PDA

View Full Version : Hochfilzen(AUT) a doua etapa a Cupei Mondiale(7-9 dec.)



georg40
3rd December 2007, 16:24
La Hochfilzen in Tirol,in apropiere de cunoscuta statiune Kitzbuel, are loc o noua etapa in intrecerile de biatlon pentru Cupa Mondiala.

Programul intrecerilor este urmatorul:

vineri,7 decembrie:
ora 12,30 sprint barbati 10 km
ora 15,15 sprint femei 7,5 km

sambata,8 decembrie:
ora 13,45 12,5 km urmarire barbati
ora 15,45 10 km urmarire femei

duminica, 9 decembrie:
ora 12,00 stafeta 4x7,5 km barbati
ora 14,30 stafeta 4x6 km femei

georg40
3rd December 2007, 18:10
Barbati:

1.Ceresov RUS 102
2.Bjoerndalen NOR 98
3.Pinter AUT 90
4.Iaroscenko RUS 89
5.Defrasen FRA 82
6.Zhang Chengye CHN 80
.....
16.Pump GER 56
20.Graf GER 37
28.Greis 17
31.Rösch GER 15


Femei:

1.Glagow GER 143
2.Denkinger GER 101
3.Henkel GER 99
4.Bailly FRA 98
5.Berger NOR 93
6.Wilhelm GER 90
7.Olofsson SWE 84

.....
15.Neuner GER 47
21.Buchholz GER34
26.Hitzer GER 26

dumy84
7th December 2007, 12:59
De notat ca in primul concurs masculin Romania este reprezentata doar de Cristian Marian Mosoiu, iar la feminin de aceleasi trei sportive Eva Tofalvi, Dana Plotogea si Mihaeala Purdea. Bafta reprezentantilor nostri :ok:

rob_din
7th December 2007, 13:46
Romania la masculin conform noilor reguli nu mai poate inscrie mai mult de un concurent. Oricum nici macar unul n-ar trebui sa trimitem. Moisoiu a ratat o singura tinta si are 3 minute jumatate intarziere

georg40
7th December 2007, 13:49
Cu un castigator merituos, cu un sportiv clasat pe podium si cu inca 2 concurenti in primii sase, biatlonistii rusi au dominat azi sprintul de la Hochfilzen.
Bjoerndalen a obtint dupa doua greseli la tragere doar locul secund ,in timp ce suedezul Bergmann cu o foarte buna prestatie in poligon (zero greseli) s-a clasat al patrulea. Si pe mai departe comportari modeste ale biatlonistilor germani, care nu au avut nimic de-a face cu deznodamantul cursei.

1.Iaroscenko RUS
2.Bjoerndalen NOR
3.Makoveiev RUS
4.Bergmann SWE
5.Ceresov RUS
6.Ciudov RUS
7.Sikora POL
8.Birnbacher GER
9.Greis GER
10.Os NOR
.....
14.Graf GER
33.Rösch GER
45.Pump GER
47.Wolf GER

Urmeaza cursa fetelor pe 7,5 km.

rob_din
7th December 2007, 13:51
Sper ca viteza lui Yaroshenko in special si a rusilor in general pe schiuri s-a datorat unei ceruiri mai bune a schiurilor

dumy84
7th December 2007, 13:51
Din pacate pentru Romania, Mosoiu nu a terminat in primii 60 ratand calificarea pentru proba de PURSUIT de sambata. :(

TheMentalist
7th December 2007, 14:24
:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:CE BINE!!!! BJOERNDALEN este primul la overall!! Sper ca TOFALVI sau PLOTOGEA sa intre in puncte.

dumy84
7th December 2007, 15:20
A inceput concursul de sprint feminin 7.5 kilometri cu trei sportive din Romania la start. Iata numerele de concurs si orele la care vor pleca reprezentantele noastre:

23.Mihaela Purdea 15:26
35.Dana Plotogea 15:32
66.Eva Tifalvi 15:48

La start s-au aliniat 94 de concurente.

