PDA

View Full Version : SUBIECTUL SAPTAMANII ! DINEL STAICU



EDMOND_
22nd February 2004, 11:28
In fiecare saptamana va exista un thread cu acest titlu!(SUBIECTUL SAPTAMANII). Cred ca asa vom putea discuta mai concret asupra unor subiecte legate de viata Universitatii si nu numai! Propuneri pentru saptamana urmatoare se vor putea face pana vineri cand , in mod normal , se va anunta subiectul pentru saptamana urmatoare! Subiectul va ramane deschis o saptamana ( in principiu de luni pana duminica ) si va fi "arhivat" intr-un tread cu numele acesta , unde cei care doresc vor putea revedea toate discutiile purtate!

Subiectul acestei saptamani este DINEL STAICU si felul in care patroneaza Craiova , aparenta lui nostalgie pentru comunism, orice alte probleme care ar putea intersa legate de actualul patron al Craiovei!
Deci este Staicu cu adevarat un nostalgic sau e doar asa de ochii lumii , are el o obsesie pentru comunism sau a vazut in asta un mod de a face bani.
Este el un patron bun pentru Universitatea Craiova , care sunt pacatele si calitatile lui
Threadul va fi blocat pe 08 martie.
Pentru a avea un punct de plecare postez un fragment aparut intr-un articol din Gazeta Sporturilor.


"Aşa cum īl bănuiesc īn urma singurei noastre īntīlniri, dl Staicu nu a luat īn braţe tabloul lui Nicolae Ceauşesu din dragoste sau din mari regrete, ci pentru că ştie că, īn economia de piaţă, pīnă şi nostalgia - nostalgia altora - se plăteşte. Medalii, albume, foste haine, statui, pīnă şi osemintele exhumate şi aduse - toate vor să facă din Scorniceşti un fel de Disneyland al comunismului şi nicidecum un memorial istoric. Dl Staicu, pur şi simplu, vrea să stoarcă, de pe urma fostului lider al comuniştilor, bani capitalişti; plus că, de fiecare dată cīnd mai spune cīte o trăsnaie, i se face publicitate pe gratis. Restul este retorică pură. "

Adrian
22nd February 2004, 17:38
Pasiunea lui pentru comunism/ceausesti oricum ne face de ras. Ca sectorist i-o fi mers lui bine, dar din repsect pentru majoritatea romanilor care au suferit de pe urma lui ceausescu, ar trebui s-o lase mai moale. Ca sa nu mai spunem despre tinerii care au murit la lovilutie ca sa fie el acum patronul Stiintei in loc de militian cu cashcheta pe ceafa.
Un alt aspect este la fel de ingrijorator: prin lipsa achizitiilor importante (Njock e singura exceptie) si prin vanzariea jucatorilor tineri, valorosi si de perspectiva pe bani putini, arata ca nu are puterea financiara necesara mentinerii Stiintei acolo unde ii este locul, pe podiumul Diviziei A.

Gerson
22nd February 2004, 18:07
asta nu e subiectul saptamanii, subiectul saptamanii este incercarea ********* de a ne fura jucatorii. Mi se rupe de cat de interesat sau nebun este staicu.

ady_azzuro
22nd February 2004, 18:20
Subiectul acestei saptamani este DINEL STAICU si aparenta lui nostalgie pentru comunism, dar putem discuta si alte lucruri legate de actualul patron al Universitatii.
Deci este Staicu cu adevarat un nostalgic sau e doar asa de ochii lumii , are el o obsesie pentru comunism sau a vazut in asta un mod de a face bani.
Eu zic ca e si de ochii lumii,dar mai iubeste si comunismul la nebunie, ar fi cazul sa fie si el un om de rand, sa nu isi mai faca publicitate cu muzeele lui ieftine :mad:
Daca reuseste sa duca Craiova in Europa, nu ma mai intereseaza daca iubeste comunismul sau nu, poate sa fie si nazist, daca o ajuta pe Stiinta sa ia fata bucurestenelor, merita toata stima :yeah:

EDMOND_
22nd February 2004, 20:16
Voi bloca deocamdata acest thread , urmand sa-l redeschid in alta saptamana! Evenimente recente ma fac sa deschid alt subiect la "Subiectul Saptamanii !"

Il redeschid astazi si am sa pun aici mesajul lui Blue , cu observatia ca i-a fost foarte greu sa astepte pana astazi asa cum l-am rugat si a preferat sa mute dezbaterea pe intern!

Sa plece Dinel Staicu !

""1. pentru ca n-are bani sa tzina o echipa cu pretentzii ....si mai este si extrem de zgarcit.
Nu ia jucatori decat gratis, pana si stancu putea sa fie al lui daca dadea.....
10 000(zece mii,atat) de dolari

2.pentru ca este complet strain de fotbal, aduna la echipa tot felul de jucatori fara vreo legatura precisa cu fotbalul pe care orice om cu o minima cultura fotbalistica ii refuza.Celebre deja cazurile agachi, badalutza, ciocoi, biemme,belmondo, etc.
nu stia nici de aversiunea mai speciala a suporterilor fatza de lacatus, dinu si altzi catziva.

3. pentru ca are idei complet idioate , se numeste director tehnic si antrenor.
Isi inchipuie ca va reusii sa opreasca suporterii sa-i conteste deciziile....la faza ata d dovada ca e retardat mintal. .....da raspunsuri cretinoide prin presa care suna mai mult a bancuri deat a raspunsuri de om normal.

4. pentru ca este un criminal, de fapt asta este primul punct. Bun, nu ti-a convenit gestul suporterilor, dar nu vii cu gealatii cu sabii ninja sa omori niste tineri neinarmati. Sa-si dea seama ca de fapt el va singur impotriva suporterilor. CE A FACUT EL SE NUMESTE TENTATIVA DE OMOR DEOSEBIT DE GRAV PENTRU CA EL A CONDUS UN GRUP DE OAMENI PE CARE I-A INARMAT SPECIAL CU ACELE SABII TIGANESTI.

5. pentru ca ma irita vesnica lui gargara cu comunistii . Nu ma intereseaza ce febletzi are el , ca e nostalgic comunist si alte tampenii de-ale lui.
E liber sa creada ce vrea el si ca pamanutul e plat , ca martienii ne invadeaza, ca moroii ii bantuie sediul, orice .DAR SA NU LEGE NUMELE CLUBULUI UNIVERSITATEA CRAIOVA de tampeniile lui.

6.pentru ca nu se tine niciodata de cuvant, a zis ca-l pastreaza pe Badea(cum era normal) dar l-a inlocuit, l-a adus pe italin, i-a promis ca ramane, l-a demis apoi l-a pus iar
promite ca aduce jucatori si n-a adus
promite ca nu da jucatori in bucuresti si... a dat
minte suporterii, ziarele, inseala chiar si angajatzii lui. Asta nu spune niciodata adevarul si nu-si respecta niciodata cuvantul.

7. pur si simplu imaginea lui strica imaginea craiovei. ma refer aici la trecutul si prezentul lui, la limbaj, infatisare, conduita, tot ce tzine de persoana lui fac rau imaginii clubului Universitatea Craiova .Seamana leit cu garcea , de fapt am sa-i zic numai garcea
PUNCT""

EDMOND_
1st March 2004, 21:59
Am sa-ti raspund in cele ce urmeaza ! fac observatia insa ca ati inteles gresit ca eu as fi un admirator al lui Staicu , dimpotriva ... pe mine ma intereseaza exclusiv Universitatea Craiova ! cand Staicu nu va mai fi aici probabil nu voi mai sti mare lucru despre el.Pana atunci insa voi incerca sa fiu obiectiv , pentru ca fiind persoana care da banii meritas cel putin un proces corect!

