PDA

View Full Version : FRF versus Steaua sau razboiul in care toata lumea dribleaza adevarul



S.O.S.
16th February 2004, 20:20
Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi, 16.02.2004, un articol in care arata, dupa parearea mea, corect de ce a izbucnit acest razboi si cine are cel mai mult de catigat.

"Prin razboiul pe care l-au deschis impotriva Stelei, Anghel Iordanescu si Mircea Sandu fac, voluntar sau involuntar, jocurile lui Giovanni Becali. In loc sa pregateasca in liniste returul de campionat, stelistii isi consuma nervii si energia intr-un conflict care, in conditii normale, nu ar fi avut loc. Dar relatia dintre Steaua si echipa nationala, adica Anghel Iordanescu, nu mai este normala de mai mult timp. Anuntul stelistilor ca vor, pentru aceasta actiune a Nationalei, regimul de convocare a 'stranierilor' a venit pe un fond de tensiune care se leaga tocmai de numele lui Giovanni. Selectionerul l-a dat in judecata pe Gigi Becali, deoarece acesta l-a acuzat ca a luat bani de la fostul conducator al ISM pentru a convoca la lot numai anumiti jucatori. Aflandu-se in plin proces cu presedintele Stelei, selectionerul a vrut sa faca pe grozavul si, in loc sa dea dovada de intelegere, a 'uat foc'. Incendiul s-a extins si la Mircea Sandu, personaj aflat in imediata vecinatate a Generalului si, astfel, au inceput sa curga minciunile amestecate, pe alocuri, cu franturi de adevar. Sloganul preferat al celor care au ratat calificarea la CE 2004 a fost: 'Steaua refuza sa dea jucatori la echipa nationala!'. Fara sa incerce sa inteleaga despre ce este vorba, foarte multi, printre care si unii componenti ai echipei nationale, au trecut de partea Federatiei, atacandu-i pe stelisti. Nu a contat ca respectivul slogan a fost doar o minciuna grosolana: Steaua nu a refuzat sa trimita jucatori la lot, ci doar a cerut ca lui Radoi, Dumitru, Munteanu si Dica sa li se permita se ajunga in cantonament cu 48 de ore inaintea meciului cu Georgia. Motivul lui Piturca: 'Suntem in pregatire, jucam cu echipe din Rusia, care evolueaza in Cupa UEFA, iar Nationala - de fapt, aceasta selectionata divizionara - are ca parteneri de antrenament echipe de bucatari si ospatari'."

CE pareare aveti?

EDMOND_
16th February 2004, 20:55
Nu are nici o importanta ce , cum si de ce !! Fotbalistii au fost chemati la echipa nationala si nu s-au dus...au cerut sa li se acorde permisiunea sa vina cu 48 ore inainte de meci si selectionerul nu a fost de acord , pe buna dreptate... Clubul Steaua nu poate fi avantajat fata de celelalte echipe cu care se intrece in campionat care au trimis jucatorii , conditiile sa fie egale pentru toti! Nu pentru ca avea ceva cu Piturca a refuzat Iordanescu ci pentru ca se crea un precedent , la urmatoarea convocare si Rapid si Dinamo si Craiova , etc... ar fi procedat la fel!
In momentul in care Iordanescu a comunicat ca nu este de acord cu prezentarea la allta data jucatorii trebuiau sa se conformeze..ei insa au anuntat ca in aceasta situatie renunta la echipa nationala. Acesta este situatia si cum spuneam nu are nici o importanta cum , ce , de ce.... jucatorii au consimtit sa fie niste pioni de sah in aceasta disputa. Acum este normal sa traga consecintele! Si ca sa fim si mai clari razboiul l-a deschis Steaua , nu Iordanescu.... Din cate am vazut insa in postarile tele de pana acum nu te intereseaza raspunsurile decat in masura in care ti se da dreptate! O seara frumoasa!

S.O.S.
16th February 2004, 21:02
Articolul anterior nu l-am scris eu .... Dupa cum observi sunt destul de multe opinii proo Steaua, chiar mai multe decat cele care sunt impotriva. Chestia asta nu te pune pe ganduri????

EDMOND_
16th February 2004, 21:14
Nu ma pune pe ganduri , chiar imi este indiferent! Si in mod clar opiniile proSteaua sunt mult mai putine decat cele contra ...daca vrei sa postezi pe baza raspunsului pe care ti l-am dat mai sus bine , daca vrei sa ne spunem povesti , regret , in seara asta nu am timp!

uti2102
16th February 2004, 22:25
Articolul reflecta aceeashi parere pe care o am shi eu despre aceasta tarashenie. Intr-adevar se putea evita tot scandalul daca Iordanescu nu sarea ca ars, asha cum am mai spus-o shi eu. Deci Edmond, acum, cand intzelegi (in sfarshit!!!) ca de fapt jucatorii nu au refuzat convocarea ci au cerut sa vina la lot cam in acelashi timp cu stranierii (dar totushi cu o zi mai devreme - pe 15!, nu pe 16), incepi sa te legi de faptul ca Steaua ar fi fost avantajata daca se accepta treaba asta. Se prea poate! Dar daca celelalte echipe nu au avut tupeul sa se impotriveasca unui stagiu de pregatire penibil shi aberant Steaua a avut acest tupeu! Shi mi se pare non-fair-play mai degraba atitudinea celorlaltor echipe fatza de Steaua (shi nu invers, cum zice Tolontan).....au pandit momentul in care Steaua devine vulnerabila shi acum incearca din rasputeri sa-i puna piedica. Daca vretzi, este un fel de ce i-a facut Copos lui Rednic. Adica atac pe la spate. Dar la ce potzi sa te ashteptzi....este arhicunoscuta invidia pentru Steaua.....

gicu
16th February 2004, 23:23
oarecum off-topic:

Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi....

de cand exista acest cotidian si unde apare?

Mariusmadmax
17th February 2004, 02:34
Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi, 16.02.2004, un articol in care arata, dupa parearea mea, corect de ce a izbucnit acest razboi si cine are cel mai mult de catigat.

"Prin razboiul pe care l-au deschis impotriva Stelei, Anghel Iordanescu si Mircea Sandu fac, voluntar sau involuntar, jocurile lui Giovanni Becali. In loc sa pregateasca in liniste returul de campionat, stelistii isi consuma nervii si energia intr-un conflict care, in conditii normale, nu ar fi avut loc. Dar relatia dintre Steaua si echipa nationala, adica Anghel Iordanescu, nu mai este normala de mai mult timp. Anuntul stelistilor ca vor, pentru aceasta actiune a Nationalei, regimul de convocare a 'stranierilor' a venit pe un fond de tensiune care se leaga tocmai de numele lui Giovanni. Selectionerul l-a dat in judecata pe Gigi Becali, deoarece acesta l-a acuzat ca a luat bani de la fostul conducator al ISM pentru a convoca la lot numai anumiti jucatori. Aflandu-se in plin proces cu presedintele Stelei, selectionerul a vrut sa faca pe grozavul si, in loc sa dea dovada de intelegere, a 'uat foc'. Incendiul s-a extins si la Mircea Sandu, personaj aflat in imediata vecinatate a Generalului si, astfel, au inceput sa curga minciunile amestecate, pe alocuri, cu franturi de adevar. Sloganul preferat al celor care au ratat calificarea la CE 2004 a fost: 'Steaua refuza sa dea jucatori la echipa nationala!'. Fara sa incerce sa inteleaga despre ce este vorba, foarte multi, printre care si unii componenti ai echipei nationale, au trecut de partea Federatiei, atacandu-i pe stelisti. Nu a contat ca respectivul slogan a fost doar o minciuna grosolana: Steaua nu a refuzat sa trimita jucatori la lot, ci doar a cerut ca lui Radoi, Dumitru, Munteanu si Dica sa li se permita se ajunga in cantonament cu 48 de ore inaintea meciului cu Georgia. Motivul lui Piturca: 'Suntem in pregatire, jucam cu echipe din Rusia, care evolueaza in Cupa UEFA, iar Nationala - de fapt, aceasta selectionata divizionara - are ca parteneri de antrenament echipe de bucatari si ospatari'."

ioan fecali - ciuma fotbalului ro
Faceti-va ca nu vedeti dragi suporteri ai altor team-uri , si miine cind poate ciuma va lovi clubul vostru , atunci sa nu-o mai dati la intors !
Miza este pe primele trei etape
cind in a II a etapa vine locomotiva pacatosului , si in a III a Steaua intilneste pe Dinamo .

Ravelly
17th February 2004, 02:44
Ce s-ar intampla daca fiecare echipa si-ar trimite jucatorii selectionati dupa bunul lor plac? Cred ca s-ar obtine o buna omogenizare intre...bucatari, doctori si antrenorii echipei nationale. Indiferent daca legile sunt bune sau nu cum mai toti s-au legat de ele, eu cred ca e vb in primul rand de respect, lucru pe care jiji l-a subestimat fara nerusinare.
Alpopa, cum s-ar putea impotrivi alte echipe impotriva regulamentului odata ce el asa este conceput? Tie nu ti se pare ca din salariul pe care poate il iei, suma atribuita CAS-ului (am dat un exemplu) este mult prea mare si inutila? De ce nu te impotrivesti? Sau de ce nu ne impotrivim noi? Simplu...pentru ca sunt legi si pentru ca ele sa fie schimbate, e cale lunga.
Arhicunoscuta invidia pentru Steaua?
Daca Steaua trimitea jucatorii la lot in mod corect mai exista toata aceasta balacareala?

marcello
17th February 2004, 03:08
Articolul anterior nu l-am scris eu .... Dupa cum observi sunt destul de multe opinii proo Steaua, chiar mai multe decat cele care sunt impotriva. Chestia asta nu te pune pe ganduri????

Fii domnule om serios, opinii pro Steaua mai multe, ma faci sa rid

Red Heat
17th February 2004, 10:06
Tot conflictul asta nu se rezuma (la suprafata) decat la faptul ca jucatorii nu au venit la tot si trebuie sa fie suspendati. In profunzime se rezuma la lupta din familia Becali, care iata ca afecteaza, pana la urma, tot fotbalul romanesc.

EDMOND_
17th February 2004, 10:09
Cred ca stelistii au dreptate . Altii sunt vinovati , care prin diverse metode ( hipnoza, etc...) i-au facut pe sefii stelisti sa ia aceasta decizie pentru a le putea suspenda apoi jucatorii!! Exista un regulament si el trebuie respectat! Bun , rau , asta este. Daca nu convenea cuiva acest regulament trebuia sa incerce sa-l schimbe , dar nici unul din conducatorii stelisti nu au actionat in directia asta , nu au ridicat aceasta problema in nici o adunare generala , la care au participat... nu era foarte greu ...
au actionat in schimb de pe pozitii de forta, si acum , cand vad ca totul se poate intoarce impotriva lor incearca , cum am mai spus , sa ne faca sa vedem alb in loc de negru....

Pancone
17th February 2004, 10:43
Cu siguranta ca liga lui nea ' Mitica o sa uite de acest incident si nu o sa suspende pe nimeni ! Sunt Scarbit ! :rosu:

IlMILAN
17th February 2004, 10:58
Adevarul , dupa parerea mea e pe undeva pe la mijloc, s-a gresit din ambele parti....iata splendoarea mocirlei fotbalului romanesc.

