PDA

View Full Version : Declaratii din tabara Farului



tchibos
4th July 2006, 01:37
"Rechinii“ i-au pus gând rău lui Lokomotiv Plovdiv

Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al FC Farul, a precizat că obiectivul „rechinilor“ în campania europeană pe care o duc este calificarea în turul doi preliminar al Cupei UEFA. Acesta înseamnă ca fariştii să mai treacă două tururi în Intertoto, depăşind Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria) şi Auxerre (Franţa)În opinia înaltului oficial farist, Pobeda Prilep a fost un adversar facil pentru „rechini“.

tchibos
4th July 2006, 02:13
„Trebuia să avem 4-0 la pauză“

Bogdan Apostu s-a declarat bucuros că, în meciul cu Lokomotiv Plovdiv, a reuşit să marcheze din nou „un gol decisiv şi, în acelaşi timp, important pentru Farul“. „Nu mi-am făcut decât datoria“, a punctat Bogdan, pentru „Cuget Liber“, rămânând însă şi cu un gust amar după această victorie, căci „scorul trebuia să fie mult mai mare în favoarea noastră. Nu reflectă în nici un caz realitatea de pe teren“. Apostu a văzut un meci cu două reprize diametral opuse: „Prima parte am controlat-o cu autoritate, atât din punctul de vedere al jocului, cât şi din cel al ocaziilor clare. Dacă la pauză era 4-0 pentru noi, probabil că nu se supăra nimeni. Dar fotbalul e dur, te pedepseşte, iar ocaziile se răzbună. A trebuit să ne chinuim pentru această victorie“. Fostul atacant farist crede că, la Sofia, Farului îi va fi foarte greu, dar poate izbândi. „Lokomotiv este o echipă solidă, puternică. Trebuie ca băieţii să-şi facă jocul obişnuit. Dacă va fi aşa, nu vor pierde acolo şi implicit se vor califica în turul trei“, încheie Apostu.

„Ne-am făcut singuri meciul greu“

Mihai Guriţă a declarat, pentru „Cuget Liber“, că, prin faptul c㠄rechinii“ nu au marcat la toate situaţiile pe care le-au avut la începutul partidei, „ne-am făcut singuri meciul greu“. „Ăsta este fotbalul, ratările se răzbună; până la urmă, e bine că am obţinut victoria, una muncită, după părerea mea. Ne aşteaptă un retur foarte, foarte greu la Sofia. Şansele de calificare sunt 55% pentru noi, 45% pentru bulgari. Va trebui să fim extrem de atenţi, pentru că ei vor juca şi mai ofensiv decât la Constanţa“, a mai apreciat Guriţă.

O partidă interesantă şi de calitate

Antrenorul bulgar Ayan Sadakov a spus că, în ciuda condiţiilor meteorologice dificile, partida Farul - Lokomotiv a fost una foarte interesantă şi a atins un nivel bun. „Cele două echipe au încercat să joace un fotbal de calitate şi cred că au reuşit. Sunt mulţumit de echipa mea. A făcut ce trebuia, dar mai avem de trecut şi returul. Am evoluat cu mulţi fotbalişti tineri. Suntem abia la începutul pregătirii. Doar de 10 zile am demarat antrenamentele pentru noul sezon. Mai avem mult de muncă“, a arătat Sadakov.

Cuget Liber

tchibos
10th July 2006, 01:19
„Am trăit meciul cu mari emoţii“

La partidă au asistat şi un grup de înalţi oficiali farişti, Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director, fiind însoţit de cei doi fii ai săi, Andrei şi Bogdan, şi de Mihai Daraban, Dorel Vlad, Vasile Leu şi Cristian Deliorga. Aceştia au fost acompaniaţi în tribună de ceilalţi reprezentanţi ai Farului, care s-au îngrijit, din Bulgaria, de toate aspectele organizatorice ale stagiului şi meciului, precum Florentin Chiforeanu (directorul executiv al clubului), Gabriel Diaconescu (directorul de marketing), Cosmin Şişcu sau Aurel Constantin. „Jocul a fost disputat. Am trăit partida cu multe emoţii, dar totul e bine când se termină cu bine. Să ne vedem acum în Franţa. Mi-a plăcut foarte mult cum au jucat atât fotbaliştii nou transferaţi, cât şi băieţii promovaţi de la centrul nostru de juniori, care au jucat până acum la echipa a doua, pe care au reuşit să o menţină în Divizia C. Ne dorim, sigur, să trecem de Auxerre şi să ajungem astfel în Cupa UEFA, dar trebuie să şi putem. Pentru meciul cu francezii, sper să alcătuim o echipă mai puternică, mai competitivă, odată cu intrarea celor care au lipsit până acum“, a declarat, în exclusivitate pentru „Cuget Liber“, Gheorghe Bosînceanu. (M.B.)

tchibos
10th July 2006, 22:23
Fundaşul Decebal Gheară şi-a povestit reuşita de sâmbătă din meciul cu bulgarii de la Lokomotiv Plovdiv, după ce ratase un penalty în manşa tur. Următorul adversar va fi Auxerre.

Larisa CALISTRU (Sofia)
După ce a evoluat la Minerul Certej, Corvinul Hunedoara, Oţelul Galaţi şi la divizionara secundă din Grecia, Panahaiki, Decebal Gheară trăieşte acum la Farul cele mai frumoase momente din cariera de fotbalist.
Fundaşul central al “marinarilor” a reuşit sâmbătă, pe arena “Vasil Levski”, un gol foarte spectaculos şi în acelaşi timp decisiv pentru calificarea echipei sale. Prin reuşita sa, Gheară şi-a dus echipa în turul al treilea al Cupei UEFA Intertoto, acolo unde urmează să întâlnească puternica formaţie franceză Auxerre. “Acest gol înseamnă foarte mult pentru mine după ratarea penalty-ului din meciul tur. Eram hotărât să-mi răscumpăr greşeala, m-am gândit foarte mult la acest lucru toată săptămâna trecută, iar când am atins balonul, am simţit că voi înscrie”, şi-a povestit isprava apărătorul constănţenilor. Acesta a adăugat că din puţinele reuşite de până acum, acest gol din partida de sâmbătă este cel mai important din cariera sa. “Îl dedic prietenei mele, Oana, şi fratelui meu, Bogdan, care are 11 ani şi joacă şi el fotbal la piticii Corvinului”, a mai spus fundaşul. Gheară şi-a adus aminte cu plăcere de primii ani ai carierei, pe când împărţea camera în cantonamente cu actualul portar al echipei naţionale, Bogdan Lobonţ. “Am fost coleg de cameră cu Bogdan zece ani, atât la copii şi juniori, cât şi la echipa mare. Am vorbit ultima oară cu el atunci când juca la Ajax şi sper să ne reîntâlnim aici la Constanţa, când va veni să joace cu echipa naţională”, a mai spus Gheară. Acesta a mai adăugat că s-a integrat bine în colectivul de la Farul şi că speră ca echipa să aibă un parcurs cât mai lung în cupele europene, iar pentru campionat o clasare superioară celei de anul trecut.

Prosport

"Sînt fericit că am reuşit să aducem la Constanţa o formaţie puternică precum Auxerre. Sînt sigur că trecem şi de francezi"
Gheorghe Bosînceanu, patron Farul

GSP

tchibos
10th July 2006, 22:38
Vasile Leu, directorul general al SC Argus SA Constanţa, membru în consiliul director al Farului, ne-a precizat: „Am trăit meciul cu bulgarii la mare intensitate. Sunt foarte bucuros că Farul a trecut de Lokomotiv. După cum s-a jucat, băieţii meritau egalul. Avem un parcurs foarte bun până acum în Intertoto, dar noi sperăm să mergem şi mai departe“. (M.B.)


„Extraordinari în repriza secundă“

„Sunt extrem de bucuros că am venit la Sofia să asist la un asemenea joc al Farului. În prima repriză, băieţii au fost mai puţin motivaţi, însă, în partea secundă, au fost extraordinari. Sunt fericit că ne-am calificat în turul trei“, a arătat şi Dorel Vlad, managerul general al SC Fati International Company SRL, alt membru al consiliului director al Farului. (M.B.)

Cuget Liber

tchibos
10th July 2006, 22:51
La Sofia, la meciul Loko Plovdiv - Farul, înaltul oficial farist Mihai Daraban a fost părtaş la „o performanţă extraordinar㓠a „rechinilor“, la capătul unui meci „trăit de toţi la emoţii maxime“. „Presiunea publicului a fost imensă, cel puţin asupra noastră. Nu ştiu dacă şi asupra băieţilor din teren, care au fost la o distanţă mai mare de galerie decât noi. Oricum, mesajul către constănţeni e clar: să aibă încredere în echipă, una complet nouă şi cu mari perspective. Cred că ambiţiile acestei tinere formaţii vor depăşi şi aşteptările celui mai pesimist constănţean“, ne-a declarat preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie, Navigaţie şi Agricultură Constanţa. Acesta este optimist în privinţa partidei cu Auxerre, spunând c㠄dacă menţinem jocul actual, avem toate şansele să trecem de echipa franceză. Nu cred că trebuie să ne fie frică de cineva“. (M.B.)

tchibos
13th July 2006, 00:18
Mijlocaşul farist Mihai Guriţă crede că „rechinii“ se pot califica în turul doi preliminar al Cupei UEFA în dauna francezilor de la Auxerre, pe care-i întâlnesc, în turul trei al Cupei UEFA-Intertoto, sâmbătă, în deplasare, şi pe 22 iulie, la Constanţa. „Este o dublă foarte grea pentru noi. Suntem concentraţi pentru a ajunge în Cupa UEFA. Chiar dacă Daniel Niculae vrea să-şi ia revanşa după meciul de campionat cu noi, îi vom face o surpriză, atât în meciul de la Auxerre, cât şi în cel de la Constanţa. Sunt sigur că vom scoate două rezultate pozitive. Vom înscrie chiar şi în meciul de sâmbătă“, şi-a exprimat Guriţă optimismul.

Cuget Liber

dorryn
13th July 2006, 04:20
Echipa asta daca isi pune mintea si se concentreaza cum trebuie si chiar crede in calificare.Cand Farul joaca cu cutitul la os nici o echipa din Romania nu ii poate sta in cale.A dovedit-o de multe ori.Si Auxerre nu e FC Barcelona.Putem.Nu pot sa dorm,nu cred ca o sa dorm tot drumul pana sambata,am emotii incerc sa ma incurajez singur dar si daca increrc sa gandesc obiectiv tot vad destule sanse de calificare.Ne trebuie noroc.Trebuie sa-l avem.Doamne ajuta!!!

tchibos
21st July 2006, 02:47
Chiar daca nu se vor califica mai departe, marinarii vor ca partida de simbata sa le aduca macar satisfactia unei victorii in fata redutabilului lor adversar.

SPT

tchibos
22nd July 2006, 11:23
Maeştrii contraatacului

Antrenorul farist a declarat că Auxerre este o maestră a contraatacului. „Francezii sunt foarte periculoşi pe contraatac. Când construiesc la mijloculul terenului, au răbdare, aşteaptă, utilizând apoi foarte repede arma contraatacului, cum s-a întâmplat şi la meciul tur. Nu trebuie să le dăm spaţii, pentru că le utilizează foarte bine“

tchibos
24th July 2006, 00:36
„Diferenţa putea fi şi mai mare“

Momcilo Vukotic, antrenorul Farului, a declarat că „rechinii“ au reuşit „o victorie foarte frumoasă, împotriva unei echipe puternice“. Constănţenii au jucat bine şi puteau câştiga la o diferenţă şi mai mare, a precizat „Lupul“, iar „la 2-0 (dacă marca Guriţă), aveam şanse să obţinem şi calificarea în Cupa UEFA“. „În prima repriză, am avut un joc mai mult poziţional, pentru că nu am găsit spaţiile pentru a fi deosebit de periculoşi. Dar, în partea secundă, când s-a deschis scorul, ne-am arătat mai tăioşi, am atacat mai mult şi ne-am creat oportunităţi de a marca“, a mai spus Vukotic

tchibos
24th July 2006, 00:37
Tunurile pe campionat

Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al Farului, a declarat că echipa constănţeană a făcut un meci bun, chiar dacă nu s-a calificat în turul doi preliminar al Cupei UEFA. „Acum o să ne jucăm şansele în campionat“, a precizat Gheorghe Bosînceanu

tchibos
24th July 2006, 23:46
Ghinionul lui Guriţă

Căpitan al Farului în dubla cu Auxerre, Mihai Guriţă a spus că a fost lovit de ghinion în ambele confruntări, când putea să mai marcheze. „ La Constanţa, am întâlnit o echipă bună, care a venit să-şi apere rezultatul din tur. Noi am practicat un joc bun, chiar foarte bun. Eu am avut ocazia de a face 2-0, la puţin timp după 1-0. Nu s-a putut însă. Ăsta este fotbalul, bine că am reuşit o victorie. Se poate spune şi aşa, că la ratarea mea s-a decis soarta calificării. Am avut ghinion, şi în tur am ratat la 2-1. La 2-0 acum, poate alta era soarta meciului“, a arătat Guriţă

tchibos
24th July 2006, 23:50
„Farul a fost mai bună ca Auxerre“

Tehnicianul lui Auxerre, Jean Fernandez, a recunoscut cu sportivitate că Farul a meritat victoria cu 1-0, fiind mai bună ca echipa sa. „Farul a jucat bine, în special în repriza a doua. După deschiderea scorului, am avut o perioadă foarte dificilă. Dacă gazdele marcau la faza lui Guriţă, lucrurile se complicau pentru noi“, a precizat Fernandez

tchibos
10th September 2006, 10:30
Gheorghe Bosînceanu: „Ne-am bătut singuri“

Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al Farului, a declarat, la finalul partidei, că „ne-am bătut singuri“. „Am ratat un 11 m şi le-am dat adversarilor pasa de gol. Mai mult de atât nu puteam face“, a precizat înaltul oficial farist. Totuşi, Gheorghe Bosînceanu crede că, la acest meci, nu au mai fost aceleaşi situaţii, aceeaşi comportare în teren ca la confruntările cu Unirea Urziceni şi Steaua („lipsă de combativitate şi angajament, tratarea superficială a unor faze“), pentru care jucătorii au fost amendaţi. Acum, „au muncit, au vrut să obţină un rezultat favorabil, dar nu a ieşit. A fost un meci de mare luptă“. Întrebat dacă, după această înfrângere, antrenorul Momcilo Vukotic va fi schimbat, Gheorghe Bosînceanu a spus: „Nu ştiu, vom vedea“.

Catalin 06
10th September 2006, 14:01
Totuşi, Gheorghe Bosînceanu crede că, la acest meci, nu au mai fost aceleaşi situaţii, aceeaşi comportare în teren ca la confruntările cu Unirea Urziceni şi Steaua („lipsă de combativitate şi angajament, tratarea superficială a unor faze“), pentru care jucătorii au fost amendaţi. Acum, „au muncit, au vrut să obţină un rezultat favorabil, dar nu a ieşit. A fost un meci de mare luptă“. Întrebat dacă, după această înfrângere, antrenorul Momcilo Vukotic va fi schimbat, Gheorghe Bosînceanu a spus: „Nu ştiu, vom vedea“.


Pe dracu meciu asta cu Ceahlaul a fost la fel ca meciul cu urziceni . Parca a fost tras la indigo

danny del corco
11th September 2006, 13:38
La ce meci s-o fi uitat Bosinceanu ? Ce se mai asteapta?

tchibos
13th November 2006, 23:34
„Mă bucur că ne-am luat revanşa“

Mijlocaşul Marius Nae a declarat că cele două goluri reuşite de el duminică seară au fost urmare a jocului bun al Farului. „Mă bucur că am reuşit să ne luăm revanşa pentru jocul din «Cup㻓, a precizat Nae. „Sunt mulţumit de prestaţia mea actuală. La început, am fost puţin în urmă cu pregătirea, dar apoi am intrat în echipă şi am dat un gol. A urmat o nouă perioadă în care am fost accidentat, dar acum sper că mi-am revenit. Vrem ca în etapele următoare să urcăm în clasament“, a mai arătat Marius.

