PDA

View Full Version : Cel mai bun antrenor in 2007



whisper
2nd December 2007, 22:54
Si daca tot m-am pus sa deschid threaduri "interesante":P Sa deschid si unul dedicat antrenorilor.
Care considerati voi ca este cel mai bun antrenor?

Alexander Pointner (Austria)
Data nasterii: 1-01-1971
Locul nasterii: Grieskirchen
Porecla: Pointex
Casatorit,3 copii
Cunoaste:germana, engleza, franceza


Cariera:
Antreneaza din: 1997
Este antrenorul actual al echipei A a Austriei

Reusite ca si antrenor:
2005 - locul 1 pentru Austria la Oberstdorf(WM)
2001 - locul 1 pentru Austria (WM)
2000 - 1st place of Andreas Widhoelzl in 4HT

Echipe antrenate
din 2004 - Austria A
2002-2004 - Austria B
2002 - antrenor secund Austria A


Mika Kojonkoski (Finland)

Data nasterii: April 19, 1963
Locul nasterii:Rauma
Porecla: Kojo
Casatorit(3 copii)
Cunoaste: finlandeza si engleza

Cariera
Antrenor al echipei A a Norvegiei


Rezultate ca antrenor

2005 - locul 2 pentru Roar Ljoekelsoey in CM
2004 - locul 1 pentru echipa Norvegiei in Cupa Natiunilor
2004 - locul 2 pentru Roar Ljoekelsoey in CM
2004 - locul 3 pentru B.E.Romoeren in CM
2004 - primul loc pentru Sigurd Pettersen in 4HT
2002 - locul 2 pentru Tommy Ingebrigtsen on WM
2002 - locul 3 pentru echipa Norvegiei (WM)
2000 - locul 3 pentru Janne Ahonen (WM)
2000 - Locul 2 pentru echipa Finlandei (WM)

Echipe antrenate:

din 2002 - Norway A Team
1999-2002 - Finland A Team
1997-1999 - Austria A Team



Hannu Lepistoe (Finland)

Data nasterii: May 17, 1946
Vorbeste: finlandea, Germana, Engleza, Italiana
Antreneaza :Polonia
Mai multe: http://www.eskijumping.com/index.php?a=trenerzy&b=sylwetka&id=15


Tommi Nikunen(Finlanda)

Data nasterii: December 10, 1973
Locul nasterii: Kouvola
Antrenor: Finland A Team
Antreneaza : 1993
Mai multe:http://www.eskijumping.com/index.php?a=trenerzy&b=sylwetka&id=8


Peter Rohwein (Germany)
Data nasterii: June 26, 1962
Locul nasterii: Isny/Allgau
Vorbeste:Germana, Engleza
Mai multe:http://www.eskijumping.com/index.php?a=trenerzy&b=sylwetka&id=17

TheMentalist
3rd December 2007, 15:11
Mika Kojonkovski normal. Il admir foarte mult.

theodor
3rd December 2007, 15:32
Hannu Lepistoe.
Datorita lui, in bn masura, Malysz are pt a 4-a oara Globul de Cristal.:yes:

Xplosion
5th December 2007, 13:10
Alexander Poitner ... pentru ca a promovat multi tineri talentati

Iulya
6th December 2007, 23:10
Mika Kojonkoski -too bad k germania nu e in stare sa-si aduca un antrenor de calibru lui :mda:

whisper
6th December 2007, 23:18
:( Ai dreptate, Iulya!

georg40
6th December 2007, 23:25
Cred ca intrebarea nici nu se pune !

Cel mai bun antrenor este Mika Kojonkoski. A dovedit-o cu Finlanda, o dovedeste acum cu Norvegia si eu mai sper inca o sansa de a o dovedi si cu Germania (dupa expirarea contactului in tara fiordurilor) !

