PDA

View Full Version : Jucatori in/out iarna 2007-2008



Datenshi
22nd December 2007, 10:44
Discutiile intime despre transferurile din iarna asta, aici. :)

Datenshi
28th December 2007, 16:15
Rednic si Copos au pareri diferite in privinta campaniei de transferuri

Mircea Rednic vrea o campanie de achiziții bazată pe jucători străini, în timp ce George Copos negociază pentru fotbaliști din campionatul intern.

Pe cine vrea patronul rapidist? Pe Szekely, Ljubinkovici și Mardare. Primul de la Oțelul Galați, ultimii doi de la FC Vaslui. "Puriul" nu este insa de acord cu acesti jucatori si, dintre acestia, cel mai putin probabil este ca Mardare sa ajunga la Rapid.

Intr-un interviu acordat astazi Gazetei Sporturilor, antrenorul rapidist a spus despre posibilele veniri ale celor trei jucatori: " Am mai spus, tindem să jucăm în Liga Campionilor și avem nevoie de jucători experimentați. Cei de care se vorbește sînt doar de perspectivă."
@ Rapidisti.RO

Datenshi
4th January 2008, 10:43
Szekely, aproape de Rapid

Singurul jucător din țară care pare să-i fie pe placul lui Rednic este Janos Szekely, Copos și Marius Stan fiind aproape de a ajunge la o înțelegere

Mircea Rednic a renunțat la Dalmat, mijlocașul dreapta al lui Mons și Szekely este o variantă. Copos și Marius Stan discută în continuare transferul, însă cifra oferită de rapidiști este sub un milion de euro. Bossul gălățenilor anunțase că vrea 1,5 milioane pentru Szekely, motivînd că are o ofertă la această sumă, din Rusia. Copos este însă convins că vor bate palma "la un preț decent".
Rapidisti.RO

grande
4th January 2008, 17:09
Se pare ca pana la urma nu transferam nici un jucator !

Nightwish
4th January 2008, 19:24
Se pare ca pana la urma nu transferam nici un jucator !

Pai sunteti pe locul 2 si pe val, ce va mai trebuie atatea transferuri? :D

Nico21
4th January 2008, 22:22
Carpeta Sporturilor :) se tine sus si tare ca Janos a semnat deja cu Rapid...parca de petarde ne arde noua...auzi Szekely...pai am vazut aproape toate meciurile galatenilor(frumoasa echipa,una dintre simpatiile mele) si ungurul in afara de vreo 3-4 meciuri la inceputul campionatului cand a jucat bine,in rest a fost prastie...

grande
11th January 2008, 20:37
Copos s-a înțeles cu cei de la Dnepr pentru cedarea lui Ionuț Mazilu, în schimbul sumei de 4 milioane de euro. Atacantul de 26 de ani a devenit astfel cel mai scump transfer din istoria clubului, recordul fiind deținut de Daniel Niculae, pentru care Auxerre a plătit 3,3 milioane de euro.

rapidisti.ro

Datenshi
11th January 2008, 23:23
Plm, eu nu sunt convins ca pleaca. In alta ordine de idei, inca nu a venit nimeni. Iar luam pe ultima suta de metri ce nimerim si nu apuca sa se pregateasca si ei cu echipa.

ducus
13th January 2008, 09:21
Plm, eu nu sunt convins ca pleaca. In alta ordine de idei, inca nu a venit nimeni. Iar luam pe ultima suta de metri ce nimerim si nu apuca sa se pregateasca si ei cu echipa.

George Copos a dat lovitura. Atacantul Rapidului, Ionut Mazilu, va fi transferat pentru cea mai mare suma platita vreodata pe un jucator din Romania, 4 milioane de euro. Conform Gazetei Sporturilor, citata de Realitatea TV, golgheterul din Giulesti va fi recompensat si cu un salariu pe masura - un milion de dolari anual.:cool:
Rapid a realizat cel mai scump transfer din fotbalul romanesc. Ionut Mazilu a fost cedat pentru 4 milioane de euro la Dnepropetrovsk, unde ar putea avea un salariu anual de un milion de dolari si va lucra cu fostul antrenor al Stelei, Oleg Protasov. Suma platita pentru atacantul din Giulesti este cu 700.000 de euro mai mare decat cea pentru care Daniel Niculae a fost transferat la Auxerre.

"Din cate stiu eu, din informatiile mele, da, s-au inteles. Cred ca in jur de 4 milioane de euro. Probabil ca daca s-au inteles cluburile, e mai simplu sa se inteleaga jucatorul, nu?", a declarat impresarul jucatorului, Vicror Becali.

Atacantul de 26 de ani a fost cumparat de la Sportul Studentesc cu 1,2 milioane de euro in vara lui 2006 si este golgheterul Rapidului din acest sezon, cu 9 goluri marcate. Mazilu are 10 selectii la echipa nationala, pentru care a marcat 2 goluri.
http://www.romanialibera.ro/a115358/copos-l-a-vandut-pe-mazilu-cu-4-milioane-euro-la-dnepropetrovsk.html

Datenshi
13th January 2008, 10:56
Ce pot sa zic... Imi pare rau, l-am vazut pe viu inca de la primul lui meci in A, cand a inscris trei goluri, si imi placea. Nu stiu daca pentru el e un lucru bun plecarea la o echipa din Ucraina, pentru club e clar o afacere excelenta.

Sunt curios ce gloabe aduce Rednic in locul lui. Sper sa gaseasca Sichitiu un varf ca lumea, daca ne bazam pe belgienii expirati ai lui Rednic adio titlu.

