PDA

View Full Version : Blaturile Craiovei inainte si dupa 1989!



Lordliv
7th December 2007, 18:23
as dori sa discutam aici, despre meciurile in care numele universitatii craiova a iesit sifonat !

YoYoyOi
7th December 2007, 18:24
poate ne dai si cateva exemple :D

Bumbescu
7th December 2007, 18:35
Dupa 89 .....ar fi o nebunie sa discutam....e nenumarate:D

De fapt din 89 incoace asta e f amuzant, ca alaturi de clasicele dinamo, ceahlaul si bistrita in top se afla si doua curvistine cu pretentii de calugarite, craiova si progresul:D

miril
7th December 2007, 19:24
...in timp ce pestii cei mari zic "Toata lumea a fost membra de partid". Ajuta la ogoirea constiintei. O vreme. Dupa ce au umplut lumea fotbalului dupa razboi de sculament, unii dau vina pe... curve. Mai, asa sa fie?

Bumbescu
7th December 2007, 19:37
...lasa ca sculamentul nu omoara, si oricum a tinut putin(85-89), dar amestecul ala de trabuc de procuror, sapca cu chicago bulls si "tratorienii" gino&vicentiu poate provoca chiar sifilis si asta e mult mai grav....dar stai linistit, a fost totusi depistat la timp, acum e perioada de convalescenta la un sanatoriu din B....:D

Ontopic: un singur cuvant mai scriu aici: Netoiu:D

miril
7th December 2007, 19:46
Vezi, aia erau FC National, nu Progresul. Mergand in B avem sansa sa ne insanatosim definitiv, cat despre...purtatori, tot fara prezervativ au ramas. Forma cronica, bre. Daca zici Netoiu, zici si Gino, zici si... Sa ii lasam pe olteni, totusi, sa faca destainuiri. Ah, sa nu uit, ai deschis un topic cu Bumbescu, pe cand unul cu titlul cu...blat cu to(r)t, la armata...regulata? Ar fi ca in o mie si una de... Stii tu mai bine.

Lordliv
7th December 2007, 20:07
o sa incep cu un blat nereusit la meciul victoria-universitatea craiova din 9 septembrie 1989.

pe 13 septembrie,victoria intalnea valencia in cupa uefa ,pe terenul acesteia!
asa ca trebuia sa i se asigure toate conditiile ca sa castige meciul din campionat,cu universitatea craiova...sa aiba baietii un moral ridicat...
comandantul de atunci al militiei craiova,tov.lt. col turturica a fost desemnat ,sub " incidenta " pierderii functiei sa asigure capotarea stiintei in acest meci!
cum tov. turturica era un apropiat al conducerii stiintei ,al echipei tehnice ( sorin + tica zamfir ) si a unor jucatori ( in special sandoi ) lucrurile pareau ca se rezolva...
victoria era pe atunci antrenata de cel care se jura ca nu a facut nici un blat ,maestrul halagian,si avea in componenta jucatori precum moraru,a. nicolae,solomon,ursu si ursea,hanganu,cigan,tira,fulga si marcel coras.

problema a fost ca ,crisan portarul craiovei a aparat foarte bine ,victorienii asteptau greseala decisiva in apararea craiovei ,dar in min 76,sefan stoica prinde un sut senzational din unghi inchis, care se transforma in gol...
cartu stia de atunci sa aplice principile autobazei si scorul a ramas 1-0...

paul turturica a fost chemat la raport la bucuresti de superiori,dar si a luat concediu medical ,exact cum a procedat si cateva luni mai tarziu la revolutie ,dupa care a fost gratulat cu titlu de erou al revolutiei...
acum este consilier judetean din partea prm-ului,dupa ce intrase pe listele psd+pur!

Lordliv
24th April 2008, 08:30
De două ori în istoria confruntărilor dintre ele, cinci la patru, ca la teatru
U Craiova – Steaua: blaturi celebre

Victor Pițurcă a ratat titlul de golgheter pe 1985-1986. Nu că fundașii Universității ar fi avut ceva împotrivă să-l obțină


Adrian Mititelu l-a somat pe Iuliu Mureșan, președintele echipei CFR Cluj, să-și ceară public scuze fiindcă în 1973 echipa lui s-a lăsat bătută cu 4-0 de Dinamo, privând Universitatea Craiova de câștigarea campionatului. În caz contrar, Universitatea va trimite în teren juniorii la meciul cu Steaua. N-ar fi fost prima partidă între U Craiova și Steaua cu rezultat prestabilit...
Șerban Comănescu
E normal ca atunci când preiei un club de fotbal să-l iei cu istoria lui cu tot, să treci în inventar faptele înaintașilor (în cazul de față, înaintașii pot fi și portari, fundași sau mijlocași). În 1973, în ultima etapă de campionat, dac-ar fi tras cu dinții, CFR Cluj probabil că n-ar fi pierdut cu 4-0 pe stadionul Dinamo, exact de cât avea nevoie echipa Miliției pentru a ieși campioană în eventualitatea, care avea să se materializeze, a unei înfrângeri a Craiovei la Arad, cu UTA. CFR Cluj a preferat să ajute Dinamo, așa cum și Universitatea Craiova s-a pus bine, de-a lungul vremii, cu Steaua București.
Vă prezentăm meciurile dintre U Craiova și Steaua a căror trucare s-a văzut și din avion.

