PDA

View Full Version : Decembrie 1989



Sorin Blaj
21st December 2007, 21:58
Au trecut 18 ani.

Cuvintele sunt de prisos.

Lordliv
21st December 2007, 22:35
Au trecut 18 ani.

Cuvintele sunt de prisos.

aveai 20 de ani pe atunci,frumoasa varsta!
eu eram in stagiatura la tr severin.
am prins rapidul de bucuresti ,via craiova de ora 10 ( pe urma toata ziua trenurile nu au mai mers )si intr un compartiment erau numai figuri incruntate...noi ne imbratisam pe culoarele trenului,ne salutam pe geam cu alti calatori din alte trenuri ,aia ramaneau incruntati...imi statea pe limba sa i intreb ,de ce nu se bucura ,ce sunt ********i? dar nu i am intrebat...
rapidul venea de la timisoara unde deja murisera oameni si se ducea la bucuresti unde dupa amiaza au inceput sa moara oameni...

YoYoyOi
22nd December 2007, 00:09
cat de trista istorisirea ta :(

eu, acum 18 ani pe vremea asta eram la balconul Primariei, nu intelegeam prea multe... Dar eram acolo, iar unele lucruri mi-au ramas in memorie de parca au fost ieri :rolleyes:
Cea mai tare faza, dupa amiaza, asa, era ca umblau zvonuri ca se trage de pe hotel (era cea mai inalta cladire din oras) iar "desteptii" de oameni, maturi cica, au asezat copiii in primele randuri (ale mitingului), ca cica, daca o sa vada militarii copii n-o sa traga. Ce idioti... aia daca aveau ordin sa traga, trageau oricum, iar noi eram prima linie in fata gloantelor...
Oricum, s-a dovedit mai apoi ca era doar o alarma falsa...

Sorin Blaj
22nd December 2007, 01:50
Au fost momente tragice. Trei lugojeni au murit in acele zile. Unul dintre ei mi-a fost coleg de scoala generala. Era in clasa paralela. Daniel Brocea.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

A avut neinspiratia sa creada ca am castigat deja libertatea, impreuna cu Valentin Rosada. Unul dintre ofiterii de armata al unei unitati militare n-a crezut si a impuscat doi dintre manifestantii care au ajuns in dreptul acelei unitati de pe strada Timisorii. Al treilea era militar la Resita. Norbert Pongracz.


Martirii Lugojului au fost:

Brocea Daniel, 20 ani, omorat pe 20 decembrie la Lugoj.
Rosada Valentin, 20 ani, omorat pe 20 decembrie la Lugoj.
Pongracz Norbert, 19 ani, militar in termen, omorat pe 23 decembrie la Resita.


http://www.revolutialugojeana.org/eroi/

resita
22nd December 2007, 08:55
Acum 18 ani, mii de oameni erau în centrul orasului si într-un fel se simteau liberi. Erau clipe care nu se vor sterge usor din mintea celor care pret de cateva clipe au ingenunchiat și au rostit în cor „Tatăl Nostru“.

Si mai tragic este faptul că pe an ce trece, în Centrul civic se adună tot mai putini oameni care stiu ce a însemnat Revolutia din '89. Tinerii născuti după 1989 se uită lung și trec mai departe.

Dureros este faptul că libertatea a avut un pret asa de mare. La Resita au murit 24 de persoane.

Sorin Blaj
22nd December 2007, 14:56
Au murit prea multi oameni.

resita
22nd December 2007, 19:57
m-am uitat fugitiv la ora 19:0 la stiri, in afara de tvr care cat de cat a aratat ceva celelalte posturi aproape deloc nu au vb. despre evenimentele din '89

Sorin Blaj
22nd December 2007, 20:18
Pe viitor se va vorbi tot mai putin. Mai citesc de cate o drama produsa in acele zile si ma infior.

delaparis
22nd December 2007, 20:47
Foarte putine informatii au ajuns in occident in primele zile ale revolutiei ... poate datorita acestui thread am si eu ocazia sa aflu ce si cum s-a intamplat cu adevarat :ok:

Sorin Blaj
22nd December 2007, 20:51
Teroristii nu au exitat. A fost o lupta dusa intre securitate si armata, la mijloc fiind prinsi oameni nevinovati.

La Lugoj, al doilea oras liber, au fost omorati doi tineri de un ofiter de armata prea surescitat de evenimente si de dorinta de a iesi in fata, prin a executa niste ordine date in imprejurari dubioase. A fost singurul care le-a respectat, daca erau mai multi am fi avut un macel.

A fost condamnat la 20 de ani de inchisoare.

delaparis
22nd December 2007, 20:54
De ce s-a tras in oameni daca treaba era intre securitate si armata ? ... de ce armata a tras ?

Gontel
22nd December 2007, 21:13
Si azi a mai aratat la pro tv doar ceva asa ca sa nu zica ca nu au dat. bine ca tot arata cozile din supermarketuri ca sa aiba la ce sa se uite romanii care nu au ce pune pe masa de Craciun.

Sorin Blaj
22nd December 2007, 21:30
De ce s-a tras in oameni daca treaba era intre securitate si armata ? ... de ce armata a tras ?

Peste tot se zvonea ca vin teroristii si ca trebuie opriti si asa mai departe. Adevarul este ca si cei din armata erau intr-un stres ...

La Lugoj s-a manifestat pasnic, pana s-a ajuns in fata unitatilor militare de pe strada Timisorii. Acolo, s-a tras de catre un ofiter, din unitate in grupul de manifestanti. Atunci au fost omorati cei doi.

La fel au murit foarte multi oameni in acele zile.

Imi aduc aminte de macelul de la Aeroportul Otopeni: http://www.procesulcomunismului.com/marturii/fonduri/mmioc/revjurnat/docs/12stgusa.htm

delaparis
22nd December 2007, 21:44
Cine zvonea ? ... si de ce ? ... cine dracu avea interes sa moara civili acolo ?

Sorin Blaj
22nd December 2007, 22:22
Uite ca asa s-a intamplat. Veneau zvonuri din Timisoara, ca nu stiu cate mii de morti, ca sunt teroristi si erau asteptati de armata si politie in Lugoj si alte baliverne.

delaparis
22nd December 2007, 22:46
Si asha oameni inocenti au murit ... :cool:

Prostie mare in "zvonurile" romanesti ...

Zice primul "taran" si tot "targul" crede ... :cool:

Popor de "rahat" .... meritam ce avem :cool:

Asa a fost si cu Antonescu ... "vin rusii si ne scapa" ... apoi cu Gorbatchev care "vine si ne scapa de Ceausescu" ... :sleep:

Ce trebuie romanilor sa se desteapta definitiv ? .... :no::cool: !!!!

Mario Di Lazi
22nd December 2007, 23:46
Ce trebuie romanilor sa se desteapta definitiv ? .... :no::cool: !!!!

ce le trebuie ? ... un bilet decât dus pentru Anglia, Franța, Germania, Spania, Belgia, Olanda ... :D
la alegere :D

Vlad
23rd December 2007, 00:16
Si asha oameni inocenti au murit ... :cool:

Prostie mare in "zvonurile" romanesti ...

Zice primul "taran" si tot "targul" crede ... :cool:

Popor de "rahat" .... meritam ce avem :cool:

Asa a fost si cu Antonescu ... "vin rusii si ne scapa" ... apoi cu Gorbatchev care "vine si ne scapa de Ceausescu" ... :sleep:

Ce trebuie romanilor sa se desteapta definitiv ? .... :no::cool: !!!!


Cum adica? nici acuma nu se stie intregul adevar legat de revolutia din Romania
te astepti ca in tot haosul creat in zilele alea, cu manifestatiile de la timisoara si cu oamenii ce au murit sa mai stai pe ganduri.
Romanii nu sunt chiar prosti, in ciuda faptului ca majoritatea romanilor se considera a fi. Ne place sa zicem ca nicaieri nu poate fi mai rau si ca suntem un popor de "rahat". Cu totii suntem mintiti fie ca suntem romani, englezi, francezi sau, in special, americani. Acuma trebuie sa ai capacitati extraordinare de a citi oamenii si sa iti dai seama ca esti mintit ori te trezesti cand e prea tarziu in fata faptului implinit.


Tatal meu a fost impuscat pe 25 decembrie in timp ce mergea la lucru, noroc ca portiera de la masina i-a salvat viata, gloantele lovindu-l in genunchi. S-a tras haotic in Resita asta e adevarul.

Sorin Blaj
23rd December 2007, 00:48
Si asha oameni inocenti au murit ... :cool:

Prostie mare in "zvonurile" romanesti ...

Zice primul "taran" si tot "targul" crede ... :cool:

Popor de "rahat" .... meritam ce avem :cool:

Asa a fost si cu Antonescu ... "vin rusii si ne scapa" ... apoi cu Gorbatchev care "vine si ne scapa de Ceausescu" ... :sleep:

Ce trebuie romanilor sa se desteapta definitiv ? .... :no::cool: !!!!

Securitatea si-a facut treaba bine. Noroc ca nu foarte bine.

Cei ce au fost impuscati si au scapat pot sa depuna marturie ca nu au fost doar zvonuri. Numarul mortilor spune ca putea sa fie si mai rau.

Ess
23rd December 2007, 02:40
Ce trebuie romanilor sa se desteapta definitiv ? .... :no::cool: !!!!

toleranta, deci tigani;
politica, deci povesti cu pesti;
civilizare, deci despaduriri masive;
shopping, deci vanitate dusa pana in libidou;
ultrasi, deci campionat competitiv;
credinta, deci "Biblia Satanica" al lui Anton LaVey;

cuget, deci exist

deci...

Mario Di Lazi
23rd December 2007, 10:53
deci ...
trăim în România și asta ne ocupă tot timpul :D

Benny
25th December 2007, 12:32
Cine zvonea ? ... si de ce ? ... cine dracu avea interes sa moara civili acolo ?
Iliescu. Iliescu si grupul lui (care avea membrii importanti in armata si securitate) avea nevoie de un eveniment important pentru a-l dobori pe Ceausescu. Cum acel eveniment s-a produs fara aportul lui la Timisoara a avut nevoie de timp pentru a se reorganiza si a pune mana pe putere.

In 20 decembrie Timisoara s-a declarat oras liber. Dar in aceea data ordinele de reprimare inca erau inca in vigoare. Totusi armata si securitatea nu au mai tras (desi in zilele anterioare o facusera). Pesemne ca din niste structuri paralele au venit alte ordine. Nu trebuia reprimata revolta. Totusi trebuia pastrata starea de tensiune pentru ca la Bucuresti sa se poata constitui miscarea "spontana" a lui Iliescu care sa umple "vidul de putere". Astfel ca din 22 decembrie au aparut "teroristii" care au pastrat starea de tensiune pana cand grupul Iliescu s-a instalat solid in frunte. Cum nu exista razboi fara morti au trebuit sa existe si victime. Sunt sigur ca "teroristii" au incercat sa omoare cat mai putini. Dar trebuiau sa existe cativa morti care sa ilustreze zvonurile. Dupa ce si-au indeplinit misiunea teroristii au disparut subit.

J.Bond
21st December 2008, 14:59
Ion Iliescu a fost atacat cu monede și huiduit la comemorarea eroilor Revoluției :ok:
Astazi, ora 14:38

Ceremonia de comemorare a eroilor Revoluției nu a fost lipsită de incidente. Ion Iliescu a fost atacat cu monede de revoluționari, împins în îmbulzeala creată și huiduit. A fost nevoie de intervenția SPP-iștilor pentru ca fostul președinte al României să scape de furia revoluționarilor.

Incidentul a avut loc în această dimineață în Cimitirul Eroilor. Mai mulți revoluționari nu au fost de acord ca Ion Iliescu să țină un discurs cu ocazia manifestărilor din cimitir.

Aceștia au aruncat cu monede în Ion Iliescu. Mai mult, au vrut să arunce și cu ouă stricate.

Cei prezenți l-au numit pe Iliescu "masacrator" și au susținut că monedele au reprezentat cei 30 de arginți care se aruncă trădătorului.
http://www.realitatea.net/ion-iliescu-a-fost-atacat-cu-monede-si-huiduit-la-comemorarea-eroilor-revolutiei---vezi-video_419281.html

J.Bond
22nd December 2008, 10:22
Ion Iliescu a fost huiduit și lovit cu ouă, de un fost revoluționar, în București, la Cimitirul Eroilor

Fostul președinte, Ion Iliescu, a fost huiduit din nou și lovit cu ouă, în această dimineață, la Cimitirul Eroilor din București, de un fost revoluționar.

În această dimineață, Iliescu a fost huiduit la comemorarea Revoluției, de la Cimitirul Revoluției din București. Un bătrân a încercat să se apropie de fostul președinte al României, iar când nu a reușit a început să strige la acesta și să arunce cu ouă. A fost înlăturat ulterior de poliție și jandarmi.

"Nu scapă el, bolșevicul Iliescu, care mi-a omorât copii. 17 ani am făcut la Aiud și părinții i-a împușcat la canal. Este o rușine națională. F..t-ul în ... de criminal..." a strigat bătrânul către camerele de vederi.

"Fostul revoluționar are 78 de ani și în acest moment este la Secția 1 Poliție. El a fost imobilizat de ofițerii S.P.P. aflați în jurul președintelui. Nu au exista alte incidente, fiind vorba doar de o agresiune verbală. Avea asupra lui și ouă, dar nu au fost folosite. Bătrânul este pasibil de un avertisment sau de o amendă, conform legii 61, asta dacă Ion Iliescu sau persoanele vizate nu decid să facă plângere", a declarat Christian Ciocan, purtătorul de cuvânt al Poliției Capitalei.

Ion Iliescu a declarat pentru Realitatea TV că ultimele incidentele nu sunt decât actele unor dezaxați. "E ura tâmpită a unor oameni lipsiți de cultură, lipsiți de moralitate elementară și de respect", a declarat ion Iliescu.
http://www.realitatea.net/ion-iliescu-a-fost-huiduit-si-lovit-cu-oua--de-un-fost-revolutionar--in-bucuresti--la-cimitirul-eroilor---vezi-video-necenzurat_419851.html

Sorin Blaj
22nd December 2008, 14:51
Iliescu primeste ceea ce merita. Un singur comentariu: cam tarziu.

Romeo
25th December 2008, 09:29
Cine zvonea ? ... si de ce ? ... cine dracu avea interes sa moara civili acolo ?

probabil ca trebuia motivata uciderea Ceausestilor, sau cel putin sa asmuteasca po****tia impotriva lor, altfel revolutia nu s-ar fi produs. Anii 1950 au bagat frica in po****tie, securitatea a cunoscut intotdeauna starea de spirit, iar romanii sunt un neam pasnic. De aceea trebuia gasita modalitatea de a scoate romanii in strada, schimbarea conducerii trebuia justificata de nemultumirea po****ra. Ganditi-va la protestele din Franta de acum cativa ani. Aia au protestat si nimeni nu a fost schimbat. La noi nici astfel de procese nu ar fi avut loc, po****tiei fiindu-i frica.
In aceste conditii mani****rea starii de spirit poate fi esentiala. Grav este ca totula fost un simulacru, Iliescu nu a reusit sa trimita oamenii acasa si multi au murit DEGEABA. Initial armata a tras in aer, au fost si imbecili care au tras din prorpie initiativa, pe baza mentalitatii ca ei sunt deranjati in timul serviciului. Procesul lui Ceausescu este doar inceputul unei serii de faradelegi care nici azi nu s-au oprit, vezi si banalele demiteri ale lui Berceanu sau reduceri de salarii ale lui Boc, date prin viu grai, nu prin hotarare in Monitorul Oficial. Dar comunismul ne-a inoculat obisnuinta ca cei multi sa raspunda la ordinele stapanilor, legile nu fac decat sa ingreuneze treaba, asa ca nici Ceausescu nu a fost judecat cum trebuie, nici multe fapte de dupa 1989 nu au sustinere legala.

Romeo
25th December 2008, 09:30
Iliescu primeste ceea ce merita. Un singur comentariu: cam tarziu.

impotriva lui Iliescu s-a scandat in permanenta, odata cu intarirea puterii acestuia. Acum faptele sunt un amestec de razbunare cu huliganism.

J.Bond
28th December 2008, 15:36
Iliescu primeste ceea ce merita. Un singur comentariu: cam tarziu.

Cam ai dreptate. Dar e bine si asa.;)

TheIceMan
16th December 2010, 16:26
Si a mai trecut inca un an.

St3phano
16th December 2010, 16:54
si vor mai trece multi ...

Grinco
16th December 2010, 16:58
Si tot FSN e la putere...

TheIceMan
16th December 2010, 18:01
Si tot FSN e la putere...

FSN, aripa tanara... Nici FSN-ul nu mai e ce a fost, ilici e la pensie, de Gelu Voican nu se mai stie nimica, Sergiu Nicolaescu nu mai face filme iar prim ministrul FSNist de atunci este acuma liberal, s-au imprastiat toti.

...ar trebui sa vina in fruntea tarii cei ce-au murit in 45 de ani...

k5dPtIUL3Yc

Grinco
17th December 2010, 18:15
Toate gunoaiele, indiferent de partid, care au avut functii de conducere in ultimii 21 de ani ar trebui stransi si gazati pentru faptul ca lumea a ajuns sa regrete comunismul din cauza situatiei jalnice in care au adus tara

J.Bond
18th December 2010, 12:44
FSN, aripa tanara... Nici FSN-ul nu mai e ce a fost, ilici e la pensie, de Gelu Voican nu se mai stie nimica, Sergiu Nicolaescu nu mai face filme iar prim ministrul FSNist de atunci este acuma liberal, s-au imprastiat toti.

...ar trebui sa vina in fruntea tarii cei ce-au murit in 45 de ani...

k5dPtIUL3Yc

De acord cu TheIceMan mai sus.;) As mai adauga la aripa tanara si...reformista. Oricum bine ca am scapat de cripto-comunsitii iliescieni conservatori.:ok:

Grinco
18th December 2010, 13:58
Imi bag picioarele si in aripa tanara si aia batrana si in toti cretinii care au legatura cu FSN-ul, inclusiv in Basescu si aialalti pe care ii ridici in slavi. Tine-ti aberatiille propagandistice pentru alte thread-uri si nu strica cu laturi de astea memoria celor care au murit degeaba acum 21 de ani, ca sa ai tu net si sa lauzi aici fosti comunisti.

J.Bond
18th December 2010, 17:20
Nu stim ce aberatii propagandistice visezi tu pe aici dar certamente memoria celor care au murit acum 21 de ani a fost stricata pana acum de cripto-comunistii iliescieni. Dovada ca tovarasul Ilici este huiduit cu fiecare ocazie de aniversare a celor care au murit la acea revolutie.;)

Radu
18th December 2010, 17:22
Se traia de 10 ori mai bine inainte de 89!Spun asta fara niciun resentiment...
Si acum sa nu veniti cu texte gen:"Au fost oameni care au murit...bla bla bla"...nu ma intereseaza ce s-a intamplat atunci...fiecare doarme asa cum isi asterne ;)

Grinco
18th December 2010, 19:04
Nu stim ce aberatii propagandistice visezi tu pe aici dar certamente memoria celor care au murit acum 21 de ani a fost stricata pana acum de cripto-comunistii iliescieni. Dovada ca tovarasul Ilici este huiduit cu fiecare ocazie de aniversare a celor care au murit la acea revolutie.;)

Ba, nu taci cu formularile alea? Memoria tuturor e stricata din cauza ca, dupa 21 de ani, tot *****i care au facut parte din PCR sunt la putere.

Elgorriaga
18th December 2010, 20:28
Se traia de 10 ori mai bine inainte de 89!Spun asta fara niciun resentiment...


Da, se vede că vorbești din auzite.

Mersi că mi-ai spus, eu am trăit pe vremea lui nea Nicu și pentru mine și familia mea era de 10 ori mai prost, nu mai bine. Așa că pe mine te rog să mă scutești cu tîmpenii din astea. Trimite-le pe PM cui vrea să te asculte.

newcool
19th December 2010, 00:00
Da, se vede că vorbești din auzite.

Mersi că mi-ai spus, eu am trăit pe vremea lui nea Nicu și pentru mine și familia mea era de 10 ori mai prost, nu mai bine. Așa că pe mine te rog să mă scutești cu tîmpenii din astea. Trimite-le pe PM cui vrea să te asculte.
Good point:ok:

Radu
19th December 2010, 01:07
Da, se vede că vorbești din auzite.

Mersi că mi-ai spus, eu am trăit pe vremea lui nea Nicu și pentru mine și familia mea era de 10 ori mai prost, nu mai bine. Așa că pe mine te rog să mă scutești cu tîmpenii din astea. Trimite-le pe PM cui vrea să te asculte.

Eram destul de mic pe vremea aceea,dar din ce imi aduc aminte familia mea o ducea destul de bine...
Asta este parerea mea si cam atat.In momentul de fata ne-ar trebui un Ceausescu!
Cred ca saracul se rascoleste in mormant cand ii vede pe tampitii astia cum conduc tara!

miril
19th December 2010, 10:49
Nu ne trebuie nici un Ceausescu, nicio Epoca de Aur, ci politiceni responsabili si putina demnitate din partea noastra. Din pacate... Nu prea avem. Nici de una, nici de alta.

St3phano
20th December 2010, 13:27
Eram destul de mic pe vremea aceea,dar din ce imi aduc aminte familia mea o ducea destul de bine...
Asta este parerea mea si cam atat.In momentul de fata ne-ar trebui un Ceausescu!
Cred ca saracul se rascoleste in mormant cand ii vede pe tampitii astia cum conduc tara!

problema e ca tu ai fost exceptia, restu au trait prost si foarte prost.
pt ce plm ne-ar trebui ceausescu? suntem mb ue si nato, remember?

PS: stii (si) cine a trait bine spre foarte bine: activistii de partid la nivel inalt si cei din secu'...

resita
20th December 2010, 14:17
St3phano @ nato si ue ne da de mancare etc
ps. cati ani ai, daca nu te superi?

e interesant ca marea majoritate a celor care isi dau cu parerea despre revolutie n-au prins acele vremuri sau daca le-au prins aveam 5-6 anii si acum se cred ca stiat totul despre regimul respectiv.

am avut 10 ani, nu stiu nici eu mare lucru dar un lucru iti spun sigur, nivelul de trai atunci a fost mai ridicat ca acum, si nu ma refer la un grup de oameni ci la toata tara.

