PDA

View Full Version : Culmea nerusinarii - Casele detinute de RAPPS vor fi vandute prin negociere directa



Bumbescu
11th December 2007, 17:46
Casele detinute de RAPPS vor fi vandute prin negociere directa sau prin licitatie, insa doar in cazul in care nu sunt ocupate.

Este o prevedere ce apare in legea adoptata narti de Camera Deputatilor. O lege extrem de controversata. Conform formei adoptate de deputati, pentru persoanele fizice, vanzarea imobilelor cu plata in rate se face in urmatoarele conditii: avans de minimum 30% din pretul de vanzare; rate lunare, esalonate pe un termen de maximum doi ani, fara acordarea unor termene de gratie.

Terenurile proprietate privata a statului, aferente constructiilor care sunt inchiriate partidelor politice sau care au fost vandute partidelor politice, destinate sediilor acestora vor fi vandute la valoarea de circulatie, cu plata in rate pe o perioada de cinci ani, cu un avans de minimum 30%.

Presedintele Traian Basescu a cerut reexaminarea Legii privind aprobarea ordonantei pentru modificarea ordonantei Guvernului privind unele masuri pentru constituirea si utilizarea fondului locativ de protocol, proprietate publica a statului si pentru vanzarea unor imobile, proprietate privata a statului, aflate in administrarea RAAPPS, apreciind ca „licitatia trebuie sa ramana singura metoda de instrainare a bunurilor imobile respective, deoarece reprezinta o puternica garantie anticoruptie”.

Este incredibil cat tupeu exista la porcii astia de parlametari...
Pt lege au votat PSD(in frunte cu prostanacul care sta intr-o asemenea casa), PNL(unanimitate),UDMR(unanimitate) iar impotriva PD si PLD
De remarcat curvasaria pnl-istilor, pe de o parte guvernul declara ca nu e de acord cu legea, pe de alta parte toti pnl-istii voteaza pentru in parlament...

miril
11th December 2007, 19:25
Bumbescu, iti mai aduci aminte de Valerian Stan? Macar unii sunt sinceri, ailalti sunt...politically correct. Corect...murdar! Mihaileanu!

Sorin Blaj
11th December 2007, 19:25
Sa-l mai aud pe tampitul de Geoana ca face declaratii de cat este el de corect, comparativ cu Basescu.

miril
11th December 2007, 19:28
Basescu-i cel mai corect. Vile de protocol, mai exista asa ceva?

Sorin Blaj
11th December 2007, 19:35
In curand nu. :)

miril
11th December 2007, 19:35
Este incredibil cat tupeu exista la porcii astia de parlametari...
Pt lege au votat PSD(in frunte cu prostanacul care sta intr-o asemenea casa), PNL(unanimitate),UDMR(unanimitate) iar impotriva PD si PLD
De remarcat curvasaria pnl-istilor, pe de o parte guvernul declara ca nu e de acord cu legea, pe de alta parte toti pnl-istii voteaza pentru in parlament...

N-am stiut ca 33 de liberali inseamna unanimitate. Nu ca asta i-ar scuza, dar proiectul initial al Guvernului, daca ar fi fost aprobat, ar fi insemnat desfiintarea RAPPS, cu vanzarea vilelor la licitatie.

Utilizator
11th December 2007, 19:38
mi se face sila. Sa ia tot si sa se termine odata, ca de-a lungul timpului toti si-au tras dreptul cand au ajuns la putere. Sunt curios ce-o sa se intampla cand nu va mai fi proprietate de stat si cand nu vor mai fi terenuri si case de luat?
'r'ar ai draq cu melcii lor cu tot, vedea-i-as carandu-si casele furate in spate.

miril
11th December 2007, 20:05
Ar devenii senatorii...melcilor.

Tyler Durden
11th December 2007, 20:29
Traim in Curlandia.

Sorin Blaj
11th December 2007, 21:11
N-am stiut ca 33 de liberali inseamna unanimitate. Nu ca asta i-ar scuza, dar proiectul initial al Guvernului, daca ar fi fost aprobat, ar fi insemnat desfiintarea RAPPS, cu vanzarea vilelor la licitatie.

Nu, inseamna TOTI liberalii. :)

Bumbescu
11th December 2007, 21:20
N-am stiut ca 33 de liberali inseamna unanimitate. Nu ca asta i-ar scuza, dar proiectul initial al Guvernului, daca ar fi fost aprobat, ar fi insemnat desfiintarea RAPPS, cu vanzarea vilelor la licitatie.