Ceea ce nu inteleg eu si cu ce nu pot fi de acord este urmatorul fapt: Daca un jucator nu vrea sa vina la o convocare a echipei nationale , iar jucatorul respectiv anunta din timp acest lucru de ce sa fie suspendat in alta competitie...e absurd..ce Dinamo Kiev l-a suspendat pe Ghioane? sau faptul ca joaca intr-un alt capionat conteaza? ce are campionatul intern al unei tari cu intrecerea nationalelor? Daca nu vrea sa vina la nationala inseamna ca nu merita dar asta nu inseamna ca trebuie suspendat. Da , suspendarea a fost aplicata corect in cazul lui Ogararu care nu a anuntat pe nimeni ca nu va da curs convocarii.Deci ar fi absurd sa fie suspendati. Incercati sa priviti problema lasand la o parte antipatia pentru Steaua. Noi ne bucuram ca nu joaca x ,sau e accidentat sau suspendat intr-un meci cu echipa favorita. Asta e la noi la romani ...lasa sa moara si capra vecinului..... adevarata valoare a campionatului se va vedea numai cand vom avea cat mai multe meciuri puternice. :mad:

Pancone
17th February 2004, 11:10
Ceea ce nu inteleg eu si cu ce nu pot fi de acord este urmatorul fapt: Daca un jucator nu vrea sa vina la o convocare a echipei nationale , iar jucatorul respectiv anunta din timp


Cand jucatorii au primit convocarea nu au spus nimica , doar dupa cateva zile si nici atunci nu au trimis un comunicat oficial ci doar au spus ca jucatorii se vor prezenta odata cu stranierii , eu unul personal nu stiam daca pe data de 15 februarie jucatorii stelei se vor prezenta la lot sau nu !

IlMILAN
17th February 2004, 11:16
S-a trimis o hartie Pancone, sau cel putin asa s-a spus prin presa, oricum e cam absurda problema numai la noi se poate asa ceva....daca nu vor sa vina la nationala care e problema? de ce sa-i suspende..io unul nu i-as suspenda dar nici nationala nu ar mai pupao indiferent daca se vor transfera la o echipa de pe LUNA...... nu inteleg de ce sunteti subiectivi...

Pancone
17th February 2004, 11:22
Concluzie : Jucatorii stelei nu vor fi suspendati , si totul se va uita !

IlMILAN
17th February 2004, 11:24
No bine Pancone daca tu o tii pe a ta nu ai decat.Io am incercat sa vorbesc pe acest subiect cat mai obiectiv. Sincer mi se rupe de ce se intampla....

uti2102
17th February 2004, 11:31
Adevarul , dupa parerea mea e pe undeva pe la mijloc, s-a gresit din ambele parti....iata splendoarea mocirlei fotbalului romanesc.

Ceea ce nu inteleg eu si cu ce nu pot fi de acord este urmatorul fapt: Daca un jucator nu vrea sa vina la o convocare a echipei nationale , iar jucatorul respectiv anunta din timp acest lucru de ce sa fie suspendat in alta competitie...e absurd..ce Dinamo Kiev l-a suspendat pe Ghioane? sau faptul ca joaca intr-un alt capionat conteaza? ce are campionatul intern al unei tari cu intrecerea nationalelor? Daca nu vrea sa vina la nationala inseamna ca nu merita dar asta nu inseamna ca trebuie suspendat. Da , suspendarea a fost aplicata corect in cazul lui Ogararu care nu a anuntat pe nimeni ca nu va da curs convocarii.Deci ar fi absurd sa fie suspendati. Incercati sa priviti problema lasand la o parte antipatia pentru Steaua. Noi ne bucuram ca nu joaca x ,sau e accidentat sau suspendat intr-un meci cu echipa favorita. Asta e la noi la romani ...lasa sa moara si capra vecinului..... adevarata valoare a campionatului se va vedea numai cand vom avea cat mai multe meciuri puternice. :mad:

De acord cu tine IMilan! Pe deplin.

EDMOND_
17th February 2004, 13:38
IlMILAN , eu as fi de acord in principiu desi regulamentul spune altceva, ceea ce nu vrei sa vezi tu este ca Gigi vrea acum ca jucatorii sa joace la nationala! Iar jucatorii au de pierdut foarte mult , pentru ca nejucand la nationala cota lor va scadea destul de mult ( de asta insista Gigi! ) si posibilitatile de transfer afara vor fi limitate!

Pancone
17th February 2004, 13:42
IlMILAN , eu as fi de acord in principiu desi regulamentul spune altceva.

Vorba lui Gigi Becali, cand e vorba de: "principii, nu ma intereseaza regulamentele, nu ma conduc dupa ele"

marcello
17th February 2004, 13:43
Cum sa fie adevarul la mijloc, daca legea a fost incalcata? Legea e ca si 1+1=2, nu 1.5

vasile314tzurka
17th February 2004, 14:27
si daca 1+1=0? :) lasind gluma la o parte nu prea inteleg de ce atitea discutii. lucrurile mi se par clare si gasca lui jiji nu prea poate sa dreaga busuiocul nici cu mitica. toata atmosfera asta nenorocita e tipica pentru fotblatul romanesc. pacat ca suporterii pun botul una doua la tot ce fac nenorocitii si le mai iau si apararea. lpf-ul parca ar fi uniunea gangsterilor din romania, nu alta.

IlMILAN
17th February 2004, 15:05
Edmond sa nu crezi ca eu il apar pe Jiji ... sau pe Sandu sau Mitica....io vorbeam de cum ar fi normal. E vorba de democratie.Pai daca nu vor nu vor si gata ce sa le faci. Unele legi sunt inca comuniste.NU vor sa stea acasa.Desigur cu repercusiunile de rigoare, nationala nu e bataie de joc, o data retras la revedere. Daca ai facut pasul induri si repercusiunile..... A gresit enorm federatia, trebuia sa-i lase in pace si sa nu-i mai convoace veci pe juatorii in speta,iar la o recidiva din partea clubului(desi sunt implicati patru fotbalisti nu se poate considera recidiva pentru ca au fost toti in acelasi grup) sa se ia o masura si mai drastica, necovocarea la echipa nationala a nici unui jucator de la echipa respectiva.

In ce priveste fotbalistii daca au fost sau nu influentati asta e alta problema.Sunt majori sunt vaccinati e treaba lor. Exista insa o problema interpretabila. Radoi si Dorinel Munteanu se considera titulari, pai daca asa stau lucrurile si desi e aberant sa se stie titularii la o echipa nationala atunci de ce stranierii au un statut preferential. Vedeti cazul Olandei, ca si asa suntem in grupa cu ei, chiar daca te cheama Ruud sau Seedorf daca faci pe nebunu zbori cel putin pentru a te invata minte.Ce credeti ca in Olanda,Italia , Spania ,Franta cei care joaca in campionatele interne au alt statut decat asa zisii stranieri?(Franta si Olanda cred sunt cele mai concludente exemple).Toata lumea da curs convocarii la timp.

Mariusmadmax
18th February 2004, 04:08
Si Hagi s-a retras !
Omu' a revenit .
Si Moldovan s-a retras .
Si il rugam sa revina ...
Valori nu prea avem , da' io zic ca ar trebui suspendati ( CEI PATRU REBELI) pentru ca orgoliile , unui selectioner care a ingropat fotbalul nostru , sa fie satisfacute .
Si poate sa-i dam si argumente pentru viitoarele esecuri : CA SI ASA NU JOACA NIMIC NATIONALA PREGATITA DE EL !
Sandu ramine aceeasi marioneta a intereselor lui jovani .

vasile314tzurka
18th February 2004, 07:29
fiecare e marioneta daca se pune in aceasta postura. pe de o parte jucatorii trebuiau sa respecte regulamentul, de aia sunt profesionisti, pe de alta nu numai ei trebuie sa incaseze penalizarea, ci si jiji cu tzupirca. pe ie i-as amenda mult mai rau pentru instigare si pus jucatorul in pozitie proasta. iordanescu trebuia penalizat prin renuntarea la el ca ii ajunge pensia de general. sandu? ala de mult trebuia "eliberat" din fonctie.

EDMOND_
18th February 2004, 11:17
unii se grabesc sa posteze fara sa stie clar ce spune regulamentul in vigoare! Daca litigiul va ajunge pe masa de lucru a Comisiei de Disciplina , jucatorii risca etape de suspendare si amenzi mari.

Articolul 67 din regulament prevede urmatoarele : " Neprezentarea la convocarile lotului reprezentativ la data si locul stabilite in vederea antrenamentelor sau a partidelor oficiale sau amicale se sanctioneaza cu suspendarea pentru minimum trei etape si amenda intre 45 si 68 de milioane de lei de jucator!

Se pare ca oficialii stelisti abia acum isi dau seama ca au gresit ( ca si cei care i-au incurajat, Ioanitoaia si dragomir ) si incearca sa indrepte cumva lucrurile pentru ca jucatorii sa primeasca numai amenda. Dragomir face tot posibilul sa il ajute pe Becali ...
in loc sa introduca problema la Comisia de Disciplina, cum este normal , o pune in discutie in Adunarea Presedintilor ( in speranta ca influenta pe care o are el si Becali asupra unora dintre presedinti va inclina balanta spre Steaua! ). Din pacate pentru ei nu iau in calcul faptul ca ultimul cuvant il are biroul executiv.

uti2102
18th February 2004, 14:13
Sa fim serioshi........toate instantzele majore din fotbal sunt influentzate. Cele de sub tutela LPF sunt la mana lui Dragomir iar cele de sub FRF ii fac jocul lui Sandu. Indiferent care dintre aceste foruri vor judeca situatzia este sigur ca una dintre partzi se va simtzi total dezavantajata.
Pana una alta incep sa cred ca sperantzele mele de a cadea un cap dintr-o parte sau din alta nu vor fi satisfacute. Pot sa pun pariu ca atat Dragomir cat shi Sandu vor ramane pe tronurile lor.

vasile314tzurka
18th February 2004, 14:40
ai cistigat pariul. sandu de exemplu nici macar nu are contracandidat. cine e de vina? pina la urma suporterii care inghit tot... (of, ieppy, era sa zic ce gindesc:)). ia sa nu se duca nimeni la meciuri sa vezi atunci ce curatenie s-ar face. in rest continuam pe linia vom avea victorii... mute:)

N0_NaM3
18th February 2004, 22:23
Numai in Romania se poate intampla asha ceva...Tzara tutror posibilitatilor..:D ....shi ashtia de la steaua nu shtiu de ce iau lasat sa se duca la lot...doar mai este pana la inceperea returului ...shi in plus stranierii sunt in pline campionate ... treaba lor nu ma mai intereseaza...Romania-Georgia 3-0 ...un meci foarte ushor ptr ai noshtri...:D

Mariusmadmax
19th February 2004, 01:44
FRF :drak: :p
motto
SA RESPECTAM LEGILE FEDERALE SI SA FIM VERTICALI

( istorie )

1. Federatia suspenda pe Dinamo si pe Ceahlaul - BLAT . Mitica si Sandu spun ce au vazut . Cele doua cluburi primesc opt puncte penalizare . Dar incepe telenovela si cele doua ramin :happy
LIPSA DE RESPECT A COMPETITIEI

2. Bacaul retrogradeaza , dar regulamentul si frf ii permit revenirea !
LIPSA DE RESPECT A COMPETITIEI

3. Piturca califica nationala fara infringere - este demis de Sandu . Acelasi Sandu ingenuncheaza cu demnitate in fata lui Iordanescu care dupa ce a comis o necalificare sa incerce alta ( pe alti bani , fireste ). INFLUENTA LU JOVANI
4. Dinamo are permisiunea de a avea sateliti - cu blaturile de rigoare - in div A : Rocar si Universitatea Craiova .

5. Federatia este saraca , dar si-a tras un sediu ( Casa Fotbalului ) CU BANII OFERITI DE UEFA PENTRU DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII PENTRU CRESTEREA JUNIORILOR .

6. S-au primit f multi bani din transferuri ( acel procent de 10 % ) si din calificarile Nationalei , dar nationala juca in mocirla din Ghencea cu Norvegia , si pe nisipul de pe Lia Manoliu .

7. Dossey se autodenunta , spune ca a jucat in citeva partide blatuite . I s-a bagat pumnul in gura si a fost suspendat !!!!!!!!!!!!!!

8. Anul trecut presedintii de club au avut un moment zero !!!!!!!! N-ar fi trebuit ca acestia sa-l aiba la PARCHETUL NATIONAL ANTICORUPTIE ? PENTRU CA VORBIM TOTUSI DE BANI NEGRI ...

