PDA

View Full Version : Credeti ca valoarea campionatului a scazut fata de anii trecuti?



viola_fan_cluj
21st December 2007, 16:48
Se tot spune ca valoarea campionatului nostru a scazut! Oare din ce cauza, avand in vedere ca anul acesta nu au mai plecat jocatori romani de valoare in strainatate (poate cu exceptia lui Paraschiv) si in schimb au venit foarte multi jucatori straini de valoare!?

six
21st December 2007, 17:30
parerea mea este ca a crescut.....dovada este clasamentul :ok:

Prome
21st December 2007, 17:41
Eu sunt de parere ca acest campionat a crescut destul de mult . A nu se pune semnul = intre valoarea campionatului si rezultatele din Europa ( Steaua&Dinamo traverseaza o forma jalnica , Dinamo puteau juca in grupele Uefa fara griji iar Steaua acum in primavara europeana , Rapid a abordat total gresit meciul cu Nurnberg care totusi este o echipa net superiora Rapidului din prisma lotului si antrenorului , iar la CFR Cluj a intervenit factorul surpriza si lipsa de experienta europeana , Otelul oricum si-a depasit conditia castigand Intertoto).

ionut_cluj
21st December 2007, 18:02
eu zic ca ultimii 3 ani in Europa au fost un fel de accident. Nu cred ca in realitate suntem mai sus decat suntem azi in europa.

Kooler
21st December 2007, 19:08
Intre "valoarea campionatului" si "ce jucatori de valoare da Romania" e cale lunga. D-aia e uefa sa faca coeficienti, statistici si sa ne zica si noua daca am crescut sau am scazut. Putem compara si singuri rezultatele echipelor romanesti in cupele europene. Au fost mai proste fata de anul trecut, pentru ca evident e greu sa te mentii. Si probabil va scadea, daca echipele care se afla pe locurile fruntase la sfarsitul campionatului nu vor face treba si in cupele europene, nu doar in campionat. Succes acestora!

vlad1607
21st December 2007, 20:46
s-a nivelat treaba...nu cred ca a crescut..dovada ce NU am facut n Europa....

Sunchase
21st December 2007, 20:59
o mizerie de campionat in continuare. pana nu scapam de militeanul sef mitica nimic nu se va schimba

Datenshi
21st December 2007, 21:17
Pai nu au mai plecat jucatori romani pentru ca nu prea mai avea cine. Nu cred totusi ca a scazut valoarea campionatului.

delaparis
21st December 2007, 21:21
A stagnat ... nu cred ca a scazut.
Celelalte au crescut in schimb deci cred ca aici e problema noastra. Suntem la maxim ce putem produce in acest sistem , organizare etc ...

BAK
21st December 2007, 22:01
ca s valoare a crescut clar...drept dovada ca ne-am calificat la euro cu multi jucatori din campionatul intern

dannyreddog
22nd December 2007, 12:17
Ba din contra...valoarea campionatului a crescut...sunt mai multe echipe valoroase decat in anii trecuti,unde atunci era doar clasicul Steaua,Dinamo,Rapid...
Acum mai sunt CFR Cluj,Unirea Urziceni,echipe cu multi jucatori de valoare plus ca jucatorii straini care vin in campionatul nostru nu mai sunt luati de pe internet,a inceput sa se niveleze si acest aspect...Iar faptul ca ne-am calificat la Euro 2008 dupa 8 ani cu multi jucatori din campionatul nostru in primul "11" al echipei nationale spune si asta multe despre campionatul nostru mioritic..
In legatura cu prestatia echipelor romanesti in acest an in cupele europene pot spune ca a fost un accident,nu asta e valoarea noastra la nivel de cluburi,au fost o serie de conjuncturi nefavorabile care au adus la pierderea in serie a calificarilor mai departe in Europa cauzate in principal de lipsa concentrarii si de faptul ca unele echipe de la noi au luat adversarul la pret de matineu(vezi Dinamo cu suedezii si CFR cu cipriotii.).

