PDA

View Full Version : Nicolae Ceausescu, cel mai bun lider politic



resita
6th December 2007, 20:51
Raport Soros: Potrivit românilor, cel mai bun lider politic este Nicolae Ceaușescu

Nicolae Ceausescu este considerat cel mai bun lider politic pe care l-a avut Romania in ultima suta de ani, arata barometrul de Opinie Publica pe anul 2007, realizat de Fundatia Soros.

Traian Basescu este considerat al doilea mare lider politic cu rol istoric in ultimii o suta de ani, dupa Nicolae Ceausescu si inaintea lui Ion Iliescu si a regilor Carol I si Mihai I, desi, in anul 1999, romanii nu il plasau nici macar in ierarhia primelor zece astfel de personalitati.

Barometrul Opiniei Publice arata faptul ca, desi ierarhiile privind cel mai bun si cel mai rau lider politic din ultimii o suta de ani s-au modificat in ultimii opt ani, Ceausescu ramane figura care marcheaza cel mai mult mentalul colectiv al romanilor, astfel incat dictatorul se mentine pe primul loc in topul liderilor politici. La 18 de la prabusirea comunismului, Ceausescu este considerat, paradoxal, atat cel mai bun lider politic din ultimii o suta de ani, cat si cel mai rau, clasandu-se in fruntea topurilor, la ambele categorii.

Potrivit realizatorilor studiului, nostalgicii epocii Ceausescu sunt cei care au trait mai bine in perioada comunista, continua sa aiba relatii influente, nu s-au imbogatit dupa 1989 si au ramas relativ izolati sub aspect cultural, neconectati la fluxurile de modernizare electronica".

O alta prezenta constanta a topurilor este chiar cel care a preluat puterea imediat dupa caderea regimului comunist si care continua sa fie o prezenta activa in viata politica post-decembrista- Ion Iliescu. Pe de alta parte, Traian Basescu intra in atentia opiniei publice in 2007, in conditiile in care, in urma cu opt ani, nu reprezenta un punct de reper.

Astfel, in anul 1999, romanii ii plasau pe primele pozitii ale ierarhiei privind cel mai bun lider politic pe Nicolae Ceausescu (22%), Ion Iliescu (9%), regii Carol I (5%), urmati de regele Mihai I, Gheorghiu Dej si Ion Antonescu cu câte 4 procente, regele Ferdinand, Nicolae Titulescu si Emil Constantinescu cu cate trei procente, regele Carol al II-lea (2%), in timp ce 8% dintre romani optau pentru alta varianta, iar 33% din cei intervievati nu au raspuns la intrebare.

In 2007, Nicolae Ceausescu ramane pe prima pozitie a topului, cu 23 de procente, urmat insa de Traian Basescu, cu 15%. Pozitiile inferioare sunt ocupate de catre Ion Iliescu (7%), regii Carol I (6%) si Mihai I (6%), Gheorghiu Dej (3%), regele Ferdinand (3%), Nicolae Titulescu (2%), regele Carol al II-lea (2%), Ion Antonescu (2%), Emil Constantinescu (1%). Cei care opteaza pentru alta varianta reprezinta 3% din totalul celor intervievati, iar cei care nu doresc sa raspunda scad la 28 de procente.




In privinta celui mai rau lider politic din ultimii o suta de ani, primele pozitii ale topului erau ocupate, in 1999, de Nicolae Ceausescu (22%), Emil Constantinescu (18%) si Ion Iliescu (7%). in 2007, numele celor care se claseaza pe aceste pozitii sunt aceleasi, dar se schimba ierarhia. Astfel, pe locul al doilea nu mai este Emil Constantinescu, care scade la opt procente, ci Ion Iliescu, care urca la 15%.





OOOOOOOOOOO, asa sa fie oare?

Balaci
6th December 2007, 21:00
E clar, Ceausescu si cu Basescu sunt cei mai tari lideri ai Romaniei :( Si voi mai vreti vot uninominal :no:

irinaidu
6th December 2007, 21:36
iar o luati de la capat cu faza asta, parca ne-a mai enervat o data cineva cu subiectul asta.

Universal
6th December 2007, 22:20
Exista deja un thread despre Nicolae Ceausescu

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=137781

El Ciu
6th December 2007, 22:28
Nu inteleg cum poti spune ca Mihai I a fost un lider politic mai bun ca Regele Ferdinand ...

Utilizator
6th December 2007, 23:20
e de neinteles cum poti spune ca Mihai a avut timp sa demonstreze ca e un lider. Sau sa-l vezi pe Titulescu in acest clasament pe cand el a fost doar la externe. Dar ma rog, frunzaverde loboda, gura lumii sloboda. Sondajul asta e un barometru bun pentru modul de gandire a-l 'poporului'. Sa ne bazam pe 'popor' ca gandeste bine. Acum dorm mai linistit stiind ca poporul stie ce vrea ca sa o duca bine in viitor. Noapte buna 'popor', sa traiti bine. :D

J.Bond
7th December 2007, 15:19
Am mai zis si pe un alt thread, scuze. Pentru mine acest raport este nesemnificativ. Cei care l-au nominalizat pe Ceausescu o sa constatati ca sunt oameni de varsta a treia care si-au dus traiul in epoca lui Ceausescu.
Daca s-ar mai face un raport peste vreo 30 de ani, procentele lui Ceausescu ar fi nesemnificative.
Nu stiu ce au vrut sa demonstreze acum cei de la Soros cu iesirea pe piata a unui astfel de raport nesemnificativ.

YoYoyOi
7th December 2007, 18:33
[B][SIZE="4"]Ceausescu este considerat, paradoxal, atat cel mai bun lider politic din ultimii o suta de ani, cat si cel mai rau, clasandu-se in fruntea topurilor, la ambele categorii.



asa... si ce intelegem de aici?

nu neaparat faptul ca romanii l-ar dori pe Ceausescu la putere, sau ca l-ar vota la urmatoarele alegeri. Ci faptul ca el, ca lider politic a fost puternic. Si chiar asta este adevarul. A fost cel mai puternic si cel mai de temut lider politic al Romaniei. Ca a folosit puterea cu rautate in scopuri daunatoare po****tiei, asta nu-l face decat sa fie in topul celuilalt clasament, ca cel mai rau lider politic.

Bumbescu
7th December 2007, 18:42
Raport Soros: Potrivit românilor, cel mai bun lider politic este Nicolae Ceaușescu

Nicolae Ceausescu este considerat cel mai bun lider politic pe care l-a avut Romania in ultima suta de ani, arata barometrul de Opinie Publica pe anul 2007, realizat de Fundatia Soros.

Traian Basescu este considerat al doilea mare lider politic cu rol istoric in ultimii o suta de ani, dupa Nicolae Ceausescu si inaintea lui Ion Iliescu si a regilor Carol I si Mihai I, desi, in anul 1999, romanii nu il plasau nici macar in ierarhia primelor zece astfel de personalitati.

Barometrul Opiniei Publice arata faptul ca, desi ierarhiile privind cel mai bun si cel mai rau lider politic din ultimii o suta de ani s-au modificat in ultimii opt ani, Ceausescu ramane figura care marcheaza cel mai mult mentalul colectiv al romanilor, astfel incat dictatorul se mentine pe primul loc in topul liderilor politici. La 18 de la prabusirea comunismului, Ceausescu este considerat, paradoxal, atat cel mai bun lider politic din ultimii o suta de ani, cat si cel mai rau, clasandu-se in fruntea topurilor, la ambele categorii.

Potrivit realizatorilor studiului, nostalgicii epocii Ceausescu sunt cei care au trait mai bine in perioada comunista, continua sa aiba relatii influente, nu s-au imbogatit dupa 1989 si au ramas relativ izolati sub aspect cultural, neconectati la fluxurile de modernizare electronica".

O alta prezenta constanta a topurilor este chiar cel care a preluat puterea imediat dupa caderea regimului comunist si care continua sa fie o prezenta activa in viata politica post-decembrista- Ion Iliescu. Pe de alta parte, Traian Basescu intra in atentia opiniei publice in 2007, in conditiile in care, in urma cu opt ani, nu reprezenta un punct de reper.