DE LA ACESTIA ASTEPTAM CA , CAMPIONATUL SA SE JOACE PE TEREN SI SA RESPECTE REGULAMENTUL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!! :jerk:

EDMOND_
19th February 2004, 08:21
Da , dar ai trecut acolo numai problemele pe care le-a avut partea adversa! Si Steaua a fost implicata in diverse activitati de genul celor mentionate! Imi place cum o mare parte din suporterii stelisti ( cateva exceptii sunt si aici ) posteaza legati la ochi! Iar Craiova a fost satelitul lui Dinamo exact in aceeasi masura in care a fost si satelitul Stelei( pe vremea cand patron era fratele Paunescu , care mai apoi a preluat Steaua! )> Cred ca ati uitat prea usor ca ati castigat un campionat cel putin cu semne de intrebare ,pe mana Craiovei!Un mesaj ca cel de mai sus poate face oricine , numai daca citeste presa din ultimii zece ani... si poate intocmi o lista legata de Steaua!

Mariusmadmax
20th February 2004, 05:40
Da , dar ai trecut acolo numai problemele pe care le-a avut partea adversa! Si Steaua a fost implicata in diverse activitati de genul celor mentionate! Imi place cum o mare parte din suporterii stelisti ( cateva exceptii sunt si aici ) posteaza legati la ochi! Iar Craiova a fost satelitul lui Dinamo exact in aceeasi masura in care a fost si satelitul Stelei( pe vremea cand patron era fratele Paunescu , care mai apoi a preluat Steaua! )> Cred ca ati uitat prea usor ca ati castigat un campionat cel putin cu semne de intrebare ,pe mana Craiovei!Un mesaj ca cel de mai sus poate face oricine , numai daca citeste presa din ultimii zece ani... si poate intocmi o lista legata de Steaua!

Zau , satelitilor ! :D

Mariusmadmax
20th February 2004, 05:45
FRF :D

( istorie )

Cristea nu semneaza cu Rapidul selectionerului jovani :
http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?c=1&a=6262


Cu circa 30 de minute īnaintea primului fluier al meciului cu Belarus, Generalul a anunţat echipa şi rezervele. Puiu l-a desemnat pe secundul Iosif Rotariu să le transmită lui Andrei Cristea, Tiberiu Moldovan şi Marius Constantin să meargă īn tribune pentru a urmări meciul. Jucătorul băcăuan s-a arătat extrem de dezamăgit de faptul că selecţionerul l-a ignorat total īn primele două meciuri ale turneului, lăsīndu-l īn afara foii de rezerve. "Atunci de ce m-a mai luat, dacă n-am loc nici pe bancă? Ca să stau īn tribună?", a răbufnit Andrei Cristea. Fotbalistul moldovean nu se află printre preferaţii selecţionerului, fiind jucătorul cel mai des mustrat la antrenamente.

La meci au asistat şi emisari ai lui Dinamo Kiev, Şahtior Doneţk şi Torpedo Moscova, īnsă aceştia nu l-au putut vedea pe Cristea decīt īn tribune, unde s-a īntreţinut mai multe minute cu fostul său impresar Ioan Becali. Trimişii formaţiilor din spaţiul ex-sovietic vor asista şi la finala acestui turneu, care va avea loc mīine, la Nicosia, sperīnd că Iordănescu nu-l va exila din nou īn tribune pe băcăuan.

La finalul partidei, jucătorul a declarat: "Nu m-a deranjat că n-am fost nici măcar pe foaia de joc, dar nici bine nu mi-a picat. Pentru orice fotbalist e o lovitură īn primul rīnd de orgoliu să nu intre īn primii 18. Sper să apuc şi eu să evoluez măcar īn finala turneului. E o mīndrie şi o onoare pentru orice jucător să fie īn vizorul lui Dinamo Kiev şi Şahtior", īn vreme ce Iordănescu a afirmat: "Aceasta a fost opţiunea mea. Nu mă interesează trimişii nu ştiu căror echipe care au fost prezenţi la meci, ci doar selecţionata, restul fiind numai problemele impresarilor".


Sechelariu: "E anormal să nu joace"
"Să sperăm că Andrei Cristea va evolua īn meciul următor al <>. Nu mi se pare normal ca el să nu evolueze deloc īn cele două partide deja jucate īn acest turneu. E tīnăr şi era un prilej bun să fie īncercat, plus că era urmărit şi de cīţiva impresari", a declarat primarul Bacăului, Dumitru Sechelariu, completīnd: "După īntīlnirea de sīmbătă vom putea afirma dacă spusele lui Gigi Becali despre culisele echipei naţionale sīnt adevărate sau nu".
Alexandru Banu

20 februarie 2004

danciulescu care a fost fidel lu ala a batut si un penalty !!!!!!!!!!!!!!
iordanescu creste o echipa nationala tinara si in care fecali nu are influente :D

Cipangoo
20th February 2004, 10:37
Si tu ce zici EDMOND_? Sa-i suspende 3 sau patru etape din campionat si sa-i foloseasca in continuare la nationala? Interesant. obiectiv ce sa zic.

Pentru mine e un mister de ce leaga nationala de campionatul intern. S-asa numarul de jucatori din campiionatul intern de care nu se poate lipsi nationala e minim. in opinia mea numai Radoi e cu adevarat o pierdere pentru nationala.

Asa ca se revine la sistemul romanesc. Sa-i penalizam ca sa aratam cat suntem de corecti, mai ales daca cu ocazia asta platim niste polite, dar atunci cand o sa avem nevoie de ei sa-i chemam si sa ne folosim de ei ca sa obtinem o eventuala calificare si astfel sa ne pastram posturile noastre caldute.

Ma intreb daca nu cumva Jiji si-a facut bine calculul. Omul s-a gandit: din grupa asta nu prea avem sanse sa iesim. Cota nu creste ea cine stie ce in jocurile pe care le pierzi. Daca Radoi de exemplu joaca bine cu Islanda cota lui nu va creste cine stie ce. Logic rezulta ca echipa nationala nu va aduce cu sine o crestere de cota majora in urmatorii 2 ani. Asa ca se poate risca un scandal dat fiind ca nu sunt chiar atatea de pierdut cu toate ca la prima vedere lucrurile nu stau chiar asa. Asa poate aparea din nou la TV o vreme si poate fi in continuare centrul atentiei. Mai ales ca e an electoral si Jiji tocmai ce si-a maniestat ambitiile si in domeniul asta.

Acest scenariu e un pic fantezist, stiu, dar daca....

EDMOND_
20th February 2004, 11:30
Eu nu am spus decat atat : trebuie respectat regulamentul , bun , rau , cel care este in vigoare> Steaua nu are drepturi in plus fata de celelalte echipe din divizia A , in acelasi campionat joaca toti! Asta este tot ce am spus , nu vad ce discutam la infinit si inutil!

Mariusmadmax
21st February 2004, 04:54
rapid se retrage de pe teren - s-a respectat regulamentul ?
dinamo blat cu Ceahlaul - aceeasi intrebare
craiova scapa dubios de citiva ani de retrogradare - nimeni nu vede ceea ce toata lumea aude ...
brasovul a scapat de o retrogradare cu rapid si dinamo pe post de help-eri
DECIT SA AVETI GRIJA NOASTRA MAI BINE ATI VEDEA :
CA NATIONALA ESTE UN STIRV , IN JURUL CAREIA SE INVIRT ULII ( NECROFAGII: IORDANESCU , SANDU , BECALI-RAPID ETC )

CRAIOVENI CITI ATI MAI RAMAS CA DOI OLTENI TRECURA OLTU' ( LA RAPID ) , SI INAPOI NU MAI VENI ... RADOI :D

EDMOND_
21st February 2004, 08:53
Cipangoo , nici macar nu ma intereseaza cu ce echipa tii , nu am vazut parerea ta legata de intrebarea: regulamentul in vigoare trebuie respectat de toate echipele , are steua drepturi speciale in acest campionat ?
Mai ales ca exista un precedent chiar in acest campionat ( Radoi dat afara in meciul cu Bacaul , cartonas rosu adica si apoi Boc nu dicteaza nici o etapa suspendare , desi pedeapsa era clara ,cf aceluiasi regulament , minim o etapa! ) !
Anumite surse din cadrul ligii sugereaza ca s-ar ajunge la un compromis adica cei patru stelisti vor fi pedepsiti , dar...numai cu o etapa , pentru a putea juca in derbiurile cu Rapid si Dinamo! regulamentul spune insa clar , minim trei etape!
Ori sunt vinovati , ori nu sunt! Ori s-au retras de la nationala , ori nu? Pentru ca mai nou stelistii joaca alba-neagra! O zi s-au retras, o zi nu! Pentru ziua de ieri declaratiile sunt ca nu s-au retras ( vezi Radoi ).

JJ
23rd February 2004, 09:04
Razboiul dintre mafioti devine mai acut... :drak: Sandu se aliaza cu Nicu Gheara, Dragomir il apara din toate puterile pe Jiji.
Prin rafuiala asta sa scapam macar de unul dintre ei.

Desi... parca vad ca intr-o luna iar sunt Sandu si Dragomir cei mai buni prieteni. :headbang: :headbang: :headbang:

Cipangoo
23rd February 2004, 09:18
@EDMOND_ Ai dreptate cu regulamentele care trebuie respectate. Daca sunt proaste insa se schimba nu? Si cum se schimba? Se opune cineva. Si cum face asta? Acceptand pedeapsa pe care o considera nedreapta si apoi schimband regulamentul? Get real!!

vasile314tzurka
23rd February 2004, 09:29
pai de ce sa fie respectat regulamentul daca si-n italia, cum spune napoli, un antrenor se poate opune plecarii jucatorilor lui la nationala daca are un meci important? sau iar am spus "o mare aiureala"?

Pancone
23rd February 2004, 09:45
pai de ce sa fie respectat regulamentul daca si-n italia, cum spune napoli, un antrenor se poate opune plecarii jucatorilor lui la nationala daca are un meci important? sau iar am spus "o mare aiureala"?


Antrenorul Milanului a incercat sa opreasca jucatorii sa se duca la nationala pentru meciul cu Cehia , dar dupa ce a vazut reactia presei si chiar a conducatorilor Milanului a intors-o spunand ca a fost doar o gluma ..

vasile314tzurka
23rd February 2004, 09:47
Serios? asa de slab a fost sarmanul? pesemne ca milan e in proprietatea unui pirlit de miliardar, nu a lui jiji.:) numai ca la noi napoli inca nu a spus ca a fost o gluma si unii incearca sa-l scoata basma curata. mde.

Mariusmadmax
24th February 2004, 05:35
Gigi Becali e tatic . Dragomir a ramas . Scaunele lui Sandu si al lui Iordanescu scirtiie . Dea domnu ' sa inceapa sa plateasca tot raul care l-au facut fotbalului romanesc !!!!!!!!!!!!!!!!!! :yeah:

JJ
24th February 2004, 09:59
Stai linistit, nici scaunele lor nu scartaie, ca si ei sunt "tatici". Din pacate...

rew
24th February 2004, 10:00
Bucurati-va! Dopatii n-o sa pateasca nimic in continuare, cartonasele rosii nu vor mai avea nici o valoare si arbitrii se vor antrena in echipamentul unei anume echipe. Incepe curatenia in fotbalul romanesc. Sandu si Iordanescu trebuiau sa plece de acum 10 ani, dar cu justitiari ca Gigi si Mitica ne-am dat dracu.