Hard
22nd December 2007, 12:22
Daca privim din punctul de vedere al noilor jucatori din campionatul nostru,campionatul a crescut .Daca ne uitam ca echipe gen Steaua,Dinamo ,care nu joaca cine stie ce sunt in primele 5 , inseamna ca al nostru campionat e slab . Raportat la Europa, nu cred ca vom putea repeta performantele de acum 2-3 ani prea curand.

effect
22nd December 2007, 13:00
Valoarea campionatului nostru nu are cum sa creasca , atata timp cat o sa avem in conducere specimene in genul lui Mitica , iar Gigi , Borcea si multi altii se vor ocupa in continuare de jocuri strategice . Trebuie sa recunoastem , stagnam nu pentru ca nu sunt jucatori valorosi in campionatul nostru (avem si inca destui foarte buni) ci pentru ca sistemul e corupt

Elphax
22nd December 2007, 13:07
poate a crescut putin, dar nu mult

au fost adusi multi jucatori de afara, unii foarte buni, dar asta nu inseamna ca echipele au crescut f. mult

me
22nd December 2007, 13:09
nu cred ca a crescut, s-a nivelat la varf in sensul ca echipele "grele" de acum cativa ani au slabit (ca joc si rezultate) iar 2-3 echipe din pluton s-au ridicat mai sus decat erau acum 2 ani (vezi, CFR, Poli, Urziceni si Vaslui). Dar valoarea campionatului este cam aceeasi, si nu mi se pare deloc una ridicata..mediocru cred ca e cuvantul care-l caracterizeaza cel mai bine, sunt foarte putine meciuri intr-adevar bune in campionatul intern, practic le putem numi accidente pe astea
personal mi-a placut fiarte mult ritmul si calitatea joculu la CFR-Poli din tur (2-2), dar e drept ca e o parere subiectiva :)
in schimb am vazut o tona de meciuri sterse cu mingi gresite si angajament spre zero..drept e ca si calitatea jocurilor spre finalul asta de an a fost cred eu mult influentata de conditiile de joc, in ultimele 5-6 etape cred ca 70% din meciuri sau jucat in mocirle, orezarii, pationoare etc..in niciun caz pe teren de fotbal..

Vlad
22nd December 2007, 23:29
a crescut incontestabil in ceea ce priveste valoarea echipelor de club din provincie si, cel putin din punctul meu de vedere, interesul a crescut

moty
23rd December 2007, 01:16
eu zic ca valoarea campionatului nostru e data de prezenta in cupele europene. deci, a scazut!

Denis
23rd December 2007, 01:42
faptul ca avem o echipa direct in liga campionilor dovedeste ca a crescut putin. dar trebuie sa recunoastem ca nu ne comparam cu echipele occidentale. echipele mari din europa fabrica jucatori cu clasa pe banda rulanda in contrast cu echipele din romania. eu zic ca va mai dura in jur de 3-4 sezoane pana cand vom putea face diferente. cert e ca aproximativ toate echipele din romania sunt in formare acum. avem multi jucatori tineri si multi jucatori care depasesc varsta de 30 de ani. parerea mea e ca in cativa ani vom putea maturiza si noi "tineretul" si ne vor creste si noua ceva mai mult coeficientii.

paul30
23rd December 2007, 01:43
Cred ca e pe drumul cel bun desi cred ca ar fi inca multe aspecte care s-ar putea inbunatati. De exemplu arbitrajul, calitatea gazonului in cazul unor terenuri care sunt mai degraba de div. C, atitudinea nesportiva a unora de cei implicati in fotbal (presedinti de club, suporteri, etc.)

giovanni BV
27th December 2007, 01:03
Drumul este bun , dar inca mai sant obstacole ( manevre ) din partea multora ( conducatori de cluburi , arbitri ....etc. ) . Pana nu ne despteptam la realitate , nu vom vedea ceva mai bun de atat !!! Aceste lucruri afecteaza si calitatea fotbalului , dar si moralul jucatorilor care evolueaza pe teren !!! Trebuie facute schimbari majore , eu unul as chema o delegatie de profesionisti ( cu reprezentanti din toata lumea ) , sa stea un an de zile in Romania si vada ei ce este in neregula in fotbalul romanesc !!! Si de asemenea sa mergem si noi la altii , sa vedem ce probleme au ei acolo !!! Numai asa se vor lua masuri mai bune si vom invata cum trebuie sa se faca fotbal adevarat in lume !!! Probleme sant peste tot , dar nimeni nu vrea sa recunoasca !!! Inclusiv FIFA se zbate cu coruptia , dar prea putine rezultate se vad in combaterea coruptiei , violentei si racism-ului in fotbal !!! Daca nu se i-au masuri , se va distruge imaginea sportului in general , in toata lumea !!!:(