Astfel, in anul 1999, romanii ii plasau pe primele pozitii ale ierarhiei privind cel mai bun lider politic pe Nicolae Ceausescu (22%), Ion Iliescu (9%), regii Carol I (5%), urmati de regele Mihai I, Gheorghiu Dej si Ion Antonescu cu câte 4 procente, regele Ferdinand, Nicolae Titulescu si Emil Constantinescu cu cate trei procente, regele Carol al II-lea (2%), in timp ce 8% dintre romani optau pentru alta varianta, iar 33% din cei intervievati nu au raspuns la intrebare.

In 2007, Nicolae Ceausescu ramane pe prima pozitie a topului, cu 23 de procente, urmat insa de Traian Basescu, cu 15%. Pozitiile inferioare sunt ocupate de catre Ion Iliescu (7%), regii Carol I (6%) si Mihai I (6%), Gheorghiu Dej (3%), regele Ferdinand (3%), Nicolae Titulescu (2%), regele Carol al II-lea (2%), Ion Antonescu (2%), Emil Constantinescu (1%). Cei care opteaza pentru alta varianta reprezinta 3% din totalul celor intervievati, iar cei care nu doresc sa raspunda scad la 28 de procente.




In privinta celui mai rau lider politic din ultimii o suta de ani, primele pozitii ale topului erau ocupate, in 1999, de Nicolae Ceausescu (22%), Emil Constantinescu (18%) si Ion Iliescu (7%). in 2007, numele celor care se claseaza pe aceste pozitii sunt aceleasi, dar se schimba ierarhia. Astfel, pe locul al doilea nu mai este Emil Constantinescu, care scade la opt procente, ci Ion Iliescu, care urca la 15%.





OOOOOOOOOOO, asa sa fie oare?


In privinta "celui mai bun lider" nu mai are rost sa ma pronunt, sondajul asta era bun si pt aflarea gradului de imbecilism al poporului roman.....dar de-a dreptul cutremuratoare este absenta lui Dej din cel cu "cel mai rau", adica absenta variantei romanesti a lui Stalin

Benny
10th December 2007, 15:12
Mai demult am pierdut un tren de seara la Budapesta asa ca am fost nevoit sa-mi petrec noaptea in gara in asteptarea trenului de dimineata. Se aduna personaje interesante din toata Europa de Est in gara ceea mai ales noaptea. Spre dimineata m-am mutat pe peronul unde urma sa traga trenul spre Romania. Era in preajma sarbatorilor de Pasti si pe peron erau adunate vreo 10 persoane intre doua varste si pensionari care vorbeau romaneste. Erau persoane care munceau prin Ungaria si se intorceau de sarbatori acasa. Era limpede ca se cunoscuserea pe peron. Nu m-am dat de gol si m-am prefacut ca nu stiu limba, dar asa am avut posibilitatea sa ascult in liniste. O pensionare adunase puhoiul in jurul ei, facand senzatie cu cunostintele ei despre politica si istorie. Era o fosta profesoara de istorie si ca atare nu admitea alte pareri decat ale ei. Un barbat care a indraznit sa o contrazica a fost redus rapid la tacere cu cativa "tradator de patrie". Ascultand am aflat ca cel mai bun conducator pe care l-a avut Romania dupa razboi a fost Dej. Ceausescu a fost destul de bun, dar nu se compara cu Dej. Iliescu mai slab ca Dej, iar Constantinescu (tocmai era presedinte) era o catastrofa. Cel mai mare merit a lui Dej a fost retragerea trupelor sovietice din Romania. Stiti voi cum a reusit Dej sa-i convinga pe sovietici sa plece? Pe vremea aceea Romania avea o racheta cu care putea lovi Moscova! De frica ei sovieticii s-au retras. Mai mult de atat: aceea racheta mergea sub pamant! Publicul doamnei profesoare a ramas mut de uimire si admiratie. Daca as fi fost mai optimist as fi ras. Dar pe mine ma apuca plansul. In schimb au ras niste cunoscuti rusi cativa ani mai tarziu cand le-am povestit patania.

Asa cu cei mai grozavi lideri ai Romaniei.

Utilizator
10th December 2007, 15:32
acum e clar, romanii il vor pe Superman la putere. Din pacate mai mereu au avut parte de adversarul sau, maleficul Lex Luthor.
In lipsa de altceva romanii il apreciaza si pe acesta. Sunt fericiti ca au unul tare in frunte. Ca face bine sau rau e o nuanta ce ne intereseaza mai putin si pe care o judecam mai greu. Important e sa dea senzatia ca e fortzos. E suficient sa-si arate muschii pe piata interna, sa ne chinuie cat mai vartos. :)

Ess
10th December 2007, 15:48
si superman (un perfectionist :D:D:D) si-ar baga organul in el de popor de condus, cand ar vedea ca adn-ul romanului e conturat in jurul genei care genereaza "da-o'n p...!!! e bine si asa" :D

Bumbescu
10th December 2007, 19:31
Mai demult am pierdut un tren de seara la Budapesta asa ca am fost nevoit sa-mi petrec noaptea in gara in asteptarea trenului de dimineata. Se aduna personaje interesante din toata Europa de Est in gara ceea mai ales noaptea. Spre dimineata m-am mutat pe peronul unde urma sa traga trenul spre Romania. Era in preajma sarbatorilor de Pasti si pe peron erau adunate vreo 10 persoane intre doua varste si pensionari care vorbeau romaneste. Erau persoane care munceau prin Ungaria si se intorceau de sarbatori acasa. Era limpede ca se cunoscuserea pe peron. Nu m-am dat de gol si m-am prefacut ca nu stiu limba, dar asa am avut posibilitatea sa ascult in liniste. O pensionare adunase puhoiul in jurul ei, facand senzatie cu cunostintele ei despre politica si istorie. Era o fosta profesoara de istorie si ca atare nu admitea alte pareri decat ale ei. Un barbat care a indraznit sa o contrazica a fost redus rapid la tacere cu cativa "tradator de patrie". Ascultand am aflat ca cel mai bun conducator pe care l-a avut Romania dupa razboi a fost Dej. Ceausescu a fost destul de bun, dar nu se compara cu Dej. Iliescu mai slab ca Dej, iar Constantinescu (tocmai era presedinte) era o catastrofa. Cel mai mare merit a lui Dej a fost retragerea trupelor sovietice din Romania. Stiti voi cum a reusit Dej sa-i convinga pe sovietici sa plece? Pe vremea aceea Romania avea o racheta cu care putea lovi Moscova! De frica ei sovieticii s-au retras. Mai mult de atat: aceea racheta mergea sub pamant! Publicul doamnei profesoare a ramas mut de uimire si admiratie. Daca as fi fost mai optimist as fi ras. Dar pe mine ma apuca plansul. In schimb au ras niste cunoscuti rusi cativa ani mai tarziu cand le-am povestit patania.

Asa cu cei mai grozavi lideri ai Romaniei.

Mi-am petrecut si eu o noapte la Nyugati acum multi ani(student, fusesem la un concert) si pot spune ca a fost unul din cele mai oribile locuri posibile, noroc ca eram mai multi....fete mai de criminali ca acolo nu cred ca am mai vazut(si majoritatea erau romani:D)

Oricum tare povestirea ta cu dej:)

miril
10th December 2007, 19:54
Dej-a vu, dej-a entendu! Tatuca ne rezolva...pe toti.

Benny
10th December 2007, 21:25
... a fost unul din cele mai oribile locuri posibile, noroc ca eram mai multi....fete mai de criminali ca acolo nu cred ca am mai vazut(si majoritatea erau romani:D)

Eu am fost la Keleti, dar la fel. Fiind singur, mi-am schimbat locatia la fiecare 30 de min sa nu fiu sitting duck. La un moment dat izbucneste un scandal intre un tigan si o tiganca. Isi striga ei ce-si striga pe ungureste ca la un moment dat ea sa-i strige: Te, porcule!

Gica Chioru
18th December 2007, 12:06
Cand am trecut eu prin zona Garii budapestane, nu mai stiu care era, in 91 cand cu minerii si demisia lui Roman, cred ca era cea mai mare:), peste tot se auzea numai pussy pussy:D, ba una ne-a aratat tot ce poseda, de la craci pan' la bidoane, incepuse sa dea si din fund dar cand a vazut ca noi am inceput sa radem, dupa ce initial ramasesem perplecsi in fata reprezentatiei, s-a lasat pagubasa dupa ce ne-a facut un semn arhicunoscut.