Pai asta e si ideea, normal ar fi sa se vanda la licitatie, licitatie la care sa poata participa oricine.
Nu stiu daca e neaparat necesara desfiintarea, probabil ca ministru nu poti sa stai la etajul 10 in Colentina si e normal sa ai o locuinta de serviciu, dar NUMAI cat esti in functie.
Referitor la negocierea directa as spune si eu precum Cartianu: " dau cu 50 000 de euro mai mult decat Geoana pe locuinta in care sta acum, indiferent de pret".:D

Si mirile....am vazut azi un ******* de la liberali la televizor,unu Gabor...vai de mama lui ce explicatii dadea....

Datenshi
11th December 2007, 22:38
Sa-l mai aud pe tampitul de Geoana ca face declaratii de cat este el de corect, comparativ cu Basescu.

Mihaileanu iti spune ceva? :D Geoana oricum e un cretin pe care nu prea ai cu cine sa-l compari.

Kainsashiki
11th December 2007, 22:42
Casele detinute de RAPPS vor fi vandute prin negociere directa sau prin licitatie, insa doar in cazul in care nu sunt ocupate.

Este o prevedere ce apare in legea adoptata narti de Camera Deputatilor. O lege extrem de controversata. Conform formei adoptate de deputati, pentru persoanele fizice, vanzarea imobilelor cu plata in rate se face in urmatoarele conditii: avans de minimum 30% din pretul de vanzare; rate lunare, esalonate pe un termen de maximum doi ani, fara acordarea unor termene de gratie.

Terenurile proprietate privata a statului, aferente constructiilor care sunt inchiriate partidelor politice sau care au fost vandute partidelor politice, destinate sediilor acestora vor fi vandute la valoarea de circulatie, cu plata in rate pe o perioada de cinci ani, cu un avans de minimum 30%.

Presedintele Traian Basescu a cerut reexaminarea Legii privind aprobarea ordonantei pentru modificarea ordonantei Guvernului privind unele masuri pentru constituirea si utilizarea fondului locativ de protocol, proprietate publica a statului si pentru vanzarea unor imobile, proprietate privata a statului, aflate in administrarea RAAPPS, apreciind ca „licitatia trebuie sa ramana singura metoda de instrainare a bunurilor imobile respective, deoarece reprezinta o puternica garantie anticoruptie”.

Este incredibil cat tupeu exista la porcii astia de parlametari...
Pt lege au votat PSD(in frunte cu prostanacul care sta intr-o asemenea casa), PNL(unanimitate),UDMR(unanimitate) iar impotriva PD si PLD
De remarcat curvasaria pnl-istilor, pe de o parte guvernul declara ca nu e de acord cu legea, pe de alta parte toti pnl-istii voteaza pentru in parlament...

pacat ca nu se face licitatie, cred ca as castiga lejer o licitatie cu base si geoana daca ar fi pe bune:ok:

oricum, timpul curge impotriva lor pt ca pretul la imobiliare creste si daca isi cumparau casele cand trebuiau sa le paraseasca, le cumparau de vreo 10 ori mai ieftin:ok:

miril
12th December 2007, 09:41
De acord cu tine, Bumbescu, reactia mea a fost...provocata de...unanimitate. Chestia cu licitatia a fost sustinuta si de...Mihaileanu, pardon, Basescu, si este o solutie de compromis, ca sa nu se zica pe fata ca le vindem...noua. Oricum. la licitatie pot surveni si...surprize. Cartianu nu merita citat decat...pe la vreun tribunal, pentru luare pe...sub masa, ceva (ca sa mazgalesca la ordin). Si, totusi, l-am uitat cu totii pe Valerian Stan. Parca am fi in 1997. 10 ani, nicio schimbare, decat schimarea...parului.

J.Bond
12th December 2007, 12:42
Chestia cu licitatia a fost sustinuta si de...Mihaileanu, pardon, Basescu, si este o solutie de compromis, ca sa nu se zica pe fata ca le vindem...noua. Oricum. la licitatie pot surveni si...surprize. Cartianu nu merita citat decat...pe la vreun tribunal, pentru luare pe...sub masa, ceva (ca sa mazgalesca la ordin). Si, totusi, l-am uitat cu totii pe Valerian Stan. Parca am fi in 1997. 10 ani, nicio schimbare, decat schimarea...parului.

