PDA

View Full Version : PNL si PSD impreuna la Guvernare?



resita
6th December 2007, 23:38
Negocieri PNL-PSD

Liderii PNL si PSD sunt in sedinta de cateva ore bune la Vila Lac. :shocked:

Potrivit unor surse participante, liberalii i-au invitat pe social-democrati la o negociere pe buget. De asemenea, PNL a deschis si subiectul intrarii la guvernare a PSD


Oare maine/poimaine o sa apara vestea ca PSD va intra a guvernare, ce credeti?

YoYoyOi
6th December 2007, 23:43
Doamne da :D

numai asa se pot ingropa unii pe altii :evil:

Sorin Blaj
7th December 2007, 00:07
Asa ar guverna la vedere nu prin vile de genul lac, put sau altundeva, ca pana acum.

Bumbescu
7th December 2007, 07:43
Nu m-as mira tinand cont ca si tariceanu e bolnav dupa putere....si daca ne gandim la istoria de curva a pnl-ului din 45 incoace(Tatarascu, Campeanu...) orice e posibil.
Ar insemna insa inmormantarea liberalismului in Romania.

miril
7th December 2007, 09:19
Ar fi o greseala majora, care ar surveni tocmai cand dusmanul comun a facut o greseala mare. Eu, totusi, nu cred si nu ma bazez pe dorinta ci pe...instinct. Ambele partide, in conjunctura acrtuala, au de castigat daca nu se schimba nimic. Vom trai si vom vedea.

Elphax
7th December 2007, 10:13
Sper sa fie vorba doar de buget.

oricum PNL poate guverna singur acum, nimeni nu mai vrea sa dea jos guvernul cu jumatate de an inainte de alegeri

J.Bond
7th December 2007, 15:08
[QUOTE=resita;1714348]Negocieri PNL-PSD

Oare maine/poimaine o sa apara vestea ca PSD va intra a guvernare, ce credeti?/QUOTE]

Nu cred. Ar fi o gafa pentru PSD ca sa intre la guvernare alaturi de un asemenea guvern cu asemenea ministrii.
S-ar compromite si mai mult decat este acum.

Elphax
7th December 2007, 15:21
s-a exagerat, nu se pune problema intrarii PSD la guvernare !

Utilizator
7th December 2007, 15:36
PSD s-ar sinucida daca ar intra acum, in an electoral, la guvernare. Ar trebui sa fie chiar tantalai sa faca asa ceva.
Pentru PNL ar fi iarasi o catastrofa, alianta cu PSDul ar fi bomboana de pe coliva.

Ar fi insa haios sa vezi cum greseala unificarii pd-pnl e compensata de o alianta pnl-psd. Ar fi tipic politicii romanesti, o adunatura de idi(h)oti. :)

J.Bond
7th December 2007, 15:39
Pai da. O alianta PSD-PNL ar fi chiar o adunatura de idi(h)oti. Si dintr-o parte si din cealalta. :)Hai unirea!

Utilizator
7th December 2007, 15:43
Eu cand spuneam o adunatura de idi(h)oti ma refeream si la partea celalalta care in plus are si avantajul ca au facut primii o unificare idioata. Ai impresia ca aia sunt puri? Ai vreun exemplu de om politic curat? :)

YoYoyOi
7th December 2007, 18:21
Dar tu crezi ca a existat, exista sau va exista vreodata in lumea asta vreu om politic curat?

Utilizator
7th December 2007, 18:44
ma refeream la un anumit grad acceptabil de curatenie, un politician care macar demonstreaza ca ii pasa de tara pe care o cunduce si ca are sufienta minte sa conceapa si sa aplice niste strategii bune de dezvoltare. La noi se executa politica dupa ureche si se face intens gargara. Un politician ar trebui sa fie apreciat dupa consistenta faptelor si nu dupa taria vorbelor sau dupa actiuni populiste.

si ca sa raspund la intrebarea ta: nu, tocmai d'aia nu inteleg de ce se isca atatea pasiuni si de ce unii considera ca hotii dintr-o parte sunt mai rai decat hotii din cealalta. :)

Balaci
7th December 2007, 18:47
Exact. Daca toti sunt hoti, ar trebui judecati in functie de competenta:ok:

Bumbescu
7th December 2007, 18:53
Dar tu crezi ca a existat, exista sau va exista vreodata in lumea asta vreu om politic curat?