In ceea ce priveste subiectul, romanii nu sunt singulari in cretinism politic, e vorba despre inevolutie sociala, mai degraba. De exemplu in Argentina Peron este idolatrizat si astazi desi a facut dintr-o tara prospera si in plina dezvoltare, aflata la nivelul oricarei tari europene in deceniul V al secolului trecut, una de rangul trei.

Lider politic e una presedinte e altceva. Romania nu se poate lauda cu prea multi oameni politici darmite cu lideri, as zice ca avem unul singur, cu adevarat lider politic, Ion C. Bratianu. As zice ca daca exista astazi o Romanie trebuie sa-i multumim lui si familiei sale.

Presedinti am avut doar patru: Ceausescu, Iliescu, Constantinescu si Basescu. Avem un idiot: Constantinescu, un bolsevic nenorocit, piaza rea a Romaniei: Iliescu, unul paranoic, care a facut ce a putut si a stiut reusind sa pauperizeze po****tia Romaniei: Ceausescu, si un capitan de vas care incearca sa conduca Romania ca pe un transatlantic: Basescu. In ceea ce-l priveste pe acesta din urma am sperat sa aiba acelasi succes ca presedinte cum a avut pe mare.

Tyler Durden
18th December 2007, 12:12
uf, uite un post al lui Gica Chioru despre care nu pot sa spun nimic rau. :D

miril
18th December 2007, 12:20
Si eu sunt, in mare, de acord cu Gica, desi nu l-as putea califica pe Constantinescu drept idiot, ci, mai degraba, slab (pregatit, pentru o batalie asa de mare), iar despre Basescu i-as pune o intrebare. La care succese pe mare, ale lui Basescu, fireste, te referi, Gica? Ca se cred pe transantlantic, asta-i cam asa. Spre...Licuriciul Cel Mare.

Gica Chioru
18th December 2007, 12:34
Mirile, hai sa-ti spun o poveste, :):

A fost odata ca niciodata un om, mic la stat da care se credea mare la sfat. Poate nu s-ar fi crezut el atat de mare la sfat daca n-ar fi fost inconjurat numai de prichindei la minte. Ba dupa ce erau atat de tembeli mai erau si niste lepadaturi lase si niciuna nu avea curajul sa-i spuna aluia de mai sus de el adevarul. Asa ca la ala ajungeau numai informatii eronate, toate umflate si infrumusetate, de ziceau cu totii ca nu locuiesc intr-o cocioaba ci in ditamai viloiu din Primaverii. Trasnaia e ca unii dintre ei chiar acolo stateau, in viloi...

Asaaa, ei bine, ala micu la stat si sfat era cam paranoic de felul lui si cam grandoman asa ca printre alte chestii s-a apucat sa-i faca tarisoarii dumisale ditamai flota. Care flota a dotat-o si cu trei petroliere, mari, da mari, nu asa, 150 000 tdw. Si ce sa vezi, unu s-a rupt in doua desi era condus de cel mai al dracu capitan, al mai galonat dintre toti. Pa al doilea l-a prins furtuna si s-a rasturnat, ghinion al dracu, ar zice unii... si atunci s-a dat sfoara-n tara sa-l gaseasca pe cel mai sprintar dintre toti capitanii, pe al mai brav si mai tare dintre toti. Si gasi un moldovean, Base, asa cum este alintat. Mic s-al dracu-ar zice unii... Bai nene, si avu dreptate cu asta, 5 ani batuti pe muchie a colindat asta marile si oceanele si dup-aia l-au mutat, discutia-i lunga si nu ne intereseaza, cert e ca dupa el veni altu. Si ce crezi? S-a scufndat s-al treilea.

miril
18th December 2007, 12:41
Am inteles parabola. Mi-e teama, insa, ca la politica trebuie sa umbli cu alte instrumente de manevrat, pardon, manevra pentru a pluti...bine. Si mi-e teama ca aici, se va scufunda, folosind propriul...compas. Mi-as dori sa fie cum ti-ai dorit tu, dar nu cred, ceea ce ti-am spus-o de ce, mai demult, si tie.

Sorin Blaj
18th December 2007, 12:46
Gica, povestea ta are cateva inexactitati. Poate ma insel, dar Romania a avut nu trei, ci patru sau cinci petroliere de 150.000 tdw.

Adevarat este faptul ca Biruinta a fost a treia, primele doua scufundandu-se (Independenta si Unirea). Probabil s-au mai construit dupa aceea inca una sau doua. Una sigur (Libertatea).

Ce este iarasi adevarat este faptul ca la lansarea la apa a Biruintei, niciun capitan de nava n-a avut curajul sa preia comanda. Basescu a fost singurul care a facut-o.

luma
18th December 2007, 13:03
Am citit primul post si m-am lamurit. Initial, am crezut ca este o gluma. Acum vad ca ca este o gluma proasta.

Bancaru
18th December 2007, 13:14
Ce este iarasi adevarat este faptul ca la lansarea la apa a Biruintei, niciun capitan de nava n-a avut curajul sa preia comanda. Basescu a fost singurul care a facut-o.
Este dovedit stiintific ca alcoolul iti creaza in faza initiala impresia unor abilitati fizice si psihice nebanuite. Oare s-a facut un concurs pe bune la vreme aia? Vorba lui Tomita, concursul e joi si postul ocupat de marti. Trebuia sa ai dosar sanatos ca sa ai si curaj. Cu *****uri de genul asta ca nu s-a gasit nici unul decat Fat Frumos care sa se puna cu zmeul... Sorin, ai varsta, chiar mai crezi in povesti de genul asta?

Nico21
18th December 2007, 14:00
Intr-o tara in care fac rating meciurile Stelei,Din Dragoste si Surprize Suprize,de ce sa nu iasa si nea Ceasca pe primul loc in acest top ?

Sorin Blaj
18th December 2007, 14:25
Este dovedit stiintific ca alcoolul iti creaza in faza initiala impresia unor abilitati fizice si psihice nebanuite. Oare s-a facut un concurs pe bune la vreme aia? Vorba lui Tomita, concursul e joi si postul ocupat de marti. Trebuia sa ai dosar sanatos ca sa ai si curaj. Cu *****uri de genul asta ca nu s-a gasit nici unul decat Fat Frumos care sa se puna cu zmeul... Sorin, ai varsta, chiar mai crezi in povesti de genul asta?

Pana la urma nu este o poveste, este o realitate.

Ca a fost, ca n-a fost asa, chiar nu mai conteaza. Nici unul dintre noi nu a fost acolo ca sa stie ce si cum.

Eu doar am luat o informatie ca atare, daca tu ai alte date, inseamna ca esti mai bine informat.

Bogdy LFC
18th December 2007, 15:20
L-am iubit pe nea' Nicu ceausescu! L-as vrea inapoi in fruntea Romaniei dar pacat k NU s epoate! Oricum : COMUNISMUL SA TRAIASCA!!! :ok:

miril
18th December 2007, 15:21
Sorin, cred ca esti constient ca, in afara de Basescu si cativa...matoliti, pardon, mateloti, nimeni nu poate confirma...Biruinta. Eu cred ca avem de a face cu Omul Mitic, pardon, mitic.

Sorin Blaj
18th December 2007, 16:08
Mitic de la Constanta, pardon, Murfatlar. :)

miril
18th December 2007, 16:44
Mitic de Murfatlar. I se potriveste.

Gica Chioru
18th December 2007, 17:00
Sorin, cred ca esti constient ca, in afara de Basescu si cativa...matoliti, pardon, mateloti, nimeni nu poate confirma...Biruinta. Eu cred ca avem de a face cu Omul Mitic, pardon, mitic.

Deci, facem unu si se rupe, il lansam la apa pe al doilea si se scufunda, pe al treilea navigheaza Base-n noua mari si noua tari si cand il trimite la munca "stiintifica" pe actualul presedinte al Romaniei se scufunda s-ala. Ce confirmare ne mai trebuie?

Pe de alta parte priviti onomatopeea sociala in actiune, spiritul civic de care dau dovada generatiile recent urbanizate:


Intr-o tara in care fac rating meciurile Stelei,Din Dragoste si Surprize Suprize,de ce sa nu iasa si nea Ceasca pe primul loc in acest top ?

Ar trebui sa-i spuna omu de la cimitir aka "futaciosul de mame ale forumistilor" cine face cel mai mare rating in USA...

