PDA

View Full Version : UK Championship



dumy84
8th December 2007, 14:58
Sambata 8 decembrie este programata prima zi a Campionatului Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, pe scurt UK Championship, competitie la care participa cei mai buni 32 de jucatori ai momentului. Incepand cu acest sezon UK Championship s-a mutat la Telford International Center, unde cele 16 meciuri se vor disputa dupa sistemul cel mai bun din 17 jocuri.

Iata programul complet al primului tur:

Peter Ebdon (Eng) v Ian McCulloch (Eng)
Stephen Maguire (Sco) v Joe Swail (NI)
Mark Williams (Wal) v Ricky Walden (Eng)
Stephen Hendry (Sco) v Mark Allen (NI)
Ken Doherty (Ire) v Nigel Bond (Eng)
Ding Junhui (Chn) v Adrian Gunnell (Eng)
Steve Davis (Eng) v Stuart Bingham (Eng)
Shaun Murphy (Eng) v Paul Davies (Wal)
Graeme Dott (Sco) v Dave Harold (Eng)
Mark Selby (Eng) v Anthony Hamilton (Eng)
Ryan Day (Wal) v Marco Fu (HK)
Neil Robertson (Aus) v Joe Perry (Eng)
Ronnie O'Sullivan (Eng) v Michael Holt (Eng)
Stephen Lee (Eng) v Mark King (Eng)
Allister Carter (Eng) v Barry Hawkins (Eng)
John Higgins (Sco) v Jamie Cope (Eng)

Prima transmisie televizata incepe la ora 16 pe Eurosport 2.

dumy84
8th December 2007, 20:11
Inceput foarte bun de turneu pentru Peter Ebdon, detinatorul trofeului, care il conduce cu 5-1 pe Ian McCulloch. Cred ca nu se pune problema jucatorului calificat in faza urmatoare a turneului.

Rezultate intermediare:

Peter Ebdon (Eng) 5-1 Ian McCulloch (Eng)
Ding Junhui (Chn) 3-1 Adrian Gunnell (Eng)
Steve Davis (Eng) 1-5 Stuart Bingham (Eng)
Shaun Murphy (Eng) 1-1 Paul Davies (Wal)

Stephen Maguire (Sco) 6-2 Joe Swail (NI)
Mark Williams (Wal) 7-1 Ricky Walden (Eng)
Stephen Hendry (Sco) 2-6 Mark Allen (NI)
Ken Doherty (Ire) 4-4 Nigel Bond (Eng)

miafangina
11th December 2007, 13:06
Cred ca trebuie sa refaceti lista,jumatate din ei au iesit deja.
Am votat cu Ronnie pentru ca e o placere sa-l urmaresti jucind,mai ales cind prinde o zi buna.

dumy84
12th December 2007, 14:10
Programul sferturilor de finala arata astfel:

Shaun Murphy - Ding Junhui
Mark Williams - Stephan Maguire
Mark Selby - Marco Fu
Ronnie O'Sullivan - Jamie Cope

miafangina
12th December 2007, 15:33
Dumy,daca te-ai uitat la ultimul joc dintre Ronnie si Marc King,dupa primul punct,Marc nu mai avea cont. la o bila colorata,bila alba ramasese intre bilele rosii;dupa 3 sau 4 faulturi(nomin.bila verde) Ronnie a primit free-ball;poti sa-mi spui cind se hotaraste sa se dea free si daca cere jucatorul(daca ii convine situatia)sau hotaraste arbitrul.celalalt jucator are ceva de spus?(Marc,in situatia de fata)
Ti-am pus intrebarea privitor la o situatie concreta pentru ca asa o sa inteleg mai usor.
Multumesc.Mia

miafangina
13th December 2007, 10:55
Am mai vazut un free-ball in meciul Shaun-Ding si cred ca m-am prins:cind jucatorului ii convine pozitia,nu mai cere refacerea pozitiei initiale,cere free.Gresesc?

pinki
13th December 2007, 22:11
merci dumy ca ai deschis tu threadul, eu n-am prea avut timp de asta.


l-am vazut azi pe ronnie in actiune, a trecut ca o racheta de adversarii de pana acum :D

9-2 cu mr. cope si e semifinalist.



miafangina, jucatorul advers decide daca ii convine pozitia sau nu si dupa un anumit numar de fault si ratare se da direct free ball, nu mai stiu exact care e numarul, 5 parca. sau eu asa stiu :)