Penaltiurile care l-au scandalizat pe Domozină
Ediția 1985-1986, etapa 34: U Craiova – Steaua 5-4. Craiovei i-a prins bine victoria, chiar dacă nu-i era neapărat necesară: s-a clasat pe locul trei, la golaveraj în fața lui Dinamo, dar și locul patru mergea în Cupa UEFA. Târgul a fost următorul: noi, Steaua, vă dăm meciul, Pițurcă vă dă o mulțime de goluri. Arbitrul Radu Petrescu a fost și el părtaș la ieșitul pasienței. Sebastian Domozină a avut curajul să relateze la radio despre două lovituri de la 11 metri date fără niciun motiv, câte una de combatantă. „Mi-e jenă să comentez penaltiul executat de Bâcu, acordat la fel precum cel executat mai devreme de Pițurcă“, a spus regretatul crainic. Și Victor Pițurcă ar fi ieșit golgheter, numai că-n aceeași etapă s-a mai consemnat un scor de polo sau hochei: Sportul Studențesc – FC Olt Scornicești 7-5. Gheorghe Hagi de la Sportul a marcat de șase ori și a câștigat titlul de golgheter cu 31 de goluri. Victor Pițurcă, autorul a doar trei goluri la Craiova, a atins cifra totală de 29. Dincolo de implicarea Universității în această competiție a trișării, nu ne dăm seama exact dacă Hagi îi e dator cu scuze publice lui Pițurcă sau viceversa.

Ai restanță – iei vacanță, asta n-are importanță
Înfrângerea la Craiova din 1986 avea să rămână ultima suferită de campioana europeană Steaua într-o competiție internă în următorii trei ani! Se spunea că sponsorul capitalist al Stelei, Ford, i-a promis o primă fabuloasă dacă va juca 100 de meciuri la rând fără înfrângere în campionat și în Cupa României. Și Steaua chiar a depășit baremul.
Campionatul 1986-1987 a avut iarăși confruntare în ultima etapă între Craiova și Steaua. În tur, meciul trebuia să se joace la Craiova, dar a fost amânat deoarece Steaua a jucat atunci pentru Cupa Intercontinentală. Îaintea etapei 34, restanța încă nu fusese disputată. Federația a făcut o programare bizară: restanța din tur, U Craiova – Steaua, s-a jucat o dată cu meciurile celelalte din etapa 34, pe 25 iunie, iar noua restanță, Steaua – U Craiova, a fost fixată pe 29 iunie, după încheierea campionatului. Din cele două meciuri cu Steaua, Craiova avea nevoie de trei puncte (adică o victorie și un egal, pe atunci) ca să fie sigură că prinde locul cinci, calificabil în Cupa UEFA. Numai că Steaua, campioană matematic, pierzând un meci, ar fi rupt șirul invincibilității.
La Craiova, arbitrul Radu Petrescu a consemnat pe foaie scorul final de 1-1. Norocul Universității a fost că FC Argeș, pretendentă la locul cinci, a făcut egal acasă cu Petrolul. Astfel, Craiovei îi ajungea un punct ciupit Stelei în deplasare. Steaua deja plecase în turneu peste hotare, așa că la partida din Ghencea s-a prezentat cu echipa de tineret. Dacă pe atunci ar fi existat la noi case de pariuri, meciul Steaua – Craiova n-ar fi avut o cotă mai mare de 1,3 pentru pronosticul X. Craiovenii, gentlemeni, au refuzat să câștige un meci facil, când egalul le era suficient și când nici steliștii nu căutaseră victoria pe Central.
Cele două meciuri de campionat jucate între Craiova și Steaua pe durata a patru zile s-au încheiat cu același scor, 1-1. Dacă Mititelu chiar ar trimite echipa a doua să joace acum, în 2008, cu Steaua, s-ar putea vorbi de o reciprocitate peste decenii.