1.Parerea mea este ca Staicu are bani destui , probabil insa atunci cand a intrat in fotbal si-a propus anumite limite! Nu este neaparat zgarcit , dar pentru el dincolo de sentimente , fotbalul este o afacere pe care o conduce dupa reguli stiute si verificate probabil de el!
L-ati acuzat foarte energic fara sa stiti ( sau poate nu ati vrut sa stiti ) dedesupturile afacerii rada si stancu! Realitatea este ca Staicu i-a dorit foarte mult pe cei doi jucatori si a dus o adevarata lupta cu Gica Popescu pentru a-i pastra! daca ati rasfoi putin ziarele de dupa plecarea lui netoiu ati vedea ca am dreptate! In momentul in care a alungat de aici jucatorii lui netoiu Staicu i-a oprit pe cei doi aici si a cumparat partea lui netoiu (Rada era 50% Popescu si 50% ). A negociat vreme indelungata cu Popescu contractele celor doi! A spus ca le da salarii in jur de 35-40000 cu conditia sa modifice clauza de reziliere( clauza pe care a mostenit-o de la netoiu ) pe care o dorea incepand cu un milion ( exact cum era in cazul Plesan ). Popescu nu a fost de acord sub nici o forma cu o clauza mai mare de 400 000 de jucator! Avand deja 50% practic Popescu ii putea lua oricand cu numai 200 000 fiecare! Staicu nu a fost de acord si este normal daca gandim logic si fara patima : jucatorii deveneau titulari de drept in echipa , cresteau in valoare , dar puteau pleca in orice moment, adica atunci cand voiau muschi lui Gica Popescu! Aici este toata problema , nu ca nu a vrut Staicu sa le dea 20000 in plus la salariu ( au ramas cu salariile de juniori fiindca asa a dorit Popescu ). In aceeasi situatie a fost si Plesan! Acesta insa , nefiind sub contract cu Popescu a acceptat o clauza de reziliere de 1000 000 si un salariu putin peste 30000. Intre timp Plesan a fost momit cu echipa nationala si a semnat cu firma Becali . Exista informatii ca Staicu si-a luat masuri si in acest moment Plesan are un salariu de 50000 si o clauza de reziliere de 2000000. Asta este adevarul> Staicu nu a dorit sa-i tina pe Rada si Stancu fara o clauza de reziliere substantiala , care sa-l fereasca de eventuale surprize!

EDMOND_
1st March 2004, 22:31
1. V-ati cramponat de situatia lui rada si stancu si nu ati tinut cont ca de cand este Staicu nu au fost nici un fel de intarzieri cu salariile , primele de joc,... jucatorii au declarat ca sunt sunt multumiti de contracte care sunt comparabile cu cele ale echipelor bucurestene! Plesan ex . castiga 50000 cat lua de ex Zyiati la Rapid ,salariile jucatorilor care ar putea intra in primul unsprezece sunt acum intre 40000 si 100000! Am vazut ca Sorin nici macar nu stie ca drepturile de televiziune pe anul trecut si anul in curs nu au intrat in buzunarul lui Staicu ci au mers la Netoiu ca parte a contractului semnat la preluarea echipei! Ati spus ca Staicu nu a bagat aproape nimic in echipa asta , dar nu tineti cont ca preluarea echipei l-a costat in jur de 700 000 de dolari , ca mai sunt cantonamente si iarna si vara , turnee ( Franta , Italia ) , doctori , maseuri , antrenori , transport si cazare la meciuri si cate or mai fi!
Plus ca acum vrea satelit in diviziile B si C! Intrebare: De cand a venit Staicu la echipa ati vazut vreodata in ziar ca jucatorii echipei nu se mai prezinta la antrenamente pentru ca nu li s-au achitat banii , asa cum s-a intamplat la majoritatea cluburilor din prima liga , inclusiv la doua bucurestence.....
Tocmai am citit in presa ca s-ar putea sa preia si 50% din FC Craiova in contul unui imprumut de 700 000 de dolari pe care l-a acordat Mihailestilor in urma cu cateva luni... Adica celor cu care s-a aflat in competitie pentru preluarea Universitatii!
Cam atat despre bani! Poate doar faptul ca deocamdata doar a adus bani la echipa si nu a primit...

Ma opresc aici deocamdata ! Voi continua maine si-mi voi spune parerea despre celelalte probleme pe care le-ai ridicat! Insa ar trebui sa te gandesti si tu , si sorin , daca nu cumva de acolo de unde sunteti lucrurile nu se vad cumva mai putin clare decat le vedem o parte dintre noi , de aici , din Craiova... Si daca tot aduceti vorba de plecarea lui Staicu , puneti si ceva in loc , dar concret ca de vorbe aruncate aiurea suntem satui.... Pe craiova maxima am avut o astfel de discutie si nu am reusit sa gasim pe cineva care sa-i ia locul! Si iti spun eu ca ne-am straduit! ( am incercat sa ne inchipuim si cateva aliante! ).

EDMOND_
2nd March 2004, 09:38
6. Legat de Badea trebuie sa mentionez ca in mod cert , acesta a fost prima lui optiune! In prima faza Badita a acceptat , dar apoi nu a mai vrut sub nici o forma!
Asta s-a intamplat dupa o emisiune a postului Tv Terra Sat si s-a datorat faptului ca a fost agresat de un grup de suporteri la iesirea din studioul unde se tinea emisiunea!
acestia i-au reprosat , printre altele , ca , din cauza lui ar fi plecat Cartu si ca el il sapa acum si pe Mititelu... Erau probabil aceeasi suporteri total sinceri si dezinteresati , care vor binele echipei ....sigur nu era nimeni in spatele lor!
Apoi l-a numit pe Badea presedinte si acesta a optat pentru Napoli ! Daca veti citi declaratiile date de Badea veti vedea ca si aducerea lui Lacatus a fost decizia lui..de fapt a fost prima lui decizie ca presedinte!
Jucatori dupa cum se vede cu ochiul liber a adus ( sunt vreo treizeci in lot ) si nu i-a cazut nimic din cer! Departe de mine de a sustine ca Staicu este patronul ideal sau perfect pentru Craiova! Il putem critica pentru multe altele dar nu si pentru lucruri aiurea! Vreti , nu vreti , va place sau nu , echipa actuala este in exclusivitate creatia lui Staicu... In ceea ce priveste jucatorii plecati in Bucuresti Staicu a fost la mana lui Popescu..acestia puteau pleca oricand pentru 200 000 de fiecare si Popescu a dorit neaparat sa-i duca prietenului Petrescu!! Pentru ca nu putea conta 100% pe ei si ar fi putut sa-i piarda in orice moment Staicu si-a facut bine lectia! A dorit doi jucatori ofensivi si i-a luat! Daca a fost inspirat sau nu vom vedea! Eu nu vreau sa spun decat atat : ca cei care au loc foc pentru ca cei doi nu au fost vanduti in strainatate nu au dreptate si vreau sa cred ca asta este doar pentru ca nu sunt bine informati! Puteau pleca acolo numai daca asta dorea Popescu care era si impresarul jucatorilor! popescu i-a dorit la Rapid si asa s-a intamplat ! Staicu doar a ales momentul pe care l-a amanat cat a putut ( in urma cu o luna oferta era 600000 din care 300000 ii reveneau lui si 300000 lui Popescu plus Ionut Lutu ).... a preferat sa-i piarda acum decat ulterior.
Aproape toti jucatorii din echipa au contracte clare intre 2ani jumate si cinci ani!
In ceea ce priveste faza cu "minte suporterii , ziarele , insala chiar si angajatii lui " hai sa fim seriosi , in fotbal toti fac asa ...doar nu ai vrea sa serveasca totul pe tava suporterilor si ziarelor!

Gerson
3rd March 2004, 15:33
mai las-l pe dinel din brate, tu nu vezi ca e ultimul fraier, pres de sters picioarele in gata lui don geovani. Ne face de ras peste tot cu ceausescu ,ii muta la Podari
de jucatori uite ca aduse atacantul pe care-l promisese dar acum avea boul de acoperit
cele doua gauri facute de plecarile lui Rada si Stancu.
a facut praf echipa, relatiile cu suporterii vor fi din ce in ce mai proaste iar napoli nu cred ca prinde etapa a -IV-a
esti platit de staicu de il aperi atat? tu nu vezi ca staicu e penibil?

Gerson
3rd March 2004, 15:36
dinel staicu poate a priceput si el cine ii sint dusmanii acum, poate e mai destept cu o secunda decat era inainte.Dar tot un mare prost ramane.
asta nici care-i sint dusmanii nu pricepe desi era foarte clar de la inceput...cap de militian

EDMOND_
3rd March 2004, 16:41
Da, gerson , ai ghicit... primesc din partea lui Staicu 2000 de euro pe luna ca sa incerc sa modific opiniile suporterilor olteni de pe online si pentru banii astia nu am incotro , trebuie sa ma straduiesc ...
Tot am ajuns la bani...pe tine cine te plateste, Mititelu?

Deocamdata eu incerc o discutie obiectiva pe care tu nu vrei sa o accepti! Sunt de acord ca multe din actiunile lui Staicu lasa de dorit , ca are un caracter cel putin indoielnic , dar , in mod sigur nu are numai parti rele. A distruge ceva si a nu pune nimic in loc este un lucru intalnit la multi romani... eu traiesc aici , in Craiova , sunt la curent cu viata orasului , fac parte din ea , si stiu ca , in acest moment numai Dinel este destul de "*******" incat sa tina Universitatea Craiova... si are si destui bani pentru asta! M-am saturat de povestile a catorva dintre voi cu " sunt destui oameni cu bani in Craiova care ar dori sa investeasca in Universitatea" ... Dati si nume sa discutam concret ca noi , aici , in Craiova , am stat o noapte la o bere vreo zece suporteri , si nu am gasit raspunsul! Va intreb acum cine ar vrea sa cumpere de la Dinel locul echipei in Divizia A si sa o ia de la inceput fara nici un jucator? Pentru ca jucatorii sunt ai lui Dinel , au contracte cu el si cred ca nu ai pretentia sa-i lase cadou orasului.
Daca gasim o solutie rezonabila ramane sa o propunem tuturor suporterilor , dar mai ales celor celor vreo patruzeci care doresc sa hotarasca totul la Craiova , de la antrenori si jucatori pana la sumele pe care trebuie sa le investeasca cel care isi asuma riscul de a veni langa echipa!