Jenant miril.
Eu cred ca orice ar face PNL, tu tot la Basescu o sa ajungi. Tipic oricarui politruc liberal care mai apare pe la televizor cand vrea sa-si acopere unele fapte, ajunge tot la Basescu. Ridicol.
Inca nu am primit un raspuns la intrebarea mea de pe un alt topic. Ti-am zis ca dupa avatar te recunosc ca fiind unul din acei anti propagandisti platiti mai de demult de pe forumul de politica al celor de la Realitatea TV.(?) Sa stii ca si tacerea este un raspuns destul de sugestiv.

In alta ordine de idei, Basescu a reintors aceasta lege la Parlament tocmai pentru a putea fi modificata. Insa parlamentarii(din coalitia celor 322) fara PD-PLD, in nesimtirea lor si dispretul total fata de romani, au schimbat-o tot in favoarea lor. Iar acum, din pacate, Basescu va fi obligat sa promulge acesta lege deoarece nu o mai poate intoarce din nou la Parlament conform Constitutiei. Acum va avea si sarmanul de Geoana o vila unde sa locuiasca in Bucuresti.
Mai exista o speranta ca sa nu iasa legea in forma actuala. Parlamentarii PD au zis ca vor contesta aceasta lege la Curtea Constitutionala. Sa vedem ce-o sa iasa.

miril
12th December 2007, 13:34
Jenant este ca tu nu accepti o forma de dialog pe argumente. Noroc ca timpul le va rezolva pe toate (si toti). Nu ma refer la tine! Repet, Valerian Stan. Unii probabil ca nici de varsta soimilor nu erau la vremea aceea, desi timpul pare ca a stat in loc. Asta nu-i scuza sa se documenteze. Ma refer la tinerii...activisti ne-liberali.

Benny
12th December 2007, 14:51
Ar trebui dat un search pe acest forum pentru a afla care dintre noi a folosit cel mai des (altii ar spune obsesiv) cuvantul Basescu. Cred ca am avea un castigator detasat.

Vladek
12th December 2007, 15:13
Si ce importanta ar avea ? Uite ma inscriu si eu printre contestatarii lui "El Capitan". Base sucks. Vadim sucks. Nastase sucks. <Insert_Politician_Name_Here> sucks.

In rest, lege conceputa de nesimtiti, pentru nesimtiti, si votata de alti nesimtiti. Si se mai mira ca nu se duce lumea la vot. Pai aceleasi jigodii vor fi pe buletinul de vot si data viitoare.

Bin Laden, forza Bin Laden ! :D:D

Nico21
12th December 2007, 15:20
Singura solutie?...o noua Revolutie...dar din aia adevarata...:mda::mda::mda:

Utilizator
12th December 2007, 15:31
In rest, lege conceputa de nesimtiti, pentru nesimtiti, si votata de alti nesimtiti. Si se mai mira ca nu se duce lumea la vot. Pai aceleasi jigodii vor fi pe buletinul de vot si data viitoare.

Bin Laden, forza Bin Laden ! :D:D


:D :D

ar fi o intrebare despre cat de 'simtita' este marea masa a electoratului de la noi. E suficient sa observi modul general de comportare a cetatenilor patriei, sa vezi pe cine apreciaza ei cel mai mult, ce valori guverneaza viata de zi cu zi...Mi-e teama ca se aplica vorba aia veche precum ca fiece tara isi are conducatorii pe care-i merita. Nu prea cunosc tari necivilizate cu conducatori luminati si drepti.

Pana la urma de ce votam jigodiile? cati candidati anonimi nici n-au fost bagati in seama de electoratul grabit sa dea voturi negative sau sa aleaga pe cei mai buni de gura? Cine sa aleaga un candidat care promite sa devina un bun om de stat cand marea majoritate a alegatorilor nu prea stiu bine ce-si doresc de la persoana ajunsa in respectiva functie publica?

miril
12th December 2007, 16:25
Ar trebui dat un search pe acest forum pentru a afla care dintre noi a folosit cel mai des (altii ar spune obsesiv) cuvantul Basescu. Cred ca am avea un castigator detasat.

Bancaru? O fi de rau, o fi de bine? Este un exercitiu democratic sa critici pe cel care l-ai votat pe postul de presedintele si ti-a inselat...peste asteptari (sic)...asteptarile. Eu il percep, pe zi ce trece, ca pe un tip destructiv, pentru noi toti. Obsesia asta mi-o asum sa o impartasesc si altora, macar sa nu sa zica ca mi-a pasat prea...tarziu.

Benny
12th December 2007, 18:53
Imi permit sa citez:

Jenant este ca tu nu accepti o forma de dialog pe argumente.