Cupa Cupelor și Cupa UEFA, împărțite frățește
În sezonul 1991-1992, U Craiova a dat piept cu Steaua în Cupa României: 3-1 pentru Steaua la București, 3-2 pentru Universitatea în retur. Steaua a mers mai departe în Cupă, pe care avea s-o și câștige. Nu mai avea șanse la titlu în fața lui Dinamo și nici nu mai putea pierde locul doi. În schimb, Craiova trebuia să-și asigure prezența în Cupa UEFA. Înaintea meciului de campionat din retur, din etapa 31, desfășurat la Craiova, chibiții vorbeau de un aranjament: fiindcă Steaua a bătut în Cupă, Știința va bate în campionat. După meci, n-a mai existat niciun spectator care să pună la îndoială regizarea disputei sportive. Steaua a ajuns repede să aibă 2-0, dar Craiova a revenit vijelios și la pauză conducea deja, permițându-și între timp să mai încaseze un gol: 4-3. Meciul U Craiova – Steaua, arbitrat de Ion Crăciunescu, s-a încheiat cu 5-4. După cum s-a văzut mai sus, n-a fost un scor neobișnuit în confruntările dintre cele două echipe.

ziarul lupa

Lordliv
31st July 2008, 20:24
Adevărul finalei cu Gloria din1994 - Ion JIANU


Unica performanță a Gloriei Bistrița este câștigarea Cupei României din 1994, în detrimentul Științei, finală controversată și în prezent. Antrenorul Bondrea a făcut ieri unele dezvăluiri, în premieră, despre acel meci cu cântec.

Finala Cupei României din 1994 s-a jucat între două echipe din provincie, Universitatea Craiova vs. Gloria Bistrița. A câștigat formația lui Tata Jean, cu 1-0, gol marcat de Ilea, în minutul 26. Surpriza bistrițeană s-a petrecut în Regie, chiar în ajunul Paștelui, pe 30 aprilie 1994, cu aproape 7.000 de spectatori în tribune, majoritatea fiind suporteri ai Științei. Gloria, care era doar la finalul celui de-al patrulea an al său în primul eșalon, a încheiat campionatul pe locul șapte, în timp ce Universitatea s-a luptat la vârf, clasându-se pe doi, iar Gică Craioveanu a ieșit golgheterul campionatului (21 de goluri). Bistrițenii l-au avut antrenor pe Constantin Cîrstea, iar oltenii, pe Marian Bondrea. Tehnicianul craiovean a folosit formația:
Arcanu - Mogoșanu, Biță, Sburlea, R. Ganea (’78, N. Zamfir) - S. Cristescu (’35, Călin), Papură, Stîngă, Vasc - Gane, Craioveanu.
După meci, au fost mai multe zvonuri despre această finală, nici unul dovedit în timp, dar Marian Bondrea a fost demis.

Craioveanu susține că au jucat finala epuizați fizic

Peste ani, Gică Craioveanu a spus: „Un meci fără explicații... Cred că a greșit și conducerea clubului nostru. Nu trebuia să accepte ca finala să se joace în Regie. Se știa că Gloria este o echipă care se închide bine... S-a mai întâmplat o chestie care ne-a depășit pe noi, jucătorii: am evoluat în campionat miercuri, iar joi și vineri am efectuat antrenamente tari, preponderent fizice. Am ajuns la finală, în ajunul Paștelui, epuizați! Nu știu dacă a greșit antrenorul Bondrea sau noi. Eu cred că toți am greșit în acea finală“ (din volumul „Fenomenul Universitatea `91“).
Chestionat asupra acestui subiect, antrenorul Marian Bondrea a afirmat: „N-aș mai vorbi nimic despre acel meci. Dacă spun adevărul, pe mulți voi supăra. Eu am fost sacrificat după acea finală, dar nu am avut nici o vină. Pur și simplu, am fost vânat pentru a fi schimbat! Informația că aș fi greșit în ceea ce privește pregătirea finalei este o gogomănie. Între 13 și 24 aprilie 1994, s-a întrerupt campionatul, iar eu am solicitat să merg cu echipa într-un stagiu la munte, pentru o săptămână, pentru a pregăti finala Cupei din 30 aprilie, campionatul fiind ca și încheiat pentru noi. Indiferent de rezultatele din ultimele două etape (din 24 și 27 aprilie - n.r.), tot pe locul doi ne clasam, după Steaua. Eu voiam cu orice preț să câștig Cupa României. O obținusem pe cea din 1993, voiam să fiu câștigătorul a două cupe consecutiv cu Universitatea, performanță pe care nu a atins-o nici un antrenor al Craiovei. Pe atunci eram în topul tehnicienilor români, selecționer la echipa olimpică, adică eram avid după performanță. Ce s-a întâmplat? La rugămintea mea de a urca la munte, jucătorii, prin vocea căpitanului Gică Craioveanu, au insistat să rămânem în Craiova. Aveau și acordul tacit al conducerii, așa că am rămas. Premergător finalei, am efectuat antrenamente normale, nici vorbă că ar fi fost «tari». În ultima etapă de campionat, desfășurată cu trei zile înainte de finala Cupei, fotbaliștii au jucat ca în... vacanță, fără să se forțeze, fără să-i intereseze rezultatul, Craiova - Farul 1-2“.