Blue
4th March 2004, 01:34
Edmond,locul asta e din ce in ce mai pustiu. Te-ai luat in coarne cu Albastreata si Ion care au plecat. Acum ai reusit sa te mai iei de cativa pe aici.
Ti-am spus ceva in propunerile alea, ai considerat ca stii tu mai bine ce si cum, practic
stergi sau inchizi subiectele care nu se potrivesc cu ideea ta despre dinel ceea ce mi se pare de-a dreptul ridicol. Ai ajuns sa stabilesti si ce crezi tu ca este mai important sa vorbim.Uite ca la chestia asta nu ma gandisem :D si nici n-am intalnit-o.
Ti-am mai zis ca intre noi nu trebuie sa ne certam, fiecare isi spune parerea fara sa-l atace pe cealalt, nici cu asta n-ai fost de acord si in primul mesaj m-ai luat cu parerile
despre ce doresc nu stiu care suporteri sa fie la Craiova......poate a handicapatzilor pe care ii cheama la meci....handicapatul ala , care numai de handicapatzi ii place sa fie inconjurat. Furia cu care-l aperi pe dinel staicu ma scarbeste (i-auzi, ai stat tu si te-ai gandit la o bere si n-ai gasit pe lumea asta unul mai mumors decat garcea ) :D
Efectiv acest loc a inceput sa semene cu tribuna craiovei in viziunea lui garcea iar tu sa ai ideile si comportamentul lui staicu.
ramai aici si trimite-le invitatzii alora de la fc tacarea sa dea din cap pe forum voiosi
sa aprope un retardatul garcea care a fost umilit de totzi *******bulgaroi si care isi bate joc de suporteri si de aceasta echipa.
eu nu ma identific cu aceasta echipa plina de ventici si condusa de un militian oligofren
care pana si stadionul vrea sa-l transforme intr-un loc al handicapatzilor.
Asta nu este Universitatea craiova, asta este echipa Fc Garcea S.A.
Iar dinel va avea mari si neplacute surprize cand se va astepta mai putzin
A depasit orice masura
tu ii copiezi stilul aici ca parca ai fi el. Sau cineva apropiat.......
desi greu ca crezut ca astfel de oameni sa aiba prieteni adevaratzi

EDMOND_
4th March 2004, 03:00
Stii ce , Blue ...Daca nu-ti raspund cum ai merita este pentru ca esti suporter al Universitatii ... si pentru ca altadata ti-am luat apararea in situatii in care am fost indus in eroare ca esti nevinovat si ca ai fost sanctionat aiurea ...
Eu sunt chiar foarte linistit , dar m-am saturat de amenintarile tele aiurea ,este practic a treia oara cand ameninti cu plecarea si vreau sa-ti amintesc ca data trecuta ai facut un apel sa paraseasca toti oltenii acest forum.... Plin de furie esti de fapt tu , as zice ca in postarile tele este chiar ura...si nu vad care este problema , nu ti-a sters nimeni nici un mesaj , ba chiar l-am postat aici sa discutam pe marginea lui , sau poate tocmai asta te deranjeaza... am observat ca atunci cand nu ai argumente pentru o discutie obiectiva incepi sa jignesti si vii cu insailari ca cea de sus... daca ai argumente spune-le si lumineaza-ne... ai venit cu niste idei , ti-am raspuns cu argumentele mele ( asa cum vad eu lucrurile ) , daca vrei sa discutam si sa ma convingi vino cu argumente logice nu cu aiureli...m-am saturat de felul asta de a discuta. Ce este aiurea in raspunsurile mele de mai sus ? Concret , ce nu este corect in raspunsurile mele catre tine , unde am mintit sau am inventat ?
Nu ma intereseaza in nici un fel Dinel decat in relatia cu Universitatea.. vrei , nu vrei , asta este Universitatea acum... o iubim sau ne dezicem de ea..asta este...
Ai deschis un thread cu Staicu pe sectiunea Intern ( mesajul tau postat de nemuritor ) , in afara lui Sorin si Gerson ce alti suporteri craioveni ti-au mai raspuns ... majoritatea replicilor au venit de la prietenii nostrii de la Sportul si de la Vasile care culmea a fost mai ponderat si obiectiv ca oricare dintre voi... Sorin a deschis aici un thread in care se solicita plecarea lui Staicu ..si m-a atentionat sa nu -l sterg... l-am lasat pana am redeschis topicul de fata... cate mesaje a reusit sa stranga? iti spun eu , patru! Asta nu-ti da deloc de gandit ? Nu te gandesti nici o clipa ca poate gresesti si ca deocamdata nu avem alte variante ? Spune-ne tu care este varianta pe care o avem la indemana si pe care o vedeti voi si noi nu...
Nu ti-as fi raspuns , pentru ca nu-mi face nici o placere sa duc o polemica cu un suporter al Craiovei , dar nu mi-ai dat de ales... in locul unei discutii pe private ai preferat o disputa publica... avem in mod sigur un mod diferit de a vedea lucrurile si un fel diferit de a iubi Universitatea !

EDMOND_
4th March 2004, 13:59
7. Aici trebuie sa recunosc ca ai dreptate , dar nu sunt de vina nici eu , nici tu , nici alti suporteri...asta este societatea romaneasca in acest moment , aproape toti patronii ( zic aproape ca sa nu zic toti ) au facut bani negri pe diverse cai..si acum ii albesc in fotbal....Toti sunt o apa si un pamant cand este vorba de imagine...fiecare are pacatele lui....de la cei doi Becali pana la Dinel , Siman , Padureanu sau Stefan....

EDMOND_
4th March 2004, 14:13
5. este legat oarecum de punctul 7 despre care am discutat in mesajul anterior!
Daca el crede cu adevarat sau nu , daca are nostalgia comunismului sau nu, raspunsul este categoric NU. Dinel este un destul de abil om de afaceri....Ideea cu parcul Ceausescu de la Scornicesti este identica cu cea a parcului Dracula , amandoua vor sa aduca bani , si , mai, ales , sa adune bani de la strainii care se presupune ca vor fi atrasi de ele... Numai ca spre deosebire de parcul Dracula care este initiat de Ministerul Turismului cel al lui Staicu care este investitie privata are mari sanse sa se realizeze si sa intre in circuitul turistic in cateva luni...Staicu aproximeaza data de 01 Mai..a stabilit si pretul 1 euro / pax pentru grupuri organizate... Stie ca-i trebuie multa publicitate si reuseste sa o obtina fara probleme gratis...
Trebuie sa marturisesc ca un ziarist de la Gazeta Sporturilor a exprimat foarte exact aceste lucruri....il citez inca odata..:

""Aşa cum īl bănuiesc īn urma singurei noastre īntīlniri, dl Staicu nu a luat īn braţe tabloul lui Nicolae Ceauşesu din dragoste sau din mari regrete, ci pentru că ştie că, īn economia de piaţă, pīnă şi nostalgia - nostalgia altora - se plăteşte. Medalii, albume, foste haine, statui, pīnă şi osemintele exhumate şi aduse - toate vor să facă din Scorniceşti un fel de Disneyland al comunismului şi nicidecum un memorial istoric. Dl Staicu, pur şi simplu, vrea să stoarcă, de pe urma fostului lider al comuniştilor, bani capitalişti; plus că, de fiecare dată cīnd mai spune cīte o trăsnaie, i se face publicitate pe gratis. Restul este retorică pură."

Corect! Si , vrei sa-ti mai spun ceva: imi pare rau ca nu am avut eu ideea asta...

EDMOND_
10th March 2004, 09:48
2.Probabil ca nu se pricepe la fotbal , dar nu este obligatoriu sa se priceapa. Probabil priveste totul ca o afacere ...trebuie sa evidentiem insa faptul ca a adus langa el oameni care se pricep... Cartu , Irimescu , Geolgau, Badea, Lung... presedinte al clubului este acum Badea care teoretic ar trebui sa se priceapa.