Mario Di Lazi
27th December 2007, 08:03
valoarea crește de la an la an ... dar crește cu foarte puțin :D

Lordul
27th December 2007, 10:31
am mai crescut suntem pe locul 10 in topul campionatelor

Ferdininho
27th December 2007, 13:57
Nu a crescut valoarea campionatului, au mai crescut cateva echipe care pun pretentii, a crescut lupta la varf.
Cand un campionat a crescut inseamna jucatori de valoare echipe puternice in Europa. La noi doar s-a mai echilibrat un pic atata tot.

blaga
27th December 2007, 20:07
am mai crescut suntem pe locul 10 in topul campionatelor

Dinamo a crescut cel mai tare...........de pe 1 ........pana pe 6,
a crscut de 6 ori:confused:
la mai mare:cool:

cfr a adus pe cateva milioane un mijlocas de la Boca :shocked: woaaaau ar putea continua campionatul de la egalitate de puncte cu sdr, ca sa le mai dea o sansa.

relansat
27th December 2007, 21:02
Nu, dimpotriva, e un pic mai puternic, numai ca noi evoluam cam greu ... oricum, io zic sa ne raportam si la celelalte campionate si nu numai la noi, cei din trecut ... suntem subtirei de tot .. :no:

lopez
30th December 2007, 18:58
Valoare echipelor romanesti a crescut indiscutabil.Acum cativa ani daca dadeam de PSG sau Bruge aveam 5 kile de morcovi la fund.

Cappone
1st January 2008, 19:43
este in continua crestere.mai greu da creste valoarea de la an la an.macar sa mai adunam niste puncte sezonul viitor in cupele europene sa ne mentimem cat de cat coeficientul

rhadoo
3rd January 2008, 13:08
eu zic ca scazut,insa a crescut incrancenarea dintre echipe si mai ales dintre conducatorii acestora

jesus supremu
3rd January 2008, 13:14
nu stiu ca nu mai urmaresc fotbalul din romania:mda:

Datenshi
4th January 2008, 10:37
Liga I a căzut 11 locuri și ocupă poziția 21 în clasamentul campionatelor din lume


Liga I a acumulat 525 de puncte și ocupă locul 21 în clasamentul celor mai bune campionate din lume în anul 2007, realizat de Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului (IFFHS).

În 2006, Liga I se afla pe locul 10, cu 673 de puncte.

Căderea Ligii I în clasamentul IFFHS a fost anticipată de președintele LPF, Dumitru Dragomir, care declara, pentru MEDIAFAX, la 11 ianuarie 2007: "Nu trecem de locul 10. Pentru că ne vor pleca jucătorii în campionate mai puternice. Dacă din vară nu ne vor pleca jucătorii vom fi între primii 10 din lume, dacă vor pleca, va pleca și performanța. Vin jucători din străinătate, dar nu sunt de valoarea celor care pleacă. Păi pleacă jucători de 4-5 milioane de dolari și aducem fotbaliști de 500.000", afirmase Dragomir.

În 2004, în ierarhia IFFHS, România ocupa locul 29, iar în 2005 se afla pe poziția a 19-a.

@ MEDIAFAX

dede
4th January 2008, 19:33
1. England 1.171,0
2. España 1.074,0
3. Italia 1.027,0
4. Brasil 954,0
5. Argentina 852,0
6. Deutschland 839,0
7. France 761,5
8. México 734,0
9. Colombia 666,0
10. Portugal 643,5
11. Chile 643,0
12. Türkiye 634,5
13. Russia 577,5
14. Ukraina 570,5
15. Paraguay 570,0
16. Scotland 566,0
17. Nederland 554,0
18. Greece 550,5
19. Belgique 531,5
20. Uruguay 527,5
21. România 525,0
22. Tunisie 480,0
23. Schweiz 448,0
24. Danmark 447,5
25. Èeská Republika 440,5
26. Egypt 430,0
27. Österreich 425,5
28. Japan 421,0
29. Perú 413,0
30. Ecuador 411,0
...
(iffhs)

si punctele astea cum se calculeaza? :sleep:

Datenshi
5th January 2008, 01:15
Greu... :D

SAMM
8th January 2008, 14:58
normal ca a scazut

dak a ajuns cfr pe primul loc, va dati seama cat de jos am ajuns

echipa eliminata categoric de anorthosis famagusta e pe primul loc

si ca sa nu mai existe contraziceri

Steaua s-a clasat la finalul anului 2007 pe locul 70 intre toate echipele din lume, fiind cea mai bine clasata echipa din Romania. Rapid este pe 105, iar CFR pe 155, in timp ce Dinamo ocupa abia locul 163.