Mariusmadmax
25th February 2004, 06:59
Bucurati-va! Dopatii n-o sa pateasca nimic in continuare, cartonasele rosii nu vor mai avea nici o valoare si arbitrii se vor antrena in echipamentul unei anume echipe. Incepe curatenia in fotbalul romanesc. Sandu si Iordanescu trebuiau sa plece de acum 10 ani, dar cu justitiari ca Gigi si Mitica ne-am dat dracu.
Sunt de acord cu tine , dar impreuna cu cei patru , trebuiau sa mai plece si :
n'toiu
borcica
dinelu
simanu
jovanelu cu victorelu
jenel
gh stefenel
romel
( si mai nou )
gh popescu geambasu
etc

DAR POATE STII CA DACA PLEACA ASTIA GHIFTUITI , VIN ALTII FLAMINZI ... :D
asta e ... boala grea ...

uti2102
25th February 2004, 10:45
Adevarul e ca nici eu nu sunt multzumit de judecata. Facand abstractzie de la regulament eu cred k acele "comisii" trebuiau sa ia decizii transhante, fara jumatatzi de masura : adik ori ii suspenzi shi le dai amende grase (cik legea FRF), ori nu le faci nimic (legea FIFA). Ca de obicei insa, au gasit ei o cale de mijloc; deshi nu era deloc indicat. S-au discreditat mai rau cu toata treaba ashtia de la LPF......Pai sa ne explice shi noua.......unde zice in regulament ca trebuie date amenzi ???? Au dat rezultatul asta ca sa faca un compromis....*******ii.......daca spuneau una se oftica Steaua, daca ziceau alta se oftica Rapidul. Faza e ca in loc sa impace partzile ei le-au invrajbit shi mai tare....pai shi Steaua shi Rapidul sunt acum la fel de ofticate :happy Repet, toate astea ar fi valabile facand abstractzie de regulament. Ca daca luam regulamentul in mana e clar ca decizia a fost impotriva Stelei......... :headbang:

gigel_bucur
25th February 2004, 11:17
Gigi Becali e tatic . Dragomir a ramas . Scaunele lui Sandu si al lui Iordanescu scirtiie . Dea domnu ' sa inceapa sa plateasca tot raul care l-au facut fotbalului romanesc !!!!!!!!!!!!!!!!!! :yeah:

de ce te bucuri ca a ramas Mitica??? :) sau asta a facut doar bine fotbalului romanesc? daca as fi stelist te-as intelege dupa faza cu Nega :p

ieppy
25th February 2004, 13:19
dupa Neaga, dupa radoi si Raducanu, dupa cazul celor 4 stelisti. Pai normal ca se bucura ca a ramas Mitica. Daca pleaca si se baga sistemul din Italia la liga nu mai pupa stelistii decizii favorabile pe o perioada lunga de timp.

Mariusmadmax
25th February 2004, 21:59
de ce te bucuri ca a ramas Mitica??? :) sau asta a facut doar bine fotbalului romanesc? daca as fi stelist te-as intelege dupa faza cu Nega :p
Nu ma bucur decit pe jumatate :
prima 1/2 : as fi vrut sa fi plecat , a ajutat si el la starea jalnica a fotbalului romanesc
a II -a 1/2 : n-as fi vrut sa pice acum ca atunci fecali prezidente - rapid , ar fi devenit cel mai tare .

Dintre cele doua rele , am ales-o pe cea mai ( cit de cit ) convenabila ... :(

Mariusmadmax
25th February 2004, 22:01
dupa Neaga, dupa radoi si Raducanu, dupa cazul celor 4 stelisti. Pai normal ca se bucura ca a ramas Mitica. Daca pleaca si se baga sistemul din Italia la liga nu mai pupa stelistii decizii favorabile pe o perioada lunga de timp.
Ieppy , vei mai avea surprize legate de ciuma fotbalului romanesc : IOAN BECALI ...

uti2102
26th February 2004, 00:38
Daca pleaca si se baga sistemul din Italia la liga nu mai pupa stelistii decizii favorabile pe o perioada lunga de timp.

Care decizii favorabile Ieppy ?! :happy Dupa regulamentul FIFA (deci nu dupa regulamentul de balta de la FRF) jucatorii shi clubul n-au facut nimic ilegal. Asha ca las-o moarta. Poate nu-tzi dai seama, dar dintre totzi noi, stelishtii, ne dorim cel mai mult un sistem corect, ba chiar super-corect. Asta ca sa va inchidem odata shi pentru totdeauna gura cand v-om bate la fundul gol. Pe corecte!

Mariusmadmax
26th February 2004, 04:14
Care decizii favorabile Ieppy ?! :happy Dupa regulamentul FIFA (deci nu dupa regulamentul de balta de la FRF) jucatorii shi clubul n-au facut nimic ilegal. Asha ca las-o moarta. Poate nu-tzi dai seama, dar dintre totzi noi, stelishtii, ne dorim cel mai mult un sistem corect, ba chiar super-corect. Asta ca sa va inchidem odata shi pentru totdeauna gura cand v-om bate la fundul gol. Pe corecte!
Alpopa . cu nuiaua uda ... :D

uti2102
26th February 2004, 12:40
Pana una alta iese la lumina faptul ca FRF "dribleaza adevarul" :

"Oficialii roş-albaştrilor dovedesc cu acte că şi preşedintele Federaţiei, şi secretarul general al acesteia au minţit! Steliştii au īnmīnat "Gazetei Sporturilor" o copie a regulamentului FIFA. La capitolul 13, care se referă la punerea jucătorilor la dispoziţia echipelor naţionale, se menţionează clar că şi fotbaliştii din ţară, şi cei care activează peste hotare trebuie să se prezinte la lot īn aceleaşi condiţii: cu 48 de ore īnaintea unui meci amical, cu 4 zile īnaintea unui meci oficial şi cu 14 zile īnaintea unui turneu final.

Conducătorii Stelei aduc īn sprijinul lor şi articolul 8 din capitolul doi al "Statutului Federaţiei Romāne de Fotbal", unde se spune că "statutele şi regulamentele FIFA şi UEFA sīnt obligatorii pentru FRF şi pentru membrii afiliaţi la FRF". "Mai limpede de atīt nu se poate! Scrie negru pe alb că trebuie să ne supunem legilor elaborate de forul mondial şi european, lucru pe care l-am făcut īntocmai! N-am īncălcat nici statutul Federaţiei, nici prevederile FIFA. Atunci, de ce sīntem scoşi vinovaţi?", a īntrebat Valeriu Argăseală, directorul executiv al Stelei.
"(preluat din GS)

Asta chiar pune capac mai baietzi! Ce mai zicetzi acu' ?

vasile314tzurka
26th February 2004, 13:41
intreb doar de ce spun asta asa de tirziu? de ce nu au spus asta din prima cu voce tare?

uti2102
26th February 2004, 13:46
Cam suspicios ash zice..... :evil: Dar nu m-ash mira daca abia acum le-a picat fisa ca ar trebui sa se uite pe regulamente :happy

vasile314tzurka
26th February 2004, 13:49
atunci sunt prosti. nu sunt suspicios, dar daca e asa de limpede ma enerveaza ca nu a fost din prima si a iesit tot bilciul asta. ce tot o dadeau cotita, noi stranierii, etc. ca sa-si puna lumea-n cap. inca odata iti spun ca jiji face dupa cum ii tuna si nu vrea sa ia pe cineva sa-i spuna ce si cum. *******.

suporterita
26th February 2004, 14:05
se pare ca Steaua si-a aparat interesele in modul cel mai corect si au stiut de la inceput in ce se baga.legea lui sandel este de......no comment, n-au spus-o cu voce tare pentru ca ,probabil au vrut s-a iasa la iveala mocirla fotbalului romanesc, poate.s-a inceapa odata returul poate asa vom discuta si despre fotbal ca despre mocirla sintem satui

uti2102
26th February 2004, 14:10
Asta porneshte din orgoliul lui nenea Becali. Care crede ca le shtie pe toate shi probabil nu accepta sugestii. Nu era mai bine daca ar avea vreo duzina de consilieri, fiecare sa fie brici in domeniul lui?! Ii zicea shefu' "ce zice regulamentele alea mah?".....shi omu' rezolva problema rapid......nu asha.....prin toata tarashenia asta.....Stau shi ma intreb (cum zice Becali..."stau seara shi ma gandesc....." :happy ) de ce naiba nu-i spune nimeni sa-shi ia nishte specialishti langa el, ca sa aiba mai putzin de "lucru" shi de trancanit.......

suporterita
26th February 2004, 14:16
pentru ca se crede atotstiutor si de aici deriva o boala numita megalomania.asta este Al Popa ne-am pricopsit rau cu jiji dar cum spun unii stelisti din tata in fiu,jiji este un rau necesar si nu atit de rau ca altii din aceasta hasna a fotbalului nostru.

vasile314tzurka
26th February 2004, 14:20
si-l costa mai ieftin decit procesele.

JJ
26th February 2004, 14:21
Nu stiu, in fragmentul din articolul 36 disponibil in Gazeta de azi nu scrie NIMIC de termenul prezentarii la lot, ci doar de obligatia cluburilor de a-si lasa jucatorii selectionati sa se prezinte la echipa reprezentativa. Daca gaseste cineva regulamentul complet, sa posteze un link aici, eu pe site-ul FIFA nu l-am gasit...

Florentin
26th February 2004, 14:23
Poate, si spun asta pentru ca sper ca nu a fost pur si simplu prostie, a fost asul din mineca pe care l-au scos la momentul cel mai potrivit.
Acum ce urmeaza: de ce nu au purtat basca? Pentru asta ce se da: amenda, suspendare sau bilete gratuit la film la Patria prin grija lui Ioan zis si Giovani.

uti2102
26th February 2004, 19:08
Nici io nu am gasit regulamentul cum trebuie. M-am uitat la FIFA Statutes dar e cam brambureala, la articolul 36 fiind cu totul altceva. Oricum, ashtept sa se clarifice prin presa....

Mariusmadmax
27th February 2004, 03:38
Si uite asa la Thread-ul ala : "Problema Steaua " , trebuie sa-i schimbam numele in problema frf si lpf !!!!!!!!!!!!!!!
:p

Mariusmadmax
27th February 2004, 03:41
Steaua contraataca :
reclama la FIFA ce balarii a facut frf
Convoci jucatori si nu-i primesti , apoi ii tracasezi ca-i suspenzi , pentru ca in final sa amendezi clubul ! :O

ieppy
27th February 2004, 10:56
Care decizii favorabile Ieppy ?! :happy Dupa regulamentul FIFA (deci nu dupa regulamentul de balta de la FRF) jucatorii shi clubul n-au facut nimic ilegal. Asha ca las-o moarta. Poate nu-tzi dai seama, dar dintre totzi noi, stelishtii, ne dorim cel mai mult un sistem corect, ba chiar super-corect. Asta ca sa va inchidem odata shi pentru totdeauna gura cand v-om bate la fundul gol. Pe corecte!


Cum care? Neaga, Radoi si Raducanu. Astea ce sunt bai super corectule cu bataia la fund? Imi place ca va luati de ce va convine si de restul parca uitati. Lasa ca mai sunt destui care isi aduc aminte.

uti2102
27th February 2004, 11:28
Stai sa-mi aduc aminte :
- Radoi la meciul cu Bacaul cred k zici : o fi avut el o interventzie energica dar nu a lovit pe nimeni in brambureala aia, deci nu era normal sa fie suspendat; mai mult, arbitrul nu avea voie sa-i dea roshu' dupa finalul meciului
- Raducanu, aici nu prea shtiu la ce anume te referi; oricum, din cate imi amintesc, a primit nishte suspendari pentru lovire fara minge (odata chiar la Craiova parca)
- Neaga -> asta e faza cu dopaju' nu? Parca nu prea l-au pedepsit nu? Dar cred k eshti destul de deshtept ca sa shtii singur de ce......