4. De unde stii Blue , ca au fost inarmati cu sabii tiganesti ? Doar pentru ca asa a scris in presa ? Ziarele sunt doritoare de scandal , si , in mod sigur , nu reflecta aproape niciodata adevarul in aceste cazuri. Am incercat si eu sa ma informez prin surse aflate la fata locului si se pare ca adevarul nu este chiar asa. Dupa scandalul cu Lacatus Staicu le-a pus in vedere suporterilor sa elibereze biroul pe care tot el il oferise acestora gratuit , in sediul clubului.. Acestia nu au vrut si probabil ca , infierbantati de scandalul cu Lacatus au facut scandal si au amenintat ca vor da foc sediului clubului ( sunt convins ca nu ar fi facut-o niciodata ! ). Staicu i-a evacuat si a avut loc un scandal cu cei care se baricadasera in biroul respectiv . Nu s-au folosit insa sabii ci bastoane de cauciuc ,scaune rupte ... Cred ca si unii si altii au exagerat , dar , sa nu uitam ,si in tarile considerate civilizate se foloseste forta in asemenea cazuri. Nu este vorba de marea masa a suporterilor ci doar de un grup izolat de vreo treizeci ...aceeasi care au facut scandal si la aeroport.


S-a inteles gresit aici ca as fi pro Staicu ... as fi primul care as dori inlocuirea lui daca ar aparea o varianta convenabila ci daca asta ar tine de noi suporterii !
Sunt insa doar un suporter care traiesc aici , in Craiova , si care doresc sa pot merge in anumite duminici la stadion sa vad un meci al echipei mele favorite.Sunt fericit ca i-am insuflat si fiului meu iubirea pentru aceasta echipa ( apropo , la meciuri avem locuri separate iar el sta la " PELUZA SUD")
consider ca alegerea antrenorului este treaba patronului echipei , cand nu sunt de acord cu ceva fluier , huiduiesc ca toti suporterii, cateodata ( rar de tot)chiar injur , dar nu sunt de acord cu manifestarile violente. ! Nu este treaba mea cum si-a facut Staicu averea ( exista altii care sunt platiti sa verifice asta! ) in aceasta problema pe mine ma intereseaza ce este mai bine pentru Universitatea in momentul actual. Chiar daca nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu alti suporteri asta este parerea mea.

EDMOND_
17th March 2004, 06:51
Dinel a luat 3TV-ul
Īncepīnd de ieri, Dinel Staicu este proprietarul postului regional de televiziune 3TV, care aparţinuse fraţilor Nicu şi Eugen Mihăilescu. Coproprietarii divizionarei secunde FC Craiova au fost nevoiţi să-i cedeze lui Dinel televiziunea īn contul unei datorii mai vechi .( este posibil ca incepand de la 15 aprilie sa preia si partea Mihailestilor din FC Craiova tot in contul unei datorii de aproape un mulion de dolari ).

De asemenea Staicu a dat o declaratie cum ca in curand va cumpara un ziar
( poate exista o legatura cu afirmatia de ieri din gazeta sporturilor legat de Mititelu - acesta ar avea datorii foarte mari la Staicu si aproape in tot ce a realizat inclusiv ziarul EDITIE SPECIALA a folosit bani imprumutati de la Staicu ).

EDMOND_
19th March 2004, 05:40
"Cum, necum, Dinel Staicu s-a improprietarit cu primele trei echipe din Banie! Daca la Universitatea este unic actionar, iar la divizionara C, Electro, detine 80% din drepturi, Staicu a luat miercuri seara si jumatate din clubul FC Craiova, fost FC Extensiv.
Ultima mutare a lui Dinel nu este surprinzatoare, el anuntindu-si in premiera chiar in Gazeta de Sud intentia de a se implica la FC Craiova, in urma cu citeva saptamini. Daca atunci banuiam ca exagereaza, iata ca Staicu a profitat de „strimtoarea“ financiara in care se afla fratii Mihailescu si, dupa ce le-a mai oferit probabil un „bonus“, miercuri seara le-a preluat jumatatea din FC Craiova si a devenit asociat la divizionara B cu Paul Valuta.
E greu de spus cum va arata fotbalul craiovean in viitor, in conditiile in care este controlat aproape in totalitate de Staicu. La cum se prezinta acum actionariatele de la Universitatea, FC Craiova si Electro, ultimele doua nu pot fi decit „sateliti“ ai Stiintei, fara posibilitatea de a promova in divizii superioare. Dar probabil ca aceasta structura este exact ceea ce si-a dorit si Dinel, cel care, nu cu mult timp in urma, a declarat ca viseaza la o piramida solida in fotbalul craiovean, cu Universitatea in virf, secondata de „sateliti“ in fiecare divizie inferioara. " GAZETA DE SUD

GAZETA SPORTURILOR "Īncepīnd de ieri, Dinel Staicu este patron sau acţionar la nu mai puţin de 4 echipe. Pe līngă Universitatea şi CSM Reşiţa (B3), cărora le asigură īn īntregime bugetul, şi Electro Craiova (C3), la care are 80 la sută din acţiuni, omul de afaceri oltean a preluat şi jumătate din FC Craiova (B2)!
"Fraţii Mihăilescu aveau să-mi returneze nişte bani. Cum n-au putut să-şi respecte īnţelegerea, mi-au cedat partea lor din fostul Extensiv. Astfel, sīnt proprietar al echipei din Parcul Romanescu īmpreună cu prietenul meu Paul Valută", a mărturisit Dinel.
Din vară, FC Craiova şi Electro vor deveni "sateliţi" oficiali ai Ştiinţei, fără drept de promovare īn prima ligă. "La Reşiţa vreau să renunţ, pentru că nu pot sprijini financiar atītea cluburi. Din păcate, nimeni nu se īnghesuie să bage bani īn formaţia bănăţeană", a adăugat Dinel.

EDMOND_
19th March 2004, 09:57
Ar trebui sa privim putin mai atent miscarile lui Staicu din ultima vreme , pentru ca am senzatia ca nu sunt deloc miscarile unui om care sa vrea sa plece intr-un timp relativ scurt de la Universitatea , as zice ca dimpotriva.

= Are 80 % din Electro ( divizia C ) careia deja i-a imprumutat multi jucatori
si pe care a anuntat ca doreste sa o scape de la retrogradare.
= Are 50 % din FC Craiova (divizia B), si este posibil sa nu fie deloc strain
de implicarea anterioara a lui Jahani Farid ( "Paul Valuta ")in preluarea
celorlalte 50% , mai ales ca marturiseste ca se cunoaste foarte bine cu
acesta din urma.
= A anuntat ca , din vara , aceste doua echipe ar deveni oficial satelitii
Universitatii unde vor fi rulati jucatorii urmariti pentru o viitoare activitate
la echipa alb albastra , precum si cei produsi de centrul de juniori.
= A investit sase miliarde in Cantonamentul echipei ( desi acesta apartine
DJTS ) si l-a adus la standardele cerute pentru o echipa care ar putea
evolua intr-o cupa europeana.


INTENTII
= A facut public ca, in vara, langa cantonamentul echipei va amenaja un
teren cu gazon sintetic pentru a se putea desfasura antrenamentele fara
probleme.
= Ieri , 19 martie a anuntat ca urmatorul lui obiectiv este " consolidarea
infrastructurii centrului de copii si juniori al Universitatii".


Chiar nu stiu si nici macar nu pot sa banuiesc ce vrea Staicu , poate in cele din urma priveste fotbalul ca pe o afacere din care va scoate bani frumosi...
am scris toate astea aici pentru ca , la inceputul campionatului urmator sa putem analiza ce s-a ales de intentiile lui Staicu. Poate in campionatul urmator nici nu va mai fi langa echipa ( este destul de imprevizibil ) , dar in mine exista o mica speranta ca toate acestea se vor realiza ... Poate sunt putin naiv , dar asta este , toti visam uneori.

EDMOND_
24th March 2004, 05:57
PROSPORT "Dinel Staicu nu a dorit ieri să discute oficial despre noul antrenor al Craiovei, Mircea Rednic. “V-am mai spus că am un preşedinte şi el se ocupă de Universitatea. Eu chiar vreau să ies din fotbal, aşa cum am mai spus-o, şi mă ţin de cuvīnt”, a declarat Staicu. Preşedintele Consiliului de Administraţie s-a arătat deranjat de faptul că mass-media şi lumea īl critică pentru c㠓face bine” īn fotbal: “Vreau să dau echipa comunităţii. Am făcut totul pentru Universitatea de dragul acestui club. Am luat patru echipe pentru a avea un nucleu de jucători care să fie mereu activi. Nu īnţeleg de ce să aduc un Claudiu Tudor sau un Stoianof şi să nu joace. De aceea am luat sateliţi īn Divizia B şi C, pentru a-i roda şi pe cei tineri. Īn fotbal, eu văd lucrurile aşa: vitamina A, B, C şi D. Universitatea este vitamina A, şi aşa mai departe. Se fac fel şi fel de interpretări de cīnd am intrat īn fotbal. M-am săturat de toate mizeriile. Am văzut nişte fufe la televizor, care mă critică şi spun că Staicu antrenează Universitatea. Cīnd au văzut paraşutele alea că am stat eu pe bancă? O să mă īndrept acum spre politic”.
cristi.stancescu@prosport.ro

Blue
20th May 2004, 02:15
DA, SINT FOARTE DEZAMAGIT. FARA EL NU SE VA PUTEA CONSTRUI O ECHIPA.ERA PIESA DE REZISTENTZA.
SUMA E MICA FATZA DE VALOAREA SI PRETZUL CARE S-AR FI PUTUT LUA PE EL DACA AR MAI FI RAMAS UN AN SI AR FI PRIN MECIURI EUROPENE SUB TRICOUL UNIVERSITATZII

PE DE ALTA PARTE, TREBUIE SA INTZELEAGA TOTZI SUPORTERII CA DINEL ESTE UN MIC CARPACI CARE NU DISPUNE NICI DE BANII SI NICI DE CAPACITATEA INTELECTUALA DE A-SI FACE O IMAGINE CU GREUTATE SI DE A CONSTRUI O ECHIPA.