Grinco
20th December 2010, 14:33
Din ce punct de vedere era mai ridicat nivelul de trai?

resita
20th December 2010, 14:43
pai unde doare mai tare romanu', la masa si la distractie:D

in acea perioada aveai asigurata stabilitatea, aveai un servici de bine de rau, aveai bani iar cine spune ca nu s-a gasit mancare atunci ori nu a stiut sa caute ori nu a vrut sa gaseasca :cool:

oricine isi putea permite minim un concediu pe an ori la mare ori la munte, si cand spun concediu ma refer la 12-14 zile nu la 5-7 ca acum.

grinco, fa o pararela intre veniturile si cheltuielile de atunci si cele de acum ;)

miril
20th December 2010, 14:53
Resita, fii serios, nu stii despre ce vorbesti, crede-ma. Si eu nu aveam 10 de ani, atunci. In cel mai rau caz, daca nu-ti convine, poti sa-ti incerci norocul in alta parte, acum. Atunci, puscaria daca mai apucai. Se uita repede la romani.

Radu
20th December 2010, 14:53
pai unde doare mai tare romanu', la masa si la distractie:D

in acea perioada aveai asigurata stabilitatea, aveai un servici de bine de rau, aveai bani iar cine spune ca nu s-a gasit mancare atunci ori nu a stiut sa caute ori nu a vrut sa gaseasca :cool:

oricine isi putea permite minim un concediu pe an ori la mare ori la munte, si cand spun concediu ma refer la 12-14 zile nu la 5-7 ca acum.

grinco, fa o pararela intre veniturile si cheltuielile de atunci si cele de acum ;)

Exact asta spun si eu...ambii mei parinti lucrau pe vremea aia ca si acum in sanatate.Acum au niste salarii de mizerie dupa 35 ani vechime.
Cum spui si tu,atunci cine era incuiat la minte nu facea rost de mancare si alte *****uri.Acum ceva vreme stateam de vorba cu tatal meu si imi povestea ca si atunci faceau chefuri fara niciun fel de problema.De concedii la mare si munte nici nu se punea problema,ba mai mult in fiecare weekend isi permiteau sa se duca la brasov si in alte parti ale tarii.
Raman la parerea ca revolutia din 89' a fost cea mai proasta miscare din istoria acestei tari!

resita
20th December 2010, 15:03
Resita, fii serios, nu stii despre ce vorbesti, crede-ma. Si eu nu aveam 10 de ani, atunci. In cel mai rau caz, daca nu-ti convine, poti sa-ti incerci norocul in alta parte, acum. Atunci, puscaria daca mai apucai. Se uita repede la romani.

adica, exemplifica te rog?

o intrebare ca inteleg ca esti mai in etate, ce salar aveai pe vremea regimului "ceasca"?

intradevar, duceai lipsa de multe, dar azi degeaba ai libertate si ai de toate daca nu stim sa profitam de ele.

eu am avut copilarie pe vremea aceea, cei din ziua de azi nu stiu ce-i aia copilarie, am fost in fiecare an la mare cu printii mei si ei erau oameni de rand, cei din ziua de azi nu stiu cati isi permit un concediu si cate si mai cate.

miril
20th December 2010, 15:04
Este o absurditate cele afirmate pe aici. Romania pe timpul lui Ceausescu era o inchisoare. Macar acum, daca nu-ti convine, poti sa te cari si poti incerca sa te realizezi in alta parte, fara sa-ti risti libertatea. Situatia de acum seamna pe undeva cu cea a Iugoslaviei lui Tito, poti sa faci bani in alta parte si sa te intreti si pe tine si familia din tara, asa cum o fac multi romani. Chiar daca politiceni roamani sunt in marea majoritate urmasii pe linie directa a nomenclaturii si securitatii, ei au fost alesi liberi prin vot democratic de cei care se vaita acum de situatia din tara, inca o diferenta. Si mai sunt si multe altele.

P.S. Nu te supara Resita, nu-i ceva personal, acum inteleg de ce romanii isi vor un Tatuca, sa merga la mare si la munte nu sa fie pe deplin liberi. Cu salariul ala nu puteai sa cumperi mai nimic pentru ca...nu se gasea, asta daca parintii nu lucrau pe la vreo crasma sau pe la un magazin agroalimentar. Eram izolati de restul lumii, ne uitam pe furis la bulgari si ne informam in mare secret de la Europa Libera. Nostalgia este o masura a faptului ca nu meritam nici macar acea revolutie confiscata. Nu stim ce-i libertatea si asta se vede si la camera de vot. Ne meritam soarta, in acest caz, scuza-ma!

Grinco
20th December 2010, 15:19
pai unde doare mai tare romanu', la masa si la distractie:D

in acea perioada aveai asigurata stabilitatea, aveai un servici de bine de rau, aveai bani iar cine spune ca nu s-a gasit mancare atunci ori nu a stiut sa caute ori nu a vrut sa gaseasca :cool:

oricine isi putea permite minim un concediu pe an ori la mare ori la munte, si cand spun concediu ma refer la 12-14 zile nu la 5-7 ca acum.

grinco, fa o pararela intre veniturile si cheltuielile de atunci si cele de acum ;)

Nu conteaza doar partea financiara. Eu zic ca libertatea de miscare e mult mai importanta. Plus ca nu va cred nici mort ca pe atunci traiati in huzur. Si atunci aveai bani cat sa nu mori de foame dar nu-ti permiteai mare lucru. Mi se rupe mie de concediile la mare prin sindicat, daca aveam chef sa plec mai ieftin in afara tarii undeva, nu se putea. In alta ordine de idei, acum, daca mi se face pofta de muschi tiganesc, ma duc sa imi iau, atunci trebuia sa ai pile pe la abator. Daca am chef sa fumez, imi iau ce-mi place, nu rahaturile alea de Carpati sau, daca prindeai de la sarbi, Vikend. Daca am chef sa-l bag in ma-sa pe Basescu, il bag, riscand mai putin ca atunci daca il injurai pe alalalt cretin. Dar, dupa cum am zis, cea mai importanta e libertatea de miscare si posibilitatea de a-ti baga picioarele in ea de tara acum si de a pleca dincolo, fara a risca sa faci parnaie sau sa-ti terorizeze securitatea rudele ramase in tara.

Radu
20th December 2010, 15:23
Nu conteaza doar partea financiara. Eu zic ca libertatea de miscare e mult mai importanta. Plus ca nu va cred nici mort ca pe atunci traiati in huzur. Si atunci aveai bani cat sa nu mori de foame dar nu-ti permiteai mare lucru. Mi se rupe mie de concediile la mare prin sindicat, daca aveam chef sa plec mai ieftin in afara tarii undeva, nu se putea. In alta ordine de idei, acum, daca mi se face pofta de muschi tiganesc, ma duc sa imi iau, atunci trebuia sa ai pile pe la abator. Daca am chef sa fumez, imi iau ce-mi place, nu rahaturile alea de Carpati sau, daca prindeai de la sarbi, Vikend. Daca am chef sa-l bag in ma-sa pe Basescu, il bag, riscand mai putin ca atunci daca il injurai pe alalalt cretin. Dar, dupa cum am zis, cea mai importanta e libertatea de miscare si posibilitatea de a-ti baga picioarele in ea de tara acum si de a pleca dincolo, fara a risca sa faci parnaie sau sa-ti terorizeze securitatea rudele ramase in tara.
Ok Grinco,sa ziceam ca in mare masura ai dreptate...dar ce faci cu libertatea in ziua de azi?Iti da libertatea de mancare?Iti da libertatea bani?
Prefer un regim strict decat tigania asta de acum.(Momentan o duc bine spre foarte bine pot sa spun si eu si familia mea...dar ma doare sufletul cand vad oameni amarati care nu au bani sa isi ia 1kg de carne de sarbatori)

Grinco
20th December 2010, 15:26
Libertatea imi da posibilitatea sa plec din tara asta de ***** si sa ma realizez prin puterile mele dincolo. Si va depinde de mine daca o sa am mancare si bani.

Radu
20th December 2010, 15:31
Libertatea imi da posibilitatea sa plec din tara asta de ***** si sa ma realizez prin puterile mele dincolo. Si va depinde de mine daca o sa am mancare si bani.

Ma faci sa ma indoiesc de calitatile tale.Nu vezi ca in momentul actual nu mai merge treaba nici in strainatate?Am zeci poate chiar sute de prieteni care sunt muritori de foame prin spania,portugalia,grecia.In ziua de azi fara o facultate si fara sa stii o limba straina,nu misti nimic in strainatate!
De bine de rau pe vremea raposatului oricine avea un loc de munca(mai putin sau mai bine platit...dupa capacitatile intelectuale)...deci nimeni nu murea de foame.In momentul de fata nu te mai angajeaza nici dracu fara relatii si euro(nu se mai discuta de lei si dolari).
Din cate am citit aici pe forum (posibil sa gresesc) tu ai terminat medicina...iti convine sa faci 5 ani de rezidentiat cu 600 lei pe luna?

resita
20th December 2010, 15:31
Nu conteaza doar partea financiara. Eu zic ca libertatea de miscare e mult mai importanta. Plus ca nu va cred nici mort ca pe atunci traiati in huzur. Si atunci aveai bani cat sa nu mori de foame dar nu-ti permiteai mare lucru. Mi se rupe mie de concediile la mare prin sindicat, daca aveam chef sa plec mai ieftin in afara tarii undeva, nu se putea. In alta ordine de idei, acum, daca mi se face pofta de muschi tiganesc, ma duc sa imi iau, atunci trebuia sa ai pile pe la abator. Daca am chef sa fumez, imi iau ce-mi place, nu rahaturile alea de Carpati sau, daca prindeai de la sarbi, Vikend. Daca am chef sa-l bag in ma-sa pe Basescu, il bag, riscand mai putin ca atunci daca il injurai pe alalalt cretin. Dar, dupa cum am zis, cea mai importanta e libertatea de miscare si posibilitatea de a-ti baga picioarele in ea de tara acum si de a pleca dincolo, fara a risca sa faci parnaie sau sa-ti terorizeze securitatea rudele ramase in tara.

cu ce cumperi acum grinco, de unde bani, asta-i intrebarea?

degeaba ai libertate si altele daca n-ai bani

ps. cel putin asta e parerea mea, nu laud regimul trecut dar din pct. meu de vedere a fost mai bine fata de ce este acum in ro

St3phano
20th December 2010, 15:33
St3phano @ nato si ue ne da de mancare etc
ps. cati ani ai, daca nu te superi?

e interesant ca marea majoritate a celor care isi dau cu parerea despre revolutie n-au prins acele vremuri sau daca le-au prins aveam 5-6 anii si acum se cred ca stiat totul despre regimul respectiv.

am avut 10 ani, nu stiu nici eu mare lucru dar un lucru iti spun sigur, nivelul de trai atunci a fost mai ridicat ca acum, si nu ma refer la un grup de oameni ci la toata tara.

pai am zis eu ca acele organizatii ne daU (sic!) de mancare?
ceausescu si comunismul sunt excluse daca suntem membri ai acelor organizatii, capisci?

1. nu trebuie sa fi avut 18 ani sau mai mult (am ales 18 ca varsta de intelegere, desi trebuia sa fi pus mai mare) ca sa stii, sa intelegi diferentele dintre perioade.
prin urmare, e irelevanta varsta, atata timp cat opinia e formata pe ceva veridic, ai mai mult de 3 neuroni si nu esti mani****t.

2. ce premise/info au stat la baza impresiei tale ca pe acele vremuri nivelul de viata era mai ridicat?
3. imi pare mie sau uiti cu usurinta de sacrificiile din acea perioada? ia vezi tu, pt inceput, cate victime si ce rani a provocat construirea canalului dunare-marea neagra. asa, de curiozitate.
4. daca te referi la toata tara, atunci chiar e tare curios: de ce au iesit oamenii in strada in 89, daca nivelul de trai era mai ridicat?
cum iti ziceam, ciudat rau, pt ca logic, daca nivelul era mai ridicat decat acum, cand nu iese mai nimeni (nui vb de iesirile cauzate de taieri salariale), atunci oamenii aia inseamna ca erau chiar nebuni iesind in strada, cand eu aveau mai multe chestii decat au acuma.

miril
20th December 2010, 15:34
Libertataea iti da posibilitatea sa votezi pe cine crezi tu, sa iesi in strada sa protestezi daca nu-ti convine, sa pleci daca consideri ca banii nu iti ajung ca sa ai de mancare, samd. Atunci nu existau aceste posibilitati sau daca iti exprimai criticile ca acum, aici, a doua zi riscai sa nu mai vezi lumina zilei o perioada sau...definitiv. Marea problema este ca dictatura precedenta nu a omorat numai omul, fizic, ci si ideile legate de drepturile lui, lucru dovedit si aici, pe forum, unde userii nu inteleg ce este si ce le poate aduce democratia. Pe timpul lui Ceausescu, trebuie sa intelegem, eram niste vii morti.

Radu
20th December 2010, 15:34
ps. cel putin asta e parerea mea, nu laud regimul trecut dar din pct. meu de vedere a fost mai bine fata de ce este acum in ro

Absolut corect.Atunci puteai sa iti iei un apartament sau o casa (te ajuta regimul),puteai sa iti achizitionezi o masina,puteai sa iti iei o mobila s.a.m.d.
In momentul de fata cu libertatea(asa de mult pretuita de grinco) poti sa iti achizitionezi cele enumerate de mine mai sus?

Grinco
20th December 2010, 15:35
Ma faci sa ma indoiesc de calitatile tale.Nu vezi ca in momentul actual nu mai merge treaba nici in strainatate?Am zeci poate chiar sute de prieteni care sunt muritori de foame prin spania,portugalia,grecia.In ziua de azi fara o facultate si fara sa stii o limba straina,nu misti nimic in strainatate!
De bine de rau pe vremea raposatului oricine avea un loc de munca(mai putin sau mai bine platit...dupa capacitatile intelectuale)...deci nimeni nu murea de foame.In momentul de fata nu te mai angajeaza nici dracu fara relatii si euro(nu se mai discuta de lei si dolari).
Din cate am citit aici pe forum (posibil sa gresesc) tu ai terminat medicina...iti convine sa faci 5 ani de rezidentiat cu 600 lei pe luna?

Nu. Tocmai de aia vreau sa plec, posibilitate pe care nu aveam inainte de '90. Muritor de foame cu medicina nu o sa fiu dincolo.

Radu
20th December 2010, 15:37
Nu. Tocmai de aia vreau sa plec, posibilitate pe care nu aveam inainte de '90. Muritor de foame cu medicina nu o sa fiu dincolo.
Uite tu esti un caz fericit.Asta e toata treaba,dar altii care sunt semi-analfabeti nu au ocazia sa plece in strainatate...s-a dus vremea capsunilor!

Radu
20th December 2010, 15:41
4. daca te referi la toata tara, atunci chiar e tare curios: de ce au iesit oamenii in strada in 89, daca nivelul de trai era mai ridicat?
cum iti ziceam, ciudat rau, pt ca logic, daca nivelul era mai ridicat decat acum, cand nu iese mai nimeni (nui vb de iesirile cauzate de taieri salariale), atunci oamenii aia inseamna ca erau chiar nebuni iesind in strada, cand eu aveau mai multe chestii decat au acuma.

Asa...Oameni in 89 au iesit in strada pentru ca au fost mani****ti...asta e raspunsul...
Spuneam si pe un alt thrend...cand s-a pus problema sa se iasa in strada(octombrie,noiembrie nu stiu exact) un prieten de-al meu imi raspunde pe un ton foarte ridicat:"ma,eu daca am 10 lei sa imi iau un pachet de tigari pe zi sunt multumit"...cand l-am auzit am ramas "prost"...acum tragi si tu concluziile...:ok:

Radu
20th December 2010, 15:44
Libertataea iti da posibilitatea sa votezi pe cine crezi tu, sa iesi in strada sa protestezi daca nu-ti convine, sa pleci daca consideri ca banii nu iti ajung ca sa ai de mancare, samd. Atunci nu existau aceste posibilitati sau daca iti exprimai criticile ca acum, aici, a doua zi riscai sa nu mai vezi lumina zilei o perioada sau...definitiv. Marea problema este ca dictatura precedenta nu a omorat numai omul, fizic, ci si ideile legate de drepturile lui, lucru dovedit si aici, pe forum, unde userii nu inteleg ce este si ce le poate aduce democratia. Pe timpul lui Ceausescu, trebuie sa intelegem, eram niste vii morti.

Libertate,libertate,libertate...bla-bla-bla...
Cum i-am spus si li grinco,poate ai dreptate cu libertatea asta sau poate nu...Dumnezeu stiu...
Am vazut ca faci referire la faptul ca poti sa iesi in strada si poti sa protestezi oricand vrei tu...ok...ce rezolvi daca iesi in strada si protestezi...si il critici pe boc sau pe basescu?...crezi ca pe ei ii intereseaza chestia asta?...Raspunsul este negativ...pe ei ii doare-n palarie ca X-ulescu ii contesta...

St3phano
20th December 2010, 15:47
Ok Grinco,sa ziceam ca in mare masura ai dreptate...dar ce faci cu libertatea in ziua de azi?Iti da libertatea de mancare?Iti da libertatea bani?
Prefer un regim strict decat tigania asta de acum.(Momentan o duc bine spre foarte bine pot sa spun si eu si familia mea...dar ma doare sufletul cand vad oameni amarati care nu au bani sa isi ia 1kg de carne de sarbatori)

una e una, alta e alta. nu o sa inteleg niciodata de ce unora le prac extremele: daca nu merge foarte bine un sistem (okay, chiar foarte prost), de ce trebuie sa ne dorim revenirea la un sistem din care sau cu care chiar nu putem sa mai facem nimic????

libertatea DA iti poate da de mancare, DA iti poate face un viitor tie si fam tale.
ce e asa de greu de priceput: viata e mai usoara si mai buna daca ai cat mai multe posibilitati.


deoarece inca nu s-a implementat timpul mai mare pt edit (de ce nu stiu) - intrebare: cei care sustin ca regimul ceausist era mai bun realizeaza poate ca ei au fost exceptiile de la mizeria in care traiau majoritatea romanilor atunci? exceptie rezultata din varii situatii si motive.

si nu, regimul nu te ajuta atunci sa iei o masina sau un apt decat daca era mb de partid sau de la secu. ceilalti ce nu au fost stiu prea bine faza asta, cei ce au fost sunt doar ignoranti.

Radu
20th December 2010, 15:51
una e una, alta e alta. nu o sa inteleg niciodata de ce unora le prac extremele: daca nu merge foarte bine un sistem (okay, chiar foarte prost), de ce trebuie sa ne dorim revenirea la un sistem din care sau cu care chiar nu putem sa mai facem nimic????

libertatea DA iti poate da de mancare, DA iti poate face un viitor tie si fam tale.
ce e asa de greu de priceput: viata e mai usoara si mai buna daca ai cat mai multe posibilitati.

CUM???:o:

Nu e neaparat cazul meu...ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca ma descurc foarte bine...dar cum spuneam si intr-un post anterior...sunt oameni deosebit de amarati care se caca pe libertatea asta pe care voi o idolatrizati!
Trebuie sa intelegem odata pentru totdeauna...nu trebuie sa mai fi asa de egoiesti...trebuie sa ne uitam si la aproapele nostru!Asta e marea meteahna a ROMANILOR..

Radu
20th December 2010, 15:55
deoarece inca nu s-a implementat timpul mai mare pt edit (de ce nu stiu) - intrebare: cei care sustin ca regimul ceausist era mai bun realizeaza poate ca ei au fost exceptiile de la mizeria in care traiau majoritatea romanilor atunci? exceptie rezultata din varii situatii si motive.

si nu, regimul nu te ajuta atunci sa iei o masina sau un apt decat daca era mb de partid sau de la secu. ceilalti ce nu au fost stiu prea bine faza asta, cei ce au fost sunt doar ignoranti.
Bai omule dar esti incredibil...incepti sa o iei pe urmele lui bond cu membrii de partid si ********ii...
Iti dau un exemplu cat de poate de sincer...parintii mei erau medici pe vremea aia si inca sunt si in ziua de azi...uite ei au reusit sa isi achizitioneze atunci un apartament...au reusit sa isi ia o masina...au reusit sa isi faca un viitor...nefiind membrii de partid sau ********i...asa cum spui tu...:sleep:
Problema e alta...atunci daca iti propuneai ceva si iti doareai ceva era imposibil sa nu reusesti...acum degeaba...nu mai ai cum sa faci ceva notabil...

miril
20th December 2010, 15:58
Eu am fost mani****t si am parasit Romania la mijlocul anilor 80. In casa era frig, nu aveai posibilitatea sa te incalzesti decat vreo doua ore cat se dadea caldura, daca se dadea, iar mancarea nu puteai sa o incalzesti pentru nu aveai ce pune in farfurie si flacara aragazului de abia palpaia. Ca sa ai ceva mancare trebuia sa stai la cozi interminabile, fara sa fii sigur ca prinzi ceva. Cat despre deplasare ce sa mai vorbim, se dadea benzina cu taraita si se circula de weekend prin rotatie, cat despre mijloacele de transport in comun, nu cred ca vreti sa stiti despre calitatile de cascador necesare, cat despre igiena...mai bine nu imi mai aduceti aminte. Informatii de orice gen nu puteau fi obtinute decat in mare secret, la Europa Libera, iar divertisment, la bulgari, pentru majoritatea, iar pentru unii de la sarbi, mai ales transmisii sportive. De obtinut un post pe meritele tale, in apropierea locului de domiciliu, pentru mine in Bucuresti, nu era posibil daca nu erai activ in organizatiile de partid sau informator/colaborator al odioasei Securitati. Si multe altele. Eh, ne-am lamurit, mai vreti?

