plange nimeni, la ultima olimpiada nu ne-am mai calificat la niciun sport de echipa.

TheMentalist
4th January 2008, 12:21
Astazi si maine vor avea loc doua slalomuri de Cupa FIS in Austria, iar Edith cred ca va participa. Sa vedem ce rezultat va obtine, desi nu cred ca va fi unul prea bun deoarece probele ei preferate sunt probele de viteza.

rob_din
4th January 2008, 12:45
daca tu vrei sa intretii sporturile de iarna, fa-o din banii tai, nu din impozitele sau reclama pe care o plateste aceasta tara. Avem nevoie de sosele, de drumuri ingrijite, foarte multe familii au nevoie de a-si face reparatii la locuinte (vezi cum stau sa cada mii de balcoane in Bucuresti), nu cred ca sporturile de iarna sunt vreo prioritate pentru aceasta tara. Fotbalul inca are rezultate, la fel handbalul feminin, gimnastica a fost (in sfarsit) distrusa, gratie presei si schimbarii antrenorilor care au avut foarte multe rezultate la nivel mondial. Lipsa de antrenori pregatiti a dus la rezultate slabe si in fotbal. Si nu uita ca dupa 1990 au murit cateva sporturi in tara asta si nu plange nimeni, la ultima olimpiada nu ne-am mai calificat la niciun sport de echipa.

Dumnezeule, ce mentalitate. De aia nu se fac sosele fiindca se dau bani la sporturile de iarna. Ce rezulatate are fotbalul? Imi permit sa te informeze ca pana si iin sporturile de iarna avem rezultate mai bune decat in fotbal. Iar gimnastica a fost distrusa de oameni ca tine care sunt in stare de orice pentru niste medalii.

Eu sunt socat de cum gandesti. Dar ma rog, treaba ta.

rob_din
4th January 2008, 12:49
Astazi si maine vor avea loc doua slalomuri de Cupa FIS in Austria, iar Edith cred ca va participa. Sa vedem ce rezultat va obtine, desi nu cred ca va fi unul prea bun deoarece probele ei preferate sunt probele de viteza.

S-ar putea sa nu participe fiind vorba de slalom, probabil la SUPER-G-URILE de la Spital/Pyhrn de pe 7 si 8 va participa

TheMentalist
4th January 2008, 20:02
Edith Miklos a participat la primul slalom din Austria, dar a abandonat in prima mansa.

rob_din
4th January 2008, 21:09
Asteptam super-g-urile

Optimistul
6th January 2008, 23:27
Eu sunt socat de cum gandesti. Dar ma rog, treaba ta.
Eu nu, m-am obisnuit cu @Romeo si din alte postari ...Stai sa vezi ce parere are despre Dobrin ,de ti se incarlionteaza parul si-n nas ?!

Edith Miklos a participat la primul slalom din Austria, dar a abandonat in prima mansa.

Sti ce s-a intamplat acolo ?

rob_din
7th January 2008, 20:18
Victorie pentru Miklos in primul Super G de la Spital/Phyrn (Cursa FIS) invingandu-le printe altele pe Kathrin Wilhelm si Alessandra Coletti doua schioare care au luat puncte in Cupa Mondiala. Wilhelm a luat puncte in CM chiar acum doua saptamani deci e in forma buna

Miklos a declarat ca principalul obiectiv al sezonului ramane CM de juniori din Spania (23.2-1.3)

TheMentalist
7th January 2008, 20:57
Sti ce s-a intamplat acolo ?

Toate informatiile de pe fis-ski.com

rob_din
7th January 2008, 20:58
Maine mai are loc un SuperG. Poate Miklos va reusi dubla

rob_din
8th January 2008, 15:03
Partcipare mult mai valoroasa in cel de-al doilea SuperG.

Miklos a ocupat locul 4, fiind depasita de doua austriece care concureaza de cativa ani in CM Silvia Berger (locul 17 in Cupa Mondiala la SuperG) si Maria Holaus.

In schimb a reusit sa o invinga pe a doua suedeza ca valoare dupa Anja Paerson in probele de viteza Nike Bent si mai ales pe Ingrid Rumpfhuber care anul acesta a resuit locul 11 in coborarea de Cupa Mondiala de la Aspen aflandu-se in acest moment pe locul 20 in clasamentul la coborarea din Cupa Mondiala.