ASTA NU INSEAMNA SA-L GONEASCA SUPORTERII DAR IN NICI UN CAZ SA NU-SI FACA CINEVA VISURI CA SE VA RIDICA UNIVERSITATEA CRAIOVA CAT TIMP VA FI EL PATRON. EL E NASCUT SA DUCA TAVA ALTORA DACA INTZELEGETZI METAFORA.
E slab, se pot spune multe dar se stiu foarte bine

Adio performantza la Craiova!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
adio Plesan!


si totusi oare cat din ce se spune in mass-media nu e zvon,insinuare si vorbe platite de giovani .Tare m-asi mira daca si in cazul asta nu i s-ar trage tzeapa urata de tot lui dinel cum i-au tras-o si in cazul lui Rada si Stancu in care nu i-au dat nimic , zero lei si pe randjelovici :D ce papagal poate fi dinel asta :D :D :D
l-au facut totzi, netoiu cu banii de transmisii tv si cu verdes-craciunescu dobos anul trecut cu Romeo stancu si poate si cu balace
pitestiul anul trecut cand le daduse bani dar nu s-au dat la o parte, stie el despre ce e vorba.... iar giovani becali.... :D
si a pierdut si cel mai bun antrenor posibil, Sorin Cartu pe care practic l-a provocat la cearta si a plecat urechea la niste agarici , practic clubul a fost condus de niste agarci, mitrita,mititelu,....

si-a batut joc de sandoi, era echipa pe primul loc si cum a venit vladoiu si a facut gasca cu stanga si u stiu cine plecau din cantonament sa faca greva ca n-au primit banii imediat, intarziase cu extrem de putin dinel si cand te gandesti ca pana si aia de la dinamo au avut intarzieri serioase

efectiv a pierdut o mina de aur, Sorin Cartu din mana si nici macar nu este stilat ca copos sa incerce sa se impace cu Sorin.

l-a schimbat pe Badea ca n-avea acte si a adus unul fara acte fara nimic
aduce pe lacatus care era la cutite cu suporterii de 20 de ani permanent

Rednic il piede ca n-are putere financiara sa tzina echipa si nici antrenor serios. Problema e ca nu are nici priceperea si se inconjoara de persoane dubioase.IN ultimul timp mai mergea cu Badea-Rednic dar se alege praful.Asta e

cipi13
28th May 2004, 12:05
Blue, sunt de acord ca Dinel poate nu este cel mai bun reprezentant al Stiintei, dar cei de pina acum nu au reusit sa faca mai nimic.
Pina una alta echipa a mers relativ bine, dupa ce Dinel a reusit intr-un fel sau altul sa linisteasca apele la club.

Nu sunt de acord cu faptul ca plecarea lui plesan inseamna sfirsitul performantei la craiova....Ar trebui sa asteptam si sa vedem daca vor fi facute transferuri utile echipei, daca ramine rednic si multe alte elemente pe care acum nu le stim.

Cit despre puterea financiara......stie cineva citi bani are Dinel ?


Sigurele puncte unde ai dreptate, din punctul meu de vedere, sint Napoli si Rangelovici, dar din cite s-a spus cei doi au fost adusi de mititelu....

Asa ca eu zic ca acum trebuie rabdare pentru ca o echipa nu se face imediat, iar rezultatele se vad in timp.....

Swed
7th June 2004, 22:26
Mah ce face Staicu? :headbang: Voi chiar credeti ca ne lasa? Io cred ca zisa la suparare si ca o sa se razgandeasca...parerea mea :D

ago
7th June 2004, 22:40
Bai se pare ca e groasa cu staicu Nu cred ca se va mai razgandi...... :rosu:

Blue
8th June 2004, 04:02
pusem un mesaj aici despre staicu si popescu dar edmond l-a sters

ghinionul craiovei, este ca am cazut dupa 89 in ghearele celor mai mari scursuri,
paunestii, ilinca, netoiu, staicu, se aude acum de popescu
staicu nu putea sa fca o prostie mai mare decat sa renunte acum, inseamna ca e clar ca nu are bani si putere asa cum dorea sa lase impresia

la craiova patronii se schimba odata cu alegerile politice, se schimba partidul, se schimba patronul. popescul este si mai periculos decat militianul retrdat.
popescul este cel care i-a furat pe rada, stancu apoi a vrut in meci de binefacere-retragere sa-l vanda pe plesan, probabil va reusi
precis ii va lucra pe badea si rednic si-i va da afara cu jucatorii, blaturi...etc
echipa va fi a lui giovani becali si vom fi iar la retrogradare, numai ca de data asta poate nu mai scapam

Pacala
8th June 2004, 08:51
pai pierdu psd-ul si bulucea care ii daduse echipa acum noi politicieni ales schimba echipa. Aud ca si samir spranceana interlopul umbla sa cumpere echipa. Ori dinel face pe nebunu ,ori il obligara noii sefi politici sa plece

EDMOND_
8th June 2004, 09:15
Pacala am vazut ca ai numai nedumeriri in ultima vreme ..sa nu ramai asa , nedumerit toata viata. Incerca si rezolva-le pe forumul oficial al Universitatii , exista acolo un ofiter de presa care te poate lamuri. Pentru noi esti prea subtil , aici nu are cine sa-ti satisfac setea de cunoastere.
Nu vad de ce va agitati atat ...ati capatat ce ati dorit . Sa plece Staicu de la echipa.
Atunci care este problema. Ar trebui sa fiti bucurosi. Ca vine Popescu , ca vine Spranceana...asta e. Ati spus in nenumarate randuri ca Staicu este tot ce poate fi mai prost pentru Craiova. Daca pleaca inseamna ca totul este spre mai bine.

Pacala
8th June 2004, 09:24
:D n-avea grija iedmond, nu raman nedumerit , de aia intreb.
te oftici sau de ce ma intrebi ?
ma, tu oi fi chiar staicu sau gineri-su de aia plangi atat
sa vina oricine ca toti au fost hoti
nici n-au fost hoti cu mandrie ca gigi becali sau copos, au fost paduchi impinsi de politicieni, se schimba capii din politic la Craiova, se schimba si patronii
altfel nu dadea dinel echipa ca poate sa-si faca publicitate daca ar sti sa si-o faca dar nu cu sabia ca fane spoitoru

EDMOND_
8th June 2004, 10:05
Eu nu te-am intrebat nimic.Am spus doar ca ar trebui sa fii fericit daca pleaca Staicu, pentru ca asta ti-ai dorit tot timpul. In ce ma priveste Staicu nu ma intereseaza decat in masura in care ma intereseaza Universitatea Craiova.

nemuritor
8th June 2004, 16:38
si daca pleaca staicu, ce?
plangeti dupa el acum? daca asta isi inchipuia ca il voteaza lumea dupa imaginea pe care si-o crease mai ales in scandalul din iarna inseamna ca nu e pe treaba lui. Avea sansa sa-si indrepte imaginea in timp daca urmarea urmatoarele imagini dar el se pare ca vrea ceva de 4 luni nu 4 ani asa ca nu va sta
e posibil sa fi dat jos politic noi veniti iar declaratiile lui sa fie asa de fatada

nemuritor
8th June 2004, 16:47
trebuie stabilita o regula in privinta lui staicu, este cel mai mare mincinos din cati cunosc eu. Asa ca niciodata sa nu credeti ce spune staicu, mai degraba invesul a ce spune. Spuneti-mi si mie o singura data cand a facut ce a spus, dati-mi un singur exemplu.Asa ca daca spune ca pleaca, de fapt nu pleaca, daca spunea ca ramane cred ca atunci pleca

EDMOND_
8th June 2004, 17:14
Iti spun eu cateva exemple :
- Cand a spus ca va renova cantonamentul chiar daca nu apartine Universitatii.
Chiar l-a renovat ! Si a costat din cate a spus presa vreo sase miliarde de lei.