P.S. Radu, intreba-i pe parintii tai ce medicamente prescriau bolnavilor? Iti spun eu, piramidon, aspirina, piramidon, cat se mai dadea. Oamenii mureau cu zile, iarta-ma, chiar daca doctorul isi facea datoria, cat despre investigatii... Vai de mama noastra!

Grinco
20th December 2010, 16:01
CUM???:o:

Nu e neaparat cazul meu...ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca ma descurc foarte bine...dar cum spuneam si intr-un post anterior...sunt oameni deosebit de amarati care se caca pe libertatea asta pe care voi o idolatrizati!
Trebuie sa intelegem odata pentru totdeauna...nu trebuie sa mai fi asa de egoiesti...trebuie sa ne uitam si la aproapele nostru!Asta e marea meteahna a ROMANILOR..

Marea meteahna a romanilor e ca dsunt un popor prost, fara coloana vertebrala si lenes. Daca nu erau asa de sute de ani incoace, nu se ajungea la situatia de acum.

St3phano
20th December 2010, 16:01
CUM???:o:

Nu e neaparat cazul meu...ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca ma descurc foarte bine...dar cum spuneam si intr-un post anterior...sunt oameni deosebit de amarati care se caca pe libertatea asta pe care voi o idolatrizati!
Trebuie sa intelegem odata pentru totdeauna...nu trebuie sa mai fi asa de egoiesti...trebuie sa ne uitam si la aproapele nostru!Asta e marea meteahna a ROMANILOR..

da, exact. ce nu e clar? evident ca era o metafora (sper ca nu ai inteles ca poti musca din "libertate" sa propriu ca sa iti potolesti foamea).

ce nu inteleg eu e: care e legatura dintre cele doua sisteme si oamenii amarati si metehnele romanilor???
ce pe vremea lui ceausescu nu erau oameni amarati sau cum?

foarte bine ca oamenii aia amarati ce caca pe libertatea asta (btw: ori nu stii ce e aia idolatrizare, ori ai incercat o rautate, caz in care sper ca stii prea bine ca nu e cazul).
faptul ca acei oameni pot avea dreptul dea a se manifesta asa, cui crezi ca ii revine meritul: lui ceausescu sau acestei libertati?

St3phano
20th December 2010, 16:06
Bai omule dar esti incredibil...incepti sa o iei pe urmele lui bond cu membrii de partid si ********ii...
Iti dau un exemplu cat de poate de sincer...parintii mei erau medici pe vremea aia si inca sunt si in ziua de azi...uite ei au reusit sa isi achizitioneze atunci un apartament...au reusit sa isi ia o masina...au reusit sa isi faca un viitor...nefiind membrii de partid sau ********i...asa cum spui tu...:sleep:
Problema e alta...atunci daca iti propuneai ceva si iti doareai ceva era imposibil sa nu reusesti...acum degeaba...nu mai ai cum sa faci ceva notabil...

am impresia ori ca nu pricepi, ori ca nu citesti sau faci altceva intre timp: tu realizezi ca esti exceptia pozitiva a sistemului despre care tot zici ca e mai bun?
ce dracu o fi asa greu de inteles nu pricep.

ce am zis eu reprezinta cam 50% din cazurile cand oameni obisnuiti, nu cu cine stie ce venituri, cumparau acele bunuri pe timpul lui ceausescu.

si iti mai zic ceva, in unele domenii sau meserii/profesii e mai greu acum decat atunci in altele e taman invers, dar per total diferenta e pozitiva in favoarea sistemului actual.

Radu
20th December 2010, 16:07
Marea meteahna a romanilor e ca dsunt un popor prost, fara coloana vertebrala si lenes. Daca nu erau asa de sute de ani incoace, nu se ajungea la situatia de acum.

Cunosc persoane care intradevar doresc sa munceasca in orice domeniu ca sa aiba ce sa puna pe masa copiilor dar nu ii angajeaza nimeni...care sunt vinovatii ca acel om nu isi gaseste un loc de munca?Pe vremea raposatului aveai loc de munca?Pe vremea aia aveai ce sa manaci(putin cum ziceti voi...wtf??)?
Acum omul asta are loc de munca?Are ce sa manance?
Sunt intrebari la care nu gasesc raspuns...asa ca va rog pe voi sa-mi raspundeti...:rolleyes:

St3phano
20th December 2010, 16:11
daca raspunzi la ce am postat eu mai devreme, poate ai sansa unui raspuns de la mine.
oricum, e greu sa iti dai seama ca si sistemul actual are hibele lui (chiar foarte mari)...

PS: pe vremea lui ceausescu - omul ala era angajat ca muncitor necalificat la marele canal de care ziceam si in cativa ani era decedat...

moty
20th December 2010, 16:14
Nimeni (cred) nu sustine ca sistemul actual este unul bun, dar cu siguranta este mai putin rau decat comunismul.
Radule, tu vorbesti din punctul tau de vedere. Stii cati amarati erau inainte, care nu aveau ce pune pe masa? Stii ce insemna sa fii haituit de militie si securitate? Ai stat in viata ta 12 ore la coada pt un pachet de grasime careia i se spunea carne sau pt o sticla de ulei care in tigaie facea o spuma de nu mai stiai ce ai pus in tigaie? Ai stat, umil, cu buletinul in mana, pentru a primi o paine?
Fereste-te sa dai verdicte, ca unul care a trait acele vremuri doar din povestle parintilor tai, care, in paranteza fie spus, nu erau oameni de rand (cinste lor pentru faptul ca sunt medici) si nu traiau din salariu.

Radu
20th December 2010, 16:15
St3phano,oricum cu tine nu am cum sa o scot la capat...pentru ca nu vrei sa intelegi anumite chestii!Sa inteleg ca in momentul de fata o duci exceptional,nu?:)

Grinco
20th December 2010, 16:16
Cunosc persoane care intradevar doresc sa munceasca in orice domeniu ca sa aiba ce sa puna pe masa copiilor dar nu ii angajeaza nimeni...care sunt vinovatii ca acel om nu isi gaseste un loc de munca?Pe vremea raposatului aveai loc de munca?Pe vremea aia aveai ce sa manaci(putin cum ziceti voi...wtf??)?
Acum omul asta are loc de munca?Are ce sa manance?
Sunt intrebari la care nu gasesc raspuns...asa ca va rog pe voi sa-mi raspundeti...:rolleyes:

Da' nu am zis niciunde ca viata e roz aici acum. Eu spun doar ca, din punctul meu de vedere, e mai bine fiindca am posibilitatea sa imi bag piciorul in tara si sa plec. Inainte, dupa ce terminam medicina ma repartizau in fundu' gradinii, in ceva sat uitat din Baragan, de exemplu. Acum pot sa plec si maine daca vreau. De ce nu mi s-ar parea mai bine acum din punctul asta de vedere. Restul nu le comentez, fiecare doarme cum isi asterne

Radu
20th December 2010, 16:20
Nimeni (cred) nu sustine ca sistemul actual este unul bun, dar cu siguranta este mai putin rau decat comunismul.
Radule, tu vorbesti din punctul tau de vedere. Stii cati amarati erau inainte, care nu aveau ce pune pe masa? Stii ce insemna sa fii haituit de militie si securitate? Ai stat in viata ta 12 ore la coada pt un pachet de grasime careia i se spunea carne sau pt o sticla de ulei care in tigaie facea o spuma de nu mai stiai ce ai pus in tigaie? Ai stat, umil, cu buletinul in mana, pentru a primi o paine?
Fereste-te sa dai verdicte, ca unul care a trait acele vremuri doar din povestle parintilor tai, care, in paranteza fie spus, nu erau oameni de rand (cinste lor pentru faptul ca sunt medici) si nu traiau din salariu.

Moty,eu iti dau dreptate...nu am stat personal la o coada sa iau un pachet de carne sau o paine...dar acum ti se pare ca traiesti mai bine decat atunci?Ti se pare ca esti mai putin batjocorit decat atunci?
Eu nu pot sa sterg de pe retina momentul cand imputitul de basescu(altfel nu pot sa ii spun) aflat in vizita prin moldova in timpul inundatiilor a luat la misto o invatatoare(din cate imi amintesc...sper sa nu gresesc) care ii spune ca nu isi poate intretine familia cu banii care ii vin de la stat...deci???:cool:

St3phano
20th December 2010, 16:20
Radu: e fix problema ta ca suferi de lipsa de informatie si vrei tu sa categorisesti niste lucruri despre care nu ai habar.
din cate vad, eu chiar ti-am raspuns la aproape toate intrebarile...tu vad ca in continuare vrei sa ne convingi de ceva (aberant oricum, dar hai sa zicem de dragul discutiei) dar, paradoxal fara argumente.

vad ca ai o problema cu nivelul de trai - ce relevanta are cum o duc eu sau tu in aceasta discutie? ti se pare ca tu sau eu suntem exemple elocvente pt caracterizarea celor doua sisteme ???



Moty,eu iti dau dreptate...nu am stat personal la o coada sa iau un pachet de carne sau o paine...dar acum ti se pare ca traiesti mai bine decat atunci?Ti se pare ca esti mai putin batjocorit decat atunci?
Eu nu pot sa sterg de pe retina momentul cand imputitul de basescu(altfel nu pot sa ii spun) aflat in vizita prin moldova in timpul inundatiilor a luat la misto o invatatoare(din cate imi amintesc...sper sa nu gresesc) care ii spune ca nu isi poate intretine familia cu banii care ii vin de la stat...deci???:cool:

da prietene, poti face CEVA. poti VOTA! ah...ca nu prea ai momentan cu cine, asta e ALTCEVA!

DACA NU AI STAT PERSONAL LA COADA: ATUNCI POTI SA
- ii intrebi pe ai tai cum era, ca inseamna ca habar nu ai;
- pana atunci, te poti abtine de la aberatiile astea.

NIMENI NU A ZIS CA ACUM E LAPTE SI MIERE SI CA UMBLA CAINII CU COVRIGI IN COADA !

Radu
20th December 2010, 16:21
Eu pun punct aici discutiei...fiecare face cum crede si desigur cum vrea...
Sa traiti bine (nu cum a zis basescu) si Sarbatori Fericite voua si familiei voastre!:ok:

St3phano
20th December 2010, 16:26
nu uita sa treci pe 25 sa pui o floare...

Radu
20th December 2010, 16:30
nu uita sa treci pe 25 sa pui o floare...
Sa stii ca o sa imi fac timp si o sa ma duc...o sa fac chestia asta cu o mare durere in suflet!

moty
20th December 2010, 16:36
Ce-as mai sta la o tacla cu cei care erau copii (sau nici nu erau) la revolutie si care pun etichete acum celor care au prins, oameni maturi fiind, acele vremuri. Nu mi se pare gresit sa-ti dai cu parerea, dar sa emiti "sentinte" cum ca numai daca erai prost nu aveai ce manca sau ceva in genul asta mi se pare aberant.
Puneti cate flori vreti la mormintele Ceausestilor, dar documentati-va macar inainte, sau stati de vorba cu oameni care au trait vremurile alea, nu numai cu ce va povestesc parintii vostri, poate niste privilegiati ai vremurilor.

St3phano
20th December 2010, 16:38
radule: atunci treci tati si pe la mormantul lui ilie verdet si el un mare roman. apoi pe la emil bobu, dr. petru groza sau febletea ta ana pauker - toti oameni de valoare, a caror disparitie o plangem.

Grinco
20th December 2010, 16:50
Dupa cum am mai zis, clasa politica de dupa '90 ar merita executata in bloc doar din cauza ca s-a ajuns sa fie regretat un regim precum comunismul. Au reusit sa fie in halul ala de incompetenti si de hoti incat sa depaseasca in ochii multora marlanismul ciumei rosii

moty
20th December 2010, 16:54
Cata dreptate ai, Grinco!

Tim
20th December 2010, 16:54
20 decembrie este pemtru Timisoara ultima zi de revolta.Incepand de a 2-a zi au intrat miticii in scena si au distrus totul.

Nu veti avea niciodata privilegiul de a trai momente ca acelea .Este ceva de nedescris.

St3phano
20th December 2010, 16:55
timS: poti sa ne lamuresti ce dracu semnifica pt tine "mitici"?

Tim
20th December 2010, 17:00
timS: poti sa ne lamuresti ce dracu semnifica pt tine "mitici"?
Acea adunatura care imi spune mie din Bucuresti cum si cat sa traiesc.

miril
20th December 2010, 17:02
Tim, mitici sunt si in Timisoara. Nu are de a face cu locul ci cu omul, ma rog...

St3phano
20th December 2010, 17:04
etimologia e la fel precum "fruncea"...dar hai sa nu zic nimic ca nu l-ai inventat tu.

aia de care zici tu ca au "stricat" revolutia, nu erai mitici, nici fruncisti si nici ce mai vrei tu. erau pur si simplu comunisti (in mentalitate sau din ordine).
tu vroiai sa fie revolutie numai in timisoara sau cum?

Tim
20th December 2010, 17:31
Tim, mitici sunt si in Timisoara. Nu are de a face cu locul ci cu omul, ma rog...Foarte adevarat!:ok:

St3phano
20th December 2010, 17:32
pai si atunci de ce raportarea se face numai la bucuresti?

Tim
20th December 2010, 17:36
Anul asta mi-am propus sa nu ma mai "aprind" in discutii sterile.
Va propun (nu va oblig) doar sa cititi PROCLAMATIA DE LA TIMISOARA!
Nu va cer parerea.