rob_din
7th December 2007, 16:30
Victorie clara pentru Sandrine Bailly

Cojocea locul 44 cu 2 tine ratate, Tofalvi locul 60 cu 2 tinte ratate, Purdea locul 61 2 tinte ratate

Am vazut tragerea Danei Cojocea in picioare si se vede lipsa unui antrenor valoros special pentru proba de tir. Ma mir ca a nimerit 3 din 5 la tehnica deficitara pe care o are. Chiar nu intelege nimeni ca fara a investi in aducerea unor antrenori valorosi din strainate nu vom progresa deloc in sporturile de iarna

ducus
7th December 2007, 16:48
In ritmul asta, ramane de vazut daca ne vom califica la olimpiada de la Vancouver. :|

rob_din
7th December 2007, 16:52
Si pt JO sunt reguli mult mai dure de calificare asa ca s-ar putea sa ne trezim cu un singu sportiv calificat la JO la biatlon.
ANS-ul si CSOR-UL - treziti-va!!!!!

georg40
7th December 2007, 17:01
Cu toate ca a tras fara greseala Kati Wilhelm a fost prea lenta pe partie, in timp ce Magdalena Neuner cea mai rapida dintre toate a gresit 4 tinte,ceea ce chiar si pentru rapiditatea ei este enorm.
Victoria frantuzoaicei Bailly inafara oricarei discutii.
1.Bailly FRA
2.Iurieva RUS
3.Wilhelm GER
4.Berger NOR
5.Buchholz GER
6.Henkel GER
.......
9.Olofsson SWE
12.Neuner GER
17.Glagow GER
21.Denkinger
28.Hitzer

georg40
7th December 2007, 17:04
Clasamente in Cupa Mondiala

Barbati:
1.Bjorndalen NOR 144
2.Iaroscenko RUS 139
3.Ceresov RUS 139

Femei:
1.Glagow GER 157
2.Bailly FRA 148
3.Berger NOR 133
4.Wilhelm GER 133
5.Henkel GER 133

miafangina
7th December 2007, 17:09
Si pt JO sunt reguli mult mai dure de calificare asa ca s-ar putea sa ne trezim cu un singu sportiv calificat la JO la biatlon.
ANS-ul si CSOR-UL - treziti-va!!!!!

Nu ne calificam oare si cu stafeta feminina?

iuli
7th December 2007, 17:16
Bravo Sandrine !!!! De cand asteptam victoria asta, sper de acum incolo sa revii acolo unde iti este locul, in top 3.

rob_din
7th December 2007, 17:31
Nu ne calificam oare si cu stafeta feminina?

Probabil ca da dar in daca in probele individuale nu calificam decat 1-2 sportive nu mai vad rostul stafetei. Deja e o problema in CM fiindca nu mai avem dreptul decat la 3 sportive deci o biatlonista din stafeta ramane pe dinafara.
Probabil acum la Hochfilzen va fi adusa Rusu care a concurat in Cupa Europei tot in Austria.

dumy84
7th December 2007, 17:36
Dupa inceputul bun de la Kontiolahti observ cu mahnire o scadere de forma la Eva Tofalvi, care ar trebui sa fie punctul de reper pentru celelalte biatloniste. Nu ne ramane decat sa speram ca are un scurt moment de cautare si ca isi va reveni rapid.

rob_din
7th December 2007, 17:47
Tofalvi asa este mereu: foarte inconstanta si la schi si la tir. Nu m-ar mira ca maine sa schieze mult mai repede decat azi.

Sifodias
7th December 2007, 22:57
E prima oara cand postez aici desi ma uit la biatlon de ani buni.E chiar pacat ca o tara ca Bulgaria sa aiba sportivi mai valorosi decat noi.Ar merita biatlonul romanesc o mai mare atentie din partea forurilor sportive de la noi.
De fapt,am postat pentru a va intreba ce ce intampla cu rusii(baietii ca fetele sunt slabute)?Au inceput in forta sezonul,niciodata nu i-am vazut deplasandu-se cu schiurile asa de repede.Ei intotdeauna erau mai slabuti la schiat,in comparatie cu norvegienii si nemtii dar compensau cu trageri f.bune.Rusi au fost dintotdeauna favoritii mei iar la polul opus, nu-i pot suferi pe nemti!!!Li se acorda muuult prea mare atentie,exista o discriminare clara in favoarea lor.De abia astept stafetele...