J.Bond
18th December 2007, 17:17
L-am iubit pe nea' Nicu ceausescu! L-as vrea inapoi in fruntea Romaniei dar pacat k NU s epoate! Oricum : COMUNISMUL SA TRAIASCA!!! :ok:

Si tocmai ce se implini azi fix 1 an de la condamnarea comunismului in Parlament de catre Basescu.:) Slava Domnului! Amin.:);)

Benny
18th December 2007, 17:33
L-am iubit pe nea' Nicu ceausescu! L-as vrea inapoi in fruntea Romaniei dar pacat k NU s epoate!
Sigur ca se poate! Trebuie doar sa te intalnesti pe lumea cealalalta cu el. Si acolo este o Romanie, iar Ceausescu este sef de stat. Data de 25 decembrie e o data potrivita pentru acest demers, asta daca vrei sa o faci cu cap.

miril
18th December 2007, 19:07
Gica, eu nu cred in asemenea eroi si faptele lor cu iz de...securica. Ba, Secu Rica. Si daca este asa, reflecta doar ca Matelotii bine instruiti erau putini pe vremea aceea. Asta nu ne ajuta in desfasurarea unei politici decenta Anno 2007, in tara Romania. Parerea mea.

Gica Chioru
18th December 2007, 20:09
Bey Mirile, asa cum ne-am hlizit, ca niste tarani mioritici, eu si amicii mei la Budapesta in fata fetii ce nu facea decat sa-si prezinte marfa intr-un mod cat mai profesionist, probabil, asa faceti si unii dintre voi minimizand un veritabil om politic, pe Traian Basescu. Fara el l-am fi avut presedinte pe Nastase si guvern PSD. Ar fi fost mai bine? Nu cred. Scandalul asta nu este declansat de el ci de nedemisia lui Tariceanu. In fine, Base nu este ala imaculatul iar in ultimul timp a facut o droaie de gogomanii, ultima si cea mai lata fiind cele doua partide intr-unul singur, dar fata de restul panaramelor...

ps.salut aparitia lui Norica Nicolai, seamana cu Ana Pauker, nu?:), la Justitie. E un salt urias, de la pacaliciul de Cioroianu la tipa asta dura, pentru ca e dura cu adevarat gagica. Are o mare sansa cu postul asta, ii prevad o ascensiune fulminanta pentru ca daca reuseste la Justitie poate ocupa orice alta functie executiva.

Tyler Durden
18th December 2007, 20:14
Gica, chiar iti place sa ma musti de fesieri, nebunatica mica! Ma speriasem cand am vazut ca n-ai mai postat nimic, ma gandeam ca D-zeu te-a chemat la el ( e normal la varsta ta) si chiar regretam ca n-am apucat sa-ti fac necrologul.

Bumbescu
18th December 2007, 20:49
Cand am trecut eu prin zona Garii budapestane, nu mai stiu care era, in 91 cand cu minerii si demisia lui Roman, cred ca era cea mai mare:), peste tot se auzea numai pussy pussy:D, ba una ne-a aratat tot ce poseda, de la craci pan' la bidoane, incepuse sa dea si din fund dar cand a vazut ca noi am inceput sa radem, dupa ce initial ramasesem perplecsi in fata reprezentatiei, s-a lasat pagubasa dupa ce ne-a facut un semn arhicunoscut.

In ceea ce priveste subiectul, romanii nu sunt singulari in cretinism politic, e vorba despre inevolutie sociala, mai degraba. De exemplu in Argentina Peron este idolatrizat si astazi desi a facut dintr-o tara prospera si in plina dezvoltare, aflata la nivelul oricarei tari europene in deceniul V al secolului trecut, una de rangul trei.

Lider politic e una presedinte e altceva. Romania nu se poate lauda cu prea multi oameni politici darmite cu lideri, as zice ca avem unul singur, cu adevarat lider politic, Ion C. Bratianu. As zice ca daca exista astazi o Romanie trebuie sa-i multumim lui si familiei sale.

Presedinti am avut doar patru: Ceausescu, Iliescu, Constantinescu si Basescu. Avem un idiot: Constantinescu, un bolsevic nenorocit, piaza rea a Romaniei: Iliescu, unul paranoic, care a facut ce a putut si a stiut reusind sa pauperizeze po****tia Romaniei: Ceausescu, si un capitan de vas care incearca sa conduca Romania ca pe un transatlantic: Basescu. In ceea ce-l priveste pe acesta din urma am sperat sa aiba acelasi succes ca presedinte cum a avut pe mare.

Asta poate pe ideea ca la noi un intelectual destul de rasat(Constantinescu), cu respect pt constitutie, capabil sa se recunoasca invins de hidra ********a e intotdeauna idiot:mda:
Normal ca esti idiot atunci cand tot boborul e alaturi "fratii nostri sarbi" si tu urmaresti ce e mai important la momentul respectiv si anume intrarea in Nato....ca pe urma sa apara iliescu si sa culeaga roadele...

Gica Chioru
18th December 2007, 21:03
Da, cunosc teoria cu scaderea po****ritatii cauzata de atitudinea vizavi de conflictul din Serbia. E falsa, Bumbescule, Milica are alte bube, mult mai mari, nu le mai reiau pentru ca detest personajul.

ps.tampenia cu "fratele sarb" e nascocita tot de astfel de intelectuali de rasa, cred ca am mai scris pe aici, cea mai mare devastare facuta vreodata in Romania a fost comisa de sarbi cand au navalit in Banat, dupa primul razboi mondial, au furat tot.

Bumbescu
18th December 2007, 21:09
Milica cum ii spui tu nu avea sanse in fata unui popor grobian, amator de tatuci, un popor in*******it de comunism si de ce a urmat comunismului....

Gica Chioru
18th December 2007, 21:24
Milica cum ii spui tu nu avea sanse in fata unui popor grobian, amator de tatuci, un popor in*******it de comunism si de ce a urmat comunismului....

:):):)

Din pacate, te asigur ca inainte de comunisti boborul roman era si mai si...

Ceea ce au facut minerii in 90 au facut ceferistii in 46 cand cu manifestatia regalista, nimic nou sub soare...

Benny
18th December 2007, 22:32
Asta poate pe ideea ca la noi un intelectual destul de rasat(Constantinescu), cu respect pt constitutie, capabil sa se recunoasca invins de hidra ********a e intotdeauna idiot:mda:

Din punctul meu de vedere termenul corect este naiv.


Da, cunosc teoria cu scaderea po****ritatii cauzata de atitudinea vizavi de conflictul din Serbia. E falsa, Bumbescule, Milica are alte bube, mult mai mari, nu le mai reiau pentru ca detest personajul.

ps.tampenia cu "fratele sarb" e nascocita tot de astfel de intelectuali de rasa, cred ca am mai scris pe aici, cea mai mare devastare facuta vreodata in Romania a fost comisa de sarbi cand au navalit in Banat, dupa primul razboi mondial, au furat tot.Memoria colectiva este selectiva si subiectiva. Cele facute de sarbi in 1919 au si fost uitate. Totusi nici eu nu cred in teoria cu fratele sarb vinovat pentru caderea lui EC. A fost un complex de factori care au facut ca intreaga vina sa cada asupra EC si PNTCD.

Apropos: ai renuntat la moderare?

miril
19th December 2007, 09:10
...printre care si contributia unui cal troian, fie el si matelot, pre numele lui Traian Basescu. Gica, eu i-am aparat pe liberali in mod defensiv, nu pentru ca merita. Nu uita insa ce ti-am spus, Traian este o lichea periculoasa, fie obsesia mea, care este pe cale sa faca o cariera care l-ar fi facut invidios si pe Ceausescu. De aceea, Nastase, pe care l-am detestat, mi se pare inofensiv, prin comparatie. Simptomatic, Basescu nu s-a dat niciun moment, in mod direct, cum o face cu altii, la alde Iliescu si Hrebenciuc, desi d'asta l-am ales, inclusiv eu, dar l-a ales tinta pe Patriciu, facandu-se, in rest, ca bate...Vantu. Cum ti se pare? Curat...anormal, as zice eu. Si foarte periculos, as adauga.