PS : Oricum, n-o da intoarsa Ieppy, ca era vorba despre evenimentele mai recente; shi, dupa cum arata "istoria", se vede ca voi totzi "anti-stelishtii" atzi cam ratat mishcarea asta. Ashtept sa o spui : "Imi pare rau; de fapt, in tot acest scandal, Steaua a avut dreptate". Crezi ca potzi?! Eu nu cred.

ieppy
27th February 2004, 11:32
E uite ca nu sunt. Spune-mi tu de ce. Pai cum Radoi nu trebuia suspendat? Atunci pentru meciul cu Petrolul dar nu se sesizeaza nimeni. Apropo stiai ca se pot da suspendari pe baza imaginilor video?

uti2102
27th February 2004, 11:36
Bah da rapid eshti. Nici nu termin de scris shi tu raspunzi. :D Pai spune tu, cand s-au dat suspendari la noi in campionat pe baza probelor video?! Daca stam sa ne gandim nitzel Danciulescu trebuia sa primeasca multe zile dupa semnele la adresa galeriei. Asha ca nu e cazul sa spui ca am fost favorizatzi. Poate doar de arbitrul de la Petrolul; dar sa nu uitam ca Petrolul a primit shi un penalti, deci ..........

ieppy
27th February 2004, 11:48
Asta-i culmea. Auzi, cam asa suna ce spui tu: ce conteaza ca nu au fost eliminati 2 jucatori de la Steaua, ce, Petrolul nu a primit penalti. Ce are mai de a face cu prefectura? A fost sau nu penalti pentru Petrolul? A fost, iti spun eu, atunci ce legatura are asta cu cei 2 jucatori neeliminati? Nici una. Cat despre Danciulescu, ce a facut el este regretabil insa putea fi maxim suspendat de club si nu de federatie. Iesise de pe teren si nu mai participa la joc. E ca si cum ai spune ca Ziaty dupa ce sa luat la bataie prin baruri trebuia suspendat pentru comportament violent.

suporterita
27th February 2004, 14:07
am fost acuzata de exces de zel caci in opinia unora de pe acest forum nu sint bine venita la discutii pentru ca nu respect anumite reguli de buna cuviinta .se pare Al Popa ca Ieppy nu agreaza ideea ca Steaua are dreptate si cauta sa argumenteze ca munca lui de o saptamana are un sens.nu trebuie sa ne intoarcem mereu in trecut pentru ca este pagubos si cred cu tarie ca lucrurile mentionate cu exces de zel de Ieppy au fost greseli umane de arbitraj.Steaua nu a facut blaturi si nici magariile care le-a facut Dinamo sau alte echipe ,sa intre bine in capul tuturor ce contesta acest lucru.

uti2102
27th February 2004, 14:58
Ce ma deranjeaza pe mine e ca anumite gresheli umane de arbitraj sunt interpretate de multzi drept cine shtie ce complot. Nu e asha. Pur shi simplu sunt gresheli ale arbitrilor, gresheli care au influentzat mai mult sau mai putzin rezultatele meciurilor. Nu vreau sa ma intzelegetzi greshit : la Constantza nu s-a pierdut meciul datorita arbitrului, ci mai ales datorita tacticii lui Pitzurca; daca insa am face abstractzie de potentziala fortza a Stelei (fortza pe care nu a aratat-o la Constantza....vezi ideile cretze ale lui Pitzi) atunci am putea spune ca arbitrul ne-a cam scos nishte puncte din buzunar.....Pana una alta eu n-am spus despre alte echipe ca au fost avantajate decat cu o exceptzie : semifinala cupei Dinamo-Astra, cand shtim totzi ce s-a intamplat. In rest, slava domnului, sunt o groaza de meciuri gen Petrolul-Steaua (pe care il tot invoca Ieppy, in lipsa de altceva) in care anumite echipe au fost mai mult sau mai putzin avantajate. Shi ca sa tragem o concluzie, care ar trebui sa-i multzumeasca pe totzi iata ce zic io : la Constantza ne-au cam fost scoase 1 sau 3 puncte din buzunar iar la Petrolul ne-a fost bagat 1 punct (cu toate ca parca Pitu ne-a dat punctul ala, dar ma rog....). Deci pana la urma tot "rahatul" ala e.....Ce vreau eu sa zic e ca in nici un caz Steaua n-a primit vreun cadou, asha cum Dinamo a primit accesul in finala Cupei. Asha ca mai cautatzi baietzi.......nu e cazul sa ne punetzi in aceeashi oala cu voi. Oricat atzi vrea sa ne tragetzi inspre voi n-o sa reushitzi; mai bine v-atzi dori sa va tragem noi afara din........

gicu
27th February 2004, 15:48
sa revenim la topic:

Secretarul general al Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Adalbert Kassai, a declarat, vineri, ca, potrivit raspunsului FIFA, legislatia interna trebuie respectata in cazul jucatorilor stelisti care nu s-au prezentat la echipa nationala.
"Ce pot sa spun este ca FIFA ne-a dat lamuriri in ceea ce priveste legislatia interna aprobata de Adunarea Generala a FRF. Deci articolul 67 din ROAF trebuie respectat. Vom vedea ce vom face in continuare. Deoacamdata nu pot face alte comentarii", a spus Kassai.
Federatia Romana de Fotbal (FRF) s-a adresat FIFA cerand lamuriri in privinta regulamentelor care ar trebui aplicate in scandalul legat de neprezentarea jucatorilor stelisti la echipa nationala. "Avand in vedere ca art. 67 al ROAF adoptat de Adunarea Generala se bazeaza pe Regulamentul FIFA privind statutul si transferul jucatorilor, si cu atat mai mult cu cat a fost aprobat de Adunarea Generala, consideram ca prevederile din regulamentul respectiv se aplica", se arata in raspunsul remis, joi, de catre seful Serviciului Juridic si Statutul Jucatorilor al FIFA, Gianpaolo Monteneri.


Telenovela continua :)

ieppy
27th February 2004, 16:12
suporterita, draga mea, munca mea nu este sa arat cat de urata este Steaua. Asta o face jiji Becali si memeaca. Daca te uiti sa vezi cine a inceput discutia o sa vezi ca nu eu am fost. Interesant mi se pare insa ca atunci cand se fac greseli "umane" se fac numai pentru Steaua. La orice alta echipa se cheama ca furat cu arbitrii. Spui ca nu vrei sa ne intorcem in trecut si in propozitia urmatoare spui ca Steaua nu a facut blaturi si magarii ca Dinamo. Asta cand? Ca daca vorbesti de trecut atunci a facut la fel de multe iar daca vorbesti de prezent atunci fac poate un pic mai multe. Pentru alpopa doar cateva cuvinte: daca tu crezi ceea ce spui bine. Sa fii sanatos insa am impresia ca mai degraba incerci sa te convingi singur decat pe ceilalti ca ce spui tu este adevarul. Lipsa de obiectivitate este destul de grav dar in cazul tau a ajuns cronica. Traieste in "tara minunilor a lui jiji“" si nu mai incerca sa dai in alte echipe. Incearca sa te convingi singur in fiecare zi spunand: Steaua e cea mai cinstita, restul sunt nebuni, Steaua e cea mai cinstita, restul... si tot asa.

uti2102
27th February 2004, 16:46
Ieppy inca o data imi sugerezi ca noi doi nu prea avem ce discuta. Ne intzelegem ca barza-n cioc. Intr-un stadiu cronic eshti matale cred...... Vad ca nu invetzi nimic din ce se spune pe forum shi asta e grav. Tzi-am mai zis, mai lasa "mishtoul prin cioban" pentru ca noua Stelishtilor nu ne arde buza dupa el. O sa ne arda buza cand o sa faca ce a promis. Dar mai e pana atunci. Cat despre Steaua "urata" asta e "obiectivismul" tau. Io zic sa te linishteshti shi sa vii cu ceva nou. Despre aburerile tale bazate pe mult shtiutul sentiment "anti-stelist" ne-am plictisit cu totzii. Asha ca potzi sa-mi multzumeshti ca eu inca itzi dau atentzie. Te pup shi te iubesc ! :drak:

uti2102
27th February 2004, 16:49
Gicu! Telenovela continua pentru ca FRF-ul continua sa minta. Intr-adevar e corect ce zic aia, cu o singura conditzie insa : regulamentul FRF sa fie intr-adevar elaborat dupa regulamentul FIFA. Ceea ce nu se intampla :happy !!! S-a aratat clar ca ROAF shi FIFA se bat cap in cap in legatura cu aceasta problema ! Mare o sa le fie mirarea celor de la FRF cand o sa afle ca au uitat sa se sincronizeze cu regulamentul FIFA. Spre rushinea lor insa (sau a noastra ?!) tot nu o sa-shi dea nimeni demisia.......

gicu
27th February 2004, 16:58
Alpopa, daca citesti ce-a zis nea Monteneri o sa vezi ca articolul 67 din ROAF se bazeaza pe Regulamentul FIFA privind statutul si transferul jucatorilor, si cu atat mai mult cu cat a fost aprobat de Adunarea Generala, se considera ca prevederile din regulamentul respectiv (adica respectivul articol din ROAF) se aplica. Sau poate minte si asta...;)

uti2102
27th February 2004, 17:13
Nu zic ca minte, dar poate e prost informat. Eu am citit ce scrie pe site-ul FIFA shi nu este in nici un caz asemanator cu ce zicea nenea Sandu la televizor. De-acolo reiese clar : indiferent daca sunt stranieri sau bashtinashi jucatorii convocatzi sunt obligatzi sa se prezinte cu 48 de ore inaintea meciului amical, 4 zile inaintea meciului oficial etc....Shi asta nu prea seamana cu ce ne spun FRF-ishtii. Atat vreau eu sa zic. Nu mai insinuez nimic.

ieppy
27th February 2004, 17:43
Ieppy inca o data imi sugerezi ca noi doi nu prea avem ce discuta. Ne intzelegem ca barza-n cioc. Intr-un stadiu cronic eshti matale cred...... Vad ca nu invetzi nimic din ce se spune pe forum shi asta e grav. Tzi-am mai zis, mai lasa "mishtoul prin cioban" pentru ca noua Stelishtilor nu ne arde buza dupa el. O sa ne arda buza cand o sa faca ce a promis. Dar mai e pana atunci. Cat despre Steaua "urata" asta e "obiectivismul" tau. Io zic sa te linishteshti shi sa vii cu ceva nou. Despre aburerile tale bazate pe mult shtiutul sentiment "anti-stelist" ne-am plictisit cu totzii. Asha ca potzi sa-mi multzumeshti ca eu inca itzi dau atentzie. Te pup shi te iubesc ! :drak:
Ai inceput sa ma distrezi. Anti stelist oi fi tu ca eu nu sunt. Eu sunt anti jiji & memeaca. Nu imi da mie lectii ca nu ai cum. Cred ca exista o diferenta majora intre noi doi insa numai tu continuii sa crezi ca este bazata pe disputa Steaua-Dinamo. Tineti pupaturile pentru familie iar dragostea pentru prietena caci mie imi provoaca o stare neplacuta. Cat pentru atentie chiar te-as ruga sa nu o mai acorzi ca deja am impresia ca esti obsedat si asta nu e bine.

apparte
27th February 2004, 18:55
Pentru cei care nu stiu unde sa caute reglementarea FIFA,iata link-ul:
http://www.fifa.com/en/organisation/player/transfer.html
CAP XIII

apparte
27th February 2004, 19:07
Any club which has concluded a contract with a player who is ineligible to play for the national association of which the club is a member is obliged to release him to the national association of which he is a national, if he is selected for one of its representative teams, irrespective of his age. The same provision applies to a club of a national association for any of its players who are nationals of the same national association, if they are summoned to play in a representative match.

This provision is binding for the following matches:
a total of five international matches per calendar year.
If during the course of the same calendar year and after five matches have been played, a national association is still required to play matches in the FIFA World Cup™ preliminary competition, in the Olympic Football Tournaments preliminary competition and/or in the preliminary competition of confederation championships for "A" national teams, then the compulsory release of the player shall be extended to include such matches.
additionally, any match in FIFA final competitions or the final competition of confederation championships for "A" national teams and of other competitions organised by the confederations, provided these competitions lead to qualification for a FIFA competition;
additionally, any other match in respect of which the FIFA Executive Committee has taken a special decision.

If a national association's representative team has qualified ex officio for a final competition, the compulsory release, as prescribed in par. 2 (a) above, shall comprise eight international matches per calendar year.

It is not compulsory to release players for friendly matches scheduled on dates outside the coordinated international match calendar.

The player shall also be released for the period of preparation. The extent of this period is laid down as follows:
for a friendly international match: 48 hours;
for a qualifying match for an international competition: 4 days (including the day of the match). The period of release shall be prolonged to 5 days if the match in question is held on a different continent from that on which the club is domiciled.
for the final competition of an international competition: 14 days before the first match of the tournament. Any friendly matches played during this preparatory period do not count among the five international matches sti****ted under par. 2 (a), or the eight matches sti****ted under par. 3.
In any event, a player is obliged to arrive at the match venue at least 48 hours before kick-off.


The clubs and national associations concerned may, if desired, agree to extend the period of release. Where such an agreement has been made at the time of transfer of the player, a copy of it shall be attached to the international registration transfer certificate.