TheMentalist
8th December 2007, 09:06
Ieri a avut loc cupa europei unde au fost competitii si la juniori. Au fost destul de multi romani si la fete si la masculin, dar s-au clasat doar in jurul locului 50.:(:(Problema este fondul.

georg40
8th December 2007, 11:44
E prima oara cand postez aici desi ma uit la biatlon de ani buni.E chiar pacat ca o tara ca Bulgaria sa aiba sportivi mai valorosi decat noi.Ar merita biatlonul romanesc o mai mare atentie din partea forurilor sportive de la noi.
De fapt,am postat pentru a va intreba ce ce intampla cu rusii(baietii ca fetele sunt slabute)?Au inceput in forta sezonul,niciodata nu i-am vazut deplasandu-se cu schiurile asa de repede.Ei intotdeauna erau mai slabuti la schiat,in comparatie cu norvegienii si nemtii dar compensau cu trageri f.bune.Rusi au fost dintotdeauna favoritii mei iar la polul opus, nu-i pot suferi pe nemti!!!Li se acorda muuult prea mare atentie,exista o discriminare clara in favoarea lor.De abia astept stafetele...

Rusii au fost intotdeauna buni la biatlon, nu inteleg exact sensul intrebarii tale. Ca au inceput sezonul in forta nu inseamna nimic, daca te referi ca banuielile de...dopaj, ma rog, sa stii ca exista controale foarte severe, nu cred ca cineva sa riste.

Ca nu-i suferi pe nemti, treaba ta, dar ai si un motiv ? Baietii au debutat slab, iar lipsa lui Rico Gross sau Jens Fischer trebuie inca depasita. Sper sa agreezi cel putin fetele, care alcatuiesc nu numai o echipa puternica dar si foarte simpatica, in frunte cu Wilhelm, Neuner, Glagow, Henkel etc. toate foarte muncitoare si modeste. Si bune biatloniste.

Radu
8th December 2007, 11:54
slabi rau nemtii in acest start de sezon...ma asteptam la mai mult din partea lu' Greis...la fete din cate am vazut stau destul de bine...Glagow cred k o sa castige cupa mondiala anul acesta...rusii la masculin sunt OK... YAROSHENKO merge bine...iar alaturi de BJOERNDALEN este unul dintre favoritii la castigarea globului de cristal...despre romani...NO COMMENT!:(

rob_din
8th December 2007, 12:14
Rusii s-or pregati de pe acum pentru JO de la Sochi. Si mie mi se pare ciudata deplasare lor pe schiuri mai ales a lui Yaroshenko. Dar nu m-as grabi sa-i acuz de lucruri necurate deocamdata. S-ar putea sa fi prins o zi foarte buna. Daca insa si la urmatoarele competitii unii rusi vor fi peste Bjoernadalen la deplasarea pe schiuri (Yaroshenko chiar l-a depasit foarte clar ieri) o sa inceapa toata lumea sa-si puna intrebari