Xplosion
6th December 2007, 23:42
Nu stiu daca este atat de clar pe cat spui tu ... intradevar a facut lucruri foarte bune ... insa este vorba despre cel mai bun antrenor din 2007 ...iar pentru Mika Kojonkoski si Norvegia anul 2007 a fost cam secetos

georg40
7th December 2007, 00:08
Nu stiu daca este atat de clar pe cat spui tu ... intradevar a facut lucruri foarte bune ... insa este vorba despre cel mai bun antrenor din 2007 ...iar pentru Mika Kojonkoski si Norvegia anul 2007 a fost cam secetos

Gandeste la Ljokelsoy, Jacobsen, la intreaga echipa a Norvegiei in ce progres s-a aratat, si unde era ea fara Mika acum cateva sezoane...
Eu, unul nu am nicio indoiala.

Xplosion
8th December 2007, 00:21
Ai dreptate Georg, insa noi discutam de cel mai bun antrenor din 2007 care este indiscutabil Pointner

whisper
9th December 2007, 00:32
Mika Kojonkoski a primit premiul PAN.Este un prestigios trofeu oferit anual de Idrettspolitisk. Care recunoaste profesionalismul in sportul mondial.

'This year's award went to Mika Kojonkoski to honor his outstanding achievements as a coach. Thanks to him the Norwegian representation re-entered the world's top board. He also selected Anders Jacobsen, who in the course of one season only, won the Four Hills Tournament and finished the World Cup season on the second place.' - commented Bjoern Hamre, the director of Idrettspolitisk, after the ceremony
Anul acesta trofeul i-a fost acordat antrenorului finlandez al Norvegiei pentru a onora reusitele lui ca antrenor.Multumita lui Norvegia a reintrat in topul mondial.El l-a selectat si pe Jacobsen, care in decursul unui singur sezon a castigat Turneul celor 4 trambuline si a terminat Cupa mondiala pe locul 2.- a comentat alegerea Bjoern Hamre directorul Idrettspolitisk, dupa ceremonie.

Xplosion
9th December 2007, 11:35
eh , hai ca e aiurea sa continuam... nici macar nu a castigat cupa mondiala... si pe ce loc au terminat urmatorii novegieni?Cred ca si Germania daca nu se accidentau Uhrmann si Neumayer, avea echipa mai buna decat ei... iar austriecii aveau mereu reprezentanti in top... sa nu mai amintesc etapele cand top 10 era format din 6-7 austrieci...iar daca ar fi sa o luam dupa promovari :Sclierenzauer,Innauer,A.Pauli cu evolutii foarte bune deci nu cred ca are rost....poate s-au luat in considerare si anii trecuti cand Kojonkoski a readus Norvegia in elita mondiala ...alta explicatie nu gasesc

whisper
9th December 2007, 17:28
:) Si eu il consider pe antrenorul Austriei a fi cel mai bun in 2007, dar altii au o alta parere asa ca l-au premiat pe el .

georg40
9th December 2007, 17:48
Doar ca o adnotare. De cand Mika a plecat de la carma echipei finlandeze ea este permanent in regres.

Xplosion
9th December 2007, 18:14
asta e cu dus si intors pentru ca Ahonen a reusit sa castige primele titluri din cariera

miafangina
11th December 2007, 12:41
Mika este foarte bun,dar la fel si austriacul;prin prisma rezultatelor,am votat cu cel din urma.
Cred ca au loc toate opiniile aici si discutiile sunt benefice.

Xplosion
11th December 2007, 14:58
M-am uitat foarte atent la stilul austriecilor, pozitionarea schiurilor in zbor etc... si sunt de departe cei mai buni Morgenstern,Kofler si Loitzl avand un stil aproape perfect impreuna cu japonezii i-as pozitiona pe primele locuri ... la polul opus dupa parerea mea se situeaza Germania,doar Uhrmann avand un stil bun... dupa parerea mea unul dintre cei mai completi saritori... oricum ma intreb ce-o face nea Rohwein cu ei la antrenamente... ce naiba exerseaza ca nu simte nici o schimbare de cand a venit el

whisper
11th December 2007, 22:46
Nici eu nu stiu...dar hai inteleg ca el nu vrea sa renunte la post, dar federatia ce pazeste, se complace in situatia asta...Nimic nu pare sa mearga in echipa. Cate-o sclipire a lui Neumayer, mai incearca Spaeth si Uhrmann.Schmitt, nu stiu, asta-vara imi facusem sperante la un sezon mai bun, dar inceputul e cam dezastruos:(