Proclamația de la Timișoara


Po****ția orașului Timișoara a fost inițiatoarea Revoluției române. Între 16 și 20 decembrie 1989, ea a purtat, de una singură, un înverșunat război cu unul dintre cele mai puternice și mai odioase sisteme represive din lume. A fost o încleștare cumplită pe care noi, timișorenii, o cunoaștem la adevăratele ei proporții.
De-o parte po****ția neînarmată, de cealaltă parte Securitatea, Miliția, Armata și trupele zeloase de activiști ai partidului. Toate metodele și mijloacele de reprimare s-au dovedit însă neputincioase în fața dorinței de libertate a timișorenilor si hotarârii lor de a învinge. Nici arestările, nici molestările, nici chiar asasinatele în masă nu i-au putut opri. Fiecare glonț tras a adus pe baricadele Revoluției alți o sută de luptători. Și am învins.
În 20 decembrie 1989, Timișoara a intrat definitiv în stăpânirea po****ției, transformându-se într-un oraș liber, în marea închisoare care devenise, în acele zile, România.
Din acea zi, întreaga activitate din oraș a fost condusă, de la tribuna din Piața Operei, de Frontul Democrat Român, exponent în acel moment al Revoluției de la Timișoara.
În acea zi, armata a fraternizat cu demonstranții, hotărând să apere împreună cu ei victoria obținută. În 21 decembrie, în Piața Operei, peste o sută de mii de glasuri scandau: "Suntem gata sa murim!" O serie de fapte întâmplate în România îndeosebi după 28 ianuarie 1990, vin în contradicție cu idealurile Revoluției de la Timișoara. Aceste idealuri nici nu au fost aduse la cunoștința opiniei publice românești de catre mass-media centrală, decât parțial și confuz. În asemenea condiții, noi, participanții nemijlociți la toate evenimentele dintre 16 și 22 decembrie 1989, ne vedem nevoiți să explicăm întregii națiuni pentru ce au pornit timișorenii Revoluția, pentru ce au luptat și mulți și-au jertfit viața, pentru ce suntem în continuare hotărâți să luptam cu orice preț și împotriva oricui, până la victoria deplină.
1. Revoluția de la Timișoara a fost încă din primele ei ore, nu doar anticeaușista ci și categoric anticomunista. În toate zilele Revoluției s-a scandat, de sute de ori: “Jos comunismul!”. În consens cu aspirația sutelor de milioane de oameni din Estul Europei, am cerut și noi abolirea imediată a acestui sistem social totalitar și falimentar. Idealul Revoluției noastre a fost și a rămas reîntoarcerea la valorile autentice ale democrației și civilizație euro­pene.
2. La Revoluția de la Timișoara au participat toate categoriile sociale. Pe străzile Timișoarei au căzut, secerați de gloanțe, unul lângă altul, muncitori, intelectuali, funcționari, studenți, elevi, copii și chiar locuitori ai satelor, veniți în sprijinul Revoluției. Suntem categoric împotriva tehnicii, tipic comuniste, de dominație prin învrăjbirea claselor și categoriilor sociale. Pe temeiul ideologiei “luptei de clasă” s-au urcat la putere bolșevicii în 1917, pe același temei, nomenclatura comunista română a instigat după 1944 o clasă socială împotrivă alteia, a dezbinat societatea pentru a o supune mai ușor terorii. Avertizăm împotriva pericolului repetării acestei triste istorii și chemăm muncitorii, intelectualii, studenții, țăranii și toate categoriile sociale la un dialog civilizat și constructiv, pentru a reface neîntârziat unitatea din timpul Revoluției. Trebuie plecat de la realitatea ca toate aceste categorii sociale au fost oprimate în regimul comunist și nici una nu dorește astăzi răul celorlalte.
3. La Revoluția de la Timișoara au luat parte oameni din toate categoriile de vârstă. Chiar dacă tineretul a fost preponderent, este drept să recunoaștem că oameni de toate vârstele s-au bătut cu aceeași dârzenie pentru cauza Revoluției. Lista victimelor, deși incompletă, este o dovadă în acest sens.
4. Pentru victoria Revoluției din Timișoara s-au jertfit, alături de români, și maghiari, și germani, și sârbi și membri ai altor grupări etnice care de secole conlocuiesc în orașul nostru pașnic, în buna înțelegere. Timișoara este un oraș românesc și european, în care na­ționalitățile au refuzat și refuză naționalismul. Invităm pe toți șovinii din România, indiferent că sunt români, maghiari sau germani, să vină la Timișoara, la un curs de reeducare în spiritul toleranței și al respectului reciproc, singurele principii care vor domni în viitoarea Casa a Europei.
5. Încă în data de 16 decembrie, din primele ore ale Revoluției, una dintre lozincile cele mai des scandate a fost: “Vrem alegeri libere!” Ideea pluralismului a fost și a rămas una dintre cele mai scumpe timișorenilor. Suntem convinși că fără partide politice puternice nu poate exista o democrație autentică, de tip european. Cu excepția celor extremiste, de stânga sau de dreapta, toate partidele au drept la existență în cetatea Timișoarei. În orașul nostru nu au fost atacate și devastate sediile partidelor politice, nici unul dintre membrii acestora nu a fost amenințat, insultat sau calomniat. Membrii partidelor politice sunt concetățenii noștri, sunt colegii noștri de muncă, sunt prietenii noștri care au opinii politice. Democrația europeană înseamnă libera exprimare a opiniilor politice, dialogul civilizat între exponenții lor și competiția loială pentru cucerirea adeziunii politice și, implicit, a puterii de stat. Am fi acceptat în sistemul democrației românești și Partidul Comunist Român, daca el nu ar fi fost compromis total și definitiv de către nomenclatura sa, degenerând în fascism roșu. În țările est europene în care partidele comuniste și-au păstrat minima decență, societatea le contestă în principiu, dar le tolerează în fapt. La noi, partidul comunist a ajuns însa până la genocid, și prin aceasta s-a autoexclus din societate. Nu-l vom tolera nici în principiu, nici în fapt, indiferent sub ce denumire ar încerca să renască.
6. După patru decenii de educație și propagandă exclusiv comunistă, există în conștiința tuturor românilor prejudecăți aparținând acestei ideologii. Existența lor nu este o vină pentru purtător. Mani****rea lor, însă, de către grupuri interesate în renașterea comunismului și reinstaurarea lui la putere este un act contrarevoluționar. Pe lista de lozinci, multiplicată la xerox și împărțită în 28 ianuarie, demonstranților din Piața Banu Manta din București, se aflau și slogane vechi de 45 de ani. Identificarea, de pildă, a partidelor “istorice” cu partide vânzătoare de țară este un astfel de slogan și constituie o calomnie. Dimpotrivă, activiștii comuniști de acum 45 de ani, dintre care unii au și astăzi funcții importante în conducerea țării, se fac vinovați de trădarea României și aservirea ei URSS-ului. Ei sunt cei care scandau atunci: “Stalin și poporul rus, libertate ne-au adus!” și nu membrii partidelor “istorice”. Aceștia din urmă s-au opus transformării României într-un satelit al Moscovei și unii au plătit cu viața această îndrăzneală. Se impune redactarea de urgență a unei scurte, dar corecte, istorii a perioadei 1944-1950 și difuzarea ei în tiraje de masă.
7. Timișoara a pornit Revoluția împotriva întregului regim comunist și întregii sale nomenclaturi și nicidecum pentru a servi ca prilej de ascensiune politică a unui grup de dizidenți anticeaușiști din interiorul PCR-ului. Prezența acestora în fruntea țării face moartea eroilor din Timișoara zadarnică. I-am fi acceptat poate în urma cu zece ani, dacă la Congresul al XII-lea al partidului s-ar fi alăturat lui Constantin Pârvulescu și ar fi răsturnat clanul dictatorial. Dar n-au făcut-o, deși aveau și prilejul, și funcții importante, care le acordau prerogative. Dimpotrivă, unii chiar au ascultat de ordinul dictatorului de a-l huli pe dizident. Lașitatea lor din 1979 ne-a costat încă zece ani de dictatura, cei mai grei din toata perioada, plus un genocid dureros.
8. Ca o consecință a punctului anterior, propunem ca legea electorală să interzică pentru primele trei legislaturi consecutive dreptul la candidatură, pe orice listă, al foștilor activiști comuniști și al foștilor ofițeri de Securitate. Prezența lor în viața politică a țării este principala sursă a tensiunilor și suspiciunilor care frământă astăzi societatea românească. Până la sta­bilizarea situației și reconcilierea națională, absența lor din viața publică este absolut necesa­ră. Cerem, de asemenea, ca în legea electorală să se treacă un paragraf special care să in­terzică foștilor activiști comuniști, candidatura la funcția de președinte al țării. Președintele României trebuie să fie unul dintre simbolurile despărțirii noastre de comunism. A fi fost membru de partid nu este o vină. Știm cu toții în ce măsură era condiționată viața individului, de la realizarea profesională până la primirea unei locuințe, de carnetul roșu și ce consecințe grave atrăgea predarea lui. Activiștii au fost însă acei oameni care și-au abandonat profesiile pentru a sluji partidul comunist și a beneficia de privilegiile deosebite oferite de acesta. Un om care a făcut o asemenea alegere nu prezintă garanțiile morale pe care trebuie să le ofere un Președinte. Propunem reducerea prerogativelor acestei funcții, după modelul multor țări civilizate ale lumii. Astfel, pentru demnitatea de Președinte al României ar putea candida și personalități marcante ale vieții culturale și științifice, fără o experiență politică deosebită. Tot în acest context, propunem ca prima legislatură să fie de numai doi ani, timp necesar întăririi instituțiilor democratice și clarificării poziției ideologice a fiecăruia dintre multele partide apărute. De-abia atunci am putea face o alegere în cunoștința de cauză, cu cărțile pe față.
9. Timișoara nu a făcut revoluție pentru salarii mai mari sau pentru avantaje materiale. Pentru acestea era suficientă o grevă. Suntem toți nemulțumiți de sistemul de salarizare, există și în Timișoara categorii de muncitori care lucrează în condiții extrem de grele și sunt prost plătiți (vezi, de pildă, cazul celor ce muncesc în turnătorii sau în industria detergenților), și, totuși, nici un colectiv nu a făcut grevă pentru mărirea lefurilor și nu și-a trimis delegați să trateze cu guvernul revendicări materiale exclusive. Majoritatea timișorenilor știu ceea ce toți economiștii se străduie în aceste zile să aducă țării la cunoștință: mărirea în acest moment a salariilor ar declanșa automat inflația, așa cum s-a întâmplat în unele state est europene. Iar inflația odată pornită, sunt necesari ani de eforturi pentru a o stopa.
Numai creșterea producției, deci a cantității de marfă aflată pe piața va permite, în paralel, creșterea generală a nivelului de salarizare. În plus, pentru bugetul sărac al României, prioritare trebuie să fie acum cheltuielile destinate restabilizării unui nivel minim de civilizație. Se impun, de pilda, investiții urgente în domeniul asistenței medicale și salubrității.
10. Deși milităm pentru reeuropenizarea României, nu dorim copierea sistemelor capitaliste occidentale, care își au neajunsurile și inechitățile lor. Suntem însă categoric în favoarea ideii de inițiativă particulară. Fundamentul economic al totalitarismului a fost atotputernicia proprietății de stat. Nu vom avea niciodată pluralism politic fără pluralism economic. S-au găsit însă și voci care, în spirit comunist, să asimileze inițiativa privată cu “exploatarea” și pericolul catastrofei de a apare oameni bogați. Se speculează în acest sens invidia leneșului și teama de muncă a fostului privilegiat din întreprinderile comuniste. Dovada ca timișorenii nu se tem de privatizare este faptul că mai multe întreprinderi și-au anunțat deja intenția de a se transforma în Societăți anonime pe acțiuni. Pentru ca aceste acțiuni să fie totuși cumpărate pe bani curați, ar trebui înființate în fiecare oraș comisii de inventariere a averilor foștilor privilegiați ai puterii, corupției și penuriei. De asemenea, acțiunile unei întreprinderi se cuvin oferite spre cumpărare în primul rând lucrătorilor ei. Considerăm constructivă ideea, mai radicală, a privatizării prin împroprietărirea tuturor lucrătorilor unei întreprinderi cu un număr egal de acțiuni, statul urmând să păstreze numai acel procent de fonduri care să-i asigure controlul activității. În felul acesta, s-ar oferi tuturor lucrătorilor șanse egale de prosperitate. Dacă cei leneși și-ar pierde șansa, nu s-ar putea totuși plânge de discriminare.
11. Timișoara este hotărâtă să ia în serios și să se folosească de principiul descentralizării economice și administrative. S-a și propus experimentarea în județul Timiș a unui model de economie de piață, pornind de la capacitățile sale puternice și de la competența specialiști­lor de care dispune. Pentru atragerea mai ușoară și mai rapidă a capitalului străin, îndeosebi sub forma de tehnologie și materii prime speciale, și pentru crearea de societăți mixte, cerem și pe această cale înființarea la Timișoara a unei filiale a Băncii de Comerț Exterior. O parte din câștigurile în valută ale părții române din aceste societăți mixte va intra în salariile muncitorilor, într-un procent ce va fi negociat, de la caz la caz, cu liderii sindicali. Plata unei părți din salariu în valuta va asigura o buna cointeresare materială a muncitorilor. În plus, pașapoartele nu vor mai fi carnete bune doar de ținut în sertar. O altă consecință pozitivă ar fi scăderea cursului valutar la bursa liberă, ceea ce ar atrage după sine creșterea imediată a nivelului de trai.
12. După căderea dictaturii au fost invitați în țară toți românii plecați în exil, pentru a pune umărul la reconstrucția României. Unii s-au întors, alții și-au anunțat intenția de o face. Din păcate, instigați de forțe obscure, s-au găsit și oameni care să hulească pe exilații reîntorși, să-i califice trădători, să-i întrebe tendențios ce au mâncat în ultimii zece ani. Este o atitudine care nu ne face cinste. În disperarea care ne-a stăpânit în ultimii patruzeci de ani, poate că nu a fost român căruia să nu-i fie trecut prin minte, măcar o dată, să scape de mizerie luând calea exilului. Mulți dintre românii aflați astăzi departe de țară au plecat după persecuții politice și chiar după ani grei de închisoare. Ar fi rușinos din partea noastră să-i hulim și noi cu vorbele activiștilor comuniști de odinioară. Exilul românesc înseamnă sute de profesori eminenți care predau la cele mai mari universități din lume, mii de specialiști prețuiți la cele mai puternice firme occidentale, zeci de mii de muncitori calificați în tehnologiile cele mai avansate. Să fim mândri de ei și să transformam răul în bine, făcând din trista și dureroasa diaspora românească o forță înnoitoare pentru România. Timișoara îi așteaptă cu dragoste pe toți exilații români. Sunt compatrioții noștri și, azi mai mult ca niciodată, avem nevoie de competenta lor, de europenismul gândirii lor și chiar de sprijinul lor material. De asemenea, cultura româna va fi întreagă numai după ce se reintegrează în ea cultura din exil.
13. Nu suntem de acord cu stabilirea zilei de 22 decembrie ca zi națională a României. În felul acesta se eternizează persoana dictatorului, de fiecare dată sărbătorindu-se un număr de ani de la căderea lui. În majoritatea țărilor care și-au legat ziua națională de o revoluție, ziua aleasă este cea a declanșării revoluționare, fiind astfel glorificat curajul poporului român de a se ridica la luptă. Un singur exemplu: ziua națională a Franței este 14 iulie, ziua când, în 1789, a început Marea Revoluție franceză prin dărâmarea Bastiliei. În consecință, cerem instituirea zilei de 16 decembrie ca zi națională a României. Astfel, copiii, nepoții și strănepoții noștri vor celebra curajul poporului de a înfrunta opresiunea, și nu căderea unui tiran nemernic. Cu excepția ziarului România Liberă, presa, radioul și televiziunea din București. Evenimentele comentate ca revoluționare sunt numai cele din 21-22 decembrie. Ne închinăm cu pietate în fața eroilor bucureșteni, ca și în fața eroilor din Lugoj, Sibiu, Brașov, Târgu Mureș, Cluj, Arad, Reșița și din toate celelalte orașe care au avut nevoie de martiri pentru a cuceri libertatea. Ne doare și ne revolta însa politica centrală de minimalizare a Revoluției noastre, evident și prin efortul de diminuare a numărului morților. Noi am fost pe străzile Timișoarei în zilele Revoluției și știm că numărul lor este mai mare decât cel anunțat oficial. Îi asigurăm însă pe acei care astăzi tăinuiesc adevărul că nu vom înceta lupta până când nu vor fi aduși în fata instanței, în calitate de complici la genocid. Aceasta Proclamație s-a născut din necesitatea de aduce la cunoștința națiunii române ade­văratele idealuri ale Revoluției de la Timișoara. A fost o revoluție făcută de popor și numai de el, fără amestecul activiștilor și securiștilor. A fost o revoluție autentică și nu o lovitură de stat. A fost categoric anticomunistă și nu doar anticeaușistă. La Timisoara nu s-a murit pentru ca activiști comuniști din rândurile doi și trei să treacă în frunte și unul din participanții la genocid să fie numit de către aceștia ministru de interne. Nu s-a murit pentru ca dezbinarea socială și națională, cultul personalității, cenzura mass-mediei, dezinformarea, amenințările telefonice și scrise și toate celelalte metode comuniste de constrângere să fie practicate în văzul lumii, în timp ce nouă ni se cere pasivitate în numele stabilității sociale. Aceasta Proclamație se adresează în primul rând celor care au primit revoluția cadou și se miră de ce suntem nemulțumiți, de vreme ce dictatura a căzut, s-au abrogat o serie de legi proaste și a mai apărut și câte ceva în prăvălii. Acum știu de ce suntem nemulțumiți: nu acesta a fost idealul Revoluției de la Timisoara. Noi, autorii acestei Proclamații, participanți la evenimentele dintre16 și 22 decembrie 1989, nu consideram Revoluția încheiată. O vom continua pașnic, dar ferm. După ce am înfruntat și am învins, fără ajutorul nimănui, unul dintre cele mai puternice sisteme represive din lume, nimeni și nimic nu ne mai poate intimida.
Timișoara 11 martie 1990

TheIceMan
20th December 2010, 18:22
Absolut corect.Atunci puteai sa iti iei un apartament sau o casa (te ajuta regimul),puteai sa iti achizitionezi o masina,puteai sa iti iei o mobila s.a.m.d.
In momentul de fata cu libertatea(asa de mult pretuita de grinco) poti sa iti achizitionezi cele enumerate de mine mai sus?


Absolut incorect. Pe vremea lui ceausescu nu puteai sa-ti cumperi un apartament sau o casa: in primul rand case noi nu prea se construiau, doar daca aveai mare mare noroc sa ai un teren si sa primesti autorizatie de constructie de la primarie, ceea ce era foarte foarte greu de obtinut. Apoi puteai sa primesti casa din cele nationalizate de la "burghezi", de la "inamicii poporului" (aia cazati la canal) sau de la cei "fugiti" peste granita saa vanduti de guv. in Israel, Germania. Casele astea nu se primeau cu titlu de proprietate ci doar in chirie. De aici marea discutie de dupa revolutie, unii au primit casele confiscate abuziv inapoi, altii nu iar chiriasi VIP le-au cumparat la preturi neinflationate.
Cel mai adesea guv comunist iti dadea gratis un apartament la bloc, cu chirie mica, iar de cumparat, doar foarte putini s-au incumetat atunci sa cumpere cu preturi undeva la 200.000 lei cand un salar mediu era pe la 2000-2500 lei, cu dobanzi si rate cam cum sunt acuma creditele ipotecare, doar ca atunci 90% din po****tie nici macar nu isi punea intrebarea daca sa cumpere sau nu un apartament. De aceea cand aveai nevoie de o locuinta mai mare, aparea in ziar anunturi de genul "Schimb apt 2 camere + garaj pentru ap 3 camere", gaseai pe cineva dispus sa schimbe apartamentul cu tine, un fel de troc, si gata. Ramaneai in continuare chirias la aceelasi proprietar: statul roman.



Iti dau un exemplu cat de poate de sincer...parintii mei erau medici pe vremea aia si inca sunt si in ziua de azi...uite ei au reusit sa isi achizitioneze atunci un apartament...

Esti sigur-sigur ca l-au achizitionat pe vremea lui ceasca? sau doar l-au primit in chirie si apoi, dupa Revolutie l-au cuparat la pretul vechi, neinflationat, dintr-un salar?



Cat despre masina, o lua noua dupa 5 sau 8 ani de asteptare cu carnet de cec special pentru asta, lunar puneai acolo 2-3-500 lei, nu mai stiu exact cat si dupa 5 sau 8 ani, aveai pe carnetul ala d ecec stransa suma integrala pentru masina, si, cand iti venea randul, banii aiai de pe carnetul de cec se duceau in contul Daica, Oltcit sau intreprinderi d ecomert exterior care importa o Lada sau un Trabant oentru oamenii muncii. Sau dadeai 40.000 lei pe o Dacie veche de 8 ani, e adevarat cu km foarte putini, ca benzina era pe cartele si nu prea se miscau masinile, se strangeau cartelele luni de zile sa ai de benzina cand mergi la mare.
Deci, era o cumparare in rate in mod reverse. Daca faci la fel acuma, pui de-o parte niste bani timp de 8 ani, apoi la sfarsit poti sa-ti iei o maisna noua.
Eu prefer sistemul de acuma, fara avans fara bani gramada, sa iau o masina noua, pe care sa o achit lunar.

miril
20th December 2010, 19:00
O mica precizare pentru o mai buna, precisa intelegere a spuselor mele, Mitici sunt si din Timisoara. Atat.

TheIceMan
20th December 2010, 19:51
Copyright ® Andrei Pandele

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780936352/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780123773/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780123587/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780936120/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780935866/in/set-72157621920321170/

Tim
20th December 2010, 20:40
Canadiene, ia de aici::rolleyes:

http://observator.a1.ro/social/Coada-la-punga-gratuita-cu-alimente_23216.html

http://www.n24plus.ro/stiri-social-economic/imbulzeala-la-pachetele-cu-alimente-europene-gratuite.html

http://www.newsmonster.ro/cautari/Saracie-lucie-la-Constanta-Pensionarii-stau-zi-si-noapte-la-coada-pentru-a-primi-alimente-de-la-UE/0

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Judet_cu_judet-_Ministerul_Turismului_va_promova_pe_Facebook_cast elele_Peles_si_Pelisor_pentru_a_atrage_mai_multi_t uristi_straini_0_368363824.html

Sorin Blaj
20th December 2010, 21:36
Ce-as mai sta la o tacla cu cei care erau copii (sau nici nu erau) la revolutie si care pun etichete acum celor care au prins, oameni maturi fiind, acele vremuri. Nu mi se pare gresit sa-ti dai cu parerea, dar sa emiti "sentinte" cum ca numai daca erai prost nu aveai ce manca sau ceva in genul asta mi se pare aberant.
Puneti cate flori vreti la mormintele Ceausestilor, dar documentati-va macar inainte, sau stati de vorba cu oameni care au trait vremurile alea, nu numai cu ce va povestesc parintii vostri, poate niste privilegiati ai vremurilor.
Esti bland. As spune mai multe, dar cuvintele ar fi prea dure pentru unii.

Sunt satul de cei ce-si dau cu parerea despre lucruri de care n-au habar.

moty
20th December 2010, 23:17
Copyright Ÿ Andrei Pandele

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780936352/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780123773/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780123587/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780936120/in/set-72157621920321170/

http://www.flickr.com/photos/gettaneumann/3780935866/in/set-72157621920321170/


Trist, dar adevarat!
Si nu-l vad pe Radu sau Resita prin pozele alea :)

Esti bland. As spune mai multe, dar cuvintele ar fi prea dure pentru unii.

Sunt satul de cei ce-si dau cu parerea despre lucruri de care n-au habar.

Asa-s eu, Sorine, mai bland de felul meu :)

newcool
20th December 2010, 23:40
Bah, ma doare capu' cand citesc asemenea ineptii ca cele postate p-aici...Vai si amar de poporul asta daca doar la servici si concediu se raporteaza.Eu cred ca cei care nu au apucat prea mult epoca de aur, ar trebui sa taca. Mai mult rau decat au facut comunistii tarii asteia nu o sa faca nimeni in vecii vecilor amin.
Nu vreau s-o mai lungesc da' atata ignoranta aproape ca doare...fizic.

Bobi Cearton
16th July 2011, 17:46
http://www.cotidianul.ro/152118-Scrisoare-deschisa-a-revolutionarilor-din-Timisoara

cel mai mare taliban basist este Cartianu, haleste jaratec, arunca flacari pe nas si ochi:D. de fapt e un mare bou, un mani****tor de tip nou:ok:. dupa sf regimului Basescu, Grigore:jerk: si inca cativa trebuie bagati la bulau, nu trebuie trecut cu vederea cat rau au produs, cata mizerii au deversat in ultimii ani...

NORGEMAN
20th September 2011, 14:01
Legea privind adunarile publice este la un pas sa ajunga din nou una tipica statului totalitar.

Un proiect inaintat de jandarmerie in special, va contine urmatoarele:


- Proiectul elimina articolul din vechea forma care sustine faptul ca libertatea cetatenilor de a-si exprima opiniile politice, sociale sau de alta natura, de a organiza mitinguri, demonstratii, manifestatii, procesiuni si orice alte intruniri si de a participa la acestea este garantata prin lege
- Noul proiect inlocuieste termenul de „declarare” a adunarilor publice cu cel de „aprobare”, fapt ce elimina practic statutul de drept al acestei forme de exprimare publica
- Interzicerea adunarilor publice a caror desfasurare ar stanjeni folosirea normala a drumurilor si institutiilor publice anuleaza practic orice forma de protest in interiorul oraselor
- Introducerea obligativitatii de a anunta institutiile statutului cu 5 zile inainte de desfasurarea acestora, fata de 3 zile, cum era sti****t in fosta lege, blocheaza practic o reactie prompta a cetatenilor la subiecte de interes pentru ei.

Fragmente din:
http://anosr.ro/index.php/dreptul-de-a-protesta-amenintat-in-preajma-zilei-democratiei.html

Tot proiectul de lege aici:
http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/Lege%20adunari%20publice.pdf


Mai multe informatii gasiti si aici:
http://totb.ro/protest-cu-referire-la-proiectul-legii-privind-adunarile-publice

Utilizator
20th September 2011, 16:40
Eu m-as bucura sincer ca aceasta lege sa fie cat mai restrictiva si sa ingradeasca vizibil drepturile cetatenilor la adunari publice.
Acum cand e mai usor, nu iese nimeni sa-si apere drepturile sau mai ales sa strige contra abuzurilor statului condus de cei alesi chiar de cetatenii astia tacuti si nepasatori.

Poate ca restrangerea drepturilor o sa-i mai trezeasca pe unii si poate ne miscam si noi mai cu talent.
Se pare ca multi nu stiu sa aprecieze democratia, poate ca o carmire spre un regim mai nesimtit va produce o schimbare mult dorita.

NORGEMAN
20th September 2011, 23:37
O sa asteptam degeaba, tot cand ii vor roade la os si pe ei isi vor da seama ca trebuie sa comenteze ceva in strada.
Conteaza mult, ca noi cei carora ne pasa, sa nu stam nepasatori si sa inchidem ochii! Nu s-au inghesuit aici sa scrie, sa comenteze in viata reala nici pe atat nu o vor face.

Nu am urmarit mass-media de astazi, dar sunt sigur ca nu s-a fac mare tam-tam pe treaba asta. O sa ne trezim cu legea semnata de mister president daca nu intelegem ce inseamna o astfel de lege. Cum sa mai respecti o institutie a statului, jandarmeria in speta, cand ea inca nu poate inteleaga notiuni de democratie?

Romeo
30th September 2011, 07:20
Eu m-as bucura sincer ca aceasta lege sa fie cat mai restrictiva si sa ingradeasca vizibil drepturile cetatenilor la adunari publice.
Acum cand e mai usor, nu iese nimeni sa-si apere drepturile sau mai ales sa strige contra abuzurilor statului condus de cei alesi chiar de cetatenii astia tacuti si nepasatori.

Poate ca restrangerea drepturilor o sa-i mai trezeasca pe unii si poate ne miscam si noi mai cu talent.
Se pare ca multi nu stiu sa aprecieze democratia, poate ca o carmire spre un regim mai nesimtit va produce o schimbare mult dorita.

care adunari publice, ca n-am auzit de asa ceva ? Sigur, jandarmii nu au chef sa protejeze pe nimeni, ei vor doar sa dea cu bata in apararea legii.
Daca nu iese nimeni sa strige contra abuzurilor ori nu sunt interesati, ori nu sunt organizati. Cui i-a fost rau in tara asta a fost liber sa plece din tara, cel putin din 2002 incoace (drept de a merge in vest fara viza).
Adunari publice or fi si meciurile ?

Grinco
16th December 2012, 22:14
Super. 23 de ani si tot FSN e la putere. La care sa adauga personaje de desene animate precum Jiji, CaiNetoiu etc.
Respect '89!

krokobaursolzos
17th December 2012, 19:54
Din pacate, timisorenii de pe OLS fac sluj la picioarele urmasilor criminalilor de atunci ... si n-au dezlegare de la Iliescu sa vorbeasca de revolutie ... alergie la Punctul 8.

Cinste eroilor!

Grinco
17th December 2012, 23:27
Zici tu ca toti timisorenii? :D

krokobaursolzos
17th December 2012, 23:43
Nu toti, doar cei mai vocali ;)

Julio_Zane
18th December 2012, 01:11
Libertatea imi da posibilitatea sa plec din tara asta de ***** si sa ma realizez prin puterile mele dincolo. Si va depinde de mine daca o sa am mancare si bani.

:ok:

Tim
18th December 2012, 12:52
Din pacate, timisorenii de pe OLS fac sluj la picioarele urmasilor criminalilor de atunci ... si n-au dezlegare de la Iliescu sa vorbeasca de revolutie ... alergie la Punctul 8.

Cinste eroilor!Nesimtit esti mah.
Poate ne spui tu unde erai in acele zile si ce faceai.:mad:

Marius
21st December 2012, 11:32
3wwuUhPWw9M

Multumesc pe aceasta cale celor care au votat usele. :ok:

resita
22nd December 2012, 17:58
De la an la an tot mai putina lume isi aduce aminte de decembrie 89

eroii nu mor niciodata :ok:

newcool
22nd December 2012, 18:30
Probabil ca o sa-si aduca aminte cu jale de decembrie 2012....:cool:
on:
S-ar rasuci in mormant cei care au murit in zilele si noptile din decembrie '89 daca ar vedea cum arata si cine conduce Romania in decembrie 2012.:mda:

Aurel.D
22nd December 2012, 18:38
Am fost acolo...si acum simt ca timpul a trecut degeaba! Gandidu-ma la fericirea mea din acele zile pe strazile Bucurestiului, astazi ma apuca o adanca tristete!
Ca sa nu mai vorbesc de ceea ce simt de cate ori trec pe langa Cimitirul Eroilor, gandidu-ma la ce inseamna societatea romaneasca de astazi! Mai bine uit, nu ma gandesc sau ma fac ca nu am trait acele zile.