Aurel.D
8th January 2008, 17:19
Surprinzator, dupa evolutiile bune in cupele europene din 2005 si 2006, prestatiile echipelor romanesti au scazut subit pe toate planurile....nu stiu daca la jucatori a intervenit lipsa de motivatie asa de repede (asa se pare), insa este evident ca valoarea campionatului a scazut.
In plus, a scazut si interesul iubitorilor de fotbal pentru campionatul intern in special din cauza scandalurilor/ balacarelilor ca la usa cortului dintre conducatorii de cluburi, a scaderii sistemului de valori a celor care conduc fotbalul romanesc, dar cred si din cauza presei care se concentreaza mai mult pe subiecte de radio sant, de prost gust!!
Este prea mult sa fii intoxicat zilnic cu ce aberatii/ idiotenii/ tampenii/ elucrubeaza cate un pervenit din asta trezit presedinte de club...
Te saturi, pur si simplu.....:rosu:

SuPoRTeRFaNaTiK
16th January 2008, 12:45
Avem un campionat mediocru spre jalnic. uitati-va ce se joaca afara, si ce se joaca la noi.

LazioRoma
16th January 2008, 23:54
nici nu a scazut nici nu a crescut .. acelas campionat de 2 lei cu alde borcea si copos care o sa bage bete in roate cfr-ului ca viata lor e o frauda totala!

Elphax
16th January 2008, 23:58
ai uitat de oier :happy

SuPoRTeRFaNaTiK
17th January 2008, 00:39
Becali e de departe nr. 1 in "manevre" . din cauza lui, campionatul e asa scazut

LazioRoma
17th January 2008, 21:33
Da este becali este rupt in gura pana peste cap el e trimisu lu dumezeu anti-comunistul convins al carei famili a suferit in lagarele comuniste !Si el .. conduce cea mai COMUNISTA echipa poate din lumea .. cu mici exceptii ( CSKA Moscova) !.. Si acum ma intreb .. oare daca Gigi asta e asa anti comunist el ... de ce este acuma la Steaua !? de ce nu isi respecta familia care a suferit in puscariile comuniste si atinge cel mai comunist element care a mai ramas dupa `89 adica Steaua !

Cristian
17th January 2008, 21:37
Da este becali este rupt in gura pana peste cap el e trimisu lu dumezeu anti-comunistul convins al carei famili a suferit in lagarele comuniste !Si el .. conduce cea mai COMUNISTA echipa poate din lumea .. cu mici exceptii ( CSKA Moscova) !.. Si acum ma intreb .. oare daca Gigi asta e asa anti comunist el ... de ce este acuma la Steaua !? de ce nu isi respecta familia care a suferit in puscariile comuniste si atinge cel mai comunist element care a mai ramas dupa `89 adica Steaua !


:happy:happy Pana acu cateva luni cum aveai la echipa favorita ? ce fel de echipa sustineai ? :D Acum e comunista ? Adica vreau sa zic, te-ai convins in sfarsit ca e comunista ? :D:D

LazioRoma
17th January 2008, 21:41
:happy:happy Pana acu cateva luni cum aveai la echipa favorita ? ce fel de echipa sustineai ? :D Acum e comunista ? Adica vreau sa zic, te-ai convins in sfarsit ca e comunista ? :D:D

Vorbeam de becali .. ca el e mascariciu cu 2 fete .. care acuza el in stanga si in dreapta .. cat despre comunism .. eu sunt un mare simpatizant al sistemului comunist ,nazist si Fascist !;)

Cristian
17th January 2008, 21:44
SS Lazio se intelege :D Hai MUTU !! :)