Bogdy LFC
13th December 2007, 22:14
Eu merg pe mana lui Ronnie O'Sullivan,ca de obicei.Daca isi pune mintea..........;)

miafangina
14th December 2007, 01:29
Dupa prelungirile de la handbal,am vazut un joc cit o zi de post,dupa1 ora si 16 minute a cistigat Selby.
Deci,semifinale:
Steven Maguire-Shaun Murphy
Ronnie O'Sullivan-Marc Selby

As vrea o finala Maguire-Ronnie,cu toate ca mi-e simpatic Marc.

dumy84
14th December 2007, 01:47
Dupa fabulosul meci de handbal trebuie sa salut si eu calificarea in semifinale a jucatorilor Ronnie O'Sullivan si Mark Selby, favoritii mei in circuitul mondial. Pentru spectacol imi doresc o finala Murphy vs O'Sullivan.

Pentru elucidarea situatiei de Free Ball recomand urmatorul link: http://en.wikipedia.org/wiki/Snooker_rules#Free_ball

@ Pink Me: Cu placere! :ok:;)

miafangina
14th December 2007, 10:24
@dumy84:multumesc frumos,dar trebuie sa-mi recomanzi mai intii niste lectii de engleza.
Stiu ca pentru voi pare de necrezut(sa intru pe net si sa nu stiu) dar sunt dintr-o generatie mai veche.
Poate cind vin copiii acasa in vacanta ii rog sa-mi traduca ei,mai ales ca unul e pasionat de snooker(el m-a invatat).
PS.nu sunt chiar ca babele din tribunele de la snooker sau ca cele de la Arsenal.

dumy84
14th December 2007, 12:11
Situatia de Free Ball apare dupa un fault comis de unul dintre cei doi jucatori, iar pozitia bilei albe il lasa in snooker pe celalalt si il pune astfel fara voia sa in imposibilitatea de a juca o bila corespunzatoare. Atunci el poate juca orice bila doreste.

razwan_vs
14th December 2007, 12:30
ce meci va fi aici.....Ronnie O'Sullivan-Marc Selby ...cei 2 favoriti ai mei din circuitul de snoker...

miafangina
14th December 2007, 14:37
Situatia de Free Ball apare dupa un fault comis de unul dintre cei doi jucatori, iar pozitia bilei albe il lasa in snooker pe celalalt si il pune astfel fara voia sa in imposibilitatea de a juca o bila corespunzatoare. Atunci el poate juca orice bila doreste.

Multumesc!:)

dumy84
14th December 2007, 15:42
@ Miafangina, Cu placere ;)

A inceput prima semifinala, la masa aflandu-se Stephen Maguire si Shaun Murphy. Maguire este usor favorit, dar cred ca Murphy se va impune. Prevad un meci foarte disputat si lung.

dumy84
14th December 2007, 17:00
Inceput foarte frumos de semifinala, ambii jucatori castigand cate un prim joc, pentru ca Maguire sa intre la pauza cu 3-1 pe tabela. Foarte frumos meciul. Pacat insa ca transmisia tv s-a incheiat si se va reveni undeva in jurul orei 21:45 pe Eurosport International.

pinki
14th December 2007, 18:37
si ronnie cu marc? ce rau imi pare ca sunt amandoi in aceeasi semifinala.... ca-mi plac amandoi :D

dumy84
14th December 2007, 20:05
si ronnie cu marc? ce rau imi pare ca sunt amandoi in aceeasi semifinala.... ca-mi plac amandoi :D

Sambata. O semifinala de vis intr-adevar :ok:

UPDATE: Maguire il distruge practic pe Murphy. Scorul a devenit 7-1 [ 80-17 (69) 0-129 (86) 102-11 (61) 113-14 (106) 114-1 (101) 95-14 (77) 83-30 60-30 (54) ].

lucian_iasi
14th December 2007, 22:11
Mark Williams si-a facut din nou treaba.A pierdut iar,dar nu mai e o surpriza :(:(:(:(:(

dumy84
14th December 2007, 23:20
Murphy revine surprinzator, apropiindu-se la 8-5. Sa asistam oare la o rasturnare de zile mari in aceasta semifinala Maguire vs Murphy?