_ Cand a promis lui Rednic ca luni ( ieri ) va incepe lucrul pentru construirea noului
teren de antrenament. Chiar a inceput ; de ieri muncitorii lucreaza acolo din plin.
("Trimis: Mar 06 08, 2004 3:06 pm Titlul subiectului
Scriu si asa ca fapt divers:in jurul orelor 14:00 la cantonamentul din Lunca Jiului
se aducea piatra ......pentru consolidarea terenului unde urmeaza sa se puna
terenul sintetic.. " http://www.craiova-maxima.ro/forum/viewtopic.php?
t=699&postdays=0&postorder=asc&start=105 )

_ Cand a spus ca Plesan nu mai are clauza de reziliere si nu va pleca . Dupa trei
saptamani s-a dovedit ca a avut dreptate.

- Cand toti il dadeau pe Rednic 100% la Rapid , Staicu a spus ca Rednic nu va
pleca . A avut dreptate.

As putea sa mai caut , dar ce rost are. De ce sa mai vorbim de Staicu si sa nu
vorbim de cei care vin dupa ei. Culmea este ca ma gandeam ca veti sari in sus
de bucurie la gandul ca Staicu pleaca.

nemuritor
8th June 2004, 17:20
plesan s-ar putea sa plece iar cu clauza este si ai dubios
rednic s-ar putea sa ajunga in cateva saptamani la rapid cu starea de aici
iar muncitorii aia muncesc degeaba deocamdata, imediat pleaca si il pune pe urmatorul patron sa plateasca deci si aici toate sint discutabile, vorbesti de fapte prea recente.
Sa ne amintim despre toate actiunile lui trecut, intotdeauna a spus numai minciuni

nemuritor
8th June 2004, 20:28
de fapt plesan a fost vandut pe un pret inferior celui pe care l-ar fi putut vinde peste un an sau doi daca ar fi facut echipa
de fapt asta a fost intotdeauna problema Universitatii Craiova in ultimii ani, desi a avut intitdeauna fotbalisti valorosi, aparand pe banda rulanta intr-un ritm ametitor fotbalisti
desi a avut un public fantastic si chiar multi antrenori de valoare, a avut nesansa sa nu gaseasca ca steaua sau rapid, un investitor puternic.

Cine a venit la Universitatea au fost numai viermi fara bani , inconjurati de lingai , care n-au tinut la club si nu au vrut performanta.
Raul a plecat intotdeauna de la patroni care au fost unii dintre cei mai dezgratiosi din fotbalul romanesc dar nu au avut nici macar orgoliul unor sechelariu sau stefan care s-au batut pana in panzele albe pentru echipele lor.
La noi au fost total dezinteresati de soarta echipei si interesati doar de bani

EDMOND_
8th June 2004, 20:39
Daca Staicu s-a hotarat sa plece probabil ca va vinde cea mai mare parte din jucatori , si va lasa echipa cam asa cum a luat-o.... Mie unul imi pare rau...as fi vrut un an de liniste si echipa de conducere actuala: Badea , Rednic si chiar Staicu.
Se pare ca va urma o conducere colectiva : Badea si Rednic cu cate 20 % , Solomon si Popescu cu cate 30 %. In aceasta formula sincer nu pot sa prevad ce va urma.

ady_azzuro
8th June 2004, 21:10
Mda, sper sa nu sfarsim prin a lua fotbalisti de la FC CRAIOVA SAU EXSTENSIV, jucatorii care intr-adevar iubesc Stiinta vor ramane in Banie chiar daca pleaca dinel...

vialli
8th June 2004, 21:19
pai de la echipele astea trebuia sa si ia fotbalisti, de la extensiv, electro, armata si alte echipe din Oltenia , de la juniorii Universitatii , de unde crezi ca s-au ridicat Plesan si Rada, I.stancu si atatia jucatori de care gem echipele din Bucuresti.
Singura problema este ca nu s-a gasit un om cu bani care sa tina la echipa asta cum tine gigi becali la steaua si trebuie sa o luam in fiecare an de la capat si sa construim echipe.
Nu se sfarseste aici Universitatea, sintem obisnuiti sa facem asta an de an
nici nu speram ca staicu ar fi patronul care va duce echipa sus, am stiut cu totii de la inceput ca este un nenorocit, miliardar de carton impins politic dar nu toti am vrut s-o recunoastem in gura mare.

ady_azzuro
8th June 2004, 21:22
Ma refeream la jucatorii aia de 2 lei de la fc craiova si extensiv...cu aia singuri nu vom juca stralucit la anul...

Pacala
8th June 2004, 22:47
ady, sa stii ca cei mai buni jucatori ai Craiovei au fost niste ilustrii necunoscuti la echipe mici, cea mai buna investitie este in copii aia care acum te intrebi tu acum cine sint si ii numesti de doi lei.
Aproape toti monstrii sacrii ai Craiovei Maxima asa au plecat, toti marii jucatori ai Craiovei, plus cei care au fost piedut pentru echipele din bucuesti asa au plecat, ad.ilie, danciulescu,niculescu, stoican, grigorie,radoi rada, i.stancu,plesan toti au fost niste anonimi la echipele de juniori la echipe de B sau C
gh.popescu de la calafat si juniori, astia s-au dovedit cele mai mari boomuri si ar fi fost cele mai bune afaceri daca nu se pierdeau printre degete jucatorii de pomana cum fac si cu A.Ionescu
necunoscutii astia de doi lei cum zici tu au talent in ei , sint dotati din nastere cu niste calitati pe care altii nu prea le au.Acsti jucatori nu astepata decat sansa sa arate ce pot si sa creasca in valoare

cipi13
10th June 2004, 11:09
Dar pentru acei copii este nevoie de un om cu bani care sa se ocupe de ei, care sa plateasca salariile si altele asemenea....
Asa ca e nevoie de cineva care sa se ocupe de aceste probleme.....pentru ca mie unul mi s-a acrit sa vad ca in multe echipe din campionat joaca bine jucatori formati la Craiova.....

ady_azzuro
10th June 2004, 21:06
ady, sa stii ca cei mai buni jucatori ai Craiovei au fost niste ilustrii necunoscuti la echipe mici, cea mai buna investitie este in copii aia care acum te intrebi tu acum cine sint si ii numesti de doi lei.
Aproape toti monstrii sacrii ai Craiovei Maxima asa au plecat, toti marii jucatori ai Craiovei, plus cei care au fost piedut pentru echipele din bucuesti asa au plecat, ad.ilie, danciulescu,niculescu, stoican, grigorie,radoi rada, i.stancu,plesan toti au fost niste anonimi la echipele de juniori la echipe de B sau C
gh.popescu de la calafat si juniori, astia s-au dovedit cele mai mari boomuri si ar fi fost cele mai bune afaceri daca nu se pierdeau printre degete jucatorii de pomana cum fac si cu A.Ionescu
necunoscutii astia de doi lei cum zici tu au talent in ei , sint dotati din nastere cu niste calitati pe care altii nu prea le au.Acsti jucatori nu astepata decat sansa sa arate ce pot si sa creasca in valoare
De acord cu tine, dar nu poti incepe cu ei un campionat lung de 30 de etape...la asta ma refeream. In cazul in care dinel pleca din Banie si lua toti jucatorii, nu puteam face fata diviziei A, doar cu juniorii fc craiovei si celorlalte echipe din diviziile inferioare din Oltenia.

EDMOND_
11th June 2004, 09:26
plesan s-ar putea sa plece iar cu clauza este si ai dubios
rednic s-ar putea sa ajunga in cateva saptamani la rapid cu starea de aici
iar muncitorii aia muncesc degeaba deocamdata, imediat pleaca si il pune pe urmatorul patron sa plateasca deci si aici toate sint discutabile, vorbesti de fapte prea recente.
Sa ne amintim despre toate actiunile lui trecut, intotdeauna a spus numai minciuni


Nu prea conteaza ce a spus ci mai mult ce a facut. Si faptele sunt in favoarea lui, pentru ca nu am mai vazut pe nimeni pana acum sa aiba nebunia sa preia un loc in divizia A ( o sa spuneti de sechelariu dar acesta a avut la dispozitie tot lotul echipei ) si sa plece de la zero.
Amintiti-va putin . A preluat Universitatea in urma cu doi ani si a plecat practic de la zero, dupa ce a renuntat si la cei cativa jucatori care apartineau lui Netoiu. A constituit rapid un lot de jucatori si dupa o luna a intrat in plin campionat. Echipa a terminat pe 8. In al doilea an ( acesta ) a continuat sa schimbe la echipa si sa mai aduca jucatori. In ciuda diverselor experimente cu antrenori si presedinti de club a terminat pe locul 4 A renovat in totalitate cantonamentul echipei aducandu-l la un nivel foarte bun .
Acum construieste doua terenuri moderne de antrenament si a investit in dotarea a doua sali de forta pentru echipa. Timp de doi ani nu am auzit nici macar odata fotbalistii Universitatii plangandu-se ca nu si-au primit banii din contracte sau prime. Dincolo de orice sentimente pro sau contra Staicu trebuie sa recunoastem ca a facut destul in doi ani in care practic nu a fost ajutat de cat cu vorbe.si in conditiile in care a spus ca nu vrea sa se implice prea mult in fotbal.A luat un organism in coma si l-a facut sa mearga. Daca ar fi atat de simplu ar cumpara multi un loc in A si si-ar face echipe. Dar nu este. Iti trebuie un dram de nebunie pentru asta si se pare ca Staicu il are.