Bondrea: Am fost sacrificat pe nedrept după finală

Despre atmosfera finalei din 1994, Bondrea a făcut ieri câteva dezvăluiri în premieră. „Dacă tot ați deschis acest dosar, ar trebui să investigați ce s-a petrecut înainte de meci, în vestiar. Jucam, deci, o finală de cupă, iar unii jucători probau în vestiar haine de piele aduse de un impresar?! Totodată, un reprezentant din conducerea clubului Universitatea le-a spus jucătorilor cam așa: „Dacă jucați frumos, indiferent de rezultat, aveți primă de joc“. Cam așa s-a «jucat» acea finală, iar eu am căzut țap ispășitor, am fost sacrificat. În acel campionat am fost, poate, incomod. A fost campionatul în care am bătut pe Dinamo la Craiova și în «Ștefan cel Mare», iar cu Steaua am obținut trei puncte din patru posibile (atunci se acordau două puncte pentru victorie - n.r.), adică i-am bătut pe steliști la Craiova și am făcut 1-1 în București. Probabil că pentru aceste rezultate am fost demis! De altfel, în acel campionat mi s-a mai întâmplat o ciudățenie: după meciul Științei cu Oțelul Galați, am fost suspendat vreo nouă luni la insistențele clubului la care eram angajat, cel puțin, așa mi-a spus un om din federație, Valentin Alexandru!“.

Cipri
22nd September 2008, 22:20
Netoiu vindea toate meciurile lui dINAMO cand era la Craiova ...

Lordliv
23rd September 2008, 14:50
Netoiu vindea toate meciurile lui dINAMO cand era la Craiova ...

nu le vindea ,le ceda datorita gradului! (:D)

Lordliv
18th December 2008, 20:18
Gigi Becali: Da, nenea ADRIANE!


Adrian Mititelu: Ia uite mă, că n-a murit!


Gigi Becali: Ce faci mă, nenea ADRIANE?


Adrian Mititelu: Ce să fac domnu’ președinte, ce să fac? Stau și mă întreb ce… dacă ai fost în stare să rezolvi problema la CLUJ?


Gigi Becali: Păi auzi? Păi normal că am rezolvat-o, nu?


Adrian Mititelu: Vezi că dădui și eu telefoane pe acolo, făcui și eu niște „lobby”! Și cu TONI și cu VĂDANA … și cu ăștia!


Gigi Becali: Păi da, păi da! „Lobby” e geanta mâine!


Adrian Mititelu: Auzi, să fie geantă ca lumea că ăia, ăia de la CLUJ nu poate să facă față …(neinteligibil)…


Gigi Becali: Dacă, dacă, dacă-ți spun, acum cazi jos dacă-ți spun ce geantă! Înțelegi? Știi cât geanta? Cât, cât aveai tu de la, de la C.F.R.!


Adrian Mititelu: Păi eu n-am avut nimic!


Gigi Becali: Nu tu, cât a avut ăla, cum îl cheamă, cum îl cheamă, BALACI, BALACI!


Adrian Mititelu: Păi nu știu cât a avut BALACI!


Gigi Becali: : Un milion jumate’!


Adrian Mititelu: Păi ce bă, e puțin, pe cuvânt dacă nu-i puțin, dă-le două!


Gigi Becali: Păi două, două!


Adrian Mititelu:: Auzi, dă-i unu’ lu’ TONI, numai pentru TONI, ca să…


Gigi Becali: Nu mă, nu, nu! Unu’ jumate’ la echipă și cinci lu’, lu’ TONI!


Adrian Mititelu: Da’ e bine și așa, că ei nu dă banii ăștia niciodată!



Deci mighty, se pare ca meciul cu cfr-ul de la craiova ( 1-3 ) l-ai cedat fara lupta!:rolleyes:
De la acest meci au aparut disensiuni in tabara Stiintei...
Night mai tii minte ce ti-am spus atunci?!;)

Navarro
21st December 2008, 12:59
Da da ,mi-aduc aminte perfect de meciul ala...frustrant...L-am sunat pe Mititelu sa-i spunem offurile noastre....
Cand i-am zis "dom Mititelu,ne ducem in B din nou,ce faci stai cu mainile la spate,ce joaca astia??" el a raspuns "stati ma linistiti ca sunt altele pe lista care jioaca mai prost decat noi,sunt altele pe lista..."

La meciul ala mi-am rupt sapca de nervi....:mda:

costidor4u
10th February 2009, 16:46
Cele mai multe blaturi din pacate au fost in meciurile contra lui Dinamo din timpul lui Netoiu si Staicu