Marian BOCAI

Cuget Liber

tchibos
14th November 2006, 22:47
Vor şase puncte din şase

Căpitanul farist Mihai Guriţă a spus că Farul şi-a propus să scoată maximum de puncte din cele două partide rămase până la finele turului. „În acest sezon, toate echipele se mobilizează mai bine. Este un campionat greu, atât la subsol, cât şi la cupele europene. Însă noi sperăm să obţinem în continuare rezultate pozitive. Mergem încrezători la Craiova“, a arătat Guriţă.

„Ne-am propus maximum de puncte până la finalul turului. Sperăm să le şi obţinem. Sunt meciuri dificile, diferenţa dintre echipe în clasament este foarte mică şi toţi vor să câştige“, l-a completat Senin pe „Gurigol“.

Marian BOCAI

Cuget Liber

danny del corco
15th November 2006, 01:27
Nu cerem decat sa vedem ca isi dau interesul, ca lupta pentru culorile clubului. Apoi rezultatele vin singure. Oare cerem asa de mult ?

tchibos
22nd November 2006, 22:50
„Anul trecut, ne-a bătut «Brad Pitt», nu adversarul“

Florentin Chiforeanu, președintele executiv al FC Farul, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că este convins că echipa constănțeană are resursele necesare pentru a depăși criza de rezultate pe care o traversează actualmente. Bineînțeles, acest lucru este echivalent cu o victorie contra lui CFR Cluj, echipă care a câștigat ambele partide disputate la Constanța, contra Farului, de când a repromovat în prima ligă, în 2004. „Să nu uităm însă că, anul trecut, ne-a bătut arbitrul «Brad Pitt» Tudor, nu CFR-ul“, reamintește Florentin Chiforeanu. (M.B.)

tchibos
23rd November 2006, 12:19
„S-a terminat cu punctele CFR-ului pe terenul nostru!“

Căpitanul farist Mihai Guriță avertizează CFR-ul să-și ia gândul că ar putea pleca neînvinsă sâmbătă de la Constanța.

„Gata, s-a terminat cu punctele CFR-ului la Constanța. Au câștigat de prea multe ori pe terenul nostru. Nu ne gândim decât la victorie. Va fi un meci foarte greu pentru noi, însă nu concepem să nu învingem. Avem de luat o revanșă, după cele două meciuri precedente pierdute pe stadionul «Farul». Vrem să dovedim că, atunci, alți factori au contribuit la eșecurile noastre. Apoi, nu suntem într-o situație prea fericită în clasament și nu ne putem permite să mai risipim puncte. Nici în deplasare, darmite acasă“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Mihai Guriță

tchibos
24th November 2006, 00:48
Nu concep ratarea victoriei

Fundașul central Decebal Gheară a declarat că Farul nici nu concepe să nu își adjudece cele trei puncte, sâmbătă. „Intrăm în teren să câștigăm meciul. Dacă va fi nevoie, voi juca și la mijlocul terenului“, a arătat stoperul.

Fundașul dreapta Cosmin Băcilă a spus că meciul cu CFR e unul ca oricare altul, pe care „rechinii“ și-au propus să-l câștige și „eu zic că-l vom câștiga“. „E o partidă acasă și nu trebuie să cedăm puncte. Nu știu dacă cele trei meciuri de până la finele anului sunt vitale pentru noi, dar foarte importante, da. Ne-ar aduce acolo unde ne e locul“, a completat Cosmin.

Marian BOCAI

kerosene
25th November 2006, 22:52
Panduru "fierbe": "Să vină arbitrii să antreneze!"


Basarab Panduru, antrenorul Farului a continuat și după finalul meciului atacurile la adresa arbitrilor: "Dacă până azi am tăcut, acum nu mai pot să o fac. Azi arbitrii nu și-au făcut treaba cum trebuie, privând echipa mea de un penaty foarte clar. Dan Petrescu are dreptate, nu e prost când îi acuză. De ce mă mai duc la cursurile PRO, să vină ei să antreneze. Au venit montați din prima repriză sa ne dezavantajaze. CFR-ul a dat doua goluri de c...t. Eu nu pot antrena jucători nemulțumiți. Trebuie să fie sprijiniți în momentele grele. Nu vreau sa platesc eu neputința unora"

Prosport

La jucatori de kkt si goluri de kkt.Cine se aseamana se aduna.http://smileys.sur-la-toile.com/repository/M%E9chant/0060.gif pt jucatori. Si pt arbitri ca e moca.http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Anges_et_d%E9mons/diable-finger-294.gif

bahaus_84
26th November 2006, 00:11
tot respectul pt Panduru se vede ca pune f mult suflet pt prostii astia...mare pacat....sa speram totushi ca o sa iasa soarele si pe strada noastra....cat despre arbitri...mi e scarba de cum am ajuns...vin la Constanta si ne fura fara nici un pic de jena...i as astepta dupa meci sa ii scuip...e al nush catelea meci in care,dupa ce ca suntem prosti,ni se mai anuleaza si un gol,plus k suntem macinati asa incet..faulturi si decizii de ti vine sa ti iei campii....niste mizerii...

danny del corco
26th November 2006, 09:21
tot respectul pt Panduru se vede ca pune f mult suflet pt prostii astia...mare pacat....sa speram totushi ca o sa iasa soarele si pe strada noastra....cat despre arbitri...mi e scarba de cum am ajuns...vin la Constanta si ne fura fara nici un pic de jena...i as astepta dupa meci sa ii scuip...e al nush catelea meci in care,dupa ce ca suntem prosti,ni se mai anuleaza si un gol,plus k suntem macinati asa incet..faulturi si decizii de ti vine sa ti iei campii....niste mizerii...
Subscriu celor afirmate de dumneata !

danny del corco
26th November 2006, 09:22
Si vorba lui Popa de la Iasi: dupa ce ca suntem prosti, nici noroc nu avem !

trotica
26th November 2006, 10:29
Dialogul lui Panduru cu presa dupa Farul - CFR
26 Noiembrie 2006, Adrian Munteanu

La finalul meciului pierdut cu CFR Cluj, Basarab Panduru a marturisit ca se afla la mijloc intre conducere si jucatori. Practic, Pandi a dezvaluit ca la Farul s-a creat un cerc vicios. Jucatorii nu sunt sustinuti de conducere si nu se bucura de incredere in aceste momente iar conducerea este nemultumita de prestatiile jucatorilor. Iata mai jos, in intregime, dialogul dintre Panduru si reprezentantii presei:

Basarab Panduru: Daca pana acum nu am zis nimic si nu am fost nervos dupa niciun meci chiar daca am pierdut si in Cupa si in Campionat, astazi nu pot sa mai tac sa mai stau sa-mi bage fiecare ce vrea in gura sa nu vorbesc. Astazi arbitrii nu cred ca si-au facut treaba iar Dan Petrescu are dreptate cand ii face nenorociti. Iar daca ma trimite in tribuna sa ne trimita pe toti ca poate o sa stea ei pe banca. Sa ne trimita pe noi, toti antrenorii, in tribuna ca noi nu avem voie sa spunem nimic. Au venit montati de la inceput, s-a vazut practic din prima repriza cand nu ne-au lasat sa jucam deloc, baloane clare care erau pentru noi erau date contra. Nu stiu daca la acel gol a fost offside, dar am avut un 11 m clar, acum fara sa vad fazele si daca dadeam gol in prima repriza altfel se juca meciul. CFR Cluj nu au facut nimic in prima repriza, au dat doua goluri de c****, asa sa si scrieti, de c****, dintr-o actiune au dat doua goluri, noi nu am fost atenti, am dormit pe acolo. Daca cineva are impresia ca m-a adus pe mine aici ca sa platesc eu nemultumirile jucatorilor si nemultumirile tuturor de aici se inseala amarnic. Ar fi bine sa spuna si fata si nu pe la spate cum fac unii pe aici pentru ca eu am venit sa ajut si sa fac treaba nu sa platesc ce nu au facut ei pana acum. Jucatorii sunt nemultumiti, iar cu jucatori nemultumiti nu poti sa lucrezi. Nu pot sa trag zi de zi, iar ei tot timpul sunt nemultumiti. Daca m-au adus pe mine aici sa platesc nestiinta lor, neputinta lor, care a fost pana acum se insala pentru ca daca nu veneam poate era mai rau. E bine ca am luat si acele patru puncte pe care le-am luat pana acum ca altfel nu cred ca luau nici un punct. Jucatorii nu au nici o motivatie, nimeni nu-i ajuta, nimeni nu sta pe langa ei. Poate au si cei care nu stau pe langa ei dreptate, pentru ca locul in clasament nu este sau nu ar trebui sa fie locul acestei echipe. Au dreptate si cei care conduc aceasta echipa, dar jucatorii trebuiesc sprijiniti, mai ales acum cand sunt momente grele. Eu am mai spus-o ca nu vreau sa platesc eu ce nu au facut ei, pentru ca eu vin, am muncit, trag de jucatori dar nu se poate ca jucatorul, daca nu este multumit, sa faca treaba si se vede foarte clar ca sunt unii dintre ei care nu ca nu au chef dar nu stiu de ce intra pe teren. Ei, saracii, nici nu ar mai intra si ar vrea sa plece cu primul tren de aici. Cred ca astazi am bagat primul 11 iar prima repriza a fost foarte buna. Era normal ca cei de la Cluj care nu au facut nimic in prima repriza sa aibe si ei ocazii, doar sunt o echipa de primele 4 in clasament, dar am pierdut un meci pe care nu cred ca trebuia sa-l pierdem.
Reporter: Ce insemna ca jucatorii sunt nemultumiti ?
Basarab Panduru: Nu stiu exact care sunt probleme lor, dar se vede ca sunt nemultumiti. Nu stiu, au luat banii, nu au luat banii, dar se vede, cred ca si tu daca nu-ti iei salariul nu mai muncesti. Asa se intampla si cu jucatorii si se vede clar in jocul echipei.
Reporter: Ce aveti de gand sa faceti in continuare ?
Basarab Panduru: Nu stiu ce am de gand. Lumea este nemultumita si este normal. Putinii oameni care au venit au incurajat echipa, dar trebuie a inteleaga ca mai sunt 2 etape pana la sfarsitul sezonului si nu putem sa la dam in cap, dar trebuie sa incercam cu cei care vor sa ramana aici sa tragem de ei. Trebuie sa jucam si sa castigam ca deja nu stam foarte bine.
Reporter: Credeti ca sunt nemultumiti ca se tot vorbeste de liste de jucatori de la iarna ?
Basarab Panduru: Sunt doua lucruri diferite. Unii au dreptate pentru ca locul in clasament nu ar trebui sa fie acesta, daca jucatorii au valoare si eu cred ca au valoare si au si nume normal nu ar trebui sa fim pe acest loc, dar unii dintre ei nu au valoare de Cupa UEFA sau ce se vrea la aceasta echipa, ori nu stiu care sunt problemele iar in trima zi cand am venit erau toti cu capul sub masa sau sub scaun. Cred ca voi cei care sunteti aici stiti mai bine problemele. Eu nu vrea sa fac un caz din asta, dar vreau sa spun ca jucatorii trebuiesc incurajati.
Reporter: Are Farul nevoie de portar, in iarna?
Basarab Panduru: Eu cred ca am 2 portari foarte buni si nu cred ca avem nevoie de portari. Poate va referiti ca s-a gresit, am mai spus-o ca la portari se vede imediat cand gresesc, este ultimul aparator dar eu cred ca am 2 portari buni in care am incredere si nu cred ca ar putea sa vina din tara mai buni dacat am eu aici. Poate alti jucatori ne-ar trebui si nu cred ca portarii sunt problema numarul 1, chiar daca s-au vazut greselile lor.
Reporter: Revenind la neputinta unora, ne dati cateva nume?
Basarab Panduru: Nu o sa dau niciodata nume, nu ma mai intrebati ca nu va spun niciodata. Sunt jucatorii mei, le dau numele in vestiar pentru ca maine tot eu o sa trag de ei nu altcineva. Daca jucatorii nu sunt incurajati, daca nu vad un sprijin din partea tuturor, ca sa ma pot lua si eu de ei atunci nu am ce sa fac, pentru ca atunci trebuie sa le dau dreptate cand sunt nemultumiti, dar, repet, locul in clasament nu este cel care ar trebui sa fie.
Reporter: Ati spus ca arbitrii au venit montati.
Basarab Panduru: Am spus ca Dan Petrescu cand ii face nesimtiti nu este prost, il trimite prin tribuna, sta cate 10 etape, ce o sa ne faca, ne trimite toti antrenorii in tribuna ? De ce ne mai trimite la cursurile Pro, ca sa vina unul sau altul si sa nu dea 11 m. In tribuna pot sta si ca spectator nu trebuie sa fac nici un curs. S-a vazur clar din prima repriza ca nu au vrut sa arbitreze corect. Sunt 100.000 de emisiuni care nu rezolva nimic. Il trimite pe arbitru prin D iar eu pierd punctele. Eu cred ca daca noi marcam in prima repriza castigam meciul iar cei care au intrat de pe banca nu au adus nici un plus, chiar au fost mai slabi decat cei care au iesit. Iar cu 4 juniori pe banca de la Divizia C, care nu bate pe nimeni nu vom ajunge in Cupa UEFA niciodata. Eu as vrea sa iau si tineri, sa nu credeti ca am ceva cu ei, dimpotriva, daca ai 15 ani si joci bine eu te bag sa joc, dar daca vad ca nu bati de 4 etape la divizia C, nu am pe cine sa iau. Daca pierd in divizia C nu au cum sa bata in Liga I niciodata. Tinerii se cresc pe langa o echipa competitiva, care are puncte nu asa pentru ca le dam in cap.

bahaus_84
26th November 2006, 11:10
Am ramas fara replica sincer....Ar fi un pacat enorm sa l pierdem pe omul asta...de el aveam nevoie,un om care sa spuna lucrurilor verde in fatza....alooooo,Domnilor conducatori care doar va faceti ca vreti performanta la Farul se aude si pe la birourile dumneavoastra???? bossule se aude?chiforene,se aude ceva?sau esti plecat dupa tabela??sunteti niste lasi cu totii....

kerosene
26th November 2006, 15:18
Poate se va schimba ceva dupa acest meci.Poate a fost bine ca am pierdut si in sfarsit se va incerca sa se faca treaba dupa mult timp.Acum ramane de vazut.Trebuie ca toate partile sa se implice.Nu doar jucatorii si antrenorul.http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Confus/confused.png

trotica
27th November 2006, 15:29
Panduru ataca
PSP, 27.11.2006

INTERVIU Antrenorul Farului replica celor care l-au acuzat.
Basarab Panduru era ieri suparat atât pe arbitrul Sebastian Coltescu cât si pe presedintele CFR-ului, Iuliu Muresan.

De ce v-ati iesit din fire?
Eu am venit de aproape o luna la Constanta, timp în care am mai pierdut doua meciuri, dar nu m-a auzit nimeni sa ma iau de arbitri. Nu sunt genul de om care sa dea vina pe altii aiurea. Dar nici de tacut nu tac atunci când consider ca trebuie sa spun ceva.

Totusi Nica a avut dreptate.
Am vazut si eu la TV. In timpul meciului însa am crezut altceva. Nu am înjurat pe nimeni... Toata lumea spune ca nu stiu cum m-am manifestat. Pai daca Mircea Lucescu da cu basca de pamânt, Panduru de ce sa nu dea si el cu geaca atunci când i se pare ca e nedreptatit?! Imi spunea cineva ca sunt prea tânar... Pai daca sunt tânar, sa fiu si bou?! Sa tac, sa nu zic nimic si sa stau închis în casa ca ma suspenda, nu?!

Aveti ceva cu arbitrii?
Nu. Am spus doar ca are dreptate si Dan Petrescu când ia pozitie. Si mai spun ca nu cred ca arbitrul de ieri (n.r. - Sebastian Coltescu) si-a facut treaba cum trebuie. Si o sa zic mereu ce am de zis, chiar si cu riscul ca mâine-poimâine sa ma trezesc cu vreun arbitru si prin tribuna sa-mi dea cartonas rosu si acolo ca tip la nu stiu cine.