Sifodias
8th December 2007, 12:15
Nu ai inteles ce am vrut sa zic,ma uit la biatlon de 5,6 ani lejer si niciodata nu i-am vazut deplasandu-se asa de bine,la schi nu au excelat niciodata(poate doar Rostovsev sau Drachev si Kruglov uneori) iar acum toti merg bine.Intrebam pt. ca mi se pare f. mare diferenta fata de fete.Si nu sugeram nimic legat de dopaj(doar am zis ca rusii sunt favoritii mei) nici nu ma gandeam la asa ceva,ma gandeam mai degraba la o f.buna pregatire in intersezon.
Mai degraba i-as suspecta pe nemti de dopaj,intotdeauna au fost exagerat de buni la deplasarea pe ski(in special la fete),in comparatie cu celelalte natiuni puternice din biatlon.Adica Uschi,saraca rata ea 4,5 cartuse si tot o intrecea pe rusoaica care a ratat doar 2...Nu agreez nici fetele nici baietii(binenteles ca-i treaba mea) pentru ca mi se par favorizati...Televiziunile se concentreaza in special pe germani,aratandu-ne chiar si cel mai slabi sportivi de la ei,in timp ce concurentilor buni din Rusia,Norvegia,Franta nu li acorda atentia necesara.Si nu inteleg,limba oficiala in biatlon e germana?Pentru ca la multe etape(care nu se disputa la nemti) aud si un comentariu in germana...La etapa precedenta in Finlanda,in afara de comentariu normal in finlandeza mai era si unul ce vorbea in germana.Inteleg ca cei mai multi suporteri sunt nemti dar nu inteleg de ce trebuie sa li se acorde o atentie sporita si discriminatorie.Si nu mi se par modeste ci mai degraba arogante si infumurate nemtoaicele.Sunt valoroase intradevar dar prea fac caz de asta...

rob_din
8th December 2007, 12:20
Rusii au fost intotdeauna buni la biatlon, nu inteleg exact sensul intrebarii tale. Ca au inceput sezonul in forta nu inseamna nimic, daca te referi ca banuielile de...dopaj, ma rog, sa stii ca exista controale foarte severe, nu cred ca cineva sa riste.

Ca nu-i suferi pe nemti, treaba ta, dar ai si un motiv ? Baietii au debutat slab, iar lipsa lui Rico Gross sau Jens Fischer trebuie inca depasita. Sper sa agreezi cel putin fetele, care alcatuiesc nu numai o echipa puternica dar si foarte simpatica, in frunte cu Wilhelm, Neuner, Glagow, Henkel etc. toate foarte muncitoare si modeste. Si bune biatloniste.

Daca sunt la fel de severe ca alea din ciclism care nu prindeau pe nimeni e clar.

Sa nu uitam ca dintr-o data la feminin a cam disparut toata echipa dupa ce Pyleva a fost prinsa dopata.

Orice pregatire in intrasezon faci nu poti sa devii dintr-o data cel mai rapid biatlonist din lume

Pe germani la baieti nu i-as plange. Au probleme la tir, dar daca vor incepe sa traga bine iar vor fi podium

rob_din
8th December 2007, 12:28
Nu ai inteles ce am vrut sa zic,ma uit la biatlon de 5,6 ani lejer si niciodata nu i-am vazut deplasandu-se asa de bine,la schi nu au excelat niciodata(poate doar Rostovsev sau Drachev si Kruglov uneori) iar acum toti merg bine.Intrebam pt. ca mi se pare f. mare diferenta fata de fete.Si nu sugeram nimic legat de dopaj(doar am zis ca rusii sunt favoritii mei) nici nu ma gandeam la asa ceva,ma gandeam mai degraba la o f.buna pregatire in intersezon.
Mai degraba i-as suspecta pe nemti de dopaj,intotdeauna au fost exagerat de buni la deplasarea pe ski(in special la fete),in comparatie cu celelalte natiuni puternice din biatlon.Adica Uschi,saraca rata ea 4,5 cartuse si tot o intrecea pe rusoaica care a ratat doar 2...Nu agreez nici fetele nici baietii(binenteles ca-i treaba mea) pentru ca mi se par favorizati...Televiziunile se concentreaza in special pe germani,aratandu-ne chiar si cel mai slabi sportivi de la ei,in timp ce concurentilor buni din Rusia,Norvegia,Franta nu li acorda atentia necesara.Si nu inteleg,limba oficiala in biatlon e germana?Pentru ca la multe etape(care nu se disputa la nemti) aud si un comentariu in germana...La etapa precedenta in Finlanda,in afara de comentariu normal in finlandeza mai era si unul ce vorbea in germana.Inteleg ca cei mai multi suporteri sunt nemti dar nu inteleg de ce trebuie sa li se acorde o atentie sporita si discriminatorie.Si nu mi se par modeste ci mai degraba arogante si infumurate nemtoaicele.Sunt valoroase intradevar dar prea fac caz de asta...