Nu stiu daca e decizia antrenorului sau a federatiei dar continui sa cred ca e mare greseala netrimiterea ei in Cupa Mondiala. Oricum, un lucru e clar: are mari sanse la medalie la CM de juniori

rob_din
8th January 2008, 18:43
Sorin Anghel: Edit, cum au fost primele doua concursuri din acest an?
Edith Miklos: Am avut doua abandonuri, dar asa se intampla atunci cand te bagi 100%.
De doua zile iti merge foarte bine. Un loc intai si un loc patru, dar mai bun din punct de vedere al punctelor FIS. Ai ajuns la 19 puncte FIS. Felicitari!
Da, asa este. Astazi au fost schiori mai buni, care merg la Cupa Mondiala.
Am vazut ca invingatoarea are un podium la Cupa Mondiala si vreo 7 podiumuri la Cupa Europei. Prezenta Mariei Holaus a ridicat valoarea concursului. Daca nu venea ea mai faceai 19 puncte FIS?
Nu. Ar fi fost punctajul mai mare!
Dar cand ai schiat mai bine? Ieri sau azi?
Am mers binisor in ambele zile, dar azi am gresit un pic. Se poate sa schiez si mai bine.
Ai mai avut vreodata 19 p FIS la Super G?
Cred ca nu. Doar la coborare am fost la 18 puncte FIS. Acum urmeaza concursul de la Kaprun, unde sunt probe tehnice. Marea mea tinta este Mondialul din Spania, de la sfarsitul lunii februarie.
Acolo te bagi numai la probele de viteza sau si la cele tehnice?
O sa concurez la toate probele.
Alexandru Barbu se duce la Cupa Mondiala luna asta. Tu cand te duci macar la Cupa Europei?
Nu stiu inca programul, dar sezonul asta ma duc sigur la Cupa Europei.
Nu e cam mult pentru un schior din Romania sa participe la Cupa Mondiala?
Depinde cum merge.
Crezi ca are vreo sansa sa intre in mansa a doua?
Nu stiu cum merge Alexandru Barbu.
Cum iti sunt genunchii?
Bine, nu am probleme.

rob_din
10th January 2008, 10:31
Iata ordinea stabiliata de FRSB pe anul 2007

1 Eva TOFALVI - biatlon
2 Edit MIKLOS - schi alpin
3 Reka FERENCZ - biatlon
4 Paul PEPENE -schi fond
5 Dana PLOTOGEA - biatlon
6 Roland GERBACEA - biatlon
7 Corina GRADINARU - snowboard
8 Petre HOGIU - schi fond
9 Mihai DAMIAN - schi sarituri
10 Remus TUDOR - schi sarituri

rob_din
10th January 2008, 10:35
Trebuie spus ca si Paul Pepene este un schior in care se pun mari sperante. El a incheiat proba de 10km liber de la CM de juniori pe un onorabil loc 18 din 95 de participanti

miril
10th January 2008, 12:41
Ma bucur mult de rezultatele lui Edit. Imbecilii astia de la GSP, mai ales, si Prosport se ocupa mai mult de fetele de la...pagina cinci si de flatulentele unuia ca Becali decat de a informa cititorii. Ca sa nu mai pomenesc de stirile de la Pro(st) Tv si de... aiurea. Nu comentez in plus ce a spus Romeo, caci nu este prima data cand nu sunt de acord cu el si nu ma refer numai la sport. E dreptul lui sa spuna ce crede, desi... In final, e ceva s-o bati pe Niki Bent, o schioare de mare perspectiva din noul val...suedez.

rob_din
14th January 2008, 17:58
Din pacate Miklos a ratat in SuperG-ul de la CN ale Austriei de juniori de la Altenmarkt. Tot aici joi si vineri vor avea loc curse FIS de coborare si supercombinata

rob_din
15th January 2008, 15:14
In primul antrenament al coborarii FIS de la Altenmarkt Miklos s-a clasat pe primul loc la fix 2 secunde in fata locului 2

TheMentalist
15th January 2008, 21:07
Oare va participa in acest sezon Edith la vreo etapa din Cupa Mondiala?

rob_din
15th January 2008, 21:08
Oare va participa in acest sezon Edith la vreo etapa din Cupa Mondiala?