Any player who has complied with the summons from his national association pursuant to this article shall resume duty with his club not later than 24 hours after the match to which he was summoned. This period may be prolonged to 48 hours if the match took place on a different continent from that of the club with which the player is registered. The club shall be notified in writing of the player's expected outward and return journey ten days before the match. The national association shall ensure that the player returns to his club on time after the match.

If a player does not resume duty with his club by the deadlines sti****ted in this article, the period of release for his national association shall be shortened for the subsequent summons as follows:
for a friendly match : to 24 hours;
for a qualifying match : to 3 days
for the final competition of an international competition: to 10 days
In the case of recurrent breach of this provision, the FIFA Players' Status Committee can impose appropriate sanctions, which may include but not be limited to:

fines
reduction of the period of release
interdiction of a summons to the subsequent match/matches

A player shall not be permitted to remain with his national team in the interval between two matches for which he has been summoned if the interval is eight days or more.
Art. 37

Any club which releases a player pursuant to Art. 36 above shall not be entitled to financial compensation except that compensation agreed upon in the case of an extended period of release (cf. Art. 36, par. 5).
The national association summoning the player shall bear the costs of travel actually incurred by the player as a result of this summons.
The club with which the summoned player is registered shall be responsible for his insurance cover against illness and accident during the entire period of his release including insurance for injury sustained in the international match (or matches) for which he has been released.
Art. 38

apparte
27th February 2004, 19:09
Art. 38


As a general rule, any player registered with a club is obliged to respond affirmatively when called upon by the national association of which he is a national to play for one of its representative teams.
A national association wishing to summon one of its players who is playing abroad must notify him in writing at least 15 days before the date of the match for which the player is required. The player's club shall also be informed in writing at the same time. The club shall confirm the release of the player within the ensuing six days.
A national association which requests FIFA's help to obtain the release of a player playing abroad may do so only under the following two conditions:
the national association with which the player is registered must have been asked to intervene but without success;
the file must have been submitted to FIFA at least five days before the date of the match for which the player is needed.
Art. 39

A player who is unable to comply with a summons from the national association of which he is a national owing to injury or illness shall, if the association so requires, agree to undergo a medical examination by a doctor of that association's choice.

Art. 40

A player who has been summoned by his national association for one of its representative teams shall, under no circumstances, be entitled to play for the club with which he is registered during the period for which he has been released or should have been released, pursuant to Art. 36 above. This restriction on playing for the club shall, moreover, be prolonged by five days in the event that the player, for whatsoever reason, did not wish to or was unable to comply with the summons.

Art. 41


If a club refuses to release a player or neglects to do so despite the provisions of Art. 36 to Art. 40 above, the FIFA Players' Status Committee shall apply the following sanctions:
a fine
a caution, censure or suspension of the club involved.

Any violation by a club of the restriction on playing mentioned under Art. 40 shall be subject to the following sanctions by the FIFA Players' Status Committee:
all or part of the sanctions mentioned in par. 1 above;
the national association to which the club belongs shall declare the match (or matches) in which the player took part as lost by the club concerned. Any points thus won by the club in question shall be forfeited. Any match contested according to the cup system shall be regarded as having been won by the opposing team, irrespective of the score.

If a player reports late for duty more than once, then, in addition to the consequences described in Art. 36, par. 8, the FIFA Player's Status Committee may, ex officio or at the request of the player's club, impose additional sanctions on the player and/or his national association.
N-a incaput tot intr-o postare :p !Judecati acum!

ieppy
27th February 2004, 19:11
apparte pentru ca este legat de subiect am sa las cele doua posturi. Pe viitor pe cat posibil incearca sa eviti sa faci copy-pasteuri din astea pentru ca se umple forumul. Cei care ar fi vrut sa vada regulamentul ar fi avut link-ul la dispozitie.

apparte
27th February 2004, 19:17
Stiu ieppy,dar ma gandeam ca unora le-ar fi lene :) !

ieppy
27th February 2004, 19:19
Iti zic doar. Si nu cred ca lenea ar fi devina ci 56K plus dial-up. Oricum de acum incolo sa nu mai faci copy-pasteuri din astea enorme. Si gata cu OFF-TOPIC-ul ca vine umbra mea sa ma atentioneze.

uti2102
27th February 2004, 19:22
APPARTE. Am citit regulamentul. Shi ceea ce vreau eu sa zic este ca ce sustzine FRF-ul shi ce zice in acest regulament se potrivesc ca nuca-n perete. De-aia sunt de parere ca Marconeri sau cum l-o chema e prost informat.

Mariusmadmax
27th February 2004, 20:12
FRF - a primit o nota de la FIFA prin care i se da dreptate !
Steaua a trimis o replica la FIFA cu punctul de vedere al Stelei .
Steaua ameninta cu retragerea din campionat .
S-a ajuns prea departe ...

Mariusmadmax
27th February 2004, 20:44
iata pozitia clubului Steaua :
http://www.steauafc.com/main.php?limba=ro&categorie=detaliu&id=2414

uti2102
27th February 2004, 20:58
FRF - a primit o nota de la FIFA prin care i se da dreptate !
Intr-adevar i se da dreptate. Dar partea care e de-a dreptul fantastica e ca FRF au nesimtzirea de a-i fi inshtiintzat eronat pe cei de la FIFA. In adresa lor catre FIFA scrie ca "un club a refuzat sa trimita jucatori la lot" pentru meciul cu Georgia. Pai cine a refuzat pana la urma?! Nu Iordanescu a zis ca nu-i primeshte odata cu stranierii, adica in litera regulamentului ?! :ciocan:

Mariusmadmax
27th February 2004, 21:05
Alpopa , in aceste zile se joaca titlul !
Miza este fantastica .
Lupta celor anti-steaua : fecali , sandu , gp, iordanescu etc ... a luat o turnura care se poate intoarce impotriva lor , sau sa afecteze din toate punctele de vedere gruparea noastra .

uti2102
27th February 2004, 21:16
Despre Iordanescu n-ash zice ca e anti-Steaua. Mai degraba e anti-Gigi.

Mariusmadmax
27th February 2004, 21:22
Despre Iordanescu n-ash zice ca e anti-Steaua. Mai degraba e anti-Gigi.
putea sa -l loveasca altfel pe Gigi ...

Ravelly
28th February 2004, 03:07
E normal sa va formati un alibi daca pierdeti campionatul
anti-steaua... :headbang: cred ca si Marconeri e anti-...

Mariusmadmax
28th February 2004, 04:48
E normal sa va formati un alibi daca pierdeti campionatul
anti-steaua... :headbang: cred ca si Marconeri e anti-...
Marconeri e mic copil !
Cei de pe malul Dimbovitei l-au dus cu zaharelul , ia citeste aici , te rog :
http://www.gazetasporturilor.ro/images/edition/edition.pdf

Ravelly
28th February 2004, 17:01
Marius, aici nu cred ca e vreun razboi anti-steaua, din pacate sunt interese personale (toata treaba cu legile a fost un prilej in plus ptr continuarea luptei contra lui jiji) si din pacate toata aceasta lupta oarba a prins la mijloc echipa steaua. Iti spun sigur ca daca jiji era "patronul" altei echipe, steaua nu mai era implicata in nici o disputa. Din pacate ptr voi aveti un finantator care investeste mult, dar gandeste prea putin.

vasile314tzurka
28th February 2004, 18:33
nu gindeste de loc. daca ar gindi un pic si-ar lua consilieri si nu ar mai bate atita amar de cimpi.:(

Romandiaspora
29th February 2004, 03:34
Pe mine ma doare cand se parodiaza Eminescu atat de usor in :nah:


Cotidianul "Gardianul" a publicat astazi, 16.02.2004, un articol in care arata, dupa parearea mea, corect de ce a izbucnit acest razboi si cine are cel mai mult de catigat.

"Prin razboiul pe care l-au deschis impotriva Stelei, Anghel Iordanescu si Mircea Sandu fac, voluntar sau involuntar, jocurile lui Giovanni Becali. In loc sa pregateasca in liniste returul de campionat, stelistii isi consuma nervii si energia intr-un conflict care, in conditii normale, nu ar fi avut loc. Dar relatia dintre Steaua si echipa nationala, adica Anghel Iordanescu, nu mai este normala de mai mult timp. Anuntul stelistilor ca vor, pentru aceasta actiune a Nationalei, regimul de convocare a 'stranierilor' a venit pe un fond de tensiune care se leaga tocmai de numele lui Giovanni. Selectionerul l-a dat in judecata pe Gigi Becali, deoarece acesta l-a acuzat ca a luat bani de la fostul conducator al ISM pentru a convoca la lot numai anumiti jucatori. Aflandu-se in plin proces cu presedintele Stelei, selectionerul a vrut sa faca pe grozavul si, in loc sa dea dovada de intelegere, a 'uat foc'. Incendiul s-a extins si la Mircea Sandu, personaj aflat in imediata vecinatate a Generalului si, astfel, au inceput sa curga minciunile amestecate, pe alocuri, cu franturi de adevar. Sloganul preferat al celor care au ratat calificarea la CE 2004 a fost: 'Steaua refuza sa dea jucatori la echipa nationala!'. Fara sa incerce sa inteleaga despre ce este vorba, foarte multi, printre care si unii componenti ai echipei nationale, au trecut de partea Federatiei, atacandu-i pe stelisti. Nu a contat ca respectivul slogan a fost doar o minciuna grosolana: Steaua nu a refuzat sa trimita jucatori la lot, ci doar a cerut ca lui Radoi, Dumitru, Munteanu si Dica sa li se permita se ajunga in cantonament cu 48 de ore inaintea meciului cu Georgia. Motivul lui Piturca: 'Suntem in pregatire, jucam cu echipe din Rusia, care evolueaza in Cupa UEFA, iar Nationala - de fapt, aceasta selectionata divizionara - are ca parteneri de antrenament echipe de bucatari si ospatari'."

CE pareare aveti?

Mariusmadmax
29th February 2004, 07:37
Pe mine ma doare cand se parodiaza Eminescu atat de usor in :nah:
Da este si parerea mea !

Mariusmadmax
29th February 2004, 07:58
Ce sa fie asta ??????????
http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?c=1&a=7004
Finalul ?

ieppy
29th February 2004, 12:26
Finalul trsit al acestei povesti. Inca odata da dovada Iordanescu ca nu are sange in el. Steaua a iesit castigatoare din toata povestea asta. Nu au fost suspendati jucatorii, clubul nu a fost suspendat iar jucatorii sunt din nou convocati. Ce face Iordanescu este inadmisibil. El o sa-i convoace pe cei 4 si o sa lase acasa jucatori care au fost in turneul din Cipru si care nu au conditionat cu nimic venirea la nationala. Dar asta e Romania, tara fara legi si fara coloana vertebrala. Iordanescu era ultimul de la care ma asteptam sa capituleze in fata lui jiji si piti dar se pare ca nimeni nu are tupeu sa se puna cu cel mai tare conducator de club din Romania. Final Trist.

uti2102
29th February 2004, 12:57
LOOOOOOL :happy Ieppy! Tu nu potzi sa intzelegi ca nu puteai sa ai parte de un HAPPY-END pentru ca pur shi simplu nu aveai dreptate! Nici tu shi nici cei care cereau suspendarea jucatorilor! Articolul din Gardianul este scurt shi la obiect (demonstreaza inca o data ca noi putem posta pagini intregi fara sa fim intzeleshi, pe cand un ziarist care shtie sa manuiasca un condei........). Ceea ce ma surprinde (oarecum.....) este ca tu, Ieppy, itzi doreai ca jucatorii sa nu mai fie chematzi la natzionala! Asta e chiar culmea. :headbang: :ciocan:

ieppy
29th February 2004, 13:03
Nu alpopa, nu imi doresc sa nu mai fie chemati. Imi doresc sa fie pedepsiti pentru ce au facut. Nu e vorba de Happy-end sau nu. Daca ar fi fost de la Dinamo eu nu as mai fi vrut sa fie convocati macar pe o perioada. Si este total nedrept fata de jucatorii care au fost in Cipru si care au jucat acolo. Acum vin astia 4 care si-au bagat picioarele in Nationala si le iau locul. Nu mi se pare corect. Sa inteleg ca un singur jurnalist(care probabil a fost platit de jiji) detine adevarul absolut?