J.Bond
19th December 2007, 14:36
...printre care si contributia unui cal troian, fie el si matelot, pre numele lui Traian Basescu. Gica, eu i-am aparat pe liberali in mod defensiv, nu pentru ca merita. Nu uita insa ce ti-am spus, Traian este o lichea periculoasa, fie obsesia mea, care este pe cale sa faca o cariera care l-ar fi facut invidios si pe Ceausescu. De aceea, Nastase, pe care l-am detestat, mi se pare inofensiv, prin comparatie. Simptomatic, Basescu nu s-a dat niciun moment, in mod direct, cum o face cu altii, la alde Iliescu si Hrebenciuc, desi d'asta l-am ales, inclusiv eu, dar l-a ales tinta pe Patriciu, facandu-se, in rest, ca bate...Vantu. Cum ti se pare? Curat...anormal, as zice eu. Si foarte periculos, as adauga.
Uf! Ce poate sa faca din om anti propaganda asta platita.:rolleyes: Parca erai mai calm pe forumul celor de la Realitatea TV. Oare de ce? :)

Benny
19th December 2007, 15:40
S-a deconspirat. Inainte putea trece drept echidistant, echilibrat etc. Dar acum ... .

miril
19th December 2007, 16:09
Ba, ce le stiti voi! Benny, nu m-am schimbat, dar, aici, avem pareri politice diferite. Sper sa ai tu dreptate si nu eu, caci, in ultima varianta, nu va fi bine pentru tara si poporul asta deja traumatizat de ********ocomunisti. Marker, pe tine, in schimb, te-a deconspirat...Realitatea.

Bancaru
19th December 2007, 16:15
Pana la urma nu este o poveste, este o realitate.

Ca a fost, ca n-a fost asa, chiar nu mai conteaza. Nici unul dintre noi nu a fost acolo ca sa stie ce si cum.

Eu doar am luat o informatie ca atare, daca tu ai alte date, inseamna ca esti mai bine informat.

Pai chiar sunt mai bine informat. Pe vremea aia nu puteai sa ai nicio functie mai de Doamne ajuta daca nu aveai o limba ciripitoare, dosar "curat" (murdar), origini sanatoase si asa mai departe. Sa fim seriosi cu chestia cu curajul. Astea sunt povesti de adormit copiii. Posturile nu se dadeau pe curaj. Parintii mei, si ca ei au fost milioane, nu au putut sa faca liceul la zi pentru ca bunicii mei, parintii lor, erau "burgheji". Si tu crezi treburi cu Biruinta.
Mai era unul care se lauda ca la o vizita a unui secretar de partid la un santier si-a bagat piciorul in ghips si se facea ca se suie pe schele. Si el e presedinte. De peste 25 de ani numai presedinte este. Azi e presedintele LPF si se cheama mitica dragomir.
Mi s-a facut putin greata!

miril
19th December 2007, 16:23
Si-a mai fost unul cu ghipsul. Ala a comis-o si mai rau. S-a lasat cu morti. Basescu poate sa faca ce-o crede cu dosarul lui, cine a fost la Anvers in perioada de dinainte de revolutie a fost in...interes de serviciu. Restul sunt povesti pentru adormit...sustinatorii.

Bancaru
19th December 2007, 16:33
Pe vremea "celui mai bun lider" nu aveai voie nici macar sa ai un aparat audio video mai performant. Masinile de scris se inregistrau la militie ca sa nu scrii manifeste, iar daca aveai un radio bengos era clar ca asculti Europa Libera. In schimb Basescu putea sa aduca linistit blugi, piper, cafea, adidasi si ciunga. Aia mici care citesc acum cred ca rad pe infundate de mine, cica asta e bou. Dar, din pacate, asa a fost. Pai toti bisnitarii erau ciripitori. De unde sa isi ia militianul informatia daca nu de la ala care facea bisnita si se vedea cu toti? Toate aveau pretul lor. Voiai sa iti poti vinde marfa (lucru de neimaginat pe vremurile alea sa ai lucruri din vest)? Puteai, dar cu cateva conditii. Acum toti vin si spun ca au avut motive intemeiate. Deceptia oferita de Balaceanu Stolnici ne scuteste de alte flotari logice. Unul nu a facut, altul nu a stiut, altcineva nu a vrut, altul avea motivele lui si toti, per asamblu, au fost ********i buni, asa cum zice cineva.
As fi vrut si eu sa pot sa traiesc decent fara sa fe nevoie sa traim intr-o promiscuitate morala. Din pacate am trait sub limita decentei, dar macar putem sa tinem capul sus, daca mai conteaza asta in ziua de azi.

A NU SE CITI AM MANCAT SALAM CU ZOIA, pardon, SOIA. Nici macar d'ala nu se gasea.

Gica Chioru
19th December 2007, 18:38
Na, ca s-a deconspirat si Bancaru, are vreo 50 de anisori. Daca parintii lui n-au putut face liceul la zi inseamna ca aveau cam 14 ani in 1950. Daca l-au zamislit pe Bancaru nostru pe la 25 inseamna ca omu e la varsta a doua acum...:) Nu-i aiuri pe astia micii care mai citesc pe aici, ce zici tu a fost valabil in anii 50. In perioada lui nea Nicu puteai ocupa aproape orice functie cu aproape orice dosar. Numai daca aveai vreun parinte fost mare mahar liberal sau taranist ti se puteau inchide usile. Normal, dujmanu' era reprezentat de legionari, asa ca daca aveai "ghinionul" ca parintele tau sa fi fost vreun sef de cuib nu pupai nicio fonctie "periculoasa".

Bey Mirile, vezi ca iar o iei pe aratura, "ala cu ghipsu" l-a dat jos pe Ceausescu, daca vrei sa-i reprosezi ceva reproseaza-i ca i-a predat puterea lu' piaza rea de Iliescu.

miril
19th December 2007, 19:30
Gica, citat: "in perioada lui nea Nicu puteai ocupa aproape orice functie cu aproape orice dosar".

Am zis eu altceva, despre Stanculescu? M-am referit doar la ghips, asta nu inseamna ca trebuie sa-l facem erou. Dupa rationamentul tau (personal nu as face presupuneri pe "fisa personala" a colegilor de dialog) ar insemna ca tu esti sub 20 de ani, adica nu cunosti realitatea de atunci. Gica, nu aveai dosar nu faceai cariera, in timpul lui Ceausescu, adica membru de partid...activ, altceva este DEZINFORMARE. Bancaru s-a referit la "In schimb Basescu putea sa aduca linistit blugi, piper, cafea, adidasi si ciunga", adica respectivul avea...verde de la...rosu. Contesti aceasta concluzie? In rest a facut referiri la perioada anilor 50, despre parinti si parintii parintilor lui, lucruri corecte. Nu vad unde-i "aiureste pe cei mici". Ce grija ai tu de ei!!!

Gica Chioru
19th December 2007, 19:52
Gica, nu aveai dosar nu faceai cariera, in timpul lui Ceausescu, adica membru de partid...activ, altceva este DEINFORMARE.

Ei, normal, ce-ai fi vrut, traiam intr-o dictatura a proletariatului. Bineinteles ca trebuia facut compromisul carnetului de partid. Dar din 70 incolo bubele politice din dosare si-au pierdut incet incet importanta. In schimb anii 50 au fost draconici. Pai Mirile, daca-ti fac o lista, numai cu ce stiu eu, ai ramane perplex de cati "smecheri" din timpul lui nea Nicu aveau rude de gradul I fosti fruntasi "istorici", de la Paunescu la nea Jenica Barbu, sunt o gramada. Iar accesul la scoala a fost liber pentru oricine, eu l-am avut coleg pe unul dintre urmasii lui Belimace, Tudor. Este o discutie lunga care a mai fost facuta si niciodata nu va fi terminata. De altfel povestea lui Goma, si nu numai a lui, este edificatoare, cand a venit nea Nicu a eliminat o gramada de tampenii din practica bolsevica.

Basescu nu era singurul, stii foarte bine si prea exagerati pe tema asta. Blugi, cafea, anticonceptionale sau tigari putea aduce orice banatan de granita, de exemplu. Si uite cum s-au smecheritara amicii nostri din vest...:cool: Base s-a smecherit si el, a ajuns... Presedinte.

miril
19th December 2007, 20:03
Diferenta este ca Basescu dirija navele...Biruintei de la Anvers iar aia erau pe post de turnatori marunti, precum, nu te supara, GIGI BECALI. Multi si-au facut averi astfel, precum fratii Paunescu sau Netoiu, transformandu-se peste noapte in mari oameni de afaceri de succes, dupa revolutie. SCARBOS, FOARTE SCARBOS!