Depinde ce intelegi prin curat si daca poti sa te debarasezi macar putin de ideea "om politic = nemernic", ceea ce in ziua de azi e cam greu...

Maniu de exemplu a fost un om politic curat, singurele derapaje(nesemnificative) avandu-le in lupta cu oligarhii liberali.
In general toti cei care au suferit/murit in puscariile comuniste refuzand sa semneze pactul cu diavolul au fost sau pot fi considerati oameni curati din punct de vedere moral.

miril
7th December 2007, 20:03
Bumbescu, pana la urma o sa inteleg ca marii dusmani ai democratiei autohtone au fost, dinainte de razboi, liberali, in timpul comunismului, liberalii care au tradat prin puscarii, iar dupa revolutie, se intelege, tot liberalii. Maniu a fost un politician de exceptie, cum au fost si Bratienii, nu toti, sau Coposu, un exemplu viu de politician care
merita sa aibe urmasi. Sper sa traiesc si sa vad ca vor apare si politiceni care au binele tarii pe primul punct al agendei lor de lucru. Ungureanu si Ionut Popescu, spre exemplu, par a fi politiceni cu calitati.

Sorin Blaj
7th December 2007, 20:10
Maziliti de cine?

miril
7th December 2007, 20:19
In aparenta, de Tariceanu. Dedesubturile nu le stim nici tu, nici eu, ci, probabil, cativa sus pusi (sic). Pacat de Ungureanu, noua functie il coboara, nu-l urca, mai ales in sensul propriu al cuvantului. Are calitati pentu o cariera politica internationala de anvergura, dar... Asa se intampla cand depinzi de sus pusi (sic).

Bumbescu
7th December 2007, 20:29
Bumbescu, pana la urma o sa inteleg ca marii dusmani ai democratiei autohtone au fost, dinainte de razboi, liberali, in timpul comunismului, liberalii care au tradat prin puscarii, iar dupa revolutie, se intelege, tot liberalii. Maniu a fost un politician de exceptie, cum au fost si Bratienii, nu toti, sau Coposu, un exemplu viu de politician care
merita sa aibe urmasi. Sper sa traiesc si sa vad ca vor apare si politiceni care au binele tarii pe primul punct al agendei lor de lucru. Ungureanu si Ionut Popescu, spre exemplu, par a fi politiceni cu calitati.

Mirile, nu e cazul sa generalizezi, de fapt eram sigur ca o sa pomenesti de Bratieni, si pe buna dreptate....ei au fost insa politicieni, daca vrei de profesie, manati si de o traditie a familiei ce uneori a primat in fata interesului public.
Din pacate insa au existat din 45 incoace cateva cazuri de tradare, pe care de altfel le-am si pomenit.
Despre cei care au cedat in puscarii nu pot totusi sa spun f multe, nu poate nimeni sa stie cum s-ar comporta intr-un veritabil iad......dar ideea este ca taranistii au fost mult mai demni, au fost f putini turnatori printre ei, asta si pt ca erau oameni mai simpli, ce proveneau din paturi sociale cu mai putin blazon decat liberalii.
E un adevar ca in puscariile comuniste cei mai demni au fost taranistii si legionarii si cei mai odiosi popii si liberalii, bineinteles, cu exceptiile de rigoare.

Sorin Blaj
7th December 2007, 20:32
In aparenta, de Tariceanu. Dedesubturile nu le stim nici tu, nici eu, ci, probabil, cativa sus pusi (sic). Pacat de Ungureanu, noua functie il coboara, nu-l urca, mai ales in sensul propriu al cuvantului. Are calitati pentu o cariera politica internationala de anvergura, dar... Asa se intampla cand depinzi de sus pusi (sic).
In aparenta?