ARD/ZDF este televiziunea care plateste cel mai mult pt drepturile de televizare asa ca e explicabil de ce sunt aratati germanii. Pe mine nu ma deranjeaza fiindca sunt printre cei buni asa ca e important sa-i vedem

Cat despre dopaj, majoritatea biatlonistilor provin din fosta RDG asa ca e usor de presupus ce metode foloseau. Din pacate dupa ce le vad pe Neuner sau Hitzer nu sunt sigur ca s-a renuntat la acele metode

Sifodias
8th December 2007, 12:50
:),lejer ar putea face fata la ceva concursuri mai slabute de strongest man...
Pe mine ma deranjeaza,pentru ca am putea vedea si alti concurenti din alte tari,nu ei sunt buricul pamantului sa vedem absolut toti concurenti de la ei.Banuiam ca-i ceva legat de bani...Acum am si confirmarea.
La pregatire te-as contrazice,conteaza enorm ce faci in intersezon si cum iti dozezi eforturile si programezi perioadele de maxim de-a lungul unui sezon.Am vazut atatea cazuri in care unii sportivi incep f.bine sezonul apoi se sting pe parcurs sau invers,incep mai slab si incheie in forta sezonul.
La baieti,nemtii nu stiu daca or sa conteze in clasamentul general,sunt f.slabi(fata de pretentiile si aura lor).In schimb la fete au cele mai mari sanse sa castige sezonul,rusoaicele sunt slabe,poate doar olofson si bailly sa le puna probleme...
Apropo,la rusoaice aproape ca nu mai cunosc pe nimeni,unde-s vedetele lor???
Unde sa gasesc si eu clasamentele la zii,ca pe eurosport nu mai prezinta si clasamentele...

rob_din
8th December 2007, 12:55
http://www.biathlonresults.com/ResultPanel/resultpanel800.html

Sifodias
8th December 2007, 13:07
Ihiii,primul german e pe 17 iar in fata lui sunt 7!!! rusi...
La fete,prima rusoaica e pe pe 8 iar in fata ei sunt 4 nemtoaice...
Interesant nu?

georg40
8th December 2007, 13:59
Se da startul in proba de urmarire pentru barbati. Presimt ca va fi o cursa de zile mari !

georg40
8th December 2007, 14:10
@sifodias: multe lucruri sunt greu de inteles, insfarsit, intradevar natiuni cu preponderenta cu limba germana (Germania, Austria ) organizeaza un mare numar de intreceri. Biatlonul "traieste" in mare parte din banii pusi la dispozitie de sponzorii germani, iar de cand acest sport a devenit un sport de televiziune interesele financiare au sporit si mai mult.

In alta ordine de idei te asigur ca la nemti , mai ales de cand exista atatea scandaluri cu dopajul, controalele sunt foarte severe.

Nemtoaicele sunt atat de bune pe schiuri pentru ca selectia (cel mai bun exemplu este Magdalena Neuner, dubla campioana mondiala) se face din randurile schioarelor. Trasul cu pusca se invata mai apoi...

In ce priveste transmisia de televiziune, Eurosport a devenit atat de multinationala incat cred ca limba nu mai constituie o problema. Recunosc, limba germana este o limba foarte grea, chiar si pentru unii ...nemti !