uti2102
29th February 2004, 13:14
Despre adevarul gol-golutz : shtii foarte bine ca nu au refuzat natzionala ci au cerut intzelegere pentru a veni la lot conform regulamentului FIFA. (cam asta reiese din articol, nimic mai mult) Asta raspunde shi la celelalte........jucatorii nu shi-au bagat picioarele; picioarele shi le-a bagat Iordanescu sau interesele din spatele lui; el a declanshat scandalul - el i-a refuzat! Nu invers.

ieppy
29th February 2004, 14:51
Asta e punctul tau de vedere. Hai sa iti spun cum vad eu treaba. facem abstractie de regulamente FRF si FIFA, OK? Jucatorii au cerut intelegere(ce naiba o fi si asta) insa au refuzat sa se prezinte la lot la data convocarii, corect? Sa spunem ca au fost influentati de jiji si piti, lucru pe care il consider un adevar. Au spus ca nu vin cand este convocarea ci atunci cand vor ei(sau jiji si piti), nu uita ca facem abstractie de regulamente. Ceea ce ma deranjat pe mine este declaratiile lor, si in special cele ale lui Radoi, care cand vorbea pe care il auzeam pe jiji suflandui in ureche. Pentru declaratiile alea, ca nu venim sa jucam cu bucatari si ca ce mari amicaluri are nationala acum s.a.m.d. Pentru asta trebuie pedepsiti. Daca taceau din gura si ii lasau pe jiji, piti si memeaca sa vorbeasca poate ca nu as fi asa de impotriva lor. Insa pentru declaratiile alea consider ca nu ar mai trebuii convocati o perioada. macar pentru urmatoarele amicaluri. Intelegi punctul meu de vedere sau imi arunci anti-stelismul in fata?

rew
29th February 2004, 14:53
Mey Alpopa, cum :drak: se face ca tu intelegi din toate ziarele si postarile altor forumisti numai ce vrei tu? Incearca sa citesti de 2-3 ori, fiecare rind, nu pe sarite, poate ajuta.
Picioarele si le-a bagat Piturca si Gigi prin atirnatorul ala de MM, ca asa au vrut ei, nu ca mare pregatire pierdeau cei 4.
Tu nu intelegi ca regulamentul FRF nu prevede intirzieri, ca cererea Stelei e practic un refuz? Chiar daca legea e strimba trebuie respectata, pina la schimbarea ei. Steaua joaca in Romania si trebuie sa respecte regulamentul.

rew
29th February 2004, 14:58
Iordanescu s-a kkt in ventilator nu numai prin convocarea celor 4 in Scotia, dar si prin rechemarea lui Filipescu si Ganea, alti mascarici care s-au mai retras cel putin o data. Ar trebui sa se roage si de Gica Popescu sa revina.

marcello
29th February 2004, 15:16
Mey Alpopa, cum :drak: se face ca tu intelegi din toate ziarele si postarile altor forumisti numai ce vrei tu? Incearca sa citesti de 2-3 ori, fiecare rind, nu pe sarite, poate ajuta.
Picioarele si le-a bagat Piturca si Gigi prin atirnatorul ala de MM, ca asa au vrut ei, nu ca mare pregatire pierdeau cei 4.
Tu nu intelegi ca regulamentul FRF nu prevede intirzieri, ca cererea Stelei e practic un refuz? Chiar daca legea e strimba trebuie respectata, pina la schimbarea ei. Steaua joaca in Romania si trebuie sa respecte regulamentul.


Asa este, Rew, stelistii de pe acest forum nu vor sa priceapa in ruptul capului
ca cei patru jucatori au incalcat regulamentul, ca initial au refuzat convocarea, si ca asa ceva nu e nimic grav...,

marcello
29th February 2004, 15:21
Asta e punctul tau de vedere. Hai sa iti spun cum vad eu treaba. facem abstractie de regulamente FRF si FIFA, OK? Jucatorii au cerut intelegere(ce naiba o fi si asta) insa au refuzat sa se prezinte la lot la data convocarii, corect? Sa spunem ca au fost influentati de jiji si piti, lucru pe care il consider un adevar. Au spus ca nu vin cand este convocarea ci atunci cand vor ei(sau jiji si piti), nu uita ca facem abstractie de regulamente. Ceea ce ma deranjat pe mine este declaratiile lor, si in special cele ale lui Radoi, care cand vorbea pe care il auzeam pe jiji suflandui in ureche. Pentru declaratiile alea, ca nu venim sa jucam cu bucatari si ca ce mari amicaluri are nationala acum s.a.m.d. Pentru asta trebuie pedepsiti. Daca taceau din gura si ii lasau pe jiji, piti si memeaca sa vorbeasca poate ca nu as fi asa de impotriva lor. Insa pentru declaratiile alea consider ca nu ar mai trebuii convocati o perioada. macar pentru urmatoarele amicaluri. Intelegi punctul meu de vedere sau imi arunci anti-stelismul in fata?


ieppy, totdeauna am fost de acord raspunsurile date de tine si mesajul tau de mai sus este intradevar cel care imi place cel mai mult legat de acest subiect, dar cred ca si la asta unii vor avea ceva de comentat

uti2102
29th February 2004, 15:37
Da Ieppy, intzeleg ce vrei sa zici shi ai dreptate. Shi eu cred k anumite declaratzii n-au fost tocmai potrivite, insa trebuie sa avem in vedere de presiunea care era asupra jucatorilor shi tensiunea in care se aflau. La inceput am crezut ca exagereaza dar pe parcurs mi-am dat seama ca au partea lor de dreptate; cei de la natzionala nu au reactzionat corect; in loc sa incerce sa rezolve problema, ei au amplificat conflictul. Nu era normal ca Iordanescu sa-i fi primit pe 15 shi sa-i mushtruluiasca bine in cantonament?! Shi apoi, foarte bine, sa le spuna ca o sa stea pe bara cateva meciuri ale natzionalei (cu toate ca asta n-ar fi in interesul nimanui) ca sa se invetze minte. Dar de aici shi pana la suspendari din campionat shi tot circul ce a urmat, ceea ce e de-a dreptul aberant, e cale lunga. Prin atitudinea sa FRF a aratat ca nu doreshte linishte, ci doreshte (cu cine shtie ce interese) sa tulbure apele.

marcello
29th February 2004, 15:43
Noi romanii sintem mai buni (indulgenti), si ar fi fost potrivita si solutia ta, Alpopa, sint de acord, dar un neamt, un englez nu cred ca ar fi ales aceasta solutie

ieppy
29th February 2004, 15:45
Pai cum sa-i primeasca in cantonament. tu iti imageinezi cum sar fi simtit cei care erau deja acolo? Iti poti imagina ce scandal ar fi facut celalate echipe. Nu, primirea lor in cantonament ar fi fost cea mai mare greseala posibila. In cazul lui Dorinel accept parerea ta cu presiunea insa in cazul lui Radoi nu. La el se vedea tupeul(varianta negativa), mandria si prostia in declaratii. El le facea bucuros si il durea fix in spate de nationala. Nu e singurul jucator din lume care are acest comportament, nu zic asta. Insa felul in care punea problema imi facea greata de fiecare data. In cazul lui radoi facut ceva ca daca va avea aceasta mentalitate in viitor nu va reusi nimic. Plus mai gandeste la urmatoarea varianta. Daca ii cheama pentru meciul cu Scotia si iordanescu nu ii baga dacet cateva minute cine crezi ca va fi cu gura mare?

La ultima parte a mesajului nu iti raspund pentru ca am spus ca facem abstractie de FRF si FIFA. Vorbim numai de 4 jucatori(putem face si abstractie ca sunt de la Steaua, insa e imposibil pentru ca jiji este capul rautatilor in cazul asta) care au refuzat sa vina la data convocarii la nationala. Nu mi se pare corect ca acum sa ne purtam de parca nu sa intamplat nimic.

Si sa te intreb ceva, daca jucatorii erau de la Dinamo sau rapid si giovani sau borcea ar fi facut scandal ai mai fi aparat jucatorii? Considera ca Steaua ar fi trimis jucatorii la data stabilita.

uti2102
29th February 2004, 15:58
Pai daca era asha probabil aveam shi eu, asha cum avetzi voi, un sentiment ca ashtia se cred mai breji decat altzii. Insa nu se pune problema sa fi aparat sau nu jucatorii. Din punct de vedere regulamentar ei n-au facut nimic greshit; deci dorintza asta de suspendare nu vine din dorintza de a face dreptate, ci doar din proverbiala "sa moara shi capra vecinului". Indiferent despre cine e vorba o suspendare din campionat nu e corecta in aceste conditzii, pentru simplul fapt ca nu e regulamentara. Cu perfecta acoperire mi s-ar parea, spre exemplu, renuntzarea pentru o vreme la serviciile lor, in ceea ce priveshte echipa natzionala.

marcello
29th February 2004, 16:14
Daca Iordanescu si Gigi erau prieteni, jucatorii stelei nici nu mai trebuiau
sa mearga in Cipru, dar pentru ca Gigi vrea sa il dea jos pe Iordanescu, de aici tot scandalul

ricky
29th February 2004, 19:06
Hai sa incercam, o clipa, sa gindim DOAR cu capul si nu cu sufletul ! :p

Fara gluma !
REGULAMENTUL-daca exista- trebuie respectat de fiecare echipa !
Ce tot ne codim, ne...rasucim !
Cred ca este cazul, indiferent cu ce echipa tinem, sa cerem sa se respecte regulamentul !
DOAR...atit !

P.S. Iordanescu si FRF au DOAR de pierdut din actiunea aceasta : cine ne asigura ca la urmatorul meci important, unul sau altul dintre jucatori nu se va rani, inainte de meci, la...unghia de la degetul piciorului sting ?
Si STEAUA are dreptatea ei ! Intr-o astfel de faza a pregatirilor sa-i iei jucatorii cei mai buni !
Acelasi scandal a fost si in GERM : "renumitul" TURNEU anonim din USA, in urma cu ceva ani ! Toata lumea era insa constienta ca echipa trebuia sa participe pentru a aduna voturi pentru C.M. din 2006 !
Cum se vede insa...s-a renuntat la asa...pregatire !

Si-apoi...sa ne notam echipa si sa vedem citi din "renumitii" jucatori care au facut deplasarea vor mai juca in CAMPANIA-2006...

EDMOND_
29th February 2004, 21:04
"Si STEAUA are dreptatea ei ! Intr-o astfel de faza a pregatirilor sa-i iei jucatorii cei mai buni !"
rick , este o postare cel putina ciudata! sa inteleg ca celelalte echipe au trimis la nationala jucatorii slabi , sau ca regulamentul nu este acelasi pentru toate echipele ?

fac mentiunea ca Marica (Dinamo ) si Stoianof (Craiova ) au lipsit aproape intreaga perioada de pregatire fiind cu nationala "mica" in turneul din China... nu a convenit nici uneia din echipe acest lucru , dar daca asta este regulamentul ! daca Steaua nu agreeaza acest regulament trebuie sa propuna schimbarea lui in adunarea generala a presedintilor de cluburi! daca nu , trebuie sa-l respecte!
Toate echipele din divizia A joaca in acelasi campionat si trebuie sa aiba aceleasi drepturi si obligatii!

ricky
29th February 2004, 21:56
EDMOND, ti-am scris si pe privat...

Mai baiete, tu interpretezi TOTUL anapoda !
Incep sa-mi fac griji in privinta ta !

Te rog ffrumos sa ma ignori !
Tu...nu esti sanatos !

uti2102
29th February 2004, 23:00
Mda. Good Point Ricky! :ok:

EDMOND_
29th February 2004, 23:08
Stiu, mai baiete , ce mi-ai scris pe privat , dar asta nu inseamna ca tot ce spune ricky sunt adevarauri absolute , care nu mai trebuiesc comentate si doar acceptate!( mai ales ca ceea ce ai scris acolo contrazice ce spui acum ).
Cu sanatatea stau destul de bine ... citind ce ai postat mai sus incep sa cred ca trebuie sa-mi fac griji pentru tine ! Din pacate... Am sa-ti urmez insa sfatul si probabil am sa te ignor!