Marius
22nd December 2012, 19:15
zFUMDTTTrkA

interviu acordat de Petre Roman, proaspat prim-ministru pe atunci, in 1 ianuarie 1990, canalului francez de televiziune FR3.

Roman este vizibil jenat de prezentarea unui video de la o reuniune a FSN in decembrie 1989. In acel video, il putem vedea pe Nicolae Militaru care afirma ca FSN se infiintase cu sase luni in urma.

...

„Măi, oameni buni, Frontul Salvării Naționale funcționează de șase luni de zile, domnule", s-a răstit Militaru

...

. „Sub denumirea de Comitet al Salvării Naționale s-a înființat în iarna 1984-1985, transformat în FSN în iarna lui 1988-1989. Din nucleul de conducere, alături de mine și Iliescu, erau generalul Ioniță, Măgureanu, Radu Nicolae. (...) Revoluția n-a plecat deci în ziua de 16 decembrie de pe un loc viran", afirma Militaru.

Tim
22nd December 2012, 19:59
Am fost acolo...si acum simt ca timpul a trecut degeaba! .

Am avut si eu momente in care am simtit asta.
Sa nu mai spui niciodata asa ceva.Daca ai fost acolo si daca acum esti sanatos atunci esti un privilegiat. Ai participat la un moment istoric. Putina lume are acest noroc pe perioada vietii.

newcool
22nd December 2012, 20:24
Am avut si eu momente in care am simtit asta.
Sa nu mai spui niciodata asa ceva.Daca ai fost acolo si daca acum esti sanatos atunci esti un privilegiat. Ai participat la un moment istoric. Putina lume are acest noroc pe perioada vietii.

Absolut adevarat asta.
Bine , mai putin bine, cum e acum, atunci era intuneric.Unul negru fara speranta si perspectiva...:nope:
Iar momentul ala a fost intradevar istoric.
+:yes:

2stupiddogs
23rd December 2012, 09:18
Probabil ca o sa-si aduca aminte cu jale de decembrie 2012....:cool:
on:
S-ar rasuci in mormant cei care au murit in zilele si noptile din decembrie '89 daca ar vedea cum arata si cine conduce Romania in decembrie 2012.:mda:

De acord! Totusi, COOL-ule, ce te face sa crezi ca acum 1 an sau acum 7 ani nu s-ar fi rasucit in morminte?!

Bobi Cearton
23rd December 2012, 10:50
Pedelistii sunt atat de nesimtiti incat il introduc in ecuatia revolutiei pe anticomunistul Basescu:jerk:

Iliescu, cu bune cu rele, face parte din evenimentele din 89, a fost acolo. Si nu el i-a omorat pe cei 1200 eroi, asa cum parsiv insinueaza basistii.

Romeo
23rd December 2012, 18:26
Am fost acolo...si acum simt ca timpul a trecut degeaba! Gandidu-ma la fericirea mea din acele zile pe strazile Bucurestiului, astazi ma apuca o adanca tristete!
Ca sa nu mai vorbesc de ceea ce simt de cate ori trec pe langa Cimitirul Eroilor, gandidu-ma la ce inseamna societatea romaneasca de astazi! Mai bine uit, nu ma gandesc sau ma fac ca nu am trait acele zile.

Nici in Franta sau Italia nu o duc toti bine, vezi si in Grecia sau Spania ce somaj au. Guvernul Monti deja se retrage iar Berlusconi (care a castigat 3 alegeri) este o fantoma a noilor alegeri.
Din pacate intoarcerea la capitalism a fost facuta in toata Europa de Est pasnic, numai la noi nu. Vietile noastre nu au contat nici pentru Ceausescu, nici pentru cei care stiau ca el va pica.
Joaca de-a democratia face ca tu si multi altii ca tine sa aveti impresia ca traiti mai rau ca atunci si asta este doar mani****rea media. Inca din 1990 ni s-a spus zilnic ca traim rau, dar de fapt a fost o lupta continua impotriva celui de la putere, fie Jos Iliescu, fie mineriadele 1997-98, fie referendumurile anti Base. S-au consumat sume imense pentru lupta pe ciolan si nimic pentru dezvoltare, deci nu aveam cum sa sclipim astazi. Tot ce ai astazi la dispozitie este de import: TV, PC, laptop, mobil, tableta, chiar si softul acestui forum. Nu poti trai bine daca singurul lucru care-l ai disponibil este mancarea sau resursele.
O tara care nu a putut sa realizeze mai mult decat avea in 1989 nu putea deveni peste ani prospera, bestiile care erau atunci la putere mentineau frica, pentru a mentine regimul, cei de acum isi impart cascavalul si inca dau paine si circ.

Romeo
23rd December 2012, 18:34
Pedelistii sunt atat de nesimtiti incat il introduc in ecuatia revolutiei pe anticomunistul Basescu:jerk:

Iliescu, cu bune cu rele, face parte din evenimentele din 89, a fost acolo. Si nu el i-a omorat pe cei 1200 eroi, asa cum parsiv insinueaza basistii.

Iliescu era perfect constient ca zilele lui nea Nicu erau numarate. Fiind seful statului inca din 23, nu ti se pare normal ca nimeni nu trebuia sa moara pentru aceasta schimbare ? Mortii de dupa 22 au o singura explicatie: trebuia sa existe un motiv ca Ceausestii sa fie ucisi. Oricate ordine de foc ar fi dat Ceausescu, nu din acestea au murit 1200 romani. Statul de drept propovaduit din primele zile a fost calcat tot de atunci. De ce au stat in puscarie St Andrei, Zoe si Nicu Ceausescu ? Doar ca sa avem satisfactie morala ? Asta e statul de drept ?
Nu Iliescu a omorat 1000 oameni, dar a stat impasibil sau a acceptat tacit moartea acestora + cei doi.
Se spune ca odata Maurer i-a reprosat lui nea Nicu uciderea unui roman (sigur, n-o facuse cu mana lui). Iliescu a inchis ochii la moartea a 1000.

krokobaursolzos
24th December 2012, 00:03
... tipic pentru comunistii inraiti: in '89 au deturnat o revolutie, in '90 au "minerit" un guvern, in 2000 s-au deghizat in "alternativa buna" iar in 2012 au calarit si ultimul oras anticomunist: Timisoara. Ca sa puna bomboana pe coliva revolutiei, acum spala sangele martirilor de pe mainile hraparete ale celui mai macabru prim-secretar - Iliescu ...

2stupiddogs
24th December 2012, 00:49
Nici in Franta sau Italia nu o duc toti bine, vezi si in Grecia sau Spania ce somaj au. Guvernul Monti deja se retrage iar Berlusconi (care a castigat 3 alegeri) este o fantoma a noilor alegeri.
Din pacate intoarcerea la capitalism a fost facuta in toata Europa de Est pasnic, numai la noi nu. Vietile noastre nu au contat nici pentru Ceausescu, nici pentru cei care stiau ca el va pica.
Joaca de-a democratia face ca tu si multi altii ca tine sa aveti impresia ca traiti mai rau ca atunci si asta este doar mani****rea media. Inca din 1990 ni s-a spus zilnic ca traim rau, dar de fapt a fost o lupta continua impotriva celui de la putere, fie Jos Iliescu, fie mineriadele 1997-98, fie referendumurile anti Base. S-au consumat sume imense pentru lupta pe ciolan si nimic pentru dezvoltare, deci nu aveam cum sa sclipim astazi. Tot ce ai astazi la dispozitie este de import: TV, PC, laptop, mobil, tableta, chiar si softul acestui forum. Nu poti trai bine daca singurul lucru care-l ai disponibil este mancarea sau resursele.
O tara care nu a putut sa realizeze mai mult decat avea in 1989 nu putea deveni peste ani prospera, bestiile care erau atunci la putere mentineau frica, pentru a mentine regimul, cei de acum isi impart cascavalul si inca dau paine si circ.

Mineriadele fura putin mai devreme, ceea ce s-a intamplat in 1999 a fost o consecinta a lor! Aia cu "noi muncim/noi nu gandim" erau obisnuiti sa fie chemati...iar cand asta nu s-a mai intamplat, s-au simtit marginalizati si s-au razvratit pt ultima data! Aia a fost una dintre marile dezamagiri a perioadei post decembriste, in plina guvernare CDR (cu un pd infiltrat dar cu un cuvant destul de puternic!) era momentul sa-l ascunda pentru totdeauna pe cel care-i tot chema...dar s-a preferat sa se mearga pe burta! :mda:

Romeo
24th December 2012, 09:35
Mineriadele fura putin mai devreme, ceea ce s-a intamplat in 1999 a fost o consecinta a lor! Aia cu "noi muncim/noi nu gandim" erau obisnuiti sa fie chemati...iar cand asta nu s-a mai intamplat, s-au simtit marginalizati si s-au razvratit pt ultima data! Aia a fost una dintre marile dezamagiri a perioadei post decembriste, in plina guvernare CDR (cu un pd infiltrat dar cu un cuvant destul de puternic!) era momentul sa-l ascunda pentru totdeauna pe cel care-i tot chema...dar s-a preferat sa se mearga pe burta! :mda:

toate mineriadele au fost actiuni de protest, dar schepsisul lor a fost altul: sa aratam strainatatii ca e bine sa nu se bage in economia noastra, jefuirea ei era la inceput si era mult de furat. In 1999 puterea minerilor era zdravan distrusa de disponibilizarile pe 24 de salarii din 1997, de aceea nu au mai ajuns pana la Mustaciosul Radu.
Condamnarea lui Miron a vrut sa fie un exemplu al justitiei care judeca, a-a vrut o mimare, de ochii lumii, ca la noi exista stat de drept. La fel si la Ady, l-au lasat in pace vreo 5 ani, dupa care au vrut sa prinda un rechin, asta ca tot dadusera asta vara tot felul de ”stimulente” ca sa se voteze ”cum trebuie”.

Tim
24th December 2012, 10:36
... tipic pentru comunistii inraiti: in '89 au deturnat o revolutie, in '90 au "minerit" un guvern, in 2000 s-au deghizat in "alternativa buna" iar in 2012 au calarit si ultimul oras anticomunist: Timisoara. Ca sa puna bomboana pe coliva revolutiei, acum spala sangele martirilor de pe mainile hraparete ale celui mai macabru prim-secretar - Iliescu ...
Te mai intreb odata: unde erai si ce faceai in 16 decembrie 1989? dar in 17, 18, 19, 20?
La cate mitinguri ale Seniorului Corneliu Coposu sau Ion Ratiu ai participat in 1990?:rolleyes:


De ce te dai mai marian decat Marian Munteanu?

Bobi Cearton
24th December 2012, 12:44
Conform logicii unor basisti ********oizi, datorita evenimentelor din dec 89, poporul trebuia sa voteze in dec 2012 cu PDL-ul.

Romeo
25th December 2012, 09:09
Te mai intreb odata: unde erai si ce faceai in 16 decembrie 1989? dar in 17, 18, 19, 20?
La cate mitinguri ale Seniorului Corneliu Coposu sau Ion Ratiu ai participat in 1990?:rolleyes:


De ce te dai mai marian decat Marian Munteanu?

majoritatea po****tiei nu avea nevoie nici de Coposu nici de Munteanu ci de bani sa cumpere ceea ce aveau nevoie, mancare si caldura iarna. Dupa 23 ani vad tot felul de smecheri care ii prostesc la TV cand de fapt este lupta acestora pentru ciolan, care este impartit cu cei din media. O industrie abstracta care le permite lor imbogatirea, iar majortitatea po****tiei trebuie sa se descurce din 400-1000 lei / luna, dupa cum le e norocul. Majoritatea po****tiei nici nu gandeste si nici nu vrea si asa este peste tot in UE. Lipsa de activitate a unor puliticieni si pulitisti ii determina sa instige la revolte, schimbari de guvern si o fac mani****nd cu ajutorul media, prin dezbateri din care ei sunt singurii care au de castigat.
Asta in timp ce altii se intereseaza de spectacole adevarate. Ma uit la numarul total de spactatori la prima divizie din Anglia, sezonul 89-90 un total de 7,887,039 spectatori (acolo se numara fiecare bilet, aici se uita jurnalistul cam cati ar fi, 1000 sau 3000), iar in 2011-12 13,148,465 spectatori, deci o crestere cu mai mult de 50 %. La noi 3,245,700 spectatori in 1988-89, 1,469,050 in 2011-12. Concluzia: la ei cresterea interesului pentru a merge la un meci a crescut, in timp ce la noi po****tia s-a saturat (e drept ca si po****tia noastra a scazut cu 20 %).

YodaRo
25th December 2012, 09:42
Cinste eroilor revolutiei romane din '89.
Pacat ca a fost furata de neo-comunisti si romanii nu au stiut sa le dea cu flit atunci.
De fapt un grup f mic de romani a avut curajul sa se opuna efectiv regimului comunist al lui ceasca

O alta revolutie cu greu ar mai fi posibila acum...cei care erau in stare sa protesteze fie eu murit atunci fie au plecat din tara.
Ma uit ca nici atunci cand sunt nemultumiti oamenii nu mai ies din casa...ies de ai lui dogaru platiti de unii sau altii. Nici macar la vot nu se iese...

pacat de cei care au murit in 89. Daca dupa 23 de ani readuci neocomunistii la putere inseamna ca au murit degeaba.


majoritatea po****tiei nu avea nevoie nici de Coposu nici de Munteanu ci de bani sa cumpere ceea ce aveau nevoie, mancare si caldura iarna. Dupa 23 ani vad tot felul de smecheri care ii prostesc la TV cand de fapt este lupta acestora pentru ciolan, care este impartit cu cei din media. O industrie abstracta care le permite lor imbogatirea, iar majortitatea po****tiei trebuie sa se descurce din 400-1000 lei / luna, dupa cum le e norocul. Majoritatea po****tiei nici nu gandeste si nici nu vrea si asa este peste tot in UE. Lipsa de activitate a unor puliticieni si pulitisti ii determina sa instige la revolte, schimbari de guvern si o fac mani****nd cu ajutorul media, prin dezbateri din care ei sunt singurii care au de castigat.
Ai dreptate, romanilor nu le trebuia Coposu sau Campeanu. Lor tot in comunism le-ar place sa traiasca, daca 50% il regreta pe ceasca nu mai e nimic de zis.
romanul nu e obisnuit sa gandeasca, lor le place unul care ii minte frumos gen ponta care le spune ca le mareste salariile desi cu inflatia le ia dublu din buzunare. Ei vor sa fie mintiti frumos si sa munceasca mai putin.

E cea mai saraca tara din UE si cea mai corupta pentru ca asta e din pacate felul romanului. S-a obisnuit cu saracia si coruptia si asta le place. OK asta au.

Bobi Cearton
25th December 2012, 09:50
Exista o constanta de moralitate, Basescu s-a opus neocomunistilor in ultimii 8 ani:happy

Romeo
25th December 2012, 11:34
Pacat ca a fost furata de neo-comunisti si romanii nu au stiut sa le dea cu flit atunci.
De fapt un grup f mic de romani a avut curajul sa se opuna efectiv regimului comunist al lui ceasca

Ai dreptate, romanilor nu le trebuia Coposu sau Campeanu. Lor tot in comunism le-ar place sa traiasca, daca 50% il regreta pe ceasca nu mai e nimic de zis.
romanul nu e obisnuit sa gandeasca, lor le place unul care ii minte frumos gen ponta care le spune ca le mareste salariile desi cu inflatia le ia dublu din buzunare. Ei vor sa fie mintiti frumos si sa munceasca mai putin.

E cea mai saraca tara din UE si cea mai corupta pentru ca asta e din pacate felul romanului. S-a obisnuit cu saracia si coruptia si asta le place. OK asta au.

revolutia a fost organizata pentru a scapa de Ceausescu, iar cei care au fost atunci in strada, sub gloantele trase (de cine ?) au fost miscati de niste greseli de tactica a lui Ceausescu. Invazia tarii de catre ”turistii” sovietici a declansat revolutia, trebuia sa fie la Iasi, a fost la Timisoara, iar la Bucale romanii au fost scosi ca de obicei. Abia cand au aparut huiduielile (de unde, ca doar amplficatoarele erau comandate de oamenii de nadejde ai PCR) totul a inceput sa se miste.
Recunostinta noastra fata de mortii si ranitii revolutiei nu le foloseste la mare lucru, in timp ce aceia care cunosteau organizarea economiei romanesti sunt putrezi de bogati.
Atat timp cat nu este cineva sa organizeze o astfel de miscare, nu va mai fi o revolutie, nici macar o rascoala si aici te intreb: ne este atat de rau incat sa facem o alta revolutie ? Poti tipa cat vrei, dar nici 1 nici 1000 nici 7.4 mln nu pot schimba pe cei de la putere. Si de ce i-as schimba, sa vina altii mai hoti ? Guvernele Base-Boc nu au dovedit absolut nimic si intr-un vot democratic UE nu poate face nimic. Oricare ar fi adevarul cu DD, aparitia unei noi miscari, mirifica ”alba ca zapada” nu este credibila, nu are puterea de a invinge pe cei de la putere.

Omul vrea sa traiasca si nu stie cum, intr-o societate tot mai complicata. Sunt putini cei care pot razbate singuri. Avand in vedere ca majoritatea au unde locui, romanul (in medie) nu este chiar sarac, cei care sunt nu se pot organiza si sunt usor de mani****t. Mai vedem ce va fi in 2016, acum dorm astia la putere fara probleme.

YodaRo
25th December 2012, 11:47
revolutia a fost organizata pentru a scapa de Ceausescu, iar cei care au fost atunci in strada, sub gloantele trase (de cine ?) au fost miscati de niste greseli de tactica a lui Ceausescu. Invazia tarii de catre ”turistii” sovietici a declansat revolutia, trebuia sa fie la Iasi, a fost la Timisoara, iar la Bucale romanii au fost scosi ca de obicei. Abia cand au aparut huiduielile (de unde, ca doar amplficatoarele erau comandate de oamenii de nadejde ai PCR) totul a inceput sa se miste.
Recunostinta noastra fata de mortii si ranitii revolutiei nu le foloseste la mare lucru, in timp ce aceia care cunosteau organizarea economiei romanesti sunt putrezi de bogati.
Atat timp cat nu este cineva sa organizeze o astfel de miscare, nu va mai fi o revolutie, nici macar o rascoala si aici te intreb: ne este atat de rau incat sa facem o alta revolutie ? Poti tipa cat vrei, dar nici 1 nici 1000 nici 7.4 mln nu pot schimba pe cei de la putere. Si de ce i-as schimba, sa vina altii mai hoti ? Guvernele Base-Boc nu au dovedit absolut nimic si intr-un vot democratic UE nu poate face nimic. Oricare ar fi adevarul cu DD, aparitia unei noi miscari, mirifica ”alba ca zapada” nu este credibila, nu are puterea de a invinge pe cei de la putere.

Omul vrea sa traiasca si nu stie cum, intr-o societate tot mai complicata. Sunt putini cei care pot razbate singuri. Avand in vedere ca majoritatea au unde locui, romanul (in medie) nu este chiar sarac, cei care sunt nu se pot organiza si sunt usor de mani****t. Mai vedem ce va fi in 2016, acum dorm astia la putere fara probleme.
Analizand la rece, revolutia romana a avut ca efect implementarea perestroikai fratelui rus.
tavarisci gorbaciov l-a inlocuit pe tovarasul ceausescu cu tavarisci iliescu.
au fost implicate
-serviciile maghiare prin tokes
-MI6 prin stanculescu care a jucat un mare rol
-KGB care a luat potul cel mare...daca tot a intervenit si-a instalat si omul

pana in 22 dec au fost vreo 100 de morti (mi-e lene sa verific cifrele) care i se pot imputa lui ceausescu.
dupa 22 au fost vreo 1000 de morti facuti pentru instalarea lui ilici.
ilici l-a omorat pe ceausescu prin mascarada aia de proces, ceasca acuzat de genocid a 60 000 de romani..o mare minciuna au fost de fapt 100.
ilici nu a fost judecat nici macar 1 secunda pentru mascarada facuta la revolutie
-chemat oamenii sa apere cu piepturile goale cuceririle revolutiei
-inarmarea civililior
-actiunile "glorioasei" armate romane in care untatile au tras unele in altele. Asta i se poate imputa si kgb-istului militaru, era parte din planul rusilor

deci pana la urma perestroica romana se putea face si printr-o revolutie de catifea...sau se putea limita la cei 100 de morti pana in 22. ceasca a cazut suspect de usor tradat de toti cei din jur.

altfel comunismul n-a disparut niciodata din RO dupa '89. Romanii nu pot accepta un guvern de dreapta...
pdl-ul a fost ceva de centru dar nu de dreapta.
pnl-ul e deja aruncat in mocirla cu stanga

miril
25th December 2012, 12:58
pdl-ul a fost ceva de centru dar nu de dreapta.
pnl-ul e deja aruncat in mocirla cu stanga

PD-L, adica, PD, adica FSN, adica curat de la stanga la dreapta.

Romeo
26th December 2012, 08:47
Analizand la rece, revolutia romana a avut ca efect implementarea perestroikai fratelui rus.
tavarisci gorbaciov l-a inlocuit pe tovarasul ceausescu cu tavarisci iliescu.
au fost implicate
-serviciile maghiare prin tokes
-MI6 prin stanculescu care a jucat un mare rol
-KGB care a luat potul cel mare...daca tot a intervenit si-a instalat si omul


fiind inconjurati de tari in care URSS a impus comunismul, nu aveam alta solutie decat sa facem ceva care semana cu ei, agreat de ei. Numai subminarea URSS pana la destramare a permis iesirea din acel stil de societate, dar capitalismul si-a impus companiile multinationale inca din 1990: Coca Cola, Palmolive, bancile pe parcurs. Cei din est sunt frustrati, mai ales ca bancile controleaza jaful emanatilor revolutiilor din Est.
Se stia ca lunile lui nea Nicu sunt numarate, majoritatea asteptam moartea lui, dar nu ne gandeam la ce a fost. In aceste conditii, pretul platit de acei naivi care au iesit in strada, SERVIND planului international de schimbare, a fost imens. Sa pierzi 1000 de tineri pentru ceva care oricum s-ar fi iniamplat este ceva de care numai noi am fost capabili, poate si chinezii la Tien an men cu 10 ani in urma, efectul fiind tot instalarea unui capitalism original.