Sifodias
8th December 2007, 14:25
Nu ma refeream la comentariul de la Eurosport ca ala e in romana,ma refeream la comentariile de la fata locului,de la evenimente.Am observat ca in f. multe etape in afara de un comentariu in limba tarii unde se desfasoara etapa exista si unul in germana.In sporturile din ziua de azi,banii au un cuvant tot mai mare de spus(din pacate)...
Da,ai dreptate,nemtoaicele intotdeauna au "compensat" viteza lor extraordinara cu trageri mai slabute(nu toate).Insa mi mi se pare dubios ca ele sunt constant mult mai bune decat celelalte la deplasarea pe schiuri...

georg40
8th December 2007, 14:40
Ole Einar Bjoerndalen a realizat cea de-a 76-a victorie in cariera sa aratand cine este seful la biatlon ! Cu acelasi numar de gresel in poligon ,5, Dimitri Jarosenco s-a clasat al doilea. Excelent locul 3 al lui Daniel Graf, cu zero (!) greseli la tragere.

rob_din
8th December 2007, 14:41
Nu ma refeream la comentariul de la Eurosport ca ala e in romana,ma refeream la comentariile de la fata locului,de la evenimente.Am observat ca in f. multe etape in afara de un comentariu in limba tarii unde se desfasoara etapa exista si unul in germana.In sporturile din ziua de azi,banii au un cuvant tot mai mare de spus(din pacate)...
Da,ai dreptate,nemtoaicele intotdeauna au "compensat" viteza lor extraordinara cu trageri mai slabute(nu toate).Insa mi mi se pare dubios ca ele sunt constant mult mai bune decat celelalte la deplasarea pe schiuri...

Aici este explicabil. Sigur ca pot plana si suspiciuni de dopaj insa germania are o scoala fantastica de biatlon asa ca e normal sa apara mereu sportive cu deplasare fantastica pe schiuri. La fel apar si la norvegieni.
Cat despre comentariile in germana biatlonu are o po****ritate enorma in Germania, de acolo vin banii asa ca mi se pare normal sa li se acorde o atentie speciala, inclusiv in comentarii

rob_din
8th December 2007, 14:42
Daca rusii intr-adevar se deplaseaza pe schiuri datorita pregatirii foarte bune din intersezon atui vor avea probleme in partea a doua a sezonului cand sunt si CM. S-ar putea sa fi prins varful de forma mult prea devreme. Oricum azi Yaroshenko a parut mai uman

Sifodias
8th December 2007, 15:46
Mie nu mi se pare normal sa li se acorde atentie sporita.In princiupiu macar toti concurenti din tarile puternice sa fie tratati la fel.Nu am pretentia sa li se acorde aceeasi atentie ca si germanilor,concurentilor din tarile slabe dar macar cei din Norvegia,Germania,Rusia poate si Franta sa fie cat de cat tratati la fel.Ceeea ce nu se intampla...
Si nu cred ca scoala germana de biatlon e chiar atat de buna incat apar constant si pe banda rulanta(si in numar mare)concurente care nici nu discuta la deplasare pe schiuri cu cele mai multe competitoare din Norvegia si Rusia.Nu cred ca norvegiencele si rusoaicele sunt atat de slabe(cu unele exceptii binenteles) iar germancele toate sunt asa de bune.

rob_din
8th December 2007, 16:38
O noua victorie clara pentru Bailly la pursuit. Armata germana pe locurile 3,4,5.
Tofalvi n-a ratat decat o tinta si a urcat de pe 60 pe 38. Plotogea -4 ratari, a urcat de pe 44 pe 43

TheMentalist
9th December 2007, 10:11
Bravo Bjoerndalen, daca va participa la toate etapele va castiga cu siguranta cupa mondiala/OLE//OLE//OLE//OLE/ Azi stafeta va fi interesanta. Rusii pleaca ca favoriti, dar norvegienii sunt in forma cu Bjoerndalen, Hanevold, Os si Svendsen. Hai Norvegia!!:yeah::yeah:

ducus
9th December 2007, 11:35
Pacat ca nu participa si tara noastra la proba de stafeta masculin de astazi, la ora 12:00 :( Aici se vede cu adevarat valoarea nu atat a sportivilor, cat a echipei tarii respective. Dar cum si asa e vai de capul nostru in acest sport, probabil ne-am gandit ca nu mai are rost sa participam. Nu ca am fi mai prejos decat Kazahstanul sau alte tarisoare de-astea, no-name in biatlon...Dar cum de aia pot scoate 4-5 sportivi, iar noi doar unul-doi si nici aia sa nu participe in toate etapele?