Gica Chioru
19th December 2007, 20:09
Diferenta este ca Basescu dirija navele...Biruintei de la Anvers iar aia erau pe post de turnatori marunti, precum, nu te supara, GIGI BECALI. Multi si-au facut averi astfel, precum fratii Paunescu sau Netoiu, transformandu-se peste noapte in mari oameni de afaceri de succes, dupa revolutie. SCARBOS, FOARTE SCARBOS!

Ei, na. Ai facut un fix, nenica, si tu si multi altii, vedeti peste tot numai d'astia, nu-i chiar asa, nu-i deloc asa, de fapt. E exact ca si chestia aia cu 4 milioane de membri de partid, pai din 4 milioane 3 500 000 nu dadeau doi bani pe carnetul ala.

Nu mai vreau sa-i iau apararea lui Base, in cazul lui vorbesc faptele, stii tu, si-a dat demisia din parlament si s-a pus la dispozitia justitiei, un mizilic, nu? o chestie la misto, nu?:cool: haida-deh...

Becali George turnator la Secu? :D Se poate si asta, mai stii? Dar fac pariu pe ce vrei ca n-a fost, si nu pentru ca are caracter, nu-l bagau aia in seama... si de ce sa ma supar, parca ieri zicea sefu ca l-am amenintat cu moartea...

miril
19th December 2007, 20:12
De fapt suntem, in mare, de acord, cu diferenta ca Basescu nu este o solutie contructiva pentru Romania, in opinia mea.

Bancaru
20th December 2007, 12:13
Avantajul pe care l-au avut parintii mei din chestia aia a fost ca au avut drept colegi numai copii de profesori, de preoti, muzicieni, militari de cariera si alti "burgheji". Nu am atatia ani, daca asta are vreo importanta, dar nu sunt nici din cei care nu aveau varsta pentru ca acum sa nu isi aminteasca. Am intiparite in creier imagini care ma vor urmari toata viata.
Asa ca textele de genul "numai unul a avut curaj" imi provoaca o stare de cufureala. Numai unii aveau curaj sa fie directori, ministri, secretari de partid, ********i, turnatori si altele. Dom'le, ce curajosi...

Romeo
20th December 2007, 15:39
Pe vremea "celui mai bun lider" nu aveai voie nici macar sa ai un aparat audio video mai performant. Masinile de scris se inregistrau la militie ca sa nu scrii manifeste, iar daca aveai un radio bengos era clar ca asculti Europa Libera. In schimb Basescu putea sa aduca linistit blugi, piper, cafea, adidasi si ciunga.

daca vei ignora cuvantul informator sau ******** din trecutul liderilor de dupa 1990, vei vedea ca la putere au ajuns cei care au avut tupeu. Cu Europa Libera exagerezi, ascultam si cei care nu vroiam sa lingem PCR-ul, imi aduc aminte ca un vecin punea radioul de se auzea in vreo 10 curti. O fi fost ciripitor, poate, dar pe cine interesa ? Daca te ducea mintea si-ti luai video puteai sa-ti scoti banii repede, daca nu punea militia ochii pe tine (sau daca nu erai mili). Imi aduc aminte ca singurul film care l-am vazut la video a fost la cineva care era cunoscut ca militianul. Cu masinile de scris ai dreptate, pot adauga ca militia nu se obosea sa-ti dea aprobare sa-ti cumperi daca nu aveai (nu a obligat pe nimeni sa le vanda, in schimb).
Ar fi bine sa retii ca schimbarea lui Ceausescu era planificata demult, dar pana la urma de hac i-a venit tot Moscova, altfel mai traiam o iarna in frig.

Benny
21st December 2007, 10:07
Ba, ce le stiti voi! Benny, nu m-am schimbat...
E, nu le stim pe toate. Dar stim sa recunoastem un activist.

miril
21st December 2007, 11:23
Ti-au confirmat "colegii de serviciu"? Ca sa glumesc, putin, ca te vad...serios. Uite, desi nu-mi place cum "ma abordezi", iti spun, ma intereseaza politica, am urat comunismul si toti ********oactivistii...emanati din el, printre care-l identific si pe Basescu. Incerc sa pricep ce se intampla la noi, de aici din Suedia si...cam atat. Daca asta se cheama activist, atunci m-ai ghicit. In continuare sper ca glumesti, desi te vad...prea serios (repetitie necesara). Mai ganditi-va, pardon, mai gandeste-te!

Bancaru
21st December 2007, 12:41
daca vei ignora cuvantul informator sau ******** din trecutul liderilor de dupa 1990, vei vedea ca la putere au ajuns cei care au avut tupeu. Cu Europa Libera exagerezi, ascultam si cei care nu vroiam sa lingem PCR-ul, imi aduc aminte ca un vecin punea radioul de se auzea in vreo 10 curti. O fi fost ciripitor, poate, dar pe cine interesa ? Daca te ducea mintea si-ti luai video puteai sa-ti scoti banii repede, daca nu punea militia ochii pe tine (sau daca nu erai mili). Imi aduc aminte ca singurul film care l-am vazut la video a fost la cineva care era cunoscut ca militianul. Cu masinile de scris ai dreptate, pot adauga ca militia nu se obosea sa-ti dea aprobare sa-ti cumperi daca nu aveai (nu a obligat pe nimeni sa le vanda, in schimb).
Ar fi bine sa retii ca schimbarea lui Ceausescu era planificata demult, dar pana la urma de hac i-a venit tot Moscova, altfel mai traiam o iarna in frig.

Romeo, pari ca ai raspuns la toate dar nu raspunzi corect. Asa cum ai vrea. Tu de ce vrei sa ma convingi? Ca ma insel? Sau ca nu am dreptate? Pot sa te intreb ce ai facut in ultimii 5 ani... pardon, unde ti-ai petrecut sfarsitul lumii... pardon, ba ce am, unde ai crescut si cat timp ti-a furat epoca Ceausescu? Cam prin ce zona a tarii parcai tu pe vremea aia, adica?
De ce sa elimin cuvantul informator si ********? Adica astia care ne conduc nu sunt ********i si nici (fosti) informatori sunt doar tupeisti? Stii ca ai tupeu sa afirmi asta, daca am inteles eu bine?
Legat de Europa Libera chiar esti in ceata, sau esti bruiat. Eu nu am spus ca nu se asculta ci am spus care era concluzia care se tragea daca aveai un aparat de radio mai bun, nu Gloria sau chestiile alea mici, rusesti. Normal ca se asculta EL si se stia lucrul asta.
Eu iti pot da exemplu caz concret de video luat din casa unui militar, ofiter superior, de catre organul de control. Poate nu ai auzit de ILICIT. E posibil sa crezi ca e exagerare, dar pe vremea aia putea sa vina orice militian coclit si sa te puna sa dovedesti cum ai avut posibilitatea sa achizitionezi anumite lucruri. Daca nu puteai beleai... berlengherul. Ca sa nu iti spun ca ti le putea lua cand voia brebu lui si tu nu aveai dreptul sa zici ceva. You have the right to remain in silence. Si ziceai mersi ca ramaneai, daca ramaneai. Ca daca te luau cu ei...
Deci nu era nicio problema ca stiau ce masina de scris ai. Bine asa, Romeo, tata.
Sarbatori fericite. Acum, ca inainte...

Romeo
22nd December 2007, 08:53
Romeo, pari ca ai raspuns la toate dar nu raspunzi corect. Asa cum ai vrea. Tu de ce vrei sa ma convingi? Ca ma insel? Sau ca nu am dreptate? Pot sa te intreb ce ai facut in ultimii 5 ani... pardon, unde ti-ai petrecut sfarsitul lumii... pardon, ba ce am, unde ai crescut si cat timp ti-a furat epoca Ceausescu? Cam prin ce zona a tarii parcai tu pe vremea aia, adica?
De ce sa elimin cuvantul informator si ********? Adica astia care ne conduc nu sunt ********i si nici (fosti) informatori sunt doar tupeisti? Stii ca ai tupeu sa afirmi asta, daca am inteles eu bine?
Legat de Europa Libera chiar esti in ceata, sau esti bruiat. Eu nu am spus ca nu se asculta ci am spus care era concluzia care se tragea daca aveai un aparat de radio mai bun, nu Gloria sau chestiile alea mici, rusesti. Normal ca se asculta EL si se stia lucrul asta.
Eu iti pot da exemplu caz concret de video luat din casa unui militar, ofiter superior, de catre organul de control. Poate nu ai auzit de ILICIT. E posibil sa crezi ca e exagerare, dar pe vremea aia putea sa vina orice militian coclit si sa te puna sa dovedesti cum ai avut posibilitatea sa achizitionezi anumite lucruri. Daca nu puteai beleai... berlengherul. Ca sa nu iti spun ca ti le putea lua cand voia brebu lui si tu nu aveai dreptul sa zici ceva. You have the right to remain in silence. Si ziceai mersi ca ramaneai, daca ramaneai. Ca daca te luau cu ei...
Deci nu era nicio problema ca stiau ce masina de scris ai. Bine asa, Romeo, tata.
Sarbatori fericite. Acum, ca inainte...