Charon
13th January 2008, 13:43
nu stiu cat de expirati au fost Godfroid,Zyati,Bisconti!
Pana una alta, in prima perioada Rapid,Rednic a adus straini de calitate!:ok:

Datenshi
13th January 2008, 18:05
Atunci da. Sa vedem acum.

kain
13th January 2008, 19:29
Cei de la Rapid au mai pus ochii si pe Gabriel Torje :ok:

grande
13th January 2008, 23:55
Liliputanul asta ne mai lipseste :angry:

Datenshi
14th January 2008, 21:48
LEONARD VA PURTA NUMARUL PATRU


* Sursa: fanatik

Noutatea primului antrenament din aceasta iarna a fost prezenta belgianului Philippe Leonard, care s-a alaturat lotului pregatit de Mircea Rednic. In virsta de 33 de ani, Leonard (ultima oara la Feyenoord Roterdam) a jucat la Standard Liege (1992-1996, 2004-2006), AS Monaco (1996-2003), Nice (2003-2004) si Feyenoord (2006-2007) si are in palmares doua titluri cucerite in Franta cu AS Monaco, echipa la care a disputat si o semifinala de Champions League in 1998.
Primul jucator sosit la Rapid in aceasta iarna are 37 de convocari in nationala Belgiei, al carei tricou l-a imbracat in 26 de partide. Leonard, care poate fi folosit atit pe stinga cit si in centrul liniei defensive, a luat in primire echipamentul cu numarul 4, pe care il va pastra si pe spatele tricoului alb-visiniu, informeaza site-ul oficial.

Sa fie-ntr-un ceas bun. :D

Datenshi
16th January 2008, 14:52
Ryan Griffiths se întoarce în această seară

Atacantul Rapidului revine la lot după expirarea împrumutului său la echipa din prima ligă chineză, Liaoning FC.
”În funcție de situația sa medicală, Mircea Rednic va decide dacă Ryan se va alătura lotului care pleacă în cantonamentul din Portugalia”, a declarat directorul tehnic al Rapidului, Nicolae Manea.
Rapidisti.RO

Ce bine ar fi sa se intoarca. :)

Charon
16th January 2008, 19:23
si totusi Griffo unde e?:D

moty
16th January 2008, 21:09
mare speranta ce era baiatul asta, se bateau granzii pe el, chiar uitasem de el, nu se mai auzea nimic.

Datenshi
8th February 2008, 17:59
Stancu&Stancu, afara de la Rapid

Dupa ce Mugurel Buga a fost anuntat ca poate parasi gruparea 'alb-visinie', iar Tamandare si-a reziliat contractul, inca doi fotbalisti, Ionut Stancu si Romeo Stancu, sunt liberi sa-si caute noi angajamente. 'Ionut Stancu nu a reusit sa se impuna in patru ani si va pleca. Romeo Stancu a primit o hartie si poate sa se transfere. Tamandare si-a reziliat contractul. Buga a fost delasator. Cred ca am luat decizia buna de a-l indeparta si nu ma tem de suporteri. Vor mai veni inca doi jucatori, unul dintrei ei e portughez', a spus tehnicianul giulestenilor, Mircea Rednic.
@Libertatea

grande
8th February 2008, 18:30
Se pare ca sunt in in tratative cu acest jucator senegalez ,nu stiu cat este de adevarata acesta stire ,dar suma vehiculata in jur de 2 mil € este fff mare.

cartea lui de vizita :http://www.fcmetz.com/fiche-joueur.php?id=46

Datenshi
9th February 2008, 12:20
A dat 17 goluri in Franta anul trecut si are doar 21 de ani. Eu cred ca e o suma corecta.

grande
9th February 2008, 16:49
Intamplarea face sa locuiesc la 35km de Metz si cand joaca cu echipe bine cotate in clasament ,gen PSG,OLM sau Lyon ,sunt prezent pe stadion si l-am vazut la treaba ,deci daca tu de acolo spui ca merita banii ,atunci te cred pe tine !

Datenshi
9th February 2008, 18:40
Nu te ambala. :) Nu l-am vazut jucand, dar cifrele arata bine.

Datenshi
15th February 2008, 20:46
VASCO MATOS A SEMNAT PE CINCI ANI!

* Sursa: www.fanatik.ro

Conducerea “alb-visiniilor” a rezolvat transferul mijlocasului de la Beira Mar, Vasco Matos, jucatorul semnind un contract valabil pe cinci sezoane cu echipa antrenata de Mircea Rednic.
In virsta de 28 de ani, Vasco Matos a evoluat pentru Beira Mar in 14 meciuri in turul campionatului si a inscris doua goluri. In cariera, virful portughez a mai trecut pe la Olhanense, FC Felgueiras, Vitoria Setubal, SC Campomaiorense si Sporting CP.
Pina cel tirziu luni, se va oficializa si transferul lui Ibrahim Salou, atacantul urmind a semna cu Rapid un contract pe patru sezoane.

In prima fraza e mijlocas, in ultima e varf. Minunata fituica...

Datenshi
21st February 2008, 08:01
Matos, Salou... Scandalul Szekely (ma rog, acolo a fost mai mult Stan de vina)... Ideea e ca aceasta conducere continua sa se faca de cacao si sa afecteze imaginea clubului, iar intaririle intarzie sa apara. Aveam nevoie de un mijlocas dreapta si un fundas central care nu cred ca mai vin. Pot sa aduca si 100 de atacanti, problemele grave in lot acolo sunt.