Obsesia asta mi-o asum sa o impartasesc si altora

miril
12th December 2007, 19:06
Benny, si...? Tu citesti ce au scris altii, de-a lungul timpului pe tema lui...Mihaileanu si nu numai? Da un Search si vei afla. Fiecare cu obsesia lui. Eu, oricum, nu sunt obsedat de forumisti. Altii? Treaba lor.

Benny
13th December 2007, 10:08
Benny, si...? Raspunsul la intrebarea ta il gasesti in semnatura mea.

miril
13th December 2007, 10:54
...si tu, in a mea.

Benny
13th December 2007, 11:15
Ma voi scuza eu in numele tau. Eu nu am pus nici o intrebare, tu ai pus.

miril
13th December 2007, 11:21
Tu doar zgandaresti, eufemistic vorbind. Ca...stii tu cine! De fapt ce vrei sa spui, repet? Argumente ai destule, din partea mea, in ceea ce priveste...anumite "obsesii". Cu putina (buna)vointa... Trecem si de off-topicul asta.

Benny
13th December 2007, 11:32
Ar trebui dat un search pe acest forum pentru a afla care dintre noi a folosit cel mai des (altii ar spune obsesiv) cuvantul repet. Cred ca am avea un castigator detasat.

miril
13th December 2007, 11:38
...si? Ce relevanta are pentru acest topic? Uite-te in schimb aici, ceva paste...al dente:

Ordonanta de urgenta contra legii profitorilor Roxana IORDACHE Ziua

Actul legislativ care le permite chiriasilor de lux sa-si cumpere, direct, locuintele din patrimoniul RAAPPS a etalat imaginea unei coalitii a profitorilor, de natura sa confirme blamul prezidential la adresa Parlamentului si a clasei politice. In detrimentul Guvernului si al PNL care si-au ajutat adversarii sa-i compromita unul din cele mai morale proiecte. Pana la transformarea lui in contrariu.

Este vorba de ordonanta prin care Guvernul Tariceanu a decis lichidarea RAAPPS, restituirea imobilelor catre proprietarii de drept, vinderea celorlalte imobile si pastrarea doar a celor pentru necesitati protocolare. Ca sa se puna capat regimului de privilegii prin care demnitarii (post)comunisti au ramas in casele RAAPPS, majoritatea, nationalizate, platind o chirie simbolica si unii le-au cumparat, mult subevaluate. Fapte consemnate in Raportul Valerian Stan, seful Corpului de Control al Guvernului Ciorbea. Rezultatul a fost demiterea autorului.Si grobianismul a continuat. Prea putini demnitari au parasit imobilele dupa ce le-au expirat mandatele. Majoritatea au ramas in apartamente spatioase si vile somptuoase, platind chirii minuscule si asteptand sa le cumpere. Au facut-o, printre altii, Ion Iliescu si Traian Basescu. Pomana de lux sau furt mascat se numeste sa cumperi pe nimic o casa valoroasa. In timp ce proprietarii de drept sunt nedreptatiti, prin nerestituirea in natura a caselor furate. Pe lista de asteptare la cumparare se afla si presedintele PSD, Mircea Geoana, chirias ilegal la RAAPPS. Pentru asemenea persoane, din toate partidele, s-a adoptat legea profitorilor.Profitorii sfideaza bunul simt si contribuie la deprecierea imaginii Parlamentului, a clasei politice in general. Vina principala le revine liberalilor, riscand sa confirme imaginea de coruptie sau macar de imoralitate pe care le-o atribuie adversarii. De fapt, liberalii au dat o proba de prostie politica. PNL, atat in expresie guvernamentala, cat si parlamentara, a fost incapabil sa-si sustina demersul major anticoruptie, lichidarea RAAPPS, ba chiar a participat la transformarea propriului proiect intr-o lege care favorizeaza coruptia.Dupa atribuirea ilegala si cumpararea casei din Mihaileanu (fara sa mai mentionam celelalte imobile locuite ilegal), presedintele Basescu a avut fariseismul eficient de a intoarce legea la Parlament, pe motiv ca imobilele ar trebui vandute doar la licitatie. Cum nu se intamplase in cazul lui. Era vara si Guvernul a manifestat o indolenta colosala, in loc ca premierul sa denunte dubla masura prezidentiala si sa prevada el insusi prioritatea licitatiei. Mai pe toamna, proiectul a ajuns la Senat si cel care a incalcat solicitarea presedintelui Basescu a fost senatorul PD, Radu Berceanu, printr-un amendament adoptat.Pentru ca marti, la Camera Deputatilor, PD sa voteze contra legii profitorilor, mai ales ca presedintele tarii deja profitase, la fel si partidul, de sedii fabuloase. Votul mediatizat, impreuna cu anuntul liderului Vasile Blaga ca a renuntat la vila in care locuia ilegal, a constituit o lovitura de imagine pentru PD. Nu conteaza ca deputatii au ameliorat proiectul votat la Senat. Pentru ca prevederea privind achizitia la pretul pietii doar atenueaza, dar nu anuleaza caracterul imoral al legii. De care pot profita si unii liberali, actuali chiriasi ministeriali.Dar premierul Tariceanu are deopotriva sansa si obligatia morala sa suspende legea profitorilor prin ordonanta de urgenta. Daca primul-ministru nu actioneaza, Guvernul si PNL se discrediteaza.

J.Bond
13th December 2007, 12:38
Ma voi scuza eu in numele tau. Eu nu am pus nici o intrebare, tu ai pus.

Benny, unii sunt platiti pentru a face anti propaganda si orice le-ai zice n-ai ce sa le faci.Ai sa observi ca tot la anti Basescu o sa ajunga.:)
Altii scriu doar din buna credinta.;);)

miril
13th December 2007, 12:48
Da, asa e! Sunt platiti. Se vede dupa numarul de postari si dupa topicurile de preferinta. Buna. Defiinitia credintei. Curat... credinta!

Gabri3l
30th January 2008, 14:00
felicitari CCR ...si in primul rand parlamentarilor PD-L...

Chiriașii din casele RA-APPS nu le pot cumpăra prin negociere directă
Miercuri 30 ianuarie 2008, 13:43

Chiriașii din imobilele RA-APPS nu își pot cumpăra locuințele prin negociere directă. Aceasta este decizia Curții Constituționale, care a declarat neconform cu Legea fundamentală unul dintre articolele ordonanței guvernului care reglementa acest tip de vânzare.

Motivul invocat de Curte este că legea introduce privilegii la cumpărarea locuințelor din fondul de protocol. Singura posibilitate pentru chiriași de a cumpăra aceste imobile rămâne licitația, modalitate prin care statul poate încasa prețul pieței.

Sesizarea Curții Constituționale în acest caz a fost făcută de un grup de deputați PD-L. Posibilitatea negocierii directe nu a figurat în proiectul elaborat de Guvern, ci a fost introdusă în Parlament. Președintele a cerut reexemaninarea legii, dar senatorii și deputații au menținut această prevedere.
Sursa: Realitatea TV

case solved...

J.Bond
30th January 2008, 14:12
felicitari CCR ...si in primul rand parlamentarilor PD-L...

Chiriașii din casele RA-APPS nu le pot cumpăra prin negociere directă
Miercuri 30 ianuarie 2008, 13:43

Chiriașii din imobilele RA-APPS nu își pot cumpăra locuințele prin negociere directă. Aceasta este decizia Curții Constituționale, care a declarat neconform cu Legea fundamentală unul dintre articolele ordonanței guvernului care reglementa acest tip de vânzare.

Motivul invocat de Curte este că legea introduce privilegii la cumpărarea locuințelor din fondul de protocol. Singura posibilitate pentru chiriași de a cumpăra aceste imobile rămâne licitația, modalitate prin care statul poate încasa prețul pieței.

Sesizarea Curții Constituționale în acest caz a fost făcută de un grup de deputați PD-L. Posibilitatea negocierii directe nu a figurat în proiectul elaborat de Guvern, ci a fost introdusă în Parlament. Președintele a cerut reexemaninarea legii, dar senatorii și deputații au menținut această prevedere.
Sursa: Realitatea TV

case solved...

IN sfarsit.:) S-a facut dreptate. Noroc ca mai exista in Parlamentul ala si cativa parlamentari corecti cu ei insasi in primul rand si apoi fata de oamenii simplii, acei parlamentari care nu se cred supraoameni si dau legi dupa cum le convin lor. Felicitari democrat-liberalilor! Nici nu-mi e pacat de unul ca MIrcea Geoana! Poate doar mila sa-mi mai inspire.:))

Gabri3l
30th January 2008, 14:23
eeh, lasa... nu-ti mai fie tie mila de Geoana, ca se descurca el intr-un fel sau altul.:D important e ca CCR a facut(din nou) dreptate;)