Daca va castiga titlul mondial la juniori e obligata:) Altfel nu stiu, sigur nu pana in Campionatele Mondiale.

rob_din
16th January 2008, 13:17
Miklos a castigat si al doilea antrenament. Maine are loc coborarea oficiala

miril
16th January 2008, 18:38
Daca va castiga titlul mondial la juniori e obligata:) Altfel nu stiu, sigur nu pana in Campionatele Mondiale.

La ultima etapa a Cupei Mondiale de Ski.

TheMentalist
16th January 2008, 19:28
La ultima etapa a Cupei Mondiale de Ski.

Va participa cu siguranta?

rob_din
16th January 2008, 19:58
Va participa cu siguranta?

Daca devine campioana mondiala de juniori va fi invitata la ultima etapa de Cupa Mondiala. Totusi, oricat de bune sunt ezultatele ei ma indoiesc ca va resui sa castige aurul mondial

rob_din
17th January 2008, 12:22
Asa cum era de asteptat Miklos a castigat clar proba de coborare de la Altenmarkt (cursa FIS). Participarea n-a fost insa de top astefel incat a obinut un numar mare de puncte FIS-43.35, mult peste media ei care este in jur de 20.
Oricum acest sistem de punctare FIS e absurd, Miklos desi a castigat aceasta proba de fapt pierde puncte in clasamwentul FIS

Optimistul
17th January 2008, 22:06
Asta chiar ca este absurd : castigi coborarea si pierzi la puncte din cauza unei participari slabe ... Pai de unde stie FIS-ul ca Miklos nu castiga proba si cu participanti mai acatarii ?

rob_din
17th January 2008, 22:13
Asta chiar ca este absurd : castigi coborarea si pierzi la puncte din cauza unei participari slabe ... Pai de unde stie FIS-ul ca Miklos nu castiga proba si cu participanti mai acatarii ?

Asta-i regula, se dau puncte in functie de calitatea participantilor. Insa macar castigatorul ar trebui sa primeasca un numar de puncte care sa nu-l traga jos in clasament. Ma rog mai putin conteaza, bine ca Miklos confirma cursa de cursa

TheMentalist
19th January 2008, 14:52
Am inteles ca in urmatoarea etapa de Cupa Mondiala la schi alpin va participa un roman. Despre cine este vorba?

rob_din
19th January 2008, 15:01
Am inteles ca in urmatoarea etapa de Cupa Mondiala la schi alpin va participa un roman. Despre cine este vorba?

Am inteles ca Alexandru Barbu, desi la ce rezultate are prin curse FIS nu stiu ce cauta acolo

rob_din
20th January 2008, 13:05
Inca o dovada ca Miklos TREBUIE sa participe in CM: Maria Holaus care a invins-o pe Miklos cu 8 zecimi in concursul FIS de la Spital (Miklos a terminat pe locul 4) a castigat superG-ul de Cupa Mondiala de la Cortina

TheMentalist
24th January 2008, 20:57
Mai bine ar trimite-o pe Miklos in Cupa Mondiala, daca la trimis pe A. Barbu, Miklos ar merita 100% sa evolueze in Cupa Mondiala.

rob_din
24th January 2008, 21:03
Mai bine ar trimite-o pe Miklos in Cupa Mondiala, daca la trimis pe A. Barbu, Miklos ar merita 100% sa evolueze in Cupa Mondiala.

Am citit pe un blog ca e decizia ei sa nu participe in Cupa Mondiala, nu vrea sa riste nimic inainte de Mondialele de juniori

rob_din
30th January 2008, 16:51
Locul 2 pentru Miklos in coborarea FIS de la Tarvisio. Avand in vedere participarea valoroasa Miklos a obtinut 16.69 puncte FIS, cel mai bun rezultat din acest sezon.

TheMentalist
30th January 2008, 18:25
Sper ca dupa mondialele de juniori Edith va participa in Cupa Mondiala

rob_din
31st January 2008, 19:27
In sfarsit Miklos a participat la o etapa de Cupa Europei obtinand locul 4 atat la coborare cat si la supercombinata. A obtinut cate 50 de puncte in fiecare cursa si este pe locul 55 in clasamentul general al Cupei Europei

rob_din
3rd February 2008, 14:11
Vesti proaste pentru Miklos: elevetianca de 16 ani Lara Gut a reusit un loc 3 in coborare (unde a cazut inaintea finishului) si un loc 5 in SuperG-urile de Cupa Mondiala de la St Moritz

miril
3rd February 2008, 15:03
Gut este fenomenala. In doi ani va domina probele de coborare multi ani de acum incolo, daca nu se accidenteaza. N-ai ce sa-i faci, e prea buna.

rob_din
3rd February 2008, 15:56
Gut este fenomenala. In doi ani va domina probele de coborare multi ani de acum incolo, daca nu se accidenteaza. N-ai ce sa-i faci, e prea buna.

N-ai de unde sa stii asta. Au mai fost junioare excelente care s-au pierdut pe drum.

miril
3rd February 2008, 18:17
Nu tine de ce stiu eu ci de cum se prezinta pe pista. La 16 ani are o siguranta de mare campioana.

rob_din
3rd February 2008, 18:29
Nu tine de ce stiu eu ci de cum se prezinta pe pista. La 16 ani are o siguranta de mare campioana.

Om trai si om vedea. Dar raman la parerea ca ce-a realizat in acest weekend s-ar putea sa nu se repete in cariera ei

rob_din
23rd February 2008, 12:22
Doar locul 13 pentru Miklos in SuperG-ul de la Mondialele de juniori

rob_din
25th February 2008, 15:01
Dupa locul 18 de anul trecut Paul Pepene a ocupat locul 15 la Campionatele Mondiale de Schi Fond Juniori in proba de 10km Clasic. La proba au participat 103 schiori

E prima oara cand in sporturile de iarna avem rezultate atat de bune la juniori la schi alpin, schi fond, biatlon si patinaj viteza. Problema e daca rezultatele vor fi confiramte si la seniori

rob_din
25th February 2008, 15:04
In primul antrenament pentru coborarea de la Mondialele de Juniori Miklos a ocupat locul 8

rob_din
26th February 2008, 14:43
Edith Miklos a realizat azi cea mai buna performanta din istoria schiului alpin romanesc - locul 5 la coborarea de la Campionatele Mondiale de juniori

Optimistul
9th March 2008, 22:09
Ma bucur pt. Edith , la mai mare !

@rob din multumesc pt. informatiile de pe acest thread .

TheMentalist
10th March 2008, 10:48
Spunea comentatorul de pe Eurosport ca s-ar putea ca Edith sa participe anul acesta la o etapa de CM, oare va participa la Bormio?

rob_din
10th March 2008, 11:14
Spunea comentatorul de pe Eurosport ca s-ar putea ca Edith sa participe anul acesta la o etapa de CM, oare va participa la Bormio?

Nu are dreptul, doar primele 25 din CM pot participa la finale

rob_din
11th March 2008, 19:38
Miklos a castigat antrenamentul coborarii de Cupa Europei de la Orres (FRA). Maine are loc coborarea oficiala

rob_din
12th March 2008, 15:44
Coborarea de Cupa Europei a fost anulata

tobic
5th August 2010, 22:27
Cei de sus au alte prioritati decat sa finanteze acest sport frumos, ei nu se pot da cu schiurile din cauza burtii si deacea nici nu sustin acest sport, pacat

bob
10th May 2011, 23:52
Miklos a castigat antrenamentul coborarii de Cupa Europei de la Orres (FRA). Maine are loc coborarea oficiala


edit miklos, o bozgoroaica, a plecat la unguri. asta ne arata ca skiul e mort in romania. unii incearca sa-l practice de placere, altii- cum sunt boratii de brasoveni fac afaceri pe seama skiului-il pateaza; altii-cum sunt majoritatea bucurestenilor-niste cocalari jegosi, fara cultura, vor sa epateze,au speriat partiile alpilor cu manelismele lor; in fine oltenii si moldovenii niste specimene paralele cu sportul asta . asa ca , fratilor, inchideti subiectele astea, ca ce tari suntem, skiati in tacere si de placere !