Nu vad de ce nici unul din cei care scriu aici nu vin cu o solutie viabila in locul lui Staicu. Probabil ca ea exista dar hai sa vedem care este... Cine ar putea prelua echipa in acest moment in afara unor " investitori" bucuresteni?
Sa dam insa nume concrete , sa nu venim cu generalitati ( de genul " exista destui care o pot face " ). Sa vina unul cinstit si curat si cu bani gramada dornic sa faca o echipa de nivel european si vom trece toti de partea lui.

ady_azzuro
12th June 2004, 19:57
Se pare ca Dinel s-a retras oficial...sa fie oare adevarat?

EDMOND_
13th June 2004, 08:16
Cred ca poti sa te bucuri!

Gazeta Sporturilor
"Aventura lui Dinel Staicu la şefia Ştiinţei se apropie de final. După ce, lunea trecută, a avertizat verbal că nu va mai finanţa formaţia craioveană, patronul Universităţii a trimis ieri o adresă oficială Consiliului Local şi Consiliului Judeţean, īn care anunţă că donează clubul īn schimbul unui euro!

Singura condiţie pusă de Dinel este ca 51 la sută din acţiuni să rămīnă īn posesia celor două instituţii, pentru a se evita situaţii precum cea de acum doi ani, cīnd Neţoiu a vrut să mute echipa din Bănie. "Eu o să mă retrag din toate funcţiile deţinute, iar după cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor locale aştept să fiu chemat la negocieri. Vreau īn primul rīnd să asigur viitorul jucătorilor. Cei care nu vor mai fi doriţi, īi vom vinde, dar vă promit că nimeni nu va rămīne pe drumuri", a promis Staicu. "

Se pare ca va pleca Mircea Rednic , dar si cativa jucatori importanti, iar noul antrenor al echipei va fi Pavel Badea!

Subiectiv
13th June 2004, 14:12
Situatzia, recunosc, e cam nasoala pentru voi, dar cred ca s-ar putea face ceva:
1. Dupa ce se va sti cine castiga alegerile locale, mergeti (in numar cat mai mare si fara scandal) la primarul cel nou si solicitati o convocare de urgenta a Consiliului Local. Nu sunt jurist si nu bag mana-n foc, dar s-ar putea ca sa existe chiar posibilitatea unei cereri publice (cateva mii de semnaturi) pentru o astfel de convocare.

2. Consiliul Local sa voteze (de urgentza) instituirea unei taxe locale de cca 30.000 lei/luna pentru crearea unui fond de sustzinere a echipei de fotbal. Suma nu cred ca-i exagerata (un pachet de tigari), dar daca o inmultzim cu 12 (luni) si cu 150.000 (salariatzi din Craiova) vedetzi ca se ajunge la o suma rezonabila (peste 1,3 mil Euro). Alte surse s-ar obtine din publicitate si sponsorizari (atentzie, nu "sponsorizari" de tip netzoiu).

3. Fondul sa fie administrat de un board compus din oameni de incredere, in frunte cu (sa zicem) Pavel Badea, care ar urma sa dea periodic socoteala unor cenzori. Eventual, situatia financiara ar putea fi facuta publica, la cerere.

Numai atunci echipa ar deveni cu adevarat a orasului si nu a unor "finantzatori" de carton manatzi de interese obscure.

EDMOND_
13th June 2004, 17:46
Subiectiv , nu cred ca este legala o astfel de taxa si cand este vorba de banul public nu poti sa mai ai incredere in nimeni .
Si apoi...nu am vazut vreo echipa care sa faca performanta sub tutela autoritatilor locale... Cel putin la noi in tara... Oradea, Bacaul si parca Iasiul.. dar nu stiu nici la astea daca a fost implicata doar primaria...

Pacala
14th June 2004, 06:39
Edmond si subiectiv, nu mai credeti ca tot ce zboara se mananca
Sint convins ca staicu u renunta la echipa

EDMOND_
14th June 2004, 06:57
Exista anumite informatii ca , in cazul in care Staicu renunta la Universitatea nu s-ar retrage de tot din fotbal si ar trece la divizionara B FC Craiova , impreuna cu Mitrita.
Alaturi de Nedelescu care este deja acolo ar intari in mod serios stafful acestei formatii care in acest caz , in anul urmator si-ar propune promovarea. O serie de jucatori , promisi lui Sandoi la Pandurii nu ar mai ajunge acolo si ar ramane la echipa craioveana de divizia B.

EDMOND_
15th June 2004, 09:12
Ieri Staicu a admis ca ar putea ramane langa echipa , intr-o eventuala asociere cu Consiliul municipal ( primarie ) si cel judetean ( prefectura ).

De asemenea este interesat si de alte doua variante.
= Cedarea echipei comunitatii locale contra sumei simbolice de un euro cu o singura conditie. Tranzactia sa aiba o clauza , in cazul in care Universitatea va retrograda sa fie platit pretul de 4 000 000 de dolari ( si bineinteles comunitatea sa plateasca contractele jucatorilor ).
= de asemenea admite ca ar putea ( contra a 4 000 000 de dolari ) sa vanda echipa si unor persoane fizice sau juridice private , dar ca ar prefera prima varianta ( comunitatea locala ) pentru a fi sigur ca echipa nu va fi ulterior vanduta in afara Olteniei.

Spuneam odata ca Staicu nu se va preocupa excesiv de fotbal si ca nu va investi in fotbal mai mult decat si-a propus. Acest lucru mi se confirma astazi. Posibil sa-l intereseze o asociere sau o contributie din partea comunitatii , posibil chiar sa-l intereseze vanzarea echipei si renuntarea la fotbal.
Indiferent varianta care ar urma sa se intample , fac observatia ca Staicu nu a stopat nimic din actiunile pentru pregatirea sezonului urmator.
* Ieri a fost 90 minute la sediul clubului discutand cu Badea si stabilind contractul oficial prin care acesta va deveni oficial presedintele clubului pentru urmatorii ani! ( Badea avea inca in vigoare contractul de jucator ).
* A stabilit detaliile prelungirii contractului cu Bundea pe inca trei ani , jucatorul primind un salariu de 50 000 ( fata de 30 000 pana acum ).
* Continua lucrarile la cele doua terenuri de antrenament promise lui Rednic pentru ca echipa sa aiba conditii bune de antrenament.
* Indiferent ce apare in presa si ce stim noi , se pare ca Rednic si Badea au mandat sa continue tratativele pentru eventuale transferuri la Craiova.

Toate acestea demonstreaza ( parerea mea ) ca tine la aceasta echipa si nu-i este indiferent ce se intampla cu ea.

Brimi2004
17th June 2004, 22:23
Nu cred ca Staicu va pleca...daca avea intentia asta vindea echipa si baga banii in buzunar .. iesea oricum in castig !

ady_azzuro
19th June 2004, 16:51
Dar a declarat ca in iarna pleaca sigur. Asta inseamna ca Stiinta o va duce bine doar pana atunci, iar dupa aceea nu se va sti ce se va mai alege de noi? :mda:

EDMOND_
19th June 2004, 16:58
Daca echipa merge bine si va fi in lupta pentru campionat sau cupa sunt convins ca nu o va lasa..de fapt cred ca vor fi din nou probleme abia in vara viitoare!
Declaratie Rednic :

“Īl voi convinge, īmpreună cu Bădiţă, că este cel mai important la acest club. El iubeşte echipa şi cred că va fi ajutat de autorităţile locale. Vreau să facem treabă şi-i promit că nu va fi dezamăgit după sezonul următor”.

Brimi2004
20th June 2004, 15:52
Cred ca va trebui sa asteptam inceputul campionatului pentru a sti care sunt adevaratele intentii ale lui Staicu... faptul ca Rednic a ramas si ca Plesan este inca la echipa sunt puncte in plus pentru patronul echipei.

EDMOND_
24th August 2004, 03:52
Un material din Prosportul de astazi despre Staicu si declaratiile facute dupa demisia lui Badea!