Inca din 1944 nu a fost posibila alta organizare decat cea acceptata de Moskva, s-a vazut in Ungaria si CS, ca si in celelalte tari care si-au acceptat pasnic conducatorii. Romania nu avea o alta alternativa posibila in 1990-92, fara nea Nicu cei care suportasera limitarea averii nu ar fi cedat in niciun fel puterea unor Campeanu, Ratiu sau regele Mihai. Romania are nevoie de 15.000 manageri nemti, timp de 4-12 ani, ca sa se schimbe.

Procesul a fost o mascarada, dar si pentru 100 morti Ceausescu isi merita sentinta. In acele zile a avut un singur moment de normalitate in afirmatia: ”alegeti-va alt secretar general”. Din pacate a spus-o lingailor lui, putori care l-au preferat pe el dictator si pentru ei un trai tihnit.



altfel comunismul n-a disparut niciodata din RO dupa '89. Romanii nu pot accepta un guvern de dreapta...
pdl-ul a fost ceva de centru dar nu de dreapta.
pnl-ul e deja aruncat in mocirla cu stanga

Nu comunismul conteaza, ci oamenii. Spaga si evaziunea nu sunt specifice comunismului ci capitalismului. In tarile dezvoltate, acestea exista la un nivel ignorabil pentru ca sistemul ests stabil de peste 100 de ani, 230 in USA. Nu confunda o doctrina politica (comunismul) cu oamenii care se pun in slujba lui, cam peste tot in mod dictatorial.
Romanii au avut 4 guverne de dreapta, 3 catastrofale: Ceorbea, Vasile si Boc. Din pacate, oameni competenti nu ajung la putere. Zilele astea am auzit o afirmatie foarte valabila, de la un ziarist englez: Romania a fost condusa 23 de ani de o gasca de escroci incompetenti. Frica de a-si pierde privilegiile, adica esenta luptei USL-Base, face imposibila ajungerea la putere a unor specialisti, daca cumva avem asa ceva. As fi curios cati parlamentari 1990-2013 au avut pregatire (scolara) politica, restul ajungand la putere prin serviciile aduse partidelor.
Singura alternativa ramane o dictatura europeana, pe termen mediu, ceea ce este foarte putin probabil. Recesiunea deja s-a instalat in Romania in trimestrul 3, iar T4 nu poate fi mai bun. Ramane ca cresterile salariale bugetare sa revigoreze foarte putin consumul, cu speranta contrabalansarii recesiunii. Criticile presei straine sunt o piatra de moara pentru guvernul Ponta, a carui victorie detasata in alegeri face imposibila o alta sansa de a conduce tara in mod democratic. Lupta pentru ciolan USL-Base se muta in presa europeana, chiar daca Base nu mai are nicio putere.

2stupiddogs
26th December 2012, 11:35
OPRITI-L ca ... parca recitesc articole din ziarele acelor vremuri! :headbang: X LIBER! (inlocuiti X cu orice cuvant vreti voi!)
Oare cat mai dureaza pana ne spune pe fata ca s-a comis o imensa nedreptate prin inlaturarea piticului oltean?!
Auzi acolo, cosma si hadrian...tapi ispasitori, dragutii de ei! Evaziunea specifica sistemului capitalist.... :happy:happy:happy

Bobi Cearton
26th December 2012, 12:23
Ref la teroristi:rolleyes:, in 89 imi duceam veacu si prin BV (eram in ultimul an de facultate), tin minte ca de pe Modarom s-a tras in draci in toate directiile cu niste gloante mici de provenienta necunoscuta. Revolutionarii au tras si ei de jos cu ce au avut, cred ca si cu ZB-uri:rolleyes:, ajutati de soldati de la MAN, vanatori de munte, etc; la ultimul etaj s-a gasit un simulator care imita cadenta unei pusti mitraliere, teroristi ioc, parca intrasera in pamant.

Am auzit la o emisiune tv ca Militaru ar fi ordonat asasinarea copiilor de la Campina sositi la Otopeni sa "apere" Revolutia. El ar fi pus la pct teza existentei teroristilor.:rolleyes:

Eu zic ca au fost provocatori care au dorit sa creeze haos, au fost erori emotionale datorate inarmarii civililor, erori datorate soldatilor neistruiti (majoritatea fusesera luati cu arcanul in sept 89 si toata toamna fusesera prezenti la muncile agricole).

Romeo
26th December 2012, 14:41
Eu zic ca au fost provocatori care au dorit sa creeze haos, au fost erori emotionale datorate inarmarii civililor, erori datorate soldatilor neistruiti (majoritatea fusesera luati cu arcanul in sept 89 si toata toamna fusesera prezenti la muncile agricole).

si cine a fost de vina si de ce ? Ceausescu oricum se ducea in maxim 2 ani, s-a destramat URSS, darmi-te cineva pe care nu-l mai vroia nimeni. Cine a dat ordin sa traga, cine le-a dat gloante ? Soldatii nu trag de nebuni, oricati stiuleti ar fi avut in cap, nu fug cu munitie din unitate. 1000 de morti dupa fuga lui nea Nicu, DEGEABA. Asta e grija celor de la putere pentru po****tia tarii ăsteia. Au creat simpatie in lume pentru chinul de pe vremea lui nea Nicu si in 8 luni am speriat Europa. Va mai mirati ca nu ne baga nimeni in seama. Asmut pupuincuristii de la TV ca sa demobilizeze orice speranta in alt sens decat ce vor ei ? Uitati-va la astia de la PiPi DD, le da cuvantul 60 secunde si daca aia incep sa-i acuze pe cei care au fost 23 ani la putere imediat le taie macaroana. Dupa 1989 totul a mers ca la carte, totul este dirijat, chiar Iliescu si Base se supun caruselului, dar nimeni nu va schimba mafia.

Bobi Cearton
26th December 2012, 15:04
si cine a fost de vina si de ce ? Ceausescu oricum se ducea in maxim 2 ani, s-a destramat URSS, darmi-te cineva pe care nu-l mai vroia nimeni. Cine a dat ordin sa traga, cine le-a dat gloante ? Soldatii nu trag de nebuni, oricati stiuleti ar fi avut in cap, nu fug cu munitie din unitate. 1000 de morti dupa fuga lui nea Nicu, DEGEABA. Asta e grija celor de la putere pentru po****tia tarii ăsteia. Au creat simpatie in lume pentru chinul de pe vremea lui nea Nicu si in 8 luni am speriat Europa. Va mai mirati ca nu ne baga nimeni in seama. Asmut pupuincuristii de la TV ca sa demobilizeze orice speranta in alt sens decat ce vor ei ? Uitati-va la astia de la PiPi DD, le da cuvantul 60 secunde si daca aia incep sa-i acuze pe cei care au fost 23 ani la putere imediat le taie macaroana. Dupa 1989 totul a mers ca la carte, totul este dirijat, chiar Iliescu si Base se supun caruselului, dar nimeni nu va schimba mafia.

Poate suntem si noi de vina, nu trebuia sa ne lasam mani****ti de Iliescu, de Militaru, de toata fauna care a defilat la Televiziunea Romana Libera. Trebuia sa gandim atunci cu mintea de acum.

YodaRo
26th December 2012, 15:24
fiind inconjurati de tari in care URSS a impus comunismul, nu aveam alta solutie decat sa facem ceva care semana cu ei, agreat de ei. Numai subminarea URSS pana la destramare a permis iesirea din acel stil de societate, dar capitalismul si-a impus companiile multinationale inca din 1990: Coca Cola, Palmolive, bancile pe parcurs. Cei din est sunt frustrati, mai ales ca bancile controleaza jaful emanatilor revolutiilor din Est.
Se stia ca lunile lui nea Nicu sunt numarate, majoritatea asteptam moartea lui, dar nu ne gandeam la ce a fost. In aceste conditii, pretul platit de acei naivi care au iesit in strada, SERVIND planului international de schimbare, a fost imens. Sa pierzi 1000 de tineri pentru ceva care oricum s-ar fi iniamplat este ceva de care numai noi am fost capabili, poate si chinezii la Tien an men cu 10 ani in urma, efectul fiind tot instalarea unui capitalism original.

Timisoara a fost diversiunea, s-au folosit si de serviciile maghiare am spus. Omul de legatura al rusilor cu maghiarii si partea romana din teren a fost si virgil magureanu (nascut imre asztalos). Se sondasera mai multe orase si a fost ales TM ca oras al diversiunii.
Apoi mitingul de la Bucuresti din 21 ca sa infiereze evenimentele de la TM care a dus si la declansarea din Bucuresti. Baricada de la inter a cazut, in 22 era totul curatat ca la carte insa masele de muncitori erau deja polarizate.
Putea sa esueze perestroika romana daca de ex oltenii trimisi la TM cu ciomege isi puneau planul in actiune, sau daca muncitorii din Bucuresti nu reactionau insa masele au reactionat asa cum au estimat serviciile straine care vectorizau actiunea din teren.

Normal ca nu s-au gasit urmele kgb\fsu\gru astia de obicei fac curatenie la locul de munca...i-au iradiat si pe mlitaru si pe dan iosif. magureanu mai traieste?:)

********ii romani ca si nomenclaturistii imediat au intors armele :)) asa cum e specific romanilor sa se dea mereu cu invingatorii.
pana si printisorul nicu ceausescu se dadea victima a dictaturii spunea ca tzatza leana nu il lasa sa faca atat de multe orgii cate vroia. mai tii minte?
cata mizerie umana.
acum omul cu pulovar rosu e tot la putere in USL si tatuca ii priveste de sus de pe soclu. are urmasi de nadejde
cu astia implementezi capitalismul?:D

Tim
26th December 2012, 17:00
Aveti ordin de serviciu pe unitate sa decredibilizati revolutia? Sa o duceti in derizoriu? De ce? Doar pentru ca sluga americanilor a pierdut puterea?

YodaRo
26th December 2012, 17:08
da "avem ordin" sa spunem oamenilor adevarul.
mamaliga romaneasca a explodat cu ajutorul serviciilor straine aka kgb si gru in principal, ele au fost vectorii. Masele doar i-au urmat.
si revolutia le-a fost furata de bolsevici. Cei care au murit la TM au strigat jos comunismul si voi ati adus PSD-ul la putere iarasi.
Omul cu pulovar rosu e mare pnl-ist acum si acum face echipa buna cu prezidentu de onoare psd, fost prim secretar la timis. asta e adevarul. unii au memorie scurta si iarta repede...

Bobi Cearton
26th December 2012, 17:21
De ce n-ati luat voi puterea impreuna cu toata sleahta de basisti democrati? Nu mai certati lumea aiurea, nu puteti impune basismul cu forta!

Tim
26th December 2012, 17:28
da "avem ordin" sa spunem oamenilor adevarul.
mamaliga romaneasca a explodat cu ajutorul serviciilor straine aka kgb si gru in principal, ele au fost vectorii. Masele doar i-au urmat.
si revolutia le-a fost furata de bolsevici. Cei care au murit la TM au strigat jos comunismul si voi ati adus PSD-ul la putere iarasi.
Omul cu pulovar rosu e mare pnl-ist acum si acum face echipa buna cu prezidentu de onoare psd, fost prim secretar la timis. asta e adevarul. unii au memorie scurta si iarta repede...Si basescul tau cum a condus pana acum, nu tot cu ajutorul serviciilor straine? Cum a castigat al doilea mandat , nu cu ajutorul serviciilor straine?

Ti-am vazut colegii prin Timisoara acum 23 de ani , ii stiu si pe cei ce acum sunt mari oameni de afaceri. Se pare ca inca nu au distrus astia toate tentaculele ICR-ului. Inca mai otraviti lumea.

Bobi Cearton
26th December 2012, 18:05
Prin cateva teme, anticomunismul si antiIliescianismul, Basescu a reusit sa tina aproape cativa talibani portocalii. Aparatul lui de improscat zoaie n-a turat in gol. In spatele acestei gaselnite puerile, a facut prapad: politie politica politica cu adversarii sai prin intermediul unei adevarate gherile personale (DNA, Parket, CSM, Curtea Constitutionala), a reusit sa faca praf si pulbere societatea romaneasca.

Stiu, acum e greu, a venit vremea decontului. Romanii astia sunt, tot ei au votat in 90, in 92, in 96, in 2000, 2004, in 2008, in 2012. Si vor vota in contiunare pana la sf lumii:D

Romeo
26th December 2012, 18:13
Poate suntem si noi de vina, nu trebuia sa ne lasam mani****ti de Iliescu, de Militaru, de toata fauna care a defilat la Televiziunea Romana Libera. Trebuia sa gandim atunci cu mintea de acum.

crezi ca 10, 100, 10000 de romani se puteau pisa impotriva vantului ? Au tipat multi impotriva lui Iliescu si apoi l-au votat de frica sa nu ajunga Vadim.
Ceea ce nu intelegi este ca daca pe Ceasesti am putut (puternnic stimulati) sa-i eliminam, nu puteam elimina pe toti cei care conduceau toate obiectivele economice de atunci (cu carnet rosu in buzunar). Bine sau prost, aia conduceau fabrici si CAP uri. A condus Roman vreo 16 luni si a dus tara in faliment, l-au adus pe Stolo sa mentina epava la suprafata, dar tot epava a fost, i-au taiat anual cate o bucata.
Ce s-ar fi intamplat daca toata economia ar fi fost inchisa, daca 8 milioane angajati si 4 mln pensionari nu mai aveau bani, peste noapte ? Intr-o revolutie trebuiesc lasati oamenii sa traiasca, altfel esueaza in lupte de strada.
Base a sters nomenclatura PSD cativa ani si acum aceasta este speranta a 4,5 mln care i-au votat, la fel ca in 2000. Ceea ce anti PSD istii au facut a fost mai rau decat a facut PSD.

Bobi Cearton
26th December 2012, 18:29
crezi ca 10, 100, 10000 de romani se puteau pisa impotriva vantului ? Au tipat multi impotriva lui Iliescu si apoi l-au votat de frica sa nu ajunga Vadim.


Atunci, daca n-am fost si nu vom fi niciodata in stare sa ne schimbam soarta, sa lasam lucrurile sa curga cum vor altii. Alta solutie nu vad.

YodaRo
26th December 2012, 20:11
Si basescul tau cum a condus pana acum, nu tot cu ajutorul serviciilor straine? Cum a castigat al doilea mandat , nu cu ajutorul serviciilor straine?

Ti-am vazut colegii prin Timisoara acum 23 de ani , ii stiu si pe cei ce acum sunt mari oameni de afaceri. Se pare ca inca nu au distrus astia toate tentaculele ICR-ului. Inca mai otraviti lumea.
ce-ti mai place sa te joci cu cuvintele.
bascosu nu e al meu,a fost ales tot de acelasi popor, acum ma enerveaza cacarau ca a lasat-o mai moale cu suspendarea, te rog sa il trezesti sa reia lupta.:D

care colegi? iar aberezi. Nu stiu cine e ICR, ti-am mai spus din partea mea poa' sa fie si desfiintat sa dea banii la popor.
Si la fel ********ii si nomenclaturistii sa ii bage victoras la zdup daca se poate. Ia vorbeste cu el.:)

Romeo
27th December 2012, 07:26
Atunci, daca n-am fost si nu vom fi niciodata in stare sa ne schimbam soarta, sa lasam lucrurile sa curga cum vor altii. Alta solutie nu vad.

si sa lasam toti nemernicii sa urle la TV tot nu ne foloseste la nimic. Ei sunt platiti tot din munca tuturor si o fac in folosul escrocilor care ii platesc.
Suntem liberi sa ne alegem soarta, fiecare in parte, aici sau oriunde, doar ca ar fi bine sa-i rejectam pe toti care ne prostesc in media. Nu-ti inchipui ca daca tipam pe forumuri ne baga cineva in seama. Ei s-au adaptat si au inteles asta, cu cat suntem mai divizati si ne pierdem vremea le suntem lor de folos, mergem sa-i rugam sa faca ceva pentru noi.

Bobi Cearton
27th December 2012, 09:28
si sa lasam toti nemernicii sa urle la TV tot nu ne foloseste la nimic. Ei sunt platiti tot din munca tuturor si o fac in folosul escrocilor care ii platesc.
Suntem liberi sa ne alegem soarta, fiecare in parte, aici sau oriunde, doar ca ar fi bine sa-i rejectam pe toti care ne prostesc in media. Nu-ti inchipui ca daca tipam pe forumuri ne baga cineva in seama. Ei s-au adaptat si au inteles asta, cu cat suntem mai divizati si ne pierdem vremea le suntem lor de folos, mergem sa-i rugam sa faca ceva pentru noi.

Ai dreptate in mod evident, modul in care-o spui doare pt va vorbele tale taie ca o lama. Asa e, am ajuns sa ne rugam de cate un deputat sau senator sa ne ajute sa ne procuram un medicament vital sau o bucata de paine.

newcool
27th December 2012, 13:37
Ce mai face pulimea?(diana 10 dixit):D. Oare tot rosie si dupa facturile din ianuarie?:rolleyes:

cip
27th December 2012, 13:49
saraca lume,tot pt iliescu...asta dupa 20 de ani...
n-o sa ne vindecam niciodata,ferice de cei ce-au parasit tara la timp...:)

Aurel.D
27th December 2012, 17:35
Am avut si eu momente in care am simtit asta.
Sa nu mai spui niciodata asa ceva.Daca ai fost acolo si daca acum esti sanatos atunci esti un privilegiat. Ai participat la un moment istoric. Putina lume are acest noroc pe perioada vietii.

Probabil, ai dreptate...cine mai stie ce este bine si ce nu!? :) As putea spune in cateva cuvinte cum am trait acele zile, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva. Si inca ceva: NU ma consider absolut deloc ”revolutionar”, mai ales ca incepand cu 23 Dec era sa fiu victima diversiunilor de la TV, ca multi alti romani nevinovati!!

Ca o paranteza, am fost si pe 14 Iunie 1990 la televiziune, chiar in miezul evenimentelor...ar fi ceva lucruri interesante de povestit...

Tim
27th December 2012, 17:45
Probabil, ai dreptate...cine mai stie ce este bine si ce nu!? :) As putea spune in cateva cuvinte cum am trait acele zile, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva. Si inca ceva: NU ma consider absolut deloc ”revolutionar”, mai ales ca incepand cu 23 Dec era sa fiu victima diversiunilor de la TV, ca multi alti romani nevinovati!!

Ca o paranteza, am fost si pe 14 Iunie 1990 la televiziune, chiar in miezul evenimentelor...ar fi ceva lucruri interesante de povestit...

Te inteleg. Daca ai vrea sa povestesti dezinteresat acele evenimente traite, sigur se va gasi cineva care sa te umilesca si sa duca totul in derizoriu. Eu incep sa inteleg cum se consemneaza evenimentele istorice.
Observ acum o tendinta de a arata tinerilor ca acele evenimente nu au fost deloc curate. Ca au avut loc jafuri, violuri, crime....
In loc sa educam tanara generatie ca sa aibe atitudine , sa protesteze fata de orice nedreptate oricat de neinsemnata, cineva vrea sa induca ca nu are rost sa te opui, ca daca te opui sistemului faci un lucru nedemn........

Aurel.D
27th December 2012, 17:58
Pai normal ca dezinteresat...:) Daca cineva se gandeste doar, sa duca Decembrie 89 in derizoriu, sa fie pacatul lui! Altfel, eu sunt convins ca sunt multi tineri care ar vrea sa afle si din ”din interior” cum s-au desfasurat lucrurile.
Legat de Iunie 90, mie mi s-a creat impresia ca acele evenimente au fost chiar mai neclare si nebuloase decat Revolutia!
Dar sa nu fim pe langa subiectul threadului.

YodaRo
27th December 2012, 19:22
Te inteleg. Daca ai vrea sa povestesti dezinteresat acele evenimente traite, sigur se va gasi cineva care sa te umilesca si sa duca totul in derizoriu. Eu incep sa inteleg cum se consemneaza evenimentele istorice.
Observ acum o tendinta de a arata tinerilor ca acele evenimente nu au fost deloc curate. Ca au avut loc jafuri, violuri, crime....
In loc sa educam tanara generatie ca sa aibe atitudine , sa protesteze fata de orice nedreptate oricat de neinsemnata, cineva vrea sa induca ca nu are rost sa te opui, ca daca te opui sistemului faci un lucru nedemn........
daca tu mai crezi in mos Craciun e problema ta
si eu am fost participant al revolutiei, era sa mor, mi-au trecut gloantele pe la ureche (eram militar in termen) am mai povestit aici experienta mea dar eroi sunt aia care eu murit.

Au murit oameni strigand jos comunismul si revolutia le-a fost furata de bolsevici. A fost de fapt o rotatie a cadrelor cu aparitia lui toasu ilici in frunte.
Acei oameni care au murit au fost inselati si furati si nu putem ramane insensibili noi cei care am avut norocul sa traim. Suntem niste lasi ca nu facem mai mult pentru cei care eu murit si ne-am bagat in mocirla.
dupa 22 toti se dadeau revolutionari, victime ale dictaturii am spus ca pana si printisorul se punea la dispozitia revolutiei.
verdet facuse un guvern culmea tupeului

unde e pct 8 de la TM? de ce nu ati mai iesit in strada sa il sustineti in memoria celor care au murit? Acum TM e un judet rosu...ce ar mai fi de spus

spune-ti si tu povestea din acele zile, eu as fi interesat sa o citesc. Daca am chef am sa o mai spun si eu pe a mea.

eroi sunt aceia care eu murit si merita tot respectul.