mi-a furat din viata epoca Ceausescu, ca m-am nascut prea devreme. Si atunci locuiam unde locuiesc si acum.
Securitatea a avut ca scop supervizarea economiei, a imbogatirii altora. Este posibil ca un aparat video sa fi fost saltat din casa unui ofiter, dar esti sigur ca acela nu facea bani cu el ? Asta pentru ca nu aveai voie sa faci bani pe vremea aia, aveai un servici garantat de PCR si iti ajungea sa traiesti, nu ca Copos sau SO Vantu, dar si cei modesti isi puteau tine copiii in facultati, care erau trendul epocii.
Ca sa ajungi la ilicit trebuie sa te cante cineva, dar oricum o Dacie costa mai mult ca un video. Am avut un coleg care a dat explicatii, dar nu i-au facut nimic. In rest, puteai avea si sute de mii, daca nu le-ai facut din bisnita nu se luau de tine.
Cu EL, existau aparate pe piata care tocmai din aceasta cauza se vindeau: Selena, VEF, chiar si Gloria, sau radiocasetofoanele japoneze.
Cu masina de scris, ti-am zis ca ai dreptate in ce ai scris mai sus si nici nu-ti dadea aprobare sa-ti cumperi, mi s-a intamplat mie. Si am trait si fara!
Cat despre ******** sau info, ar fi mai bine sa ne intrebam cum si-au facut multi averile (deci un ilicit la nivel mare). Tot acuzam de colaborare pe unii si nu prea vad rostul. Becali, Colombeanu sau Vantu au avut legaturi cu secu, sau doar le-a sclipit mintea sa faca pentru ei si pentru altii ?

miril
22nd December 2007, 10:13
Problema este ca si altora le-ar fi sclipit mintea dar nu au mers pana acolo incat sa li se intunece constiinta. Asta-i diferenta.

Romeo
22nd December 2007, 12:01
Nu ar fi mai bine sa gasim o solutie sa scapam de toti imbogatitii post 1989, acestia sa nu mai aiba acces la conducerea tarii sau orasului ? Nu realizam nimic daca invinovatim un grup, trebuie rupte legaturile dintre ei si bugete. Avem mai multe sanse in 2008.

Bancaru
22nd December 2007, 19:29
mi-a furat din viata epoca Ceausescu, ca m-am nascut prea devreme. Si atunci locuiam unde locuiesc si acum.
Securitatea a avut ca scop supervizarea economiei, a imbogatirii altora. Este posibil ca un aparat video sa fi fost saltat din casa unui ofiter, dar esti sigur ca acela nu facea bani cu el ? Asta pentru ca nu aveai voie sa faci bani pe vremea aia, aveai un servici garantat de PCR si iti ajungea sa traiesti, nu ca Copos sau SO Vantu, dar si cei modesti isi puteau tine copiii in facultati, care erau trendul epocii.
Ca sa ajungi la ilicit trebuie sa te cante cineva, dar oricum o Dacie costa mai mult ca un video. Am avut un coleg care a dat explicatii, dar nu i-au facut nimic. In rest, puteai avea si sute de mii, daca nu le-ai facut din bisnita nu se luau de tine.
Cu EL, existau aparate pe piata care tocmai din aceasta cauza se vindeau: Selena, VEF, chiar si Gloria, sau radiocasetofoanele japoneze.
Cu masina de scris, ti-am zis ca ai dreptate in ce ai scris mai sus si nici nu-ti dadea aprobare sa-ti cumperi, mi s-a intamplat mie. Si am trait si fara!
Cat despre ******** sau info, ar fi mai bine sa ne intrebam cum si-au facut multi averile (deci un ilicit la nivel mare). Tot acuzam de colaborare pe unii si nu prea vad rostul. Becali, Colombeanu sau Vantu au avut legaturi cu secu, sau doar le-a sclipit mintea sa faca pentru ei si pentru altii ?
Romeo, ne-ai lamurit bustean. Nu am inteles nici cat sau daca ti-a luat din viata epoca de aur si nici unde stai. De fapt nu e chair asa de interesant. Dar iti spun eu ca tu le stii din povestite. Facea ala bani cu el? Ma rog, inafara de faptul ca era medic militar care facea bani ca medic, nu mai am ce sa iti spun. Daca vrei tu facea si bani. Deci puteai sa ai si sute de mii? Asa o fi. Daca te numeai Costica. Iar Costica pentru apropiati, pentru ca oficial erai Constantin Dascalescu.
Existau aparate pe piata, asa e, dar nu erai bine vazut daca faceai afaceri cu "scule" de genul asta. Dealtfel gaseai Sony, National Panasonic, Technics, Akai, Revox sau Pioneer chiar la magazinul Victoria si la Dioda, nu?
Legat de masina de scris normal ca ai trait fara ea. Uite, eu am trait si fara prea multa carne, lapte, oua, unt, branza, zahar, excursii afara, libertate, programe tv si multe altele. Si ca mine au trait multi. Ca bine le mai zici...

Romeo
23rd December 2007, 11:25
Romeo, ne-ai lamurit bustean. Nu am inteles nici cat sau daca ti-a luat din viata epoca de aur si nici unde stai. De fapt nu e chair asa de interesant. Dar iti spun eu ca tu le stii din povestite. Facea ala bani cu el? Ma rog, inafara de faptul ca era medic militar care facea bani ca medic, nu mai am ce sa iti spun. Daca vrei tu facea si bani. Deci puteai sa ai si sute de mii? Asa o fi. Daca te numeai Costica. Iar Costica pentru apropiati, pentru ca oficial erai Constantin Dascalescu.
Existau aparate pe piata, asa e, dar nu erai bine vazut daca faceai afaceri cu "scule" de genul asta. Dealtfel gaseai Sony, National Panasonic, Technics, Akai, Revox sau Pioneer chiar la magazinul Victoria si la Dioda, nu?
Legat de masina de scris normal ca ai trait fara ea. Uite, eu am trait si fara prea multa carne, lapte, oua, unt, branza, zahar, excursii afara, libertate, programe tv si multe altele. Si ca mine au trait multi. Ca bine le mai zici...

economia lui ceausescu s-a facut dupa ambitiile lui. A facut putina gura in problema Cehoslovaciei si americanii au crezut ca a sosit momentul sa distruga socialismul in est. Ceausescu a luat credite cu nemiluita, uitand ca va trebui sa le dea si inapoi, c'asa-i romanul. Cand a venit scadenta, prin 1981, nea Nicu era prea puternic ca sa se gandeasca ce va insemna asta pentru oameni si a dat productiile noastre epocale. Orgoliul lui ne-a chinuit pe toti si excesele de zel sau lipsa de interes a celor din militie (cazul masinilor de scris: de ce sa se chinuie ticalosii din militie sa le verifice, cand era mai usor sa ne faca sa renuntam la ele).
Da, puteai avea si sute de mii, am avut o matusa care a strans la CEC. A lucrat barba-su in India in anii 50, apoi a strans acesti bani, a castigat la carnete CEC o Dacie 1100, apoi una 1300. In schimb mancau ciuperci, matusa statea acasa. Dar nu s-a bucurat de acesti bani, nici casetofon nu si-a luat, i-a tinut si lasat mostenire, ce s-o fi ales din ei dupa 1990. Cu bani nu faceai prea multe dupa 1980, relatiile erau mai utile. Cat despre medicul tau militar care a avut aparatul video confiscat, incep sa intuiesc cazul: o fi luat si el o spaga, l-a denuntat un om de bine si i-a luat militia totul. Mai luau doctorii spaga, dar cu masura, acum te trimit l acabinetul lor privat sau "la Bucuresti". Unde ? Nici ei nu stiu. Daca nu-ti faceai dusmani si averi ilicite, nu se baga militia pe tine pentru un aparat de radio. Au stiut in anii 50 s abage frica si oricum nu aveai cum sa-ti faci avere.
Sculele de mai sus, plus Sanyo, JVC, etc, s-au gasit pe piata "libera". Daca s-ar fi urmarit sa nu se dea salarii fara acoperire in marfa, ai fu putut lua aceste aparate de la Victoria, dar Ceausescu ori n-a realizat, ori nu a vrut sa inteleaga ca salariile care se luau erau mai mari decat productia care se facea, inutila. De altfel, a platit cu viata lipsa celor necesare pe piata si nu casetofoanele, excursiile afara sau ziarul Sportul erau cele mai necesare. Acum le avem pe toate, dar scadenta va veni la anul, sau in 2009, oricum nu mai este mult.
Cat despre libertatea de a injura conducatorii, crezi ca ne foloseste la ceva ? O fac ei destul, asta ca o scuza ca nu suntem mai bogati noi (nu ei).