Cand vorbesti de Tariceanu esti nesigur, cand il analizezi pe Basescu esti sigur.

Asta da analiza impartiala. :)

miril
7th December 2007, 20:44
Bumbescu, eu, de fapt, vreau sa spun un singur lucru, ar fi mai bine sa ne concentram pe realitate de astazi, unde si eu si tu constatam cu durere ca partidele istorice sunt marginalizate, alta expresia nu am gasit, de agresivitatea specifica a ********ocomunistilor din generatia postdecembrista, de tradari din interior dar si din partea celor pe care-i credeau aliati ca sa nu mai vorbesc de greselile proprii. Ar trebui sa facem mai degraba un front comun, alta expresie nu am gasit, iarasi, decat sa ne aratam cu degetul "unul pe altul". Totul nu este pierdut, desi mult timp s-a...pierdut, iat blazonul si credibilitatea au atins cote ingrijorator de scazute. Sper sa auzim si de bine.

miril
7th December 2007, 20:46
In aparenta?

Cand vorbesti de Tariceanu esti nesigur, cand il analizezi pe Basescu esti sigur.

Asta da analiza impartiala. :)

Tie numirea lui Ungureanu ti se pare un lucru nesigur?

Sorin Blaj
7th December 2007, 20:51
Nu schimba subiectul ca nu merge. Stii foarte bine la ce mai referit. La atitudinea ta generala fata de cei doi.

miril
7th December 2007, 21:10
Tariceanu este un PM cu lipsuri, nu am ascuns-o niciodata, lipsuri pe care le vede toata lumea. Buba vine cand vorbim de Basescu, aici vreau sa fac trimitere la motto-ul ales de mine pe acest forum. Sa revin, Tariceanu a fost nevoit sa ia atitudine cand unul dintre ministrii din guvernul condus de el aduce puncte de vedere, intr-un cadru oficial, care contraveneau celor spuse de PM si, coincidenta, erau ale Presedintelui, aflat in plina campanie anti-premier. Chiar si in cele mai avansate democratii, criticile fata de un superior se fac in cadru interior si se opresc aici, nu cum a facut Ungureanu, asta daca nu cumva respectivul isi da demisia odata cu aducerea criticilor. Cu toate acestea il consider o persoana politica de mare viitor. Sunt curios, insa, daca va avea acelasi curaj sa-l critce si pe cel care l-a...hranit in functie. In aparenta, am zis eu, ma refeream la faptul ca nu este sigur ca Tariceanu a dorit sa-l demita sau ca a fost, mai degraba, fortat de imprejurarile de mai sus, constatand ca colegul sau de partid si subaltern in acelasi timp face jocurile altcuiva, devenit adversarul cel mai feroce al respectivului, intre timp. Tu cum ai fi procedat in locul lui. Al...Moliceanului?

Bumbescu
7th December 2007, 21:13
Bumbescu, pana la urma o sa inteleg ca marii dusmani ai democratiei autohtone au fost, dinainte de razboi, liberali, in timpul comunismului, liberalii care au tradat prin puscarii, iar dupa revolutie, se intelege, tot liberalii. Maniu a fost un politician de exceptie, cum au fost si Bratienii, nu toti, sau Coposu, un exemplu viu de politician care
merita sa aibe urmasi. Sper sa traiesc si sa vad ca vor apare si politiceni care au binele tarii pe primul punct al agendei lor de lucru. Ungureanu si Ionut Popescu, spre exemplu, par a fi politiceni cu calitati.