Romeo
27th December 2012, 19:34
Ai dreptate in mod evident, modul in care-o spui doare pt va vorbele tale taie ca o lama. Asa e, am ajuns sa ne rugam de cate un deputat sau senator sa ne ajute sa ne procuram un medicament vital sau o bucata de paine.

tim spune ca tanara generatie trebuie invatata sa tipe, dar TV urile asta fac de dimineata pana seara si degeaba. Mai grav, alegem mereu altceva, de cateva ori mai prost ca inainte (ex 1996, 2008) si apoi o luam de la capat. Ei ne arunca ceva praf in ochi si 4 % la penzie si lumea va fi multumita. Cum poti sa te opui cand cu usurinta se gasesc 500 teme reale de ameliorat ?

Cu felia de paine nu e o problema, cu medicamentele da, dar stii ca am bagat de multe ori sistemul medical in seama pe forum si nu intereseaza decat pe cei care se lovesc de el.
In 2008 vorbeam cu un timisorean care lucra la un hotel in Madrid si era multumit, spunea ca nevasta-sa a nascut acolo si nimeni nu a vrut sa primeasca nimic. Acum nici in Spania nu mai este atat de bine ca atunci!
Nu exista, totusi, organizatii care sa furnizeze medicamentele necesare atunci cand acestea sunt foarte scumpe de procurat ? Sau o emigrare astfel incat statul respectiv sa furnizeze medicamentele vitale, atat timp cat nu este prea tarziu ? Aici stii la ce sa te astepti de la acest stat, dar viata este cel mai important lucru si de multe ori este ultima pentru care scoatem un ban din buzunar

Romeo
27th December 2012, 19:46
Au murit oameni strigand jos comunismul si revolutia le-a fost furata de bolsevici. A fost de fapt o rotatie a cadrelor cu aparitia lui toasu ilici in frunte.
Acei oameni care au murit au fost inselati si furati si nu putem ramane insensibili noi cei care am avut norocul sa traim. Suntem niste lasi ca nu facem mai mult pentru cei care eu murit si ne-am bagat in mocirla.
dupa 22 toti se dadeau revolutionari, victime ale dictaturii am spus ca pana si printisorul se punea la dispozitia revolutiei.
verdet facuse un guvern culmea tupeului



tu ai o obsesie cu comunismul. Nu asta a fost de vina ci scarba pe care o au conducatorii nostri, si nu numai cei din primul rand. De asta am mentionat eu 1000 de morti dupa fuga lui nea Nicu. Ce s-a intamplat, nu s emai poate schimba, nici revolutia furata nu o putem recupera. Suntem aproape in 2013 si cu sau fara Ilici in spateel lui Ponta, cu sau fara Base, frustrarile tale nu vor fi rezolvate. Nu tine de un om, de un guvern sau de un prim secretar ... asta presedinte de CJ parca ii zice acu si cica-i ales.
Din pacate, PDL ”moare” pe mana lor. Au avut 3 ani la dispozitie sa arate ceva si ca PNT pe vremuri, au deziluzionat. PDL prostise electoratul cu pensiile alea de CAP si cu marirea salariului la profi cu 50 %, dar de ca Ceorbea si Ciumara nu am vazut atatia ministri care sa nu fie capabili sa ne convinga cu nimic si sunt dezamagit chiar de Base ca nu reuseste sa explice de ce a trebuit sa faca taierile, sau de ce s-au cheltuit milioane pe frunze (oare o avea-o Lenuta atat de mare, de ii trebuie o frunza foarte scumpa ?) sau pe alte prostii.
Degeaba sustii niste principii de dreapta daca cei care sunt opozantii PSD nu pot arata nimic bun.
Iar revolutionarii facuti dupa anul nou arata standardul moral al po****tiei, ce poti sa-i faci ? Nu poti da decret ca de maine toti suntem morali si sa incepi vanatoarea de smecheri, ca injumatatesti po****tia, mai abitir decat Ilici, Nasty si Base.

Tim
27th December 2012, 20:00
daca tu mai crezi in mos Craciun e problema ta
si eu am fost participant al revolutiei, era sa mor, mi-au trecut gloantele pe la ureche (eram militar in termen) am mai povestit aici experienta mea dar eroi sunt aia care eu murit..acum inteleg, erai de cealalta parte a baricadei.Si atunci erai de cealalta parte a baricadei.


spune, macar petlite aveai ?:rolleyes:

cip
27th December 2012, 20:31
bah,Tim....:mad:

Tim
27th December 2012, 20:35
ce?:confused:

cip
27th December 2012, 20:45
de ce-ti bati capul?
crezi ca-s multi care pricep ce-a fost la noi?

Tim
27th December 2012, 20:54
Tu n-auzi ca noi nu stim? Ca adevarul e dincolo de noi si tocmai ne spun si ne explica ce am facut noi?:(

cip
27th December 2012, 21:02
Tu n-auzi ca noi nu stim? Ca adevarul e dincolo de noi si tocmai ne spun si ne explica ce am facut noi?:(
precenii tai din teleorman si vrancea,acolo-s revolutionarii adevarati...ne explica dragnea ce si cum...mai apoi vine cu precizari si criminalul no 1,iliescu...
si ca sa fie liniste,sa le dam si rezervistilor vreo 1800 pensie,ca altfel striga Dogaru...
ya,pentru asta am iesit in strada ca idiotii...

2stupiddogs
27th December 2012, 21:23
acum inteleg, erai de cealalta parte a baricadei. Si atunci erai de cealalta parte a baricadei.


spune, macar petlite aveai ?:rolleyes:

BUNA DIMINEATA SOARE! (Sa traiti to'arasu' gradu'!!! :D )
De cat timp iti sugeram treaba asta? Crezi ca anul trecut nu continuam dialogul fara a avea aceasta informatie mai mult decat edificatoare?! :cool:

cip
27th December 2012, 21:28
bai,a tras armata in noi...se laudau soldatii cu accsient pe la Conti cate cartuse au tras pe 17-18,mai tineti minte?
"ofiterilor" alora vrem sa le marim pensiile,mm ei de armata romana care n-a facut absolut nimic in toata existenta ei,in afara de tradari...

2stupiddogs
27th December 2012, 21:33
bai,a tras armata in noi...se laudau soldatii cu accsient cate cartuse au tras pe 17-18,mai tineti minte?
"ofiterilor" astora vrem sa le marim pensiile...

Aiurea! N-a tras nimeni! Ei trageau "cartuse de manevra"...din incarcatoare incarcate de altii dar ei stiau ca-s de manevra, simteau in urina! :groggy:

cip
27th December 2012, 21:41
Aiurea! N-a tras nimeni! Ei trageau "cartuse de manevra"...din incarcatoare incarcate de altii dar ei stiau ca-s de manevra, simteau in urina! :groggy:
de-aia zic,daca au fost pasivi merita sa aiba vreo 20 mil pensie..las' ca muncim noi in locul lor,ne rad iar in nas dar macar nu ne mai impusca...

Leo
27th December 2012, 21:42
Nu-i adevarat. Armata a tras in oameni, asta stie toata lumea.

cip
27th December 2012, 21:47
Nu-i adevarat. Armata a tras in oameni, asta stie toata lumea.
pai aia spuneam si noi,in Timisoara a tras armata...
armata asta infecta romaneasca,care a intrat in 1919 sa ne "elibereze"...ca prea ne era bine aici in Banat...

2stupiddogs
27th December 2012, 21:51
de-aia zic,daca au fost pasivi merita sa aiba vreo 20 mil pensie..las' ca muncim noi in locul lor,ne rad iar in nas dar macar nu ne mai impusca...

N-am scris niciodata dar nu-l mai suport pe emigrantul asta care imprastie aceste idei!
In seara de 17.12.1989, cand s-a deschis focul eram (impreuna cu Marcel, userii timisoreni il cunosc) vis-a-vis de Catedrala, in dreptul caselor de bilete de la gradina de vara a cinematografului Capitol. In primele secunde nimeni nu credea ca sunt cartuse reale dar apoi s-a raspandit zvonul ca exista morti/raniti. Am luat-o la sanatoasa pe langa gardul acela de ciment, in zona statiei de taximetre (acum nu mai este acolo). In spatele meu la vreo 4-5m a cazut un tip cam de varsta mea...avea piciorul SPULBERAT de la genunchi in jos (cam la 10 cm sub genunchi)! Ati simtit vreodata mirosul sangelui unui OM care se zbate si urla de durere?! Prin jur treceau masini, nu f. multe dar suficiente, credeti ca a oprit vreunul?! :mad:
Credeti ca pe mine ma poate convinge ciudatul ala ca NU armata a tras in noi?! Eventual poate s-o convinga pe mama mea care cand m-a vazut cu hainele pline de sange era sa lesine?!

Tim
27th December 2012, 21:52
Auzi yodaro ce zice lumea.

cip
27th December 2012, 22:08
N-am scris niciodata dar nu-l mai suport pe emigrantul asta care imprastie aceste idei!
In seara de 17.12.1989, cand s-a deschis focul eram (impreuna cu Marcel, userii timisoreni il cunosc) vis-a-vis de Catedrala, in dreptul caselor de bilete de la gradina de vara a cinematografului Capitol. In primele secunde nimeni nu credea ca sunt cartuse reale dar apoi s-a raspandit zvonul ca exista morti/raniti. Am luat-o la sanatoasa pe langa gardul acela de ciment, in zona statiei de taximetre (acum nu mai este acolo). In spatele meu la vreo 4-5m a cazut un tip cam de varsta mea...avea piciorul SPULBERAT de la genunchi in jos (cam la 10 cm sub genunchi)! Ati simtit vreodata mirosul sangelui unui OM care se zbate si urla de durere?! Prin jur treceau masini, nu f. multe dar suficiente, credeti ca a oprit vreunul?! :mad:
Credeti ca pe mine ma poate convinge ciudatul ala ca NU armata a tras in noi?! Eventual poate s-o convinga pe mama mea care cand m-a vazut cu hainele pline de sange era sa lesine?!
dupa statistici,in Teleorman si Vrancea s-au intamplat toate cele...
lasa B,bine ca am scapat cu bine :)
oricum,cinste si bucurestenilor!/hello

2stupiddogs
27th December 2012, 22:23
dupa statistici,in Teleorman si Vrancea s-au intamplat toate cele...
lasa B,bine ca am scapat cu bine :)
oricum,cinste si bucurestenilor!/hello

Pai...in afara de noi si ei...prea putini au trait acele simtiri!
Culmea este ca altii, care s-au trezit a doua/treia zi si au aflat ca l-au impuscat pe piticul oltean) sunt mai vorbareti decat noi si ne povestesc ce s-a intamplat atunci!
Cea mai faina faza a fost uimirea primului ministru de atunci (Dascalescu?) cand in 20 dec a aflat "doleantele" demonstrantilor in timp ce boss-ul vizita Teheranul! :))

cip
27th December 2012, 22:30
Pai...in afara de noi si ei...prea putini au trait acele simtiri!
Culmea este ca altii, care s-au trezit a doua/treia zi si au aflat ca l-au impuscat pe piticul oltean) sunt mai vorbareti decat noi si ne povestesc ce s-a intamplat atunci!
Cea mai faina faza a fost uimirea primului ministru de atunci (Dascalescu?) cand in 20 dec a aflat "doleantele" demonstrantilor in timp ce boss-ul vizita Teheranul! :))
culmea e ca pe aia-i tinem in spate si acum ...

Leo
27th December 2012, 22:40
Se merge pe ideea ca timpul trece si timisorenii uita.

cip
27th December 2012, 22:45
timisorenii nu uita...

Leo
27th December 2012, 22:49
Bineinteles ca timisorenii nu uita. Cine a trait acele evenimente in mijlocul multimii, cine a pierdut persoane dragi in acele zile, nu poate sa uite.

YodaRo
28th December 2012, 01:00
Auzi yodaro ce zice lumea.
pai inseamna ca daca armata a tras in TM, lucru adevarat de altfel si in Buc au tras si civilii de le secu, militie si gru sau simpli civili atunci trebuie injurati si civilii din TM si facuti criminali? Ca sunt tot civili ca asa e dupa logica expusa mai sus intr-un comentariu destul de ofensator.

Sa dam TM ce e al TM dar dupa o statistica ce nu imi face deloc placere:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Revolu%C8%9Bia_Rom%C3%A2n%C4%83_din_1989
La Timișoara:
Total 93 morți și 374 răniți
La Bucuresti:
564 morti și 1761 raniti
La Sibiu s-au inregistrat 99 de morti și peste 100 de raniti.

Deci au fost familii indoliate si in alte orase si in Bucurestiul pe care il desconsiderati si inca de vreo 6-7 ori mai multe.
La noi au fost si mineriadele si fenomenul Piata Universitatii.

Pe cand in TM pct 8 s-a dus pe apa sambetei.

YodaRo
28th December 2012, 02:22
Tu n-auzi ca noi nu stim? Ca adevarul e dincolo de noi si tocmai ne spun si ne explica ce am facut noi?:(
vuzoneaza emisiunile sunt doar de la antena 3 trebuie sa ai incredere.
o gramada de agenti GRU intre secu si ofiterii armatei romane

jdNmWbewN9c

2stupiddogs
28th December 2012, 07:36
yeahhh...au aparut si statisticile! :yeah:
Statisticile astea nu se pot aplica nici macar la o ferma de animale dar mai la oameni! Cand va invatati ca aceste statistici sunt doar ceva orientativ?!
BTW, tare mi-as dori sa te vad fata in fata cu un tanar care si-a pierdut tatal/mama/fratele/sora in acele evenimente sa vad daca ai avea tupeul sa-i spui si lui ca persoana respectiva este +1 in statistici...

cip
28th December 2012, 09:58
aveai 20 de ani pe atunci,frumoasa varsta!
eu eram in stagiatura la tr severin.
am prins rapidul de bucuresti ,via craiova de ora 10 ( pe urma toata ziua trenurile nu au mai mers )si intr un compartiment erau numai figuri incruntate...noi ne imbratisam pe culoarele trenului,ne salutam pe geam cu alti calatori din alte trenuri ,aia ramaneau incruntati...imi statea pe limba sa i intreb ,de ce nu se bucura ,ce sunt ********i? dar nu i am intrebat...
rapidul venea de la timisoara unde deja murisera oameni si se ducea la bucuresti unde dupa amiaza au inceput sa moara oameni...
m-o pus :drak: sa citesc din urma...
postarea asta chiar mi-a placut :)

bre,ne strofocam degeaba...cei mai multi de pe-aici habar n-au despre ce vorbesc.
bine,nici nu-s de invinuit prea tare,tot noi suntem de vina ca am lasat in urma o generatie de idioti...si astia ne vor da pensiile...:))

Calandrinon
28th December 2012, 15:03
E un loc prea sfant, nu se merita, dar vorba lui cip m-o pus dracu`sa citesc din urma:



Si tot FSN e la putere...


FSN, aripa tanara... Nici FSN-ul nu mai e ce a fost, ilici e la pensie, de Gelu Voican nu se mai stie nimica, Sergiu Nicolaescu nu mai face filme iar prim ministrul FSNist de atunci este acuma liberal, s-au imprastiat toti.

...ar trebui sa vina in fruntea tarii cei ce-au murit in 45 de ani...

k5dPtIUL3Yc



De acord cu TheIceMan mai sus.;) As mai adauga la aripa tanara si...reformista. Oricum bine ca am scapat de cripto-comunsitii iliescieni conservatori.:ok:


:happy

newcool
28th December 2012, 18:15
precenii tai din teleorman si vrancea,acolo-s revolutionarii adevarati...ne explica dragnea ce si cum...mai apoi vine cu precizari si criminalul no 1,iliescu...
si ca sa fie liniste,sa le dam si rezervistilor vreo 1800 pensie,ca altfel striga Dogaru...
ya,pentru asta am iesit in strada ca idiotii...
Plus bani din urma la revolutionarii aia de catifea, ca aia adevarati nici nu si-au facut dosare de revolutionar...Nu vad aici care-i parerea comunistului Tim..:D

Leo
28th December 2012, 18:57
Plus bani din urma la revolutionarii aia de catifea, ca aia adevarati nici nu si-au facut dosare de revolutionar...Nu vad aici care-i parerea comunistului Tim..:D

Adevaratii revolutionari nu au primit nimic, nici bani....nici terenuri....nici recunostinta. Nimic. In schimb altii, au primit de toate, desi nu meritau.

Marius
28th December 2012, 19:19
bai,a tras armata in noi...se laudau soldatii cu accsient pe la Conti cate cartuse au tras pe 17-18,mai tineti minte?
"ofiterilor" alora vrem sa le marim pensiile,mm ei de armata romana care n-a facut absolut nimic in toata existenta ei,in afara de tradari...

Acuma ar fi frumos sa specifici si despre care armata vorbesti?

Vorbesti despre amaratii "cu accent" adunati de prin toate colturile tarii pentru a face armata "la termen" si care au vazut arma doar la depunerea juramantului si in zilele revoltei din '89?

Vorbesti despre "apv-istii" semiprofesionisti, betivi si antrenati preponderent la muncile campului?

Vorbesti despre comandantii care au dat ordinul de a se trage? Vorbesti, sa zicem, de generalul Gusa, trimis la Timisoara ca sa reprime manifestatiile si care a sfarsit prin a ordona retragerea militarilor in cazarmi?

Sau poate vorbesti despre civilii inarmati din cazarmi pe baza de buletin sau pe baza de fatza prietenoasa care vedeau dusmani si teroristi in orice colt cu umbra?

cip
28th December 2012, 19:44
despre armata romana,in general...
singura din lume care n-a castigat vreun razboi decat batalii,pe ici pe colo...si alea cu ajutor si plecat de cap...:D

Marius
28th December 2012, 19:55
Pai armata romana e o structura mult prea complexa pentru a putea fi analizata ca intreg, mai ales in contextul revoltei po****re din 1989. Judecand-o in ansamblu ai sanse foarte mari sa o judeci gresit, exact cum se intampla cu cei care ii judeca pe revolutionari sau pe alti participanti la acele evenimente ca un intreg, si nu pe fiecare in parte in functie de cum s-au comportat.

Si, din pacate sau din fericire pentru noi, era destul de greu sa castigam vreun razboi la statutul si forta pe care am avut-o in decursul anilor. Dar sa nu uiti ca, de facto, Romania a castigat alaturi de Antanta primul razbel mondial. :D

Tim
28th December 2012, 20:18
Nu vad aici care-i parerea comunistului Tim..:D

Ma bucur ca actiunile mele de atunci iti asigura dreptul de a ma face acum comunist.

Calandrinon
28th December 2012, 20:43
Pana la urma, cea mai corecta definitie a PDL-ului a dat-o J.Bond: FSN, aripa tanara si reformista"

...si da-i si lupta. Nicio stradanie nu e vadita, aveti mai multe structure sa branconati
La lupta, aripa tanara si reformista a FSN-ului !

newcool
28th December 2012, 21:43
Ma bucur ca actiunile mele de atunci iti asigura dreptul de a ma face acum comunist.
Revino-ti din betie. :groggy:
Respect pentru Timisoara in zilele alea.:yes:
Din 21 si Arad-ul a iesit si inca de pe la 08:00 dimineata cand inca Bucurestiul mustacea la cuvantarea tovarasului din 20 seara. Sa-ti povestesc ca atunci lucram la IOI, locul de unde s-a plecat...n-are rost... Doar Cugirul a iesit mai devreme, in 20, dar lumea nici macar nu stie asta.
Hai noroc si la mai mare cu Iliescu in frunte Timule.:yes:

YodaRo
28th December 2012, 21:43
Acuma ar fi frumos sa specifici si despre care armata vorbesti?

Vorbesti despre amaratii "cu accent" adunati de prin toate colturile tarii pentru a face armata "la termen" si care au vazut arma doar la depunerea juramantului si in zilele revoltei din '89?

Vorbesti despre "apv-istii" semiprofesionisti, betivi si antrenati preponderent la muncile campului?

Vorbesti despre comandantii care au dat ordinul de a se trage? Vorbesti, sa zicem, de generalul Gusa, trimis la Timisoara ca sa reprime manifestatiile si care a sfarsit prin a ordona retragerea militarilor in cazarmi?

Sau poate vorbesti despre civilii inarmati din cazarmi pe baza de buletin sau pe baza de fatza prietenoasa care vedeau dusmani si teroristi in orice colt cu umbra?
ai punctat bine structurile MApN-ului. Soldati cu maxim 3 luni de "instructie" in agricultura care poate nu facusera decat tragerea pentru juramant daca o facusera si pe aia.
Nu vad cum un militar cu 3 luni de armata poate trage in civili decat daca e fortat cu pistolul la spate de comandanti sau ********i.
La TM am inteles ca si secu s-au imbracat in uniforme kaki.

si ofiterii de la armata erau de ai lor, banateni, cadre care locuiau in TM. Aia au ordonat sa se traga e drept la ordinele lui ceasca.

in Buc in 21-22 trupe MApN la Inter din cate stiu au fost doar elevi de la Academia Militara si echipajele de tancuri si TAB-uri ale lui tata milea...sa va arate tata milea ce poate face un tanc.
restul au fost trupe MI, militie, USLA, secu, pompieri si secu civili...si evident gru fratelui rus.

cred ca daca armata tragea in plin cu armamentul greu de pe TAB si tanc plus foc automat in plan orizontal erau mii de morti la Inter...nu numai 50

si mai e ceva...daca pentru mortii de la TM a fost un proces cu cativa militieni si secu trimisi la bulau...nu am auzit sa fie anchetat vreun ********\militian pentru ce s-a intamplat la Inter. S-a dat vina pe milea si atat...mortul e de vina. ca sa nu mai spun de cei 500 de morti din Buc facuti pentru instalarea lui nea nelu si a lui petrica roman, acum mare PNL-ist.

Tim
28th December 2012, 21:56
Revino-ti din betie. :groggy:
Respect pentru Timisoara in zilele alea.:yes:
Din 21 si Arad-ul a iesit si inca de pe la 08:00 dimineata cand inca Bucurestiul mustacea la cuvantarea tovarasului din 20 seara. Sa-ti povestesc ca atunci lucram la IOI, locul de unde s-a plecat...n-are rost... Doar Cugirul a iesit mai devreme, in 20, dar lumea nici macar nu stie asta.
Hai noroc si la mai mare cu Iliescu in frunte Timule.:yes:Dupa noaptea de 17, dupa ce am vazut cazand oameni langa noi, intre 18 si 20 sensatia este greu de explicat in cuvinte.Disparuse frica, autocontrolul si au aparut solidaritatea si unitatea. Ne intelegeam din priviri pe strada, vibram pe aceeasi frecventa. Niciodata nu am mai simtit asa ceva.