""Dinel s-a pus preşedinte
SurprinzĂtor. Dinel Staicu a revenit la conducerea executivă a Universităţii, deşi declarase de mai multe ori că vrea să se retragă din fotbal. După demisia lui Pavel Badea, finanţatorul grupării alb-albastre s-a hotărīt să nu mai lase clubul pe mīna altora. Vădit afectat de decizia lui Pavel Badea de a părăsi clubul la care timp de doi ani a īndeplinit funcţiile de jucător, antrenor, vicepreşedinte şi preşedinte, Dinel Staicu a fost foarte diplomat la conferinţa de presă de ieri. Fără a ridica tonul şi dīnd vina pe presă şi pe interesele meschine din oraş, Dinel Staicu a spus că toţi īn Craiova sīnt o apă şi-un pămīnt şi că la Universitatea nici Superman nu rezistă.
Patronul juveţilor i-a aprobat lui Badea demisia şi, aşa cum s-a mai īntīmplat īn ultimii doi ani, a decis să se instaleze el īn funcţia de preşedinte executiv. “Cīt timp voi fi eu finanţator la Universitatea nu mai aduc nici un preşedinte. Nici unul nu poate fi mai bun ca Badea. Cu el am reuşit să punem pe roate acest club. Ieri (n.r. - duminică) reuşisem să-l conving să rămīnă, dar Bădiţă nu a mai rezistat văzīnd reacţiile din presă. A fost mīna mea dreaptă şi nu a avut nici o vină, doar a dus la īndeplinire deciziile Consiliului de Administraţie. Aţi făcut o diversiune ieftină, dar sīnteţi olteni şi, vorba aceea, noi avem darul de a băga jordeaua printre gard. Regret pierderea lui Badea şi voi face tot posibilul ca īn viitor să-l readuc la club”, a spus Staicu. Acesta a rupt tăcerea după o lungă perioadă de timp īn care a stat departe de Universitatea, īnsă a preferat ca, după conferinţa de presă, să se solidarizeze cu echipa, intrīnd īn silenzio-stampa.
“Nu vreau să mai vorbesc. Am spus ce am avut de spus, dar vă anunţ că după moartea lui Costeşin şi Deselnicu am pierdut ceva nepreţuit, iar astăzi (n.r. - ieri) mă simt la fel, după plecarea lui Badea”, a īncheiat Staicu.

Credit lui Rednic

“Schimbarea antrenorului īn aceste momente ar fi cea mai tīmpită mutare pe care aş putea să o fac. Am mare īncredere īn lotul actual şi īn antrenorul Mircea Rednic (foto), şi nu vreau să mai aud că vine x sau y”, a declarat ieri Dinel pentru a pune capăt zvonurilor care-l dădeau pe Puriu schimbat după meciul cu Steaua, īn cazul unui eşec. Acesta a mai afirmat că Mutică va fi rezolvat, īnsă nu este de acord cu clauzele celor de la Petrolul īn ceea ce-l priveşte pe Dobre: “Ei nu-l lăsau să plece de la Craiova decīt cu semnătura lor”. (George Păunescu)

Ştiinţa este de vīnzare
Staicu nu vrea să dea echipa unei persoane fizice decīt dacă aceasta va prezenta garanţii bancare şi este īn continuare dispus să o lase comunităţii fără nici o obligaţie. “Dacă o ia comunitatea, nu am nici o doleanţă. Dar aici e marea problemă... Toţi iubim Universitatea Craiova, īnsă cīnd vine vorba de dat bani doar Staicu scoate din buzunar. Am făcut două mari greşeli īn viaţă, prima că m-am implicat īn fotbal, şi a doua că am făcut politică pentru Universitatea. Sper să-mi duc la capăt misiunea şi apoi să mă retrag”, a spus Dinel. Acesta a menţionat că firma
LukOil ar putea deveni sponsor, şi să ajute clubul cu 285.000 de dolari pe an. (George Păunescu)

L-a apĂrat pe MihĂiţĂ Pleşan
Deranjat de atitudinea publicului faţă de Mihăiţă Pleşan (foto), patronul juveţilor a sărit īn apărarea fotbalistului său preferat. “Nu regret că nu l-am vīndut pe Pleşan, deşi am avut multe oferte. Am fost foarte īncăpăţīnat că nu am dat jucători, dar e mai bine aşa. O să-l ajut pe Mihăiţă să treacă de această perioadă şi veţi vedea că va juca şi mai bine”, a spus Staicu optimist. (Narcis Drejan)
Oferte pentru pavel Badea
După plecarea lui Pavel Badea de la Universitatea, conducerea administrativă a divizionarei B
FC Caracal l-a contactat pe acesta pentru a prelua funcţia de antrenor principal. Īn afara celor de la Caracal, Bădiţă este ofertat şi de prim-divizionara Apulum Alba-Iulia. “Nu vreau să comentez. O să vorbesc la momentul potrivit”, au fost cuvintele fostului preşedinte. narcis.drejan@prosport.ro
cristi.stancescu@prosport.ro

Brimi2004
25th August 2004, 18:41
“Nu vreau să mai vorbesc. Am spus ce am avut de spus, dar vă anunţ că după moartea lui Costeşin şi Deselnicu am pierdut ceva nepreţuit, iar astăzi (n.r. - ieri) mă simt la fel, după plecarea lui Badea”,

Frumoase cuvinte... nu cred ca suporterii au avut dreptate in ceea ce-l priveste pe Badea , daca exista un complot ar fi trebuit sa cada Rednic.... cred ca anumite gesturi si vorbe au fost amplificate de presa si intelese gresit ...

EDMOND_
27th August 2004, 09:11
= In perioada "Badea" Staicu a fost mult mai acceptabil ca patron al clubului. Nu a mai dat tot felul de interviuri aiuritoare , nu s-a implicat efectiv in viata echipei , a fost o prezenta discreta. Pe de alta parte Pavel Badea a fost mana dreapta a patronului lasandu-i acestuia mai multa libertate de miscare pentru afaceri si convingandu-l sa investeasca in cantonament , terenul sintetic , sala de forta ,aducerea de noi jucatori. Numai contractele celor adusi de Rednic in aceasta vara il obliga pe Staicu la un efort suplimentar de vreo patru sute de mii de dolari.
Contrar celor spuse in presa de anumiti ziaristi, Staicu nu a vrut in nici un moment sa-l lase pe Badea s aplece si acum cauta o varianta sa-l aduca inpoi , langa echipa. Badea a recunoscut ieri acest lucru , a spus ca ii va da un raspuns in cateva zile.
Este posibil ca Badea sa revina la club , intr-o alta functie , dupa meciul cu Steaua.
Personal vad ca posibila , in cazul in care Rednic va avea in continuare esecuri , varianta cu Badea antrenor pana in iarna si apoi Badea- presedinte , Piturca - antrenor.

EDMOND_
1st September 2004, 09:32
Multi au crezut ca Rednic a obtinut o victorie la Craiova, impunandu-si punctele de vedere.Rednic trebuie sa faca o serie de compromisuri : primele le-a facut deja - a reprimit pe Lutu si Iordache la antrenamente si se \pregateste sa faca acelasi lucru si cu Njock.... uite ce spune Staicu:

" Rednic va trebui sa se consulte cu mine cand alcatuieste echipa. Imi voi impune ce jucatori doresc in echipa. Indiferent ce se va spune despre mine , eu voi decide echipa care joaca. Voi discuta cu Rednic pentru ca doresc sa joace anumiti fotbalisti care au fost titulari anul trecut. Am investit bani in ei , si , cat mai stau finantator trebuie sa-i recuperez. In plus vreau ca tineri ca Stoianof, Claudiu Tudor , Vigariu sa fie folositi frecvent, pentru ca pot face bani cu ei. Voi discuta cu el si posibilitatea de a ne desparti de anumiti jucatori veniti in aceasta vara , dar intai vreau sa le vad contractele de joc, sa gasesc o portita de reziliere'' (Miclea era mai bun decat multi dintre cei adusi in aceasta vara).
'' Daca lui Rednic nu ii convine este treaba lui. Eu nu il dau afara pentru ca, oricum, ii platesc contractul.De fapt pana la iarna nu am ce sa-i mai ofer pentru ca i-am dat bani in avans.Daca vrea sa ramana e bine , daca nu , la fel.. Oricum , eu decid.""
"" Daca pleaca pana in iarna vor ramane Ciurea si Lung..Trebuie sa execute ce vreau eu pentru ca sunt angajatii mei.

""Rednic daca nu vrea sa plece , este treaba lui.In schimb de acum incolo , va face echipa numai dupa ce se va consulta cu mine.Sunt banii mei in joc si nu vreau sa-si mai bata nimeni joc de ei. ""