Gica Chioru
23rd December 2007, 19:34
Se pare ca totusi Bancaru e, si el, un puștiulică, altfel ar sti ca rubrica de "mica publicitate" din "Romania Libera" era plina de "Vand video".

Nu e nevoie sa innegrim mai mult situatia, de ce s-o facem? 6 oua pe luna, ce sa mai spunem in plus?

delaparis
23rd December 2007, 19:38
Ah ... imi aduc aminte :D

1 kg de zahar , 1 L de ulei si 30 L de benzina pe luna parca ...

Hard
23rd December 2007, 20:08
2 litri de lapte !

Oricum , Ceausescu traieste ! :D
Se uita la noi si rade.

Romeo
24th December 2007, 08:30
Oricum , Ceausescu traieste ! :D
Se uita la noi si rade.

asa ca faceti-va ca munciti sa creada ca nu s-a schimbat nimic!

miril
24th December 2007, 10:15
Se pare ca totusi Bancaru e, si el, un puștiulică, altfel ar sti ca rubrica de "mica publicitate" din "Romania Libera" era plina de "Vand video".

Nu e nevoie sa innegrim mai mult situatia, de ce s-o facem? 6 oua pe luna, ce sa mai spunem in plus?

Gica, vrei sa spui..."Te...vand, video". Bancaru a spus deja, printre...randuri, ca era pustiulica pe atunci.

Romeo
25th December 2007, 11:45
Nu e nevoie sa innegrim mai mult situatia, de ce s-o facem? 6 oua pe luna, ce sa mai spunem in plus?

nu stiu in ce judet erau 6 ore pe luna pe ratie, in Prahova nu era ratie la oua si mancam circa 50-60 lunar. Era ratie la zahar si ulei, 1 sau 1,5 nu mai stiu, dar imi placea ca nu trebuia sa stau 5 ore la coada. Nu traiam bine, in primul rand din cauza stagiaturii obligatorii, dar a trecut. Acum a ajuns uleiul la 7 lei, in timp ce in Bulgaria e 2,5 (noi n-om fi in aceeasi UE cu ei, sau e nevoie de bani in campania electrorala de minciuni ?)

Bumbescu
25th December 2007, 12:03
nu stiu in ce judet erau 6 ore pe luna pe ratie, in Prahova nu era ratie la oua si mancam circa 50-60 lunar. Era ratie la zahar si ulei, 1 sau 1,5 nu mai stiu, dar imi placea ca nu trebuia sa stau 5 ore la coada. Nu traiam bine, in primul rand din cauza stagiaturii obligatorii, dar a trecut. Acum a ajuns uleiul la 7 lei, in timp ce in Bulgaria e 2,5 (noi n-om fi in aceeasi UE cu ei, sau e nevoie de bani in campania electrorala de minciuni ?)

si cum stai cu ficatul?:P

..mama ce amintiri se mai deapana pe aici...nemernici imbogatiti prin furt erau si atunci, pt ei s-a facut de fapt revolutia, chiar daca aveau bani nu se puteau bucura de ei pt ca asupra tuturor plana pericolul legii 18 care din cand in cand mai baga cate un guster la parnaie.

Romeo
27th December 2007, 10:30
si cum stai cu ficatul?:P

..mama ce amintiri se mai deapana pe aici...nemernici imbogatiti prin furt erau si atunci, pt ei s-a facut de fapt revolutia, chiar daca aveau bani nu se puteau bucura de ei pt ca asupra tuturor plana pericolul legii 18 care din cand in cand mai baga cate un guster la parnaie.

stau bine cu ficatul.
Revolutia a fost foarte buna pentru cei care abia asteptau sa se imbogateasca din munca altora, dar le era frica pe atunci de ilicit. Pentru ca au acceptat-o au avut parte de ce si-au dorit din averea nationala. Inainte de 1989 nu aveau voie la mai mult de o casa, saracii!! Acum au palate.

Adi Da Samraj
31st December 2007, 01:18
Raport Soros: Potrivit românilor, cel mai bun lider politic este Nicolae Ceaușescu

Nicolae Ceausescu este considerat cel mai bun lider politic pe care l-a avut Romania in ultima suta de ani, arata barometrul de Opinie Publica pe anul 2007, realizat de Fundatia Soros.

Traian Basescu este considerat al doilea mare lider politic cu rol istoric in ultimii o suta de ani, dupa Nicolae Ceausescu si inaintea lui Ion Iliescu si a regilor Carol I si Mihai I, desi, in anul 1999, romanii nu il plasau nici macar in ierarhia primelor zece astfel de personalitati.

Barometrul Opiniei Publice arata faptul ca, desi ierarhiile privind cel mai bun si cel mai rau lider politic din ultimii o suta de ani s-au modificat in ultimii opt ani, Ceausescu ramane figura care marcheaza cel mai mult mentalul colectiv al romanilor, astfel incat dictatorul se mentine pe primul loc in topul liderilor politici. La 18 de la prabusirea comunismului, Ceausescu este considerat, paradoxal, atat cel mai bun lider politic din ultimii o suta de ani, cat si cel mai rau, clasandu-se in fruntea topurilor, la ambele categorii.

Potrivit realizatorilor studiului, nostalgicii epocii Ceausescu sunt cei care au trait mai bine in perioada comunista, continua sa aiba relatii influente, nu s-au imbogatit dupa 1989 si au ramas relativ izolati sub aspect cultural, neconectati la fluxurile de modernizare electronica".

O alta prezenta constanta a topurilor este chiar cel care a preluat puterea imediat dupa caderea regimului comunist si care continua sa fie o prezenta activa in viata politica post-decembrista- Ion Iliescu. Pe de alta parte, Traian Basescu intra in atentia opiniei publice in 2007, in conditiile in care, in urma cu opt ani, nu reprezenta un punct de reper.

Astfel, in anul 1999, romanii ii plasau pe primele pozitii ale ierarhiei privind cel mai bun lider politic pe Nicolae Ceausescu (22%), Ion Iliescu (9%), regii Carol I (5%), urmati de regele Mihai I, Gheorghiu Dej si Ion Antonescu cu câte 4 procente, regele Ferdinand, Nicolae Titulescu si Emil Constantinescu cu cate trei procente, regele Carol al II-lea (2%), in timp ce 8% dintre romani optau pentru alta varianta, iar 33% din cei intervievati nu au raspuns la intrebare.

In 2007, Nicolae Ceausescu ramane pe prima pozitie a topului, cu 23 de procente, urmat insa de Traian Basescu, cu 15%. Pozitiile inferioare sunt ocupate de catre Ion Iliescu (7%), regii Carol I (6%) si Mihai I (6%), Gheorghiu Dej (3%), regele Ferdinand (3%), Nicolae Titulescu (2%), regele Carol al II-lea (2%), Ion Antonescu (2%), Emil Constantinescu (1%). Cei care opteaza pentru alta varianta reprezinta 3% din totalul celor intervievati, iar cei care nu doresc sa raspunda scad la 28 de procente.




In privinta celui mai rau lider politic din ultimii o suta de ani, primele pozitii ale topului erau ocupate, in 1999, de Nicolae Ceausescu (22%), Emil Constantinescu (18%) si Ion Iliescu (7%). in 2007, numele celor care se claseaza pe aceste pozitii sunt aceleasi, dar se schimba ierarhia. Astfel, pe locul al doilea nu mai este Emil Constantinescu, care scade la opt procente, ci Ion Iliescu, care urca la 15%.





OOOOOOOOOOO, asa sa fie oare?


o mare FACATURA