LE. eu stiu ca Lugojul a fost primul oras care ni s-a alaturat.

newcool
28th December 2012, 22:30
Dupa noaptea de 17, dupa ce am vazut cazand oameni langa noi, intre 18 si 20 sensatia este greu de explicat in cuvinte.Disparuse frica, autocontrolul si au aparut solidaritatea si unitatea. Ne intelegeam din priviri pe strada, vibram pe aceeasi frecventa. Niciodata nu am mai simtit asa ceva.

LE. eu stiu ca Lugojul a fost primul oras care ni s-a alaturat.
Te inteleg Timule.
In noaptea de 21 spre 22, in Arad pe la 3-4 dimineata am ramas pe la vreo 4-500 de oamneni in fata primariei. Valentin Voicila ne tot freca la cap sa ne punem in genunchi sa ne rugam. Un coleg de-al meu a mers si i-a zis: " Suntem atat de putini ca daca ne si punem in genunchi o sa parem si mai putini..." Ce frica mi-a fost, Isuse....Dar am avut sansa ca in Arad sa gandeasca totusi cei care atunci putea sa mai gandeasca, ca Elena Pugna secretara de partid pe judet a dat ordin sa ne termine....N-are rost sa mai povestim ce a fost atunci, e intradevar istorie.
p.s.
In 20 seara in Cugir au iesit niste oameni pe strazi dupa discursul tovarasului. Au fost repede imprastiati si arestati, dar in 21 au iesit din nou...Gandeste-te ca au murit 10 oameni si au fost vreo 70 de ranitzi in oraselul ala. Lugojul a iesit cam de-odata cu Aradul, in 21 dimineata...
As vrea sa cred ca atunci am fost noi.Pe mine nimeni nu m-a mani****t sau mi-a sugerat ce si cum. Uram atat de mult regimul ala, ca nici acum nu pot vedea culoarea rosie decat pe tricourile lui Liverpool si ale UTA-ei..:)

2stupiddogs
29th December 2012, 10:10
Nu vad cum un militar cu 3 luni de armata poate trage in civili decat daca e fortat cu pistolul la spate de comandanti sau ********i.
La TM am inteles ca si secu s-au imbracat in uniforme kaki.
Daca "secu" s-a imbracat in kaki, au facut-o cu acordul cui?! Sa intelegem ca armata romana este un fel de armata salvarii din iues offf ei, aia in care intra toate gospodinele frustrate?!


si ofiterii de la armata erau de ai lor, banateni, cadre care locuiau in TM. Aia au ordonat sa se traga e drept la ordinele lui ceasca.
Ce prostii vorbesti...ori voit, ori in necunostinta de cauza! Uiti politica pantofarului de a trimite cadrele nascute in Banat sa lucreze (sa zicem) la Constanta si viceversa?!





si mai e ceva...daca pentru mortii de la TM a fost un proces cu cativa militieni si secu trimisi la bulau...nu am auzit sa fie anchetat vreun ********\militian pentru ce s-a intamplat la Inter. S-a dat vina pe milea si atat...mortul e de vina. ca sa nu mai spun de cei 500 de morti din Buc facuti pentru instalarea lui nea nelu si a lui petrica roman, acum mare PNL-ist.
Aici simt un oarecare ton de repros, este cumva vina timisorenilor?!

Apoi, o tot dai cu pct 8 (nu sunt sigur ca stii exact ce s-a voit acolo...fara un gugal sarci dar si asa m-as mira sa interpretezi corect datele!), faptul ca a fost ignorat si nu s-a pus in aplicare (cum era decent sa se intample in orice tara care a schimbat regimul politic!), este cumva din vina timisorenilor, mai exact, este vina semnatarilor sau este vina politicienilor damboviteni?!

cip
29th December 2012, 10:22
Pai armata romana e o structura mult prea complexa pentru a putea fi analizata ca intreg, mai ales in contextul revoltei po****re din 1989. Judecand-o in ansamblu ai sanse foarte mari sa o judeci gresit, exact cum se intampla cu cei care ii judeca pe revolutionari sau pe alti participanti la acele evenimente ca un intreg, si nu pe fiecare in parte in functie de cum s-au comportat.

Si, din pacate sau din fericire pentru noi, era destul de greu sa castigam vreun razboi la statutul si forta pe care am avut-o in decursul anilor. Dar sa nu uiti ca, de facto, Romania a castigat alaturi de Antanta primul razbel mondial. :D
nu ma deranjeaza atat de tare faptul ca nu suntem un popor de luptatori (vezi exemplul sarbilor,tara mica si ei),cat faptul ca noua ne place sa ne mai si impaunam,falsificand cu buna stiinta istoria (prin omisiune,in mod special).
pe aia cu Antanta...noroc ca ai pus smilie ala la urma,era cat pe ce sa-mi dea mucii pe nas de ras :))

2stupiddogs
29th December 2012, 10:35
nu ma deranjeaza atat de tare faptul ca nu suntem un popor de luptatori (vezi exemplul sarbilor,tara mica si ei),cat faptul ca noua ne place sa ne mai si impaunam,falsificand cu buna stiinta istoria (prin omisiune,in mod special).
pe aia cu Antanta...noroc ca ai pus smilie ala la urma,era cat pe ce sa-mi dea mucii pe nas de ras :))

EXACT! Mai ales dupa "PACEA DE LA BUCURESTI"...:D
Ai mai spus ceva vis-a-vis de intrarea trupelor romanesti in Timisoara, in anul 1919....GRESIT! Au intrat doar in 1920, august 3 si nu ca armata invingatoare ci ca trupe ce respectau o intelegere! ;) Nu vreau sa vorbesc prostii dar ei nu au tras NICI MACAR un foc de arma pentru a castiga acest teritoriu! Mai mult, intelegerea initiala era ca granita romano-sarba sa fie la 20km in jurul Belgradului. Sarbii au cerut aceasta distanta ca zona tampon, centura de siguranta in jurul capitalei (cam pana la Pancevo)...dar la negocieri au aparut si "marii" Bratieni cu fitele dambovitene si totul s-a dus dreq, au reusit sa imparta Banatul! In acel acord, zona Jimbolia era teritoriu sarbesc iar Becicherecu Mare (Zrenianin) era teritoriu romanesc, apoi s-a facut un "schimb" si s-a ajuns la linia granitei de acum.

cip
29th December 2012, 10:46
EXACT! Mai ales dupa "PACEA DE LA BUCURESTI"...:D
Ai mai spus ceva vis-a-vis de intrarea trupelor romanesti in Timisoara, in anul 1919....GRESIT! Au intrat doar in 1920, august 3 si nu ca armata invingatoare ci ca trupe ce respectau o intelegere! ;) Nu vreau sa vorbesc prostii dar ei nu au tras NICI MACAR un foc de arma pentru a castiga acest teritoriu! Mai mult, intelegerea initiala era ca granita romano-sarba sa fie la 20km in jurul Belgradului. Sarbii au cerut aceasta distanta ca zona tampon, centura de siguranta in jurul capitalei (cam pana la Pancevo)...dar la negocieri au aparut si "marii" Bratieni cu fitele dambovitene si totul s-a dus dreq, au reusit sa imparta Banatul! In acel acord, zona Jimbolia era teritoriu sarbesc iar Becicherecu Mare (Zrenianin) era teritoriu romanesc, apoi s-a facut un "schimb" si s-a ajuns la linia granitei de acum.
am gresit cu un an,mea culpa...:)

newcool
29th December 2012, 12:52
am gresit cu un an,mea culpa...:)
N-ai gresit. Banatean a gresit, trupele romane au intrat in Tm pe 3 august 1919..A gresit doar la data(an), in rest corecte remarcile despre "marii" nostri negociatori.:yes:

2stupiddogs
29th December 2012, 13:49
Asa este, eu am gresit!
Era vorba despre aprox un an dupa 1 Decembrie 1918 nu 1919 cum gresit calculasem eu, atunci au preluat teritoriu ce era administrat de armata sarba!
Mea culpa, Cip. :(

Tim
29th December 2012, 14:02
Hai sa depanam amintiri ca mosii.:D

Care ati fost la Prefectura atunci cand au venit uslasii cu masinile cu tunuri de apa? Am fost acolo cand le-au spart rotile si geamurile. De atunci au grilaj la parbriz.:D


Dar in Calea Girocului cine a fost in seara in care au blocat tancurile cu firobuze? Eram un student sarac atunci, stateam in gazda. Imi amintesc de un vecin care cara paturi si Pick-up-uri furate de la magazinele sparte de oamenii din Calea Girocului. Mai stiti unde era magazinul de electrice ? Dar cel cu textile?"

Hai kroko, sa iti vad memoria de agent in serv.:rolleyes:
Ai fost in noaptea aia acolo? Stii cum rapaie o mitraliera de 7.62?

krokobaursolzos
29th December 2012, 16:06
E ultima data cand te bag in seama,
-am fost la Capitol, aveam bilete la film; mi-au dat banii pe bilete si m-au expediat de acolo; eram mirat, nu stiam ce fac soldatii de vis-a-vis, dar am plecat spre stadion; pe drum m-am intersectat cu coloanele de muncitori ce marsaluiau spre prefectura.
Dupa masa am ramas la un var pe Calea Girocului, langa florarie. N-am vazut firobuze sa blocheze strada, dar, impreuna cu cativa inconstienti am convins doi vatmani sa opreasca tramvaiele in intersectie. Apoi au inceput sa se traga dinspre Giroc. Pe tacute, din spate au aparut doua taburi. Primul, cand ne-a vazut (eram cam 15-20 de oameni in strada) a oprit brusc si a inceput sa traga inspre noi. Din fericire, celalalt tab nu a observat ca s-a oprit si l-a lovit din spate, in felul asta tirul a trecut pe deasupra noastra si a facut ferfenita geamurile tramvaielor. Ne-am imprastiat ca potarnichile. Am urcat in bloc si toata seara am vazut cum aduceau salvarile ranitii, la fel si masini civile. Un vecin din bloc, chirurg la judetean, a fost chemat prin telefon sa se intoarca la munca. Dimineata, cand s-a intors, era alb ca varul...

Esti fericit?

newcool
29th December 2012, 17:03
Mda, comunistii au reusit sa le futa directia si timisorenilor care acum se cearta intre ei...:mad:
Well done tovarasi.:yes:

krokobaursolzos
29th December 2012, 18:07
Remarc, pentru a nspea oara, ca slugile useliste sunt protejate de moderatori ... :(

YodaRo
29th December 2012, 19:04
Daca "secu" s-a imbracat in kaki, au facut-o cu acordul cui?! Sa intelegem ca armata romana este un fel de armata salvarii din iues offf ei, aia in care intra toate gospodinele frustrate?!
Ce prostii vorbesti...ori voit, ori in necunostinta de cauza! Uiti politica pantofarului de a trimite cadrele nascute in Banat sa lucreze (sa zicem) la Constanta si viceversa?!
eu n-am spus ca armata n-a fost vinovata, dimpotriva milea a dat ordinele sa se traga.
Dar nu-mi spune ca vinovat a fost soldatu zgabearta iftode cu 3 luni de armata si alea facute la cules de porumb.

desi in armata ordinele se executa si au fost date pe cale ierarhica, sefii de dispozitive care erau ofiteri si subofiteri puteau sa se eschiveze. Soldatu zgabearta a tras pentru ca i s-a ordonat sa o faca, poate cu pistolul la spate poate i-au amenintat ca ii impusca daca nu executa ordinele.

depindea cat de zelosi si tampiti erau acei comandanti de pluton care blocau strazile. acei subofiteri si ofiteri de pe TAB ca sa traga.
Si acesti oameni aveau familii, prieteni, copii in TM ca acolo locuiau si nu cred ca nici unul nu era banatean. Sau dintre militienii si ********i incl aia care au ucis in spitalul Judetean ranitii, la fel nu cred ca nu erau banateni.

nu cred ca are importanta regiunea, ceasca a mizat pe ura oltenilor fata de banateni si a trimis muncitori din oltenia poate si din moldova inarmati cu bate...cred ca stii ca au fraternizat.

tu daca erai comandant de dispozitiv la TM cum procedai?

La Buc la Inter elevii de la Academia Militara erau in randurile 3-4 ale dispozitivelor, in fata erau scutieri si nu puteau trage orizontal si cand ei trageau in sus atunci de sus de la Inter si Dunarea se tragea direct in multime. Majoritatea celor impuscati la Inter au fost in cap de sus in jos.
Au fost si subofiteri tampiti care au tras cu mitraliera de pe TAB la Inter insa nu cred ca trebuie acuzat acarul paun soldatu zgabearta.

Despre pct 8 eu cred ca TM era pe val atunci, daca se iesea masiv in strada sa se sustina pct 8 la TM sa se forteze mana lui ilici altfel stateau lucrurile.
insa revolta a fost anticeausista nu anticomunista.

la Buc s-a sustinut pct 8 de la TM prin fenomenul Piata Universitatii insa urmarea se stie.

Tim
29th December 2012, 21:28
Remarc, pentru a nspea oara, ca slugile useliste sunt protejate de moderatori ... :(

Oare?
Ia sa vedem daca e asa: rog un SM sa ne spuna cine e clona userului banat definitiv SERV_AG.

Acum sa vedem cine e protejat.:rolleyes:

2stupiddogs
30th December 2012, 02:37
eu n-am spus ca armata n-a fost vinovata, dimpotriva milea a dat ordinele sa se traga.
Dar nu-mi spune ca vinovat a fost soldatu zgabearta iftode cu 3 luni de armata si alea facute la cules de porumb.
Oare?!
Daca acel soldat isi spunea parerea si dezaproba infiltrarea "armatei salvarii"...crezi ca nu era bagat in seama?! Dar ciudatul ala despre care vorbesti a fost educat sa nu vorbeasca daca are ocazia (NU neaparat de scoala sau de propaganda comunista.... asa a fost educat de familie: "mergi pe burta si totul se rezolva!" Idea asta....iti pare straina pentru acea vreme?!


desi in armata ordinele se executa si au fost date pe cale ierarhica, sefii de dispozitive care erau ofiteri si subofiteri puteau sa se eschiveze. Soldatu zgabearta a tras pentru ca i s-a ordonat sa o faca, poate cu pistolul la spate poate i-au amenintat ca ii impusca daca nu executa ordinele.
am sustinut altceva?! eu am zis doar ca in 17-20 A TRAS ARMATA sau cei pe care armata i-a ACCEPTAT!



depindea cat de zelosi si tampiti erau acei comandanti de pluton care blocau strazile. acei subofiteri si ofiteri de pe TAB ca sa traga.
Si acesti oameni aveau familii, prieteni, copii in TM ca acolo locuiau si nu cred ca nici unul nu era banatean. Sau dintre militienii si ********i incl aia care au ucis in spitalul Judetean ranitii, la fel nu cred ca nu erau banateni.
Usurel...:D; cu putin mai inainte afirmai ca (,) cadrele erau banateni....vero! Ceea ce spui acum...e altceva!Cei care erau banateni/timiseni....trebuiau sa aibe spate/pile PREA puternice ca sa lucreze in zona!


nu cred ca are importanta regiunea, ceasca a mizat pe ura oltenilor fata de banateni si a trimis muncitori din oltenia poate si din moldova inarmati cu bate...cred ca stii ca au fraternizat.
Au venit din oltenia, mai exact din zona rm-valcea si erau chititi ca Timisoara era invadata de armata maghiara/sarba! daca in momentul "aselenizarii" eram mai putini in Piata Victoriei....lucrau sistematic, ei erau din tagma celor care "noi muncim/noi nu gandim!" Ghinionul lor a fost ca atunci cand au ajuns in centrul orasului...eram aprox 6-7 la un oltean d'asta...poate chiar mai multi! Stii cat sunt de curajosi....asa ca se rugau de noi sa nu le luam cozile de lopata ca le au pe inventar....


tu daca erai comandant de dispozitiv la TM cum procedai?
Sincer?! Faceam orice sa nu-mi fac familia.....probabil ca DUPA O SAPTAMANA LUCRAM CA SI NECALIFICAT INTR-O FABRICA DE NASTURI!....da' nu-mi "cacam" drapelul! (nu sunt un idealist dar in acel moment NU MAI SUPORTAM COMPROMISURI!)


Despre pct 8 eu cred ca TM era pe val atunci, daca se iesea masiv in strada sa se sustina pct 8 la TM sa se forteze mana lui ilici altfel stateau lucrurile.
insa revolta a fost anticeausista nu anticomunista.
Interesant! Tu stii ca de ex dupa februarie 1990, daca mergeam ceva mai mult de 100 "mile" toata lumea ne condamna ca vrem sa alipim Timisoara de Yugoslavia...sau ca suntem "antirevolutionari" cum ne-a descris ilici?!


la Buc s-a sustinut pct 8 de la TM prin fenomenul Piata Universitatii insa urmarea se stie.
Rezultatul?! In acea vreme puteai sa dai foc la toata regiunea....se aplica regula miticului care era de parere ca "o ulita din bucuresti este mai importanta decat X sate din "provincie"?! (ghici ciuperca cine?!)

YodaRo
30th December 2012, 06:54
nu cred ca nu erau si banateni printre cei care sa fi comis crime. De fapt oamenii circula de-a lungul vietii sunt asimilati unei zone sau alteia unde ii arunca viata.

uite de ex acel criminal care a actionat pe calea Girocului sa recupereze tancurile.
http://adevarul.ro/locale/timisoara/revoluTie-prapadul-facut-armata-calea-girocului-tancurile-blocate-manifestanti-1_50ad56fd7c42d5a66393478e/index.html
Militarii, conduși de maiorul Vasile Paul, au deschis focul fără milă și au ucis mai multe persoane. După Revoluție maiorul Paul a fost avansat general și chiar a ajuns profesor universitar la Universitatea de Vest din Timișoara.

deci acest vasile paul traieste de cel putin 20 de ani in TM e avansat gheneral si chiar prof la univ de vest se pare. Daca traieste acolo de 20 de ani cel putin e considerat banatean nu? si unul de "vaza" daca a fost si avansat si e si prof..educa tinerele generatii.:(

despre soldati imi mentin parerea, nu cred ca ei sunt principalii vinovati ci cei care le-au dat munitie reala si le-au ordonat sa traga.
in general tineri la 18-19 ani care multi luati de la coarnele plugului, poate nu vazusera nici trenul in viata lor, cu studii sau fara, usor de mani****t.
Li s-a spus ca ii ataca dusmanii, ungurii, americanii samd...
nu il lasau pe unul neinstruit cu munitie reala pentru ca si criminalii de ofiteri se temeau pentru viata lor. In general erau atenti cu mani****rea munitiei.

Ofiterii care i-au comandat, adulti, militari de cariera asa zis profesionisti, astia trebuie acuzati inainte de toate.

Despre pct 8 de la TM am spus ca bucurestenii l-au sustinut in Piata Universitatii insa rezultatul se stie, ilici a trimis minerii sa "curete" piata.

parerea mea e ca daca la TM se iesea masiv pentru sustinerea pct 8 se putea impune.
ilici nu avea curaj sa trimita oamenii negri la TM in orasul martir asa cum a facut-o la Buc.
si repet, nici un anchetat pentru mortii de la Inter si nici atat pentru cei 500+ morti pentru lovitura de stat a lui ilici.

YodaRo
30th December 2012, 07:23
unii dintre teroristi

yU5LBGwW2Y0

newcool
30th December 2012, 12:38
Ion Iliescu, Dan Iosif, Gelu Voican, Militaru....Si cica nu sunt dovezi...

Bobi Cearton
30th December 2012, 13:12
Mi-am adus aminte de generalul Gusa (am inteles c-a murit in urma radierii:rolleyes:). Asta ce-a fost, kgb-ist, gru-ist, pro-american? Putem afla acum sau peste 25 ani?

krokobaursolzos
2nd January 2013, 11:28
Slugile nu vor afla niciodata nimic, n-au nevoie....

Bobi Cearton
2nd January 2013, 11:46
Slugile nu vor afla niciodata nimic, n-au nevoie....

La multi ani, domnule Kroko!:)

Marius
3rd January 2013, 14:25
Mi-am adus aminte de generalul Gusa (am inteles c-a murit in urma radierii:rolleyes:). Asta ce-a fost, kgb-ist, gru-ist, pro-american? Putem afla acum sau peste 25 ani?

Tinand cont ca s-a opus intrarii trupelor sovietice in tara cand iliescu si roman cereau cu disperare lucrul asta, as zice ca n-a fost cu kgb sau gru.

YodaRo
5th January 2013, 23:36
Apropo ca a tras numai armata in TM in Dec 89.
Un proces verbal cu situatia armamentului gasit la ********i si militieni in TM in zilele alea.
unii criminali nici macar n-au binevoit sa isi curete armele...
http://mariusmioc.wordpress.com/2012/09/03/verificarea-armamentului-securitatii-si-militiei-din-timisoara/

incl. arme cu luneta ce prezinta urme de funingine...ah stai asa porumbeii pacii au tras in sus de bucurie ca scapasera de ceausescu.

resita
16th December 2013, 17:22
s-a uitat Decembrie '89?:(:(:(

krokobaursolzos
16th December 2013, 19:48
am deschis un thread fix cu intrebarea asta.

TheIceMan
16th December 2015, 06:36
Au trecut 18 ani.

Cuvintele sunt de prisos.

Au mai trecut inca 8 ani... Priviti in liniste.

https://www.flickr.com/photos/validumitru/albums/72157650194727255

https://www.flickr.com/photos/vikingman/albums/72157626249604741

https://www.flickr.com/photos/ovidiuh/albums/72157622912515988

Tim
16th December 2015, 15:12
https://youtu.be/xWVsDdTgHt4


atat !

Franz
16th December 2015, 15:45
:yes:

TheIceMan
17th December 2015, 19:53
q_w5IGqxRB0