Clujenii au fost deranjati de ce ati spus.
Oficialii clujeni sa-si vada de treaba lor! Eu nu am pronuntat niciun nume si nici nu m-am luat de ei. Nu am zis nimic de Muresan, Moldovan, Ardelean sau cum l-o chema pe omul ala. In schimb, vad ca el îsi da cu parerea despre caracterul meu si despre relatia mea cu presa. Asta e culmea! A stat cu mine la masa sau am mâncat din aceeasi strachina sa-si permita sa vorbeasca de mine?! Vad ca el si altii ca el care se dau campionii civilizatiei sunt în centrul tuturor scandalurilor din ultimul timp în fotbalul românesc. Genul de oameni care cred ca au inventat coada la pruna... Sa vorbeasca de caracterul copiilor lui, nu de mine!

A surprins faptul ca nu v-ati cenzurat când ati caracterizat golurile clujene.
Da. Trebuia sa zic ca au fost de Kaka... Mi-am exprimat frustrarea pentru faptul ca am luat numai goluri aiurea de când am venit la Farul. Nu m-a surprins nimeni cu vreo schema. Am mare încredere în jucatorii mei. Ii simt ca vor si stiu ca pot. Pe de alta parte, si oamenii din conducere au dreptate când pretind mai mult. Cred ca la ora asta eu si domnul Bosânceanu suntem oamenii care îsi doresc cel mai mult binele echipei. Sper sa avem posibilitatea unei comunicari directe, pentru a întelege si eu, si dânsul care sunt problemele si mai ales cum sa le rezolvam.

In meciul cu CFR am primit doua goluri de ***** dintr-o singura actiune.
Basarab Panduru, antrenor Farul

Jucatorii nostri au ajuns într-o situatie de rahat. Vom renunta la unii dintre ei în iarna, iar la altii în vara.
Gheorghe Bosânceanu, presedinte CA Farul

dorryn
28th November 2006, 01:55
Panduru este singurul lucru bun care s-a intamplat la Farul in ultimul timp !

trotica
28th November 2006, 05:50
"Noi am intrat în mocirlă, noi trebuie să ieșim din ea"
Marian Bocai, Cuget Liber, 28.11.2006

Fotbaliștii Farului spun că-și vor rezolva problemele în sânul echipei și vor scoate formația din impas.

"Jucătorii sunt nemulțumiți, iar cu jucători nemulțumiți nu poți să lucrezi. Nu știu ce au, care sunt exact problemele lor. Cel mai bine e să-i întrebați pe ei", declara antrenorul principal al Farului, Basarab Panduru, la conferința de presă de după meciul cu CFR Cluj.

Duminică seară, la o zi după partidă, Panduru a detaliat și a lămurit subiectul, la emisiunea ProSport Show de la Prima TV.
"Eu m-am referit la un episod care s-a petrecut înaintea meciului. Nu mi s-a părut normal când am văzut că jucătorii sunt nemulțumiți, iar eu am meci peste o zi. Jucătorii erau supărați și nu se puteau gândi la partidă. La asta m-am referit. Nu am spus eu că jucătorii nu-și primesc salariile", a arătat Pandi.

Dacă a greșit, va plăti
Antrenorul Farului îi va explica acest lucru și lui Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului, iar dacă se va stabili că a greșit "o să plătesc. Eu tot timpul când am greșit am plătit. Am înțeles că domnul Bosînceanu s-a supărat pe mine. Eu nu-mi permit să vorbesc de dânsul prin presă. Nu mi se pare normal să-mi dau cu părerea, atâta timp cât mă plătește și sunt angajatul dânsului. Dânsul are dreptate. Dacă am ceva, trebuie să vorbesc cu dânsul, nu prin intermediari. Doar noi doi", a mai spus Panduru.

Situația se va rezolva
Căpitanul „rechinilor“, Mihai Guriță, nu crede că antrenorul Panduru are jucători nemulțumiți.
"Este o mică problemă de ordin financiar, o rată contractuală restantă, dar care cred că se va achita fără nicio problemă. În rest, eu zic că jucătorii sunt mulțumiți. Avem un antrenor foarte bun, care se bucură de încrederea echipei. Îl respectăm, ne respectă și el și zic că o să avem rezultate foarte bune. Nu cred că sunt conflicte între conducerea tehnică, jucători și cea administrativă. Nu au fost discuții deosebite în vestiar. Rata contractuală o vom primi. Nu acesta a fost impedimentul pentru care nu am bătut noi pe CFR Cluj. Se va rezolva și totul va intra în normal", a precizat Guriță.

Chestiuni interne
Mijlocașul Florin Lungu a vorbit de o „oarecare întârziere“ la ratele contractuale la cei care-și primesc banii lunar.
"Nu pot să spun că sunt foarte mari nemulțumiri. Din câte știu, este o oarecare întârziere cu ratele contractuale la cei care au ratele împărțite pe lună. În rest, nu cred că se pune problema de bani. Eu nu am restanțe, pentru că nu am ratele lunar. Nu am ajuns încă la data la care trebuie să primesc banii. Problemele le vom rezolva în interiorul echipei, pentru că sunt chestiuni interne. Noi am intrat în această mocirlă, să spun așa, din subsolul clasamentului, noi trebuie să ieșim din ea", a mai spus Lungu.

Panduru deranjează
Golgeterul Farului, Tibor Moldovan, nu poate vorbi de subiectul „jucători nemulțumiți“, întrucât, accidentat fiind, nu a fost în mijlocul echipei în ultimul timp.
"Eu sunt accidentat, în ultima săptămână nu m-am antrenat. Am înțeles că au fost ceva probleme în vestiar, dar nu știu prea multe. Probabil știu ceilalți. Eu știu un singur lucru: Panduru, un om cu suflet mare, este de partea jucătorilor, ceea ce deranjează, se pare, pe unii. Mi-ar părea rău să cred că ar putea fi cineva chiar și din conducerea noastră. Însă un lucru e clar, se vede și din declarațiile unora, că deranjează pe alții de la echipele adverse", a punctat Moldogol.

"Nu am nicio vină la golul marcat de Coroian"
Florin Lungu a declarat, pentru „Cuget Liber“, că nu are nicio vină la primul gol al CFR-ului, marcat de Coroian, jucător pe care nu îl avea el în marcaj.
"Am înțeles și eu din declarațiile patronului din ziarele de astăzi (n.n. - ieri) că sunt acuzat de acest gol. Dânsul a fost informat eronat despre acest lucru. Însă nu de antrenorii noștri, de staff-ul nostru, cei care decid marcajul la meci. Duminică după-amiază, s-a făcut analiza jocului și s-a dovedit că eu nu am nicio vină la golul marcat de Coroian, fiind în marcaj la cu totul alt jucător. Cei care au făcut această informare nu știu de ce au făcut-o așa, greșit. Era foarte simplu să întrebe despre situația reală", ne-a declarat Lungu.

Fotbalistul crede că jucătorii trebuie să primească susținerea tuturor, "pentru că toți suntem implicați în această situație, antrenori, jucători, cei din conducerea administrativă". Dacă se vor mobiliza, pot părăsi subsolul clasamentului. "Nu cred că Farul este o echipă care să se bată la retrogradare. Este păcat pentru acest oraș să aibă o formație în această postură", a mai spus Florin Lungu.

"Nu jucătorii schimbă antrenorul"
Florin Lungu a respins ipoteza cum că, la Farul, antrenorii sunt schimbați de jucători.
"La Constanța, întotdeauna s-a pus problema că jucătorii schimbă antrenorul. Că jucătorii fac și dreg. Nu știu dacă jucătorii au putere să schimbe un antrenor. Nu noi schimbăm antrenorul, nu noi trebuie să fim mulțumiți sau nemulțumiți de antrenor. Noi trebuie doar să ascultăm de el", a precizat mijlocașul farist.

Seahawk
28th November 2006, 09:20
Nici nu-mi mai vine sa-l cred pe Lungu... as vrea din tot sufletul sa pun baza in cuvintele lui si sa le accept infrangerile astea, dar eu cred ca sunt niste shulfe cu totii...

danny del corco
28th November 2006, 22:11
Vis-a-vis de declaratiile d-nului Lungu:
- la golul lui Coroian toti marcau tocmai pe cine nu trebuia;
- sustinere din partea tuturor au tot avut;
- ei au provocat despartirea de Grigoras;
- un tur de campionat sa realizeze ca sunt aproape de retrogradare;
Mult prea pueril, dupa opinia mea.

trotica
30th November 2006, 16:46
Panduru: Toti trebuie sa ne batem pentru Farul!
30.11.2006, Adrian Munteanu

Astazi, la sediul clubului Farul a avut loc conferinta de presa prilejuita de meciul Farul - UTA, care va avea loc sambata, de la ora 20:00. Au participat, separat, antrenorul Basarab Panduru si jucatorul Armel Disney. Inregistrarea integrala a discutiilor:

Reporter: Care este situatia la echipa, care este atmosfera dupa supararea de la meciul cu CFR?
Basarab Panduru: Am incercat sa trecem repede peste infrangere si peste discutii si sa ne pregatim cat mai bine. Astept sa facem un joc bun sambata.
Reporter: Este UTA o echipa de batut?
Basarab Panduru: Nu stiu daca este de batut, dar noi trebuie sa o batem. Trebuie sa castigam si cred ca vor face totul sa castige, cei care vor intra in teren.
Reporter: Mai aveti ceva probleme de lot?
Basarab Panduru: Si-au revenit baietii care au fost accidentati, Nae, Tibor Moldovan, doar Farmache mai este accidentat iar Schiopu nu s-a antrenat deloc in aceste 3 zile. Este putin probabil sa joace Schiopu daca nu s-a antrenat.
Reporter: Sunteti multumit de decizia comisiei de disciplina ca v-a dat doar avertisment? Va asteptati la o suspendare?
Basarab Panduru: Nu stiu daca a fost blanda, eu cred ca au inteles si ei ca nu am facut mare lucru, in afara de a-mi cere unele drepturi dar fara sa jignesc pe nimeni, fapt care a fost consemnat si in raport, dar la urmatoarea nu voi mai scapa indiferent ce voi face. Trebuie sa ne calmam mai mult decat pana acum.
Reporter: Ii mai simtiti pe jucatori nemultumiti? In afara de o rata restanta nu sunt probleme financiare.
Basarab Panduru: Eu m-am referit acolo la un episod care s-a intamplat inaintea meciului cu o zi si nu vreau sa discut despre el acum. Am inteles ca se dau tot timpul contractele si niciodata nu au fost probleme, dar s-a intamplat un lucru inaintea meciului care mie nu mi-a convenit si nu am crezut ca e normal. Din acea cauza erau suparati si ei inaintea meciului. Acum, o rata se mai poate intarzia acolo cateva zile si nu m-am referit la contracte cand am zis ca jucatorii sunt nemultumiti.
Reporter: Cum ati gasit Farul din punctul de vedere al organizarii?
Basarab Panduru: Mie imi place Farul, dar nu stiu din punctul de vedere al organizarii ce sa zic. Eu sunt de putin timp aici si cred ca sunt altii care trebuie sa se ocupe sa faca din Farul un club profesionist. Eu incerc sa-i fac pe jucatori sa inteleaga ca trebuie sa muncim si sa fim cat mai buni in fiecare zi. Acum nu sunt cel care sa se ocupe de organizare iar daca este sau nu, nu depinde de mine iar daca ma intrrebi pe mine daca-mi place la Farul, raspunsul este da. Am spus de cand am venit ca vin cu sufletul deschis si-mi place echipa, imi plac jucatorii, tin la ei si cred ca vom putea sa facem treaba.
Reporter: Va intrebam daca felul cum este organizat clubul va afecteaza munca?
Basarab Panduru: Eu muncesc oricum si daca este organizat si daca nu este. Munca mea nu o poate afecta. Sunt anumite lucruri care mie nu-mi convin si care trebuiesc puse la punct, dar nu le poti face pe toate asa repede. Am venit de o luna de zile si vrem acum sa le facem pe toate. Eu incerc sa-i antrenez cat mai mult, sa-i pregatesc pentru joc, sa fiu alaturi de ei, sa le dau moral, sa le dau increderea pe care probabil nu au avut-o pana sa vin eu aici, dar atat si nu pot mai mult deocamdata.
Reporter: Ce ne puteti spune despre Liviu Mihai si Voiculet?
Basarab Panduru: Orice jucator care se duce la echipa a II a trebuie sa arate el ca vrea sa vina la prima echipa. Eu cred ca Liviu Mihai este un jucator foarte bun, dar din punctul meu de vedere nu se implica cum trebuie.. Nu se implica la antrenamet, nu se implica la joc si cei care suferim suntem noi si ceilalti jucatori. Eu nu am treaba nici cu Liviu Mihai, nici cu Voiculet, dar sa-i vad ca vor, atat. Eu nu i-am certat niciodata, nu le spun niciodata nimic cand gresesc pentru ca e normal sa mai gresesti dar nu sunt normale atitudinile astea de zeflemist. Poate sunt lucruri pe care nu le stiu, poate omul vrea sa plece, dar cred ca era mai corect sa spuna si nu cred ca e normal sa stai aici si sa nu te implici. E normal daca vrea sa plece sa se antreneze si sa vina in decembrie sa dea mana cu mine, eu sa-i multumesc ca s-a implicat total pana acum, sa nu am ce sa-i reprisez si sa plece ca nu-l pot tine eu cu forta. Dar, lucrurile astea nu stiu daca sunt chiar normale, adica, daca vrei sa pleci, astepti ca cineva sa te trimita la echipa a II a, sa poti sa pleci in alta parte, nu e chiar corect.
Reporter: Credeti ce e greu sa lucrati cu jucatori care nu vor sa stea la Constanta?
Basarab Panduru: Puneti-va voi in locul mei si incercati sa vedeti ce e de facut ca sa-i tineti aici. Eu cred ca un jucator daca nu se gandeste la moment nu poti lucra nimic cu el. Dar ei fac, eu nu sunt suparat pe ei ca nu fac, nu am avut rezultate dar de implicare sunt multumit. El daca tot se vede pe liste sau unde se vede, tot aude de pe undeva ca urmeaza sa fie cedat, normal, ca nu mai da randament. Si atunci el trage dar la primul hop renunta pentru ca spune ca nu are pentru ce sa traga daca nu mai e la clubul asta in viitor. Daca nu stiu 100% ca sunt aici si nu gandesc 100% aici, nu se poate face treaba. Eu cred ca de cand am venit, unii si-au mai schimbat din tactica asta si nu mai vor sa plece usor de aici. Dar problemele nu sunt de cand am venit eu. Poate ei au probleme de ani de zile, unii poate au stat prea mult si eu vreau, daca raman aici sa stau cu jucatorii care vor sa faca treaba, iar cine nu vrea sa faca sa plece.
Reporter: Cei de la UTA au zic ca nu-si fac probleme ca vor castiga la Constanta.
Basarab Panduru: Fiecare zice ce vrea dar sa vedem ce poate sa faca. Noi trebuie sa castigam cu orice pret acest meci si vom vedea sambata.
Reporter: Este un duel Panduru - Lacatus, cum in vedeti?
Basarab Panduru: Lacatus a fost unul dintre cei mai mari jucatori, este prietenul meu, a facut o treaba buna la Arad, a fost singurul care a avut incredere in el si pana la urma a demonstrat ca a avut dreptate. Nu am nimic cu el cum nu am treaba cu nimeni.
Reporter: Care este programul echipei?
Basarab Panduru: Am intrat astazi in cantonament si avem azi si maine cate un antrenament.
Reporter: Va bucura absenta lui Mara?
Basarab Panduru: Nu stiu daca e asa important, poate se vor mobiliza ceilalti care au jucat mai putin. Normal ca Mara este un jucator foarte bun dar pe mine ma bucura ca au revenit jucatorii mei, Moldovan si Nae.
Reporter: S-a discutat de o strategie in perioada de iarna?
Basarab Panduru: Vreau sa se termine cele 2 meciuri, vrem sa facem prea multe si noi sambata avem un meci foarte important. Nu e cazul acum sa vorbim de strategie, sa vedem ca facem acum cu UTA si sambata viitoare la Galati si pe urma avem timp suficient sa pregatim tot ce avem de pregatit.
Reporter: Considerati normal ce a zis domnul Bosinceanu, ca Ion Marin trebuie sa aduca jucatatori iar Panduru sa-i antreneze?
Basarab Panduru: Nu vreau sa discut acum lucrurile astea. Domnul Bosinceanu a zis bine sa nu mai discutam prin presa. Referitor la intrebare, este logic ca nu mi se para normal. Este normal ca cel care se ocupa de echipa, adica directorul tehnic inpreuna cu antrenorul sa mearga sa vada jucatorii, pentru ca antrenorul stie in ce sistem va juca, ce jucatori vrea pe anumite posturi, sa se ia o decizie in doi asupra jucatorului si apoi sa fie adus. Eu nu pot sa-mi permit un jucator de 500.000 iar clubul sa nu aibe 500.000, eu cred ca la asta s-a referit. Nu este normal sa vina jucatori care nu au jucat in ultimul an, aici nu este sanatoriu, vin sa-i tratam dupa un an de zile de nefacut nimic. Si nu agreez jucatorii adusi dupa casete, sa nu-mi spuneti de ei pentru ca eu nu vrea sa vad asa ceva. Am un teanc de casete si nu ma uit pe ele. Si eu daca fac o caseta de acum nu stiu cati ani, o sa trimita dupa mine si sunt antrenor de mult. Eu am trecut prin astea si nu vreau sa mai gresesc asa. Daca asta este optica lor despre fotbal este treaba lor. In fotbal doi oameni nu pot avea aceleasi idei, una este antrenorul principal, alta cei care nu sunt implicati sau care practic sunt implicati putin, nu ca Panduru si Bosinceanu, care sufera dupa meciuri. Amandoi cu sufletul, eu si cu munca iar domnul Bosinceanu cu banii deci practic daca tragem o linie mai groasa noi suferim cel mai mult. Poate mai sunt si altii care sufera dar presedintele si cel care baga banii si antrenorul sunt implicati mai mult. Eu nu sunt cu jucatorii straini, nu am treaba cu ei si cred ca si in tara sunt jucatori buni dar trebuiesc gasiti. Tot vin din nu stiu ce tari ca sa stau cate jumatate de ora sa le explic ca se faca. Eu nu cred ca unul este atat de bun ca sa plece din tara lui. Aia care sunt buni, oriunde ar pleca, pleaca pentru bani, cum au plecat si cei de la Cluj, sunt buni dar au dat sute de mii pe ei. Nu vine nici unul pe gratis care se opreste din Brazilia direct la noi in Romania, sa vina de acolo pana aici si sa nu-l opreasca nimeni pe drum. Daca te duci sa vezi pe cineva, intr-un meci, doua si-ti place de el atunci este altceva.
Reporter: Domnul Bosanceanu era mirat ca un jucator ca Pacuraru care este in nationala de tineret nu joaca la Farul.
Basarab Panduru: Care nationala de tineret? Sunt oameni care sunt mirati ca de ce nu promovez jucatori tineri. Eu am mai spus ca nu am nimic cu oamenii tineri sau batrani, dar tu daca esti antrenor si te duci la echipa a II a sa vezi un jucator si echipa aia nu castiga de 5 etape pe acolo, ce ai face? Daca nu castiga la C e greu sa faci saltul la Liga 1. Ati vazut cu Soare, care e un baiat care-si face treaba dar cand intra la meciuri din Liga 1 si a primit un cot a ajuns in reclame. Asta este diferenta si este foarte mare. Asa e cu copiii, eu nu am treaba cu ei, nu spun ca nu sunt de viitor dar in acest moment nu sunt peste cei care joaca. Daca cred ca Pacuraru trebuie sa intre si este mai bun decat cel care joaca acolo este altceva, dar acum sa-l bag doar de dragul de a baga ca sa arat ca promovez. Iau vreo trei patru tineri ii promovez, imi este usor sa ma laud ca am promovat pe toata lumea, dar nu cred ca cei de acolo sunt mai buni. Am luat un baiat, pe Florin Neaga, un baiat de viitor si bun dar nu cred ca in acest moment este mai bun decat Gurita, Disney sau Tibor Moldovan. Un tanar nu pot sa-l cresti bagandu-l la 2-0 pentru adversar ca-l vede lumea si se intreaba ce e cu el. E normal sa-l bag la 3-0 pentru mine ca atunci are si el curaj. Eu cand am venit aici am vazut cine a jucat si cine nu a jucat. M-au uitat si la Pacuraru si a jucat 2 meciuri pana sa vin eu. Daca el e atat de bun nu trebuia sa-l bage cineva pana sa vin eu. Eu cred ca-i putina rautate, pentru ca daca juca meci de meci eu il vedeam. Daca vedeam ca e mai bun decat altul care joaca cu siguranta Pacuraru juca si cu Panduru. Ca daca era de echipa nationala era si inainte de a veni Panduru. Eu nu am vazut nici un baiat de la echipa a II a promovat, poate doar Larie si Soare, care au mai jucat cateva minute pe final. Daca e bun un anume baiat, sa spunem Ionescu, pai pana vine Panduru el avea 14 meciuri si atunci vedeam si eu dar, daca el are aproape zero pe linie, eu ce sa fac ? Tinerii de valoare se cresc pe langa echipele competitive. Crestem doi trei si la anul vedem ce facem. Nu e normal sa crestem tineri si sa vrem si Cupa UEFA. Ori crestem tineri, sacrificam si asteptam doi, trei ani cum face toata lumea, ori aducem jucatori de valoare daca vrem echipa competitiva de Cupa UEFA. Nu putem face totul odata si sunt echipe care cresc jucatori, gen Ajax, care au cresteri si scaderi in functie de asta si echipe care-si permit sa cumpere si fac performanta, vezi Chelsea, care ia ce e mai bun in opinia antrenorului lor si fac echipa competitiva. Trebuie sa ne gandim serios ce e de facut ca doar sa vorbim asa de ce unul si nu altul, nu cred ca e normal, iar cu mine nu se pune problema eu nu iau nici un leu de la nimeni.
Reporter: Pana acum tinerii erau promovati cu oric risc.
Basarab Panduru: Aceasta este si o tactica a antrenorului, cand pierde doua, trei meciuri o dam cu tineretul ca sa se scoata el. Asa pot sa fac si eu, sa va zic ca acum crestem tineri si gata.
Reporter: Pacuraru a debutat titular chiar cu Dinamo.
Basarab Panduru: Asa au vazut oamenii care au fost pana sa vine eu. Eu nu spus ca eu sau ei suntem mai altfel dar eu nu l-as fi bagat la meciul ala pentru ca el putea sa gresesca de vreo doua, trei ori pe urma sa se intrebe lumea ce e cu asta? Eu il bagam la 2-0. Cum intra el la 2-0 pentru noi si cum intra el la 2-0 pentru adversar, ii tremura pantalonii pe el. Daca e 2-0 pentru noi si il bagi 10-15 minute o sa vezi ca altfel se misca, nu are ce pierde, mai face o fenta, ii intra in cap si mergem mai departe cu el.
Eu cred ca e normal ca in aceste momente toti sa formam o echipa sa ne batem pentru Farul, nu sa spunem ca de ce unul sau altul, mai ales acum cand la echipa este un antrenor care nu are treaba cu nimeni, nici impresar, nici jucator. Vreau sa spun acum ca jucatorii vor sa faca si poate nu pot mai mult.
Reporter: S-au plans jucatorii de oboseala, tinand cont ca Farul joaca saptamana de saptamana din martie? In vara in cele 6 saptamani de pauza, Farul a jucat 6 meciuri in Intertoto.
Basarab Panduru: Participi in Intertoto cand ai vreo 40 - 50 de jucatori. Cei care au jucat pleaca in vacanta iar ceilalti 20 sa joace in Intertoto. Nu ai jucat nimic tot campionatul si nu ai cum sa fi obosit. Dar nu cand ai 15-20 de jucatori ca nu poti juca asa la infinit, fara vancata si fara pregatire. Din martie pana in decembrie nu este usor sa juci pentru un jucator roman. Cei de afara care joaca asa au centre de refacere si a doua zi este refacut 100%. Si noi avem aici la Constanta, sunt foarte multumit si de conditii si de doctor, dar noi, romanii suntem obositi ca jucam in fiecare sambata iar aia joaca miercuri, sambata si apoi luni si nu au nimic. In plus jucatorul roman vine cu carente mari de tot de mic, nu zic ca nu sunt parinti care sa le dea copiilor ce au mai bun dar poate nu au ce sa le dea de mancare la 10-12 ani si atunci tot pleci cu cartofi prajiti, oua si sarmale. Cel de afara vine cu tot felul de sucuri naturale si e normal ca o sa castige pe viitor.


Reporter: Ce parere ai de meciul cu UTA ?
Armel Disney: Este un meci greu si foarte importartant, este un meci care trebuie castigat.
Reporter: Unde iti place sa joci mai mult, in atac sau la mijloc ?
Armel Disney: In atac sunt obisnuit sa joc.
Reporter: Cum te intelegi cu Basarab Panduru?
Armel Disney: Foarte bine, este un antrenor foarte bun.
Reporter: Iti pare rau ca nu ai mai fost la nationala ?
Armel Disney: A fost un joc amical pierdut de noi, 0-1 cu Mali si mai important a fost Farul pentru ca era in plin campionat.
Reporter: Mai avem sanse la Cupa UEFA ?
Armel Disney: Mai sunt multe meciuri si daca jucam bine putem ajunge si in UEFA.

tchibos
30th November 2006, 23:50
Președintele executiv al Farului, Florentin Chiforeanu:

„Revirimentul echipei nu poate veni peste noapte!“

FC Farul nu străbate una dintre cele mai fericite perioade. Pornită în campionat cu aspirații europene, echipa încheie turul de campionat pe locul 13, la numai două puncte de retrogradare, departe de obiectivul stabilit. În aceste condiții, ultimele două jocuri care au mai rămas de disputat în acest an, cu UTA (acasă) și Oțelul (în deplasare), sunt foarte importante.

Președintele executiv al FC Farul, Florentin Chiforeanu, face o „radiografie“ a parcursului nemulțumitor al echipei.

XXX

- Domnule președinte executiv, Farul a ajuns în zona periculoasă a retrogradării, o situație care pare incredibilă, având în vedere că obiectivul era calificarea în Cupa UEFA. Care să fie motivele pentru care echipa s-a scufundat în partea inferioară a clasamentului?

- Într-adevăr, suntem într-o perioadă grea, fără precedent în ultimii doi-trei ani. Eu afirm, însă, faptul că Farul are resursele necesare pentru a depăși acest moment, dar revirimentul nu poate veni peste noapte. M-am gândit mult la motivele ce au generat această cădere. Nu pot divulga, însă, cauzele, pentru că nu ne-ar ajuta deloc la remedierea situației. Vrem să credem că le-am identificat și că ne luptăm cu ele. Numai în ultimul an și jumătate, am analizat o sumedenie de lucruri despre care am presupus că ne-au adus în situația de față, am tot lucrat la îndepărtarea unor factori considerați cauze ale evoluțiilor modeste, mai puțin una, pe care am luat-o în calcul, dar am lăsat-o în josul listei de priorități.

- Care ar fi aceasta?

- Nu cred că ne-ar face bine să o fac publică. Cert este că rezultatele ne demonstrează că listei de motive nu i-am stabilit ordinea prioritară care ar fi trebuit.



„Nu putem sta nepăsători“

- Și aveți de gând să faceți cât mai curând reglementările necesare?

- Vă dați seama, cu toții ne dorim să ieșim din această situație. În nici un caz nu putem sta nepăsători.

- Rezultatul slab din meciul cu CFR Cluj, dar și comentariile făcute la finele său v-au împins în prim-planul presei.

- Ați amintit de partida cu CFR. Ce pot să spun despre Cluj? Jucătorii lor sunt suspectați de lumea fotbalistică din România, precum că efortul fizic le este ajutat pe delături, le este stimulat pe delături. A devenit o practică în acest tur ca adversarele Clujului să solicite la joc teste anti-doping. Dar CFR-ul rămâne tot pe locul patru în clasament. La fel de adevărat este că, la meciul din decembrie 2005, de la Constanța, cu CFR Cluj, arbitrul Alexandru Tudor a viciat rezultatul jocului, iar anul acesta, centralul Sebastian Colțescu ne-a refuzat un penalty clar, în min. 4, când Băcilă a fost faultat în careu. Anularea golului lui Disney a fost corectă.



Clujul a știut să ne „aștepte“ greșelile

- V-a surprins cu ceva echipa ardeleană?

- Nu pot spune că ne-a surprins. Ce am observat eu, în schimb, a fost că, în minutul 1, în formația Clujului erau șase jucători cu cetățenie română și cinci cu cetățenie străină. Și am mai observat că CFR a știut să ne „aștepte“ greșelile, pe care le-a și fructificat.

- Cum comentați ieșirile necontrolate ale antrenorului Basarab Panduru din timpul meciului, dar și după fluierul de final?

- Bineînțeles că aceste ieșiri necontrolate aduc sancțiuni regulamentare, dar ele dovedesc faptul că antrenorul pune suflet pentru rezultatele acestui club, iar acest lucru, la urma urmei, ne mulțumește. Vrem, nu vrem, fotbalul este o înfruntare a celor tari. Iar aceste ieșiri sunt perfect explicabile.



Panduru are încredere în revenirea echipei

- Deși Farul ocupă doar locul 13 în clasament, antrenorul principal s-a declarat mulțumit de componența lotului și de evoluția jucătorilor.

- Da, și este foarte bine că Panduru este alături de fotbaliști, printre ei și că are încredere în revenirea echipei.

- Jucătorii au spus că sunt nemulțumiți. Sunt probleme în acest sens?

- Vreți să vă răspund serios sau la mișto?

- Haideți să începem cu prima variantă.

- Drepturile colegilor noștri sunt achitate până la data de 30 noiembrie inclusiv. Sunt sigur că dumneavoastră nu ați primit banii pentru ziua de mâine.

- Iar cealaltă variantă?

- Mă tot provocați, dar prefer să o păstrez pentru mine! Acum, ne îndreptăm privirile spre meciul cu UTA, acest joc ne captează întreaga atenție.

A consemnat

Sorin MIHALACHE

danny del corco
2nd December 2006, 01:50
[QUOTE=tchibos;945373]Președintele executiv al Farului, Florentin Chiforeanu:

„Revirimentul echipei nu poate veni peste noapte!“

Nea Chiforene, ne-ai demonstrat, si numai o data, ca la tine intre urechi este noapte mai mereu. Vorbesti ca sa te aflii in treaba, sa iti mai apara si tie numele prin vreo gazeta. Chiar ma uimesti ca iti dai cu parerea despre meciul cu CFR-ul, sa intelegem ca iti place fotbalul, ca ai inteles care erau gazdele si care oaspetii ? Hai domnule ca ma umfla rasul. Ai ramas surprins de echipa ardeleana are in componenta jucatori straini ? La clubul tau, in curand, nu vor mai fi jucatori nici de un prim 11. Norocul tau, daca te mai tine Boss-ul in functie, se va numi Panduru.Si mai ai o fraza "nu putem sta nepasatori" sau ceva de genul asta. Da pana acum unde ai fost nenicule ? Cine era persoana nr.1 in club ? Cine ar fi trebuit sa ia masurile ce se impuneau ?

Te salut nea chiforene:jerk: :jerk: :jerk:

dorryn
2nd December 2006, 04:00
chiforeanu e un Z E R O ..nici n-am de gand sa citesc ce a zis ca iar ma umplu de draci.ma multumesc cu citatele tale danny...omul asta ar trebui sa fie ignorat si de presa nu numai de noi.e un pacalici.dupa parerea mea e cel mai vinovat dintre vinovati de situatia in care am ajuns.

danny del corco
2nd December 2006, 04:32
Sincer sa fiu l-am ignorat destul, insa individul simte ca s-ar putea produce un reviriment la echipa si hop, si el, ca poate apuca sa se puna in fruntea bucatelor. Un individ fara nici un fel de valoare, fara nici un fel de tangenta cu managerierea unui club sportiv, oportunist, mojic as putea spune, si pe deasupra si fanfaron. Pana acum a tacut ca ala de sta ascuns in iarba, iar acum are deja judecati de valoare asupra fotbalului practicat de echipa al carei club il conduce! La felul lui de a fii ma astept sa vad o carte scrisa in noptile cu insomnie, cand se framanta sa rezolve problemele clubului, si care sa aiba prefata semnata : M.Vukotici (pseudo)antrenor. Ah, uite, acum ma luminez !Gagiu' de aia vorbeste de abia acum, ca au disparut grijile la club (oare ?), are antrenor adevarat, doarme noaptea, i-au disparut insomniile, nu mai doarme a doua zi, si mai prinde si el cate un meci de fotbal. Sa ne mai mire ca a remarcat existenta "cetatenilor" straini, la echipe din campionatul nostru, dupa desfasurarea turului? Pai strain, da strain rau de tot, esti tu !
De fotbal, in general, si de FARUL prin excelenta !

Salutare:jerk:

danny del corco
4th December 2006, 01:19
Scriu astazi , la o zi dupa meciul cu UTA, pe cat punem pariu ca Cufureanu asta nu spune nimic toata saptamana ?

Kooler
4th December 2006, 01:23
Mortala asta cu Cufureanu =) :) Cat despre declaratii de ce sa declare ceva cand pe el nu-l intereseaza.

danny del corco
4th December 2006, 02:45
Simtise individul ca un meci bun cu un adversar mai la indemana, ar oferi prilej de gargara, de interviuri, ca deh, sa se mai pomeneasca si despre el in mass media. Esti cat se poate de obiectiv, Kooler, cand zici ca trebuie sa te intereseze ceva, ca sa poti avea,apoi, si opinii despre lucrul acela.

kerosene
5th December 2006, 18:08
Si-au cerut scuze pentru jocul cu UTA



Mijlocasul Adrian Senin si atacantul Mihai Gurita (foto) au afirmat ca disputa cu UTA a fost cea mai slaba din ultima perioada. Cei doi si-au cerut scuze fata de antrenor si de suporteri si sunt convinsi ca Farul poate mai mult. “Speram sa ne revenim în iarna, pentru ca nu meritam locul pe care suntem”, a afirmat Senin. Mihai Gurita a adaugat: “Domnul Panduru ne-a spus ca cine nu vrea sa traga pentru Farul e liber sa plece. Am jucat foarte slab, sper sa trecem cât mai curând peste aceasta perioada”.

prosport

danny del corco
7th December 2006, 13:51
Au mai fost si altele, mai slabe, insa nu am vazut Farul niciodata , acasa, sa nu traga aproape niciodata la poarta intr-o partida de acasa. Ramane ca iarna asta sa isi dovedeasca utilitatea. Daca nici dupa pauza nu ne revenim, nu stiu ce se mai poate face.

CosminGrc
8th December 2006, 11:20
lasa ma...POATE o sa castigam in liga secunda

danny del corco
11th December 2006, 21:43
Hai mai frate ca nu am ajuns chiar asa de rau! Adica, sper sa nu ajungem chiar asa.

danny del corco
19th December 2006, 21:54
Scriu astazi , la o zi dupa meciul cu UTA, pe cat punem pariu ca Cufureanu asta nu spune nimic toata saptamana ?
Nu este elegant sa ma autocitez, insa se vede treaba ca, din pacate, am avut dreptate.
Salut Chiforene!:jerk:

FatFrumos
22nd December 2006, 04:47
de ce nu? ce are in B formam echipa poate poate mai pleaca un incult de la conducere si uite asa we go up and we go down.

tchibos
9th January 2007, 09:52
„Îmi propun, ca toată echipa, să ieșim din pasa neagră în care ne-am aflat în ultima parte a turului. Cu o pregătire bună, sper să reușim. Spun și eu ca toată lumea, nu cred că avem un lot care să retrogradeze. Sunt încrezător în acest sens. Toate echipele mari din București ne vor vizita, dar nu sunt de speriat. Dacă ne pregătim bine și jucăm la fel, nu cred că vor putea să ne bată“
Decebal Gheară


„Dacă, până acum, când începea noul an, ne propuneam cupele europene, acum ne batem la retrogradare. Avem un retur foarte greu, ținând cont că vin toate echipele mari la Constanța, dar noi le-am mai bătut. Sper să mergem cât mai bine. Vreau să fiu sănătos și să nu mai lipsesc de la niciun meci“
Dinu Todoran


„Sperăm să ne revenim, să facem un retur bun, să ne ridicăm din zona grea în care suntem și să mergem cât mai sus. Ne vor vizita multe echipe tari, iar lupta va fi mare, căci sunt două locuri de Liga Campionilor. Dar noi le-am mai învins, atât acasă, cât și în deplasare, deci potențial avem. Totul depinde numai de noi. Nu știu care va fi destinația, dar probabil că până la vară voi rămâne la Farul“
Adrian Senin

„Sunt în program de recuperare, în urma operației de menisc suferite. Nu voi începe pregătirea cu echipa. În noul an, îmi doresc în primul rând să fiu sănătos. După aceea, lucrurile vor veni de la sine. Ca echipă, mi se pare normal să ne propunem să avem un retur mult mai bun decât turul, pentru că suntem foarte aproape de nisipurile mișcătoare. Într-adevăr, avem un program dificil, dar, dacă vom avea o evoluție ca aceea cu care ne-am obișnuit suporterii până în tur, vom putea să ne ridicăm în partea superioară a clasamentului“
Florin Lungu

„Sperăm ca acest an să fie mai bun decât 2006. În retur, ne propunem să ne ridicăm cât mai sus. Ne aflăm pe un loc pe care nu cred că îl merităm. Sperăm să terminăm în primele opt echipe“
Ion Barbu

„Vrem să câștigăm cât mai multe meciuri în retur. Programul este greu, dar sperăm să ne descurcăm. Pe plan personal, îmi propun sănătate“
Iulian Apostol

bahaus_84
9th January 2007, 10:07
Suntem satui de vorbele voastre,aratati in teren k va pasa

dorryn
9th January 2007, 22:14
vorbe goale.... si nu stiu de ce am impresia ca gandesc cu totul altceva decat vorbesc.. vreo 2 abia asteapta sa plece vreo 2 sunt plictisiti altii se umfla in pene..

StiL
10th January 2007, 01:16
vreo 2 abia asteapta sa plece vreo 2 sunt plictisiti altii se umfla in pene..
2 cel putin sunt gata sa plece :) sincer.. si eu daca as fi fotbalist.. nu prea ar avea ce sa ma tina la acest club.

danny del corco
10th January 2007, 21:08
Toti cei care scriu aici, au avut momente in care au fost satisfacuti de evolutia echipei,mai rare,este drept, au avut si momente cand au fost, realmente, pusi la pamant de cum evolua situatia la club, nu numai in teren. Au exprimat fiecare cate o opinie, in mare masura coincideau parerile, au tras semnale de alarma, au pus intrebari, au asteptat raspunsuri. Ceea ce a venit de la club a fost bataie de joc, persiflare pana dincolo de limita bunului simt, ca sa nu spun nesimtire. Pe mine unul nu ma mai mira nimic, am sa incerc, sa asist cat mai rezervat la tot circul asta condus de bosinceni, chiforeni sau altii. Refuz ca cineva sa isi bata joc de mine, de echipa sufletului meu, nu neaparat fizic, ci prin aroganta, opacitate, narcisism.

trotica
12th January 2007, 06:04
BOSINCEANU: "NU DAU PE NIMENI AFARA"

Patronul Farului sustine ca nu doreste sa dea afara nici un jucator din actualul lot. Mai mult, surse apropiate sefului constanten sustin ca acesta a refuzat oferte pentru Todoran, Senin, Curca, Apostol sau Lungu.

"Nu dau pe nimeni afara. Panduru se pare ca ii vrea pe toti cei care au facut parte din lotul nostru in tur. Totusi, el si-a manifestat dorinta inca de anul trecut sa nu mai colaboreze cu Liviu Mihai si Voiculet"

"Fotbalistii trebuie sa depuna mai mult efort, sa munceasca mai mult, sa arate ca merita mai multi bani"

"Poate ca am avem nevoie de un buget mai mare de 3 milioane de dolari, insa acest lucru nu inseamna ca vor veni si rezultatele. Priviti cazurile Politehnica Timisoara sau FCM Bacau care au investit masiv si rezultatele majore nu au aparut."

Revista Fanatik. Autor: Sorin Teodoreanu (Constanta), 07-01-2007

Catalin 06
12th January 2007, 07:13
Ce are Panduru cu Voiculet ??? E un tanar de perspectiva , in 2-3 ani putea ajunge departe , din cate stiu incepuse sa fie selectionat la nationala de tineret

danny del corco
12th January 2007, 19:58
Credema ca am vazut foarte multi ca Voiculet, se nasc talente, ajung sperante, si din cauza arogantei raman doar deziluzii, si pentru ei sipentru noi, cei din tribuna.

bianco_azzurro
12th January 2007, 21:25
Credema ca am vazut foarte multi ca Voiculet, se nasc talente, ajung sperante, si din cauza arogantei raman doar deziluzii, si pentru ei si pentru noi, cei din tribuna.
Printre acestia se numara si Cristea, Plesan, Sanmartean etc.

danny del corco
13th January 2007, 10:35
Iti dau dreptate, Shark LS, lista poate continua cu nenumarate alte exemple.

trotica
21st February 2007, 22:30
:mda:

Conducerea ”marinarilor” îl susține pe Panduru
Larisa Calistru, ProSport

Presedintele executiv al celor de la Farul Constanta, Florentin Chiforeanu, a declarat ca antrenorul Basarab Panduru nu va fi înlaturat de la conducerea echipei cel putin pâna în vara când îi expira contractul.

"Panduru are o întelegere ferma cu noi si nu depinde de un rezultat sau altul din campionat. Nu îl vom da afara daca va pierde cu FC Vaslui în prima etapa din acest an. Partida cu Vasluiul nu este mai importanta decât alta, are aceiasi importanta ca oricare disputa din totalul de 14 partide care au mai ramas. Tot cu 3 puncte se rasplateste echipa care câstiga, indiferent daca învingi Vasluiul sau Steaua. In acest moment consideram ca avem un lot de prima jumatate a clasamentului si nu ne gândim ca am putea retrograda", a declarat Florentin Chiforeanu.

Bruno
22nd February 2007, 14:43
"Cosmin Tilincă e "rechin" cu acte


Atacantul Cosmin Tilincă, transferat de la CFR Cluj la Farul, a fost prezentat, joi, în cadrul unei conferințe de presă a grupării constănțene.

"Sunt rechin cu acte în regulă și pot evolua chiar din prima etapă pentru Farul dacă antrenorul va considera că pot fi util echipei. Sper ca prin evoluțiile mele să primesc numele de Tiligol și la Constanța, așa cum s-a întâmplat la Cluj. Vreau să câștigăm partida cu CFR Cluj pentru că au renunțat prea ușor la mine. Nu e un pas înapoi venirea la Farul și am convingerea că putem învinge atât Steaua cât și Dinamo sau Rapid. Am ajuns la Farul și nu la FC Argeș pentru că cei din conducerea clubului constănțean au fost mai insistenți decât piteștenii", a declarat Tilincă."

sursa prosport, 22.02.07

tchibos
22nd February 2007, 14:46
A ajuns la noi pentru ca cei din conducerea clubului din Cluj nu agreau Argesul, pentru ca e Dorinel acolo. O cam da in SF Tilinca al nostru

Bruno
22nd February 2007, 14:50
ce sa zica si el acum? o da si el "de bine" cu farul ca sa nu isi pune lumea in cap. Altceva nu are ce sa zica decat de "bine". Pana la urma e de inteles, nu putem sa ii cerem iubire nemarginita ca a ajuns aici printr-o conjunctura nefavorabila lui. Poate totusi isi da seama ca daca vrea sa isi continue cariera Farul poate fii un foarte bun inceput. Mult succes sa ii uram!!

kerosene
16th March 2007, 16:54
Mijlocașul liberian Ben Teekloh nu știe multe despre Ceahlăul. A urmărit însă la televizor meciurile moldovenilor cu Oțelul și Urziceni și a văzut o echipă a Ceahlăului „bună“, în special în partida cu gălățenii. „Nivelul fotbalului românesc e bun pentru mine. Am avut un meci greu cu Steaua, dar ne-am descurcat. Colegii mei sunt fantastici. Dacă mai putem prinde în acest an Cupa UEFA? Orice e posibil“, a mai spus Ben, coleg de cameră în cantonamente cu Guriță.

danny del corco
21st March 2007, 04:32
Ion Marin: "Avem arbitri foarte buni in tara, care sunt bine pregatiti"

( Data: 20.03.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Directorul tehnic al Farului Constanta, Ion Marin considera ca, in ciuda evolutiilor mai slabe ale arbitrilor in acest an, valoarea acestora este una buna. "n acest moment, avem arbitri foarte buni in tara, care sunt bine pregatiti. Ei trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa cedeze presiunilor si sa aplice regulamentul asa cum prevede acesta. Nu le cere nimeni sa favorizeze o echipa sau alta, ci doar sa arbitreze conform regulamentului. Toate partidele vor avea o doza de tensiune de acum incolo, insa arbitrii trebuie sa aiba si vreau sa se retina acest lucru, curajul sa fluiere ce este de fluierat. Ei au avut in acest an turnee de pregatire in strainatate, insa calitatea arbitrajelor a lasat de dorit. Mai mult decat sa sesizam comisiile, nu aveam ce face, nu putem cere ce sanctiuni sa se aplice asupra lor. Punctele nu ni le da nimeni inapoi, insa nu avem ce face. Nu vom aduce arbitri straini pentru ca, repet, avem arbitri de valoare, care trebuie sa inteleaga ca este nevoie sa arbitreze conform regulamentului", a declarat Ion Marin.

Independentul de Constanța

danny del corco
22nd March 2007, 04:45
Mihai Gurita: "Absenta lui Coman mi se pare o lipsa de respect"

( Data: 21.03.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Întrunită astăzi, Comisia de Disciplină a FRF a amânat pentru săptămâna viitoare judecarea cazului jucătorului Gigel Coman, deoarece Steaua nu a avut nici un reprezentant. Prezent la ședință, fotbalistul echipei Farul, Guriță, a afirmat ca absența reprezentanților echipei din Ghencea este o lipsa de respect. "Nu mi se pare normal că Gigel Coman nu a venit astăzi, cred că a dat dovadă de o lipsă de respect. Eu am venit de la Constanța pentru ședința, iar el este în București și nu a putut să vină", a declarat atacantul Farului.

În minutul 31 al partidei din etapa a 22-a, dintre Farul și Steaua, scor 1-1, Gigel Coman l-a lovit cu cotul pe Mihai Guriță, arbitrul Augustus Constantin neobservînd gestul jucătorului lui Olăroiu.

www.stelisti.ro

danny del corco
23rd March 2007, 01:55
Ion Marin: "Punctul de vedere al clubului Farul este ca nu ne dorim asa ceva si ne pare rau ca suntem in situatia de a face memorii la fiecare etapa. Din pacate, memoriul este singura cale legala prin care noi putem atentiona comisiile abilitate ale FRF si LPF, asupra manierei de arbitraj, si accentuez aici cuvantul maniera si nu asupra greselilor. Noi nu atentionam asupra unor greseli si intraga maniera de arbitraj pentru ca nu suntem vanatori de greseli. Ceea ce am prezentat noi in fata comisiilor nu sunt faza discutabile ci ne referim la faza clare in care regulamentul nu a fost aplicat. In acelasi timp va aducem la cunostinta ca memoriile noastre, dupa meciurile cu Vaslui si Steaua, au fost probate, CCA suspendand cei doi cavaleri ai fluierului. La Augustus Constantin este o mica problema pentru ca a fost oprit de la delegari la Liga 1, dar a arbitrat un derby din Liga a 2 a (Forex - Gloria Buzau), si cred ca fiecare poate sa traga o concluzie la ce fel de pedeapsa este asta. Deasemenea, am mai ridicat si nejudecarea cu aceiasi masura a unor faze similare. Noi nu spunem ca daca niste jucatori de la Steaua sau Ceahlaul erau eliminati, castigam automat si jocul, dar cerem aplicarea regulamentului. Clubul nostru isi manifesta increderea in corpul de arbitrii, eu sunt convins ca au valoare si nu le cerem dacat sa aplice regulamentul cu curaj si sa nu arbitreze in context. Ieri am fost la Comisia de Disciplina, in cazul Gigel Coman si au fost invitati si Augurstul Constantin si Cristi Nica si domnul Aron Huzu, in calitate de observator al meciului. In momentul cand am pus caseta cu faza respectiva, presedintele comisiei i-a intrebat pe cei doi, care au arbitrat meciul, ce concluzia trag dupa ce vad si au spus ca trebuia acordat cartonas rosu, mentionand ca nu l-au eliminat pe Coman pentru ca nu au vazut. Acum intreb si eu, nu a vazut centralul, nu a vazut tusierul, nu a vazut arbitrul de rezerva, pentru ca si el are un rol acolo? Nu mai vreau sa mai aduc aminte ca la meciul cu Steaua jucatorul Lovin, in minutul 6 paraseste terenul de joc, da un inel lui Olaroiu pe pista si reintra in teren, fara incuvintarea arbitrului. Oare cum se intampla aceste lucruri, fara sa fie vazut si sa nu se aplice regulamentul? Este imposibil sa crezi ca trei oameni care erau acolo pentru a aplica regulamentul, nu au vazut nimic."

danny del corco
23rd March 2007, 01:56
Astazi dimineata, presedintele clubului Farul, Florentin Chiforeanu si directorul tehnic Ion Marin au sustinut o conferinta de presa, in care au expus motivele pentru care Farul a inaintat memorii la CCA , dupa meciurile Farul - Vaslui, Farul - Steaua si Ceahlaul - Farul. Iata mai jos ce au declarat cei doi:

Florentin Chiforeanu: "V-am invitat astazi aici pentru a discuta despre maniera de arbitraj de la 3 din ultimele 4 meciuri jucate de Farul. S-au intamplat lucruri cel putin neplacute si fara explicatie. Personal am cateva idei si stari de fapt pe care vreau sa le spun. In fotbalul romanesc exista o psihoza care spune ca daca la un momendat te-a fript un arbitraj si esti nemultumit si iei atitudine, automat vei fi pedepsit pentru ca ai iesit din front. Mult timp nu am scos nici un cuvant sau am vorbit foarte putin despre arbitraj, la meciurile in care, in mod evident, am fost dezavantajati. Pentru prima data am facut-o dupa meciul de la Vaslui, unde Corpodean ne-a defavorizat, iar inainte de meci am aflat ca patronul echipei adverse se intretinea cu arbitrul principal care dupa 4 ore avea sa conduca partida. Am obtinut atunci o victorie, bucuria a fost mare si atunci a fost prima data cand am comentat. A fost meciul Farul - Vaslui, in care acelasi Corpodean ne-a defavorizat, am facut memoriu, unde am invocat sapte - opt faze, dar doua faulturi asupra lui Apostol au fost de penalty, ambele neacordate. A urmat meciul Farul - Steaua, in care am fost defavorizati de arbitrul Augustus Constantin, cu decizia de a nu-l elimina pe Coman, in min 28, la faultul asupra lui Gurita. Am stat si m-am intrebat, cat din decizia eronata a lui Constantin se datoreaza faptului ca noi am luat atitudine dupa prestatia lui Corpodean, din meciul Farul - Vaslui. Nici acum nu stiu cum e mai bine, daca e bine sa iesim la rampa sau sa inghitim si sa nu spunem nimic. O a doua idee pe care vreau sa o ridic se refera la meciurile dintre Steaua, Dinamo si Rapid. Eu personal nu sunt de acord sa se aduca brigazi de afara numai la meciurile dintre cele trei echipe si nu vad care este ratiunea. Daca CCA a ajuns la concluzia ca se greseste in mod semnificativ nu vad de ce trebuie sa beneficieze de brigazi de afara numai echipele din Bucuresti si de ce echipele din provincie nu, si ma refer aici doar la etapele cand se intalnesc intre ele cele trei. De ce nu se aduc pentru toate cele noua meciuri brigazi de afara, ca sa putem face o comparatie intre maniera romanilor si maniera strainilor. Personal nu sunt de acord cu hotararea ca numai echipele din Bucuresti sa fie arbitrate de straini, doar intr-un singur meci, ori deloc, ori toata etapa."
Romaniansoccer

danny del corco
23rd March 2007, 01:59
Gurita: "Bine fac patronii cand ameninta ca nu mai baga bani, ca se retrag"

( Data: 22.03.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a amînat pentru săptămâna viitoare judecarea cazului jucătorului Stelei, Gigel Coman, acuzat că l-a lovit intenționat, cu cotul, pe Mihai Guriță, în meciul cu Farul Constanța. Deși la finalul partidei președintele bucureștenilor, Mihai Stoica, a recunoscut infracțiunea comisă de Coman, gruparea din Bulevardul Ghencea a solicitat un răgaz pentru a pregăti apărarea. Drept urmare, FC Steaua nu a avut niciun reprezentant la ședința de ieri a Comisiei de Disciplină, la care au fost prezenți, însă Mihai Guriță și Ion Marin, directorul tehnic al grupării constănțene. Căpitanul Farului a declarat că Gigel Coman ar merita să fie suspendat cel puțin două etape pentru gestul comis, chiar dacă arbitrul întîlnirii, Augustus Constantin nu l-a sancționat cu cartonaș roșu. "Ar trebui să ia două, patru etape. Au zis că-l vor suspenda, dar să vedem. Un fotbalist este pus să joace, nu să lovească. Nu e nevoie de scuze. Eu am spus membrilor comisiei ce s-a întîmplat și s-au pus și imaginile video. Dacă era eliminat, poate altul era scorul și, cine știe, poate jucau ei mai bine în 10. Bine fac patronii cînd amenință că nu mai bagă bani, că se retrag. O să rămînă 7 echipe. Nu este normal că Gigel Coman nu s-a prezentat. Este lipsă de respect. Eu am venit de la Constanța, iar el e în București", a spus Guriță, la ieșirea de la comisie. Cel mai probabil, următoarea ședință a Comisiei de Disciplină va avea loc pe 28 martie.

Război total împotriva arbitrilor
Nemulțumiți de prestațiile arbitrilor în trei din cele patru meciuri disputate de Farul în acest an, oficialii grupării de pe litoral au declanșat războiul împotriva "oamenilor în negru". După ce au depus memorii la Comisia Centrală de Arbitri (CCA), conducătorii constănțeni au reacționat dur la declarațiile președintelui CCA, Gheorghe Constantin, care a afirmat că arbitrii nu au mai greșit grav în ultimele etape și la faptul că Vasile Bratu, arbitrul meciului Ceahlăul - Farul, scor 0-0, a primit nota 7 din partea observatorului. "Asta este provincia, de aceea plătim tribut. Ei sînt din Capitală și nu-și dau în cap între ei. Cred în dreptate, trebuie să se întîmple și ceva bun", a acuzat președintele executiv Florentin Chiforeanu. Pe de altă parte, Florentin Chiforeanu a promis că masa presei de la stadionul "Farul" va fi modernizată, urmînd să fie investită suma de 100.000 de dolari. Aceeași promisiune a fost făcută și în urmă cu două sezoane, dar, în acest moment spațiul rezervat reprezentanților mass-media se prezintă la nivelul ligii secunde. Totodată, la începutul sezonului trecut, oficialul constănțean a anunțat că gruparea de pe litoral a achiziționat o tabelă de marcaj ultramodernă, dar această nu a sosit nici pînă acum la Constanța.

Telegraf Constanța

kerosene
29th March 2007, 19:57
Tilinca: E bine sa nu joace Dorinel

Astazi Cosmin Tilinca a participat la conferinta de presa prilejuita de meciul Farul - FC Arges. Iata mai jos ce a declarat acesta:

Reporter: Cosmin, veti juca duminica un meci important cu FC Arges, o echipa care lupta pentru evitarea retrogradarii. Cum vezi meciul?
Cosmin Tilinca: Toate meciurile sunt importante si noi le tratam la fel indiferent ca jucam cu echipele de la retrogradare sau cu echipele din fruntea clasamentului. Noi vrem sa ne facem jocul nostu si sa castigam punctele care sunt puse in joc si nu conteaza locul echipei adverse. Poate FC Arges a ajuns intr-un prag critic dar asta nu trebuie sa ne intereseze pe noi.

Reporter: Crezi ca mai are sanse FC Arges sa scape?
Cosmin Tilinca: Atata timp cat mai sunt sanse teoretice, normal ca se va agata de orice meci. Il stiu pe Dorinel Munteanu si ii stiu capacitatea si increderea pe care o are in jucatori si dorinta lui de a castiga, dar acest lucru trebuie sa se vada si pe teren.

Reporter: Va fi un meci special, mai ales pentru tine?
Cosmin Tilinca: Nu, deloc pentru ca l-am mai prins pe Dorinel si la Cluj si l-am mai batut, deci nici aici nu o sa fie nici o problema. Suntem in tabere diferite si fiecare trage pentru echipa lui si e normal sa fie asa. La fel va fi si cu CFR, din punctul meu de vedere.

Reporter: Cat de mult crezi ca ar putea conta faptul ca nu joaca Dorinel?
Cosmin Tilinca: Vom vedea pana la ora jocului, daca va juca. Eu zic ca va conta pentru ca am jucat cu el in teren si am vazut diferenta si eu zic ca e bine daca nu va juca.

Reporter: Crezi ca trei puncte ar scapa Farul de griji?
Cosmin Tilinca: Mai sunt multe meciuri si nu putem zice exact ca am scapat. Sa batem noi acum si vom mai vedea. Acum conteaza doar primul meci.

Reporter: Ce de poti spune despre sistemul care se joaca acum la Farul?
Cosmin Tilinca: Am mai jucat si la Cluj in acest sistem si imi este indiferent sistemul. Fotbalul este fotbal si nu se schimba de pe o zi pe alta.

kerosene
29th March 2007, 19:59
Gheara: Am mai jucat la inchidere


Fundasul Farului, Decebal Gheara a declarat ca postul de mijlocas la inchidere nu este ceva nou pentru el si ca a mai evoluat pe acest post in acest campionat. Dupa toate probabilitatile, Gheara in va inlocui pe liberianul Ben Teekloh, in formula de start pentru meciul de duminica impotriva lui FC Arges.

Reporter: Decebal, de 6 etape aveti rezultate pozitive. Cum vezi aceste rezultate?
Decebal Gheara: De la joc la joc am crescut si ambitia a fost din ce in ce mai mare. Cu FC Arges avem nevoie de cele trei puncte si cred ca le vom obtine. Cei de la Pitesti au declarat ca va fi un meci capital, ca vor veni aici sa faca un meci mare dar eu sper sa nu fie asa.

Reporter: Daca Farul va castiga sase puncte in urmatoarele doua partide, crezi ca se mai poate vorbi de retrogradare?
Decebal Gheara: Nu stiu daca scapam dar speram sa castigam pana la final, nu doar cele doua meciuri. Ar fi mai bine pentru noi si pentru perspectivele din viitorul campionat.

Reporter: Te-ai obisnuit sa joci la inchidere?
Decebal Gheara: Am jucat a doua repriza in meciul de marti cu Farul II si am mai jucat chiar in meciul tur de la Pitesti, cand am castigat cu 1-0. Sper sa intru si acum la mijloc si sa joc bine si nu e un post nou pentru mine.

Reporter: Crezi ca poate Farul sa tremine in primele 8 echipe ?
Decebal Gheara: Da, cred ca da, este posibil orice.

kerosene
2nd April 2007, 10:48
Basarab Panduru a arătat: „Le-am spus și arbitrilor, chiar dacă pierdeam meciul, îi felicitam pentru cum au arbitrat. Mi s-a părut că au fost corecți“.
La câte ocazii am avut, poate rezultatul nu e just, dar ținând cont în ce minut am dat golul, trebuie să fiu mulțumit de acest 1-1. Astăzi am făcut și spectacol, dar la ce ne-a ajutat? Am avut 20 de ocazii, 2-3 bări, dar nu am câștigat. În ziua de azi nu se mai câștigă așa, cu spectacolul. Trebuie să știm ceea ce jucăm. Totuși, chiar și dacă pierdeam, nu prea puteam să fiu supărat pe jucători, căci au vrut, au tras“

Basarab Panduru

tchibos
2nd April 2007, 10:52
sa le zica sa marcheze ca mi-au scos par alb o gramada cate ratari si din ce pozitii.. zilele trecute radeam de Sortul ca in Liga 2 ratau din 5 metri singuri cu portarul, insa vad ca Gurita vrea sa imi arate ca cei precum Curelea sunt mici copii

trotica
3rd April 2007, 06:06
Farul trebuie să se mulțumească cu punctul cucerit in extremis
Marian Bocai, Cuget Liber

Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al Farului, a declarat că "rechinii" trebuie să se mulțumească cu punctul cucerit in extremis, în condițiile în care "am avut și ghinion, dar și noroc".

"Pe de o parte, este rău că am ratat mult, incredibil de mult, dar, pe de altă parte, este bine că ne-am creat atâtea situații. Au fost comentarii în tribună cum că nu am avut atâtea ocazii în tot campionatul. Am luat un punct și era important să nu îi dăm trei Argeșului. Sistemul 4-3-3 este o formulă pe care o decide antrenorul, care este suveran. Pot spune că pentru prima dată am ieșit în avantaj după un arbitraj", a punctat Gheorghe Bosînceanu.

kerosene
4th April 2007, 11:11
Partida cu FC Național, mult mai grea decât cea cu FC Argeș

Partida FC Național - FC Farul, de mâine, din etapa a 25-a a Ligii 1, este văzută de către „rechini“ ca o rampă de lansare către prima parte a clasamentului.



Căpitanul echipei, Mihai Guriță, a declarat că „întâlnirea cu bancarii este mult mai grea decât cea cu argeșenii, dar noi suntem încrezători și sperăm să batem“.

Întrebat dacă, în cazul unui eșec în Cotroceni, Farul va intra în hora retrogradării, Guriță a spus că „rechinii“ sunt și acum în zona nisipurilor mișcătoare, dar vor intra și mai mult dacă vor pierde joi.

Totuși, Farul ar putea să se claseze chiar și în primele opt locuri, consideră Guriță. „Cu o victorie la Național și un egal apoi cu Rapidul, acasă, urcăm pe 8-9. În continuare, avem meciuri mai grele acasă și mai ușoare afară, dar cu echipe incomode, care stau prost în clasament. Sperăm să ieșim cu bine din toate meciurile“, a arătat căpitanul „rechinilor“.

Mihai a mai spus că s-a făcut prea mult tam-tam pe seama arbitrajului din partida FC Farul - FC Argeș. Arbitrii au greșit la o singură fază, golul anulat oaspeților, dar nu intenționat, crede Guriță, care pronostichează un arbitraj corect Farului în Cotroceni. „În București, am avut în general arbitraje bune“, a spus căpitanul Farului.

Marian BOCAI

trotica
7th April 2007, 02:24
Stare de șoc la Farul

Oficialii clubului de pe litoral nu pot inca sa reactioneze la ceea ce s-a intamplat pe stadionul "Cotroceni", Florentin Chiforeanu preferand sa nu comenteze spusele dureroase, dar adevarate, ale lui Panduru.

"Pandi" a pus punctul pe i. El le-a acordat credit jucatorilor si a incercat pana acum sa nu ii acuze cu nimic. Insa, de data aceasta, jocul constantenilor a fost mult prea slab, iar tehnicianul a rabufnit.

"Marinarii" au dat cu vaporul in stanci exact atunci cand lucrurile pareau sa se indrepte. Plecati cu ganduri mari catre stadionul "Cotroceni", cei de la Farul au descoperit ca victoriile se obtin jucand si nu facand figuratie pe teren. Inca o data, se dovedeste ca nu mai exista meciuri ca si rezolvate si ca, in ziua de azi, te poti impiedica de o codasa a clasamentului, cu atat mai mult cu cat nici tu nu stai prea bine.

Infrangerea cu 0-2 in fata bancarilor a avut un efect de anestezic asupra oficialilor clubului de pe litoral, parca imuni la vorbele dureroase, dar adevarate, ale antrenorului Basarab Panduru.
"Nu stiu daca a fost lipsa de concentrare, dar in prima repriza ne-am facut de ras, nu am facut nimic. Am venit ca sa avem de unde pleca. Am luat primul gol din corner de cand sunt la echipa, cu trei oameni pe coltul scurt, plus jucatorul care trebuia sa-l marcheze pe Chihaia. Am jucat ceva in repriza a doua, dar la 2-0 este normal sa te lase adversarul. Meritam ca lumea sa ne lase singuri, sa nu mai vina la stadion, pentru ca unii jucatori sunt neseriosi. Nu pot sa spun ca nu si-au facut treaba pana acum. Le-am spus ca nu pot intra pe teren si sa se creada dumnezei, unii se cred mai mari decat sunt, iar doi-trei sunt chiar nesimtiti. Este cam mult sa le rup capul, dar romanul face numai de frica. Romanului daca ii dai zile libere, ti se urca in cap. Nu numai fotbalistii sunt asa, toti suntem la fel, ne credem smecheri. Nu am pierdut de sapte meciuri si deja ne credem smecheri. Am crezut ca batem azi doar daca ne prezentam. Dupa jocul de azi, suntem o candidata serioasa la retrogradare", a spus Panduru.

De asemenea, tehnicianul este categoric in privinta sarbatorilor pascale: "Sarbatorile sunt pentru cei care au muncit tot anul, cei care nu au muncit, la munca. La cum joaca, duminica le ajunge. Si asa este mult. Dar nu pot sa nu le dau duminica liber. Nici nu mai stiu cu cati atacanti am jucat, pentru ca s-au calcat pe picioare si nu au avut nicio ocazie. Daca nu iesim cu bine din urmatoarele patru meciuri, cu Pandurii si Jiul in deplasare, si cu Dinamo si Rapid acasa, suntem condamnati la retrogradare", a concluzionat Panduru.

Intrebat cum comenteaza aceste declaratii foarte mediatizate ale antrenorului, presedintele executiv, Florentin Chiforeanu, a preferat sa nu intre in polemici."Nu stiu despre ce declaratii vorbiti", a incercat el sa se eschiveze la inceput, insa dupa ce acestea i-au fost citite, s-a marginit la a spune doar:
"Nu comentez aceste spuse ale lui Panduru. Cert este ca suntem in stare de soc si prea buimaci, pentru a ne gandi acum la masuri. Pozitia noastra este foarte delicata, ca sa nu spun proasta, am prestat un joc modest, iar amenintarea retrogradarii este mare in acest moment. Atunci cand iei doar un singur punct dupa doua meciuri cu principalele contracandidate, nu este bine deloc".

Farul va afla cu siguranta in urmatoarele patru etape, daca va ramane in prima liga sau va retrograda. In primul rand vor fi meciurile cu Pandurii si Jiul, alte doua echipe care incearca sa se salveze, dar constantenii vor incerca sa scoata puncte si de la "granzii" care ii vor vizita in curand, Rapid si Dinamo.

Cristian TENTU, Ziua de Constanța

dorryn
7th April 2007, 19:44
va rog nu mai bagati acum declaratii ale jucatorilor./niste papagali care nu merita decat bataie atat.vedeti declaratiile anterioare..luati numai vorbele lui gurita.. a vorbit exact ca un kkt ce e ! nu ne mai intereseaza ce zic ei ... ei sunt ZERO pt noi.din pacate ne reprezinta inca echipa si trebuie sa-i mai suportam. dar nu mai dati ce zic ei ca si-o mai iau si in cap.. ba mai si rad intre ei probabil .. sau fac concurs care vorbeste mai mult si mai prost ..sau care e cel mai prost dintre ei ! afara slugilor! nici macar mercenari nu ii putem numi pt ca de bine de rau mercenarii isi fac treaba ..astia nu stiu decat sa piarda la ruleta, sa piarda noptile, sa se imbete si sa-si bata joc de toata lumea..inclusiv de ei ! AFARAAAA !!

kerosene
12th April 2007, 11:03
„Trebuie să ne dăruim exemplar“

Constănțeanul Cosmin Băcilă anticipează sâmbătă seară „un meci foarte, foarte greu“, în condițiile în care „ne lipsesc și câțiva jucători“. „Dorința noastră de victorie trebuie să fie la loc de frunte. Trebuie să punem suflet în tot ceea ce facem și să ne dăruim exemplar pe teren“, ne-a declarat Băcilă.

Sper ca nu s-a suparat dorryn :rolleyes:

dorryn
13th April 2007, 06:09
:) ce,ai scris ceva ?

trotica
12th May 2007, 06:42
Panduru mai ramane un an
Cristian TENTU, Ziua de Constanta

Antrenorul a facut anuntul oficial la ultima conferinta de presa a clubului, ulterior, vestea fiind confirmata si de Presedintele Consiliului de Administratie, Gheorghe Bosanceanu

Patronul Farului doreste continuitate la club, ceea ce, in definitiv, nu este un lucru rau. Ramane de rezolvat si problema arbitrajelor, pentru ca, sa fim sinceri, echipa chiar a avut de suferit de pe urma acestora. Pana una alta, clubul a depus deja al cincilea memoriu din acest sezon, impotriva lui Adrian Comanescu.

Ziua de ieri a fost una plina de evenimente pentru clubul FC Farul Constanta. La conferinta de presa, antrenorul Basarab Panduru a declarat ca a ajuns la o intelegere cu conducerea clubului de pe litoral, in urma careia va mai antrena pe Farul inca un an. "Am avut o intrevedere cu domnul Bosanceanu si am ajuns la un acord prin care voi continua sa antrenez pe Farul inca un an. Poate si dansul sa confirme acest lucru, nu sunt nebun sa va spun asa ceva si sa nu fie adevarat", a afirmat Panduru. Si intr-adevar, Gheorghe Bosanceanu a confirmat telefonic ceea ce a spus antrenorul mai devreme. "Da, este adevarat, am cazut de acord cu Panduru pentru inca un an. Noi am avut discutii inca de acum doua luni, in care eu i-am spus ca daca este interesat sa continue la Farul, sa ma anunte. A venit insa si aceasta perioada nefasta, iar vinovatii sunt greu de gasit, pentru ca nu stiu pe cine as putea sa dau vina. Greselile de arbitraj si-au spus cuvantul. Ati vazut cu totii de cate ori ne-au fost refuzate penalty-uri sau lovituri libere. In aceste conditii, e clar ca si jucatorii intra stresati pe teren, cu gandul ca vor fi furati, asa ca este greu sa evaluezi calitatea unei echipe in aceste conditii. E clar ca si noi avem partea noastra de vina, dar si arbitrii. Eu ii cunosc pe multi dintre ei si nu cred ca fac greselile astea din lipsa de profesionalism. Nu cred ca atata pot ei sa arbitreze, pentru ca greselile s-ar face pentru ambele echipe, nu numai pentru noi. Trebuie sa ramanem in prima liga, desi sunt tot felul de reguli, de oameni si e greu. Insa ne trebuie si continuitate, de aceea vreau sa continui cu Panduru", a spus Bosanceanu. Presedintele Consiliului de Administratie al FC Farul a vorbit si despre felul in care vede munca impreuna cu Basarab Panduru. "Decizia in cazul jucatorilor care vin la echipa, apartine clubului. E adevarat ca ultimul cuvant il are antrenorul, dar Panduru nu poate pur si simplu sa vina cu o lista si noi sa ne conformam. Sunt oameni care se ocupa de asa ceva, el este antrenor si nu are timp sa se ocupe. El este oricum prins in aceasta munca si are putere de decizie, dar banii ii dau eu pana la urma. Uitati-va cum a fost si cu Tilinca. Panduru a recunoscut ca acesta nu e jucatorul pe care el il stia si ca regreta intr-un fel venirea lui la Farul, dar banii sunt dati deja. Eu ce sa fac acum, sa ii cer lui Panduru banii inapoi? Nu pot sa fac asta, pentru ca si eu mi-am dat acordul ca jucatorul sa vina, deci mi-am asumat si eu un risc. Panduru insa mai paseaza si el din cand in cand responsabilitatea, uitand ca atunci cand a semnat, a facut-o cu buna stiinta, cunoscand ce jucatori va avea si care este situatia de la club", a explicat Gheorghe Bosanceanu, care a confirmat si plecarea sigura a lui Senin, din vara. Duminica, la Iasi, incepand cu orele 21.00, Farul va intalni pe Poli din localitate, intr-un meci cu mare miza pentru "marinari". "Domnul Popa de la Iasi este un antrenor cam ca mine, asa, mai vulcanic, dar acum este linistit. Poate ca acesta este un lucru bun pentru noi, dar daca nu jucam concentrati, nu se va da nimeni la o parte din calea noastra. E clar ca ne trebuie trei puncte, poate chiar sase in ultimele meciuri. Sa vedem care va fi si conjunctura", a declarat Basarab Panduru, care pentru acest meci se va baza pe un lot de 18 jucatori, Nae nefiind retinut.

Chiforeanu s-a informat tarziu
Cristian TENTU, Ziua de Constanta

Vestea ca Basarab Panduru va ramane inca un an pe banca tehnica a Farului a luat pe multa lume prin surprindere, inclusiv pe directorul executiv Florentin Chiforeanu, care, in prima faza, a negat acest lucru. "Eu nu stiu sa fi avut loc nicio intrevedere intre domnul Bosanceanu si Basarab Panduru. Va pot spune sigur ca nu s-au intalnit. Daca insa Panduru declara ca el va mai continua inca un an la Farul, eu ii doresc succes", a spus initial Chiforeanu. Ulterior, acesta si-a schimbat radical afirmatia si a spus ca nu fusese informat. "Asa este, am spus initial ca nu stiu de acordul dintre patron si Panduru, si chiar asa era. Acum am fost si eu informat de catre Consiliul Director si pot si eu sa confirm ca Basarab Panduru va mai ramane un an la Farul", a concluzionat Florentin Chiforeanu.

Panduru, încă un an la Constanța
Ionut Coman, Telegraf Online

În ciuda rezultatelor dezastruoase din acest sezon, conducerea Farului a luat o decizie mai puțin așteptată, prelungindu-i contractul lui Basarab Panduru pentru încă un sezon. Vestea a fost dată chiar de antrenorul constănțean, în timpul conferinței de presă desfășurate vineri la sediul clubului. “M-am întîlnit joi seara cu patronul clubului și am bătut palma. Voi continua la Farul și în sezonul următor. Mă bucură încrederea dînsului în mine și faptul că a apreciat munca mea, chiar dacă nu au fost rezultate”, a spus acesta. Vestea a fost confirmată de președintele executiv Florentin Chiforeanu, deși acesta declarase inițial că totul se va stabili la finalul sezonului. “Este adevărat, Panduru va fi și în sezonul viitor pe banca tehnică a Farului”, a spus oficialul constănțean. Contestat de jucători, tehnicianul le-a răspuns acestora că nu se teme de atmosfera din vestiar și că aceia care nu vor să rămână la echipă sub conducerea sa pot să plece. “Este normal să fie supărați pentru că nu au fost rezultate și nu și-au luat prime, dar nu ținem pe nimeni cu forța. Cînd i-am întrebat în iarnă cine vrea să plece, toți au spus că vor să rămînă”, a explicat Panduru. O parte dintre oficiali, dar și jucătorii, au privit însă anunțul ca o stratagemă pentru a asigura liniștea la echipă în ultimele trei etape, sperînd în continuare ca Panduru să părăsească echipa la finalul sezonului.

Klingon
12th May 2007, 10:17
Panduru mai ramane un an
Cristian TENTU, Ziua de Constanta
Presedintele Consiliului de Administratie al FC Farul a vorbit si despre felul in care vede munca impreuna cu Basarab Panduru. "Decizia in cazul jucatorilor care vin la echipa, apartine clubului. E adevarat ca ultimul cuvant il are antrenorul, dar Panduru nu poate pur si simplu sa vina cu o lista si noi sa ne conformam. Sunt oameni care se ocupa de asa ceva, el este antrenor si nu are timp sa se ocupe. El este oricum prins in aceasta munca si are putere de decizie, dar banii ii dau eu pana la urma. Uitati-va cum a fost si cu Tilinca. Panduru a recunoscut ca acesta nu e jucatorul pe care el il stia si ca regreta intr-un fel venirea lui la Farul, dar banii sunt dati deja. Eu ce sa fac acum, sa ii cer lui Panduru banii inapoi? Nu pot sa fac asta, pentru ca si eu mi-am dat acordul ca jucatorul sa vina, deci mi-am asumat si eu un risc. Panduru insa mai paseaza si el din cand in cand responsabilitatea, uitand ca atunci cand a semnat, a facut-o cu buna stiinta, cunoscand ce jucatori va avea si care este situatia de la club",

Hai c-a zis-o si Bosanceanu. Bine, Panduru stia care sunt jucatorii si cine i-a adus. Cunostea situatia de la club. Asta inseamna ca trebuie sa taca si sa inghita tot? Macar el a recunoscut ca a ratat afacerea Tilinca, a recunoscut si public. Ion Marin si-a recunoscut vreo greseala? Plateste in vreun fel pentru ele? Sau la noi antrenorul principal plateste oalele sparte de toti cei din club?

Aducem un antrenor, facem toti greseli iar la sfarsitul sezonului dam vina pe el si aducem altul. Noi ramanem pe pozitii. Desteapta politica. Nu-i de mirare ca merg lucrurile asa de bine.

kerosene
17th August 2007, 11:26
Constantin Gache, antrenorul principal al Farului:
„Ghinionul se ține scai de noi”
Marian BOCAI

Constantin Gache, antrenorul principal al Farului, a declarat că „rechinii“ au parte de mult ghinion în acest început de campionat, atât pe gazon, cât și în afara acestuia.

Pe lângă eșecurile din disputele cu Steaua și Gloria Buzău, meciuri în care „rechinii“ nu meritau să piardă, a venit acum și necazul cu Ben Teekloh. „Nu știu ce avem de nu ne părăsește ghinionul. Me-ciuri pierdute nedrept, accidentări, Ben Teekloh. Nu prea le am eu cu puterile malefice, dar parcă ceva nu e bine”, a declarat Gache, la conferința de presă de ieri a Farului. „V-a blestemat Panduru”, a glumit un gazetar. „Nu ne-a blestemat el, nu se pune problema așa. Panduru e un băiat extraordinar. Am și vorbit cu el de când am devenit antrenor al Farului”, a răspuns Gache.
Principalul farist speră să spargă ghinionul la meciul de duminică, cu Ceahlăul, de pe teren propriu. „Partida cu Ceahlăul contează enorm pentru noi. Traversăm o perioadă grea și nu ne mai putem permite să risipim puncte pe
teren propriu. Trebuie neapărat să învingem, în primul rând pentru moral”, a spus Gache.
Antrenorul Farului ar fi fericit dacă ar câștiga șase puncte în meciurile cu Ceahlăul și Dinamo, pe care le dispută una după alta la Constanța, dar s-ar mulțumi și cu patru sau trei puncte.
„E greu de spus care e adevărata față a Ceahlăului, cea din victoria cu 4-0 contra Gloriei Buzău ori cea din eșecul cu 0-3 din meciul de acasă cu Dinamo. Oricum, Ceahlăul e o echipă bună, care s-a întărit și are câteva indi-vidualități, la care trebuie să fim foarte atenți”, consideră Gache.

kerosene
14th September 2007, 13:41
Constantin Gache, antrenorul principal al Farului:
„Suntem mai puternici”






Constantin Gache, antrenorul principal al Farului, a declarat că echipa a câștigat în forță față de începutul Ligii 1. În acest moment, „fără doar și poate“, „rechinii“ sunt mai puternici, mai echilibrați, iar lotul este unul superior valoric celui cu care Farul
a demarat sezonul, consideră tehnicianul.

„Am ajuns să am bătăi de cap atunci când fac echipa. Însă acesta e un lucru bun, nu pot decât să mă bucur. Am jucători de valoare apropiată pe același post, trebuie doar să gândesc cum e mai bine pentru ansamblu”, a spus Gache.
Față de primul meci din sezon, de la Craiova, Farul îi are acum în plus pe Pătrașcu, Guriță, Chigou, Monteiro și Mala, iar Gerlem și-a revenit după accidentările care
l-au tot sâcâit. Astfel că Gache are mai multe variante. Pătrașcu s-a integrat foarte bine ca mijlocaș la închidere, Gerlem e unul dintre cei mai buni fariști, făcând spectacol în atac, dar dând și pase decisive, Chigou și-a dovedit utilitatea la Iași, când, la primul meci pentru Farul, a reușit să înscrie, iar Guriță nu mai are nevoie de prezentare. Valoros, experimentat, capabil să mobilizeze echipa și să o tragă după el.
Chiar dacă e o soluție de viitor, Constantin Gache e mulțumit și de achiziționarea celor patru tineri nigerieni, de 16 și 17 ani, care se pregătesc actualmente în Academia de Fotbal a Farului.
„Puștii din Nigeria sunt buni, mi-au plăcut. Din păcate, ne presează meciurile și situația de acum, dar îi așteptăm să crească. E un lucru foarte bun pentru viitor. O politică managerială potrivită. Dacă, din 4-5, îți iese unul, e un mare câștig. Au învățat deja cuvinte uzuale, dar se și înțeleg în teren, spun «pasă», «înapoi», «înainte», «dreapta», «stânga»”, a dezvăluit Gache.

tchibos
14th September 2007, 14:08
[B]«înapoi», «înainte», «dreapta», «stânga»”, a dezvăluit Gache.

au simtul orientarii.. nu se ratacesc in teren ;)

danny del corco
14th September 2007, 20:14
[QUOTE=kerosene;1569307]


Academia de Fotbal a Farului.

Mai sa fie!:happy Ne-am dat dracului, deja avem scoli inalte:ras-plans:, dar doar 4 puncte amarate.

bahaus_84
14th September 2007, 23:54
o sa fie bine

danny del corco
17th September 2007, 01:13
Cand?

bahaus_84
17th September 2007, 16:30
era ironic...

danny del corco
18th September 2007, 02:30
O.K.:ok:

kerosene
27th September 2007, 10:14
Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al FC Farul, a declarat, pentru NewsIn, că este extrem de afectat de această eliminare prematurădin Cupa Romaniei.
„Este normal să fiu supărat. Aș fi luat foc și dacă ne elimina în «16»-imi o formație din Liga 1. Este cu atât mai rușinos cu cât am fost învinși de Jiul Petroșani. Recunosc, înainte de meci mă așteptam la orice. După ce aveam 2-0, am răsuflat ușurat, dar a venit acea răsturnare incredibilă. Este prematur să spun dacă vom da sancțiuni și care vor fi acelea. Acum sunt plecat din țară cu afaceri, dar voi ajunge sâmbătă, să văd meciul din campionat cu Unirea Urziceni. Vom vedea după aceea“, a punctat Gheorghe Bosînceanu.
Președintele Farului a mai precizat că îi găsește vinovați pentru eșecul din Cupă atât pe jucători, cât și pe antrenori. „Jucătorii au vina lor, pentru că s-au prezentat slab, dar și conducerile tehnică și administrativă sunt în egală măsură de vină. Am făcut investiții de sute și sute de mii de euro, pe transferuri care trebuia să crească performanța echipei. Consider că este o problemă mare la club, de la centrul de copii și juniori, până la formația de seniori“, a spus Gheorghe Bosînceanu, pentru NewsIn.

tchibos
27th September 2007, 12:54
cred ca a gresit in declaratii.. a vrut sa spuna ca a facut investitii de sute si sute de euro .. a bagat din greseala "de mii"

FatFrumos
29th September 2007, 04:45
well crap daca nu ii iese din rahat bitch mai face si talente echipele bucurestene deja au investit milioane si el face urit ca a bagat citeva sute de mii nu vad cu crede el ca poate tine pasul cu liga 1.

kerosene
5th October 2007, 10:12
Duminică în Giulești, în etapa a 10-a a Ligii I
“Rechinii” vor să profite de lipsa spectatorilor
Ionuț COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)



Ajunsă pe un loc retrogradant după înfrîngerea cu Unirea Urziceni, FC Farul și-a propus să aducă puncte din deplasare, iar prima ocazie este în fieful Rapidului, duminică, în etapa a 10-a a Ligii I. Constănțenii sînt defavorizați de calculele hîrtiei, dar antrenorul Constantin Gache speră ca elevii săi să profite de absența spectatorilor, deoarece partida se dispută cu porțile închise. “În Giulești, spectatorii au un rol foarte important în desfășurarea meciurilor. Nu numai că își susțin frenetic favoriții, dar reușesc să-i înfricoșeze pe oaspeți, astfel că absența lor contează enorm și sper să cîștigăm. Va fi însă un meci dificil și prin prisma faptului că au făcut egal în ultimul joc de pe teren propriu, tot cu o echipă din coada clasamentului. De aceea, un nou rezultat de egalitate ar fi privit de ei ca un eșec și își vor lua măsuri suplimentare pentru a învinge. Pe de altă parte, noi jucăm mai bine în deplasare, unde, inexplicabil pentru mine, concentrarea și abordarea jocului este alta”, a spus antrenorul Farului, care a comentat și situația jucătorilor constănțeni reveniți după accidentări: “Nanu, Nae și Ciobanu s-au antrenat normal, dar voi conta doar pe final de partidă pe ei pentru că nu sînt puși la punct cu pregătirea fizică. În plus, Nanu trebuie să prindă din nou curaj, pentru că vine după o fractură”.

Tehnicianul constănțean a mărturisit că simte presiunea rezultatelor, dar nu ține cu dinții de scaun. “Nu se pune presiune din partea conducerii clubului, ba chiar pot spune că există înțelegere și o bună comunicare. Presiunea însă este normală și este făcută de mine asupra mea, pentru că îmi doresc să luăm puncte în fiecare meci. În plus, nu sînt bătut în cuie în scaunul de antrenor, pot fi demis sau să-mi dau demisia”, a adăugat Gache.

kerosene
9th November 2007, 13:00
„Ne lipsește un vârf percutant”


Constantin Gache a spus că altele ar fi fost rezultatele Farului, dacă nu ar fi existat problemele din compartimentul ofensiv, văduvit, din varii motive, de un vârf percutant.

„Ne lipsește un vârf percutant. Chigou a avut o execuție și un gol foarte frumoase cu Mioveniul. Dar de la execuție și până la a alerga și a face și alte lucruri pe teren e cale destul de lungă. Durează până să găsești și să integrezi un vârf care să depună și travaliu, să se miște stânga - dreapta, să creeze culoare și să aibă mobilitate mai bună“, a spus Gache.

Reconstrucție
Despre Mihai Guriță, jucător care are 60 de goluri în Divizia A, iar la partida de la Bistrița, a intrat în cercul restrâns al fotbaliștilor români care au jucat 300 de meciuri în prima ligă, Gache a zis: „Am tot respectul pentru ce a făcut Mihai pentru Farul și pentru fotbalul românesc. Avem nevoie de el în continuare, dar avem nevoie de el pentru că nu avem alte soluții. La o reconstrucție, te gândești ca Mihai să ajute când ai nevoie. În rest, să încerci să construiești cu altcineva, deși nu ținem cont de vârsta biologică, ci de ce demonstrează fiecare“.

Nanu și Gerlem au lipsit
Emil Nanu și Willian Gerlem încă nu i-au putut da Farului aju-torul care se aștepta de la ei, ambii lipsind mult timp de pe teren. Primul, accidentat, brazilianul - suspendat.
„În cazul lui Emil, e foarte greu, după o fractură, să prinzi încredere în primul rând în tine, în piciorul tău, și abia apoi să încerci să joci contra adversarului cu aceeași dezinvoltură cu care o făceai înainte. Pe Gerlem îl consider un jucător bun. Pentru Farul ar fi fost foarte util. Am avut neșansa să nu-l avem opt etape. Va reveni acum, dar va trece ceva timp până va reveni la forma sa“, a punctat Constantin Gache.

Kooler
9th November 2007, 14:32
Sper ca Gerlem sa se reintegreze repede ca avem nevoie de el, s-a vazut ca a lipsit de la Farul.

danny del corco
10th November 2007, 09:37
Cu una, doua exceptii,la fiecare meci, ne lipseste o ECHIPA. Se face vorbire de atac, ar fii culmea sa laude defensiva sau mijlocul. Parerea mea.

kerosene
10th November 2007, 15:01
Pai cate putin asa,sa nu se sperie lumea ca nu avem echipa.Azi zice ca ne trebuie un varf,peste 1 saptamana 1 mijlocas,peste inca una inca unu...si tot asa pana facem de o echipa.
Si plus de asta,nu ramane sefu cu buzunarele goale.Ca bani de toti odata nu prea are.

kerosene
19th March 2008, 11:39
„Dacă jucăm ca la Dinamo, nu pierdem”


„Mergem la Cluj să luăm măcar un punct și cred că, dacă vom juca la fel cum am făcut-o cu Dinamo, vom reuși acest lucru. Nu ne este teamă de CFR Cluj pentru că ei au pierdut în acest an, noi nu. Au o echipă foarte puternică, cu mulți jucători de valoare, dar nu îmi e frică de nimeni în mod deosebit. Nu suntem interesați să fim stimulați financiar de alte echipe ce se află în lupta pentru titlu“

Adrian Vlas,
portar Farul


Eu zic ca se poate,desi la momentul actual CFR e mult peste dinamo.Dar in ultimele meciuri au aratat ca nu sunt tocmai in cea mai buna forma.

danny del corco
19th March 2008, 12:39
Clujenii nu vor putea conta pentru intalnirea cu Farul pe Panin care este suspendat dupa cel de-al patrulea cartonas galben din acest sezon. Ion Marin are tot lotul la dispozitie, insa este posibil sa nu-l foloseasca pe Gerlem care a avut o atitudine violenta la adresa antrenorului, cand a fost schimbat in meciul precedent, cu Poli Iasi.

Meciul va fi transmis pe National TV cu incepere de la ora 20:00.

Am citat din avancronica meciului de pe OLS. Ce o stii Gerlem, iar unii din noi doar banuim?

ducus
29th November 2008, 01:14
Ion Marin regretă parcursul "marinarilor" din întreg turul
"Bine că am câștigat, în iarnă facem schimbări masive"

Tehnicianul celor de la Farul, Ion Marin, spune că echipa sa ar fi trebuit să adune mai multe puncte în acest tur de campionat.

"Meciul poate nu a plăcut, dar miza a fost uriașă. Avem 19 puncte, un minus 8, și regretele sunt tardive că am fi putut avea mai multe puncte în acest tur. Aceste puncte însă ne dau încredere că putem mai mult în retur. Urmează o perioadă de iarnă pe care trebuie să o fructificăm cât mai bine, să avem o pregătire bună. Este important ca echipa să revină la un joc defensiv sigur, să evoluăm mai combinativ și să ne creăm mai multe ocazii, așa cum făceam la începutul campionatului. În iarnă vor fi schimbări semnificative, dar nu putem vorbi acum despre acestea", a spus Ion Marin.
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/bine-ca-am-castigat-in-iarna-facem-schimbari-masive-3572280
E bine ca e optimist tehnicianul "rechinilor", dar eu nu-i vad prea bine in retur daca nu vor face transferuri bune in iarna. :(

kerosene
25th October 2009, 20:10
Marius Șumudică: „Azi am avut dinți!”

Zece meciuri i-au trebuit lui Marius Șumudică pentru a se declarat mulțumit în totalitate de echipa sa. Victoria în fața Bacăului i-a adus zâmbetul pe față lui Șumudică iar acesta nu a contenit cu laude la adresa jucătorilor săi.


"Important este că am câștigat și din păcate acestea sunt doar două consecutive trebuiau să fie mai multe. Sperăm să mai obținem una miercuri pentru că le-am spus jucătorilor că victoria de azi nu ar avea nici o importanță dacă nu învingem pe Cetate Suceava."


"Pentru prima oară în acest campionat sunt mulțumit de joc, nu numai de rezultat. Azi pot spune că am avut dinți. Ca diferență față de alte meciuri pot spune că azi ne-a intrat cam tot, în timp ce Bacăul nu ne-a prea pus probleme. Atacanții au demonstrat azi că își merită locul de titulari și nu numai atât, au demonstrat că sunt doi atacanți de prim eșalon", a spus tehnicianul marinarilor .


Șumudică a ținut să mulțumească și puținilor dar inimoșilor fani aflați în tribunele arenei din "Primăverii". "Azi m-a bucurat faptul că am văzut oameni în tribune. Nu este important cui îi strigă numele, important este să încurajeze echipa și strigă nu numai galeria ci o întreagă tribună a doua. Atâți câți sunt, acei oameni trebuie făcuți fericiți și azi cred că am reușit. Sperăm ca tribunele să se populeze din nou pentru că această echipă merită mai mulți suporteri iar acești suporteri merită o echipă în Liga I", a încheiat Șumidică.

kerosene
9th November 2009, 18:57
Egal fără spectacol în derby-ul Dobrogei


După patru succese consecutive, FC Farul a ratat șansa de a urca pe podiumul clasamentului Seriei I a Ligii a II-a, încheind la egalitate ieri, scor 0-0, pe teren propriu, derby-ul cu Delta Tulcea, din etapa a 13-a. Constănțenii au dominat cu autoritate disputa, fără să-și creeze mari ocazii de gol, în timp oaspeții s-au apărat supranumeric, fiind mulțumiți cu un egal, cu toate că, pe contraatac, Delta a irosit câteva situații bune de a marca. “Sunt trist că nu am câștigat, dar mă bucur că nu am luat gol. Este un punct câștigat și am rămas aproape de locurile care aduc promovarea”, a spus antrenorul principal al Farului, Marius Șumudică. “Cu un ochi plâng, cu altul râd. Nu știu pe cine ajută acest egal, dar și noi, și constănțeanii, ne-am făcut datoria”, a declarat tehnicianul oaspeților, Constantin Gache. Au evoluat - FC Farul: Sardescu - Mățel, Papp, Diogo, Mendy - Andrade (29 Rusmir), B. Andone (84 Păcuraru), Teekloh (69 Mansur), C. Matei - M. Ene, Chico; Delta Tulcea: Olteanu - Peteleu, Mișelăricu, Grigorov, L. Ștefan - N. Crețu, V. Crețu (90 Peteanu), Macare, Horovei - Costescu (84 Mărgineanu), Borza. Cartonașe galbene: Diogo, Chico, Papp / N. Crețu, Mișelăricu. Au arbitrat: Florin Ghimbășan (Brașov) - Ionuț Babadac (Alexandria) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț).

kerosene
25th February 2010, 20:09
CHICO, REFĂCUT COMPLET.

Clasată pe locul 3 în clasamentul Seriei I a Ligii a II-a la finalul turului, la doar un punct poziția secundă, care aduce promovarea, FC Farul a intrat pe ultima sută de metri a pregătirilor în vederea debutului în partea a doua a campionatului. Constănțenii vor da piept duminică, de la ora 11.00, pe teren propriu, cu Dunărea Giurgiu, în etapa a 18-a, și nu au altă variantă decât victoria pentru a se menține în plutonul fruntaș. „Nu ne gândim decât să luăm trei puncte duminică. Am pierdut câțiva jucători în pauza din iarnă, în principal cei doi fruntași centrali, Papp și Diogo, dar suntem pregătiți să o luăm de la capăt. Ne-am acomodat cu Larie și Ninu și cred că totul va merge bine. Obiectivul nostru este să câștigăm toate meciurile de pe teren propriu și să luăm puncte în disputele din deplasare cu principalele contracandidate”, a spus căpitanul Alexandru Mățel. Ieri, elevii lui Ștefan Stoica au avut programat un singur antrenament, la care a participat și Chico, revenit după o săptămână de accidentare. În schimb, Radu Doicaru s-a pregătit în continuare separat, ca și Valerian Gârlă, ambii având probleme medicale. Ultimul și-a definitivat situația contractuală, astfel că nu are drept de joc pentru meciul de duminică. „Chico a rezistat bine și este apt pentru jocul de duminică. În schimb, situația lui Doicaru este incertă, dar sper să-l am și pe el la dispoziție”, a explicat “Mourinho”. Acesta a decis să-i trimită la echipa secundă pe Al. Iovănescu, I. Călin și Tudorache pentru meciul de vineri, cu Partizanul Merei, din deplasare, din etapa a 18-a a Ligii a III-a. „Vom mai trimite câțiva jucători la echipa secundă, pentru a le da șansa de a juca”, a spus tehnicianul constănțean.


UN SÂRB DA, ALTUL BA.

Oficialii grupării de pe litoral au decis să-l păstreze pe Marko Randjelovic, un fundaș central în vârstă de 25 de ani, venit în probe, în urmă cu două zile, de la FK RAD Belgrad. Cel mai probabil, sârbul va fi împrumutat până la finalul sezonului, cu opțiune de transfer definitiv în această vară. În schimb, FC Farul a renunțat la celălalt sârb, atacantul Milan Jovanovic, care a părăsit ieri Constanța, Aceeași decizie s-a luat în cazul portarului Daniel Stanciu, care se antrenase în ultimele zile sub comanda lui Stoica.

necon
6th August 2010, 17:49
rechini sau delfini? cam slabi coltii