Mariusmadmax
1st March 2004, 03:37
DE la Craiova poate lipsi toata echipa ( nu numai Stoianof ) , ca la ce scandaluri sunt , nimeni nu baga de seama :D

Legat de Nationala , cred ca este vb de 4 componenti de baza .
CHIVU s-a dat lovit , iar cind Nationala juca in Cipru el evolua in Italia !!!!
Este un aspect de care nu se leaga nimeni : E Chivu !
Chivu - n-a facut pentru nationala ce a facut Munteanu .
Chivu - chiar daca joaca la Roma (PAREREA MEA ) nu are calitatile lui Radoi .
Dumitru este TATIC pe dreapta .
Dica - cred ca este un jucator de mare perspectiva ( cel mai dorit nr. 10 din campionatul intern ) .
NOTATI LOTUL ALA DE "PLIMBATI" PRIN INSULA CIPRIOTA , CA PE MAJORITATEA N-O SA-I MAI VEDETI IN TRICOLOR !

ieppy
1st March 2004, 18:34
Si sa speram ca si valorile stelei pe o perioada vor avea acelasi destin.

Comparatia dintre Chivu si Radoi nu isi are rostul, unul jucand la Roma si altul va juca toata cariera ori la Steaua ori prin Segunda ca Raducanu.#

Dumitru e tatic? cati copii are? Sa-i creasca mari.
Dica pentru noi este Neaga II

Singurul de care nu ma iau e Dorinel caci el nu merita sa fie pus in situatia asta de jiji, insa daca pentru el jiji e mai important decat Nationala atunci sa-i fie de bine.

uti2102
1st March 2004, 18:54
LOL Ieppy. De ce nu spui clar?! De fapt, in afara de Munteanu (care e de divizia B din Germania) Steaua nu are jucatori decat de divizia B,C din Spania nu?! Spune-o clar, nu o mai lua pe ocolite! :ciocan: :happy Apropo de obiectivism.....LOOOOOOOOL :happy

ieppy
1st March 2004, 19:00
de ce mah? Spune si tu de ce? De ce te bagi in discutie? Tie ti se pare plina de obiectivism postul lui Marius? Eu i-am raspuns la ce a scris el si la felul in care la scris. Pana la urma insa al doilea ca valoare de la voi din echipa va juca la anul in segunda.

uti2102
1st March 2004, 19:46
Io cred k Espanyol, la fel ca shi Wolves, mai au shanse de salvare.

Mariusmadmax
2nd March 2004, 04:56
Si sa speram ca si valorile stelei pe o perioada vor avea acelasi destin.

Comparatia dintre Chivu si Radoi nu isi are rostul, unul jucand la Roma si altul va juca toata cariera ori la Steaua ori prin Segunda ca Raducanu.#

Dumitru e tatic? cati copii are? Sa-i creasca mari.
Dica pentru noi este Neaga II

Singurul de care nu ma iau e Dorinel caci el nu merita sa fie pus in situatia asta de jiji, insa daca pentru el jiji e mai important decat Nationala atunci sa-i fie de bine.
Ironic ?
Ok , poate o sa obosesti intr-o zi sa fii , si vei deveni obiectiv .
NIMENI , de la Gica Popescu incoace nu a avut calitatile ( fizice si tehnice ) ale lui Radoi . Radoi va avea cea mai mare cariera fotbalistica dintre toti cei care au jucat vreodata afara . DE URMARIT !
Singurul meci reusit al nationalei Romaniei ( cu un adversar serios ) in ultimii patru ani a fost : Romania - Ungaria 2-0 .
In acel meci pe dreapa Romania a fost un "taifun" , Dumitru si Contra au fost uluitori .
Dorinel Munteanu - a fost cel mai util jucator al "generatiei de aur".
Lui Dica ii porti pica pentru ca n-a venit la Dinamo . Pai Dinamo nu poate lua nimic . Ca nu au bani . Banul public n-ajunge , iar conducatorii daca vind ceva iau banii si nu transfera nimic ... nimic ... nimic !
Ai priceput ?
Cigan la 16 ani , nu este Zicu .
In poarta bate vintul , si "numai miine nu-i poi-miine" adica INCEPE !

Becali s-a impacat cu Sandu .
That's it !

EDMOND_
2nd March 2004, 07:50
Cred ca Dinamo va fi mai tare in retur! Si-a rezolvat o parte din probleme si probabil apararea nu va mai fi asa poetica! Pericolul vine insa de la... Netoiu, pe care unele ziare il vad la...Rapid,...si.. nu singur!

vasile314tzurka
2nd March 2004, 10:15
se vede, edmond, ca nu te pricepi la poezie:) si ce sa mai faca dan petrescu cu o juma de echipa? dupa cum a mers cu jiul ii va fi si asa foarte greu sa-i puna sa joace unul cu altul. era bursucul suparat fleasca:)

gicu
2nd March 2004, 10:21
NIMENI , de la Gica Popescu incoace nu a avut calitatile ( fizice si tehnice ) ale lui Radoi . Radoi va avea cea mai mare cariera fotbalistica dintre toti cei care au jucat vreodata afara . DE URMARIT !
Marius, cred ca e ceva ce-i lipseste lui Radoi: minte! :D Daca ar fi avut capul pe umeri n-ar fi indraznit s-o zica p-aia cu bucatarii. Asa ca...tot degeaba. :headbang:

ieppy
2nd March 2004, 17:20
Singurul meci reusit al nationalei Romaniei ( cu un adversar serios ) in ultimii patru ani a fost : Romania - Ungaria 2-0 .
In acel meci pe dreapa Romania a fost un "taifun" , Dumitru si Contra au fost uluitori .


Daca tu asa consideri ca Ungaria este un adversar serios inseamna ca Mihut si cu Petre ar trebuii sa joace la Real dupa ce Romania a batut cu 3-0. That's it! Atata fotbal stii.

uti2102
2nd March 2004, 17:59
Nu zic ca te insheli Ieppy dar meciul la care te referi tu a fost amical, jucat intre doua echipe "second-hand". Meciul de care zice Mariusmadmax a fost oficial, jucat intre primele reprezentative!

ieppy
2nd March 2004, 18:01
Si ce alpopa, Ungaria este un adversar tare? Nu stiu daca a fost inainte sau dupa ce au luat 7-0 de la srabi dar nu conteaza. O echipa care face un scor din asta nu are dreptul de a se numi adversar tare.

Mariusmadmax
3rd March 2004, 03:44
Daca tu asa consideri ca Ungaria este un adversar serios inseamna ca Mihut si cu Petre ar trebuii sa joace la Real dupa ce Romania a batut cu 3-0. That's it! Atata fotbal stii.
Poate nu stii , dar Ungaria a fost o selectionata divizionara ( ca a noastra ... de altfel ! ) , in Cipru .
Mihut si Petre , sunt s-au vor ajunge la echipele - pe care / sau care-i - merita !

Mariusmadmax
3rd March 2004, 03:49
Marius, cred ca e ceva ce-i lipseste lui Radoi: minte! :D Daca ar fi avut capul pe umeri n-ar fi indraznit s-o zica p-aia cu bucatarii. Asa ca...tot degeaba. :headbang:
Gicu , Radoi este finul lui Becali .
S-au vorbit si sfatuit prin familie , dupa care au spus-o ... chestia cu bucatarii !
Omu a avut dreptate , ca ( virgula ) cu bucatari s-a jucat !
Imi aduc aminte interviul unuia in GS , care nu-si putea reveni , ca ( virgula )conduceau cu 2-0 , el a dat un gol , iar la urma spunea ca a lucrat si inainte de meci !!!!!!!!!

Mariusmadmax
3rd March 2004, 04:15
Si ce alpopa, Ungaria este un adversar tare? Nu stiu daca a fost inainte sau dupa ce au luat 7-0 de la srabi dar nu conteaza. O echipa care face un scor din asta nu are dreptul de a se numi adversar tare.
Atunci cind noi am invins pentru prima oara in istorie pe fosta vicecampioana lumii ( si totodata ne-am depasit un complex ) , Ungaria , atunci s-a jucat un meci cu o incarcatura uriasa .
Perioada post-"acel meci" , in care i-am batut si la Budapesta si la noi , si ... cu turistii nostrii din Cipru , nu mai are relevanta .

EDMOND_
3rd March 2004, 08:57
"se vede, edmond, ca nu te pricepi la poezie "
E bine sa fii mai retinut in aprecieri pentru ca s-ar putea sa ai o surpriza legat de acest lucru si sa constatam ca de fapt ma pricep chiar mai mult decat tine indiferent olimpiadele la care ai luat parte. Intamplator in vara asta chiar imi apare o carte de poezii si o sa am grija sa o trimit si lui Vadim ca sa o poti rasfoi la intalnirile online!
Cum am spus in urma cu vreo zece zile as prefera sa ne ignoram reciproc! Incearca si tu , poate este mai bine!

gicu
3rd March 2004, 09:55
Muad_DIB, din punctul meu de vedere sunt doua chestii diferite. Daca vrei sa discutam pe tema Iordanescu & Sandu si a competentei lor o facem. Eu ma refeream la jucatori mai devreme. Indiferent care-i politica FRF-ului, nu jucatorii trebuie s-o judece. De asta trebuie sa se ocupe altcineva.

Cat despre valoarea turneelor actuale ce sa zic, toata lumea vrea sa joace numai cu echipe tari...dar pt. asta trebuie de cele mai multe ori sa dai bani multi. Pe de alta parte, echipele mari nu prea ne mai baga in seama (exceptand anul asta, inainte sa inceapa CE). Asa ca, jucam si noi cu cine gasim...si cu cine vrea M. Sandu :headbang:

EDMOND_
3rd March 2004, 10:53
Din cate stiu acesta a fost doar un prim turneu de pregatire in care s-a facut si o evaluare a unor jucatori mai tineri si inca in perioada de inceput!
Daca imi aduc aminte bine in programul anuntat de federatie sunt si meciuri amicale cu echipe bine cotate!
Daca privim lucrurile in acest mod inseamna ca Mutu si Chivu de ex , ar trebui sa vina doar cand jucam cu Anglia , Italia , Germania , etc...de ce sa se coboare ei ( si ceilalti internationali ) la un meci cu Bosnia sau Lituania?

JJ
3rd March 2004, 12:00
Din cate stiu acesta a fost doar un prim turneu de pregatire in care s-a facut si o evaluare a unor jucatori mai tineri si inca in perioada de inceput!
Daca imi aduc aminte bine in programul anuntat de federatie sunt si meciuri amicale cu echipe bine cotate!
Daca privim lucrurile in acest mod inseamna ca Mutu si Chivu de ex , ar trebui sa vina doar cand jucam cu Anglia , Italia , Germania , etc...de ce sa se coboare ei ( si ceilalti internationali ) la un meci cu Bosnia sau Lituania?
Pentru ca acum avem probleme si in meciurile cu Bosnia si cu Lituania. :headbang: :headbang:

Mariusmadmax
4th March 2004, 05:14
Eu nu am timp de prostii : a ma pune sa discut despre competenta lui Sandu sau Iordanescu ar fi egal cu a accepta sa intru cu tine intr-o balta in care se balacesc niste patrupede care se taie de Craciun !
Cat despre felul in care voi nu reusiti sa vedeti ce "pregatire" fac cei doi viitoarei mari nationale este inutil sa mai insist. Vad ca bat la o usa inchisa !
Am mai spus-o si-mi cer scuze pentru ca ma repet: actuala echipa de conducere nu va califica actuala echipa de jucatori la vreun turneu final, IN VECII VECILOR.
Asa`este !


Dar "loviturile loviturilor" sunt :
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/eveniment/eveniment/Dinu-si-Giovani-in-Comitetul-Executiv-0403.html
jiovani in comitetul executiv frf
si
nasu ii face culuar la sefia frf lui ... jica popescu !!!!!!!!!!!!!!
RUSINE !