rob_din
9th December 2007, 11:40
Pacat ca nu participa si tara noastra la proba de stafeta masculin de astazi, la ora 12:00 :( Aici se vede cu adevarat valoarea nu atat a sportivilor, cat a echipei tarii respective. Dar cum si asa e vai de capul nostru in acest sport, probabil ne-am gandit ca nu mai are rost sa participam. Nu ca am fi mai prejos decat Kazahstanul sau alte tarisoare de-astea, no-name in biatlon...Dar cum de aia pot scoate 4-5 sportivi, iar noi doar unul-doi si nici aia sa nu participe in toate etapele?

Cred ca intr-o stafeta la masculin am termina la cel putin jumatate de ora de castigator

georg40
9th December 2007, 12:02
Stafetele care au loc azi, la barbati tocmai s-a dat startul, au cate o echipa clar favorita. La barbati Rusia ar fi normal sa castige, in timp ce la femei dominanta va fi echipa Germaniei.
Dar cu pronosticurile este mereu o chestie...

georg40
9th December 2007, 12:10
@ sifodias: din motive...tehnice, a trebuit sa plec la o sarbatoare, nu am mai terminat ieri ceea ce am vrut sa spun.

Cu limba oficiala la unele sporturi este o anumita traditie. Unele tari, conducatoare o vreme in sportul respectiv, au avut aportul principal la infiintarea federatiilor, limba ramanand oficiala, desi in principiu si peste tot, engleza preia incet dar sigur acest rol. Exemple: ciclism si atletism, franceza, rugbi si fotbal engleza, handbal germana etc.

In ce priveste biatlonul in Germania un amanunt. In cadrul Bundeswehr (armata) exista mai multe companii sportive, doua dintre acestea, la Oberhof si Ruhpolding avand ca ramuri principale biatlonul. Selectia, pregatirea, conditiile sunt exceptionale, de aici aceasta afluenta de talente si bune rezultate.
Candva si in Romania exista un biatlon (patrula militara) mai de valoare, era vremea cand mi se pare ASA Brasov si ASA Campulung Moldovenesc se preocupau cu deosebire de aceasta ramura.

rob_din
9th December 2007, 12:21
Cred ca in GER e cea mai larga baza de selectie pentru biatlon. Au de unde alege si probabil aleg in primul rand sportivii forte buni la deplasare pe schiuiri. Mai ales ca la copii si juniori nici nu se poate pune accentul pe partea de tir. Oricum e mult mai usor sa inveti sa tragi cat de cat bine decat sa fii foarte bun schior

georg40
9th December 2007, 12:29
@ sifodias: Si mai trebuie adaugat ceva. In Germania exista pentru biatlon un interes geneal enorm din partea publicului ,dar si a factorilor locali si sponzorilor.(Cred ca din imaginile de televiziune te vei putea convinge de acest lucru). Pentru organizarea intrecerilor se da o adevarata batalie intre statiuni iar bilete de intrare, 10-15 mii pe zi de competitie sunt vandute in mare inca din vara...Si la acest concurs de la Hochfilzen in Austria marea majoritate a publicului vine din ...Germania !

georg40
9th December 2007, 12:38
Dupa doua schimburi la stafeta masculina, Rusia si Norvegia livreaza o lupta cap la cap, urmate oarecum surprinzator de Elvetia si Suedia. Urmeaua asii, Iaroscenko, Kruglov, Bjoerndalen si Hanevold. Nemtii par deocamdata sa nu aiba prea mult de spus...

georg40
9th December 2007, 12:56
In schimbul al treilea NOR isi consolideaza conducerea, SUI urca pe locul doi (!) in urma geselilor in poligon ale RUS (prin Kruglov), iar GER avanseaza pe locu patru cu sanse de podium...