Despre Ionut Popescu nici nu stiam ca mai face politica si oricum despre el cred ca e un tip cu calitati in general, nu neaparat politician, despre "vorbacul" ungureanu insa....ma abtin

miril
7th December 2007, 21:18
A facut politica, aceptand sa fie ministru si poate va mai face. Si eu incep sa ma...abtin, la..celalalt. Pacat, repet, este inteligent si ar fi putut face si o altfel de cariera. Pentru unii este greu sa spuna nu la...carnetul de membru de partid si carierei, indiferent daca i se potriveste sau nu. Functia. Este un fel de degradare din...grad, sa schimbi ME cu... Nu mai spun ca ma aud vecinii.

Sorin Blaj
7th December 2007, 21:40
Amandoi au avut aceeasi soarta deoarece Tariceanu a considerat ca au gresit spunandu-si punctul de vedere.

In cazul lui Ungureanu nici macar nu a fost vorba de asa ceva sau crezi ca in acest moment Tariceanu este informat de soarta tuturor romanilor arestati sau retinuti in lumea intreaga?

miril
8th December 2007, 11:49
Ma refer la retragerea trupelor din Irak, cred ca asta a fost motivul principal, problema cu muncitorii a pus doar cireasa pe tortul respectiv, mai ales ca intamplarea a fost mediatizata intens la momentul respectiv. Intre timp Ungureanu a trecut de parteafizic si mintal.

Sorin Blaj
8th December 2007, 12:14
De la retragere pana la demitere au trecut luni bune. De la 01 iulie 2006 pana la 03 februarie 2007.

Apoi declaratia lui Tariceanu: „Ministerul de Externe avea obligația să informeze guvernul și pe primul-ministru în legătură cu situația celor doi români imediat ce a aflat de reținerea lor. Întrucât acest lucru nu s-a întâmplat, primul-ministru nu a putut dispune la timp măsurile ce se impun pentru ca cetățenii români să fie eliberați mai repede, lucru care a dus la prelungirea detenției lor".

miril
8th December 2007, 12:34
Parerea mea este ca Tariceanu nu a inghitit atitudinea lui Ungureanu cu neretragerea, episodul cu cei doi muncitori sau cati or fi fost a fost pretextul si ultima dovada ca Ungureanu "asculta" de altcineva. Ca respectivul a fost numit acum sef la SIE... "Saru' mana, Tatuca! SIE ne fie de bine, Baiatule!". Lucrurile se leaga, in opinia mea.

Sorin Blaj
8th December 2007, 13:03
Adica cineva in care ai crezut te da afara pentru o vina care nu iti apartine, pentru ca este putin idiot si nu il duce capul si tu sa-l mai ajuti vreodata?

PS: Tariceanu inghite in fiecare zi de prim ministru.

Lordliv
8th December 2007, 14:00
ar fi raspunsul teoretic corect,la crearea unui" partid prezidential"...
fiind primit la guvernare psd-ul, va asigura supravietuirea constructiei politice pana la urmatoarele alegeri parlamentare

si intre timp se pot intampla multe...

miril
8th December 2007, 14:43
Ei si tu..."in care a crezut". A crezut in cariera, de aici si postul, drept multumire. Repet, nu se stiu dedesubturile demisiei lui Ungureanu. Consider ca noua lui functie este un pas inapoi in cariera lui, care, in ochii mei, trebuia sa fie exclusiv internationala, dar cum Tatuca... Pacat, este un tip inteligent, echilibrat, dar silit sa accepte ceva periculos si care nu i se potriveste dpdv al CV. Sper sa faca treaba foarte buna si sa fie la fel de critic si independent, cum a dat impresia ca a fost fata de seful lui de partid, odata.

J.Bond
9th December 2007, 16:08
[QUOTE=Sorin Blaj;1716436]Adica cineva in care ai crezut te da afara pentru o vina care nu iti apartine, pentru ca este putin idiot si nu il duce capul si tu sa-l mai ajuti vreodata?

PS: Tariceanu inghite in fiecare zi de prim ministru./QUOTE]
Nu mai are prea mult timp. Si scapa. Oricum cred ca i-a ajuns si lui cat a incasat-o.:):)