@ lucian_iasi Oricum Williams si-a depasit cu mult rezultatele modeste din precedentele turnee, prin sfertul de finala jucat asigurandu-si o urcare de zece locuri in clasamentul mondial provizoriu, urmand sa se afle pe pozitia a 33-a.

miafangina
14th December 2007, 23:27
Eu ma uit pe eurosport in limba romana si la mine e 8-4;e inregistrare.
Tu vezi in direct?

miafangina
14th December 2007, 23:53
S-a terminat semifinala,cistiga Steven Maguire 9-5,acelasi scor cu care a cistigat toate meciurile la aceasta competitie.
Se pare ca cel putin pina miine,Maguire e pe primul loc in clasamentul mondial provizoriu.

dumy84
15th December 2007, 00:35
Intr-adevar Maguire este momentan pe primul loc in clasamentul provizoriu, dupa ce s-a calificat in a doua finala consecutiva. Este intr-o forma buna Maguire, dar indiferent de numele celuilalt finalist se anunta un meci de zile mari.

Geografu
15th December 2007, 09:40
Cred totusi ca Ronnie va cuceri acest titlu.Desi ii va fi fantastic de greu daca il va intalni pe Maguire in finala !

dumy84
15th December 2007, 18:00
Mark Selby conduce cu 4-2. Eurosport va intra cu primele imagini abia la 19:45, urmand a transmite integral sesiunea de seara, incepand cu ora 21.

real23
15th December 2007, 23:22
7-7. Finish him off, Ronnie :)

misterjinx
16th December 2007, 00:21
superb finalul semifinalei, ronnie a reusit un break maxim ::ok:

realmadrid.com
16th December 2007, 00:22
Si ce break maxim....in jocul decisiv cu Selby....incredibil !..

miafangina
16th December 2007, 00:26
Extraordinar!
Ronnie se califica in finala cu break maxim!
E,categoric,cel mai bun.Felicitari si lui Selby!
Sper ca finala de miine sa fie la fel de frumoasa!

dumy84
16th December 2007, 01:45
Extraordinar meci, fabulos final si doi jucatori realmente incredibili. Felicitari amandurora pentru prezenta la masa de joc. Acest meci ne-a demonstrat o data in plus, daca mai era nevoie, de ce Snookerul este un sport atat de frumos si nobil. Finala de duminica se anunta la randul ei la fel de pasionanta, cu Stephen Maguire avand rol de challenger. Prevad un final tarziu in noapte, poate, de ce nu, mai frumos decat cel din semifinala de sambata. :ok:

A.k.a
16th December 2007, 11:07
Azi e finala?

dumy84
16th December 2007, 12:13
Azi e finala?

Da. Se va juca dupa sistemul cel mai bun din 19 frame-uri. Transmisia Eurosport va incepe undeva in jurul orei 22.

A.k.a
16th December 2007, 15:55
Ok, mersi mult

miafangina
16th December 2007, 19:04
Dupa prima sesiune,Ronnie conduce 8-0!!!
Inseamna ca finala adevarata a fost cea de ieri!
Noi ce mai vedem diseara?.....2 jocuri?:(

real23
16th December 2007, 19:16
wow, 8-0? breakul de aseara i-a dat aripi? :D

BlueEnergy
16th December 2007, 19:34
Da 8-0. Mai rar asa finala.

A.k.a
16th December 2007, 21:18
Da nu trebuia sa transmita live tot?

miafangina
16th December 2007, 22:35
Nu avem parte de "live" nici asta-seara,eurosportul da inregistrarea primei sesiuni,dar a doua a inceput deja,m-am uitat pe "eurosport live" si scrie ca e 8-1.Nu stiu daca sesiunea a doua va avea doua reprize,ca sa prindem ceva in direct.
9 - 1 ,break de 126 Ronnie!

A.k.a
16th December 2007, 22:38
...

miafangina
16th December 2007, 22:43
http://yahoo.eurosport.co.uk/snooker/uk-championship/2007-2008/livefullpage.shtml

A.k.a
16th December 2007, 23:05
10-2, break de 94. Bravo Ronnie

miafangina
16th December 2007, 23:07
S-a terminat , sunt foarte dezamagita;Steven e unul din jucatorii mei preferati.
As fi vrut o finala mai echilibrata.

Asta e,se mai intimpla...poate data viitoare.

Felicitari lui Ronnie,ma bucur ca a cistigat si ca e numarul 1!:yes:

razwan_vs
16th December 2007, 23:27
bravo ronnie :)

pinki
17th December 2007, 18:01
bravo ronnie pt finala! :cheer: noroc cu reluarile ca pot sa ma bucur si "pe viu" de distrugerea lui maguire :evil:


:cheer: ronnie :cheer:

Geografu
17th December 2007, 20:48
Felicitari sincere Ronnie ! :ok:

John....:(:headbang:

suzy.horror
13th January 2008, 21:20
am vazut finala in direct ...am stat pana la ora aia ...dar am primit o rasplata imensa...bravo ronnie... esti intradevar cel mai tare