LazioRoma
17th January 2008, 21:50
Nu e vb de SS Lazio .. eu tin cu Lazio pt ca am stat in italia cand eram copil pt ca parintii mei au muncit acolo dupa ani 90... in fine. Treaba e ca tu nu intelegi comunismul.. dar el a fost benefic pt noi romanii la inceputurile lui pt ca sau impartit terenuri agricole.. au fost dezmosteniti boieri si alea alea... Noi romani acuzam ceausismu .. nu Comunismul in sine! Adika vreau sa iti zic ... ca tu si ceilalti acuzati un sistem intreg din cauza unui singur om .. exact cum fac italieni cu romani in zilele de azi .. dar niciodata Romania nu a privit o parte buna a sistemului ( ca aveau toti de munca , case si etc ) in fine.. problema e ca Becali asta pe care nu il mai inghit nici cu 1 tona de lamaie.. este un incult si nu se uita ca in momentul cand face acuzatii grave aspura asa zisilor comunisti se baga in oala cu ei ... pt ca indiferent cat de comunisti sunt uni sau de une provin ..ei nu mai detin nici unul din Emblemele comuniste .. dar gigi are Steaua care este o emblema comuniosta Infintata de o ARMATA comunista ARMATA care a impuscat po****tia in 89!

Cristian
17th January 2008, 21:55
Eu m-am referit la cu totu altceva... M-am referit la faptul ca Mutu a fost facut tigan de "curva" echipei Lazio :D

LazioRoma
17th January 2008, 21:59
Pai la roma ... Lazio are superterii cum nici in vietnam nu ai sa vezi teroristi .. si nu te mint ! Deci acolo la un meci cu as roma se mobilizeaza peste 10 000 de jandarmi ...
mai ales Curva Nord .. este fara dar si poate cea mai violenta grupare de suporteri din lume !peste tot pe unde se duc se ia masuri speciale impotriva lor !

Aurel.D
18th January 2008, 18:18
nu stiu ca nu mai urmaresc fotbalul din romania:mda:

nu pierzi nimic, stai linistit...

Nico21
18th January 2008, 18:59
Pai la roma ... Lazio are superterii cum nici in vietnam nu ai sa vezi teroristi .. si nu te mint ! Deci acolo la un meci cu as roma se mobilizeaza peste 10 000 de jandarmi ...
mai ales Curva Nord .. este fara dar si poate cea mai violenta grupare de suporteri din lume !peste tot pe unde se duc se ia masuri speciale impotriva lor !


10.000 de jandarmi...si cand te-ai trezit era dimineata !!!:):):)

Ferdininho
18th January 2008, 21:07
Nu a mai crescut valoarea campionatului...nici nu a scazut, a ramas constant mediocra...ceilalti au mai crescut in valoare.

MagicTouch
18th January 2008, 22:09
Campionat mai echilibrat DA...dar in nici un caz mai valoros sau mai puternic comparativ cu anii precedenti. Valorea campionatului romanesc se vede clar in rezultatele din Cupele Europene. Daca unele echipe nu au avut prea multe sanse datorita tragerii la sorti altele au avut insa o prestatie de-a dreptul jalnica.

tu26dor
20th January 2008, 18:33
valoarea campionatului? singurul fapt cert este ca sunt mai multe echipe mici, in care s-au investit bani si au inceput sa aiba pretentii spre trepte mai inalte ale clasamentului si binenteles sa isi doreasca participarea in cupele europene. vor ajunge astfel in uefa si vor considera ca au obiectivul indeplinit indiferent daca vor fi eliminate chiar din preliminarii la scoruri dezastruase. astfel ca e greu de crezut ca valoarea noastra in europa va creste in urmatorii ani. vom ramane la un nivel mediocru., insa in interior, lupta pentru campionat va fi pe an ce trece mai interesanta.

Cristian
20th January 2008, 20:12
Pai la roma ... Lazio are superterii cum nici in vietnam nu ai sa vezi teroristi .. si nu te mint ! Deci acolo la un meci cu as roma se mobilizeaza peste 10 000 de jandarmi ...
mai ales Curva Nord .. este fara dar si poate cea mai violenta grupare de suporteri din lume !peste tot pe unde se duc se ia masuri speciale impotriva lor !


10.000 de jandarmi...si cand te-ai trezit era dimineata !!!:):):)


:happy Da asta e buna... Cum sa adune ma 10.000 de jandarmi la un meci ??? Eu cand iti zic ca aberezi nu ma insel absolut deloc :cry: