PDA

View Full Version : Tadici - principalul vinovat?



Pages : [1] 2

resita
15th December 2007, 22:41
Tot mai multa lume de pe forum ii cere demisia lui Tadici. :drak:

Recunosc ca nici mie nu mi-e prea simpatic :D

Care ar fi argumentele voastre pentru ca Tadici sa plece sau sa fie demis.Sa nu uitam ca de partea sa sunt performantele din ultimii ani dar si nerealizarile din aceasta perioada atarna greu, ratarea calificarii la C.E.




Oare chiar Tadici este vinovat ca am luat bataie de la Rusia de 2 ori in ultimele 2 intalniri, sau oare Rusia este pentru noi ceva de neanvins, sa nu uitam ca in ultimii 10-11 nu am batut Rusia niciodata

effect
15th December 2007, 22:47
Tadici a avut si greselile lui ,dar in principal a facut o selectie corecta . Poate Gogarla ar fi putut sa-i ia locul lui Gatzel ,dar nu cred ca schimba cu prea mult datele problemei . Acest parcurs lipsit de stralucire , il pun pe seama accidentarilor lui Elisei si Varzaru . Consider ca avem patru jucatoare cheie , fara de care nu putem da acelasi randament :

Hutupan
Elisei
Varzaru
Galca

Liviu
15th December 2007, 22:55
Tot mai multa lume de pe forum ii cere demisia lui Tadici. :drak:
Offf... ieri era erou, azi e scos tap ispasitor...


Oare chiar Tadici este vinovat ca am luat bataie de la Rusia de 2 ori in ultimele 2 intalniri, sau oare Rusia este pentru noi ceva de neanvins, sa nu uitam ca in ultimii 10-11 nu am batut Rusia niciodata
Rusia e prea tare pentru noi, asta e adevarul. Mai punem aici si oboseala acumulata, mai mare decat a rusoaicelor, obiectivul deja indeplinit si e gata infrangerea. Romanii de obicei nu fac doua meciuri mari la rand. Era mai mult decat previzibila o infrangere, deranjeaza putin diferenta.

Vlad
15th December 2007, 23:07
Cred ca singura vina a lui Tadici e ca incearca sa puna semnul egal intre nationala si oltchim. E drept ca Oltchim e cea mai buna din tara, dar cam ignora restul jucatoarelor.
A mai avut si ghinion cu extremele: Elisei si Varzaru puteau faca diferenta si sa nu avem atatea emotii la meciul cu Franta, dar cu Rusia nici ele nu cred ca ne puteau apropia de victorie. Rusia efectiv facea un perete si un plafon in fata romancelor pe care nu puteau sa-l depaseasca, sa nu mai zic de cum le busculau, in special pe Galca.

Per total eu cred ca lotul a fost destul de bun, Gogarla cred ca nu era in forma prea buna, iar Amariei si asa nu prea a mai fost folosita la nationala decat ocazional, dar Neagu a fost extraordinara. Cea mai buna la Trofeul Carpati si a aratat cate poate si la mondial.
Din partea mea sa-l mai tina pe Tadici pana dupa calificarile la JO si dupa aia sa faca ce vrea cu el in functie de rezultatele obtinute acolo.

rob_din
15th December 2007, 23:08
Ce-a cautat Gatzel in lot?

rob_din
15th December 2007, 23:09
Offf... ieri era erou, azi e scos tap ispasitor...
.

Poftim? Cand a fost Tadic considerat de noi un erou?

rob_din
15th December 2007, 23:17
Eu am votat sa fie demis cu precizarea ca vreau sa se intample asta dupa JO

Sorin Blaj
15th December 2007, 23:17
Cred ca singura vina a lui Tadici e ca incearca sa puna semnul egal intre nationala si oltchim. E drept ca Oltchim e cea mai buna din tara, dar cam ignora restul jucatoarelor.
A mai avut si ghinion cu extremele: Elisei si Varzaru puteau faca diferenta si sa nu avem atatea emotii la meciul cu Franta, dar cu Rusia nici ele nu cred ca ne puteau apropia de victorie. Rusia efectiv facea un perete si un plafon in fata romancelor pe care nu puteau sa-l depaseasca, sa nu mai zic de cum le busculau, in special pe Galca.

Per total eu cred ca lotul a fost destul de bun, Gogarla cred ca nu era in forma prea buna, iar Amariei si asa nu prea a mai fost folosita la nationala decat ocazional, dar Neagu a fost extraordinara. Cea mai buna la Trofeul Carpati si a aratat cate poate si la mondial.
Din partea mea sa-l mai tina pe Tadici pana dupa calificarile la JO si dupa aia sa faca ce vrea cu el in functie de rezultatele obtinute acolo.

Si crezi cumva ca este o vina nesemnificativa? :)

rob_din
15th December 2007, 23:20
Tadici a facut o greseala teribila incercand sa confunde nationala cu Oltchimul.

Lordliv
15th December 2007, 23:21
la acest CM portari nu prea am avut ( media inspre 25 % parate),extremele au fost dezastru ( lipsa titularelor varzaru si ardean a fost evidenta),interii au fost oscilanti ( repet nu te lauzi ca te duci sa castigi CM cu doua debutante meirosu si neagu,cat ar fi ele de talentate,iar bese si luca au gresit mult)pivotii in unele meciuri au lipsit cu desavarsire,iar apararea a fost de nerecunoscut...

simtomatic pentru tadici cum a tratat asemenea competitie este felul cum in unele meciuri a schimbat posturile de baza ale jucatoarelor punandu le sa joace aiurea! acesta este profesionalism?!

obiectivul fixat de gatu a fost calificarea in semifinale si nu in finala! stia cristi ce stia...

una peste alta,un rezultat peste asteptari pentru cei care cunosc posibilitatile handbalului romanesc si sub asteptari pentru cei care au fost purtati de entuziasmul ziarelor de sport romanesti...

ps. tadici va ramane mai departe antrenorul echipei nationale ,pentru ca este prieten bun cu cristi gatu si pentru ca se bucura de " increderea " sponsorilor nationalei...

resita
15th December 2007, 23:21
Poftim? Cand a fost Tadic considerat de noi un erou?

parca dupa meciul cu Franta au fost unele persoane care au declarat ca daca nu le incuraja Tadici pe fete cum le-a incurajat, merita un 10 pt. acele incurajarii, meciul era pierdut.

YoYoyOi
15th December 2007, 23:23
nu e singurul vinovat, dar principalul vinovat este. A inceput majoritatea partidelor cu o formula falimentara, ca mai apoi, dupa ce a facu schimbari, sa ne revenim si sa castigam meciurile. A permis unor jucatoare care greseau foarte mult sa ramana in teren si sa persiste in greseala. Au fost anumite scheme de joc deficitare si care au fost schimbate foarte tarziu, permitand adversarelor sa se detaseze la scor.
Una peste alta a gresit mult. Aici nu e ca la fotbal unde se inscrie putin si se fac 3 schimbri pe meci. La handbal poti sa schimbi o intreaga echipa, poti schimba formula si tactica tot la 5 minute daca vrei. Deci atitudinea antrenorului cantareste mult in rezultatul final.

Vlad
15th December 2007, 23:23
Da chiar, Roxana Gatzel a fost in lot? Ca n-am vazut-o.

rob_din
15th December 2007, 23:24
una peste alta,un rezultat peste asteptari pentru cei care cunosc posibilitatile handbalului romanesc si sub asteptari pentru cei care au fost purtati de entuziasmul ziarelor de sport romanesti...


Handbalul romanesc poate mai mult de atat.

Problema e ca la acest CM toate, dar absolut toate au mers prost. De la antrenor pana la ultima jucatoare.

Lordliv
15th December 2007, 23:24
Tadici a facut o greseala teribila incercand sa confunde nationala cu Oltchimul.

repet ce a spus gatu: un campionat mondial nu seamana cu o competitie inter-cluburi!

rob_din
15th December 2007, 23:25
parca dupa meciul cu Franta au fost unele persoane care au declarat ca daca nu le incuraja Tadici pe fete cum le-a incurajat, merita un 10 pt. acele incurajarii, meciul era pierdut.


Eu l-as fi demis numai pt prostia aia: o sa le pedepseasca Dumnezeu pe frantuzoaice ca ne-au furat arbitrii. Asta e incurajare? Poate la Becali
Ridicol

rob_din
15th December 2007, 23:26
repet ce a spus gatu: un campionat mondial nu seamana cu o competitie inter-cluburi!

Da, dar tocmai asta a fost nenorocirea. Ca am jucat mult mai prost decat o face Oltchimul

Lordliv
15th December 2007, 23:27
Handbalul romanesc poate mai mult de atat.

Problema e ca la acest CM toate, dar absolut toate au mers prost. De la antrenor pana la ultima jucatoare.

stii ca de abia au facut rost de bani pentru deplasare la aceasta competitie?!

resita
15th December 2007, 23:31
una peste alta,un rezultat peste asteptari pentru cei care cunosc posibilitatile handbalului romanesc si sub asteptari pentru cei care au fost purtati de entuziasmul ziarelor de sport romanesti...

ps. tadici va ramane mai departe antrenorul echipei nationale ,pentru ca este prieten bun cu cristi gatu si pentru ca se bucura de " increderea " sponsorilor nationalei...

rezultatul de la acest C.M. este meritul intregii echipe. Eu unul ma declar multumit de clasarea in primele 4

entuziasmul a fost implelentat de cei din conducera frf si de tadici si el a fost preluat de presa.

resita
15th December 2007, 23:38
Eu l-as fi demis numai pt prostia aia: o sa le pedepseasca Dumnezeu pe frantuzoaice ca ne-au furat arbitrii. Asta e incurajare? Poate la Becali
Ridicol

unde ai auzit tu asta?

eu am auzit altceva "Dumnezeu e sus si vede"!

voi ce-ati auzit?

Optimistul
15th December 2007, 23:39
Offf... ieri era erou, azi e scos tap ispasitor...


Rusia e prea tare pentru noi, asta e adevarul. Mai punem aici si oboseala acumulata, mai mare decat a rusoaicelor, obiectivul deja indeplinit si e gata infrangerea. Romanii de obicei nu fac doua meciuri mari la rand. Era mai mult decat previzibila o infrangere, deranjeaza putin diferenta.
Asta e un defect in ADN-ul nostru pe care trebuie sa-l extirpam odata pt. intotdeauna : in loc sa luam masuri pt. viitor cautam scuze .

nu e singurul vinovat, dar principalul vinovat este. A inceput majoritatea partidelor cu o formula falimentara, ca mai apoi, dupa ce a facu schimbari, sa ne revenim si sa castigam meciurile. A permis unor jucatoare care greseau foarte mult sa ramana in teren si sa persiste in greseala. Au fost anumite scheme de joc deficitare si care au fost schimbate foarte tarziu, permitand adversarelor sa se detaseze la scor.
Una peste alta a gresit mult. Aici nu e ca la fotbal unde se inscrie putin si se fac 3 schimbri pe meci. La handbal poti sa schimbi o intreaga echipa, poti schimba formula si tactica tot la 5 minute daca vrei. Deci atitudinea antrenorului cantareste mult in rezultatul final.

De ce-am inceput prost ultimele 2 partide !? Pt. ca n-a fost elaborata o tactica de joc eficienta . S-a jucat lautareste - dupa ureche - urmand sa ne adpatam din mers ... Si vrei sa spui ca de tactica raspund tot fetele ?
Poti sa ai intr-o orchestra cei mai buni muzicieni dar daca n-ai dirijor bun n-ai facut nimic...

rob_din
15th December 2007, 23:48
stii ca de abia au facut rost de bani pentru deplasare la aceasta competitie?!

Nu, nu stiu si nici nu cred ca e adevarat. In ce sens de abia au facut rost? Ca nu i-am vazut pe Gatu si Tadici facand cheta publica

rob_din
15th December 2007, 23:50
unde ai auzit tu asta?

eu am auzit altceva "Dumnezeu e sus si vede"!

voi ce-ati auzit?

Fraza exacta: Dacă există un Dumnezeu, cîștigăm meciul acesta!

Asta e incurajare? Da vina pe Dumnezeu ca am pierdut azi?

YoYoyOi
15th December 2007, 23:50
De ce-am inceput prost ultimele 2 partide !? Pt. ca n-a fost elaborata o tactica de joc eficienta . S-a jucat lautareste - dupa ureche - urmand sa ne adpatam din mers ... Si vrei sa spui ca de tactica raspund tot fetele ?
Poti sa ai intr-o orchestra cei mai buni muzicieni dar daca n-ai dirijor bun n-ai facut nimic...

se pare ca nu m-am exprimat pe intelesul tau :) tocmai asta reclamam si eu ca el e principalul vinovat :D

rob_din
15th December 2007, 23:54
L-am vazut azi pe Tadici la time-outuri, habar n-avea ce sa mai zica. In momentele asta se vede cat de bun este un antrenor. Cand resueste sa repare din mers lucrurile proaste

Lordliv
15th December 2007, 23:56
Nu, nu stiu si nici nu cred ca e adevarat. In ce sens de abia au facut rost? Ca nu i-am vazut pe Gatu si Tadici facand cheta publica

7 firme au sponsorizat deplasarea ...si vor da banii pentru o eventuala medalie...

Lordliv
15th December 2007, 23:58
Fraza exacta: Dacă există un Dumnezeu, cîștigăm meciul acesta!

Asta e incurajare? Da vina pe Dumnezeu ca am pierdut azi?

dati la cap si intre picioare! alta indicatie tehnica ,marca tadici!

rob_din
15th December 2007, 23:58
7 firme au sponsorizat deplasarea ...si vor da banii pentru o eventuala medalie...

Dar asta nu inseamna ca n-aveau bani. Peste in tot in lume sunt firme care fac sponsorizari. Credeau ca vom lua titlul si isi vor face supereclama

rob_din
15th December 2007, 23:59
dati la cap si intre picioare! alta indicatie tehnica ,marca tadici!

:)

La JO indicatia de baza in meciul cu RUS va fi: ne-au furat tezaurul, nu mai jucati ca oricum le bate Dumnezeu

resita
16th December 2007, 00:00
L-am vazut azi pe Tadici la time-outuri, habar n-avea ce sa mai zica. In momentele asta se vede cat de bun este un antrenor. Cand resueste sa repare din mers lucrurile proaste

meciul de azi a fost pierdut inaite de a incepe, ai vazut declaratiile fetelor dupa meci, STELUTA LUCA- "Am simtit de la incalzire ca nu suntem montate pentru acest meci. Apararea noastra a fost vraiste. Una am vorbit la pregatirea meciului si altceva am facut pe teren


ce vrei mai mult

rob_din
16th December 2007, 00:02
meciul de azi a fost pierdut inaite de a incepe, ai vazut declaratiile fetelor dupa meci, STELUTA LUCA- "Am simtit de la incalzire ca nu suntem montate pentru acest meci. Apararea noastra a fost vraiste. Una am vorbit la pregatirea meciului si altceva am facut pe teren


ce vrei mai mult

Pai atunci de ce s-au mai prezentat pe teren? Maca nu ne mai facea de ras

Si tocmai asta e treaba antrenorului, sa-si monteze echipa

rob_din
16th December 2007, 00:05
Mi se pare normal sa nu fie montate atunci cand antrenorul multumea din inima patronului ca s-a calificat in semifinale.

Un adevarat antrenor ar fi spus ca meciul cu FRA e doar un pas, multumirile si petrecerile dupa finala

resita
16th December 2007, 00:06
aia ma intreb si eu, si apropo si din faza asta ce intelegi " Una am vorbit la pregatirea meciului si altceva am facut pe teren" ca nu au respectat indicatiile , eu nu am vazut meciul, iar daca nu au respectat sarciniile atunci tadici trebuia sa i-a urgent masurii iar daca nu a facut-o atunci e grav

effect
16th December 2007, 00:07
Mai aveti putin si va luati si de vestimentatia lui Tadici , hai sa fim seriosi . Chiar am pierdut meciul asta pentru ca Tadici n-a stiut ce indicatii sa dea ? eu inteleg ca nu prea il simpatizati pe Tadici ,dar mi se pare ca exagerati in anumite privinte .

mikeyy
16th December 2007, 00:08
Eu unul il consider pe Tadici un antrenor bun, care face treaba. Problema care o am cu el este cum structureaza echipa si faptul ca nu face o selectie nationala, de la toate cluburile, ci in proportie 80-90% este Oltchimul. Oricat de bun ar fi Oltchimul tot are si el puncte slabe, ca doar nu e perfect si de aceea consider ca daca ar lasa aceste conflicte care exista pe plan national ar fi in beneficiul echipei. Extremele nu au functionat si din cate spunea Varzaru azi tocmai din extrema se putea inscrie cel mai bine cu Rusia. Trebuie sa recunoastem ca Romania nu a fost tocmai "the best" la acest CM. La fiecare meci aproape am avut primele reprize rele si a trebuit sa tragem si sa recuperam in a doua; lucru pe care eu nu-l consider chiar o buna strategie. Singurul meci in care chiar am vazut determinare si ambitie din partea fetelor a fost meciul cu Franta din a doua repriza. Iar cu Franta am castigat noroc cu Cristina neagu care le-a trezit si pe celelalte iar spre final si-au revenit spectaculos. Dar nu putem sa ne bazam doar pe 1-2 sportive pe fiecare meci.
Nu stiu daca neaparat ar trebui schimbat Tadici, poate ar fi mai potrivita Tarca, dar e greu sa spun nu avem de unde sti care este cea ma buna solutie. Dar noi aici tot ce putem face este sa ne dam cu parerea. Interesele sunt mari de aceea se isca atatea conflicte intre cluburi. Pacat ca se nu se pune accentul si nu sunt favorizate adevaratele valori doar din cauza unor orgolii absurde care mai mult dauneaza decat sa aduca vreun castig Romaniei.
Si un pic pe langa subiectul topicului, vreau sa va spun ca cel mai mult mi-au placut Galca, Hutupan si Neagu. Mai ales Hutupan si Galca puneau sufletul in ceea ce faceau, se vedea pe fata lor :)

Vlad
16th December 2007, 00:09
la time-out-uri, Musi ce mai dadea indicatii, ca Tadici... la primul cel putin a urlat ceva de genu sa dea pe la cap si s-a oprit si n-a mai zis absolut nimic

effect
16th December 2007, 00:09
Un adevarat antrenor ar fi spus ca meciul cu FRA e doar un pas, multumirile si petrecerile dupa finala

Cand l-a intrebat Naum daca o sa bea sampanie dupa victoria cu FRA , Tadici a raspuns : "Nu bem sampanie pentru ca n-avem ce SARBATORI ! speram sa bem sampanie din cupa " ;)

miafangina
16th December 2007, 00:46
Trebuie schimbat dar nu acum, ci dupa eventuala participare la JO,de-aceea,azi am raspuns "nu".
Partea proasta este ca o calificare la olimpiada ii va consolida pozitia,indiferent ce se va intimpla la Beijing.

rob_din
16th December 2007, 00:57
Cand l-a intrebat Naum daca o sa bea sampanie dupa victoria cu FRA , Tadici a raspuns : "Nu bem sampanie pentru ca n-avem ce SARBATORI ! speram sa bem sampanie din cupa " ;)

Asta dupa ce a pomenit ce mare performanta e sa bati FRA, ce mare performanta e ca a ajuns in semifinale, ca si-a indeplinit obiectivul etc.

E cea mai mare prostie sa spui ca ti-ai indeplinit obiectivul, asta duce automat la demotivare. Pozitia corecta era : e o performanta buna ca am ajuns in semifinale, dar noi aici am venit sa castigam titlul. Acesta este obiectivul nostru

rob_din
16th December 2007, 00:58
la time-out-uri, Musi ce mai dadea indicatii, ca Tadici... la primul cel putin a urlat ceva de genu sa dea pe la cap si s-a oprit si n-a mai zis absolut nimic

Asa este, nu l-am vazut niciodata asa resemnat si pasiv pe Tadici, inca de la inceput. Ramane de vazut cine a demotivat pe cine: fetele pe Tadici, dau Tadici pe fete

rob_din
16th December 2007, 00:59
Trebuie schimbat dar nu acum, ci dupa eventuala participare la JO,de-aceea,azi am raspuns "nu".
Partea proasta este ca o calificare la olimpiada ii va consolida pozitia,indiferent ce se va intimpla la Beijing.

Nu cred, fara semifinale la JO Tadici pleaca, oricat l-ar iubi Gatu. De altfel mereu Gatu spune ca obiectivul e medalie la JO. Ramane de vazut daca n-o sa-l convinga Tadici ca n-avem baza de selectie, ca n-avem baza materiala, ca sunt accidentari etc.

rob_din
16th December 2007, 01:05
Acum sa spun si un lucru in favoarea lui Tadici: cu exceptia lui Motogna nici macar o jucatoare n-a evoluat la macar 70-80% din valoare. Nu pot sa inteleg cum toate jucatoarele au prins un mondial asa slab. Parca a fost dopaj in sens invers

effect
16th December 2007, 01:10
Asta dupa ce a pomenit ce mare performanta e sa bati FRA, ce mare performanta e ca a ajuns in semifinale, ca si-a indeplinit obiectivul etc.

E cea mai mare prostie sa spui ca ti-ai indeplinit obiectivul, asta duce automat la demotivare. Pozitia corecta era : e o performanta buna ca am ajuns in semifinale, dar noi aici am venit sa castigam titlul. Acesta este obiectivul nostru

A spus-o da in alte cuvinte . Obiectivul trebuia fixat in Romania , oricat toti stim ca obiectivul nostru era medalia de aur , numai ca ne feream sa o spunem :P

MagicTouch
16th December 2007, 03:27
Daca se pune problema demiteri lui Tadici atunci ar trebuii sa se puna si problema demiteri a 70% din echipa nationala. Posibil ca strategia lui Tadici sa fi fost oarecum gresita DAR, nu Tadici a pus-o pe Bese sa scape mingea din mana sau pe Meirosu, Nechita sau Maier sa traga de 10 ori (fiecare) in portarul advers. Au fost multe greseli la acest campionat din partea multor jucatoare si nu vad motivul pentru care antrenorul sa plateasca cu demiterea. Selectia in linii mari a fost buna, cand una din jucatoare nu a mers a fost inlocuita....din pacate chiar si cea care a inlocuit nu a dat un randament mai bun. Jucatoarele au fost obosite, au jucat fara vlaga, fara mandrie, fara ambitie. Asta e marea problema a sportivului roman ajuns vedeta...INCA nu intelege ca tot greul incepe de abia atunci cand ai devenit vedeta si toata lumea e cu ochii pe tine. Ca nu e greu sa ajungi in varf... greu e sa ramai acolo. Fara munca continua si asidua nu poti ramane acolo prea mult timp. Oricand, o vedeta poate ajunge un nimeni datorita unui nimeni care tanjea la statutul de vedeta. Care la randul lui/ei va fi punctul pe care altii vor incerca sa-l depaseasca in dorinta si ambitia de a fi NUMARUL 1. Indiferent ce antrenor se va aduce nimic nu se va imbunatati atat timp cat mentalitatea va ramane falimentara. Rusia e o echipa plina de vedete dar cea mai mare vedeta a lor ramane...Trefilov. El taie si spinteca la echipa si nimeni nu-i sta in calea. Sa nu se inteleaga gresit....nu sunt adeptul unei atitudini/mentalitati stil Trefilov dar se pare ca in blocul balcanic e o atitudine care inca da roade....DIN PACATE. Multi s-au plans de atitudinea lui Tadici (similara cu a lui Trefilov). Totusi parca echipa Romaniei mergea mai bine si parca erau mai montate cand Tadici se mai rastea la ele. Personal, cred ca ar trebui sa i se mai acorde o sansa DAR, daca mai continua sa confunde Oltchimul cu echipa nationala si mai continua sa ignore jucatoare bune de la alte echipe de club...atunci e timpul sa plece. Si ca o ultima idee...daca Varzaru, Ardean si Amariei erau apte de joc, poate acum ii ridicam statuie lui Tadici in loc sa-i cerem demisia. Asta e cruzimea sportului...eternul "daca" si "poate"!

rob_din
16th December 2007, 03:50
Daca se pune problema demiteri lui Tadici atunci ar trebuii sa se puna si problema demiteri a 70% din echipa nationala. Posibil ca strategia lui Tadici sa fi fost oarecum gresita DAR, nu Tadici a pus-o pe Bese sa scape mingea din mana sau pe Meirosu, Nechita sau Maier sa traga de 10 ori (fiecare) in portarul advers. Au fost multe greseli la acest campionat din partea multor jucatoare si nu vad motivul pentru care antrenorul sa plateasca cu demiterea. Selectia in linii mari a fost buna, cand una din jucatoare nu a mers a fost inlocuita....din pacate chiar si cea care a inlocuit nu a dat un randament mai bun. Jucatoarele au fost obosite, au jucat fara vlaga, fara mandrie, fara ambitie. Asta e marea problema a sportivului roman ajuns vedeta...INCA nu intelege ca tot greul incepe de abia atunci cand ai devenit vedeta si toata lumea e cu ochii pe tine. Ca nu e greu sa ajungi in varf... greu e sa ramai acolo. Fara munca continua si asidua nu poti ramane acolo prea mult timp. Oricand, o vedeta poate ajunge un nimeni datorita unui nimeni care tanjea la statutul de vedeta. Care la randul lui/ei va fi punctul pe care altii vor incerca sa-l depaseasca in dorinta si ambitia de a fi NUMARUL 1. Indiferent ce antrenor se va aduce nimic nu se va imbunatati atat timp cat mentalitatea va ramane falimentara. Rusia e o echipa plina de vedete dar cea mai mare vedeta a lor ramane...Trefilov. El taie si spinteca la echipa si nimeni nu-i sta in calea. Sa nu se inteleaga gresit....nu sunt adeptul unei atitudini/mentalitati stil Trefilov dar se pare ca in blocul balcanic e o atitudine care inca da roade....DIN PACATE. Multi s-au plans de atitudinea lui Tadici (similara cu a lui Trefilov). Totusi parca echipa Romaniei mergea mai bine si parca erau mai montate cand Tadici se mai rastea la ele. Personal, cred ca ar trebui sa i se mai acorde o sansa DAR, daca mai continua sa confunde Oltchimul cu echipa nationala si mai continua sa ignore jucatoare bune de la alte echipe de club...atunci e timpul sa plece. Si ca o ultima idee...daca Varzaru, Ardean si Amariei erau apte de joc, poate acum ii ridicam statuie lui Tadici in loc sa-i cerem demisia. Asta e cruzimea sportului...eternul "daca" si "poate"!


Doamne fereste. Accept cu fericire locul 12 decat sa vad un Trefilov pe banca nationalei. Pana la urma e doar un sport.

Sentient7
16th December 2007, 04:15
mda,desi majoritatea il critica totusi are 11 voturi pro... asta nu ca ar conta.desigur ca am votat da,si de-altfel l-am injurat pe Tadici de la inceputul competitiei si de fapt nu mi-a placut niciodata.in primul rand ar trebui demis pentru ca a confundat echipa nationala cu gradina din spatele casei sale.ma repet a mia oara,nu se poate sa iti aduci 13 jucatoare de la echipa ta de club(cei care spuneti ca are rezultate la echipa de club asteptati sa se treaca in fazele superioare ale CL si mai vorbim apoi,nu imi spuneti de Cupa Cupelor),doar pentru ca tu crezi ca le stii pe toate...jumatate din cele 13 nu au fost cu nimic mai deosebite decat alte jucatoare de la noi din tara sau de-afara(Soit,Gogarla,Guiu,3 nume care imi vin rapid in minte).nu este nici o diferenta intre Trefilov si Tadici,sunteti naivi daca credeti asta,el taie si spanzura la nationala noastra.cine e de vina ca fetele nu au prins varf de forma la Mondiale desi spunea ca varful de forma va fi atins in fazele superioare?Tadici desigur,daca nu stie el atunci cine,cu atat mai mult ca le pregateste de doi ani si la echipa de club?ei bine,paradoxul apare chiar aici si tine de Romania unde normalul e anormal si invers.tocmai pentru ca a adus 13 jucatoare de la Oltchim nu va fi demis,pentru ca Federatia tine in brate Oltchim si invers.asta ar fi motivul principal.al doilea motiv ar fi jocul execrabil al echipei,antrenorul trebuie sa raspunda pentru asta...al treilea motiv e atmosfera de la lot,eu nu cred ca exista vreo jucatoare careia sa nu ii fie frica de el si de comportamentul lui de "taran".pun pariu ca abia asteapta sa scape de el.cam asta ar fi in linii mari.dupa jocul practicat nu meritam sa jucam semifinala.dupa lotul pe care puteam sa-l avem aici(incluzand jucatoarele accidentate desigur) trebuia sa fim campioni mondiali...nu vom castiga niciodata nimic cu Tadici pe banca.

Sentient7
16th December 2007, 04:19
am uitat sa amintesc ratarea calificarii la Campionatul European,unde pentru ca s-a luat in gura cu Anja Anderssen,care i-a zis clar ca nu intelege cum o jucatoare ca Amariei nu are loc in lotul nationalei Romaniei,a ambitionat-o,aceasta preluand pentru doua meciuri,cele cu Romania,banca echipei Iugoslaviei si batandu-l pe marele strateg vicecampion mondial la curul gol...

APPopescu
16th December 2007, 09:12
Ar fi fost demis Victor Piturca daca ar califica nationala Romaniei de fotbal in semifinala mondiala 2010 si reuseste acest lucru si 2014? sau ma rog, la Euro 2008 pierde finala iar apoi la Euro 2012 joaca pt locul trei. Ar fi fost demis sau ar fi demisionat Piturca? de ce sa o faca Tadici? da, a gresit lasand-o pe Amariei acasa, da, greseste ca nu a luat-o pe Gogarla, ok. Insa cu Varzaru si Ardean-Elisei altfel ar fi aratat meciul cu Rusia. Cat timp Romania prin Tadici isi atinge obiectivele, si alea au fost si raman 1-4 la fiecare campionat mondial si european, nu vad de ce sa-si dea demisia sau sa fie demis. Sigur ca conteaza poate si relatiile sale bune cu Gatu. Sa vedem cum jucam cu Gogarla, cu Ardean-Elisei si Varzaru. si a nu se uita, s-a spus-o odata si repet deoarece cred ca este corect (chiar daca poate deranjeaza, si pe mine) mentalitatea romanului nu prea ii permite sa faca constant si permanent meciuri mari. atunci cand Tadici nu ne va putea califica la un campionat mondial, nu iesim din grupa preliminara, sau cea principala, atunci da demisia, sigur, dar cand obtine ceea ce si-a propus (si nu a fost un obiectiv nepotrivit), cred ca o demitere nu isi are rostul

Benny
16th December 2007, 10:04
Ar fi fost demis Victor Piturca daca ar califica nationala Romaniei de fotbal in semifinala mondiala 2010 si reuseste acest lucru si 2014?
Ce comparatie, frate? Mere, pere, nuci, pereti?! Pai comparatia asta ar merge doar daca sansele Stelei la castigarea CL ar fi comparabile cu sansele Oltchimului de a castiga CL. Sunt???

Pai daca vrei comparatii de genul asta de ce nu compari nationala de handbal fete cu nationala de hochei pe gheata? Si intreaba pe toata lumea: ar fi fost demis antrenorul nationalei de hochei pe gheata a Romaniei, daca era eliminat in semifinala campionatului mondial?

Optimistul
16th December 2007, 10:31
se pare ca nu m-am exprimat pe intelesul tau :) tocmai asta reclamam si eu ca el e principalul vinovat :D
Nici eu nu cred ca m-am exprimat pe intelesul tau ... De unde reiese ca eu am contestat cele scrise de tine ? Nu inseamna intotdeauna quotarea o contestare ci poate fi si o intarire a celor spuse anterior .

L-am vazut azi pe Tadici la time-outuri, habar n-avea ce sa mai zica. In momentele asta se vede cat de bun este un antrenor. Cand resueste sa repare din mers lucrurile proaste
Asta cam asa e...

Mai aveti putin si va luati si de vestimentatia lui Tadici , hai sa fim seriosi . Chiar am pierdut meciul asta pentru ca Tadici n-a stiut ce indicatii sa dea ? eu inteleg ca nu prea il simpatizati pe Tadici ,dar mi se pare ca exagerati in anumite privinte .

Atunci, spune-ne si noua de ce fetele noastre au avut inceputuri de meci execrabile din moment ce planul tactic primit de la Tadici era beton ?

luma
16th December 2007, 10:54
Si atunci, daca planul de joc era atat de prost, de ce reveneau in joc?

Handbalul este un joc de echipa. Problema este echipa.
Problema poate fi oboseala, caderea fizica. Sunt mai multi factori. E pacat ca l-am ridicat la rangul de zeu, in meciul cu Franta si acum aruncam cu pietre. :mda:

Val
16th December 2007, 11:14
Tot mai multa lume de pe forum ii cere demisia lui Tadici. :drak:

Recunosc ca nici mie nu mi-e prea simpatic :D

Care ar fi argumentele voastre pentru ca Tadici sa plece sau sa fie demis.Sa nu uitam ca de partea sa sunt performantele din ultimii ani dar si nerealizarile din aceasta perioada atarna greu, ratarea calificarii la C.E.




Oare chiar Tadici este vinovat ca am luat bataie de la Rusia de 2 ori in ultimele 2 intalniri, sau oare Rusia este pentru noi ceva de neanvins, sa nu uitam ca in ultimii 10-11 nu am batut Rusia niciodata

De ce e Tadici principalul vinovat? Ca si-a indeplinit obiectivele la ultimele 2 Campionate Mondiale!?
Asa e romanu', dupa infrangeri viseaza demisii, demiteri.

SORENSEN
16th December 2007, 11:16
Vorbesc aici de handbal oameni care se uita la 2-3 partide pe an..si dau si sfaturi ....e gretos...chiar am mai incetat sa scriu aici ...apoi se dau unii ca se uita la handbal de nu stiu cati ani..dar din 2005 pana in 2006 erau 2-3 posaturi si nu aveam cu cine schimba 2 vorbe...

Acum se dau toti specialisti ca tadici a facut a dres ..ca e nu stiu ce antrenor modest...ca nu a schimbat ca nu stiu ce a zis la time-out...la inceput m-am enervat ..dar acum doar stau sirad de aberatiile astea...

Ca nationala e praf ca nu stiu ce ca doar aurul conteaza...

Pe scurt ...Romania in frunte cu Tadici a simitit ca se poate lua aurul...dar Tadici a atentionat ca vor fi piedici..nr mare meciuri pt fetele care joaca la nivel inalt..a se vedea cele de la Oltchim...apoi baza de selectie f mica....

Sa facem o comparatie...RUsia..la Toljati sunt 5000 de jucatoare legitimate la toate nivelele...in ROmania sunt aprox 5000 de jucatoare legitimate la toate nivelele...ROmania se bazeaza pe generatii create pana in 2000 ce au avut performante deosebite la juniori...in schimb RUsia are titluri la juniori castigate cam asa...TOATE in afara de de 2 castigate de Ro si 2 castigate de Danemarca...
Meciul RO de joi a fost de 80 minute timp efectiv...plus incarcarea nervoasa deosebita...fizic sa recuperezi asa ceva e f f greeu...dar mai greu e sa te recuperezi mental...
Rusia si rusii intotdeauna au fost f tari fizic si psihic...fara sa ne dam seama sansele oricum erau reduse...dar erau...acum infrangerea categorica a fost un cumul ...

Tadici isi are partea lui de vina in acest rezultat...

Oricum locul 3 sau 4 la un mondial inseamana un lucru acceptabil pt o echipa ca a noastra...asta e nivelul nostru 1-4 ...ne dorim locul 1 dar totusi nu putem il putem atinge...

Si mai vorbesc unii ca prefera locul 12 si nu stiu ce...intre 2000 si 2005 Ro ti-a satisfacut dorinta...lasa-ne si pe noi sa ne satisfaca si sa mai castige un loc 2 sa mai joace o semifinala mondiala...

Pt ca rezultate proaste putem avea din nou dupa ce se retrag Luminita,Steluta,Narcisa sau Simona...sa vedem atunci cuce vine din urma mai putem juca vreo semifinala semifinala mondiala...

avem totusi cateva jucatoare ce ar putea crea nationala viitorului..cu diamantul Neagu si cu Tacalie,Vizitiu,DInca si alte cateva...dar vom vedea...

Hai Romania !

resita
16th December 2007, 11:22
De ce e Tadici principalul vinovat? Ca si-a indeplinit obiectivele la ultimele 2 Campionate Mondiale!?
Asa e romanu', dupa infrangeri viseaza demisii, demiteri.

asta intreb si eu, de ce sa fie demis, si cine sa vina in lcul lui?

de ce nu acceptam ca jucatoarele sunt responsabile de jocurule slabe

Celso
16th December 2007, 11:26
nu neaparat, are si Tadici greselile lui, dar nu ar trebuie sa facem atata caz....

mai intai sa ne uitam cat se investeste in handbal in Romania si apoi sa ne vedem lungul nasului.....mai mult de atat nu puteam realiza la acest CM....deci vom lua bronzul si totul va fi bine :D....

rob_din
16th December 2007, 11:28
Este emotionanta iubirea unora pentru Tadici si ura pentru jucatoare. Sigur putem s-o facem in toate felurile pe biata Nechita dar nu cumva sa-i reprosam cela lui tadici

Daca cineva a indeplinite asa zisul obiectiv atunci acelea sunt jucatoarele nu Tadici. Daca vreti eu propun sa-l numim in functie pe viata pe Tadici si ne linistim cu totii.

rob_din
16th December 2007, 11:30
nu neaparat, are si Tadici greselile lui, dar nu ar trebuie sa facem atata caz....

mai intai sa ne uitam cat se investeste in handbal in Romania si apoi sa ne vedem lungul nasului.....mai mult de atat nu puteam realiza la acest CM....deci vom lua bronzul si totul va fi bine :D....

La Rulmentul sau Oltchim sunt salarii mai mari decat in multe tari de varf din Europa, asa ca cel putin la acest nivel se investeste destul. Si pana una alta cu aceste jucatoare am mers la CM. Sunt de acord ca daca nu se va investi in viitor in baza materiala si in copii si juniori o sa aveam probleme, insa deocamdata scuza asta nu tine

rob_din
16th December 2007, 11:33
Apropo sper ca la urmatorul turneu sa nu-si stabileasca Tadici obiectiv unul din primele 16 locuri, fiindca si pe acela il indeplineste cu brio. Ma rog asta daca nu da peste un adevarat antrenor mare gen Anja Andersen fiindca nici nu mai ajunge la acel turneu final

SORENSEN
16th December 2007, 13:17
Echipa care a invins RO atunci pt europene eu zic ca era una de top cu jucatoare de exceptie...pacat ca nu s-a putut reuni decat pt 2 meciuri...sub bagheta unei antrenoare ca Anja Andersen ne-a batut poate si datorita ingamfari noastre...

Oricum noi nu vedem adevaratele probleme...si anume pt ca avem jucatoare putine de valoare ...ele sunt suprasolicitate...si nu pot da randament 100 % dupa nr asa mare de meciuri...iar oltchim cva fi principala perdanta..pt ca ca dc nu ma insel pe 2 ian va juca meci de LC

Acum desi unii care nu-l suporta pe Tadici pun pe el toata nereusita neatingerii finalei ..vina e impartita la mai multi factori...rareori in sport o singura persoana e de vina pt o performanta negativa (aici severa infrangere si nu neaparat infrangerea cu RUsia ..maniera deci)...

Eu zic ca nu poti compara antrenori ca Trefilov sau Tadici..cu altii cu mentalitate vestica cum ar fi Krumbolz,Breivik sau Pytlick ...eu sper ca Tarca sa vina cu o astfel de abordare a handbalului..si in viitor aproiat sa ia nationala (desi datorita dinozaurilor care inca pasc la federatie va fi greu...)

Tadici e totusi un foarte bun tehnician ...stie f mult handbal...dar are multe probleme la comportament...dar pana la urma a reusit sa motiveze o nationala care timp de 5 ani devenise aproape egala modestei echipe nationale de handbal masculin...

Si nimeni nu poate spune ca erau alte fete atunci la dispozitie...deci selectia era de vina...trebuaiu aduse cele care merita...si uite ca rezultate bune au venit ..o finala si o semifinala mondiala...plus o mare dezamagire...necalificarea la europene...dar per total performante notabile...

Pt toate acestea sunt responsibile atat fetele dar si staff-ul tehnic...

resita
16th December 2007, 13:30
eu unul nu va mai inteleg deloc, cand ai rezultate principalele felicitate sunt jucatoarele dar cand ai " insuccese", desi rezultataul de la acest C.M. nu-l consider un insucces, principalul vinovat este antrenorul. mentalitate tipic romaneasca

SORENSEN
16th December 2007, 13:44
Heheee ..lasa acum subtire ..ca na echipa nu a ajuns in finala...dar sa vezi in 2005 cand dupa 30 de ani am jucat finala ce critici au fost...era penibil..acum chiar imi sunt simpatici pt necunoasterea lor acei care critica...

Nu e tipic romanesc..pytlick era un zeu pt rezultatele danemarcei ...iar acum cand generatia de supercampioane e la pamant si se reconstruiete toata lumea da in el...

dan555
16th December 2007, 14:07
tadici nu este vinovat!!!este un antrenor bun!!!si nu e vina lui ca am pierdut cu rusia!!!doar nu a jucat tadici pe teren!!!ce aveti cu el???trebuie sa avem o echipa consolidata ca sa putem invinge rusia!!!daca jucau si cele trei absente:elisei, gogarla, amariei si varzaru sansele erau mult mai mari!!!tadici cred ca a facut tot posibilul dar nu e vina lui ca fetele au ratat in prostie!!!rusia e cea mai puternica echipa de handball din lume in momentul acesta si dac vreti sa stiti Romania s-a remarcat in handball dupa venirea lui tadici la nationala, dupa concedierea lui otelea!!!asa ca meritul ii apartine si lui tadici!!!HAI ROMANIA!!!!!

dan555
16th December 2007, 14:10
De ce e Tadici principalul vinovat? Ca si-a indeplinit obiectivele la ultimele 2 Campionate Mondiale!?
Asa e romanu', dupa infrangeri viseaza demisii, demiteri.
asa e!!!!gata daca Romania a pierdut o semifinala trebuie sa il demisionam ca nu e bun,nu!!dupa ce a facut atatea pentru echipa de handball feminin!!!stiti sa criticati!!!ce mentalitate de roman prost!!!daca tadici ar fi demisonat s-ar duce draquului de rapa cu echipa Romaniei !!!bvoSS Tadici!!!1HAI ROMANIA!!!!:yeah::yeah:

rob_din
16th December 2007, 14:39
Numai pentru neselectionarea Simonei Gogarla Tadici ar trebuie trimis la plimbare. Dar ce sa faci cand Oltchimul comanda in handbalul feminin romanesc. Ceea ce a facut Tadici cu Gogarla e o mizerie de nedescris.

rob_din
16th December 2007, 14:40
Apropo, facem pariu ca turneul de calificare la JO se va desfasura la Valcea?

gi0nel
16th December 2007, 14:46
sa plece!!! a gresit acuma si va mai gresi... sa plece!!!

resita
16th December 2007, 15:05
Apropo, facem pariu ca turneul de calificare la JO se va desfasura la Valcea?

nu stiu cum arata celelalte salii de sport din romania si ce capacitate au dar si eu tot la valcae as alege sa se joace. locatia trebuie aleasa in functie de interesul romanilor pt. handbal din orasul respectiv
unde ai vrea tu sa aibe loc meciurile, la bucuresti cu 500 de spectatorii in sala sau unde?

Lordul
16th December 2007, 15:13
are si tadici partea lui de vina ,dar si echipa are si ea o mare parte ,oboseala ,stresul au contat decisiv

MagicTouch
16th December 2007, 16:51
Este emotionanta iubirea unora pentru Tadici si ura pentru jucatoare. Sigur putem s-o facem in toate felurile pe biata Nechita dar nu cumva sa-i reprosam cela lui tadici


Cred ca aici exagerezi un pic. La meciul de azi tot vina lui Tadici a fost? Sa pierzi o diferente de 7 goluri pe urma una de 5 si o alta de 4 este cam inadmisibil pentru o echipa de astfel valoare iar antrenorul nu prea are ce face. Banuiesc ca azi te-ai lamurit de ce lumea nu o considera pe Nechita o jucatoare de nationala - slaba in atac, inexistenta in aparare, greseli elementare. Azi ar avea o scuza datorita oboselii... din pacate a mers extrem de slab tot turneul. De multe ori Romania nu are decat un singur adversar puternic...propria echipa. Admir darzenia si ambitia...totusi sa ignori indicatiile antrenorului, sa te arunci ca vaca in gard timp de 10 minute in apararea germana fara sorti de izbanda mi-se pare strigator la cer. Nu cred ca lumea este pro-Tadici si anti-echipa. Lumea sesizeaza doar ca nu este timp de demiteri la nivel de antrenor si asta ai mentionat si tu intr-un post precedent. Toata lumea doreste performanta la nivelul talentului de care dispunem nimic mai mult. Cu Tadici sau fara Tadici doar asta se doreste. Nu zic ca Tadici e antrenorul perfect dar...nici cu jucatoarele nostre nu mi-e rusine. Daca s-ar renunta la mizilicurile la nivel de club si la toate balcanismele, daca s-ar concentra atentia mai mult pe lucruri mari la nivel de nationala poate un cuplu Tadici-Tarca la echipa nationala ar fi ideal. Dar cum in Romania ingamfarea e la loc de cinste...

MARCEL55
16th December 2007, 16:57
tadici are o obsesie cu Nechita, nu a jucat de loc cu Neagu, de ce?? poate sa stea numai la Valcea

Sentient7
16th December 2007, 18:37
Heheee ..lasa acum subtire ..ca na echipa nu a ajuns in finala...dar sa vezi in 2005 cand dupa 30 de ani am jucat finala ce critici au fost...era penibil..acum chiar imi sunt simpatici pt necunoasterea lor acei care critica...

Nu e tipic romanesc..pytlick era un zeu pt rezultatele danemarcei ...iar acum cand generatia de supercampioane e la pamant si se reconstruiete toata lumea da in el...

de ce cei care critica nu cunosc?pentru ca tu ai alta parere?esti ridicol in explicatii.exact asa pot spune si eu ca cei care nu critica nu cunosc.pana la urma un forum este o culegere de pareri si fiecare o are pe a lui.si cine nu vede ce interese se invart in jurul nationalei de handbal are o barna in ochi...

rob_din
16th December 2007, 18:57
Tadici ne-a ingropat prin selectia pe care a facut-o.
Sunt extrem de curios daca-si va calca pe inima si de ochii lumii o va mai chema pe Gogarla. La cum il stiu tare mi-e frica ca nu o s-o mai cheme niciodata

HeartsLeader
16th December 2007, 19:12
Cred ca ar fi mai bine sa se strearga acest 'thread'.....deci,daca rusia esua,trebuia ca trefilov sa fie demis....ar fi trebuit ca demisia lui sa fie trimisa prin fax imediat....doamne....vreti cu totii numai rezultate cat mai bune,si nu ajutati cu nimic,macar cu sustinerea lor,dupa aceste semi esec,intrucat obiectivul a fost atins...

Sentient7
16th December 2007, 19:26
in primul rand antrenorul trebuie sa ajute si sa se ajute.in momentul in care nu cheama cele mai bune jucatoare la lot e rea intentie...

Sorin Blaj
16th December 2007, 19:34
Cred ca ar fi mai bine sa se strearga acest 'thread'.....deci,daca rusia esua,trebuia ca trefilov sa fie demis....ar fi trebuit ca demisia lui sa fie trimisa prin fax imediat....doamne....vreti cu totii numai rezultate cat mai bune,si nu ajutati cu nimic,macar cu sustinerea lor,dupa aceste semi esec,intrucat obiectivul a fost atins...

Vezi ca esti in eroare, Rusia a castigat titlul mondial. QED.

Cat priveste sustinerea, las-o balta. Aproape ca faci infarct meci de meci. Ce inseamna asta, ca am tinut cu adversarele?

Stii ceva? Nu ma intereseaza cine antreneaza nationala, Tadici sau altul, dar cand vezi ca are preferinte pentru niste jucatoare, care nu prea joaca nici la Oltchim, iar altele sunt bune numai ca sa-l scoata din esec, vezi Neagu, atunci inseamna ca nu ai valoare pentru a fi antrenor la nationala.


Nimeni nu spune: cu Amariei si Gogarla, ne puteam bate cu Rusia, ca vad ca numai meciul cu Rusia conteaza, cand noi am pierdut TREI meciuri la Mondiale si unul l-am castigat in extremis datorita unei jucatoare marginalizate, Neagu.

Cu ele in teren, aveam o sansa cu Rusia, macar din punct de vedere al fortei fizice.

rob_din
16th December 2007, 19:35
Cred ca ar fi mai bine sa se strearga acest 'thread'.....deci,daca rusia esua,trebuia ca trefilov sa fie demis....ar fi trebuit ca demisia lui sa fie trimisa prin fax imediat....doamne....vreti cu totii numai rezultate cat mai bune,si nu ajutati cu nimic,macar cu sustinerea lor,dupa aceste semi esec,intrucat obiectivul a fost atins...

Felicitari domnule Tadici pentru ca n-ati luat nici o medalie. Felicitari fetelor pentru ca ati pierdut un avantaj de 3 goluri intr-un minut. Felicitari domnule Gatu ca i-ati pus lui Tadici in obiectiv maret.
Felicitari tuturor!!!!!!


Asa e bine?

rob_din
16th December 2007, 19:37
Asa este eu nu sunt suparat pt ca am pierdut cu Rusia, asta se poate intampla, Rusia e o mare forta.
Sunt suparat ca am pierdut 3 meciuri, inca vreo 3 le-am castigat la limita iar jocul per total a fost foarte prost.

De aceea eu ii cer demisa lui Tadici, nu fiindca ne-a batut Rusia

Sorin Blaj
16th December 2007, 19:38
Ca sa fim corecti, obiectivul a fost castigarea titlului, astea au fost declaratiile date inclusiv de Tadici. Ne-am repliat din mers, dupa infrangerea din semifinale.

Nu poti sa castigi titlul cu trei infrangeri la CM.

Sentient7
16th December 2007, 19:39
am ajuns exact de unde am plecat.inainte de Mondialul din Rusia eram exact ca acum,nu stiam sa tinem de-un avantaj,aveam fluctuatii mari in joc,acum dadeam 5 goluri la rand acum nu dadeam gol 10 minute.la Mondialul ala nu s-a mai intamplat treaba asta,Romania a aratat ca o echipa.imi pare tot mai mult ca ala a fost un accident iar restul sunt regula.

rob_din
16th December 2007, 19:39
Ca sa fim corecti, obiectivul a fost castigarea titlului, astea au fost declaratiile date inclusiv de Tadici. Ne-am repliat din mers, dupa infrangerea din semifinale.

Nu poti sa castigi titlul cu trei infrangeri la CM.

Ca sa fim corecti, obiectivul oficial (eu asta i-am auzit pe Tadici si Gatu) a fost locurile 1-4. Insa bineinteles asta era obiectivul pus ca sa fie siguri ca il indeplinesc

Normal obiectivul trebuia sa fie calificarea la JO, adica ori titlul ori finala cu Norvegia

rob_din
16th December 2007, 19:46
Interesant e ca deja din 2 ianuarie Oltchimul reincepe LC, iar in martie are loc turneul preolimpic. Normal Tadici ar trebui sa puna nationala pe primul loc si sa nu le foloseasca meci de meci la Oltchim jucatoarele nationalei. Nu de alta dar iar se va gasi scuza oboselii.

effect
16th December 2007, 19:55
De aceea eu ii cer demisa lui Tadici, nu fiindca ne-a batut Rusia

Ce serios esti cand ii ceri demisia lui Tadici :D
Sunt sigur ca a facut nenumarate greseli de selectie , de fapt Tadici chiar stia ca Amariei a tinut echipa in spate in 2005 la mondial,iar Gogarla e intr-o asa in forma..a rupt tot la Trofeul Carpati .:ok:
Plus ca avea niste solutii pe extreme , nume unu si unu

SORENSEN
16th December 2007, 19:58
Vezi ca esti in eroare, Rusia a castigat titlul mondial. QED.

Cat priveste sustinerea, las-o balta. Aproape ca faci infarct meci de meci. Ce inseamna asta, ca am tinut cu adversarele?

Stii ceva? Nu ma intereseaza cine antreneaza nationala, Tadici sau altul, dar cand vezi ca are preferinte pentru niste jucatoare, care nu prea joaca nici la Oltchim, iar altele sunt bune numai ca sa-l scoata din esec, vezi Neagu, atunci inseamna ca nu ai valoare pentru a fi antrenor la nationala.


Nimeni nu spune: cu Amariei si Gogarla, ne puteam bate cu Rusia, ca vad ca numai meciul cu Rusia conteaza, cand noi am pierdut TREI meciuri la Mondiale si unul l-am castigat in extremis datorita unei jucatoare marginalizate, Neagu.

Cu ele in teren, aveam o sansa cu Rusia, macar din punct de vedere al fortei fizice.

Cine trebuia sa vina la lot ca tot nu inteleg...avem noi jucatoare apte mai bune ca acesta ?
Hai sa fim seriosi...Neagu are 19 ani..a jucat destul pt varsta ei...

HeartsLeader
16th December 2007, 19:59
Vezi ca esti in eroare, Rusia a castigat titlul mondial. QED.

Cat priveste sustinerea, las-o balta. Aproape ca faci infarct meci de meci. Ce inseamna asta, ca am tinut cu adversarele?

Stii ceva? Nu ma intereseaza cine antreneaza nationala, Tadici sau altul, dar cand vezi ca are preferinte pentru niste jucatoare, care nu prea joaca nici la Oltchim, iar altele sunt bune numai ca sa-l scoata din esec, vezi Neagu, atunci inseamna ca nu ai valoare pentru a fi antrenor la nationala.


Nimeni nu spune: cu Amariei si Gogarla, ne puteam bate cu Rusia, ca vad ca numai meciul cu Rusia conteaza, cand noi am pierdut TREI meciuri la Mondiale si unul l-am castigat in extremis datorita unei jucatoare marginalizate, Neagu.

Cu ele in teren, aveam o sansa cu Rusia, macar din punct de vedere al fortei fizice.

Asa...reciteste ce am scris....:"daca rusia esua....."

rob_din
16th December 2007, 20:02
Ce serios esti cand ii ceri demisia lui Tadici :D
Sunt sigur ca a facut nenumarate greseli de selectie , de fapt Tadici chiar stia ca Amariei a tinut echipa in spate in 2005 la mondial,iar Gogarla e intr-o asa in forma..a rupt tot la Trofeul Carpati .:ok:
Plus ca avea niste solutii pe extreme , nume unu si unu

Bine ca au rupt Nechita si Gatzel totul la CM.
Jucatoarele de mare valoare precum Gogarla joaca bine la adevaratele competitii nu la susele organizate de Gatu la care vin Burundi si Insulele Solomon

rob_din
16th December 2007, 20:03
Iar daca n-are solutii pe extreme sa-si dea demisia si sa lase pe altii care cu siguranta vor gasi solutii

effect
16th December 2007, 20:04
Da , Gogarla joaca numai cand vrea ea ...trebuia luata , batea orice echipa de una singura :yeah:
Acu e vina lu Tadici ca n-avea solutii pe extrema ..haha :happy:
Intr-adevar avem o arie de selectieeeee...

Sorin Blaj
16th December 2007, 20:10
Asa...reciteste ce am scris....:"daca rusia esua....."

Tocmai ca n-a esuat. Nu da exemple imposibile.

La noi se pune problema altfel. Daca ratezi calificarea la CE, ti se ofera posibilitatea ratarii calificarii la JO.

resita
16th December 2007, 20:11
Iar daca n-are solutii pe extreme sa-si dea demisia si sa lase pe altii care cu siguranta vor gasi solutii

pai cred ca in afara de Alina Dobrin nu avea alta solutie

HeartsLeader
16th December 2007, 20:15
calmati va...maine se va uita totul....amintiti va de esecul din C.E. cu Serbia....

Chiara11
16th December 2007, 20:45
tdici e un ofticat cu tot oltchimul lui cu tot. dar ce in rom. e numai oltchimul? s.neagu ne-a castigat 2 meciuri si nu e oltchim. asta ne-a spart cu valcea lui

rob_din
16th December 2007, 20:56
Un antrenor inteligent si-ar fi dat seama ca tocmai numarul mare de meciuri disputate de Oltchim vor duce la o oboseala accentuata a jucatoarelor si astfel ar fi luat si de la alte echipe, macar a rezerve. Dar ce sa-i faci, omul e platit de Oltchim.

SORENSEN
16th December 2007, 21:04
totusi nici un specialist nu a dat optiuni..cine merita sa vina...ca vad ca stiti tot...eu zic valaore mai aveau Soit si Gogarla..in rest ori acidentata...avadanii...fara jocuri Amariei

Sorin Blaj
16th December 2007, 21:06
Tadici a contribuit inclusiv la lipsa de jocuri pentru Amariei.

Sentient7
16th December 2007, 21:12
totusi nici un specilaist nu a dat optiuni..cine merita sa vina...ca vad ca stiti tot...eu zic valaore mai aveau Soit si Gogarla..in rest ori acidentata...avadanii...fara jocuri Amariei

bai specialistule,omul care le stie pe toate,"schemele extremelor",ma ocolesti.ti-am raspuns la intrebare si te faci ca ploua...
Guiu,portarul de la Gyor,mai buna ca Tamas(asta nu e o performanta,stiu) si ca Tolnai.Dobrin,desi nu am vazut-o jucand nu poate fi mai slaba ca Maier/Nechita.probabil mai sunt si alte extreme in tara de valoare comparabila...Amariei,daca Oltchimul nu conducea federatia.Gogarla,care ar fi aruncat de-afara mai bine decat toate jucatoarele de 9 metri aduse pentru Mondialul asta.Oana Soit...solutii erau,trebuia doar bunavointa.

rob_din
16th December 2007, 21:32
Gogarla e mult peste Bradeanu chiar si atunci cand joaca prost

Sorin Blaj
16th December 2007, 21:35
Este clar ca atat timp cat Tadici este la nationala, Amariei sau Gogarla nu au nicio sansa.

rob_din
16th December 2007, 21:39
Sincer prea mare fan al lui Amariei nu sunt, insa federatia este principalul responsabil de situatia in care s-a ajuns

SORENSEN
16th December 2007, 21:42
Guiu din vara nu mai e la gyor..a venit Palinger si a fost lasata sa plece pt era clar nu avea nciodata sa fie titulara in fata ei...de altfel un portar apreciat acolo..dar clar sub Dinu,TOlnai Si Paslaru...

In rest Dobrin nu mai e ce a fost...

Soit mda e greu de stiut valoarea de moment ...nu a am vazut-o ,jucand ..ma intreb dc cineva de la federatie...

Amariei ...n-are treba nu conteaza de ce nu joaca...nu a jcuat 3 luni iese dins chema...

Gogarla e o jucatoare de 9 m f buna....dar de aruncare...in fata unei aparari ata de solide ca a Rusiei ...era inutila...in meciul cu ungaria da ..acolo sigur ar fi fost o solutie...

In 2005--- 27/58, 47%
In 2007 ---33/67 49%

Ce e cu acele procentaje ? atacuri pe extreme...si cate s-au finalizat...ce inseamna asta ? ca am inceput sa jucam cu extremele...dc erau Varzaru si Ardean faceam ravagii pe acolo...
Daca trio-ul Maier-Balitn-Nechita au dat 33 ..pai VArzaru-Ardean-MAier dadeau dublu...dar asta e...sa dea Dumnezeu sa fie sanatoase pt martie si eventual pt olimpiada...

In rest pt un specialsit ca tine..nimic comentariu tactic ..nimic tehnic..subtire..macar din putinul meu mai spun si eu 2 vorbe pe aici..

SORENSEN
16th December 2007, 21:45
Gogarla e mult peste Bradeanu chiar si atunci cand joaca prost


Poate te mai uiti si tu la un meci al gyor-ului ..sa vezi acolo cum e bradeanu...la nationala chiar nu stiu de ce acest randament scazut...bine acolo are un centru de super clasa ..te las sa ghicesti cine e ;)

rob_din
16th December 2007, 21:45
Guiu din vara nu mai e la gyor..a venit Palinger si a fost lasata sa plece pt era clar nu avea nciodata sa fie titulara in fata ei...de altfel un portar apreciat acolo..dar clar sub Dinu,TOlnai Si Paslaru...

In rest Dobrin nu mai e ce a fost...

Soit mda e greu de stiut valoarea de moment ...nu a am vazut-o ,jucand ..ma intreb dc cineva de la federatie...

Amariei ...n-are treba nu conteaza de ce nu joaca...nu a jcuat 3 luni iese dins chema...

Gogarla e o jucatoare de 9 m f buna....dar de aruncare...in fata unei aparari ata de solide ca a Rusiei ...era inutila...in meciul cu ungaria da ..acolo sigur ar fi fost o solutie...

In 2005--- 27/58, 47%
In 2007 ---33/67 49%

Ce e cu acele procentaje ? atacuri pe extreme...si cate s-au finalizat...ce inseamna asta ? ca am inceput sa jucam cu extremele...dc erau Varzaru si Ardean faceam ravagii pe acolo...
Daca trio-ul Maier-Balitn-Nechita au dat 33 ..pai VArzaru-Ardean-MAier dadeau dublu...dar asta e...sa dea Dumnezeu sa fie sanatoase pt martie si eventual pt olimpiada...

In rest pt un specialsit ca tine..nimic comentariu tactic ..nimic tehnic..subtire..macar din putinul meu mai spun si eu 2 vorbe pe aici..


Este haios cum toate aceste jucatoare spui ca nu sunt in forma. Atunci spune-ne tu, ti s-au parut Gatzel, Nechita sau Bradeanu aduse de Tadici in forma?

SORENSEN
16th December 2007, 21:50
Astept o propunere de extrema de al tine..in locul adei..in rest Bradeanu e op jucatoare de top care era de luat fara discutii..la Gyor alaturi de Gorbicz e miezul...

Si vad ca nu intelegi ca fara extreme nu se poate la handbal...

rob_din
16th December 2007, 21:54
Dobrin si Avadanii. Scuza cu accidentarea lui Avadanii nu tine fiindca pe Gatzel a luat-o in lot

Sentient7
16th December 2007, 21:54
nu sunt specialist,nu am zis asta,reciteste posturile mele.tu te dai prin atitudinea ta.in plan tactic handbalul nu e baschet si nici macar fotbal sa zici ca exista sute de scheme de joc.tu ai inceput sa o dai cu schemele pentru extrema...am mai spus-o,atat timp cat suturile de-afara nu au mers,extremele nu au mers,contratacul a mers inconstant,jocul cu pivotul ce a mai mers,patrunderile pe centru nu au mers,poarta inconstant rezultatul este peste jocul aratat cu mult...de-aici si discutia ca handbalul involueaza.dar atunci cine e de vina ca fetele au aratat ca fiind 16 jucatoare de la 17 cluburi?cine e de vina ca nu au prins varful de forma in fazele superioare cum se lauda?cine e de vina ca au venit obosite aici,nu era usor de prevzut?sau alte echipe nu au jucatoare angrenate in tot felul de competitii si au venit obosite?Tadici imi pare genul de om care cand sunt rezultate este numai meritul lui,asta denota atitudinea lui.iar cand pierde intervin tot felul de factori externi...

rob_din
16th December 2007, 21:55
Antrenorul echipei nationala de handbal a Romaniei, Gheorghe Tadici, a reacționat virulent la adresa antrenorului Vasile Stângă, care a criticat modul de selecție la naționala feminină, jucătoare precum Gogârlă, Carmen Amariei sau Elena Avădanii fiind lăsate acasă. ''Tacticienii ăștia de ocazie, gen Stângă, ar fi bine să rezolve acolo la băieți, unde a fost, că a dovedit că nu are nicio treabă cu meseria asta. Este o lipsă elementară de bun simț și educație pentru el și pentru încă 2-3 ca el. Ce enormitate poate să spună, ce vină am eu că Amariei a fost suspendată de club, Avădanii care stă de un an de zile, n-a jucat la Rulmentul și s-o iei la echipa națională. Cam asta e valoarea lui tovarășu' Stângă de meseriaș. Trebuie să se mai nască de două ori să facă ce am făcut eu la echipele mele de club, Zalău și Oltchim, și la echipa națională''



Asta e comportamentul unui antrenor de nationala? Mi-e rusine ca citesc asemnea mizerii

Daca nu esti de acor cu cine te critica poti sa raspunzi si civilizat, dar e prea mult sa-i ceri asta lui tadici

Sentient7
16th December 2007, 21:58
corect,Bradeanu joaca mult mai bine la Gyor.dar Bradeanu e foarte emotionala,asta nefiind o scuza desigur.totusi sa fie comportamentul antrenorului o explicatie pentru asta la echipa nationala?cred ca comportamentul sau de mahala,sa nu uitam ca aici nu vorbim de fotbal masculin,intretine o atmosfera de rahat la nationala.sa nu uitam ca si conflictul cu Amariei a plecat de la o injuratura a lui Tadici.

resita
16th December 2007, 22:02
Antrenorul echipei nationala de handbal a Romaniei, Gheorghe Tadici, a reacționat virulent la adresa antrenorului Vasile Stângă, care a criticat modul de selecție la naționala feminină, jucătoare precum Gogârlă, Carmen Amariei sau Elena Avădanii fiind lăsate acasă. ''Tacticienii ăștia de ocazie, gen Stângă, ar fi bine să rezolve acolo la băieți, unde a fost, că a dovedit că nu are nicio treabă cu meseria asta. Este o lipsă elementară de bun simț și educație pentru el și pentru încă 2-3 ca el. Ce enormitate poate să spună, ce vină am eu că Amariei a fost suspendată de club, Avădanii care stă de un an de zile, n-a jucat la Rulmentul și s-o iei la echipa națională. Cam asta e valoarea lui tovarășu' Stângă de meseriaș. Trebuie să se mai nască de două ori să facă ce am făcut eu la echipele mele de club, Zalău și Oltchim, și la echipa națională''



Asta e comportamentul unui antrenor de nationala? Mi-e rusine ca citesc asemnea mizerii

Daca nu esti de acor cu cine te critica poti sa raspunzi si civilizat, dar e prea mult sa-i ceri asta lui tadici


are dreptate in ceea ce a spus, dar nu si-a ales bine cuvintele, trebuia sa fie mai diplomat :D

rob_din
16th December 2007, 22:06
Are dreptate de nu mai poate. In afara de argintul de acum 2 ani Tadici nu a facut nmic pt handbalul romanesc. Ce a facut el la Oltchim. La Oltchim au facut patronii ca i-au adus toata echipa pe care a vrut-o. Mariana Tarca a facut mult mai mult avand in vedere de ce jucatoare dispunea.

DIXX
16th December 2007, 22:22
Sunt pentru demiterea lui Tadici din mai multe motive so le voi spune direct si fara menajamente:
-caracter infect (smecheriile cu Tolnai si cu federatia)
-selectia facuta
-da tot timpul vina pe arbitri si nu-si va recunoaste vina niciodata
-e depasit tactic de multi antrenori
-n-a reusit sa repare gaurile din aparare de la primul meci cu China pana la ultimul cu Germania
-cu Rusia,o echipa de top joaca un 6-0 avansat dand posibilitatea extremelor sa se transforme in pivoti (alergand prind spatele apararii),o greseala elementara pe care a practicat-o tot meciul
-face diferenta intre jucatoarele de la Oltchim si celelalte in modul de exprimare si modul cum le arunca pe teren
-nici Ger si si nici Ungaria nu sunt valoric peste noi dar ne-au batut,deci denota ca e vina antrenorului
-nu pregateste meciurile cum trebuie si rezultatele pe care le-am avut sunt in mare parte meritul valorii individuale ale unor jucatoare de exceptie si a portii aprate de Hutupan.
- e pur si simplu depasit si cred ca schimbare ar schimba si moralul echipei

resita
16th December 2007, 22:31
vad ca toata lumea se pricepe acum la handbal, hai sa spunem ca Tadici e depasit, pe cine punem in locul lui, veniti si cu solutii. credeti ca altul ar fi facut mai multe.

ps. atat timp cat gatu va fi presedinte la frh Tadici nu va fi demis.

SORENSEN
16th December 2007, 22:33
daca el e depasit ..ceilalti care5 ani ne-au facut ce ras cum sunt...ok prefer asa cu un loc 2 cu un loc 4...o cupa a cupelor...

Sentient7
16th December 2007, 22:38
de ras ne-am facut si cu Tadici,a fost prima data cand nu ne-am calificat la Europene...locul 4 am mai luat cu Macovei si cu Gigi Balamuc parca.deci nu e chiar asa o mare performanta.la Europeanul din 2004 am luat locul 7 cu Tadici...eu am mai spus,ca sa se evite cloaca romaneasca din Federatie trebuie pus antrenor strain.pe de alta parte nu e nici o sansa ca Tadici sa fie schimbat.si nu va fi schimbat nici dupa Olimpiada...

cat despre raspunsul dat lui Stanga,Tadici vorbeste de bun simt si el raspunde ca un aurolac mai apoi?da'ce Stanga nu are voie sa isi dea cu parerea despre handbal?pai la ce jucator a fost Stanga Tadici ar trebui sa taca dracului din gura.si apoi din nou vorbeste despre performantele sale...atunci cand se pare ca nu ne-au furat arbitrii...

rob_din
16th December 2007, 23:13
Tadici a reusit cea mai mare contraperformanta din istoria handbalului feminin. Asa ca sa ne mai lase cu ce-a facut el pentru handbalul romanesc.

rob_din
16th December 2007, 23:19
Sa-si ciontinue "minunile" pe care le face la Oltchim si sa lase nationala pe mana unuia care chiar este interesat de binele acesteia.

Lordliv
16th December 2007, 23:23
daca acest tadici se ia de stanga,de ceea ce reprezinta el pentru handbalul romanesc, atunci el nu este numai un clovn ci si un nesimtit...

ps. da asa este ,atata timp cat este gatu la frh ,tadici va ramane la lot...

Kooler
16th December 2007, 23:35
Ce vinovat ? Romania nu se putea bate cu Rusia din punct de vedere fizic. Iar cu Germania, au abordat prost partida. Ce sa le mai ceri la aceste fete? Ce alt antrenor e mai bun ca Tadici?

Lordliv
16th December 2007, 23:42
am avut 2 meciuri in mana ,cu ungaria si cu germania astazi!
si le am pierdut ca fraierii?! tadici ,marele antrenor nu a putut sa gaseasca antidotul revenirii adversarelor?

SORENSEN
16th December 2007, 23:57
de ras ne-am facut si cu Tadici,a fost prima data cand nu ne-am calificat la Europene...locul 4 am mai luat cu Macovei si cu Gigi Balamuc parca.deci nu e chiar asa o mare performanta.la Europeanul din 2004 am luat locul 7 cu Tadici...eu am mai spus,ca sa se evite cloaca romaneasca din Federatie trebuie pus antrenor strain.pe de alta parte nu e nici o sansa ca Tadici sa fie schimbat.si nu va fi schimbat nici dupa Olimpiada...

cat despre raspunsul dat lui Stanga,Tadici vorbeste de bun simt si el raspunde ca un aurolac mai apoi?da'ce Stanga nu are voie sa isi dea cu parerea despre handbal?pai la ce jucator a fost Stanga Tadici ar trebui sa taca dracului din gura.si apoi din nou vorbeste despre performantele sale...atunci cand se pare ca nu ne-au furat arbitrii...

in 99 era macovei si asitent tadici...ca si la euro 2000 ambele locul 4...tadici a venit exact din 2005 la nationala...ca principal...

SORENSEN
16th December 2007, 23:59
Ce vinovat ? Romania nu se putea bate cu Rusia din punct de vedere fizic. Iar cu Germania, au abordat prost partida. Ce sa le mai ceri la aceste fete? Ce alt antrenor e mai bun ca Tadici?

Breivik..Krumbolz ...Pytlick...:D ..de astia imi place mie :rolleyes:

Sentient7
17th December 2007, 00:02
ce coincidenta,de aia imi place si mie...

SORENSEN
17th December 2007, 00:21
daca acest tadici se ia de stanga,de ceea ce reprezinta el pentru handbalul romanesc, atunci el nu este numai un clovn ci si un nesimtit...

ps. da asa este ,atata timp cat este gatu la frh ,tadici va ramane la lot...

Acest Stanga (ATENTIE ANTRENORUL) e praf...la ce a facut el la Steaua...nu are voie sa vorbeasca de alt antrenor...a facut deranj mare acolo unde a antrenat...

Acum se da cu parerea ...despre antrenorat...:evil:..pai sa fie antrenor si apoi sa vorbeasca...:groggy:

In rest ...sa revenim la tampeniile noastre sa si ne retragem de pe subforumul handbal sa se astearna pacea cu 2-3 posturi pe luna...multam colegi pt ca mi-ati tinut de urat pe 2 sapt...poate totusi mai treceti pe aici.,...


La cat s-a chinuit resita aici sa faca treaba parca e si pacat...

Lordliv
17th December 2007, 00:28
Acest Stanga (ATENTIE ANTRENORUL) e praf...la ce a facut el la Steaua...nu are voie sa vorbeasca de alt antrenor...a facut deranj mare acolo unde a antrenat...

Acum se da cu parerea ...despre antrenorat...:evil:..pai sa fie antrenor si apoi sa vorbeasca...:groggy:

In rest ...sa revenim la tampeniile noastre sa si ne retragem de pe subforumul handbal sa se astearna pacea cu 2-3 posturi pe luna...multam colegi pt ca mi-ati tinut de urat pe 2 sapt...poate totusi mai treceti pe aici.,...


La cat s-a chinuit resita aici sa faca treaba parca e si pacat...

sry, pe mine m ati castigat de client zilnic al acestui forum...
de abia astept sa l vad pe tadici la lucru in cupe ...si pe steaua lui stanga campioana nationala!

ps. si mi e dor de anii 90-92,cand sarbatoream cu prietenii mei toacsen si dobeanu trofeele nationale castigate de universitatea craiova...

SORENSEN
17th December 2007, 00:37
Heheee eu tin pumnii tuturor echipelor romanesti in cupele europene desi au advesari de calibru ..cat despre Steaua ..bine ca numai e Stanga acolo...e Voina ..care cu cateva achizitii bune in vara a dus echipa in frunte bine si pe fondul unui inceput dezastruos pt HCM si Dinamo...

In rest sincer chair mi-ar palce sa fie lume pe aici si sa se contrazica sa mai vorbeasca despre handbal...

Revenim pe subiect...de unde acest verdict Tadici principal vinovat...eu am icnercat sa vad care e treaba..sa imi rememorez meciurile vazute...clar au fost greseli tactice...dar au fost destule greseli individuale...

performanta asta ...nesatisfacatoare zic eu e determianta de un cumul de factori...

si chiar e enervant cand ne vrand sa se vada efectiv problema toata lumea se arunca daor la un singur factor si anume antrenorul...adevarat e cel mai simplu/....

rob_din
17th December 2007, 01:03
Ce vinovat ? Romania nu se putea bate cu Rusia din punct de vedere fizic. Iar cu Germania, au abordat prost partida. Ce sa le mai ceri la aceste fete? Ce alt antrenor e mai bun ca Tadici?

Pai sunt cu zecile. Si Musi e mai bun antrenor decat tadici. Pacat ca-l tine de vitrina acolo

21mai
17th December 2007, 01:58
hai bai ca sunteti culmea!!!!!!!cum sa l scoateti pe tadici vinovat ca alea nu au vazut care e terenul si au fost in stare sa si pasttreze avantajul?Daca s au vazut calificate e vina lui tadici?tocmai ca el le a aparat cum a putut, a dat vina pe arbitraj eu una le as fi facut la toate mai putin cristinei neagu un dus cu apa rece sa se trezeasca din euforie

21mai
17th December 2007, 02:01
au visat finala si de aia s-au trezit pe locul 4 si presa noastra nenorocita in loc sa le laude la final s-a apucat sa le ridice in slavi dupa mare branza o victorie muncita rau cu franta, dk invingeau rusia atunci trebuia sa le laude nu prematur, ca n au mai fost bune de nimic, conditia fizica le a tradat!!!!

Meirosu_Camyutz
17th December 2007, 05:53
da puate a avut un pic de vine si tadici dar nu cred ca avea prea multe sanse...pentru mine si jucatuarele erau foarte obosite dupa atatea partide una dupa alta...ce e drept e ca cea cu rusia a fost ceva incredibil...le-a terminat si obosiala si stresul fizic si moral au avut mult de aface...deci nu dau tuata vina pe tadici

Adi Da Samraj
17th December 2007, 06:14
Poate avem nevoie de un antrenor strain , dar trebuie sa fie si foarte bun

Lordliv
17th December 2007, 08:52
Heheee eu tin pumnii tuturor echipelor romanesti in cupele europene desi au advesari de calibru ..cat despre Steaua ..bine ca numai e Stanga acolo...e Voina ..care cu cateva achizitii bune in vara a dus echipa in frunte bine si pe fondul unui inceput dezastruos pt HCM si Dinamo...

In rest sincer chair mi-ar palce sa fie lume pe aici si sa se contrazica sa mai vorbeasca despre handbal...

Revenim pe subiect...de unde acest verdict Tadici principal vinovat...eu am icnercat sa vad care e treaba..sa imi rememorez meciurile vazute...clar au fost greseli tactice...dar au fost destule greseli individuale...

performanta asta ...nesatisfacatoare zic eu e determianta de un cumul de factori...

si chiar e enervant cand ne vrand sa se vada efectiv problema toata lumea se arunca daor la un singur factor si anume antrenorul...adevarat e cel mai simplu/....

sa nu ti inchipui ca nu stiam ca radu voina este antrenorul actual al stelei dupa ce l a cam sapat pe vasile!
dar la noi asa este ,dupa ce castigi un trofeu european dupa 17 ani in handbalul romanesc masculin,chiar daca este si challenge cup,poti fi inlocuit fara remuscari! boroi stie mai multe...si nici gatu nu este strain...

si pentru cei care nu stiu cine este vasile stanga,cateva repere:
330 de meciuri pentru romania cu 1500 de goluri!
11 titluri de campion al romaniei
3 titluri de campion mondial universitar
2 medalii de bronz la jocurile olimpice...
poate cel mai valoros handbalist roman din toate timpurile ...

tadici ,cine este tadici?

ps. steaua a revenit in handbalul mare ,datorita lui vasile stanga...

Sorin Blaj
17th December 2007, 09:15
Castigarea unei cupe europene, dupa o groaza de timp, nu inseamna nimic.

Important este sa ratezi, pentru prima data in istorie, calificarea la Campionatul European.

Romeo
17th December 2007, 09:16
Tadici a avut si greselile lui ,dar in principal a facut o selectie corecta . Poate Gogarla ar fi putut sa-i ia locul lui Gatzel ,dar nu cred ca schimba cu prea mult datele problemei . Acest parcurs lipsit de stralucire , il pun pe seama accidentarilor lui Elisei si Varzaru . Consider ca avem patru jucatoare cheie , fara de care nu putem da acelasi randament :


cine suntem noi sa cerem demisia unui antrenor care a adus Romania pe locul 2 acum cativa ani si acum pe locul 4 ? La mondiale Romania are in istorie un titlu mondial la noi acasa, in 1962 si doua locuri 2, unul in 1973 si al doilea cu Tadici. Oricum, nu suntem noi buricul pamantului, nici la masculin nu mai suntem demult. Pana isi va da el demisia, sau pana vom ajunge intr-un punct mort, e bine ca Tadici sa continue.

Sorin Blaj
17th December 2007, 09:23
De fapt, Tadici nu trebuie demis. Cel mai bine este sa se retraga singur si sa-si vada de Oltchim. Maine, poimaine, daca apare un esec la club, va spune ca fetele sunt obosite dupa meciurile de la nationala. Parca nu el trebuia sa stie cel mai bine ce si cum in privinta asta?

Tot ii da cu oboseala, de parca toate celelalte handbaliste, din Rusia, Norvegia etc. nu ar juca decat la nationala.

Optimistul
17th December 2007, 09:36
Vorbesc aici de handbal oameni care se uita la 2-3 partide pe an..si dau si sfaturi ....e gretos...chiar am mai incetat sa scriu aici ...apoi se dau unii ca se uita la handbal de nu stiu cati ani..dar din 2005 pana in 2006 erau 2-3 posaturi si nu aveam cu cine schimba 2 vorbe...

Acum se dau toti specialisti ca tadici a facut a dres ..ca e nu stiu ce antrenor modest...ca nu a schimbat ca nu stiu ce a zis la time-out...la inceput m-am enervat ..dar acum doar stau sirad de aberatiile astea...


Recunosc ca nu sunt un mare cunoscator al handbalului dar am jucat din clasa a 4-a baschet pana in clasa a 12-a ,si am jucat 4 ani conducator de joc si pot sa-ti spun un lucru : inceputul unei partide da valoarea pachetului tactic primit de la antrenor . In meciul cu Franta s-a dovedit din plin acest lucru : echipa a inceput prost si Neaga ne-a scos din rahat fara nici-un plan tactic elaborat .

asa e!!!!gata daca Romania a pierdut o semifinala trebuie sa il demisionam ca nu e bun,nu!!dupa ce a facut atatea pentru echipa de handball feminin!!!stiti sa criticati!!!ce mentalitate de roman prost!!!daca tadici ar fi demisonat s-ar duce draquului de rapa cu echipa Romaniei !!!bvoSS Tadici!!!1HAI ROMANIA!!!!:yeah::yeah:
"Romani prosti" sunt cei care accepta non-performantasi nu vad solutii .
Nu ti se pare dubios ca Tadici nu se vede deloc resposabil de acest esec in interviul dat dupa meciul cu Germania si ca jucatoare bune au stat acasa pt. ca nu fac parte din Oltchim ?

Vezi ca esti in eroare, Rusia a castigat titlul mondial. QED.

Cat priveste sustinerea, las-o balta. Aproape ca faci infarct meci de meci. Ce inseamna asta, ca am tinut cu adversarele?

Stii ceva? Nu ma intereseaza cine antreneaza nationala, Tadici sau altul, dar cand vezi ca are preferinte pentru niste jucatoare, care nu prea joaca nici la Oltchim, iar altele sunt bune numai ca sa-l scoata din esec, vezi Neagu, atunci inseamna ca nu ai valoare pentru a fi antrenor la nationala.


Nimeni nu spune: cu Amariei si Gogarla, ne puteam bate cu Rusia, ca vad ca numai meciul cu Rusia conteaza, cand noi am pierdut TREI meciuri la Mondiale si unul l-am castigat in extremis datorita unei jucatoare marginalizate, Neagu.

Cu ele in teren, aveam o sansa cu Rusia, macar din punct de vedere al fortei fizice.

Ai perfecta dreptate @Sorin !


Ne agitam degeaba ... acest Tadici depasit nu va fi dat la o parte de la carma nationalei datorita faptului ca este antrenorul Olchimului unde evolueaza majoritatea jucatoarelor si ca patronul lui sponsorizeaza partial deplasarile Romaniei - va pleca cand vor muschii lui .

rob_din
17th December 2007, 09:46
cine suntem noi sa cerem demisia unui antrenor care a adus Romania pe locul 2 acum cativa ani si acum pe locul 4 ? La mondiale Romania are in istorie un titlu mondial la noi acasa, in 1962 si doua locuri 2, unul in 1973 si al doilea cu Tadici. Oricum, nu suntem noi buricul pamantului, nici la masculin nu mai suntem demult. Pana isi va da el demisia, sau pana vom ajunge intr-un punct mort, e bine ca Tadici sa continue.

Si a unui antrenor care a ratat pentru prima oara prezenta la un turneu mondial sau european. De atunci trebuia demis

Lordliv
17th December 2007, 09:58
domnul romeo,ca in toate interventiile sale dovedeste ca este adeptul unui sistem totalitar in care" vox populi " sa fie doar decorativa!

auzi,cine suntem noi sa cerem ceva? doar un pumn de tarana...

rob_din
17th December 2007, 10:04
Asa e potrivit lui Romeo numai Dumnezeu isi poate permite nesimtirea de acere demisia lui Tadici.

rob_din
17th December 2007, 10:23
"România e învingătoarea morală a meciului. Îmi pare rău că noi le-am ușurat misiunea arbitrilor. Sînt interese prea mari și noi sîntem prea mici"
Gheorghe Tadici

rob_din
17th December 2007, 10:24
Asa e domnule Tadici, nenorocitii de imperialisti au facut tot posibilul sa pierdem 3 goluri intr-un minut. Cu tunurile pe ei.

resita
17th December 2007, 10:39
Si a unui antrenor care a ratat pentru prima oara prezenta la un turneu mondial sau european. De atunci trebuia demis

atunci intradevar trebuia demis

rob_din
17th December 2007, 10:42
atunci intradevar trebuia demis

Ca sa vezi ironia sortii, atunci nu vroiam sa fie demis, gandindu-ma ca se poate revansa la CM. Insa ratarea calificarii la CE si ratarea unei medalii la CM inseamna doua obiective ratate. Cam mult.

gligorcostin
17th December 2007, 11:00
Eu unul nu spun nici ca Tadici e antrenor bun nici ca e un antrenor rau. In schimb garantez ca nu este un antrenor gen Krumbholz sau Breivik care sa creeze echipa dupa echipa. I-a reusit o data acum 2 ani si cam asta a fost. De acum incolo totul o sa mearga din ce in ce mai prost. Trebuie un suflu nou la echipa pana nu ne prabusim din nou in josul clasamentului

rob_din
17th December 2007, 11:01
Eu unul nu spun nici ca Tadici e antrenor bun nici ca e un antrenor rau. In schimb garantez ca nu este un antrenor gen Krumbholz sau Breivik care sa creeze echipa dupa echipa. I-a reusit o data acum 2 ani si cam asta a fost. De acum incolo totul o sa mearga din ce in ce mai prost. Trebuie un suflu nou la echipa pana nu ne prabusim din nou in josul clasamentului

Perfect de acord.

Optimistul
17th December 2007, 13:52
De unde atata suflu ? N-ati vazut relicva aia care se cheama antrenor secund ?
S-a terminat antrenoratul de gen comunist cu racnete ! N-ati vazut tonul antrenorului din Germania sau Norvegia in time-outuri ? Nu ajuti cu nimic o jucatoare in timpul unui meci daca racnesti la ea ! Sau poate reinventam noi psihologia moderna sportiva ?!

Sorin Blaj
17th December 2007, 14:50
Asa se obisnuieste la noi. Nu pot asculta decat daca racneste cineva la ele? Asta e mentalitatea. Asa am pierdut-o si pe Amariei, dupa o injuratura a lui Tadici. Acum si-a batut joc si de Gogarla, care l-a mai si sunat inainte de a veni in Romania, primind asigurari ca nu este nicio problema daca va semna cu Rulmentul Brasov, ca pe urma sa n-o mai ia la Mondiale. Asta este antrenorul nationalei Romaniei. Ce pretentii sa ai de la un antrenor care nu stie decat sa injure, de la propriile jucatoare pana la arbitrii sau colegii de banca, vezi ce a declarat despre Stanga?

Apropo, Tadici n-o sa aiba performantele lui Stanga nici daca se mai naste o data.

In acest moment, Tadici, de fapt banii de la Oltchim, fac legea in handbalul romanesc.

Mai repet si o s-o spun de cate ori este nevoie, pana se pricepe, Amariei sta pe tusa din cauza lui Tadici, pentru ca nu doreste ca ea sa ajunga la Brasov. Ii e frica de un eventual esec intern cu Oltchim si atunci se duce naibii sandramaua si isi dau seama si altii de valoarea lui.

Daca ar fi fost vorba sa vrea sa o aduca la Valcea, se rezolva in doi timpi si trei miscari, asa i-a stai tu pe tusa sa te inveti minte si ai grija ca nu vei putea juca in Romania decat la Cluj. Probabil cei de la Cluj au o presiune pe capul lor de nu se vad. Sunt mai mult ca sigur ca s-au facut presiuni asupra lor ca sa nu-i dea voie sa plece la Brasov, existand chiar oferte mai mult decat tentante din partea Brasovului pentru un transfer.

Tadici se crede Dumnezeu si face ce vrea, dar la un moment dat va veni si scadenta.

Lordliv
17th December 2007, 14:58
amariei cat si gogarla platesc " greseala " de a nu fi venit la rm. valcea...

iar la suspendarea lui amariei un rol decisiv l a avut si prietenul lui tadici,cristian gatu.
defapt este o gasca in 3,tadici,roibu si gatu cate taie si spanzura in handbalul feminin romanesc...

YoYoyOi
17th December 2007, 15:04
da puate a avut un pic de vine si tadici dar nu cred ca avea prea multe sanse...pentru mine si jucatuarele erau foarte obosite dupa atatea partide una dupa alta...ce e drept e ca cea cu rusia a fost ceva incredibil...le-a terminat si obosiala si stresul fizic si moral au avut mult de aface...deci nu dau tuata vina pe tadici
:shock:
nu pot sa cred ca exist astfel de oameni:shocked: nu pot sa cred!!!! :scared:

OT: vad ca unii zic pe aici ca nu Tadici e de vina, ci greselile individuale. Pai cine baga/tine in teren jucatoarele care gresesc constant? Cine l-a oprit pe Tadici sa le schimbe pe jucatoarele care fac greseli individuale :o:

resita
17th December 2007, 15:04
defapt este o gasca in 3,tadici,roibu si gatu cate taie si spanzura in handbalul feminin romanesc...

din pacate pt. ei o prima batalie a fost pierduta, si anume aducerea lui Omer pe banca nationalei masculine. se stie de iesirea nervoasa si de criza lui gatu in momentul cand s-a votat numirea lui omer

Sorin Blaj
17th December 2007, 15:10
Si din fericire pentru noi. :ok:

Lordliv
17th December 2007, 15:16
[QUOTE=YoYoyOi;1731389]:shock:
nu pot sa cred ca exist astfel de oameni:shocked: nu pot sa cred!!!! :scared:



important este ca un astfel de specimen poate vota,sau daca are bani sa conduca o afacere si sa ia niste hotarari...:D

rob_din
17th December 2007, 15:20
Amariei trebuia suspendata. nu e vina federatiei. Ea trebuie sa joace pentru cine a semnat

irinaidu
17th December 2007, 15:32
eu nu ma pricep la handbal ( de altfel nu practic nici un sport , in afara de mers la sala ) dar eu nu inteleg de ce mereu in romania se sare in capul oamenilor care tot fac ceva sa se miste.
nationala de handball se vede ca exista. de ce credem noi neparat ca daca ne bagam o s fie si mai bine???
asa s-a intamplat si cu gimnastica. cum au crezut unii sa sunt mai destepti decat cei ce se ocupau cu succes de lotul de gimnastica cum s-a dus totul de rapa.
hai sa demitem intai sefii federatiilor care nici macar nu ne dau senzatia ca sportul acela se practica in romania si apoi sa le dam in cap celor care totusi se vede ca sunt vii!!!!
sper ca m-am facut inteleasa.

Lordliv
17th December 2007, 15:32
Amariei trebuia suspendata. nu e vina federatiei. Ea trebuie sa joace pentru cine a semnat

da, dar la tolnai s a implicat cristi personal, daca nu ma insel...
si aici trebuia sa ia o hotarare din " ratiuni nationale " si sa rezolve pozitiv situatia amariei...

Lordliv
17th December 2007, 15:38
eu nu ma pricep la handbal ( de altfel nu practic nici un sport , in afara de mers la sala ) dar eu nu inteleg de ce mereu in romania se sare in capul oamenilor care tot fac ceva sa se miste.
nationala de handball se vede ca exista. de ce credem noi neparat ca daca ne bagam o s fie si mai bine???
asa s-a intamplat si cu gimnastica. cum au crezut unii sa sunt mai destepti decat cei ce se ocupau cu succes de lotul de gimnastica cum s-a dus totul de rapa.
hai sa demitem intai sefii federatiilor care nici macar nu ne dau senzatia ca sportul acela se practica in romania si apoi sa le dam in cap celor care totusi se vede ca sunt vii!!!!
sper ca m-am facut inteleasa.

cat se poate de mult!

ps. problema este ca in handbalul feminin ,performanta a luat o " la vale " pe curba lui gauss!;)

Optimistul
17th December 2007, 17:18
Tadici se crede Dumnezeu si face ce vrea, dar la un moment dat va veni si scadenta.
Te-ai gandit totusi daca acea scadenta va reprezenta un pericol pt. Tadici?
Ce esec poate sa-l demita pe Tadici ? Cred ca asta e un subiect pt. un alt thread .

eu nu ma pricep la handbal ( de altfel nu practic nici un sport , in afara de mers la sala ) dar eu nu inteleg de ce mereu in romania se sare in capul oamenilor care tot fac ceva sa se miste.
nationala de handball se vede ca exista. de ce credem noi neparat ca daca ne bagam o s fie si mai bine???
asa s-a intamplat si cu gimnastica. cum au crezut unii sa sunt mai destepti decat cei ce se ocupau cu succes de lotul de gimnastica cum s-a dus totul de rapa.
hai sa demitem intai sefii federatiilor care nici macar nu ne dau senzatia ca sportul acela se practica in romania si apoi sa le dam in cap celor care totusi se vede ca sunt vii!!!!
sper ca m-am facut inteleasa.

De ce trebuie noi romanii sa ne multumim cu putin ? Intotdeauna ne-a fost frica de deciziile care sa schimbe istoria ... Am fost si cu rusii si cu nemtii, am fost comunisti dar ne-a fost frica si de capitalism , si uite asa suntem peste tot si nici unde ...
Nu ne-a placut nici rece ,nici fierbinte si uite asa caldiceala asta in care ne scaldam de peste 60 de ani ne arata falimentul ...
Nu suntem un popor care sa ia taurul de coarne . Ne multumim cu putin ! Cate generatii trebuie sa mai moara ca sa ne trezim odata ?
Uitati-va la sarbi ! Sunt printre putinii care au avut curajul sa se puna cu americanii fara sa-i linga - au dus-o bine si-n comunism , o duc bine si acum ,adica ei nu umbla cu fundul in 2 luntre . Cat despre sport , sunt buni si aici cu toate ca au o po****tie mult mai mica ca a noastra .

rob_din
17th December 2007, 17:34
eu nu ma pricep la handbal ( de altfel nu practic nici un sport , in afara de mers la sala ) dar eu nu inteleg de ce mereu in romania se sare in capul oamenilor care tot fac ceva sa se miste.
nationala de handball se vede ca exista. de ce credem noi neparat ca daca ne bagam o s fie si mai bine???
asa s-a intamplat si cu gimnastica. cum au crezut unii sa sunt mai destepti decat cei ce se ocupau cu succes de lotul de gimnastica cum s-a dus totul de rapa.
hai sa demitem intai sefii federatiilor care nici macar nu ne dau senzatia ca sportul acela se practica in romania si apoi sa le dam in cap celor care totusi se vede ca sunt vii!!!!
sper ca m-am facut inteleasa.

Iarta-ma dar e clar ca nu te pricepi la handbal daca spui ca Tadici face ceva sa se miste in sportul asta. De fapt face ceva, duce handbalul in prapastie fiindca aceasta acaparare a puterii de catre gasca Oltchim va duce la un dezastru, cine crezi ca va mai investi cand vede ca taote jocurile sut facute pt Oltchim.

Si dar-ar domnul sa scapam de Tadici mult mai devreme decat am scapat de Belu, nu de alta dar suntem in anul 2007, sa le lasam practicile staliniste de antrenament rusilor.

Optimistul
17th December 2007, 17:49
cine crezi ca va mai investi cand vede ca taote jocurile sut facute pt Oltchim.



Raspuns : numai patronii de la Oltchim , dar sigur n-o sa le convina sa plateasca in 2 parti . Ei n-au fost in stare sa-si sponsorizeze copii de la tenis dar sa mai plateasca si nationala 100%... Apropo , grupa de tenis de la Oltchim a fost desfiintata de vreo 2-3 ani . Stiati asta ?

rob_din
17th December 2007, 17:51
Cea mai mare greseala a fost sa aduci toata echipa nationala la un club. Astfel campionatul e mort. Si de unde sa mai iasa jucatoare bune in aceste conditii.

Optimistul
17th December 2007, 18:05
Totalitarismul n-a adus niciodata ceva bun .
Se pune totusi intrebarea : cate cluburi din tara isi permit sa aiba cheltuielile Oltchimului ?
Nu, ca nu s-ar putea ca macar 10 orase la nivel national sa poata sustine o echipa de handbal dar din pacate primariile si sposorii locali nu se implica suficient . Motiv ? In primul rand legea sponsorizarii e data prost pt. ca nu faciliteaza mare lucru sponsorilor cum se intampla in tarile vestice si-n al doilea rand po****tia Romaniei e atat de "redusa la cap" incat prefera intr-un procent imens numai fotbalul .
Cat despre cei de la guvern stim ca-si apara interesele , scaunele si in rest mimeaza sport ...
Greu sa faci performanta de top in conditiile astea !
Eu unul ,daca ramane Tadici la conducerea echipei nationale, nu sper ca la Olimpiada sa ajungem in semifinale ...
Va rog sa nu aruncati cu ceva in mine !

resita
17th December 2007, 18:12
Totalitarismul n-a adus niciodata ceva bun .
Se pune totusi intrebarea : cate cluburi din tara isi permit sa aiba cheltuielile Oltchimului ?
Nu, ca nu s-ar putea ca macar 10 orase la nivel national sa poata sustine o echipa de handbal dar din pacate primariile si sposorii locali nu se implica suficient . Motiv ? In primul rand legea sponsorizarii e data prost pt. ca nu faciliteaza mare lucru sponsorilor cum se intampla in tarile vestice si-n al doilea rand po****tia Romaniei e atat de "redusa la cap" incat prefera intr-un procent imens numai fotbalul .


din cate se pare incet incet apar si investitorii in handbal dar in cel masculin.
luam cazul resitei unde de bine de rau lucrurile au inceput sa se miste in ultimul timp iar acest lucru se vede atat in rezultate cat si in instrastructura de la resita. cred ca in urmatorii 2-3 ani cel putin in handbalul masculin se vor face progrese mari

Sorin Blaj
17th December 2007, 18:23
Pentru ca deja 4-5 echipe sunt capabile sa se lupte de la egal la egal.

In cel feminin in schimb, Oltchimul vrea sa controleze totul, iar daca o alta echipa, Rulmentul in acest caz, vrea sa se intareasca, vine unul ca Tadici si pune piedici.

Ce m-as bucura ca Federatia Internationala sa-i dea dreptate jucatoarei si mai ales Rulmentul sa castige titlul, cu Amariei in teren.

rob_din
17th December 2007, 18:23
Totalitarismul n-a adus niciodata ceva bun .
Se pune totusi intrebarea : cate cluburi din tara isi permit sa aiba cheltuielile Oltchimului ?
Nu, ca nu s-ar putea ca macar 10 orase la nivel national sa poata sustine o echipa de handbal dar din pacate primariile si sposorii locali nu se implica suficient . Motiv ? In primul rand legea sponsorizarii e data prost pt. ca nu faciliteaza mare lucru sponsorilor cum se intampla in tarile vestice si-n al doilea rand po****tia Romaniei e atat de "redusa la cap" incat prefera intr-un procent imens numai fotbalul .
Cat despre cei de la guvern stim ca-si apara interesele , scaunele si in rest mimeaza sport ...
Greu sa faci performanta de top in conditiile astea !
Eu unul ,daca ramane Tadici la conducerea echipei nationale, nu sper ca la Olimpiada sa ajungem in semifinale ...
Va rog sa nu aruncati cu ceva in mine !


Eu n-am ajuns in stadiul in care sa nu tin cu ROM la handbal dar nu arunc cu nimic in tine fiindca de cativa ani tin cu adversarele Romaniei la fotbal

resita
17th December 2007, 18:44
Gatu ataca: "Elisei si Varzaru au fost comentatoare"

Avem o echipa foarte buna, dar poate sa si piarda. Noi nu suntem obisnuiti cu victorii mici. Romania a fost decimata fizic si psihic dupa meciul cu Franta si a fost o prada usoara in fata Rusiei mai menajata prin program. Elisei si Varzaru au fost comentatoare la televizor. Avadanei nu a mai jucat de mult. Amariei nu a jucat nici ea niciun minut" s-a dezlantuit Gatu la Special la Sport.ro.

mbratu
17th December 2007, 18:45
Salutare tuturor,
am urmarit cu sufletul la gura meciurile de la CM din Franta. Sunt roman si imi pare rau.
Am vazut parerile pe forum. Fiecare are dreptate in felul lui. Selectia nu o face doar Tadici ci se face impreuna cu un comitet tehnic. Dar de unde sa aleaga mai oameni buni ? Ca la noi in campionat am inceput sa aducem jucatoare de afara ? De unde sa aleaga daca de la tineret nu mai vine nimic ?

De cam pierdut cu Rusia si mai ales Germania ? Oboseala, deconcentrarea , etc ... De ce au aparut ele ? Pai noi avem o singur linie de jucatoare care poate sta in picioare, cand se face o schimbare se vede imediat. Rusia, Norvegia si Germania au venit cu aproape doua linii de jucatoare de nivele aproape egale, pe cand noi nu am avut doua extreme de calitate si un conducator de joc cu mintea clar (ma rog, ne.ar trebuie doua).

De ce am pus titlul talente : pentru ca din spate nu vine nimic, pentru ca nu se investeste nimic in acest sport. Uitati-va la gimnastica, la tenis, ca sa nu mai vorbim de volei.

S-au facut sute de sali de handbal , foarte frumos. Dar cineva stie ca acei copii nu au echipament ? nu au cu ce se deplasa la competitii ? Ca nu exista competitii organizate cu adevarat ? Ca arbitrii fura inca de la competitiile de juniori ? Cu un astfel de sistem sigur nu vom ajunge departe. Trebuie create un sistem de selectie similar al celui din Germania si Rusia de exemplu, caci talente avem de unde aduna, numai sa vrem sa le adunam. Ma doar sufletul dar din pacate nu se poate face nimic : sunt mai importante alegerile, campaniile electorale si apoi somnul de 4 ani.

Revenind la arbitraj : am avut o singur copie de arbitri iar in comitetele federale nu avem nimic. Cum putem sa ne impunem punctele de vedere daca noi nu promovam arbitri de calitate, observatori de calitate si asa mai departe ...

Acum sunt critic, dar in opinia mea cam asta este starea handbalului romanesc in momentul de fata. Cred ca Olimpiada va fi ultima competitie majora la care vom participa pentru mult timp de acum inainte.

Am putea sa il inlocuim pe Tadici dar nu avem antrenor in tara peste nivelul lui Tadici iar daca vom aduce un strain e ca si cum am pierdut de la inceput, nu vom mai iesi nici macar din grupele de calificare. Interesele financiare in acest sport in tari ca Germania, Franta, Novergia sunt enorme. Va imaginati cati bani s-au pierdut datorita faptului ca am invins Franta ? Ce sa mai spun despre faptul ca imaginea selectionatei noastre este una anonima, FRH neavand idei in acest sens, doar la incasatul salariilor se lucreaza ...

Va doresc sarbatori fericite, fetelor si antrenorilor de la nationala la fel, iar mancatorilor de ciolan de la federatie sa lase oameni mai competenti in locul lor ca nu-i de ei (n-o vor face caci cainele nu lasa niciodata ciolanul din gura, chiar daca miroase).

rob_din
17th December 2007, 19:08
Am mai spus-o : sunt multi antrenori mai buni ca Tadici in tara.

rob_din
17th December 2007, 19:09
Gatu ataca: "Elisei si Varzaru au fost comentatoare"

Avem o echipa foarte buna, dar poate sa si piarda. Noi nu suntem obisnuiti cu victorii mici. Romania a fost decimata fizic si psihic dupa meciul cu Franta si a fost o prada usoara in fata Rusiei mai menajata prin program. Elisei si Varzaru au fost comentatoare la televizor. Avadanei nu a mai jucat de mult. Amariei nu a jucat nici ea niciun minut" s-a dezlantuit Gatu la Special la Sport.ro.

Poate ne explica domnul Gatu si cum a fost menajata Rusia prin program.

Universal
17th December 2007, 19:30
Cu ce sa fie vinovat Tadici? Romania a intrat in careul celor mai bune 4 echipe din lume ,sa vedem si partea plina paharului ;)

rob_din
17th December 2007, 19:56
Cu ce sa fie vinovat Tadici? Romania a intrat in careul celor mai bune 4 echipe din lume ,sa vedem si partea plina paharului ;)

Daca ne spui care este o s-o si vedem. Asta cu am intrat intre primele 4 trebuie completata: am intrat in primele 4 si am ajuns pe locul 4. La cum ai zis-o se intelege ca am luat titlul

Universal
17th December 2007, 20:00
eu sincer sunt multumit de evolutia echipei, a ajuns departe, obiectivele si le-a indeplinit. Daca nu a castigat titlul, asta este, dar nu-l poti face pe antrenor vinovat pentru ca nu a castigat titlul-el nu alearga in locul jucatoarelor, el le pregateste si le aseaza tactic, mai mult nu se poate.
Nu te intrebi- oare are Romania valoarea de castiga titlul? Cu Rusia s.-a vazut clar ca ca nu au, decim, daca nu au,de ce sa castige?

Sa fim si realisti ;)

rob_din
17th December 2007, 20:28
eu sincer sunt multumit de evolutia echipei, a ajuns departe, obiectivele si le-a indeplinit. Daca nu a castigat titlul, asta este, dar nu-l poti face pe antrenor vinovat pentru ca nu a castigat titlul-el nu alearga in locul jucatoarelor, el le pregateste si le aseaza tactic, mai mult nu se poate.
Nu te intrebi- oare are Romania valoarea de castiga titlul? Cu Rusia s.-a vazut clar ca ca nu au, decim, daca nu au,de ce sa castige?

Sa fim si realisti ;)

Evolutia echipei a fost extrem de slaba, nu stiu la ce CM te-ai uitat. Asta o recunosc pana si sustinatori de-ai lui Tadici. Nimeni n-a cerut imperativ titlul mondial. Dar una e sa pierzi dupa ce-ai jucat handbal si una e sa pierzi dupa ce-ai mimat handbalul. Fiindca cel putin in meciul cu Rusia asta au facut Tadici si jucatoarele.

Iar treaba lui Tadici nu e numai sa le aseze tactic (ceea ce oricum a facut prost), treaba lui Tadici mai este sa si aduca jucatoarele care sa puna in aplicare tactica. Iar domnul Tadici nu a adus o echipa nationala ci a adus o echipa a gastii de la Oltchim

rob_din
17th December 2007, 20:30
Un singur mesaj am pentru sustinatorii lui Tadici: o sa regretati ca inca il doriti la echipa nationala. Din pacate de suferit nu vor suferi doar fanii lui Tadici ci intreg handbalul romanesc. Tadici si gasca de la oltchim vor duce in prapastie handbalul femini

Universal
17th December 2007, 20:46
Estzi sigur? Cu tadici pe banca Romania a fost in finala unui campionat...ultima fiind in 1973..a nu se uita asa de usor acest lucru :o:

rob_din
17th December 2007, 20:56
Estzi sigur? Cu tadici pe banca Romania a fost in finala unui campionat...ultima fiind in 1973..a nu se uita asa de usor acest lucru :o:

Si cu Tadici pe banca am reusit o contraperformanta rusionoasa: pentru prima oara am ratat un turneu mondial sau european. Nici asta nu se uita prea usor

Universal
17th December 2007, 21:19
da, intr-adevar, dar asta nu inseamna ca este un antrenor slab, fiecare nationala are o criza, eu nu-l consider principalul vinovat. Nu intele g de ce il considerati sa plece, la Ramnicu Valcea a adus titlul, a adus echipa in Liga Campionilor, arata-mi si mie un antrenor care sa fie de valoarea lui, cu performantele pe care lea are el.

Nu poti sa critici un om doar fiindca nu-ti place caracterul sau, trebuie sa fim profesionsiti ;)

rob_din
17th December 2007, 21:31
da, intr-adevar, dar asta nu inseamna ca este un antrenor slab, fiecare nationala are o criza, eu nu-l consider principalul vinovat. Nu intele g de ce il considerati sa plece, la Ramnicu Valcea a adus titlul, a adus echipa in Liga Campionilor, arata-mi si mie un antrenor care sa fie de valoarea lui, cu performantele pe care lea are el.

Nu poti sa critici un om doar fiindca nu-ti place caracterul sau, trebuie sa fim profesionsiti ;)

Pai cum sa n-aduca titlul si echipa in LC cand i-a fost adusa toata nationala la Rm Valcea. Si eu luam titlul cu echipa asta.

Iar caracterul are un rol important in sport, nu poti sa permiti oricarui individ cu comportamnet reprobabil sa raman pe veci in functie fiindca e bun antrenor. De altfel Tadici trebuia de mult suspendat pentru comportamentul aberant pe care de multe ori l-a avut fata de public, fata de arbitrii, fata de jucatoare si fata de ceilalti antrenori. Scenele de isterie din fata Marianei Tarca sunt ceva inspaimantator

dragosh_vl
17th December 2007, 21:39
rob_din apucate sa antrenezi lasa vorba aiurea si mai vb cand o sa iei titlu ;)

rob_din
17th December 2007, 21:49
rob_din apucate sa antrenezi lasa vorba aiurea si mai vb cand o sa iei titlu ;)


N-am legaturi cu vreo mafie locala asa ca mi-e greu.:(

Universal
17th December 2007, 22:05
fa scoala de antrenori , simplu ;)

Optimistul
17th December 2007, 22:15
din cate se pare incet incet apar si investitorii in handbal dar in cel masculin.
luam cazul resitei unde de bine de rau lucrurile au inceput sa se miste in ultimul timp iar acest lucru se vede atat in rezultate cat si in instrastructura de la resita. cred ca in urmatorii 2-3 ani cel putin in handbalul masculin se vor face progrese mari
Ma bucur pt. un oras mic ca si Resita si sper sa se intample aceasta minune si in orase mult mai mari ...


De ce am pus titlul talente : pentru ca din spate nu vine nimic, pentru ca nu se investeste nimic in acest sport. Uitati-va la gimnastica, la tenis, ca sa nu mai vorbim de volei.

Am putea sa il inlocuim pe Tadici dar nu avem antrenor in tara peste nivelul lui Tadici
Intr-adevar daca e sa ne luam dupa volum investitional ,Romania a obtinut un rezultat exceptional . Daca ne uitam la gena talentata a jucatoarelor noastre e un rezultat slab - meritau categoric bronzul .
Problema mai grava e ca nu se stie la olimpiada daca mai ajungem in vreo semifinala ...

Tadici si gasca de la oltchim vor duce in prapastie handbalul femininin

De acord . Jocurile se pare ca se fac in culise si nu in teren ....

moty
17th December 2007, 22:20
N-am legaturi cu vreo mafie locala asa ca mi-e greu.:(Problema mai grava e ca nu se stie la olimpiada daca mai ajungem in vreo semifinala ...

[/QUOTE]

sau daca mai ajungem...

Lordliv
17th December 2007, 22:22
tadici: romania a jucat de la bine, la foarte bine !

resita
17th December 2007, 22:25
am inteles eu gresit sau chiar e adevarat, hutupan si luca si-au anuntat retragerea de la nationala?

moty
17th December 2007, 22:26
n-am auzit, dar ar fi cu adevarat trist

Sorin Blaj
17th December 2007, 22:37
Dupa Jocurile Olimpice.

Optimistul
17th December 2007, 22:37
Problema mai grava e ca nu se stie la olimpiada daca mai ajungem in vreo semifinala ...



sau daca mai ajungem...[/QUOTE]
N-am vrut s-o spun eu ...

tadici: romania a jucat de la bine, la foarte bine !

Asta ma enerveaza cel mai rau :
- nu-si reproseaza nimic de la C.M.
- se mai si lauda
- e pree sigur de el pt.ca are spatele acoperit ...

Sorin Blaj
17th December 2007, 22:39
Putin spus spatele acoperit.

Sentient7
17th December 2007, 22:51
hehehe,observ cu surprindere si cu placere ca dintre cei care au votat impotriva lui Tadici marea majoritate isi sustin parerea cu argumente mai mult sau ma rog mai putin pertinente,dar si-o sustin.dintre ceilalti aproape nu e nimeni care sa-si sustina votul.asta ma duce cu gandul ca marea majoritate dintre cei care au votat pentru Tadici sunt fani ai handbalului "de Duminica".de fapt si mai rau decat faptul ca Tadici e antrenor si ca Oltchimul conduce Federatia e faptul ca handbalul e un sport exotic,o curiozitate pentru romani.majoritatea il urmaresc din 2 in 2 ani la marile competitii si cam asta este.fotbalul sufoca toate celelalte sporturi.si asta cu ajutorul ziarelor in primul rand.

Sentient7
17th December 2007, 22:53
ah,am uitat sa spun ca din cate am citit se pare ca vom juca cu Ungaria in grupa de calificare pentru Olimpiada.asta se va intampla in cazul foarte probabil in care Angola va castiga Campionatul African...unguroaicele sunt foarte dezamagite de rezultatul obtinut la aceste Mondiale si vor trage tare de tot sa se califice la Olimpiada...vom avea un meci incredibil de greu cu ele.

rob_din
17th December 2007, 23:07
Asa este si mai vine si POL. Eu cred ca Ungaria ne va bate. In acest caz nici macar victorie cu POL nu ne e neaprat suficient fiindca POL ar putea bate HUN si s-ar decide la golaveraj


Cat despre declaratia lui Tadici ce mai este de comentat? Ori traieste pe alta planeta, ori are probleme de sanatate, ori habar n-are de handbal.

Oricum isi permite orice avand spatele asigurat.

Optimistul
17th December 2007, 23:10
Oricum isi permite orice avand spatele asigurat.

EXACT !!!
E un "vulpoi" prea batran ca sa se arunce in vorbe neacoperite ...

rob_din
17th December 2007, 23:12
Mare parte din vina o poarta si presa din ROM. Neintersandu-se de altceva decat de fotbal habar n-are de mafia din handbalul feminin. Daca s-ar preocupa mai mult de acest subiect nu si-ar mai permite chiar orice Tadic si compania de la Valcea

resita
17th December 2007, 23:14
hehehe,observ cu surprindere si cu placere ca dintre cei care au votat impotriva lui Tadici marea majoritate isi sustin parerea cu argumente mai mult sau ma rog mai putin pertinente,dar si-o sustin.dintre ceilalti aproape nu e nimeni care sa-si sustina votul.asta ma duce cu gandul ca marea majoritate dintre cei care au votat pentru Tadici sunt fani ai handbalului "de Duminica".de fapt si mai rau decat faptul ca Tadici e antrenor si ca Oltchimul conduce Federatia e faptul ca handbalul e un sport exotic,o curiozitate pentru romani.majoritatea il urmaresc din 2 in 2 ani la marile competitii si cam asta este.fotbalul sufoca toate celelalte sporturi.si asta cu ajutorul ziarelor in primul rand.

eu unul am votat pt. tadici, vrei sa-mi argumentez votul, ok.

1. obiectivul a fost indeplinit, se putea mai mult dar si mai putin, sa nu uitam meciul cu franta
2. in momentul actual este cel mai bun antrenor din romania, rezultatele vb. atat la echipa de club cat si la nationala.
3. desi metodele sale sunt criticate de multi uite ca ele dau rezultate.
4. cred ca in proportie de 90% lotul deplasat la C.M. a fost ok, nu avea alte solutii pt. extreme acolo unde am fost cei mai slabi
5. meciul cu rusia nu-l puteam castiga nici daca jucam cu un om in plus tot meciul, fetele au recunoscut acest lucru
6. ii reprosez in schimb ca nu a stiut sa administreze ultimele 90 sec. din meciul cu germania,




ah,am uitat sa spun ca din cate am citit se pare ca vom juca cu Ungaria in grupa de calificare pentru Olimpiada.asta se va intampla in cazul foarte probabil in care Angola va castiga Campionatul African...unguroaicele sunt foarte dezamagite de rezultatul obtinut la aceste Mondiale si vor trage tare de tot sa se califice la Olimpiada...vom avea un meci incredibil de greu cu ele.

100% vom juca cu ungaria :headbang:

Sorin Blaj
17th December 2007, 23:15
EXACT !!!
E un "vulpoi" prea batran ca sa se arunce in vorbe neacoperite ...

Lasa ca vin meciurile cu Brasovul si va avea ocazia sa-i spuna el cateva Marianei Tarca. Asa, de la obraz.

Optimistul
17th December 2007, 23:16
De parca in fotbal nu e mafie ... Cooperativa lui Mitica nu moare ...

Optimistul
17th December 2007, 23:19
2. in momentul actual este cel mai bun antrenor din romania, rezultatele vb. atat la echipa de club cat si la nationala.


Vorba lui Rob_din : si el putea ca antrenor ajunge la acest rezultat cu asa jucatoare ...

Sorin Blaj
17th December 2007, 23:22
eu unul am votat pt. tadici, vrei sa-mi argumentez votul, ok.

1. obiectivul a fost indeplinit, se putea mai mult dar si mai putin, sa nu uitam meciul cu franta
2. in momentul actual este cel mai bun antrenor din romania, rezultatele vb. atat la echipa de club cat si la nationala.
3. desi metodele sale sunt criticate de multi uite ca ele dau rezultate.
4. cred ca in proportie de 90% lotul deplasat la C.M. a fost ok, nu avea alte solutii pt. extreme acolo unde am fost cei mai slabi
5. meciul cu rusia nu-l puteam castiga nici daca jucam cu un om in plus tot meciul, fetele au recunoscut acest lucru
6. ii reprosez in schimb ca nu a stiut sa administreze ultimele 90 sec. din meciul cu germania,





100% vom juca cu ungaria :headbang:

Cand ai nationala Romaniei in echipa de club, nici nu este prea greu. De aici si teama de a nu se intari Rulmentul cu Carmen Amariei.

SORENSEN
17th December 2007, 23:24
Din ce stiu se califica primele 2 la olimpiada...Romania acasa contra Ungariei nu putem pierde ...de Polonia numai zic...am jucat slab si le-am batut...

Asa ca fara frica ...mergem la olimpiada...

mikeyy
17th December 2007, 23:27
Cand incepe turneul pentru calificare? Avem vreo sanse sa jucam si cu extreme( Varzaru si Elisei) sau tot fara ca la CM?

Sentient7
17th December 2007, 23:30
resita,chiar nu m-am referit la tine,am zis "aproape toti".cat despre faza cu "cel mai bun antrenor din Romania"...asta e ca si cu extremele.antrenori si extreme dinastea mediocre gasesti la tot pasul.

resita
17th December 2007, 23:31
Mare parte din vina o poarta si presa din ROM. Neintersandu-se de altceva decat de fotbal habar n-are de mafia din handbalul feminin. Daca s-ar preocupa mai mult de acest subiect nu si-ar mai permite chiar orice Tadic si compania de la Valcea

pai noi avem presa sportiva in romania? cel putin in cursul unei saptamani nu gasesti mai mult de 8-10 art. in toata presa si majoritatea sunt scrise din fata calculatorului si a televizorului.

ps. mi-am pus in cap sa scriu un art. dupa 10 min. a fost scris si publicat si spre surprinderea meu acest art. a fost primit foarte bine, nu mai putin de 8 publicatii online au preluat acest art. in 24 ore


Vorba lui Rob_din : si el putea ca antrenor ajunge la acest rezultat cu asa jucatoare ...

bine, tadici este cel mai prost antrenor din istorie, acum sunteti multumiti?

chiar daca voi nu vreti acest om are niste performante pe care multi ar dorii sa le aibe.

mikeyy@28-30 MARTIE 2008

Optimistul
17th December 2007, 23:38
bine, tadici este cel mai prost antrenor din istorie, acum sunteti multumiti?

chiar daca voi nu vreti acest om are niste performante pe care multi ar dorii sa le aibe.

mikeyy@28-30 MARTIE 2008

Chiar cel mai prost nu e ,stai linistit ...
Performantele astea le-a facut cu jucatori cumparati cu bani frumosi , doar n-o fi pasarea Pheonix ...

rob_din
17th December 2007, 23:42
pai noi avem presa sportiva in romania? cel putin in cursul unei saptamani nu gasesti mai mult de 8-10 art. in toata presa si majoritatea sunt scrise din fata calculatorului si a televizorului.

ps. mi-am pus in cap sa scriu un art. dupa 10 min. a fost scris si publicat si spre surprinderea meu acest art. a fost primit foarte bine, nu mai putin de 8 publicatii online au preluat acest art. in 24 ore



bine, tadici este cel mai prost antrenor din istorie, acum sunteti multumiti?

chiar daca voi nu vreti acest om are niste performante pe care multi ar dorii sa le aibe.

mikeyy@28-30 MARTIE 2008


Te rog sa ne si spui acele performante. Singura performanta e locul 2 la CM. Cu asta sunt de acord, e o performanta foarte buna. Nu inteleg de ce folosesti pluralul

rob_din
17th December 2007, 23:44
Cand incepe turneul pentru calificare? Avem vreo sanse sa jucam si cu extreme( Varzaru si Elisei) sau tot fara ca la CM?

In martie

SORENSEN
17th December 2007, 23:44
Cand incepe turneul pentru calificare? Avem vreo sanse sa jucam si cu extreme( Varzaru si Elisei) sau tot fara ca la CM?

Martie e luna pt calificare..in principiu Ardean va fi recuperata ....dar cu Varzaru inca nu se stie...

resita
17th December 2007, 23:45
Chiar cel mai prost nu e ,stai linistit ...
Performantele astea le-a facut cu jucatori cumparati cu bani frumosi , doar n-o fi pasarea Pheonix ...

vrei exemple de echipe care au bagat milioane :( si nu au castigat nimic, asa cum sunt si echipele din romania care cu un buget de 250.000 - 300.000 au reusit sa castige cel putin un trofeu (ucm resita :drak:)

degeaba ai jucatoare de calitate daca nu sti sa le pui in valoare, asa cum degeaba esti antrenor daca nu ai pe cine antrena, nu ma refer la oltchim acum :D

rob_din
17th December 2007, 23:46
Din ce stiu se califica primele 2 la olimpiada...Romania acasa contra Ungariei nu putem pierde ...de Polonia numai zic...am jucat slab si le-am batut...

Asa ca fara frica ...mergem la olimpiada...

Ne-au batut unguroaicele la CE gazduit de noi de nu ne-am vazut (la propriu fiindca s-a stins si lumina din Polivalenta). Iar cu POL ne-am chinuit 50 de minute. Ai vreo garantie ca o sa jucam mai bine?

rob_din
17th December 2007, 23:47
vrei exemple de echipe care au bagat milioane :( si nu au castigat nimic, asa cum sunt si echipele din romania care cu un buget de 250.000 - 300.000 au reusit sa castige cel putin un trofeu (ucm resita :drak:)

degeaba ai jucatoare de calitate daca nu sti sa le pui in valoare, asa cum degeaba esti antrenor daca nu ai pe cine antrena, nu ma refer la oltchim acum :D

Sa fim seriosi, n-am mai auzit in nici un sport un club care sa cumpere o echipa nationala. Poate la rusi.

Daca il lauzi pe Tadici ca domina campionatul cu Oltchimul care e echipa nationala chiar ca nu stiu ce sa mai zic.

resita
17th December 2007, 23:58
Te rog sa ne si spui acele performante. Singura performanta e locul 2 la CM. Cu asta sunt de acord, e o performanta foarte buna. Nu inteleg de ce folosesti pluralul


performantele Romaniei inatite de Tadici
Editia a XII-a (1995, Austria si Ungaria): 7. ROMANIA
Editia a XIII-a (1997, Germania): 12. ROMANIA
Editia a XIV-a (1999, Norvegia si Danemarca): 4. ROMANIA
Editia a XV-a (2001, Italia): 17. ROMANIA
Editia a XVI-a (2003, Croatia): 10. ROMANIA

Performantele Romaniei in era tadici :drak:

Editia a XVII-a (2005, Rusia) 2. ROMANIA
Editia a XVII-a (2007, Feanta) 4. ROMANIA


CA sa fiu corect, CONTRAPERFORMANTA TADICI - Ratarea calificarii la C.E.

PS. nu sunt fan Tadici dar nu mi se pare corect sa-l criticam asa de mult pt. ceea ce face la echipa nationala, ceea ce face la club e alta mancare de post



Ca sa ne mai distram putin in acest ceas tarziu de noapte va propun sa ascultati 2 melodii, acum cateva min. le-am primit-o si eu pe mess. si rad de 5 min.
http://www.trilulilu.ro/4KY/7fb33a0fbb6214 :drak:
http://www.trilulilu.ro/Magnifiku/85288143945299 :D

rob_din
18th December 2007, 00:23
De asemnea ca sa se inteleaga ce mi-as dori eu: sa plece Tadici de la nationala si sa se renunte la jocurile de culise pro-Valcea. Atata tot, n-am cerut executarea lui Tadici sau deportarea.

Si repet inca o data: nu-i reprosez lui Tadici locul 4 (e nemultumitor, dar nu o rusine) ci jocul foarte prost al nationalei si selectia pe baza de interese

Optimistul
18th December 2007, 07:09
Pe mine m-a evervat cel mai mult la Tadici atitudinea lui sfidatoare la adresa telespectatorilor prin care vroia sa ne demonstreze ca arbitrii l-au furat execrabil in meciul cu Germania si ca fetele au jucat f. bine .
Cred ca se credea in Romania cand dadea interviul asta ... aici el e imparatul handbalului pt. ca are spatele acoperit cu cele mai bune jucatoare din Romania in clubul sau si bine inteles cu patronul lui pe care l-a citat de vreo 2 ori ca sa-l mai perie un pic si de la distanta - trecuse prea mult timp de cand nu-l mai linsese in f***...
Cand un antrenor isi permite orice fara sa-si asume nici-o greseala , asta zic eu ca e problema cea mai mare a handbalului romanesc ! Orice antrenor traieste cu teama demiterii si-si calculeaza deciziile de 2 ori inainte sa le puna in aplicare pt. ca stie ca o sa dea socoteala - Tadici n-are nici-o greata de nimeni si o sa ne mai rada in fata de atatea ori cu intreviurile lui ...
Or sa-si inghita cuvintele forumistii care il sustin pe Tadici acum ... Mai vorbim dupa Olimpiada , daca o sa jungem acolo - vorba unui forumist.

Iaco
18th December 2007, 08:32
In primul rand trebuie terminata odata pentru totdeauna chestia cu arbitrajul cu oboseala si alti factori din astia patetici in urma careia nationala romaniei nu poate castiga medalia de aur. In al doilea rand felicitari fetelor penrtu acest rezultat, care este unul meritoriu...sa fii locul 4 in lume nu e de ici de colo...dar un pic de modestie nu strica, inca de la inceput s-a vazut ca ideea cu care s-a plecat la acest campionat mondial a fost una falimentara, aceea ca avem deja medaliile de aur in buzunar, iar cand am dat de primul meci mai greu, cel cu china(pe care toata lumea se astepta sa il castigam la 15-20 de goluri) atunci s-a produs ruptura. Aici pregatirea psihica a contat cel mai mult, si trebuie sa recunoastem tot timpul nationala romaniei la acest capitol a stat cel mai prost. In al treilea rand antrenorii poarta cea mai mare parte de vina pentru acest rezultat in primul rand prin atitudine si in al doilea rand prin selectia pe care au facut-o...nu e normal ca nationala sa se bazeze pe o singura echipa de club(da recunosc oltichimul este o super putere dar nu cred ca poate da 90% din jucatoarele de nationala - vicecampioana romaniei, si singura care cat de cat poate pune probleme oltchimului a avut o singura convocare la lot neagu care a fost printre cele mai bune jucatoare cand a fost folosita pentru ca nu trebuie sa i se urce la cap ca va fii convocata de fiecare data, deasemenea clujul care este si ea o echipa buna cate jucatoare a avut convocate??!) si de asemenea ce idee isi fac jucatoarele cand tadici vine si spune ca voi ati jucat bine chiar foarte bine dar amn pierdut din cauza arbitrilor, nu e sanatos...in loc sa se caute solutii ne place sa ne imbatam cu apa rece ca am fii cei mai buni dar toti au ceva impotriva noastra...oricum cel mai penibil mi s-a parut musi care apare pe postu national si spune despre valerie nicolas ca sufera de o curvasarie(asta e termenul folosit da nu mai tin foarte bine minte fraza exacta) iesita din comun...cum e posibil asha ceva...daca nu ai macar patru clase ramai frate acasa si nu te mai face de rusine pe postul national. In cel de-al "n" rand poate ar trebui sa se schimbe banca tehnica sa vedem daca pana la urma urmei aceste rezultate extraordinare ale fetelor sub antrenoratul lui tadici a fost munca lui sau a lor...ca daca cu oricare alt antrenor se obtin aceleasi rezultate se va termina odata pentru totdeauna acest mit conform caruia tadici a facut aceasta echipa de aur a romaniei(ceea ce este adevarat...cred ca de pe vremea lui tarca si cozma nu am mai avut asha nationalka puternica) sau jucatoarele sunt cele ce au adus aceste performante extraordinare...

Mario Di Lazi
18th December 2007, 08:49
dacă-l demitem pe ăsta ... nu mai prindem nici primele 4 locuri :D

Romeo
18th December 2007, 09:25
domnul romeo,ca in toate interventiile sale dovedeste ca este adeptul unui sistem totalitar in care" vox populi " sa fie doar decorativa!

auzi,cine suntem noi sa cerem ceva? doar un pumn de tarana...

de vreo 18 ani se tot cere demisia. Ridicol este ca si atunci cand se obtin performante tot demisia se cere. Oare locul 4 in lume nu este suficient ? Tadici a reusit sa redreseze psihic o echipa dominata net de Franta, pe care am batut-o intr-un meci dramatic. Daca va uitati la mondialele de fotbal, acolo nici nu mai conteaza daca termini pe locul 3 sau 4. Noi am ratat bronzul in prelungiri, asta e! De asta data ne multumim cu locul 4. Daca ratam calificarea la olimpiada sau terminam acolo sub locul 6 ar fi cazul sa cautam alt antrenor.

rob_din
18th December 2007, 10:26
dacă-l demitem pe ăsta ... nu mai prindem nici primele 4 locuri :D

Asa e. Nu de alta dar un antrenor de exceptie precum Tadici nu mai exista pe planeta

Sorin Blaj
18th December 2007, 10:34
Anja Andersen stie de ce. :)

rob_din
18th December 2007, 10:42
Anja Andersen stie de ce. :)

:) Oricum Tadici a zis ca nu primeste sfaturi de la o lesbiana. Bravo lui, om cu atitudine. Sa dispara toti arbitrii, toate lesbienele si toate tarcile care-i pun bete in roate. Sa ramana marele Tadici stapan fiindca merita

Sorin Blaj
18th December 2007, 11:04
El se lupta cu Andersen, Stanga si Tarca.

Andersen si Tarca i-au aratat deja cat este de valoros, in lupta directa.

Lordliv
18th December 2007, 11:31
de vreo 18 ani se tot cere demisia. Ridicol este ca si atunci cand se obtin performante tot demisia se cere. Oare locul 4 in lume nu este suficient ? Tadici a reusit sa redreseze psihic o echipa dominata net de Franta, pe care am batut-o intr-un meci dramatic. Daca va uitati la mondialele de fotbal, acolo nici nu mai conteaza daca termini pe locul 3 sau 4. Noi am ratat bronzul in prelungiri, asta e! De asta data ne multumim cu locul 4. Daca ratam calificarea la olimpiada sau terminam acolo sub locul 6 ar fi cazul sa cautam alt antrenor.

daca tot vorbesti de fotbal,cum ar fi ,de exemplu ca rednic sa fie in acelasi timp si antrenorul lui rapid si al nationalei de fotbal!
ce scandal ar fi!
in general in tarile din lumea a 3 a se practica astfel de cumul de responsabilitati...pacat ca exista gatu,altfel tadici ar fi si presedintele frh!

locul 4 la CM de handbal nu are aceeasi valoare cu locul 4 de la volei sau de la baschet,tinand cont de valorile mondiale existente,precum si de raspandirea jocului.
la handbal, in afara de tarile din europa ,nu exista alte valori consacrate ,spre deosebire de volei unde in afara de tarile europene mai sunt si sua,japonia,china,brazilia cu sanse la medalii,iar in baschet sua si argentina sau chiar canada...

asa ca sa nu comparam mere cu pere...

de ce sa asteptam ca sa luam locul 6 la JO ,dupa cum spui tu?

Sorin Blaj
18th December 2007, 11:36
Oamenii uita ca la handbal feminin am participat la toate editiile de campionate mondiale si europene, pana anul trecut, cand am ratat calificarea la Campionatul European, datorita gurii bogate a lui Tadici.

Anja Andersen a dorit sa-l pedepseasca pentru declaratiile lui belicoase si a antrenat Serbia doua meciuri, in care i-a dat clasa lui Tadici si ne-a lasat pe noi cu buzele umflate, sa vedem turneul final la televizor.

rob_din
18th December 2007, 11:40
Sunt destui antrenori de nationala si de club in acelasi timp. Diferenta e ca aceia chiar selectioneaza jucatoarele care merita, nu-si aduc tot clubul cu ei la CM. Exceptia e bineinteles Trefilov, dar macar Trefilov are 20 de jucatoare foarte bune la club cu el

Lordliv
18th December 2007, 12:00
Sunt destui antrenori de nationala si de club in acelasi timp. Diferenta e ca aceia chiar selectioneaza jucatoarele care merita, nu-si aduc tot clubul cu ei la CM. Exceptia e bineinteles Trefilov, dar macar Trefilov are 20 de jucatoare foarte bune la club cu el

la asta m am referit si eu!
in romania este greu sa fi impartial si sa nu ti aduci toate" rudele" in posturi ( citeste echipa nationala )

rob_din
18th December 2007, 12:03
Tadici ar putea sa ramana la nationala inca 15 ani daca la anul ia medalie la CE, lucru foarte posibil fiindca marile puteri (mai putin Rusia probabil) vor veni cu multe rezerve. Asa se intampla mereu dupa JO

degouteur
18th December 2007, 18:09
Va propun, ca o gluma, o poezie pentru handbalistele noastre.
Initial, am postat-o pe un alt site, pe un blog al Cristinei Varzaru - cu alt pseudonim - ca un fel de replica la alte poezioare ale unei doamne Amalia.
Acum cateva minute am descoperit si acest site. Sper sa fie urmarit de cat mai multi iubitori de sport "ne-fotbalistic"

Obosite handbaliste
Pe la cluburi se adună.
N-au de ce să fie triste !
Noapte bună !

Numai presa le acuză,
Jurnalisti tembeli, în șir.
Ăștia chiar n-au nici o scuză !
Hai sictir !

Doar suporterii suspină
Și de inimă se țin.
Vor toți nitroglicerină
Sau algocalmin !

Trece Ada pe extremă.
Să înscrie ? Nu-i decisă !
Am scăpat și de dilemă
Nu-i... precisă :)

Luminița e în poartă,
« Pe la mine nu se trece »
Dar avurăm crudă soartă.
Dușu-i rece !

Vine Tadici, le alintă :
« Bă, v-am zis cu pasă simplă »
Fetele nu îl ascultă.
Iar se-ntâmplă !

Peste-a Franței feerie
Se hlizi iar umbra rusă
Visăm la chinezărie !
Rima-i dusă !


BRAVO FETELOR ! HAI ROMANIA !

DIXX
18th December 2007, 18:10
Nu-mi plac antrenorii care la orice infarngere incearca sa se scoata dand tot timpul vina pe oboseala si arbitri.

rob_din
18th December 2007, 18:51
Va propun, ca o gluma, o poezie pentru handbalistele noastre.
Initial, am postat-o pe un alt site, pe un blog al Cristinei Varzaru - cu alt pseudonim - ca un fel de replica la alte poezioare ale unei doamne Amalia.
Acum cateva minute am descoperit si acest site. Sper sa fie urmarit de cat mai multi iubitori de sport "ne-fotbalistic"

Obosite handbaliste
Pe la cluburi se adună.
N-au de ce să fie triste !
Noapte bună !

Numai presa le acuză,
Jurnalisti tembeli, în șir.
Ăștia chiar n-au nici o scuză !
Hai sictir !

Doar suporterii suspină
Și de inimă se țin.
Vor toți nitroglicerină
Sau algocalmin !

Trece Ada pe extremă.
Să înscrie ? Nu-i decisă !
Am scăpat și de dilemă
Nu-i... precisă :)

Luminița e în poartă,
« Pe la mine nu se trece »
Dar avurăm crudă soartă.
Dușu-i rece !

Vine Tadici, le alintă :
« Bă, v-am zis cu pasă simplă »
Fetele nu îl ascultă.
Iar se-ntâmplă !

Peste-a Franței feerie
Se hlizi iar umbra rusă
Visăm la chinezărie !
Rima-i dusă !


BRAVO FETELOR ! HAI ROMANIA !

Numai presa le acuză,
Jurnalisti tembeli, în șir.
Ăștia chiar n-au nici o scuză !
Hai sictir !


Frumos limbaj.

Romeo
19th December 2007, 08:33
daca tot vorbesti de fotbal,cum ar fi ,de exemplu ca rednic sa fie in acelasi timp si antrenorul lui rapid si al nationalei de fotbal!
ce scandal ar fi!
in general in tarile din lumea a 3 a se practica astfel de cumul de responsabilitati...pacat ca exista gatu,altfel tadici ar fi si presedintele frh!

locul 4 la CM de handbal nu are aceeasi valoare cu locul 4 de la volei sau de la baschet,tinand cont de valorile mondiale existente,precum si de raspandirea jocului.
de ce sa asteptam ca sa luam locul 6 la JO ,dupa cum spui tu?

nu ti se pare anormal ca un antrenor sa munceasca (e si asta o munca) pentru 10 meciuri pe an, 3-4 zile pentru fiecare si sa ia cat altul in 330 zile muncite ? Asta ar fi in fotbalul european. La handbal poti avea 1-2 perioade pe an in care ai turnee si restul poti dormi bine-merci, iata de ce consider ca este OK ca Tadici sa antreneze si o echipa de club. In plus, intre semifinale si locurile 5-8 a fost o diferenta de un gol (puteam pierde cu Franta la un gol si adio semifinale).
Dar sunt multi jurnalisti in ziua de azi care nu dau un ban in sport si vor ei sa faca ordine dupa cum ii taie capul, fireste pe banii altora. Daca acesti jurnalisti ar trai dupa cat vand (asa cum este in comert, productia de bunuri, constructii), nu le-ar ajunge nici pentru abonamentul de metrou, dar firmele cu o vanzare cat de cat au fost foarte saritoare si arunca cu reclame la publicatii care vand 100 exemplare pe saptamana (ca exemplu: Sportmagazin al lui Lupescu, sau Tricolorii facuta de FRF).
Asadar ca e Gatu sau Tadici, mi-e indiferent, nu joaca ei! Cand Romania a terminat pe locul 12, acum vreo 10 ani, Tadici nu ar fi facut mare lucru, este nevoie si de o generatie cu abilitati.
Ai dreptate, 4 la handbal nu este la fel ca 4 la fotbal, dar problema si la acest CM a fost Rusia, asa cum la masculin in anii 70 a fost Iugoslavia. Ca a fost 4 si nu 3, dar putea fi si 5 sau 7, conteaza mai putin. Daca nu intalneam Rusia in semifinale, putea fi 2, nu-i asa ?
Eu zic ca de la locul 6 in jos am putea cere lui Tadici sa se gandeasca daca mai continua ca antrenor la nationala.

Benny
19th December 2007, 09:54
Daca nu intalneam Rusia in semifinale, putea fi 2, nu-i asa ?
Daca nu intalneam Rusia sau Germania in semifinala atunci putea fi si 2, asa e.

rob_din
19th December 2007, 10:31
Daca nu intalneam Rusia sau Germania in semifinala atunci putea fi si 2, asa e.

Daca intalneam Australia in semifinale si Congo in finala luam aurul:)

rob_din
19th December 2007, 10:35
Luminita Hutupan: "Locul patru e o performanță, din 24 de echipe sîntem a patra în lume. Românul însă se mulțumește întotdeauna cu puțin"

O declaratie de bun simt. Si incredibil nici nu se plange de arbitraj

Lordliv
19th December 2007, 11:44
Daca nu intalneam Rusia sau Germania in semifinala atunci putea fi si 2, asa e.

sa nu uitam cum ne am calificat cu franta...daca nu era hutu in poarta si nu apara foarte bine in prelungiri,jucam alaturi de angola in 5-8...

TenisFan
19th December 2007, 13:55
E clar ca Tadici nu este un antrenor fabulos dar nici o nulitate nu este... Tot ce pot spune este ca e un antrenor cu metode invechite care nu au nicio treaba cu handbalul actual... Ma uitam la finala Rusia - Norvegia la Breivik... Pai esti prost? N-a tipat cum tipa Tadici sau animalul de Trefilov nu a injurat nu a criticat pe nimeni... Educatia si disciplina sunt sfinte... Toata lumea trebuie sa invete sa se bucure si sa fie fericita atunci cand echipa castiga sau joaca bine... Este o stare de spirit generala ce trebuie implementata pentru ca acesta este drumul catre victorie... Discutia civilizata cred eu ca e mult mai indicata decat racnetele disperate ale unui babalac ahtiat de succes si cupe... :( Revenind la Tadici pot sa spun despre el urmatorul lucru(indirect): intrebata fiind Steluta Luca de ce a jucat Romania asa slab in meciul cu China aceasta a replicat -> intrebati-l pe meserias! Mega ironie la mijloc ceea ce denota practicile cu care Tadici isi aduna jucatoarele in momentele dificile... Celelalte cauze ale "esecului" Romaniei la CM au fost spuse... Eu as pune esec si fara ghilimele... La valoarea actuala a echipei Oltchimului(adica a nationalei Romaniei) eu zic ca titlul mondial trebuia sa fie al nostru... Totusi Rusia este o super-echipa(este evident) cu o arie de selectie inspaimantatoare dar care este extrem de rigida si previzibila in atac putea fi de batut... Eu nu inteleg cum a pierdut Ungaria meciul cu Rusia deoarece la valorea tehnica a Ungariei nu trebuia sa piarda meciul ala... In fine Rusia au interi extrem de mobili si cam atat... Kareeva, Postnova si conducatorul Poltoratskaia fac tot jocul Rusiei... Si primele 2 sunt numai si numai cu actiuni individuale clasice care pentru mine au ajuns sa fie extrem de previzibile... :( Noi avem probleme mari cu Tadici care e maharajahul handbalului momentan... Sa fim seriosi selectia a fost catastrofala la acest CM... ;) Jucatoarele de la Oltchim au fost extrem de obosite si probabil ca ne duceau in finala si castigam titlul daca mai jucam cu Elisei si Varzaru... Pentru ca mie mi s-a parut ca Romania a castigat meciurile numai prin valori individuale care au stralucit in anume meciuri... Nu-mi place Tadici ca si metoda de antrenorat... Nu mi-au placut deloc declaratiile de lauda aduse Oltchimului cand era vorba de echipa nationala... Se vede ca Tadici e un individ din popor mai necioplit asa ca sa nu zic altceva... :( Nulitate ca antrenor nu e deoarece simte fenomenul si in time-out-uri da indicatiile potrivite: si ca tactica uneori dar mai ales ca moral... :shocked: In fine degeaba discutam Tadici va muri pe banca nationalei probabil sau daca nu pe banca de la Oltchim deci trebuie sa ne obisnuim cu moaca lui... :(
Am uitat sa zic: cred ca Hutupan si Luca ar trebui sa se retraga pentru a vedea ce mai poate Tadici sa faca fara 2 jucatoare de mare valoare... E greu sa gasesti un inter dreapta(jucatoare de mana stanga) cu o aruncare la fel de buna ca Steluta Luca... ;)

iuli
19th December 2007, 14:39
E de vina Tadici ca nu am avut extreme la acest mondial?

Gontel
19th December 2007, 17:12
Normal ca romanii cer imediat demisia dupa un esec. Daca am fi obtinut macar locul 3 era alta povestea. De cateva lucruri pot sa il acuz pe Tadici: inceputurile slabe de meciuri, unele tactici mai ciudate, insistenta cu Nechita pe teren cand se vedea ca este depasita de miza competitiei (a fost insa fortat de imprejurari, daca ar fi fost macar una dintre Varzaru sau Elisei valide...). Trebuie sa recunoastem si meritele sale pt revenirea din meciul cu Franta, dar acea victorie a apartinut fetelor.

rob_din
19th December 2007, 17:16
E de vina Tadici ca nu am avut extreme la acest mondial?

Bineinteles, ca doar nu eu am selectionat extremele

Lordliv
19th December 2007, 17:21
Bineinteles, ca doar nu eu am selectionat extremele

chestia este ca unii fraieri au sponsorizat aceasta selectie...:D

rob_din
19th December 2007, 18:33
chestia este ca unii fraieri au sponsorizat aceasta selectie...:D

ai si tu problema ta:)

Lordliv
19th December 2007, 18:51
@sorenssen !
chiar daca este off aici, este de actualitate!
voina ,out de la steaua ! dumitru berbece, back in business!:D

Lordliv
19th December 2007, 18:52
ai si tu problema ta:)

fiecare cu pasareii sai!:D

Sentient7
19th December 2007, 21:11
tot o dam cu extremele,ca pe cine sa ia.dom'le pai sa fi luat macar mai o extrema/doua,nu sa ramana cu doua extreme pe foaie pentru 4 meciuri...iei si incerci,cu cat putea alta extrema sa fie mai slaba decat Nechita?asa daca stai in doua extreme tot turneul si alea slabe,nu poti sa te plangi...cu Balint trebuia sa insiste mai mult cand era pe foaie...

Sorin Blaj
19th December 2007, 21:24
Asta era ideea. Tu mergi pe o singura jucatoare si apoi nu mai ai solutii. Din vina ta. In conditiile in care nu a fost convingatoare nici pana atunci.

SORENSEN
20th December 2007, 00:38
Nechita a facut fata la oltchim in CL ..era evident ca era favorita in fata altora...

...mda dubioasa treaba cu voina..:drak:

iuli
20th December 2007, 00:40
Bineinteles, ca doar nu eu am selectionat extremele

Pai pe cine sa cheme??? :rolleyes:

Romeo
20th December 2007, 09:54
E clar ca Tadici nu este un antrenor fabulos dar nici o nulitate nu este... N-a tipat cum tipa Tadici sau animalul de Trefilov nu a injurat nu a criticat pe nimeni... Educatia si disciplina sunt sfinte...

dupa ce s-a luat gazeta de practicile antrenorului Belu la nationala de gimnastica si acesta a fost "pensionat" pe banii de la buget, acum avand in sarcina premierea APS si alte inmanari de stele ale Romaniei, s-a ales praful de nationala de gimnastica. Pana la civilizatie, romanului ii mai trebuiesc 20 (daca nu 100) de ani. Romanul se multumeste cu putin, e mai bine sa te faci ca muncesti pe 600 lei lunar, decat sa iti cauti in Spania 1000 euro (vorbesc de cei 18 milioane care nu au plecat).
Oricum, la diferente de un gol (cu Franta si Germania, in sferturi si pentru locul 3, vina este mai degraba a soartei decat a antrenorului.
In 1990 Germania castiga finala CM (fotbal) in fata Argentinei multumita unui penalty in min.85. Interesant, dar Argentina jucase la acea editie 30 minute mai mult decat nemtii (din cauza prelungirilor la meciurile anterioare). Penaltyul in acea finala s-a dovedit mai degraba neatentiei si iata cum o prelungire la un meci poate duce la un titlu pierdut.
Oricum, in meciul cu Rusia a contat mai putin oboseala cu Franta, diferenta fiind prea mare. Aria de selectie in primul rand si conditiile de pregatire sunt superioare in Rusia fata de Romania. Probabil acum va trebui o intinerire a lotului si vor urma rezultate mai slabe, poate chiar schimbarea lui Tadici.

rob_din
20th December 2007, 09:59
dupa ce s-a luat gazeta de practicile antrenorului Belu la nationala de gimnastica si acesta a fost "pensionat" pe banii de la buget, acum avand in sarcina premierea APS si alte inmanari de stele ale Romaniei, s-a ales praful de nationala de gimnastica. Pana la civilizatie, romanului ii mai trebuiesc 20 (daca nu 100) de ani. Romanul se multumeste cu putin, e mai bine sa te faci ca muncesti pe 600 lei lunar, decat sa iti cauti in Spania 1000 euro (vorbesc de cei 18 milioane care nu au plecat).
Oricum, la diferente de un gol (cu Franta si Germania, in sferturi si pentru locul 3, vina este mai degraba a soartei decat a antrenorului.
In 1990 Germania castiga finala CM (fotbal) in fata Argentinei multumita unui penalty in min.85. Interesant, dar Argentina jucase la acea editie 30 minute mai mult decat nemtii (din cauza prelungirilor la meciurile anterioare). Penaltyul in acea finala s-a dovedit mai degraba neatentiei si iata cum o prelungire la un meci poate duce la un titlu pierdut.
Oricum, in meciul cu Rusia a contat mai putin oboseala cu Franta, diferenta fiind prea mare. Aria de selectie in primul rand si conditiile de pregatire sunt superioare in Rusia fata de Romania. Probabil acum va trebui o intinerire a lotului si vor urma rezultate mai slabe, poate chiar schimbarea lui Tadici.


Vezi ca te contrazici singur: vorbesti de civilizatie si le iei apararea lui Bellu si Tadici. Pai Bellu sau Tadici sunt exponentii de marca ai unor metode de antrenamnet care nu se mai practica in tarile adevarat civilizate de 50 de ani. Sau poate pentru tine civilizatie inseamna sa castigi indiferent de mijloace

rob_din
20th December 2007, 10:01
Pai pe cine sa cheme??? :rolleyes:

Din cate stiu eu in Liga 1 nu s-a desfintat postul de extrema asa ca presupun ca sunt extreme si pe la Brasov, Cluj, Bucuresti. Nu?

Optimistul
20th December 2007, 19:04
Sau poate pentru tine civilizatie inseamna sa castigi indiferent de mijloace

Cam asa e ... Mai trebuie sa pleci si-n Spania sau oriunde ca sa castigi mai bine si esti si mai civilizat .
Romeo ,de ce nu s-o fi naturalizat tot lotul in Franta ca sa intre si fetele in lumea buna si sa nu se mai multumeasca cu putini bani de la federatie ? :D

SORENSEN
20th December 2007, 20:08
Din cate stiu eu in Liga 1 nu s-a desfintat postul de extrema asa ca presupun ca sunt extreme si pe la Brasov, Cluj, Bucuresti. Nu?

Or fi ..dar nu au ori experienta ori nu sunt de valoare...dc joci cu echipe din Islanda.>Azerbajdian sau dastea nu inseamna ca faci fata la CM

Sentient7
21st December 2007, 02:59
noroc ca au facut Maier cu Nechita fata.discutia nu e asta,discutia e ca a ramas in doua extreme mari si late,trei cateodata.

resita
21st December 2007, 07:00
FINALA MICA E COSMARUL VIETII MELE!'

INTERVIU / GHEORGHE TADICI Selectionerul nationalei feminine a acceptat sa faca o analiza succinta a ceea ce s-a întâmplat la Mondiale, raspunzând la toate acuzele care i-au fost aduse.

Gheorghe Tadici a recunoscut pentru ProSport ca a fost extrem de afectat de ratarea medaliilor de bronz la CM. Ce îsi reproseaza, ce le reproseaza altora si ce planuri de viitor are cititi în interviul care urmeaza.

Domnule Tadici, mai toti au ramas cu impresia ca se putea mai mult la Mondiale. Dumneavoastra ce parere aveti?

S-a facut tot ce a fost posibil pentru a ne îndeplini obiectivul. Este o mare realizare accederea în semifinale, dar si o mare dezamagire ca nu am cucerit o medalie care în finala mica a fost a noastra cu 5 minute înainte de fluierul final. Ultimele 30 de secunde ne-au fost fatale! Incredibil, dar adevarat, un cosmar pentru toata viata mea! Cel mai afectat de ratarea unei medalii sunt eu, apoi Musi, iar dupa aceea fetele.

Ce ne-a lipsit în finala mica?
Putina sansa în ultimele 7-8 secunde si, evident, luciditate. La ultimul atac, le-am spus fetelor ca trebuie sa terminam cu mingea în mâna. Mi-au confirmat ca au înteles, însa dupa trei pase Lecusanu s-a repezit spre poarta, dându-le posibilitatea arbitrilor sa fluiere fault în atac. Nu mai conteaza ca decizia a fost sau nu eronata. Nu avea voie, la experienta ei, sa faca aceasta greseala!


Dumneavoastra, personal, va reprosati ceva vizavi de meciul cu Germania?
Nimeni nu este perfect, deci nici eu. Am întors acest Mondial pe toate fetele, pregatind în special finalurile de repriza si de meci. Am avertizat ca ne pot costa medalii, calificari sau titluri. Am platit scump, în primul rând moral, si nu am cum sa ma disociez, ca selectioner, de acest esec. Evident, mi-am asumat si îmi asum responsabilitatea, cu argumente imposibil de combatut.

Haideti sa vorbim despre evolutia de ansamblu. Sunteti multumit de fete?

In general, da. Au existat însa fluctuatii de la joc la joc, unele inexplicabile. Eram foarte multumit daca evoluau ca în Liga Campionilor, ma refer la jucatoarele de la Oltchim. Din pacate, nu a fost asa.

De ce nu am mers cu mai multe extreme la CM?
S-a stabilit înca de la început sa plecam cu sase jucatoare la linia de sase metri, adica trei pivoti si trei extreme. Lotul a fost completat cu sapte jucatoare de la 9 metri si cu trei portari.

De ce nu s-a optat pentru înca o extrema în postura de rezerva, în locul lui Gatzel, care revenea oricum dupa o lunga perioada de inactivitate?
Recunosc, includerea Roxanei Gatzel în lot nu a fost cea mai inspirata solutie. Am sperat ca ne poate ajuta, dar s-a accidentat la un antrenament. A fost o greseala cooptarea ei pentru Mondiale.

Au aparut deja primele acuze vizavi de modul în care ati facut selectia...
Acuzele si propunerile de dupa razboi nu ma impresioneaza. Uitati-va mai întâi cine le face, cum si cu ce argumente! Imi este jena de jena lor, una care demonstreaza debilitate si o crasa lipsa de incompetenta. Haideti sa facem un exercitiu de memorie! La CM 1997, în minutul 53 al partidei România - Macedonia conduceam cu sase goluri. S-a terminat egal, iar Macedonia a câstigat în prelungiri. Conducator de joc la noi si permanent pe teren a fost, la acel joc, celebra Mariana Târca. Asa scriau ziarele de atunci, celebra Mariana Târca! Poate ne explica dumneaei acum mai stiintific ce s-a întâmplat atunci, pentru ca eu am înteles, asa cum au înteles Cornel Badulescu, antrenorul nationalei României, si Bogdan Macovei, antrenorul primei reprezentative din Macedonia! Acum “râde ciob de oala sparta!” Asta este, caractere si caractere...


Si ce s-a întâmplat în 1997?
Nu este momentul sa discutam acum...

Comisia Tehnica nu v-a tras de mâneca în privinta selectiei?
Am facut selectia tinând cont în proportie de 90-95 la suta de opiniile colegilor din Comisia Tehnica. Asta înainte de stabilirea finala a lotului, pentru ca-i respect si le respect optiunile spuse în cadru organizat. Si nu ma intereseaza “vitejii de dupa razboi!”. La Comisia Tehnica nu au participat, deci nu au avut nimic de zis.


Pentru Olimpiada veti miza pe acelasi nucleu?
Olimpiada este cel mai important obiectiv. In primul rând, sper sa ne calificam la turneul din luna martie. Si pentru calificari, dar si dupa aceea vor aparea modificari, în functie de valoarea individuala, de cea colectiva, de forma sportiva, dar si de sanatate. La CM 2007 au debutat sase sportive, iar selectia este continua.

Se apropie finalul unei generatii frumoase, cea a lui Hutupan, Luca, Gogârla sau Lecusanu. Cine le va înlocui?
Nimeni nu este de neînlocuit. Depinde de ce solutii ne vor sta la îndemâna.


Va avea handbalul feminin si un viitor?
Eu nu sunt adeptul sloganului iubit de multi “Dupa mine potopul!”. Dovada ca am promovat si voi mai promova jucatoate apte pentru marea performanta si echipa nationala în urmatorii 6-8 sau 10 ani. Indiferent cine va veni dupa Tadici si Musi la lot.

Jucatoarele sunt obosite, cum le veti reface pentru a doua jumatate a sezonului, poate mai grea decât cea scursa pâna acum?
Este o întrebare grea. Ma preocupa acest aspect permanent, dar omul nu este nici masina, nici robot.

Ce e mai important pentru dumneavoastra? Liga Campionilor sau Olimpiada?
Liga Campionilor pentru Oltchim si Olimpiada pentru nationala.

Se tot bate moneda pe incompatibilitatea dintre functia de selectioner si cea de antrenor la club...
Selectionerul, ca si sportivul, trebuie sa se antreneze în permanenta pentru a face performanta. Mai ales daca are ocazia de a fi la vârf, în Liga Campionilor, unde 3-4 echipe se confunda practic cu echipele nationale.

Concluzia de dupa Mondial?
Nationala României a avut o comportare buna, iar daca lua o medalie ar fi fost una extraordinara. Sa nu se uite ca în istoria handbalului feminin nu a existat niciodata o generatie care sa joace doua finale la rând la Mondiale, ma refer la finala mare în Rusia si pe cea mica în Franta. Si nici nu cred ca se va întâmpla prea curând. As fi fericit sa fiu contrazis, asa cum voi fi daca ne vom califica la Beijing, unde speram la o prezenta între primele patru echipe sau chiar obtinerea unei medalii.

Ce va doriti de Craciun?

Sa ma revad cu familia si daca va fi timp si cu bunii mei prieteni de la Zalau, cu care am tinut legatura si care m-au încurajat si sprijinit moral dupa plecarea mea la Rm. Vâlcea.

Eu nu sunt adeptul sloganului iubit de multi «dupa mine potopul!». Dovada ca am promovat si voi mai promova jucatoare apte pentru marea performanta si echipa nationala în urmatorii 6-8 sau 10 ani. Indiferent cine va veni dupa Tadici si Musi la lot.
Gheorghe Tadici, selectioner România

Optimistul
21st December 2007, 08:04
Abile raspunsuri a dat Tadici , au fost bine clocite ...

"Am facut selectia tinând cont în proportie de 90-95 la suta de opiniile colegilor din Comisia Tehnica."
Daca e adevarat ,va dati seama cum se iau deciziile acolo ? Tadici prezinta lotul ,ei schimba un jucator si asta e tot ...

rob_din
21st December 2007, 09:57
Or fi ..dar nu au ori experienta ori nu sunt de valoare...dc joci cu echipe din Islanda.>Azerbajdian sau dastea nu inseamna ca faci fata la CM

Bine ca a demonstrat Nechita ce de valoare este.