PDA

View Full Version : Dacia mai tare decat un Opel Astra



resita
23rd December 2007, 12:16
Vineri la pranz a avut loc un accident in Resita, un Opel a Lovit o Dacie. Spre surprinderea celor care au fost la fata locului Dacia a iesit putin sifonata din acest accident in schimb Opelul este busit rau de tot.

Dati clik pe aparatul foto pt. a vedea cum arata cele 2 masini si pe video pt. a vedea imagini.


http://www.caon.ro/stiri/caras/articol/poleiul-e-de-vina/cn/news-20071221-09395867

de apecificat ca conducatoarea din opel luni a implinit 18 ani, joi a luat permisul si vineri a avut accidentul. si pe deasupra e blonda :D

ionut_cluj
23rd December 2007, 13:12
toate masinile de generatie noua sunt fragile in fata, pentru a absorbi socul unui impact. la cum arata dacia, cred ca soferul ei a fost zdruncinat serios pe dinauntru.

resita
23rd December 2007, 14:24
toate masinile de generatie noua sunt fragile in fata, pentru a absorbi socul unui impact. la cum arata dacia, cred ca soferul ei a fost zdruncinat serios pe dinauntru.

nu a avut nimic soferul daciei. cum arata, e doar putin lovita, am vazut-o cu ochi mei

apropo, de ce oare nu s-a deschis airbegul sau cum se cheama, de la opel.

ionut_cluj
23rd December 2007, 14:40
3. explicatii pot fi:
1. impactul nu a fost asa de puternic, ca sa determine deschiderea airbag-ului.
2. airbag-ul nu s-a deschis din cauza vreunei defectiuni la computerul de bord.
3. masina a mai fost lovita o data, i s-a schimbat volanul si i s-a reparat airbag-ul din dreapta (daca are), dar nu i s-a resetat computerul de bord. Astfel, computerul trateaza airbagurile ca deschise.

p.s. exact la chestia asta ma uitam si eu la poze.

resita
23rd December 2007, 14:43
sa sti ca impactul a fost destul de puternic, dacia a zburat cca. 15-20 m. departare de locul impactului.

Hard
23rd December 2007, 15:42
Opel Astra Classic ,cea mai slaba masina facuta de General Motors :D
Sa nu va bazati pe airbaguri , catedata nu se deschid nici la masini mult mai scumpe si cu 5 stele la Euro NCAP .

oaspetele
23rd December 2007, 15:48
ar fi culmea sa se "bazeze" cineva pe airbaguri.
:D

Hard
23rd December 2007, 16:08
asa e :D , dar toata lumea prefera de ex 6 airbaguri decat 5 , nu ?

Lordul
23rd December 2007, 16:15
a mai fost un accident tot asa s-a ciocnit o dacie cu un Jeep si dacia s-a avariat usor iar Jeep-ul s-a facut praf

Mario Di Lazi
23rd December 2007, 20:28
ne face de rusine blonda :D
avem un fan club Opel Astra, dar pe blonda asta am primit-o ... stiam noi de ce :D

abc_tase
27th December 2007, 23:48
Vineri la pranz a avut loc un accident in Resita, un Opel a Lovit o Dacie. Spre surprinderea celor care au fost la fata locului Dacia a iesit putin sifonata din acest accident in schimb Opelul este busit rau de tot.

Dati clik pe aparatul foto pt. a vedea cum arata cele 2 masini si pe video pt. a vedea imagini.


http://www.caon.ro/stiri/caras/articol/poleiul-e-de-vina/cn/news-20071221-09395867

de apecificat ca conducatoarea din opel luni a implinit 18 ani, joi a luat permisul si vineri a avut accidentul. si pe deasupra e blonda :D

Hai sa fim seriosi acum. Din asta nu rezulta ca Dacia este mai tare decat Opelul Astra. Se vede ca impactul a fost destul de mare. E normal sa se sifoneze asa masina cand intra in spatele alteia, iar masina lovita in spate sa fie foarte putin avariata. Cand am avut dacie, am ramas fara servofrana in timpul mersului si am intrat in spatele unuia cu mai putin de 40 la ora si mi s-a facut praf masina si ala nu avea aproape nimic.

erny
28th October 2008, 03:47
airbag-ul este pus sa se deschida pe centura, dar mai mult ca sigur nu a purtat centura de siguranta
daca va uitati pe langa centura este un fir careiese de sub scaun si intra in lacasul care blocheaza centura

narcis20002000
12th December 2008, 18:37
Eu chiar oscilam intre un Opel SH si Dacia. Dar park tot nu cred ca Dacia e mai tare...

je2moi
7th May 2009, 15:56
nu a avut nimic soferul daciei. cum arata, e doar putin lovita, am vazut-o cu ochi mei

apropo, de ce oare nu s-a deschis airbegul sau cum se cheama, de la opel.

ca sa intrebi tu...daca nu ai centura pusa nu se deschide airbag-ul sau cum nu stii tu cum ii spune dar iti dai pareri ca orice Roman te pricepi la toate

je2moi
7th May 2009, 15:59
Hai sa fim seriosi acum. Din asta nu rezulta ca Dacia este mai tare decat Opelul Astra. Se vede ca impactul a fost destul de mare. E normal sa se sifoneze asa masina cand intra in spatele alteia, iar masina lovita in spate sa fie foarte putin avariata. Cand am avut dacie, am ramas fara servofrana in timpul mersului si am intrat in spatele unuia cu mai putin de 40 la ora si mi s-a facut praf masina si ala nu avea aproape nimic.

a nu se confunda sistemele de siguranta cu ignoranta lasa-i in pace spun si ei ceva sa le mai treaca timpul.

moty
7th May 2009, 15:59
Bai da tu ce mare smecher esti?

je2moi
7th May 2009, 16:03
asa e :D , dar toata lumea prefera de ex 6 airbaguri decat 5 , nu ?

apropo cite masini ai avut tu pina acum??? 5xairbag??? de unde le scoti frate poate din principii? posibil dar totusi daca ai net nu te uita doar la filme mai documenteazate

je2moi
7th May 2009, 16:07
altceva in afara de asta mai stii sau ca telul tau in viata este sa fii suporter forever am impresia ca incurci frisca cu dulceata si daca nu stii sa te exprimi mai bine taci

Hard
7th May 2009, 16:10
ca sa intrebi tu...daca nu ai centura pusa nu se deschide airbag-ul sau cum nu stii tu cum ii spune dar iti dai pareri ca orice Roman te pricepi la toate

cine te-a prostit ? :cry:
bai baiatule,mai documenteaza-te inainte...
Nici un producator nu zice ca airbag-urile nu sar in cazul in care nu ai centura. E un zvon total aiurea. Declansarea airbagului nu are nici o legatura cu centura.

je2moi
7th May 2009, 16:11
DUPA PAREREA JURNALISTILOR GERMANI DACIA LOGAN ESTE O CATASTROFA DAR O CATASTROFA CARE SE VINDE. deci la cit de ieftina este aia o cumpara sa care balegarul pe la animale

Mario Di Lazi
7th May 2009, 16:13
Nici chiar așa ... exagerezi.
Nemții cumpără Logan pt că nu își permit VW sau Opel.

je2moi
7th May 2009, 16:13
cine te-a prostit ? :cry:
bai baiatule,mai documenteaza-te inainte...
Nici un producator nu zice ca airbag-urile nu sar in cazul in care nu ai centura. E un zvon total aiurea. Declansarea airbagului nu are nici o legatura cu centura.

am mai spus-o urmaresti doar filme de"ACTIUNE" si in rest nimic te faci de tot risul apropo cite masini ai avut in viata asta?

je2moi
7th May 2009, 16:15
Nici chiar așa ... exagerezi.
Nemții cumpără Logan pt că nu își permit VW sau Opel.

ai dreptate dar pe jumatate aia sint "nemti" de prin turcia sau arabia in orice caz numai nemti cu pedigree nu sint crede-ma lucrez in germania de ceva timp si stiu cum sta treaba

Hard
7th May 2009, 16:16
apropo cite masini ai avut tu pina acum??? 5xairbag??? de unde le scoti frate poate din principii? posibil dar totusi daca ai net nu te uita doar la filme mai documenteazate

a fost un exemplu,dar sa stii ca exista auto cu 5 airbag-uri ;)

Hard
7th May 2009, 16:17
am mai spus-o urmaresti doar filme de"ACTIUNE" si in rest nimic te faci de tot risul apropo cite masini ai avut in viata asta?

raspunsuri ca ale tale dau doar baietii care lucreaza pe santier la lopata prin "jiermania".
vino cu contraexemple concrete.

Mario Di Lazi
7th May 2009, 16:18
Nici nu contează de unde sunt veniți atâta vreme când Loganu o să fie înmatriculat în Germania. Eu am vorbit cu cineva care "face" Germania și mi-a spus că nemții au mentalitatea de a cumpăra mașina noua ... și având în vedere că nu își mei permit VW sau Opel, cumpără orice e nou.

moty
7th May 2009, 16:19
asta nu-i troling? pe-aici cine modereaza?

torn_beton
7th May 2009, 16:29
Am mers acum 2 saptamani cu Loganul unui prieten, masina care are ~100.000 km facuti numai in tara. Chiar am ramas impresionat de cum merge masina, nu troncane nimic, nu bate nimic, atat ca nu trage deloc, dar la cati bani costa nu le poti avea pe toate.

Mario Di Lazi
8th May 2009, 10:16
asta nu-i troling? pe-aici cine modereaza?

păi ce mă vorbim de avioane aici ? ... vorbeam de mașini ...

moty
8th May 2009, 13:54
m-am referit la je asta atoatestiutoru', care ar putea fi mai "bland" in exprimare, tinand cont ca e junior p'acilea.

andrei88888888
7th August 2010, 20:09
da pe naiba, dacia e dacie