rob_din
9th December 2007, 13:20
Victorie zdrobitoare a Norvegiei. Se pare ca in sfarsit au 4 biatlonisti care trag foarte bine. Vor fi foarte greu de batut. Asta daca nu-i trece prin cap antrenorului sa-i bage pe Berger sau Andresen in echipa

georg40
9th December 2007, 13:50
Natiunile fruntase la biatlon pe podium la stafeta: Norvegia, Rusia si Germania, aceasta din urma revenind de pe locul 7 dupa un inceput slab. Avansul Norvegiei de aproape 3 minute vorbeste de la sine.
Surprinzatoare pozitia a patra a echipei Frantei, in primul an dupa Raphael Poireé...

ducus
9th December 2007, 14:16
Cred ca intr-o stafeta la masculin am termina la cel putin jumatate de ora de castigator
Eee..nici chiar asa. :rolleyes: Ultimii in cursa au fost japonezii (+11:47) si englezii (+19:20). Oare de ce n-or mai fi luat startul polonezii?
Sa vedem ce fac fetele noastre azi. Totusi, la stafeta feminina participa doar 17 tari, spre deosebire de masculin, unde au fost 23 de echipe.:P

rob_din
9th December 2007, 14:40
suntem mult mai slabi decat englezii

georg40
9th December 2007, 14:53
Pe o ninsoare abundenta a inceput si stafeta fetelor (4x6 km), dupa primul schimb conduce conform asteptarilor Germania, urmata de Rusia, Belarus,China si Franta.

georg40
9th December 2007, 15:56
Victorie clara a echipei Germaniei, in componenta Henkel, Glagow,Denkinger,Wilhelm inaintea Rusiei, Suediei si Frantei...


Cu aceasta putem deja sa ne gandim la intrecerile saptamanii viitoare Pokljuka (13-16 decembrie) in Slovenia.

Sifodias
9th December 2007, 17:04
Nu mi se pare corect ca la stafeta pentru fiecare foc ratat sa nu se faca tur de penalizare...Asa ce facem,de ce mai se numeste biatlon daca punem accentul pe deplasarea pe schiuri?Sa luam concurenti de la ski fond sa-i punem la biatlon ca din 5 tinte nimeresc ei vreo 2,3 si restul recupereaza la deplasare si castiga cu un avans f.mare.Adica daca ratezi 3 focuri,in loc de aproximativ 1 minut jumate,cu cartuse suplimentare nu pierzi decat 35-max45 secunde...O nimica toata pentru un fondist...

georg40
9th December 2007, 17:09
@ sifodias: Insa nu-i chiar asa. Pentru 3 ratari ai 3 cartuse suplimentare. A patra ratare si urmatoarele sunt deja amendate cu ture de penalizare !
Masura are insa o logica. Stafeta este o intrecere colectiva si se incerca in acest mod estomparea greselilor individuale. Exista daca vezi exact un mix de penalizari.

Sifodias
9th December 2007, 18:21
Da,insa am zis ca-i mult mai usor sa recuperezi greselile de la tir ,a stafeta unde ai 8 cartuse pt. o tragere(adica trebuie sa ratezi de 4!!!!ori la o tragere ca sa faci tur de penalizare).Mult prea putina atentie se acorda tragerii la stafeta(in opinia mea)..."Stafeta este o intrecere colectiva si se incerca in acest mod estomparea greselilor individuale".Nu am priceput ce-ai vrut sa spui cu asta,greseli intotdeauna vor fi si mi se pare normal sa castige echipa ce greseste cel mai putin!!!Nu eu gresesc cu 50% mai mult ca tine dar pentru ca ma deplasez f.bine pe schiuri tot te bat pe tine.Trebuie cumva ca greselile mele sa ma penalizeze drastic in comparatie cu tine.

georg40
9th December 2007, 19:02
Am vrut sa spun ca daca aici ca si la individual s-ar adauga un minut de penalizare respectiv tura suplimentara pentru fiecare ratare in poligon, echipa in ansamblu ar fi mai puternic atinsa, desi poate ca doar un singur component al stafetei a prins o zi slaba. Metoda cu reincarcarea celor trei cartuse mi se pare pe alocuri chiar spectaculoasa si originala ca element de competitie.